Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 5
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Anėtarėsuar
  19-02-2015
  Postime
  2,114

  Europa dhe ne, shqiptarėt!
  Europa dhe ne, shqiptarėt! Pse na largohet Europa dhe ēfarė nuk kemi bėrė mirė | “ADN” nė RTSH
  "ADN Ilir Yzeiri" njė emision i ri i gazetarit tė njohur, Prof. Ilir Yzeirit, qė ka nė qendėr Artin Natyrėn dhe Demokracinė. Kėto tė trija janė ideali qė kėrkon tė arrijė ēdo shoqėri. Tė ftuar personalitete nga jeta publike e vendit.

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Anėtarėsuar
  19-02-2015
  Postime
  2,114

  Pėr: Europa dhe ne, shqiptarėt!


  Pėllumb Xhufi: Ja dy emrat qė respektoj mė tepėr nė Shqipėri! - Shqip nga Dritan Hila

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,343

  Pėr: Europa dhe ne, shqiptarėt!  "Opinion" - Lea Ypi pėr protestėn e shqiptarėve nė Angli !

  RTV Klan - 15 Nėntor 2022

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-11-2022
  Postime
  20

  Pėr: Europa dhe ne, shqiptarėt!

  Shqiptarėt numerikisht superiorė ndaj serbėve, Serbia manipulon numrin e serbėve tė Serbisė duke e deklaruar 2-fish se sa ėshtė nė tė vėrtetė

  Popullsia serbe e Serbisė pa Vojvodinėn deklarohet 2-fish se sa ėshtė nė tė vėrtetė. Nė Serbi janė vetėm 2,4 milionė serbė. Kurse nė Vojvodinė janė 1 milion serb edhe ky numėr ėshtė i vėrtetė. Numri i serbėve nė Vojvodinė, Kroaci edhe Bosnje deklarohet i vėrtetė edhe nuk manipulohet. Kurse Serbia e ka deklaruar 2-fish numrin e popullsisė serbe tė Serbisė qė nė shekullin e XIX, nė gjithė shekullin e XX edhe nė shekullin e XXI. Kur e ka filluar Serbia kėtė manipulim nuk e ka pasur Vojvodinėn. Qellimi i kėtij manipulimi ėshtė qė tė duken serbėt numerikisht si popull mė i madh edhe pėr tė pėrligjur me kėtė manipulim dominancėn serbe nė tė gjithė Serbinė e Madhe.

  Ky manipulim i Serbisė me numrin e popullsisė vėrtetohet lehtėsisht duke e krahasuar dėndėsinė e popullsisė sė Serbisė me tė gjitha vendet fqinje tė Serbisė. Gjithashtu akoma mė i saktė edhe madje i pakundėrshtueshėm ėshtė vėrtetimi i kėtij manipulimi me Google Earth ose edhe Google Maps duke kontrolluar madhėsinė e sipėrfaqeve tė qyteteve tė Serbisė me dėndėsinė e popullsisė qė dihet shumė mirė se sa ėshtė dėndėsia e popullsisė. Manipulimi i Serbisė me numrin e popullsisė ka qėnė ēelėsi i suksesit tė Serbisė gjatė tė gjithė shekullit tė XX.

  Serbėt nė Serbi edhe Vojvodinė janė vetėm 3,4 milionė edhe kanė edhe 400 mijė emigrantė. Pra Serbia ka gjithsej vetėm 3,8 milionė shtetas serbė.

  Tirana ėshtė mė e madhe se sa Beogradi. Bėhet fjalė pėr Tiranėn e Madhe me Kamzėn, Kasharin, Paskuqanin, Farkėn e Shkozėn me gjithsej 100 km². Kurse Beogradi ka gjithsej me tė gjitha pjesėt e qytetit vetėm 80 km². Kjo mund tė kontrollohet lehtėsisht me Google Earth ose edhe Google Maps. Tirana ka 800 mijė banorė kurse Beogradi ka 600 mijė banorė.

  Nė kohėn e luftės sė UĒK-sė nė 1998 e 1999 ishin 2,2 milionė shqiptarė nė Kosovė edhe 1 milionė shqiptarė nga Kosova ishin emigrantė. Kurse Lugina e Preshevės ka pasur 120 mijė shqiparė edhe 50 mijė emigrantė shqiparė pra gjithsej Lugina e Preshevės ka pasur 170 mijė shqiparė. Prandaj Kosova e Lugina kishin atėherė 3,4 milionė shqiptarė me emigrantėt. Kurse serbėt e Serbisė e tė Vojvodinės ishin 3,8 milionė atėherė me emigrantėt sepse serbėt kanė qė nė vitet 1980-ta qė nuk shtohen mė se e kanė numrin e lindjeve pėr grua mesatarisht 1,6 edhe kjo ėshtė e pamjaftueshme pėr shtim tė popullsisė.

  Kjo domethėnė qė shqiptarėt e Kosovės e Luginės ishin numerikisht gati tė barabartė me serbėt e Serbisė e tė Vojvodinės. Nėse shqiptarėt do e kishin ditur kėtė tė vėrtetė tė madhe do i ishin bashkuar mė shumė shqiptarė UĒK-sė edhe jo vetėm 20 mijė por mė shumė se 150 mijė. Kjo do ishte e arritėshme me furnizim me mė shumė armė e municione nga Shqipėria sepse Shqipėria ka pasur gjithsej 1,2 milionė armė. Do kishte qėnė e lehtė qė UĒK tė kishte madje edhe mė shumė ushtarė se sa ushtria e paramilitarėt serbė. Me aq shumė ushtarė UĒK do e kishte ēliruar shumė shpejt vet Kosovėn edhe madje pa ndihmėn e NATOs. Ashtu do ishte arritur qė shqiptarėt tė vazhdonin tė qendronin nė Veri tė Kosovės edhe komunat e Veriut do drejtoheshin nga shqiptarėt sepse shqiptarėt do vazhdonin tė ishin shumica e popullsisė nė komunat e Veriut.

  Nė Kosovė janė vetėm 50 mijė serbė edhe jo 100 mijė serbė si deklarohet. Kurse para 1999 nė Kosovė ishin vetėm 100 mijė serbė edhe jo 200 mijė serbė si deklarohej nga Serbia. Gjithėmonė Serbia e ka deklaruar 2-fish mė tė madh numrin e serbėve nė Kosovė ashtu si ka bėrė edhe pėr Serbinė. Shqiptarėt para 1999 ishin shumica e popullsisė nė Veriun e Kosovės.

  Tė gjithė serbėt e Serbisė, Kosovės, Vojvodinės, Kroacisė dhe Bosnjes bashkė janė vetėm 5,8 milionė. Kurse tė gjithė shqiptarėt e Shqipėrisė, Kosovės, Maqedonisė, Luginės sė Preshevės e Malit tė Zi janė gjithsej 12,8 milionė. Shqiptarėt janė mė shumė se 2-fishi i serbėve. Kjo ėshtė shumė e rėndėsishme pėr ta ditur.

  Shqiptarėt nė kohėn e luftės sė UĒK-sė nė 1998 e 1999 ishin gjithsej 8,8 milionė kurse serbėt ishin gjithsej vetėm 5,8 milionė. Nėse shqiptarėt do e kishin ditur qė ishin numerikisht mė shumė se sa serbėt do kishin luftuar shumė mė shumė shqiptarė me UĒK edhe UĒK do e kishte ēliruar vet Kosovėn pa ndihmėn e NATOs. Shqiptarėt nė 1991 ishin 7,5 milionė. Pra shqiptarėt edhe nė 1991 ishin numerikisht mė shumė se sa serbėt qė ishin 5,8 milionė. Edhe nė 1981 Shqiptarėt ishin mė shumė se sa serbėt sepse shqiptarėt ishin 6,2 milionė kurse serbėt ishin vetėm 5,5 milionė.

  I njėjti manipulim bėhet edhe me malazezėt. Tė gjithė malazezėt edhe kėtu pėrfshihen edhe malazezėt qė deklarohen serbė janė vetėm 250 mijė por zyrtarisht gėnjehet duke deklaruar 500 mijė malazezė dhe serbė nė Mal tė Zi. Nga tė gjithė malazezėt 60 % e deklarojnė veten malazezė kurse 40 % e deklarojnė veten serbė.

  Kurse numri i sllavo-maqedonasve nė Maqedoni deklarohet 1.5-fish mė shumė pra 50 % mė shumė se sa ėshtė nė tė vėrtetė. Nė Maqedoni janė 700 mijė sllavo-maqedonas edhe janė edhe 120 mijė emigrantė pra gjithėsej ata janė 820 mijė. Shqiptarėt nė Maqedoni janė pak mė shumė se 2-fishi i sllavo-maqedonasve se janė 1,48 milionė shqiptarė nė Maqedoni edhe me emigrantėt ata janė 1,75 milionė shqiptarė.

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-11-2022
  Postime
  20

  Pėr: Europa dhe ne, shqiptarėt!

  Nė Maqedoni janė 1.480.000 shqiptarė edhe shqiptarėt pėrbėjnė me 64 % shumicėn absolute tė popullsisė

  Shqiptarėt janė afėrsisht 1.480.000 nė Maqedoni e janė edhe 270.000 emigrantė shqiptarė. Pra gjithsej shqiptarėt e Maqedonisė janė 1.750.000. Numri i lindjeve tė shqiptarėve nė Maqedoni ėshtė afėrsisht 28.000 nė vit, lindshmėria ėshtė 2 % epopullsisė dhe shtimi natyral i popullsisė ėshtė 1,6 %. Nė tė gjitha shkollat 9-vjeēare nė Maqedoni janė 240 mijė nxėnės shqiptarė edhe numri i nxėnėsve vėrteton qė nė Maqedoni banojnė 1,48 milionė shqiptarė.

  Shqiptarėt janė shumica absolute e popullsisė nė Shkup, Dibėr, Strugė, Tetovė, Gostivar, Kumanovė, Kėrēovė, Krushevė, Ēashkė dhe Dollnen. Shqiptarėt janė me afėrsisht 68 % shumica absolute e popullsisė nė Shkup. Mė herėt shqiptarėt kanė qėnė shumica absolute e popullsisė edhe nė Manastir, Ohėr, Resnje, Pėrlep dhe Veles. Nė 1912 nė territorin e Maqedonisė sė sotme banonin 650.000 shqiptarė dhe 400.000 sllavo-maqedonas. Shqiptarėt ishin para 1912 me mbi 61 % shumica absolute e popullsisė nė territorin e Maqedonisė sė sotme.

  Dihet qė nė tė gjitha regjistrimet e popullsisė nė Maqedoni numri i shqiptarėve ėshtė deklaruar shumė mė i ulėt se sa ka qėnė nė tė vėrtetė sepse tė gjitha regjistrimet e popullsisė nė Maqedoni kanė qėnė tė manipuluara. Numri i sllavo-maqedonasve ėshtė 700 mijė edhe me 120 mijė emigrantėt janė gjithsej 820 mijė. Por nga kėta janė afėrsisht 200 mijė shqiptarė qė deklarohen sllavo-maqedonas edhe janė shumė tė asimiluar. Minoritetet e tjera janė 200 mijė.

  Numri i shtetasve tė Maqedonisė ėshtė gjithsej 2,77 milionė dhe shqiptarėt pėrbėjnė me 64 % shumicėn absolute tė popullsisė sepse janė 1,75 milionė shqiptarė. Maqedonia ėshtė shteti i tretė me popullsi shumicė shqiptare. Pėrqindja e emigrantėve tė shqiptarėve edhe tė sllavo-maqedonasve ėshtė me afėrsisht 15 % e barabartė.

  Shqiptarėt nė Maqedoni janė pak mė shumė se 2-fishi i sllavo-maqedonasve. Prandaj shqiptarėt janė nė Maqedoni numerikisht plotėsisht superiorė ndaj sllavo-maqedonasve.

Tema tė Ngjashme

 1. Europa i tradhėtoi shqiptarėt qė nė rrethimin e Shkodrės…..
  Nga Bajraku nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 28-11-2014, 13:44
 2. Feja Shqiptaret dhe Europa
  Nga Klevis2000 nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 25-11-2011, 06:46
 3. Europa paragjykon Shqiptaret per ceshtjen e vizave sepse jane Myslimane
  Nga dallendyshi nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 256
  Postimi i Fundit: 29-01-2010, 10:01
 4. Feja Shqiptaret dhe Europa
  Nga Klevis2000 nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 19
  Postimi i Fundit: 12-12-2007, 19:13
 5. Ne Dhe Europa
  Nga FREUD nė forumin Aktualitete shoqėrore
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 22-10-2007, 12:58

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •