Pikpamjet kundrshtuese n lidhje me narrativn e COVID-19 jan censuruar: Retsef Levi

Emri:  Screen-Shot-2022-11-17-at-1.29.27-PM-870x522.jpg

Shikime: 54

Madhsia:  28.5 KB
Retsef Levi, nj ekspert n menaxhimin e rrezikut dhe sistemet shndetsore dhe profesor n MIT Sloan School of Management, n Nju Jork, m 26 tetor 2022. (The Epoch Times)

Nga Jan Jekielek dhe Masooma Haq

Retsef Levi, nj ish oficer i inteligjencs ushtarake izraelite, nj ekspert n menaxhimin e rrezikut dhe sistemet shndetsore, dhe nj profesor n Shkolln e Menaxhimit Sloan t Institutit t Teknologjis n Massachusetts, bashkautor i nj studimi q zbuloi nj rritje prej 25 pr qind t thirrjeve urgjente t sulmit n zemr midis t rinjve izraelit. pas futjes n vend t vaksins gjenetike t COVID.

Levi argumenton se ka t dhna t mjaftueshme nga ky dhe studime t tjera t ndryshme mbi efektet negative t vaksins n zemr, pr t ndaluar prdorimin e saj dhe pr t kryer nj hetim t plot se pse shum t rinj dikur t shndetshm vuajn ose vdesin nga inflamacioni i zemrs pasi jan vaksinuar.

"Pyetja kryesore q duhet t'i bjm vetes sht, a kemi prova t mjaftueshme nga ky studim dhe shum studime t tjera, pr t thn ndalim!" Levi tha gjat nj interviste t fundit me programin "American Thought Leaders" t Epoch TV. "Ne do t'i ndalojm kto vaksina, pr individt e rinj, por ndoshta n prgjithsi, dhe do t gjejm koh pr t par me t vrtet shum, me shum kujdes dhe pr t shqyrtuar do pjes t t dhnave dhe pr t bashkuar do pjes t mundshme t t dhnave pr t kuptuar cila sht prgjigja."

Levi ka punuar gjersisht n fushat e analitiks dhe modelimit, duke par shtjet e menaxhimit t rrezikut n fushn e kujdesit shndetsor dhe sistemeve t tjera t lidhura. Kryesisht, analizimi i grupeve t t dhnave pr t par se far zbulojn ato pr cilsin, sigurin, rreziqet, etj.

Punimi i tij i bashkautor n Nature Scientific Reports shqyrtoi thirrjet e urgjencs kombtare t Izraelit n pes muajt e par t 2021 dhe gjeti nj rritje prej 25 pr qind t arrestit kardiak dhe sulmeve n zemr te meshkujt e moshs 16-39 vje krahasuar me vitin para prezantimit t vaksins kombtare.

Studimi zbuloi, "nj korrelacion t prkohshm midis ksaj rritjeje duke filluar n fillim t vitit 2021 dhe nisjes s fushats s vaksinimit n Izrael", tha Levi.

Gazeta nuk prfundon nj lidhje shkaksore midis vaksins dhe rritjes s vrejtur t problemeve t zemrs, por definitivisht jep prova t mjaftueshme pr t garantuar nj hetim t thelluar, tha Levi.

M tej, ministria e shndetsis e Izraelit duhet t dshiroj t dij pse pati nj rritje t problemeve t zemrs; por n vend t ksaj, ata "filluan nj sulm ndaj nesh, si n domenin publik, ashtu edhe duke u prpjekur n mnyr aktive t'i afroheshin revists dhe i krkuan revists t trhiqte gazetn," tha Levi.

Emri:  shutterstock_2005225361-600x297.jpg

Shikime: 17

Madhsia:  79.5 KB
Nj artist q paraqet nj zemr dhe grimca t virusit SARS-CoV-2. (Nga Lightspring)

Procesi i shndosh shkencor i braktisur
Ka shum t dhna q sugjerojn fuqishm nj rritje t miokarditit ose vdekjes tek t rinjt q jan vaksinuar. Levi beson se nxitimi me t cilin u prodhuan, miratuan dhe u vendosn vaksinat, neglizhoi sigurin dhe praktikat m t mira pr nxjerrjen e vaksinave.

Ky devijim nga parimet themelore t shndosha shkencore i ka vn zyrtart shndetsor n Izrael dhe Shtetet e Bashkuara, "n nj situat ku n thelb nuk mund t pranoni m asnj gabim, sepse kjo do t nnkuptoj se keni br dika shum, shum katastrofike", tha Levi. Ne e miratojm at n nj mnyr shum t prshpejtuar dhe ia aprovojm t gjithve, pavarsisht nga rreziku, dhe ky ishte n thelb gabimi themelor q kemi br. Dhe un mendoj se gjithka tjetr mund t shpjegohet me kt.

Kishte prova t forta t hershme, duke prfshir nj studim t vitit 2020 t br nga studiuesit e Universitetit t Stanfordit, John Ioannidis dhe kolegt, duke arritur n prfundimin se njerzit nn 65 vje, pa smundje shoqruese, kishin shum pak rrezik t vdekjes nga COVID-19 dhe duhet t kishin ndihmuar n prcaktimin e vaksinave n rrezik t lart. popullatat.

Levi beson se zyrtart e agjencive shndetsore dhe qeverit nuk duhet t kishin krkuar vaksinime pr t rinjt e shndetshm, dhe duke e br kt, "i vendosin ata n nj situat kur ata marrin nj rrezik t panjohur q tani ne e dim se sht n t vrtet, n disa raste mjaft thelbsore, dhe mund t vrtet komprometojn t ardhmen e t rinjve dhe duke prfshir shkaktimin e vdekjes s tyre.

Emri:  joseph-ladapo-600x360.jpeg

Shikime: 15

Madhsia:  44.7 KB
Kirurgu i prgjithshm n Florida Dr. Joseph Ladapo. (York Du/The Epoch Times)

Rritja e provave kundr vaksinimit t t rinjve
Kirurgu i Prgjithshm i Florids, Dr. Joseph Ladapo, koht e fundit kshilloi Floridiant q t mos vaksinojn t rinjt e shndetshm, sepse ai gjeti nj rritje prej 84 pr qind t problemeve t zemrs tek t rinjt. Ndrsa studimi i tij gjithashtu nuk vrteton nj lidhje shkaksore, "t paktn, kjo duhet t ngrej shqetsimet tuaja se dika vrtet, vrtet shqetsuese po ndodh ktu," tha Levi.

Levi mendon se publiku duhet t shikoj nj sr studimesh kur prcakton sigurin e do vaksine ose udhzimi shndetsor dhe se gjetjet e Ladapo jan n prputhje me nj numr t madh provash q mbshtesin udhzimet e tij, edhe pse rryma kryesore po i hedh posht kto prova.

Levi beson se Ladopo po ndiqte sakt provat n rritje t problemeve t zemrs dhe vdekjeve t lidhura me vaksinat, dhe parimin "mos bni dm". Ladopo po thoshte, nuk ndihem rehat t vazhdoj t'u jap kto vaksina t rinjve, duke pasur parasysh provat q kam, tha Levi.

Frika po shkatrron sistemet shndetsore
Un n fakt mendoj se agjencit rregullatore, me mbshtetjen e disa shkenctarve n media, n thelb prfaqsojn nj qasje shum ekstreme dhe nj qasje shum t rrezikshme, nse mund t them, sepse prsri, ato po minojn bazat e duhura shkencore dhe mjeksore. pun, tha Levi. "Dhe un jam shum, shum i shqetsuar pr t ardhmen e shkencs, besimin e ardhshm n shkenc dhe mjeksi."

Frika ka br q shum njerz t marrin vendime t kqija, tha Levi. "Ajo q kuptova sht se n shum raste, ajo [frika] mbyll intelektin, arsyetimin, etikn dhe] njerzit e friksuar mund t'i bjn gjra shum, shum t kqija njri-tjetrit."

Kjo frik bri q zyrtart shndetsor t braktisnin arsyen dhe i pengoi ata t shikonin t gjith shndetin e nj individi, duke prfshir aspektet mendore, emocionale dhe fizike, veanrisht n rastin e t rinjve, tha Levi.

Rrjedhimisht, t rinjt jan prekur thell, ndr t tjera, me nj humbje t arsimit, shtim n pesh, rritje t ankthit dhe depresionit, shum prej t cilave mund t ishin parandaluar nse udhheqsit do t kishin prdorur nj qasje holistike dhe t bazuar n shkenc pr t zbutur krcnimet e pandemia, tha Levi.

Emri:  GettyImages-1214154431-1200x800.jpg

Shikime: 15

Madhsia:  47.6 KB
Nj iklist me nj rimorkio pr fmij kalon nj tabel "Beach Closed" n shtitoren n Miami Beach, Fla., m 22 mars 2020. (Cliff Hawkins/Getty Images)

Kemi dshtuar fmijt tan, tha Levi.

Dhe pr mua, kjo nuk sht vetm nj e met shkencore, por sht gjithashtu nj e met etike. Ky sht nj dshtim etik, q ne si shoqri ather [nuk] i kemi vn t rinjt dhe fmijt si prioritet kryesor. Kjo, pr mua, sht ajo q duhet t bj shoqria.

Protokolli i bllokimit i prdorur n t gjith botn dshtoi keq, veanrisht n Kin tha Levi.

Ajo q m bie n sy sht se liria sht nj vler themelore e shoqrive demokratike, por sht gjithashtu nj vler themelore e shkencs, por u shprfill kryesisht, tha Levi.

N vend t ksaj, ata n shoqrit demokratike prdorn politikat m drakoniane pr t hequr lirit themelore dhe n fushn shkencore, njerzit n thelb po impononin mekanizma censurimi q nuk i kam par kurr, n mbi 16 vitet e mia si shkenctar, nuk i kam par kurr. dika afr ksaj, tha Levi.

Emri:  Israel_Vaccine_2022-1-2-600x400.jpg

Shikime: 20

Madhsia:  43.4 KB
Nj punonjs mjeksor prgatitet t'i jap 62-vjearit Moshe Geva Rosso nj doz t katrt t vaksins COVID-19, n Qendrn Mjeksore Sheba n Ramat Gan, Izrael, m 31 dhjetor 2021. (Nir Elias/Reuters)

Monitorimi i vaksinave t Izraelit
Ministria e Shndetsis (MOSH) n Izrael, po fsheh n mnyr aktive informacione kritike n lidhje me efektet ansore t vaksinave nga publiku izraelit, tha Levi. Prve ksaj, ministria e shndetsis nuk kishte nj sistem funksional monitorimi pr efektet negative t vaksins deri von.

Ky sht nj fakt shum i rndsishm, sepse Izraeli ka qen n krye t krkess s qytetarve t tij q t vaksinohen dhe t rriten, pasi kan nnshkruar nj kontrat me Pfizer n fillim t pandemis, "q n thelb e bri Izraelin nj laborator mbarbotror pr pjesn tjetr t bots. "tha Levi.

Izraeli filloi t monitoronte gjersisht efektet ansore t padshiruara vetm n fund t vitit 2021 dhe punsoi nj ekip pr t hulumtuar se far gjetn n lidhje me efektet negative, kjo sht arsyeja pse ata zbuluan nj video q tregon ministrin e shndetsis s Izraelit duke diskutuar kt shtje, tha Levi.

MSH izraelite ngarkoi studiuesit pr t analizuar raportet e ngjarjeve t padshiruara t paraqitura nga izraelitt. Studiuesit prezantuan gjetjet nga sistemi i ri i mbikqyrjes n nj takim t brendshm t qershorit, pamjet video t t cilave u morn nga nj gazetar izraelit. Gjetjet e ktij ekipi hulumtues jan n kundrshtim me pretendimin e ministris s shndetsis se ngjarjet negative, nse ka, jan afatshkurtra.

Shum nga efektet ansore jan n fakt, jo afatshkurtra. Kto probleme shndetsore, n fakt zgjasin jav, muaj dhe ndonjher mbi nj vit. Kur them efekte ansore, flas pr parregullsi menstruale, flas pr efekte ansore serioze neurologjike, e kshtu me radh, tha Levi.

N kto video, ekipi i studiuesve dgjohet duke kshilluar ministrin izraelite t shndetsis q t tregoj kujdes kur flet me publikun pr efektet e dmshme shndetsore t vaksinave.

Duket se Ministria e Shndetsis n Izrael e mori n vmendje kt gj sepse kur shikoni raportin aktual q ata postojn n domenin publik, n thelb ata hoqn shum mesazhe, shum nga gjetjet q u gjetn nga ekipi hulumtues q ata punsuan. Dhe pr m tepr, ata keqinterpretuan t dhnat, dhe keqinterpretuan normat e raportimit t efekteve t ndryshme ansore dhe i bn ato t dukeshin shum, shum t rralla, "tha Levi.

Raportet q ministria parashtroi pr publikun izraelit ishin manipuluar qart, tha Levi.

Dhe n thelb, kto raporte prfaqsojn vetm gjasht muaj n nj vit e gjysm, dhe vetm 15 deri n 17 pr qind t popullsis n Izrael, n vend t t gjith popullsis dhe t gjitha dozave q jan dhn n Izrael.

Epoch Times iu drejtua MSH-s s Izraelit pr koment, por nuk kishte marr nj prgjigje prpara kohs s botimit.

Risfida
Pra, tani kam nj situat kur sa her q ata marrin vaksinn shoh t njjtn prgjigje, q quhet risfid, tha Levi. Sipas studiuesve, 10 pr qind e grave q ankoheshin pr probleme me menstruacionet, u raportua nj ri-sfidim pozitiv, t cilt gjithashtu identifikuan raste t ri-sfidimit pr ngjarje t tjera negative.

Fenomeni i ri-sfidimit - kur ngjarjet e padshiruara prsriten ose prkeqsohen pas dozave shtes t vaksins - dshmoi se disa nga ngjarjet ishin shkaktuar nga vaksina, than studiuesit.

Dr. Sharon Alroy-[Preis], i cili sht zyrtari numr dy i kujdesit shndetsor n Ministrin e Shndetsis, kur u intervistua n TV izraelit tha se reagimet negative me t cilat grat po prballen me gjra t tilla si parregullsit menstruale ishin t shpejta dhe nuk prbnin ndonj shqetsim t madh.

N fakt, ka gra q vuajn nga jav dhe muaj, dhe ndonjher mbi nj vit, nga cikle menstruale t parregullta dhe lloje t ndryshme t parregullsive, tha Levi. Dhe nuk ka asnj njohje nga askush n Ministrin e Shndetsis, nuk ka asnj njohje pr t ciln jam n dijeni, nga ndonj autoritet shndetsor apo agjenci shndetsore n bot, [q] hej, ka nj problem ktu.

Besimi i grryer
"Dhe gjja m e keqe sht se ata injorojn zrin e pacientit."

Agjencit e shndetit publik n mbar botn, prfshir Shtetet e Bashkuara dhe Izraelin, nuk kan qen transparente n lidhje me vaksinat dhe ngjarjet e padshiruara nga injektimet, tha Levi, n nj mas t till q duhet nj proces gjyqsor pr t marr t dhnat q ata kan mbledhur.

Publikut duhet t'i thuhet, cili sht ndikimi i ktyre vaksinave n vdekshmrin nga t gjitha shkaqet dhe rezultatet e tjera shndetsore n nj mnyr q t jet informuese, n mnyr q njerzit t mund t marrin vendimin e tyre rrezik-prfitim bazuar n moshn, sfondin shndetsor, besimet, cfaredo. Por kjo sht e padgjuar q agjencit shndetsore t sillen n nj mnyr q ju duhet t'i oni n gjykat pr t nxjerr t dhna, "tha Levi.

Kto agjenci duhet t'u kthehen parimeve baz t transparencs dhe ndjeshmris, thelbsore pr shndetin publik, n mnyr q t eliminohet mosbesimi i krijuar nga mungesa e ndershmris gjat pandemis.


Burimi: Epoch Times