Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
  1. #1
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,454
    Postimet në Bllog
    17

    Historia e Kishës Orthodhokse në Ukrainë

    NJË PËRMBLEDHJE E ORTHODHOKSISË NË UKRAINË. PJESA 1

    Nga Murgesha Cornelia (Rees)

    Emri:  302318.p.jpg

Shikime: 135

Madhësia:  106.5 KB
    Pagëzimi i Rusisë. Afresk nga Katedralja e Shën Vladimirit në Kiev, Ukrainë. Victor Vasnetsov, 1896.

    Maksima e vjetër se "historia shkruhet nga fitimtarët" na vë gjithmonë vigjilent kur përpiqemi të kuptojmë të kaluarën për të kuptuar të tashmen. Por kjo maksimë shërben vetëm për të njollosur më tej skajet e historisë reale, sepse historia nuk është se si njerëzit modernë e shohin të kaluarën, por se si njerëzit e një periudhe të caktuar kohore e panë veten dhe ata përreth tyre. Kjo është veçanërisht e rëndësishme të mbahet mend në epokën aktuale të shkëmbimit të informacionit të shpejtë rrufe, me potencialin e tij të paprecedentë për një rishikim të vazhdueshëm të historisë. Si kërkues të së vërtetës, të krishterët duhet të bëjnë çdo përpjekje për të kuptuar historinë me të gjitha nuancat dhe faktet e saj të vështira, në mënyrë që të mendojmë dy ose tre herë përpara se të bashkohemi me çfarëdo kryqëzate të konceptuar keq që mund të ndodhë në një kohë të caktuar.

    Tani për tani në hapësirën e informacionit është një vend sllav i quajtur Ukraina, i quajtur gjithashtu "Ukraina", i njohur si "Malorussia" ose "Rusia e Vogël" kur ishte pjesë e Perandorisë Ruse, dhe shumë kohë më parë quhej thjesht, Rusisë. Nëse ndiqni lajmet, duket se historia politike e këtij vendi është bërë objekt i revizionizmit të egër, dhe në të vërtetë kompleksiteti i tij befasues i jep vetes një gjë të tillë. Në përvijimin e historisë së krishterimit në Ukrainë, ne nuk mund t'i shmangemi tërësisht politikës, sepse jemi të detyruar të pranojmë se krishterimi kudo ka zënë rrënjë dhe është zhvilluar në kushte të ndryshme politike dhe në ndryshim, dhe Ukraina nuk bën përjashtim.

    Por, duke lënë mënjanë përkohësisht kompleksitetet moderne, do të fillojmë duke u kthyer pas në kohët e largëta apostolike, kur drita e krishterimit sapo kishte filluar të depërtonte në dominimet e rrepta të Skitëve dhe Sllavëve.

    1. Apostulli Andrea

    Emri:  302320.p.jpg

Shikime: 83

Madhësia:  76.4 KB
    Apostulli Andrea vendos një kryq të kodrave të Kievit. Miniaturë nga një kronikë ruse e shekullit të pesëmbëdhjetë.

    Historia e hershme ruse u hulumtua dhe u regjistrua nga njerëzit më të arsimuar të atyre ditëve - zakonisht murgjit. Babai i historisë ruse konsiderohet të jetë Shën Nestor kronikani († rreth 1114, përkujtuar më 27 tetor), një murg i manastirit të shpellave të Kievit, reliket e të cilit mbeten atje edhe sot e kësaj dite. Nëse veshit modern i duket e çuditshme që ne e quajmë një murg të manastirit të Shpellave të Kievit babai i historisë ruse, mund të përgjigjemi vetëm se ky fakt i thjeshtë, i konfirmuar nga historia e shkruar shekullore, nënvizon një fakt tjetër: se në ato ditë, kur Krishterimi më në fund kishte zënë rrënjë në tokat e Kievit, nuk kishte Ukrainë - vetëm Rusi

    Shumë kronika ruse flasin për predikimin e Apostullit Andrea për popullin e Rusisë - më së shumti Kronika e Lavrenty e shekullit të katërmbëdhjetë, e cila përdori kronikat bizantine si material burimor. Për më tepër, në fillim të shekullit të tretë, Shën Hipolit i Portuense shkruan në veprën e tij mbi dymbëdhjetë apostujt: “Pas predikimit te Skitët dhe Thrakët, Andrea duroi vdekjen në kryq në Patras…”.(1) Origjeni gjithashtu bën referencë të ngjashme për Shën Andrean duke u predikuar Scythes.(2) Scythia e lashtë përfshin shumë toka dhe popuj, por nga fjalët e Hipolitit, "skitët dhe trakët" mund të konkludohet se Apostulli Andrew u predikoi atyre Skitëve që ngjiteshin me Trakën - atyre që banonin në Ballkan dhe në tokat përtej Dunait [Danub. ], duke përfshirë atë që tani është Rusia Jugore dhe Ukraina.(3) Historianët modernë madje kanë gjurmuar udhëtimin e katërt të Apostullit Andrew nga Jerusalemi rreth Detit të Zi në Kiev, dhe prej andej në Moskë dhe madje edhe në Karelia.(4) E njohur është tradita e profecisë së Shën Andreas në kodrat e Kievit: “A i shihni këto kodra? Mbi këto kodra do të shkëlqejë mirësia e Perëndisë dhe këtu do të ketë një qytet të madh dhe Zoti do të ngrejë shumë kisha.” Sipas Jetës së tij, apostulli u ngjit nëpër kodra, i bekoi dhe ngriti një kryq. Pasi u lut, ai u ngjit edhe më tej përgjatë lumit Dniepr dhe arriti në Novgorod.(5)

    Emri:  302321.p.jpg

Shikime: 87

Madhësia:  43.8 KB
    Shën Klementi i Romës. Mozaik i shekullit të njëmbëdhjetë nga Katedralja e Shën Sofisë në Kiev.

    Po ky lum Dniepr ishte linja lidhëse midis grupit të fiseve sllave lindore që do të bashkoheshin për t'u bërë Rusia, me kryeqytetin e Kievit. Dikush mund të udhëtojë nga Novgorod përgjatë rrugëve të tij ujore, pastaj të kalojë në Dnieper dhe të arrijë në Kiev. Duke vazhduar në jug drejt Detit të Zi, dikush do të ndalej në Krime dhe do të vazhdonte për në Konstandinopojë. Kjo ishte një rrugë tregtare e udhëtuar mirë, e cila me kalimin e kohës do të lidhë të krishterët rusë me të krishterët grekë. Bregdeti jugor i Krimesë duke qenë pjesë e Perandorisë Bizantine, me vendbanime të krishtera greke, ishte natyrisht pjesa e parë e Perandorisë së ardhshme Ruse ku krishterimi zuri rrënjë. Veprën misionare të nisur nga Shën Andrea e vazhdoi Shën Klementi i Romës (†101, përkujtohet më 25 nëntor), i cili mbërriti në Taurida (Krime) me një numër të madh të kopesë së tij romake. Pas St. (6)

    Dëshmitë arkeologjike tregojnë se kishte disa kisha të ngritura përgjatë rrugës tregtare vikinge në kohën e Apostullit Andrew, por sllavët e rajoneve përreth Kievit dhe Novgorodit ishin aq paganë, saqë çdo i ri i konvertuar në krishterim u persekutua ashpër. Megjithatë, ka prova se të krishterët jetonin në Kiev përpara Pagëzimit të Rusisë në 988. Një tregues është të dhënat bizantine të një dioqeze të "Rossia" me qendër në Kiev, nga viti 862/863. Supozohet se Shën Kirili (vëllai i Shën Metodit) pagëzoi disa nga rusët gjatë udhëtimeve të tij misionare në Khazaria në vitin 860. Ekziston gjithashtu një histori e shkruar e dy të krishterëve të vrarë nga paganët në Kiev në vitin 983. Theodori nuk pranoi të dorëzohej djali i tij John si një flijim njerëzor për perëndinë Perun,

    Ka gjithashtu të dhëna për pagëzimin e princit skandinav Askold. Askold ishte një nga sundimtarët më të hershëm të Kievit; ai po udhëtonte përgjatë rrugës tregtare të Dniepr-it kur zbuloi qytetin e bukur, kodrinor dhe e pushtoi për të qenë i veti. Varangianët e tjerë - termi bizantin për ata luftëtarë nga veriu - erdhën të jetonin në Kiev dhe më vonë sulmuan Kostandinopojën në ushtrinë e Askoldit. Kryeqyteti bizantin u shpëtua për mrekulli nga ky sulm; Patriarku Ortodoks dërgoi misionarë në Kiev, të cilët pagëzuan Askold. Burimet moderne historike shprehin dyshime për pagëzimin e Askold, por kronikat ruse jo. Supozohet gjithashtu se Askold u vra nga luftëtarët paganë pikërisht sepse ishte bërë i krishterë.

    Emri:  302319.p.jpg

Shikime: 81

Madhësia:  74.3 KB
    Principatat e Rusisë së Kievit, nga 1054 deri në 1132.

    Me vrasjen e Askold filloi mbretërimi i Rurikut, një skandinav i ftuar fillimisht nga Novgorodians për të bashkuar fiset sllave të grindjeve. Dinastia Rurik do të prodhonte Princin e Madh Vladimir të Kievit, të shenjtëruar si Pagëzori i Rusisë (†1015, përkujtuar më 15 korrik).

    Këtu kemi përsëri shprehjen "e Rusisë", kur flasim për ngjarjet në Kiev. Kjo ndodh sepse në kohën e kristianizimit të Kievit të gjithë popujt sllavë që banonin në rajonet e asaj që sot janë Rusia dhe Ukraina quheshin Rus, kryesisht nga Perandoria Romake (me kryeqytet Kontantinopojën). Kishte fise të ndryshme gjithmonë në luftë me njëri-tjetrin, por populli sllavo-varangian që u bë i njohur në Perandorinë Romake quheshin Rus. Kur Shën Vladimiri i bashkoi të gjithë nën fenë e re, këto fise ndërluftuese u bënë një popull i ri, të gjithë të bashkuar dhe bërë një etnos nga krishterimi ortodoks.

    2. Pagëzimi i Rusisë, në Kiev

    Princi i Madh Vladimir ishte nipi i Princeshës Olga, e cila ishte e martuar me Igor, djalin e Rurikut. Edhe pse vetë Shën Olga u bë e krishterë, ajo nuk mundi t'i sillte fëmijët e saj në besimin e krishterë. Por kur Olga u pagëzua në Kostandinopojë në vitin 955 ose 957, ajo pagëzoi me vete edhe shërbëtoren e saj, Malushën. Malusha ishte e bija e Drevlianit7 princi që kishte vrarë burrin e Olgës, Igor. Malusha do të bëhej nusja e saj dhe do të lindte princin Vladimir.

    Vladimiri, gjysmë viking, gjysmë sllav, kishte një talent të natyrshëm për të sunduar dhe një apel të fortë për popullin rus. Ai u bë princi i Novgorodit dhe më vonë pushtoi Kievin, duke bashkuar tre principat ekzistuese të Novgorodit, Kievit dhe kryeqytetit Drevlian - në disa raste në mënyrë paqësore, në të tjera, me shpatë. Ai ishte tërësisht pagan dhe hedonist, por kishte një dëshirë të natyrshme për t'u bashkuar - fillimisht qytetet dhe më pas kultet fetare. Në Kiev, ai ngriti të gjithë idhujt e njohur për Kievans, por ai po bëhej gjithnjë e më i vetëdijshëm për avantazhet e fesë monoteiste. Thuhet se Vladimiri pa në fenë e krishterë një mjet për të bashkuar të gjithë nënshtetasit e tij, dhe ndikimi i gjyshes së tij të drejtë dhe një dëshirë e brendshme për të gjetur fenë e vetme të vërtetë e çuan atë, pas një hetimi të feve kryesore monoteiste, në krishterimin ortodoks.

    Kur vëllezërit bashkëregjentë bizantinë, Vasili Bullgarvrasësi dhe Konstandini, iu drejtuan Vladimirit për ndihmë ushtarake kundër regjimenteve kryengritëse të Bardas Skliros dhe Bardas Focas, Vladimiri pranoi, me kusht që t'i jepnin për martesë motrën e tyre, princeshën Anna. Sundimtarët bizantinë nuk donin t'i jepnin motrën e tyre njërës që ata e konsideronin barbare, por kur me ndihmën e Vladimirit e mposhtën me sukses rebelimin, më në fund u detyruan të binden, edhe pse jo pa kërcënime ushtarake nga Vladimir. Megjithatë, pjesë e marrëveshjes ishte që Vladimiri të pagëzohej i krishterë.

    Emri:  302322.p.jpg

Shikime: 95

Madhësia:  105.1 KB
    Shën Vladimiri, i barabartë me apostujt (në qendër) me djemtë e tij, bartësit e pasioneve Boris dhe Gleb. Ikonë e Novgorodit të fundit të shekullit të pesëmbëdhjetë.

    Tradita thotë se pak para pagëzimit të tij në Chersonese në gadishullin e Krimesë, Vladimir u verbua. I braktisur nga të gjithë, përveç priftërinjve grekë të dërguar për ta katekizuar, ai zbriti në vathën e pagëzimit dhe doli një njeri i ri. Iku verbëria e tij fizike dhe shpirtërore. Shën Vladimiri ndryshoi rrjedhën e historisë ruse, duke e çuar gjithë Kievin në Dnieper për Pagëzim me fjalët: "Nëse dikush nuk hyn në lumë nesër, qoftë i pasur apo i varfër, lypës apo skllav, ai do të jetë armiku im. .” Fakti që të gjithë u shfaqën me dëshirë në lumë tregon se sa i madh ishte autoriteti dhe popullariteti i Vladimirit dhe se si njerëzit e respektonin burimin e lavdisë së tij të sapo fituar si "Car". Por siç kujtojmë, farat e krishterimit ishin mbjellë tashmë në tokën e Rusisë, veçanërisht në tokat jugore,

    Vladimiri vazhdoi të konvertonte Novgorodin dhe pjesë të tjera të mbretërisë, duke përfshirë fise të ndryshme pagane të stepës. Sundimi i tij ishte i drejtë, bujar, i mençur dhe i fortë dhe nënshtetasit e adhuronin atë. Lavdia e re e mbretërisë së tij të lulëzuar të krishterë tërhoqi kombësi të tjera në fenë e tij. Jeta e tij përmend: “Në Kronikat e Nikollës nën vitin 990 shkruhej: 'Dhe në të njëjtin vit erdhën në Volodimir (Vladimir) në Kiev katër princa nga bullgarët [myslimanët] dhe ata u ndriçuan me Pagëzimin Hyjnor.' Në vitin pasardhës "princi Peçeneg Kuchug erdhi dhe pranoi besimin grek, dhe ai u pagëzua në emër të Atit dhe të Birit dhe të Shpirtit të Shenjtë dhe i shërbeu Vladimirit me një zemër të pastër". Nën ndikimin e princit të shenjtë u pagëzuan edhe disa të huaj në dukje; për shembull, norvegjezi 'koenig' (mbreti) Olaf Trueggvason (†1000) i cili jetoi disa vjet në Kiev, dhe gjithashtu i njohuri Torvald Endacak, themeluesi i një manastiri të Shën Gjonit Pararendës përgjatë Dneipr pranë Polotsk, ndër të tjera. Në Islandën e largët poetët-skalds e quanin Zotin "Mbrojtësi i grekëve dhe rusëve".(8)

    Krishterimi ortodoks lulëzoi fuqishëm nën Vladimir, dhe kudo ranë idhujt dhe u ndërtuan kisha dhe manastire. Hierarku i Kievit u titullua Mitropolitan dhe pasardhja e Mitropolitëve të Kievit krijoi dioqeza të tjera: në Novgorod, Vladimir-Volhyn (hapur më 11 maj 992), Chernigov, Pereslavl, Belgorod dhe Rostov. Këto ishin qytetet kryesore të Rusisë; nuk kishte ende Moskë. Megjithatë, krishterimi u përqafua plotësisht dhe me lehtësi pranë Kievit, prandaj Kievi quhet ende "Nëna e qyteteve ruse".

    Mitropoliti Makary (Bulgakov) i Moskës dhe Kolomna 9në veprën e tij mbi historinë e Kishës Ruse thekson zhvillimin e kombit rus si i ndodhur paralelisht dhe i ndërthurur me hyrjen dhe lulëzimin e krishterimit nën Shën Vladimirin dhe më pas. “Dhe nëse kujtojmë (siç duhet të kujtojë gjithmonë një historian), se edhe këtu, si në të gjitha ngjarjet dhe proceset e tjera të botës, pavarësisht nga të gjitha dallimet e dukshme, ekzistonte një Aktori i padukshëm, suprem - Zoti, i cili lëviz dhe drejton të gjitha drejt një qëllimi të lartë, edhe pse në mënyra të ndryshme, atëherë duhet të arrijmë në pyetjen: Çfarë do të thotë kjo përputhje e saktë e dy ngjarjeve shumë të rëndësishme në një dhe të njëjtin popull? … A nuk i bashkoi kështu Ai [Zoti] ata [Kishën dhe shtetin] që në minutat e para në lidhje të pandashme, pasi trupi dhe shpirti janë të bashkuar te njeriu? … për të jetuar një jetë të përbashkët, (10)

    Emri:  302323.p.jpg

Shikime: 84

Madhësia:  20.3 KB
    Mitropoliti Makary (Bulgakov).

    3. Përplasja e hershme me katolicizmin romak

    Mbretërimi i Vladimirit vendosi themelet e Rusisë Ortodokse dhe ai e bëri këtë themel të fortë me përpjekjet e tij unifikuese. Nën atë të një kombi ortodoks u rrit nga principat e ndryshme, megjithëse jo pa luftë të madhe. Edhe gjatë jetës së Vladimirit, një kërcënim për Ortodoksinë ishte në perëndim, në mbretërinë e një kombi tjetër sllav - Polonisë. Ky komb do të luante një rol të madh, antagonist në të ardhmen e Ortodoksisë në atë që më vonë do të njihej si Ukraina.

    Nëse ndalemi në këtë kohë të historisë për të parë botën e krishterë, Lindjen dhe Perëndimin, mund të shohim se po krijohet një përçarje. Perandoria Bizantine po tkurret; Papa i Romës, nën ndikimin frank, ka futur filioque11 në Kredo, duke ushqyer gjithashtu ambiciet për të eklipsuar të gjithë Patriarkët e tjerë ortodoksë si "mëkëmbësi i Krishtit në tokë". Në fakt, ai është i bindur për supremacinë e tij, por patriarkët e tjerë nuk janë dakord. Territoret juridiksionale në Ballkan, Italinë Jugore dhe Siçili janë në mosmarrëveshje. Dhe tani një komb i ri barbarësh dikur të egër në hapësirat verilindore po rritet dhe ata janë të lidhur fort me Patriarkanën e Kostandinopojës. Kjo përçarje do të përhapej lart dhe do t'i ndante sllavët e perëndimit nga sllavët e lindjes, dhe ndarja do të rezultonte të ishte një stuhi e dhunshme dhe një plagë e dhimbshme.

    Ndërsa Rusia mori krishterimin nga grekët në vitin 988, kristianizimi i Polonisë daton pak më herët, në vitin 966, me pagëzimin e Mieszko I, sundimtarit të parë të shtetit polak, së bashku me pjesën më të madhe të oborrit të tij. Por Polonia nuk e përjetoi konvertimin e shpejtë dhe gjithëpërfshirës që Shën Vladimiri bëri në Rusi. Polonisë kryesisht pagane iu deshën disa shekuj për t'u bërë një vend i krishterë, pavarësisht nga përpjekjet e Mieszko I. Ndikimi i parë i krishterë erdhi nga Lindja; Gruaja e Mieszkos ishte bohemiane dhe feja e vendit të saj daton që nga vepra e St. Kirili dhe Metodi, iluministët e sllavëve. Por afërsia e Polonisë me Gjermaninë e bëri atë një objekt të punës misionare teutonike me duar të rënda dhe rreshtimi kishtar u zhvendos në perëndim. Për të shmangur dominimin gjerman, Kisha në Poloni gradualisht iu nënshtrua drejtpërdrejt Vatikanit. Mbreti polak Boleslav Trimi ishte veçanërisht besnik ndaj Romës dhe u përpoq përmes pushtimeve ushtarake për të bërë që Kisha Latine të dominonte mbi sllavët e Lindjes dhe Perëndimit, nën kujdesin e Polonisë Katolike.

    Vladimiri kishte një rivalitet me Poloninë edhe në vitet e tij pagane dhe pushtoi disa qytete Lakh (një emër sllav lindor për polakët) në një zonë që u bë e njohur si Galicia, ose Chervonaya Rus'—Rusia e Kuqe, e quajtur gjithashtu Rutenia. (Vini re se ashtu si Rusia, Polonia nuk ishte një vend i bashkuar përpara kristianizimit. Territori i saj u zgjerua dhe u tkurr, dhe fiset luftuan mes tyre.) Më vonë, Boleslav u bë armiku kryesor i Vladimirit dhe në 1013 Vladimiri u detyrua të prishë një komplot në Kiev frymëzuar nga kleriku i Boleslavit, peshkopi katolik Kolobzheg Reibern. Djali i Vladimirit, Svyatopolk (nga një grua para-kristiane) u martua me vajzën e Boleslav dhe u bë instrumenti i parë i tradhtisë kundër Ortodoksisë, përmes epshit të tij për pushtet.

    Pas vdekjes së Vladimirit, Svyatopolk vrau djemtë e Vladimirit nga Princesha Anna, Boris dhe Gleb, në mënyrë që ai të merrte pushtetin (për këtë krim ai hyri në histori si "Svyatopolk i Mallkuar"). Por ky Kain rus nuk ia doli përfundimisht. Ai kërkoi ndihmë nga polakët pa marrë parasysh qëllimet e tyre militante katolike. Boris dhe Gleb, të cilët dinin për komplotin, por refuzuan të ngrinin duart

    kundër vëllait të tyre, tani janë shenjtorë të Kishës—bartës të shenjtë të pasioneve († rreth 1015, përkujtuar më 24 korrik). Me lutjet e tyre, Kisha Ortodokse Ruse jetoi. E kërcënuar nga një kishë katolike romake e militarizuar pothuajse që nga fillimi i ekzistencës së saj, ajo u shpëtua në një mënyrë mistike përmes butësisë dhe qëndresës së bijve të saj të hershëm.

    Luftërat për pushtet vazhduan në Kiev dhe u bënë pothuajse të pashmangshme, princ pas princi. Por besimi ortodoks u rrit pavarësisht nga këto rrethana të trazuara të jashtme. Hierarkia e Kishës, kryesisht greke, fitoi respektin e tufës së tyre. Dinastia Rurik vazhdoi, secili sundimtar kishte dobësitë dhe rëniet e veta njerëzore, por besimi ortodoks mbahej i shenjtë dhe princat e kuptuan veten si kujdestarët e tij. Ortodoksia zuri rrënjë kaq shpejt dhe thellë në rusët, saqë monastizmi - testi i lakmusit i krishterimit - u zhvillua herët midis popujve vendas të vendit, duke prodhuar shenjtorë të shumtë.

    4. Më shumë probleme nga latinët

    Përpjekjet e Kishës Katolike Romake për të fituar për vete tokat sllave të saposhkolluara vazhduan në Kiev. Populli rus dukej se ishte inokuluar kundër tij nga ndikimi i fortë dhe i dobishëm i hierarkëve dhe murgjve të tyre, por lidhja e dobët ishte gjithmonë në klasat elitare, të cilat josheshin nga fuqia në rritje e botës latine dhe nën presion nga bashkëmoshatarët e tyre katolikë. .

    Në vitet 1070 pati një luftë për pushtet midis djemve të Princit të Madh Yaroslav të Kievit. Izyaslav Yaroslavich iu drejtua Papës Gregori VII për ndihmë pasi u internua nga Kievi nga vëllezërit e tij, dhe Papa u përpoq ta përdorte këtë mundësi për qëllimet e tij. Ai dhe feja e tij më pas u treguan të panevojshëm kur Izyaslav ia doli pa ta. Në vitet 1080, Papa Klementi III i Romës i dërgoi një ofertë Mitropolitit Gjon II të Kievit për t'u bashkuar me Kishën Latine, por ky i fundit e ktheu ofertën vetëm me një letër që qortonte gabimet e Romës. Në vitin 1207, Papa Inocent III u dërgoi një letër të gjithë princave, klerikëve dhe njerëzve rusë duke thënë se megjithëse ata ishin larguar prej kohësh nga "gjiri i nënës së tyre" (d.m.th. Kisha Romake), Papa thjesht nuk mund të shtypte ndjenjat e tij atërore dhe po i thërriste rusët pranë vetes. E gjithë Kisha Greke, tha ai,

    Bindja e Papës do të kishte qenë humoristike nëse nuk do të ishte aq e trishtuar dhe cinike - Kostandinopoja ishte plaçkitur gjatë kryqëzatës së katërt (1202–1204), kishat e saj u përdhosën dhe hierarkët dhe klerikët e saj u detyruan t'i nënshtroheshin Romës. Duke iu referuar "nënshtrimit" të Kostandinopojës, fjalët e Papës dukeshin më shumë si një kërcënim i mbuluar në një ftesë për t'u kthyer në krahun e nënës dhe në përqafimin e babait. Një letër e ngjashme iu dërgua përsëri princave rusë nga Papa Honorius III në 1227, dhe fretërit domenikanë u dërguan në Kiev për ta diskutuar atë tre vjet më vonë, por ata u hodhën poshtë pa ceremoni nga Princi i Madh Vladimir Rurikovich. Sllavët lindorë, përveç që u paralajmëruan nga iluministët e tyre grekë, ndërthurën sensin e mirë me kokëfortësinë dhe asnjë nga këto përpjekje nuk pati sukses. Jo më pak e rëndësishme ishte aftësia e sllavëve për të luftuar

    Më pak fat ishin ortodoksët e vendeve perëndimore të Rusisë, ku propaganda latine u fut me ndihmën e shpatave daneze, hungareze dhe livoniane.

    Tokat në kufi me Rusinë perëndimore ishin nën rrethim nga Vëllazëria e Shpatës, Kalorësit Teutonikë. Ky ishte një zgjerim i Perandorisë së Shenjtë Romake, me anë të gjermanëve. Në Livonia—ajo që tani është Estonia, Letonia dhe disa territore kufizuese—edhe ish-paganët që ishin pagëzuar u tmerruan aq shumë nga dhuna e këtyre «vëllezërve» gjermanikë, saqë u hodhën në lumin Dvina për t'u «çpagëzuar». Por kështjellat dhe shpatat e forta më në fund mbizotëruan dhe u formua Urdhri i Kalorësve Livonian. Prania ruse në këto toka u zbeh

    Pjesa më e largët perëndimore e Rusisë jugore (kujtesë: Rusia jugore do të quhej vetëm shumë më vonë Ukraina) - Galicia - gjithashtu u vu nën presionin latin. Ajo ishte pushtuar në fund të shekullit të njëmbëdhjetë nga hungarezët, të cilët filluan një persekutim të ashpër të ortodoksëve. Galicianët u shpëtuan në fund të shekullit të dymbëdhjetë nga princi rus Roman Mstislavich i Volhinisë, i cili aneksoi Galicinë në princërinë e tij Volyniane. Në atë kohë, papa romak po arrinte kulmin e fuqisë së tij: Kostandinopoja ishte robëria e tij dhe askush tjetër veçse ai u dhuronte kurora mbretërve evropianë. Ai nuk mund të duronte të shihte një princ të fortë të pa kurorëzuar prej tij dhe i bëri ofertën e zakonshme të sheqerosur Princit Roman në një mënyrë që mund të interpretohej si: "Të gjitha këto zotërime do t'i jap ty nëse do të përkulesh para meje. "A ka Papa një shpatë si timen?" Princi Roman u përgjigj ndërsa goditi me të për theksim. Megjithatë, pas vdekjes së Romanit, Galicia përsëri ra në duart e hungarezëve. Sërish erdhën priftërinjtë dhe murgjit latinë, të cilët internuan klerin ortodoksë, i kthyen kishat ortodokse në katolike dhe filluan ta detyronin popullsinë në tufën katolike romake. Në vitin 1220, princi rus Mstislav Udaloi rrëmbeu përsëri Galicinë nga hungarezët, por ky pushtim nuk solli asnjë përfitim për ortodoksët, pasi ai përdori çmimin e tij si prikë për vajzën e tij, të cilën ia dha princit hungarez për martesë. Pas vdekjes së tij në 1228, Kisha Latine filloi përsëri një persekutim kundër ortodoksëve, i cili përfundoi kur djali i Princit Roman Daniel mori fronin e Kievit në 1239. Galicia ra përsëri në duart e hungarezëve. Sërish erdhën priftërinjtë dhe murgjit latinë, të cilët internuan klerin ortodoksë, i kthyen kishat ortodokse në katolike dhe filluan ta detyronin popullsinë në tufën katolike romake. Në vitin 1220, princi rus Mstislav Udaloi rrëmbeu përsëri Galicinë nga hungarezët, por ky pushtim nuk solli asnjë përfitim për ortodoksët, pasi ai përdori çmimin e tij si prikë për vajzën e tij, të cilën ia dha princit hungarez për martesë. Pas vdekjes së tij në 1228, Kisha Latine filloi përsëri një persekutim kundër ortodoksëve, i cili përfundoi kur djali i Princit Roman Daniel mori fronin e Kievit në 1239. Galicia ra përsëri në duart e hungarezëve. Sërish erdhën priftërinjtë dhe murgjit latinë, të cilët internuan klerin ortodoksë, i kthyen kishat ortodokse në katolike dhe filluan ta detyronin popullsinë në tufën katolike romake. Në vitin 1220, princi rus Mstislav Udaloi rrëmbeu përsëri Galicinë nga hungarezët, por ky pushtim nuk solli asnjë përfitim për ortodoksët, pasi ai përdori çmimin e tij si prikë për vajzën e tij, të cilën ia dha princit hungarez për martesë. Pas vdekjes së tij në 1228, Kisha Latine filloi përsëri një persekutim kundër ortodoksëve, i cili përfundoi kur djali i Princit Roman Daniel mori fronin e Kievit në 1239. princi rus Mstislav Udaloi ia mori përsëri Galicinë hungarezëve, por ky pushtim nuk u solli asnjë dobi ortodoksëve, pasi ai e përdori çmimin e tij si prikë për vajzën e tij, të cilën ia dha për martesë princit hungarez. Pas vdekjes së tij në 1228, Kisha Latine filloi përsëri një persekutim kundër ortodoksëve, i cili përfundoi kur djali i Princit Roman Daniel mori fronin e Kievit në 1239. princi rus Mstislav Udaloi ia mori përsëri Galicinë hungarezëve, por ky pushtim nuk u solli asnjë dobi ortodoksëve, pasi ai e përdori çmimin e tij si prikë për vajzën e tij, të cilën ia dha për martesë princit hungarez. Pas vdekjes së tij në 1228, Kisha Latine filloi përsëri një persekutim kundër ortodoksëve, i cili përfundoi kur djali i Princit Roman Daniel mori fronin e Kievit në 1239.

    5. Rusët e parë që u bënë Mitropolita të Kievit

    Deri në vitin 1051, të gjithë Mitropolitët e Kievit kishin qenë grekë, të zgjedhur nga Patriarku i Kostandinopojës. Kur i fundit vdiq dhe një i ri nuk u dërgua për tre vjet (ndoshta për shkak të një lufte midis Princit Jaroslav të Urtë dhe Grekëve), princi vendosi në 1051 të zgjidhte një të tillë. I zgjedhuri i tij, Hilarioni, kërkoi bekimin e Patriarkut të Kostandinopojës po atë vit dhe ai iu dha. Edhe Hilarioni, edhe më vonë Mitropoliti rus Efraimi, ishin asketikë të shenjtë dhe njerëz të lutjes. Efraimi njihej gjithashtu si një mrekullibërës dhe më vonë u numërua në mesin e shenjtorëve.

    Mitropolitët vazhduan të shuguroheshin në Kostandinopojë. Atëherë vullneti i princave rusë filloi të kishte më shumë pushtet mbi zgjedhjen e Mitropolitëve. Hierarkët grekë të dërguar në tokat ruse shpesh iknin në Greqi kur marrëdhëniet midis princave rusë u nxehën shumë. Kur Mitropoliti Michael i Kievit u kthye në Kostandinopojë gjatë një konflikti të brendshëm, Princi Izyaslav zgjodhi një tjetër Mitropolitan nga populli i tij. Klementi, zgjedhja e tij, ishte me karakter të paanshëm. Filluan mosmarrëveshjet nëse ai mund të shugurohej apo jo nga një sinod peshkopësh dhe jo nga Patriarku. U sugjerua që bekimi i Kostandinopojës të zëvendësohej me atë të Romës. Kjo hodhi hije mbi Klementin, i cili u emërua, por nuk u pranua nga ata që i përmbaheshin palës greke. Besnikëria më në fund u kthye në Kostandinopojë,

    Pa shikuar shumë nga afër, është madje e vështirë të shihet se ku, në çështjet e Kishës, mbaroi Konstandinopoja dhe ku filloi Rusia. Ndryshe nga Roma, Kostandinopoja nuk e përdori Kishën për të skllavëruar dhe nënshtruar popujt e rinj të krishterë, dhe fakti që shumica e hierarkëve të Kievit ishin grekë nuk i bëri princat e Rusisë të dyshonin për ndonjë manovër politike. Në fakt, për shkak se princat rusë ishin aq shpesh në luftë me njëri-tjetrin në luftëra të brendshme, një Mitropolitan grek i përmbajtur politikisht ishte një faktor stabilizues në shoqëri. Por po vinte koha që udhëheqësit e Kishës të dilnin nga mesi i popullit rus – burra që mund të fitonin mbi paganët e guximshëm në zonat periferike. Një kujtesë tjetër: "zonat periferike" në atë kohë ishin Rostovi, Moska, Suzdal, Ryazani dhe vende më në veri - zona që ne tani i quajmë Rusia Qendrore. Rusia ishte, për një kohë shumë të gjatë, Novgorod, Kiev,

    Ne nuk do të hyjmë në detaje të mëdha për princat rusë të njëpasnjëshëm dhe do të themi vetëm se sundimi rus e mori idealin e tij nga Perandoria Bizantine, por u deshën shekuj që të rritej nga fëmijëria e rivalitetit të vëllezërve dhe motrave. Pavarësisht nga devotshmëria që disa princa treguan në principat e tyre, ata nuk ishin aspak të mëshirshëm me princat e krishterë dhe nënshtetasit e të tjerëve. Një ndikim më i madh për të mirë erdhi nga manastiret. U desh shumë për të çrrënjosur zakonet dhe zakonet e forta pagane midis masave. Por duhet theksuar se kjo punë u realizua kryesisht përmes edukimit dhe shembujve të burrave dhe grave të shenjta.

    6. Monastizmi

    Emri:  302324.p.jpg

Shikime: 82

Madhësia:  54.0 KB
    Ikona Sevsk e Hyjlindëses, që përshkruan gjithashtu St. Anthony (djathtas) dhe Theodosius. Pikturuar në shekullin e 11-të nga ikonografi Shën Alipius

    Manastiret, të ndërtuara nga Shën Vladimiri dhe pasardhësit e tij, u shfaqën në Rusinë Kievane dhe Novgorodian pothuajse që nga fillimi i kristianizimit të tyre. Por, siç shkroi Shën Nestor Kronika, këto nuk ishin "si manastiret e ndërtuara me lot, agjërim dhe vigjilje". Ky lloj manastiri ishte Lavra e shpellave të Kievit, e themeluar nga St. Anthony dhe Theodosius - konsiderohen baballarët e monastizmit rus.

    Shën Antoni (†1073, përkujtuar më 10 korrik) lindi në qytetin perëndimor të Lubech. Udhëheqjen e tij monastike e mori në malin Athos, ku kishte shkuar për të kënaqur mallin për jetën asketike. Igumeni i tij në malin Athos parashikoi se çfarë përfitimi do t'i sjellë Antoni popullit të tij dhe e ktheu me fjalët: "Shko përsëri në Rusi dhe bekimi i Malit të Shenjtë qoftë me ty, sepse prej teje është caktuar të vish". shumë manastirë.” Por kur Antoni u kthye në atdheun e tij, ai nuk gjeti asgjë si mali Athos në manastiret ekzistuese, kështu që u vendos në një shpellë afër qytetit të Kievit dhe vazhdoi jetën e tij asketike. Kjo ndodhi në vitin 1051. Një prift, Nikoni, iu bashkua atij në punët e tij asketike dhe i qetësoi të gjithë ata që Antoni i pranoi si murgj. Një prej tyre ishte Shën Theodosius, nga Kursku (†1074, përkujtuar më 3 maj). St. Theodosius më vonë do të bëhej igumeni i manastirit të formimit të shpellave të Kievit dhe do ta ndërtonte atë. Vëllazëria u rrit në 100 nën abacinë e Shën Theodosit.

    Manastiri i shpellave të Kievit gradualisht u bë dritë për të gjitha manastiret e tjera ruse dhe një ndikim i madh për të mirën për të gjithë popullsinë. Manastire të reja u hapën me frymëzimin për t'u bërë si ai, dhe laikët tërhiqeshin nga këto manastire si bletët te mjalti. Megjithëse manastiret përfundimisht u dhuruan me toka dhe bujkrobër, në shumicën e rasteve këto prona u përdorën për të përfituar popullsinë vendase, dhe kështu autoriteti moral i murgjve ortodoksë rusë vetëm sa u rrit.

    7. Pushtimet mongole dhe rënia e Kievit

    Mund të thuhet se Kievi u mor fillimisht nga pjesa tjetër e Rusisë nga pushtimi i tatarëve mongolë, të njohur si Hordhia e Artë, midis viteve 1237 dhe 1240. Ky pushtim nuk kurseu principatat e tjera ruse, por Kievi u shkatërrua plotësisht, pasi ishte Peryaslavl, Chernigov dhe qytete në Volhynia dhe Galicia. Kisha Desyatina dhe Katedralja e Shën Sofisë, të dyja të ndërtuara nga Shën Vladimiri, u shkatërruan. Manastiri i shpellave të Kievit u rrafshua dhe murgjit u larguan. Nëna e të gjitha citimeve ruse u reduktua në dyqind shtëpi.

    Rëndësia e kësaj ngjarje historike nuk mund të nënvlerësohet në historinë ruso-ukrainase. Tokat jugore të Rusisë u shndërruan në shkretëtirë nga kjo vorbull e paparashikuar nga Lindja e Largët, ndërsa zonat veriore, veçanërisht përgjatë lumit Vollga, u bënë streha e popullsisë. Rusia e Veriut ishte gjithashtu subjekt i inkursioneve, por princat e saj arritën të gjenin një mënyrë për të jetuar nën zgjedhën mongole pa pasur nevojë të kapitullonin plotësisht. Kievi i madh, megjithatë, ishte zhdukur dhe qendra e jetës kishtare filloi migrimin e saj në Vladimir, afër Suzdalit dhe më vonë në Moskë.

    Emri:  302325.p.jpg

Shikime: 74

Madhësia:  74.1 KB
    Rusia e Kievit rreth vitit 1240, koha e pushtimit mongol tatar.

    Në Galici, zgjedha mongole nënkuptonte telashe për luftën midis ortodoksisë dhe katolicizmit romak. Rusia veriore kishte Shën Aleksandër Nevskin e urtë dhe trim († 1263, përkujtohet më 23 nëntor) për të prishur planet e Papa Inocentit IV, i cili përdori suedezët për të sulmuar rusët me ambicien për të përhapur latinizmin tek fiset finlandeze. Megjithatë, Galicia-Volhynia kishte princin e lodhur Daniel Romanovich. Rusia Perëndimore pati një përvojë të ngjashme me atë të Perandorisë Bizantine kur iu drejtua Romës për ndihmë kundër myslimanëve. Danieli i dërgoi një mesazh papës duke i premtuar se do të bashkohej me kishën romake në këmbim të një ushtrie kundër mongolëve. Papa dërgoi një kartë pas tjetrës në Galich, duke i lejuar rusët të mbanin ritin grek, duke premtuar se do të dërgonte predikues dhe peshkopë, duke i dhënë Danielit të drejtën për të konfiskuar pronat e të gjithë princave që refuzuan të bashkoheshin me Kishën Latine dhe duke i dhënë një kurorë Danielit. Premtimi i vetëm që Inocenti nuk e mbajti ishte të dërgonte një kryqëzatë kundër mongolëve. Askush në Evropë nuk ishte i interesuar. Danieli ndërpreu lidhjet me Romën dhe Ortodoksia mbeti besimi sundues - deri në vitin 1340, kur polakët pushtuan Galicinë dhe Lituanezët pushtuan Volhininë. Premtimi i "të gjitha këtyre zotërimeve" ishte treguar përsëri si një shaka mizore.

    Rastësisht, Galicia-Volhynia, Kievi dhe rajone të tjera që tani quhen Ukraina u shpëtuan përfundimisht nga mongolët-tatarët përmes bëmave dhe sakrificave të udhëheqësve të tillë rusë si Shën Dimitri Donskoy në betejën e Kulikovës (1380) dhe përmes të tjerëve vendimtarë. betejat e ndërmarra nga rusët e veriut - veçanërisht ato të Moskovës. Ndihma nga latinët nuk përfshiu aspak në këto fitore - përkundrazi, vendet katolike romake si Polonia e panë zgjedhën mongole si një mundësi të mirë për të përhapur ndikimin katolik në Rusi.

    8. Inkuizicioni

    Lituania ishte, në këtë kohë, diku midis paganizmit dhe ortodoksisë, dhe e shihte dhunën e Urdhrit Prusian dhe Livonian me përbuzje. Por, në Galicia, katolikët polakë filluan t'i kapnin kishat nga ortodoksët dhe të krijonin peshkopata. Më pas, në vitin 1381, me bekimin e papës romake, fretërit domenikanë mbërritën për të kryer një inkuizicioni.

    Natyra sipërfaqësore e pranimit të krishterimit nga princat lituanez i bëri ata të kthehen lehtësisht te katolikët kur ishte politikisht e dobishme. Princi lituanez Yagelle u martua me një princeshë polake dhe në 1386 mori katolicizmin në Poloni, më pas kërkoi që ai të futej në Lituani. Polakët fillimisht filluan t'i detyronin paganët të pagëzoheshin si katolikë dhe më pas e drejtuan entuziazmin e tyre kundër ortodoksëve, duke filluar nga klasa sunduese. Të gjithë ata që refuzuan u ekzekutuan. Kjo u përhap në zonat përreth ruse, deri në Kiev, të cilin pas shkatërrimit e kishte marrë Poloni-Lituania. Në pjesën më të madhe, Lituanezët mbetën tolerantë ndaj Ortodoksisë, por feja zyrtare e Vilniusit dhe e Kievit ishte tani katolicizmi dhe në këto qytete u krijua një episkopatë katolike. Në 1413 Sjem (Këshilli) polak dekretoi që vetëm ata rusë që u konvertuan në katolicizëm do të ruanin titujt e tyre. Shumë u konvertuan, thjesht për përfitime materiale, por kur Princi ortodoks Svidrigailo pasoi Princin Lituanez Vitovt, pati një triumf të shkurtër të Ortodoksisë në vend (1430–1432), i cili përfundoi kur Sigismund u dërgua nga Polonia për të hipur në fron. Ortodoksia u përmbys përsëri me dhunë dhe kishat e saj u shkatërruan. Së fundi, Bashkimi i Firences dhe kishat e saj u shkatërruan. Së fundi, Bashkimi i Firences dhe kishat e saj u shkatërruan. Së fundi, Bashkimi i Firences12 i dha Kishës Katolike një plan të ri për t'i dhënë fund asaj që premtonte të ishte një sharrë e pafundme, e dhunshme nga krishterimi lindor në atë perëndimor dhe përsëri.

    Ndërkohë, Kisha Ortodokse në Rusi ishte pothuajse në rrënim për shkak të zgjedhës mongole. Patriarku i Kostandinopojës dërgoi Cirilin II si Mitropolit në Kiev, kur ish-Mitropoliti u zhduk gjatë pushtimit të qytetit. Ai mbërriti në rrënojat dhe u detyrua të zhvendoste katedrën e tij në një qytet tjetër, i cili u bë Vladimir në veri. Kështu Kievi humbi vendin e tij si i pari midis qyteteve ruse fizikisht – por jo shpirtërisht. Për shekuj më vonë, deri në themelimin e Patriarkanës Ruse nën princat e Moskës, hierarku i parë i Kishës Ruse titullohej gjithmonë "Mitropolitan i Kievit dhe i të gjitha rusëve", edhe kur ai ishte fizikisht i vendosur diku tjetër.

    9. Ndarja e Kishës Ruse në Mitropolitat e Moskës dhe të Kievit

    Nga mesi i shekullit të pesëmbëdhjetë, Ortodoksia ishte bërë feja kryesore në Moskovi, e mbrojtur nga një qeveri e fortë dhe e aftë për t'i rezistuar çdo ndikimi nga Roma.

    Ky nuk ishte rasti në rajonet perëndimore, ku ortodoksët ishin nënshtetas të persekutuar të një qeverie katolike. Tani, qendra e gravitetit ortodoks rus ishte Moska dhe ata që, me kosto të madhe, ruajtën ortodoksinë e tyre në Poloni dhe Lituani, e ndjenë tërheqjen. Lituania kishte një popullsi të madhe ortodokse ruse, duke përfshirë anëtarë të fisnikërisë, por kur u bashkua me Poloninë, këta ortodoksë u bënë gjithnjë e më shumë një shqetësim për sundimtarët e tyre. Princi Vitovt ngriti një Metropolitane Lituaneze në Kiev me synimin për të mbledhur nënshtetasit e tij ortodoksë në një vathë që mund të ndahej nga Moska e fuqishme. Kjo e vendosi Kishën Ortodokse brenda Komonuelthit Polako-Lituanez në një pozitë të dobët dhe të pambrojtur.

    Moska e kishte refuzuar me vendosmëri Bashkimin e Firences dhe e kishte burgosur pararendësin e saj në Rusi, Mitropolitin Isidore. (Ky, ra fjala, ishte një faktor i fortë në vendosjen e autoqefalisë ruse.) Por Isidori u lejua të arratisej dhe vdiq në 1463 si dekan katolik romak i kolegjit të kardinalëve. Dishepulli i tij, Gregori, u përpoq të fuste Bashkimin në Lituani. Ai nuk ia doli, dhe dhjetë vjet më vonë edhe vetë u bashkua me ortodoksët. Meqenëse Ortodoksia ishte ende e fortë në Lituani, princat lituanez nuk mund ta përballonin atë drejtpërdrejt dhe ta detyronin atë tërësisht në bashkimin kishtar që ata shpresonin se do të pasonte bashkimin politik me Poloninë. Prandaj ata u përpoqën ta dobësonin, ta gjakosnin dhe ta vdisnin nga uria.

    Kjo u arrit duke u hequr përsëri të gjithë titujt dhe tokat nga ata fisnikë që nuk do të konvertoheshin në katolicizëm, në mënyrë që ortodoksia të shihej gjithnjë e më shumë si fe e shtresave të ulëta. Mbretërve polakë dhe lituania iu dha gjithashtu privilegji i "patronazhit" mbi pronat e manastirit dhe kishës, për të emëruar peshkopë dhe klerikë, madje edhe për të drejtuar manastiret në tokat e dhëna atyre nëpërmjet oportunistëve që ishin në listën e pagave të mbretit. Kjo ndikoi në minimin e autoritetit të Kishës Ortodokse duke e privuar atë nga udhëheqës të denjë.

    Besimtarët e Mitropolisë së Kievit e kuptuan rrezikun për ekzistencën e tyre dhe u përpoqën ta lehtësonin atë duke u afruar më shumë me Patriarkun e Kostandinopojës. Por kjo afërsi nuk mund ta ndryshonte faktin se Mitropolitanët e Kievit duhej të miratoheshin nga një mbret katolik dhe, ashtu si në Moskë, Mitropoliti i Kievit zgjidhej nga një sinod peshkopësh. Sa i përket qytetit aktual të Kievit, asnjë nga Mitropolitët nuk e vizitoi as atë. I vetmi që u përpoq ishte Macarius I në 1497, por ai u vra nga Tatarët në qytetin e Mozyr.

    Pra, mund të shihet se sa kohë e vështirë ishte kjo për njerëzit që shumë më vonë do të quheshin ukrainas.

    Burimi: Fjala Orthodhokse Nr. 300-301.

    Murgesha Cornelia (Rees)
    10/5/2018


    1 Historia e Kishës Ruse , Mitropoliti Makari i Moskës dhe Kolomna (Shpërfytyrimi i Shenjtë– Manastiri Valaam: Moskë, 1994), 1:91–92 [në Rusisht] (Maximus biblioth. Veterum partum. 3. 265. Lugduni, 1677 [216] ]). (Përveç rastit kur shënohet ndryshe, të gjitha shënimet janë nga autori.)

    2 Po aty (Eusebii Histor. Eccles. III Kap. 1 [191]).

    3 Po aty.

    4 Shih Rruga për në Emmaus vëll. V, Nr. 4 (#19), “Udhëtimet e mahnitshme misionare të apostullit Andrew”, f. 42.

    5 https://oca.org/saints/lives/2007/11...d-first-called.

    6 Historia e Kishës Ruse , 1:110.

    7 Drevlianët ishin një fis sllav që jetonte nga shekulli i gjashtë deri në shekullin e dhjetë në perëndim të Kievit.—Ed.

    8 https://oca.org/saints/lives/2013/07...y-baptism-basi.

    9 Makary (Bulgakov) (1816–1882) ishte metropolit i Moskës dhe Kolomnës nga viti 1879 deri në vdekjen e tij më 1882. Ai njihet si një nga historianët më të shquar të Rusisë.—Ed.

    10 Historia e Kishës Ruse, 1:258–59.

    11 Kjo shtesë në Kredo gabimisht ndryshoi formulën dogmatike për Frymën e Shenjtë. Ndërsa mësimet ortodokse thonë se Fryma e Shenjtë «rrjedh nga Ati» (krh. Gjoni 15:26), Kisha Latine shtoi fjalët «dhe Biri» («filioque» në latinisht).—Ed.

    12 Bashkimi i Firences (1439) ishte një përpjekje e Kishës Katolike Romake për të nënshtruar Patriarkanën e Konstandinopojës pas vetes në këmbim të ndihmës ushtarake kundër turqve myslimanë. Edhe pse të gjithë peshkopët ortodoksë të pranishëm u detyruan të pranojnë Bashkimin (me përjashtim të Shën Markut të Efesit), ai nuk u pranua nga manastiret dhe laikët ortodoksë dhe në fund dështoi.—Ed.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Albo : 04-03-2022 më 16:10

  2. #2
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,454
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Historia e Kishës Orthodhokse në Ukrainë

    NJË PËRMBLEDHJE E ORTODOKSISË NË UKRAINË. PJESA 2

    Murgesha Cornelia (Rees)

    Emri:  302330.p.jpg

Shikime: 55

Madhësia:  25.1 KB
    Peshkopi Gideon Balaban i Lvovit, mbrojtës i Orthodhoksisë nga katolikët polakë

    10. Vëllazëritë

    Ndërsa lidershipi i tyre u minua, dhe ndërsa strategjia "përça dhe pushto" u përdor kundër Kishës së tyre, ortodoksët në Poloni dhe Lituani filluan të formojnë vëllazëri si kundër-forcë. Pronarët e mbetur ortodoksë të tokave (të cilët ruanin ende fuqinë ligjore të patronazhit) dhe vëllazëritë e qytetit morën një rol të madh në mbrojtjen e kishave dhe çështjeve ortodokse. Vëllazëria Lvov Dormition, që daton nga mesi i shekullit të pesëmbëdhjetë, ishte vëllazëria më e vjetër dhe shërbeu si shembull për të tjerët. Këto vëllazëri ortodokse punuan për të frenuar proziletizmin katolik romak të mbështetur nga shteti, duke hapur shkolla ortodokse dhe duke botuar libra ortodoksë në cirilik. Për arsye të dukshme, ata ishin një gjemb në këmbë për peshkopët ortodoksë me prirje latine, të cilët shpesh kërkonin t'i eliminonin. Mbreti polak ishte i lumtur t'i detyronte këta peshkopë, sepse kjo përfundimisht do t'i jepte atij autoritet më të drejtpërdrejtë mbi subjektet e tij ortodoksë. Megjithatë, shkollat ​​e vëllazërisë në Lvov gjetën një përkrahës në peshkopin e saj lokal, Gideon Balaban (1530–1607), i cili dikur kishte marrë pjesë në negociatat me katolikët, por më pas mbajti një qëndrim të fortë kundër bashkimit me ta, ndaj të cilit qëndroi deri në vdekjen e tij.

    Vëllazëritë vazhduan të lulëzojnë në kushte që varionin nga më pak se të favorshme deri në armiqësi të plotë. Dhe, siç do të shohim, me providencën e Perëndisë ata do të merrnin ndihmë nga disa burime të papritura.

    Në 1492, pasardhësi i Princit Kasimir të Polonisë, Aleksandri, mori kontrollin e territoreve perëndimore ruse që ishin nën sundimin polak.

    Me miratimin e tij, Joseph Bolgarinovich u bë Mitropoliti i Kievit. Jozefi ishte një mbështetës i fortë i Unionit të Firences dhe me ndihmën e tij Aleksandri nisi persekutime të reja të drejtpërdrejta të ortodoksëve. Edhe gruaja e Aleksandrit, Elena, e cila ishte ortodokse dhe i ishte premtuar me shkrim në marrëveshjen e saj martesore se mund të vazhdonte të rrëfente Ortodoksinë, iu hoq babai-rrëfimtari ortodoks dhe kisha e shtëpisë. Duke qenë se Elena ishte e bija e Princit të Madh të Moskës John III, ky fanatizëm katolik i kushtoi shumë Lituanisë. Moska filloi një luftë me Lituaninë, e cila humbi disa principata të lashta të kryesuara nga princat ortodoksë, të cilët ia aneksuan këto toka Moskës. Në 1514, nën pasardhësin e Aleksandrit Sigismund I, qyteti perëndimor rus i Smolensk u shkëput gjithashtu nga Lituania. Sigismund e ndryshoi politikën e tij në tolerancë të hapur ndaj Ortodoksisë,

    Në Galicia, e cila ishte drejtpërdrejt nën mbretin polak, gjërat ishin më keq. Dioqeza ortodokse e Galicisë u anulua dhe të gjitha çështjet dhe pronat e kishës u kryesuan nga një vikar i Mitropolitit të Kievit. (Më parë, Mitropoliti ishte titulluar, "I Kievit dhe Galichit.") Në vitin 1509, mbreti polak i dha kryepeshkopit katolik të Lvovit pushtetin për të zgjedhur këtë famullitar. Por Galicianët ortodoksë e kundërshtuan këtë masë dhe zgjodhën famullitarin e tyre dhe një luftë ryshfetesh tridhjetëvjeçare pasoi midis ortodoksëve dhe katolikëve, duke përfunduar me emërimin e Macarius Tuchansky në 1539 si peshkop i dioqezës së Galicisë së rivendosur.

    Kujtojmë tani që Mitropoliti i Kievit ishte fizikisht i vendosur në Vilnius. Prandaj, çdo gjë që po ndodhte politikisht në Lituani preku të gjithë ortodoksë në tokat perëndimore që ishin nën Poloni. Mitropoliti në pushtet në këtë kohë, Joseph Soltan, i zgjedhur nën Sigismund I, ishte një hierark i respektuar, i cili ishte në gjendje të rivendoste më në fund vikaratin në Galicia në Mitropolitin e Kievit. Por të drejtat e fituara nga ortodoksët në këto troje tani ishin nën një kërcënim të ri.

    Liria fetare për të gjitha besimet kishte marrë një kthesë të shkurtër për mirë me prezantimin e protestantizmit në Lituani nëpërmjet pasuesit të Sigismund, Sigismund August II. Por për të luftuar protestantizmin në Poloni, katolikët rritën vigjilencën e tyre, e cila nuk mund të mos synonte një goditje tjetër kundër Ortodoksisë, veçanërisht pasi me iniciativën e fisnikëve të tillë si Princi Ostrogsky, ortodoksët dhe protestantët krijuan një aleancë për t'u mbrojtur nga katolikët. Këto kohë të vështira për Kishën u paraprinë nga Unioni i Lublinit,(15) dhe ardhja e jezuitëve në Poloni dhe Lituani. Politikisht, Lituania dhe Polonia ishin bashkuar tani në një shtet, gjë që lehtësoi depërtimin e katolikëve polakë në pronat aristokratike të mëparshme ortodokse, pozitat e autoritetit dhe vendet në Sejm. Vendimet dhe udhëzimet e tyre ishin të njëanshme kundër banorëve vendas dhe besimit të tyre ortodoks. Kjo kulmoi pas vdekjes së Sigismund II, i cili nuk kishte trashëgimtarë. Sunduesit polakë erdhën në pushtet, të vendosur për të detyruar bashkimin fetar në hapat e bashkimit politik.

    Masat katolike kundër përhapjes së shpejtë të protestantizmit në Poloni dhe Lituani funksionuan në Poloni, por rezultuan më pak të suksesshme në Lituani. Jezuitët, të cilët filluan të pranoheshin duke bërë punë bamirësie, e kryen misionin. Por sapo protestantizmi u dobësua mjaftueshëm në Poloni, katolikët e kthyen zellin e tyre kundër ortodoksëve të mbetur.

    Urdhri i jezuitëve është një subjekt i vetëm, por me hapa të shkurtër do të themi se jezuitët zotohen për nënshtrim të padiskutueshëm ndaj Papës dhe edukimi dhe erudicioni kanë qenë gjithmonë instrumentet e tyre kryesore midis masave. Një shkollë e madhe, me ndikim, që përfshin gjithçka nga shkolla fillore në kolegj, u krijua në Vilnius. Duke mos pasur asgjë që mund të konkurronte me të, klasa elitare ortodokse dërgoi edhe fëmijët e tyre për të studiuar atje. Në vitin 1586 shkolla kishte shtatëqind nxënës dhe mbi pesëdhjetë mësues. Shkolla kërkoi nënshtrim të padiskutueshëm ndaj mësuesve jezuitë dhe brenda mureve të saj u rrit shpejt një brez apostatësh nga Ortodoksia. Një shkollë speciale u hap gjithashtu në Romë që studionte me kujdes traditat dhe specifikat e kulturave ortodokse të Evropës Lindore.

    Unia u pa si një hap i përshtatshëm dhe me takt në këtë drejtim . Unia, ose uniatizmi, ishte një politikë e zhvilluar nga Roma me qëllim që të sillte besimtarët ortodoksë dhe besimtarët e tjerë katolikë jo-romakë nën autoritetin e Papës. Këta besimtarë duhej të lejoheshin të ruanin ritualet dhe zakonet e tyre unike, madje edhe disa aspekte të teologjisë së tyre, për aq kohë sa ata i nënshtroheshin autoritetit papal. Kishat uniate, të quajtura gjithashtu kisha "katolike greke" ose "katolike të riteve bizantine", ekzistojnë deri më sot në shumë pjesë të botës.(16)

    Ndërsa kisha ortodokse po minohej në Poloni-Lituani nën sundimin katolik romak, besimtarët e saj shiheshin me përçmim nga klerikët latinë që donin që ata të pranonin Unia. Këtu është thelbi i asaj që oratori i famshëm polak jezuit Peter Skarga shkroi për ortodoksët në librin e tij Mbi Bashkimin e Kishave (1577):

    1. Jeta bashkëshortore e priftërinjve, duke u kujdesur vetëm për dynjanë, i ka bërë të vrazhdë dhe i ka kthyer në skllevër;

    2. Grekët lanë sllavët me gjuhën sllave kur i konvertuan në krishterim për t'i lënë në injorancë, sepse është e mundur të avancohet në mësimin vetëm përmes latinishtes dhe greqishtes, dhe sllavishtja nuk mund të përdoret kurrë në shkollat ​​ku teologjia është. mësuar. Jo kështu për katolikët, sepse latinishtja përdoret kudo në shkollat ​​e tyre. Edhe të krishterët e Indisë mund të bisedojnë me të krishterët në Poloni;

    3. Ndërhyrja e laikëve në çështjet fetare dhe poshtërimi i klerit. Unia duhet të largojë gjithë këtë të keqe; Gjithçka që duhet të bëjnë ortodoksët është të pranojnë mësimet e Kishës Romake dhe supremacinë e Papës, por ata mund të mbajnë ritet e tyre të vjetra.

    Unia filloi të apelojë në koren e sipërme të shoqërisë ortodokse në Poloni-Lituani. Pozicioni i privilegjuar i katolikëve dhe përbuzja e tyre e studiuar për "skllevërit injorantë" të ortodoksisë bazë, e thyen rezistencën e kësaj klase të lartë me joshjen për t'u bërë njësoj si aristokracia polake. Monastizmi rus – me mjekrën e tij të gjatë, punën e dorës dhe qasjen me këmbë në tokë – nuk ishte shndërruar në imazhin jezuit të katolicizmit – me rregullin e orës dhe fytyrat e rruara – dhe ishte krejtësisht i huaj për protestantizmin e ri liberal. Shkurtimisht, ortodoksët e klasës së lartë vuanin nga një kompleks inferioriteti që mund të korrigjohej, menduan ata, vetëm duke hedhur poshtë mollën e grindjes - ortodoksinë tradicionale. Peshkopët katolikë morën pjesë në Senat, ndërsa hierarkët ortodoksë i nënshtroheshin një Patriarku që tani ishte nën zgjedhën turke dhe i përgjigjej një sulltani. Mbreti polak e kultivoi me kujdes këtë përçarje duke emëruar peshkopë ortodoksë të cilët do ta zgjeronin edhe më tej. Peshkopët ishin kryesisht nga aristokracia dhe nuk e kishin problem t'ia dorëzonin manastiret ortodokse në selitë e tyre kishës katolike. Ata shpesh ishin thjesht karrieristë dhe nuk i kushtohej vëmendje faktit të jetës së tyre bashkëshortore, gjë që normalisht do t'i përjashtonte nga një peshkopatë në kishën ortodokse. Ishte një situatë e mjerueshme për kishën ortodokse në Galicia dhe Volhinia, megjithatë pikërisht ata njerëz që jezuitët i përbuznin - fshatarët, klasat punëtore dhe pronarët e tokave ortodokse të dëbuar - ishin ata që ruajtën ortodoksinë. Mbreti polak e kultivoi me kujdes këtë përçarje duke emëruar peshkopë ortodoksë të cilët do ta zgjeronin edhe më tej. Peshkopët ishin kryesisht nga aristokracia dhe nuk e kishin problem t'ia dorëzonin manastiret ortodokse në selitë e tyre kishës katolike. Ata shpesh ishin thjesht karrieristë dhe nuk i kushtohej vëmendje faktit të jetës së tyre bashkëshortore, gjë që normalisht do t'i përjashtonte nga një peshkopatë në kishën ortodokse. Ishte një situatë e mjerueshme për kishën ortodokse në Galicia dhe Volhinia, megjithatë pikërisht ata njerëz që jezuitët i përbuznin - fshatarët, klasat punëtore dhe pronarët e tokave ortodokse të dëbuar - ishin ata që ruajtën ortodoksinë. Mbreti polak e kultivoi me kujdes këtë përçarje duke emëruar peshkopë ortodoksë të cilët do ta zgjeronin edhe më tej. Peshkopët ishin kryesisht nga aristokracia dhe nuk e kishin problem t'ia dorëzonin manastiret ortodokse në selitë e tyre kishës katolike. Ata shpesh ishin thjesht karrieristë dhe nuk i kushtohej vëmendje faktit të jetës së tyre bashkëshortore, gjë që normalisht do t'i përjashtonte nga një peshkopatë në kishën ortodokse. Ishte një situatë e mjerueshme për kishën ortodokse në Galicia dhe Volhinia, megjithatë pikërisht ata njerëz që jezuitët i përbuznin - fshatarët, klasat punëtore dhe pronarët e tokave ortodokse të dëbuar - ishin ata që ruajtën ortodoksinë. dhe nuk e kishte problem t'ia dorëzonte Kishës Katolike manastiret ortodokse në selitë e tyre. Ata shpesh ishin thjesht karrieristë dhe nuk i kushtohej vëmendje faktit të jetës së tyre bashkëshortore, gjë që normalisht do t'i përjashtonte nga një peshkopatë në kishën ortodokse. Ishte një situatë e mjerueshme për kishën ortodokse në Galicia dhe Volhinia, megjithatë pikërisht ata njerëz që jezuitët i përbuznin - fshatarët, klasat punëtore dhe pronarët e tokave ortodokse të dëbuar - ishin ata që ruajtën ortodoksinë. dhe nuk e kishte problem t'ia dorëzonte Kishës Katolike manastiret ortodokse në selitë e tyre. Ata shpesh ishin thjesht karrieristë dhe nuk i kushtohej vëmendje faktit të jetës së tyre bashkëshortore, gjë që normalisht do t'i përjashtonte nga një peshkopatë në kishën ortodokse. Ishte një situatë e mjerueshme për kishën ortodokse në Galicia dhe Volhinia, megjithatë pikërisht ata njerëz që jezuitët i përbuznin - fshatarët, klasat punëtore dhe pronarët e tokave ortodokse të dëbuar - ishin ata që ruajtën ortodoksinë.

    Emri:  302333.p.jpg

Shikime: 61

Madhësia:  25.6 KB
    Princi Konstandin Ostrogsky.

    Këtu është një kthesë interesante e providencës. Princi Andrei Kurbsky ishte një i arratisur nga Car Ivan i Tmerrshëm. Ai ishte mik dhe mbrojtës i Shën Kornelit, igumenit të Manastirit të Shpellave të Pskovit, i cili kishte vdekur me vdekje martire nga duart e Carit të tërbuar, i cili mendonte se shenjtori po strehonte Kurbsky-n e pafavorizuar. Por Kurbsky kishte ikur në Lituani dhe duke parë ortodoksët në gjendje të vështirë, përdori financat e tij për të luftuar kundër propagandës katolike dhe protestante. Ai filloi të botonte me zjarr libra mbi apologjetikën ortodokse dhe i detyroi të afërmit e tij ta ndihmonin. Një punëtor tjetër në fushën e iluminizmit ortodoks në këto troje perëndimore ishte Princi Konstandin Ostrogsky, i cili hapi një shkollë në pronën e tij, së bashku me një shtypshkronjë. Madje, kjo shtypshkronjë dërgoi libra shërbimi ortodoksë në Rusi. Të dy Ostrogsky dhe Kurbsky korrespondonin dhe mbështetën vëllazëritë ortodokse në Galicia. Ostrogsky gjithashtu mori mbi vete detyrën herkuliane të botimit të asaj që tani njihet si Bibla e Ostrogut (1581), botimi i parë i plotë i shtypur i Biblës në gjuhën sllave të kishës.

    Megjithatë, për fat të keq, kjo mbështetje princërore shpejt u zbeh dhe aristokracia u polonizua. Brezi pasardhës më vonë madje luftoi kundër Ortodoksisë, siç bënë edhe djali i Kurbskit, Dmitri, edhe djali i Ostrogskit, Janush. Kjo punë botuese iu la popullit, komuniteteve, vëllazërive dhe shkollave të tyre. Në fund të shekullit të katërmbëdhjetë, diçka krejtësisht e papritur nga Kisha Katolike rreptësisht hierarkike kishte ndodhur: Patriarkët lindorë i kishin bekuar vëllazëritë për të "policuar" ata që u larguan nga mësimet ortodokse, duke përfshirë peshkopët ortodoksë. Në vitin 1586, Patriarku Joakim V i Antiokisë udhëtoi nëpër Rusi me urdhër të Patriarkut Jeremia të Konstandinopojës. Kujtojmë se besimtarët e Mitropolisë së Kievit i ishin drejtuar për ndihmë Patriarkanës së Kostandinopojës gjatë kësaj periudhe vështirësish ekstreme. Kur Patriarku Joakim arriti në Lvov(17) dhe pa se sa e rëndë ishte bërë situata, ai, duke vepruar në emër të Patriarkut Jeremia, i dha një statut Vëllazërisë Ortodokse të lashtë Lvov për të zgjedhur rojet e saj të kishës, për të kryer punët e kishës dhe për të shkishëruar ata që punonin kundër mësimeve ortodokse. Kisha. Karta e njohu Vëllazërinë Lvov si autoritet mbi vëllazëritë e tjera. Kishte spitalin, shtypshkronjën dhe shkollën e vet, dhe ndikimi i saj madje u shkaktoi telashe peshkopëve të prirur nga Unia. Në 1589 Patriarku Jeremia vizitoi vetë Lvov-in dhe u dha miratimin e tij vëllazërive.

    Në kohën kur Patriarku Jeremia mbërriti në Lvov, hierarkia ortodokse ishte në robëri të thellë latine dhe autoriteti i saj ishte minuar plotësisht. Mitropoliti i Kievit ishte martuar dy herë. Peshkopët e Peremysl dhe Pinsk jetonin me gratë e tyre. Peshkopët jetonin si aristokratët që ishin, në kështjella, të rrethuar nga shërbëtorë, duke ngrënë ushqime të shijshme, të mbrojtur me topa (lloji i hekurt). Ata luftuan mes tyre dhe filluan luftërat. Ata fituan para nga pronat e tyre, por asnjë nuk shkoi në dioqezë. Përkundrazi, sulmet e tyre të armatosura kundër fqinjëve të tyre, disa që përfundonin me vrasje, nuk lanë asnjë dyshim se nuk mund të pritej asnjë ndihmë në çështjet e kishës prej tyre. Prandaj, Patriarku i dha edhe më shumë pushtet Vëllazërisë Lvov, duke përfshirë fuqinë për të shkarkuar priftërinjtë. Ai gjithashtu inkurajoi formimin e vëllazërive të reja. Patriarku largoi Mitropolitin Onuphrius të Kievit, por ai nuk kishte shumë për të punuar në emërimin e një zëvendësuesi. Duke marrë parasysh se sa të pakënaqur ishin të gjithë peshkopët me mbështetjen e tij për vëllazëritë dhe vigjilencën e jezuitëve për ta përdorur këtë pakënaqësi në avantazhin e tyre, largimi i Jeremisë u pasua nga diskutime të ashpra midis peshkopëve kundër Konstandinopojës dhe në favor të Unisë me Romën.

    Mitropoliti i ri, Mikael Rogoza, ishte ortodoks, por i dobët. Ai nuk ishte i krahasueshëm me peshkopët e tjerë, të cilët u dërguan në Romë për të pranuar Unia. Ata i paraqitën një dokument me kushte për pranim: mbrojtjen e dogmave dhe riteve ortodokse dhe mbrojtjen nga vëllazëritë. Mitropoliti Michael e nënshkroi atë. Por dy peshkopët që shtynë për Unia vepruan krejtësisht pa miratimin e tij dhe bënë aq shumë lëshime për latinët, sa Mitropoliti ishte i tmerruar. Thashethemet u përhapën rreth laikëve se ata ishin tradhtuar dhe Mitropoliti humbi plotësisht autoritetin e tij në sytë e tyre. Vëllazëritë bënin thirrje për veprim.

    Konfuzioni u ngrit midis peshkopëve, secili duke drejtuar gishtin te tjetri, dhe dy më të vendosurit në favor të Unisë - peshkopët Cyril Terletsky dhe Hypatius Potei - nxituan në Romë, atje për t'iu nënshtruar Papës. Ata pranuan filioquen, indulgjencat, purgatorin dhe supremacinë papale. Vetëm ritet ortodokse mbetën të paprekura. Papa Klementi VIII u gëzua pa masë dhe krijoi një medalje të veçantë për emisarët, duke lexuar, "Ruthenis receptis" (rusët në Galicia u quajtën nga bota perëndimore "rutenianë"). Në shtëpi, megjithatë, njerëzit reaguan shumë ndryshe ndaj marrëveshjes. Vëllazëritë dhe priftërinjtë i quanin Terletsky dhe Potei tradhtarë. Konstantin Ostrogski botoi një vepër të titulluar “St. Cirili i Jeruzalemit mbi Antikrishtin”—duke treguar se si Papa romak i përshtatej përshkrimit. Ai u bëri thirrje fisnikëve dhe shtresave të ulëta të rebelohen. Edhe shumë nga katolikët në Galicia mund të ndjenin në kockat e tyre se asgjë e mirë nuk do të vinte nga kjo. Si mund të vijë diçka e mirë nga mashtrimi?(18)

    11. Shën Jobi i Poçaev

    Emri:  302334.p.jpg

Shikime: 61

Madhësia:  19.1 KB
    Shën Jobi i Pochaev. Ikona e shekullit të tetëmbëdhjetë

    Një dritë e madhe për ortodoksët gjatë këtyre kohërave të trazuara ishte Shën Jobi i Poçaev (përkujtuar më 6 maj, 28 gusht dhe 28 tetor). I lindur Ivan Zhelezo në Galicia rreth vitit 1551, ai u largua nga shtëpia në moshën dhjetë vjeçare për në Manastirin e Shndërrimit në Ugornits, ku mori tonsurën në moshën dymbëdhjetë vjeç. Në moshën tridhjetë e një vjeç ai u shugurua në priftëri. Me kërkesat e përsëritura të Konstandin Ostrogskit, Shën Jobi u transferua në Manastirin e Kryqit të Shenjtë në Dubensk, një nga pronat e Ostrogskit. Ai shërbeu si epror i atij manastiri për njëzet vitet e ardhshme dhe përdori mjaftueshëm objektet e shtypshkronjës së Ostrogskit për të mbrojtur Ortodoksinë kundër mësimeve të protestantëve që sapo kishin filluar të përhapeshin dhe, natyrisht, kundër risimeve latine. Nën drejtimin e tij, shumë nga mësimet e Etërve të Shenjtë të Kishës Ortodokse u përkthyen dhe kontribuan fuqishëm në punën e tij për edukimin e popullsisë ortodokse dhe konfirmimin e tyre në besimin e tyre. Popullariteti në rritje i Shën Jobit, si dhe zemërimi i katolikëve romakë, e detyruan atë në vitin 1604 të transferohej në Manastirin Pochaev të Fjetjes së Nënës së Zotit, i vendosur në një zonë më të largët. Përpjekjet e tij të ashpra monastike dhe jeta e shenjtë frymëzuan vëllezërit e Pochaev, dhe ata e bënë atë superior të tyre. Ai zgjeroi shumë përmasat e manastirit dhe vazhdoi veprimtarinë e tij arsimore, duke marrë për këtë qëllim një shtypshkronjë për manastirin. U preh në vitin 1651, në moshën njëqind vjeçare. Popullariteti në rritje i Shën Jobit, si dhe zemërimi i katolikëve romakë, e detyruan atë në vitin 1604 të transferohej në Manastirin Pochaev të Fjetjes së Nënës së Zotit, i vendosur në një zonë më të largët. Përpjekjet e tij të ashpra monastike dhe jeta e shenjtë frymëzuan vëllezërit e Pochaev, dhe ata e bënë atë superior të tyre. Ai zgjeroi shumë përmasat e manastirit dhe vazhdoi veprimtarinë e tij arsimore, duke marrë për këtë qëllim një shtypshkronjë për manastirin. U preh në vitin 1651, në moshën njëqind vjeçare. Popullariteti në rritje i Shën Jobit, si dhe zemërimi i katolikëve romakë, e detyruan atë në vitin 1604 të transferohej në Manastirin Pochaev të Fjetjes së Nënës së Zotit, i vendosur në një zonë më të largët. Përpjekjet e tij të ashpra monastike dhe jeta e shenjtë frymëzuan vëllezërit e Pochaev, dhe ata e bënë atë superior të tyre. Ai zgjeroi shumë përmasat e manastirit dhe vazhdoi veprimtarinë e tij arsimore, duke marrë për këtë qëllim një shtypshkronjë për manastirin. U preh në vitin 1651, në moshën njëqind vjeçare. Ai zgjeroi shumë përmasat e manastirit dhe vazhdoi veprimtarinë e tij arsimore, duke marrë për këtë qëllim një shtypshkronjë për manastirin. U preh në vitin 1651, në moshën njëqind vjeçare. Ai zgjeroi shumë përmasat e manastirit dhe vazhdoi veprimtarinë e tij arsimore, duke marrë për këtë qëllim një shtypshkronjë për manastirin. U preh në vitin 1651, në moshën njëqind vjeçare.

    Emri:  302335.p.jpg

Shikime: 58

Madhësia:  50.0 KB
    Lavra Pochaev e Fjetjes së Nënës së Zotit, siç duket sot.

    12. Këshilli i Brestit

    Në 1596, një këshill u thirr në qytetin e Brest-Litovsk, i vendosur në atë që tani është Bjellorusia. Ishte një këshill i madh, me dy ekzarkë patriarkalë të pranishëm: Niceforin nga Kostandinopoja dhe Cyril Lukaris nga Aleksandria. Ajo u nda në dy kampe: Ortodokse dhe Uniate. Ortodoksët duhej të takoheshin në një shtëpi private, sepse BrestLitovsk ishte në dioqezën ku sundonte Potei dhe ai kishte urdhëruar që të gjitha kishat të mbylleshin kundër tyre. Nikefori e ftoi Mitropolitin uniat dhe katër peshkopë të tjerë tre herë të ndryshme në këshillin ortodoks, dhe kur ata nuk u shfaqën, ekzarku i hoqi nga pushteti dhe refuzoi Uninë. Këshilli i Unias gjithashtu anatemoi këshillin ortodoks dhe nënshkroi triumfalisht aktin e Unias, i cili ishte ratifikuar tashmë nga mbreti polak. Ata shqiptuan një qortim të ashpër kundër të gjithë ortodoksëve - duke thënë se peshkopët e tyre ishin në mosbindje dhe kishin tradhtuar kishën e tyre, se ekzarkët grekë ishin spiunë të sulltanit turk dhe se të gjithë besimtarët ortodoksë ishin kriminelë kundër autoriteteve të tyre kishtare dhe vullnetit të mbreti i tyre. Kështu, ky “Bashkimi i Brestit”, siç quhet ndryshe, nuk ishte gjë tjetër veçse një bashkim dhe pasojat e rrënimit do të ndiheshin në shekuj, madje deri në ditët tona, duke lënë një gjurmë dhune dhe padrejtësie.

    Ashtu si Judenjtë mbizotëruan mbi Pilatin për të kryqëzuar Krishtin, po ashtu uniatët bënë thirrje për ndëshkim dhe persekutimet e drejtpërdrejta kundër ortodoksëve nuk vonuan të vinin. Nicephorus u burgos në Kalanë Malbork dhe vdiq nga uria, ndërsa Cyril Lukaris iku. Peshkopët uniatë larguan të gjithë priftërinjtë ortodoksë nga famullitë e tyre dhe emëruan uniatë. Konstandin Ostrogsky u ndoq nga taksambledhësit. Vëllazëritë u shpallën terroriste dhe aktivitetet e tyre u kontrolluan me kujdes. Kishat iu morën ortodoksëve dhe priftërinjtë e tyre u rrahën dhe u burgosën. Katedralja e Shën Sofisë në Kiev u mor nga Uniates. Vetëm Lavra e shpellave të Kievit ishte në gjendje t'i rezistonte agresionit, përmes lutjeve të shenjtorëve të saj. Nga lart poshtë, në të gjithë shoqërinë, uniatëve iu dhanë preferenca të veçanta ndaj ortodoksëve. Pronarët jo-ortodoksë i privuan fshatarët e tyre ortodoksë nga kishat dhe klerikët e tyre, ose duke ua dhënë pronën e kishës uniatëve ose duke ua dorëzuar atë hebrenjve vendas. Në rastin e fundit, ortodoksët u detyruan të paguanin një tarifë sa herë që përdornin kishat për pronarët hebrenj, të cilëve u jepej leje për të poshtëruar besimtarët dhe për të blasfemuar kundër fesë së tyre pa u ndëshkuar.

    Emri:  302336.p.jpg

Shikime: 61

Madhësia:  22.5 KB
    Hypatius Potei gjatë kohës së tij si Mitropoliti uniat i Kievit. Portret i shekullit të shtatëmbëdhjetë

    Hypatius Potei pasoi Rogozën si Mitropolit i Kievit dhe persekutimet u shtuan. Më shumë kisha u kapën, ndërsa kleri dhe më pas vëllazëritë u sulmuan. Presioni çoi në një kryengritje dhe një tentativë për vrasjen e Poteit, gjë që vetëm sa rriti presionin kundër ortodoksëve.

    Këtu është një ilustrim, i marrë nga Historia e Kishës Ruse e Mitropolit Makary (Bulgakov) , që tregon se çfarë duhej të duronin kleri dhe besimtarët që kundërshtuan Unia. Vetëm tre muaj pas nënshkrimit të Bashkimit të Brestit, Arkimandriti Sophronius i Manastirit të Trinisë së Shenjtë në Vilnius doli para magjistratit vendas dhe dha dorëheqjen e tij si igumen i manastirit:

    Më është dashur të duroj shumë nga njerëzit vendas për të përkujtuar Mitropolitin [Uniate]. E kisha bërë këtë kundër ndërgjegjes dhe bindjeve të mia, por tani e tutje nuk do të lutem mëshirën e Zotit për Mitropolitin dhe nuk dua të jem epror i manastirit, duke dashur të jem murg i thjeshtë diku dhe të ruaj ndërgjegjen time, në vend që të lutem. për Mitropolitin aktual.19

    Sophronius shpejt refuzoi këtë dorëheqje, mbeti igumen, por refuzoi të përkujtonte Mitropolitin. Vëllazëria e Trinisë së Shenjtë u bë e vetmja kongregacion në Vilnius që kundërshtoi në mënyrë aktive Unia, dhe ja çfarë ndodhi me ta.

    Vëllazëria humbi lejen për të ndërtuar kishën e saj, kështu që ata filluan ndërtimin në anën tjetër të rrugës, në pronën e dy motrave ortodokse nga Smolensk, me mbiemrin Volevich; dhe për këtë arsye magjistrati nuk mund t'i ndalonte ligjërisht. Kisha u shenjtërua në vitin 1598 dhe të gjithë ortodoksët e Vilniusit planifikonin të merrnin pjesë në shërbimet e Pashkëve, pasi nuk kishin kishë tjetër. Mitropoliti Makary shkruan:

    Kjo është koha kur armiqtë e Ortodoksisë zgjodhën për të bërë fyerjen më të madhe ndaj tyre. Në prag të së Shtunës së Madhe, një turmë prej pesëdhjetë studentësh nga akademia e Jezuitëve, të udhëhequr nga prifti katolik Geliashivech, erdhën në oborrin ku ndodhej shkolla dhe kisha e manastirit. Fillimisht ata hynë në shkollë (kolegjium)…20

    Në shkollë filluan një mosmarrëveshje me mësuesit.

    Nga shkolla vazhduan drejt kishës, ku dyert ishin tashmë të mbyllura, dhe hynë në altar me një shëmti të skajshme dhe hodhën kryqin dhe ungjijtë nga altari; prej andej u larguan nga dyert mbretërore dhe hynë në qendër të kishës ku ndodhej epitafi21qëndroi, e kapi dhe e hodhi nga njëra anë në tjetrën; dhe kur shërbëtorët e kishës, të cilët po pastronin kishën për festën, u përpoqën të largonin rrëmujën, ata u shanë dhe i rrahën. Pikërisht në festën e Ngjalljes së Krishtit, një turmë studentësh u shfaq përsëri në kishë dhe, duke shkelur epitafin, u përpoqën përsëri ta hidhnin përmbi, u tallën me ceremonitë e kishës, shtynë adhuruesit, shpuan gratë me kunjat e kapelës dhe u shtynë drejt. altarin, duke mos lejuar askënd të merrte Kungimin e Shenjtë, kështu që prifti Gerasim mezi arriti t'i bënte të lëviznin të paktën pak anash. Akoma më shumë paturpësi dhe guxim, nxënësit rebelë jezuitë i lejuan vetes të njëjtën ditë në shërbesat e mbrëmjes në kishën e vëllazërisë, ku kësaj here erdhën të armatosur. Ata u grupuan së bashku rreth kishës: disa pranë dyerve të kishës,22

    Studentët vazhduan të rrihnin klerin, duke iu përgjigjur lutjeve për urdhër me goditje në fytyrë. Ata vrapuan drejt shkollës për të rrahur ata që kalonin rrugën e tyre, pastaj dolën në rrugë, ku u bashkuan edhe disa qindra studentë të tjerë jezuitë dhe qytetarë të besimit latin. E gjithë kjo turmë, e armatosur me pushkë, harqe e shigjeta, gurë dhe sëpata, filloi të sulmonte kolegjiumin e manastirit dhe lagjet e murgjve, ku qëndronte një nga fisniket e Smolenskut. Më pas studentët kryen një pogrom. Të njëjtën gjë bënë të nesërmen në Liturgji, duke bërë kërdinë në shkollë dhe në varreza dhe duke rrahur të gjithë ata që vinin në shërbesa.

    Të gjitha këto jezuitët i bënin me qëllim që të nxisnin ortodoksët në sherr, që të merreshin masa ndaj tyre. Por sado e dhimbshme ishte, ortodoksët e duruan dhe nuk luftuan.23

    Pavarësisht nga të gjitha përpjekjet e tyre dhe të jezuitëve, uniatët nuk fituan kurrë pranimin që kishin shpresuar. Ortodoksët i përçmuan ata dhe fisnikët u turpëruan prej tyre, në shumë raste duke i kapërcyer drejt tyre në Kishën Latine. Uniatët nuk ishin as peshq e as shpend, dhe të gjithë mund ta shihnin atë. Në vend që të ngriheshin në vlerësimin e qeverisë polake, uniatët u gjendën në përbuzje më të madhe dhe kurrë nuk morën vendet e lakmuara të senatit.

    Kjo ndodhi sepse as Roma dhe as autoritetet polake nuk synuan kurrë që Unia të ishte një qëllim në vetvete, por vetëm një hap në drejtim të latinizimit të plotë. Edhe mitropoliti Hypatius Potei i shikonte gjërat në të njëjtën mënyrë - të paktën kështu dukej për klerin uniat më ortodoks. Ai kishte pranuar aq shumë nga dogma katolike romake sa që çdo rite ortodokse e mbetur kishte humbur çdo kuptim. Kleri i martuar u kap pas këtyre gjurmëve të praktikës ortodokse, ndërsa Mitropoliti u përpoq të reformonte monastizmin sipas modelit latin. Ai dhe pasardhësi i tij punuan pa u lodhur për t'i afruar uniatët me katolicizmin latin. U krijua një rend i posaçëm i quajtur Urdhri Bazilian, dhe atij iu nënshtruan kleri dhe manastiri uniate, kështu që edhe riti lindor filloi të shkrihej në manastiret uniate.

    Përsëri, le të shohim pasqyrën më të gjerë gjeografiko-historike të asaj periudhe kohore. Moska po tërhiqej nga "Koha e Telasheve".24 dhe luftimi i fushatave ushtarake të drejtuara kundër tij nga polakët dhe lituanezët. Ushtritë perëndimore që tërhiqeshin po fshinin zhgënjimet e tyre ndaj subjekteve të tyre ortodoksë.

    Rusia jugore, nga zona në lindje të lumit Dniepr deri në Galicia, Lituani dhe ajo që sot është Bjellorusia, quhej Rusia e Vogël. Ndërsa po flasim për Rusinë e Vogël, do të ndalemi për të shpjeguar se nga erdhi termi "Rusia e Vogël". Μικρὰ Ῥωσσία ishte emri i përdorur fillimisht nga peshkopët grekë për ata rusë që jetonin në Lituaninë e madhe, dhe më pas Komonuelthin Polako-Lituanez. Nga këndvështrimi polak, Lvov (Galicia), Vilnius dhe qytetet në Bjellorusinë e sotme ishin "të tyret" (polakisht), ndërsa Kievi dhe stepat përtej quheshin okraina (Ukrainë), që do të thotë territore periferike ose zona kufitare. Etnikisht, siç e kuptonin grekët dhe, në fakt, siç e kuptonin vetë rusët e vegjël, njerëzit e Rusisë së Vogël dhe Rusisë së Madhe ishin një dhe i njëjti, i së njëjtës fe, me vetëm disa dallime në ngjyrën lokale.

    Fshatarët dhe tregtarët ortodoksë të vegjël rusë ishin në nënshtrim të rreptë ndaj princave polako-lituanianë; megjithatë, ngritja nga stepat ishte një klasë e lirë luftëtarësh - Kozakët.

    Ndërsa ortodoksët në Galicia ishin në robëri, rusët e vegjël gëzonin më shumë liri. Po bëhej kaq e patolerueshme për ortodoksët galikë dhe volhinë, saqë edhe disa katolikë dhe protestantë filluan të ngriheshin në mbrojtje të tyre.

    Një deputet volhinian, ortodoksi me zell Lavrenty Drevinsky, i foli Sejmit në vitin 1620:

    Në qytetet e mëdha kishat janë të vulosura, pronat e kishës vidhen, në manastire nuk ka murgj dhe po përdoren si hambarë bagëtish. Fëmijët po vdesin pa pagëzim; të vdekurit nxirren jashtë qytetit pa funerale, si bisha të rënë; bashkëshortët dhe bashkëshortet jetojnë së bashku pa bekim; njerëzit vdesin pa Kungim. Kështu është në Mogilev, Orsha dhe Minsk. Në Lvov një jouniat nuk mund të jetë anëtar i një esnafi; nuk është e mundur të vizitosh hapur të sëmurët me Dhuratat e Shenjta. Në Vilnius ata duhet të mbajnë trupat e të vdekurve ortodoksë nëpër portat me të cilat hiqen mbeturinat.25

    Mbështetja erdhi edhe nga mali Athos në formën e letrave që ekspozonin gabimin e latinëve. Por mbështetja më e madhe për ortodoksët në Rusinë e Vogël dhe kërcënimi më i madh për ata që i persekutuan, erdhi nga Kozakët. Kozakët i mbrojtën ata jo me stilolaps, por me shpatë.

    Përgjigja ortodokse ndaj latinizimit në Rusinë e Vogël dhe Volyninë në fakt prodhoi një lulëzim të iluminizmit ortodoks në këto vende. Në vend që të dorëzoheshin dhe të vdisnin, vëllazëritë u shumuan. Udhëheqësit kozakë së bashku me fisnikët ortodoksë siguruan fondet për hapjen e shkollave dhe manastire të reja u hapën për të zëvendësuar ato të konfiskuara. Gjithmonë kishte më shumë manastirë ortodoksë se ata uniatë - manastiret ortodokse zakonisht kishin tetëdhjetë deri në dyqind murgj, ndërsa manastiret uniate shpesh ishin bosh. Shtyllat e monastizmit ortodoks u hapën dhe lulëzuan: përveç Manastirit Pochaev në Volhynia, Manastirit të Frymës së Shenjtë në Vilnius dhe Manastirit të Vëllazërisë (Bratsky) në Kiev, si dhe Shpellat e Kievit. Po punonin më shumë shtypshkronja dhe u thirrën teologë ortodoksë nga Greqia dhe mali. Athos për të ngritur nivelin e njohjes së Besimit Orthodhoks. Ndërkohë, peshkopët uniatë, të cilët shpesh kishin të kaluar të dyshimtë, nuk morën pothuajse asnjë mbështetje – as nga fisnikëria e latinizuar, as, më pak, nga vëllazëritë.

    Lavrenty Drevinsky foli për këtë edhe në Sejmin e Varshavës në 1620:

    Nëse disa nga klerikët tanë nuk do të kishin braktisur hierarkinë e tyre të ligjshme [d.m.th. Patriarku i Kostandinopojës], nëse ata që na kishin lënë [uniatët] nuk do të kishin luftuar kundër nesh, atëherë mësime të tilla, shkolla të tilla, njerëz të tillë të denjë dhe të ditur do të nuk janë shfaqur në mesin e popullit rus dhe studimi në kishat tona do të kishte mbetur, si më parë, i mbuluar nga pluhuri i pakujdesisë.26

    Mitropoliti Makary (Bulgakov) në Historinë e tij komenton më tej se “në përgjithësi, situata e Unisë në tokat e Rusisë perëndimore ishte ende shumë e paqëndrueshme dhe e pabesueshme, sepse ajo u prezantua dhe mbështetej vetëm me forcë. Ortodoksët ishin në armiqësi me të; pjesa më e madhe e latinëve, si klerikët ashtu edhe laikët, nuk e simpatizonin atë; dhe as vetë uniatëve nuk u pëlqeu - të paktën kleri dhe populli i ulët, të cilët e pranuan dhe e përkrahën, aspak për shkak të bindjes, por më tepër kundër vullnetit të tyre. Mbështetja e vetme e Unisë erdhi nga mbreti i zellshëm Sigismund III, dhe pa mbështetjen e tij të vazhdueshme Unia do të kishte rënë në mënyrë të pashmangshme.27

    Megjithatë, pa lejen e mbretit nuk mund të kishte hierarki ortodokse që vepronte lirisht.

    13. Ndihma vjen nga Patriarkët e Lindjes

    Mungesa e peshkopëve dhe klerikëve ortodoksë bëri që Patriarku i Kostandinopojës të dërgonte Patriarkun Theofan të Jeruzalemit, i cili, me kërkesë të besimtarëve, rivendosi hierarkinë ortodokse. Theofani, së bashku me një peshkop bullgar dhe një peshkop tjetër, shuguruan hierarkë të denjë fshehurazi në Kiev. Qeveria polake nuk i njohu këta peshkopë; ata të tjerë përveç Mitropolitit të Kievit Job (i cili u mbyll në lagjet e tij në Kiev) nuk mund të hynin as në dioqezat e tyre nga frika e arrestimit dhe jetonin nën mbrojtjen fizike të Kozakëve në Kiev ose në manastire të ndryshme.

    Përsëri, ortodoksët u përgjigjën me shkrime dhe falje, duke treguar me forcë se peshkopët e emëruar ortodoksë ishin të ligjshëm dhe duke shpjeguar gabimin e Unisë. Kozakët, të cilët ishin të nevojshëm për të luftuar turqit, njoftuan se nuk do të bënin asgjë derisa të rivendosej rregulli në kishën ortodokse. Kjo bëri që senati të zbutej ndaj besimtarëve, por ky tension nuk zgjati shumë. Ajo përfundoi papritur me vrasjen e peshkopit uniat Joasaphat Kuntsevich në 1623.

    14. Joasafat Kuntseviç

    Emri:  302338.p.jpg

Shikime: 62

Madhësia:  42.8 KB
    Joasafat Kuntseviç, i përshkruar si një shenjt nga katolikët romakë

    Kuntseviç, djali i një këpucari, ishte një uniat fanatik, persekutimi i të cilit ndaj ortodoksëve i thirri qiellit për mizorinë e tij. Veprimet e tij pasqyrohen historikisht në një letër drejtuar atij nga princi lituanez Sapega, të cilit Kuntsevich i ishte drejtuar për mbrojtje kundër masave të zemëruara:

    E pranoj se edhe unë isha i shqetësuar për kauzën e Unia-s dhe se do të ishte e pakujdesshme ta braktisja atë. Por asnjëherë nuk më kishte shkuar ndërmend që Shkëlqesia Juaj do ta zbatonte duke përdorur masa kaq të dhunshme…. Ju thoni se jeni "të lirë t'i mbytni të pafetë [dmth ortodoksët që refuzuan Unia], t'u prisni kokën", etj. Jo kështu! Urdhërimi i Zotit shpreh një ndalim të rreptë për të gjithë, që ju shqetëson edhe juve. Kur dhunuat ndërgjegjet njerëzore, mbyllni kishat që njerëzit të humbisnin si të pafe pa shërbime hyjnore, pa rite dhe sakramente të krishtera; kur shpërdoruat favoret dhe privilegjet e Mbretit - ia dolët pa ne. Por kur ka nevojë për të shtypur trazirat e shkaktuara nga teprimet tuaja, ju dëshironi që ne t'ju mbulojmë…. Sa i përket rreziqeve që kërcënojnë jetën tuaj, dikush mund të thotë se secili është shkaktar i fatkeqësisë së tij. Mos bëni më telashe, mos na nënshtroni urrejtjes së përgjithshme të popullit dhe ju vetë ndaj rrezikut të dukshëm dhe kritikës së përgjithshme…. Kudo dëgjon njerëz që ankohen se nuk ke priftërinj të denjë, por vetëm të verbër. Priftërinjtë tuaj injorantë janë fatkeqësia e popullit…. Por më thuaj, Shkëlqesia Juaj, kë fituat, kë tërhoqët me ashpërsinë tuaj?... Do të rezultojë se në vetë Polotsk keni humbur edhe ata që, deri më tani, ishin të bindur ndaj jush. Delet i keni kthyer në dhi, shtetin e keni futur në rrezik dhe ndoshta të gjithë ne katolikët në rrënim…. Është përfolur se ata (ortodoksët) më mirë do të ishin nën turkun e pafe se sa të duronin një dhunë të tillë…. Ju vetë jeni shkaku i rebelimit të tyre. Në vend të gëzimit,(28)

    Njerëzit u tërbuan aq shumë kundër Kuntsevich, saqë më 22 maj 1620, u mblodhën pranë Manastirit të Trinisë së Shenjtë për të folur. Por këtu ata takuan vdekjen e tyre: “Këta njerëz pësuan një fat të tmerrshëm: një grup i armatosur uniatësh rrethoi manastirin dhe i vunë flakën. Ndërsa zjarri po shpërtheu dhe po shkatërronte manastirin dhe po digjte të gjallë të gjithë brenda mureve të tij, Joasafat Kuntseviç po kryente në një kodër aty pranë një shërbim falënderimi të shoqëruar nga klithmat e viktimave të zjarrit.(29)

    Në 1623 Kuntsevich u vra nga njerëzit e Vitebsk. Edhe pse kishte nxitur akte të dhunshme kundër shumë ortodoksë, ai vetë u kanonizua si "martir" nga Papa Piu IV në 1867. Katolikët ëndërruan legjenda të ndryshme për "mrekullitë" e tij. Në vitin 1995, në pritje të njëqindvjetorit të katërt të "Bashkimit të Brestit", Papa Gjon Pali II e lavdëroi atë si një "viktimë të shquar .... martirizimi i së cilës meritoi kurorën e pashuar të lavdisë së përjetshme".(30)

    Pas vdekjes së Kuntsevich, persekutimet kundër ortodoksëve u bënë kaq të kudondodhura dhe të patolerueshme, sa që Mitropoliti Job i Kievit në 1625 iu drejtua Car Michael i Moskës për të marrë Rusinë e Vogël si pjesë të Rusisë. Ai u refuzua në atë kohë, pasi Rusia, e çliruar vetëm kohët e fundit nga inkursionet polake, nuk donte të hynte në luftë me Poloninë për këtë çështje. Megjithatë, kushtet vazhduan të përkeqësoheshin. Koncesionet e mëparshme që u ishin bërë ortodoksëve nga autoritetet polake u përmbysën; Kishat ortodokse nuk kishin mundësi ligjore kur priftërinjtë u sulmuan dhe u vodhën pronat.

    Kjo provokoi Kozakët, të cilët filluan bastisjet kundër polakëve, gjë që provokoi polakët në persekutime më të mëdha dhe dënime e ekzekutime mizore.

    15. Mitropoliti Pjetër Mogila

    Emri:  302340.p.jpg

Shikime: 58

Madhësia:  25.2 KB

    Këtu duhet vënë në dukje edhe ndikimi i rëndësishëm i Peter Mogila,31Mitropoliti i Kievit dhe Galiçit nga viti 1632 deri në vdekjen e tij më 1646. Peter Mogila lindi në një familje boyarësh moldave në Suceava, Moldavi, më 21 dhjetor 1596. Në kohën e Mogilës, principatat rumune të Moldavisë, Vllahisë dhe një pjesë të Transilvanisë ishin ende duke përdorur sllavishten e vjetër kishtare në kishat e tyre dhe ai i çmonte lidhjet e tij me ortodoksinë sllave. Në vitet 1620 ai udhëtoi për në Kiev dhe hyri në Lavrën e shpellave të Kievit, duke u bërë përfundimisht abati i saj dhe Mitropoliti i Kievit. Ndikimi i tij si kreu i kishës ortodokse në Kiev ishte i gjerë dhe në kohë. I respektuar nga të gjithë për shkak të lidhjeve të tij familjare me disa shtëpi mbretërore evropiane, ai mundi të negociojë me Sejmin polak për lehtësimin e kufizimeve ndaj ortodoksëve. Mogila hapi gjithashtu një institut të arsimit të lartë në Kiev që arriti një nivel shumë të lartë të cilësisë arsimore dhe më pas vazhdoi hapjen e shkollave në të gjithë zonën që do të bëhej Ukrainë. Për të përfshirë më shumë të gjithë mendimin ortodoks, shkollat ​​e tij jepnin mësim në latinisht, greqisht dhe sllavisht dhe merrnin studentë nga të gjitha nivelet e shoqërisë. Edhe peshkopët uniatë duhej të pranonin me tmerr të madh se institucionet e tyre arsimore ishin të vogla në krahasim me ato të Pjetër Mogilës.

    16. Shën Athanasi i Brest-Litovsk dhe kryengritjet e Kozakëve

    Emri:  302341.p.jpg

Shikime: 62

Madhësia:  26.1 KB
    Shën Athanasi i Brest-Litovsk.

    Viti 1596-viti i krijimit të Bashkimit të Brestit- ishte, krahas vitit të lindjes së Mitropolitit Pjetër Mogila, viti i lindjes së njërit prej heronjve të mëdhenj të kishës ortodokse në luftën kundër unisë, Shën. Athanasius i Brest-Litovsk (†1648, përkujtuar më 5 shtator). Djali i një fisniku ortodoks lituanez, ai mori një arsimim të jashtëzakonshëm nga shkollat ​​e drejtuara nga vëllazëritë ortodokse dhe në moshën tridhjetë e dy vjeç u bë murg në Manastirin e Frymës së Shenjtë në Vilnius. Pasi jetoi në manastire të tjera dhe u shugurua në priftëri, Shën Athanasi u ngarkua nga Mitropoliti Pjetri që të mblidhte fonde për restaurimin e Manastirit Kupyatitsk pranë Minskut. Pasi u lut përpara një ikone të Nënës së Zotit, ai dëgjoi zërin e saj duke thënë: "Shko te Cari. Ai do të ndihmojë në ndërtimin e kishës.

    Dy vjet më vonë ai u emërua epror i Manastirit të Shën Simeon Stilitit në Brest-Litovsk, ku ai filloi një mbrojtje të pasionuar të Ortodoksisë kundër Unisë përmes shkrimeve dhe predikimeve të tij, duke mbajtur me sukses besimtarët ortodoksë në tufë dhe duke rikthyer shumë. që kishte humbur. Shën Athanasi iu drejtua mbretit polak, Vladislav IV, duke i kërkuar që t'i jepte fund brutalitetit të vizituar ndaj ortodoksëve nga ushtarët polakë dhe jezuitët. Megjithëse mbreti ishte dashamirës ndaj kërkesave të tij, zyrtarët polakë nuk ishin të tillë dhe persekutimet vazhduan. Aq të ashpër ishin ata, saqë nuk ishte e pazakontë që katolikët romakë t'i vinin zjarrin kishave ortodokse në ditë festash, në mënyrë që të vrisnin sa më shumë. Shën Athanasi iu afrua përsëri mbretit dhe këtë herë iu dha një lehtësim i vogël, por nuk zgjati shumë. dhe filloi një persekutim i ri. Shenjtori u arrestua dhe u burgos për tre vjet, dhe më pas u lirua.(32)

    Pas vdekjes së Mitropolitit Peter Mogila, filluan ndryshime të rëndësishme në Mitropolitin e Kievit. Ortodoksët filluan gjithnjë e më shumë t'i drejtoheshin Rusisë për mbrojtje. Më në fund, në vitin 1648, persekutimet u bënë më të këqija se kurrë. Në Rusinë e Vogël shpërtheu një rebelim kundër sundimit polak dhe lituanez. Kozakët, nën udhëheqjen e Bogdan Khmelnitsky,33 filloi një luftë e ashpër për pavarësi nga Polonia dhe pas kryengritjes së tyre të parë iu dhanë më shumë liri ortodoksëve.34 Megjithatë, pas një kryengritjeje të dytë të dështuar, këto liri u humbën përsëri.

    Shën Athanasi u arrestua përsëri dhe u burgos, së bashku me personalitete të shquara ortodokse. Duke thirrur "Anatema për Unia!" ai u torturua me thëngjij të ndezur, u shkri, u dogj i gjallë dhe në fund u pushkatua dhe iu pre koka. Trupi i tij u hodh në një gropë, ku më vonë u konstatua se ishte i pa korruptuar.35

    Emri:  302342.p.jpg

Shikime: 62

Madhësia:  45.0 KB
    Bogdan Khmelnitsky. Portret i shekullit të shtatëmbëdhjetë.

    Bogdan Khmelmitsky, me bekimin e Mitropolitit të Kievit, iu drejtua Carit Rus në 1654 dhe u bë nënshtetas rus. Moska më pas hyri në luftë me Poloninë, e cila pas humbjes së saj në 1655 u detyrua t'i dorëzonte Rusisë të gjithë Malorusinë (Rusia e Vogël) dhe Bjellorusinë (Rusia e Bardhë). Në të gjithë këto territore ortodoksët u ngritën kundër katolikëve latinë dhe uniatëve.

    Burimi: Fjala Orthodhokse Nr. 300-301.

    Murgesha Cornelia (Rees)
    6.10.2018

    15 Nënshkruar në 1569, Bashkimi i Lublinit bashkoi Mbretërinë e Polonisë me Dukatin e Madh të Lituanisë. Më shumë se gjysma e asaj që sot njihet si Ukraina u përfshi në këtë vend të ri.—Ed.

    16 Termi «uniate» dikur përdorej me krenari brenda Kishës Katolike Romake. Megjithatë, që nga Koncili i Dytë i Vatikanit, dokumentet katolike nuk e përdorin më këtë term, për shkak të nuancave negative të perceptuara.—Ed.

    17 Lvov (Lviv në ukrainisht) tani është një qytet i madh në pjesën më të largët perëndimore të asaj që sot është Ukraina.—Ed.

    18 Për t'i mbajtur njerëzit në errësirë ​​për Unia, latinët bënë si vijon: Ata i detyruan priftërinjtë dhe peshkopët të betoheshin duke pranuar dogmat latine, ndërsa kongregacionet shpesh as nuk dinin për këtë. Për shembull, ndërsa klerikët rrëfenin zyrtarisht filioquen, në kishë kongregacioni recitonte Simbolin e Besimit (Besimin) pa të!

    19 Met. Makary, Historia e Kishës Ruse, libri 5, vëll. 8, kap. 2.

    20 Po aty.

    21 Epitafioni (plashchanitsa) është një përshkrim drejtkëndor i Krishtit në prehje dhe i vajtuar nga Hyjlindja dhe disa dishepuj. Është sjellë për nderim për shërbimet e së Premtes dhe të Shtunës së Javës së Pasioneve.—Ed.

    22 Met. Makary, Historia e Kishës Ruse, libri 5, vëll 8, kapitulli 2.

    23 Po aty.

    24 "Koha e telasheve" i referohet periudhës midis vdekjes në vitin 1598 të sundimtarit të fundit të dinastisë Rurik (Car Theodore Ivanovich) dhe fillimit të sundimit të dinastisë Romanov në vitin 1613. Gjatë kësaj periudhe Rusia Moskovite pësoi një gjendje shkatërruese zija e bukës dhe përpjekjet e përsëritura të shtetit polak-lituanez për ta marrë atë dhe për ta kthyer në katolicizëm romak.—Ed.

    25 Met. Makary, Historia e Kishës Ruse, libri 5, vëll. 9, kap. 1.

    26 Po aty.

    27 Po aty.

    28 Cituar në L. Perepiolkina, Ecumenism—A Path to Perdition, St. Petersburg, 1999, fq. 227–28 (përkthim nga Vladimir Moss, http://www.orthodoxchristianbooks. com/articles/384/orthodoxy-unia-east -evropa qendrore/#_ftn6).

    29 Po aty, f. 228.

    30 “Letra Apostolike e Papës Suprem Gjon Pali II për qindvjetorin e katërt të Bashkimit të Brestit, 12 nëntor 1995, Përkujtimi i Shën Jozafatit”, Libreria Editrice Vaticana, http://w2.vatican.va/content/ john-paul-ii/en/apost_letters/1995/documents/ hf_jp-ii_apl_19951112_iv-cent-union-brest.html.

    31 Mitropoliti Peter Mogila u kanonizua nga Sinodi i Shenjtë i Kishës Ortodokse të Ukrainës (Patriarkana e Moskës) për nderim lokal në Ukrainë.

    32 Hieromonk Makarios nga Simonos Petra, The Synaxarion: The Lives of the Saints of the Orthodox Church, vëll. 1 (Halkidike, Greqi: Ormylia Convent, 1998), fq. 44–46.

    33 Bogdan Khmelnitsky (1595–1657) udhëheqës i Kozakëve Zaporozhian, kryesoi një rebelim të të krishterëve ortodoksë kundër Komonuelthit Polako-Lituanez nga viti 1648 deri në 1649. Fillimisht i suksesshëm, ky rebelim çoi në formimin e një shteti të pavarur të Rusisë së Vogël. Pas përmbysjeve të mëvonshme, Khmelnitsky iu drejtua Rusisë për mbrojtje dhe Traktati i Pereyaslavlit që rezultoi i ribashkoi dy pjesët e kombit rus.—Ed.

    34 Qindra mijëra burra që iu bashkuan Kozakëve në këtë kohë sulmuan polakët dhe hebrenjtë në rajonet perëndimore me brutalitet të shfrenuar dhe ishin një forcë për t'u llogaritur.

    35 Hieromonk Makarios i Simonos Petra, The Synaxarion, vëll. 1, fq. 46.

  3. #3
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,454
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Historia e Kishës Orthodhokse në Ukrainë

    ORTHODHOKSIA NË UKRAINË. PJESA 3

    17. Krijimi i Patriarkanës së Moskës

    Emri:  302364.p.jpg

Shikime: 54

Madhësia:  77.0 KB
    Gramota e Sinodit të Kostandinopojës për themelimin e Patriarkanës së Moskës, 8 maj 1590

    Pas një periudhe autoqefalie de facto, Kisha Ortodokse Ruse kishte marrë statutin e saj nga Patriarkana e Kostandinopojës në 1588, duke i dhënë asaj Patriarkun e saj. Pasi Malorusia dhe Bjellorusia ishin bërë pjesë e Perandorisë Ruse, Kisha Ortodokse Ruse shpresonte që, me ribashkimin e këtyre tokave të lashta ruse, edhe kisha e ndarë do të ribashkohej. Por kjo nuk doli të ishte aq e thjeshtë – gjatë shekujve të presionit të pandërprerë, Kisha Uniate tashmë ishte krijuar mjaftueshëm në Galici.

    18. Dorëzimi i Mitropolitana e Kievit te Patriarku i Moskës

    Rusët e Vogël ishin të ndarë në temën e bashkimit me Patriarkanën e Moskës. Masat dhe kozakët e rangut më të ulët shikonin nga Moska, por udhëheqësit kozakë dhe aristokracia preferuan autonominë që gëzonin nga një Patriarku i largët i Kostandinopojës në autoritetin real dhe të afërt të Moskës. Nën udhëheqjen e rëndësishme të Mitropolitit Dijetar Peter Mogila, Kisha Ortodokse në Kiev kishte filluar të shndërrohej në të sajën pas një neglizhence të gjatë. Politikisht, Rusia e Vogël ishte e ndarë në dy pjesë - udhëheqësit kozakë donin të ruanin statusin e rrotës së lirë që gëzonin dhe shpresonin madje të ngriheshin në dinjitetin e pronarëve polakë, ndërsa shtresat e ulëta ishin plotësisht të lodhura nga tirania e këtyre të fundit. dhe ndjeu lehtësim nën sundimin rus. Rusia e vogël hyri në një kohë të gjatë vështirësish,

    Gjatë kësaj periudhe, në fund të shekullit të shtatëmbëdhjetë, prirjet politike ndikuan drejtpërdrejt në prirjet e hierarkëve të Kievit. Ashtu si Mbreti i Polonisë e kishte emëruar gjithmonë Mitropolitin e Kievit, ashtu edhe udhëheqësi kozak Bogdan Khmelnitsky dhe pasardhësit e tij po vendosnin tani kandidatët e tyre në fronin e Metropolit. Kishte gjithashtu hierarkë kryesues të emëruar nga Moska, të cilët më pas dezertuan në Poloni dhe anasjelltas. Anatemat u shkëmbyen dhe njerëzit u lanë të hamendësonin se kush kishte të drejtë dhe kush kishte gabuar. Më në fund, një traktat paqeje u nënshkrua midis Polonisë dhe Rusisë në 1686; dhe megjithëse Mitropoliti i Kievit nuk ishte plotësisht i gatshëm të shugurohej nga Patriarku i Moskës, bashkimi u ratifikua në Kostandinopojë në 1687, duke i dhënë fund ndarjes dyqindvjeçare. Disa historianë thonë se Moska ndikoi te osmanët që t'i bënin presion Patriarkut të Kostandinopojës për t'ia lëshuar Kievin Moskës. Në çdo rast, një rezultat historik është kontributi i rëndësishëm në ortodoksinë ruse të shenjtorëve të vegjël rusë, si ai i Shën Jobit të Pochaev, Shën Dimitri i Rostovit, Shën Paisius Velichkovsky, e të tjerë.

    Sidoqoftë, dioqezat ortodokse që mbetën në rajonet e copëtuara lituaneze dhe në Galicia nuk kishin asnjë mundësi për t'u bashkuar me Moskën, pavarësisht nëse donin apo jo - dhe tani, të privuar nga mbështetja edhe nga Rusia e Vogël, ato ishin krejtësisht të shtypura.

    Historiani rus AP Dobroklonsky shkroi për vështirësitë e duruara nga ortodoksët bjellorusianë dhe galicianët në periudhën para kthimit të Volinisë dhe Rusisë së Vogël në mbrojtjen ruse në 1795:

    Ortodoksët vuajtën çdo kufizim të mundshëm. Më 1717 Sejmi ua hoqi atyre të drejtën për të zgjedhur deputetë në sejmet [vendore] dhe ndaloi ndërtimin e kishave të reja dhe riparimin e kishave të vjetra; në 1733 Sejmi i hoqi ata nga të gjitha postet publike. Nëse kështu do t'i trajtonte vetë qeveria, armiqtë e tyre mund t'i binin me guxim me inat fanatik. Ortodoksët u privuan nga të gjitha dioqezat e tyre dhe me shumë vështirësi u mbajtën pas njërës, Bjellorusisë; u privuan edhe nga vëllazëritë, të cilat ose u zhdukën ose pranuan Unia. Manastiret dhe kishat famullitare me tokat e tyre iu morën me dhunë…. Nga viti 1721 deri në vitin 1747, sipas llogaritjeve të peshkopit bjellorus Jerome, u hoqën 165 kisha ortodokse, kështu që deri në vitin 1755 në të gjithë dioqezën bjelloruse mbetën vetëm 130; dhe këta ishin në një gjendje të mjerueshme.… Procesionet fetare ortodokse u shpërthyen dhe gjërat e shenjta ortodokse u nënshtruan talljes…. Dominikanët dhe bazilianët vepruan në të njëjtën mënyrë, duke u dërguar si misionarë në Bjellorusi dhe Ukrainë - ato "tokat e të pafeve", siç i quanin katolikët - për të konvertuar ortodoksët... Ata shkuan nëpër fshatra dhe rekrutuan njerëz në Unia; ndonjë nga të rekrutuarit që përmbushte nevojat ortodokse dënohej si apostat. Manastiret ortodokse shpesh i nënshtroheshin sulmeve nga fshatarët dhe nxënësit e shkollës; murgjit pësuan rrahje, gjymtime dhe vdekje. "Sa prej tyre," bërtiti [kryepeshkopi] George Konissky, duke u dërguar si misionarë në Bjellorusi dhe Ukrainë - ato "tokat e të pafeve", siç i quanin katolikët - për të konvertuar ortodoksët... Ata shkuan nëpër fshatra dhe rekrutuan njerëz në Unia; ndonjë nga të rekrutuarit që përmbushte nevojat ortodokse dënohej si apostat. Manastiret ortodokse shpesh i nënshtroheshin sulmeve nga fshatarët dhe nxënësit e shkollës; murgjit pësuan rrahje, gjymtime dhe vdekje. "Sa prej tyre," bërtiti [kryepeshkopi] George Konissky, duke u dërguar si misionarë në Bjellorusi dhe Ukrainë - ato "tokat e të pafeve", siç i quanin katolikët - për të konvertuar ortodoksët... Ata shkuan nëpër fshatra dhe rekrutuan njerëz në Unia; ndonjë nga të rekrutuarit që përmbushte nevojat ortodokse dënohej si apostat. Manastiret ortodokse shpesh i nënshtroheshin sulmeve nga fshatarët dhe nxënësit e shkollës; murgjit pësuan rrahje, gjymtime dhe vdekje. "Sa prej tyre," bërtiti [kryepeshkopi] George Konissky, murgjit pësuan rrahje, gjymtime dhe vdekje. "Sa prej tyre," bërtiti [kryepeshkopi] George Konissky, murgjit pësuan rrahje, gjymtime dhe vdekje. "Sa prej tyre," bërtiti [kryepeshkopi] George Konissky,36 “u dëbuan nga shtëpitë e tyre! Shumë prej tyre u futën në burgje, në gropa të thella; u mbyllën në lukuni me qentë, u uritur nga uria dhe etja, ushqeheshin me sanë; sa u rrahën dhe u gjymtuan, e disa edhe u vranë!”… Kleri i bardhë ortodoks u shkatërrua në varfëri, injorancë dhe poshtërim ekstrem. Të gjithë peshkopët bjellorusë iu nënshtruan fyerjeve, e disa edhe sulmeve të armatosura….37

    Ishte gjithashtu gjatë kësaj kohe, në 1720, që Manastiri i Pochaev u pushtua nga katolikët dhe murgjit uniatë zëvendësuan ortodoksët - një okupim që do të zgjaste 110 vjet.

    Lëvizja konfuze midis Moskës dhe Varshavës vazhdoi derisa Komonuelthi Polako-Lituanez u dobësua dhe u shpërbë.

    19. Krimea dhe Novorossia bëhen pjesë e Rusisë

    Gjatë fundit të shekullit të tetëmbëdhjetë, pas luftës ruso-turke, Rusia aneksoi territorin e Khanate të Krimesë, një krah i Perandorisë Osmane, i cili përfshinte gadishullin e Krimesë dhe stepat lindore në kontinent - një zonë e quajtur atëherë Novorossia - "Rusia e Re .” Pas kësaj, Perandoresha Katerina II zgjeroi territorin rus në këtë zonë, e populluar nga një popull turk që ishte përzier gjatë shekujve me hordhitë mongole. Ata e kishin bërë Krimenë një stacion të tregtisë së skllevërve - skllevërit ishin rusët e jugut, të cilët ishin shumë të kërkuar nga osmanët. Shën Gjon rus38 (edhe me shumë gjasa nga ajo zonë) ishte një nga këto viktima të trafikut të qenieve njerëzore, e cila megjithatë arriti shenjtëri të madhe në robërinë turke. Evropa Perëndimore kishte një pikëpamje të zbehtë për zgjerimin e Katerinës, por ndërprerja e sulmeve ndaj njerëzve për t'i shitur në skllavëri ishte pa dyshim një ndryshim i mirëpritur për popullsinë vendase.

    (Ky territor do të bëhej pjesë e Ukrainës vetëm pas revolucionit të vitit 1917, kur Lenini aneksoi territorin kontinental në Ukrainë për të joshur ukrainasit në BRSS. Gadishulli i Krimesë u aneksua në Republikën Socialiste të Ukrainës më vonë nga Nikita Krushchev, gjithashtu Prejardhja ukrainase, si një tjetër gjest pro-ukrainas.)

    20. Kthimi në Orthodhoksi

    Ishte gjithashtu gjatë mbretërimit të Katerinës II që Polonia u nda. Tre ndarje të njëpasnjëshme, nga 1772 deri në 1795, panë Komonuelthin dikur të fuqishëm Polako-Lituanez të ndarë midis Austrisë, Prusisë dhe Rusisë. Volynia dhe Bjellorusia (si edhe Polonia) u bënë pjesë e Perandorisë Ruse. Kleri më i lartë i Kishës Uniate ishte tipik pro-polake. Sundimi rus favorizoi ose një kthim të uniatëve në Ortodoksi, ose një konvertim në Katolicizmin Latin. Tani nën një monark të ri, ortodoks, shumë uniatë në fakt ishin të lumtur të ktheheshin në Ortodoksi dhe e bënë këtë. Një figurë udhëheqëse në këtë rikthim ishte peshkopi uniat Joseph Semashko.(39)

    Emri:  302356.p.jpg

Shikime: 52

Madhësia:  20.2 KB
    Mitropoliti Jozef Semashko.

    Kryengritja polake kundër sundimit rus, e cila u zhvillua në nëntor 1831, u mbështet zyrtarisht nga Kisha Uniate. Pasi kjo revoltë dështoi, autoritetet ruse filluan strategjinë e tyre për të hequr të gjithë anëtarët e sinodit uniate dhe për t'u hequr privilegjet magnatëve polakë. Ndërsa ndikimi polak u pakësua në Volhynia, po ashtu u zbeh edhe Unia. Në 1831, Lavra Pochaev iu kthye Kishës Ortodokse Ruse (me të cilën ajo qëndron me vendosmëri edhe sot e kësaj dite), dhe në 1839 peshkopi tani ortodoks Joseph Semashko drejtoi Sinodin e Polotsk (Bjellorusi) dhe Bashkimi i Brest u ndërpre. (Sot nuk ka kisha uniate në Bjellorusi, ndërsa kishat katolike romake funksionojnë atje në numër më të madh se në Rusi.) Të gjitha kishat uniate në Perandorinë Ruse—që përfshinte Bjellorusinë dhe Bregun e Djathtë të Ukrainës40 - u përfshinë në Kishën Ortodokse Ruse. Ata anëtarë të klerit që nuk dëshironin të bëheshin ortodoksë - që arrinte në rreth një të katërtën e totalit - iu hoq statusi i klerit. Fatkeqësisht, shumë prej tyre madje u persekutuan. Territoret që ishin bërë pjesë e Perandorisë Ruse më vonë se të tjerat kishin natyrisht më shumë uniatë. Pas dekretit të tolerancës fetare të lëshuar në vitin 1905, ata do të lejoheshin të mbeten uniatë.

    Ndërkohë, Galicia mbeti në vijën e paqëndrueshme të fajit midis katolicizmit dhe ortodoksisë dhe austriakët katolikë u dhanë jo pak telashe rusinëve ortodoksë, siç quhej populli trans-Karpat.41Ndërsa polakët mbanin gjithmonë një dialog - edhe pse të pabarabartë - me rusët, austriakët e shihnin elementin rus me një keqdashje më të ftohtë. Perandoria Ruse po fitonte fuqi dhe tërheqja e një monarkie të fortë ortodokse po rritej midis Rusynëve. Galicia përmbante një popullsi të madhe jopolake, të cilët u polarizuan midis atyre që e konsideronin veten pjesë të popullit rus - ortodoksë - dhe atyre që e konsideronin veten ukrainas, që kishin një identitet të veçantë nga Rusia - kryesisht të përbërë nga uniatë. Nga frika e një kryengritjeje separatiste, Vjena filloi të shfrytëzonte sistematikisht këtë ndarje, duke mbështetur në çdo mënyrë ukrainofile. Kështu, përpjekjet u shtuan për të shtyrë edhe më thellë pykën psikologjike midis rusëve dhe ukrainasve, dhe Galicia u bë një bastion i nacionalizmit ukrainas, siç është edhe sot.

    Dikur një instrument i dominimit polak, Kisha Katolike Greke (Rite Bizantine) tani u bë një instrument i këtij nacionalizmi ukrainas në rritje. Austria financoi gjithashtu botimin e literaturës në gjuhën e përdorur nga Rusinët dhe Galicianët, me qëllim që të kultivohej një dallim më i madh gjuhësor midis rusishtes dhe ukrainishtes. Rusinët quheshin gjithnjë e më shumë një komb i veçantë me historinë e tyre unike, dhe Rusia u cilësua si skllavëruese dhe pushtuese. Këto metoda të inxhinierisë sociale vazhduan deri në rënien e Perandorisë Austro-Hungareze, por ato kanë pasur një efekt të qëndrueshëm në Galicia.

    21. Lufta e Parë Botërore, Rënia e Austro-Hungarisë dhe ngritja e nacionalizmit ukrainas

    Kur edhe këto makinacione gjermane nuk funksionuan plotësisht, austriakët thjesht vranë të gjithë rusofilët, madje edhe midis uniatëve - dhe kishte uniatë të tillë që ende e konsideronin veten rusë. Në fakt, kampet e para të përqendrimit në Evropë u ndërtuan gjatë Luftës së Parë Botërore - jo nga Gjermania, por nga Austria, dhe jo për hebrenjtë, por për galicianët, karpato-rusët dhe ukrainasit e tjerë rusofilë. Më i njohuri prej tyre ishte Talerhof, afër Grazit, në Austrinë juglindore. Në fillim, nga 20,000 deri në 60,000 njerëz vdiqën nga sëmundjet, rrahjet, torturat dhe ekzekutimet. Mbi 100,000 ikën në Rusi dhe rreth 80,000 u vranë pasi rusët u tërhoqën. Këtu përfshiheshin 300 priftërinj katolikë grekë të dyshuar se kishin simpati me ortodoksët. Ky gjenocid i planifikuar la një popullsi në Galicia që tani ishte kryesisht ukrainofile.

    Kur, pas luftës, Perandoria Austro-Hungareze u shemb, Galicia perëndimore u bë pjesë e Republikës së rivendosur të Polonisë. Galicia Lindore dhe Volynia e shpallën veten "Republika Popullore e Ukrainës Perëndimore". Megjithatë, pas Luftës Polako-Sovjetike, Paqja e Rigës (18 mars 1921) e caktoi këtë tokë si pjesë të Polonisë, dhe kjo u njoh ndërkombëtarisht më 15 maj 1923. Kjo la një popullsi separatiste të pakënaqur, me trazira edhe më të shkaktuara. nga intoleranca e qeverisë polake ndaj pakicave dhe politika e saj e polonizimit të dhunshëm. Meqenëse të krishterët e shumtë ortodoksë në këtë zonë nuk mund të lidheshin më me Kishën Ruse, e cila, në çdo rast, po përjetonte persekutime të tmerrshme nga duart e bolshevikëve,42 Patriarkana e Kostandinopojës mori përsipër administrimin e Kishave në shtetet e reja që më parë ishin pjesë e Perandorisë Ruse, si Finlanda, shtetet baltike dhe Polonia. Në vitin 1924 u dha autoqefalinë kishave në këto shtete dhe lindi Kisha Ortodokse Polake. Lavra Pochaev, e vendosur tani jashtë Bashkimit Sovjetik, u bë pjesë e kësaj kishe të re autonome.

    Pas Revolucionit Rus, nacionalistët ortodoksë ukrainas vendosën të formojnë një kishë unike ukrainase, të ndarë nga Patriarkana e Moskës. Ata mbajtën një sinod në Kiev dhe shpallën formimin e "Kishës Ortodokse Autoqefale të Ukrainës". Në vitin 1924, Patriarkana e Kostandinopojës i dha autoqefalinë këtij organi. Megjithatë, pas formimit të BRSS dhe përfshirjes së Ukrainës në të në vitin 1921, këta të krishterë filluan të pësonin të njëjtin fat si ata në pjesët e tjera të Bashkimit Sovjetik.(43)

    Vuajtja dhe durimi i një popullsie dikur ortodokse përballë persekutimeve po rëndohej dhe ndërsa krimet evropiane të luftës në përgjithësi bëheshin gjithnjë e më të tmerrshme, nga Galicia-Volhynia u çelë një përbindësh - një lëvizje nacionaliste ukrainase e përgatitur për të kryer çdo veprim për të krijuar një Ukrainë perëndimore të pavarur, "etnikisht të pastër". Një nga udhëheqësit e kësaj lëvizjeje ishte Stepan Bandera - portreti i të cilit tani po parakalohet në Ukrainën perëndimore nga grupe të ndryshme të krahut të djathtë dhe që konsiderohet prej tyre një hero kombëtar i denjë për t'u imituar.(44)

    Në vitin 1929, Organizata e Nacionalistëve Ukrainas (un) u formua në Vjenë. Në një trakt propagandistik të paligjshëm, krahu ushtarak (uvo) i oun shkruante:

    Uvo përbën një organizatë revolucionare, detyra themelore e së cilës është të përhapë idenë e një kryengritjeje të përgjithshme revolucionare të popullit ukrainas, qëllimi përfundimtar i së cilës është krijimi i kombit tonë të pavarur dhe të pandarë.

    Ata e konsideronin tradhtar këdo që anonte drejt Polonisë ose Bashkimit Sovjetik. Traktati vazhdonte:

    Ne duhet të ndryshojmë psikologjinë e shoqërisë sonë dhe psikologjinë e armiqve dhe të ndikojmë në opinionin botëror. Terrori do të jetë jo vetëm mjeti ynë i vetëmbrojtjes, por edhe i agjitacionit [revolucionar] që do të arrijë tek të gjithë: njerëzit tanë dhe të huajt, pavarësisht nëse e dëshirojnë apo jo….

    Deklarata: Largimi i plotë i të gjithë [pushtuesve] nga tokat ukrainase do të krijojë mundësinë dhe zhvillimin e gjerë të popullit ukrainas në kufijtë e kombit të vet…. Në veprimtarinë e tij të brendshme politike, kombi ukrainas do të përpiqet të arrijë kufijtë që përfshijnë të gjitha territoret etnografike të Ukrainës.(45)

    22. Lufta e Dytë Botërore dhe pasojat e saj

    Nga viti 1941 deri në vitin 1944, kjo politikë mori formën e spastrimit etnik ekstrem, fillimisht kundër hebrenjve polakë në qytetin Lvov, dhe më vonë kundër polakëve në Volhynia dhe Galicia Lindore. Shfarosja e parë, e njohur si Pogromet e Lvovit, u zhvillua gjatë një periudhe katër javore, duke marrë 6000 jetë, ndërsa e dyta, e njohur si Masakra e Volhynia, ndodhi për gati dy vjet dhe rezultoi në rreth 100,000 vdekje, kryesisht gra. dhe fëmijët. Mizoritë e kryera nga nacionalistët ukrainas kundër polakëve në fshat ishin aq sadiste dhe të neveritshme saqë janë thjesht të papërshkrueshme. Shumë fshatarë ukrainas, ortodoksë dhe katolikë, u tmerruan nga krimet dhe u përpoqën të shpëtonin polakët; ata rrezikuan jetën e tyre duke bërë këtë, dhe ata që u kapën u therën së bashku me viktimat polake.46

    E thënë shkurt, kur nazistët gjermanë pushtuan Poloninë, nacionalistët ukrainas, të udhëhequr nga Bandera, e panë këtë si një mundësi për pavarësi. Gjermanët fashistë i trajnuan ata në mekanikën e shkatërrimit të fshatrave të tëra. Ata i vendosën ukrainasit kundër polakëve, duke e ditur se polakët do të hakmerreshin kur t'u jepej rasti dhe e gjithë kjo përputhej mirë me planet e gjermanëve. Nacionalistët ukrainas më pas zbatuan planin e tyre të spastrimit etnik.(47)

    Në vitin 1939, si një rezultat i Paktit të fshehtë Molotov-Ribbentrop midis Gjermanisë dhe Bashkimit Sovjetik, Volynia perëndimore u aneksua në SSR të Ukrainës. Lavra Pochaev, tani e çliruar nga shtypja polake, iu bashkua Patriarkanës së Moskës. Numri i madh i pelegrinëve që filluan ta vizitojnë atë, si një nga të vetmet manastire që nuk ishte mbyllur nga sovjetikët, në fakt ishin të dobishëm për mbajtjen e tij të hapur. Kur Gjermania sulmoi Bashkimin Sovjetik në vitin 1941, gjermanët nuk e mbyllën Lavrën, por e plaçkitën atë në një masë të madhe. Në maj të vitit 1942, nën pushtimin gjerman, Kisha Ortodokse Autoqefale e Ukrainës u ringjall. Lavra Pochaev nuk pranoi të bëhej pjesë e saj, duke dëshiruar në vend të ishte pjesë e "Kishës Ortodokse Autonome të Ukrainës" e cila u formua në vitin 1941 dhe mbeti pjesë e Patriarkanës së Moskës. Në tetor 1942,

    Kur sovjetikët fituan luftën dhe Galicia-Volhynia u bë pjesë e Bashkimit Sovjetik, Stalini ishte i shpejtë për të shpërbërë Kishën Katolike Greke në favor të Kishës Ortodokse Ruse - jo sigurisht sepse ai ishte një kujdestar i ndërgjegjshëm i Ortodoksisë, por sepse Kisha Katolike Greke shihej si udhëheqësi shpirtëror i nacionalistëve ukrainas. Spastrimi etnik në Volhynia ishte iniciuar nga udhëheqja ukrainas-nacionaliste nga Galicia Lindore.48 Në vitin 1931, ukrainasit në Galici kishin qenë kryesisht grekë katolikë.49 Madje, kishte raste kur këta priftërinj kishin nxitur dhe bekuar vrasjet nga foltorja, duke lexuar lutje të veçanta mbi thikat, sëpatat, sharrat dhe sfurkët që do të fillonin aksionin gjenocidal kundër polakëve. Këto raste nuk ishin aspak përfaqësuese të Kishës Katolike Greke në tërësi (mitropoliti katolik ukrainas në atë kohë, Andrey Sheptytsky, denoncoi aktet e dhunshme të kryera nga oun), por imazhi i priftërinjve katolikë ukrainas që bekonin spastrimin etnik të polakëve , pas shekujsh pune të Kishës Katolike për latinizimin dhe polonizimin e Ukrainës perëndimore, tregon kompleksitetin marramendës të situatës.

    23. Vitet e pasluftës

    Pas luftës, shumë nga udhëheqësit nacionalistë ukrainas, kryesisht me prejardhje greke katolike, emigruan—kryesisht në Shtetet e Bashkuara dhe Kanada. Në shtëpi, autoritetet sovjetike po dërgonin komunitete të tëra në Siberi dhe, pas një goditjeje, Kisha Katolike Greke u largua zyrtarisht nga Ukraina Perëndimore. Në vitin 1948, shteti sovjetik organizoi një sinod në Lvov, në të cilin Unioni i Brestit u anulua zyrtarisht. Shumë kisha thjesht u mbyllën, siç ishin edhe shumica e kishave të tjera në pjesën tjetër të BRSS. Për ortodoksët, qëndrimi tolerant i qeverisë sovjetike ndaj kishës që filloi gjatë luftës, mori fund në vitin 1953 me vdekjen e Stalinit dhe ardhjen e Hrushovit në pushtet.50 kisha që ishin rihapur vetëm kohët e fundit u mbyllën përsëri, duke përfshirë Lavrën e shpellave të Kievit.

    Kushtet mbetën pak a shumë të njëjta deri në periudhën e vonë sovjetike. Me afrimin e përvjetorit të mijëvjeçarit (1988) të pagëzimit të Rusisë, qëndrimet shtetërore filluan të ndryshojnë, në përputhje me politikat e perestrojkës dhe glasnostit të Mikhail Gorbaçovit.51 Në vitin 1988, qeveria filloi t'u kthente besimtarëve kishat dhe pronat e kishës, duke përfshirë Lavrën e shpellave të Kievit. Shteti madje kërkoi falje zyrtarisht për shtypjen e mëparshme të fesë.

    Kur Bashkimi Sovjetik u shemb në 1991 dhe Ukraina u bë një shtet i pavarur, katolikët e mbetur grekë dolën nga fshehtësia dhe, me mbështetjen morale nga disa komunitete ukrainase jashtë vendit, filluan të kapnin kishat ortodokse, shpesh duke përdorur dhunë kundër klerit dhe kongregacionit.52

    Në vitin 1990, Sinodi i Shenjtë i Kishës Ortodokse Ruse ngriti atë që kishte qenë prej kohësh Ekzarkati i saj ukrainas në statusin e një Kishe autonome, vetëqeverisëse.

    24. Sot

    Kjo ka qenë vetëm një përmbledhje e shkurtër e historisë komplekse të Ortodoksisë në Ukrainë. Pushtimet e tatarëve mongol, agresioni nga Polonia katolike dhe betejat e brendshme kanë lënë gjurmë në ortodoksinë ukrainase. Megjithatë, vetë fakti që njerëzit preferuan të jetonin (dhe të vdisnin) atje pavarësisht kushteve të tilla antagoniste, është dëshmi se besimi i tyre ishte i fortë. Manastiret kryesore - Lavra e shpellave të Kievit, Lavra e Pochaev, Manastiri i Mbrojtjes së Kievit dhe të tjerë - janë ende ortodoksë dhe ende të populluar mirë, ndërkohë që nuk ka manastire uniate për të folur. Por nacionalizmi ukrainas, i inkurajuar si gjithmonë nga "miqtë" perëndimorë, e sheh Kishën Ruse si një forcë të huaj pushtuese dhe, madje që nga fillimi i shekullit të njëzetë, ka prodhuar një shumëllojshmëri shumë konfuze përçarjesh ortodokse ukrainase.

    Kur Patriarku Pimen i Moskës dhe Gjithë Rusisë pushoi në vitin 1990, Mitropoliti Filaret (Denisenko) i Kievit u bë Locum Tenens (zëvendësues i përkohshëm). Ai nuk u zgjodh Patriark, por do të kishte vazhduar të shërbente në Patriarkanën e Moskës nëse presidenti i Ukrainës së sapopavaruar nuk do të kishte "sugjeruar fuqishëm" që ai të bëhej kreu i një kishe kombëtare ukrainase, të formuar dhe mbështetur vetëm nga qeveria ukrainase. . Kur sinodi i Patriarkanës së Moskës mësoi për qëllimet e tij, i ofruan një dioqezë në Rusi, por ai nuk pranoi dhe mbeti në Kiev. Patriarkana e Moskës ishte gjithashtu e shqetësuar për informacionin se Denisenko kishte jetuar për një kohë të gjatë me një grua dhe fëmijë. Filaret vendosi të pranojë ofertën e mbështetjes nga qeveria e re e Kievit për të kryesuar një kishë autonome ukrainase.53 Ajo “Kishë”, në fakt një kombinim i dy “Kishave autonome” të ndryshme, më pas iu afrua Filaretit. Filaret e ftoi “Patriarkun” Mystisllav të kësaj “Kishe Ortodokse Autoqefale të Ukrainës” në Kiev, duke i dhënë atij strehim në shtëpinë e tij.(54) Atje, në shtëpinë e Filaretit, Mystisllavi vdiq në moshën nëntëdhjetë e katër vjeç dhe Filareti, i cili në fakt kishte drejtuar Kishën, u bë «Patriarku i ri». Kjo shkaktoi një përçarje të re brenda asaj "Kishe".

    Emri:  302357.p.jpg

Shikime: 58

Madhësia:  24.9 KB
    Mitropoliti Vladimir (Sabodan), kreu i Kishës Ortodokse të Ukrainës (Patriarkana e Moskës) nga 1992 deri në 2014

    Në prill 1992, ekzistonte një këshill hierarkik i Kishës Ortodokse Ruse, në të cilin morën pjesë njëzet peshkopë nga Ukraina (tetëmbëdhjetë prej të cilëve kishin të drejtë vote). Një temë kryesore ishte situata në Ukrainë dhe statusi i Kishës Ortodokse të Ukrainës - një diskutim në një vend që do t'i çlironte peshkopët ukrainas nga çdo frenim ose presion nga autoritetet ukrainase. Shumica dërrmuese e pjesëmarrësve ukrainas votuan kundër pavarësisë së plotë të Kishës ukrainase, sepse atëherë ajo do të detyrohej të luftonte vetë kundër "agresionit uniat", pa asnjë mbështetje nga Kisha e saj vëllazërore e të njëjtit mendim, ndërkohë që ishte e qartë se përçarja “Kisha Ortodokse Autoqefale e Ukrainës” nuk kishte gjasa të pushonte aktivitetet e saj përçarëse dhe të ngarkuara politikisht.(55) Mitropoliti Vladimir (Sabodan) u zgjodh në krye të Kishës Ortodokse të Ukrainës.

    Emri:  302358.p.jpg

Shikime: 57

Madhësia:  25.5 KB
    Mitropoliti Onuphrius (Berezovsky), kreu aktual i Kishës Ortodokse të Ukrainës (Patriarkana e Moskës).

    Shumica e besimtarëve ortodoksë ukrainas janë ende në UOC (Patriarkana e Moskës) dhe nuk e marrin seriozisht "Patriarkun" Filaret. Megjithatë, "Patriarkana e Kievit", me mbështetjen e qeverisë aktuale të Ukrainës dhe përdorimin e grupeve të saj paraushtarake, ka marrë nën kontroll një sërë kishash, duke përfshirë Katedralen e rëndësishme të Shën Sofisë. “Patriarku” Filaret shfaqet rregullisht nga mediat perëndimore si kreu i Kishës së Ukrainës, pa përmendur Mitropolitin legjitim të Kishës Autonome të Ukrainës (Patriarkana e Moskës), i cili që nga gushti 2014 ka qenë Mitropoliti Onuphrius (Berezovsky). Zëvendës Sekretari i Parë i Përgjithshëm i NATO-s madje është takuar me Denisenkon në cilësinë zyrtare.56

    Në Volhynia, kishat ndahen afërsisht midis "Patriarkanës së Kievit" dhe Patriarkanës së Moskës. Volhynia është një rajon kryesisht rural dhe banorët vendas marrin pjesë në cilëndo kishë që është më afër tyre. Ata përgjithësisht i pranojnë të dyja Kishat atje për shkak të komoditetit, por të gjitha manastiret në atë rajon janë nën Patriarkanën e Moskës dhe manastiret janë të vendosur të qëndrojnë në Kishën kanonike. Patriarkana e Moskës kremton shërbimet e saj në sllavishten kishtare, ndërsa "Patriarkana e Kievit" përdor një përkthim në gjuhën moderne ukrainase. Kjo e fundit ia vë veshin brezit të vjetër që di sllavishten kishtare, por brezi i ri po mësohet me risinë. Ndërsa përdorimi i gjuhës ukrainase në shërbimet e kishës mund t'u duket shumë njerëzve si një ndryshim i padëmshëm,

    Në Galicia, Kisha Katolike Greke tani mbizotëron mbi Kishën Ortodokse. Lavra e Pochaev pranë Ternopilit tani është vazhdimisht nën kërcënim nga "Patriarkana e Kievit" dhe të enjten e Madhe 2015, këshilli rajonal i Ternopilit votoi për transferimin e pronës së Lavrës së Fjetjes së Shenjtë Pochaev tek shteti.

    Edhe pse “Patriarkana e Kievit” i ka bërë thirrje Patriarkut të Kostandinopojës që t’i jepet autoqefalia, kjo nuk ka ndodhur dhe “Patriarkana e Kievit” nuk është njohur nga asnjë kishë lokale si kishë kanonike. [Ky artikull është shkruar përpara situatës së tanishme konfuze, ku Patriarku Bartolomeu i Kostandinopojës ka dërguar ekzarkët e tij në Ukrainë për të filluar procesin e dhënies së autoqefalisë "Kishës" skizmatike. Kjo lëvizje, e cila nuk ka marrë asnjë mbështetje nga kishat e tjera ortodokse lokale, bëri që Patriarkana Ruse të ndërpresë përkujtimin e Patriarkut të Kostandinopojës dhe të ndërpresë pjesëmarrjen në çdo aktivitet të përbashkët. Në kohën e këtij postimi, e gjithë çështja është ende e pazgjidhur.]

    Ndërkohë, katolikët grekë kanë kërkuar vazhdimisht një Romë në dukje ngurruese për "Patriarkun" e tyre, dhe tani kryehierarku i tyre, Sviatoslav Shevchuk, quhet Patriarku i Kishës Katolike Greke. Megjithatë, ai nuk është i vetmi që lakmon të njëjtin titull dhe ka pasur të tjerë në të kaluarën. Patriarkana e Moskës ka protestuar vazhdimisht kundër kësaj në Vatikan, i cili vazhdimisht e ka siguruar Patriarkanën e Moskës se nuk do të sanksionojë një Patriarkane Katolike Greke në Ukrainë. Megjithatë, edhe pse Vatikani nuk ia ka njohur titullin "Patriarkut" të Shevçukut, as nuk e ka shpërbërë Uninë. Katolikët grekë zhvillojnë dialog me "Patriarkanën e Kievit", duke i preferuar ata ndaj Kishës Ortodokse të Ukrainës (Patriarkana e Moskës), e cila ka ende numrin më të madh të besimtarëve në gjirin e saj. Ndërsa Kisha Ortodokse e Ukrainës (Patriarkana e Moskës) mbetet kisha ortodokse më tradicionale në Ukrainë, Kisha Katolike Greke është bërë më liberale dhe perëndimore, dhe "Patriarkana e Kievit" është diku midis të dyjave. Shumë e shohin "Patriarkanën e Kievit" si një urë për në Unia, dhe uniatët, si më parë, si një urë për katolicizmin romak.

    Emri:  302365.p.jpg

Shikime: 57

Madhësia:  47.5 KB
    Harta e Ukrainës siç duket sot.

    Duhet të përsëritet se deri tani shumica e ukrainasve të krishterë janë ortodoksë dhe se shumica e këtyre ortodoksë janë në kishën kanonike. Ukrainasit janë përgjithësisht një popull fetar, por ky shkrimtar percepton një lidhje të drejtpërdrejtë midis dhunës së ushtruar ndaj popullit ortodoks ukrainas gjatë shumë shekujve nga perëndimi latin dhe natyrës së dhunshme të nacionalizmit ukrainas, një ide që është çuar në ekstremin e saj aktual në Galicia katolike greke.

    25. Lufta Civile

    Tensionet në Ukrainë vazhduan gjatë gjithë periudhës post-sovjetike, por shpërthyen në konflikt të hapur dhe luftë civile në fillim të vitit 2014. Pas një grusht shteti të ndihmuar nga SHBA, elementë properëndimorë, anti-rusë morën qeverinë, të mbështetur nga grupet militante neo-naziste . Qytetarë pro-rusë, kryesisht ortodoksë në Krime, të frikësuar për sigurinë e tyre, mbajtën një referendum në të cilin vendosën me shumicë dërrmuese të bëhen pjesë e Federatës Ruse. Provincat lindore të Ukrainës rusisht-folëse të Luganskut dhe Donetskut (po ashtu ortodokse në shumicën dërrmuese) refuzuan të pranonin grushtin e shtetit në Kiev, duke rezultuar në një konflikt të armatosur midis atyre provincave dhe qeverisë së Kievit që vazhdon edhe sot e kësaj dite.

    Kishat e ndryshme në Ukrainë janë prekur thellë nga ngjarjet e dy viteve të fundit [tani pesë në kohën e këtij postimi]. Ortodoksët në Ukrainën Perëndimore shpesh nuk kanë pasur zgjidhje tjetër veçse të shkojnë në kishat uniate thjesht sepse nuk kanë të tyren. Me kalimin e viteve, të dy Kishat kanë arritur të bashkëjetojnë, pjesërisht sepse Unia ishte një fenomen i detyruar mbi masat, megjithëse shumica nuk ishin plotësisht të bindura. Tani e ashtuquajtura "Patriarkana e Kievit" po u detyrohet shumë ukrainasve, të cilët ose nuk janë të gatshëm ta pranojnë atë, ose që po e pranojnë në mënyrë pasive nga injoranca e kanuneve të kishës ose thjesht nga komoditeti - arsye të ngjashme me pranimin e tyre të Unia. në kohën e vet. Lufta e tanishme civile po përkeqëson tensionin midis tre grupeve të ukrainasve: atyre që flasin rusisht dhe e konsiderojnë veten pjesë të Rusisë historike, ata që flasin ukrainisht, por ende e konsiderojnë veten pjesë të Rusisë, dhe nacionalistët ukrainas, të cilët shkëputen tërësisht nga Rusia dhe duan që e gjithë Ukraina të bëjë të njëjtën gjë. Kjo nuk mund të mos ndikojë në peizazhin fetar në Ukrainë. Dhe kështu vazhdon historia e trazuar e këtij vendi njerëzish punëtorë, poetikë, fetarë—që i dhanë botës Shën. Anthony dhe Theodosius i Shpellave të Kievit, St. Theodosius dhe Lawrence of Chernigov, shkrimtari Nikolai Gogol dhe shumë e shumë të tjerë - për të cilët të gjitha kishat e Patriarkanës së Moskës aktualisht po ofrojnë lutje të veçanta në Liturgji - "Për paqe në tokën e shumëvuajtur ukrainase". Kjo nuk mund të mos ndikojë në peizazhin fetar në Ukrainë. Dhe kështu vazhdon historia e trazuar e këtij vendi njerëzish punëtorë, poetikë, fetarë—që i dhanë botës Shën. Anthony dhe Theodosius i Shpellave të Kievit, St. Theodosius dhe Lawrence of Chernigov, shkrimtari Nikolai Gogol dhe shumë e shumë të tjerë - për të cilët të gjitha kishat e Patriarkanës së Moskës aktualisht po ofrojnë lutje të veçanta në Liturgji - "Për paqe në tokën e shumëvuajtur ukrainase". Kjo nuk mund të mos ndikojë në peizazhin fetar në Ukrainë. Dhe kështu vazhdon historia e trazuar e këtij vendi njerëzish punëtorë, poetikë, fetarë—që i dhanë botës Shën. Anthony dhe Theodosius i Shpellave të Kievit, St. Theodosius dhe Lawrence of Chernigov, shkrimtari Nikolai Gogol dhe shumë e shumë të tjerë - për të cilët të gjitha kishat e Patriarkanës së Moskës aktualisht po ofrojnë lutje të veçanta në Liturgji - "Për paqe në tokën e shumëvuajtur ukrainase".

    Burimi: Fjala Orthodhokse Nr. 300-301.

    Murgesha Cornelia (Rees)
    7.10.2018


    36 George Konissky (1717–1795) ishte kryepeshkop i Bjellorusisë dhe ishte një mbrojtës i flaktë i ortodoksëve të persekutuar përpara autoriteteve polake.—Ed.

    37 Dobroklonsky, Rukovodstvo po istorii russkoj tserkvi (Udhëzues për Historinë e Kishës Ruse), Moskë, 2001, fq. 647–52 (përkthim nga Vladimir Moss, http://www.orthodoxchristianbooks.co.../384/orthodoxy -unia-east-centraleurope/#_ftnref7).

    38 Shën Gjon Rusi (1690-1730), i përkujtuar më 27 maj, nderohet gjerësisht në Kishën Ortodokse. Reliket e tij të shenjta ruhen në Manastirin e Shën Gjonit Rus në ishullin grek të Eubesë.—Ed.

    39 Joseph Semashko (1798–1868), i lindur në një fshat në provincën e Kievit, u bë prift uniat në 1821. Megjithatë, shumë i tërhequr nga Ortodoksia autentike, në 1827 dhe përsëri në 1828 ai i paraqiti kërkesa qeverisë ruse për të lejuar kthimin gradual të Uniatëve në Kishën Ortodokse. Perandori Nikolla I miratoi planin e tij dhe ai filloi të ecë përpara. Në 1833, Semashko u bë peshkopi uniat i dioqezës lituaneze dhe filloi të krijojë ndryshime në jetën e famullisë për të lehtësuar lëvizjen drejt Ortodoksisë (vendosja e ikonostaseve, heqja e organeve, etj.). Më në fund, më 12 shkurt 1839, të dielën e Ortodoksisë, akti i ribashkimit u nënshkrua nga 1305 anëtarë të klerit. Ajo u konfirmua nga Cari dhe 1600 famulli dhe mbi 1.6 milion shpirtra u ribashkuan në Kishën Ortodokse. Semashko, tani ortodoks, u ngrit në gradën e kryepeshkopit dhe iu dha përgjegjësia e dioqezës së re të Lituanisë dhe Vilniusit. Më 1852, ai u ngrit në gradën e Mitropolitit.—Ed.

    40 Emri i dhënë zonës në perëndim të lumit Dniepr, e cila u bë pjesë e Perandorisë Ruse pas ndarjes së dytë të Polonisë.—Ed

    41 Edhe pse Trans-Karpatia është tani pjesë e Ukrainës, historia e Ortodoksisë në Trans-Karpati është një temë që kërkon artikullin e vet, prandaj ne nuk do të hyjmë në detaje rreth saj këtu. Me pak fjalë, Rusynët tani janë edhe grekë katolikë edhe ortodoksë, por etnikisht ata identifikohen fuqishëm me rusët dhe jo me ukrainasit.

    42 Protomartiri i zgjedhës komuniste në Bashkimin Sovjetik ishte Mitropoliti i Kievit, Vladimir (Bogoyavlensky) (†1918, kom. 25 janar). Ai ra dëshmor disa muaj pas Revolucionit Bolshevik, ndërsa jetonte në Lavrën e shpellave të Kievit. Gjatë 70 viteve të ardhshme, do të pasonin miliona Martirë të Rinj, të njohur dhe të panjohur.—Ed.

    43 Ndonëse sovjetikët fillimisht u përpoqën të përdornin Kishën e re kundër armikut të tyre kryesor, Patriarkanës së Moskës, kjo politikë përfundoi në fund të viteve 1930 dhe përballë persekutimeve të reja, Kisha Autoqefale e Ukrainës u shpërbë.

    Ndër vuajtjet e shumta që Ukraina duroi pas perdes së hekurt së bashku me pjesën tjetër të Bashkimit Sovjetik, uria sovjetike e viteve 1932-1933 bën thirrje të veçantë. Kolektivizimi i detyruar i bujqësisë nga qeveria ishte shkaku kryesor i zisë së bukës, i cili preku zonat kryesore të prodhimit të drithit të Bashkimit Sovjetik - mbi të gjitha Ukrainën. Encyclopaedia Britannica vlerëson se 6 deri në 8 milionë njerëz vdiqën nga uria në Bashkimin Sovjetik gjatë kësaj periudhe, 4 deri në 5 milionë prej të cilëve ishin ukrainas.—Ed

    44 Stepan Bandera (1909–1959), djali i një prifti uniat, lindi në Galicia kur ajo zonë ishte pjesë e Perandorisë Austro-Hungareze. Në kohën kur ai ishte njëzet e pesë vjeç, ai u dënua si një terrorist antipolak dhe u dënua me burgim të përjetshëm. Ai u lirua në vitin 1939 dhe filloi të punonte me nazistët për të nxitur një kryengritje midis ukrainasve në atë që kishte qenë Polonia lindore. Pas fillimit të sulmit gjerman ndaj Bashkimit Sovjetik në vitin 1941, oun e Bandera filloi një bashkëpunim aktiv me Gjermaninë. Megjithatë, kur ai shpalli një shtet të pavarur ukrainas, ai u ndalua nga nazistët në Berlin derisa lufta filloi të shkonte keq për gjermanët. Më pas ai u lirua për të kryer sabotim kundër Bashkimit Sovjetik. Pas luftës, organizata e Bandera ishte e lidhur me veprimet anti-sovjetike të shërbimit sekret britanik dhe amerikan.

    45 Tadeusz Piotrowski, Genocide and Rescue in Wolyn (Jefferson, NC: McFarland and Company, 2000), f. 11–12.

    46 Shih po aty, f. 1–28, dhe Norman Davies, Europe at War 1939–1945: No Simple Victory (Londër, Macmillan, 2007), f. 352.

    47 “Sektori i Djathtë” i Kievit, i cili u ngrit gjatë grushtit të shtetit të vitit 2014, është mishërimi modern i uvo-së.

    48 Tadeusz Piotrowski, Genocide and Rescue in Wolyn, f. 17.

    49 Po aty, f. 9.

    50 Stalini kishte lejuar rihapjen e kishave gjatë luftës, por përsëri, motivimi i tij ishte thjesht politik. Në këtë rast, ishte për të fituar mbështetjen e popullit për përpjekjet e luftës.—Ed.

    51 Perestrojka (ristrukturimi) dhe glasnost (hapja ose transparenca) ishin terma nënshkrimi për politikën e demokratizimit gradual të iniciuar nga Gorbaçovi në 1986.—Ed.

    52 Me krizën aktuale në Ukrainë, kjo po ndodh përsëri, vetëm tani ka një organizatë tjetër fetare/politike në punë: e ashtuquajtura Patriarkana e Kievit (shih më poshtë).

    53 Kjo është hera e tretë që krijohet kjo Kishë—hera e parë nga viti 1921 deri në fund të viteve 1930 dhe hera e dytë në vitin 1942.—Ed.

    54 Ky informacion mbi Filaret Denisenkon është marrë nga një intervistë e autorit me kryepriftin Vladislav Tsypin, profesor i historisë së kishës.

    55 Nga Wikipedia mbi Kishën Ortodokse të Ukrainës, Patriarkana e Kievit (në Rusisht).

    56 http://www.pravoslavie.ru/english/78990.htm.

Tema të Ngjashme

  1. Historia e shqiptarëve në Ukrainë, si kanë mbijetuar si të tillë
    Nga RTP në forumin Bashkëpatriotët e mi në botë
    Përgjigje: 27
    Postimi i Fundit: 18-03-2023, 15:41
  2. Lotojnë ikonat orthodhokse në Rusi dhe Ukrainë - VIDEO
    Nga Albo në forumin Komuniteti orthodhoks
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 20-02-2015, 00:35
  3. Historia e Kishës Orthodhokse Autoqefale Shqiptare
    Nga Eni në forumin Komuniteti orthodhoks
    Përgjigje: 15
    Postimi i Fundit: 14-08-2014, 15:27
  4. Himne të Kishës Orthodhokse në shqip
    Nga CELIK_PARTIE në forumin Komuniteti orthodhoks
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 19-06-2007, 10:18
  5. Sa është mosha e Kishës Orthodhokse?
    Nga Albo në forumin Komuniteti orthodhoks
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 07-11-2005, 21:15

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •