Nj shtetas holandez i drgoi nj letr n prill kryeministrit Edi Rama, ku i ka treguar peripecit dhe kalvarin q iu desh t prjetonte pas nj aksidenti q e detyroi t shkonte n spitalin e Traums. Ton Daans, ish-kshilltar n fushn e riedukimit n ministrin e Drejtsis gjat kohs kur ky institucion drejtohej nga Etilda Gjonaj, tregonte n letr se ishte rrzuar n nj trotuar pak dit m par n Tiran.

Pas rreth tre muajsh ai i ka shkruar srish kryeministrit ku fillimisht prmend faktin se u tall dhe u trajtua si budalla pasi tregoi gjendjen reale te Spitali i Traums.

Ai i krkon kryeministrit t takohen n Tiran pr t diskutuar se si mund t prmirsohet gjendja n spitalet e vendit.

Balkanweb publikon m posht letrn e plot.

Nga Ton Daans

Letr e Dyt e Hapur drejtuar Kryeministrit t Republiks s Shqipris

I nderuar Kryeministr, i nderuari Z. Edi Rama,

Duke iu referuar Letrs sime t par t Hapur, t dats 26 prill 2022, dua t trheq vmendjen tuaj me disa konsiderata t mtejshme.

Pr kujtes, n kt Letr t par ndava me ju prvojn time n Spitalin Universitar t Traums t Tirans n datat 16 dhe 17 Prill duke shprehur dhe shqetsimet e mia pr sistemin shndetsor n Shqipri.

Letra ime e hapur krijoi jo pak vmendje mediatike. Mora shum reagime me nj frym tejet mbshtetse si nga shqiptar q jetojn n Shqipri, ashtu edhe nga shqiptar jasht vendit. Kam marr edhe ftesa nga disa kanale televizive shqiptare pr t marr pjes n intervista live, por nuk i pranova kto ftesa. Sigurisht, i kuptova krkesat e gazetarve, por u shpjegova se nuk bhej fjal pr rastin tim, por pr shqetsimet e mia pr qytetart e thjesht shqiptar q ndeshen prdit me sistemin tuaj shndetsor.

M vjen keq q nuk mora asnj reagim nga ju, apo ndonj autoritet tjetr shqiptar. Pati, megjithat nj prgjigje indirekte nga ministria e Shndetsis nprmjet Spitalit Universitar t Traums i cili m dat 27 prill, nj dit pasi ju drgova letrn time t par t hapur, postoi n Facebook nj deklarat q pr mua ishte (nj lloj) reagimi ndaj Letrs sime t Hapur.

Lidhur me kt deklarat dua t shpreh dy vrejtje t nj rndsie themelore:

1) Prmbajtja e deklarats s spitalit ishte krejt n kundrshtim me korpusin objektiv t fakteve q kisha parashkruar. Po prdor nj gjuh diplomatike pr tju thn se prgjigja e spitalit n fakt ishte nj gnjeshtr e hapur. (pr shembull, vizita e prshkruar nga neurokirurgu t shtunn m 16 prill dhe riekzaminimi nga po ai specialist mjeksor t dieln m 17 prill nuk kan ndodhur fare);

2) Publikimi i t dhnave konfidenciale t nj dosjeje mjeksore sht pun e pasjellshme, shenj mungese respekti. Nuk jam njohur ende n mnyr t detajuar me legjislacionin shqiptar n kt fush, por jam i bindur se mjekt apo drejtuesit e nj spitali nuk kan t drejt t zbulojn t dhna personale konfidenciale mjeksore t pacientve. Pr mendimin tim ky spital ka shkelur disa parime baz t pranuara ndrkombtarisht. Prandaj, pr kt, do ti drgoj nj ankes zyrtare ministrit t Shndetsis.

Por srish, kryeministr, ktu nuk bhet fjal pr mua, por pr prmbajtjen e vrejtjeve t mia. Kam marr shum reagime nga bashkqytetart tuaj, t cilt i njohin t metat dhe mangsit sistemike t sistemit tuaj shndetsor. Ata m kan prshkruar prvoja t tmerrshme dhe dramatike. Kta njerz, bashkqytetart tuaj, i konfirmojn vrejtjet e mia. Ata e din q prvoja e ime n at spital sht nj realitet i prditshm dhe jo thjesht nj incident.

Analizat e mia u mbshtetn m pas nga Dr. Erion Dasho n nj artikull t botuar nga SYRI, m 1 maj 2022.

Jam i vetdijshm se si kan funksionuar mekanizmat politiko-administrative:

prpiquni ta hidhni posht Letrn e Hapur,

injorojeni at,

mohoni far ka ndodhur,

injorojeni personin q ka shkruar letrn,

injoroni mendimin e dyt t mjekut t traums nga jasht,

fajsoni opozitn n debatin parlamentar t s enjtes dhe

tregojuni qytetarve shqiptar se spitali po funksionon mir dhe se trajtimi i ofruar sht n prputhje me standartet dhe krkesat e nevojshme mjeksore.

Pr mendimin tim, drejtuesit e spitalit (ndoshta nn shtrngimin e ndonj zyrtari) u prpoqn t m bjn budalla, t m tallin dhe t m cilsojn si nj person q vuan nga pseudologia phantasica.

Pr m tepr, ato dit pash q kryetari i Bashkis s Tirans bri nj transmetim direkt n Facebook t vizits s tij n Spitalin Universitar t Traumes, pas nj aksidenti autobusi ka konfirmoi frikn time se kjo ishte nj strategji propagande, q synonte t bindte popullsin shqiptare se spitali funksiononte mir e bukur. Meq ra fjala, gjat ktij transmetimi nuk u respektua fare privatsia e pacientve t cilt, n fakt, bashkpunuan si aktor t mirprgatitur n kt film t mirorkestruar.

N kontekstin e strategjis s prdorur pr t injoruar Letrn time t par t Hapur, dshiroj t sjell n vmendjen tuaj edhe disa konsiderata t tjera.

Para disa javsh lexova pr zemrimin tuaj ndaj Bashkimit Evropian dhe Bullgaris n lidhje me vendimet e marra n samitin e BE-s, 23 dhe 24 qershor 2022, mbajtur n Bruksel.

Un e kuptoj zemrimin dhe frustrimin tuaj, pasi ju mendoni se Shqipria po i prmbush standardet evropiane dhe prandaj negociatat zyrtare mund t fillojn. Kt pikpamje ia servirni edhe popullit shqiptar. Por prmbushja e standardeve evropiane nnkupton edhe q ju t jeni n gjendje ti mirtrajtoni ata njerz, qofshin kta brenda apo jasht Shqipris, q shprehin pikpamje t ndryshme nga tuajat. Mirtrajtimi i opinioneve t ndryshme, dgjimi i minorancave dhe i argumenteve t kundrshtarve jan ingredient themelor t standarteve evropiane dhe, n prgjithsi, t nj procesi t drejtpeshuar demokratik.

Si e prmenda edhe m lart, un do ti drgoj nj ankes zyrtare ministrit t Shndetsis pr faktin se Spitali i Traums ka br publike dosjen time mjeksore. Gjithashtu po mendoj t nis nj procedur ligjore dhe t informoj disa organe ndrkombtare pr kt shkelje t provuar t t drejtave t mia.

Duke pasur parasysh faktin se asnj autoritet shqiptar nuk reagoi ndaj Letrs sime t par, jam m pak optimist pr nj reagim ndaj ksaj Letre t dyt t Hapur si dhe ndaj ankess q do ti drejtoj ministris. Pr kt bazohem edhe n faktin se, q kur drgova letrn e par t hapur n prill 2022, autoritetet shqiptare nuk iu prgjigjn m letrave apo mesazheve t mija lidhur me dy shtje t tjera (q nuk lidhen me shtjet e sistemin tuaj shndetsor t trajtuara n letr).

Duket se (metaforikisht) jam shpallur i vdekur me nj vendim politiko-administrativ.

Kryeministr, shteti, pr nga vet natyra e tij duhet t tregohet i fort dhe i sigurt n pranimin e kritikave. Sipas mendimit tim modest, autoritetet shqiptare po przjejn shtje q skan lidhje me njra tjetrn. Shprehja dhe adresimi i pikpamjeve t ndryshme nuk sht sinonim i hatrmbetjes dhe armiqsis. T kesh mosmarrveshje dhe kritika konstruktive nuk nnkupton armiqsi apo pabesi. Trajtimi me respekt, n mnyr konstruktive dhe t drejtpeshuar i kritiks sht nj parakusht pr demokracin dhe nj ingredient themelor n funksionim e mir t shtetit t s Drejts.

Kryeministr, ishte dhe mbetet ende synimi im i ndershm dhe i sinqert t avokatoj pr nj sistem shndetsor t zhvilluar dhe t mirpeshuar pr t gjith qytetart e Shqipris. Ndrkaq mbetem ende i gatshm t bashkpunoj me ju n shtje t tjera. S shpejti do t rivizitoj Tirann dhe do t isha i hapur pr nj dialog pozitiv dhe konstruktiv me ju, t drguarit tuaj apo autoritete t tjera me synimin q tju mbshtes n prmirsimin e sistemit, me frymn q ka shprehur dikush n komentet n Facebook: Kritikat shrbejn pr prmirsimin e shrbimit mjeksor, ndaj duhen pranuar dhe duhet punuar fort q t ket m shum cilsi!

Nj kopje t ksaj letre do tua drgoj t njjtve persona, agjenci dhe institucione, si n rastin e Letrn s par t hapur t 26 prillit 2022.

I juaji sinqerisht, Ton Daan

Kshilltar ndrkombtar n fushn e burgjeve

Eindhoven, Holand, 12 korrik 2022

balkanweb