CDC nxjerr një rishikim të mandatit të maskës në spitale dhe shtëpi pleqsh

Emri:  health-care-workers-1230539072-1200x800-1200x800-700x420.jpg

Shikime: 62

Madhësia:  48.2 KB
Punonjësit e kujdesit shëndetësor shihen në një fotografi të fundit të skedarit. (Ariana Drehsler/AFP nëpërmjet Getty Images)

Nga Jack Phillips

Qendrat e SHBA për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve ( CDC ) lëshuan një ndryshim në udhëzimet e saj në fund të javës së kaluar dhe nuk do të kërkojnë më shtëpitë e pleqve dhe spitalet që të kërkojnë maskim në disa zona.

Në një rishikim më 23 shtator, CDC tha se objektet e shtëpive të të moshuarve dhe spitalet në një numër zonash pa transmetim "të lartë" në komunitet mund të zgjedhin të mos kërkojnë" të gjithë mjekët, pacientët dhe vizitorët të mbajnë maska. Është një nga shumë ndryshime në udhëzimet e CDC-së për COVID-19 që nga gushti, kur udhëheqja e agjencisë njoftoi një rishikim të mënyrës sesi reagon ndaj pandemive.

"U bënë përditësime për të pasqyruar nivelet e larta të imunitetit të shkaktuar nga vaksinat dhe infeksionet dhe disponueshmërinë e trajtimeve efektive dhe mjeteve parandaluese," tha CDC.

Të dhënat e fundit të CDC-së të përdorura për të informuar institucionet e kujdesit shëndetësor tregojnë se rreth 73 përqind e qarqeve në Shtetet e Bashkuara po shohin transmetim "të lartë" në komunitet të COVID-19. Rreth 26.9 për qind, ndërkohë, po përballen me transmetim të ulët, të moderuar ose të konsiderueshëm, sipas të dhënave, që tregojnë se objektet në ato zona nuk duhet të vendosin maska.

"Transmetimi në komunitet është metrika e rekomanduar aktualisht për të udhëhequr praktikat e përzgjedhura në mjediset e kujdesit shëndetësor për të lejuar ndërhyrjen e hershme, përpara se të ketë tendosje në sistemin e kujdesit shëndetësor dhe për të mbrojtur më mirë individët që kërkojnë kujdes në këto mjedise," tha CDC në udhëzimin e saj të përditësuar.

Që në fillim të pandemisë, CDC rekomandoi që të gjithë të mbanin maska ​​​​ose respiratorë në institucionet e kujdesit shëndetësor ose shtëpitë e pleqve. Përjashtimet u përfshinë më vonë vizitorët që zgjedhin të mos mbanin maska ​​nëse kishin përditësuar vaksinat për COVID-19 dhe ishin vetëm me personin që po vizitonin.

"Statusi i vaksinimit nuk përdoret më për të informuar kontrollin e burimit, testimin e shqyrtimit ose rekomandimet pas ekspozimit," thotë tani udhëzimi.

Holly Harmon, një nënkryetare e lartë për Shoqatën Amerikane të Kujdesit Shëndetësor, si dhe Qendrën Kombëtare për Jetesën e Asistuar, vlerësoi ndryshimin e fundit të udhëzimeve të CDC.

“Ndërsa angazhimi ynë për parandalimin dhe kontrollin e infeksionit vazhdon, përshtatja e protokolleve të COVID do të thotë njohja e fazës aktuale të kësaj pandemie si dhe rëndësia e cilësisë së jetës për të moshuarit e kombit tonë”, tha Harmon, raportoi CBS News.

Kthesa
Në mesin e gushtit, udhëzimet e reja të publikuara nga agjencia federale nuk rekomandojnë më qëndrimin të paktën gjashtë metra larg njerëzve të tjerë për të zvogëluar ekspozimin.

Dhe agjencia deklaroi në atë kohë se nuk po rekomandon më personat e pavaksinuar të karantinohen pas ekspozimit. Personat e pavaksinuar që kanë qenë në kontakt të ngushtë me një person të infektuar nuk këshillohen të kalojnë një periudhë karantine pesë-ditore nëse nuk kanë rezultuar pozitivë ose nuk kanë shfaqur simptoma.

“Rekomandimet e CDC-së për parandalimin e COVID-19 nuk dallojnë më në bazë të statusit të vaksinimit të një personi, sepse ndodhin infeksione të reja, megjithëse ato janë përgjithësisht të lehta dhe personat që kanë pasur COVID-19 por nuk janë vaksinuar kanë një shkallë mbrojtjeje kundër sëmundjeve të rënda nga ato të mëparshmet. infeksion”, tha CDC në atë kohë mes ndryshimeve të paralajmëruara shtesë.

Por veçanërisht, CDC po kërkon ende që udhëtarët ndërkombëtarë jo-shtetas të tregojnë prova të vaksinimit kundër COVID-19 përpara se të hyjnë në Shtetet e Bashkuara, sipas faqes së saj të internetit . Agjencia hoqi testimin për udhëtarët ndërkombëtarë në qershor.

Qeveria kanadeze të hënën po përfundon kërkesat e saj që udhëtarët që kalojnë kufirin SHBA-Kanada duhet të tregojnë prova të vaksinimit duke filluar nga 1 tetori.

Burimi: Epoch Times