Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
 1. #1
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Anėtarėsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Postime
  2,329
  Postimet nė Bllog
  7

  Pse humbi Albin Kurti?

  Nga Baton Haxhiu.

  Tregimi ndėr shqiptarė se ēdo ēudi zgjat jo mė shumė se tri ditė dhe pastaj kalohet nė njė tjetėr ngjarje ēuditėse, pėr ta harruar atė tė para tri ditėve, duke dashur kėshtu tė shpjegohet mbamendja kohėshkurtėr, mund tė mos jetė aq i vėrtetė sa e ka edhe famėn.

  Nė Kosovė qytetarėt kanė treguar se mbajnė mend pak mė shumė e pak mė gjatė se veē tri ditė dhe kėto zgjedhjet e fundit tregojnė se memoria e tyre punoi fort kur u afruan pranė kutive tė votimit.

  Historia tashmė mbi 20 vjeēare e demokracisė kosovare nuk kujton njė tjetėr rast kur njė parti pėrgjysmohet nė vetėm gjashtė muaj dhe dorėzon elektoratin pėr mbi 50 pėr qind.

  Lėvizja Vetėvendosje nga 50.28% me 14 shkurt, ka rėnė nė 25.7% me 17 tetor. Nga 438 mijė e 335 vota me 14 shkurt, ka rėnė nė 205 mijė e 804 vota. Si mund tė humbasėsh afėr 250 mijė vota brenda gjashtė muajsh?

  Arsyet janė tė shumta, por adresa shpjeguese ėshtė njė – Albin Kurti.

  Studimet tregojnė se partitė populiste siē ėshtė Lėvizja Vetėvendosje kur vijnė nė pushtet ndryshojnė shumė. Ato i largohen radikalitetit tė opozitės dhe moderohen brenda strukturės shtetėrore. Por, ndryshimi i Lėvizjes Vetėvendosje nė kaq pak kohė nuk ėshtė moderim, ėshtė tjetėrsim.

  Disa video tė publikuara tė Albin Kurtit nė vitin 2011 e 2016 kur fliste pėr aksionet e policisė nė Veri si opozitar dhe ato ēfarė thoshte tani mund tė kenė ēuditur edhe besimtarėt mė tė mėdhenj tė tij.

  Derisa nė vitin 2011 tregonte nė Parlamentin e Kosovės se si dorėzimi i kufirit nėn pėrkujdesjen e KFOR-it ishte heqje dorė nga pavarėsia, ai nė vitin 2021 kėrkoi negocim nė Bruksel qė kufiri t’i dorėzohet KFOR-it.

  Derisa nė vitin 2011 vetė negocimin pėr Veriun e konsideronte dorėzim. Nė vitin 2021 ai doli nė konferencė duke treguar se si ata po duan negociata nė Bruksel, por po refuzon Serbia.

  Situata e fundit nė Veri, e shkaktuar nga vetė Kurti, pėr hesapet e veta, e tregoi atė ashtu siē nuk e kishin menduar, sidomos mbėshtetėsit. Ai mbase befasoi edhe vetėn me situatėn e sikletshme nė tė cilėn u gjend. Njė pėrshkrim i figurės sė tij nė dy konferenca tė rralle pėr Veriun, shpalosnin atė qė disa njerėz tė afėrt tė tij, privatisht, e thoshin. Kurti u frikėsua dhe frika e tij reflektoi. Atė e tradhtoi qėndrimi dhe mimika, derisa vetė tradhtoi qėndrimet e dikurshme. “Shko nė Bruksel dhe prano ē’tė japin”, i kishte thėnė Kurti Besnik Bislimit.

  Njė studimi mė tė pėrgjithshėm pėr tė arritur nė njė pėrfundim mė konkret do t’i nevojitet kohė mė shumė, por rezultati i mbrėmshėm, ofron hapėsirė edhe vetėm njė ditė prapa, pėr tė dhėnė disa nga arsyet e rrėzimit tė Vetėvendosjes nė kėtė 17 tetor.

  Populli i Kosovės me 14 shkurt nė zgjedhje tė pėrgjithshme bėri njė prerje radikale me tri partitė qė udhėhiqnin Kosovėn pėr 20 vjet. Albini pati mundėsinė e rrallė tė shpalos njė plan konkret pėr sfidat tė cilat e presin Kosovėn nė muajt e vitet nė vijim. Njė qeveri e udhėhequr nga VV dhe Albin Kurti nuk diti dot t’i adresonte ato, dhe nuk beri asgjė.

  Asnjė plan konkret pėr dialogun, asnjė plan konkret pėr veriun e Kosovės, asnjė plan konkret pėr bashkimin kombėtar, ideal ky mbi bazėn e tė cilit u themelua dhe u rrit VV; dhe asnjė plan konkret pėr ēkapjen e shtetit, i cili ka qenė slogani kryesor i VV gjatė gjithė kohės sa ka qene nė opozitė, dhe nė emėr tė tė cilės ka udhėhequr protesta tė dhunshme nė mėnyrė tė vazhdueshme dhe ka orkestruar njė fushtatė tė tėrė tė lincimit publik.

  Albin Kurti i cili nuk ka pranuar asnjė simbol tė shtetėsisė sė Kosovės deri nė kėtė moment, brenda institucioneve lė pėr tė nėnkuptuar se tė njėjtat do t’i pranojė vetėm pas marrjes sė detyrės sė tij si kryeministėr i vendit.

  Nė zgjedhjet e kaluara faktor i rėndėsishėm ishte edhe Vjosa Osmani. Ajo formoi njė Listė zgjedhore pak para zgjedhjeve, mori votat qė deshi dhe mė pas u zhduk nė rolin e parėndėsishėm tė presidentes. Disa video tė fundit tregonin se si strukturat e sapoformuara tė Listės Guxo, menjėherė pas zgjedhjeve kishin thirrur Osmanin e deputetėt e tjerė pėr t’i uruar, por askush nuk ua kishte hapur telefonin.

  Nė politikėn e jashtme krejt ēka ėshtė arritur, janė gabimet e Ministres Donika Gėrvalla nė statuset e saj tė ēoroditur. Pėr 20 vjet kritika se si Kosova nuk di tė bėjė politikė tė jashtme dhe mė pas u lihet i gjithė pėrfaqėsimi i Kosovės nė dorė dy njerėzve: Bisnik Bislimit dhe Donika Gėrvallės.

  Ndėrsa nė anėn tjetėr, Albin Kurti pranon simbolet, rrezikon sigurinė e qytetarėve me intervenime nė kohė fushate. Kthen frikėn e luftės nė Kosovė ku plagėt janė tė freskėta. Ktheu fuqinė e Serbisė nė arenėn ndėrkombėtare dhe rrezikoi shtetėsinė e Kosovės, me kushtin qe ai tė jetė Kryeministri i saj.

  Mobilizimi i forcave ushtarake serbe, rritja e gjendjes sė gatishmėrisė nė nivel luftarak, lėvizja drejt kufirit me Kosovėn dhe pozicionimi i trupave ushtarake serbe nė afėrsi tė kufirit, futja nė pėrdorim e aviacionit luftarak serb si paralajmėrim, janė gjėra qė vetėm njė javė mė parė pakkush do t’i imagjinonte, lėre mė t’i besonte. Dhe sikur tė gjitha kėto tė mos mjaftonin, Ambasadori Botsan Hartchenko, njeriu i afėrt i Putinit nė Beograd, pėrkrah ministrit serb tė mbrojtjes, vizitoi trupat luftarake serbe tė pozicionuara afėr kufirit me Kosovėn. Mesazhi i vizitės sė tij nuk kishte nevojė pėr pėrkthyes! Situatė kjo e krijuar nga Kurti, me tė drejtė sepse respektonte njė afat, por mė pas zmbrapsje totale dhe urgjencė pėr rikthim nė dialog. Nė dialogun qė aq shumė e kritikonte.

  Instaloi frikėn nė Mitrovicė dhe Kosovė dhe ktheu imazhet luftės duke ofruar trupa serbe nė kufi. Vendosi kriteret e intervenimit tė panevojshėm duke i dhėnė arsye Serbisė ta pushtojė veriun me lehtėsinė e padurueshme.

  Poshtėroi njėsitet speciale tė Kosovės duke i tėrhequr nga veriu dhe duke i shndėrruar ato nė polici tė zakonshme dhe duke ia humbur fuqinė. Kjo ishte, dhe u pa hapur, fuqia e pafuqishme e Albin Kurtit.

  Dhe, njolloi si politikanėt e sė kaluarės sė para luftės, njėri nė veēanti, ēėshtjen e veriut dhe serbėve tė Kosovės e shndėrroi nga njė ēėshtje politike dhe dialogun nė ēėshtje tė luftės kundėr krimit nė veri.

  Krejt ēka kishte premtuar pėr 12 vjet; a) nuk do bisedonte me Serbinė dhe Vuēiēin; b) Nuk do tė merrte pjese nė dialog c) Do ta merrte veriun pa kushte. C) Nuk do tė bisedonte pėr asociacionin dhe korrigjimin; d) Do ta ofronte Kosovėn me Shqipėrinė, E) Do te ruante marrėdheniet me Amerikėn , ai e beri te kunderten. F) Dhe nuk donte hynte nė konflikt me Serbinė dhe nuk do t’i jepte shkas pėr tė hyrė me forcė nė Kosovė.

  Albini ka rrezikuar me dashje, dhe vetėm pėr zgjedhje lokale dhe pėr votėn e tij, sigurinė e qytetareve tė Mitrovicės dhe Kosovės me dy intervenime me njėsinė speciale. Ai ktheu frikėn e luftės dhe krejt ēka Kosova kishte arritur nė arenėn ndėrkombėtare pėr 20 vite i humbi pėr mė pak se gjashtė muaj.

  Nėse politikanėt e pushtetit nė Kosovė gabuan pėr 20 vjet, ardhja nė pushtet e Kurtit tregoi se ai nga opozita mashtroi pėr 20 vjet. Dha njė opsion politik, i cili nuk ekzistonte. Me narracione abstrakte krijoi njė iluzion te populli se gjithēka ėshtė e thjesht, situata nuk ėshtė e komplikuar dhe ata po humbasin parajsėn se nuk po e zgjedhin atė pėr t’i qeverisur.

  Kurti nuk doli pėr t’i komentuar rezultatet zgjedhore si lider partie, por pėr mė tepėr nuk ka dalur as ta komentojė procesin zgjedhor, meqė i takon si kryeministėr.

  Por ky duhet tė jetė politikani Kurti. Pushteti e ka veshur me fuqi, por e ka zhveshur nga miti qė kishte krijuar pėr vetėn. Me tė pėrfundon edhe epoka e politikanėve nė Kosovė qė duan pushtet pėr tė ardhmen, duke u thirrur nė tė kaluarėn. Nga 17 tetori jo mė. E kaluara nuk shėrben. Madje e kundėrta. Duke ia nxjerrė kontradiktat, e kaluara e tij e ka ndėshkuar Kurtin, duke ia rrėnuar rrėfimin pėr profetin politik./javanews.com

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Anėtarėsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,529

  Pėr: Pse humbi Albin Kurti?

  Albin Kurti u votua per dy arsye 1) Sepse nuk eshte i korruptuar 2) Premtoi se do ta lufjoj korrupsionin.

  Premtimi deri tani i pambajur (edhe se eshte shpejt sepse ka vetem 6 muaj ...) i luftes kunder korrupsionit e beri qe te humte. Votuesit e Albin Kurtit presin nga qeveria e tije qe te vendosi sa me shpejt ligjet-reformat ne drejtesi qe do te thote arrestime e sekuestrime pasurish. Miti i Kurtit qendron tek tema e korrupsionit.

 3. #3
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Anėtarėsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Postime
  2,329
  Postimet nė Bllog
  7

  Pėr: Pse humbi Albin Kurti?

  Kjo duket si barsoleta me Ramėn nė 2013..

Tema tė Ngjashme

 1. Albin Kurti (1975 - )
  Nga ILovePejaa nė forumin Bashkėpatriotėt e mi nė botė
  Pėrgjigje: 305
  Postimi i Fundit: 04-06-2017, 20:47
 2. Albin Kurti nė Zvicėr
  Nga Old_Man nė forumin Bashkėpatriotėt e mi nė botė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 08-11-2011, 15:31
 3. Albin Kurti
  Nga Disa nė forumin Bashkėpatriotėt e mi nė botė
  Pėrgjigje: 1864
  Postimi i Fundit: 26-03-2011, 00:09
 4. SHKRUAN Albin Kurti - Ose-ose
  Nga ARIANI_TB nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 13
  Postimi i Fundit: 25-12-2010, 14:37
 5. Arrestohet Albin Kurti
  Nga guri79 nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 108
  Postimi i Fundit: 23-06-2010, 11:17

Fjalėt Kyēe pėr Temėn

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •