Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,164
  Postimet n Bllog
  4

  SHBA: Pentagoni ka prdorur Facebook dhe Twitter pr operacione klandestine psikologjike

  Pentagoni hap nj rishikim gjithprfshirs t operacioneve klandestine psikologjike

  Ankesat pr operacionet e ndikimit t ushtris amerikane duke prdorur Facebook dhe Twitter kan ngritur shqetsimin n Shtpin e Bardh dhe agjencit federale.

  Nga Ellen Nakashima

  Emri: ZB2ZRARJMYI63KIK7TSACXP4R4.jpg

Shikime: 65

Madhsia: 63.0 KB

  Pentagoni ka urdhruar nj auditim gjithprfshirs se si kryen nj luft informacioni klandestine pasi kompanit kryesore t mediave sociale identifikuan dhe hoqn offline llogari t rreme t dyshuara se drejtoheshin nga ushtria amerikane n kundrshtim me rregullat e platformave.

  Colin Kahl , nnsekretari i mbrojtjes pr politikn, javn e kaluar udhzoi komandat ushtarake q angazhohen n operacione psikologjike n internet q t ofrojn nj llogari t plot t aktiviteteve t tyre deri n muajin e ardhshm pasi Shtpia e Bardh dhe disa agjenci federale shprehn shqetsime n rritje pr tentativn pr manipulim t Departamentit t Mbrojtjes. t audiencs jasht shtetit, sipas disa zyrtarve t mbrojtjes dhe administrats t njohur me kt shtje.

  Heqja n vitet e fundit nga Twitter dhe Facebook e m shum se 150 personave fals dhe faqeve mediatike t krijuara n Shtetet e Bashkuara u zbulua muajin e kaluar nga studiuesit e internetit Graphika dhe Observatori i Internetit Stanford. Ndrsa studiuesit nuk ia atribuan rrfimet e rreme ushtris amerikane, dy zyrtar t njohur me kt shtje than se Komanda Qendrore e SHBA-s sht ndr ato aktivitetet e t cilve po prballen me shqyrtim. Ashtu si t tjert t intervistuar pr kt raport, ata foln n kushte anonimiteti pr t diskutuar pr operacione t ndjeshme ushtarake.

  Studiuesit nuk specifikuan se kur ndodhn rrzimet, por ata q e njohin kt shtje than se ato ishin brenda dy ose tre viteve t fundit. Disa ishin t fundit, than ata, dhe prfshinin postime nga vera q nxirrnin narrativa anti-ruse duke cituar luftn "imperialiste" t Kremlinit n Ukrain dhe duke paralajmruar pr ndikimin e drejtprdrejt t konfliktit n vendet e Azis Qendrore. N mnyr domethnse, ata zbuluan se personat e shtirur - duke prdorur taktika t prdorura nga vende t tilla si Rusia dhe Kina - nuk fituan shum trheqje dhe se llogarit e hapura n fakt trhoqn m shum ndjeks.

  Centcom, me seli n Tampa, ka kompetenc mbi operacionet ushtarake n 21 vende n Lindjen e Mesme, Afrikn e Veriut dhe Azin Qendrore dhe Jugore. Nj zdhns nuk pranoi t komentonte.

  Brig i Forcave Ajrore. Gjenerali Patrick Ryder, sekretari i shtypit i Pentagonit, tha n nj deklarat se operacionet e informacionit t ushtris "mbshtesin prioritetet tona t siguris kombtare" dhe duhet t kryhen n prputhje me ligjet dhe politikat prkatse. "Ne jemi t prkushtuar pr zbatimin e ktyre masave mbrojtse," tha ai.

  Zdhnsit e Facebook dhe Twitter nuk pranuan t komentojn.

  Sipas raportit t studiuesve, llogarit e hequra prfshinin nj faqe mediatike t krijuar n gjuhn persiane q shprndante prmbajtje t ripostuar nga Zri i Ameriks Farsi dhe Radio Free Europe e financuar nga SHBA. Nj tjetr, tha ai, ishte i lidhur me nj dorez n Twitter q n t kaluarn kishte pretenduar se vepronte n emr t Centcom.

  Nj llogari e rreme postoi nj cicrim nxitse duke pretenduar se t afrmit e refugjatve t vdekur afgan kishin raportuar se trupat ishin kthyer nga Irani me organe t humbura, sipas raportit. Tweet-i lidhej me nj video q ishte pjes e nj artikulli t postuar n nj faqe interneti t lidhur me ushtrin amerikane.

  Centcom nuk ka komentuar nse kto llogari jan krijuar nga personeli apo kontraktort e tij. Nse postimi pr marrjen e organeve tregohet se sht i Centcom-it, tha nj zyrtar i mbrojtjes, "do t ishte absolutisht nj shkelje e doktrins dhe praktikave t trajnimit".

  Pavarsisht nga raporti, The Washington Post ka msuar se n vitin 2020 Facebook ka aktivizuar personat fiktive t krijuar nga Centcom pr t kundrshtuar dezinformimin e prhapur nga Kina q sugjerojn se koronavirusi prgjegjs pr Covid-19 u krijua n nj laborator t Ushtris Amerikane n Fort Detrick, Md., sipas zyrtar t njohur me kt shtje. Pseudo profilet aktive n grupet e Facebook-ut q flisnin n arabisht, farsi dhe urdu, than zyrtart u prdorn pr t prforcuar informacionin e vrtet nga Qendrat Amerikane pr Kontrollin dhe Parandalimin e Smundjeve n lidhje me origjinn e virusit n Kin.

  Prdorimi i llogarive t mediave sociale ersatz nga qeveria amerikane , megjithse i autorizuar nga ligji dhe politika, ka nxitur polemika brenda administrats s Bidenit, me Shtpin e Bardh q i bn presion Pentagonit q t qartsoj dhe justifikoj politikat e tij. Shtpia e Bardh, agjenci t tilla si Departamenti i Shtetit dhe madje edhe disa zyrtar brenda Departamentit t Mbrojtjes kan qen t shqetsuar se politikat jan shum t gjera, duke ln liri veprimi pr taktika q edhe nse prdoren pr t prhapur informacion t vrtet, rrezikojn t grryejn besueshmrin e SHBA-s, than disa zyrtar amerikan. .

  "Kundrshtart tan po veprojn absolutisht n fushn e informacionit," tha nj zyrtar i dyt i lart i mbrojtjes. Ka disa q mendojn se nuk duhet t bjm asgj klandestine n at hapsir. Dhnia e nj domeni t tr nj kundrshtari nuk do t ishte e menur. Por ne kemi nevoj pr parmak m t fort t politiks.

  Nj zdhnse e Kshillit t Siguris Kombtare, e cila sht pjes e Shtpis s Bardh, nuk pranoi t komentoj.

  Kahl zbuloi rishikimin e tij n nj takim virtual t thirrur nga Kshilli i Siguris Kombtare t martn, duke thn se ai dshiron t dij se far lloj operacionesh jan kryer, k po synojn, cilat mjete po prdoren dhe pse komandantt ushtarak kan zgjedhur ato taktika. , dhe sa efektive kan qen ato, than disa zyrtar.

  Mesazhi ishte n thelb, "Duhet t m justifikoni pse po bni kto lloj gjrash," tha zyrtari i par i mbrojtjes.

  Politika dhe doktrina e Pentagonit e dekurajojn ushtrin nga tregtimi i gnjeshtrave, por nuk ka rregulla specifike q detyrojn prdorimin e informacionit t vrtet pr operacione psikologjike. Pr shembull, ushtria ndonjher prdor trillime dhe satir pr qllime bindjeje, por n prgjithsi mesazhet supozohet t qndrojn n fakte, than zyrtart.

  N vitin 2020, oficert n Facebook dhe Twitter kontaktuan Pentagonin pr t ngritur shqetsime n lidhje me llogarit e rreme q duhej t hiqnin, me dyshimin se ato ishin t lidhura me ushtrin. At ver, David Agranovich, drejtori i Facebook pr ndrprerjen e krcnimeve globale, foli me Christopher C. Miller, asokohe asistent drejtor pr Operacionet Speciale/Konflikt me intensitet t ult, i cili mbikqyr politikn e operacioneve t ndikimit, duke e paralajmruar at se nse Facebook mund t'i nuhas ato, po ashtu edhe SHBA. kundrshtart, than disa njerz t njohur me bisedn.

  "Pikpamja e tij," tha nj person, "ishte 'Djema, ju u kapt. Ky sht nj problem.'

  Prpara se Miller t merrte masa, ai u caktua pr t drejtuar nj agjenci tjetr - Qendrn Kombtare t Kundr Terrorizmit. M pas ndodhn zgjedhjet e nntorit dhe i mbaroi koha q administrata Trump ta trajtonte kt shtje, megjithse Miller kaloi javt e fundit t presidencs s Donald Trump duke shrbyer si ushtrues detyre i sekretarit t mbrojtjes.

  Me ngritjen e Rusis dhe Kins si konkurrent strategjik, komandantt ushtarak kan dashur t luftojn, duke prfshir edhe online. Dhe Kongresi e mbshteti kt. I frustruar nga pengesat ligjore t perceptuara pr aftsin e Departamentit t Mbrojtjes pr t kryer aktivitete klandestine n hapsirn kibernetike, Kongresi n fund t vitit 2019 miratoi nj ligj q pohoi se ushtria mund t kryej operacione n "mjedisin e informacionit" pr t mbrojtur Shtetet e Bashkuara dhe pr t shtyr kundr dezinformimit t huaj q synon n minimin e interesave t saj. Masa, e njohur si Seksioni 1631, lejon ushtrin t kryej operacione klandestine psikologjike pa kaluar at q CIA ka pretenduar si autoritetin e saj t fsheht, duke lehtsuar disa nga frkimet q kishin penguar m par operacione t tilla.

  "Komandantt luftarak u emocionuan shum," kujtoi zyrtari i par i mbrojtjes. Ata ishin shum t etur pr t shfrytzuar kto autoritete t reja. Kontraktort e mbrojtjes ishin po aq t etur pr t nnshkruar kontrata t klasifikuara fitimprurse pr t mundsuar operacione t ndikimit klandestin.

  N t njjtn koh, tha zyrtari, udhheqsit ushtarak nuk ishin t trajnuar pr t mbikqyrur "operacionet teknikisht komplekse t kryera nga kontraktort" ose pr t koordinuar aktivitete t tilla me pal t tjera t interesuara diku tjetr n qeverin e SHBA.

  Vitin e kaluar, me nj administrat t re n fuqi, Agranovich i Facebook u prpoq prsri. Kt her ai e drgoi ankesn e tij te zvends kshilltarja e Presidentit Biden pr sigurin kombtare pr kibernetik, Anne Neuberger. Agranovich, i cili kishte punuar n NSC nn Trump, i tha Neuberger se Facebook po hiqte llogarit e rreme sepse ato shkelnin kushtet e shrbimit t kompanis, sipas njerzve t njohur me shkmbimin.

  Llogarit u zbuluan lehtsisht nga Facebook, i cili q nga fushata e Rusis pr t ndrhyr n zgjedhjet presidenciale t 2016-s ka rritur aftsin e tij pr t identifikuar personat dhe faqet tallse. N disa raste, kompania kishte hequr profile, t cilat dukej se ishin t lidhura me ushtrin, q promovonin informacione q konsideroheshin nga kontrolluesit e fakteve si t rreme, tha nj person i njohur me kt shtje.

  Agranovich foli gjithashtu me zyrtar n Pentagon. Mesazhi i tij ishte: Ne e dim se far po bn DOD. Ajo shkel politikat tona. Ne do t zbatojm politikat tona dhe kshtu DOD duhet ta rrzoj at, tha nj zyrtar amerikan i informuar pr kt shtje.

  N prgjigje t shqetsimeve t Shtpis s Bardh, Kahl urdhroi nj rishikim t Operacioneve Mbshtetse t Informacionit Ushtarak, ose MISO, emrtimi i Pentagonit pr operacionet psikologjike. Nj draft arriti n prfundimin se politikat, trajnimi dhe mbikqyrja t gjitha kishin nevoj pr shtrngim dhe se koordinimi me agjencit e tjera, si Departamenti i Shtetit dhe CIA, kishte nevoj pr forcimin, sipas zyrtarve.

  Rishikimi zbuloi gjithashtu se ndrsa kishte raste n t cilat informacioni fiktive u shty nga ushtria, ato ishin rezultat i mbikqyrjes joadekuate t kontraktorve dhe trajnimit t personelit - jo probleme sistematike, than zyrtart.

  Udhheqja e Pentagonit bri pak me rishikimin, than dy zyrtar, prpara se Graphika dhe Stanford t publikonin raportin e tyre m 24 gusht, i cili shkaktoi nj mori lajmesh dhe pyetjesh pr ushtrin.

  Departamenti i Shtetit dhe CIA jan shqetsuar nga prdorimi i taktikave klandestine nga ushtria. Oficert e Shtetit e kan kshilluar Departamentin e Mbrojtjes: Hej, mos i prforconi politikat tona duke prdorur persona t rrem, sepse ne nuk duam t shihemi si krijimi i prpjekjeve t rreme n baz, tha zyrtari i par i mbrojtjes.

  Nj diplomat e shprehu kshtu: N prgjithsi, ne nuk duhet t prdorim t njjtat taktika q po prdorin kundrshtart tan, sepse n fund t fundit ne kemi nj nivel t lart moral. Ne jemi nj shoqri e ndrtuar mbi nj grup t caktuar vlerash. Ne i promovojm ato vlera n mbar botn dhe kur prdorim taktika si ato, thjesht minon argumentin ton se kush jemi ne.

  Operacionet psikologjike pr t promovuar narrativat e SHBA-s jasht shtetit nuk jan asgj e re n ushtri, por popullariteti i mediave sociale perndimore n t gjith globin ka uar n nj zgjerim t taktikave, duke prfshir prdorimin e personazheve dhe imazheve artificiale - ndonjher t quajtura "falsifikime t thella". Logjika sht se pikpamjet e shprehura nga ajo q duket t jet, pr shembull, nj grua afgane ose nj studente iraniane mund t jen m bindse sesa nse ato do t shtyheshin hapur nga qeveria amerikane.

  Shumica e operacioneve t ndikimit t ushtris jan t hapura, duke promovuar politikat e SHBA n Lindjen e Mesme, Azi dhe gjetk nn emrin e saj, than zyrtart. Dhe ka arsye t vlefshme pr t prdorur taktika klandestine, t tilla si prpjekja pr t infiltruar nj grup t mbyllur bisedash terroriste, than ata.

  Nj shtje kryesore pr politikbrsit e lart tani sht prcaktimi nse ekzekutimi i operacioneve t ndikimit klandestin nga ushtria po jep rezultate. A ia vlen lngu t shtrydhet? A ka vrtet qasja jon potencialin pr kthimin e investimit q shpresonim apo thjesht po shkakton m shum sfida? tha nj person i njohur me debatin.

  Raporti i Graphika dhe Stanford sugjeron se aktiviteti klandestin nuk pati shum ndikim. Ai vuri n dukje se "shumica drrmuese e postimeve dhe cicrimave" t shqyrtuara morn "jo m shum se nj pjes t vogl plqimesh ose retweets" dhe vetm 19 prqind e llogarive t sajuara kishin m shum se 1000 ndjeks. Duke thn, thuhej n raport, dy asetet m t ndjekura n t dhnat e ofruara nga Twitter ishin llogari t hapura q deklaronin publikisht nj lidhje me ushtrin amerikane.

  Operacionet e ndikimit klandestin kan nj rol n mbshtetje t operacioneve ushtarake, por duhet t jen t ngushta me "mbikqyrje ndrhyrse" nga udhheqja ushtarake dhe civile, tha Michael Lumpkin, nj ish-zyrtar i lart i Pentagonit q trajton politikn e operacioneve t informacionit dhe nj ish-kryetar i shtetit. Qendra Globale e Angazhimit t Departamentit. "Prndryshe, ne rrezikojm t bjm m shum armiq sesa miq."

  Alice Crites kontribuoi n kt raport.

  Burimi: Washington Post

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,164
  Postimet n Bllog
  4

  Senatori: Ushtria amerikane prdor shrbimin q kap "93% t trafikut t Internetit"

  Ron Wyden ka krkuar nj hetim pr prdorimin pa arsye t t dhnave nga nj kompani pothuajse e gjithdijshme

  Emri: 632e38fa85f54069661e4f9c.jpg

Shikime: 81

Madhsia: 22.7 KB

  Deg t shumta t ushtris amerikane kan bler akses n "petabytes" t t dhnave private online t qytetarve amerikan nprmjet nj mjeti t quajtur Augury, duke u dhn atyre akses n nj grup pothuajse t gjithdijshm pikash t dhnash, pretendoi senatori Ron Wyden (D-Oregon) n nj letr. n Zyrn e Inspektorit t Prgjithshm (OIG) t mrkurn.

  Grumbullimi i t dhnave t supozuara prfshin komunikimet me email t nj individi, historin e shfletimit dhe informacione t tjera t sjelljes, t gjitha sipas krkess dhe pa nj urdhr,

  Senatori i krkoi OIG-s t hetonte blerjen dhe prdorimin e t dhnave t tilla nga Departamenti i Siguris Kombtare dhe nga Departamenti i Drejtsis. Ai citoi nj raport q zyra e tij mori nga nj sinjalizues ushtarak n lidhje me blerjen dhe prdorimin e t dhnave t rrjedhs s rrjetit nga ndrmjetsi i t dhnave Team Cymru nga Shrbimi i Hetimit Kriminal Detar (NCIS).

  T dhnat e Netflow prfshijn informacione pronsore q zakonisht disponohen vetm pr ofruesit e shrbimeve t internetit dhe ka t ngjar t ofrohen pa plqimin e informuar t atyre ofruesve e lre m autorizimin gjyqsor.

  Hetimi i vet Wyden pr pretendimin e sinjalizuesit dukej se zbuloi se Komanda Kibernetike e SHBA, Ushtria, FBI dhe Shrbimi Sekret kishin bler gjithashtu grupet e t dhnave t kompanis. Nj hetim nga Motherboard zbuloi se ata paguan nj total prej 3.5 milion dollar pr t prdorur mjetin Augury t Team Cymru, i cili supozohet se mund t aksesoj 93% t trafikut t internetit. Ai prdor nj teknologji t quajtur t dhnat e kapjes s paketave (PCAP), t ciln nj profesionist i teknologjis s siguris kibernetike e quajti "gjithka... nuk ka asgj tjetr pr t kapur prve ers s energjis elektrike".

  Nj zdhns nga Zyra e Informacionit t Marins i tha Motherboard se "Prdorimi i t dhnave t rrjedhs neto nga NCIS nuk krkon nj urdhr", duke pretenduar se agjencia nuk kishte prdorur netflow pr qllime hetimi kriminal - vetm pr "qllime t ndryshme kundrzbulimi". Agjencit e tjera q thuhet se blen Augury nuk iu prgjigjn krkess s medias pr koment.

  Nga ana e tyre, Ekipi Cymru ka kmbngulur se mjeti i tij nuk sht krijuar pr t synuar prdorues t veant ose aktivitet t prdoruesve. Platforma n mnyr specifike nuk posedon informacionin e abonentve t nevojshm pr t lidhur t dhnat me do prdorues. Megjithat, studimet e mparshme kan treguar se nevojiten relativisht pak pika t dhnash pr t anonimizuar individt n nj baz t dhnash, q do t thot se edhe " kampionimi i kufizuar i t dhnave t disponueshme" q lejon mund t jet i mjaftueshm pr t demaskuar nj individ - dhe pr t fituar akses n trsia e ekzistencs s tyre n internet.

  Burimi: RT

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 17-04-2016, 11:44
 2. Te shash ne Facebook/Twitter e denushme me ligj ne Grenada.
  Nga benseven11 n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 06-07-2013, 07:52
 3. Forumishqiptar.com edhe ne Facebook dhe Twitter
  Nga Albo n forumin Portali i forumit
  Prgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 31-10-2011, 14:32
 4. Facebook, Myspace, Twitter ...
  Nga shigjeta n forumin Votime dhe sondazhe
  Prgjigje: 46
  Postimi i Fundit: 24-10-2009, 12:29
 5. ertifikat nga Pentagoni pr z. Ali Ahmeti
  Nga Davius n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 01-04-2006, 09:28

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •