Emri:  4bpv7e6a4687541arlc_800C450.jpg

Shikime: 172

Madhėsia:  47.1 KB

Shkencėtarėt kinezė duket se ia kanė dalė tė krijojnė njė plazmė tė ndezur duke e nxehur gazin e hidrogjenit tri herė mė shumė sesa bėrthama e diellit tonė.

Me pak fjalė, shkencėtarėt ishin nė gjendje tė krijonin njė reaktor bėrthamor tė plazmės qė arriti njė temperaturė prej 50 milionė kelvinė.

Kjo u arrit gjatė shkurtit tė kaluar dhe ata ia dolėn qė ta mbanin ndezur “diellin artificial” pėr njė minutė tė tėrė.

Sipas deklaratės nė ueb-faqen e institutit pėrgjegjės pėr kėtė, thuhet se temperatura ishte pothuajse e njėjta me njė shpėrthim termobėrthamor.

Siē ishte raportuar mė parė nga en.people.cn, i gjithė eksperimenti u krye duke pėrdorur pajisjen eksperimentale tė Kinės – “EAST” – qė ndodhet nė Institutin pėr Fizikė tė Plazmės nė Hefei.