Dy macok ,mbi nj avlli,
me njri tjetrin lidhn miqsi.
Prse t hahemi kot m kot,
ka vend pr t dy kjo bot.
Aty pran nj mace po kalon
buzqesh,me radh i shikon.
Kaq u desh,miqsin e harruan
njrin tjetrit me kthetra ju lshuan.
Budallenjt ,kokn njri tjetrit po ja han,
zuska e shtrir,bn sehir hatan.
Befas,nj macok i tret na mbin,
macen e sheh,fillon e mjaullin.
Dhe macja dy her nuk e mendoi,
bishtin e drodhi,pas tij vrapoi
Macja, pr sevda ishte tretur.
Macokt, pr sevda kishin vdekur.
N mbrmje,aty mbi avlli,
u ul nj shqiponj e bri gosti.
Ja or miq,kshtu e ka kjo jet,
vriten dy,fiton nj i tret.