Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 6
  1. #1
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,457
    Postimet në Bllog
    17

    Putin: Nga 1 prilli, gjithë pagesat për gazin në rubla ruse. Kush refuzon, i pritet furnizimi me gaz

    Putin cakton afatin për pagesat e gazit në rubla

    Emri:  6245ada485f5400a0818c372.jpg

Shikime: 106

Madhësia:  23.0 KB

    Masa do të hyjë në fuqi më 1 prill

    Presidenti rus Vladimir Putin ka nënshkruar një dekret, të enjten, duke kërkuar pagesa rubla për gazin për blerësit nga vendet e ashtuquajtura "jomiqësore". Këto janë shtete që kanë vendosur sanksione ndaj Moskës në lidhje me konfliktin e vazhdueshëm në Ukrainë.

    Masa hyn në fuqi të premten dhe kërkon që blerësit të hapin llogari në bankat ruse për të lehtësuar pagesat. Putin fillimisht e vuri në dukje lëvizjen javën e kaluar, duke shpjeguar se sekuestrimi i një sasie të madhe të rezervave valutore të vendit të tij nga Perëndimi nënkuptonte se marrja e eurove ose dollarëve për furnizime ishte kundërproduktive.

    “ Nëse vendet jomiqësore nuk paguajnë në rubla duke filluar nga 1 prilli, ne do ta konsiderojmë këtë si mospagim të kontratave të gazit, në të cilin rast kontratat ekzistuese do të anulohen ”, tha presidenti.

    Putin shpjegoi se Rusia "furnizoi gaz" për shtetet perëndimore të cilat "na paguanin në euro, të cilat ata vetë e ngrinë".

    “Kjo do të thotë se ne e kemi furnizuar gazin praktikisht pa pagesë,” shtoi ai. Sipas liderit rus, dekreti i tij i ri përfaqëson një hap drejt sovranitetit financiar të vendit të tij.

    Shtetet 'jomiqësore' të cilave Putin iu referua janë SHBA, Britania e Madhe, Kanadaja, Australia, Japonia, Tajvani, Koreja e Jugut, Zvicra, 27 vendet e Bashkimit Evropian dhe një numër vendesh më të vogla.

    Njoftimi e çoi menjëherë rublën në rritje nga nivelet më të ulëta historike kundrejt dollarit amerikan dhe euros, me monedhën ruse që rikuperoi pothuajse të gjitha humbjet e saj që nga fillimi i sulmit ushtarak në Ukrainë më shumë se një muaj më parë.

    Burimi: RT

  2. #2
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,457
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Putin: Nga 1 prilli, gjithë pagesat për gazin në rubla ruse. Kush refuzon, i pritet furnizimi m

    Çfarë ndodh nëse Rusia mbyll rubinetat e gazit në Evropë

    Afati i fundit për kalimin e pagesave në rubla

    Emri:  6243021285f540213c1438b0.jpg

Shikime: 52

Madhësia:  27.2 KB

    Rusia u ka dhënë vendeve "armiqësore" një afat më 31 mars për të filluar pagesat për importet e gazit natyror në rubla. Rregulli i ri i ndryshimit të monedhës do të prekë vendet që vendosën sanksione ekonomike ndaj vendit dhe ngrinë rezervat e tij valutore. Kjo ka të bëjë veçanërisht me disa vende të BE-së që mbështeten shumë në furnizimet ruse me energji.

    1. Çfarë do të ndodhë pas 31 marsit?

    Rusia thotë se Evropa nuk do të marrë gaz falas nëse vendet refuzojnë të paguajnë në rubla. "Ne nuk do të furnizojmë gaz falas, kjo është e qartë," tha të martën zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov. Kur u pyet nëse gazi do të fiket për jo-paguesit, Peskov u përgjigj: "Pa pagesë, pa gaz". Ai shtoi, megjithatë, se Rusia ende nuk ka marrë një vendim përfundimtar se si të përgjigjet nëse vendet evropiane refuzojnë të paguajnë në monedhën ruse.

    2. Sa varet Europa nga gazi rus?

    Evropa varet shumë nga gazi rus për ngrohjen dhe prodhimin e energjisë. Gazi rus përbën rreth 40% të konsumit total të Evropës. Importet e gazit të BE-së nga Rusia këtë vit ishin midis 200 dhe 800 milionë euro në ditë.

    3. Çfarë ndodh në Evropë pa gazin rus?

    Komisioni Evropian ka thënë se ka në plan të shkurtojë varësinë e BE-së nga gazi rus me dy të tretat këtë vit dhe t'i japë fund varësisë së tij nga furnizimet ruse "përpara vitit 2030".Megjithatë, ekonomistët thonë se nuk është e lehtë të zëvendësosh 1550 teravat-orë të gazit rus të dërguar në BE në vitin 2021. Evropa nuk mund ta zëvendësojë shpejt mungesën e furnizimit; do të duhet të frenojë kërkesën. Ndërkohë, rritja e importeve të gazit natyror të lëngshëm (LNG) në një treg tashmë të ngushtë global të LNG-së, do të bënte presion të madh përmbys mbi çmimet. Ky do të ishte një goditje e madhe për ekonominë evropiane, e cila tashmë po vuan nga çmimet e larta të energjisë. Një ndërprerje e zgjatur e furnizimit me gaz rus do të kishte një kosto për BE-në dhe madje mund të rezultojë që disa vende që janë më të ekspozuara ndaj luhatjeve të gazit rus, si Italia dhe Gjermania, të duhet të marrin masa urgjente. Kancelari gjerman Olaf Scholz ka paralajmëruar se ndalimi i importeve ruse të energjisë do të shkaktonte një recesion ekonomik në të gjithë Evropën.

    4. Cilat janë implikimet më të gjera?

    Ekziston rreziku i një krize globale energjetike. Rusia është eksportuesi më i madh i gazit natyror në botë dhe eksportuesi i dytë më i madh i naftës së papërpunuar pas Arabisë Saudite, sipas Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë. Zëvendësimi i gazit rus nuk do të jetë i lehtë. Evropa do të duhet të blejë gaz në tregun e hapur, që do të thotë nëse blejnë nga vende si Katari apo SHBA, do të duhet të paguajnë më shumë. Do të thotë gjithashtu se gazi që ata blejnë nuk do të shkojë diku tjetër. Rezultati do të jetë çmime më të larta të gazit kudo, pasi vendet e tejkalojnë njëra-tjetrën për furnizime të kufizuara.

    5. A do të ndikohen çmimet e naftës?

    Rusia furnizon rreth katër milionë fuçi naftë në ditë për Bashkimin Evropian. Ndryshe nga gazi, oferta e të cilit në një masë më të madhe ende rregullohet me kontrata afatgjata, çmimi i naftës është i paqëndrueshëm dhe përcaktohet nga oferta dhe kërkesa. Nëse Evropa ende vendos të braktisë naftën ruse, atëherë çmimet e naftës së papërpunuar mund të rriten në 200 dollarë për fuçi, ose edhe më të larta, paralajmërojnë analistët.

    6. A do të shesë Rusia mallra të tjera në rubla?

    Presidenti Vladimir Putin ka lënë të kuptohet gjatë njoftimit të planit të tij të pagesës se gazi natyror mund të jetë malli i parë rus që shitet në rubla. Nëse Perëndimi vendos sanksione të mëtejshme, rrit mundësinë që mallrat e tjera të eksportit rus mund të vlerësohen në rubla, duke përfshirë naftën e papërpunuar, qymyrin, metalet, tokat e rralla, mineralet, gurët e çmuar, gazrat fisnikë, lëndën drusore, plehrat, vajin ushqimor dhe grurin.

    7. Kush do të pulsojë i pari kur afrohet afati i pagesës?

    Deri më tani, vendet e BE-së dhe G7 kanë refuzuar kërkesën e Rusisë për të kaluar pagesat e tyre për gazin në rubla. Rusia tha se nuk do të sigurojë furnizime falas me gaz, duke sugjeruar se është gati të mbyllë rubinetat. Nëse kjo ndodh, Moska do të humbiste nga 200 deri në 800 milionë euro çdo ditë të embargos. Megjithatë, Rusia mund të ridrejtojë një pjesë të gazit në Azi. Evropa ka të ngjarë të përballet me një krizë ekonomike të paparë që nga Lufta e Dytë Botërore, pasi rritja e çmimeve të energjisë do t'i çonte ekonomitë e rajonit në recesion. Pra, kush do të injorojë i pari? Vendosni bastet tuaja.

    Burimi: RT

  3. #3
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,931

    Për: Putin: Nga 1 prilli, gjithë pagesat për gazin në rubla ruse. Kush refuzon, i pritet furnizimi m

    Nese rusi mbyll rubinetin e gazit neve keteja na Europa e kemi gati projektin rrezerve marrim gaz nga algjeria, Libia,Azerbaijan, nga usa, etj etj,Putin do hedhi vallen si te doje Europa e bashkuar ne rast te kundert le te shkoje andeja na azia fundja nje gje e tille eshte normale per nje vend te madh si rusia ku pjesa derrmuese e teritorit te vet ndodhet ne azi

  4. #4
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,457
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Putin: Nga 1 prilli, gjithë pagesat për gazin në rubla ruse. Kush refuzon, i pritet furnizimi m

    Hungaria thotë se është e pamundur të zëvendësohet gazi rus me alternativë 'të shtrenjtë' të SHBA-së

    Viktor Orban thotë se gazi rus është alternativa e vetme e vendit të tij

    Emri:  6246e17d85f5401baa6c885c.jpg

Shikime: 42

Madhësia:  19.3 KB

    Kryeministri hungarez Viktor Orban thotë se ka vende që nuk do të jenë në gjendje të zëvendësojnë gazin rus me alternativën më të shtrenjtë amerikane.

    Duke folur për radiostacionin lokal Kossuth të premten, kryeministri hungarez tha se gazi rus është alternativa e vetme e vendit të tij, pasi Hungaria është pa dalje në det dhe nuk do të jetë në gjendje të marrë gaz të lëngshëm nga SHBA.

    Orban përsëriti se Hungaria dënon sulmin e Rusisë kundër Ukrainës dhe se ai i kupton përpjekjet e presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky, pasi vendi i tij është në telashe dhe ai është në kërkim të interesave të Ukrainës, por tha se Hungaria “nuk mund ta ndihmojë popullin ukrainas duke duke e shkatërruar veten.”

    Ai shtoi se është e pamundur që Hungaria të "fikë gazin e lirë rus dhe në vend të kësaj të blejë energji të shtrenjtë amerikane", duke shtuar se nuk është e zbatueshme për Evropën të llogarisë në transportin e vëllimeve të mjaftueshme të gazit të lëngshëm nga SHBA-ja përtej oqeanit, dhe se nuk ka alternativë ndaj furnizimeve ruse në të ardhmen e afërt, veçanërisht për Hungarinë.

    “Nuk bëhet fjalë për të veshur një pulovër gjatë natës, për të ulur pak ngrohjen ose për të paguar pak më shumë për gazin, ka të bëjë me faktin se nëse nuk vjen energji nga Rusia, Hungaria do të mbetet pa energji fare. ” , tha Orban.

    Kryeministri u kritikua nga Ukraina dhe mbështetësit e saj për refuzimin e marrjes së një qëndrimi përfundimtar kundër Rusisë. Presidenti Zelensky i bëri thirrje liderit hungarez që të heqë dorë nga “ulja në gardh” dhe të zgjedhë një anë në konfliktin mes Kievit dhe Moskës.

    Ndryshe nga vendet e tjera të BE-së, Budapesti deri më tani ka refuzuar ose të dërgojë armë në Ukrainë, ose të lejojë vendet e tjera të lëvizin dërgesat nëpër territorin e tij.

    Më herët, Orban tha se Hungaria synon të shikojë së pari interesat e veta dhe do të mbajë një "pikëvështrim hungarez", por theksoi se "duhet t'u bëhet e qartë rusëve se nuk ia vlen të vazhdohet kjo luftë", duke paralajmëruar . në të njëjtën kohë që Evropa duhet të shmangë dëmtimin e vetes “më shumë se rusët”.

    Burimi: RT

  5. #5
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,457
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Putin: Nga 1 prilli, gjithë pagesat për gazin në rubla ruse. Kush refuzon, i pritet furnizimi m

    Rusia rrit furnizimin me gaz në Kinë

    Dërgesat përmes mega tubacionit Fuqia e Siberisë po rriten

    Emri:  6246e0f32030276de74bcb8f.jpg

Shikime: 48

Madhësia:  23.0 KB

    Kryesuesi rus i energjisë Gazprom tha të premten se ka pompuar më shumë gaz në Kinë përmes tubacionit Fuqia e Siberisë sesa ishte planifikuar. Eksportet ishin pjesë e kontratës midis Gazprom dhe China National Petroleum Corporation (CNPC), sipas raportit të kompanisë për rezultatet e tremujorit të parë.

    Gazprom vazhdon të furnizojë gaz në përputhje me kërkesat e konsumatorëve në përputhje të plotë me detyrimet kontraktuale, tha Gazprom të premten në Telegram. “Furnizimet me gaz në Kinë po rriten përmes tubacionit të gazit Fuqia e Siberisë sipas një kontrate dypalëshe afatgjatë midis Gazprom dhe CNPC” , shtoi ai.

    Tubacioni ndërkufitar 3,000 km (1,864 milje) filloi dërgesat zyrtare të gazit natyror rus në Kinë në vitin 2019. Kapaciteti i rrugës lindore është 61 miliardë metra kub gaz në vit, duke përfshirë 38 miliardë metra kub për eksport.

    Marrëveshja për furnizimin me gaz nëpërmjet tubacionit u arrit në vitin 2014, me Gazprom dhe CNPC që nënshkruan një kontratë 30-vjeçare. Është marrëveshja më e madhe e Gazprom ndonjëherë dhe Fuqia e Siberisë është tubacioni i parë i gazit natyror midis Rusisë dhe Kinës.

    Burimi: RT

  6. #6
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,457
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Putin: Nga 1 prilli, gjithë pagesat për gazin në rubla ruse. Kush refuzon, i pritet furnizimi m

    Rusia dhe Kina nënshkruajnë një marrëveshje të madhe për energjinë

    Marrëveshja 30-vjeçare do të rrisë furnizimin me gaz me 10 miliardë metra kub dhe do të shlyhet në euro

    Gazprom i Rusisë dhe Korporata Kombëtare e Naftës së Kinës (CNPC) nënshkruan një kontratë të dytë afatgjatë të premten për furnizimin e 10 miliardë metra kub (bcm) gaz natyror nga Lindja e Largët Ruse. Marrëveshja vjen pasi presidenti rus Vladimir Putin ndodhet në Kinë për një vizitë zyrtare.

    Sipas Gazprom, marrëveshja është "një hap i rëndësishëm në forcimin e mëtejshëm të bashkëpunimit reciprokisht të dobishëm midis Rusisë dhe Kinës në sektorin e gazit". Pasi projekti të arrijë kapacitetin e tij të plotë, vëllimi i furnizimeve me gaz të gazsjellësit rus në Kinë përmes rrugës së Lindjes së Largët do të arrijë në 48 miliardë metra kub në vit (përfshirë furnizimet përmes tubacionit të gazit Power of Siberia).

    Depozita më e madhe e gazit natyror të Gazprom në Lindjen e Largët është fusha Yuzhno-Kirinskoye, ku prodhimi do të fillojë në vitin 2023.

    “Nënshkrimi i kontratës së dytë për furnizimin me gaz rus në Kinë dëshmon për nivelin më të lartë të besimit dhe partneritetit të ndërsjellë midis vendeve dhe kompanive tona. Partnerët tanë kinezë nga CNPC konfirmojnë se Gazprom është një furnizues i besueshëm i gazit”, tha kreu i Gazprom, Alexey Miller.
    Furnizimet ruse të energjisë në Kinë kanë arritur nivele rekord, sipas ndihmësit të Kremlinit, Yury Ushakov.

    Gazprom dhe CNPC nënshkruan kontratën e tyre të parë 30-vjeçare për furnizimin me gaz nëpërmjet tubacionit Power of Siberia në 2014. Tubacioni ndërkufitar 3,000 km (1,864 milje), i pari tubacion i gazit natyror midis Rusisë dhe Kinës, filloi dërgesat tre vjet më parë .

    Në vitin 2015, palët ranë dakord për furnizimin me gaz nëpërmjet rrugës perëndimore, ose Power of Siberia 2, e cila do të dërgojë gaz nga Gadishulli Yamal i Siberisë, ku janë rezervat më të mëdha të gazit të Rusisë. Tubacioni i ri do të jetë në gjendje të transferojë deri në 50 bcm më shumë gaz përmes Mongolisë në Kinë çdo vit.

    Në janar, Gazprom përfundoi një analizë të projektit për ndërtimin e gazsjellësit Soyuz Vostok përmes Mongolisë në Kinë, i cili do të bëjë të mundur furnizimin e Kinës deri në 50 miliardë metra kub gaz në vit.

    Analistët thonë se 'strumbulli i gazit' i Moskës drejt Kinës përbën një sfidë për Evropën, e cila është duke luftuar me rritjen e çmimeve të energjisë në muajt e fundit. Rusia mbetet furnizuesi kryesor i Evropës me gaz, por ndryshimet që ajo po bën aktualisht në infrastrukturën e saj të transportit të energjisë duhet të merren seriozisht, vërejnë analistët.

    Konsumi vjetor i gazit në Evropë prej 541 bcm është më shumë se 331 bcm i Kinës, por ky i fundit pritet të rritet në 526 bcm deri në vitin 2030 pasi Pekini redukton varësinë e tij nga qymyri. Firma konsulente McKinsey vlerëson se kërkesa e Kinës për gaz do të dyfishohet deri në vitin 2035. Konsumi i saj vjetor i gazit pritet të arrijë në 620 bcm deri në vitin 2040 dhe të kalojë naftën si burimi kryesor i karburantit deri në vitin 2050, sipas të dhënave të bëra publike në shtator nga gjigandi kinez i energjisë Sinopec.

    Burimi: RT

Tema të Ngjashme

  1. Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 17-03-2022, 09:27
  2. Shqipëri: Embargoja ruse mbi grurin, pritet rritja e çmimit të bukës
    Nga Albo në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 15
    Postimi i Fundit: 29-01-2015, 21:16
  3. RUSI - Çdo femër ruse mund të mbetet shtatzënë me presidentin Putin.
    Nga Wordless në forumin Aktualitete shoqërore
    Përgjigje: 10
    Postimi i Fundit: 11-12-2014, 11:29
  4. Hey 1 Prilli! Pesce d^Aprile Kush ka genjyer me bukur sot?
    Nga Mr.Dashuria në forumin Lojra dhe rebuse
    Përgjigje: 21
    Postimi i Fundit: 02-04-2011, 04:14
  5. Isa-Putin, injoron te gjithe gjate nenshkrimit te kodit te miresjelljes.
    Nga Gogi në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 38
    Postimi i Fundit: 15-11-2010, 17:28

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •