Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,555
  Postimet n Bllog
  4

  Dokumenti i arkivs britanike: Ja si qndron e vrteta pr lirimin e Tirans

  E vrteta pr lirimin e Tirans/ Zbardhet dokumenti i arkivs britanike: Mehmet Shehu dshtoi, 300 gjerman zmbrapsn 3 mij partizan


  ERALD KAPRI/ Majori britanik Oliver ishte ndr t vetmit oficer t huaj q arritn t futeshin n Tiran n betejn pr marrjen e kryeqytetit n nntor 1944. Ndonse ai nuk u lejua nga komunistt t vepronte, fshehurazi ai mblodhi t dhna me oficert e tij n lidhje me kt betej. Beteja pr marrjen e Tirans dhe lirimin e saj mbahet si nj nga fitoret m me emr t Lufts Nacional-lirimtare, por n fakt oficert britanik q ishin n Shqipri tregojn t kundrtn.

  Emri: Lufta-ne-Tirane11-Panorama-E-verteta-Mehmet-Shehu-partizanet.jpg

Shikime: 49

Madhsia: 73.5 KB

  Pas lirimit t Shqipris, majori britanik Oliver prgatiti nj raport mbi betejn pr t marr kryeqytetin. Ai tregon se Tirana ruhej nga nj garnizon me 300 ushtar gjerman gjithsej, q kishin vetm dy tanke dhe disa autoblinda. Sipas tyre, komandanti i Divizionit t Par, Mehmet Shehu, i gnjeu duke u thn se n Tiran kishte 3 mij gjerman. Arrita n konkluzionin se garnizoni gjerman prbhej nga rreth 300 veta, ndrsa Mehmet Shehu m thoshte se jan 3 mij, dhe e vetmja rezerv q gjermant kishin n Tiran ishte nj skuadron i lvizshm me vetm dy tanke dhe disa makina t blinduara me transportues. Kt perimetr gjermant e ruanin me aftsi t mdha, me sukses ecnin prtej perimetrit dhe pastronin do zon ku partizant shfaqeshin, raportoi majori Oliver. Nga ana tjetr, sipas raportit t majorit Oliver, partizant kishin 3 mij forca dhe nga fundi itetorit, deri n datn 11 nntor, dshtuan n sulmet e tyre kundrejt 300 gjermanve. Oliver tregon se komunistt e mbikqyrnin, nuk i dhan liri veprimi dhe pr m tej arrestonin do civil q tentonte t shkonte n shtabin e tij. T dhnat q japin britanikt tregojn nj t vrtet tjetr pr lirimin e Tirans, duke nisur q nga operacionet ushtarake, t cilat pothuaj dshtuan, ndonse ishin n supermadhsi numerike, por, nga ana tjetr, tregojn edhe faktet se regjimi komunist kishte nisur ende pa mbaruar lufta.

  Britanikt flasin pr arrestime t civilve, ndaj dhe pr kt gj ata u mbajtn t izoluar n Tufin t Tirans s bashku me oficert amerikan, n mnyr q t mos shikonin arrestimet dhe reprezaljet ndaj civilve q konsideroheshin jo komunist. Nga ana tjetr, ky raport jep nj bilanc tjetr t lufts, ku shpjegohet qart se rreth 1800 gjerman u vrar rrugs nga Elbasani pr n Tiran, por kjo fal nj bombardimi t fort q aviont britanik bn mbi trupat hitleriane. Pr her t par jepet nj detaj, q forcat partizane n Qafn e Krrabs kan therur gjerman, ndrkoh q Mehmet Shehu, n librin e tij pr lirimin e Tirans, kto veprime i quan luftime trup m trup. Kt raport majori britanik e dorzoi n Ministrin e Lufts n Britani pr t informuar zhvillimet e fundit n Shqipri.

  Emri: Clirimi-Tiranes-arkiva-Britanike1.jpg

Shikime: 42

Madhsia: 45.2 KB

  Dokumenti I PLOTˠ
  Raport nga majori J.P.F Oliver Ngjarjet e ndodhura n betejn pr Tirann: Un isha pran divizionit t par t Lufts Nacional-lirimtare si oficer ndrlidhs i aleatve n shtator 1944. N at koh ky divizion komandohej nga Mehmet Shehu dhe ishte i vendosur n Shn Gjergj. Prej tetorit un u vendosa n Biz dhe e vizitoja 3-4 her n jav Shehun. Tek ai ishte ngulitur bindja se qllimi i oficerve tan ishte vetm furnizimi me materiale pr partizant. Gjat nj muaji q vizitova disa her kt divizion, shpresoja t kisha nj ide t qart pr aksionet q ata kishin ndr mend t bnin.

  Ishte mse e qart pr mua se vizitat e mia priteshin me vetulla t vrenjtura dhe shum shpejt po m fshihnin aksionet q Shehu krkonte t realizonte. N kt atmosfer mosbesimi (kjo pr shkak se ne kishim oficer edhe n opozitn shqiptare), un tentova t neutralizoja dy shimet e tyre, por pa sukses. Shehu ishte gjithnj n pozit mbrojtjeje n do bised q bnim dhe sa m i paqart ishte pr nj prgjigje q i krkonim, aq m i pakndshm bhej toni i prgjigjes s tij. Un tentova t bja t qart se qllimi i misionit ton nuk ishte knaqja e veseve t tij, por t vazhdojm prpjekjet n luft dhe n kt linj arritm njfar mirkuptimi.

  N datn 22 tetor erdhn t tjer oficer britanike pr t asistuar n prgatitjen e mtejshme t misionit tim. Gjat ksaj kohe pati nj lvizje drejt perndimit t Divizionit t Par bashk me shtabin e Shehut dhe e kisha t pamundur ta arrija at pa ndrhyrje nga t tjer. N datn 29 tetor, n mbrmje, arrita t bja nj zbulim duke shkuar n periferi t Tirans pa dijenin e partizanve. Zbulova se trupat e Divizionit t Par ishin tashm n lindje t qytetit dhe gjermant po trhiqeshin pa ndonj kundrveprim.

  N mngjes mora nj guid pr ta vendosur shtabin tim n Tufin, rreth pes milje larg Tirans, pata mundsi t hiqja rreth vetes partizant dhe hyra n nj shtpi n pjesn lindore t qytetit. Zbulova se gjermant kishin evakuuar kt pjes t qytetit, duke prfshir ushtarakt, pjestart e spitalit t tyre, madje dhe barakat e inxhinierve gjerman.

  Ata kishin formuar nj perimetr pr mbrojtjen e qendrs s qytetit dhe pjesn e Tirans s re. Plani i tyre i trheqjes ishte tepr i lexueshm. Pas tri ditsh n qytet, arrita n konkluzionin se garnizoni gjerman prbhej nga rreth 300 veta, ndrsa Mehmet Shehu m thoshte se jan 3 mij. E vetmja rezerv q gjermant kishin n Tirans ishte nj skuadron i lvizshm me vetm dy tanke dhe disa makina t blinduara metransportues. Kt perimetr gjermant e ruanin me aftsi t mdha, me sukses ecnin prtej perimetrit dhe pastronin do zon ku partizant shfaqeshin. Pasi mora pjes n nj apo dy prplasje, u binda s bashku me numrin dy t misionit, lejtnant Hon R. D Winn, se partizant nuk po bnin asnj prpjekje reale, as pr t sulmuar dhe as pr tu rn n qaf gjermanve.

  (Nj fakt: pozicioni q partizant arritn m 30 tetor mbeti statik deri m 11 nntor, edhe pse partizant ishin m shum n numr, 10 me 1 n raport me gjermant). Disa her ne pam nj grup prej pes gjermansh me nj mitraloz q zmbrapsnin nj grup prej qindra partizansh t pajisur me dhjetra mitraloza t leht. Pavarsisht se partizant kishin superioritet n fuqi zjarri, ata kishin mungesa n murtaja dhegranata. Por un e dija se kto materiale, si murtaja dhe granata, partizant i kishin n Biz, t cilat i kishin marr ndihma me parashut nga ne. M pas, nj grup partizansh erdhn t m merrnin n ditn time t tret q isha n Tiran, dhe shkova n shtabin e Brigads s Par, ku gjeta Hysni Kapon, komisar dhe shef i shtabit t ksaj komande, q m priste.

  Nuk m dha asnj referenc n lidhje pr hyrjen n qytet dhe priste komente nga ana ime. E pyetja se kush e ka fajin q mungojn materialet, si murtaja dhe granata, n luftimet q po bhen? Mos e kishim fajin ne apo ata q nuk po shprndaheshin? Ai nuk u shfaq i surprizuar pr mungesn e ktyre materialeve. M pas erdhi Mehmet Shehu s bashku me komisarin Kristo Themelko dhe diskutuam t njjtn shtje. Ai m pyeti s far do t vijn nga ndihmat ajrore pr Ballkanin. I thash se nj operacion i till do t kishte vler pas nj sulmi t koordinuar t kmbsoris dhe e pyeta se kur ka ndr mend ta bj.

  Ai mu prgjigj: Ju bombarduat objektivat q ne ju krkuam dhe sa pr sulmin e kmbsoris, nuk sht puna juaj. I thash se prgjigjja e tij nuk sht bindse dhe se duke par q forcat armike n Tiran jan kaq t vogla n numr, sht e vshtir ta bind shtabin tim n Bari t realizoj nj sulm ajror, q sht shum i kushtueshm dhe nuk besoja se do t ishte me vler pa pasur nj garanci q partizant do ta prdornin mir kt avantazh. Iu krkova t vizitoja sektort n frontin perndimor dhe verior dhe q t mund t sinjalizoja Barin, bazuar n t dhnat q do mblidhja, por n t njjtn koh duke u ln koh atyre t merrnin nj vendim pr sulmin.

  Por mngjesin tjetr Mehmet Shehu urdhroi q un t ikja nga Tufina (aty pash q edhe misioni amerikan ishte i mbyllur dhe nuk lejohej t lvizte nga rojet partizane). Debatuam pr dy or dhe ua bra t qart se nuk isha dakord me kt ide q t rrija i izoluar. U thash se largimi im nga fronti nuk i shrben asnj qllimi dhe nse ata do t insistonin, ather ktu bhej fjal pr dika q ata donin t na fshihnin. U shpreha m tej se kjo nuk sht pjes e mendimit t Shtabit t Lufts Nacional-lirimtare dhe nse ky mendim ka ndryshuar, ather un nuk kisha asnj vler aty dhe do krkoja q t largohesha nga Shqipria. At mngjes pash edhe komandantin Dali Ndreu. Ai ndrkoh kishte pasur komunikim me telefon me Mehmet Shehun.

  U ra dakord q t rrija n Tiran, por me kushtin q duhej t isha i shoqruar gjith kohs nga oficer partizan. Ai tha se ndihej n ankth nga fakti se un nuk duhej t kontaktohesha nga element reaksionar n qytetet dhe se mund t ndikohesha nga impresione false pr situatn. U ktheva n qytet dhe vizitova pjesn veriore, e cila thjesht m konfirmoi faktin se pala kundrshtare gjermane ishte trsisht e dobt dhe se nj avancim i suksesshm mund t realizohej lehtsisht. Mngjesin tjetr Mehmet Shehu krkoi q tmos isha n qytet, m shoqroi pr n Tufin dhe n mngjes biseda jon u ashprsua nga t dyja palt. I qndrova qllimit tim dhe ata nuk ia doln t mbyllnin misionin, por dukej se shqetsimi i tyre ishte se far sjellje do t kishin me ne pr aksionet q do ndrmerrnin n t ardhmen. Zbulova q oficeri partizan q m shoqronte kishte urdhr t m ndalonte t flisja me civilt e zonave t liruara t Tirans.

  Msova se vizitort q ishin nisur drejt shtabit tim arrestoheshin pa ardhur ende dhe ndesha vshtirsi pr t lvizur dhe operuar n terren. E vetmja mundsi dukej se ishte t trhiqesha. Un vazhdoja t insistoja te Shehu dhe Dali Ndreu se pozicioni statik i partizanve favorizonte vetm armikun dhe pa nj plan pr t sulmuar smund t kishte sulme ajrore nga pala jon, se un isha kundr situats aktuale dhe do tua shprehja edhe atyre, por edhe shtabit tim n Bari t Italis. N lidhje me qndrimet q na vinin nga t burgosurit e lufts, t cilt kishin vullnet t bashkpunonin dhe t dorzoheshin te ne dhe jo te forca jo t rregullta ushtarake, u krkova q t bisedoj me komandantin e garnizonit gjerman, kapiten Ledener. Kjo u diskutua fillimisht s bashku me iden e nj plani pr sulm, por menjher m pas, pasi mora nj prgjigje negative,bhej i pamundur sulmi ajror dhe marrja e perndimit t qytetit nga partizant. M 9 nntor, Dali Ndreu shpalli edhe n prani t amerikanve dhe jugosllavve qllimin e tij pr nj plan sulmi.

  Divizioni i Par ishte prforcuar me dy brigada t tjera partizane, sulmi nisi pasditen e 11 nntorit dhe prfundimisht qyteti u pastrua mngjesin e dats 17 nntor. Trupat q lviznin nga Elbasani pr t rritur rrethimin u mbajtn larg para hyrjes n qytet (urat u hodhn n er) dhe u prballn me nj sulm t fort ajror nga aviont tan dhe para se ata t shprndaheshin, u thern nga partizant e Divizionit t Par. M pak se 200 trupa arritn n Tiran nga 2 mij gjerman. Ata q nuk ia doln t kishin kontakt me garnizonin gjerman, arritn t izoloheshin. T gjitha kto trupa u kapn rob ose u shkatrruan, me prjashtim t nj grupi gjerman q au n mes pozicionin e Brigads 8 n veriperndim.

  Panorama

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,913

  Pr: Dokumenti i arkivs britanike: Ja si qndron e vrteta pr lirimin e Tirans  Paskal Milo pr Report TV: Tirana vulosi lirimin e Shqipris! Enver Hoxha ishte lideri
  Nov 17, 2019


  N ditn e lirimit t Tirans, historiani i njohur Paskal Milo rrfen ngjarjet e asaj dite t 17 nntorit t vitit 1944. Milo e quan luftn pr lirimin e Tirans si betejn m t madhe t lufts nacionallimtare, q kurorzoi at fitore q 12 dit m pas do ti vinte vuln lirimit prfundimtar t Shqipris. Dita kur trupat gjermane trhiqeshin drejt Tirans dhe u zun n prit nga forcat partizane, duke ndezur nj betej gjaku e zjarri pr 24 or rresht, prfundoi me bilancin tragjik t humbjes s jetve t 2000 ushtarve gjerman dhe t afrsisht 300 partizanve.

  Ndrsa pr numrin e partizanve t rn n luft, Milo shprehet se ende nuk sht saktsuar, ku pati dhe qindra t plagosur, tashm po vijon krkimet pr plotsimin e t dhnave dokumentare t ksaj periudhe Paskal Milo n nj intervist ekskluzivisht pr Report TV rrfen si u lirua, m 17 nntor t 1944-s kryeqytetit shqiptar, Tirana. Cili ishte pozicioni i forcave pjesmarrse n luft at dit lirimi nga pushtuesit nazist. far ndodhi me kolaboracionistt, ballistt e forcat e legalitetit kur shtabi qendror i ushtris nacionallirimtare dhe forcat partizane hyn si triumfator t fitores s lufts n Tiran. A kan bashkpunuar forcat e ballit e t legalitetit me nazifashistt dhe cili sht roli i Enver Hoxhs n lirimin e Shqipris nga pushtuesit nazifashist.Milo bn thirrje q t mos hidhet balt mbi gjakun e derdhur pr lirin e Shqipris, dhe t mos manipulohet historia. Gjat ksaj interviste, Paskal Milo pohon se jo t gjitha forcat e Ballit Kombtar kan bashkpunuar me gjermant, duke specifikuar ata q u vun n krah t nazistve dhe ata q q luftonin pr bindjet e tyre t sinqerta Pikrisht pasardhsit e atyre q bashkpunuan me nazifashistt, jan ata q sot duan t manipulojn t vrtetat historike, thekson historiani Paskal Milo, i cili deklaron se do t ket s shpejti edhe studim t ri pr t hedhur drit mbi ngjarjet e lufts s dyt botrore dhe pr t zbardhur t vrtetat e lufts Nacionallirimtare. Pavarsisht krkimeve t reja thelbi i nj lufte q u b pr lirin e Shqipris, nuk ndryshon thot historiani.

 3. #3

  Pr: Dokumenti i arkivs britanike: Ja si qndron e vrteta pr lirimin e Tirans

  Po te jet se historine e leme ne doren e Paskal Milos "ne rregull jemi" ! " Na del historia si e ka thene Partia".

  Paskal Milon nuk ja vlen ta pyesesh per historine,ne qofte se doni ta pyesni, pyeteni per marksizem-leninizmin apo per luften e klasave,edhe aty nuk eshte edhe shum kompetent por te pakten jane gjera me te cilat eshte mare...

Tema t Ngjashme

 1. Profecia Islame, per clirimin e Konstandinopojes!
  Nga Xhemis n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 16-07-2015, 09:07
 2. Dokumenti britanik: E vrteta pr lirimin e Tirans.
  Nga DYDRINAS n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 19-11-2013, 14:10
 3. Dokumenti i Arkives komuniste mbi komunitetet fetare ne vend
  Nga RaPSouL n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 10-02-2009, 20:56
 4. Si dhame jeten per clirimin e Tiranes
  Nga RaPSouL n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 20
  Postimi i Fundit: 18-03-2008, 18:06
 5. Ku qendron e verteta-apo gabim arithmetikor?
  Nga Beqari002 n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 02-09-2002, 04:28

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •