Sot kur n Shqipri jan realizuar mbi 700.000 vaksinime, dhe po vazhdohet pr t kapur 1 milion vaksinime si doz e par, po shikohet se Pandemia po zhduket gradualisht, dhe se `Imuniteti I Tufs` I cili duhet t arrij mbi 2/3 e popullts mesa duket n Shqipri po shikohet n horizont.
Kto jan konstatimet m t sakta n kt rast:
- Vaksinimi masiv I popullats I cili ka arritur deri tani 23% t Popullats,
- Infektimet e popullats me shnja klinik q prej 15 muaj me virusin COVID-19 n nj numur sipas testimeve rreth 20% e popullats, por se infektimet e popullats pa shnja klinik jan po aq sa edhe infektimet me shnja klinike pra rreth 20%
- N qytetet e mdha si Tirana e Durrsi ka nj rnie drastike t infektimeve sipas testimeve , gj q tregon se `Imuniteti I Tufs` n kto qytete sht arritur.
- Ardhja e kohs s nxeht dhe t that e cila eliminon virusin pr shkak t rrezatimit ultraviolet n ajr dhe n siprfaqen e toks dhe at ujore n Shqipri.
Sidoqoft nj rrezik I ri duket ndaj t cilit banort duhet t vazhdojn t respektojn rekomandimet e OBSH pr higjenn personale pra larjen e duarve, mbajtjen e distancs, dhe n mjedis t dyshimta -mbajtjen e masks, rekomandimet t cilat kan shptuar jet njerzish dhe q popullata shqiptare I ka zbatuar edhe n saj t prpjekjes s vazhdueshme t qeveris pr t mbajtur Pandemin nn kontroll.
Rreziku prhapjes s nj mutacioni t ri t rrezikshm vjen nga India. Ai quhet Mutacioni i dyfisht i virusit COVID-19.
M 24 Mars, pasi renditn m pak se nj prqind t mostrave t koronavirusit t mbledhur nga laboratort e tij antar n t gjith vendin, INSACOG njoftoi se kishte gjetur "nj variant t ri t dyfisht mutant". Ajo q alarmoi shkenctart ishte se varianti mbartte tipare nga dy prejardhje shqetsuese; variantet e identifikuara pr her t par n Kaliforni (B.1.427 dhe B.1.429), dhe ato t zbuluara n Afrikn e Jugut (B.1.351) dhe Brazil (P.1). Ky variant sht konstatuar q n shtator t 2020 n SHBA, por n Indi ky mutacion I virusit po prhapet me shpejtsi dhe mendohet se ka arritur n komunitetet indiane t Londrs.
N fakt, viruset SARS-CoV-2, HIV dhe gripi, t gjith kodifikojn udhzimet e tyre gjenetike duke prdorur molekuln ARN, mutohen m shpesh sesa llojet e tjera t viruseve pr shkak t gabimeve t kopjimit t prezantuara ndrsa viruset replikohen n qelizat e tyre pritse.
Varianti i ri, i prcaktuar tani si B.1.617, mbart dy mutacione t njohura; e para n pozicionin 452 t proteins spike dhe e dyta n 484. "[Por] nuk duhet t quhet mutacion i dyfisht, sepse kjo sht vetm nj emr i gabuar", thot Mishra.
(https://.nationalgeographic.com/s...ovid-19-crisis)
Varianti i Indis - i quajtur zyrtarisht B.1.617.2 - sht nj nga katr versionet e mutuara t koronavirusit q jan prcaktuar si "shqetsues" nga organet e shndetit publik n Mbretrin e Bashkuar, me t tjert q s pari u identifikuan n Kent, Afrikn e Jugut dhe Brazil. 14, 2021
Faktori kryesor n prhapjen e virusit sht sjellja e njerzve. Prhapja e virusit sht kryesisht pr shkak se ne nuk jemi duke u kujdesur pr njri-tjetrin. Variantet thjesht po prfitojn nga pakujdesia jon, thot Rakesh Mishra, drejtor i Qendrs Indiane pr Biologjin Qelizore dhe Molekulare.
Ai u quajt varianti "mutant i dyfisht" nga BBC dhe media t tjera sepse prmbante dy mutacione shqetsuese n prbrjen e saj gjenetike, t cilat disa shkenctar menduan se mund t shkaktonin imunitet t reduktuar n njerzit q ishin vaksinuar ose kishin mbijetuar nj smundje konvencionale COVID-19 17 maj 2021
A sht m vdekjeprurse? Deri tani, nuk ka asnj prov q B.1.617 po shkakton smundje m t rnd. "Aktualisht ka prova t pamjaftueshme pr t treguar se ndonj prej varianteve t zbuluar koht e fundit n Indi shkakton smundje m t rnd", tha Shndetsia Publike Angli m 7 maj.
Nga provat e deritanishme, virusi COVID-19 mund t transmetohet n T ALL GJITHA ZONAT, prfshir zonat me mot t nxeht dhe t lagsht. Pavarsisht nga klima, merrni masa mbrojtse nse jetoni, ose udhtoni n nj zon q raporton COVID-19. Mnyra m e mir pr tu mbrojtur nga COVID-19 sht pastrimi i duarve shpesh.
(https://.bbc.com/nes/orld-asia-india-56507988)
Varianti B.1.617 ngriti alarmet pasi u identifikua si nj mutant i dyfisht. Por fakti q t dy mutacionet ndodhin s bashku nuk do t thot domosdoshmrisht se ky variant sht gjithashtu dy her m infektiv ose i rrezikshm.
Shkenctart e quajn nj mutacion q ndihmon nj virus t kaloj sistemin ton imunitar si nj "mutacion shptimi". Sipas Institutit gjerman Robert Koch, kto mutacione zakonisht ojn n nj "neutralizim t zvogluar nga antitrupat ose qelizat T". Ajo q ka rndsi sht se sa i fort sht ajo ulje e antitrupave.
Karl Lauterbach, nj ligjvns gjerman i cili ka nj doktoratur n shndetin publik, shkroi n Titter n ditt e fundit pr t treguar nj studim t ri t neutralizimit t virusit muant t dyfisht nga India, dhe konstatoi se vaksinat ekzistuese duhet t ishin efektive kundr variantit B.1.617.
Organizata Botrore e Shndetsis e ka klasifikuar B.1.617 si nj "variant interesi". N t kundrt, B.1.1.7, identifikuar s pari n Britani; B.1.351, e cila u zbulua n Afrikn e Jugut; dhe P1, t gjetur n Brazil, jan "variante shqetsimi" pr OBSH.
(https://.d.com/en/vaines-appear...ant/a-57344037).
Nj nga komplikacionet e virusit Covid-19 mutant t dyfisht t gjetur n Indi sht infeksioni nga nj fungus ( krpudh) q quhet mukormykosis q quhet "krpudh e zez" e rrall q pushton trurin. Ky infeksion fungoz po shihet gjithnj e m shum tek pacientt e prekshm n Indi, prfshir ata me Covid-19, ndrsa sistemi shndetsor vazhdon t luftoj n mes t pandemis.
Infeksioni, i quajtur mukormikoz, sht shum serioz, ka nj vdekshmri t lart dhe ju duhet operacioni dhe shum mjekim pr ta marr at pasi t kapet, tha Prof Peter Collignon, i cili sht antar i komitetit t ekspertve t Organizats Botrore t Shndetsis mbi rezistencn ndaj antibiotikve dhe smundjeve infektive.
Mukormikoza shihet n t gjith botn, prfshir ktu n SH.B.A. dhe Australi. Pacienti mund t kontaminohet n spitale - m s shpeshti nga pacient t prekshm t transplantit - kur myku futet n linjat e spitalit, udhton prmes sistemeve t ventilimit ose transmetohet n ngjits.
"Ata jan nj familje e krpudhave q futen n sinuset tuaja dhe depozitohen atje, dhe ata mund t futen n hapsirat ajrore n kokn tuaj", tha Collignon.
Sistemet imunitare t njerzve po komprometoheshin nga virusi, dhe mukormikoza po shihej veanrisht n pacientt q gjithashtu kishin diabet.
"Ne u japim shum steroide me doz t lart tani njerzve me Covid-19 nse prfundojn n kujdes intensive, pasi steroidet ndihmojn n trajtimin e inflamacionit, por steroidet fatkeqsisht gjithashtu shtypin sistemin imunitar.
Simptomat prfshijn dhimbje dhe skuqje rreth syve dhe hunds, ethe, dhimbje koke, kollitje, t vjella me gjak n t, shkarkim i hunds me ngjyr t zez dhe t prgjakshme, dhimbje n njrn an t fytyrs dhe n sinuse, njoll t zez mbi hund, dhimbje dhmbi , dhe shikimi i dhimbshm dhe i paqart. Shkalla e vdekshmris sht 50% nga ky komplikacion.
Pacientve me mukormikoz u jepen barna antifungale q mund t jen mjaft toksike. Mukormikoza sht e shtrenjt dhe e vshtir pr tu trajtuar.
(https://.theguardian.com/global/2...a-mucormycosis).
S fundmi t gjitha vaksinat n qarkullim n Shqipri jan t efektshme ndaj ktij mutacion sidomos Pfitzer&Biontech e cila sht rreth 77% e efektshm. E rndsishme sht se vaksinimi pengon infeksionin e rnd viral pr shkak se krijon antikorpe t efektshme ndaj virusit por edhe ndaj mutantve t virusit. E rndsishme sht q popullata t vazhdoj vaksinimin. N t ardhmen Komiteti I I ngritur pr luftn ndaj Pandemis duhet t interesohet nse duhen br vaksinimet n moshat pediatrike dhe me far vaksine duhet br vaksinimi