Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 25
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,552
  Postimet n Bllog
  4

  far qndrimi duhet t mbajn t krishtert orthodhoks n lidhje me vaksinn e covid-19?

  Emri: Screen Shot 2021-08-26 at 12.23.35 AM.jpg

Shikime: 167

Madhsia: 41.2 KB  Burimi: Orthodox Ethos n YouTube
  https://www.youtube.com/watch?v=_9n3sU_rHJA
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 26-08-2021 m 00:03

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,552
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: far qndrimi duhet t mbajn t krishtert orthodhoks n lidhje me vaksinn e covid-19?

  12383 arsye prse un nuk do t’iu bashkohem rradhve t t vaksinuarve

  Ati Peter Heers

  N kt prezantim, un si prift i krishter orthodhoks dhe si profesor i theologjis dogmatike, do t’iu prezantoj arsyet prse un nuk do t inokulohem me vaksinat eksperimentale t manipuluar gjenetikisht q ofrohen si zgjidhje pr nj virus q njerzit q infekton kan nj shans 99.7% pr t mbijetuar. Nse doni t shihni t 12383 arsyet kundr vaksinimit, duhet t shikoni t gjith podkastin deri n fund t tij.

  Pr disa muaj tashm, njerz t ndryshm m kane kontaktuar dhe m kan krkuar q t bj nj podkast rreth inokulimit dhe t ndaj me ta arsyet prse un kam zgjedhur t mos marr asnj prej ktyre vaksinave. Pa dyshim q n lidhje me kt tem mund t thuhet shum, jashtmase shum, par nga perspektiva t ndryshme, kshtu q un pr t mos perseritur t njjtat gjra q jan thn gjetiu, do t’iu drejtoj n disa postime t mia lidhjet e t cilave i kam vendosur n prshkrimin e videos m posht dhe mendoj se jan t rndsishme q ti dini. Un do t fokusohem m shum n ato arsye q jan unike pr kndvshtrimin e krishter orthodhoks dhe nuk jan theksuar shum sot. Dhe do t fokusohem veanrisht n nj aspekt t proesit ton t vendimmarrjes kur si t krishtere ne prballemi me vendime t tilla t rndsishme.

  Nse dikush do t prpiqej q ta prmblidhte t gjithe debatin n nj fjali t vetme apo nj fraz t vetme, mund t themi thjesht se kemi t bjm me nj shtje besimi. Ku e varni besimin tuaj? Kjo sht baza e shum gjrave n jetn ton dhe po ashtu n Ungjill. Ashtu si ka thn Zoti yn, dhe kt ua ka thn shum her, atyre njerzve q prfituan nga shrimi dhe prkujdesi i Tij: “Le t bhet ashtu si ke besimin”. Me fjal t tjera, pr besimin q keni treguar ndaj Meje. T njjtn gj po e hasim edhe sot. Ne jemi thirrur pr t varur besimin ton tek Farmaceutika e Madhe(kompanite farmaceutike), Qeveria e Madhe dhe Mediat Masive, sa pr t zn n goj vetm disa prej tyre. Edhe sipas disa klerikve, ata na thon se besimin duhet ta varim tek Zoti si frymzues e pse jo edhe ofruesi i ksaj mrekullie t re shkencore, i ktyre zgjidhjeve q jane vaksinat. Sipas nj peshkopi kto vaksina prbjn “Dritn n fund t tunelit”, ku me tunel i referohet covid-19. Bile disa e kan quajtur edhe shptimi yn nga pandemia, si shptim i vetm nga pandemia. Dhe megjithat, shum faktor dhe pervoja kan kontribuar pr t minuar kt besim tek promovuesit, prodhuesit, shprndaresit e ktyre zgjidhjeve t nxituara eksperimentale dhe gjenetikisht t manipuluara.

  Prpara se t rendis arsyet prse nuk do t marr vaksinn, m lejoni s pari q t’iu prkujtoj vetm disa nga ato faktor dhe prvoja q ekzistojn sot pr shum njerz dhe minojn besimin tek vaksinat, ose minojn besimin n nj plan m t gjer.

  1. Ilaet ekzistuese, pa asnj rrezik

  Nuk shte fare e nevojshme q t prodhohet nj vaksin pr nj virus q ka nj norm mbijetese 99.7% pr popullsin e bots. Njerzit mund t kurohen dhe jan duke u kuruar dhe shruar nga ky virus me ilae ekzistuese. Un personalisht njoh disa mjek q jan duke shrruar rregullisht qindra njerz q jane infektuar nga virusi. Nse mund t sherrohemi nga virusi me ilaet ekzistuese, prse duhet q t rrezikojm demtimin e shndetit dhe vdekjen me nj vaksine eksperimentale?

  2. Vetm vaksinim; asnj trajtim paraprak

  Q n fillimet e pandemis, vum re nj fokus njdimensional n zhvillimin e nj vaksinimi dhe prpekje t dukshme t bashkrenduar mir nga t njjtt njerz opinionbrs dhe mediave masive, q t mos fokusohen n trajtimin paraprak apo pr t mos u prqndruar tek ilaet ekzistuese. Kjo situat pa dyshim q minon besimin dhe ngjall hezitim n shum njerz.

  3. Prdorimi i qelizave t foshnjave t abortuara

  Vaksinat q u prodhuan pr virusin kan perdorur linjat qelizore t fetusit t foshnjave t abortuara si n testim edhe n prodhim. Sigurisht q sht e pamundur etikisht pr t krishtert orthodhoks q t mbshtesin ose justifikojn drejtprdrejt ose trthorazi pr do t mir t supozuar, vrasjen e foshnjave t pafajshme n barkun e nns. E mira nuk sht e mir nse nuk sht prodhuar n nj mnyr t mir. Nse shum prej nesh m par nuk e dinim masn n t ciln qelizat e foshnjave t abortuara e t vrara jan prdorur n prodhimin e shum ilaeve, kjo nuk prbn justifikim pr t vazhduar me dashje n padituri dhe pr t justifikuar m tej kt mkat.

  4. Shteti na detyron q t inokulohemi

  Prsri, kur qeverit dhe organizata jo-qeveritare prfshihen n nj program indoktrinimi q shkel me kemb lirin e fjals dhe lirin e lvizjes, besimi i njerzve n kto direktiva minohet krejt. Sa m shum duhet t shqetsohemi kur vrejm qart nj qndrim t njanshem t koordinuar nga shum shtete, nj kryqzat e mbshtetur nga shteti, q ofron jo vetm karroten por edhe shkopin, dhe arrijn deri atje sa u ofrojn fmijve t vegjl lek q t inokulohen. Kjo prpjekje e koordinuar mir e shum shteteve po ushtron presion mbi popullsin pr t marr vaksinat, dhe kjo minon rnd besimin.

  5. Mungesa e plqimit me ann e informimit t duhur


  Baza e ligjit mjeksor dhe etiks sht nevoja q t gjitha barnat dhe ilaet t administrohen vetm pas plqimit t informuar. Ajo q dshmojm sot megjithat sht se jo vetm q mungesat dhe neglizhenca n fazn e testimit jan nnvlersuar, por shum pasoja negative t inokulimit po injorohen krejt. Dhe kjo prsri dmton rnd besimin. Po u jap vetm nj shembull, t nj aspekti tjetr shtes q minon besimin n kt drejtim, supozimi dhe nevoja pr nj doz t tret t vaksins q e kemi para nesh n muajt n vazhdim, sht sigurisht krejtsisht e pajustifikuar dhe paprovuar dhe nuk ka patur asnj test, absolutisht asnj test dhe prgatitje pr nj doz t tret, dhe nuk kemi asnj arsye t besojm se kjo do t jet dika e parrezikshme pr shndetin ton.

  6. Standartet e dyfishta

  Praktika jokonsistente dhe hipokrite q aplikohen pr personat q jan t vaksinuar dhe pr personat q jan t pavaksinuar. Po u jap vetm nj shembull, testet per virusin u krkohen vetm personave t pavaksinuar edhe pse dihet dhe pranohet q edhe personat e vaksinuar mund t infektohen nga virusi dhe nga variacionet e reja t virusit, dhe ky akt i vetm minon rnd besimin e njerzve.

  7. Inokulimi i fmijve

  Lvizja e pabesueshme pr t inokuluar fmijet nn moshen 12 vje kur dihet q virusi nuk i prek femijt gati fare dhe justifikimet q na japin pr kt vendim ekspertt, vetem sa minon besimin ton tek ta.

  8. Reagimet e dmshme pr shndetin


  Dhe dolm tek pika e fundit, edhe pse ksaj liste mund t’i shtojm plot arsye t tjera, vaksinimet jan ende t paprovuara, jan eksperimentale dhe jan me t vrtet t dmshme pr shndetin e mijra njerzve. Reagimet negative ndaj marrjes s vaksins tek kta njerz, dshmon rrezikun pr shndetin. Pr nj list t plot t reagimeve negative mbi shndetin tek njerzit e vaksinuar n SHBA, shikojeni deri n fund podkastin ton.

  Mund t vazhdojm n kt mnyr pr nj koh t gjat t rrfejm arsyet e shumta se pse besimi yn sht thyer, megjithat un dua ta kthej vmendjen ton nga arsyet e hezimit e pse jo edhe rezistencs q hasim tek t krishtert orthodhoks.

  Pr t kuptuar se ku i var shpresat i krishteri orthodhoks, sht e nevojshme q t thuhet nj fjal pr autoritetin brenda Kishes Orthodhokse. Ndryshe nga protestantizmi papnor me kokn e tij t pagabueshme dhe me elitn mbshtse n Vatikan, dhe me protestantizmin e reformuar me autoritetin e papave individuale t panumert, autoriteti brenda Kishs Orthodhokse ka qen gjithmon, gjithmon, i vendosur tek shenjtort. T jesh nj i krishter orthodhoks do t thot q t ndjeksh etrit e shenjt, dhe jo vetm nj apo dy prej tyre ose nj grup t caktuar, si pr shembull etrit e lasht q shum protestant prpiqen t’iu kthehen e t’i ndjekin sot, por n fakt para s gjithash, atyre etrve n epokn ton dhe paraardhesit e tyre t menjhershm, dhe kjo sht nj pik shum e rndsishme q shum veta nuk e kuptojn dhe e neglizhojn.

  Pr m tepr, sht e nevojshme q t theksohet se sot Kisha nuk sht e barabart, nuk sht e barabart me hierarkin kishtare. Kt gj e dgjojm gjithmon. Njerzit flasin pr Kishen dhe nnkuptojn vetm hierarkin kishtare, ose nnkuptojn vetm patrikun ose kryepeshkopin, ose nj grup prej 10 e 12 vetash peshkop q jan n Sinodin e prhershm t Kishs, dhe kjo pr ta sht Kisha. Kisha nuk sht e barabart me t gjith hierarkt e saj s bashku, e ca m pak kur flasim pr nj apo dy apo dhjet antar t ksaj hierarkie. Kisha sht i gjith trupi dhe manifeston veten n mnyr t shklqyer tek shenjtort e saj. Si simbolizohet edhe nga 24 etrit e shenjt t veshur me t bardha t mbledhur rreth Fronit t Krishtit n librin e Zbuless shkruar nga Shn Joani, me referencn 4:4.

  N fakt, jo vetm nj kryepeshkop por edhe nj grup peshkopsh, nj Sinod i tr, mund t largohen nga e vrteta dhe Kisha nse pushojn s ecuri n hapat e Etrve t Shenjt, dhe pushojn s ndjekuri Etrit e Shenjt t kohs s tyre dhe paraardhsit e tyre.

  Ashtu si dikush e takon Krishtin n nj vend dhe koh t caktuar, jo n mendjen ton, jo n imagjinatn tone, jo n deshirat tona, por vetm n nj vend dhe koh t caktuar t mishruar e takojme Krishtin. Dhe sot e bjm kt gj n Tempullin dhe sinaksit eukaristike, duke u br kshtu dishepujt t Krishtit, duke u br dishepuj n hapsir dhe koh, n nj vend t veant si shenjtor t gjall, brenda t cilve jeton Krishti, i Cili na shfaqet si i shenjt dhe besnik prmes shenjave dhe mrekullive, urtsis dhe rrfimit t besimit.

  Ekziston nj hierarki autoriteti i ne t gjithve, prfshi peshkopt, nse jan t menur n Krisht, prpiqen q t bhen dishepuj t ktyre Etrve karizmatik q ecin me Perndin dhe flasin vetm ato fjal q u ka treguar Shpirti i Shenjt.

  Si n t gjitha eshtjet me rndsi t madhe, si nj i krishter orthodhoks dhe si nj i prift orthodhoks, un u drejtohem Etrve t Shenjt t sotem q jan lufttar t shenjt asketik, lufttarve hezikast (te heshtur) dhe krkoj udhzimin e tyre se far sht e bekuar q t bj n kt rast: t nnshtrohem dhe t vaksinohem, ose t largohem e ti shptoj asaj, por t vuaj pasojat ligjore dhe shoqrore.

  Nj shqyrtim i prcipt i shtjes n fjal zbulon me t vrtet se dshmia drrmuese e shenjtorve dhe Etrit tan bashkkohore me Perendin, paralajmrojn t krishtert kundr vaksinimeve dhe n mnyr t veant kundr ksaj vaksine, dhe gjith metodologjin e ndjekur pr vaksinat, tregon rrugn q na pret ne sipas Etrve tan bashkkohor.

  1. Shn Paisio i Malit t Shenjt

  Le t fillojm me Shn Paision e Malit t Shenjt. Ai citohet t ket thn haptazi se nj vaksin do t krijohet pr nj smundje t re dhe kjo vaksin do t jet e detyrueshme dhe njerzit q do ta marrin vaksinn do t shnohen nga i ligu. Un nuk dua q ta shtjelloj thell kt thnie pasi kam br nj podkast t gjat n lidhje me t dhe do t gjeni edhe nj fragment n kanalin e faqes son t etosit orthodhoks n YouTube ku mund ta shikoni t plot. Atje mund t dgjoni edhe t gjitha arsyet q un besoj se far shenjtori deshi t thosh me t t cilat i bazoj tek dishepujt e Shn Paisios. Por sigurisht, nse ndjekim dishepujt e Shn Paisios, t cilt jan interpretuesit m t mir t asaj q ai na thot, ne duhet t’iu qndrojm larg vaksinave, pasi t gjith dishepujt e tij jan kundr vaksinimit. Ata besojn se Shn Paisio po fliste dhe po i referohej ksaj epoke dhe kohe q po jetojm ne sot. Ju ftoj ta shikoni at intervist dhe keni pr t par edhe shpjegimin prkats n t.

  Por le t vazhdojm me Etrit e tjer bashkkohor q i kemi ende gjall sot n botn ton, pasi si e dim Shn Paisio ka vite q prehet n Zot.

  2. At Parthenios i Shn Pavlit

  Ndr t part q ka folur direkt dhe pa mdyshje pr kt shtje ishte At Parthenios i manastirit t Shn Pavlit n Malin e Shenjt Athos n Greqi. Nj ushtar veteran i lufts shpirtrore, nj abat q nga mesi i viteve 1970 dhe nj murg q nga mesi i viteve 1950. Ai ndaloi rreptsisht fmijt e tij shpirtror q t bnin injeksionin e vaksins pasi pa ngjashmri t caktuara t rndsishme n lidhje me metodologjin e shenjs s bishs q lexojm n librin e Zbuless (Apokalipsit) shkruar nga Shn Joan Theologu.

  3. At Eftimiu i Kapsala

  N vazhdim, nj tjetr arsye, e dgjojm nga nj dishepull i mirnjohur i Shn Paisios, At Eftimiu i Kapsala, i cili na paralajmroi shum hert n prill t vitit 2020, dhe n kohn q ai foli ne bm edhe nj podkast rreth asaj q ai tha dhe e gjeni n kanalin e YouTube t ethosit orthodhoks. At Theo na tha ather dhe e tha prsri tani n qershor t vitit 2021, q t shmangim vaksinat. Ai thot n veanti se kjo ishte nj vaksin q u fut n prdorim kaq shpejt para se t mund t testohej si duhet, dhe nuk ofron mbrojtjen e duhur dhe prdit dgjojm pr efektet ansore dhe vdekjet e njerzve q zgjedhin t vaksinohen. I msojm kto gjra jo vetm nga statistikat, por edhe nga t njohurit dhe t afrmit tan, ne kemi prvoj t dors s par me fjal t tjera.

  4. At Gavrili, i Qelis s Kristodulit, Manastiri Kutlumusi, Mali i Shenjt

  Nj tjetr dishepull shpirtror i Shn Paisios, At Gavrili i Qelis s Kristodulit pran Manastirit t Kutumusit, n Malin e Shenjt Athos prsri. Mali i Shenjt Athos sht nj bastion n qendr t Orthodhoksis n Veri t Greqis. Ai gjithashtu u bri thirrje t gjith t krishterve t mos i bjn vaksinat pasi ato jan jo vetm t rrezikshme por jan edhe nj ndotje fizike dhe shpirtrore pasi kan brenda tyre gjurm t vogla gjat testimit t linjave qelizore t indeve t fetusit t foshnjs. Kt pra na thot At Gavrili, i njohur dhe i dashur nga shum besimtar ktu n Greqi.

  5. At Filotheos i Karakallu - Dishepull i At Efremit t Filotheut

  Koht e fundit dgjuam t flas edhe At Filotheos i manastirit t Karakallu n Malin e Shenjt Athos, nj dishepull i At Efremit t Filotheut, q na tregon prtej ans siprfaqsore fizike, ann e skllavris shpirtrore q fshihet pas gjith sistemit, prfshi edhe vaksinat. Ai na thot, se prapa gjith ktyre ngjarjeve qndron armiku i shptimit ton, djalli, duke vepruar si pjesmarrs dhe organizator i fsheht i tyre. Ai shikon se metodat dhe mjetet e prdorura pr imponimin e marrjes s detyrueshme t vaksinave, nuk na vijn nga Zoti, por jan nj prgatitje pr ardhjen e njeriut t paudh (Antikrishtit). Dhe po citoj, dhe kjo shpjegon mjetet padyshim diktatoriale q ata prdorin pr imponuar manipulimin masiv t vetdijes q po shfrytzohet nga mediat masive dhe Interneti.

  6. At Damaskinos i Grigorio - Misionar n Kongo dhe Afrik

  Sipas misionarit t madh dhe murgut t Manastirit t Grigorio, At Damaskinos, i cili sht nga Mali i Shenjt por punon me Kishn e Kongos duke br pun misionare, ai na thot, sipas rrfimit t nj vajze shpirtrore t tij dhe nj gruaje t mirnjohur por n mosh t madhe, dhe shm grua e devotshme n besim, se Shenjt Nektari i Egjins, iu shfaq dhe i tha q t mos i merrte vaksinat e rrezikshme q i rrezikojn jetn dhe se gjith t krishtert nuk duhet ta bjn vaksinn. Ai gjithashtu na shpjegon se kemi t bjm edhe me nj mrekulli t Shen Efremit t Nea Makri n Athin, q iu shfaq nj vajze t re n mosh t smur kur shkoi me baban e saj tek manastiri i Shn Efremit dhe shenjtori i tha vajzs: “Un jam mbrojtsi i ktij manastiri dhe un do t t shrroj ty, por thuaju prindrve t tu q t mos shkojn tek manastiri im me maksn e vn n fytyr. Un jam shenjtori mbrojts i ktij manastiri dhe maska nuk mbron n Kish, ktu sht Hiri i Zotit q na mbron.”

  7. At Savvas Akileos - At karizmatik dhe ekzorcist

  Ati i madh dhe ekzorcisti i mirnjohur dhe udhtues n koh, i bekuar qoft kujtimi i tij, At Savvas Akileos. Nj at i mirnjohur n Greqi. Ai paralajmroi mbi 14 vjet m par se Antikrishti do t shtier nn kontrollin e tij institucionet mjeksore dhe do t prodhoj ilae q do t helmojn njerzit. Ai tha se do t ket nj komplot pr t krijuar nj virus i cili do t’i bj njerzit t smuren. Ai tha se qllimi i programit t tyre sht q t zvoglojn popullsin mbi tok. Ai foli pr krijimin e ktyre smundjeve si arm biologjike nga qeveria e Shteteve te Bashkuara t Ameriks. Nuk e di nse i keni kushtuar vmendje por tani ka politikan n qeverin e Shteteve te Bashkuara t Ameriks dhe n senatin amerikan, q po i quajn kto gjra arm biologjike. Ajo q do t shkaktoj kt smundje t re, do t’i ngjaj gripit, por do t krijohet nga nj mikroplazm, q do t transmetohet me vaksinn kundr gripit. Kto jan fjal t thna mbi 14 vjet m par. Sigurisht, At Savvas ka fjetur n Krisht dhe ka shkuar n Mbretrin Qiellore nuk e kemi m mes nesh, por na i tha kto fjal dhe na paralajmroi kundr ktyre makinacioneve t armikut t shptimit ton.

  8. At Efremi i Arizona

  Ati i madh Efrem i Arizona, i bekuar qoft kujtimi i tij, abati i manastirit te Filotheut n Malin e Shenjt Athos dhe i manastirit t Shn Andonit n Arizona, i cili fjeti n Krishti gati dy vjet m par, dhe i cili ka qn at shpirtror i mijra e mijra fmijve shpirtror n mbar Amerikn dhe Greqin, dhe themelues i mbi 12 manastireve orthodhokse n Amerik, Kanada e Greqi. Me t vrtet, nj shenjtor i madh i kohs son. Ai iu shfaq nj prej vajzave t tij shpirtrore dhe e paralajmroi se rruga n t ciln po kalon njerzimi do t sjell trishtim t madh dhe vdekje. Po e citojm: “Pendim! Pendim! T liga t mdha po vijn. As nuk e imagjinoni dot sa t liga! Mjer ju far ju pret! Pendohuni pr aq koh sa kini. Uluni n gjunj dhe qani, derdhni lot pendimi n mnyr q mbase Krishti ta zbusi at q ju pret. Kjo ka t bj edhe me at q po ngjet n Amerik. Shum njerz do t ndahen nga kjo bot nga kjo q po vjen.” Me pak fjal, shum njerz do t vdesin. Diku tjetr ati i madh misionar i foli nj birit t tij shpirtror dhe i tha q t mos mbante maskn n fytyr sidomos n Shtpin e Zotit (Kish). Esht shum interesante q ati zuri n goj at q po ngjet n Amerik. far donte t thoshte me kt? At Savvas na tregoi se kto arm biologjike do t krijohen nga qeveria e Shteteve t Bashkuara t Ameriks.

  Pra kjo sht vetm nj mostr e disa prej dshmive t njohura dhe t publikuara nga shenjtort bashkkohor, etrit murgj n Malin e Shenjt Athos, etrit shpirtror dhe gjetk. Ka edhe plot t tjer q jan t panjohur n sfern kibernitike dhe pr frekuentuesit e YouTube. Por jan t njohur nga fmijt e tyre shpirtror dhe nga Zoti. Kam takuar disa prej tyre, kam folur me disa prej tyre, disa prej tyre edhe ju i njihni dhe nuk jan n Malin e Shenjt Athos, por kan t njjtn mendje dhe t njjtn frym, si sht metropoliti i mirnjohur i Morfu n Qipro, Metropoliti Neofiti, i cili tha se vaksinat do ti provoj koha si shum t rrezikshme pr njerzit. N t njjtn mnyr se si krijuam ushqimet e modifikuara gjenetikisht kemi pr t krijuar edhe njerz t modifikuar gjenetikisht. Dhe At Savas, i mirnjohur pr ligjratat e tij t shumta ditore, fjalimet e bisedat, leksionet, na ka paralajmruar pr m shum se nj vit tashm kundr vaksinave n shum prej videove t tij.

  Kjo dshmi e Etrve t Shenjt m mjafton mua si prift orthodhoks. Nuk kam nevoj pr asgj tjetr. Kam besim tek ta. E kam hasur nga afr urtsin e tyre n nj nivel personal. Kam lindur dhe jam rritur n besimin orthodhoks fal duarve t tyre. Disa prej tyre me t vrtet m rritn vet n besim dhe m kishruan. Me qllim q t prmbushim qllimin e ktij podkasti, un mund ta mbyllja ktu. Megjithat, tashm ka mijra arsye q dalin n drit do jav se pse ne duhet t ndjekim urtsin e ktyre Etrve t Shenjt. Tragjedia pr t ciln disa prej tyre flisnin ka filluar tashm. Fjalt dhe paralajmrimet e tyre po dalin t vrteta prdit. Dhe kam frik se ky sht vetm fillimi i halleve dhe mundimeve tona. Klithmat dhe t qarat e familjeve, bashkshortve dhe fmijve t panumrt, po dgjohen n mbar botn, dhe po ju paraqes vetm nj pjes t vogl nga ky numr i madh njerzish. Imazhet dhe videot e mposhtme q do t shihni dshmojn mijra arsyet se prse duhet t ndjekim urtsin e Etrve tan t Shenjt.

  Zoti na ndihmoft!
  Zoti na bekoft dhe na ndrioft pr t br Vullnetin e Tij, dhe pr tu mos u mashtruar n kt dit t kttij mashtrimi t madh trondits!


  <Fotot dhe videot e personave qe kane vdekur apo jane demtuar nga vaksinat>  Shnim: Prktheu nga anglishtja, Ilirjan Papa.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 01-09-2021 m 10:16

 3. Anetart m posht kan falenderuar Albo pr postimin:

  Neteorm (01-09-2021)

 4. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,552
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: far qndrimi duhet t mbajn t krishtert orthodhoks n lidhje me vaksinn e covid-19?

  Transkriptin e videos m lart nga At Peter Heers e gjeni t plot t prkthyer n shqip m lart. do i krishter orthodhoks duhet ta shikoj, dgjoj e lexoj at q ai ka pr t thn dhe t reflektoj mbi t n lutje.

  Kjo sht ora e testimit t besimit ton si t krishter orthodhoks.

  Zoti na ndrioft mendjen e zemrat tona q t mos biem pre e kurtheve t armikut ton!

  Le t gjejm kurajon e humbur n fuqin e Kishs son Orthodhokse e bess son se krishtere!

  Albo
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 02-09-2021 m 13:32

 5. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,552
  Postimet n Bllog
  4

  Paralajmrim nga murgjit e Malit t Shenjt Athos mbi vaksinat

  Paralajmrim nga Mali i Shenjt Athos (Gusht 2021)

  Nga Skita Prodomos, Mali Athos

  Emri: Screen Shot 2021-09-03 at 2.46.54 AM.jpg

Shikime: 2452

Madhsia: 22.2 KB

  Shnim: N tekstin m posht, fjala “vaksin” sht redaktuar dhe zvendsuar me fjaln “djall i vogl”.

  At Julian i Skits s Prodromos (Mali Athos) na tregoi n datn 13 gusht 2021:

  T pranosh “djallin e vogl” do t thot t hedhsh posht Krishtin! Kta “djaj t vegjl” flliqin “tempullin e Fryms s Shenjt” (trupat tan) . Ata q e kan pranuar “djallin e vogl” nuk do t arrijn t dallojn dot ndryshimet q do t ndodhin brenda trupave t tyre. Kan pr t humbur lirin e brendshme. “Djajt e vegjl” kan pr ta ndryshuar natyrn njerzore - n mnyr q ti prgatisin kta njerz pr t pranuar vuln e demonve.

  Mungesa e hirit - fal brjes s mkateve dhe t ligave - s bashku me tjetrsimin e natyrs njerzore q ka pr t ndodhur tek njerzit q e kan pranuar “djallin e vogl”, ka pr t sjell shkatrrimin e imazhit ton me t cilin u krijuam. “Ka pr t ardhur nj koh, q kushdo q ju vret ju, ka pr t menduar se sht duke i br nj shrbim Zotit” (Joani XVI, 2). Kjo do t bhet m e dukshme kur “djajt e vegjl” t fillojn e bjn efektin.

  Satanai do t kontrolloj botn duke ndryshuar mnyrn se si njerzit mendojn e ndihen. Si “babai i gnjeshtrave” q sht dhe burimi i t gjitha t kqijave, ai ka shpikur nj sistem djallzor pr t sunduar botn: duke predikuar respekt pr t drejtat e lirit e njeriut, por n t vrtet mundohet q vetm ta nnshtroj njeriun me ann e ktyre idealeve. Dhe Zoti ka pr ta lejuar kt “punn e mashtrimit” n mnyr q t mund t ndahet gruri nga kashta dhe q “q t dnohen t gjith ata q nuk i besuan t vrtets, por prqafuan ligsin.” (II Selanikasve II, 12).

  Gnjeshtrat dhe mnyra perverse se si sillen na dshmon n fakt, se duke i kufizuar t gjitha lirit mendore dhe shpirtrore t njeriut, jan duke e mashtruar at q t besoj se kjo sht mnyra e vetme se si mund t arrij lirin e “vrtet”.

  Lufta do t bhet brenda gjakut tuaj - po mort “djallin e vogl”!  [Shnim i redaktorit: nse dikush e ka pranuar “djallin e vogl”, mbase nga padituria, le t mos dshproheni, por pendohuni, rrfehuni, qani, dhe mos e pranoni m. Asnj mkat nuk sht m i madh se dhembshuria e Zotit ton! Por, le t mos guxojm q t vonojm pendimin ton, se pa pendim nuk ka falje!]  Shnim: Prktheu nga anglishtja, Ilirjan Papa.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 07-09-2021 m 00:06

 6. #5
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,245

  Vaksinat

  [url]https://l.facebook.com/l.php?u=https%3A%2F
  Duaje te afermin tend si veten

 7. #6
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  31
  Postime
  1,998
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Vaksinat

  Hidhi nj sy linkut, pasi sht vendosur gabim dhe nuk hapet.

 8. #7
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,245

  Pr: Vaksinat  Me qelizat e fetuseve te abortuara posacerisht, jane ndertuar inxheksionet qe "shpetojne" jetet tona.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 07-11-2021 m 19:36
  Duaje te afermin tend si veten

 9. #8
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,245

  Pr: Vaksinat  Satanai eshte brenda vaksinave...
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 07-11-2021 m 19:36
  Duaje te afermin tend si veten

 10. #9
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,245

  Pr: Vaksinat  Terror, frike, panik, dhe ne fund...great reset

  Do jemi te lumtur, pa patur asgje

  Une si orthodhoks nuk kam ndermend te shkoj te marr inxheksionet, me vullnetin dhe deshiren time,...
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 07-11-2021 m 19:33
  Duaje te afermin tend si veten

 11. #10
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,552
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: far qndrimi duhet t mbajn t krishtert orthodhoks n lidhje me vaksinn e covid-19?

  Ne nje bisede me mikun tim, ai ishte teper i shqetesuar ne lidhje me vaksinimin e detyrueshem, sidomos te femijeve te tij qe ishin te vegjel ne moshe. Aq i shqetesuar sa kish shkuar deri aty, sa ishte interesuar per te nxjerre pashaporta fallco vaksinimi kundrejt pageses. Bile donte te dinte nese une njihja njeri qe mund te nxirrte pashaporta te tilla. Ai vete dhe gjithe familja e tij nuk duan te vaksinohen, pasi e kane kaluar si familje virusin dhe kane mbrojtje natyrale imunitare. Ne bisede e siper, donte te dinte edhe se cfare mendoja une per kete problem kaq shqetesues.

  Si njerez me besim, ne nuk jemi te pregatitur vetem qe te marrim bekimet e te mirat e Zotit ne jetet tona, por duhet te jemi te pregatitur edhe qe te perballemi me persekutime e vuajtje per Hir te Tij! Bota na njeh si te Krishtere, emer qe e marrim nga Zoti yne Jisu Krisht, Perendi-Njeriu qe u kryqezua ne Kryq nga populli i tij per te gjithe ne. Mos harrojme fjalet e Krishtit per dishepujt e Tij: "Bota do t'iu luftoje pasi ju nuk i perkisni botes... por dijeni se bota me luftoi edhe mua te parin, mesuesin tuaj!" Kjo duhet te na japi kurajo e force per tu perballur e duruar cdo persekutim te te ligut, ashtu si Krishti, Zoti yne, i duroi te gjitha pesimet e tij nga duart e romakeve.

  Une mendoj se si te krishtere, kjo eshte nje periudhe testimi per ne. Nje testim i besimit tone ne Krisht! A jemi te denje te quhemi te Krishtere? Si e deshmojme kete gje? E deshmojme duke i duruar te gjitha persekutimet e te ligut pa levizur nga ajo qe ne besojme si e vertete dhe e drejte. Pa levizur nga besimi yne. Nese i ligu do te na nenshtroje shpirtin me mashtrimet e tij te sofistifikuara qe shkojne deri tek ndryshimi i kodit gjenetik tone me anen e vaksines, ne nuk duhet ta pranojme kete gje ne asnje menyre. Ky eshte testi yne i besimit sot ne kete kohe. Dhe kjo do te thote, qe duhet te jemi te pregatitur qe te paguajme cdo kosto per besimin tone. Nese na pushojne nga puna se nuk pranojme vaksinen e prodhuar me indet e fetusve te foshnjave te abortuara, keshtu le te behet! Nese femijet tane duhet te ngelen ne shtepi e te mos shkojne ne shkolla publike pasi nuk jane te vaksinuar, keshtu le te behet! Nese na duhet te levizim nga nje vend ne tjetrin per ti shpetuar persekutimit, keshtu le te behet! Vetem ne kete menyre i qendrojme te patundur besimit tone! Vetem ne kete menyre deshmojme se besimi yne nuk eshte thjeshte si nje pulover ngjyra-ngjyra qe e veshim e nderrojme sa here qe na e kerkon puna.

  Ne kete pike, miku im i zgurdullosi syte, pasi ne mendjen e tij, si mund te jetoj une pa pune? Si mund ti lejoj une femijet e mi te ngelen pa shkolle?

  U mundova ta qetesoj duke i thene: nese jeton me shprese Perendie, ti ben ate qe te ka mesuar Perendia, dhe nuk merr persiper te besh plane vete per jeten tende. Cdo hall, cdo shqetesim, ia vendos Perendise perpara ne lutje, dhe lutesh dite e nate qe Perendia t'i japi nje zgjidhje. Dhe Perendia asnjehere nuk na ka braktisur! Gjithmone jo vetem na i ka dhene zgjidhje gjithe problemeve tona, por na ka bekuar e dhene shume me shume se sa meritonim. Prandaj mos u shqeteso per gjerat qe nuk i ke vete ne kontroll, por shqetesohu vetem per gjerat qe Perendia te ka besuar, jeten tende e te familjes tende, shpetimin e shpirtit tend e te familjes tende.

  Edhe pse pak me i qete se me pare, perseri e pashe qe shqetesimi i tij ishte prape i madh. E mbylla biseden me te me fjalet:

  Mund te kerkosh e te gjesh nje zgjidhje per problemin tend, duke paguar edhe para, dhe ti do ta mbash punen. Femijet do ta mbajne shkollen. Por do te kesh humbur bekimin e Perendise! Kjo eshte ora e proves se besimit per njerezit me besim. Zoti i lejon te gjitha keto te ndodhin, ne menyre qe te ndaje sharpin nga sheqeri, ata njerez qe mbajne e ruajne urdherimet e Zotit, dhe ata qe nuk i mbajne e ruajne urdherimet e Zotit. Ata qe i varin shpresat e jetes tek Zoti, dhe ata qe i varin shpresat e jetes tek fuqite e aftesite e tyre. Mos e bej gabimin te ruash rehatin ne kembim te bekimit te Zotit! Njeriu nuk rron vetem me buken e gojes, por me Fjalen e Perendise!
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 07-12-2021 m 02:58

 12. #11

  Pr: far qndrimi duhet t mbajn t krishtert orthodhoks n lidhje me vaksinn e covid-19?

  Nganjeher kur shikon shkrime te tilla te duket sikur talebanet e Afganistanit te shpegojne ;"se fare qendrimi duhet te mbaje nje krishter ortodoks me vaksinen..!"

 13. #12
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,245

  Pr: far qndrimi duhet t mbajn t krishtert orthodhoks n lidhje me vaksinn e covid-19?

  Cdo njeri ka te drejte te ndryshoje qendrim. Per mendimin tim ceshtja e vaksines nuk ka te beje me besimin orthodhoks. Gjithsesi per keto ceshtje, le te degjojne Peshkopin perkates dhe atin shpirteror dhe rrefyes. Ne faqen zyrtare te KOASH-it nuk ka asgje per kete ceshtje.
  Duaje te afermin tend si veten

 14. #13

  Pr: far qndrimi duhet t mbajn t krishtert orthodhoks n lidhje me vaksinn e covid-19?

  Budallalleku nuk mundet te institucjonalizohet. Se pastaj dalin ortodokset jo vetem si taleban por dalin edhe si budallenj.

 15. #14
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  31
  Postime
  1,998
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: far qndrimi duhet t mbajn t krishtert orthodhoks n lidhje me vaksinn e covid-19?

  Edhe vet shkenca doli jasht loje me kete virus, imagjino feja..

 16. #15

  Pr: far qndrimi duhet t mbajn t krishtert orthodhoks n lidhje me vaksinn e covid-19?

  "Gjja e fundit nga e cila duhet t kesh frik sht t smuresh n kish"


  Nga Orthochristian.com, 7 dhjetor 2021


  Shenjtria e tij Patriarku Kirill i Mosks dhe gjith Rusis ankohet se rrethanat rreth pandemis kan uar n nj ulje t pjesmarrjes n kish.
  Edhe pse sht e kuptueshme, duke qen se njerzit jan t shqetsuar se mos smuren, "gjja e fundit nga e cila duhet t kesh frik sht t smuresh n kish", tha patriarku dje pas Liturgjis Hyjnore n Katedralen e Krishtit Shptimtar me rastin e 800-vjetorit. prvjetori i lindjes s princit dhe lufttarit t madh Shn Aleksandr Nevskij, si raporton Patriarchia.ru.
  Kisha Ruse ka organizuar ngjarje gjat vitit 2021 pr nder t shenjtorit t madh, duke prfshir procesione me reliket e tij npr Rusi. Katedralja kushtuar Shn Aleksandr Nevskit sht shenjtruar dje n kryeqytetin Alma-Ata t Kazakistanit me rastin e fests.
  Nj grimc e relikeve t Shn Aleksandr Nevskit u soll n altarin e Krishtit
  Shptimtar, para fillimit t shrbimit t kremtuar nga Shenjtria e Tij s bashku me shtat episkop t tjer dhe nj mori kleriksh vendas dhe vizitor.
  Pas liturgjis, n qendr t kishs para relikteve u shtrua nj moleben.
  Dhe duke falnderuar antart e korit t kombinuar q knduan shrbimin festiv, patriarku kaloi n temn e pjesmarrjes n kish:
  Dshiroj t falnderoj koret q knduan kaq bukursot...
  M vjen keq vetm q rrethanat e pandemis po paksojn numrin e besimtarve q vijn n kish.
  sht e kuptueshme: disa kan frik t smuren, megjithse, natyrisht, gjja e fundit nga e cila duhet t kesh frik sht t smuresh n kish.
  Dhe primati rus ofroi dy arsye pr t mos u friksuar:
  S pari, ktu sht hiri i Zotit, s dyti, ndiqet nj rend i caktuar, q njerzit t mos vijn n kontakt shum t ngusht dhe prandaj kisha nuk sht vend infektimi.
  Por edhe pse numri i njerzve sot sht i kufizuar, koret ekzekutuan mahnitshm muzikn e bukur dhe t shenjt.
  Ndryshuar pr her t fundit nga arbereshi_niko : 08-12-2021 m 07:50
  Msoi t tjert me jetn tnde dhe jo me fjalt e tua

 17. #16

  Pr: far qndrimi duhet t mbajn t krishtert orthodhoks n lidhje me vaksinn e covid-19?

  Citim Postuar m par nga Neteorm Lexo Postimin
  Edhe vet shkenca doli jasht loje me kete virus, imagjino feja..
  Mos ishte shkenca kush e di se sa me shume te vdekur do kishim nga ky virus !

  Por natyrisht edhe shkenca ka limitet e veta kur eshte e detyruar te perballet me talebanet dhe budallenjte e teorive kospirative.

 18. #17
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,245

  Pr: far qndrimi duhet t mbajn t krishtert orthodhoks n lidhje me vaksinn e covid-19?

  Citim Postuar m par nga arbereshi_niko Lexo Postimin
  "Gjja e fundit nga e cila duhet t kesh frik sht t smuresh n kish"


  Nga Orthochristian.com, 7 dhjetor 2021


  Shenjtria e tij Patriarku Kirill i Mosks dhe gjith Rusis ankohet se rrethanat rreth pandemis kan uar n nj ulje t pjesmarrjes n kish.
  Edhe pse sht e kuptueshme, duke qen se njerzit jan t shqetsuar se mos smuren, "gjja e fundit nga e cila duhet t kesh frik sht t smuresh n kish", tha patriarku dje pas Liturgjis Hyjnore n Katedralen e Krishtit Shptimtar me rastin e 800-vjetorit. prvjetori i lindjes s princit dhe lufttarit t madh Shn Aleksandr Nevskij, si raporton Patriarchia.ru.
  Kisha Ruse ka organizuar ngjarje gjat vitit 2021 pr nder t shenjtorit t madh, duke prfshir procesione me reliket e tij npr Rusi. Katedralja kushtuar Shn Aleksandr Nevskit sht shenjtruar dje n kryeqytetin Alma-Ata t Kazakistanit me rastin e fests.
  Nj grimc e relikeve t Shn Aleksandr Nevskit u soll n altarin e Krishtit
  Shptimtar, para fillimit t shrbimit t kremtuar nga Shenjtria e Tij s bashku me shtat episkop t tjer dhe nj mori kleriksh vendas dhe vizitor.
  Pas liturgjis, n qendr t kishs para relikteve u shtrua nj moleben.
  Dhe duke falnderuar antart e korit t kombinuar q knduan shrbimin festiv, patriarku kaloi n temn e pjesmarrjes n kish:
  Dshiroj t falnderoj koret q knduan kaq bukursot...
  M vjen keq vetm q rrethanat e pandemis po paksojn numrin e besimtarve q vijn n kish.
  sht e kuptueshme: disa kan frik t smuren, megjithse, natyrisht, gjja e fundit nga e cila duhet t kesh frik sht t smuresh n kish.
  Dhe primati rus ofroi dy arsye pr t mos u friksuar:
  S pari, ktu sht hiri i Zotit, s dyti, ndiqet nj rend i caktuar, q njerzit t mos vijn n kontakt shum t ngusht dhe prandaj kisha nuk sht vend infektimi.
  Por edhe pse numri i njerzve sot sht i kufizuar, koret ekzekutuan mahnitshm muzikn e bukur dhe t shenjt.
  Ketu ceshtja nuk eshte per vajtjen ne Kishe, per te cilen eshte i drejte postimi juaj. Ketu eshte ceshtja e vaksinimit, kur ka njerez qe thone se nuk duhen bere, se vaksinat kane indet e foshnjave te abortuara, etj. Pra, jane te ndikuar nga terorite, qe nuk kane baze reale, por thjesht merren si te verteta qe sot quhen konspiracioniste. P.sh. ku i di ky qe jep keshillat qe vaksinat jane bere me keto inde??? Prandaj, orthodhokset duhet te degjojne Peshkopet dhe eterit shpirteror, jo cilindo, se pervec se ngaterrohen mund te bien edhe ne mekate.
  Kisha Orthodhokse ka faqen e vet zyrtare ku nuk ka thene gje per vaksinimin, kjo per aresyen e thjeshte se kjo teme nuk ka te beje me besimin orthodhoks. Une jam kunder vaksinimit me detyrim, megjithate. Ne internet sot ka nje inflacion te ketyre temave, qe shumica jane sajesa, duke shfrytezuar edhe momentin se vaksinat jane ende ne fazen e pare te perdorimit dhe ka mundesi te arta per thashetheme te gjithfare lloj natyrash.
  Ndryshuar pr her t fundit nga ilia spiro : 08-12-2021 m 08:45
  Duaje te afermin tend si veten

 19. #18
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,552
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: far qndrimi duhet t mbajn t krishtert orthodhoks n lidhje me vaksinn e covid-19?

  Citim Postuar m par nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  Mos ishte shkenca kush e di se sa me shume te vdekur do kishim nga ky virus !

  Por natyrisht edhe shkenca ka limitet e veta kur eshte e detyruar te perballet me talebanet dhe budallenjte e teorive kospirative.
  Ti je ne gjume ne autobuz. Autobuzi po shkon me shpejtesi drejt humneres, ku si qellim ka te te marri jeten ty dhe shume si ty, qe shkencen e kini fe dhe qeverine e keni kishe ku shkoni e faleni. Me shume njerez po vdesin ne 2021 pasi jane vaksinuar, se sa ne 2020 ku nuk kish vaksine! Hidhu nje sy numrave pasi vetem me numrat nuk mund te besh debat.

  Cdo njeri ka te drejte te ndryshoje qendrim. Per mendimin tim ceshtja e vaksines nuk ka te beje me besimin orthodhoks. Gjithsesi per keto ceshtje, le te degjojne Peshkopin perkates dhe atin shpirteror dhe rrefyes. Ne faqen zyrtare te KOASH-it nuk ka asgje per kete ceshtje.
  Gjate pagezimit ne Kishen Orthodhokse, nuk u pastrua as shpirti i peshkopit apo sinodit te Kishes, u pastrua shpirti yt. Gjate ceremonise se mirrosjes, ishte shpirti yt qe mori vulen e shenjte te Shpirtit te Shenjte, nuk ishte shpirti i peshkopit apo sinodit te Kishes. More edhe Krishtin, more edhe Frymen e Shenjte. Zoti jeton brenda teje. Nese merr vaksinen, shenjen e qoftelargut, je duke marre pjese ne nje ceremoni satanike. Je duke e damkosur shpirtin tend me vulen e princit te kesaj bote. Djalli ka 666 forma mashtrimi, dhe secila prej tyre me e sofistikuar se ajo me pare. Qellimi i tij eshte nje edhe i vetem: te te nenshtroje shpirtin tend - ta beje ate shpirt per vete, duke te perzene Krishtin dhe Frymen e Shenjte! Ai nuk ka fuqi te perballet me Krishtin dhe Frymen e Shenjte vete, prandaj i duhet te te frikesoje ty, te frikesoje hierarket e Kishes, qe ju te merrni vendimin e gabuar qe do te rendoje shume mbi shpirtin tuaj. Vetem njeriut Zoti i ka dhene vullnet te lire, jo demoneve!

  Kjo eshte lufta shpirterore. Njerez me besim e fuqine e Frymes se Shenjte qe luftojne shpirtrat mashtrues e te pafuqishem te te ligut qe ka per qellim qe duke na mashtruar dhe duke na frikesuar, ne te marrim vendime qe na ndajne e largojne nga Zoti Krisht e Fryma e Shenjte!

  A ka gje me te cmuar per njeriun se sa shpirti i tij?

  Dhe kur te vije momenti qe shpirti yt ta gjeje veten para Fronit te Krishtit per gjykim, nuk do te gjykohet as Kisha, as sinodet, as peshkopi, do te gjykohet shpirti yt. Dhe vendimet qe ti merr sot me ate vullnetin tend te lire, do te rrendojne apo lehtesojne shpirtin tend.

  Albo
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 08-12-2021 m 10:32

 20. #19

  Pr: far qndrimi duhet t mbajn t krishtert orthodhoks n lidhje me vaksinn e covid-19?

  O Albo e ke gabim. Jo vetem ne infektim por edhe ne vdekje eshte shume here me i larte numuri i te pavaksinuarve se sa i te vaksinuarve. Keto numra jane per te gjithe boten,vendet qe kane pasur rritje te vdekjeve jane vendet ku perqindja e te vaksinuarve eshte akoma e ulet,ndersa ne vendet me vaksinim te larte numuri i vdekjeve eshte ulur.

  Prandaj hiq talebanet-ortodoks-osmanllinj dhe budallenjte,e gjithe bota perserit me force qe menyra me e mire,dhe e vetme,per tu mbrojtur eshte vaksinimi.

 21. Anetart m posht kan falenderuar SERAFIM DILO pr postimin:

  bojana (08-12-2021)

 22. #20
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,552
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: far qndrimi duhet t mbajn t krishtert orthodhoks n lidhje me vaksinn e covid-19?

  Citim Postuar m par nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  O Albo e ke gabim. Jo vetem ne infektim por edhe ne vdekje eshte shume here me i larte numuri i te pavaksinuarve se sa i te vaksinuarve. Keto numra jane per te gjithe boten,vendet qe kane pasur rritje te vdekjeve jane vendet ku perqindja e te vaksinuarve eshte akoma e ulet,ndersa ne vendet me vaksinim te larte numuri i vdekjeve eshte ulur.

  Prandaj hiq talebanet-ortodoks-osmanllinj dhe budallenjte,e gjithe bota perserit me force qe menyra me e mire,dhe e vetme,per tu mbrojtur eshte vaksinimi.
  India nuk ka vaksina te mjaftueshme per 1 miliard e kusur njerez te varfer. Si valle e mundi pandemine pa vaksina dhe ka sot numrin me te ulet si te vdekjeve dhe te infektimit ne mbare boten? Afrika si kontinent eshte kontinenti me pak i vaksinuar ne mbare boten dhe ka edhe numrin me te ulet te infektimeve dhe vdekjeve nga virusi ne keto dy vjet. Kjo qe te kuptosh injorancen tende kur thua se "vaksina eshte kura e vetme per virusin". Njerezit e painformuar ose njerezit e djallezuar mendojne ne kete menyre. Shpresoj qe ti te besh pjese ne kampin e te painformuarve.

  Amerika i shpiku dhe nxorri te gjitha vaksinat qe jane sot ne perdorim ne shumicen e vendeve te botes. Amerikanet ne moshen e rritur jane vaksinuar ne shkallen 80%. Amerika eshte edhe ne listen e 10 vendeve me vdekshmerine me te larte nga virusi per cdo 1 milion banore te saj dhe numrat e vdekjeve ne 2021 jane me te larta se ne 2020. Si e shpjegon doktor profesor Serafimi kete statistike? Njerezit e shkences ne kete vend na thane qe vaksina eshte "95% efikase kunder virusit" dhe se po arritem shkallen "65% te popullsise se vaksinuar" do te fitonim imunitet turme dhe numri i infektimeve do te binte ndjeshem. Perse nuk ka ndodhur nje gje e tille profesor Serafimi?

  Por ajo qe i ve kapakun te gjitha gjerave eshte fakti se: Kur numri i vdekjeve ka rene, infektimet jane ne ulje, popullata ka nje vit qe vaksinohet, ne shume vende te botes vaksinimi eshte bere i detyrueshme, perse shtetet e botes vazhdojne ti mbajne njerezit te mbyllur neper shtepi e kampe perqendrimi sic eshte rasti i Australise e Kanadase? Sic na the ti, "shkenca e mundi virusin".

  Virusi do te vrasi jo vetem njerezit, por edhe besimin e verber te njerezve mbi "shkencen" (fene) dhe "shtetin" (tempullin) e te pabeseve. Dhe gjithe njerezit e kesaj bote do te mesojne e shohin Doren e Zotit te vertete se shpejti.

  Albo
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 08-12-2021 m 19:52

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Simptomat tuaja personale pas vaksinimit me vaksinn ndaj covid-19
  Nga Albo n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 03-05-2021, 12:01
 2. Shqipria siguron vaksinen ndaj COVID 19
  Nga Neteorm n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 01-01-2021, 19:27
 3. Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 27-08-2020, 09:19
 4. Prgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 17-08-2013, 04:32
 5. Qendrimi i Kishes Orthodhokse ndaj homoseksualeve
  Nga Manulaki n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 20-09-2004, 16:49

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •