Emri:  1.jpg

Shikime: 78

Madhsia:  30.1 KB

Ata q duan t humbin pesh shpesh kshillohen t shmangin ushqimet e pasura me karbohidrate, megjithat, marrja e nj ushqimi nga ky grup mund t na oj n qllimin e dshiruar

Edhe pse mund t duket joproduktive, shkenctart besojn se patatet me niseshte mund t jen sekreti i humbjes s peshs.

Kjo sht pr shkak se njerzit han t njjtn pesh ushqimi gjat nj vakti pr tu ndjer t ngopur, pavarsisht se sa kalori prmban vakti.

Sipas studiuesve, ata q shtojn patate n pjatn e tyre ndihen t ngopur m shpejt, gj q i pengon ata t prpiqen t ngopen me ushqime m kalori m pas.

Patatet prmbajn rreth 80 kalori pr 100 gram m shum se dy her m shum se perimet e tjera, si karotat dhe brokoli.

Por prmbajn edhe rreth gjysmn e kalorive t buks, makaronave dhe orizit, kur hahen n t njjtat sasi.

Emri:  2.jpg

Shikime: 26

Madhsia:  39.4 KB

Studiuesit gjithashtu theksuan se mnyra e gatimit dhe prgatitjes s patateve sht e rndsishme dhe se duhet t shmangni ngrnien e patatinave, sepse skuqja ul vlerat ushqyese.

Besohet se patatet nxisin shtimin n pesh, gj q mund t oj n diabetin e tipit 2 dhe smundjet e zemrs.

Por pr shkak se pesha e ushqimit sht nj tregues se sa njerzit han, studiuesit besuan se ata q hanin ushqime me pak kalori q do t thot se ato prmbajn pak kalori pr gram do t ndiheshin t ngopur m shpejt.

Koha Jone