Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
  1. #1
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,973
    Postimet në Bllog
    18

    Fjalimi i Putin: Rendit botëror njëpolar perëndimor i erdhi fundi

    "Askush nuk mund t'i fshihet dot stuhisë që po vjen": fjalimi historik i Putinit në Valdai

    Hegjemonia perëndimore duhet të zëvendësohet me një rend aktual që respekton të gjithë, tha lideri rus

    Emri:  635ad247203027105f31102f.jpg

Shikime: 440

Madhësia:  27.7 KB

    Bota po hyn në një dekadë trazirash ndërsa ndjekja e një rendi botëror më të drejtë përplaset me hegjemoninë arbitrare të Perëndimit kolektiv, tha të enjten presidenti rus Vladimir Putin, duke iu drejtuar takimit vjetor të Klubit të Diskutimit Valdai.

    Fjalimi i Putinit varionte nga biodiversiteti tek "kultura e anulimit" , natyra e asaj që Perëndimi ka për të ofruar dhe përgjigja e Rusisë, e ndjekur nga orë të tëra duke iu përgjigjur pyetjeve të audiencës. Këtu janë gjashtë pika kyçe nga fjalët e tij hyrëse.

    1. Perëndimi nxit konfliktin për të ruajtur hegjemoninë

    Nga nxitja e konfliktit në Ukrainë dhe provokimet rreth Tajvanit deri te destabilizimi i tregjeve botërore të ushqimit dhe energjisë, SHBA dhe aleatët e saj kanë përshkallëzuar tensionet anembanë globit vitet e fundit dhe veçanërisht muajt e fundit, tha Putin.

    Sundimi i botës është ajo që i ashtuquajturi Perëndim ka vënë në lojë në këtë lojë, e cila është sigurisht e rrezikshme, e përgjakshme dhe – do të thoja – e pistë. Ajo mohon sovranitetin e vendeve dhe popujve, identitetin dhe veçantinë e tyre dhe shpërfill çdo interes të shteteve të tjera” , shpjegoi presidenti rus. Në të ashtuquajturin "rend botëror të bazuar në rregulla", vetëm ata që bëjnë "rregullat" kanë ndonjë veprim, ndërsa të gjithë të tjerët thjesht duhet t'i binden.

    Megjithatë, Perëndimi "nuk ka ide konstruktive dhe zhvillim pozitiv, ata thjesht nuk kanë asgjë për t'i ofruar botës përveç ruajtjes së dominimit të tyre".


    2. Rregulla për ty por jo për mua

    Perëndimi këmbëngul se kultura dhe botëkuptimi i tij duhet të jenë universale, tha Putin. Ndonëse nuk e thonë drejtpërdrejt, ata sillen sikur këto vlera duhet të pranohen pa kushte nga të gjithë të tjerët.

    Megjithatë, kur disa vende të tjera, veçanërisht Kina, filluan të përfitonin nga globalizimi, Perëndimi "ndryshoi menjëherë ose anuloi plotësisht" shumë nga rregullat që këmbënguli prej kohësh se ishin të vendosura në gur dhe të shenjta, tha Putin, me tregtinë e lirë, hapjen ekonomike, konkurrencën e ndershme dhe madje edhe të drejtat pronësore "të harruara papritmas, plotësisht".

    "Sapo diçka bëhet fitimprurëse për veten e tyre, ata ndryshojnë rregullat menjëherë, në lëvizje, gjatë lojës."


    3. "Anulo kulturën" dhe anulimin e kulturës

    Duke e besuar veten të pagabueshëm, sundimtarët e Perëndimit dëshirojnë të shkatërrojnë - ose "anulojnë" - ata që nuk i pëlqejnë. Aty ku nazistët digjnin libra, "rojtarët e liberalizmit dhe përparimit" perëndimorë tani ndalojnë Dostojevskin dhe Çajkovskin, tha Putin. Demokracia liberale është shndërruar në diçka të panjohur, duke e shpallur çdo pikëpamje alternative si propagandë apo kërcënim, shtoi ai. E ashtuquajtura "kultura e anulimit" shkatërron çdo gjë që është e gjallë dhe krijuese, duke parandaluar çdo liri të mendimit në kulturë, ekonomi apo politikë.

    "Historia, sigurisht, do të vendosë gjithçka në vendin e vet," tha Putin, duke shtuar se vetë-marrëveshja e atyre që kërkojnë t'i anulojnë ato është jashtë grafikut, "por askush nuk do t'i kujtojë as emrat e tyre pas disa vitesh. ndërsa Dostojevski, Çajkovski dhe Pushkin do të durojnë.”


    4. Rusia nuk kërkon dominim

    Rusia është një “qytetërim i pavarur, origjinal” dhe “asnjëherë nuk e ka konsideruar veten armik të Perëndimit”, tha Putin. Që nga lashtësia, ajo ka pasur lidhje me Perëndimin me vlerat tradicionale të krishtera dhe myslimane, lirinë, patriotizmin dhe një kulturë të pasur. Megjithatë, ekziston një Perëndim tjetër – “një agresiv, kozmopolit, neokolonialist, që vepron si një mjet i elitave neoliberale”, tha Putin, “diktat e të cilit Rusia nuk do t'i pranojë kurrë”.

    Megjithatë, Rusia nuk po i hedh doreza elitave të atij Perëndimi, por “thjesht mbron të drejtën e saj për të ekzistuar dhe zhvilluar lirisht. Në të njëjtën kohë, ne vetë nuk po kërkojmë të bëhemi një lloj hegjemon i ri”, tha Putin.


    5. Hegjemonia perëndimore po merr fund

    “Ne jemi duke qëndruar në një moment historik, përpara asaj që është ndoshta dekada më e rrezikshme, e paparashikueshme dhe në të njëjtën kohë e rëndësishme që nga fundi i Luftës së Dytë Botërore. Perëndimi nuk është në gjendje të menaxhojë njerëzimin në mënyrë të vetme, por po përpiqet dëshpërimisht ta bëjë këtë dhe shumica e popujve të botës nuk duan më ta durojnë atë”, tha Putin.

    Konfliktet që lindin nga kjo trazirë po kërcënojnë të gjithë njerëzimin dhe zgjidhja konstruktive e tyre është sfida kryesore përpara, sipas liderit rus.

    Askush nuk mund të largohet nga stuhia e ardhshme, e cila ka marrë një karakter global, tha Putin. Njerëzimi ka dy zgjedhje, "ose të vazhdojë të grumbullojë një barrë problemesh që në mënyrë të pashmangshme do të na shtypin të gjithëve, ose të përpiqemi së bashku të gjejmë zgjidhje, megjithëse të papërsosura, por funksionale, të afta për ta bërë botën tonë më të sigurt dhe më të qëndrueshme".


    6. Si duhet të duket bota multipolare

    Në një botë shumëpolare vërtet demokratike, çdo shoqëri, kulturë dhe qytetërim duhet të ketë të drejtën të zgjedhë rrugën dhe sistemin e vet socio-politik. Nëse SHBA-ja dhe Evropa e kanë këtë të drejtë, kështu duhet të gjithë të tjerët. Rusia gjithashtu e ka atë, "dhe askush nuk do të jetë në gjendje t'i diktojë popullit tonë se çfarë lloj shoqërie duhet të ndërtojmë dhe mbi cilat parime".

    Kërcënimi më i madh për monopolin politik, ekonomik dhe ideologjik të Perëndimit është se në botë mund të shfaqen modele sociale alternative – dhe do të ishin më efektive dhe më tërheqëse.

    “Mbi të gjitha, ne besojmë se rendi i ri botëror duhet të bazohet në ligj dhe drejtësi, të jetë i lirë, autentik dhe i drejtë” , tha presidenti rus.

    “Rendi i ardhshëm botëror po formohet para syve tanë. Dhe në këtë rend botëror, ne duhet të dëgjojmë të gjithë, të kemi parasysh çdo pikëpamje, çdo komb, shoqëri, kulturë, çdo sistem botëkuptimesh, idesh dhe besimesh fetare, pa i imponuar askujt një të vërtetë të vetme dhe vetëm mbi këtë bazë. , duke kuptuar përgjegjësinë tonë për fatin e popujve tanë dhe të planetit, për të ndërtuar një simfoni të qytetërimit njerëzor.”

    Burimi: RT

  2. #2
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,973
    Postimet në Bllog
    18

    Për: Fjalimi i Putin: Rendit botëror njëpolar perëndimor i erdhi fundi

    Sergej Karaganov: Jemi dëshmitarë të lindjes së një rendi të ri botëror në të cilin Perëndimi do të duhet të jetojë brenda mundësive të tij


    Është koha që shumica globale të zërë vendin e merituar në tabelën e lartë

    Nga Profesor Sergey Karaganov, kryetar nderi i Këshillit të Rusisë për Politikën e Jashtme dhe të Mbrojtjes dhe mbikëqyrës akademik në Shkollën e Lartë të Ekonomisë Ndërkombëtare dhe Punëve të Jashtme (HSE) në Moskë

    Emri:  635ffbe485f5407a854b00b9.jpg

Shikime: 36

Madhësia:  42.0 KB
    Udhëheqësit u rreshtuan për një foto joformale në grup në stolin "Merkel - Obama" pas darkës në takimin e G7 në Schloss Elmau. © Michael Kappeler / aleanca e fotografive nëpërmjet Getty Images

    Në Forumin Valdai të javës së kaluar, në Moskë u ftova të flisja në një sesion të titulluar "Bota në shkatërrim: Mësime për të ardhmen nga kriza politiko-ushtarake e 2022". Ngjarja është bërë lider në komunitetin intelektual ndërkombëtar në trajtimin e çështjeve globale të së tashmes dhe të së ardhmes. Por titulli i seancës më vinte dyshime, edhe nëse nuk protestoja.

    Kriza nuk filloi në vitin 2022, ajo filloi në mesin e viteve 1990 – ashtu siç filloi vërtet Lufta e Dytë Botërore me Traktatin e Versajës pas Luftës së Parë Botërore, i cili ishte i padrejtë dhe hodhi themelet për atë që ndodhi.

    Pothuajse tre dekada më parë, Perëndimi refuzoi të bënte një marrëveshje të drejtë me Rusinë post-sovjetike. Në vend të kësaj, siç iu duk shumë njerëzve në atë kohë, ajo krijoi një sistem të ri dominimi të bazuar në të ashtuquajturat "rregulla".

    Të tjerë më vonë e quajtën atë më saktë si imperializëm liberal global. Por ishte ndërtuar mbi rërë. Ai përmbante një minë tokësore të Luftës së Tretë Botërore që herët a vonë do të shpërthente. Veteranët si unë tentojnë të ruajnë kujtime, shpesh të kujtuara keq, por unë kam qenë i regjistruar që nga viti 1996-1997 se një botë e bazuar në zgjerimin e NATO-s dhe dominimin perëndimor do të çonte në luftë.

    Hegjemonia e udhëhequr nga SHBA filloi të shembet në vitin 1999 kur, në një habi të pandëshkueshmërisë, blloku shkeli Jugosllavinë. Shkatërrimi shkoi më tej kur, në eufori, shkoi në Afganistan, më pas në Irak dhe humbi, duke zhvlerësuar epërsinë e atëhershme ushtarake dhe udhëheqjen morale. Në të njëjtën kohë po ndodhnin dy procese edhe më të rëndësishme. Rusia u bind – pas tërheqjes së Jugosllavisë, Afganistanit, Irakut dhe SHBA-së nga Traktati ABM – se ishte e pamundur të ndërtohej një paqe e drejtë dhe e qëndrueshme me Perëndimin dhe filloi të rivendoste fuqinë e saj ushtarake.

    Kështu, edhe një herë, siç kishte bërë Moska në të kaluarën, ajo filloi të godiste themelet e dominimit perëndimor në sferën globale ekonomike, politike dhe kulturore, e cila bazohej në epërsinë ushtarake. Ky dominim zgjati për 500 vjet dhe filloi të shkërmoqet në vitet 1960. Në vitet 1990, për shkak të rënies së BRSS, dukej se ishte rikthyer, por tani Moska ka filluar të tundë përsëri themelet e saj.

    Në të njëjtën kohë, Perëndimit humbi ngritjen e Kinës. Paralelisht, u bë një gabim edhe më befasues. Në fund të viteve 2000, ajo filloi të frenonte njëkohësisht Kinën dhe Rusinë, duke i shtyrë ato drejt një blloku të vetëm politiko-ushtarak që kombinonte interesat e tyre thelbësore.

    Një manifestim i kësaj ishte kriza ekonomike e vitit 2008, e cila ndodhi në sfondin e proceseve të lartpërmendura dhe minoi besimin në udhëheqjen morale, ekonomike dhe intelektuale të Perëndimit.

    Që nga fundi i viteve 2000, Perëndimi ka krijuar kushtet për një Luftë të Ftohtë. Por kishte ende një dritare mundësie për të rënë dakord me Rusinë dhe Kinën për kushtet e botës së re. Ka ekzistuar diku mes viteve 2008 dhe 2013. Por nuk është përdorur. Që nga viti 2014, blloku i udhëhequr nga SHBA-ja ka intensifikuar politikën e tij aktive të frenimit të Kinës dhe Rusisë, duke përfshirë promovimin e një grushti shteti në Kiev për të përgatitur përfaqësues për të provuar dhe minuar Moskën.

    Perëndimi – duke humbur terrenin ushtarak, politik dhe moral dhe madje edhe thelbin e tij moral (shikoni largimin e Evropës Perëndimore nga krishterimi) – kaloi në një kundërsulm histerik. Lufta po bëhej e pashmangshme, pyetja ishte se ku dhe kur.

    Covid u përdor si zëvendësues për dy vjet. Por pasi efekti i saj ishte zbehur, një përplasje këtu apo atje u bë e pashmangshme. Duke e kuptuar këtë, Rusia vendosi të godasë së pari.

    Ky operacion kishte disa qëllime: të parandalonte Perëndimin që të krijonte një urë sulmuese ushtarake në kufijtë e Rusisë, e cila po merrte formë me shpejtësi, dhe të përgatiste vendin për efektet afatgjata të konfliktit dhe ndryshimeve të shpejta. Kjo kërkon një model tjetër të shoqërisë dhe ekonomisë – një model mobilizimi.

    Qëllimi tjetër është pastrimi i elitave nga elementët properëndimorë dhe "komprador".

    Por ndoshta shtysa kryesore e ofensivës nga perspektiva e historisë botërore, jo vetëm e historisë ruse, është lufta për çlirimin përfundimtar të planetit nga zgjedha 500-vjeçare perëndimore, e cila ka shtypur vende dhe qytetërime dhe ka vendosur kushte të pabarabarta. të angazhimit mbi to. Fillimisht thjesht duke i plaçkitur ato, përmes kolonializmit, më pas neokolonializmit dhe më vonë përmes imperializmit globalist të 30 viteve të fundit.

    Konflikti në Ukrainë, si shumë ngjarje të dekadës së fundit, nuk ka të bëjë vetëm me shkatërrimin e botës së vjetër, por ka të bëjë gjithashtu me krijimin e një bote të re, më të lirë, më të drejtë, më pluraliste dhe shumëngjyrësh politikisht dhe kulturalisht.

    Kuptimi global i luftës në Ukrainë është kthimi i lirisë, dinjitetit dhe autonomisë në jo-Perëndim (dhe ne propozojmë ta quajmë atë me një emër tjetër - Shumica globale, e cila më parë ishte shtypur, grabitur dhe poshtëruar kulturalisht). Dhe, sigurisht, një pjesë e drejtë e pasurisë botërore.

    Rusia nuk mund të mos e fitojë këtë luftë, megjithëse do të jetë e vështirë. Shumë prej nesh nuk kishin llogaritur në një vullnet kaq të fortë nga ana e Perëndimit për të luftuar ushtarakisht, dhe në një vendosmëri të tillë nga disa ukrainas – të cilët ishin shndërruar në ngjashmërinë e nazistëve gjermanë të vendosur më parë kundër Moskës – për të luftuar në mënyrë të dëshpëruar, dhe në nivelin e tyre të armatimit. Ndoshta, duke pasur parasysh tendencat e përgjithshme globale dhe ekuilibrin global të fuqisë, ne duhet të kishim goditur më herët. Por nuk e di nivelin e gatishmërisë së Forcave tona të Armatosura.

    Mendoj se në vitin 2014 patjetër duhet të kishim vepruar më vendosmërisht, duke braktisur shpresat për një marrëveshje.

    Ne po jetojmë në një periudhë të rrezikshme, në prag të një lufte të plotë botërore të tretë që mund t'i japë fund ekzistencës së njerëzimit. Por nëse Rusia fiton, gjë që ka më shumë se gjasa, dhe armiqësitë nuk përshkallëzohen në një konflikt bërthamor të plotë, ne nuk duhet t'i shikojmë dekadat e ardhshme si një kohë kaosi të rrezikshëm (siç thonë shumica në Perëndim). Kemi kohë që jetojmë në këtë periudhë.

    Sistemi i vjetër i institucioneve dhe regjimeve tashmë është shembur (liria e tregtisë dhe respektimi i pronës private). Ndërkohë, institucione si OBT, Banka Botërore, FMN, OSBE dhe BE, kam frikë se po arrijnë vitet e fundit.

    Trupa të rinj kanë filluar të shfaqen, të cilëve u përket e ardhmja. Ato janë SCO, ASEAN+, Organizata e Unitetit Afrikan dhe Partneriteti Ekonomik Gjithëpërfshirës Rajonal (RCEP). Banka Aziatike për Zhvillim tashmë jep shumë herë më shumë hua se Banka Botërore. Jo të gjitha institucionet e reja do të mbijetojnë, dhe le të shpresojmë se një numër prej tyre do të mbijetojnë, veçanërisht në sistemin e OKB-së, i cili ka nevojë urgjente për reforma për të përfaqësuar kryesisht shumicën globale në sekretariat dhe jo Perëndimin.

    Gjëja kryesore është të parandalojmë një Perëndim humbës që të bllokojë historinë ose ta prishë atë përmes një lufte botërore.

    Jo vetëm vendet e shumicës globale, por vendet perëndimore mund të jetojnë mjaft të lumtur në këtë botë. Perëndimi thjesht do të humbasë mundësinë për të plaçkitur pjesën tjetër të planetit dhe do të duhet të tkurret pak. Ata do të duhet të jetojnë brenda mundësive të tyre.

    Kam frikë se kjo botë e re që po merr formë tani do të krijohet përtej jetës sime intelektuale ose fizike. Por kolegët e mi të rinj dhe sigurisht fëmijët e tyre do ta shohin atë.

    Por për këtë vizion të bukur duhet luftuar, para së gjithash duke parandaluar një luftë të tretë botërore, për shkak të tentativës për hakmarrje të Perëndimit. Përsëri, ishte në Evropë që u shpalosën dy luftërat e para botërore. Rusia tani po lufton, ndër të tjera, për të siguruar që parakushtet për një të tretën të mos jenë të pjekura. Por konfliktet do të ndodhin në një epokë ndryshimesh të shpejta. Pra, lufta për paqe duhet të jetë një nga temat kryesore të komunitetit tonë intelektual dhe të botës në përgjithësi.

    Burimi: RT

  3. #3
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,973
    Postimet në Bllog
    18

    Për: Fjalimi i Putin: Rendit botëror njëpolar perëndimor i erdhi fundi

    Timofey Bordachev: Hegjemonisë perëndimore po i vjen fundi dhe bota do të hyjë në një periudhë shumë të rrezikshme

    Për 500 vjet bota është drejtuar nga Europa ose SHBA: kjo është gati të ndryshojë dhe askush nuk është i sigurt se si do të duket zëvendësimi i saj

    Nga drejtori i programit të klubit Valdai, Timofey Bordachev

    Emri:  635bda4885f54014a568cebc.jpg

Shikime: 36

Madhësia:  17.7 KB

    Aspekti më dramatik dhe unik i gjendjes aktuale të çështjeve në politikën ndërkombëtare është se ne nuk mund të llogarisim në aftësinë e një shteti të vetëm, ose të një grupi vendesh mjaftueshëm të fuqishme, për të luajtur një rol udhëheqës në të ardhmen.

    Kjo do të thotë se është e vështirë për ne të imagjinojmë se kush do të jetë në gjendje t'i detyrojë shtetet të respektojnë rregullat e sjelljes në politikën e tyre të jashtme dhe se si mund të zbatohen edhe kufizime të tilla.

    Në të vërtetë, pyetja se përse individët, ose në këtë rast vendet, duhet t'u binden rregulloreve është pyetja më themelore në filozofinë politike. Dhe përkundër të gjitha papërsosmërive të metodës së pushtetit, njerëzimi ende nuk ka shpikur ndonjë mënyrë tjetër për të arritur qëllime të tilla, qoftë edhe në sasi minimale, përveçse me forcë.

    Gjatë 500 viteve të fundit, rregullat e komunikimit ndërkombëtar janë krijuar brenda komunitetit të ngushtë të vendeve perëndimore, së pari në Evropë, përpara se në shekullin e 20-të të bashkoheshin SHBA-të, duke siguruar fuqinë e nevojshme për të zbatuar sistemin.

    Fillimisht, kjo u bë përmes balancës së fuqisë së shteteve kryesore evropiane, të cilave iu bashkua Rusia në 1762. Pasi rendi ndërkombëtar që ishte shfaqur në mesin e shekullit të 17-të u sulmua nga Franca revolucionare, kontrolli i rregullave u bë një çështje për të. një grup i vogël perandorish të mëdha. Ata, të udhëhequr nga Rusia dhe Britania, mundën Napoleonin dhe në 1815 krijuan një urdhër që kishte në zemër një marrëveshje të përgjithshme që rebelimi në çështjet ndërkombëtare ishte i papranueshëm.

    Nga fundi i shekullit të nëntëmbëdhjetë, politika ishte bërë globale, por fuqitë evropiane, përfshirë Rusinë, ende mund të kontrollonin pjesën tjetër nëpërmjet forcës brutale dhe epërsisë së tyre kolosale ushtarako-industriale. Ngjarjet dramatike të viteve 1914-1945 e sollën SHBA-në në ballë të politikës globale, si udhëheqëse e komunitetit perëndimor në shkallë globale.

    Institucionet ndërkombëtare, duke filluar nga Kombet e Bashkuara, u krijuan me synimin parësor ruajtjen e pozitës monopole të Perëndimit. Megjithatë, kjo kërkonte shfaqjen e institucioneve formale të drejtësisë në formën e së drejtës ndërkombëtare, ose pjesëmarrjen në organin më të lartë të OKB-së, Këshillin e Sigurimit, të Bashkimit Sovjetik dhe Kinës, të cilat ishin në thelb armiqësore ndaj interesave të SHBA-së dhe Evropës Perëndimore.

    Forma institucionale e mbizotërimit të fuqisë perëndimore është bërë mbizotëruese dhe pyetja kryesore tani është nëse mund të ruhet. Prandaj, kolapsi i pozitave të fuqisë së SHBA-së dhe Evropës Perëndimore në politikën ndërkombëtare përfshin jo vetëm një ndryshim të udhëheqjes, por një rishikim të institucioneve dhe rregullave ekzistuese në nivel global.

    Me fjalë të tjera, i gjithë rendi zyrtar ndërkombëtar që është shfaqur pas Luftës së Dytë Botërore (dhe në realitet gjatë shekujve të fundit) do të pushojë së ekzistuari.

    Ai bazohej në një sistem të veçantë të të drejtave dhe privilegjeve për një grup të kufizuar fuqish të mëdha, dhe më vonë iluzioni i drejtësisë i të cilit u krijua nga institucionet ndërkombëtare të udhëhequra nga OKB-ja. Ishte ky sistem që luajti rolin e parimit kryesor legjitimues të rendit ekzistues botëror, megjithëse në praktikë ai shpesh zëvendësohej nga aftësia e Perëndimit për të ushtruar një ndikim vendimtar në çështjet botërore.

    Kështu, rënia e institucioneve politike ndërkombëtare me shumë gjasa do të jetë pasojë e zhdukjes së bazës së tyre të pushtetit, prania e së cilës ka qenë e pakundërshtueshme për disa shekuj. Tani jemi dëshmitarë të shkatërrimit të bazës formale dhe reale të rendit ndërkombëtar. Sipas të gjitha gjasave, ky proces nuk mund të ndalet më.

    Periudha e ardhshme do të jetë një kohë e përcaktimit të bazës së re të fuqisë globale dhe është e vështirë të thuhet ende se cilët lojtarë dhe në çfarë mase do të bëhen pjesë e saj.

    Ajo që është e rëndësishme është se shtetet më të larta të kohës së sotme – SHBA, Rusia, Kina dhe India – nuk janë afër njëra-tjetrës, veçanërisht në aspektin e vlerave dhe të kuptimit të parimeve bazë të rregullave ndërkombëtare. Problemi më i madh deri tani është sjellja e SHBA-së dhe disa vendeve të Evropës Perëndimore, të cilat për arsye të brendshme po ndjekin një politikë agresive ndaj botës së jashtme.

    Këto shtete kanë hyrë në një rrugë shumë shqetësuese ndryshimesh cilësore në gjërat bazë që përbëjnë strukturat sociale, gjinore dhe rrjedhimisht edhe politike të shoqërisë. Për shumicën e qytetërimeve të tjera, kjo rrugë është një sfidë dhe do të refuzohet.

    Ne gjithashtu nuk e dimë shkallën në të cilën zhvillimi i brendshëm i Perëndimit varet nga përhapja e idealeve të tij, siç ndodhi në periudhat e mëparshme. Në rast se tendencat e shfaqura në Perëndim, si Franca revolucionare, regjimi bolshevik apo Gjermania naziste, do të kërkojnë jo vetëm njohje nga të tjerët, por zgjerim global, e ardhmja do të bëhet shumë shqetësuese.

    Tashmë mund të shohim se konflikti midis vlerave të favorizuara nga perëndimi dhe themeleve të legjitimitetit të brendshëm në një sërë vendesh, po bëhet terren për rëndim të marrëdhënieve politike.

    Megjithatë, do të ishte gabim të shpresonim që fuqitë e tjera të mëdha dhe të mesme që përballen me Perëndimin të jenë plotësisht të bashkuara në kuptimin e tyre për themelet e drejtësisë në nivelin e brendshëm. Edhe nëse Rusia, India, Kina ose Brazili tani demonstrojnë një kuptim të përbashkët të parimeve bazë të një rendi "të duhur" botëror, kjo nuk do të thotë se ata kanë të njëjtin vizion për një rend më të mirë të brendshëm.

    Kjo është edhe më e vërtetë për shtetet e botës islame dhe vendet e tjera të mëdha në zhvillim. Vlerat e tyre konservatore janë shpesh në konflikt me ato të Perëndimit, por kjo nuk do të thotë se ata mund të krijojnë unitet mes tyre.

    Me fjalë të tjera, rendi i ri ndërkombëtar do të jetë për herë të parë pa një lidhje të besueshme me ambiciet e brendshme të fuqive drejtuese dhe ky është vërtet një ndryshim cilësor në krahasim me të gjitha epokat historike që diskutuam. Një fenomen i tillë duket shumë i rëndësishëm sepse nuk kemi përvojë për të kuptuar se si do të zhvillohen marrëdhëniet midis shteteve në kushte të tilla.

    Forca brutale mund të bëhet e vetmja bazë relativisht e prekshme për të pohuar urdhrin, por kjo mund të mos jetë e mjaftueshme për t'i bërë kushtet e vendosura prej saj të qëndrueshme, edhe në afat të shkurtër.

    Një veçori tjetër unike e situatës së sotme revolucionare është se rishikimi i rendit ndërkombëtar nuk po kryhet nga një ose disa fuqi – ai tani është bërë punë e shumicës botërore. Vendet që përbëjnë rreth 85% të popullsisë së botës, në një mënyrë ose në një tjetër nuk janë më të përgatitura për të jetuar me kushtet e krijuara pa përfshirjen e tyre të drejtpërdrejtë. Thënë kështu, rezistenca e tyre shpesh shprehet pa qëllim të drejtpërdrejtë dhe varet nga aftësitë e fuqisë së fuqisë së caktuar.

    Ajo që nga këndvështrimi i Rusisë ose Iranit duket si mungesa e vendosmërisë në marrëdhëniet me SHBA-në mund të duket si një sfidë e madhe për Kazakistanin ose një vend tjetër të ri sovran – në fund të fundit, i gjithë sistemi i tyre socio-ekonomik u krijua për të shfrytëzuar një botë liberale. urdhëroj.

    Shtetet e brishta të Afrikës, ose hapësira ish-sovjetike, janë shumë më pak të afta të sillen në mënyrë konsistente sesa monarkitë e begata të Gjirit Persik. Kina, megjithëse tani fuqia e dytë më e fuqishme ekonomike, është gjithashtu e vetëdijshme për dobësitë e saj. Por e gjithë kjo nuk ndryshon gjënë më të rëndësishme - edhe nëse shkatërrimi i status quo-së ekzistuese merr formën e sabotazhit të butë dhe jo të veprimit vendimtar ushtarak, ai nuk pasqyron thjesht një pakënaqësi të përgjithshme me autoritarizmin perëndimor, por krijon një rend të ri. dhe tiparet themelore të kësaj janë ende të papërcaktuara.

    Në vitet e ardhshme, shumica e vendeve në botë do të përpiqen të shfrytëzojnë në maksimum dobësimin e bazës së pushtetit të politikës ndërkombëtare për interesat e tyre personale. Deri më tani, këto veprime përbëjnë një konflikt konstruktiv, pasi ato minojnë objektivisht një sistem të bazuar në padrejtësi fantastike.

    Megjithatë, me kalimin e kohës, blloku SHBA-BE do të dobësohet dhe mbyllet, dhe Rusia apo Kina nuk do të jenë kurrë aq të forta sa të zënë vendin e tyre. Dhe në perspektivën e 10 deri në 15 viteve të ardhshme, komuniteti ndërkombëtar do të përballet me problemin e zëvendësimit të monopolit të pushtetit të Perëndimit me instrumente të reja universale të shtrëngimit, natyra dhe përmbajtja e të cilave nuk janë ende të panjohura për ne.

    Burimi: RT

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
    Anëtarësuar
    06-01-2008
    Postime
    7,529

    Për: Fjalimi i Putin: Rendit botëror njëpolar perëndimor i erdhi fundi

    Rendin apo pushtetet boterore i sjellin natyrisht forcat ushtarake dhe ekonomike,por rendet boterore mbahen dhe zhvillohen gjithmone nga kultura,kultura mbahet dhe zhvillohet nepermjet lirive dhe democracise.Pra per Kinen,Rusine dhe çdo fuqi tjeter per ti dhene fund rendit boteror njepolar perendimor...rruga eshte e thjeshte ; ne fillim vendosen lirite dhe demokratizimi i vendit qe te arihet tek kultura e cila te çon ne nje rend tjeter boteror. Ne Kine e Rusi flitet shume per kete rendin e ri antiperendimor ndersa ne perendim nuk flitet fare mbase sepse e dine qe nuk ka nje rend perendimor ka thjeshte nje kulture perendimore. Ruset jane te fundit qe duhet te flasin sepse edhe fuqine ushtarake (ku edhe fusnin friken)si edhe ate economike po e humasin.

    Kultura,kultura sjell progres,nuk sjellin progres as legenet plastik kinez dhe as pordhet me gas rus qe levizin neper breket pa llastik.

Tema të Ngjashme

  1. 2016, fundi i lojrave për Vladimir Putin?
    Nga Vinjol në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 20-01-2016, 16:38
  2. Perplasja e Qyteterimeve Dhe Riberja e Rendit Boteror
    Nga The Helper në forumin Letërsia shqiptare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 02-09-2014, 16:43
  3. Në zanafillë të rendit politik
    Nga fegi në forumin Historia botërore
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 01-08-2011, 05:14
  4. E v0ckla erdhi që erdhi
    Nga e-v0gela në forumin Prezantoni veten në forum
    Përgjigje: 74
    Postimi i Fundit: 04-11-2006, 14:29
  5. Fenomeni i terrorizmit – Sfida e rendit te ri boteror
    Nga Enri në forumin Problemet ndërkombëtare
    Përgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 17-01-2004, 10:59

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •