Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  26,075
  Postimet n Bllog
  4

  Krcnimi i Putin: Kush bn krcnime strategjike ndaj nesh do t marri prgjigje t rrufeshme

  Putin premton prgjigje "rrufe" ndaj krcnimeve strategjike

  Presidenti paralajmron se Rusia nuk do t hezitoj t prdor 'armt q asnj vend tjetr' nuk i posedon pr t'u mbrojtur

  Emri: 62694f9285f54063f70be0c0.jpg

Shikime: 69

Madhsia: 15.9 KB

  Presidenti rus Vladimir Putin ka paralajmruar forcat e jashtme kundr ndrhyrjes n konfliktin ukrainas, duke premtuar nj prgjigje rrufeje ndaj veprimeve t tilla, me prdorimin e armatimit m t avancuar t Mosks.

  Putin po fliste me ligjvnsit n Mosk t mrkurn.

  Nse dikush vendos t ndrhyj n ngjarjet n vazhdim nga jasht dhe t krijoj krcnime strategjike t papranueshme pr ne, ata duhet ta din se prgjigja jon ndaj atyre goditjeve q vijn do t jet e shpejt, rrufe, shpjegoi ai.

  Ne i kemi t gjitha mjetet pr ta br kt. Mjete pr t cilat askush prve nesh nuk mund t mburret. Por ne nuk do t mburremi. Ne do t'i prdorim ato nse lind nj nevoj e till," shtoi presidenti, pa specifikuar se cilat mjete mund t vendosen.

  Autoritetet ruse kan marr tashm t gjitha vendimet e nevojshme pr t'u prgatitur pr nj prgjigje t till, shtoi ai.

  Javn e kaluar, Moska testoi me sukses raketn balistike ndrkontinentale RS-28 Sarmat. Arma e re me aftsi brthamore mund t mbaj disa avion hipersonik Avangard, t cilt thuhet se jan n gjendje t anashkalojn do mbrojtje ajrore ekzistuese pr shkak t shpejtsis s tyre ekstreme dhe aftsis pr t br manovra t vazhdueshme gjat fluturimit t tyre.

  Ndryshe nga Rusia, SHBA dhe aleatt e saj t NATO-s aktualisht nuk kan arm hipersonike n shrbim. Pr momentin, t paktn.

  Vendet perndimore kan furnizuar n mnyr aktive Kievin me arm, duke prfshir sistemet e raketave antitank dhe anti-ajrore, automjete t blinduara dhe obusi, q nga fillimi i konfliktit me Rusin. Ata gjithashtu kan vendosur sanksione t ashpra q synojn t reduktojn aftsin e Rusis pr t financuar fushatn e saj ushtarake.

  Megjithat, Uashingtoni ka prjashtuar deri m tani izmet e NATO-s n tok ose nj zon t ndaluar fluturimi mbi Ukrain, duke prmendur frikn e nj konflikti t drejtprdrejt me Rusin.

  Moska ka kritikuar vazhdimisht drgesat e ndihmave vdekjeprurse n Ukrain, duke thn se ato vetm destabilizojn situatn dhe pengojn perspektivat e paqes. T martn, Ministri i Jashtm Sergej Lavrov akuzoi NATO-n se "n thelb po shkon n luft me Rusin prmes nj prfaqsuesi dhe armatos at prfaqsues".

  Rusia sulmoi fqinjin e saj n fund t shkurtit, pas refuzimit t Ukrains pr t zbatuar kushtet e marrveshjeve t Minskut, t nnshkruara pr her t par n vitin 2014, dhe njohjes eventuale nga Moska t republikave Donbass, Donetsk dhe Lugansk. Protokollet e ndrmjetsuara nga Gjermania dhe Franca u krijuan pr t'i dhn rajoneve t shkputura status t veant brenda shtetit ukrainas.

  Q ather, Kremlini ka krkuar q Ukraina t deklarohet zyrtarisht nj vend neutral dhe t siguroj garanci se nuk do t antarsohet n NATO. Ukraina e sheh ofensivn ruse si nj akt t paprovokuar lufte dhe ka mohuar pretendimet se po planifikonte t rimarr t dy republikat me forc.

  Burimi: RT

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,465

  Pr: Krcnimi i Putin: Kush bn krcnime strategjike ndaj nesh do t marri prgjigje t rrufeshme

  Suedia dhe Finlanda n NATO, Meta firmos protokollin e antarsimit  Presidenti Ilir Meta ka firmosur kt t diel protokollin pr antarsimin e Finlands dhe Suedis n NATO.

  N dekretin e tij, Kreu i Shtetit Shqiptar thekson se antarsimi i ktyre vendeve mike patjetr q sht nj zhvillim historik dhe ndryshim i madh strategjik, q mbshtetet n do hap nga Shqipria.

  Njoftimi i plot:

  Presidenti i Republiks, Ilir Meta, ka dekretuar me shpallje ligjet si vijon:

  Ligj nr. 56/2022 Pr ratifikimin e protokollit t Traktatit t Atlantikut t Veriut pr aderimin e Republiks s Finlands;

  dhe

  Ligj nr. 57/2022 Pr ratifikimin e protokollit t Traktatit t Atlantikut t Veriut pr aderimin e Mbretris s Suedis.

  Republika e Shqipris ka ndjekur me prparsi procedurat e brendshme ligjore lidhur me antarsimin e Republiks s Finalnds dhe t Mbretris s Suedis n NATO.

  Antarsimi i ktyre vendeve mike patjetr q sht nj zhvillim historik dhe ndryshim i madh strategjik, q mbshtetet n do hap nga Shqipria.

  Jemi t bindur se antarsia e tyre do t ndikoj n forcimin e kontributit t prbashkt n kt aleanc.

  S bashku qndrojm m t fort!

  (BalkanWeb)

Tema t Ngjashme

 1. amt: Athina t njoh gjenocidin ndaj nesh
  Nga Xhuxhumaku n forumin Bashkpatriott e mi n bot
  Prgjigje: 23
  Postimi i Fundit: 17-06-2012, 16:11
 2. Kercenime Ndaj Serbeve Te Kosoves
  Nga Darius n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 15-05-2012, 20:14
 3. Kush jane Aleatet Strategjike te Shqiperise per mendimin tuaj?
  Nga Enri n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 17
  Postimi i Fundit: 25-11-2011, 08:46
 4. Paragjykimet ndaj nesh
  Nga FLORIRI n forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Prgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 08-06-2010, 17:50
 5. Krcnime ndaj krerve t Federats Italiane t Futbollit (FIGC)
  Nga Hyllien n forumin Sporti npr bot
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 09-05-2004, 17:51

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •