Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  26,688
  Postimet nė Bllog
  4

  Mjekėsia tradicionale kineze

  Mjekėsia Tradicionale Kineze | 6 mėnyra tė shpejta dhe tė lehta pėr tė trajtuar djegiet dhe djegiet pa lėnė shenja

  Nga WU KUO-PIN

  Nė jetėn e pėrditshme, djegiet dhe djegiet aksidentale ndodhin herė pas here, kėshtu qė si t'i trajtojmė ato nė rast urgjence nė mėnyrė qė tė mos shkaktojnė infeksione tė mėtejshme apo tė lėnė shenja? Wu Kuo-pin, drejtor i Klinikės Mjekėsore Kineze Xinyitang, tha se mjekėsia tradicionale kineze (TCM) ka grupin e vet tė metodave tė veēanta tė pėrvojės klinike pėr trajtimin e djegieve dhe djegieve, tė cilat janė tė lehta pėr t'u mėsuar dhe kanė efekte tė mahnitshme. Ai gjithashtu prezantoi gjashtė metoda tė ndihmės sė parė pėr djegiet dhe djegiet, me shpresėn pėr t'i ndihmuar tė gjithė.

  Wu Kuo-pin theksoi se koncepti i mjekėsisė moderne pėr dhėnien e ndihmės sė parė pėr djegiet dhe djegiet ėshtė shpėlarja e plagės, heqja e rrobave, zhytja e plagės nė ujė, mbulimi me njė peshqir tė pastėr dhe dėrgimi i tė plagosurit nė spital. Megjithatė, vlen tė pėrmendet se nė Kinėn e lashtė ekzistonte njė tabu nė trajtimin e djegieve dhe djegieve: Asnjėherė mos i shpėlani me ujė.

  Wu Kuo-pin tha se Sun Si Miao , njė mjek i famshėm i dinastisė Tang, i pėrmendur nė "Receta tė paēmuara pėr referencė tė gatshme, kur bėhet fjalė pėr djegiet ose pėrvėlimet, jini tė kujdesshėm nėse po e lani me ujė tė ftohtė (kini shumė kujdes zhytja e zonės sė prekur nė ujė tė ftohtė). Kur djegia pėrballet me tė ftohtin, nxehtėsia shkon mė thellė nė kocka, gjė qė do tė shkatėrrojė muskujt dhe kockat dhe bėhet shumė e vėshtirė pėr t'u shėruar.”

  Kėshtu, ėshtė e gabuar tė shpėlarėsh me ujė tė ftohtė pas pėrvėlimeve dhe djegieve, sepse kur djegia pėrballet me tė ftohtė, domethėnė nėse djegia trajtohet me ndonjė gjė tė ftohtė, duke pėrfshirė pėrdorimin e akullit ose shpėlarjen me ujė, nxehtėsia patogjene do tė depėrtojė thellė brenda plagės. dhe nuk do tė dalė mė. Do tė "shkatėrrojė muskujt dhe kockat", gjė qė bėhet jashtėzakonisht e vėshtirė pėr t'u shėruar.

  Pėr mė tepėr, sipas tė dhėnave nė " Pasqyra e Artė e Mjekėsisė " tė Dinastisė Qing, kėshilla pėr parimin e parė tė trajtimit tė djegieve dhe djegieve ėshtė: "Pavarėsisht se nė ēfarė rrethanash, ėshtė e ndaluar pėrdorimi i ujit tė ftohtė pėr t'u njomur. plaga, qė nxehtėsia patogjene qė fshihet thellė brenda plagės dhe i ftohti jashtė do tė jenė tė ndenjur. Do tė shkaktojė kalbje tė lėkurės dhe mishit, marramendje, kapsllėk, gulēim apo edhe vdekje.

  Wu Kuo-pin prezantoi se gjėrat e nevojshme pėr ndihmėn e parė nė mjekėsinė tradicionale kineze pėr djegiet dhe djegiet janė shumė tė thjeshta. Gjithēka qė i nevojitet ėshtė verė , kripė, uthull dhe vezė.

  Emri: Fotolia_76419690_Subscription_L-600x587.jpg

Shikime: 82

Madhėsia: 42.4 KB

  Metoda 1: Verė
  Wu Kuo-pin tha se nė dinastinė e lashtė Ming, kishte njė incident. Gjatė stėrvitjes nė njė shesh tė madh, baruti brenda njė ndėrtese shpėrtheu dhe rreth 300 deri nė 400 njerėz u vranė dhe u plagosėn. Ndodhi qė kishte pak verė nė shesh dhe disa njerėz ishin zhytur nė verė. Pėrfundimisht, kėta njerėz mbijetuan, gjė qė ėshtė mrekulli.

  Wu Kuo-pin theksoi se kur gatuani nė kuzhinė, nėse aksidentalisht ju pėrvėlojnė vaji ose uji i nxehtė, mund ta njomni plagėn drejtpėrdrejt nė verė orizi nė njė pėrqendrim prej rreth 18 pėr qind, ose tė aplikoni vazhdimisht verė orizi nė plagė. . Nė kėtė mėnyrė, nxehtėsia mund tė shfryhet nga plaga. Nė procesin e njomjes, dhimbja nga plaga do tė zvogėlohet gradualisht; nėse dhimbja lehtėsohet menjėherė, do tė thotė se ėshtė shėruar.

  Nė klinikėn e Wu Kuo-pin, njė asistente femėr u pėrvėlua nga vaji. Ajo menjėherė lyu plagėn me pak verė orizi dhe dhimbja u largua menjėherė. Tė nesėrmen, ajo tha se ulur nuk ndihej apo dukej sikur ishte pėrvėluar fare. Kjo ėshtė magjia e verės sė orizit.

  Pėrveē kėsaj, Wu Kuo-pin ndau edhe njė pėrvojė tjetėr, domethėnė pasi lėkura tė digjet, aplikoni verė orizi nė zonėn e djegur nga dielli. Pas rreth 10 minutash, dhimbja e djegies nga dielli do tė zhduket dhe gjurmėt e djegies nga dielli gjithashtu do tė zhduken pas njė ose dy ditėsh.

  Metoda 2: Kripė
  Metoda e dytė ėshtė vendosja e kripės dhe verės nė plagė. Kur digjet vetėm, lėkura nuk do tė thyhet menjėherė. Nėse e trajtoni siē duhet, flluska e djegur nuk do tė formohet dhe nuk do tė dėmtojė lėkurėn. Para se lėkura tė thyhet, mund ta spėrkatni me kripė. Kripa mund tė thithė nxehtėsinė patogjene. Kjo ėshtė metoda e parė duke pėrdorur kripė. Nėse zona e djegur ėshtė relativisht e madhe, hidhni kripė nė ujė, duke e kthyer atė nė ujė tė kripur dhe mė pas aplikojeni nė plagė. Uji i kripur jo vetėm qė mund tė vrasė bakteret, por edhe tė largojė nxehtėsinė.

  Nė fakt, historia mjekėsore e kripės daton nė kohėt e lashta dhe vetitė e saj shėruese u njohėn nga egjiptianėt dhe romakėt. Kripa ka veti antibakteriale dhe mund tė thithė ujė nga zona e prekur duke reduktuar ose ndaluar veprimin e baktereve. Turqit pėrdorin gjithashtu praktika tė ndryshme tradicionale, duke pėrfshirė kripėn, pėr trajtimin e djegieve.

  Metoda 3: Uthull
  Metoda e tretė ėshtė pėrdorimi i uthullės. Ka njė incident tė regjistruar nė kohėt e lashta. Njė gruaje i ėshtė djegur dora nga zjarri dhe pėllėmba e saj ėshtė djegur rėndė. Nė atė kohė, ajo e zhyti dorėn nė uthull. Fillimisht dhimbte, dhe mė pas dhimbja u qetėsua gradualisht dhe u bė mė pak e dhimbshme. Siē u regjistrua, gruaja nuk mori flluskė, pa qelb dhe asnjė mbresė, gjė qė ėshtė e mahnitshme. Pėrveē kėsaj, kripa dhe uthulla mund tė pėrzihen sė bashku dhe tė pėrdoren pėr tė mbuluar plagėn.

  Metoda 4: Mjaltė
  Mėnyra e katėrt ėshtė pėrdorimi i mjaltit. Kur shkon nė koma me djegie tė rėnda dhe djegie, uji me mjaltė mund tė derdhet nė gojėn e pacientit nė gjendje shoku, dhe mjalti mund tė aplikohet edhe nė plagė. Sipas njė raporti nė njė revistė mjekėsore, nėse njė diabetik ka njė infeksion plage, ai mund tė aplikojė mjaltė (mundėsisht tė egėr) nė plagė pas pastrimit, sepse sheqeri i mjaltit ėshtė shumė i pėrqendruar dhe nuk do tė ketė baktere qė mbijetojnė nė kėtė pėrqendrim. niveli. Prandaj, mjalti mund tė luajė njė rol mbrojtės. Pėr pacientėt me diabet, me aplikimin e mjaltit, plagėt do tė shėrohen mė shpejt dhe e njėjta gjė vlen edhe pėr djegiet.

  Metoda 5: Katerizimi
  Metoda e pestė ėshtė regjistruar nga mjeku i famshėm Sun Si Miao. Nėse dora ėshtė e djegur, ajo mund tė katerizohet dhe dhimbja do tė zgjasė pėr njė kohė, megjithatė, dhimbja do tė lehtėsohet gradualisht. Kjo metodė mund tė ndalojė gjakderdhjen dhe tė parandalojė infeksionin. Kjo ėshtė njė metodė pėr t'u pėrdorur nė njė situatė shumė urgjente.

  Metoda 6: Vaj i verdhė veze
  Metoda e gjashtė ėshtė pėrdorimi i tė verdhės sė vezės. Skuqini fillimisht rreth 15 vezė, pastaj hiqni tė bardhat, skuqni tė verdhat e mbetura nė zjarr tė fortė derisa tė marrin ngjyrė dhe mė pas do tė dalė vaji qė ėshtė vaji i tė verdhės sė vezės. Ky vaj ėshtė i mrekullueshėm dhe ėshtė i shkėlqyeshėm pėr njerėzit me sėmundje tė zemrės, zemėr tė keqe ose infarkt miokardi.

  Njė studim nė Japoni zbuloi se nėse njė personi me infarkt tė miokardit i mungon fryma dhe ndjehet shumė i pakėndshėm nėse nuk ka ilaē urgjent, ai mund tė pėrdorė vajin e tė verdhės sė vezės pėr t'i rėnė nėn gjuhė dhe mė pas ta mbajė atė. Do tė ketė njė efekt tė ngjashėm me mjekėsinė e urgjencės kardiake. Vaji i tė verdhės sė vezės mund tė aplikohet nė plagė dhe plagėt do tė shėrohen shumė shpejt pa lėnė asnjė gjurmė. Sipas librave tė lashtė, pak pluhur tė verdhė veze mund t'i shtohet edhe vajit tė tė verdhės sė vezės.

  TCM ka grupin e vet tė metodave tė veēanta klinike pėr trajtimin e djegies, tė cilat janė mrekullisht efektive. Metodat e pėrshkruara mė sipėr janė relativisht tė thjeshta, tė lehta pėr t'u administruar dhe kanė njė efekt tė rėndėsishėm nė djegiet dhe djegiet. Nėse ėshtė e nevojshme, mund tė dėshironi t'i provoni ato.

  Burimi: Epoch Times

  Wu Kuo-pin ėshtė mbikėqyrėsi i Klinikės sė Zemrės Xinyitang nė Tajvan. Nė vitin 2008, ai filloi tė studionte mjekėsinė tradicionale kineze dhe mori njė diplomė bachelor nga Universiteti Mjekėsor i Kinės nė Tajvan.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Albo : 28-09-2022 mė 10:54

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  26,688
  Postimet nė Bllog
  4

  Pėr: Mjekėsia tradicionale kineze

  Kuptimi i zemrės sė mjekėsisė kineze

  Emri: B1-photo-bigger.jpg

Shikime: 12

Madhėsia: 23.9 KB

  Bilanci emocional ėshtė i rėndėsishėm pėr shėndetin e mirė tė zemrės

  Njerėzit modernė zakonisht besojnė se truri sundon trupin. Por sipas mjekėve tė lashtė kinezė, zemra ėshtė pėrgjegjėse. Nė mjekėsinė tradicionale kineze, zemra konsiderohet perandori i trupit. Ai pėrcakton tonin dhe drejtimin pėr tė ndjekur pjesėn tjetėr tė sistemeve tė organeve.

  Ēfarė panė ata nė zemėr qė e kualifikoi udhėheqjen e saj? Njė ndjenjė shpirti. Ndėrsa mjekėt e lashtė kinezė e kuptonin se zemra ishte njė organ qė lėvizte gjakun nėpėr trup, ky ishte njė detaj i vogėl nė skemėn e madhe tė gjėrave. Ata i kushtuan pak vėmendje zemrės fizike dhe u pėrqendruan pothuajse ekskluzivisht nė shpirtin e saj, tė njohur si "shen".

  Shen mund tė duket si njė ide e egėr nė krahasim me konceptin konvencional tė zemrės nė mjekėsinė moderne - atė tė njė pompe tė lavdėruar, jetike, por kryesisht mekanike. Megjithatė, kėrkimet e fundit po vijnė pėr ta parė zemrėn si mė shumė njė organ tė tė menduarit, ndjenjės.

  Sipas "Klasikit tė Perandorit tė Verdhė" - teksti mė i vjetėr i njohur nė mjekėsinė kineze - forca e shenit ėshtė thelbėsore pėr shėndetin e mirė: "Nėse shen ėshtė i fortė, trupi do tė jetė i fortė; nėse humbasim shen, trupi do tė humbasė.”

  Ju mund tė mendoni pėr shen-in tuaj si forcėn qė gjallėron trupin. Ai drejton ndėrgjegjen dhe intelektin, reflekton mbi atė qė vėzhgon nė botėn e jashtme dhe na jep njė ndjenjė tė vetėdijes.

  Ndėrsa ju mund tė jeni mėsuar se cilėsi tė tilla tė mendjes i pėrkasin trurit, sipas akupunkturistit Brandon LaGreca, pronar i klinikės sė akupunkturės East Troy nė Wisconsin, njerėzit ende e identifikojnė intuitivisht ndjenjėn e tyre tė vetvetes me zemrėn.

  “Nėse i kėrkoni njė personi tė tregojė drejt vetes, ku tregojnė zakonisht? Gjoksin e tyre. Mendoj se do tė jetė e vėshtirė tė gjesh dikė qė t'i drejtojė kokėn kur identifikohet fizikisht, "tha ai.

  Hulumtimi dhe shpirti i zemrės
  Ndėrsa shkenca moderne sapo ka filluar tė zbulojė njė pamje mė tė gjerė tė zemrės, ka kohė qė ka njė njohje kulturore nė Perėndim qė zemra ka njė anė shpirtėrore. Poetėt, pėr shembull, flasin pėr dhimbjen e thyerjes sė zemrės dhe vullnetin e mirė tė zemėrmirėve.

  “Pavarėsisht nėse pėrdorni apo jo fjalėn kineze shen, mendoj se ne tė gjithė e kuptojmė se ka njė aspekt tė vetėdijes nė zemėr,” tha LaGreca.

  Emri: Screen-shot-2016-02-03-at-3.03.46-PM.png

Shikime: 12

Madhėsia: 50.8 KB

  Studimet tregojnė se pabarazitė emocionale mund tė kenė njė efekt tė dėmshėm nė zemėr, siē ėshtė ndikimi qė stresi kronik ka nė rritjen e presionit tė gjakut. Por disa studiues gjejnė njė lidhje edhe mė tė thellė midis zemrės dhe mendjes.

  Njė strategji moderne e trajtimit qė pėrfshin drejtpėrdrejt kėtė ide quhet HeartMath. I miratuar nga mjekė si Christiane Northrup dhe Deepak Chopra, HeartMath pėrfshin njė pajisje biofeedback tė kombinuar me frymėmarrje dhe ushtrime mirėnjohjeje tė krijuara pėr tė pėrmirėsuar mirėqenien emocionale dhe fizike duke synuar atė qė ata e quajnė "lidhja zemėr-tru".

  Ėshtė disi si meditimi me njė makinė qė ju tregon nėse po e bėni siē duhet.
  Ėshtė disi si meditimi me njė makinė qė ju tregon nėse po e bėni siē duhet. Sipas hulumtimit nga Instituti HeartMath, modele tė ndryshme tė aktivitetit tė zemrės jo vetėm qė korrespondojnė me gjendje tė ndryshme emocionale, por ato gjithashtu kanė njė ndikim tė veēantė nė funksionin kognitiv.

  Dėshmi tė mėtejshme tė vetėdijes sė zemrės mund tė gjenden nė shumė raste tė transplanteve tė zemrės ku marrėsit e organeve raportojnė se trashėgojnė dėshirat, emocionet dhe tiparet e personalitetit tė dhuruesit.

  Pra, si e goditi mjekėsia e lashtė kineze njė ide qė studiuesit sapo kanė filluar ta njohin? Sipas akupunkturistit James Whittle, pronar i klinikės sė akupunkturės Blue Ridge nė Asheville, Karolina e Veriut dhe autor i "Arti i zemrės nė mjekėsinė kineze" , ėshtė njė ēėshtje perspektive.

  "Ėshtė si pula dhe veza," tha ai. "Ēfarė vjen sė pari?"

  Sipas Whittle, mjekėsia moderne e pėrqendron vėmendjen e saj kryesisht nė trupin fizik, kėshtu qė cilėsitė e paprekshme si vetėdija duket se janė njė nėnprodukt i trurit.

  Mjekėsia kineze ka qasje tė kundėrt. Ajo shikon natyrėn dhe lėvizjen e energjisė pėr tė shpjeguar ndryshimet nė trupin fizik. Nga kėndvėshtrimi kinez, shpirti ėshtė parėsor dhe vetėdija qėndron nė zemėr.

  "Mjekėsia kineze dhe mjekėsia perėndimore janė krejtėsisht komplimentuese, por absolutisht tė ndryshme," tha Whittle. “Njė nga mėsuesit e mi e pėrshkruante kėshtu: Nėse shikoni nga dritarja dhe shihni njė gjethe qė fryn nga era, mjekėsia perėndimore ėshtė gjethja. Mjekėsia kineze ėshtė era.”

  Zemėr energjike
  Si e shihni erėn? Pėr tė kuptuar idetė energjike, ju ndihmon tė pėrdorni simbole dhe arketipe pėr ilustrim. Kjo ėshtė arsyeja pse mjekėsia kineze flet pėr yin dhe yang, dhe pesė elementėt e metalit, drurit, ujit, zjarrit dhe tokės pėr tė pėrshkruar shėndetin dhe sėmundjen.

  Nė teorinė e mjekėsisė tradicionale kineze, ekuilibri ėshtė emri i lojės. Vetitė e ftohta dhe tė buta tė yin-it duhet tė jenė nė harmoni me nxehtėsinė dhe forcėn e yang-ut.

  Nė kėtė ideologji, ēdo organ korrespondon me njė nga pesė elementėt qė gjenden nė natyrė. Sėmundja lind kur kėta elementė janė jashtė ekuilibrit. Shumė prej njė elementi ėshtė njė kusht i tepėrt. Shumė pak ėshtė njė mangėsi. Kur energjia (qi) bllokohet, rezulton nė stanjacion.

  Emri: 5elements.jpg

Shikime: 12

Madhėsia: 119.5 KB
  Nė teorinė kineze tė pesė elementeve, pesė organet kryesore shoqėrohen secili me njė element. (Ilustrim nga The Epoch Times)

  Zemra pėrfaqėson elementin e zjarrit. Kinezėt nuk besonin se kishte flakė reale nė zemėr, por kjo shėrben si njė metaforė tjetėr qė mbart gjatė gjithė diagnozės dhe trajtimit. Pagjumėsia, pėr shembull, ėshtė njė simptomė e zjarrit tė tepėrt nė zemėr. Dėshtimi kongjestiv i zemrės ėshtė rezultat i mungesės sė yang-ut tė zemrės.

  Jo vetėm qė zemra pėrmban shkėndijėn e vetėdijes, por meridiani i akupunkturės qė korrespondon me zemrėn quhet "kanali i zjarrit". Ajo shkon pėrgjatė krahut tuaj, nga sqetulla juaj, deri nė majėn e pink-it tuaj.

  Njė tjetėr lidhje simbolike me zemrėn ėshtė ngjyra e kuqe. Gjaku ėshtė njė lidhje e dukshme me kėtė ngjyrė, por disa barishte qė pėrdoren zakonisht pėr trajtimin e zemrės janė gjithashtu tė kuqe, tė tilla si hurma e kuqe kineze (“da zao”), xhensen dhe manaferrat goji.

  Po kėshtu, ushqimet e kuqe thuhet se mbėshtesin shėndetin e zemrės. Ēuditėrisht, mjekėsia moderne gjithashtu rekomandon njė ideologji tė ngjashme. Nutricionistėt promovojnė ushqime tė kuqe sezonale si qershitė dhe manaferrat e pasura me vitaminė C, domatet dhe shalqirin e pasur me likopen pėr tė ulur rrezikun e sėmundjeve tė zemrės dhe pėr tė pėrmirėsuar funksionin e enėve tė gjakut.

  Sigurisht, zemra nuk ekziston e izoluar. Nė mjekėsinė kineze, tė gjitha sistemet e organeve ndėrlidhen me njėri-tjetrin dhe njė trajtim i duhur merr parasysh tė gjithė trupin.

  "Nėse zemra ėshtė e pėrfshirė, ju mund tė garantoni pothuajse se ka sisteme tė tjera tė pėrfshira dhe ju duhet tė trajtoni tė gjithė personin," tha Whittle. “Mund tė ketė mungesė tė yang-ut tė zemrės, mungesė qi tė shpretkės dhe mangėsi yin tė veshkave tė gjitha nė tė njėjtėn kohė.”

  Pėr tė ilustruar kėtė ide tė ndėrlidhjes, LaGreca i referohet njė pike akupunkture nė meridianin e zemrės qė ai pėrdor pėr tė trajtuar migrenėn. "Ėshtė pika e zjarrit nė kanalin e zjarrit," tha ai. “Nė mjekėsinė kineze, migrena ėshtė nė fakt njė patologji e fshikėzės sė tėmthit, dhe zemra dhe fshikėza e tėmthit kanė njė lidhje ku zemra mund tė tėrheqė stanjacionin e tepėrt tė fshikėzės sė tėmthit.”

  Pėrqendrohuni nė Parandalimin

  Sėmundjet kardiovaskulare janė shkaku kryesor i vdekjeve nė mbarė botėn. Ndėrsa gjenetika luan njė rol tė vogėl nė zhvillimin e problemeve tė zemrės, ekspertėt pajtohen se shumica e sėmundjeve tė zemrės shkaktohen nga faktorė tė parandalueshėm. Megjithatė, kjo ėshtė njė ide relativisht e re nė shkencėn moderne.

  Nė fund tė viteve 1970, Dr. Dean Ornish ishte shkencėtari i parė mjekėsor perėndimor qė shikoi dietėn, stėrvitjen dhe kėshillimin nė grup si strategji tė vlefshme pėr tė shėruar problemet e zemrės. Qė atėherė, ndryshimet e stilit tė jetesės tė pėrshkruara nė programin Ornish kanė vėrtetuar nė mėnyrė tė pėrsėritur se ato mund tė parandalojnė dhe madje tė kthejnė sėmundjet e zemrės.

  Ashtu si programi Ornish, njė nga tiparet kryesore tė mjekėsisė kineze ėshtė theksi i saj nė parandalimin e sėmundjeve. Mjekėt kinezė e dinė se shumė kohė pėrpara se zemra fizike tė sėmuret, shen do tė shfaqė shenja pėrkeqėsimi, si ankthi, frika, depresioni, obsesioni dhe pagjumėsia (simptoma tė njė shpirti tė paqėndrueshėm).

  Qė shen-i tė jetė i shėndetshėm, ka nevojė pėr njė ndjenjė tė komunitetit, qėllimit dhe paqes shpirtėrore - cilėsi qė shpesh janė tė vėshtira pėr t'u arritur nė botėn tonė industriale me stres tė lartė.

  Kėshtu, mjekėsia kineze njeh dhe trajton njė gamė shumė mė tė gjerė tė problemeve tė "zemrės" sesa mjekėsia perėndimore.

  “Sigurisht qė ne trajtojmė gjithashtu njerėz qė kanė rrahje zemre, si dhe ata me sėmundje tė avancuar tė zemrės dhe dėshtim tė zemrės, por kjo nuk ėshtė pjesa e luanit tė ēekuilibrit tė zemrės nė mjekėsinė kineze,” tha LaGreca. “Gjėra tė tilla si tė qenit jashtė kontaktit me veten dhe qėllimin e dikujt, pagjumėsia, ankthi dhe depresioni shfaqen shumė te pacientėt tanė.”

  Lidhja Zemėr-Gjuhė

  Pasi tė dini se ēfarė tė kėrkoni, shenjat e shqetėsimit tė shen-it mund tė dallohen lehtėsisht. Tekstet e lashta kineze thonė se duhet parė nė fytyrė. Njė fytyrė me njė shprehje tė qetė dhe njė ēehre rozė tregon njė shenje tė fortė dhe qarkullim tė mirė; njė fytyrė e zbehtė dhe e lodhur nga shqetėsimi tregon probleme.

  Njė tjetėr tregues i jashtėm pėr shėndetin e shpirtit tė zemrės gjendet nė gjuhė. Njė majė e kuqe e gjuhės, pėr shembull, tregon nxehtėsinė e tepėrt tė zemrės, e cila shpesh manifestohet si ankth ose pagjumėsi.

  Lidhja e zemrės me gjuhėn ka gjithashtu njė cilėsi metaforike. Jo vetėm qė aftėsia jonė pėr tė shijuar ėshtė e lidhur me shėndetin e zemrės nė mjekėsinė kineze, por zemra thuhet se ka njė aftėsi tė saj shijuese.

  “Ne mund tė shikojmė gjuhėn pėr tė parė se si funksionon zemra dhe shėndetin e zemrės”, tha LaGreca. "Ne e zgjerojmė kėtė ide me metaforėn se zemra po shijon atė qė vjen pėrmes gjakut - hormonet dhe kimikatet dhe tė tilla - dhe i thotė pjesės tjetėr tė trupit se pėr ēfarė tė pėrgatitet."

  Sipas akupunkturistes Emma Suttie, pronare e Blue Buddha Acupuncture Sarasota nė Florida dhe themeluese e Chinese Medicine Living (njė faqe interneti e pėrkushtuar ndaj ndarjes sė menēurisė tradicionale kineze), lidhja zemėr-gjuhė shtrihet edhe nė komunikimin tonė.

  "Aftėsia jonė pėr tė folur qartė ėshtė njė manifestim i drejtpėrdrejtė i zemrės," tha ajo.

  Suttie kohėt e fundit pa njė pacient me disa shenja tė njė fryme tė plagosur nė zemėr: ankth, pagjumėsi dhe trishtim ekstrem. Simptomat e saj filluan njė vit mė parė, menjėherė pasi babai i saj u vra nė njė aksident. Ajo ishte aq afėr tij sa e kishte tė vėshtirė tė vazhdonte mė tej.

  "Ajo vinte nga njė familje qė nuk fliste pėr ndjenjat e tyre, kėshtu qė ajo ndjeu se nuk lejohej tė hidhėronte kėtė humbje shumė tė dhimbshme," tha Suttie.

  Pėrveē barėrave dhe akupunkturės pėr tė shėruar ēekuilibrin e zemrės, Suttie tha se pjesa mė e rėndėsishme e recetės sė saj ishte qė pacienti i saj tė fliste dhe tė pranonte ndjenjat e saj.

  "Gjatė trajtimeve tė saj me akupunkturė, ajo ndonjėherė qante ndėrsa ishte nė tryezė, akupunktura e ēlironte pikėllimin e ngujuar brenda trupit tė saj," tha Suttie. “Me kalimin e kohės, simptomat e saj u zhdukėn dhe ajo ishte nė gjendje tė mendonte pėr babanė e saj dhe tė ndjente gėzim duke e kujtuar atė nė vend qė tė zhytej nga pikėllimi. Tė gjitha kėto gjėra ndihmuan pėr tė shėruar zemrėn e saj dhe pėr tė rifituar ekuilibrin, nė mėnyrė qė ajo tė ndjente gėzim edhe njė herė.”

  Zemra nė ekuilibėr
  Whittle pėrmend njė rast tė shqetėsimit tė shenit tė zemrės qė ai pa kohėt e fundit: Njė grua 50-vjeēare me ankth, palpitacione dhe pagjumėsi ekstreme qė ka zgjatur disa vite.

  "Shenit i pėlqen paqen dhe qetėsinė," tha Whittle. “Nė rastin e saj, ajo kishte njė punė qė e bėnte tė ndihej shumė nė ankth dhe e kuptoi se ishte koha qė ajo tė linte atė punė dhe tė gjente diēka qė do tė kontribuonte nė lumturinė e saj. Kur ajo bėri atė zgjedhje tė stilit tė jetesės, ishte njė ndryshim i madh.”

  Sigurisht, largimi nuk ėshtė gjithmonė njė opsion. Nė kėto raste, Whittle inkurajon pacientėt e tij tė mėsojnė teknika pėr tė kultivuar paqen e brendshme, nė mėnyrė qė ata tė mund tė pėrballojnė mė mirė stresin qė duhet tė pėrballen.

  “Mund t'ju duhet tė praktikoni qi gong, tai chi ose ushtrime tė frymėmarrjes. Mund t'ju duhet tė ndryshoni dietėn tuaj dhe tė siguroheni qė sheqeri nė gjak tė jetė i rregulluar mirė pėr tė ndihmuar me stresin, "tha Whittle.

  Emocionet si frika, zemėrimi, urrejtja dhe pakėnaqėsia mund tė lėndojnė zemrėn, ndėrsa gėzimi ėshtė gjendja e saj natyrore. Por njė temė e rėndėsishme nė filozofinė kineze ėshtė gjithēka nė moderim. Tekstet e lashta kineze paralajmėrojnė se gėzimi i tepėrt mund tė dėmtojė edhe zemrėn.

  "Njė fjalė mė e mirė nė anglisht ėshtė ndoshta mania," tha LaGreca. “Ky mund tė jetė dikush qė ėshtė bipolar dhe po pėrjeton njė episod maniak, por mund tė jetė kushdo qė po e jeton jetėn e madhe dhe ka shumė qė po ndodh. Njė gjendje e tepruar e tė qenit pėr njė kohė tė gjatė mund tė ketė njė efekt negativ nė zemėr.”

  “Nė kulturat aziatike, shpesh vihet theksi nė kultivimin e ndjenjės sė paqes dhe qetėsisė. Kjo ėshtė zemra nė ekuilibėr. Ėshtė si murgu qė ka medituar dhe mund tė kalėrojė valėt e emocioneve nė botėn rreth [e tij].”

  Burimi: Epoch Times

Tema tė Ngjashme

 1. Mjekėsia kineze: Efektet ēudibėrėse tė manit, hani sa mė shumė
  Nga Xhuxhumaku nė forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 24-04-2014, 17:52
 2. Sa beson bota sot nė Mjekėsinė Tradicionale Kineze?
  Nga CRI nė forumin Mjeku pėr ju
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 25-03-2013, 07:26
 3. Sa dini per Mjekesine Tradicionale Kineze?
  Nga Ar ba na nė forumin Tema shoqėrore
  Pėrgjigje: 13
  Postimi i Fundit: 21-10-2012, 08:15
 4. Mjekesia Zheriantrike
  Nga G.D nė forumin Shkenca dhe jeta
  Pėrgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 12-12-2008, 13:10
 5. Lajme nga mjekesia
  Nga Asteroid nė forumin Mjeku pėr ju
  Pėrgjigje: 99
  Postimi i Fundit: 11-05-2007, 01:02

Fjalėt Kyēe pėr Temėn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •