Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  30,770
  Postimet n Bllog
  18

  Gjykata e Lart n SHBA vendos: Mandatet e vaksinave t Biden, antikushtetuese!

  Gjykata e Lart peshon rregullat e vaksinave q prekin m shum se 80 milion

  Nga MARK SHERMAN dhe JESSICA GRESKO

  Emri: 1000.jpg

Shikime: 58

Madhsia: 53.0 KB

  UASHINGTON (AP) - Gjykata e Lart po ndrmerr dy prpjekje t mdha t administrats s Bidenit pr t rritur shkalln e vaksinimit t vendit kundr COVID-19 n nj koh t rasteve t rritjes s koronavirusit pr shkak t variantit omicron.

  Gjyqtart n gjykatn me orientim konservator po dgjojn argumente t premten nse do t lejoj administratn t zbatoj nj krkes pr vaksin ose testim q zbatohet pr pundhnsit e mdhenj dhe nj mandat t veant vaksine pr shumicn e punonjsve t sistemit shndetsor. Prezantimi i argumenteve nga palt pritet t zgjasin t paktn dy or.

  Sfidat ligjore ndaj politikave nga shtetet dhe grupet e biznesit t udhhequra nga republikant jan n fazat e tyre t hershme, por rezultati n gjykatn e lart ndoshta do t prcaktoj fatin e mandateve pr vaksinat q prekin m shum se 80 milion njerz.

  "Un mendoj se n mnyr efektive ajo q sht n rrezik sht nse kto mandate do t hyjn n fuqi," tha Sean Marotta, nj avokat n Uashington, klientt e t cilit prfshijn Shoqatn Amerikane t Spitaleve. Grupi tregtar nuk sht i prfshir n shtjet e Gjykats s Lart.

  Sfiduesit argumentojn se rregullat e vaksins tejkalojn autoritetin e administrats, por avokatja e prgjithshme Elizabeth Prelogar, avokatja kryesore e administrats n Gjykatn e Lart, shkroi se t dyja jan t nevojshme pr t shmangur shtrimet e panevojshme n spital dhe vdekjet.

  Mbajtja n pritje e mandatit t vaksins pr punonjsit e sistemit shndetsor "ka t ngjar t rezultoj n qindra ose mijra vdekje dhe smundje t rnda nga COVID-19 q prndryshe mund t parandaloheshin," shkroi Prelogar.

  Gati 207 milion amerikan, 62.3% e popullsis, jan plotsisht t vaksinuar dhe m shum se nj e treta e vendit ka marr nj vaksin prforcuese, duke prfshir nnt gjyqtart.

  Gjykata tha t premten se gjyqtarja Sonia Sotomayor nuk do t ishte n stol me kolegt e saj, duke zgjedhur n vend t ksaj t merrte pjes nga distanca nga zyra e saj n gjykat. Sotomayor, e cila ka pasur diabet q n fmijri, ka qen i vetmi gjyqtar q mbante mask n seancat e mparshme t debatit n salln e gjyqit.

  Andy Slavitt, nj ish-kshilltar i administrats s Bidenit pr COVID-19, tha se krkesat e vaksins jan jashtzakonisht efektive pr 15% deri n 20% t amerikanve "t cilt nuk u plqen t marrin nj injeksion, por ata do dhe nuk do t ken asnj kundrshtim i fort.

  Gjykata e Lart do t peshoj pr her t par politikat e administrimit t vaksinave, megjithse drejtsia ka refuzuar lutjet pr t bllokuar mandatet n nivel shtetror.

  Por nj shumic konservatore e shqetsuar pr tejkalimin e kompetencave t shtetit federal q i dha fund moratoriumit federal pr dbimet e vendosur pr shkak t pandemis.

  Tre konservator, shefi i drejtsis John Roberts dhe gjyqtart Brett Kavanaugh dhe Amy Coney Barrett, ndoshta mbajn elsin e rezultatit, tha Marotta.

  Ata u ndan me gjyqtart e tjer n t djatht mbi mandatet shtetrore pr punonjsit e kujdesit shndetsor, por u bashkuan me ta pr t lejuar rifillimin e dbimeve.

  T dy rregullat e vaksinave do t prkeqsojn mungesn e fuqis puntore dhe do t jen t kushtueshme pr bizneset, than kundrshtart. Njerzit do t heqin dor. Do ta prkeqsoj situatn e keqe dhe ata nuk do t kthehen m, tha Karen Harned, drejtoresh ekzekutive e Qendrs Ligjore t Biznesit t Vogl t Federats Kombtare t Biznesit t Pavarur.

  Grupi i saj sht ndr ata q sfidojn nj rregull emergjence t miratuar nga Administrata e Siguris dhe Shndetit n Pun, sipas t cilit puntort n bizneset me 100 ose m shum punonjs duhet t vaksinohen ose t testohen do jav dhe t mbajn maska ​​gjat puns. Rregulli ka prjashtime pr ata q punojn vetm ose kryesisht jasht.

  Rregulli i OSHA supozohet t hyj n fuqi t hnn, megjithse agjencia ka thn se nuk do t vendos gjoba pr bizneset q nuk respektojn para fundit t shkurtit.

  Mandati i vaksins, nga ana e tij, vlen pothuajse pr t gjith personelin e kujdesit shndetsor n vend. Ai mbulon ofruesit e kujdesit shndetsor q marrin fonde federale t Medicare ose Medicaid, duke prekur potencialisht 76,000 objekte t kujdesit shndetsor, si dhe ofruesit e kujdesit shndetsor n shtpi. Rregulli ka prjashtime mjeksore dhe fetare.

  Vendimet e gjykatave federale t apelit n New Orleans dhe St. Louis kan bllokuar mandatin n rreth gjysmn e shteteve. Administrata ka thn se po merr hapa pr ta zbatuar at n pjesn tjetr.

  T dyja rastet po vijn n gjykat n mnyr urgjente dhe gjykata ndrmori hapin e pazakont t caktimit t argumenteve n vend q t vendoste vetm pr dokumentet e paraqitura nga palt. Ndryshe nga rastet e tjera q gjykon, nj vendim nga gjyqtart mund t vij brenda javsh, nse jo ditsh.

  Pr shkak t pandemis, gjyqtart do t shqyrtojn shtjet n nj sall gjyqi t mbyllur pr publikun. T pranishm do t jen vetm gjyqtart, avokatt e prfshir n shtje, stafi i gjykats dhe gazetart. Publiku mund t dgjoj drejtprdrejt, megjithat, nj ndryshim t br m hert gjat pandemis kur gjyqtart pr gati 19 muaj dgjuan rastet prmes telefonit.

  AP

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  30,770
  Postimet n Bllog
  18

  Pr: SHBA: shtja e mandateteve t vaksinave shkon n Gjykatn e Lart

  Gjykata Kushtetuese ne Amerike, vendosi qe mandatet e vaksinave jane antikushtetuese. Shteti apo punedhenesi nuk ka te drejte t'iu diktoje qytetareve te vete nese duhet te vaksinohen apo jo. Ky eshte nje vendim qe cdo qytetar i lire, e merr vete ne liri te plote.

  Qeveria Biden futi bishtin ne shale dhe terhoqi planin e vete per te imponuar vaksinimin ne mase gjithe punedhenesve private qe kane me shume se 100 punetore. Kerkonte ta bente kete gje, jo duke kaluar nje ligj ne Kongres, por me nje rregullore te nxjerre nga nje agjensi federale pune. Nje tjeter vendim i ngjashem, u morr nga nje gjykates federal, i cili ndaloi aplikimin e mandatit tjeter te Biden, per 3 milion amerikanet e punesuar ne shtetin federal.

  Nje lajm i mirepritur nga te gjithe njerezit liridashes!

  Albo

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 03-09-2021, 02:35
 2. Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 04-11-2016, 20:23
 3. Gjykata Kushtetuese vendos: Shtepite u kthehen pronareve
  Nga mesuesi_1 n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 19
  Postimi i Fundit: 05-11-2012, 10:55
 4. Gjermani, gjykata vendos qe syneti eshte ilegal
  Nga Qyfyre n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 29-06-2012, 14:03
 5. Gjykata n Tiran vendos pr partin e par t Maqedonasve n Shqipri
  Nga Davius n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 08-06-2005, 08:10

Fjalt Kye pr Temn

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •