Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 23 prej 23
  1. #21
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,460
    Postimet në Bllog
    17

    Për: 11 shtator 2001: A e dimë të vërtetën e asaj që ndodhi atë ditë?

    Videoja e saposhfaqur e 11 shtatorit tregon një kënd të paparë më parë të aeroplanit të dytë duke goditur Kullën Jugore – Ngarkuesi i videos pretendon se e "kish bërë aksidentalisht videon private" në YouTube për gati 2 dekada (VIDEO)

    Emri:  o6t31r4ti10.jpg

Shikime: 57

Madhësia:  20.5 KB

    Njëzet e dy vjet më parë , terroristët rrëmbyen katër aeroplanë komercialë amerikanë, sipas Departamentit të Mbrojtjes . Dy u futën në Kullat Binjake të Qendrës Botërore të Tregtisë në Nju Jork, një tjetër në Pentagon në Arlington, Virxhinia dhe i fundit, Fluturimi 93 i United Airlines, u nis për në Uashington, DC Pasagjerë të guximshëm e prishën atë plan dhe avioni u përplas në një fushë në Pensilvani, duke kursyer jetë të panumërta.

    Në një zhvillim tronditës, një video e paparë më parë e sulmeve të 11 shtatorit është shfaqur në YouTube, duke kapur një kënd të rrallë të aeroplanit të dytë që godet Kullën Jugore të Qendrës Botërore të Tregtisë. Ngarkuesi i videos pretendon se ajo "u la private aksidentalisht" për gati dy dekada.

    Videoja gati nëntë minutëshe u bë publike vitin e kaluar dhe tregon ngjarje që shumica e amerikanëve i kanë parë shumë herë, por nga një kënd tjetër dhe jashtëzakonisht i qartë.

    Videoja u filmua nga Kevin Westley , një veteran luftarak që shërbeu në luftën e Irakut të vitit 2003 si komandant avioni, teksa qëndronte në një varkë, i rrethuar nga një turmë spektatorësh të habitur, sipas National World.

    Pamjet fillimisht përqendrohen në flakët që përfshinë Kullën e Veriut, por më pas zhvendosen në mënyrë dramatike pikërisht në kohën e duhur për të kapur avionin e dytë ndërsa ai bën afrimin e tij të drejtpërdrejtë në Kullën Jugore.

    "Unë e postova këtë video në vitet 2000, por aksidentalisht [sic] e la private deri tani... Vura re se videoja ishte private dhe e bëra publike," tha Westley, i cili e bëri videon publike në shkurt 2022.



    Ndërsa shfaqja e pamjeve është e rëndësishme në vetvete, kritikët argumentojnë se rrethanat që lidhen me mungesën e tij 20-vjeçare nga publiku ngrenë pyetje shqetësuese.

    Një lexues i Gateway Pundit vuri në dukje se "YouTube u lançua më 14 shkurt 2005."

    Një tjetër lexues shkroi , “YouTube u themelua në 2005 dhe nuk u ngrit me të vërtetë deri në fund të atij viti. Janë të paktën 4 vite ku shpjegimi “E lashë aksidentalisht privat” nuk mban ujë. Në vitin 2001, shumica prej nesh mezi shikonin video në internetin tonë dial-up, aq më pak t'i ngarkonin ato. Ne të gjithë ishim ngjitur në televizorët tanë analogë me rreze katodë NTSC duke parë rrjete lajmesh që do të kishin paguar para të mira për këtë pamje. Cila është historia e vërtetë këtu?”

    Një tjetër lexues tha : “Videoja u postua një vit më parë. Nëse ai e kishte postuar vërtet shumë vite më parë, gjithçka që do të duhej të bënte është të ndryshonte cilësimin nga privat në publik dhe data e ngarkimit nuk do të ndryshonte. Kështu që historia e tij nuk ka kuptim.”

    YouTube u krijua nga tre ish-punonjës të PayPal: Chad Hurley, Steve Chen dhe Jawed Karim. Faqja e internetit u hap zyrtarisht më 14 shkurt 2005. YouTube u rrit shpejt në popullaritet dhe u ble nga Google në nëntor 2006 për 1.65 miliardë dollarë në magazinë.

    Pas hetimit tonë, llogaria e Westley u krijua më 31 dhjetor 2006, sipas llogarisë së tij në YouTube . "Unë e postova këtë video në vitet 2000, " shkroi Westely në mbishkrimin e tij.

    Viti "2000" i referohet veçanërisht vitit 2000, i cili është një vit i vetëm kalendarik. Ndërsa termi 2000 i referohet të gjithë dekadës që shtrihet nga 1 janari 2000 deri më 31 dhjetor 2009.

    Emri:  Screenshot-2023-09-13-at-1.20.46-AM.jpg

Shikime: 52

Madhësia:  12.2 KB


    Burimi: TGP

  2. #22
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,460
    Postimet në Bllog
    17

    Për: 11 shtator 2001: A e dimë të vërtetën e asaj që ndodhi atë ditë?

    Dokumentari mbi 11 shtatorin - Operacion Mashtrimi



    Ndryshuar për herë të fundit nga Albo : 08-01-2024 më 02:07

  3. #23
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,460
    Postimet në Bllog
    17

    Për: 11 shtator 2001: A e dimë të vërtetën e asaj që ndodhi atë ditë?


Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Tema të Ngjashme

  1. 11 Shtator 2001 - 11 Shtator 2012!
    Nga tani_26 në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 12
    Postimi i Fundit: 11-09-2012, 13:08
  2. 11 shtator 2001... pas kësaj dite bota nuk ish si më parë.
    Nga ClaY_MorE në forumin Problemet ndërkombëtare
    Përgjigje: 40
    Postimi i Fundit: 14-09-2008, 07:34
  3. Çfarë ishit duke bërë më 11 shtator 2001?
    Nga dardajan në forumin Aktualitete shoqërore
    Përgjigje: 36
    Postimi i Fundit: 11-11-2006, 07:28
  4. Teoria me e re e konspiracionit mbi 11 shtator 2001
    Nga Lorencone në forumin Problemet ndërkombëtare
    Përgjigje: 34
    Postimi i Fundit: 14-11-2004, 10:29
  5. 11 shtator, 11 mars, 911 dite ndermjet tyre...rastesi shifrash?1
    Nga Klajdi03 në forumin Problemet ndërkombëtare
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 02-04-2004, 19:06

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •