Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,230
  Postimet n Bllog
  4

  Studimi: Rnia e sperms tek meshkujt do t sjelli shterpsin e njerizimit brenda vitit 2050

  'SPERMAGEDDON': Njerzimi mund t jet infertil funksional deri n vitin 2050, paralajmron nj studim i ri.

  MIKROPLASTIKA, BPA, OBEZITETI DHE SHUM M TEPR DUKET SE JAN SHUM M TEPR NJ KRCNIM EKZISTENCIAL SESA "NDRYSHIMI I KLIMS".


  NGA RAW EGG NATIONALIST

  Emri: Copy-of-Read-the-full-story.-6-1536x864.jpg

Shikime: 76

Madhsia: 18.0 KB

  Rnia masive e numrit t sperms sht nj problem global, sipas nj studimi t ri q ka implikime t dukshme pr mbijetesn e racs natyrore njerzore. Tendencat aktuale n numrimin e sperms, nse ekstrapolohen, sugjerojn q, q n vitin 2050, speciet mund t ken probleme me riprodhimin. Burri mesatar do t ket nj numr t sperms zero, q do t thot se gjysma e t gjith meshkujve nuk do t prodhoj fare sperm dhe gjysma tjetr do t prodhoj aq pak sa t jet funksionalisht jopjellor.

  Studiuesit kan vrtetuar m tej informacionin e mparshm t marr mbi numrin e sperms n Amerikn e Veriut, Evrop dhe Australi, duke zbuluar se rnia e numrit t sperms pasqyrohet edhe n Amerikn Jugore dhe Qendrore, Azi dhe Afrik.

  Rnia e fertilitetit dhe "kriza e maskulinitetit" q rezulton sht br nj shtje politike n SHBA koht e fundit, e ndihmuar nga dokumentari i prezantuesit t Fox News, Tucker Carlson, The End of Men. Filmi trhoqi reagime t furishme nga mediat liberale, t cilat akuzuan Carlson pr "rritje t friks" dhe "shtyrje t pseudoshkencs mbi burrat mbreslns".

  Tendencat shqetsuese keqsohen.
  Tani, pretendimet e Carlson duken m shum parashikuese sesa pseudoshkencore, me nj ekip studiuesish nga Izraeli, SHBA, Danimarka, Brazili dhe Spanja q analizojn t dhnat e numrit t sperms nga 53 vende, n rajone q nuk ishin marr m par n studime t tilla.

  Ndrsa t dhnat e numrit t sperms pr Amerikn e Veriut, Evropn dhe Oqeanin tashm i ishin nnshtruar analizave dhe diskutimeve rigoroze, e njjta gj nuk ishte e vrtet pr t dhnat nga Amerika Latine, Azia dhe Afrika.

  Studiuesit kan qen n gjendje t tregojn, pr her t par, se burrat n Amerikn Latine, Azi dhe Afrik po vuajn gjithashtu nga e njjta "rnie e konsiderueshme" n numrin total t sperms (TSC) dhe prqendrimin e sperms (SC) si homologt e tyre. n perndim. Pr m tepr, studiuesit kan treguar gjithashtu se rnia n TSC dhe SC sht prshpejtuar globalisht q nga viti 2000.

  "N prgjithsi, ne po shohim nj rnie t konsiderueshme n mbar botn n numrin e sperms prej mbi 50 pr qind n 46 vitet e fundit, nj rnie q sht prshpejtuar vitet e fundit," tha Prof. Levine n nj deklarat pr media q shoqronte studimin.

  “Gjetjet tona shrbejn si nj kanarin n nj minier qymyri. Ne kemi nj problem serioz q, nse nuk zbutet, mund t krcnoj mbijetesn e njerzimit. Ne bjm thirrje urgjente pr veprime globale pr t promovuar mjedise m t shndetshme pr t gjitha speciet dhe pr t reduktuar ekspozimet dhe sjelljet q krcnojn shndetin ton riprodhues,” shton Levine.

  Profesorja Shanna Swan, nj nga bashkautort e hulumtimit, ka br buj vitin e kaluar me librin e saj t ri Count Down , n t cilin ajo parashikon nj skenar t afrt t "spermageddonit", ku deri n vitin 2050, numri i sperms n nivel pothuajse zero do t ojn n shtje ekzistenciale pr njerzimin. Burri mesatar mund t ket nj numr t sperms zero, q do t thot se gjysma e t gjith burrave nuk do t prodhoj fare sperm dhe gjysma tjetr do t prodhoj aq pak sa t jet funksionalisht jopjellor.

  Megjithse studimi nuk heton n mnyr specifike shkaqet e ksaj rnie t numrit t sperms jasht bots perndimore, autort nuk kan asnj dyshim se "zgjedhjet e stilit t jetess dhe kimikatet n mjedis" po luajn nj rol t rndsishm. Kto jan pikrisht shkaqet q Profesor Swan identifikon n librin e saj t ri.

  Obeziteti dhe pasiviteti jan t implikuar fuqishm n rnien e fertilitetit mashkullor, dhe po kshtu sht edhe ekspozimi ndaj t ashtuquajturave kimikate q rregullojn endokrin, si BPA dhe ftalatet. Njerzit n mbar botn po shndoshen dhe po bjn m pak strvitje, dhe tani po zbulohet shtrirja e plot e ekspozimit t njeriut ndaj prarsve endokrin, t cilt shpesh jan thelbsor pr proceset industriale si prodhimi i plastiks. Mikroplastika – copa t vogla plastike q veprojn si vektor pr prarsit endokrine – jan gjetur n akullin arktik, q qarkullon n rrymat e ers dhe n fund t oqeaneve, si dhe n mushkri, trurin dhe placentn e gjitarve, prfshir njerzit.

  Ekspozimi ndaj rregullimeve endokrine gjat shtatznis sht nj problem i veant dhe mund t ndikoj negativisht n zhvillimin e fetusit. Prof. Levine vren se krkimet e fundit tregojn se si shqetsimet n zhvillimin e traktit riprodhues gjat zhvillimit t fetusit shfaqin nj lidhje me dmtimin e pjelloris gjat gjith jets dhe forma t tjera t mosfunksionimit riprodhues.

  Prvese shrben si mas e fitnesit riprodhues, numri i sperms sht nj indeks m i prgjithshm pr shndetin e mashkullit. Numrat e ulta jan t lidhura me nivele m t ulta t testosteronit dhe nj rrezik n rritje t smundjeve kronike, depresionit, kancerit t testikujve dhe reduktimit t jetgjatsis.

  “Rniet shqetsuese t prqendrimit t sperms s meshkujve dhe numrit total t sperms me mbi 1 pr qind do vit, si raportohet n punimin ton, jan n prputhje me tendencat negative n rezultatet e shndetit t meshkujve t tjer, si kanceri i testikujve, ndrprerja hormonale dhe defektet e lindjes gjenitale, si dhe rnie n shndetin riprodhues t femrs. Kjo sht e qart se nuk mund t vazhdoj pa kontroll,” shpjegon Swan.

  Rndsia e Fundit t Burrave.
  Ktyre tendencave t rndsishme u sht dhn nj rndsi e re politike nga Tucker Carlson Original, "The End of Men", i cili eksploron rnien e fertilitetit mashkullor, si reflektohet n numrin e sperms dhe nivelet e testosteronit, dhe implikimet e tij pr shndetin dhe suksesin m t gjer. t kombit. Dokumentari prmban intervista me nj sr ekspertsh, duke prfshir Robert Kennedy Jr., si dhe pjes t prpjekjeve t "broshkenctarve" pr t rikthyer maskulinitetin e tyre prmes strvitjes, ushqimit t pastr dhe, m s shumti, "rrezitjes s testikujve".

  Dokumentari u godit me nj reagim t furishm nga komentuesit n t majt, t cilt akuzuan Tucker Carlson pr ekzagjerim, duke promovuar "pseudoshkenc" dhe duke flirtuar me retorikn dhe imazhet "fashiste", duke lavdruar trupat e shndetshm, n form ose " mashkullueshmrin hiper-militante ". Disa komentues vun n dukje mungesn e "personave me ngjyr" nga dokumentari, ndrsa t tjer u knaqn thjesht duke treguar gishtat dhe duke qeshur. "Dokumentari i Tucker Carlson sht nj ndrr e uditshme, homoerotike e etheve", ishte nj titull nga botuesi pedofil Pink News .

  sht e vshtir t mos dyshohet se fokusi mbizotrues i Tucker-it te t rinjt e bardh, nj komentues liberal demografik vshtir se mund t akuzohet se ka interes pozitiv, e lre m pr t'u kujdesur, sht nj nga arsyet kryesore pr prgjigjen e tyre t brendshme. Por ky hulumtim i ri sht nj els serioz n pun pr ata q duan t pretendojn se Tucker thjesht po luan me frikn pr nj t kaluar t humbur amerikane ku burrat ishin burra. E vrteta sht se kriza e maskulinitetit sht reale, pavarsisht ngjyrs s lkurs apo vendit t lindjes. sht nj problem global q t gjith duhet t interesohemi pr ta zgjidhur – para se t jet tepr von.

  Burimi: The National Pulse
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 30-11-2022 m 11:39
  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,230
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Studimi: Rnia e sperms tek meshkujt do t sjelli shterpsin e njerizimit brenda vitit 2050

  Dokumentarin e Tucker Carlson te Fox News, "The End of Men" (Fundi i Burrave), mund ta shikoni me poshte ne anglisht:


Tema t Ngjashme

 1. Izraeli do t sulmoj Iranin brenda vitit
  Nga Darius n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 145
  Postimi i Fundit: 21-03-2011, 14:54
 2. Meshkujt m elegant t vitit 2009
  Nga fattlumi n forumin Bukuri dhe estetik
  Prgjigje: 31
  Postimi i Fundit: 29-07-2010, 15:52
 3. Femrat dhe meshkujt m me ndikim t vitit 2009
  Nga YlliRiaN n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 24-12-2009, 13:24
 4. Rnia e flokve tek meshkujt
  Nga Shpirt Njeriu n forumin Mjeku pr ju
  Prgjigje: 53
  Postimi i Fundit: 18-07-2009, 11:23
 5. Si mund t shtohet volumi i sperms tek meshkujt?
  Nga suzi_1000 n forumin Mjeku pr ju
  Prgjigje: 21
  Postimi i Fundit: 04-08-2008, 08:18

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •