Kur e pyetn nj Plak nga Labria q mbahej pr parashikues n kohn e diktaturs pr t ardhmen e vndit se si do t ishte e ardhmja e Shqipris, ai u prgjigjegj me fjalt: `dgjoni `thot inglizi pr ne`.
Historia tregon se si Kryengjlli i respektuar i Zotit kundrshtoi pr her t par dhe pr kt arsye Zoti e przuri nga Parajsa dhe e hodhi n Tok, por s bashku me t u rrzuan dhe ngjj t tjer t cilt u transformuan n Demon t cilt mashtronin njerzit e thjesht.
Ky Lucifer shqiptar dikur fener ndriues i Shqipris s bashku me shokt e tij, papritur na u kthye n nj Demon q u prpoq t tregonte rrugn e re drejt `Demokracis perndimore` e cila n fakt pr shqiptart u b ndryshe nga vndet e tjera jasht cdo parashikimi.
Kshtu u derdhn e hyn n politikn e pas `90, demont q dikur ishin `ngjjt` e Fanarit ndriues q predikonte `Njeriun e Ri` dhe `Barazitizmin nprmjet varfrsis`.
Pas 30 vite dominimi demoniak t grupit t demonve q u shprndan n t gjitha partit e reja t krijuara pas shmbjes se Partis mm, ndr vite kur gjat 100 viteve sundoi klasa e pasur e bejlerve dhe e pashallarve pr 15 vjet nprmjet Zogollit, e pastaj klasa puntore pr 45 vjet nprmjet PPSH, dhe ish fshatarsia kooperativiste nprmjet `intelektualve katundar` pr 30 vjet, m n fund, Demont e e dal n opozit u pran dhe e humbn gjirizin drejtues t partis demoniake por si t till q ishin pr t mbrojtur fitorjet e tyre demoniake 30 vjeare n pozit dhe n opozit, mbshtetur n parimin e krijimit t klass s pasur-duke mos respektuar ligjet, ri-krijuan n vnd 5 anarkit e famshme pr t cilat foli ngjlli shqiptar Fan Noli, duke shkaktuar pr kto 30 vite t pas diktaturs s Luciferit nj kaos i cili prbhej uditrisht po nga ato 5 Anarki: sociale, moral, fetar, patriotike, dhe ideale (politike).
Prpjekjet e BE dhe SHBA pr t stabilizuar Shqiprin m n fund gjetn nj individ jasht forcave t errsirs i cili u prpoq dhe po prpiqet t kthej n binar Shqiprin kaotike pr ta antarsuar n BE.
Sidoqoft forcat demoniake shqiptare e ushqyer nga 5 anarkit dhe nga krah politik antishqiptar t fqinjve e n Europ q ushqejn t kaluarn ish perandorake osmane me ` t mirat` e athershme dhe nostalgjike si dembellkun, gradat, rrushfetllkun,qafirllkun, xhambazllkun, xhengijhanet dhe rruspihanet, sahanlpirllkun, dhe qejfllkun, t rrnjosura thell n shpirtin e ish-ve drejtues t djeshm e t sotm, qw ndrrojn t rikthejn vndin n katrahurn e s kaluars pa ligje.
Kshtu demoni i `90 krkon t satanizoj shoqrin shqiptare duke mbledhur lukunin e demonve t larguar nga realiteti n disa takime ku n foltoret debatohen marrzi q t kujtojn Gbelsin , bhen thirrje pr kryengritje q t kujtojn revolucionet proletare, lavdrojn tradhtart dhe shajn heronjt q t kujtojn poezit e Nolit, mallngjejn injorancn