Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 10
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,228
  Postimet n Bllog
  4

  Itali: Giorgia Meloni pran fitores n zgjedhje me programin "Zoti. Atdheu. Familja"

  'Nn, italiane, e krishter': Giorgia Meloni, liderja e ekstremit t djatht t Italis n maj t pushtetit

  Emri: 000_32JY7UE-1024x640.jpg

Shikime: 670

Madhsia: 28.1 KB
  Giorgia Meloni, 45 vje, duke prfunduar fushatn e saj n Napoli m 23 shtator 2022. Andreas Solaro, AFP

  Giorgia Meloni e ka riemrtuar me sukses partin e saj Vllezrit e Italis si forcn mbizotruese konservatore t vendit, pa i shlyer plotsisht rrnjt e saj post-fashiste. Koalicioni i saj i krahut t djatht parashikohet t vij n pushtet pas zgjedhjeve t prgjithshme t s diels, duke e br at favoritin pr t'u br kryeministrja e par femr e Italis dhe kryeministrja e par e ekstremit t djatht t epoks s paslufts.

  E dashura e re e s djathts italiane prmblodhi markn e saj personale n nj tirade tashm t famshme n nj miting n vitin 2019, e cila u b virale pasi u riprzie n nj kng muzikore krcimi.

  Un jam Giorgia, un jam nj grua, un jam nj nn, un jam italiane, jam e krishter, u tha Meloni mbshtetsve n qendr t Roms nj i shkarkuar nga puna. "Askush nuk do ta heq at nga un."

  Fraza sht br nj lajtmotiv i ngritjes mahnitse t Melonit nga lideri i nj partie t skajshme me rrnj n krahun e djatht post-fashist t Italis deri te lideri i mundshm i ardhshm i vendit .

  Ai kap paradoksin e dukshm n zemr t zgjedhjeve t afrta t Italis, nj vot me aksione t larta q mund t sjell ndryshimin m t rndsishm n dekada nj kryeministre e par femr duke i dhn gjithashtu pushtetin qeveris m konservatore q nga Lufta e Dyt Botrore.

  Anketuesit parashikojn se partia Vllezrit e Italis s Melonit do t dal si m e madhja e Italis, duke marr nj t katrtn e votave nj rritje m shum se pesfish nga rezultati i saj n zgjedhjet e fundit t prgjithshme n 2018. Ajo sht e vendosur t kaprcej krahun e saj t djatht m t njohur aleatt Matteo Salvini dhe Silvio Berlusconi , duke tejkaluar lehtsisht raportet e tyre t kombinuara.

  Me ligjin e ngatrruar zgjedhor t Italis q favorizon koalicione t gjera, tre partit e krahut t djatht jan n rrugn e duhur pr t mposhtur qendrn e majt t prar, duke i dhn potencialisht nj qeverie t udhhequr nga Meloni nj shumic mjaft t madhe pr t ndryshuar kushtetutn e Italis.

  Evropa nn rrethim
  Koda pr harangue "nnn e krishter" t Melonit, t ciln ajo e prsriti fjal pr fjal n spanjisht n nj tubim n mbshtetje t partis s djatht ekstreme t Spanjs vitin e kaluar, nnvizon frikn e nj kampi konservator q ndihet i rrethuar n nj global t shpejt dhe t shpejt. - Bota n ndryshim.

  N mendjen e Melonit, forcat rrethuese prfshijn imigracionin, Islamin, integrimin evropian, "ideologjit e zgjuara" dhe ato q ajo i prshkruan si "lobe LGBT". sht nj pikpamje q ajo ndan me njerz si Hungaria Viktor Orban , t cilin ajo e ka mbrojtur me zell n prleshjet e tij me Brukselin mbi demokracin dhe sundimin e ligjit.

  Deri von, modelet e saj ideologjike prfshinin edhe Vladimir Putinin e Rusis , t cilin ajo e lavdroi pr "mbrojtjen e vlerave evropiane dhe identitetit t krishter" n librin e saj t vitit 2021, "Un jam Giorgia". Por q ather ajo sht distancuar nga njeriu n Kremlin, duke dnuar pa mdyshje pushtimin e tij n Ukrain dhe duke mbshtetur sanksionet perndimore ndaj Mosks.  Muajin e kaluar, ajo regjistroi nj video-mesazh n tre gjuh pr t siguruar partnert e Italis se do t'i prmbahej aleancave tradicionale t Roms, prfshir NATO-n. Ajo hodhi gjithashtu si "t pakuptimta" pretendimet se do t drejtonte nj qeveri autoritare.

  "Ne kundrshtojm ashpr do lvizje antidemokratike me fjal t vendosura q nuk i gjejm gjithmon n t majtn italiane dhe evropiane," tha Meloni, 45 vje, n mesazhin drguar mediave t huaja n anglisht, frngjisht dhe spanjisht.

  E djathta italiane e ka dorzuar fashizmin n histori pr dekada tani, duke dnuar pa mdyshje shtypjen e demokracis dhe ligjet poshtruese anti-hebreje, shtoi ajo.

  Rrnjt post-fashiste
  Meloni ishte 19 vje kur u intervistua pr her t par nga mediat e huaja teksa po punonte pr nj fushat elektorale n vendlindjen e saj Rom. Ajo u tha gazetarve francez n at koh se, [diktatori fashist Benito] Musolini ishte nj politikan i mir, n at q do gj q bnte, bnte pr Italin.

  M von ajo do t ndryshoj tonin e saj, duke thn se diktatori kishte br "gabime".

  Meloni u rrit nga nna e saj n lagjen e klass puntore t Roms, Garbatella, pasi babai i saj i la ata kur ajo ishte vetm 2 vje. Garbatella ishte nj bastion i s majts, por i riu Meloni zgjodhi kampin e kundrt.

  Si adoleshente ajo iu bashkua krahut t t rinjve t Lvizjes Sociale Italiane (MSI), nj veshje e ekstremit t djatht t krijuar pas lufts nga mbshtetsit e Musolinit. Ajo fitoi zgjedhjet e para lokale n moshn 21-vjeare dhe u b ministrja m e re e Italis nj dekad m von, kur iu dha portofoli i t rinjve n qeverin e Berlusconit n vitin 2008.

  Pas rnies s administrats s fundit t Berlusconit, ajo themeloi partin e saj me veteran t tjer t MSI-s, duke e quajtur at sipas rreshtave t hapjes s himnit kombtar, Fratelli d'Italia . Q ather, ajo ka arritur gradualisht t shtyj Vllezrit e Italis n rrjedhn kryesore - pa i mohuar kurr plotsisht rrnjt e saj post-fashiste.

  Ajo ka refuzuar veanrisht thirrjet pr t hequr nga logoja e partis s saj nj flak trengjyrsh q ishte nj ikon e MSI-s dhe i referohet tradits fashiste.

  Meloni ka hedhur posht origjinn ideologjike t partis s saj, duke pretenduar se sht nj forc kryesore e ngjashme me Partin Konservatore t Britanis. Por n rrugn e fushats ajo ka qen e kujdesshme q t mos i largoj ata mbshtets kryesor q lidhen me flakn trengjyrsh.

  "Un ndrroj pr nj komb ku njerzit t cilve u sht dashur t ulin kokn pr shum vite, duke pretenduar se kan ide t ndryshme pr t mos u prjashtuar, tani mund t thon at q mendojn," tha ajo n nj tubim n fillim t ksaj jave.

  E vetme n opozit
  Ndrsa ideologjia ende mobilizon radht e partis s saj, rritja e popullaritetit t Melonit n publikun e gjer ka t bj m shum me pragmatizmin e saj dhe lvizjet e llogaritura politike, t cilat i kan fituar asaj nj reputacion pr qndrueshmri dhe koherenc.

  Ndrsa Salvini dhe Berlusconi bashkuan forcat me qendrn e majt vitin e kaluar pr t formuar nj qeveri uniteti nn Mario Draghi, Meloni refuzoi, duke e prshkruar emrimin e ish-bankierit qendror t eurozons si jodemokratik.

  Vendimi i saj pr t'iu shmangur koalicionit t unitetit kombtar e bri at nj marrse natyrale t vots s protests s Italis, tha Maurizio Cotta, nj profesor i shkencave politike n Universitetin e Siens.

  "Meloni ka shfrytzuar me mjeshtri pozicionin e saj si forca kryesore e opozits," shpjegoi Cotta n nj intervist javn e kaluar. Ajo ka prfituar nga paknaqsia e nj segmenti t popullsis ndaj qeveris s Draghit nj administrat e aft dhe efikase, e cila gjithashtu u duk si e ashpr dhe teknokratike.

  Udhheqsja e ekstremit t djatht prfitoi gjithashtu nga dobsia dhe gabimet e aleatve t saj n t djatht, duke vjedhur mbshtetjen nga Salvini dikur popullor, pozita e t cilit ka rn q nga nj rrmbim i dshtuar i pushtetit n 2019.

  Ajo sht par si nj politikane m e zgjuar dhe m e besueshme se Salvini, duke ofruar opozit t prgjegjshme dhe duke mbajtur marrdhnie t przemrta me Draghin, tha Cotta.

  N t njjtn koh, ajo ka krkuar t qetsoj ata q vn n dyshim mungesn e prvojs s saj, me sloganin e saj "Gati" q zbukuron billbordet lart e posht vendit.

  'Zoti, atdheu, familja'

  Edhe pr shtjet evropiane, Meloni sht prpjekur t balancoj gjestet pajtuese me retorikn e zjarrt q synon t nxis bazn e saj.

  E kujdesshme ndaj borxhit t madh t Italis, ajo ka theksuar maturin fiskale, pavarsisht thirrjes s koalicionit t saj pr ulje taksash dhe shpenzime m t larta sociale. Ajo ka premtuar mbshtetje pr sanksionet e BE-s kundr Rusis n kontrast t thell me Salvinin, i cili ende po prpiqet t largoj pasojat nga rnia e tij e kaluar mbi Putinin.

  Megjithat, Meloni ka paralajmruar gjithashtu se do t filloj "t mbroj interesat kombtare t Italis", duke u thn zyrtarve t BE-s se "udhtimi falas ka mbaruar".

  Nj qeveri e ardhshme e udhhequr nga Meloni ka t ngjar t shqyrtoj temn e t drejtave t njeriut, jo m pak n trajtimin e migrantve dhe pakicave. Ajo ka br thirrje pr nj bllokad detare t brigjeve t Mesdheut t Afriks pr t ndaluar emigrantt t arrijn n Itali.

  Ashtu si veshjet e tjera t ekstremit t djatht, partia e saj e ka plotsuar fushn e saj nacionaliste, anti-emigrante me mesazhe rreth vlerave sociale konservatore dhe mbrojtjes s familjeve tradicionale, duke kundrshtuar me forc birsimet nga iftet e t njjtit seks. Motoja e saj sht Zoti, atdheu, familje.

  Edhe pse Meloni kmbngul se nuk do t shfuqizoj ligjin e Italis pr abortin, Brothers of Italy ka lvizur tashm pr t kufizuar zbatimin e tij n rajonet q ajo kontrollon. Duke kmbngulur n nevojn pr t forcuar shkalln e ult t lindjeve n Itali, zyrtart e partis kan aluduar n teorin e "Zvendsimit t Madh", nj komplot q sugjeron se elitat globale duan t zvendsojn evropiant me emigrant.

  E gjith kjo tregon pr marrdhniet e vshtira me BE-n, thot Gianfranco Pasquino, nj profesor emeritus i shkencave politike n Universitetin e Bolonjs, i cili megjithat hodhi posht rreziqet e nj prishjeje t marrdhnieve me Brukselin.

  Shtypi i huaj sht i shqetsuar pr nj qeveri t Melonit, por frika e till sht e ekzagjeruar, tha ai. Me siguri do t ket prplasje me Evropn, por Meloni sht m shum nj politikan sesa nj ideolog ajo nuk do t krkoj nj shkputje radikale.

  Pavarsisht se far lloj qeverie do t sjell Meloni prfundimisht, tha Pasquino, Italia padyshim do t ngulmoj.

  Italia nuk ia del kurr veanrisht mir, por avantazhi sht se asnjher nuk shkon tmerrsisht.


  Burimi: AFP

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,228
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Itali: Giorgia Meloni pran fitores n zgjedhje me programin "Zoti. Atdheu. Familja"

  Publikohen sondazhet pr zgjedhjet e t diels n Itali, koalicioni i s djathts ekstreme kryeson garn

  Nse sondazhet jan t sakta, italiant do t zgjedhin t dieln qeverin m t djatht t vendit t tyre q nga fundi i Lufts s Dyt Botrore.

  Emri: giorgia-meloni-silvio-berluskoni.jpg

Shikime: 63

Madhsia: 31.8 KB

  N krye t koalicionit q duket se do t siguroj shumicn e vendeve n parlamentin italian sht Giorgia Meloni, liderja e partis “Fratelli d’Italia”, Vllezrit e Italis, e cila kryeson sondazhet me 36.5% t votave.

  Nse koalicioni i saj arrin t fitoj, ajo gjithashtu do t bj histori duke u br kryeministrja e par grua e Italis.

  Meloni, 45 vje, u rrit n nj lagje t klass puntore n Rom, e cila njihet m shum pr kultivimin e aktivistve t majt sesa pr prodhimin e politikanve t zjarrt t ekstremit t djatht.

  Partia e saj i ka rrnjt n lvizjen neofashiste q doli nga rrnojat e Lufts s Dyt Botrore.

  Simbolet jan nj tregues q faktojn lidhjen e partis me t kaluarn. Flamuri i partis prmban nj flak trengjyrshe q simbolizonte fashizmit n fillim t shekullit t 20-t.

  Vet Meloni ka refuzuar t heq flakn nga logoja e partis.

  Gjithashtu shum antar t partis kan treguar nj afinitet pr fashizmin dhe lidert fashist t s shkuars. Vetm kt jav, partia pezulloi nj antar q kandidon pr parlamentin italian pasi nj gazet lokale zbuloi se ai kishte postuar komente n mbshtetje t Adolf Hitlerit n t kaluarn.

  Emri: sondazhet-2.jpg

Shikime: 60

Madhsia: 31.2 KB

  Emri: sondazhet-3.jpg

Shikime: 61

Madhsia: 37.3 KB

  Emri: sondazhet-itali.jpg

Shikime: 62

Madhsia: 37.0 KB

  Panorama

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,228
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Itali: Giorgia Meloni pran fitores n zgjedhje me programin "Zoti. Atdheu. Familja"

  Burokratja e pazgjedhur nga votuesit e Bashkimit Evropian, Ursula von der Leyen, u ben presin zgjedhesve italiane para zgjedhjeve qe te mos votojne per te djathten.

  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,228
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Itali: Giorgia Meloni pran fitores n zgjedhje me programin "Zoti. Atdheu. Familja"

  Zgjedhjet n Itali, fiton qendra e djatht/ Fluturon “Fratelli d’Italia”, “La Lega” keq. Meloni: Do t qeverisim pr t gjith

  Emri: Giorgia-Meloni-2.jpg

Shikime: 48

Madhsia: 43.6 KB

  Qendra e djatht fiton zgjedhjet n Itali, por mbi t gjitha fiton Giorgia Meloni: n numrimin ende n progres koalicioni qndron n 44% me Vllezrit e Italis mbi 26%, Liga q shembet n 9% dhe Forza Italia n 8%. Qendra e majt nuk arrin 27%: Partia Demokratike sht nn 20%, Aleanca e Gjelbr dhe e Majt kalon pragun e 3%, nj objektiv q + Evropa dhe Angazhimi Qytetar i Luigi Di Maio nuk arrijn as 1%.

  Sondazhet shprblejn “Fratelli d’Italia” t Giorgia Melonit si partin e par, me shumicn n Dhom dhe Senatin e qendrs s djatht. N koalicion, megjithat, La Lega humbet terren dhe shkon nn 9%. Edhe qendra e majt luan rolin e humbsit t madh.

  Enrico Letta dhe Matteo Salvini nuk komentojn rezultatet e zgjedhjeve dhe e shtyjn prballjen. “Lvizja 5 Yjet” shkon mir dhe kalon 15%, ndrsa Poli i Tret i Veprimit dhe Italia Viva “grryen” mbi 7%. Pjesmarrja prfundimtare ishte 63.91%, rreth 9% m pak se zgjedhjet e vitit 2018. Pjesmarrja n votime sht m e ulta ndonjher.

  Emri: Giorgia-Meloni-1.jpg

Shikime: 49

Madhsia: 42.6 KB

  Emri: Giorgia-Meloni-3.jpg

Shikime: 48

Madhsia: 32.0 KB

  Emri: Giorgia-Meloni-4.jpg

Shikime: 51

Madhsia: 39.7 KB

  Emri: Giorgia-Meloni-2.jpg

Shikime: 48

Madhsia: 43.6 KB

  N skenn e selis s “Fratelli d’Italia” Giorgia Meloni sht e emocionuar dhe e vendosur. “Kjo nuk sht pika e mbrritjes, por e nisjes. Italia ka zgjedhur nj qeveri t qendrs s djatht t udhhequr nga FDI dhe ne do t qeverisim pr t gjith. M vjen keq pr abstenimin, tani sfida do t jet rindrtimi i marrdhnieve mes shtetit dhe qytetarve”.

  T dhnat e votimit u komentuan edhe nga Giuseppe Conte: “T gjith e jepnin M5 n nj rnie dhe rikthimi ishte i rndsishm. Ne jemi forca e tret politike dhe ndaj kemi nj prgjegjsi t madhe”.

  Di Maio jasht Parlamentit

  Luigi Di Maio sht jasht Parlamentit. Kur t dhnat nuk jan ende prfundimtare, ministri i Jashtm n largim sht n fakt i mundur n njsin zgjedhore njantarshe t Dhoms s Napolit Fuorigrotta, ku fitorja e Sergio Costa pr Lvizjen 5 Yjet sht tashm e sigurt. Partia e Di Maio, Angazhimi Qytetar, aktualisht jepet midis 0.6% dhe 1%.

  Balkanweb

 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,228
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Itali: Giorgia Meloni pran fitores n zgjedhje me programin "Zoti. Atdheu. Familja"

  Italia merr kthes t fort djathtas, shqetsime t forta n Bruksel nga fitorja e Giorgia Melonit

  Emri: eee-1.jpg

Shikime: 48

Madhsia: 39.1 KB

  Triumfoi kampi i djatht n zgjedhjet parlamentare n Itali, i cili e arriti shumicn pr krijimin e qeveris. Giorgia Meloni, nga partia radikale, Fratelli d’Italia mund t zgjidhet kryeministrja e par femr e Italis.

  Nj aleanc rreth partis radikale t djatht, Fratelli d’Italia, FDI ka fituar zgjedhjet n Itali. Aleanca e partis populiste t djatht, Lega dhe partis konservatore, Forza Italia pritet t marr m shum se gjysmn e vendeve n parlament, sipas llogaritjeve t fundit. Televizioni italian, RAI ka parashikuar, se aleanca e djatht mund t marr mes 227 dhe 257 vende n dhomn e deputetve dhe 111 deri n 131 mandate n senat. Kryetarja e partis m t fort nga kto zgjedhje, 45-vjearja Giorgia Meloni mund t drejtoj qeverin e ardhshme dhe t zgjidhet kryeministrja e par femr e Italis. Pas zgjedhjeve ajo ngriti pretendimin pr kt. “Italiant kan drguar nj mesazh t qart n drejtim t nj qeverie t djatht nn drejtimin e Fratelli d’Italia”, tha Meloni n Rom. “Ne do t qeverisim pr t gjith.”

  M shum se 50 milion italian votuan t dieln pr parlamentin e ri.Gjat s hns pritet q t jepet rezultati zyrtar i zgjedhjeve.

  Q n sondazhet para zgjedhore aleanca e djatht dilte kryesuese, kurse t dieln Fratelli d’Italia arriti t marr m shum vota, se partia Lega dhe Forza Italia s bashku, me nj rezutat 26%. Kurse rivalt politik t majt dhe t qendrs nuk u bashkuan n kto zgjedhje. Aleanca zgjedhore e socialdemokratve nn ish-kryeministrin Enrico Leta me partit e majta dhe T Gjelbrit dilnin n prognoza me rreth 25,5% t votave. Socialdemokratt e Letas e pranuan humbjen t dieln dhe bn t ditur, se do t kalojn n opozit. N zgjedhjet e s diels (25.09) Lvizja Pes Yjet arriti t marr vetm 13,5 deri n 17,5% t votave.

  Shqetsim n BE

  Giorgia Meloni gjat fushats bri gjithka pr t br t pranueshme partin, t cils nuk i hiqet etiketa “postfashiste”. Partia sht organizata pasuese e lvizjes, MSI, Movimento Sociale Italiano, e krijuar nga ish-funksionar t diktatorit, Benito Musolini pas fundit t Lufts s Dyt Botrore. N logon e partis ndodhet simboi i zjarrit, q t kujton Musolinin dhe sht nj simbol pr ultra t djathtt.

  Meloni u paraqit me tone t moderuara n fushat dhe u prpoq t siguroj partnert, se Italia do t mbetet nj partnere e besueshme. Ajo hodhi posht zrat e friksuar, se fitorja e FDI do t oj n nj kthes autoritare t Italis apo n daljen e Italis nga Bashkimi Europian apo eurozona.

  Megjithat n Bruksel zgjedhjet n Itali jan ndjekur me shqetsim. Meloni e shpreh qart mbshtetjen pr Ukrainn e sulmuar nga Rusia, dhe konsiderohet si properndimore dhe mbshtetse e NATO-s. Por ajo sht e njohur edhe pr kritikn e saj ndaj institucioneve n Bruksel. Kurse aleati i saj i Legas, Matteo Salvini shpreh hapur dyshimin pr efektin e sanksioneve kundr Rusis.

  Socialdemokratja Katarina Barley, zvendspresidentja e Parlamentit Europian e cilsoi shqetsuese fitoren zgjedhore t aleancs s djatht dhe rrezik pr bashkpunimin konstruktiv n Europ. “Girogia Meloni do t jet nj kryeministre q ka si modele politike Viktor Orbanin dhe Donald Trumpin” , shkroi Barley./DW/

  “Zri i Ameriks” mbi zgjedhjet n Itali:

  Rezultatet e pjesshme t zgjedhjeve parlamentare n Itali treguan se votuesit italian shprblyen partin euroskeptike t Giorgia Melonit, me rrnj neofashiste, duke e uar vendin drejt asaj q ka t ngjar t jet qeveria e par e udhhequr nga e djathta e skajshme q nga Lufta e Dyt Botrore.

  N fjalim t fitores, udhheqsja italiane e s djathts s skajshme Giorgia Meloni u shfaq me nj ton t moderuar pasi parashikimet e mbshtetura n votat e numruara n rreth dy t tretat e qendrave t votimit treguan se partia e saj Vllezrit e Italis kryeson prball konkurrentve t tjer.

  “Nse zgjidhemi pr ta qeverisur kt komb, do ta bjm pr t gjith, do ta bjm pr t gjith italiant dhe do ta bjm me synimin pr t bashkuar njerzit (e ktij vendi)”, tha zonja Meloni n selin e partis s saj n Rom.

  “Italia na zgjodhi”, tha ajo. “Ne nuk do ta tradhtojm, si nuk e kemi br kurr”.

  Formimi i nj koalicioni qeveriss, me ndihmn e aleatve t krahut t djatht t zonjs Meloni dhe atyre t qendrs s djatht, mund t zgjas disa jav. Nse zonja Meloni, 45 vjee, ia del mban, ajo do t jet gruaja e par q do t mbaj postin e kryeministrit t vendit.

  Mandati pr t provuar formimin e qeveris jepet nga presidenti i Italis, pas kshillimeve me udhheqsit e partive.

  Ndrkoh, ish-shefi i Banks Qendrore Evropiane Mario Draghi, qeveria e t cilit u rrzua dy muaj m par, do t qndroj n detyr deri n formimin e qeveris s re.

  Dallimet midis partnerve t mundshm t koalicionit t zonjs Meloni, mund t shfaqen gjat diskutimeve pr qeverin e re.

  Ajo ka mbshtetur fuqishm furnizimin e Ukrains me arm pr t’u mbrojtur kundr agresionit t Rusis. Ndrkaq, shefi i “Liga Nord” t krahut t djatht Matteo Salvini, i cili para lufts ishte nj admirues i vendosur i presidentit rus Vladimir Putin, ka shprehur shqetsimin se sanksionet perndimore mund t prfundojn duke dmtuar m shum interesat ekonomike t Italis sesa duke ndshkuar Rusin.

  Ish-kryeministri Silvio Berlusconi, nj tjetr admirues prej kohsh i Vladimir Putinit, ka thn se prfshirja e tij n nj koalicion t bllokut t qendrs s djatht do t garantonte q Italia t qndroj e ankoruar fort n Bashkimin Evropian dhe nj nga antaret e tij m t besueshme.

  Zgjedhjet n ekonomin e tret m t madhe t eurozons po ndiqen nga afr n Evrop, duke pasur parasysh kritikat e zonjs Meloni pr “burokratt e Brukselit” dhe lidhjet e saj me udhheqsit e tjer t krahut t djatht. Ajo s fundmi mbrojti kryeministrin e Hungaris Viktor Orban, pasi Komisioni Evropian rekomandoi pezullimin e miliarda eurove financimi pr Hungarin pr shkak t shqetsimeve pr dmtimin e demokracis dhe keqmenaxhimit t mundshm t parave t BE-s.

  Koha Jone

 6. #6
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,228
  Postimet n Bllog
  4

  Fjalimi i Giorgia Meloni n mbrojtje t familjes

  Emri: giorgia-meloni-brothers-italy-afp.jpg

Shikime: 94

Madhsia: 31.8 KB

  Shikoni me poshte (italisht + anglisht) fjalimin e Georgia Meloni dhene ne Kongresin e Familjes. Ky fjalim beri buje ne opinionin publik italian dhe mendohet se eshte arsyeja perse populli italian e votebesoi ne zgjedhjet e fundit ne Itali. Ajo ben nje mbrojtje te familjes dhe denoncon forcat e erreta qe sulmojne familjen.


 7. #7

  Pr: Itali: Giorgia Meloni pran fitores n zgjedhje me programin "Zoti. Atdheu. Familja"

  Meloni sht fatkeqsisht nj klonim i shmtuar i Liz Truss!
  sht m filo-atllantiste se vet amerikant…
  Nj luftnxitse q pak shok dhe shoqe ka n Itali.
  sht nj nga mbshtetsit e green-pass dhe vaksinimeve t detyrueshme!
  Ardhja e saj n fuqi ishte vendosur me koh q prtej oqeanit, ndonse
  gazetat e sulmuan me nofka dhe akuzime neofashiste,
  sa pr te hedhur pluhur pr t krijuar mjegull n opinionin …
  Konfuzioni q krijohet me dashje nga partit e sistemit ( qeveri+opozit )
  me etiketimet gratuite ( komunist dhe fashist ) , bhen qllimisht sa pr t hipnotizuar publikun.
  Por fakti q ajo u shpreh qart dhe hapurazi pr mbshtetje pa rezerva dhe t vendosur
  kundr Rusis ( armatimi pa kriter i pravisektor & azovit + sanksioni ndshkues ndaj Rusis ( por q penalizon vetm evropiant),
  bri q Meloni ( che una donna oltre che madre ) , t merrte m par plqimin e amerikanve dhe aprovimin e qarqeve t Brukselit , kjo m shum se dy muaj t shkuara…
  Kt e provon edhe intervista e ish-ministrit t jashtm, m injoranti q ka patur republika italiote….Gigino ,
  kur prgjat nj debati televiziv n fushatn elektorale, kur e pyetn se kush do t ishte kryeministri i ardhshm,
  ai u prgjigj pa teklif Meloni, dhe kjo jo nga dituria q kurr s’ka qen karakteristike e tij,
  por pohoi q dihej botrisht!
  Pra t nderuar bashkatdhetar, Giorgia jo vetm q nuk sht asgj e re,
  nse prjashtojm faktin q sht e para kryeministre grua,
  por sht kryekput nj vazhdimsi e axhends famkeqe t draghit…
  Ju jap koh vetm pak muaj, e shumta deri n marsin e ardhshm q Meloni pasi t ndeshet me aleatt e saj,
  gj e studiuar me koh n tavolin, do ti lr vndin nj qeverie “teknike” t stilit draghian!
  Jepini kohs koh, dhe do ta shihni…
  Pasi sa kan vedosur n sferat e larta globaliste tras-humaniste , duhet t realizohet!
  Kjo t paktn n pjesn e Globit ku sundojn…, por rust me Briks dhe pothuaj 70% e popullats botrore
  kt koler po e refuzon!
  Do kushtoj shum sakrifica!
  Shpresojm q votimet e parakohshme n Shba t ndryshojn kursin e ngjarjeve,
  ku Trump t fitoj jo vetm n Kamern por edhe Senatin n mazhoranc t fort!
  Por ndrkoh shpresojm q ndonj incident (edhe pa dashje) t mos ndez shkndin q t afroj Epokalipsin ….

  Prshndetje
  Ndryshuar pr her t fundit nga arbereshi_niko : 27-09-2022 m 15:31
  Msoi t tjert me jetn tnde dhe jo me fjalt e tua

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e kleos
  Antarsuar
  28-04-2006
  Vendndodhja
  United States of Albania
  Postime
  426

  Pr: Itali: Giorgia Meloni pran fitores n zgjedhje me programin "Zoti. Atdheu. Familja"

  Jam kurioz te di opinionin e bashkeatedhetareve tane ne Itali per kryeministren e re

 9. #9
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,228
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Itali: Giorgia Meloni pran fitores n zgjedhje me programin "Zoti. Atdheu. Familja"

  Kundershtari i saj politik i del ne mbrojtje Melonit ne lidhje me akuzat se ajo perfaqeson "ideologjine fashiste" mes popullit italian.


 10. #10
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,228
  Postimet n Bllog
  4

  Itali: Qeveria e re i jep fund tiranis s mandateve t vaksinimit

  Qeveria e re e Italis thot se do t rikthej mjekt e pavaksuar, do t anuloj gjobat pr mandatet e vaksinimit pr COVID

  Qeveria Meloni po shkon gjithashtu kundr axhends s Rivendosjes s Madhe me nj plan pr t rritur kufirin e pagesave n para.

  Emri: Giorgia-Meloni-scaled-810x500.jpg

Shikime: 56

Madhsia: 30.3 KB

  Ministri i ri i shndetsis i Italis njoftoi t premten se mjekt dhe punonjsit e tjer t kujdesit shndetsor q refuzuan injeksionet e COVID-19 do t rikthehen s shpejti.

  Ministri i Shndetsis Orazio Schillaci tha n nj deklarat pr shtyp t premten se " po prcaktohet nj mas q do t lejoj riintegrimin n shrbim " t atyre q " u nnshtroheshin procedurave t pezullimit pr mosrespektim t detyrimit t vaksinimit".

  Schillaci shtoi se qeveria e re nn kryeministren Giorgia Meloni do t anuloj gjobat e vendosura ndaj personave mbi 50 vje q refuzuan t respektojn mandatet e vaksins COVID .

  Administrata e mparshme italiane nn udhheqjen e Mario Draghit vendosi nj mandat vaksine pr t gjith njerzit mbi 50 vje n fillim t ktij viti , duke e br Italin nj nga disa vende evropiane q vendos nj mandat t prgjithshm t vaksins COVID pr banort.

  Refuzimi i vaksinave pr COVID -in oi n pezullimin nga puna pa pages pr punonjsit e kujdesit shndetsor , ndrsa ata mbi 50 vje u prballn me gjoba prej 100 euro (rreth 100 USD).

  Schillaci njoftoi nj " kthim progresiv n normalitet " n lidhje me kufizimet e COVID . Buletini ditor me t dhna si shtrimet n spital dhe vdekjet do t pezullohet dhe do t zvendsohet me nj prezantim javor, deklaroi ministri italian i Shndetsis.

  Nj " munges shqetsuese e personelit mjeksor dhe shndetsor " u citua si nj arsye pr vendimin pr anulimin e krkesave pr pushim.

  Administrata e re e Melonit ndryshon ndjeshm nga politika e qeveris s mparshme nn Mario Draghi, e cila kishte zbatuar nj nga regjimet m t rrepta t COVID n Evrop.

  Qeveria e Draghit prezantoi pasaportat e COVID , t ashtuquajturat "Green Pass", t cilat ishin nj parakusht pr aktivitete t tilla si udhtimi, ngrnie dhe pazar. Puntorve italian iu krkua gjithashtu q t kishin kt Green Pass pr t hyr n vendin e tyre t puns. Italiant q nuk respektuan mandatin dhe shkonin n pun pa dshmi vaksinimi, shrimi apo testi negativ, u pezulluan pa pages dhe u gjobitn deri n 1500 euro.

  Meloni njoftoi n fjalimin e saj n parlamentin italian javn e kaluar se nuk do t trashgoj politikat kufizuese t administrats s Draghit pr COVID . Meloni theksoi se pavarsisht rregullave t rrepta , t cilat mbshteteshin nga krcnimi i gjobave, Italia kishte nj nga normat m t larta t vdekjeve dhe infeksioneve n Perndim. Dika sht e qart se nuk funksionoi atje, dhe kjo sht arsyeja pse dua t them se ne n asnj mnyr nuk do ta imitojm kt model, tha Meloni .

  Politika e COVID nuk sht e vetmja fush ku qeveria e re e Italis po shkon kundr agjends s Rivendosjes s Madhe . Nj antar i administrats njoftoi nj plan pr t rritur kufirin e pagesave me para n dor nga 2,000 n 10,000 euro aktuale.

  Ekonomistt e shqetsuar pr lirin dhe privatsin kan paralajmruar se zvendsimi i parave t gatshme me monedha dixhitale mund t sjell n nj " epok t kontrollit dhe mbikqyrjes totale t qeveris " , pasi shteti do t kishte kontroll mbi do transaksion dhe mund t'i ndalonte njerzit t blejn mallra dhe shrbime t caktuara.

  Kufiri m i lart i parave t gatshme i propozuar nga qeveria italiane mund t interpretohet si nj prpjekje pr t ruajtur mundsin e pagesave me para n dor dhe pr rrjedhoj t kufizoj kontrollin e qeveris.

  Burimi: LifeSiteNews

Tema t Ngjashme

 1. Lulzim Basha: Jemi pran fitores m t madhe n historin e Shqipris!
  Nga Albo n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 20-04-2021, 11:17
 2. Fjalimi i Edi Rama drejtuar shqiptareve pas fitores ne zgjedhje
  Nga Albo n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 13
  Postimi i Fundit: 25-09-2013, 00:56
 3. Fituesit prezantojne programin qeverises 3 muaj pas fitores
  Nga mesuesi_1 n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 20-09-2013, 08:59
 4. Partia muslimane "Atdheu" do t marr pjes n zgjedhje
  Nga XY3005 n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 41
  Postimi i Fundit: 15-09-2008, 12:58
 5. Berisha kryeministr pas fitores s PD n zgjedhje
  Nga Veshtrusja n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 84
  Postimi i Fundit: 22-03-2005, 12:58

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •