Vizualizuar: Donatorët më të mëdhenj të zgjedhjeve afatmesme në SHBA 2022

Emri:  Largest-Midterm-Donors.jpg

Shikime: 81

Madhësia:  60.3 KB

Zgjedhjet afatmesme të këtij viti pritet të vendosin një rekord të ri shpenzimesh, me mbi 9 miliardë dollarë që janë mbledhur. Ky është dukshëm më i lartë se rekordi i mëparshëm prej 7 miliardë dollarësh, i cili u vendos në vitin 2018.

Sipas një analize të fundit nga Washington Post, 1 miliard dollarë nga këto fonde mund t'i atribuohen 50 donatorëve kryesorë. Në stilin tipik kapitalist vizual, ne i kemi ilustruar këto të dhëna për t'ju ofruar një pasqyrë më të mirë.

Pasqyrë e të dhënave

Tabela e mëposhtme rendit 10 donatorët kryesorë individualë të zgjedhjeve afatmesme të 2022-shit.

Emri:  Screen Shot 2022-11-14 at 2.49.20 PM.jpg

Shikime: 39

Madhësia:  29.7 KB

Duke e renditur këtë listë të 10 donatorëve kryesorë sipas partisë, mund të shohim se 168 milionë dollarë u mblodhën për demokratët dhe 338 milionë dollarë për republikanët.

Vazhdoni të lexoni më poshtë për disa informacione interesante mbi të 10 këta individë. Vlerat e vlerës neto u mblodhën nga Forbes më 1 nëntor 2022.

George Soros (Vlera neto: 7 miliardë dollarë)
George Soros është një miliarder amerikan me origjinë hungareze, i njohur gjerësisht për përpjekjet e tij filantropike dhe për "thyerjen" e Bankës së Anglisë. Ai ka pasur një karrierë të shkëlqyer si menaxher i fondeve mbrojtëse, duke themeluar Soros Fund Management në 1970. Vizitoni këtë faqe për të parë 100 zotërimet më të mira të portofolit të Soros Fund Management.

Soros ka dhuruar mbi 30 miliardë dollarë nga pasuria e tij për kauza dhe bamirësi të ndryshme. Ai është themelues dhe kryetar i dy Super PAC (komiteteve të veprimit politik) të quajtur Democracy PAC dhe Democracy PAC II.

Ndryshe nga PAC-të e rregullta, Super PAC-të nuk përballen me kufizime për sa i përket mbledhjes së fondeve ose shpenzimeve politike.

Elizabeth & Richard Uihlein (Vlera neto e kombinuar: 7 miliardë dollarë)
Elizabeth & Richard Uihlein janë themeluesit e Uline , një nga shpërndarësit më të mëdhenj në Amerikën e Veriut të furnizimeve logjistike (kuti, shirit, doreza, etj.). Kompania bën disa miliardë shitje në vit.

Çifti ka fituar vëmendjen e mediave për dhënien e donacioneve të konsiderueshme për partinë Republikane. Sipas Forbes, Uihleins kanë dhuruar një total prej 194 milionë dollarësh që nga vitet 1990.

Kenneth Griffin (Vlera neto: 31 miliardë dollarë)
Kenneth Griffin është themeluesi dhe CEO i Citadel , një fond mbrojtës me bazë në SHBA. Ai gjithashtu zotëron Citadel Securities , i cili është prodhuesi më i madh i tregut në Bursën e Nju Jorkut (NYSE).

Krijuesit e tregut veprojnë si ndërmjetës në tregjet financiare duke lehtësuar porositë e blerjes dhe shitjes për investitorët. Duke përdorur aksionet (aksionet) si shembull, kur një krijues tregu merr një porosi nga një blerës, ai shet aksione nga inventari i tij. Kjo mundëson që tregu i aksioneve të funksionojë pa probleme.

Griffin e gjeti veten në qendër të vëmendjes gjatë shtrydhjes së shkurtër të GameStop kur firma e tij siguroi fonde emergjente për Melvin Capital Management.

Jeffrey Yass (Vlera neto: 30 miliardë dollarë)

Dikur një lojtar profesionist, Jeffrey Yass është një bashkëthemelues i Susquehanna International Group (SIG) , një firmë e suksesshme tregtare me bazë në Filadelfia. SIG është e specializuar në kërkimin dhe tregtimin sasior, i cili përfshin përdorimin e algoritmeve kompjuterike për të identifikuar mundësitë.

Yass përmendet shpesh si personi më i pasur në shtetin e Pensilvanisë dhe ka fituar vëmendjen e mediave për kontributet e tij të mëdha politike.

Sam Bankman-Fried (Vlera neto: 17 miliardë dollarë)
Sam Bankman-Fried është themeluesi dhe CEO i FTX , i cili aktualisht është shkëmbimi i tretë më i madh i kriptomonedhave në botë pas Binance dhe Coinbase. Kompania është e bazuar në Bahamas dhe ofron tregtim në më shumë se 300 kriptovaluta.

Në maj 2022, Bankman-Fried deklaroi se ai ishte i gatshëm të dhuronte "në veri të 100 milionë dollarëve" në zgjedhjet e ardhshme presidenciale të 2024. Që atëherë ai e ka tërhequr këtë koment.

Në një moment, kur ju u keni dhënë mesazhin tuaj votuesve, thjesht nuk mund të bëni shumë më tepër.
– SAM BANKMAN-FRIED


Stephen Schwarzman (Vlera neto: 35 miliardë dollarë)
Stephen Schwarzman është kryetar dhe CEO i The Blackstone Group , një firmë e kapitalit privat të njohur globalisht. Portofoli i kompanive të Blackstone përfshin Ancestry.com, një shërbim i njohur i historisë familjare dhe Bumble, një platformë e njohur për takime në internet.

Treguar më poshtë, pasuria e Schwarzman është rritur ndjeshëm që nga viti 2020.

Emri:  Schwarzman-Net-Worth.jpg

Shikime: 42

Madhësia:  19.9 KB

Pjesa më e madhe e kontributeve politike të Schwarzman ka shkuar për Fondin e Udhëheqjes së Senatit , një Super PAC i pavarur që synon të ndërtojë një shumicë republikane në Senat.

Timothy Mellon (Vlera neto e familjes: 11 miliardë dollarë)
Timothy Mellon ishte kryetari dhe pronari i shumicës së Pan Am Systems , një kompani private me operacione në transport, prodhim dhe energji. Në nëntor 2020, CSX Corporation njoftoi se kishte nënshkruar një marrëveshje për të blerë Pan Am. Shitja u miratua në prill 2022.

Mellon u bë tituj në 2021 kur u zbulua se ai bëri një donacion të madh prej 53 milionë dollarësh për fondin e murit kufitar të Teksasit. Në kohën e raportimit, kjo përbënte 98% të totalit të financimit.

Larry Ellison (Vlera neto: 102 miliardë dollarë)
Larry Ellison është kryetar dhe bashkëthemelues i Oracle , një prej kompanive më të mëdha të softuerit në botë. Oracle është i listuar në NYSE dhe ka një kapital tregu mbi 200 miliardë dollarë. Ellison ishte gjithashtu një anëtar i bordit të Tesla nga dhjetori 2018 deri në gusht 2022.

Shumica dërrmuese e kontributeve të tij politike kanë shkuar për Fondin Opportunity Matters , i cili mbështet kandidatët që promovojnë Axhendën e Mundësive. Ai kërkon rritjen e edukimit financiar, praktikave dhe mundësive të arsimimit.

Peter Thiel (Vlera neto: 4 miliardë dollarë)
Peter Thiel është një sipërmarrës dhe kapitalist i suksesshëm, ndoshta më i njohur për bashkëthemelimin e PayPal . Ai gjithashtu bashkëthemeloi Palantir Technologies , një kompani analitike e të dhënave dhe është një partner i përgjithshëm i Founders Fund , një firmë e kapitalit sipërmarrës me investime në emra të mëdhenj si SpaceX.

Thiel është një nga donatorët më të mëdhenj të Partisë Republikane, një pozicion që e dallon atë nga shumë figura të tjera të Silicon Valley. Në shkurt 2022, u raportua se ai do të largohej si anëtar i bordit të Meta.

Patrick dhe Shirley Ryan (pasuria neto e Patrick: 9 miliardë dollarë)
Patrick Ryan është themeluesi dhe CEO i pensionuar i AON Corporation , një nga kompanitë më të mëdha të sigurimeve në botë. Në vitin 2010, ai themeloi një kompani tjetër të njohur si Ryan Specialty Group , e cila ofron shërbime për agjentët e sigurimeve.

Së bashku me gruan e tij Shirley, Ryans kanë bërë donacione të mëdha për Fondin e Udhëheqjes së Senatit dhe grupeve të tjera republikane.

Burimi: Visual Capitalist