Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 53
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,228
  Postimet n Bllog
  4

  Krimineli i penduar Nuredin Dumani rrfen gjith krimet e kryera dhe lidhjet me pushtetart

  Aktiviteti kriminal i familjes Dumani/ Si kamufloheshin parat e krimit me buk e qofte n plazh! Nj jet e mbushur me trafik femrash, vrasje e pengmarrje

  NIKOLETA KOVAI/ Me 10 maj t vitit 2011, Policia e Tirans do t lakonte pr her t par emrin e nj grabitsi serial, t dhunshm dhe t rrezikshm.

  Emri: Nuredin-Dumani-Henrik-Hoxhaj.png

Shikime: 239

Madhsia: 287.3 KB

  N t zbardhur t ksaj dite, Policia e komisariatit t Kombinatit do t hynte n operacion pasi brenda 1 ore e gjysm ishin grabitur me dhun, arm e maska dy banesa. Intensifikimi i krkimeve, dshmit e viktimave t tyre uan n nj identifikim mjaft interesant: Flisnin gjuh dibrane! Por, ndrkoh, Policia e Tirans ngrihet n kmb pr t identifikuar dibrant grabits me arm, Durrsi krkon ndihmn e Tirans; ishin grabitur n t zbardhur dy automjete.

  Asokohe, Policia kishte momente kur edhe e tregonte veten se mund tia dilte! Shpejt bien n gjurmt e tyre dhe sjellin n pranga nj nga dy djem, vllezr, nga Selisht e Peshkopis q jetonin t shprndar, nj n Durrs, nj n Kavaj, nj npr banesa t ndryshme n Tiran. U arrestua Nuredin Agim Dumani, 24 vje. Pas arrestimit, ai i tha Policis se ishin fukarenj dhe se i kishte shtyr fukarallku t ndrmerrnin akte t tilla. Policia bri me dije n nj njoftim t gjat, 11 vite m par, q dy personat-vllezr, njri i arrestuar e tjetri n krkim, ishin t nj rrezikshmri t lart, ndaj u b me dije se Nuredin dhe Fitim Dumani duhej t mbaheshin n burg pasi u ishin faktuar t paktn 4 akte t rnda kriminale.

  T PATHNAT E AKTIVITETIT T DUMANVE

  Po ndrkoh q Nuredin Dumani kryente katr grabitje pr nj nat mes Tirans dhe Durrsit dhe hiqej si njeri q skishte buk t hante bashk me antart e tjer t familjes, ishin kryer dy grabitje t tjera t bujshme; njra n Elbasan dhe tjetra n Kavaj, diku brenda nj harku kohor prej 4 muajsh. Policia me dashje apo nga mungesa e profesionalizmit nuk i dyshoi vllezrit pabuksa si t prfshir n ato dy grabitje spektakolare, ku n Elbasan ishin rrmbyer nn krcnimin e armve rreth 9 kilogram florinj dhe n Kavaj ishte sulmuar dhe grabitur nj kambist n dalje t Kavajs. E ndrkoh q Nuredini vihet n pranga, e Fitimi, vllai m i vogl i Nuredinit, shpallet n krkim, i ati i tyre kishte nisur aktivitetin si tregtar ambulant npr plazh, her n Durrs e her n Spille.

  Ky aktivitet u b streha e parave t krimit t tre djemve, Dashnorit, Nuredinit dhe Fitimit, ndrsa t tre ndaloheshin dhe akuzoheshin pr shfrytzim prostitucioni brenda dhe jasht vendi, trafik minash t telekomanduara, grabitje dhe vrasje. Por Agim Dumani mundi ta mbante larg profilin e vet nga ai i t bijve deri ditn q n Spille t Kavajs, n mesin e korrikut, tre djem e rrmbejn, e fusin n bagazhin e nj automjeti dhe e dhunojn barbarisht. Policia e Kavajs, e Tirans, ajo e shtetit e t gjitha policit e prokurorit bashk nuk e identifikojn n asnj moment pengun si t atin e djemve Dumani. Ata e ln ngjarjen n nj sherr birrash, ndrkoh tre pengmarrsit jo vetm q nuk u larguan, por edhe nuk e mohuan ngjarjen pr asnj moment. Policia i liroi, por ata ia arritn t dilnin shum shpejt nga qelit.

  Agim Dumani vijoi t njjtin aktivitet, madje duke u br edhe pjes spotesh elektorale t liderve t partive t vendit jo m larg se n zgjedhjet e 25 prillit t 2021. Tashm, prej muajsh, ai e ka braktisur aktivitetin, familjen dhe Shqiprin. Ka ikur menjher sapo iu arrestua i biri, ndrkoh q menjher pas daljes s dshmis tronditse t killerit Nuredin Dumani, Policia i prangosi edhe t vllan, Fitimin, i cili sht n burg n vendin ton, ndrkoh q vllai tjetr, Dashnori, 37 ve, gjendet duke vuajtur dnim n Gjermani, vend n t cilin gjendet edhe i ati.

  DSHMIA E KILLERIT T PENDUAR

  Nuredin Dumani e nisi dshmin tij rreth dy jav pasi ishte plagosur dhe prangosur. Pavarsisht q SPAK dhe institucionet e tjera t prfshir n operacionin e madh t 19 majit, kan nxjerr vetm episodet kriminale ku Nuredinit gjithnj i bllokohet arma, ai ka rrfyer gjithka ka kryer pr t paktn 14 vjet aktivitet kriminal, bashk me vllezrit, miqt-armiq dhe vllain e gishtit, Festim Qoli, nj ndrtues dhe biznesmen mjaft i njohur n Durrs e m gjer.

  Ai e nis rrfimin me dy grabitje: Grabitja e par q kam br ka qen te nj argjendari n Elbasan, n fund t vitit 2010 ose fillimi i 2011. Ka qen 8.3 kg flori si dhe 30 ora ose dika m shum, ka rrfyer bashkpuntori i drejtsis, Nuredin Dumani. M pas dshmon: Grabitja e dyt ka qen po me t njjtt persona n Kavaj n vitin 2011. Ishte nj kambist n dalje t Kavajs. Te dyja kto grabitje ishin br n kuadr t nj grupi t strukturuar kriminal, para se sa ai t arrestohej si person me gjendje t mjerueshme ekonomike n Kombinat, m 10 maj 2011.

  POLICIA, 10 MAJ 2011

  Ju informojm se sot, m dat 10.05.2011, Specialistt e Seksionit kundr Vjedhjeve me Dhun dhe Arm, n policin e Tirans, kan br t mundur identifikimin, kapjen dhe m pas arrestimin n flagranc t shtetasit, Nuredin Agim Dumani, vje 24, lindur n Dibr dhe banues n Kombinat, Tiran.

  Kapja dhe m arrestimi i ktij shtetasi u realizua mngjesin e dits s sotme, sepse sht kapur n flagranc nga Komisariatit i Policis Nr.6 Tiran, n afrsi t gomisteri Xhabafti e ndodhur n Kombinat. U prangos menjher, pas vjedhjes me arm t banesave t shtetasve Theodhori Bakiu dhe Feleke Lusha, vjedhje t cilat jan realizuar nn krcnimin e arms dhe me maska, prkatsisht n oraret 02:00 dhe 03:30 minuta, t nats 10 maj 2011, n Kombinat Tiran.

  Gjithashtu, nga hetimet e kryera deri tani, ka rezultuar se shtetasi Nuredin Agim Dumani, s bashku me vllain e tij, shtetasin Fitim Agim Dumani, vje 23, i dnuar m par pr Dezertim, prve vjedhjes me arm t dy banesave n Kombinat, gjat orve t para t mngjesit t sotm dyshohet se kan realizuar vjedhjen n qytetin e Durrsit, t automjetit tip Opel Kadet me targa Dr.0805 B, si dhe m pas kan vjedhur edhe automjetin me targa Tr. 6406 N n pronsi t nj shtetasi me banim n Tiran.

  N cilsin e provs materiale u sekuestruan: 2 mjetet me targ DR 0805 B dhe me targa TR 6406 N, nj arm zjarri pistolet e kalibrit 7.65 mm, e marks Ekol Special 99, me krehr me fishek, nj celular

  VIJIMI I GRABITJEVE

  Por pavarsisht se Policia e arrestoi me buj t madhe grabitsin e dhunshm q arrinte t kryente 4 grabitje brenda nj nate, ai n 2013 gjendet i lir dhe madje n nj prej grabitjeve m t bujshme t atij viti n Shijak. Nuredin Dumani tregon: Informacionin na e dha Dorian Shkoza. Ishte nj person q kishte nj servis dhe jepte para me fajde!. Policia nuk e zbardhi asnjher at grabitje dhe asnj prej tyre, ata kryenin grabitje parash dhe automjetesh pr t siguruar mjetet pr kryerjen e vrasjeve n Elbasan-Tiran-Durrs.

  DURRS, 18.01.2015

  Policia bn me dije se U kapn dhe u sekuestruan n cilsin e provs materiale 3 mina me celular t montuara, 1 Fiat Punto, 7 telefona celular, mjete t tjera pr prodhimin e ktyre minave (nastro, tela elektrik, kaavida) etj. dhe u arrestuan 4 banor t Durrsit; Febjus Dauti, 31 vje, lindur n Has; Dashnor Dumani, 30 vje lindur n Dibr; Asllan Plaku, 24 vje, dhe Bledar Plaku 31 vje. Sektori pr trafiqet dhe narkotikt dhe njsia operacionale n Drejtorin e Prgjithshme t Policis s Shtetit, organizuan operacionin e koduar twix q zgjati dy muaj. Edhe pse me mina t telekomanduara, Dashnori, djali i madh i familjes Dumani u la i lir nga policia, ndrkoh q dy djemt e familjes Plaku rezultojn pjes e skuadrs s vrasjes nn komandimin e kapove t krimit n vend.

  19 KORRIK 2017

  Nj tregtar ambulant, i cili shiste buk me qofte n plazhin e Spilles n Kavaj, u mor peng pr gati 2 or dhe u dhunua nga tre t rinj. Policia bri me dije vetm emrat e personave, duke mos e identifikuar pengun si t atin e djemve Dumani, i cili iu tregonte tregtarve shifrat marramendse q fitonte me punn e tij prgjat muajve t vers, ndrkoh q dy djem merreshin me vrasje, trafik femrash dhe grabitjesh, ndrsa m i madhi siguronte armatimin shkatrrues t minave me telekomand. Policia tha asokohe: 3 persona, n bashkpunim me njri-tjetrin, kan marr n mjetin tip Rover, pa targa, shtetasin Agim Dumani, 54 vje, t cilin e kan dhunuar fizikisht. M pas e kan mbajtur peng, jasht vullnetit t tij n vende t ndryshme.

  Disa or pas ngjarjes, oficert e Hetimit t Krimit t Policis s Kavajs arritn t arrestonin autort e dyshuar t ngjarjes, shtetasit Zaimir Xhelezi, 31 vje, Bledar aa, 32 vje dhe Bedri Mua, 25 vje, banues n fshatra t ndryshme t Kavajs. Kta persona, njihen si problematik dhe kan qen t skeduar edhe m par nga organet e rendit. Nga ana tjetr, ata kishin njohje me tregtarin ambulant q morn peng, i cili aktualisht jeton me familjen e tij n Durrs. Sipas burimeve nga grupi hetimor, ngjarja ka nisur pr shkak se tregtari 54-vjear u ka krkuar t rinjve q t largonin makinn, pasi e kishin parkuar para tezgs s tij dhe e pengonin n pun.

  Parat e prostitucionit, n llogarit e miqve t Dumanve Trafiku i femrave, Fitim Dumani shkoi n gjyq pr 3 vajza

  Pes dit para se t merrej peng Agim Dumani, babai i djemve Dumani, Policia e Durrsit ndrhyn n port. Bllokon dy vajza adoleshente, t cilat po trafikoheshin. Dshmia e tyre hedh drit mbi nj grup t frikshm kriminal q shfrytzonte femra n zonat e plazhit, nj ndr ta ishte m i vogli i Dumanve, Fitimi. Ata treguan se ishin nisur pr Itali bashk me t fejuarat e tyre, ndrkoh q dy vite m von n Gjykat, nj kushri i afrt i Fitimit do t trondiste me dshmin e tij:

  Ai m thoshte se i kam t fejuara t dyja. Ndrkoh mua m erdhn para edhe nga vajza K., pr t ciln Fitimi m thoshte se sht gruaja e tret e imja. Un uditesha se si rrinin tri femra me Fitimin, por nuk pyeta m gjat. Parat q m erdhn ia ktheva Fitimit!.

  OPERACIONI, DURRS, 14 KORRIK 2017

  Policia e Durrsit n bashkpunim me Prokurorin e Krimeve t Rnda Tiran, pas nj hetimi 2-mujor me metoda speciale ka finalizuar me sukses operacionin e koduar Black Hats (Kapelet e zeza), duke parandaluar trafikimin e dy vajzave t reja drejt shtetit italian.

  T arrestuarit jan: Fitim Dumani 29 vje, banues n Durrs, pr veprn penale Trafikimi i personave t rritur; Reinaldo Greca 28 vjee, banuese n Durrs, pr veprn penale Trafikimi i personave t rritur; Denis Shaba 28 vje, banues n Durrs, pr veprn penale Shfrytzim prostitucioni.

  Nga veprimet hetimore t kryera pr rreth 2 muaj u dokumentua me prova ligjore se shtetasi Denis Shaba gjente dhe shfrytzonte me qllim prostitucioni femra, ndrsa shtetasit Fitim Dumani dhe Reinaldo Greca kishin si qllim trafikimin e tyre n shtetet fqinje. Aktiviteti kriminal kryhej zakonisht n zonn e plazhit, ku shtetasit e msiprm n rolin e ndrmjetsve dhe tutorve gjenin klientt, kundrejt pagess 100-300 .

  N saj t nj vzhgimi t pandrprer dhe profesional nga ana e Specialistve pr Hetimin e Trafiqeve sht br e mundur parandalimi i trafikimit t dy femrave drejt Italis. Specialistt kan ndrhyr dhe kan kapur n flagranc shtetasit Fitim Dumani dhe Reinaldo Greca, n PKK Durrs, n momentin pr tu larguar pr n Itali, pr t trafikuar dy femra, shtetaset me iniciale K.B. 18 vjee dhe K.L. 19 vjee.

  Panorama
  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,228
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Aktiviteti kriminal i familjes Dumani

  T pathna nga dosja/ Si pin gjak dhe u bn vllezr Nuredin Dumani me Festim Qolin pasi vran me thik Fatmira Dedn (VIDEO)

  Emri: dumani-770x433-1.jpg

Shikime: 171

Madhsia: 23.0 KB

  Nuredin Dumani tronditi botn shqiptare t krimit e m gjer, teksa vendosi t bhet i penduar i drejtsis, duke zbrthyer e nxjerr n drit ngjarje tronditse t kriminelve, ku n shum raste ishte edhe vet i pranishm.

  N dosjen hetimore t SPAK, t siguruar pr “BalkanWeb” nga gazetarja Klodiana Lala, flitet edhe pr miqsin e Nuredin Dumanit me Festim Qolin, ku thuhet se ata kan pir gjakun e njri-tjetrin dhe jan br “vllezr”, pasi kan vrar me thik Fatmira Dedn.

  HISTORIA
  Nuredin Dumani u rrfye. Njeriu deri dje m i shumkrkuar n Shqipri, tashm ka folur. Dhe jo thjesht foli, por po trondit nga dita n dit me dshmit e tij opinionin publik. E duket se po fut t dridhurat njerzve t bots s krimit, pr llogari t t cilve veproi. Nga shtrati i Spitalit ku ndodhet q nga 29 marsi 2019, i plagosur pas prits q iu b n Elbasan, ai po zbrthen or pas ore t gjitha krimet e tija t pazbardhura ku ka qen pjesmarrs si vrass me pages, por edhe t atyre q deri ishin miqt e tij. Por q sot jan armiqt e tij m t prbetuar. I cilsuar tashm si Tomazo Busheta shqiptar i krimit, Nuredin Dumani, duket se po monton me rrfimet e tij t gjith krimet e ndodhura n aksin Elbasan-Tiran-Durrs, prgjat 10 viteve t fundit. Rrfim i cili ka uar n pranga deri m tani fal operacionit t koduar ‘Plumbi i Art’, 18 persona, midis tyre porositsh vrasjesh, killer me pages, por edhe avokat dhe zyrtar policie, t prfshir n nj rrjet t gjer eliminimesh dhe dekonspirimesh.

  Por q duket se sht fillimi i nj rrfimi, q pritet t oj pas hekurave edhe shum personazhe t tjer t prfshir n krime t prbindshme.Dumani sht rrfyer. E jo pr nj, por dhjetra vrasje, porosi t marra pr t ekzekutuar bos t krimit, atentate t dshtuara si dhe grabitje me arm. Emisioni “N Shnjestr” do t ndalet tek disa nga krimet m t rnda n listn e gjat t ngjarjeve pr t cilat Dumani u rrfye. Operacioni ‘Plumbi i Art’ q thuhet se ka marr emrin e koduar nga plumbi n mushkri q mban Nuredin Dumani.

  Plumbi, q duket se do t qndroj aty si nj kujtim i tradhtis s miqve q u kthyen n armiq. T cilt thuhet se e nxorn n prit dhe q Dumani tashm n cilsin e bashkpuntorit t drejtsis po u tregon vendin me rrfimet e tij para prokurorve t SPAK. Ku ajo q bie n sy n t gjitha rrfimet e tij sht brutaliteti me t ciln krimi ka vepruar n vitet duke mos kursyer as grat. Si ishte vrasja brutale e Fatmira Deds, nj 60 vjeare me profesion infermiere, e cila u gjet e pajet, me fyt t prer m 14 Shtator 2013 n lagjen nr 3 n Durrs, n garazhin e pallatit ku banonte. Nj ngjarje e cila mbeti pr vite t tra e pazbardhur, por q vetm rrfimi i Nuredin Dumanit, mundi t hedh drit se kush e krkoi vrasjen e saj dhe pse porositsi ishte i interesuar t eleminonte, nnn e cila krkonte vazhdimisht drejtsi pr t birin e ekzekutuar n vitin 2012.

  Dhe q ishte kthyer n shqetsim pr autort. Porositsi i ksaj vrasje do t ishte sipas Nuredin Dumanit, Festim Qoli. Ortak n nj pik karburanti me Ervis Dedn, q pas vrasjes s tij, do t eliminonte edhe nnn e tij. “Gjat diskutimit Festim Qoli m tha: ‘Po m ngushton nna e Ervis Dedes, kjo pasi po interesohet vazhdimisht n Prokurori pr vrasjen e djalit dhe ajo m akuzon direkt’. Festimi m krkoi nse mund ta ndihmoja me eliminimin e saj. Pas diskutimit, Festim Qoli m tha do t t jap 40 mij euro po ta vrassh Fatmirn. I thash do flas me disa persona.”, tha Dumani. Sipas rrfimit t mtejshm t Nuredin Dumanit, personi q kontaktoi pr t kryer vrasjen e Fatmira Deds, ishte Talo ela. N at koh i panjohur pr bmat e tij, por q m von emri i tij do t lakohej n shum prej krimeve t rnda t ndodhura n Shqipri.

  “Nuk e di at dit apo m von por di q shkova i vetm n Elbasan tek Talo ela. Talon me sa mbaj mend e kam takuar tek lokali/servisi i Gent Sharrs, t cilin e kam njohur po nga Talo n Elbasan, pasi kishim kryer grabitje bashk. Kam diskutuar me Talon dhe Gent Sharrn pr kt pjes. I thash q jan shum lek. Me thn t drejtn un i thash q jan 30 000 euro, pasi doja t fitoja dika m shum. Talo e pranoi ofertn q i thash pr momentin.”, pohoi ai. Por ajo q vjen m pas n rrfimin e Nuredin Dumanit sht edhe m e frikshme. Dhe tregon mizorin q shoqronte vrass t till. Ku Talo ela nuk e kishte problem t vriste, qoft kjo edhe nj grua, n varreza. Ku nj ndr bashkpuntort n kt krim ishte edhe Dorian Shkoza. I cili shum vite m pas, m 2 mars 2020, do t mbetej i vrar nga Talo ela, n lagjen Nr. 14 Nishtulla n Durrs, bashk me Anxhelo Avdian.

  “Pas disa ditsh Talo erdhi dhe i tregova emrin, vendin dhe lvizjet e Fatmira Dedes.Pr dit t tra e ndoqm Fatmirn bashk me Talon. Ajo shkonte do mngjes n varrezat e Durrsit. Ideja ishte ta vrisnim tek varrezat. N ndjekjen e saj kemi futur dhe Dorjan Shkozn i cili kishte nj makin ‘Suzuki’ ose ‘Toyota’ me portobagazh t vjedhur ngjyr e kuqe. Dorjani e ndiqte dhe na jepte ne t dhnat ku ishte ku shkoi. Talo donte ta bnim tek varrezat pasi sipas tij krijonte lehtsi n largim n drejtim t Spitalls, por un nuk pranova.”, theksoi i penduari i drejtsis.

  Por kjo ide duket se nuk i plqeu Festim Qolit, porositsit t vrasjes. I cili donte q vrasja e Fatmira Deds t dukej si nj grabitje e pastr.
  Sepse n kt mnyr, ai mendonte se askush s’do t dyshonte tek ai… “Mbasi folm me Festimin ai m tha q vrasja t bhej tek garazhi pasi duhej t dukej si grabitje dhe jo si vrasje, kjo pasi aty do kishim dhe Agronin q do na ndihmonte me telefon pr lvizjet e saj. Agroni sht djali i xhaxhait t Festimit dhe Petritit. Di q merret me ndrtim dhe sht diku tek 50 vje.Agroni jetonte n t njjtin pallat me viktimn. Pr do lvizje q bnte Fatmira un flisja m t vllain e Festimit, Petritin t cilin e informoja pr do lvizje, por jo pr planin. Petriti na i dha telefonat pr pun vzhgimi, kur hyn dhe kur del Fatmira. Kshtu q u vendos prfundimisht q ta eliminonim Fatmirn tek garazhi i pallatit ku banonte. Festimi ndrkoh ishte jasht shtetit. Mua m ka thn q ishte n Itali por nga biseda me t msova se kishte qen n Greqi.Largimi i tij nga Shqipria ishte i planifikuar. Kishim biseduar q para se t kryhej vrasja ai duhet t ishte jasht shtetit. Kjo me qllim q policia mos t kishte dyshime tek ai. Petriti, vllai i Festimit na dha 2 telefona Nokia t vjetr. Nj pr mua, nj pr Agronin. Me qllim q t vzhgonim kur dilte dhe kur hynte Fatmira n pallat.”, tha Dumani.

  Nuredin Dumani rrefen m tej se e zuri gjaku kur pa dhunn brutale q Talo ela ushtroi ndaj Fatmira Deds. S cils i dha fund me nj thik n qaf. “Ditn e ngjarjes shkuam me ‘Suzukin’. Talo kaloi tek pjesa mbrapa e makins q ishte me xhama t zinj. Un isha shofer i mjetit. Kemi br rrugn dhe po prisnim tek hyrja e garazhit. Me vete kishim nj pistolet TT dhe nj thik t ciln e mbante Talo ela. Talo kishte doreza dhe kapu, ndrsa un kam pasur vetm doreza edhe nj triko sportive me kapu dhe kapele, mesa mbaj mend pasi un isha n timon. Goni na bri mesazh q Fatmira kishte dal dhe e dinim q do kthehej. Agroni na jepte t gjitha informacionet kur hynte dhe dilte Fatmira. Ajo lvizte me Citroen C4 dhe ishte lehtsisht e verifikueshme. Kemi pritur kthimin e saj rreth 1 or dhe e pam q erdhi. Sapo e pash u nisa menjher mbas saj me makin tek garazhi. Hym njkohsisht n garazh.

  Ajo zbriti nga makina pasi parkoi dhe po dilte pr punn e saj. Un po rrotullohesha tek parkimi dhe Talo doli nga makina dhe po priste momentin. N kt moment un pash q Talo po e godiste me shqelma, ndrsa ajo nuk reagonte. Talo kishte dhe armn me vete po se prdori. Ai prdori thikn m pas pr ta eliminuar. Ajo ishte e shtrir pa ndjenja nga goditjet e tij me grushta dhe shkelma kur ai i drejtoi thikn dhe m duket se e goditi n qaf.Un nuk mund ta shikoja dot. Kshtu donte dhe Festimi q t ndodhte pasi donte t dukej jo si vrasje por si grabitje prandaj u prdor konflikti. Talo m pas i grabiti antn, nuk e di se far kishte brenda se kam par. Isha i tensionuar nga gjaku dhe nga vdekja e zonjs.”, nnvizoi Dumani. Por edhe pse thot se e zuri gjaku nga vrasja makabre q Talo ela sipas tij i bri Fatmira Deds, Nuredin Dumani nuk e pati problem t pinte gjak me Festim Qolin, porositsin e vrassit t saj dhe t bheshin vllezr prjet.

  “Pasi vram Fatmirn, kemi shkuar me t njjtn makin deri n Plepa tek ura. Un mora taksi tek Plepat ndrsa Talo mori makinn, ndrsa nuk e di ku shkoi m pas makina e ngjarjes. Vrasja m rndoi shum. Telefonin e hodha tek kanali i ujrave t zeza. Aty hodha dhe rrobat. Pas disa ditsh Petriti erdhi me nj ML gri. M tha dil tek nnkalimi i Shn Vlashit, aty bm nj xhiro me ‘Benzin’ dhe m tha: ‘ja ku e ke pagesn’. Shkova n Elbasan at dit ose t nesrmen dhe komunikova me Talo eln q po shkoja ta takoja. Komunikoja vetm me mesazhe. Talon e kam takuar tek ‘Pilafi’ n Bradashesh, Elbasan. I dhash 30 000 mij euro Talo els dhe 10 000 euro i mbajta pr vete. Un me Festimin jam takuar disa her m mbrapa, por nuk e ka hapur asnjher bisedn pr vrasjen. M ka falnderuar pr vrasjen dhe m pas kemi prer gishtat s bashku, jemi br vllezr gjaku. T shtpis time dhe t atij e din q jemi vllezr gjaku.”, tha ai.  (BalkanWeb)

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,228
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Aktiviteti kriminal i familjes Dumani

  Trondit Nuredin Dumani: 2 milion euro pr t hedhur n er pallatin n Elbasan, do t vritej Erion Alibej

  Shifrat financiare t ofruara tek Nuredin Dumani nga grupet kriminale n Elbasan, raportohen mjaft t majme dhe tepr t mendura, duke kaluar do parashikim t mundshm pr terrenin Shqiptar.

  Pr nj vrasje paguhej nga 50 mij euro, 100 mij euro, duke u rritur n 300 mij euro, e deri n 2 milion euro. Rritja e mimit n kt “biznes” ka ardhur si pasoj e mllefit dhe hasmris s madhe, t lindur mes kundrshtarve kriminal.

  N dosjen hetimore, bie n sy se grupi i Erjon Alibej alias Agim Shurbi me pseudonimin “Krymi” dhe grupi i Hajdor Bakos alias (opja), i thirrur shkurtimisht “Dari”, jan vn n gar pr t eliminuar njri-tjetrin.

  Dhe pr t fituar kt luft, nuk kursenin asgj nga financat e vet q arrinin t fitonin nga trafikimi i kokains.

  Sipas dshmis s dhn para oficerve t Byros Kombtare t Hetimit, Nuredin Dumani tregon se vetm pr “kokn”, e Arjan Spahiut, kunatit t Erjon Alibej, i sht afruar nj shum prej 300 mij euro.

  Vet Dumani, ka pranuar n SPAK se ka mbajtur kontakte me dy grupet rivale n Elbasan, at t Erjon Alibej dhe Hajdar Bakos.

  “…Arjan Spahiu, q mbeti i vrar n Belgjik, ka qen n list pr tu ekzekutuar nga vllezrit opja, t cilt jan financuesit. Talo ela, m ka thn mua q nse kryeja vrasjen e Arjan Spahis, do m jepte 300 mij euro…” – shprehet Dumani.

  Por ky i fundit tregon se do informacion apo plan q merrte pr vrasjen e antarve t grupit t Alibejt, ai ja prcillte Arjan Spahis. Dhe nj gj t till e ka br edhe kur Kel Kamami ose si thirret ndryshe “Keli i Kiit” q tashm qndron n Dubai, i ka krkuar vrasjen e Erjon Alibejt.

  “…Kel Kamami, ka dashur t organizoj nj atentat q ta bnte me hedhjen n er t gjith pallatin, ku jetonte, Erjoni. Pr kt atentat t ksaj natyre, flitej pr nj shum q shkonte n 2 milion euro. Keli ma ka uar dhe SMS, pseudonimin e Erjon Alibej, q sipas tij ishte “Krymi”. Kt fakt un ja thash Arjanit…” – deklaron Nuredin Dumani.

  Pr shkak se Dumani ka shfaqur besueshmri dhe besnikri n ndarjen e informacionit, Alibej dhe Spahiu, e kan vn at n prov duke i krkuar t vinte n zbatim planin pr spastrimin e nj liste emrash q kishin marr pjes n vrasjen e Enea Alibej, Arben Dylgjerit, Erdal Durunay dhe Andi Zylyfit.

  I pari q sht vrar n kt list ka qen Dorjan Shkoza, kundrejt nj pagese prej 50 mij euro, shum kjo q sht sjell tek Dumani nga Erjon Alibej, prmes kushririt t Eljo Bitrit i quajtur Fati Koi, i cili aktualisht sht n burg n Belgjik.

  “…n vrasjen e Dorjan Shkozs, ka mbetur i vdekur dhe Anxhelo Avdija. Dua t shtoj q Klevis Alla,m sht shprehur pas ngjarjes q kishte pasur interes pr vrasjen e Anxhelo Avdijs, pasi ky i fundit i kishte br video intime motrs s Klevisit…” – thot Dumani.

  Pas vrasjes s Dorjan Shkozs, ai i ka shkuar Arjan Spahis nj simbol n telefon, q nnkuptonte vrasje.

  ORA TV

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,228
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Aktiviteti kriminal i familjes Dumani

  Merret n mbrojtje oficeri i Policis, Nuredin Dumani kishte marr porosi ta vriste. Fotoja e tij u gjet n…

  Nj oficer sht marr n mbrojtje nga policia, pasi dyshohet se ishte shnjestra e radhs e Nuredin Dumanit pr t’u eliminuar.

  Lajmi sht br i ditur nga gazetarja Klodiana Lala pr BalkanWeb. Bhet fjal pr shtetasin me inicialet K.G., fotoja e t cilit u gjet ne celularin e Nuredin Dumanit.

  Dumani, tashm i pandehur i drejtsis, kishte marre porosi ta vriste policin. Lala raporton se polici me inicialet K.G., ka qene me hert me detyr oficer ne Elbasan dhe ka hetuar disa nga ngjarjet kriminale atje, prfshir dhe ngjarjet ku dyshohet se urdhrues i krimeve sht Erjon Alibej.

  (BalkanWeb)

 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,228
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Aktiviteti kriminal i familjes Dumani

  “U takuam n nj shtpi t rrethuar…”! Nuredin Dumani: apjat m bn skem duke dyshuar se i qllova me antitank, pastaj m ofruan vrasjen e Sanxhaktarit

  I penduari i drejtsis Nuredin Dumani ka treguar pr nj takim q ka pasur me antar t fisit apja n prill t vitit 2020 n Elbasan. Ai ka shpjeguar se gjat biseds i sht br ofert pr t kryer nj atentat ndaj Sokol Sanxhaktarit kundrejt nj pagese prej 200 mij euro. I penduari sht shprehur se nuk e kreu ngjarjen pasi shkputi lidhjet dhe kaloi me grupin tjetr t drejtuar nga Erion Alibej.

  Nj nga atentatet e dshtuara ku u sulmua me antitank Ardjan apjas n Elbasan, sht br pjes e rrfimit n SPAK t arrestuarit Nuredin Dumani.

  Personi q ka nxjerr rreth 100 emra t bots s krimit n Shqipri, flet pr nj ndrmjetsim q Eljo Bitri, ia ka realizuar me apjan.

  Dumani sqaron se takimi me apjat sht kryer n periudh e Prillit 2020, kur ai po organizonte punt pr t vrar, Altin Ndocin.

  Sipas tij, apjat dyshonin dhe kishin krijuar bindjen se Nuredin Dumani dhe njerzit q mbante afr, kishin kryer goditjen me antitank, ndaj Ardjan apjas.

  Dhe pr t sqaruar t gjith spekullimet, ai ka pranuar t takonte apjat dhe bindte ata se nuk kishte asnj lidhje me sulmin me bazooka, pasi n kohn kur ka ndodhur krimi ai kishte qn n burg.

  “… me Eljo Bitrin, jam takuar n fshatin Sinaballaj n Rrogozhin, pran ambienteve t nj pike karburanti. Eli kishte krkuar takimin, pasi ishin br disa koh q nuk ishim takuar dhe gjat biseds q po kryenim, m tha se kishte dgjuar se un kisha marr pjes tek njri nga atentatet e Ardjan apjas t kryer me kundrtank. Un e kam kundrshtuar duke i pohuar se kam qn n burg, dhe pr t sqaruar do spekullim pranova t takohem me apjat, me ndrmjetsimin e Eljo Bitrit…”-tregon Dumani, raporton Ora News.

  Takimin me apjat, Dumani e ka kryer pr ti bindur se ishte totalisht i pastr n kt pjes.

  “…Un kam pasur takim me Florenc apjan, Bledar Mun, Eljo Bitrin dhe Vis Korarin, i cili edhe ky ishte organizator i ktij takimi. Vis Korari me sa di mbiemrin e ka Kollaku dhe n at koh lvizte me nj Aydi A7 i ZI i 2012 dhe tani sht n burg n Peqin.Takimin e kemi br, natn n nj shtpi t rrethuar n zonn e “Krasts…”-shprehet Dumani.

  Sipas tij, ky takim ishte pr ta rekrutuar Dumanin dhe jo pr ti krkuar llogari lidhur me sulmin me antitank ndaj apjave. Kjo pasi apjat e dinin q Nuredin Dumani, nuk kishte lidhje me sulmin ndaj rrethit miqsor t tyre. N kt takim i sht dhn oferta q Dumani t vriste Sokol Sanxhaktarin, dhndrin e Qazim Sejdinit, pr nj shum prej 200 mij euro. Kjo pasi Sanxhaktari shihej si lidhje e Suel els.

  Vet Dumani, tregon se n takimin e par i sht shprehur se duhet t mendonte kt ofert, ndrsa nga ana tjetr kontraktuesit i gargantuan pagesn, armt dhe informacionin e duhur se ku qndronte Sanxhaktari.

  Madje i arrestuari, ka rrfyer se pas ktij takimi ka mbajtur kontaktet me Florenc apjan, nprmjet “Sky” dhe “Encochat”. Dumani shton se teksa sht larguar nga apjat, marrdhniet dal nga dal i ka shkputur, pasi sht lidhur me Arjan Spahiun dhe Erjon Alibej.

  Kapja e “apaulit” dshtoi vrasjen e Ndocit n t 3-at e ziz s vllezrve Haxhiaj

  Ndrkoh paralelisht ndiqte dhe nj plan tjetr, si ishte ai i vrasjes s Altin Ndocit. Ky i fundit sht planifikuar nga Dumani dhe Henrik Hoxhaj, t vritej n t tretat e zis s vrasjes s vllezrve Haxhiaj.

  Vrasja e Altinit, do kryej n shenj hakmarrjeje, pasi Altin Ndoci, i ka dal para me pistolet Nuredinit dhe Dashnor Dumanit, duke i kanosur por pa realizuar qitje n drejtim t tyre.

  Pr ekzekutimin e Altin Ndocit, Henrik Hoxhaj ka pranuar se kishte mar 10 mij euro nga Nuredini, me qllim pr t lvizur dhe mbajtur n vzhgim Ndocin.

  Ndrsa gjat thurjes s planit,Henrik Hoxhaj i ka propozuar Dumanit, q fillimisht t vrisnin njrin nga vllezrit Haxhiaj dhe m pas n ditn e varrimit t tij ose tek t tretat e ziz, t vrisnin Altin Ndocin, kur ky i fundit t kthehej n shtpin e tij n Tiran, n lagjen “Misto Mame”, raporton Ora News.

  Por pas vrasjes s vllezrve Haxhiaj, u kap Klevis Alla, t cilit Henrik Hoxhaj i thriste me nofkn “apaul”. Dhe pas Alls, u arrestua dhe Altin Ndoci, ’ka solli dshtimin e planit pr kt t fundit.

  Balkanweb

 6. #6
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,228
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Aktiviteti kriminal i familjes Dumani

  “Plumbi i art”, Apeli i Posam l n burg oficerin e policis, miqt dhe ‘ushtart’ e Nuredin Dumanit

  Gjykata e Apelit t Posam ka ln n fuqi masn e arrestit me burg pr miqt dhe “ushtart” e t penduarit t drejtsis, Nuredin Dumani.

  Lajmi bhet i ditur pr “BalkanWeb” nga gazetarja Klodiana Lala, e cila raporton se Apeli i Posam ka ln n burg shtetasit Ilirian Fei, Fatos Gosa (Tos Gosa), Elvis Koi (aushllari), Adrian Uzuni, Altin Ndoci, Petrit Qoli, Agron Qoli, Gentian Sharra, t cilt u arrestuan pasi Nuredin Dumani u b i penduar i drejtsis dhe iu nxori emrat.

  Gjithashtu, si raporton gazetarja Lala pr “BalkanWeb” Apeli i Posam ka ln n burg edhe oficerin e policis, Leonard Palushi, q u arrestua n kuadr t operacionit “Plumbi i art”.

  KOMUNIKIM PR MEDIAN

  Komunikohet n mnyr t prmbledhur se, sot m dat 27.06.2022, n Gjykatn e Posame t Apelit pr Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar, u shpall vendimi lidhur me shtjen nr. 24, dat 20.06.2022 regjistrimi, me objekt “ankim ndaj vendimit t caktimit t mass s sigurimit personal”, n ngarkim t personave nn hetim I.F., F.G. (T.G.), E.K. (.), A.U., A.N., P.Q., A.Q., G.Sh., ku trupi gjykues monokratik i prbr nga gjyqtarja Daniela Shirka, vendosi:
  1. Miratimin e vendimit nr. 42, dat 17.05.2022 dhe vendimit nr. 48, dat 21.05.2022 t Gjykats s Posame t Shkalls s Par pr Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar pr personat nn hetim F.G. (T.G.), E.K. (.), A.U., A.N., P.Q., A.Q., G.Sh.
  2. Miratimin e vendimit nr. 48, dat 21.05.2022 t Gjykats s Posame t Shkalls s Par pr Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar pr personin nn hetim I.F.
  3. Ndalimin e publikimit t vendimit n referim t nenit 103 t K.Pr.Penale.

  KOMUNIKIM PR MEDIAN


  Komunikohet n mnyr t prmbledhur se, sot m dat 27.06.2022, n Gjykatn e Posame t Apelit pr Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar, u shpall vendimi lidhur me shtjen nr. 25, dat 20.06.2022 regjistrimi, me objekt “ankim ndaj vendimit t caktimit t mass s sigurimit personal”, n ngarkim t personit nn hetim L.P., ku trupi gjykues monokratik i prbr nga gjyqtarja Daniela Shirka, vendosi:
  1. Miratimin e vendimit nr. 51, dat 21.05.2022 t Gjykats s Posame t Shkalls s Par pr Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar pr personin nn hetim L.P.
  2. Ndalimin e publikimit t vendimit n referim t nenit 103 t K.Pr.Penale.

  (BalkanWeb)

 7. #7
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,228
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Aktiviteti kriminal i familjes Dumani

  “Grabitja me arm e nj ‘Audi Q5’ zbuloi…”/ 90 mij euro pr “kokn” e Dumanit e t vllait, si dshtoi n 2020 plani pr vrasjen e tyre (DETAJE)

  Emri: dumani-1.jpg

Shikime: 170

Madhsia: 17.1 KB

  Grabitja me arm e nj “Audi Q5” vern e 2020-ts pran shkmbit t Kavajs ka zbuluar porosin pr nj vrasje t dyfisht kundrejt pagess prej 90 mij.

  Personi q do t kryente ekzekutimin sht Hamid Skuqi, i arrestuar pr vjedhjen me dhun t nj mjeti n pronsi t nj shtetasi kosovar, bashk me nj shokun e tij.

  Sipas dosjes hetimore q ABC e disponon, Skuqi pas arrestimit ka treguar se makinn e ka vjedhur me mikun e tij pr t kryer vrasje, me porosi t nj personi q quhej Gazi. Ky i fundit i ka krkuar ekzekutimin e 2 vllezrve, banesa e t cilve gjendej n zonn e Shn Vlashit n rrugn e Nish Tulls.

  Ai ka msuar saktsisht banesn e shnjestrave si dhe fotot e tyre, por nuk e dinte se pr k bhej fjal.

  Nisur nga t dhnat q Skuqi ka treguar pr hetuesit, ka dyshime q objektiv ishin vllezrit Dashamir e Nuredin Dumani.

  Hetimet pr kta rast jan veuar, ndrsa ende nuk sht br i mundur identifikimi i personit q ka urdhruar vrasjen. Nga deklarimet e Skuqit, bhet me dije se, shkak ishte br nj konflikt pr trafikun e drogs n Holand mes porositsit dhe 2 vllezrve.

  Referuar dosjes hetimore, porositsi i kishte dhn parapages 1 mij euro Skuqit, si edhe nj pistolet tip Glock pr t kryer vrasjen. Por atentati ka dshtuar pasi mjetin q ata vodhn nn krcnimin e arms, u fik pak kilometra pasi e rrmbyen.

  ABC

 8. #8
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,228
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Aktiviteti kriminal i familjes Dumani

  N listn e zez t killerit, ky sht polici q iu gjet fotoja n telefonin e Nuredin Dumanit. Porosits i vrasjes ishte…

  Emri: Dumani-Guce-1536x994.jpg

Shikime: 170

Madhsia: 25.5 KB

  Zbulohet emri dhe fotoja e policit, fotoja e t cilit u gjet n telefonin e killerit me pages, Nuredin Dumani. Msohet se sht efektivi Krenar Gue, i cili sht marr n mbrojtje nga policia. Ka qen Nuredin Dumani, i cili pas dshmis maraton me or dhe dit t tra, sht ndalur te nj list me persona, emra dhe foto, q mbante n telefonin e tij dhe q prisnin q t ekzekutoheshin.

  Mes tyre sht gjetur edhe fotoja e efektivit t Policis s Shtetit, i cili ishte listuar si nj nga personat q duhej t eliminohej pr llogari t Erion Alibejt, djalit nga Elbasani, i cili kishte marr prsipr nj hakmarrje t pafre kundr kujto q kishte marr pjes n ngjarjen e rnd t Bradasheshit, ku ai humbi vllan, xhaxhan dhe nj mikun e tij, shtetas turk.

  Masakra me tre t vrar solli nj zinxhir vrasjesh, por edhe dshmitarin e par t drejtsis pr bmat e Elbasanit, nj djal t ri, q kishte kryer nj krim makabr ndaj nj t njohurit t tij, duke e masakruar me thika, se i kishin premtuar para.

  Mesa duket, ka qen dshmia e ktij t riu, marr nga oficeri Krenar Gue, q ka br t mundur hedhjen drit mbi vrasjen e Emiljano Ramazanit dhe m pas masakrimit t Renis Runajt, vrasje kto t ndodhura n nj hark t shkurtr kohor t gushtit t vitit 2020, pasi n fakt ishin kryer edhe 2 ngjarje t tjera, me katr t vrar n Durrs dhe nga ku ishte prfituar edhe nj tjetr dshmitar me emrin Klevis Alla.

  E nse djali nga Durrsi kishte dhn emra dhe detaje pr vrasjen e vllezrve Haxhia dhe m pas edhe t atentatit ndaj Anxhelo Avdis dhe Dorian Shkozs, kishte nxjerr emrin e Altin Ndocit dhe lidhjet e tij me Nuredin Dumanin dhe Talo eln, Euglen Halili nga Elbasani pranoi aktin e rnd q kishte kryer dhe personat q i kishin thn pr ta kryer.

  Porositsi, sipas tij, kishte qen Erion Alibej, ku fal ksaj dshmie ai u vu n pranga nga Policia e Shtetit.

  Nga dshmia e Nuredin Dumanit u msua se Erion Alibej ishte n dijeni t punonjsit t Policis q kishte marr dshmin e Halilit, dshmi q kishte uar n pranga edhe ushtarin e Alibejt dhe shokun e Halilit, Xhuliano Hoxhaj.

  (BalkanWeb)

 9. #9
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,228
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Aktiviteti kriminal i familjes Dumani

  “Do u jap unave 60 mij euro”, Nuredin Dumani rrfen bisedn me Erjon Alibej: Do ndrroj objektiv, nuk i bj atentat Dine amit, por…

  Zbardhet dshmia e Nuredin Dumanit dhn pr prokurort e SPAK n lidhje me nj tjetr krim t kryer nga ai dhe banda e tij. Kt her bhet fjal pr ekzekutimin e Bujar els, vllait t Talo els, armik i prbetuar i Dumanit, q “BalkanWeb” e risjell edhe njher.

  Bujar ela u vra n 19 shtator t vitit 2020 rreth ors 05:45 t mngjesit, ndrsa ishte duke pir kafe n nj lokal n fshatin Bradashesh n Elbasan. Gazetarja Klodiana Lala ka siguruar pr BalkanWeb dosjen e SPAK, ku jepet edhe dshmia e plot e Dumanit pr kt ngjarje kriminale.

  “N lidhje me vrasjen e Bujar els t ndodhur n Elbasan n 17 Shtator t vitit 2020 dua t sqaroj se, arsyeja q u vra Bujari ishte se 2 dit m par m dat 15 shtator t vitit 2020 u vra miku im Klevis Kapllani n Rrogozhin (dyshoj se ngjarja sht kryer nga Talo ela dhe njri nga vllezrit Manhasa). Arsyeja e vrasjes s Kapllanit ishte se kishte drguar pistoletn n ngjarjen e Ramazanit tek servisi i Seit Manhass vllait t autorit. Un u organizova me Enver Diven dhe me Besmir Xhixhn. Komunikova me Erjon Alibej edhe i thash q do ndrroj objektiv nuk do t’i bj atentat Dine amit por do organizoj vrasjen e vllait t Talo els pr t marr hakun e shokun tim. I thash Erjonit do t’i jap unave 60.000 Euro, Enverit dhe Besmirit. Jemi takuar n 16 Shtator me Enverin dhe Besmirin n fshatin Pajov dhe kemi qndruar gjith natn n nj ar n Pajov duke pritur orn 04:00 t mngjesit pasi Bujar ela n kt or ohej pr t shkuar tek autobuzat q vinin nga Greqia dhe pinte kafe aty.

  N orn 4:00 kemi shkuar tek shtpia e Bujar els por na diktuan. Un s bashku me unat i shkova para shtpis dhe po prisja q t hapej dera e baness pr t dal jasht Bujari. Duke qndruar n pritje vjen pas meje nj shtetas t cilin nuk e njihja dhe e pyes kush je ti ? M tha q jam i shtpis ktu. Un isha veshur me nj jelek antiplum dhe i them personit jam i Policis. I thash unave, o komandant hajde se na pikasn dhe u larguam. Un isha me mjetin Mercedes E Class i vitit 2012 i cili ishte e vjedhur…. Pasi ikm direkt tek kthesa e Crrikut q t largoheshim nga lagja e Bujarit. U ktheva edhe njher bashk me Besin dhe Enverin tek lokali ku un e dija q ai e pinte kafen n mngjes. Pr vendndodhjen se ku e pinte kafen Bujari m kishte informuar Eljo Bitri. Eljon e kisha si informator por n kt ngjarje nuk e dinte q do vritej at dit Bujari… Kur jam kthyer nga kthesa e Crrikut pr te lokali q do kryenim ngjarjen, kam ndaluar tek nj karburant dhe kam hedhur naft. M pas shkova drejt vendngjarjes. Nuk e mbaj mend nse isha un para apo makina tjetr. Rrugs afr lokalit pash q doli nga makina Bujar ela n at moment bra rreth rrotullimin dhe e ndalova makinn pak m prpara lokalit. Enveri me Besin ishin me makinn Renault prball lokalit ku po prisnin q t afrohesha un. Kur ata m pan q un zbrita nga makina, Enveri doli nga makina ku po qndronte dhe shkon n drejtim t Bujar els pr ta qlluar.

  Personat q ishin n tavolin me Bujarin u uan dhe u larguan, n at moment Enveri e goditi me armn Scorpions 7.65 diku tek 20 her. Un shkova pr ta qlluar por pistoleta me ngeci. Ishte pistoleta q me kishte falur Talo ela. Bujari nuk kishte vdekur akoma, por un e doja t vdekur. Meqense mua mu bllokua arma q kisha thrras Besin q ishte shofer dhe i thash hajde m sill armn. M tha a t bj, i thash ta godiste n kok. Ai qlloi dy her me pistolet 9 mm nuk e mbaj mend armn. Jemi larguar direkt pastaj secili me makin t vet n drejtim t Peqinit ku un ika shum para dhe prita sa t vinin unat me Renault. Ja bra me shenj kur i pash q t ktheheshin tek vendi ku do digjeshin makinat. unat e futn makinn dhe e dogjn dhe q t 2 erdhn te makina ime tip Benz. U larguam deri n Fush Kruj me benzin….Armt i kemi hedhur n kanal. I kemi hedhur tek rruga dytsore n Plepa tek kanali. Mbas shinave ku sht rotondo jemi kthyer djathtas dhe kemi hedhur armt. Nse shkoj n vendin e ngjarjes mund ta identifikoj vendin. Lekt mi ka sjell Erjoni nprmjet nj personi n Vor ku un kam nxjerr Enverin dhe Besin t marrin lekt me sa mbaj mend. Erdhn lekt tek un dhe ja ndava t dyve. Un nuk mbajta asnj lek. T dyve i ran nga 30.000 Euro pr kok. Un pastaj u largova pr n Kosov. Arjanit i kam shkruar pr kt ngjarje.”, sht shprehur Dumani.

  Nga trsia e hetimeve t kryera, dyshohet se vepra penale e vrasjes me paramenduar t kryer ndaj viktims Bujar ela sht kryer n bashkpunim nga t dyshuarit Nuredin Dumani, Besmir Xhixha, Enver Diva, Erion Alibej dhe Arjan Spahiu (ky i fundit i vrar n Belgjik), t cilt dyshohen pr veprat penale t “Vrasja me paramendim” n dm t viktims Bujar ela, kryer n datn 17.09.2020, n Elbasan, “Mbajtja pa leje dhe prodhimi i armve, armve shprthyese dhe i municionit”, t kryera n bashkpunim n formn e veant at t grupit t strukturuar kriminal.

  Balkanweb

 10. #10
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,228
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Aktiviteti kriminal i familjes Dumani

  “E goditi me lev n fytyr”/ Si i fundosi dshmia e Dumanit “bost” e krimit, ngjarja ku implikohej Talo ela e Gent Sharra

  Teksa policia dhe drejtsia vijojn hetimet dhe aksionin pr kapjen e “t fortve”, t prfshir n ngjarje t rnda kriminale n vend, “BalkanWeb” risjell t tjera dshmi t t penduarit t drejtsis, Nuredin Dumani, i cili trazoi botn e krimin dhe m gjer.

  RRFIMI I DUMANIT

  “Ishim me qafore dhe kapele sepse skishte kamera. Kemi zbrit un me Talon i pari pasi jemi afru tek pallati 5 katsh (pallatet e Enverit). Talo sht futur sa zbret shkalln un isha prball, Talo e goditi me lev n fytyr, i ra 2 ose 3 here dhe u rrezua n tok, un kisha detyr vetm t merrja antn, u mundova ta merrja antn por se lshonte, kto m kishin dhn nj thik hidrauliku dhe u mundova ta prisja rripin e ants dhe e preva dhe t dora, n kt moment ai e lshon antn dhe largohemi me Talon drejt Audit. Ishte rruge e prishur nuk kisha qen ndonjher. Kemi ndenjur tek shtpia e xhajs se Ilirit deri n dark. M pas ikim n qytet. Ikim me pas tek shtpia e halls se Ilirit. Ishin 20.000 Euro, un kam marr 4.000 Euro, n prisnim diku tek 80.000 – 100.000 Euro”.

  Lidhur me faktin penal t vjedhjes me dhun n dm t shtetasit Shyqyri Shala, ngjarje e ndodhur n datn 13.02.2012, n Kavaj.
  19.1 Prokuroria e Posame Kundr Korrupsionit dhe Krimit t Organizuar ka regjistruar n datn 27.04.2022, procedimin penal nr. Regjistrimin e procedimit penal nr.89 dat 27.04.2022 n regjistrin e procedimeve penale t Prokuroris s Posame (n baz t akteve t procedimit nr. 44/2012 t Prokuroris s Rrethit Gjyqsor Kavaj, t rifilluar) q bn fjal pr vjedhjen me dhun t shtetasit Shyqyri Shala, ngjarje e ndodhur n datn 13.02.2012. Ky procedim penal sht regjistruar pr veprat penale t “Vjedhje me dhun”, n dm t shtetasit Shyqyri Shala, e kryer n datn 13.02.2012 n qytetin e Kavajs, kryer n bashkpunimin e posam n formn e grupit t strukturuar kriminal, “Grupi i strukturuar kriminal” dhe “Kryerja e veprave penale nga grupi i strukturuar kriminal dhe organizata kriminale”, parashikuar nga nenet 139, 28/4, 333/a dhe 334 t Kodit Penal.

  19.2 Ky procedim penal ka t bj me ngjarjen e dats 13.02.2012, ku rreth ors 12:30, n vendin e quajtur pallati 60 hyrjesh, n Lagjen nr. 2 t qytetit t Kavajs, shtetasi Shyqyri Shala, kambist n Kavaj, kur ka shkuar pr n shtpin e tij, n katin e tret t ktij pallati, gjat kohs q parkonte autoveturn, ka par dy persona q kan hyr n pallatin e tij. Pa i dhn rndsi ktij fakti, ai sht drejtuar pr n banes dhe kur ka arritur n katin e dyt t pallatit, njri prej dy personave i ka drejtuar nj pistolet. N kto rrethana Shyqyriu sht kthyer dhe ka zbritur shkallt me qllim largimin e tij, por sht arritur n hyrjen e jashtme t pallatit nga t dy personat, t cilt e kan goditur me mjete t forta n kok. Shyqyri Shala sht prleshur me kta dy persona, por ata i kan marr antn me para, rreth 4, 500, 000 lek, si dhe telefonin celular tip Nokia me nr. cel n t nr. 0682208544 dhe jan larguar me vrap. Autort jan ndjekur prej t dmtuarit deri n cepin e pallatit, por nuk ka mundur t’i kap, pasi ata jan larguar.

  19.3 Lidhur me kt shtje jan kryer veprimet hetimore nga prokuroria t cilat jan prshkruar hollsisht n krkes.

  19.4 Me rndsi pr kt shtje sht deklarimi i shtetasit Nuredin Dumani dhn pr organin e akuzs, i cili sqaron se: “…….Grabitja e 2 ka qen po me t njjtt persona n Kavaj n vitin 2011. Ishte nj kambist n dalje t Kavajs. Ishte i moshs 60 vje, e njihte Ilir Fee, ky na orientonte. Grabitjen e kam br un me Talo eln. Ky person zbriste diku rreth ors 06:00 – 06:30, e kisha ruajtur s bashku me Ilirin. E kam ruajtur diku 2 ose 3 dit bashk me Ilirin. Diku afr n autostrad Ilir Fee kishte shtpin prball mobileri Simaku n krahun e Kavajs. Ishte baza ku ne takoheshim dhe linim makinat e tyre. N kt banes linim dhe armt dhe makinat e vjedhura. Shtpin e kishte halla e Ilir Feit e cila jetonte n Itali. Kemi dal at dit me audi 80 benzin ngjyr gri i vjedhur, kt makin e kishte vjedhur Talo ela ai na e solli. Shofer ishte Ilir Fei, n vend t par ishte Talo ela dhe mbrapa isha un. Ishim me qafore dhe kapele sepse skishte kamera. Kemi zbrit un me Talon i pari pasi jemi afru tek pallati 5 katsh (pallatet e Enverit). Talo sht futur sa zbret shkalln un isha prball, Talo e goditi me lev n fytyr, i ra 2 ose 3 here dhe u rrezua n tok, un kisha detyr vetm t merrja antn, u mundova ta merrja antn por se lshonte, kto m kishin dhn nj thik hidrauliku dhe u mundova ta prisja rripin e ants dhe e preva dhe t dora, n kt moment ai e lshon antn dhe largohemi me Talon drejt audit. Futemi tek nj rrug tek fshatrat e Kavajs q lidhen me Tirann. E lam audin para nj shtpie jasht Kavaje dhe na priste BM e Ilir Feit q e drejtonte Gent Sharra i cili kishte shkuar m par aty. Kshtu ishte plani. Organizimi ka qen gjithmon 4 veta un, Gent Sharra, Talo ela dhe Ilir Fei. Kemi shkuar tek xhaja i Ilir Feit n nj fshat n Kavaj, ishte rruge e prishur nuk kisha qen ndonjher. Kemi ndenjur tek shtpia e xhajs se Ilirit deri n dark. M pas ikim n qytet. Ikim me pas tek shtpia e halls se Ilirit. Ishin 20.000 Euro, un kam marr 4.000 Euro, n prisnim diku tek 80.000 – 100.000 Euro”.

  19.5 N krkesn e paraqitur, prokuroria arsyeton se: N analiz t dhnave t prftuara nga deklarimi i shtetasit Nuredin Dumani rezulton se ato prputhen dhe vijn n harmoni me t gjith provat e tjera t shtjes. Fakti se ngjarja e ndodhur te hyrja e pallatit sht kryer nga dy persona sipas hetimeve t kryera e nga ana tjetr shtetasi Nuredin Dumani deklaron se “…Kemi zbrit un me Talon i pari pasi jemi afru tek pallati 5 katsh (pallatet e Enverit)….”, fakti se i dmtuari sht goditur n kok me mjete t forta dhe m pas i sht marr anta me para brenda, fakti se personat sipas dshmis s t dmtuarit Shyqyri Shala ishin rreth moshs 18-24 vje, nga ana tjetr sipas dshmis s shtetasit Nuredin Dumani, “kambistin e njihte Ilir Fee….”, fakti se n vendngjarje sht gjendur bishti i cigares SLIMS e cila nga akti ekspertimi ka rezultuar se “u prfitua nj profil i plot human i seksit mashkull dhe ka karakteristikat e prshkruara n akt (tab l)”, etj…

  19.6 Trsia e ktyre provave krijon dyshimin e arsyeshm se t hetuarit Nuredin Dumani, Gentian Sharra, Ilir Fei, Talo ela, kan konsumuar element t veprave penale t “Vjedhje me dhun”, n dm t shtetasit Shyqyri Shala, e kryer n datn 13.02.2012 n qytetin e Kavajs, kryer n bashkpunimin e posam n formn e grupit t strukturuar kriminal, “Grupi i strukturuar kriminal” dhe “Kryerja e veprave penale nga grupi i strukturuar kriminal dhe organizata kriminale”, parashikuar nga nenet 139, 28/4, 333/a dhe 334 t Kodit Penal.

  (BalkanWeb)

 11. #11
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,228
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Aktiviteti kriminal i familjes Dumani

  A sht vrasja e Andi Zylyfit shkaku i hasmris mes dy vrassve brutal Talo ela – Nuredin Dumani? Dshmia mbi prplasjet e dhunshme me rivalin

  NIKOLETA KOVAI/ Andi Zylyfi sht i riu, i cili u vra sapo Nuredin Dumani kishte dal nga burgu.

  Emri: atentat1.jpg

Shikime: 145

Madhsia: 43.1 KB

  Ai kishte qen bashk me nj shokun e tij kur ishte ekzekutuar, ndrkoh q Talo ela kishte prdorur pr at ekzekutim makinn e Dumanit. Ky i fundit msohet se ishte zemruar me Talon se nuk e pagoi dhe se n at koh ishte keq pr lek, meq sapo kishte dal nga burgu dhe nuk kishte mundur ende t bnte ndonj pun, pra, ndonj vrasje, pasi ajo quhej pun pr t.

  Dshmia e tij, ln pr prokurort e dosjes q lidhet me momentin e zemrimit me Talo eln dhe deri n momentin e fundit q daton 29 marsin e ktij viti, dshmon se hasmria mes tyre shkoi n ekstrem, kur Dumani vendosi t’i vriste vllan pr shkak se i ishte vrar shoku i tij, Klevis Kapllani.

  Q n momentin e krisjes s miqsis mes tyre, jan shnuar mbi 5 akte t rnda n Durrs dhe n Elbasan, q mbajn shenjn e armiqsis s tyre vetm brenda vitit 2020.

  Megjithat, n dshmin e tij, Dumani ka treguar se n dy vrasjet e Durrsit, Talo ela nuk ka qen i prfshir pasi kan qen pun q i kishte marr prsipr vet Dumani bashk me grupin e tij pr shkak se ishin ‘punt’ e tij, duke br t mundur kshtu q emri i els t mos jet i prfshir n dy ekzekutimet e dyfishta n shkurt dhe prill t 2020-s kur u vran katr persona, mes tyre dy vllezrit pukjan, Besmir dhe Viktor Haxhia.

  Por ajo q bie n sy sht fakti se pr asnj nga vrasjet e ndodhura n kt vit, Dumani nuk ka treguar shkaqet e ngjarjeve, prve arsyes se prse kishte vrar vllan e Talos, Bujarin. Prokuroria ka vetm nj motiv pr t gjitha ato ngjarje, q lidhet me vrasjen e nj t pafajshmi si ishte taksisti Bujar ela.

  N dosje gjendet edhe dshmia q tregon se ku nisi krisja mes Talos dhe Nuredinit, ndrkoh q prgjat gjith ktyre viteve, Dumani ka rezultuar shum aktiv n t gjitha ngjarjet q ia ka besuar SPAK-ut.

  DSHMIA E NUREDIN DUMANIT PR KRISJEN E MIQSIS

  Nga ana e organit procedues n prani t mbrojtsit jan marr deklarimet e shtetasit Nuredin Dumani, i cili shpjegon se: N vitin 2019, pasi kam dal nga burgu m ndodhi nj konflikt me Talo eln.

  Pas vrasjes s Andi Zylyfit e ndjeva veten t prdorur pr arsye se ‘Benz’i q u prdor n ngjarjen e vrasjes mua ma kishin falur dhe un po e mbaja q ta shfrytzoja pr ndonj ngjarje tjetr, grabitje ose vrasje, kto ma krkuan duke m thn q i duhej shpejt pasi do kryenin vrasjen e Andi Zylyfit.

  Makina ishte ‘Mercedez Benz E’ ose ‘C Clas’, ngjyr gri, t ciln e kam pasur tek garazhi i Gim Gjinit. Kjo makin ka ndryshuar ngjyr tri her nga e bardh, e zez dhe gri, te servisi i Dorjan Shkozs, n zonn e Nishtulls.

  Un vet i krkova Talos t merrja pjes pasi kisha mbetur pa lek, por ai m tha nuk t fus dot se sht n pjes Miri Haxhia dhe Altin Ndoci, ata kan marr kaparin. Talo m tha q do ta zvendsonte makinn pasi t mbaronte ngjarja. Makinn nuk ma zvendsoi dhe nuk m dha as lekt q m premtoi.

  Disa dit m von, 2 ose 3 dit pas ngjarjes, po debatoja me Talo eln se ngjarja kishte ndodhur n Peqin dhe ata kishin ardhur n Durrs pr kontroll te shtpia ime, thrritn dhe vllain e madh, po s’kishte lidhje.

  ROLI I TOS GOSS

  Fajin Talo ia vinte Tos Goss, sepse ky ishte informator i lvizjes s Andi Zylyfit. Tos Gosa sht bashkpuntor te t gjitha vrasjet q kan ndodhur n Elbasan duke filluar nga Indrit Dylgjeri, 2 vllezrit Baho dhe tek Andi Zylyfi. Tosi sht diku mbi 40 vje, ka nj lokal ose restorant n Peqin, ka pasur nj golf i zi dhe nj BMV seria 3. Tosi sht kuqalosh diku te 175cm.

  Kt jua them me siguri pasi e kam takuar dhe vet Tosin. Mbasi i sht br atentati Andi Zylyfit kam shkuar me urdhr t Talos te Dine ami, i cili ka nj lokal diku n qendr t Elbasanit, ka fast food. Kam shkuar te Dine ami kam marr nj qese t zez me lek t ndara n 2 pjes.

  Un Dine amin nuk e kisha par m par, por kisha dgjuar pr t. N dijenin time, Dine amit lekt pr vrasjen e Andi Zylyfit ia ka dhn Kel Kamami. Dine ami sht burri i tezes s Kel Kamamit.

  Dine ka pasur lidhje familjare me Kelin, nprmjet tij ka krijuar kontakt dhe me grupin e opajve (vllezrit opja) dhe kjo i ka mundsuar Dine t investoj shuma parash t marra prej tyre n biznese t ndryshme. Dine ka nj lokal, fast food dhe nj servis. Ka shum prona q jan investime t opajve. Dine ami sht trup i shkurtr, i shndosh dhe qeros. Talo m tha do marrsh disa lek, ato t voglat ndarjen me t vogl do t’ia japsh Tos Goss. Tos Gosn e kam takuar te pishat n Peqin, mesa mbaj mend ka pasur nj makin t vogl, por s’e mbaj mend, ndrsa Tosi ka ardh me nj Golf 5, i zi. Kemi biseduar pak dhe i kam thn ja ku e ke porosin tnde.

  Pjesn tjetr ia kam dhn Altin Ndocit, i cili ka ardhur te rrugica e lagjes time. Altini ka ardhur m nj ‘C Class’ 2008/2009. Mbaj mend q ka qen aksham kur i kam dhn lekt. Altinin e pyeta pr pjesn time, ai m tha pr kt pun merret Lala (Talo ela).

  ANIMI I ALTIN NDOCIT NGA TALO

  Konflikti vazhdoi m Talon edhe n telefon, edhe ball prball. Ai pr do gj me sillte Altin Ndocin pr t biseduar, ndrkoh kishte lidhje me Dorjan Shkozn. Nj dit kam shar/ ofenduar Altinin te lagjja.

  Dorjani nuk m la ta godisja. Un isha me vllain tim, Dashnorin. Pas 2 ose 3 ditsh, Altin Ndoci i ka dal vllait tim Dashit, e ka ndaluar n rrug, vllai ka qen me BMV seria 3, Altini i ka nxjerr pistoletn me mulli vllait, si duket ka shkrep armn, por nuk ka realizuar qitjen.

  N at moment, vllai del dhe e rreh keq Altinin n afrsi t lagjes sime. Vllai m vuri n dijeni pr ngjarjen. Un i shkruajta Talos dhe e shava goxha rnd dhe i thash tani e tutje keni pun me mua pas ksaj ngjarje.

  Talo m tha q nuk e kam br, s’kam uar njeri dhe vllait tnd i blej dhe makin t re. Altin Ndoci na provokonte goxha her bashk me Mirin e Kols, saq nuk po dinim t reagonim n at koh. Pash situatn q nuk ishte e mir, Dorjan Shkoza ishte gjat gjith kohs pas meje n do lvizje duke m vzhguar.

  M pas u ula me vllain dhe i thash q duhet t largohemi nga Shqipria pasi ato duan t na vrasin, un nuk lvizja dot pasi isha me ekspuls……”

  ANALIZA E SPAK

  Prokuroria lidhur me kt ngjarje ka arsyetuar n krkes: N analiz t provave t grumbulluara deri n kt faz t hetimit krijohet dyshimi i arsyeshm se shtetasit Talo ela, Altin Ndoci, Dine Cami dhe Tos Gosa kan konsumuar element t veprave penale t “Vrasjes n rrethana t tjera cilsuese” dhe “Mbajtja pa leje dhe prodhimi i armve, armve shprthyese dhe i municionit”, e kryer n bashkpunim n formn e grupit t strukturuar kriminal.

  Panorama

 12. #12
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,228
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Aktiviteti kriminal i familjes Dumani

  “Nuk vras femr pr 120 mij euro”- Si i shptoi ekzekutimit Blerta Bengasi, Nuredin Dumani rrfen far tha avokati: I thyet vetm turinjt, eleminojeni komplet

  NIKOLETA KOVAI

  Nuredin Dumani duket se n t gjitha rastet e depozituara n SPAK sht thuajse personi q merrte dhe delegonte porosit sipas pozicioneve q mbanin njerzit q kishte rreth e rrotull vetes.  Dy rastet q lidhen me viktimat gra tregojn se si ai u gjend t dyja hert si pjes pazari, q merr prsipr vet t kryej krimin, por q m pas e delegon.

  N rastin konkret, pr Fatmira Dedajn, ai i ka treguar prokuroris s punn ia kishte dhn ta kryente Talo ela pr 30 mij euro, pasi Festim Qoli i kishte dhn atij 40 mij euro; 10 mij euro i mbajta pr vete – thot – se isha pa para, ndrsa pjesn tjetr ia kishte uar n Elbasan Talo els t‘i ndante me bashkpuntorin tjetr.

  N rrfimin e tij, ai i ka thn prokuroris se ishte tronditur shum kur kishte par mnyrn se si e kishte vrar Talo ela gruan e moshuar, ndrkoh q sipas dshmis s tij, br publike me an t vendimit t gjykats, kishte refuzuar t vriste gruan e avokatit, Alban Bengasi, pr shifrn e 120 mij eurove: sht femr, nuk vras femr pr kaq pak lek – thot q i ka thn avokatit, pasi e ka dhunuar ish-bashkshorten e tij, por jo sipas porosis q kishte marr Dumani nga burri i saj.

  Skedart e Bashkngjitur 178440

  Si i shptoi ekzekutimit Blerta Bengasi, dshmia tronditse e Dumanit

  N datn 30.01.2020, rreth ors 11:15, n rrugn “Mihal Grameno”, pa shkuar te shkolla 9- vjeare, n momentin q shtetasja Blerta Rui sht futur n makinn e saj, me targa “AA 282 DI”, sht afruar nj person dhe e ka qlluar n pjesn e fytyrs.

  Kjo sken ka zgjatur disa minuta dhe agresori sht larguar nga ana e kundrt e shkolls “Mihal Grameno”. E dmtuara ka lvizur n drejtim t shkolls “Osman Myterizi” dhe ka njoftuar Policin.

  Me rndsi, thot SPAK, pr kt shtje sht deklarimi i Nuredin Dumanit dhn pr organin e akuzs m dat 15.04.2022, i cili sqaron se: “N fund t vitit 2019, ose fillim t vitit 2020, me sa mbaj mend, m krkon Festim Qoli, por s’e mbaj mend me telefon ose me ndonj person. Takimin e kemi br te shtpia e Festimit. Kur kam shkuar te shtpia, m ka krkuar ndihm pr nj mikun e vet.

  Ishte avokat, ky avokat ka qen edhe avokati im n shtjen q ka pasur pr heqje t liris s personit n vitin 2013, mbaj mend q ka pasur nj Range Rover t fundit me 444.

  …Kt pun Festimi donte shum q ta realizonte pasi kur ra trmeti n nntor, iu prish kompleksi dhe krkonte dmshprblim nga shteti dhe avokati do ta ndihmonte q t merrte 500.000 euro. Festimi m oi afr te shtpia e saj dhe m tha se kush ishte objektivi.

  …Eljo, mbasi mbaroi punn, m ka shkruar mesazh dhe m pas kemi pir kafe duke m thn q e kreva at pun… Shkova te Festimi, i krkova lekt, por ai nuk ishte i knaqur, sepse nuk kishim thyer as kmb, as dor, por vetm turinjt.

  Festimi n at moment kishte folur me avokatin. Avokati nuk ishte i knaqur, sepse nuk ishte arrit krkesa e tij: ai donte q gruaja e tij t ishte sa m e dmtuar. Avokati pagesn ia dha Festimit dhe i kishte krkuar Festimit q t bnim nj takim t 3 t shkoja dhe un q t diskutonim q ta eliminonim gruan e tij komplet, pasi nuk donte q t ishte m gjall.

  Takimin e bm n nj lokal n Tiran. Vendin nuk e mbaj mend se ishte nat. Isha un me Festimin dhe m von erdhi edhe avokati me nj person tjetr q kishte dal nga burgu pasi e kishte nxjerr avokati.

  N tavolin avokati m shprehu paknaqsi pr punn e pabre si duhet dhe m pas m tha m mir q shkoi kshtu, pasi m sht shtuar inati dhe dua ta eliminoj fare.

  M ofroi mimin e 120.000 eurove pr ta mbaruar si pun. I thash sht shum pak pr nj femr. M than nse nuk e bn ti, do t`i them Gjegj Cukalit…

  Panorama

 13. #13
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,228
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Aktiviteti kriminal i familjes Dumani

  T arrestuarit/ Xhixha paralajmron se do bhet i penduar: Do rrfej lidhjet e grupeve kriminale me politikn, Dumani kishte prokuror n SPAK q e mbshtesnin

  31 vjeari Besjan Xhixha bashk me t arrestuarit e tjer ka pasur reagim t fort n salln e Gjykat s Posame Kundr Korrupsionit dhe Krimit t Organizuar kur sht prballur me Nuredin Dumanin.

  Emri: spppp-500x333.jpg

Shikime: 137

Madhsia: 54.2 KB

  Ai ka theksuar se Dumani nuk po thot t vrtetn, ndrsa ka paralajmruar se mund t bhet i penduar dhe t rrfej lidhjet e grupeve kriminale me politikn.

  Gazetarja Kolidana Lala tha pr BalkanWeb se Xhixha ka thn se Nuredin Dumani pas do vrasje u jepte siguri se nuk do t’i ndodhte asgj, pasi kishte lidhje me ministra, deputet, prokuror, madje duke theksuar edhe emra hetuesish, duke shtuar se n nj moment t dyt do t flas edhe me emra.

  Dshmia e Besjan Xhixhs n gjyq:

  Nuredin Dumani ka kryer 12 vrasje. Pas do vrasje, na ka thn se nuk m gjen asgj, pasi ka lidhje me ministra, deputet, prokuror, madhe m ka thn q ka lidhje me prokurorin Altin Dumani. E ka njeriun e vet dhe ndihej i mbrojtur. Dumani sht strehuar m shum sesa nj vit e gjysm n shtpin time dhe e njoh dhmb e dhmball, madje nj dhemb prej floriri e kemi vendosur tek nj i afrmi im, nse doni shkoni e verifikoni. Dumani duhet t flas pr t gjitha krimet q ka kryer, nse me t vrtet sht i penduar.

  Panorama

 14. #14
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,228
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Aktiviteti kriminal i familjes Dumani

  Prapaskenat e atentatit/ “Porosi nga Suel ela pr t ekzekutuar ‘Otin’!”- Dita e fundit e liris s Nuredin Dumanit, i penduari i drejtsis: M erdhi nj SMS se ishte plagosur…


  Nga dshmia e Nuredin Dumanit dalin na pah nj mori, jo vetm t dhnash pr ngjarje mizore, por edhe detajesh q dshmojn se sa leht lviznin dhe lvizin vrassit n vendin ton. Gjithka thuajse e br ditn, me nj ushtri personash q silleshin posht e lart pr t mos u pikasur, aq m pak ndaluar nga askush.

  Rrfimet e dy vrassve, t cilt uan n operacionin e madh t dy ditve m par, dshmojn se Festim Qoli dhe Henrik Hoxha jan edhe epiqendra e prqindjes m t madhe t krimeve t zbardhura sipas SPAK nga dshmit e administruara. Ndrkoh q Festim Qoli duket q menaxhon gjith aktivitetin n Durrs dhe zonat prreth, Elbasani duket m i ndar n zona influence.

  T gjith bashk, pra Durrsin dhe Elbasanin, i lidh Nuredin Dumani, pjesmarrja e tij thuajse n t 23 ngjarjet pr t cilat ka dshmuar, tregojn se sa aktiv ka qen ky person, deri natn q u “tradhtua” dhe u lshua n nj prit fatale n hyrje t Elbasanit. Dumani, bashk me shokun e tij, Henrik Hoxha, mbrritn n Elbasan pr t ekzekutuar nj nga djemt e njohur t atij qyteti, Elton Kiln.

  Prokuroria nuk e ka zbardhur ende se kush ka qen i interesuar pr ekzekutimin q mbeti n tentativ, pasi Nuredin Dumani ra nn nj breshri armsh dhe u plagos rnd. Po ashtu, n vendimin e Gjykats nuk gjendet asnj rrethan fakti n lidhje me dshmin e Dumanit apo Hoxhs s prse duhej t vritej Kila.

  Po ashtu prokuroria, duke iu referuar dosjes q gjendet n vendimin e gjykats, ka ln pa sqaruar me dhjetra fakte tronditse q lidhen q n startin e nisjes s krimeve t dshmuara nga Dumani dhe Hoxha; q nga porositsit e ekzekutimit, q mbeti n tentativ, i Filip Gjeloshit n Tiran, q daton vitin 2011 e deri te shkaku se prse duhej eliminimi i biznesmenit Lulzim Masha?

  far lidhje kishte Suel ela me nj administrator shkolle? Po ashtu, Dumani ka treguar nj episod mjaft t vlefshm q lidhet me ekzekutimin e nn e djal n Durrs.

  Jan dy momente pikante q implikojn strukturat e Policis dhe t Prokuroris dhe ende nuk dihet nga SPAK, t paktn nga dosja, nse sht br ndonj hetim i veant pr pretendimet e dshmitarit Dumani mbi dhnien e 200 mij eurove nga ana e Festim Qolit pr “qent e Durrsit” dhe dalja e informacionit nga Prokuroria se “Fatmira Dedaj po e bezdiste duke shkuar n prokurori pr t zbardhur ngjarjen” – ngjarje q n fakt u mbyll, si vrasja e djalit, ashtu edhe e saja!

  VRASS, T VRAR, T MBIJETUAR DHE VIKTIMA

  Referuar t dhnave t dosjes q gjendet n vendimin e gjykats, vrehen q 32 personat e prfshir n dosje kan kryer gjithsej 23 akte t rnda kriminale, prej tyre 8 jan vrasje, 7 tentativa, 6 grabitje me dhun dhe 2 shkatrrime pronash me eksploziv.

  Kto jan ngjarje q SPAK pretendon se i ka zbardhur dhe pr t cilat ekzistojn provat dhe faktet e mjaftueshme pr t’i vn n bankn e t akuzuarve.

  Por ajo q bie n sy n t gjith kto ngjarje kriminale t sjella n dosjen e SPAK, sht fakt q rrall prokuroria ka mundur t hedh drit mbi shkaqet reale t vrasjeve apo tentativave. N dosje flitet pr dy porosi t dhna nga Ervis Martinaj dhe Florenc apja, pr t eliminuar Indrit Doklen dhe Sokol Sanxhaktarin.

  Nuk bhet me dije nse ka refuzuar dshmitari t tregoj, apo prokuroria nuk e ka pyetur, por materiali hetimor nuk e sqaron kt moment se prse apja e krkoi “kokn” e Sanxhaktarit. Po ashtu, as prse i duhej Ervis Martinajt vrasja e Indrit Dokles, i cili ishte i gatshm, sipas dshmitarit, t paguante deri n 500 mij euro pr at vrasje.

  Hetimet, sipas SPAK, jan n vijim dhe pritet q t hidhet drit m gjersisht n gjith at skem t frikshme t krimeve q kishin realizuar 32 personat e ksaj dosjeje!

  DITA E FUNDIT E LIR E NUREDIN DUMANIT

  Referuar t dhnave t dosjes, bhet me dije se dy dshmuesit e krimeve monstruoze t grupeve kriminale q funksiononin n trekndshin Durrs-Tiran-Elbasan, me 29 mars kan mbrritur n Elbasan pr t ekzekutuar Elton Kiln. Kt ngjarje pr SPAK e ka zbardhur Henrik Hoxhaj, i cili ka thn se Nuredini ka ardhur nga Kosova q t mbaronin nj pun, pr t ciln e kishte porositur m par.

  M tej Henriku ka shpjeguar se ka vajtur disa her n Elbasan q t vriste personin, foton e t cilit ia kishte drguar Nuredini me SMS. Nuredini i kishte premtuar se do t paguhej 70 000 euro pr at pun.

  Pasi ka studiuar terrenin, e ka par t vshtir q ta vriste vetm kt person dhe n kt mnyr, ka ardhur Nuredini q ta kryenin bashk vrasjen.

  Henriku nuk ka mundur t‘i thot prokuroris se n emr t kujt do t bhej vrasja e atij personi, por Dumani msohet t‘i ket treguar se vrasjen e tij e kishte porositur Suel ela.

  RRFIMI I HENRIK HOXHAJT PR 29 MARSIN

  “Ne jemi nisur nga Fieri rreth ors 09:15, un dhe Nuredini, ai me BMV X5 me targa AA… dhe un me automjetin Benz me targa AA….

  Un isha para BMV pr t hapur rrugn dhe Nuredini pas meje. Para se t niseshim, Nuredini ka futur n automjetin BMV X5 dy automatik kallashnikov me fishek n fole dhe dy pistoleta. Un kam ndaluar pr t’i hedhur Benz-it tim karburant n nj karburant q nuk kishte kamera para se t shkosh te Jet Oil n Rrapz.

  Kam hedhur 30 mij lek naft, ndrsa Nuredini n kt koh ka parkuar n rrug para karburantit, te nj xhep rruge. Pasi hodha naftn, un jam nisur pr destinacion dhe rreth ors 11:30 kam arritur n Elbasan.

  Un vazhdoj pr n qytet, duke marr unazn dhe jam kthyer te karburant ‘Feleqi’, ndrsa Nuredini me BMV e tij ka qndruar te vendi ku rrinte zakonisht, te kryqzimi Crrikut. Nuredini do t qndronte aty derisa un ta njoftoja q kisha n sy personin qe do t vrisnim.

  N ikje e sipr kam kaluar para vendit ku shet makina personi qe do t vrisnim dhe nuk e kam par t ishte aty dhe pr kt arsye, kam futur makinn time pr ta lar te nj lavazh q sht prball me servis ‘Kadiun’ dhe vet jam ulur n lokal pr t pir nj bir.

  Kam qndruar te lokali rreth nj or e gjysm dhe m pas bra nj xhiro me makin, duke kaluar para piks s shitjes s makinave t personit q do t vrisnim, me qllim pr t par nse personi ishte aty, por nuk e kam par personin aty dhe kam vazhduar rrugn pr qytet dhe m pas jam kthyer dhe kam shkuar pr t ngrn dika te lokali ‘Eurodriza’, te rotondo n hyrje t Elbasanit.

  Gjat ksaj kohe, un i thash Nuredinit se nuk e kisha par personin q do t vrisnim, por kam fiksuar nj Benz t parkuar aty jasht dhe e kam pyetur Nuredinin nse personi q ne krkonim kishte apo jo Benz, por ai m tha q donte par ai mjet. Un e pash mjetin, por nuk fiksova persona dhe kam njoftuar Nuredinin pr faktin.

  Duke par kt gj, mosgjetjen e personit q ne krkonim, un jam ulur pr t ngrn buk tek ‘Eurodriza’, si thash, ku kam qndruar pr nj koh t gjat, dhe m pas jam uar dhe kam ikur me mjetin Benz prsri te lavazhi te ‘Kadiu’.

  Qndrova te lavazhi dhe e lava prsri mjetin nga jasht pr t shtyr kohn dhe ndrkoh q automjeti po lahej, vazhdoja komunikimin me mesazhe me Nuredinin. Ai m ka thn se vazhdonte t qndronte aty ku e kisha ln n fillim te kryqzimi i Crrikut.

  N nj moment, Nuredini m pyeti me SMS duke m thn q edhe kjo dit na iku bosh. Pas ktij mesazhi, un kam qndruar edhe rreth 10 minuta dhe jam nisur drejt Nuredinit, vendit ku ai kishte parkuar automjetin.

  Rrugs pr aty m ka ndaluar Policia rrugore dhe sapo m lan t lir polict, nga Nuredini m ka ardhur SMS, ku m ka njoftuar t shkoja ta merrja se e kishin plagosur…”

  23 aktet kriminale

  Vrasjet

  1-Elvis Deda – 6 qershor 2012

  2-Fatmira Deda – 14 shtator 2013

  3-Emiljano Ramazani – 20 korrik 2020

  4-Bujar ela – 17 shtator 2020

  5-Dorian Shkoza dhe Anxhelo Avdia – 2 mars 2020

  6-Besmir dhe Viktor Marku – 27 prill 2020

  7-Andi Zylyfi dhe plagosja e Ardit Uruit – 2019

  8-Endrit Alibej, Arben Dylgjeri, Erdal Duranay – 29 dhjetor 2018

  Tentativa vrasjesh

  1-Lulzim Masha

  2-Indrit Dokle

  3-Blerta Bengasi

  4-Sokol Sanxhaktari (ngjarje e ndodhur n Durrs n datn 29.01.2020)

  5-Elton Kila

  6-Arben eta (ngjarje e ndodhur n datn 14.11.2013 n qytetin e Elbasanit)

  7-Filip Gjeloshi (ngjarje e dats 05.02.2011 n qytetin e Tirans)

  Grabitje me arm

  1-Hamdi Sharka

  2-Lirak Bajraktari

  3-Shyqyri Shala, e kryer n datn 13.02.2012, n qytetin e Kavajs

  4-Hamit Haxhia, e kryer n datn 11.02.2013, n qytetin e Durrsit

  5-Xhemali Lii (ngjarje e ndodhur n datn 19.12.2012 n qytetin e Elbasanit)

  6-Astrit Ademi, kryer n datn 17.06.2013, Maminas, Vor

  Shkatrrim i prons me eksploziv

  1-Banesa e Talo els – 5 nntor 2020

  2-Prona e Mustafa Subashi – 29 janar 2020

  Panorama

 15. #15
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,228
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Aktiviteti kriminal i familjes Dumani

  Dshmit pr vrasjet e bujshme/ Nuredin Dumani dhe “ushtari” i tij marrin statusin e t penduarit t drejtsis! Merren n mbrojtje familjet e tyre

  Nuredin Dumani dhe Henrik Hoxhaj, i konsideruar si “ushtari” i killerit t frikshm kan marr statusin e t penduarit t drejtsis pas dshmive t dhna para prokurorve t SPAK pr vrasjet e bujshme ku ata jan prfshir duke treguar bashkpuntort dhe porositsit.

  Skedart e Bashkngjitur 178442

  Sipas News 24, famiiljart e dy bashkpuntorve t drejtsis jan marr n mbrojtje nga autoritetet pr t shmangur ndonj hakmarrje t mundshme nga ana e kriminelve q kan rn n grackn e hetimeve dhe tashm jan shpallur n krkim nga autoritetet.

  Pas dshmive t Dumanit dhe Hoxhajt, prokuroria e posame ka mundur t hedh drit mbi krime t ndryshme t kryer n 10 vitet e fundit n Tiran, Durrs dhe Elbasan ku jan prfshir 8 grupe t ndryshme kriminale.

  Panorama

 16. #16
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,228
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Aktiviteti kriminal i familjes Dumani

  VIDEO/ Publikohen pamjet e operacionit “Plumbi i art”, momenti i arrestimit t bashkpuntorve t Nuredin Dumanit! Forcat RENEA msyjn n strofullat e krimit


  Publikohen pamjet e operacionit “Plumbi i art” i finalizuar nga Policia e Shtetit pak dit m par pas dshmive t Nuredin Dumanit dhe “ushtarit” t tij Henrik Hoxhaj.  N pamjet e publikuara nga Policia e Shtetit n bilancin e nj jave duken punonjsit e policis dhe forcat RENEA q kryejn kontrolle n ambiente t ndryshme si dhe momenti i shoqrimit t nj prej personave t arrestuar n kuadr t ktij operacioni.

  Policia thekson se operacioni sht ende n vijim e sipr. “Operacioni policor i koduar “Golden bullet” u zhvillua pr goditjen e grupeve kriminale q vepronin n fushn e krimeve t rnda ndaj personit, n kuadr t t cilit, deri tani, jan ekzekutuar 18 masa sigurie dhe jan sekuestruar 3 arm zjarri (konkretisht 2 kallashnikov dhe 1 pistolet), 2 antiplumb si ato q prdor Policia e Shtetit, municion luftarak, rreth 17 mij euro, aparate celulare, fatura bankare, automjete dhe sende t tjera t prfituara nga veprimtaria kriminale. Operacioni sht n vijim”, thuhet n njoftimin e policis.

  Njoftimi i policis s shtetit

  Vijojn operacionet policore kombtare dhe ndrkombtare, pr goditjen e veprimtaris kriminale n fushn e krimeve ndaj personit, kultivimit dhe trafikimit t lndve narkotike, pr kapjen e personave q qarkullojn me arm zjarri apo atyre t shpallur n krkim kombtar e ndrkombtar, pr goditjen e krimeve mjedisore, lojrave t fatit, krimeve ekonomike, si dhe pr garantimin e rendit dhe siguris n t gjith territorin.

  Gjat ksaj jave jan arrestuar, proceduar dhe shpallur n krkim 530 persona, nga kta: 144 jan arrestuar, 360 jan proceduar penalisht dhe 26 jan shpallur n krkim.
  Jan kapur n total 43 persona n krkim, 39 prej tyre n krkim kombtar dhe 4 n krkim ndrkombtar.
  Jan zhvilluar 27 operacione policore, t koduara: “Black”, “Camouflage 6’’, ‘’Camouflage 7”, “To”, “Extortion”, “Tracing”, “Sei”, “Tranzit 17”, “Gjurmimi”, “Piaza”, “Cloned key”, “Dealers 2”, “Livadhi”, “Bamatati”, “Butrinti”, “Radomira”, “ROAD GUARD 19”, “Samos”, “Servisi”, “Barrikada”, “Perimetri”, “Basti i fundit”, “Ishulli”, “Bratosh”, “Luzi”, “Black Cargo”, t cilat kulmuan me operacionin policor “Golden bullet”.
  Operacioni policor i koduar “Golden bullet” u zhvillua pr goditjen e grupeve kriminale q vepronin n fushn e krimeve t rnda ndaj personit, n kuadr t t cilit, deri tani, jan ekzekutuar 18 masa sigurie dhe jan sekuestruar 3 arm zjarri (konkretisht 2 kallashnikov dhe 1 pistolet), 2 antiplumb si ato q prdor Policia e Shtetit, municion luftarak, rreth 17 mij euro, aparate celulare, fatura bankare, automjete dhe sende t tjera t prfituara nga veprimtaria kriminale. Operacioni sht n vijim.
  N PKK Port Durrs sht duke vijuar operacioni policor i koduar “Black Cargo”, pr goditjen e trafikimit t drogave t forta, gjat t cilit, deri tani, jan sekuestruar 59 kg kokain.
  Si rezultat i operacioneve dhe goditjeve nga DVP n qarqe, jan sekuestruar dhjetra doza me kanabis, heroin dhe kokain, 190000 fara kanabisi, vaj kanabisi, qindra bim narkotike, pajisje t ndryshme q prdoren pr kultivimin e bimve narkotike n ambiente t mbyllura, mallra t ndryshm t dyshuar t kontrabanduar, rreth 32000 euro t dyshuara t prfituara nga veprimtaria kriminale, radio policie, 1 automjet i vjedhur dhe elsa t klonuar q shrbenin pr t vjedhur automjete.
  N fushn e armmbajtjes pa leje, jan evidentuar dhe goditur 18 raste dhe jan sekuestruar 8 arm zjarri, 1 pistolet sinjalizuese, 8 thika, doreza metalike, 1 shkop bejsbolli, municion luftarak etj.
  Jan goditur 6 raste t kundrshtimit t punonjsve t Policis, si dhe jan ndjekur ligjrisht 45 raste t dhuns n familje.
  Jan evidentuar dhe goditur 32 raste t krimeve mjedisore; 7 raste t organizimit t lojrave t fatit dhe 7 raste t vjedhjes s energjis elektrike.
  N fushn e narkotikve jan evidentuar dhe goditur 34 raste, ndrsa n fushn e krimit ekonomik jan evidentuar dhe goditur 32 raste.
  Policia Rrugore/Makina inteligjente “Poliscan”, lexuesi automatik i targave, radart automatik t vendosur n flotn e automjeteve t reja, kamera dhe mjete t tjera t pauniformuara, monitorime intensive n akset e cilsuara me risk, me qllim parandalimin e aksidenteve rrugore.

  Gjat ksaj jave jan pezulluar 656 leje drejtimi, nga t cilat: 496 pr tejkalim shpejtsie mbi normat e lejuara, 111 pr drejtim mjeti nn efektin e alkoolit apo n gjendje t dehur dhe 49 pr qarkullim n sens t kundrt.
  Jan arrestuar 69 drejtues mjetesh, nga kta: 23 pr drejtim mjeti n gjendje t dehur dhe 46 pr drejtim mjeti pa leje drejtimi.
  Jan arrestuar 2 drejtues mjetesh, njri prej tyre pr drejtim automjeti nn efektin e lndve narkotike dhe njri pr tentativ pr t korruptuar punonjsit e Policis Rrugore.
  Jan vendosur 17553 masa administrative, si dhe jan zvilluar kontrolle t dedikuara pr mjetet e transportit publik dhe pr respektimin e vijave t bardha.
  Policia Kufitare/Kontrolle intensive n pikat e kalimit, n kufirin e gjelbr dhe n at blu, me qllim parandalimin dhe goditjen e paligjshmris dhe trafiqeve t paligjshme.

  Gjat ksaj jave jan kapur 12 shtetas n krkim, nga t cilt 8 n krkim kombtar dhe 4 n krkim ndrkombtar.
  Jan proceduar penalisht 8 shtetas, pr veprn penale “Kalimi i paligjshm i kufirit”; 4 shtetas, pr veprn penale “Ndihma pr kalim t paligjshm t kufijve” dhe 5 shtetas, pr veprn penale “Falsifikimi i dokumenteve”.
  Jan goditur 2 raste t paligjshmris, nj rast i tentativs pr trafikim t lndve narkotike nprmjet pikave t kalimit kufitar dhe nj rast i mosdeklarimit t t hollave n kufi.
  Gjithashtu, jan goditur 3 raste t mitdhnies dhe jan proceduar penalisht 3 shtetas, t cilt, pr shkak t mangsive n dokumentacion, kan tentuar t korruptojn punonjsit e Policis Kufitare.
  Policia e Shtetit sht e angazhuar n kontrollin e territorit, me qllim parandalimin dhe goditjen e paligjshmris, si dhe po bashkpunon ngushtsisht me partnert dhe agjencit ligjzbatuese brenda dhe jasht vendit, pr t luftuar krimin e organizuar dhe terrorizmin.

  Policia e Shtetit garanton qytetart se sht n shrbim t tyre dhe n zbatim t ligjit, si dhe i fton srish ata pr t denoncuar n numrin pa pages 112 dhe n Komisariatin Dixhital, do rast t paligjshmris.

  Panorama

 17. #17
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,228
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Aktiviteti kriminal i familjes Dumani

  Ekzekutimi i Dorjan Shkozs/ ‘Ushtari’ i Dumanit, Henrik Hoxhaj: E qllova dy her t tjera n kok pasi m tha…

  Durrsi u trondit mbrmjen e 2 marsit t vitit 2020, ku dy persona u ekzekutuan me arm n lagjen nr.14. Viktima t atentatit ishin Dorjan Shkoza dhe Anxhelo Avdia.

  T penduarit e drejtsis, Henrik Hoxhaj dhe Nuredin Dumani kan treguar n dshmit e tyre para hetuesve se si ka ndodhur dhe ky krim i rnd.

  Skedart e Bashkngjitur 178443

  Sipas Henrik Hoxhajt, pr vrasjen e Dorjan Shkozs do paguheshin 70 mij euro, ndrsa ai vet do t merrte 35 mij euro.

  Prve Henrik Hoxhajt, Nuredin Dumani pr t kryer “punn” kishte pajtuar edhe Eljon Bitrin nga Elbasani, vllai i Lulzim Bitrtit i cili u vra disa koh m par.

  Eljo ka qen n drejtimin e makins me t ciln u krye vrasja. Duke udhtuar npr Nishtull, ata kan pikasur objektivi m t cilt jan shkmbyer paralel.

  “Un i thash t mos i jepte gaz por t kthehej. Kur u kthyem Eljo m tha se personi q do vrisnim qenka n trotuar pasi ai e njihte. Un i thash q mbaje makinn dhe sapo Eljo ndaloi un kam qlluar me dy pistoleta pa e hapu xhamin e makins. N kt moment njri nga dy personat ra n tok ndrsa objektivi Dorjan Shkoza br disa hapa dhe m pas ra n tok. Kam dal nga makina dhe i plagosuri m tha se nuk jam un.

  Un e pyeta Eljon nse sht ky apo jo dhe ai mu prgjigj q ai ishte, ather e kam qlluar dy her t tjera n kok. M pas hipa n makin dhe jemi larguar . Un mora makinn time pr n Tiran dhe kalova edhe nj postbllok policie por u largova. Armt i kemi ln n makin dhe Eljo e ka djegur n Shkumbin” msohet t ket thn Henrik Hoxhaj.

  Panorama

 18. #18
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,228
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Aktiviteti kriminal i familjes Dumani

  Atentati i dshtuar ndaj administratorit t shkolls private n Tiran/ ‘Ushtari’ i penduar: Nuredin Dumani m tha q duhej vrar djali i tij, por…

  I penduari i drejtsis, Henrik Hoxhaj, “ushtari” i Nuredin Dumanit, kan pranuar t rrfejn krimet e tyre ndr vite pas arrestimit. Hoxhaj sipas rrfimit para hetuesve t SPAK, rezulton i prfshir edhe n atentatin ndaj Lulzim Mashs, administrator i nj shkolle private n Tiran.

  Para prokurorve, Henrik Hoxhaj t jet shprehur se n janar t vitit 2022, ka qen pjesmarrs n atentatin e ndodhur ndaj Lulzim Mashs, i cili udhtonte me nj makin ML tek diga e Liqenit.

  Henrik Hoxhaj tregon se kishte pajtuar Skerdi Tasin pr t vrar Lulzim Mashn. Ai kishte qlluar ndaj biznesmenit por nuk e kishte eliminuar dot. Ndrkoh sipas Henrik Hoxha, Nuredin Dumani i kishte thn se duhej t vritje djali i Lulzim Mashs, pasi mashtronte njerzit dhe u merrte para. Duke qen se djali fshihej n Maqedoni “porositsit” kan tentuar t vrasin baban e tij.

  “Nuredin Dumani nga mesi i viti 2021 m ka shkruar dhe m ka ofruar 100 mij euro nse kryeja vrasjen e Lulzim Mashs. Un e kam marr prsipr pr ta kryer bashk me Skerdi Tasin kt vrasje.

  Pas rreth 8 muajsh n Janarin e 2022, bashk me Skerdin jemi nisur pr t kryer vrasjen.

  T dy kemi qen n Tiran dhe un kam patur nj makin ML gri me qira.

  E lash Skerdin tek diga e Liqenit q t priste Lulzim Mashn. Jemi takuar pas 45 minutash tek furgonat e Fierit ku ai ishte me kmb pasi kishte qlluar ndaj Lulzim Mashs.

  Ai m tha se i kishte qlluar por nuk e kishte vrar dot dhe ishte larguar n kmb.

  Armn m tha se e ka hedhur n liqen. Un kam pyetur Nuredin Dumanin se pse duhej t vritje Lulzim Masha dhe Dumani m tha se n fakt duhej t vritej djali i Lulzim Mashs.

  Sipas Dumanit ai mashtronte duke u marr para njerzve dhe fshihej n Maqedoni.

  Nuk kam dijeni pr llogari t kujt kishte marr Nuredin Dumani kt porosi.” msohet t jet shprehur Henrik Hoxhaj.

  Panorama

 19. #19
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,228
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Aktiviteti kriminal i familjes Dumani

  “Pr ‘Bubin’ s’flas, m ka thn se t vras motrn”/ I riu i penduar pr dy vrasjet e bujshme: Nuredin Dumani ka lidhje t forta n Policin

  NIKOLETA KOVAI/ Vetm 5 dit pas ngjarjes s rnd, q tronditi vendin, ku u ekzekutuan me breshri kallashnikovi dy vllezr n Durrs, Policia sjell n pranga nj djal t ri. Ishte 2 maji i vitit 2020, ndrkoh q para asaj vrasjeje kishte ndodhur edhe nj tjetr, po me dy viktima n t njjtn zon.

  Skedart e Bashkngjitur 178444

  Djali i arrestuar ishte “tradhtuar” nga nj SMS q i kishte uar Besmir Haxhis prpara se sa ai bashk me t vllan t binin n prit. Arrestohet dhe kur Policia i v para qelizat telefonike, ai dorzohet, vendos t rrfehet.

  Dshmia e tij ln n Prokurori bri q n vmendje t vinin srish Nuredin Dumani dhe Talo ela pr t cilt i riu thoshte: Ata i vran! Informacioni q la 22-vjeari, Klevis Alla, aso kohe, n duart e drejtsis, bri q t kuptohej se rreth Nuredin Dumanit dhe Talo els funksiononte nj ushtri, persona t ndryshm, q nga Lezha e deri n Fier.

  Por, Policia dhe Prokuroria e morn me ngadal, duke iu dhn mundsi ktyre personash t riorganizoheshin n grupe t fuqishme e t dhunshme e t jepnin “pun” e t bnin pazare pr koka t mdha t krimit n vend! E jo vetm t krimit.

  DSHMIA E ALLS PR “BUBIN”

  22-vjeari fillimisht i tha Policis dhe Prokuroris se n vrasjet e Dorian Shkozs, Anxhelo Avdiajt dhe t dy vllezrve Haxhia morn pjes Talo ela dhe Altin Ndoci. N nj dshmi t mvonshme tregoi se me ta ishte edhe dikush me emrin Ilir, por q e thrrisnin “Bubi”! Ai refuzoi t ia prmendte emrin derisa u ripyet prap dhe iu tha autoriteteve:

  “Ai sht Nuredin Dumani. Po un kam frik prej atij se m ka thn t vras motrn. Ka shum lidhje n Policin e Durrsit”.

  N fashikujt hetimor q gjenden n dosjen paraprake t SPAK-ut bhen me dije nj pik e rndsishme e ksaj prballjeje ku Prokuroria e Posame veon nj pjes nga rrfimi i Alls, i cili tregon frikn q lidhej me emrin e Dumanit dhe nga i vinte kjo frik.

  Nga dshmia e t riut nga Durrsi konkretisht saktsohet:

  “Jan marr deklarimet e bashkpuntorit t drejtsis Klevis Alla, i cili fillimisht implikonte veten me t hetuarit Talo ela, Altin Ndoci dhe nj person t quajtur Ilir me nofkn ‘Bubi’. M pas ai ka saktsuar shtetasi t cilit ai fillimisht i kishte atribuuar nofkn ‘Bubi’, ishte n fakt i hetuari Nuredin Dumani. Kt fakt ai e argumenton pr arsye se Nuredin Dumani ishte nj person shum i rrezikshm, t cilin ai e njihte shum mir, q kishte shum njohje dhe lidhje n Policin e Durrsit dhe ai kishte shum frik prej tij. Po kshtu ka deklaruar se Nuredini e ka krcnuar nprmjet telefonit se do i vriste motrn”.

  Dshmia e Alls u dokumentua dhe pr vrasjen e dy vllezrve Haxhia, Policia koh m von do t sillte n pranga edhe dy persona t tjer. Bhet fjal pr Besjan Xhixhn nga Larushku i Nikls dhe Enver Divn nga Fush-Mamurrasi.

  Ata u arrestuan dhe mbetn n qeli, deri sa dy dit m par, Gjykata dha nj tjetr mas arresti pr ta, si t prfshir n nj sr ngjarjesh n kuadr t grupit t strukturuar kriminal.

  Panorama

 20. #20
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,228
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Aktiviteti kriminal i familjes Dumani

  Zbrthehet Nuredin Dumani, gazetarja zbulon detajet e ngjarjeve t pathna: Po hetohen 3 prokuror dhe 2 drejtues policie


  Gazetarja Klodiana Lala, ka deklaruar se Nuredin Dumani ka rrfyer ngjarje t tjera kriminale t cilat nuk jan pjes e dosjes s br publike n media.

  E ftuar n emisionin Opinion, Lala u shpreh se bazuar n deklarimet e fundit t “killerit” jan marr nn hetim dy prokuror dhe 2 drejtues policis.

  Gazetarja shtoi se rrfimit e Dumanit lidhen dhe me ngjarje kriminale t ndodhura n ngjarje t tjera t vendit.

  “Nuredin Dumani ka folur pr ngjarje q nuk jan prfshir n kt dosje dhe q kan t bjn me Shkodrn, kan t bjn me Lezhn”, tha Lala.

  Panorama

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Davos: World Economic Forum shkput gjith lidhjet me Rusin
  Nga Albo n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 10-03-2022, 10:07
 2. Prse nuk dnohn krimet e kryera ndaj Fes n1967?
  Nga pirro10 n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 22
  Postimi i Fundit: 04-12-2013, 12:25
 3. Prse nuk dnohn krimet e kryera ndaj Fes n 1967?
  Nga pirro10 n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 19-11-2013, 07:11
 4. Ymer Ymeri rrfen n TVMITROVICA pr krimet e paslufts n Kosov
  Nga Vardari n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 51
  Postimi i Fundit: 15-02-2012, 15:39
 5. Aida Dumani-Modelja dhe Aktorja
  Nga dodoni n forumin Kinematografia dhe televizioni
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 24-05-2006, 09:04

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •