Close
Faqja 2 prej 5 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 92
  1. #21
    Pagan Warrior Maska e Hylltar
    Anëtarësuar
    18-03-2011
    Vendndodhja
    Në Fushat e Elyses
    Postime
    164

    Për: Konflikti Ruso-Ukrainas, ku Rusia do paguajë një çmim të rëndë

    Luftë Civile mes vëllezërish
    PAGANËT PO TRIUMFOJNË, IMAMËT PO BIEN, BOTËS SË SHPEJTI DO TI KTHEHET PAQA.

  2. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Hylltar për postimin:

    projekti21_dk (28-02-2022)

  3. #22
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    26-07-2014
    Postime
    202

    Për: Konflikti Ruso-Ukrainas, ku Rusia do paguajë një çmim të rëndë

    Ndryshuar për herë të fundit nga King Bardhyl : 01-03-2022 më 08:53

  4. #23
    Orthodhoks Maska e ilia spiro
    Anëtarësuar
    02-02-2009
    Postime
    3,462
    Postimet në Bllog
    1

    Për: Konflikti Ruso-Ukrainas, ku Rusia do paguajë një çmim të rëndë

    ..nderkohe jete njerezish, femijesh, grash e burrash po humbasin....,
    Kemi 2 forca krejtesisht te pabarabarta dhe rusia po luan si macja me miun me ukrahinen....,
    a ka mundesi ukrahina t`i rezistoje???? me cfare cmimi?? keto llogari duhet te bejne udheheqesit ukrahinas (nuk po merrem me putinin he per he)..
    nese rusia kerkon thjesht nje shtet te demilitarizuar, jashte natos, une do isha pro nje marreveshjeje, pasi ketu nuk kerkohet humbja e pavaresise se ukrahines,....m a ja vlen edhe 1 minute lufte, qofte dhe per jeten e nje femije te vetem???? pergjigja ime eshte "PAQE ME CDO KUSHT",
    Duaje te afermin tend si veten

  5. #24
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    26-07-2014
    Postime
    202

    Për: Konflikti Ruso-Ukrainas, ku Rusia do paguajë një çmim të rëndë

    Citim Postuar më parë nga ilia spiro Lexo Postimin
    ..nderkohe jete njerezish, femijesh, grash e burrash po humbasin....,
    Kemi 2 forca krejtesisht te pabarabarta dhe rusia po luan si macja me miun me ukrahinen....,
    a ka mundesi ukrahina t`i rezistoje???? me cfare cmimi?? keto llogari duhet te bejne udheheqesit ukrahinas (nuk po merrem me putinin he per he)..
    nese rusia kerkon thjesht nje shtet te demilitarizuar, jashte natos, une do isha pro nje marreveshjeje, pasi ketu nuk kerkohet humbja e pavaresise se ukrahines,....m a ja vlen edhe 1 minute lufte, qofte dhe per jeten e nje femije te vetem???? pergjigja ime eshte "PAQE ME CDO KUSHT",
    Kjo eshte nje perle. Si nuk ke turp qe shkruan gjera te tilla? Kaq budallenj i konsideron njerezit?

  6. #25
    Orthodhoks Maska e ilia spiro
    Anëtarësuar
    02-02-2009
    Postime
    3,462
    Postimet në Bllog
    1

    Për: Konflikti Ruso-Ukrainas, ku Rusia do paguajë një çmim të rëndë

    Zoti Krisht i ka bekuar ata qe perpiqen per PAQEN, se do te quhen bij Perendie. Flas si ORTHODHOKS. Ky eshte momenti.
    Duaje te afermin tend si veten

  7. #26
    i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
    Anëtarësuar
    06-01-2008
    Postime
    7,512

    Për: Konflikti Ruso-Ukrainas, ku Rusia do paguajë një çmim të rëndë

    Citim Postuar më parë nga ilia spiro Lexo Postimin
    ..nderkohe jete njerezish, femijesh, grash e burrash po humbasin....,
    Kemi 2 forca krejtesisht te pabarabarta dhe rusia po luan si macja me miun me ukrahinen....,
    a ka mundesi ukrahina t`i rezistoje???? me cfare cmimi?? keto llogari duhet te bejne udheheqesit ukrahinas (nuk po merrem me putinin he per he)..
    nese rusia kerkon thjesht nje shtet te demilitarizuar, jashte natos, une do isha pro nje marreveshjeje, pasi ketu nuk kerkohet humbja e pavaresise se ukrahines,....m a ja vlen edhe 1 minute lufte, qofte dhe per jeten e nje femije te vetem???? pergjigja ime eshte "PAQE ME CDO KUSHT",
    Vetem budallenjte mundet te arsyetojne mbi kerkesat e Putinit,qe tani jane kthyer si shkak i lufte dhe i krimeve. Te mbrosh kerkesat e Rusis sot eshte te mbrosh kerkesa kriminale.

  8. #27
    Orthodhoks Maska e ilia spiro
    Anëtarësuar
    02-02-2009
    Postime
    3,462
    Postimet në Bllog
    1

    Për: Konflikti Ruso-Ukrainas, ku Rusia do paguajë një çmim të rëndë

    Citim Postuar më parë nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
    Vetem budallenjte mundet te arsyetojne mbi kerkesat e Putinit,qe tani jane kthyer si shkak i lufte dhe i krimeve. Te mbrosh kerkesat e Rusis sot eshte te mbrosh kerkesa kriminale.
    Nuk ka asnje lidhje kjo me "mbrojtje interesash". I jepem vetem paqes me cdo kusht. Me nje te cmendur si putini, s1mund te dilet ndryshe, ndryshe viktimat do shtohen..., pra nuk e keni kuptuar mesazhin dhe e prisja kete, gjithsesi une kam idete e mia,..., pasi une them se nese vazhdon kjo lufte eshte nje budallallek pasi kemi te bejme me 2 fuqi te pabarabarta
    Ndryshuar për herë të fundit nga ilia spiro : 01-03-2022 më 18:17
    Duaje te afermin tend si veten

  9. #28
    i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
    Anëtarësuar
    06-01-2008
    Postime
    7,512

    Për: Konflikti Ruso-Ukrainas, ku Rusia do paguajë një çmim të rëndë

    Citim Postuar më parë nga ilia spiro Lexo Postimin
    Nuk ka asnje lidhje kjo me "mbrojtje interesash". I jepem vetem paqes me cdo kusht. Me nje te cmendur si putini, s1mund te dilet ndryshe, ndryshe viktimat do shtohen..., pra nuk e keni kuptuar mesazhin dhe e prisja kete, gjithsesi une kam idete e mia,..., pasi une them se nese vazhdon kjo lufte eshte nje budallallek pasi kemi te bejme me 2 fuqi ta pabarabarta
    Mesazhi juaj eshte qe meqenese Putini eshte nje i çmendur dhe viktimat nga lufta e tije shtohen;"mire do jete qe ti hapet ruge,ti japim çdo gje qe kerkon,per hir te paqes...,keshtu lufta nderpritet dhe nuk vazhdon..."

    Budallalliku, e di ku qendron ; se nuk i jepet te çmendurit çdo gje qe kerkon,sepse pastaj duhet t'ja japesh gjithmon...siç i dhane mbas Georgjise,Krimese e me radhe.

  10. Anetarët më poshtë kanë falenderuar SERAFIM DILO për postimin:

    Duke_Of_Arberia (03-03-2022)

  11. #29
    Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
    Anëtarësuar
    02-08-2003
    Vendndodhja
    overal, ne levizje.
    Postime
    2,604

    Për: Konflikti Ruso-Ukrainas, ku Rusia do paguajë një çmim të rëndë

    Ne gjykimin tim Ukraina duhet te kishte sherbyer si nje porte lidhese midis aleances euro-atlantike e Rusise dhe jo si porte ndarese. Duke refuzuar brutalisht kete te dyten Putini eshte duke shkaktuar nje nga krizat me te renda humanitare/ekonomike ne europe qe mbas luftes se dyte boterore. Dhe fatkeqsisht perendimi bashke me Ameriken jane ne rolin e spektatorit, arsyet dihen.
    Bisedimet mes paleve ne kete moment nuk duket te sjellin ndonje rezultat, pasi askujt nuk i leverdis te çedoje nga interesat e qellimet e veta.
    Putini mendoj qe eshte koshient per faktin se edhe nese vendoset ne gjithe territorin e Ukraines, nuk do kete kurre stabilitet (historia na e ka treguar kete ne Afganistan, Vietnam, Irak).
    Ndaj druaj se Ukraina do kthehet ne nje déjà-vu e Irakut, ku mbas nje dekade, Rusia do detyrohet te terheqi trupat e saj. Ndonese jo fitimtare dhe me nje ekonomi te dobesuar, Putini largohet nga nje vend ku perveç se ka rritur influencen e tij, krijon dhe precendentin e nje rasti te ngjashem me Gjeorgjine.
    Personalisht uroj qe te kete nje rezistence te madhe nga ukrainasit, kjo mund te ndikonte deri ne kapitullimin e Putinit.

    Nga ana tjeter ky konflikt sherben si shuplake per shume vende te perendimit me politikat e tyre laksiste ndaj oligarkeve ruse.
    Dhe per tu kthyer tek fshati jone, aventurat me Open Balkans e shkembime kufinjsh jane tregues se mbas ketyre marreveshjeve ka nje fitues dhe nje humbes. E sigurisht Vuçiçi nuk angazhohet ne nje marreveshje per te humbur…
    Trimi mirë me shokë shumë!!!!!!

  12. #30
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    26-07-2014
    Postime
    202

    Për: Konflikti Ruso-Ukrainas, ku Rusia do paguajë një çmim të rëndë

    Citim Postuar më parë nga Duke_Of_Arberia Lexo Postimin
    Ne gjykimin tim Ukraina duhet te kishte sherbyer si nje porte lidhese midis aleances euro-atlantike e Rusise dhe jo si porte ndarese. Duke refuzuar brutalisht kete te dyten Putini eshte duke shkaktuar nje nga krizat me te renda humanitare/ekonomike ne europe qe mbas luftes se dyte boterore. Dhe fatkeqsisht perendimi bashke me Ameriken jane ne rolin e spektatorit, arsyet dihen.
    Bisedimet mes paleve ne kete moment nuk duket te sjellin ndonje rezultat, pasi askujt nuk i leverdis te çedoje nga interesat e qellimet e veta.
    Putini mendoj qe eshte koshient per faktin se edhe nese vendoset ne gjithe territorin e Ukraines, nuk do kete kurre stabilitet (historia na e ka treguar kete ne Afganistan, Vietnam, Irak).
    Ndaj druaj se Ukraina do kthehet ne nje déjà-vu e Irakut, ku mbas nje dekade, Rusia do detyrohet te terheqi trupat e saj. Ndonese jo fitimtare dhe me nje ekonomi te dobesuar, Putini largohet nga nje vend ku perveç se ka rritur influencen e tij, krijon dhe precendentin e nje rasti te ngjashem me Gjeorgjine.
    Personalisht uroj qe te kete nje rezistence te madhe nga ukrainasit, kjo mund te ndikonte deri ne kapitullimin e Putinit.

    Nga ana tjeter ky konflikt sherben si shuplake per shume vende te perendimit me politikat e tyre laksiste ndaj oligarkeve ruse.
    Dhe per tu kthyer tek fshati jone, aventurat me Open Balkans e shkembime kufinjsh jane tregues se mbas ketyre marreveshjeve ka nje fitues dhe nje humbes. E sigurisht Vuçiçi nuk angazhohet ne nje marreveshje per te humbur…
    E para, Perendimi nuk eshte spektator. F35 po marrin pjese masivisht ne operacione kunder aviacionit dhe ushtrise ruse. Mos e kerko ne gazeta kete lajm se nuk e gjen. Ne nje artikull qe lexova sot, autori perpiqej te kuptonte arsyen se perse ruset ende nuk kane arritur qe te vendosin superioritetin ne qiell. Arsyeja eshte aje qe te thashe me larte. Arsyeja se perse Putin kercenoi me arme berthamore ishte pikerisht sepse amerikanet po e grinin ne ajer dhe po ja bejne sallate forcat ajrore dhe tokesore. Gjithashtu ruset akuzuan amerikanet se dronet ajror amerikan kishin udhehequr nje sulm te flotes ukrainase ndaj asaj ruse.
    E dyta, nuk ka shans qe Putin te qendroje 10 vite ne Ukraine. Ashtu sic kane thene ndermjet te tjeresh edhe Biden dhe Makron, kjo lufte do zgjase, por jo nje dekade. Nuk ka kellqe Rusia te perballoje nje lufte kaq te gjate. Ruset ngecen ne kete histori por edhe ishin te detyruar sepse ishin pa rrugedalje.
    Nuk ka nevoje Amerika apo Perendimi per porta lidhese me Rusine. Shtetet gjykohen dhe vleresohen ne baze te fuqise dhe kapacitetit qe kane. A e kuptoni qe Rusia eshte nje shtet i pjerdhur? A mund te krahasohet Rusia me Ameriken, me aksin Berlin-Paris apo me Pekinin? Absolutisht jo! Eshte shume me poshte se te gjitha ato tre fuqi. Rusia vendosi qe ta shesi te ndenjuren te Kina qe pret me durim kur ky frut te piqet dhe ti bjere ne goje Kines, ata(kinezet) nuk heqin dore nga synimi qe kane per Siberine. Kjo lufte u fitua qe pa filluar nga Amerikanet dhe Anglezet. Ata arriten qe ta ndajne dyshen Rusi-Gjermani. Tani po tallen me kercenimet per bomba atomike te Putinit.
    Ndryshuar për herë të fundit nga King Bardhyl : 03-03-2022 më 13:03

  13. #31
    i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
    Anëtarësuar
    06-01-2008
    Postime
    7,512

    Për: Konflikti Ruso-Ukrainas, ku Rusia do paguajë një çmim të rëndë

    Deri tani perveç Anglise shtetet e tjera perendimore po ecin kuturu,duket sikur nuk kane ide te qarta si nga frika kundrejt luftes po ashtu edhe nga frika e gazit rus sidomos per disa shtete perendimore.
    Tjeter mendoja se Rusia do kishte nje force ushtarake shume here me te forte,deri tani duket se nuk ka superioritet ne asnje fushe si ne ate tokesore si ne ate ajrore. Deri tani te jep pershtypjen qe po ti heqesh bombardimet misilistike mundet te mundej kollaj fare nga ukrainasit.

    Perendimi ka dy rruge ose te futet ushtarakisht ne Ukraine ose ti bej bllokade 100% Rusise duke filluar qe nga terjheqja e ambasadoreve,gazit e me radhe. Po nuk i shkoj ketyre dy rrugeve deri ne fund kam frike se lufta nuk mundet te fitohet.

  14. #32
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,931

    Për: Konflikti Ruso-Ukrainas, ku Rusia do paguajë një çmim të rëndë

    KOMUNIKATE MBI LUFTEN NE UKRAINE nga Levizja per demokraci ekonomike

    Lufta eshte difekti me I madh dhe njolla e zeze e shoqerise njerzore, sejcili prej nesh perpiqet cdo dite per permisuar kushtet e jetes , apo edhe thjesht per ti mbajtur ato te tilla , por lufta jo, lufta eshte e bazuar mbi urrejtjen dhe mbi ndasine dhe ndarjen e qenjeve njerzore


    Lufta ruse ukrainase eshte e bazuar mbi nacionalizem dhe mbi prepotencen dhe krenarine e semure per supremaci, keto sentimente te semura mendore jane baza e imperializmit
    Kjo ka filluar me stalinin shume kohe me pare kur dha urdher qe te privoheshin fshataret ukrainas nga mjetet e tyre te prodhimit sepse nuk I bindeshin kolektivizimit te dhunshem ne agrikulture ne Kohen e ish bashkimit sovjetik, kjo gje shkaktoi nje uri massive ne Ukraine qe vrau 5 milion ukrainas nga te cilet 4 ishin te nacionalitetit ukrainas dhe 1 milion ishin ruse

    Tensionet midis dy popujve jane zgjatur per shume vite me rradhe , me pare ishte lufta ne dombass qe shpertheu si pasoje e nje referendum qe deklaronte shkeputjen nga ukraina te dombass me 84 % te votuesve, si pasoje e kesaj qeveria e e ukraines filloi rraprezaljet kunder separatisteve duke shkatuar ne vitet ne vazhdim me qindra te vdekur ne rradhet e separatisteve dhe me dhjetra te vdekur ne rradhet e ushtrise ukrainase

    Ne ditet tona rusia ka sulmuar ukrainen me justifikimin per te mbrojtur popullsine ruse atje dhe per te larguar qeverine fashiste te kievit , sigurisht qe justifikimi nuk qendron ,qeveria ne rusi dhe ajo ne kiev jane te qendres se djathte dhe motivet reale te te invazionit rus ne Ukraine jane ne natyres ekonomike dhe finaciare ,ne te dy keto shtete ka nje ekstrem te madhe ne perqendrimin e fuqise ekonomike ne duart e pak personave super te pasur qe quajtur ndryshe edhe oligarke keta oligarke kontrollojne risorset ushqimore dhe burimet e lendeve te para

    Ne SHBA dhe KINE edhe ne keto shtete jane te dominuar nga nje minorance super te pasurish qe kontrollojne qeverite dhe jane te vendosur ne te duja anet e konfliktit duke pretenduar se bazohe ne parime te mira morale por ne te vertete qellimet e tyre jane thjesht ekonomike dhe financiare

    Keta super te pasur kudo qe ndodhen trazojne ndjenjat nacionaliste dhe shtyje ushtrite njera kunder tjetres ne nje zone relativisht afer europes ,per te beret e mundur keshtu qe te harrohen disniveli I larte dhe pabarazia ekonomike te cilat gjenerojne pakenaqesi dhe varferi ne popull dhe shoqeri

    Cdo komunitet lokal ka te drejten te perdori risorset e veta per mireqenjen e popullsise se ketyre teritoreve ,per kete arsye ne kerkojme per gjithe popujt ne bote keto kater te drejta qe po I rendisim me poshte

    1 ) e drejta per vetadministrim ekonomik ne popullsine e ketyre teritoreve
    2) e drejta e ketyre popujve per te kontrolluar bashkerisht mjetet e prodhimit
    3) e drejta per pasur kushte ekonomike dinjitoze per gjithe popullsine duke zvogeluar dhe zhdukur varferine
    4) e drejta e te gjitheve per te permiresuar kushtet ekonomike

    Levizja per demokraci ekonomike kundershton fuqimisht cdo lloj lufte dhe agresioni ,ne luften midis te pasurve jane te varferit qe vdesin ,mbeshtesim popullin ukrainas ne rezistencen etij kunder invazionit te armatosur per te pushtuar teritorin e tij nga ana e rusise se putin , denojme gjithashtu te gjithe ato vende qe legjitimojne invazionin e armatosur kunder nje vendi tjeter



    Levizja per demokraci ekonomike

    burimi https://democraziaeconomica.it/
    Ndryshuar për herë të fundit nga ATMAN : 03-03-2022 më 15:27

  15. #33
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    26-07-2014
    Postime
    202

    Për: Konflikti Ruso-Ukrainas, ku Rusia do paguajë një çmim të rëndë

    Citim Postuar më parë nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
    Deri tani perveç Anglise shtetet e tjera perendimore po ecin kuturu,duket sikur nuk kane ide te qarta si nga frika kundrejt luftes po ashtu edhe nga frika e gazit rus sidomos per disa shtete perendimore.
    Tjeter mendoja se Rusia do kishte nje force ushtarake shume here me te forte,deri tani duket se nuk ka superioritet ne asnje fushe si ne ate tokesore si ne ate ajrore. Deri tani te jep pershtypjen qe po ti heqesh bombardimet misilistike mundet te mundej kollaj fare nga ukrainasit.

    Perendimi ka dy rruge ose te futet ushtarakisht ne Ukraine ose ti bej bllokade 100% Rusise duke filluar qe nga terjheqja e ambasadoreve,gazit e me radhe. Po nuk i shkoj ketyre dy rrugeve deri ne fund kam frike se lufta nuk mundet te fitohet.
    Rusia ka investuar shume ne armatimet e reja berthamore. Idea e ruseve ishte qe te luanin me diplomacine e armeve berthamore, me presionin dhe kjo nuk piu uje. Keshtu qe per shkaqe ekonomike lane pas dore pjeset e tjera te forcave te armatosura. Tradicionalisht Amerikanet kane qene gjithmone superior ne luften ajrore dhe ne det. Arma me e forte e ruseve ka qene gjithmone ushtria, kambalja. Po i shikoni vete se si jane rekrutet ruse. Megjithate ruseve asnjehere nuk ju ka bere pershtypje humbja e jeteve njerezore, flas per humbjet ne radhet e tyre. Gjithmone i kane derguar turma-turma si cjapi te kasapi.
    Qellimi i Perendimit eshte qe lufta ne Ukraine te kthehet ne nje lloj mocalishte, ne nje Vietnam apo Afganistan te ri ku Rusia do te shkaterrohet perfundimisht. Po thuhet qe Legjionaret e huaj ne ndihme te Ukraines deri tani jane rreth 17.000 vete, kuptohet qe te gjithe jane ushtare profesionist.

  16. #34
    Orthodhoks Maska e ilia spiro
    Anëtarësuar
    02-02-2009
    Postime
    3,462
    Postimet në Bllog
    1

    Për: Konflikti Ruso-Ukrainas, ku Rusia do paguajë një çmim të rëndë

    Citim Postuar më parë nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
    Mesazhi juaj eshte qe meqenese Putini eshte nje i çmendur dhe viktimat nga lufta e tije shtohen;"mire do jete qe ti hapet ruge,ti japim çdo gje qe kerkon,per hir te paqes...,keshtu lufta nderpritet dhe nuk vazhdon..."

    Budallalliku, e di ku qendron ; se nuk i jepet te çmendurit çdo gje qe kerkon,sepse pastaj duhet t'ja japesh gjithmon...siç i dhane mbas Georgjise,Krimese e me radhe.
    Ti etiketon, se te pelqen jashte mase mendja jote (dhe jo vetem e jotja). Perpara rusise mund ti dale vetem nato, kina dhe fuqi te tjera me nje fuqi te perafert me kete. Ky eshte nje vetesakrifikim i ukrahines, si rezultat i "budallallikut" e udheheqesve te tij, por edhe te mases, pasi rusia po luan si macja me miun me ukrahinen dhe lufta mbaron sipas deshires se putinit, nese nato ben sehir.
    Nje mendje e qete thote se rusia e pushton ukrahinen per 2 ore,...., por e lene per qellimin e tyre..
    Thjesht do kete masakra dhe humbje te shumta jete njerezish. Megjithate nese duan t`i humbasin pune e tyre. Une flas per njerez normale.
    Sot ka humbur kuptimi i "mbrojtjes se atdheut", sepse atdheu per ne eshte NATO dhe amerika...., ushtaret jane te paguar dhe ne deshire te tyre. mendoj se kryesorja per nje njeri normal eshte te ruaje jeten e tij.
    ne kuadrin global mendimi im eshte se nepermjet luftes nuk arrihet paqja...., (bindja ime)
    Ndryshuar për herë të fundit nga ilia spiro : 03-03-2022 më 16:59
    Duaje te afermin tend si veten

  17. #35
    Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
    Anëtarësuar
    02-08-2003
    Vendndodhja
    overal, ne levizje.
    Postime
    2,604

    Për: Konflikti Ruso-Ukrainas, ku Rusia do paguajë një çmim të rëndë

    Citim Postuar më parë nga King Bardhyl Lexo Postimin
    E para, Perendimi nuk eshte spektator. F35 po marrin pjese masivisht ne operacione kunder aviacionit dhe ushtrise ruse. Mos e kerko ne gazeta kete lajm se nuk e gjen. Ne nje artikull qe lexova sot, autori perpiqej te kuptonte arsyen se perse ruset ende nuk kane arritur qe te vendosin superioritetin ne qiell. Arsyeja eshte aje qe te thashe me larte. Arsyeja se perse Putin kercenoi me arme berthamore ishte pikerisht sepse amerikanet po e grinin ne ajer dhe po ja bejne sallate forcat ajrore dhe tokesore. Gjithashtu ruset akuzuan amerikanet se dronet ajror amerikan kishin udhehequr nje sulm te flotes ukrainase ndaj asaj ruse.
    E dyta, nuk ka shans qe Putin te qendroje 10 vite ne Ukraine. Ashtu sic kane thene ndermjet te tjeresh edhe Biden dhe Makron, kjo lufte do zgjase, por jo nje dekade. Nuk ka kellqe Rusia te perballoje nje lufte kaq te gjate. Ruset ngecen ne kete histori por edhe ishin te detyruar sepse ishin pa rrugedalje.
    Nuk ka nevoje Amerika apo Perendimi per porta lidhese me Rusine. Shtetet gjykohen dhe vleresohen ne baze te fuqise dhe kapacitetit qe kane. A e kuptoni qe Rusia eshte nje shtet i pjerdhur? A mund te krahasohet Rusia me Ameriken, me aksin Berlin-Paris apo me Pekinin? Absolutisht jo! Eshte shume me poshte se te gjitha ato tre fuqi. Rusia vendosi qe ta shesi te ndenjuren te Kina qe pret me durim kur ky frut te piqet dhe ti bjere ne goje Kines, ata(kinezet) nuk heqin dore nga synimi qe kane per Siberine. Kjo lufte u fitua qe pa filluar nga Amerikanet dhe Anglezet. Ata arriten qe ta ndajne dyshen Rusi-Gjermani. Tani po tallen me kercenimet per bomba atomike te Putinit.
    Me paske keqkuptuar mesa shoh. Per rolin e spektatorit, nenkuptoj mospjesmarrjen aktive ne terren te forcave te NATO-s. Sigurisht qe Ukraina eshte duke marre ndihma te shumta persa i perket armatimit, logjistikes, deri edhe me ushtarake te sprovuar qe udheheqin batalione ukrainase. Por bihem dakort qe perballja ushtarake e NATO-s me Rusine (pa perdorimin e armeve berthamore), do ndryshonte tabllon e rezistences ne Ukraine.

    E dyta kjo lufte nuk mbaron as sot dhe as neser. Dhe vendimtare ne kohezgjatjen e saj do jete rezistenca e popullit ukrainas shoqeruar me sanksionet e vendeve perendimore kundra Rusise. Duke mosnjohur as njeren dhe as tjetren mundet qe kjo lufte me shume te panjohura te zgjasi per vite te tera.

    Ndersa per urat lidhese, pa bere shume analiza te ftohta gjeopolitike, neve anashkalojme nje fakt shume domethenes nga ana njerezore: po shkaterrohet 1 nga 6 shtetet me te medha te Europes!!! Pasojat e pasluftes jane te tmerrshme, do duhen dekada qe ai vend te rivihet ne shinat e meparshme. Dramat e luftes, amerikanet, francezet, kinezet, sebashku me mua edhe ty, jane duke i percjellur nepermjet raportimeve te mediave, nderkohe qe terrorin e luftes po e heqin mbi supe grate, femijet e te moshuarit ukrainas.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Duke_Of_Arberia : 03-03-2022 më 19:01
    Trimi mirë me shokë shumë!!!!!!

  18. #36
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,456
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Konflikti Ruso-Ukrainas, ku Rusia do paguajë një çmim të rëndë

    Jetojme ne kohe te veshtira por interesante. Le te bejme disa vrojtime te cuditshme te ketyre diteve:

    1. Papa i Romes, prish protokollin mijeravjecar te Vatikanit, dhe shkon e proteston ne person tek ambasada ruse ne Vatikan, nuk dergon nje prej prelateve te tij. Ngjarje e paprecedent ne histori.

    2. Zvicra, vendi dhe populli neutral i Evropes, qe nuk u perzie e as nuk mbajti ane ne dy luftrat boterore ne kontinentin plak, doli hapur dhe tha se do te pezullonte llogarite bankare ruse te njerezve te Putin.

    3. Gjermania, qe e ka te ndaluar me kushtetute tregtine e armeve me vende te huaja, kancelari i Gjermanise doli e tha hapur me plot goje, qe do te shkeli Kushtetuten, e do te furnizoje me arme Ukrainen.

    4. Turqia, vendi i vetem ne rruzullin tokesor qe nuk ka popuj miq ne bote, mbylli ngushticen e Bosforit per te gjitha anijet e nendeteset ruse dhe vendeve te tjera te huaja.

    4. Bashkimi Evropian se bashku me SHBA dolen e thane qe do te lene jashte bankat ruse nga sistemi monetar Swift, ku bankat bejne transferat monetare me njera-tjetren. Dhe jo vetem kaq, por do te ngrijne edhe te gjitha llogarite e rezervave valutore qe bankat ruse kane jashte Rusise ne blloqet e llogarive te bankave perendimore. Nje akt i paprecedent ky ne historine monetare.

    Lind pyetja: Ne bote ka patur konflikte plot, por asnjehere nuk kemi pare nje reagim kaq te forte? Kaq e rendesishme na qenkerka kjo Ukraina valle?!

    Shohim edhe anen tjeter te medaljes, anen ruse.

    - Rusia ushqen boten me buke! Eshte vendi numer nje ne bote per eksportin e drithit prej nga behet mielli e buka qe hane shumica e njerezve te kesaj bote.

    - Rusia eshte edhe ne 3 shtetet kryesore ne bote, qe furnizon boten me energji: nafte dhe gaz natyror.

    - Rusia eshte edhe vendi numer nje ne bote per eksportin e plehrave kimike qe perdoren nga fermeret e gjithe botes per plehruar token qe ajo toke te prodhoje fryt.

    - Rusia eshte edhe vendi numer nje ne bote per numrin e kokave te raketa berthamore nder-kontinentale. Dhe nje nga dy vendet e vetme ne bote qe i mban keto raketa berthamore ne ajer, ne toke dhe ne det ne cdo ore e minute te dites apo nates, duke garantuar kunderpergjigje te menjehershme ndaj cdo sulmi berthamor kundrejt Rusise.

    Lind pyetja:

    - Nese Perendimi i ve sanksione Rusise dhe e izolon ate, dhe mundohet te sjelli nje kolaps ekonomik ne Rusi, lind pyetja: Kush do ti vuaje pasojat e rrenimit ekonomik, populli rus, apo ata popujt e botes qe do te vdesin nga uria e nga i ftohti?! Po inflacioni qe ishte i larte pa filluar konflikti, do te ulet apo do te ngrihet kur tregut boteror te energjise dhe drithit ti mungoje produkti rus? Rritja e cmimit te energjise ne tregun boteror sjell edhe rritjen e menjehershme te te gjitha cmimeve te produkteve, pasi te gjitha produktet qe prodhohen kane taksen e energjise se konsumuar brenda tyre.

    Rusia nuk ka nevoje per boten. Bota ka nevoje per Rusine.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Albo : 04-03-2022 më 13:59

  19. #37
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    26-07-2014
    Postime
    202

    Për: Konflikti Ruso-Ukrainas, ku Rusia do paguajë një çmim të rëndë

    Citim Postuar më parë nga Duke_Of_Arberia Lexo Postimin
    Me paske keqkuptuar mesa shoh. Per rolin e spektatorit, nenkuptoj mospjesmarrjen aktive ne terren te forcave te NATO-s. Sigurisht qe Ukraina eshte duke marre ndihma te shumta persa i perket armatimit, logjistikes, deri edhe me ushtarake te sprovuar qe udheheqin batalione ukrainase. Por bihem dakort qe perballja ushtarake e NATO-s me Rusine (pa perdorimin e armeve berthamore), do ndryshonte tabllon e rezistences ne Ukraine.

    E dyta kjo lufte nuk mbaron as sot dhe as neser. Dhe vendimtare ne kohezgjatjen e saj do jete rezistenca e popullit ukrainas shoqeruar me sanksionet e vendeve perendimore kundra Rusise. Duke mosnjohur as njeren dhe as tjetren mundet qe kjo lufte me shume te panjohura te zgjasi per vite te tera.

    Ndersa per urat lidhese, pa bere shume analiza te ftohta gjeopolitike, neve anashkalojme nje fakt shume domethenes nga ana njerezore: po shkaterrohet 1 nga 6 shtetet me te medha te Europes!!! Pasojat e pasluftes jane te tmerrshme, do duhen dekada qe ai vend te rivihet ne shinat e meparshme. Dramat e luftes, amerikanet, francezet, kinezet, sebashku me mua edhe ty, jane duke i percjellur nepermjet raportimeve te mediave, nderkohe qe terrorin e luftes po e heqin mbi supe grate, femijet e te moshuarit ukrainas.
    NATO nuk mund të hyjë zyrtarisht me ushtri në Ukrainë. Sepse atëherë do të kishim një luftë me armë bërthamore. Ta shpjegova te postimi I mësipërm që jo zyrtarisht NATO po aktivizon atë që është avioni luftarak më I mirë në botë, F35. Aleanca po furnizon me armë ultramoderne Ukrainën. Ndërkohë që numri I legjionarëve të huaj ka shkuar në 17.000. Shërbimet sekrete, forcat speciale, etj, gjithashtu janë shumë aktive. Pra NATO është prezent në Ukrainë dhe po lufton kundër rusëve me të gjitha mjetet. Çfarë mund të bëjë më tepër NATO, të bëjë luftë bërthamore? Atë nuk mund ta bëjë sepse është fundi I njerëzimit.

  20. #38
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,456
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Konflikti Ruso-Ukrainas, ku Rusia do paguajë një çmim të rëndë

    Ekskluzive nga gjenerali Flynn: Ja si mund t'i japim fund krizës së Ukrainës sot

    Emri:  Ukraine-1.jpg

Shikime: 59

Madhësia:  58.5 KB

    Gjeneral Michael Flynn

    Nëse nuk jeni të mërzitur për atë që po ndodh në Evropën Lindore, nuk po i kushtoni vëmendje të mjaftueshme asaj që po ndodh këtu në shtëpi.

    Gjithçka po ndryshon para syve tanë. Një luftë në tokën tonë është një mundësi shumë reale. Nëse kjo do të ndodhte, çfarë do të kishit bërë për të parandaluar luftën? Të gjithë flasin për problemet; ajo që na duhet tani janë zgjidhjet.

    Ashtu si shumë në Amerikë, unë jam i shqetësuar nga debakli i Ukrainës – një situatë krejtësisht e shmangshme, siç e kam thënë tashmë në një Op-Ed të mëparshëm .

    Mendoni përsëri në historinë e fundit deri në tetor dhe shqyrtoni vizitën e administratës Biden në Ukrainë. Nuk ka problem të hulumtoni kufijtë evropianë të vitit 1939 ose të kuptoni rezultatet e luftës së Amerikës për të mposhtur nazizmin.

    Ndërsa jeni në të, merrni parasysh historinë e Marrëveshjes së Budapestit, tre marrëveshje identike politike të nënshkruara në një konferencë të Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë në Budapest, Hungari, më 5 dhjetor 1994. Ajo ofroi garanci sigurie nga nënshkruesit e tij lidhur me pranimin e Bjellorusisë, Kazakistanit dhe Ukrainës në Traktatin për Mospërhapjen e Armëve Bërthamore. (Shikoni - ne të gjithë e shkelim atë.)

    Dhe le të ndalemi me pyetjen hipotetike se çfarë do të bënte ish-presidenti Donald Trump në këtë situatë. Realiteti është se kjo krizë nuk ndodhi gjatë administrimit të tij për shkak të një sërë faktorësh. Kryesimi i listës është demonstruar dhe lidership i fortë, kështu që ndaloni me pyetjet e prapambetura dhe filloni me vendin ku jemi tani.

    Në këtë pjesë, unë dua të ofroj një opsion. Ka shumë - shumica nuk janë të mira, dhe të gjitha do të vijnë me kompromis dhe kosto. Megjithatë, pa këto, ardhja e vërtetë e një bllokimi bërthamor - ose më keq, një shkëmbim bërthamor - është në horizont. Ne nuk mund të tallemi më me këtë realitet. Ne i kemi lejuar vetes të arrijmë në këtë pikë të shmangshme të historisë.

    Sfondi: Ishte një gabim i tmerrshëm që bëri presidenti rus Vladimir Putin . Ai e mbivlerësoi popullaritetin e tij. Ndërsa është e vërtetë që në Krime, Donetsk dhe Luhansk ai ka rreth 51 për qind mbështetje, sipas vlerësimit tim, ai priste atë nivel mbështetjeje në të gjithë vendin e Ukrainës. Është e qartë se kjo mbështetje nuk u materializua kurrë.

    Tani Putinit i duhet një rrugëdalje e sigurt. Qindra mijëra jetë po shkatërrohen çdo ditë, kjo vazhdon. Duhet bërë diçka për të ndaluar vdekjen dhe shkatërrimin nga të dyja palët. Rusët po vdesin gjithashtu me rezultate, duke i shkaktuar Putinit më shumë probleme nëse ai nuk mund ta marrë atë shpejt nën kontroll. Ekziston një thënie e vjetër: Më mirë të merresh me djallin që e njeh sesa me djallin që nuk e njeh.

    Së pari, le të përpiqemi të kuptojmë Vladimir Putin. Ai nuk është i çmendur, pasi mediat propagandistike po mundohen ta portretizojnë si tani. Ai po sillet si gjithmonë. Shembulli më i mirë i personalitetit të Putinit është historia e pronarit të New England Patriots, Robert Kraft dhe unazës së tij Super Bowl.

    Nëse nuk jeni në dijeni të historisë, ja ku shkon: Në vitin 2005, Kraft takoi Putinin. Ai hoqi unazën për t'ia treguar Putinit, Putini e admiroi dhe Kraft zgjati dorën për ta marrë përsëri. Putin e futi unazën në xhepin e tij dhe doli jashtë, duke e vjedhur në thelb. Shtëpia e Bardhë këmbënguli që Kraft tha se ishte një dhuratë, por shumë vite më vonë ai tregoi historinë e vërtetë të vjedhjes së unazës së tij.

    Putin do të bëjë gjithçka që mundet nëse mendon se mund t'i ikë. Ai do të ndalet vetëm kur të mendojë se nuk mund t'i ikë. Kjo ishte arsyeja pse asgjë nuk ndodhi kur Trump ishte në pushtet. Ai e respektonte Trumpin dhe e dinte se nuk mund të ikte me asgjë. Tani, nën këtë administratë amerikane, Putin ka shfrytëzuar mundësinë e tij. Ai e di mirë se me çfarë mund të ikë.

    Ai gjithashtu besonte (gabimisht) se Ukraina do të mbështeste të paktën në mënyrë të moderuar pushtimin. Nëse Ukraina nuk i priste rusët si heronj, Putin besonte se ata të paktën do të toleroheshin. Ai dhe këshilltarët dhe gjeneralët e tij kanë llogaritur keq.

    Ekziston një opsion që do t'i jepte Putinit një dalje. Ky opsion duhet të analizohet dhe diskutohet tërësisht. Ai i jep Putinit atë që dëshiron, i ofron Ukrainës një mundësi unike dhe afatgjatë sigurie, i lejon Evropës dhe botës të marrin frymë thellë dhe mund ta ndalojë këtë çmenduri së bashku me vrasjen e tmerrshme që po ndodh në të dyja anët (dhe kjo mund të jetë vetëm fillimi).

    Unë besoj se çelësi për zhbllokimin e kësaj krize është Marrëveshja e Budapestit.

    Siç do ta kujtojnë lexuesit e zgjuar, kur Bashkimi Sovjetik u shpërbë pas dekadave të Luftës së Ftohtë tashmë të largët , Ukraina kishte më shumë armë bërthamore se Kina dhe ishte fuqia e tretë më e madhe bërthamore në botë.

    Ndër çështje të tjera kritike, Marrëveshja e Budapestit përcaktoi që Ukraina do të hiqte dorë nga armët e saj bërthamore nëse Rusia dhe SHBA-ja bien dakord të mos e pushtonin atë. Kjo është marrëveshja bazë. Putin është në shkelje të rëndë të kësaj marrëveshjeje, e cila i jep SHBA-së (dhe vendeve të zgjedhura evropiane) mundësinë për ta zbatuar atë. Por kjo është vetëm një pikënisje për një bisedë më të gjerë rreth një zgjidhjeje paqësore.

    Biseda e vërtetë shkon kështu.

    Pjesa e parë: Rusia dëshiron një Ukrainë neutrale. Marrëveshja e Budapestit mund të konsiderohet një marrëveshje neutraliteti. Natyrisht, nëse Rusia i përmbahet marrëveshjes, atëherë Ukraina nuk ka nevojë të anëtarësohet në NATO. Dhe NATO mund të pajtohet që anëtarësimi i Ukrainës do të ishte shkelje e marrëveshjes së Budapestit. Kjo është diçka që unë besoj se Putini do ta konsideronte seriozisht (dhe ndoshta do ta pranonte) dhe plotëson gjysmën e kërkesave të tij. Kjo i jep atij një rrugëdalje pa vrarë më shumë njerëz.

    Pjesa e dytë: Putini dëshiron që Ukraina të heqë dorë nga çdo pretendim ndaj Krimesë. Ukraina duhet të pajtohet, me një paralajmërim të madh.

    Putin argumenton se Krimea iu dha Ukrainës në mënyrë të paligjshme në vitet 1950 dhe, e vërtetë ose jo, ai dëshiron që ajo të kthehet. Epo, Ukraina nuk do ta kthejë kurrë Krimenë në asnjë kusht pa një luftë të madhe. Shumica nuk e kuptojnë këtë, por Putini është popullor në Krime dhe ka një lidhje të fortë me Rusinë në rajon, kështu që është një humbje për Ukrainën, por jo një humbje thelbësore. (Ky është realiteti i gjeopolitikës globale.)

    Paralajmërimi kryesor duhet të jetë se Ukraina ka bërë shumë përmirësime në Krime që nga vitet '50. Për këtë duhet vënë një çmim i madh. Rusia nuk po merr vetëm Krimenë; po paguan për gjithë kujdesin që Ukraina i ka dhënë Krimesë që nga vitet '50. Duhet të jetë një shlyerje e konsiderueshme dhe afatgjatë.

    Pjesa e tretë: Së fundi, Putini duhet të theksojë se shënjestrimi i civilëve ishte kundër urdhrave të tij dhe se ai do të ndihmojë në rindërtimin e një pjese të Ukrainës. Ai mund të pretendojë se gjeneralë të lartë ose zyrtarë të tjerë të mbrojtjes ruse nuk i zbatuan urdhrat e tij dhe nuk i pushuan publikisht. (Ndoshta të pushuarit do të lejohen të vijnë në SHBA dhe të punojnë në një qendër kërkimore në Uashington, DC). Pavarësisht se si mund të përshkruhet dispozita, ajo i jep Putinit mundësinë që ta mbyllë këtë luftë të çmendur.

    Në fund, Amerika gjithmonë ka qëndruar për vetëvendosjen dhe të drejtën për të zgjedhur qeverinë e vet. Çfarëdo pretendimi që Putini mund të përpiqet të bëjë ndaj Ukrainës, qoftë bazuar në realitetin apo trillimet e tij, ajo kurrë nuk do të jetë më e madhe se e drejta e njerëzve për zgjedhje të lira dhe të ndershme për një qeveri që i përfaqëson ata.

    Siç tha një tjetër president i famshëm për një bllok votues në vendin tonë, çfarë keni për të humbur? Unë mendoj se kjo do të ishte e pëlqyeshme për Putinin nëse alternativa janë sanksionet brutale dhe një reputacion si i pabesë.

    Ajo që nuk e di është nëse Ukraina do të ishte e pranueshme. Unë besoj se nëse Ukraina mund të heqë dorë nga NATO, asaj duhet t'i kushtohet vëmendje e menjëhershme për anëtarësimin në Bashkimin Evropian. Natyrisht, Krimea do të ishte një pilulë më e madhe për t'u gëlltitur, por Ukraina nuk po e merr atë gjithsesi. Kafshoni plumbin për të mirën e njerëzimit dhe realitetit që do të humbisni të gjithë kombin tuaj ose më keq nëse situata vazhdon. Nxitoni për një pagesë të madhe nga Rusia dhe ka të ngjarë ta japë atë.

    Në këtë shënim të fundit, për të cilin jam i sigurt se do të ketë më shumë vëmendje, Rusia do t'i humbasë paratë në çdo rast, qoftë për shkak të sanksioneve dërrmuese të ekonomisë ose për kthimin e Ukrainës. Më mirë që paratë shkojnë në Ukrainë sesa të zhduken për shkak të sanksioneve. Rusia nuk humb shumë dhe Ukraina fiton shumë.

    Ky opsion është i shëndoshë. Unë besoj se do të ishte e pranueshme për të dyja palët, dhe kjo i jep Putinit një rrugëdalje, diçka që ai ka dëshpërimisht nevojë.

    Problemi më i madh është se administrata jonë aktuale nuk është mjaft e fortë për t'u marrë me Putinin. Ai ka të ngjarë të ketë letra të tjera për të luajtur kundër nesh. Ndoshta ky opsion është ai nga i cili SHBA duhet të qëndrojë larg dhe në vend të kësaj mund të shtyhet nga Kryeministri Boris Johnson në MB ose Presidenti Emmanuel Macron në Francë.

    Një pikë e fundit që duhet theksuar në lidhje me Marrëveshjen e Budapestit janë armët bërthamore në tokën e një vendi sovran. Marrëveshja inkurajoi disa vende të heqin dorë nga armët bërthamore. Me kombet e tjera që tani mendojnë t'i bashkohen klubit bërthamor (të pëlqen apo jo), një mësim në të gjithë këtë është që të mos hiqni dorë kurrë nga armët tuaja bërthamore. Nëse një shtet-komb nuk mund të mbështetet te vendet e tjera për të respektuar kufijtë e tij, posedimi i armëve bërthamore vepron si një garantues i sigurisë.

    Si të gjitha opsionet, edhe kjo ia vlen të merret në konsideratë. Siç e pyeta më lart, çfarë kemi për të humbur (përveç gjithçkaje)?

    Burimi: Western Journal

  21. #39
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,456
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Konflikti Ruso-Ukrainas, ku Rusia do paguajë një çmim të rëndë

    Stoltenberg: Aeroplanët e NATO-s nuk duhet të fluturojnë mbi Ukrainë. Detyra jonë është të mbrojmë 1 miliard njerëz në 30 vende aleate

    Emri:  -640-0-nato-1646403292.jpg

Shikime: 58

Madhësia:  27.4 KB

    Ministrat e Jashtëm të NATO-s kanë rënë dakord që të mos ketë "zonë të ndaluar fluturimi" mbi Ukrainë, thotë Stoltenberg në një konfrencë për median.

    Ministrat e Jashtëm të NATO-s diskutuan një "zonë të ndaluar fluturimi" mbi Ukrainë, por ranë dakord që avionët e NATO-s nuk duhet të operojnë mbi hapësirën ajrore të Ukrainës, tha Stoltenberg ne konference per median ne Bruksel.

    Stoltenberg thotë se ajo që po ndodh tani në Ukrainë është "e tmerrshme"; por thotë se NATO nuk do të zbatojë zonën e ndalim-fluturimit mbi Ukrainë, sepse kjo mund të çojë në një "luftë të plotë në Evropë".

    "Ne nuk jemi pjesë e këtij konflikti dhe kemi përgjegjësinë të sigurojmë që ai të mos përshkallëzohet dhe të mos përhapet përtej Ukrainës. Kjo do të ishte edhe më shkatërruese dhe më e rrezikshme, me edhe më shumë vuajtje njerëzore. "Detyra jonë kryesore është të mbrojmë 1 miliard njerëz në 30 vende aleate," thotë Stoltenberg.

    Kjo është arsyeja pse NATO mori një vendim "të dhimbshëm" për të mos krijuar një zonë ndalim-fluturimi mbi Ukrainë ose vendosjen e ushtarëve të NATO-s në terren, thotë ai.

    Stoltenberg e ka pranuar se Rusia ka mundësi të rrisë sulmet në Ukrainë, dhe se ditët në vijim “mund të jenë më të këqija”.



    ORA NEWS

  22. #40
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    26-07-2014
    Postime
    202

    Për: Konflikti Ruso-Ukrainas, ku Rusia do paguajë një çmim të rëndë

    Citim Postuar më parë nga Albo Lexo Postimin
    Ekskluzive nga gjenerali Flynn: Ja si mund t'i japim fund krizës së Ukrainës sot

    Emri:  Ukraine-1.jpg

Shikime: 59

Madhësia:  58.5 KB

    Gjeneral Michael Flynn

    Nëse nuk jeni të mërzitur për atë që po ndodh në Evropën Lindore, nuk po i kushtoni vëmendje të mjaftueshme asaj që po ndodh këtu në shtëpi.

    Gjithçka po ndryshon para syve tanë. Një luftë në tokën tonë është një mundësi shumë reale. Nëse kjo do të ndodhte, çfarë do të kishit bërë për të parandaluar luftën? Të gjithë flasin për problemet; ajo që na duhet tani janë zgjidhjet.

    Ashtu si shumë në Amerikë, unë jam i shqetësuar nga debakli i Ukrainës – një situatë krejtësisht e shmangshme, siç e kam thënë tashmë në një Op-Ed të mëparshëm .

    Mendoni përsëri në historinë e fundit deri në tetor dhe shqyrtoni vizitën e administratës Biden në Ukrainë. Nuk ka problem të hulumtoni kufijtë evropianë të vitit 1939 ose të kuptoni rezultatet e luftës së Amerikës për të mposhtur nazizmin.

    Ndërsa jeni në të, merrni parasysh historinë e Marrëveshjes së Budapestit, tre marrëveshje identike politike të nënshkruara në një konferencë të Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë në Budapest, Hungari, më 5 dhjetor 1994. Ajo ofroi garanci sigurie nga nënshkruesit e tij lidhur me pranimin e Bjellorusisë, Kazakistanit dhe Ukrainës në Traktatin për Mospërhapjen e Armëve Bërthamore. (Shikoni - ne të gjithë e shkelim atë.)

    Dhe le të ndalemi me pyetjen hipotetike se çfarë do të bënte ish-presidenti Donald Trump në këtë situatë. Realiteti është se kjo krizë nuk ndodhi gjatë administrimit të tij për shkak të një sërë faktorësh. Kryesimi i listës është demonstruar dhe lidership i fortë, kështu që ndaloni me pyetjet e prapambetura dhe filloni me vendin ku jemi tani.

    Në këtë pjesë, unë dua të ofroj një opsion. Ka shumë - shumica nuk janë të mira, dhe të gjitha do të vijnë me kompromis dhe kosto. Megjithatë, pa këto, ardhja e vërtetë e një bllokimi bërthamor - ose më keq, një shkëmbim bërthamor - është në horizont. Ne nuk mund të tallemi më me këtë realitet. Ne i kemi lejuar vetes të arrijmë në këtë pikë të shmangshme të historisë.

    Sfondi: Ishte një gabim i tmerrshëm që bëri presidenti rus Vladimir Putin . Ai e mbivlerësoi popullaritetin e tij. Ndërsa është e vërtetë që në Krime, Donetsk dhe Luhansk ai ka rreth 51 për qind mbështetje, sipas vlerësimit tim, ai priste atë nivel mbështetjeje në të gjithë vendin e Ukrainës. Është e qartë se kjo mbështetje nuk u materializua kurrë.

    Tani Putinit i duhet një rrugëdalje e sigurt. Qindra mijëra jetë po shkatërrohen çdo ditë, kjo vazhdon. Duhet bërë diçka për të ndaluar vdekjen dhe shkatërrimin nga të dyja palët. Rusët po vdesin gjithashtu me rezultate, duke i shkaktuar Putinit më shumë probleme nëse ai nuk mund ta marrë atë shpejt nën kontroll. Ekziston një thënie e vjetër: Më mirë të merresh me djallin që e njeh sesa me djallin që nuk e njeh.

    Së pari, le të përpiqemi të kuptojmë Vladimir Putin. Ai nuk është i çmendur, pasi mediat propagandistike po mundohen ta portretizojnë si tani. Ai po sillet si gjithmonë. Shembulli më i mirë i personalitetit të Putinit është historia e pronarit të New England Patriots, Robert Kraft dhe unazës së tij Super Bowl.

    Nëse nuk jeni në dijeni të historisë, ja ku shkon: Në vitin 2005, Kraft takoi Putinin. Ai hoqi unazën për t'ia treguar Putinit, Putini e admiroi dhe Kraft zgjati dorën për ta marrë përsëri. Putin e futi unazën në xhepin e tij dhe doli jashtë, duke e vjedhur në thelb. Shtëpia e Bardhë këmbënguli që Kraft tha se ishte një dhuratë, por shumë vite më vonë ai tregoi historinë e vërtetë të vjedhjes së unazës së tij.

    Putin do të bëjë gjithçka që mundet nëse mendon se mund t'i ikë. Ai do të ndalet vetëm kur të mendojë se nuk mund t'i ikë. Kjo ishte arsyeja pse asgjë nuk ndodhi kur Trump ishte në pushtet. Ai e respektonte Trumpin dhe e dinte se nuk mund të ikte me asgjë. Tani, nën këtë administratë amerikane, Putin ka shfrytëzuar mundësinë e tij. Ai e di mirë se me çfarë mund të ikë.

    Ai gjithashtu besonte (gabimisht) se Ukraina do të mbështeste të paktën në mënyrë të moderuar pushtimin. Nëse Ukraina nuk i priste rusët si heronj, Putin besonte se ata të paktën do të toleroheshin. Ai dhe këshilltarët dhe gjeneralët e tij kanë llogaritur keq.

    Ekziston një opsion që do t'i jepte Putinit një dalje. Ky opsion duhet të analizohet dhe diskutohet tërësisht. Ai i jep Putinit atë që dëshiron, i ofron Ukrainës një mundësi unike dhe afatgjatë sigurie, i lejon Evropës dhe botës të marrin frymë thellë dhe mund ta ndalojë këtë çmenduri së bashku me vrasjen e tmerrshme që po ndodh në të dyja anët (dhe kjo mund të jetë vetëm fillimi).

    Unë besoj se çelësi për zhbllokimin e kësaj krize është Marrëveshja e Budapestit.

    Siç do ta kujtojnë lexuesit e zgjuar, kur Bashkimi Sovjetik u shpërbë pas dekadave të Luftës së Ftohtë tashmë të largët , Ukraina kishte më shumë armë bërthamore se Kina dhe ishte fuqia e tretë më e madhe bërthamore në botë.

    Ndër çështje të tjera kritike, Marrëveshja e Budapestit përcaktoi që Ukraina do të hiqte dorë nga armët e saj bërthamore nëse Rusia dhe SHBA-ja bien dakord të mos e pushtonin atë. Kjo është marrëveshja bazë. Putin është në shkelje të rëndë të kësaj marrëveshjeje, e cila i jep SHBA-së (dhe vendeve të zgjedhura evropiane) mundësinë për ta zbatuar atë. Por kjo është vetëm një pikënisje për një bisedë më të gjerë rreth një zgjidhjeje paqësore.

    Biseda e vërtetë shkon kështu.

    Pjesa e parë: Rusia dëshiron një Ukrainë neutrale. Marrëveshja e Budapestit mund të konsiderohet një marrëveshje neutraliteti. Natyrisht, nëse Rusia i përmbahet marrëveshjes, atëherë Ukraina nuk ka nevojë të anëtarësohet në NATO. Dhe NATO mund të pajtohet që anëtarësimi i Ukrainës do të ishte shkelje e marrëveshjes së Budapestit. Kjo është diçka që unë besoj se Putini do ta konsideronte seriozisht (dhe ndoshta do ta pranonte) dhe plotëson gjysmën e kërkesave të tij. Kjo i jep atij një rrugëdalje pa vrarë më shumë njerëz.

    Pjesa e dytë: Putini dëshiron që Ukraina të heqë dorë nga çdo pretendim ndaj Krimesë. Ukraina duhet të pajtohet, me një paralajmërim të madh.

    Putin argumenton se Krimea iu dha Ukrainës në mënyrë të paligjshme në vitet 1950 dhe, e vërtetë ose jo, ai dëshiron që ajo të kthehet. Epo, Ukraina nuk do ta kthejë kurrë Krimenë në asnjë kusht pa një luftë të madhe. Shumica nuk e kuptojnë këtë, por Putini është popullor në Krime dhe ka një lidhje të fortë me Rusinë në rajon, kështu që është një humbje për Ukrainën, por jo një humbje thelbësore. (Ky është realiteti i gjeopolitikës globale.)

    Paralajmërimi kryesor duhet të jetë se Ukraina ka bërë shumë përmirësime në Krime që nga vitet '50. Për këtë duhet vënë një çmim i madh. Rusia nuk po merr vetëm Krimenë; po paguan për gjithë kujdesin që Ukraina i ka dhënë Krimesë që nga vitet '50. Duhet të jetë një shlyerje e konsiderueshme dhe afatgjatë.

    Pjesa e tretë: Së fundi, Putini duhet të theksojë se shënjestrimi i civilëve ishte kundër urdhrave të tij dhe se ai do të ndihmojë në rindërtimin e një pjese të Ukrainës. Ai mund të pretendojë se gjeneralë të lartë ose zyrtarë të tjerë të mbrojtjes ruse nuk i zbatuan urdhrat e tij dhe nuk i pushuan publikisht. (Ndoshta të pushuarit do të lejohen të vijnë në SHBA dhe të punojnë në një qendër kërkimore në Uashington, DC). Pavarësisht se si mund të përshkruhet dispozita, ajo i jep Putinit mundësinë që ta mbyllë këtë luftë të çmendur.

    Në fund, Amerika gjithmonë ka qëndruar për vetëvendosjen dhe të drejtën për të zgjedhur qeverinë e vet. Çfarëdo pretendimi që Putini mund të përpiqet të bëjë ndaj Ukrainës, qoftë bazuar në realitetin apo trillimet e tij, ajo kurrë nuk do të jetë më e madhe se e drejta e njerëzve për zgjedhje të lira dhe të ndershme për një qeveri që i përfaqëson ata.

    Siç tha një tjetër president i famshëm për një bllok votues në vendin tonë, çfarë keni për të humbur? Unë mendoj se kjo do të ishte e pëlqyeshme për Putinin nëse alternativa janë sanksionet brutale dhe një reputacion si i pabesë.

    Ajo që nuk e di është nëse Ukraina do të ishte e pranueshme. Unë besoj se nëse Ukraina mund të heqë dorë nga NATO, asaj duhet t'i kushtohet vëmendje e menjëhershme për anëtarësimin në Bashkimin Evropian. Natyrisht, Krimea do të ishte një pilulë më e madhe për t'u gëlltitur, por Ukraina nuk po e merr atë gjithsesi. Kafshoni plumbin për të mirën e njerëzimit dhe realitetit që do të humbisni të gjithë kombin tuaj ose më keq nëse situata vazhdon. Nxitoni për një pagesë të madhe nga Rusia dhe ka të ngjarë ta japë atë.

    Në këtë shënim të fundit, për të cilin jam i sigurt se do të ketë më shumë vëmendje, Rusia do t'i humbasë paratë në çdo rast, qoftë për shkak të sanksioneve dërrmuese të ekonomisë ose për kthimin e Ukrainës. Më mirë që paratë shkojnë në Ukrainë sesa të zhduken për shkak të sanksioneve. Rusia nuk humb shumë dhe Ukraina fiton shumë.

    Ky opsion është i shëndoshë. Unë besoj se do të ishte e pranueshme për të dyja palët, dhe kjo i jep Putinit një rrugëdalje, diçka që ai ka dëshpërimisht nevojë.

    Problemi më i madh është se administrata jonë aktuale nuk është mjaft e fortë për t'u marrë me Putinin. Ai ka të ngjarë të ketë letra të tjera për të luajtur kundër nesh. Ndoshta ky opsion është ai nga i cili SHBA duhet të qëndrojë larg dhe në vend të kësaj mund të shtyhet nga Kryeministri Boris Johnson në MB ose Presidenti Emmanuel Macron në Francë.

    Një pikë e fundit që duhet theksuar në lidhje me Marrëveshjen e Budapestit janë armët bërthamore në tokën e një vendi sovran. Marrëveshja inkurajoi disa vende të heqin dorë nga armët bërthamore. Me kombet e tjera që tani mendojnë t'i bashkohen klubit bërthamor (të pëlqen apo jo), një mësim në të gjithë këtë është që të mos hiqni dorë kurrë nga armët tuaja bërthamore. Nëse një shtet-komb nuk mund të mbështetet te vendet e tjera për të respektuar kufijtë e tij, posedimi i armëve bërthamore vepron si një garantues i sigurisë.

    Si të gjitha opsionet, edhe kjo ia vlen të merret në konsideratë. Siç e pyeta më lart, çfarë kemi për të humbur (përveç gjithçkaje)?

    Burimi: Western Journal
    Qenka bere gjalle ky miku i Trapit. Keta do ta mbyllin gojen vetem kur t`ua publikojne borderote e sherbimeve sekrete ruse nga paguhen.

Faqja 2 prej 5 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Përgjigje: 14
    Postimi i Fundit: 01-02-2018, 02:44
  2. Përleshje me grushta mes deputetëve ukrainas
    Nga {A_N_G_E_L_69} në forumin Problemet ndërkombëtare
    Përgjigje: 9
    Postimi i Fundit: 26-05-2012, 06:03
  3. Rikthehet konflikti ruso-çeçen
    Nga DYDRINAS në forumin Problemet ndërkombëtare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 08-01-2012, 16:13
  4. Zhan Zhak Ruso-Jeta dhe vepra
    Nga StormAngel në forumin Filozofi-psikologji-sociologji
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 12-05-2005, 22:12
  5. Kush do t'i paguajë më shumë se 1 milionë dollarë
    Nga Anton në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 6
    Postimi i Fundit: 05-07-2002, 04:44

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •