Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 16
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,230
  Postimet n Bllog
  4

  Presidentit Biden i shket gjuha: "Do t kemi nj rend t ri botror"

  Emri: IMG_1368.jpg

Shikime: 104

Madhsia: 22.6 KB  Biden: "Do t vendoset nj rend i ri botror dhe ne (amerikant) duhet t jemi n krye"

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,230
  Postimet n Bllog
  4

  Rusia: Rendi i ri financiar botror po vjen. SHBA dhe BE nuk kan m kontroll mbi t

  "Rendi i ri financiar botror" po vjen - Moska

  Emri: 624449fe20302753c37a8b5d.jpg

Shikime: 153

Madhsia: 38.5 KB

  SHBA dhe BE-ja kan njollosur reputacionin e tyre duke ngrir rezervat e banks qendrore t Rusis, ka thn ish-presidenti Dmitry Medvedev.

  Nj rend i ri financiar do t negociohet n bot dhe Perndimi nuk do t ket m fjaln kryesore n t, ka pohuar ish-presidenti rus Dmitry Medvedev.

  Sanksionet "djallzore" t vendosura ndaj Rusis nga SHBA, BE dhe aleatt e tyre pr konfliktin n Ukrain nuk kan arritur t gjymtojn vendin, por n vend t ksaj po "kthehen n Perndim si nj bumerang", tha Medvedev, ish-presidenti rus q tani sht nnkryetar i Kshillit t Sigurimit t Rusis, shkroi n Telegram. "Kjo sht e dmshme pr 'miqt' tan n Evrop dhe jasht saj."

  Por ndrkoh q Perndimi vazhdon prpjekjet e tij t pafrytshme pr t kufizuar Rusin, bota po shkon gradualisht drejt nj logjike t re t marrdhnieve ekonomike globale; drejt prmirsimit t sistemit financiar , tha ai.

  Sipas Medvedev, SHBA-ja dhe BE-ja kan njollosur reputacionin e tyre duke bllokuar rezervat e banks qendrore ruse. sht e pamundur t'u besohet atyre q ngrijn llogarit e shteteve t tjera; vjedhin asetet e biznesit t njerzve t tjer dhe pasurit personale, duke kompromentuar parimet e shenjtris s prons private.

  Pas shprthimit t konfliktit n Ukrain n fund t shkurtit, SHBA dhe BE ngrin gati gjysmn e rezervave valutore t Rusis, me vler 300 miliard dollar. Uashingtoni krijoi nj Task Forc t posame, KleptoCapture, pr t mbikqyrur zbatimin e sanksioneve kundr Mosks dhe pr t kapur asetet e individve dhe subjekteve q i shkelin ato.

  Besimi n monedhat rezerv po "venihet si mjegulla e mngjesit" dhe perspektiva pr t braktisur dollarin dhe euron n kt rol nuk duket m si nj perspektiv joreale, tha ai. "Epoka e monedhave rajonale po vjen."

  Rusia tha se nga 31 marsi, ajo do t pranoj pagesa pr gazin n rubla vetm nga "vendet jomiqsore", t cilat prfshijn SHBA-n dhe BE-n, ndrsa Kina dhe Arabia Saudite kan diskutuar kalimin n juan n tregtin e tyre t nafts.

  "Pavarsisht nse ata duan apo jo, ata do t duhet t negociojn nj rend t ri financiar," tha Medvedev. Dhe zri vendimtar do t jet m pas me ato vende q kan nj ekonomi t fort dhe t prparuar, financa publike t shndetshme dhe nj sistem monetar t besueshm. Dhe jo me ata q fryjn pafund borxhin e tyre publik, duke nxjerr gjithnj e m shum copa letre n qarkullim, t cilat nuk mbshteten nga pasuria kombtare.

  Burimi: RT

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,230
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Rusia: Rendi i ri financiar botror po vjen. SHBA dhe BE nuk kan m kontroll mbi t

  Intervista me ish-presidentin rus Medvedev (anglisht)

  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 30-03-2022 m 11:49

 4. #4

  Pr: Rusia: Rendi i ri financiar botror po vjen. SHBA dhe BE nuk kan m kontroll mbi t

  Rendi i ri boteror vjen kur fillon e eksporton kulture-politik,kultura dhe politika sjellin me pas ekonomine. E sigurte eshte qe rendi i ri boteror nuk vjen dot me kishen ortodokse ruse qe i shpall lufte perendimit sepse jane gay. Ketu kemi te bejme me analfebitizem kultoror dhe injorance ekstremiste fetare e jo me nje rend te ri ...

  Rusia kishte nje avantazh sepse imagjinohej si nje fuqi ushtarake e madhe,si po duket nga lufta ne teren e ka humbur edhe kete avantazh imagjinar te ushterise qe kishte. Rusia tani nuk duhet te shikoj me, per nje Rendin e Ri por duhet te shikoje per llastik brekesh,se si po duken bathet po i keputet edhe llastiku,se truri kulturor e ka lene me kohe.
  Ndryshuar pr her t fundit nga SERAFIM DILO : 31-03-2022 m 07:00

 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,230
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Rusia: Rendi i ri financiar botror po vjen. SHBA dhe BE nuk kan m kontroll mbi t

  Rubla e mbshtetur nga ari mund t ndryshoj lojn (INTERVIST)

  Emri: 6246c9eb85f54008ac03b8fe.jpg

Shikime: 77

Madhsia: 20.9 KB

  Lidhja e monedhs me arin dhe energjin sht nj ndryshim paradigme pr ekonomin globale, thot nj analist i metaleve t muara pr RT.

  Banka e Rusis ka rifilluar blerjet e arit kt jav, por m e rndsishmja, rregullatori po e bn kt me nj mim fiks prej 5,000 rubla (59 dollar) pr 1 gram midis 28 marsit dhe 30 qershorit, duke rritur mundsin e kthimit t Rusis n standardin e arit. pr her t par n m shum se nj shekull.

  Nse vendi ndrmerr hapin tjetr, si sht propozuar kt jav, pr t shitur mallrat e tij me mim n rubla, kto lvizje t kombinuara mund t ken implikime t mdha pr rubln, dollarin amerikan dhe ekonomin globale.

  Pr t marr disa prgjigje, RT foli me analistin e metaleve t muara Ronan Manly n BullionStar Singapore.

  — Pse sht i rndsishm vendosja e nj mimi fiks pr arin n rubla?

  Duke ofruar blerjen e arit nga bankat ruse me nj mim fiks prej 5,000 rubla pr gram, Banka e Rusis e ka lidhur rubln me arin dhe, meqense ari tregtohet n dollar amerikan, ka vendosur nj mim baz pr rubln n terma t SHBA-s. dollar.

  Ne mund ta shohim kt lidhje n veprim q nga e premtja, 25 mars, kur Banka e Rusis bri njoftimin e mimit fiks. Rubla tregtohej me rreth 100 pr nj dollar amerikan n at koh, por q ather sht forcuar dhe sht afr 80 pr dollarin amerikan. Pse? Pr shkak se ari sht tregtuar n tregjet ndrkombtare me rreth 62 dollar amerikan pr gram q sht e barabart me (5000 / 62) = rreth 80.5, dhe tregjet dhe tregtart e arbitrazhit tani e kan marr parasysh, duke e rritur kursin e kmbimit RUB/USD.

  Pra, rubla tani ka nj dysheme ndaj dollarve amerikan, pr sa i prket arit. Por ari gjithashtu ka nj dysheme, si t thuash, sepse 5,000 rubla pr gram jan 155,500 rubla pr ons troje ari, dhe me nj dysheme RUB/USD prej rreth 80, ky sht nj mim ari prej rreth 1,940 dollar. Dhe nse tregjet perndimore t arit t letrs t LBMA/COMEX prpiqen t ulin mimin e arit t dollarit amerikan, ata do t duhet t prpiqen t dobsojn gjithashtu rubln ose prndryshe manipulimet e letrs do t jen t hapura.

  Pr m tepr, me lidhjen e re ari me rubla, nse rubla vazhdon t forcohet (pr shembull pr shkak t krkess s krijuar nga pagesat e detyrueshme t energjis n rubla), kjo do t reflektohet gjithashtu n nj mim m t fort t arit.

  - far do t thot pr naftn?

  Rusia sht eksportuesi m i madh n bot i gazit natyror dhe eksportuesi i tret m i madh n bot i nafts. Tani po shohim q Putini krkon q blersit e huaj (importuesit e gazit rus) t paguajn pr kt gaz natyror duke prdorur rubla. Kjo lidh menjher mimin e gazit natyror me rubla dhe (pr shkak t lidhjes fikse me arin) me mimin e arit. Pra, gazi natyror rus tani sht i lidhur nprmjet rubls me arin.

  E njjta gj mund t bhet tani me naftn ruse. Nse Rusia fillon t krkoj pagesn pr eksportet e nafts me rubla, do t ket nj lidhje t menjhershme indirekte me arin (prmes mimit fiks rubla - lidhja ari). Ather Rusia mund t filloj t pranoj arin drejtprdrejt n pages pr eksportet e saj t nafts. N fakt, kjo mund t zbatohet pr do mall, jo vetm pr naftn dhe gazin natyror.

  - far do t thot kjo pr mimin e arit?

  Duke luajtur t dyja ant e ekuacionit, dmth. duke lidhur rubln me arin dhe m pas duke lidhur pagesat e energjis me rubln, Banka e Rusis dhe Kremlini po ndryshojn rrnjsisht t gjitha supozimet e puns t sistemit t tregtis globale duke prshpejtuar ndryshimin n sistemin monetar global. . Ky mur blersish n krkim t arit fizik pr t paguar mallrat e vrteta sigurisht q mund t siluroj dhe t hedh n er tregjet e arit t letrs t LBMA dhe COMEX.

  Lidhja fikse midis rubls dhe arit vendos nj dysheme n kursin RUB/USD, por gjithashtu nj thuajse dysheme n mimin e arit n dollar amerikan. Por prtej ksaj, lidhja e arit me pagesat e energjis sht ngjarja kryesore. Ndrsa rritja e krkess pr rubla duhet t vazhdoj t forcoj normn RUB/USD dhe t shfaqet si nj mim m i lart i arit, pr shkak t lidhjes fikse rubla-ari, nse Rusia fillon t pranoj arin drejtprdrejt si pages pr naftn, ather kjo do t ishte nj ndryshimi i paradigms s re pr mimin e arit pasi do t lidhte mimin e nafts drejtprdrejt me mimin e arit.

  Pr shembull, Rusia mund t filloj duke specifikuar se tani do t pranoj 1 gram ar pr fui naft. Nuk duhet t jet 1 gram, por do t duhet t jet nj ofert me zbritje pr mimin aktual baz t nafts s paprpunuar, n mnyr q t promovohet marrja, p.sh. 1.2 gram pr fui. Blersit m pas do t prpiqeshin t blinin arin fizik pr t paguar eksportet e nafts ruse, gj q nga ana tjetr do t krijonte tendosje t mdha n tregjet e arit t letrs n Londr dhe Nju Jork, ku i gjith zbulimi i 'mimit t arit' bazohet n para sintetike dhe t mbshtetura n mnyr t pjesshme. shlyen 'arin' dhe 'derivativt e mimit t arit' t paalokuara.

  - far do t thot pr rubln?

  Lidhja e rubls me arin nprmjet mimit fiks t Banks s Rusis ka vendosur tani nj nivel nn normn RUB/USD dhe n kt mnyr ka stabilizuar dhe forcuar rubln. Krkesa q eksportet e gazit natyror t paguhen n rubla (dhe ndoshta nafta dhe mallra t tjera n linj) do t veproj prsri si stabilizim dhe mbshtetje. Nse shumica e sistemit tregtar ndrkombtar fillon t'i pranoj kto rubla pr marrveshjet e pagesave t mallrave, kjo mund ta shtyj rubln ruse t bhet nj monedh kryesore globale. N t njjtn koh, do lvizje e Rusis pr t pranuar arin direkt pr pagesat e nafts do t bj q m shum ari ndrkombtar t rrjedh n rezervat ruse, gj q do t forconte gjithashtu bilancin e Banks s Rusis dhe nga ana tjetr do t forconte rubln.

  Biseda pr nj standard zyrtar t arit pr rubln mund t jet e parakohshme, por nj rubla e mbshtetur nga ari duhet t jet dika q Banka e Rusis ka marr n konsiderat.

  — far do t thot pr monedhat e tjera?

  Peizazhi monetar global po ndryshon me shpejtsi dhe bankat qendrore n mbar botn padyshim po e marrin parasysh. Sanksionet perndimore t tilla si ngrirja e shumics s rezervave valutore t Rusis gjat prpjekjes pr t sanksionuar arin rus, tani e kan br t qart se t drejtat e pronsis mbi rezervat FX t mbajtura jasht vendit mund t mos respektohen, dhe po ashtu, se ari i banks qendrore t huaj q mbahet n vende t kasaforta. si n Bankn e Anglis dhe Fed t Nju Jorkut, nuk sht prtej konfiskimit.

  Pr kt arsye, qeverit e tjera joperndimore dhe bankat qendrore do t ken nj interes t madh q Rusia t lidh rubln me arin dhe t lidh pagesat e eksportit t mallrave me rubln. Me fjal t tjera, nse Rusia fillon t pranoj pagesn pr naftn n ar, ather vendet e tjera mund t ndjejn nevojn pr t ndjekur shembullin.

  Shikoni kush, prve SHBA-s, jan prodhuesit m t mdhenj t nafts dhe gazit natyror n bot - Irani, Kina, Arabia Saudite, Emiratet e Bashkuara Arabe, Katari. Natyrisht, t gjitha vendet e BRICS dhe vendet e Euroazis po e ndjekin gjithashtu t gjith kt nga afr. Nse rnia e dollarit amerikan sht afr, t gjitha kto vende do t duan q monedhat e tyre t jen prfituese t nj rendi t ri monetar shumpalsh.

  — far do t thot kjo pr dollarin amerikan?

  Q nga viti 1971, statusi i rezervs globale t dollarit amerikan sht mbshtetur nga nafta dhe epoka e petrodollarve ka qen e mundur vetm pr shkak t prdorimit t vazhdueshm t dollarve amerikan n bot pr tregtimin e nafts dhe aftsis s SHBA-s pr t parandaluar do konkurrent ndaj dollarit amerikan. .

  Por ajo q po shohim tani duket si fillimi i fundit t atij sistemi 50-vjear dhe lindja e nj sistemi t ri monetar shumpalsh t mbshtetur nga ari dhe mallrat. Ngrirja e rezervave valutore t Rusis ka qen shkas. Vendet gjigante t mallrave t forta t bots si Kina dhe vendet eksportuese t nafts tani mund t mendojn se tani sht koha pr t kaluar n nj sistem t ri monetar m t drejt. Nuk sht udi, kan vite q e diskutojn.

  Ndrsa sht ende hert pr t thn se si do t ndikohet dollari amerikan, ai do t dal nga kjo periudh m i dobt dhe m pak me ndikim se m par.

  - Cilat jan pasojat?

  Lvizja e Banks s Rusis pr t lidhur rubln me arin dhe pr t lidhur pagesat e mallrave me rubln sht nj ndryshim paradigme q media perndimore ende nuk e ka kuptuar. Ndrsa domino bien, kto ngjarje mund t jehojn n mnyra t ndryshme. Rritja e krkess pr ar fizik. Shprthime n tregjet e arit t letrs. Nj mim ari i rivlersuar. Nj zhvendosje nga dollari amerikan. Rritja e tregtis dypalshe n mallra midis qarqeve joperndimore n monedha t tjera prve dollarit amerikan.

  Burimi: RT

 6. #6
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,230
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Rusia: Rendi i ri financiar botror po vjen. SHBA dhe BE nuk kan m kontroll mbi t

  Rubla e ringjallur e kthen kohn pas

  Monedha ruse sht dyfishuar n vler q nga rrzimi i muajit t kaluar

  Emri: 6250396b2030276a207058af.jpg

Shikime: 73

Madhsia: 20.6 KB

  Monedha ruse u forcua n pak m pak se 72 rubla pr dollarin amerikan dhe n 77 rubla kundrejt euros gjat tregtimit n bursn e Mosks t premten.

  Rubla tani ka arritur nivelin e saj m t fort kundrejt dollarit q nga nntori i kaluar dhe kundrejt euros duke u kthyer n qershor 2020.

  Rubla ra n nivelet m t ulta historike pasi Moska filloi operacionin e saj ushtarak n Ukrain n shkurt, pas s cils BE dhe SHBA s bashku me aleatt vendosn sanksione t paprecedent q synonin sistemin financiar t vendit. M 7 mars, monedha ruse ra n 150 rubla pr dollar dhe 164 pr euro.

  Fal nj sr hapash t ndrmarr nga qeveria ruse, duke prfshir vendosjen e kontrolleve t kapitalit dhe krkesn pr pages pr gazin natyror n monedhn vendase, rubla sht dyfishuar n vler q ather.

  Burimi: RT

 7. #7
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,230
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Rusia: Rendi i ri financiar botror po vjen. SHBA dhe BE nuk kan m kontroll mbi t

  Rusia po i afrohet standardit t arit – zyrtare

  Moska po punon pr lidhjen e mimit t rubls me shufrat dhe mallrat e tjera, thot Kshilli i Sigurimit

  Ekspertt rus po punojn n nj projekt pr t krijuar nj sistem monetar dhe financiar me dy unaza n vend, tha t martn Sekretari i Kshillit t Sigurimit, Nikolay Patrushev, n nj intervist pr Rossiyskaya Gazeta.

  Ai shpjegoi se projekti prfshin sigurimin e monedhs ruse me ar dhe nj sr mallrash q prfaqsojn nj vler t monedhs. Si rezultat, kursi i kmbimit t rubls do t korrespondonte me barazin reale t fuqis blerse, tha ai.

  Pr t siguruar sovranitetin e do sistemi financiar kombtar, sht e nevojshme q mjetet e tij t pagess t ken vler t brendshme dhe stabilitet mimesh dhe t mos jen t lidhura me dollarin, tha Patrushev.

  Nj tjetr kusht i rndsishm pr sigurin ekonomike ruse sht ristrukturimi i ekonomis s saj bazuar n teknologjit moderne, shtoi ai.

  "Ne nuk jemi kundr nj ekonomie tregu ... por ... Perndimi lejon vendet e tjera t jen partner t tij vetm kur sht e dobishme pr t," theksoi Patrushev, duke vn n dukje se zhvillimi i Rusis duhet t bazohet n potencialin e saj t brendshm.

  M 25 mars, Banka e Rusis njoftoi nj mim fiks pr blerjen e arit me rubla. Ai vendosi nj mim prej 5000 rubla (59 dollar n at koh) pr nj gram ari.

  Sekretari i siguris theksoi gjithashtu se Uashingtoni po prpiqej t zgjidhte problemet e tij n kurriz t pjess tjetr t bots, duke krijuar kshtu nj "kriz globale t shkaktuar nga njeriu". Dhe aleatt e saj evropian do t ishin t part q do t vuanin nga ato veprime, tha Patrushev.

  Ndrsa Shtpia e Bardh po diskuton nj mospagim t mundshm nga Rusia, situata sht e till q “sht koha q ata t deklarojn falimentimin e tyre”, tha Patrushev, duke vn n dukje se borxhi i jashtm i SHBA-s ka tejkaluar 30 trilion dollar.

  Burimi: RT

 8. #8

  Pr: Rusia: Rendi i ri financiar botror po vjen. SHBA dhe BE nuk kan m kontroll mbi t

  Rendi i ri financiar vertet po vjen ! Sidomos per rublin dhe Rusine. Kane filluar Ruset te investojne shume ne llastik brekesh ne rendin e ri financiar qe po vjen ... dhe qe do te vinte ....!!!

  Mir rublin,mir edhe rendin e ri financiar etj etj, po kete dreq bomben atomike pse e permendin keta ruset nje dit po e diten tjeter po prap po ?! Kaq shume jane forcuar ekonomikisht dhe ushtarakisht vallle ?!

 9. #9
  not exist Maska e skender76
  Antarsuar
  10-06-2003
  Vendndodhja
  Sa me larg Shqiperise...
  Postime
  4,783

  Pr: Rusia: Rendi i ri financiar botror po vjen. SHBA dhe BE nuk kan m kontroll mbi t

  Sero, si je me kinezen?

  Rendi i ri ka ardhe tashme, dhe flamurin e ka Kina. Duhet ca kohe qe masa ta kuptoje.
  Un i mshoj ides, se esht frut i evolucionit te sistemit shoqeror, ku perendimi esht me pare ne kohe persa i perket fazave, dhe kjo faze nuk ka asgje te mire.
  Lindja, veanarisht Kina, jane ne pozicion me te favorshem, dobsimi i perendimit i jep shum hapsire

  I vetmi ila mund te jete India, mund te frenoj Kinen duke kriju pak ekuiliber, por nese del jasht kontrollit mund te behet situate edhe me e rrezikshme..
  paqen, e sjell vetem drejtsia

 10. Anetart m posht kan falenderuar skender76 pr postimin:

  SERAFIM DILO (16-11-2022)

 11. #10

  Pr: Rusia: Rendi i ri financiar botror po vjen. SHBA dhe BE nuk kan m kontroll mbi t

  Pershendetje Skender...Kinezen dhe rusishten i kemi mesuar qe ne kohen e shokut Mao dhe shokut Stalin !

  Te kalosh,ta superosh "dike" (nje shtet apo nje grup shtetesh si perendimi) duhet te ofrosh dika "me shume" si nje sistem politik-ekonomik me te mire nga Ai -(Ato shtete ) qe ti pretendon se do ti kalosh. Kina,Rusia nuk ofrojne asgje me te mire se Perendimi. Edhe paqen apo stabilitetin qe keto potenca supozoheshin se e kryeninin me mire se Perendimi apo Amerika me luften ne Ukraine e humben edhe kete vantazh teorik qe kishin. Rendin e Ri do ta zoteroje Kina apo Rusia (kur ti-dhe une) te shikojme emigracionin te shkoje drejt Kines dhe Rusise,jo si sot qe kerkojne te shkojne drejt Amerikes dhe Europes. Kina ka shume probleme qe deri tani nuk duken se i mbulon sistemi nje partiak,me kalimin e kohes do dalin ne drite. India po mundohet te kopjoje Kinen te pakten ne thithjen e investimeve por eshte e veshtire,sepse Kina ka nje sistem tjeter politik dhe e dyta perfitoj nga ajo periudhe kohe qe bota e shikonte si nje vend ku mundet te investohej sepse nuk do krijonte probleme zhvillimi i saj,pra nuk mendonte qe do vinte nje dite qe do "varej" nga Kina,pra te pakten Perendimi gabimin qe beri me Kinen nuk do ta perserisi me Indine.

  Pastaj te shikojme se far do ndodhi...por nje gje eshte e sigurte ; qe lufta e Ukraines ne qofte se nuk e zgjoi nga gjumi Perendimin te pakten i ka hapur syte.

 12. #11
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,230
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Rusia: Rendi i ri financiar botror po vjen. SHBA dhe BE nuk kan m kontroll mbi t

  Serafim, gjalle je? Po he o derrman se na bere merak! Thame se te mori ne qafe vaksina e koronavirusit!

  Se pari, duhet te kuptoni se pse Perendimi insiston me cdo kusht per lufte ne Ukraine dhe nuk punon per te rikthyer paqen. Bota eshte e mbytur ne borxhe. Borxhe qe asnje qeveri nuk ka ndermend ti paguaje. Qe nga 15 gushti 1971, kur presidenti Nixon ne Amerike e hoqi rregullin qe standardin e floririt nga dollari amerikan, amerikanet kane printuar para ne leter sa u ka dashur qejfi. E kane bere kete gje per 51 vjet, ose 2 breza amerikanesh. Standardi i floririt me pare bente te mundur kontrollimin e oreksit te pushtetareve per te shpenzuar para. Ata mund te printonin para ne leter vetem ne raport me rezervat e floririt qe kishin. Kemi arritur sot pas 50 vjetesh ne ate pike, ku Amerika ka $31 trillion ne borxhe publike. Problemi nuk eshte vetem i Amerikes. Duke qene se dollari amerikan ka gezuar statusin e "valutes rezerve" ne mbare boten, valuta qe gezonte besimin me te madh ne popujt e tjeter te botes, kjo beri qe gjithe bankat e botes te mbajne rezervat e tyre valutore ne dollare. Nga ana tjeter dollari eshte edhe valuta e tregtimit te naftes ne tregun boteror, dhe duke qene se nafta eshte energji, dhe te gjithe vendet e botes kane nevoje per energji, kjo e kthen dollarin ne gjakun e venave te gjithe ekonomise boterore. Kemi edhe aspektin tjeter, borxhin e bizneseve e korporatave te medha ne mbare boten. Sa here qe keto merrnin hua apo kredi ne banke, e preferonin ta benin kete gje ne dollare amerikane dhe jo valuten lokale te vendit te tyre. Duke perdorur kursin e shkembimit, ata e shihnin kete gje si me te favorshme.

  Per 50 vjet, politikanet kryesore ne te dy anet e Atlantikut, jane perpjekur per te bere te pamunduren per te ulur vleren e dollarit amerikan. Nje dollar me vlere te ulet ne raport me valutat lokale, shihej si e favorshme si per eksportuesit amerikane por edhe per tregtine mes ketyre vendeve. Kur dollarit i ngrihet vlera ne raport me vendet e tjera, kjo sjell disbalancimin dhe shkaterrimin e ekonomise globale. Jeta e gjithe popujve te botes behet e shtrenjte dhe paperballueshme. Pa harruar borxhin dhe huate qe ata kane marre ne dollare, ky borxh shtrenjtohet. Dhe rritja e cmimit te naftes ne raport me valuten lokale, sjell rritjen e gjithe nenprodukteve te naftes dhe gjithe ekonomise qe perdor energjine e naftes per prodhimin e produkteve te tyre.

  Perse Perendimoreve u duhet lufta une Ukraine?

  Se pari, lufta ne Ukraine u duhet per te fshehur pislleqet dhe skandalet qe ata kane bere ne Ukraine larg syve te publikut dhe mediave. Laboratoret biologjike qe Rusia zbuloi ne Ukraine ishin arsyeja kryesore perse ata nderhyne ushtarakisht ne Ukraine. Te njejtet njerez qe leshuan virusin e korones qe u prodhua ne nje laborator, kishin plane te leshonin viruse te tjera akoma me vdekjeprurese per ta mbajtur gjithe boten nen terror dhe frike, pasi vetem duke e bere kete gje, ata mund te fitonin pushtet e detyronin njerezit te pranonin tiranine. "Terrori nuk pushon per aq kohe sa nuk ben keshtu sic te them une!"

  Se dyti, kur inflacioni u rrit ndjeshem ne mbare boten, gje qe nuk ka bere ndonjehere vaki me pare ne bote, kjo i dha fund njehere e pergjithmone printimit te parave sipas qejfit nga bankat qendrore te botes. Nuk mund te printosh me para per te dale nga situata, pasi printimi i parave eshte njesoj si ti hedhesh benzine flakes se inflacionit. Dhe inflacioni eshte taksa me e keqe qe ekziston pasi e ben jeten e qytetarit te paperballueshme. Inflacioni ka bere qe njerezit ne mbare boten te zgjohen nga gjumi e te kuptojne se kane jetuar e po jetojne brenda nje sistemi financiar piramidal, te drejtuar nga pushtetaret e burokratet e qeverive te tyre.

  Se treti, lufta ne Ukraine dhe kercenimi i luftes nukleare u hyn ne pune pushtetareve ne Perendim pasi vetem nen kercenimin e luftes boterore, ata do te mund te dalin nga kjo situate qe krijuan vete. Vetem nepermjet kercenimit te luftes nukleare ata mund te mbajne nen kontroll popullsine e tyre te zgjuar nga gjumi letargjik qe tani kerkon llogari per situaten e krijuar. Dhe vetem nepermjet nje lufte boterore, ata do te mund te heqin nga supet e tyre barren e rende te borxhit publik. Pas Luftes se II Boterore, gjithe borxhet qe shtetet i kishin njeri-tjetrit u fshine e bene zero. Te njejten gje duan te bejne me luften edhe sot, dhe kjo eshte arsyeja perse vete politikanet e pushtetaret avancojne ne media idene e "luftes se III Boterore".

  Dhe se fundi, te gjitha keto se bashku, i shfajesojne pushtetaret nga krimi monstruoz qe kane bere karshi popujeve te tyre. Frika e tyre e madhe eshte perballja me elektoratin e tyre te zgjuar nga gjumi qe kerkon llogari e do te ndeshkoje me vote e ligj. Kjo eshte edhe arsyeja perse po shikoni manipulime te hapura ne zgjedhje ne mbare boten, ku kjo klike kriminale kerkon te qendroje ne pushtet me cdo cmim, edhe duke i vene cizmen ne gryke demokracise, asaj demokracie per te cilen cirren gjoja sikur e mbrojne.

  Perse sulmohen Rusia dhe Kina?

  Nen justifikimin e kercenimit falls te "ngrohjes globale", klika e njerezve qe fshihen pas perdes ne Perendim, i kane shpallur lufte sektorit te energjise se nentokes: naftes dhe qymyrit. Keto jane burimi kryesor i energjise per ekonomine globale. Kjo eshte edhe arsyeja kryesore perse inflacioni u rrit ndjeshem: cmimi i naftes perfshihet ne cdo produkt qe kerkon energji te prodhohet apo transportohet. Ne traktatin e Parisit per "ngrohjen globale", tre burra shtetesh dolen kunder. Rusia, Kina dhe India. Ish-presidenti Donald Trump ishte kunder dhe e nxorri vendin e tij nga traktati, dhe kjo ishte arsyeja perse ata duhet te hiqnin qafe me cdo cmim Trump ne zgjedhjet e 2020. Shteti tjeter problematik eshte India. Kina dhe India qe jane dy popujt me te medhenj ne bote nga popullsia, nuk e kane luksin e shqetesimit per "ngrohjen globale", pasi nese ndjekin te njejtat politika si Perendimi, ekonomia e tyre merr fund dhe njerezit vdesin per buken e gojes. Rusia dhe Arabia Saudite nga ana tjeter, se bashku me sektorin energjitik privat ne Amerike, jane gjithashtu kunder kesaj nisme pasi keto jane tre vendet qe prodhojne me shume nafte ne treg dhe kane edhe rezerva te konsiderueshme te ketyre burimeve energjitike ne nentoken e tyre. Ne rastin e Rusise dhe Arabise Saudite, sektori energjitik mban gjithe ekonomine ne kembe. Tu kerkosh ketyre vendeve te heqin dore nga nafta eshte njesoj si tu kerkosh te bejne vetevrasje.

  Qellimi final i njerezve pas perdes eshte shkaterrimi i ekonomise globale. Menyra me e lehte per ta arritur kete qellim eshte lufta ndaj burimit te energjise. Kjo do te sjelle shkaterrimin e ekonomise globale. Kjo do te sjelli qe njerezit te mos levizin dot me lirshem ne bote, te mos ushqehen dot me, te mos ngrohen dot me, te mos sigurojne dot jetesen duke punuar. Kjo do te sjelle vdekje masive te popullsise se botes. Qellimi final i besimit te tyre satanik, eshte vdekje masive te popullsise se botes, qe kete jave arriti shifren 8 miliard. Plani i tyre ben fjale per nje bote me vetem 500 milion banore.

  Keto vende, Rusia, India, Kina, duke e gjetur veten para nje kercenimi te tille te ketij grupi qe ka instaluar nje kukull si Joe Biden ne Shtepine e Bardhe ne Amerike, kane krijuar aleancen e vete te re ekonomike: BRICS = Brazi, Rusi, Kina, Amerika e Jugut. Turqia, Irani, indonezia, Arabia Saudite kane shprehur interes qe ti bashkohen gjithashtu. Qe do te thote qe 2/3 e popullsise se botes jane ne krahun e BRICS dhe vetem 1/3 perfaqesohet nga Perendimi. Po cfare i bashkon keto vende se bashku? Sanksionet e SHBA ndaj Rusise, e bene te qarte qe grupi pas perdes i ka vene ne shenjester keto vende, dhe Rusia eshte vetem fillimi. Por nuk eshte vetem ky kercenim qe i bashkon si vende. Aleanca e re ekonomike eshte ngritur mbi idene e nje "valute t ndershme dhe t pavarur nga ndikimet e shteteve antare". Kto vende kan rn dakord we t rikthejn standardin e floririt dhe t lshojn n treg vetm aq monedha lokale aqsa kan rezerva floriri n depozitat e tyre. Kjo krijon edhe nj realitet t ri monetar: nse t gjitha monedhat e ktyre vendeve jan t mbshtetura nga rezervat e floririt, 1 rubl ruse mund t shkmbehet me nj rupl indian, me nj jen kinez. Kjo sht nj arritje e madhe pr zhvillimin e nj tregtie t ndershme mes ktyre vendeve. Shkmbimi 1-1 me monedhat, e lehtson kt tregti.

  Sistemi monetar i ri i BRICS prbn edhe nj krcnim serioz pr sistemin aktual perndimor. Valutat e BRICS sht nj monedh me vler reale. Valutat e amerikanve dhe evropianve jan tashm nj firm piramidale.

  Albo

 13. #12

  Pr: Rusia: Rendi i ri financiar botror po vjen. SHBA dhe BE nuk kan m kontroll mbi t

  Citim Postuar m par nga Albo Lexo Postimin
  Serafim, gjalle je? Po he o derrman se na bere merak! Thame se te mori ne qafe vaksina e koronavirusit!

  Se pari, duhet te kuptoni se pse Perendimi insiston me cdo kusht per lufte ne Ukraine dhe nuk punon per te rikthyer paqen. Bota eshte e mbytur ne borxhe. Borxhe qe asnje qeveri nuk ka ndermend ti paguaje. Qe nga 15 gushti 1971, kur presidenti Nixon ne Amerike e hoqi rregullin qe standardin e floririt nga dollari amerikan, amerikanet kane printuar para ne leter sa u ka dashur qejfi. E kane bere kete gje per 51 vjet, ose 2 breza amerikanesh. Standardi i floririt me pare bente te mundur kontrollimin e oreksit te pushtetareve per te shpenzuar para. Ata mund te printonin para ne leter vetem ne raport me rezervat e floririt qe kishin. Kemi arritur sot pas 50 vjetesh ne ate pike, ku Amerika ka $31 trillion ne borxhe publike. Problemi nuk eshte vetem i Amerikes. Duke qene se dollari amerikan ka gezuar statusin e "valutes rezerve" ne mbare boten, valuta qe gezonte besimin me te madh ne popujt e tjeter te botes, kjo beri qe gjithe bankat e botes te mbajne rezervat e tyre valutore ne dollare. Nga ana tjeter dollari eshte edhe valuta e tregtimit te naftes ne tregun boteror, dhe duke qene se nafta eshte energji, dhe te gjithe vendet e botes kane nevoje per energji, kjo e kthen dollarin ne gjakun e venave te gjithe ekonomise boterore. Kemi edhe aspektin tjeter, borxhin e bizneseve e korporatave te medha ne mbare boten. Sa here qe keto merrnin hua apo kredi ne banke, e preferonin ta benin kete gje ne dollare amerikane dhe jo valuten lokale te vendit te tyre. Duke perdorur kursin e shkembimit, ata e shihnin kete gje si me te favorshme.

  Per 50 vjet, politikanet kryesore ne te dy anet e Atlantikut, jane perpjekur per te bere te pamunduren per te ulur vleren e dollarit amerikan. Nje dollar me vlere te ulet ne raport me valutat lokale, shihej si e favorshme si per eksportuesit amerikane por edhe per tregtine mes ketyre vendeve. Kur dollarit i ngrihet vlera ne raport me vendet e tjera, kjo sjell disbalancimin dhe shkaterrimin e ekonomise globale. Jeta e gjithe popujve te botes behet e shtrenjte dhe paperballueshme. Pa harruar borxhin dhe huate qe ata kane marre ne dollare, ky borxh shtrenjtohet. Dhe rritja e cmimit te naftes ne raport me valuten lokale, sjell rritjen e gjithe nenprodukteve te naftes dhe gjithe ekonomise qe perdor energjine e naftes per prodhimin e produkteve te tyre.

  Perse Perendimoreve u duhet lufta une Ukraine?

  Se pari, lufta ne Ukraine u duhet per te fshehur pislleqet dhe skandalet qe ata kane bere ne Ukraine larg syve te publikut dhe mediave. Laboratoret biologjike qe Rusia zbuloi ne Ukraine ishin arsyeja kryesore perse ata nderhyne ushtarakisht ne Ukraine. Te njejtet njerez qe leshuan virusin e korones qe u prodhua ne nje laborator, kishin plane te leshonin viruse te tjera akoma me vdekjeprurese per ta mbajtur gjithe boten nen terror dhe frike, pasi vetem duke e bere kete gje, ata mund te fitonin pushtet e detyronin njerezit te pranonin tiranine. "Terrori nuk pushon per aq kohe sa nuk ben keshtu sic te them une!"

  Se dyti, kur inflacioni u rrit ndjeshem ne mbare boten, gje qe nuk ka bere ndonjehere vaki me pare ne bote, kjo i dha fund njehere e pergjithmone printimit te parave sipas qejfit nga bankat qendrore te botes. Nuk mund te printosh me para per te dale nga situata, pasi printimi i parave eshte njesoj si ti hedhesh benzine flakes se inflacionit. Dhe inflacioni eshte taksa me e keqe qe ekziston pasi e ben jeten e qytetarit te paperballueshme. Inflacioni ka bere qe njerezit ne mbare boten te zgjohen nga gjumi e te kuptojne se kane jetuar e po jetojne brenda nje sistemi financiar piramidal, te drejtuar nga pushtetaret e burokratet e qeverive te tyre.

  Se treti, lufta ne Ukraine dhe kercenimi i luftes nukleare u hyn ne pune pushtetareve ne Perendim pasi vetem nen kercenimin e luftes boterore, ata do te mund te dalin nga kjo situate qe krijuan vete. Vetem nepermjet kercenimit te luftes nukleare ata mund te mbajne nen kontroll popullsine e tyre te zgjuar nga gjumi letargjik qe tani kerkon llogari per situaten e krijuar. Dhe vetem nepermjet nje lufte boterore, ata do te mund te heqin nga supet e tyre barren e rende te borxhit publik. Pas Luftes se II Boterore, gjithe borxhet qe shtetet i kishin njeri-tjetrit u fshine e bene zero. Te njejten gje duan te bejne me luften edhe sot, dhe kjo eshte arsyeja perse vete politikanet e pushtetaret avancojne ne media idene e "luftes se III Boterore".

  Dhe se fundi, te gjitha keto se bashku, i shfajesojne pushtetaret nga krimi monstruoz qe kane bere karshi popujeve te tyre. Frika e tyre e madhe eshte perballja me elektoratin e tyre te zgjuar nga gjumi qe kerkon llogari e do te ndeshkoje me vote e ligj. Kjo eshte edhe arsyeja perse po shikoni manipulime te hapura ne zgjedhje ne mbare boten, ku kjo klike kriminale kerkon te qendroje ne pushtet me cdo cmim, edhe duke i vene cizmen ne gryke demokracise, asaj demokracie per te cilen cirren gjoja sikur e mbrojne.

  Perse sulmohen Rusia dhe Kina?

  Nen justifikimin e kercenimit falls te "ngrohjes globale", klika e njerezve qe fshihen pas perdes ne Perendim, i kane shpallur lufte sektorit te energjise se nentokes: naftes dhe qymyrit. Keto jane burimi kryesor i energjise per ekonomine globale. Kjo eshte edhe arsyeja kryesore perse inflacioni u rrit ndjeshem: cmimi i naftes perfshihet ne cdo produkt qe kerkon energji te prodhohet apo transportohet. Ne traktatin e Parisit per "ngrohjen globale", tre burra shtetesh dolen kunder. Rusia, Kina dhe India. Ish-presidenti Donald Trump ishte kunder dhe e nxorri vendin e tij nga traktati, dhe kjo ishte arsyeja perse ata duhet te hiqnin qafe me cdo cmim Trump ne zgjedhjet e 2020. Shteti tjeter problematik eshte India. Kina dhe India qe jane dy popujt me te medhenj ne bote nga popullsia, nuk e kane luksin e shqetesimit per "ngrohjen globale", pasi nese ndjekin te njejtat politika si Perendimi, ekonomia e tyre merr fund dhe njerezit vdesin per buken e gojes. Rusia dhe Arabia Saudite nga ana tjeter, se bashku me sektorin energjitik privat ne Amerike, jane gjithashtu kunder kesaj nisme pasi keto jane tre vendet qe prodhojne me shume nafte ne treg dhe kane edhe rezerva te konsiderueshme te ketyre burimeve energjitike ne nentoken e tyre. Ne rastin e Rusise dhe Arabise Saudite, sektori energjitik mban gjithe ekonomine ne kembe. Tu kerkosh ketyre vendeve te heqin dore nga nafta eshte njesoj si tu kerkosh te bejne vetevrasje.

  Qellimi final i njerezve pas perdes eshte shkaterrimi i ekonomise globale. Menyra me e lehte per ta arritur kete qellim eshte lufta ndaj burimit te energjise. Kjo do te sjelle shkaterrimin e ekonomise globale. Kjo do te sjelli qe njerezit te mos levizin dot me lirshem ne bote, te mos ushqehen dot me, te mos ngrohen dot me, te mos sigurojne dot jetesen duke punuar. Kjo do te sjelle vdekje masive te popullsise se botes. Qellimi final i besimit te tyre satanik, eshte vdekje masive te popullsise se botes, qe kete jave arriti shifren 8 miliard. Plani i tyre ben fjale per nje bote me vetem 500 milion banore.

  Keto vende, Rusia, India, Kina, duke e gjetur veten para nje kercenimi te tille te ketij grupi qe ka instaluar nje kukull si Joe Biden ne Shtepine e Bardhe ne Amerike, kane krijuar aleancen e vete te re ekonomike: BRICS = Brazi, Rusi, Kina, Amerika e Jugut. Turqia, Irani, indonezia, Arabia Saudite kane shprehur interes qe ti bashkohen gjithashtu. Qe do te thote qe 2/3 e popullsise se botes jane ne krahun e BRICS dhe vetem 1/3 perfaqesohet nga Perendimi. Po cfare i bashkon keto vende se bashku? Sanksionet e SHBA ndaj Rusise, e bene te qarte qe grupi pas perdes i ka vene ne shenjester keto vende, dhe Rusia eshte vetem fillimi. Por nuk eshte vetem ky kercenim qe i bashkon si vende. Aleanca e re ekonomike eshte ngritur mbi idene e nje "valute t ndershme dhe t pavarur nga ndikimet e shteteve antare". Kto vende kan rn dakord we t rikthejn standardin e floririt dhe t lshojn n treg vetm aq monedha lokale aqsa kan rezerva floriri n depozitat e tyre. Kjo krijon edhe nj realitet t ri monetar: nse t gjitha monedhat e ktyre vendeve jan t mbshtetura nga rezervat e floririt, 1 rubl ruse mund t shkmbehet me nj rupl indian, me nj jen kinez. Kjo sht nj arritje e madhe pr zhvillimin e nj tregtie t ndershme mes ktyre vendeve. Shkmbimi 1-1 me monedhat, e lehtson kt tregti.

  Sistemi monetar i ri i BRICS prbn edhe nj krcnim serioz pr sistemin aktual perndimor. Valutat e BRICS sht nj monedh me vler reale. Valutat e amerikanve dhe evropianve jan tashm nj firm piramidale.

  Albo
  Mire jam Albo,te pakten simbas statistikes duke u bazuar ne studimet e fundit te vaksinuarit kane 50% me pak rrezik si karshi infektimit,karshi i te semurit rende po ashtu edhe karshi vdekjes nga koronavirusi. Flas per ne qe jemi vaksinuar me vaksinat kapitaliste,nuk e di per ju qe pelqeni vaksinat dhe sistemet komuniste. (edhe se vaksina Ruse eshte treguar efikase ndersa ajo kineze jo edhe aq shume...)

  Mundet te vazhdojme do lloj diskutimi por duke e filluar nga A-ja, qe eshte : Luften ne Ukraine po e ben Rusia,e filloj Rusia dhe agresori eshte Rusia. Po ta fillojme nga kjo pike e faktuar diskutimi ka kuptim... perndryshe behen si diskutimet qe Sali Berisha luftoi komunizmin pa hapur dosjet e komunizmit,behet si gjyqet e Nexhmies per kafet edhe dalim qe fajin e ka perendimi.

 14. #13
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,230
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Rusia: Rendi i ri financiar botror po vjen. SHBA dhe BE nuk kan m kontroll mbi t

  Mundet te vazhdojme do lloj diskutimi por duke e filluar nga A-ja, qe eshte : Luften ne Ukraine po e ben Rusia,e filloj Rusia dhe agresori eshte Rusia. Po ta fillojme nga kjo pike e faktuar diskutimi ka kuptim... perndryshe behen si diskutimet qe Sali Berisha luftoi komunizmin pa hapur dosjet e komunizmit,behet si gjyqet e Nexhmies per kafet edhe dalim qe fajin e ka perendimi.
  Putini ka 15 vjet qe i thote Perendimit, mos e zgjero aleancen e NATO prane kufijve te mi, dhe ata e injoruan. Jo vetem injoruan, por bene edhe "revolucion me ngjyra" ne Ukraine. Hapen edhe laboratore biologjike qe prodhonin arme biologjike specifike per te sulmuar racen ruse. Nderhyrja ushtarake e Rusise ne Ukraine ishte e paralajmeruar. Nuk mund ti futesh shkopin ne sy ariut qe fle dhe te presesh qe ai nuk do te sulmoje. Dhe Perendimoret po luajne me zjarrin, pasi kane gjetur Putinin qe eshte i moderuar dhe i matur ne qendrimet e tija. Njerezit qe duan ti zene postin Putinit ne Rusi nuk jane aq te moderuar e matur. Ata jane per te hedhur ne ere me bombe nukleare Stokolmin apo Helsinkin sa per ti bere Perendimoret qe ti marrin seriozisht ruset.

  Pyetja qe duhet ti besh vetes eshte: Perse asnje vend perendimor, me perjashtim te Turqise, nuk punon per rivendosjen e paqes ne Ukraine por u fryn flakeve te luftes?

  Dhe dimri po vjen. Nuk do te vdesin nga uria dhe i ftohti ruset, por gjithe Evropa Perendimore dhe gjithe vendet e botes se trete. Sanksionet ndaj Rusise nuk po godasin Rusine dhe ruset, sanksionet kunder Rusise po shkaterrojne vendet e Bashkimit Evropian. Dhe nese njerezit nuk e kuptuan lojen qe pushtetaret po bejne me jetet e tyre ne Ukraine, do ta mesojne kete dimer kur do te jetojne perseri sic jetonin 150 vjet me pare.

  Albo

 15. #14

  Pr: Rusia: Rendi i ri financiar botror po vjen. SHBA dhe BE nuk kan m kontroll mbi t

  Citim Postuar m par nga Albo Lexo Postimin
  Putini ka 15 vjet qe i thote Perendimit, mos e zgjero aleancen e NATO prane kufijve te mi, dhe ata e injoruan. Jo vetem injoruan, por bene edhe "revolucion me ngjyra" ne Ukraine. Hapen edhe laboratore biologjike qe prodhonin arme biologjike specifike per te sulmuar racen ruse. Nderhyrja ushtarake e Rusise ne Ukraine ishte e paralajmeruar. Nuk mund ti futesh shkopin ne sy ariut qe fle dhe te presesh qe ai nuk do te sulmoje. Dhe Perendimoret po luajne me zjarrin, pasi kane gjetur Putinin qe eshte i moderuar dhe i matur ne qendrimet e tija. Njerezit qe duan ti zene postin Putinit ne Rusi nuk jane aq te moderuar e matur. Ata jane per te hedhur ne ere me bombe nukleare Stokolmin apo Helsinkin sa per ti bere Perendimoret qe ti marrin seriozisht ruset.

  Pyetja qe duhet ti besh vetes eshte: Perse asnje vend perendimor, me perjashtim te Turqise, nuk punon per rivendosjen e paqes ne Ukraine por u fryn flakeve te luftes?

  Dhe dimri po vjen. Nuk do te vdesin nga uria dhe i ftohti ruset, por gjithe Evropa Perendimore dhe gjithe vendet e botes se trete. Sanksionet ndaj Rusise nuk po godasin Rusine dhe ruset, sanksionet kunder Rusise po shkaterrojne vendet e Bashkimit Evropian. Dhe nese njerezit nuk e kuptuan lojen qe pushtetaret po bejne me jetet e tyre ne Ukraine, do ta mesojne kete dimer kur do te jetojne perseri sic jetonin 150 vjet me pare.

  Albo
  Meqe jemi tek pyetjet (qe ti s'ja ben kurre llogjikes) si ka mundesi qe te gjitha shtetet e Europes e mendojne njesoj ne rastin e agresionit Rus kundra Ukraines ? Si eshte e mundur ? Kaq te pagdhendur e injorant te jene gjithe keto shtete europiane ? Apo mos valle eshte nje lufte midis nje shteti diktatorial dhe botes se lire ! Albo: Bota e LIRE eshte Perendimi.
  Nato ishte nje organizate pothuajse e vdekur,asnje vend europian nuk investonte me ne ushtri dhe asnje vend europian nuk e kishte ndermend luften.

  Koha do ta tregoje se kush do humbi dhe kush do fitoje, Bota e Lire apo Maocedunet me Stalinet e Erdoganet.

 16. #15
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,230
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Rusia: Rendi i ri financiar botror po vjen. SHBA dhe BE nuk kan m kontroll mbi t

  Citim Postuar m par nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  Meqe jemi tek pyetjet (qe ti s'ja ben kurre llogjikes) si ka mundesi qe te gjitha shtetet e Europes e mendojne njesoj ne rastin e agresionit Rus kundra Ukraines ? Si eshte e mundur ? Kaq te pagdhendur e injorant te jene gjithe keto shtete europiane ? Apo mos valle eshte nje lufte midis nje shteti diktatorial dhe botes se lire ! Albo: Bota e LIRE eshte Perendimi.
  Nato ishte nje organizate pothuajse e vdekur,asnje vend europian nuk investonte me ne ushtri dhe asnje vend europian nuk e kishte ndermend luften.

  Koha do ta tregoje se kush do humbi dhe kush do fitoje, Bota e Lire apo Maocedunet me Stalinet e Erdoganet.
  Sic te kam thene, pa te keq, disa vite me pare, ty te ka zene gjume ne autobuz Serafim. Autobuzi ecen drejt gremines me ty brenda, ti je duke enderruar sikur je ne aeroplan dhe po fluturon si zog i lire ne qiejt e kaltert. As 2 vitet e fundit te pandemise globale nuk mjaftuan per te te zgjuar ty nga gjumi. As mbyllja ne shtepi, as shtetrrethimi, as vaksinat e detyruara, as ndalimi i lirise se levizjes pa "pasaportat e vaksinimit", as mbyllja e centraleve nukleare ne Gjermani per prodhimin e energjise elektrike, as hedhja ne ere e tubave te gazit rus qe ngrohin shtepite e Evropes Perendimore, as fatura e energjise qe eshte 2-3fishuar brenda nje kohe rekord, as rritja e cmimit te naftes qe ta ben transportin e levizjen te pamundur, as flaket e luftes ne Evrope dhe as kur dergjon derdimenet e politikes Evropiane, qe kane vetem nje vend te vetem anetar me arme nukleare, qe i ckermiten e i japin urdhra Rusise, qe ka me shume arme nukleare se cdo vend tjeter ne bote.

  Perendimi po veteshkaterrohet para syve te tu, dhe ti prape nuk e shikon. Ti vazhdon e enderron dhe e quan "bota e lire". Bota e lire nuk mbyllet me pahir ne shtepi per 2 vjet dhe nuk vaksinohet e damkoset si bageti, o Serafim! Amerikanet dhe anglezet kane pune fort ne bashkepunim me faren e se keqes ne Zvicer, qe ti mbajne ne rresht numero vendet evropiane ne mbeshtetje te Ukraines. Por ketij unitetit falls do ti vije fundi, kur debora e pare te bier ne Evrope dhe njerezit te mos kene me se te ngrohen e te vdesin nga i ftohti, Pa zene ne goje pastaj ekonomine qe nuk funksionon dot pa energji. Kur te zgjohen njerezit nga gjumi ne autobuz, dhe ti vene politikanet e tyre para pergjegjesise, pastaj do veje e cdo veje.

  Anen e kujt do te mbaje policia dhe ushtria, te popullit qe po vdes nga i ftohti apo te politikaneve te blere e te korruptuar qe e sollin vendin ne kete dite te hallit?

  Zgjohu nga gjumi Serafim sa nuk eshte vone. Po vjen dimri.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 26-11-2022 m 01:41

 17. #16
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,230
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Rusia: Rendi i ri financiar botror po vjen. SHBA dhe BE nuk kan m kontroll mbi t

  BE-ja dshiron t arktoj asetet e ngrira t Rusis

  Brukseli pretendon se do t prdor t ardhurat e konfiskuara pr t rindrtuar Ukrainn

  Emri: 6387374220302703a44437ba.jpg

Shikime: 17

Madhsia: 15.0 KB

  Ligjvnsit e BE-s po krkojn mnyra ligjore pr t konfiskuar asetet ruse q jan ngrir si pjes e sanksioneve perndimore dhe pr t'i prdorur ato pr t ndihmuar Ukrainn.

  shtja e nj sekuestrimi ligjor t aseteve shtetrore dhe private ruse t mbajtura jasht vendit sht debatuar prej muajsh nga zyrtart e BE-s. Megjithat, mekanizmi i dshiruar i bllokut nuk sht i leht pr t'u zbatuar, pasi n shumicn e vendeve t BE-s sekuestrimi i aseteve t ngrira sht i mundur ligjrisht vetm kur ka nj dnim penal.

  “N afat t shkurtr, ne mund t krijojm, me partnert tan, nj struktur pr t menaxhuar kto fonde dhe pr t'i investuar ato. M pas do t'i prdorim t ardhurat pr Ukrainn, "tha presidentja e BE-s Ursula von der Leyen n nj deklarat t mrkurn.

  Ajo shtoi se deri m tani BE-ja dhe aleatt e saj kan bllokuar 300 miliard euro (mbi 310 miliard dollar) t rezervave t Banks Qendrore Ruse dhe kan ngrir 19 miliard euro n asete t individve rus.

  Moska i ka quajtur konfiskimet t paligjshme dhe ka thn se, n fakt, ato prbjn vjedhje.

  Sipas komisionerit, ligjvnsit e BE-s po propozonin krijimin e nj gjykate t specializuar, t mbshtetur nga OKB-ja, "pr t hetuar dhe ndjekur penalisht krimin e agresionit t Rusis".

  “Ne do t punojm pr nj marrveshje ndrkombtare me partnert tan pr ta br t mundur kt. Dhe, s bashku, ne mund t gjejm mnyra ligjore pr ta arritur at, "tha von der Leyen.

  Burimi: RT

Tema t Ngjashme

 1. Kina dhe Rusia: SHBA ka ngritur 26 laborator biologjik n Ukrain
  Nga Albo n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 25-03-2022, 09:26
 2. SHBA-ja ndalon importet e nafts nga Rusia
  Nga Albo n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 08-03-2022, 22:11
 3. Rusia e Putinit prball Gjeopolitikes s SHBA dhe BE pr Shqiprin
  Nga pirro10 n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 25-03-2018, 06:35
 4. Shqipria krcnohet haptazi nga Rusia / SHBA e NATO n alarm
  Nga Darius n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 20
  Postimi i Fundit: 16-12-2014, 03:23
 5. Per cfare mendoni se kane ngelur mbrapa SHBA-te?
  Nga KlaraPink n forumin Bashkpatriott e mi n bot
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 20-09-2011, 16:49

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •