Sigurisht Projekt Ligji i Albin Kurtit per vendosjen me detyrim t Shamis n Arsimin para shkollor pr vajzat e moshs 14-16 vje sht nj hap prapa q godet direkt Kushtetutn e Kosovs n paragrafin ku thot se Shteti i Kosovs sht nj shtet pa fe t prcaktuar dhe sht shtet laik sipas Nenit 8 t Republiks s Kosovs q thot: ``Neni 8 [Shteti Laik] .Republika e Kosovs sht shtet laik dhe neutral n shtje t besimeve fetare``.
Athere prse Albin Kurti krkon t bj nj lshim Bashksis islame t Kosovs prsa i prket vendosjes s shamis (Hixhab n arabisht) pr vajzat q shkollohen n institucionet publike arsimore parauniversitare t Kosovs?
Ka disa arsye. Mendohet se arsyeja kryesore sht ajo politike, sepse Albin Kurti krkon votat e komunietetit islamik n Kosov pr zgjedhjet e ardhshme Lokale dhe Parlamentare.
Arsyeja tjetr mendohet se, sht presioni i madh i Komunitetit t fuqishm islam t Kosovs i cili jo rrall sht prfshir edhe n debate politike sidmos z. Sh. Krasniqi, i cili e ka cilsuar popullin e Kosovs si popull mysliman, gj q nuk sht plotsisht e vrtet - porse sht nj argument religjioz pr ta drejtuar Kosovn drejt nj shteti jo-laik e pr pasoj edhe me t gjitha konsekuencat q do t dilnin nse realizohej ky variant i Drejtuesve t Bashksis islame.
Kjo na kujton edhe presionin q i bri Vatikani dikur Enver Hoxhs pr t vendosur Kardinal jo shqiptar n krye t Komunitetit Katolik. Prgjigja negative e Diktatorit Hoxha ndaj krkess s Vatikanit shkaktoi at arje t pa ndreqshme n t ardhmen prsa i prket komuniteteve religjioze n Shqipri, dhe krijimin e nj shteti ateist n Shqipri pas 1967. Kjo mund t ndodhi edhe Kosovs por n kah t kundrt, n at t nj shteti fetar islamik.
Sigurisht kjo prkon edhe deklaratat e Titos n kohn e Jugosllavis kur n Census-et e rregjistrimit t popullatave n ish Jugosllavin titiste, figuronte dhe e ashtuquajtura `popullsi myslimane` e cila ishte krijuar artificialisht nga politika Jugosllave pr t minimizuar faktorin shqiptar n Kosov por q ishte me besimin mysliman.
Pr t sqaruar m mir se sht shamija pr femrn myslimane mund t kujtojm se:
- fjala Shami ose Hixhab, mbahej nga femrat myslimane edhe n Shqipri por dhe n Kosov, dhe mbahej kryesisht nga grat e fshatrave dhe m pak n qytete, madje mbahej edhe nga grate e fes orthodokse dhe katolike (m pak)
-Ndrsa me fjaln Ferexhe ose en-nikab, q n shqip mund ti prshtatet fjala ferexhe. Nikabi dallon nga hixhabi, (mbulesa e zakonshme e gruas myslimane), sepse nikabi prfshin mbulimin e fytyrs dhe t duarve, t cilat sipas s dyts prjashtohen.
Ahmet Zogu nxorri nj ligj, q u miratua n parlament m 25 mars 1937, dnonte do grua q mbulonte fytyrn. Dnoheshin edhe ata q i inkurajonin grat t mbuloheshin. Gjobat shkonin deri n 500 franga ari. Pra ndaloi Ferxhen (Nikab) dhe jo Shamin ( Hixhab). Dihej se n at koh, do grua fshatare n Shqipri, myslimane, katolike apo ortodokse, nuk kishte mbajtur ndonjher ferexhe. - kjo eshte mese e vertete! Nena me tregonte qe ne malesite e Tirans, Martaneshit, ermenikes, fshatrat e Elbasanit, asnje grua nuk mbante ferexhe, perve shamise dhe kostumeve popullore me fustanella te bardha. Ferexhet mbaheshin vetm n qytete si Elbasan, Kavaje, Shkodr, e jo nga te gjithe grate sigurisht, dmth n fusha ku ndikimi Turqis ndoshta duhet t ket qn m i madh (Si e ndali me ligj ferexhen, Ahmet Zogu - Dossier (gazetatema.net).
Vendosja e mbuless s Fytyrs pr gruan tek vajzat dhe grat myslimane e ka burimin tek Kurani i cili krkon t mbroj femrn nga epshet dhe ngacmimet e meshkujve gjat jets s tyre kur ato dalin n public pr pun ose n shkolla apo institucione. N Kuran thuhet:
Thuaju besimtareve q t frenojn shikimet e tyre (nga e ndaluara), t ruajn organet e tyre gjinore dhe t mos shfaqin bukurin dhe stolit e tyre, prve asaj q shfaqet n mnyr t vetvetishme. Le t zgjasin mbulesat e tyre t koks mbi kraharort e tyre dhe t mos shfaqin bukurin dhe stolit e tyre, prvese para bashkshortve t tyre ose baballarve t tyre, ose vjehrrve t tyre, ose bijve t tyre, ose djemve t bashkshortve t tyre, ose vllezrve apo djemve t vllezrve t tyre, ose djemve t motrave a grave t tyre, ose atyre q i kan nn zotrim, ose shrbtorve meshkuj q nuk kan dshir epshore ose fmijve q nuk din pr pjest intime t femrave. Le t mos i rrahin kmbt (pr tok), n mnyr q t zbulohen stolit e tyre t fshehta. O besimtar, kthehuni t gjith tek Allahu duke u penduar, q t arrini shptimin![3] Grat e vjetra, q nuk shpresojn m t martohen, nuk sht gjynah ta heqin mbulesn e jashtme, por jo duke i treguar stolit e tyre. E, nse prmbahen, sht edhe m mir pr ato. Allahu i dgjon dhe i di t gjitha.[4]
(Pse mbajn shamin grat muslimane? - XhematiThuaju besimtarve q t ulin shikimet e tyre dhe ti ruajn pjest e tyre intime! Kjo sht mnyra m e dlir pr ta, dhe Allahu sht i Dijshm pr ka bjn ata.[5] Dhe mos iu afroni kurvris, se me t vrtet ajo sht shthurje morale dhe nj rrug e shmtuar.[6] Me t Vrtet, Allahu ka prgatitur falje dhe shprblim t madh pr meshkujt q i ruajn pjest e tyre intime dhe grat q i ruajn pjest e tyre intime.[7] Musliman Ahmedia (ahmadiyya-islam.org).
Pra nga nj mas mbrojtse religjioze pr grat dhe vajzat, sot sht kthyer sot n nj instrument politik fetar pr t luftuar laicizmin perndimor por dhe ateizmin ose qafirllkun (kefir- i pafe).
Edhe n Testamentin e Ri, shkruhet se grat duhet t mbajn flokt e gjata si mbules pr t hyr n Kish, dhe t mbajn mbules kur bhet mesh, por dhe kur bisedohet me meshkuj.
N Kosov. n vitin 2010, Ministria e Arsimit, Shkencs dhe Teknologjis n Qeverin e Kosovs kishte nxjerr nj Udhzim Administrativ, i cili ndalon mbajtjen e shamis n shkollat fillore dhe t mesme publike. Ky udhzim, n at koh, kishte nxitur reagime t mdha t prkrahsve t ides pr mbajtjen e shamive npr institucione publike.
Ata patn protestuar kundr ndalimit t shamis n shkollat publike t Kosovs dhe kishin krkuar nga ish kryeministri i athershm, Hashim Thai, q t shfuqizohet nj vendim i till.
Debatet kan nisur q para gjasht viteve, kur fillimisht ishte vrejtur nj numr i nxnseve q kishin vendosur shamin, teksa ishin ende duke vijuar shkollimin e ult apo t mesm, dhe m pas ishte Ministria e Arsimit q kishte lshuar nj udhzim administrativ q ndalonte bartjen e shamis n shkollat fillore dhe t mesme publike. Gjithashtu n at Ligj (urdhr administrativ) Ligji pr arsimin parauniversitar prcakton q institucionet publike arsimore duhet t prmbahen nga msimdhnia fetare dhe nga veprimtarit tjera t cilat propagandojn nj fe t caktuar, q n rastin konkret nuk sht se e mohon, por as nuk e lejon q n shkollat tona t kt prezantim t nj feje t caktuar.Sot Kurti krkon t anullohet Ligji dhe t rivendoset Shamija. Por Kosovart u shprehn n media dhe portale se: jemi komb i Dua Lipes dhe jo i Dude Bales!
Bota intelektuale e Kosoves sot ka mundesi t zgjedh mes Sabri Hamitit e Shefqet Krasniqit. Ata gjithmon kan ditur t zgjedhin driten e iluminizmit para erresires q imponon do mbulim (Projektligji pr lejimin e shamis n shkolla e zyra/ Gjekmarkaj: Prdorim politik i fes me pasoja tragjike. Ndaleni atentatin ndaj Kosovs, Albin Kurti po i jep dhurat t art (panorama.com.al)).
Ktu ka vnd pr t sqaruar se Republika e re e Kosovs gjndet n nj udhkryq t madh ku politika e saj sht e ndar n dy grupime t mdha: njra krkon europianizmin e shqiptarve t Kosovs tjetra krkon identifikimin e popullats s Kosovs si popullat myslimane dhe jo shqiptare, gj q prbn nj rrezik t madh pr t ardhmen e Kosovs.
Pa i hyr hollsive, mund t shprehemi se politikant drejtues t Kosovs duhet t kshillohen me Shqiprin sepse ka m tepr prvoj n kt problem dhe se Shqipria sht model pr shtetin laik t saj dhe pr tolerancn e madhe fetare, elemente kto t fituar gjat 114 vite Pavarsi. Shpresojm q z. Kurti t mendohet, para se t anulloj ligjet e para-ardhsit t tij.

priftipirro2017@gmail.com