Emri:  malhotra-crop-700x420.jpg

Shikime: 67

Madhësia:  24.0 KB
Dr. Aseem Malhotra. (Me mirësjellje ndaj Dr. Aseem Malhotra)

Një mjek që promovoi vaksinat kundër COVID-19 tani po u bën thirrje autoriteteve shëndetësore në mbarë botën të ndalojnë administrimin e dy prej vaksinave më të përdorura për COVID-19, duke pohuar se përfitimet nga vaksinat mund të mos tejkalojnë rreziqet.

"Ka më shumë se prova të mjaftueshme - do të thosha se provat janë dërrmuese - për të ndaluar përhapjen e vaksinës," tha për The Epoch Times Dr. Aseem Malhotra, një kardiolog britanik dhe ekspert i mjekësisë së bazuar në prova.

Një punim nga Malhotra u botua më 26 shtator duke detajuar provat.

Midis citimeve është një ri-analizë e kohëve të fundit e sprovave klinike të Pfizer dhe Moderna që përfundoi se pjesëmarrësit e vaksinuar të provës ishin në rrezik më të lartë të ngjarjeve të padëshiruara serioze. Malhotra e quajti studimin një "armë duhanpirëse".

Malhotra gjithashtu vuri në dukje mungesën e reduktimit të vdekshmërisë ose sëmundjes së rëndë në provat, të cilat përfunduan në vitin 2020.

Duke marrë parasysh shkallën e vdekjeve dhe shifra të tjera që nga ajo kohë, numri i njerëzve që duhet të vaksinohen për të parandaluar një vdekje të vetme të COVID-19 varion nga 93,000 për njerëzit e moshës 18 deri në 29 vjeç deri në 230 për njerëzit e moshës 80 vjeç e lart, sipas një analize. e të dhënave të sigurisë dhe efektivitetit në Mbretërinë e Bashkuar nga Ekipi i Këshillimit dhe Rimëkëmbjes Shëndetësore.

Autori gjithashtu vuri në dukje se efektet anësore serioze janë zbuluar pas provave, të tilla si miokarditi, një formë e inflamacionit të zemrës.

Në përgjithësi, duke parë përfitimet dhe të metat absolute të vaksinave, është koha për të ndaluar përdorimin e tyre dhe për të lejuar autoritetet dhe ekspertët e tjerë të shqyrtojnë nga afër të dhënat për të parë nëse vaksinat duhet të përdoren përsëri në rrugë, sipas Malhotra.

Punimi u botua në Journal of Insulin Resistance në dy pjesë pas rishikimit nga kolegët.

Pfizer dhe Moderna nuk iu kthyen kërkesave për koment.

Përmbysja
Malhotra mori serinë parësore të Pfizer në janar 2021. Ai u bë një promovues i vaksinës, madje u shfaq në "Good Morning Britain" për të këshilluar regjisorin indian të filmit Gurinder Chadha për të realizuar xhirimet. Chadha e bëri këtë menjëherë pas kësaj.

Malhotra tha se ai filloi të gërmonte në të dhënat e vaksinës pasi babai i tij, Dr. Kailash Chand, pësoi një arrest kardiak në shtëpi rreth gjashtë muaj pas marrjes së vaksinës Pfizer.

Pas vdekjes tregoi se dy nga arteriet kryesore të Chand ishin bllokuar rëndë, edhe pse Malhotra e përshkroi babanë e tij si një person të aftë që nuk kishte ndonjë problem të rëndësishëm në zemër.

Malhotra filloi të lexonte rreth çështjeve pas vaksinimit, duke përfshirë një përmbledhje studimi në revistën Circulation që identifikonte një rrezik më të lartë të një ataku kardiak pas vaksinimit me vaksinat Pfizer dhe Moderna, dhe një studim nga qarqet nordike që identifikoi një rrezik më të lartë të miokarditit. Ndërsa autoritetet kanë pohuar se miokarditi është më i zakonshëm pas COVID-19 sesa vaksinimi, shumë studime kanë gjetur të kundërtën , të paktën për grupmosha të caktuara . Disa dokumente nuk kanë gjetur rritje të incidencës së inflamacionit të zemrës për pacientët me COVID-19.

Malhotra ka besuar se vdekja e babait të tij ishte e lidhur me vaksinën.

“Gjithmonë i jam qasur mjekësisë dhe shkencës me paqartësi, sepse gjërat vazhdimisht evoluojnë. Dhe informacioni që kisha në atë kohë është krejtësisht i ndryshëm nga informacioni që kam tani”, tha Malhotra për The Epoch Times. “Dhe në fakt, është detyra dhe përgjegjësia ime pasi informacioni ka ndryshuar për të vepruar sipas atij informacioni. Dhe kjo është ajo që po bëj.”

Emri:  pfizer-vaccine-3-1200x800.jpg

Shikime: 32

Madhësia:  19.9 KB
Një mjek përgatit vaksinën Pfizer-BioNTech COVID-19 në një qendër vaksinimi në Halifax, Angli, më 31 korrik 2021. (Ian Forsyth/Getty Images)

Përgjigje ndaj kritikës
Pas publikimit të gazetës së re, kritikët vunë re se Malhotra është anëtar i bordit të Journal of Insulin Resistance.

Malhotra e pranoi pozicionin, por tha se artikulli kaloi përmes një procesi të pavarur rishikimi nga kolegët dhe se ai nuk ka lidhje financiare me revistën.

Mjeku inkurajoi njerëzit të shikonin historinë e tij të botimit, e cila përfshin artikuj në British Medical Journal dhe Journal of the American Medical Association.

Ai tha se zgjodhi të dorëzonte punimin në revistën e insulinës për disa arsye, duke përfshirë të qenit "një nga revistat e pakta që nuk merr para nga industria farmaceutike".

"Unë nuk mendoj se ka ndonjë vlefshmëri për të vënë në dyshim integritetin e pjesës," tha ai. “Njerëzit mund të argumentojnë se unë kam një paragjykim intelektual. Ne të gjithë kemi paragjykime intelektuale, por sigurisht që nuk ka paragjykime financiare për mua.”

Fiton mbështetje
Shkencëtarët kryesorë thonë se dokumenti i ri është i rëndësishëm.

"Ne besojmë plotësisht se vaksinat janë një nga zbulimet e mëdha në mjekësi që ka përmirësuar jetëgjatësinë në mënyrë dramatike, megjithatë, vaksinat gjenetike të mRNA janë të ndryshme, pasi vlerësimi afatgjatë i sigurisë mungon, por i detyrueshëm për të garantuar sigurinë publike," Sherif Sultan, president i Shoqëria Ndërkombëtare Vaskulare, tha në një deklaratë, duke shtuar se gjetjet "ngrenë shqetësime në lidhje me efektet anësore të rënda të pazbuluara kardiovaskulare të shkaktuara nga vaksina dhe nënvizojnë marrëdhënien e krijuar shkakësore midis vaksinave dhe miokarditit, një shkak i shpeshtë i arrestit kardiak të papritur tek të rinjtë".

Dr. Jay Bhattacharya, një profesor i mjekësisë dhe epidemiologjisë në Universitetin e Stanfordit, shtoi se Malhotra "është një rast i mirë që ka një heterogjenitet të konsiderueshëm midis grupmoshave dhe kushteve të tjera shoqëruese në përfitimet e pritshme dhe profilet e pritshme të efekteve anësore të vaksinës". dhe "konstaton se ndërkohë që mund të ketë një rast që të moshuarit të marrin vaksinën sepse përfitimet mund të tejkalojnë dëmin e pritur që mund të mos jetë rasti për të rinjtë."

Dr. Campbell Murdoch, i cili këshillon Kolegjin Mbretëror të Mjekëve të Përgjithshëm, tha se studimi "përshkruan dështime të shumta sistemike në ofrimin e mjekësisë së sigurt dhe efektive të bazuar në prova" dhe se situata e ka bërë atë "të pamundur për pacientët dhe publikun. për të bërë një zgjedhje të informuar për atë që është më e mira për shëndetin dhe jetën e tyre.”

Disa të tjerë e kritikuan gazetën, duke përfshirë Dr. Victoria Male, një imunologe në Imperial College London.

Male shkroi në Twitter se tabela në letër që përshkruan numrin e njerëzve në çdo grupmoshë që vlerësohet se kanë nevojë për një vaksinë për të parandaluar një vdekje nga COVID-19 "është mjaft në favor të vaksinimit".

Burimi: Epoch Times