Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
  1. #1
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,672
    Postimet në Bllog
    18

    Steve Kirsch: A duhet përdorur gjaku i njerëzve të vaksinuar nëpër spitale për transfuzion?

    Dr Ryan Cole nëse furnizimi me gjak është i sigurt: "Nuk e dimë"

    Prindërit e Baby Will kanë të drejtë që këmbëngulin për gjak të pavaksinuar. Siguria e furnizimit me gjak nuk dihet. Ne kemi një komunitet mjekësor që nuk është i besueshëm për asgjë që lidhet me vaksinat.

    Emri:  6154fe5b-2429-4de8-9534-342a398e4614_1920x1080.jpg

Shikime: 82

Madhësia:  24.2 KB

    Përmbledhja ekzekutive

    Komuniteti mjekësor ende nuk po sheh ndonjë lidhje midis vaksinës dhe vdekjeve. Ata nuk e pranojnë lidhjen, përveç në disa raste të rralla. E gjithë kjo është verbëri e qëllimshme. Pra, pse duhet t'i besojmë tani në lidhje me sigurinë e furnizimit me gjak nga njerëzit e vaksinuar?

    Derisa komuniteti mjekësor të fillojë të pranojë se vaksinat janë të pasigurta, garancitë e tyre të sigurisë në lidhje me çdo gjë që lidhet me vaksinën duhet të jenë shumë të dyshimta.

    Në rastin e sigurisë së furnizimit me gjak, patologu amerikan Ryan Cole ka një mesazh, "Nuk e dimë".

    Dr. Ryan Cole mbi sigurinë e furnizimit me gjak

    E pyeta Dr. Ryan Cole se çfarë mendonte për integritetin e furnizimit me gjak. I bëra të njëjtën pyetje që bëri dentisti në Marathon Man : "A është e sigurt?"

    Këtu është përgjigja e tij fjalë për fjalë:

    ne nuk e dimë.

    Askush nuk e di. Unë kam mpiksje nga të vdekurit e pavaksinuar që janë transfuzuar dhe kanë formuar mpiksje të mëdha pas transfuzionit dhe kanë vdekur.

    Asnjë bankë gjaku nuk po kontrollon.

    "Askush nuk mund të gjejë atë që nuk e kërkon".

    Kjo është e ngjashme me bankat e gjakut dhe hemofilët dhe HIV në vitet 1980. Mund të mos jetë problem. Megjithatë, mund të jetë. Ekzistojnë analiza akademikisht të disponueshme për të kontrolluar për proteinën e majës qarkulluese. Është neglizhencë kriminale të mos garantohet siguria e furnizimit me gjak bazuar në deklarata burokratike pa kërkime shkencore.
    Përfundimi është se prindërit e Baby Will kanë të drejtë. Ata kanë marrë një vendim të përgjegjshëm dhe vendimi i tyre duhet të respektohet nga komuniteti mjekësor.

    Një "Mesazhi nga Michael" nga pak më shumë se një vit më parë

    Pak më shumë se një vit më parë, shkrova për vdekjen e parakohshme të Mike Granata në Substack tim në një postim të titulluar "Një mesazh nga Michael" (të mos ngatërrohet me këngën e Dionne Warwick me titull "Message to Michael").

    Një nga lexuesit e mi sapo përmendi vdekjen e tij në komentet e artikullit tim të fundit të Substack.

    Mesazhi kryesor i Michael ishte se komuniteti mjekësor ka fshehur vdekjet e vaksinave dhe qëllimisht ka shikuar nga ana tjetër. Ata e dinë se po ndodh, por nëse flasin, do të humbasin punën. Ata i kërkuan atij që t'ia jepte mesazhin publikut që të mos pushoheshin nga puna.

    Që nga fillimi i programit të vaksinimit gati dy vjet më parë, asgjë nuk ka ndryshuar. Komuniteti mjekësor ende po fsheh të gjitha çështjet e sigurisë së vaksinës COVID sot, një vit më vonë.

    Derisa të ketë një pranim nga komuniteti mjekësor për këto vdekje dhe reagime të rënda anësore, këshillat e tyre për çështjet që lidhen me sigurinë e këtyre vaksinave nuk duhet të konsiderohen të besueshme.

    Baby Alex: ata fshinë të dhënat spitalore të asaj vdekjeje pas transfuzionit

    Spitali i Zemrës së Shenjtë në shtetin e Uashingtonit ka fshirë të gjitha të dhënat e vdekjes së foshnjës Alex, e cila vdiq nga një mpiksje gjaku pasi mori një transfuzion nga një pacient i vaksinuar.

    Pra, nuk ka më prova për një problem. Ata e fshinë atë, ashtu si CDC fshiu të gjitha të dhënat që lidhnin vaksinat dhe autizmin. Kështu funksionon shkenca në ditët e sotme.

    Përmbledhje

    Çfarë ka ndodhur me parimin e kujdesit të mjekësisë?

    Sipas mendimit tim, kjo nuk është një telefonatë e ngushtë. Ne nuk mund ta dimë sot nëse furnizimi me gjak është i sigurt, sepse askush nuk dëshiron as të bëjë pyetjen dhe të bëjë eksperimentet e nevojshme për t'iu përgjigjur.

    Për këtë arsye, kërkesa e prindërve të Baby Will për të përdorur gjak të pavaksinuar duhet të respektohet.


    Burimi: Substack
    "Babai i shtetit është Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkencëtari!"

  2. #2
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,672
    Postimet në Bllog
    18

    Për: Steve Kirsch: A duhet përdorur gjaku i njerëzve të vaksinuar nëpër spitale për transfuzion?

    Prindërit refuzojnë përdorimin e gjakut të vaksinuar në operacionin për të shpëtuar jetën e foshnjës

    Shërbimet shëndetësore të Zelandës së Re shkojnë në gjykatë për kujdestarinë e djalit katër muajsh, prindërit e të cilit nuk e kanë lënë të kryejë operacionin në zemër

    Shërbimi shëndetësor i Zelandës së Re ka bërë një kërkesë gjyqësore për kujdestarinë e një foshnjeje katër muajshe, prindërit e të cilit po refuzojnë të lejojnë që operacioni i tij i zemrës të vazhdojë, nëse nuk përdoret gjak i pavaksinuar.

    Prindërit e foshnjës diskutuan situatën shëndetësore të djalit të tyre dhe preferencat e tyre mjekësore në një intervistë me një aktivist kundër vaksinimit.

    Në intervistë, prindërit thonë se foshnja e tyre ka stenozë të rëndë të valvulës pulmonare dhe se ai ka nevojë për operacion "pothuajse menjëherë", por se ata janë "jashtëzakonisht të shqetësuar me gjakun që do të përdorin [mjekët]".

    "Ne nuk duam gjak që është i ndotur nga vaksinimi," tha babai. "Ky është fundi i marrëveshjes - ne jemi mirë me çdo gjë tjetër që këta mjekë duan të bëjnë."

    Vaksinat për të parandaluar sëmundje të rënda dhe vdekje nga Covid-19 janë gjetur të jenë jashtëzakonisht të sigurta dhe efektive, me miliona njerëz në mbarë botën të vaksinuar.

    Sipas shërbimit të gjakut, NZ Blood , çdo vaksinë Covid-19 në gjak shpërbëhet menjëherë pas injektimit.

    Në një deklaratë, Dr Mike Shepherd, drejtori i përkohshëm i Auckland në shërbimin shëndetësor, Te Whatu Ora, tha se ai e di se mund të jetë shqetësues për prindërit që kanë një fëmijë të sëmurë dhe po marrin vendime për kujdesin e tyre.

    Te Whatu Ora paraqiti dokumente në gjykatën e lartë të Auckland të hënën sipas Aktit të Kujdesit për Fëmijët. Ajo kërkoi që kujdestaria e foshnjës të zhvendosej nga prindërit e tij në mënyrë që të jepej pëlqimi për të përdorur gjakun e dhuruar, raportoi NZ Herald.

    "Vendimi për të bërë një kërkesë në gjykatë merret gjithmonë duke pasur parasysh interesat më të mira të fëmijës dhe pas bisedave të gjera me whānau," tha Shepherd.

    “Meqë kjo çështje është para gjykatave, ne nuk do të komentojmë më tej.”

    Të mërkurën, palët dolën në gjykatë për të caktuar një datë për një seancë urgjente, ndërsa një grup prej 100 mbështetësish kundër vaksinimit u mblodhën jashtë godinës.

    Avokati i Te Whatu Ora, Paul White i tha gjykatës se profesionistët mjekësorë kanë thënë se një fëmijë me një gjendje të tillë do të ishte trajtuar disa javë më parë në rrethana normale; ndërsa avokatja e prindërve Sue Grey – një tjetër aktiviste e shquar kundër vaksinimit – tha se prindërit dëshironin një kujdes më të mirë sesa ajo që ofronte shteti.

    “Për shkak se ata i etiketojnë klientët e mi si teoricienët e konspiracionit, [qëndrimi i tyre] është se çdo gjë që thonë klientët e mi mund të injorohet,” tha ajo.

    NZ Blood tha: “I gjithë gjaku i dhuruar gjithashtu filtrohet gjatë përpunimit, kështu që çdo sasi gjurmë që mund të jetë ende e pranishme nuk paraqet rrezik për marrësit.

    "Ne nuk e ndajmë apo etiketojmë gjakun bazuar në statusin e vaksinimit të një donatori Covid-19." Ai shtoi se nuk kishte prova që vaksinimi i mëparshëm ndikoi në cilësinë e gjakut për transfuzion.

    Një pedagoge e bioetikës në Universitetin e Otagos, Josephine Johnston, i tha RNZ se ishte shumë e rrallë që një rast të arrinte deri këtu. Ishte një rast shqetësues për të gjithë të përfshirë, shtoi ajo, sepse kishte mosmarrëveshje të konsiderueshme midis prindërve dhe ekipeve të kujdesit shëndetësor, të cilët të dy po përpiqeshin të vepronin në interesin më të mirë të fëmijës.

    “Prindërit kanë shumë autoritet vendimmarrës mbi jetën e fëmijës së tyre – ka një zonë të madhe diskrecioni për prindërit që të marrin vendime, duke përfshirë çështjet mjekësore”, tha Johnston.

    "Por ka kufij për këtë, dhe ky është një nga ato raste tragjike ku kufiri ka pasoja jetë dhe vdekje."

    Burimi: The Guardian

Tema të Ngjashme

  1. Përgjigje: 6
    Postimi i Fundit: 08-01-2024, 00:04
  2. Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 14-09-2022, 11:55
  3. Qeveria e Kosovës: Po nuk je i vaksinuar, nuk hyn dot në Kosovë!
    Nga Albo në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 30-01-2022, 19:52
  4. Duhet përdorur qepa në sallatën jeshile tipike shqiptare?
    Nga Daniel Maker në forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
    Përgjigje: 71
    Postimi i Fundit: 09-08-2010, 17:17
  5. Duhet t'i bindemi Perëndisë më shumë sesa njerëzve...
    Nga Matrix në forumin Komuniteti katolik
    Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 22-03-2006, 14:03

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •