Maxhoranca parlamentare ka votuar pro shkarkimit tė Ilir Metės nga posti i Presidentit tė Republikės. Nė votim kanė marrė pjesė 114 deputetė, pasi nga 122 deputetė kanė munguar shtatė prej tyre. Nga kėta 104 deputetė votuan pro, 7 deputetė kundėr dhe 3 abstenim.


Fjalėn e fundit pėr shkarkimin e Presidentit Ilir Metėn do ta thotė Gjykata Kushtetuese. Kujtojmė se deputetėt qė nuk ishin tė pranishėm nė sallė pėr tė votuar ishin: Ambra Borova, Rudina Hajdari, Enada Koēiraj, Korab Lita, Jetmira Rraboshta, Olta Xhaēka dhe Fidel Ylli.

Pak mė herėt me 104 vota pro, 7 kundėr, 2 abstenim dhe 1 fletė votimi qė ishte e pavlefshme, Parlamenti miratoi raportin pėrfundimtar tė Komisionit Hetimor.

Plot 16 shkelje kushtetute i gjeti komisioni hetimor presidentit Ilir Meta, duke i propozuar parlamentit shkarkimin.

Nga ky hetim komisioni hetimor thekson se presidenti Ilir Meta u kthye nė frymėzues tė dhunės duke shkelur nenin 88 tė kushtetutės si dhe atė 98 duke u pėrfshirė nė fusharė elektorale. Pjesė e provave tė renditura nė raport ėshtė edhe konkluzioni paraprak i monitorimit tė zgjedhjeve tė 25 Prillit nga OSBE-ODIHR, pėr tė faktuar pėrfshirjen e kreut tė shtetit nė fushatė elektorale.

Komisioni mbėrriti edhe nė pėrfundimin se presidenti pėrmes disa shkresave ndėrhyri nė punėn e institucioneve tė pavarura.

Shkeljet e kushtetutės nga presidenti komisioni hetimor nė raportin final thotė se janė konsumuar gjatė 19 intervistave televizive, 9 deklaratave, 45 postimeve nė Facebook dhe shkresave dėrguar institucioneve./topchannel.tv