Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,005

  Mirėqenia Psikologjike

  “Mos u bėni xheloz pėr tė tjerėt”/ 10 karakteristikat e njerėzve qė kanė njė mendje tė shėndoshė

  Sot, me ankthin dhe stresin qė duken si probleme gjithnjė e mė tė zakonshme, shėndeti mendor ėshtė bėrė njė temė qendrore e shoqėrisė sonė.
  Por nėse mirėqenia psikologjike ėshtė njė prioritet pėr shumė prej nesh sot, a e kemi pyetur ndonjėherė – me tė vėrtetė – ēfarė do tė thotė tė kesh njė mendje tė shėndetshme?  Mirėnjohje

  Nė periudha veēanėrisht tė vėshtira nuk ėshtė e qartė tė dish se si ta bėsh atė. Megjithatė tė jesh nė gjendje tė identifikosh diēka pėr tė cilėn ndihesh mirėnjohės edhe kur vuani ėshtė njė shenjė elasticiteti.

  Kėrkimi i pėrvojave pozitive

  Qoftė njė takim me miqtė, njė pushim, por edhe thjesht tė shijosh njė serial televiziv nė divan, tė planifikosh diēka tė kėndshme qė mezi presim ta bėjmė dhe tė aftė pėr tė na bėrė tė ndihemi tė kėnaqur, do tė thotė tė jemi nė gjendje tė kėrkojmė pėrvoja.

  Aftėsia pėr tė hequr dorė nga zemėrimi

  I ndodh kujtdo nė jetė tė pėrballet me marrėdhėnie tė vėshtira ndėrpersonale ose momente konflikti

  Vlerėsoni gjėrat e thjeshta nė jetė

  Pėr mė tepėr, njerėzit qė priren tė mbajnė njė ekuilibėr tė mirė mendor janė zakonisht ata qė mund tė shijojnė dhe pėrjetojnė edhe gjėrat e thjeshta nė jetė si pėrvoja pozitive.

  Kėmbėngulja

  Mund tė ndodhė qė tė na duhet tė pėrballemi me situata tė vėshtira qė nuk dimė t’i zgjidhim dhe qė na vėnė nė krizė.

  Altruizmi

  Njė karakteristikė tjetėr e njerėzve mė tė shėndetshėm mendėrisht dhe mė elastik ėshtė se ata nuk janė shumė tė projektuar mbi veten e tyre, por pėrpiqen tė ndihmojnė tė tjerėt duke ofruar mbėshtetjen mė tė mirė tė mundshme.

  Kujdesi pėr veten

  Por kini kujdes: tė mendoni pėr tė tjerėt nuk do tė thotė tė neglizhoni veten. Nė fakt, njerėz tė shėndetshėm mendėrisht janė edhe ata qė arrijnė tė kujdesen pėr veten, duke u fokusuar nė nevojat e tyre dhe duke u pėrpjekur gjithmonė tė bėjnė gjithēka qė ėshtė e mundur pėr t’i kėnaqur ato.

  Aftėsia pėr tė mbrojtur hapėsirat e tyre

  Tė dish se kur tė thuash jo ėshtė e drejtė dhe kur t’i lejosh vetes pak hapėsirė u lejon njerėzve tė shėndetshėm mendėrisht tė qėndrojnė tė shėndetshėm. Nė fakt, ėshtė e mundur tė vazhdosh tė jesh i disponueshėm pėr tė tjerėt pa cenuar hapėsirat dhe privatėsinė e dikujt.

  Mos u bėni xheloz pėr tė tjerėt

  Shpesh sėmundja jonė lind nga konfrontimi i vazhdueshėm dhe padyshim jo i shėndetshėm me tė tjerėt

  Tė jesh nė gjendje tė jesh i lumtur pėr tė tjerėt

  Po kėshtu, aftėsia pėr tė qenė tė lumtur pėr tė tjerėt dhe pėr t’u bėrė tė ditur atyre qė ju rrethojnė se jeni tė lumtur ėshtė njė aspekt i rėndėsishėm i shėndetit mendor.


  / Revista Psikologji / Gazeta Panorama

  http://www.panorama.com.al/mos-u-ben...-te-shendoshe/
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 12-07-2022 mė 11:06

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,005

  Pėr: Mirėqenia Psikologjike

  Kėto janė 7 hapat e duhur pėr t’u vetėpėrmirėsuar


  1. Kontrolloni mendjen tuaj. Tė gjithė duhet tė pėrqendrohemi tek aspektet pozitive tė jetės sonė dhe tė lėmė mėnjanė mendimet negative. Ėshtė diēka qė kėrkon kohė dhe shumė pėrpjekje, por duhet tėkuptojmė sa mė parė se cilėsia e jetės sonė varet nga cilėsia e mendimeve tona.

  2. Pėrqafoni tė tashmen. Jetoni tė tashmen, tė sotmen. E kaluara ėshtė histori, kurse e ardhmja ėshtė mister. Ajo qė ka rėndėsi, ėshtė e tashmja, ndaj mundohuni tė jepni maksimumin nė ēdo moment tė sė tashmes.

  3. Jini bujar. Ēdo ditė, me aq sa keni mundėsi, duhet tė praktikoni veprime bamirėsie. Mos e bėni kėtė gjė vetėm pėrpara festave fetare, pėr tė cilat ėshtė bėrė zakon tė dhurohet diēka. Kthejeni nė njė zakon tė pėrditshėm dhe mbani parasysh se sa mė shumė tė jepni, aq mė shumė do tė merrni.

  4. Ndiqni qėllimet tuaja. Duhet padyshim tė pėrqendroheni tek prioritetet qė i keni vendosur vetes. Mbajeni objektivin tuaj pėrherė nė qendėr tė vėmendjes. Duke u pėrqendruar tek ajo qė dėshironi, sigurisht do ta shihni rrugėn pėrpara mė tė qartė.

  5. Jetoni me disiplinė. Disiplina do t’ju ēojė atje ku motivimi nuk do tė mund t’ju ēojė dot. Nėse dėshironi tė arrini qėllimet tuaja, dijeni se disiplina ėshtė gjėja kryesore qė duhet tė keni parasysh. Pa i shmangur gjėrat e pavlera dhe pa ndjekur njė plan strikt, nuk do t’i arrini asnjėherė qėllimet tuaja.

  6. Respektojeni kohėn tuaj. Jetojeni ēdo ditė, sikur tė ishte e fundit dhe mos mendoni se nuk keni kohė. Ka kohė pėr gjithēka. Nėse keni kuptuar se jeni tip qė kėrkoni kohė pėr tė bėrė diēka, jepini vetes suaj kohėn e duhur.

  7. Mos i imitoni tė tjerėt. Mbani pėrherė parasysh se nuk ka tė dytė nė botė si ju. Jeni tė veēantė nė atė qėpėrfaqėsoni, ndaj gjejeni veten tuaj dhe jini vetvetja. Do tė ketė pėrherė persona mė mirė se ne, kjo ėshtė e pashmangshme. Ama do tė ketė edhe mė keq, ndaj duhet tė jemi pėrherė vetvetja dhe tė mos i imitojmėtė tjerėt.


  Botasot.al

  https://bota.al/keto-jane-7-hapat-e-...tepermiresuar/

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,005

  Pėr: Mirėqenia Psikologjike

  Pėr njė shėndet mendor mė tė mirė: 5 veprime qė duhet t’i pėrfshish nė rutinėn e mėngjesit

  Rutina e mėngjesit pėrcakton humorin tonė pėr ditėn nė vijim, ndaj ėshtė nė dorėn tėnde nėse do ta pėrmirėsosh apo ta nisėsh ditėn pa motivim. Ne tė themi 5 veprimet qė ndikojnė pozitivisht nė shėndetin tėnd mendor:


  Furnizo trupin me ujė

  Pas njė nate tė gjatė, trupi dehidratohet dhe gjėja e parė qė duhet tė bėsh, ėshtė tė pish ujė.

  Mbaj njė gotė/shishė ujė pranė shtratit dhe nise ditėn me freski dhe energji.

  Merr ajėr tė pastėr

  Dil nė ballkon dhe mbush mushkėritė me ajėr.


  Qėndroji larg telefonit

  Telefoni shqetėson mendjen, sidomos nėse veprimi i parė qė bėn para se tė zgjohesh, ėshtė kontrollimi i rrjeteve sociale. Qėndroji tė paktėn 20 minuta larg telefonit dhe pėrqendrohu te pėrgatitja e njė mėngjesi tė shėndetshėm.

  Mėngjesi ėshtė kryesori

  Pėrgatit njė vakt tė bollshėm dhe tė mbushur me vitamina dhe proteina, nė mėnyrė qė tė nisesh nė punė/shkollė me energjinė e duhur.

  Rregullo shtratin

  Mund tė tė duket si njė veprim i kotė, por ka njė rėndėsi shumė tė madhe pėr mendimet e tua. Njė shtrat i rregulluar e “bind” trurin se ēdo gjė ėshtė nė rregull dhe se je zgjuar totalisht.


  Bota Sot

  https://www.botasot.info/life-style-...n-e-mengjesit/

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,005

  Pėr: Mirėqenia Psikologjike

  Njerėzit e suksesshėm i bėjnė 7 gjėra ndryshe nga tė tjerėt


  1. Menaxho kohėn

  Ti nuk je shumė i ngarkuar, je i paorganizuar. Kujtoja vetes kėtė dhe:

  – Zgjohu herėt

  - Bėj njė listė me gjėrat qė duhet tė bėsh

  – Vendos afate

  – Qėndrojė besnik agjendės


  2. Boll kėrkove pėr diēka tė re

  – Njė punė tė re

  - Njė qytet tė ri

  - Njė partner tė ri

  Merru me situatėn aktuale dhe bėj diēka pėr tė.


  3. Fokusohu tek diēka e vetme

  – Tė gjithė duan rezultate, por pjesa mė e madhe pėrtojnė tė fokusohen.

  - Hapėsira mes jetės aktuale dhe asaj qė ti do tė arrish quhet fokusim.

  - Mė mirė fokusohuni 100% tek diēka sesa tė bėsh 5 gjėra me 50% fokus tek secila.


  4. Bėj progres gradual

  - Fillo duke lexuar njė faqe

  – Shkruaj njė paragraf

  - Ushtrohu fizikisht dhe filloje palestrėn qė SOT

  - Pastaj kujto qė pėr secilėn tė bėsh 1% mė shumė dhe mė mirė ēdo ditė.


  5. Boll kėrkove motivimin!

  Nuk ėshtė problemi yt atje. Eshtė disiplina qė po tė mban peng!

  - Qėndro konsistent

  – Respekto oraret

  – Gjej njė partner tė besueshėm nė biznes


  6. Mos bėj kurrė rolin e viktimės

  Ėshtė e thjeshtė t’i vesh fajin dikujt kur gjėrat shkojnė keq. Kur ndalon sė justifikuari, gjėrat ndryshojnė vetė. Ėshtė jeta jote, ėndrrat e tua dhe vendimet qė merr ti.


  7. Gjej qėllimin tėnd

  Pa pasur njė drejtim apo njė plan ėshtė e vėshtirė tė arrish diku dhe tė ndihesh i plotėsuar. Ēdo gjė nė jetė bėhet mė e thjeshtė kur je i qartė nė ēfarė do dhe e di hapin e radhės.


  Gazeta Express

  https://www.gazetaexpress.com/njerez...nga-te-tjeret/
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 08-10-2022 mė 09:31

Tema tė Ngjashme

 1. Teste psikologjike
  Nga teta nė forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Pėrgjigje: 812
  Postimi i Fundit: 12-12-2011, 15:31
 2. Lufta psikologjike (2)
  Nga ABytyqi nė forumin Bashkėpatriotėt e mi nė botė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 27-12-2007, 15:28
 3. Tipet Psikologjike
  Nga no name nė forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 31-08-2007, 21:36
 4. Pėrparimi i kombit buron nga mirėqenia shpirtėrore e secilit prej nesh
  Nga drini_nė_TR nė forumin Kulturė demokratike
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 23-11-2004, 10:14
 5. Fuqi Psikologjike!!
  Nga shkodrane82 nė forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Pėrgjigje: 19
  Postimi i Fundit: 13-08-2004, 22:22

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •