Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 9
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  26,688
  Postimet n Bllog
  4

  Profecia anonime e vitit 1053 nga Mali i Shenjt Athos pr fundin e bots

  Profecia Anonime e vitit 1053 pas Krishtit

  Emri: hagia-sophia-cross-dome2.jpg

Shikime: 132

Madhsia: 41.7 KB

  Profecia Anonime e 1053 pas Krishtit sht ndoshta profecia numr nj n Traditn Apokaliptike Bizantine. Gjendet n disa libra q mbulojn temn e Eskatologjis Orthodhokse Greke. Sigurisht q konsiderohen n nj klas krejt n vetvete dhe potencialisht teksti numr nj provues pr vrtetimin e profecive orthodhokse, veanrisht nse dhe kur shohim ngjarjen e radhs (profecia #13) t realizohet plotsisht brenda disa viteve t ardhshme.

  Emri: picture2.png

Shikime: 96

Madhsia: 131.8 KB

  Dorshkrimi origjinal ruhet ende edhe sot e ksaj dite n bibliotekn e Manastirit t Koutloumoussiou, nj nga manastiret e Malit Athos n Greqi. Kjo ndoshta do t na tregonte se autori anonim ishte nj murg i lidhur me at manastir dhe nga prulsia nuk donte t identifikohej. sht gjithashtu shum ogur i zi q prbrja e profecis na erdhi vetm nj vit para Skizms s Madhe midis kishave perndimore dhe lindore n 1054 pas Krishtit.

  Arkimandriti Neilos Sotiropoulos i Manastirit t Shenjt t Simonpetrs n Malin Athos diskutoi kt profeci n librin e tij "Shpata e mpreht dhe me dy tehe" q po vjen, dhe ai thot sa vijon:

  Arkimandrit Neof. Kalofuntis, i cili n at koh ishte nj burr 83 vjear (i cili mori pjes n shtat beteja n luftrat 1912-1913 kundr turqve, e pa kt profeci n Korica (Kor) t Epirit n vitin 1913 dhe e prfshiu at n librin e tij "Prmbledhje Kanonesh dedikuar t Trshenjts Nns s Zotit", redaktuar n vitin 1965), shkruan si vijon : “Nj profeci e gjetur n nj dorshkrim t vjetr n Manastirin e Shenjt t Kors t Shn Naumit; ai trajton zhvillimin e patmet dhe t sigurt t bots dhe u botua n gazetat e Kors n 1913 "Drejtsi dhe Paqe" nga z. G. Kotto.

  Ka burime t tjera pr nj prshkrim dhe analiz t ksaj profecie. Dr. Helen Tzima Otto e mbuloi kt profeci n "Lajmet e tyre tronditse" dhe " Monarku i Madh dhe Lufta e Tret Botrore n Profecit Orthodhokse, Katolike Romake dhe Shkrimore". Murgu Hagiorit, Nektarios Katsaros e diskutoi at n librin e tij t vogl t titulluar Profecit n lidhje me lirimin e Kostandinopojs, botuar rreth vitit 1957. Peshkopi i Kalamats, Gregorios, regjistroi nj kopje tjetr t profecis n librin e tij t titulluar "far do t shohim ne dhe fmijt tan q mund t gjendet n Manastirin e Shenjt Serb t Kozanit.” Teologu laik Demetrios Panagopoulos botoi gjithashtu nj version tjetr t profecis n librin e tij me titull "Shenjtort dhe t urtt n lidhje me at q do t ndodh n t ardhmen.”

  Profecia Anonime e vitit 1053 pas Krishtit duket se sht paralele (ose ndoshta jan t lidhura drejtprdrejt) me disa tema t paraqitura tek ne n Apokalipsi i Shn Gjonit n lidhje me Borinl e Engjllit t Shtat n kapitullin 10 t Zbuless, Shishkn e Shtat n kapitullin 16 t Zbuless dhe ndoshta edhe lidhur me betejn e madhe t Harmagedonit. Ngjarjet mund t paralelizojn gjithashtu disa ngjarje te Zbulesa 19 n lidhje me festn e dasms t Qengjit dhe kalorsit mbi kalin e bardh. Dikush mund t argumentoj gjithashtu disa paralele me Mateun 24 dhe "shenjn" e ardhshme t Birit t Njeriut q do t rezultonte n "mbledhjen e t zgjedhurve" rreth t katr ant e toks simbol i prhapjes s krishterimit apostolik n mbar botn. Un thjesht sugjeroj kt sepse profecia e perandorit Leo i Urti flet pr nj kryq t dukshm n qiell gjat ndrprerjes s nj lufte nga nj engjll i Zotit pr tre dit dhe tre net. Nse do t bnim paralele me librin e Zbuless, mund t themi se ngjarjet e prshkruara n Profecin Anonime t 1053 pas Krishtit prputhen me disa nga ngjarjet n fund t kapitullit 16 t Zbuless q prshkruan nj koh pas prfundimit t mbretrimit t t dyve, apostazit ose "bishat" do t prballen me shkatrrimin dhe coptimin e tyre prfundimtar.

  Tani le t shqyrtojm tekstin e profecis dhe t ofrojm nj interpretim t sugjeruar…

  Burimi: ByzantineProphecy.com
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 27-03-2022 m 23:36

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  26,688
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Profecia anonime e vit 1053 nga Mali i Shenjt Athos pr fundin e bots

  Teksti i "Profecis Anonime t vitit 1053 pas Krishtit" n greqisht

  Emri: anonymous-prophecy-of-1053-ad-1.jpg

Shikime: 90

Madhsia: 55.3 KB
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 27-03-2022 m 22:55

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  26,688
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Profecia anonime e vit 1053 nga Mali i Shenjt Athos pr fundin e bots

  Prkthimi n anglisht i "Profecis Anonime t vitit 1053 pas Krishtit"

  Emri: anon-prophecy-1053-english.jpg

Shikime: 88

Madhsia: 69.2 KB

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  26,688
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Profecia anonime e vit 1053 nga Mali i Shenjt Athos pr fundin e bots

  Profecia ndahet n 24 fjali, q korrespondojn me shkronjat e alfabetit grek. do fjali profetike nuk sht padyshim e paqart ose e prshkruar me tekst t vulosur q sht e vshtir pr t'u kuptuar, por n vend t ksaj prmend ngjarje specifike q do t ndodhnin n lidhje me persekutimet, holokaustet, luftrat dhe pushtimet e ardhshme, duke arritur kulmin n nj betej t madhe n qytetin e Kostandinopojs. me bashkimin e kishave dhe epokn e paqes n bot. Mjaft e uditshme ishte sipas Sotiropoulos, botuar n gazetn e Kors n vitin 1913 afrsisht nj vit prpara se profecia t fillonte t realizohej me Luftn e Par Botrore. Duket se detajon t gjitha ngjarjet kryesore globale t shekullit t 20-t me 12 profecit e para, ndrsa 12 profecit e fundit mbeten ende t paplotsuara dhe ndoshta presin materializimin n shekullin e 21-t. Un jam Alfa dhe Omega ” (Zbulesa 1:8) q tregon se profecia iu dha personit anonim nga Vet Krishti n nj mnyr t till pr t treguar se 24 profecit do t prputheshin me 24 shkronjat e alfabetit grek, i cili fillon me shkronja Alfa dhe prfundon me shkronjn Omega. Si thot Zbulesa 1:8: "Un jam Alfa dhe Omega, fillimi dhe mbarimi", thot Zoti, q sht, q ishte dhe q do t vij, i Plotfuqishmi."

 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  26,688
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Profecia anonime e vit 1053 nga Mali i Shenjt Athos pr fundin e bots

  Interpretimi/Shpjegimi i "Profecis Anonime t vitit 1053 pas Krishtit"

  PROFECI T PLOTSUARA

  1. Lufta e Madhe Evropiane.

  Kjo prshkruan fillimin e profecis me Luft Botrore I, e cila filloi n 1914.


  2. Humbja e Gjermanis. Katastrofa e Rusis dhe Austris.

  Rezultati i Lufts s Par Botrore, disfata e gjermanve, rnia e Rusis nga bolshevikt dhe shprbrja e Perandoris Austro-Hungareze


  3. Humbja e Agarenve (Bijve t Agarit, ose Turqve) nga Helent (Grekt)

  Ktu flitet pr luftrat ballkanike n Azin e Vogl n vitet 1920 – 1922.


  4. Prforcimi i ofruar agarenve nga kombet perndimore dhe disfata e grekve nga bijt e Agarit.

  Kemal Ataturku fillon procesin e perndimizimit t Turqis dhe merr mbshtetje nga vendet perndimore q premtuan dorzimin e Kostandinopojs tek grekt, por pa mbshtetjen e Rusis pr shkak t Revolucionit, Fuqit e Mdha braktisn grekt dhe shtuan mbshtetjen pr turqit.


  5. Therje e popujve orthodhoks.

  Kjo ishte katastrofa e Azis s Vogl e popullsive orthodhokse nn sundimin e Kemal Ataturkut. Pasi Perndimi i lejoi turqit t mbanin Kostandinopojn, ushtria filloi masakrn e mvonshme t miliona armenve dhe grekve n Turqi. Qyteti i madh antik i Smirns u dogj deri n tok ndrsa ushtart hyn n do shtpi dhe i vun flakn. Gjithashtu, n t njjtn koh komunizmi rus rezultoi n zhdukjen e miliona t krishterve n Rusi. Nga viti 1894 deri n vitin 1923, turqit vran mbi 1.75 milion grek.


  6. Dhe pastaj, ankth i madh mes popullsive orthodhokse.

  Prsri, nn Stalinin, shum m tepr t krishter n Rusi vdiqn ose u drguan n Siberi. N t njjtn koh, ekziston nj ankth i madh tek grekt dhe kombet e tjera ballkanike pas holokaustit n Azin e Vogl. N komunizm u vran 66.5 milion rus orthodhoks.


  7. Pushtimi i trupave t huaja nga deti Adriatik. Mjer ata q jetojn n tok; se Hadhi (Ferri) sht gati.

  Pushtimi i Greqis nga Italia n Luftn e Dyt Botrore.

  Gjithashtu sht propozuar nga Sotiropoulos q 7 dhe 8 t ken nj aplikim t prsritur dhe kshtu kjo do t nnkuptoj edhe fillimin e Lufts s Tret Botrore. Ai thekson se kjo u vendos n kt vend pr t paralajmruar grekt pr pushtimin e Italis, megjithse Hadhi(ferri) mbi tok nuk ndodhi, sepse kjo ngjarje duhet t jet shkas i Lufts s Tret Botrore.


  8. Pr nj moment Biri i Agarit duket i madh

  Mund t nnkuptoj ngritjen e papritur t Kombeve Arabe me pasurin e zbulimeve t fushave t nafts n kombet e tyre dhe varsin e bots prej tyre.


  9. Nj luft e re evropiane.

  Lufta e Dyt Botrore fillon me ngritjen e Adolph Hitlerit dhe Musolinit t Italis


  10. Bashkimi i popullsive orthodhokse me Gjermanin.

  Aleanca e Gjermanis me bullgart dhe rumunt n Luftn e Dyt Botrore. T dy kombet orthodhokse hyn n luft si aleat t Gjermanis


  11. Humbja e francezve nga gjermant.

  Ndodhi n Luftn e Dyt Botrore n pranvern e vitit 1940. Franca u mund dhe gjysma veriore e vendit u pushtua nga gjermant.


  12. Revolucioni n Indi dhe ndarja e saj nga Anglia.

  Pavarsia e Indis me Ghandin q udhheq revolucionin paqsor kundr Britanis s Madhe. N gusht 1947 Indis iu dha pavarsia nga Anglia.

  Deri n kt pik, 12 profecit e para u prmbushn me saktsi t sakt n shekullin e 20-t. Ne presim prmbushjen e 12 profecive t fundit, t cilat ojn n ngjarje edhe m katastrofike, por akoma m t mahnitshme q do t vijn…
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 27-03-2022 m 23:36

 6. #6
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  26,688
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Profecia anonime e vitit 1053 nga Mali i Shenjt Athos pr fundin e bots

  PROFECI ENDE PRESIN PR PLOTSIM

  13. Anglia vetm tek saksont.

  Humbja e t gjitha kolonive nga Anglia. Kjo n fakt mund t jemi dshmitar t fillimit t realizimit para syve tan s pari me Brexit. Ky kaos i largimit nga Bashkimi Evropian mund t oj prfundimisht n thirrjet pr pavarsi t Irlands, Skocis dhe Uellsit. Anglia do t'u lihet vetm "saksonve". Perandoria e dikurshme e madhe botrore, dielli nuk perndon kurr mbi t, do t lihet n nj ishull t vogl pasi do komb ose "mal ikn" (Zbulesa 16).

  Emri: england_alone.jpg

Shikime: 86

Madhsia: 57.3 KB  14. Fitorja e popujve orthodhoks dhe therja e prgjithshme e bijve t Agarit nga orthodhokst.

  Kjo ngjarje prshkruhet me shum profeci t tjera n Traditn Apokaliptike Bizantine. Rusia orthodhokse do t pushtoj Turqin pr t filluar Luftn e Tret Botrore  15. Ankthi n bot.

  Frika se lufta do t bhet globale. Mund t nnkuptoj gjithashtu rritjen e shpeshtsis s fatkeqsive natyrore n t njjtn koh me luftn.  16. Dshprim i prgjithshm mbi tok.

  Njerzit do t mendojn se ka ardhur fundi i bots. Fillon Lufta e Tret Botrore.  17. Nj betej e shtat kombeve n Kostandinopoj. Gjakderdhje e madhe pr tri dit e tri net. Fitorja e kombit m t madh mbi gjasht kombet.

  Disa profeci tregojn se kjo do t jet Rusia, e cila do t liroj Azin e Vogl nga muslimant, si jan prpjekur t bjn historikisht shum her n t kaluarn. Vendndodhja strategjike e ktij qyteti, n raport me detet dhe aksesi i leht pr t kaluar me furnizime, do ta bj Kostandinopojn nj objektiv strategjik pr pozicionimin e trupave n Luftn e Tret Botrore.  18. Aleanca e gjasht kombeve kundr t shtats, gjakderdhje e madhe tre dit e tre net.

  Kjo sht n prputhje t plot me profecit e tjera q do t tregojn intensitetin e konfliktit n rrugt e Stambollit.  19. Ndrprerja e lufts nprmjet nj ndrhyrjeje t nj engjlli t Zotit dhe dorzimi i qytetit tek helent.

  Emri: wwiii-ending.jpg

Shikime: 86

Madhsia: 30.3 KB

  Shum profeci t tjera bizantine (dhe disa katolike) q e prshkruajn kt ngjarje n m shum detaje:

  Profecia mbi gurin e varrit t Shn Konstandinit duket se pasqyron nr. 17 deri n 19 n profeci:

  “Dhe raca bjonde s bashku me agjentt e saj do t mund t gjith Ismaelin dhe do t pushtoj qytetin e shtat kodrave me privilegjet e saj. Pastaj ata do t provokojn nj luft t egr civile (q do t zgjas) deri n orn e pest; dhe nj z (qiellor) do t brtas tri her: Qndroni, qndroni me frik dhe vraponi m s shumti n zonn n t djatht (…)”

  Apokalipsi grek i Danielit (vit 800 pas Krishtit):

  “Dhe do t ket nj zhurm t madhe nga qielli, nj trmet i frikshm dhe nj z nga engjulli nga qielli. Zoti do t prkul kokn dhe do t ngrej trbimin e tij kundr bijve t Agarit dhe kundr racs s paepur t Ismaelit. "

  Shn Metodi i Patarasit thot:

  N at koh kau do t brtas dhe Xirolophos do t vajtojn; dhe ather kuajt do t qndrojn t qet dhe nj z nga qielli do t brtas: le t ndalemi dhe t qndrojm drejt, le t qndrojm t qet, paqja qoft me ju! (…)”

  N profecin drejtuar Perandorit Bizantin Manuali II Paleologus:

  “Por ather, nj Engjll i Zotit do t zbres nga qielli nprmjet vullnetit t mir t mshirshm t Zotit dhe Engjlli do t mbaj n duar skeptrin dhe shpatn e perandorit m t shenjt Kostandin dhe ai do t kurorzoj Perandorin e Paqes."

  Kjo tem sht n prputhje me disa vargje n Apokalipsin e Shn Gjonit:

  Zbuleta 10:7

  por n ditt kur engjlli i shtat t bj t dgjohet zri i tij, kur ai t'i bjer boris do t zbatohet misteri i Perndis, si ua shpalli shrbtorve t tij, profetve.

  Zbulesa 16:17-18

  Pastaj engjlli i shtat e derdhi kupn e tij n er; dhe doli nj z i madh nga tempulli i qiellit, nga froni, duke thn: ''U b''.
  Ather shkrepn zra bubullima dhe vettima, dhe u b nj trmet i madh, q i till nuk ishte br qkurse u bn njerzit mbi tok, nj trmet kaq fort i madh.


  Zbulesa 14:6-7

  Pastaj pash nj engjll tjetr q fluturonte n mes t qiellit dhe q kishte ungjillin e prjetshm, q t'ua predikoj banorve t dheut dhe do kombi, dhe fisi, dhe gjuhe, dhe populli, dhe thoshte me z t madh: ''Druani Perndin dhe i jepni lavdi, sepse ora e gjyqit t tij erdhi; adhuroni at q bri qiellin, dheun, detin dhe burimet e ujrave''.


  Emri: angel_wwiii.jpg

Shikime: 86

Madhsia: 16.1 KB  20. Nnshtrimi i latinve ndaj Besimit t patmet t besimtarve orthodhoks

  sht interesante t theksohet se disa profeci katolike flasin pr nj kthim n traditat e hershme apostolike nga Perndimi nprmjet nj "Pastori Engjllor" t ardhshm. T dy profecit katolike dhe orthodhokse flasin pr nj kshill t 8-t dhe t fundit ekumenik q do t thirret.

  Shn Nili Miro-lshuesi (Vdiq m 1592, Ai jetonte n fshatin Shn Pjetri n Peloponez, Greqi) thot si m posht.

  Gjat asaj kohe do t zhvillohet Sinodi Ekumenik i tet dhe i fundit , i cili do t qetsoj grindjet e heretikve, do t ndaj grurin nga byku dhe doktrinn e drejt nga doktrina e rreme dhe pr nj koh t shkurtr prej pesdhjet vjetsh. do t ket paqe n tok.”

  Profeti grek Agathanghelos n vitin 1279 pas Krishtit flet pr 'Dogmn Lindore' dhe t Vrtetn Apostolike q shklqen npr Gjermani.

  “Por ti Gjermani, informohu se nj nga djemt e tu t t njjtit gjak kthehet kundr teje, hedh posht me neveri dogmn latine dhe bhet Kreu i Heretikve. Shoh miqt tan t shpronsuar, duke futur kaq shum herezi romane sa ka hije n kraht e mjellms s bardh. I shoh festat fetare t shtyra mnjan, besimin t gjymtuar dhe t al, Kishn tuaj pa prijs, si nj en t vogl pa timon dhe kapiten, dhe besimin tuaj pa themele (shpirtrore). E tmerrshme sht kufoma, o Zot! Por ti, bir njeriu, ke arsye t ndihesh i mahnitur, sepse pikrisht nga kjo Gjermani shum heretike dhe me veprimet e saj do t lartsohet e vrteta dhe adhurimi i vrtet i besimit orthodhoks n nj koh t ardhshme. sht pikrisht Gjermania e cila, m shum se do komb tjetr, do t mbshtes me vendosmri t vrtetn apostolike. Dogma lindore do t shklqej prmes Gjermanis.

  Prandaj, mund t konkludohet se kisha e unifikuar do t prbhet nga shum nga doktrinat origjinale q gjenden n 7 kshillat ekumenik. Kisha Orthodhokse, shpesh e akuzuar si nj kish 'e vjetruar', i ka mbajtur m fort kto tradita "t lashta".  21. Besimi Orthodhoks do t lviz nga Lindja n Perndim.

  Pas Kshillit t Tet Ekumenik, do t rezultoj heqja e t gjitha herezive t krishtera. Do t ket nj kthim nga t gjitha kombet n Kishn Nj, t Shenjt Katolike dhe Apostolike, ndrsa kremtohet festa e nj uniteti t vetm t Nuses s Krishtit me Dhndrin.

  Emri: wedding_feast1.jpg

Shikime: 84

Madhsia: 33.2 KB

  I bekuari Agathanghelos thot n profecit e tij mbi prhapjen e Orthodhoksis n 1279 pas Krishtit:

  “Shekulli i tmerrshm do t prcjell numrin e dhjet t art. Ather mjalti dhe qumshti do t rrjedhin n do gj, stuhit e detit do t pushojn dhe paqja do t mbretroj pr pesdhjet vjet. E vrteta do t triumfoj dhe qielli do t gzohet n lavdin e vrtet. Besimi Orthodhoks do t ngrihet dhe do t buroj nga Lindja n Perndim pr t'u bekuar dhe lavdruar . Barbart do t pushtohen nga frika dhe, duke u dridhur plotsisht, do t ikin me kok t shpejt, duke braktisur metropolin e bots (Kostandinopojn), ather Zoti do t prlvdohet dhe njeriu do t shoh veprat e plotfuqishmris s Tij. Le t jet kshtu dhe do t jet kshtu, Amen”

  Kjo "ringjallje" e kishs orthodhokse t prndjekur nn duart e Islamit duket se pajtohet me tekstin e Zbuless 20 q thot:

  Zbulesa 20 Ringjallja

  Dhe pash frone, dhe ata u uln mbi to dhe atyre iu dha pushteti q t gjykojn edhe pash shpirtrat e atyre q u ishin prer kokat pr dshmin e Jisuit dhe pr fjaln e Perndis, dhe t cilt nuk e kishin adhuruar bishn, dhe as figurn e saj dhe nuk kishin marr damk mbi ballin e tyre dhe n duart e tyre. Kta u kthyen n jet e mbretruan me Krishtin pr nj mij vjet.  22. Frika dhe tmerri i barbarve nn besimin e vrtet.

  Forcat e mbetura islamike do t ikin n Azi me pamjen e prhapjes s nj besimi t vetm t krishter t unifikuar, domethn, ato do t shtyhen prsri "n det". Pasi t sigurohet paqja n Evrop, perandori i ardhshm botror do t'u drejtohet Agarenve dhe do t jet fitimtar mbi ta.

  Shn Metodi i Patarasit thot:

  "Dhe bijt e Ismaelit do t'i ndaj n tre grupe: nj t tretn do t'i vras me shpat, nj t tretn do t'i pagzoj dhe t tjert do t'i nnshtroj n Lindje".

  Shn Kozma Etoliani thot:

  63. Turqit do t ikin, por do t kthehen dhe do t vijn deri n Hexamilia. N fund, ata do t przn n Kokkina Milia. Nga turqit, nj e treta do t vritet, nj e treta tjetr do t pagzohet dhe e treta e mbetur do t shkoj n Kokkina Milia ("pema e molls s kuqe").
  23. Ndrprerja e Papizmit dhe vendosja e nj Patriarku t vetm pr t gjith Kontinentin Evropian.

  Ndrprerja e Supremacis Papale. Kjo profeci duket se tregon ndoshta nj riorganizim t pes Patriarkatave (Kostandinopojs, Roms, Jerusalemit, Antiokis dhe Aleksandris) pr t prmbushur realitetet e bots moderne, me rithemelimin e nj Patriarkate pr do Kontinent; (dmth. nj Patriarkat e Evrops, Azis, Afriks, Ameriks Veriore dhe Jugore).  24. Pas pesdhjet e pes vjetsh do t vij fundi i mundimeve; dhe n ditn e shtat nuk ka njeri t mjer, nuk ka asnj t mrguar; duke u kthyer n kraht e Nns s gzuar (t Kishs). Kshtu do t ndodh dhe ne dshirojm q t ndodh.

  Amin. Amin. Amin.

  Un jam Alfa dhe Omega (shkronjat e para dhe t fundit t alfabetit grek, q do t thot ktu: fillimi dhe fundi, si n Zbulesa 1:8).

  I pari dhe i fundit.

  Kjo tregon se profecia na sht dhn nga Vet Jisui, Logos, i Lashti i Ditve dhe Biri i Njeriut, pr t na bindur m tej pr vrtetsin e saj.

  N fund, do t ket vetm nj tuf dhe nj bari t ardhur nga besimi i vrtet orthodhoks.

  Urojm q t bhet.

  Amin. Amin. Amin.


  Prsri, nj shenj se kjo profeci na sht dhn direkt nga Trinia e Shenjt

  (Nj shrbtor i Krishtit, Perndis ton t vrtet)
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 25-09-2022 m 00:43

 7. #7
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  26,688
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Profecia anonime e vitit 1053 nga Mali i Shenjt Athos pr fundin e bots

  Arkimandrit Neof. Kalofuntis, i cili n at koh ishte nj burr 83 vjear (i cili mori pjes n shtat beteja n luftrat 1912-1913 kundr turqve, e pa kt profeci n Korica (Kor) t Epirit n vitin 1913 dhe e prfshiu at n librin e tij "Prmbledhje Kanonesh dedikuar t Trshenjts Nns s Zotit", redaktuar n vitin 1965), shkruan si vijon : “Nj profeci e gjetur n nj dorshkrim t vjetr n Manastirin e Shenjt t Kors t Shn Naumit; ai trajton zhvillimin e patmet dhe t sigurt t bots dhe u botua n gazetat e Kors n 1913 "Drejtsi dhe Paqe" nga z. G. Kotto.
  Do te ishte me interes, qe studiuesit apo besimtaret, te nxirrnin nga arkivat dhe biblotekat e qytetit te Kores, botimet e kesaj profecie, ne gazetat Drejtesi dhe Paqe, te vitit 1913. Do te ishte me interes te njiheshim jo vetem me ate qe eshte botuar, por edhe rrethanat e ruajtjes se ketij doreshkrimi ne Shen Naum nga botuesit e kohes.

  Albo

 8. #8
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,362
  Postimet n Bllog
  1

  Pr: Profecia anonime e vitit 1053 nga Mali i Shenjt Athos pr fundin e bots

  Aktualisht turqia i ka marredheniet mire me rusine, por e ardhmja nuk dihet, putinit i ndryshon shpesh humori,...
  greqia me turqine eshte shenje e nisjes se nje lufte, sipas profecive, por destinacioni kryesor eshte xhamia e omarit (al-aksa), po kjo mund te vije me pas
  gjithsesi profecite mbeten profeci dhe sic na thuhet edhe mund te cfuqizohen
  Duaje te afermin tend si veten

 9. #9
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  26,688
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Profecia anonime e vitit 1053 nga Mali i Shenjt Athos pr fundin e bots

  Me vdekjen e Mbretereshes Elizabeta II ne Angli, a po afron ora qe te permbushet profecia e 13-te?
  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

Tema t Ngjashme

 1. Paralajmrim nga murgjit e Malit t Shenjt Athos mbi vaksinat
  Nga Albo n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 03-09-2021, 02:20
 2. Mali i Shenjt Athos
  Nga Xhuxhumaku n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 03-11-2014, 17:04
 3. Manastiri i Shenjte i Shen Pavlit, Mali i Shenjte
  Nga neokastra n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 07-01-2014, 17:33
 4. Mali i Shenjte ne nje Album Fotografik te rralle te vitit 1881
  Nga neokastra n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 33
  Postimi i Fundit: 20-10-2013, 06:33
 5. Mali i shenjte Athos
  Nga Arcas n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 17-01-2010, 11:54

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •