Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 8
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,872

  Qyteti i panjohur i ILIRVE

  MADHSHTOR/ Qyteti i panjohur i ILIRVE - Gjurm Shqiptare
  22 maj 2021


  Top Channel Albania

  Pr banoret dikur keto shkrepa ishin shtepite e perendive te vjetra pagane, me pas te te pareve te tyre...

  Gjithkund ata lane gjurme, te cilat ruhen ende edhe sot....

  Nje toponim, nje qyteze e panjohur...objekte arkeologjike dhe shume legjenda....

  Perve nje thike stralli dhe objekteve te rastesishme qe na tregojne se eshte jetuar qe ne periudhen e prehistorise asgje tjeter me teper nuk dihet per kete vend. Shume legjenda , rrefenja dhe mistere qendrojne atje lart.

  Cfare eshte ky qytet dhe perse per te nuk eshte folur kurre ? Si u bashkua dora e njeriut dhe natura per ta ngritur?

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,872

  Pr: Qyteti i panjohur i ILIRVE
  MREKULLI / Zbuloni qytetin ILIR q e donin gjith pushtuesit - Gjurm Shqiptare
  May 29, 2021

  Top Channel Albania

  Nj qytet i vjetr, pak i njohur.... Pr t luftuan romakt, normant, anzhuint e osmant... T gjith u gjendn posht mureve t ksaj kshtjelle... Madje edhe djali i Gjergj Kastriotit ktu realizoi kryengritjen e tij t madhe....
  Dokumenta, enigma, t dhna t harruara...

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,872

  Pr: Qyteti i panjohur i ILIRVE  Qendra ILIRE me emrin e madh e t papritur ? - Gjurm Shqiptare
  19 juni 2021  Top Channel Albania

  Filmimet nga ajeri, tregojne pozicionin ne te cilin ngrihet kjo keshtjelle… Rreth saj dallohen shume rrenoja te tjera qe i perkasin padyshim nje vendbanimi….I gjithe shpati i malit eshte i mbushur me te tilla.... jane disa qindra... Te dhenat per kete vend jane te pakta, te copezuara dhe asnjehere nuk kane shkuar deri ne themel te tyre… Megjthate, atje sipermi ruhet dicka vertete e rralle....

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,872

  Pr: Qyteti i panjohur i ILIRVE  Thesari q krkojn n malet e Shqipris t gjith - Gjurm Shqiptare
  Jun 26, 2021

  Top Channel Albania

  Sa me lart te ngjitesh, aq me madheshtore eshte pamja ne drejtim te liqenit dhe gjithe zones qe e rrethon...Shkembinj me forma te uditshme, fryt i dores se natyres, i paraprijne Gurit te Kamjes… Ai dallohet nga te gjitha anet....Ky gur monument natyre ka terhequr ketu gjithmone vizitore te shumte . Jo thjesht ata qe pelqejne vende te tilla te veanta, por edhe kerkues te shumte ilegale te thasareve....Ata jane shqiptare dhe te huaj... Kane hapur e germuar gjithkund...Cfare kerkojne ata me ngulm pergjate trupit te Gurit te Kamjes ?

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,872

  Pr: Qyteti i panjohur i ILIRVE
  Zbulim madhshtor n Shqipri. Ja si ndryshon historia... - Gjurm Shqiptare
  Jul 3, 2021

  Top Channel Albania

  Ne dokumentarin e dates 8 maj 2021, pasi ndoqem disa te dhena jo te zakonshme, arritem te zbulojme ne fshatin Gjuras, jo larg Peshkopise ne Diber, nje shpelle te mbushur me eshtra....
  Per te marre pergjigje, nje jave me pas ne 15 maj 2021, pasi ngritem me kerkesen tone nje grup te specalizuar arkeologesh, i perbere nga 5 te tille, u rikthyem ne shpelle.
  Arkeologet arriten ne perfundimin se kemi te bejme me nje zbulim shume te rendesishem, unikal per Shqiprin. Sipas tyre keto eshtra datojne mijera vjet me pare...
  Deri me tani askush nuk mund te jape nje pergjigje plotesisht te sakte deri ne realizimin jashte vendit te analizave te specializuara me karbon.
  Megjithate, duket se historia e kesaj shpelle, nuk perfundon me pritjen, sepse te dhena te tjera kane mbrritur tek ne

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,872

  Pr: Qyteti i panjohur i ILIRVE


  Nj histori e rrall n malin e Dajtit, pak km nga Tirana - Gjurm Shqiptare
  10 07 2021

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,872

  Pr: Qyteti i panjohur i ILIRVE  Vendi SHQIPTAR ku ndodhin mrekulli? - Gjurm Shqiptare
  17 07 2021

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,872

  Pr: Qyteti i panjohur i ILIRVE

  Shkatrrimi m i frikshm n Shqipri. Si u zhduk qyteti… - Gjurm Shqiptare
  23 shtator, 2021
  Top Channel Albania

  Shumica shohin sot kt pamje t Durrsit… Kjo sepse qyteti i lasht i prmendur hershm n dokumenta sht prpir…Jo nga pushtuesit q ktu kan zbritur bollshm gjat historis, por nga shumkatshit e betonit…N themelet e shum prej ktyre pallateve dergjen rrnoja arkeologjike…Nj dokumentar me fakte tronditse… Si u zhdukn shum gjymtyr t Durrsit t vjetr ? far mbijeton ende n bordumet e disa pallateve ? T fshehtat, t pathnat, heshtja…. Do te sjellim si kurre me pare historine dhe Durresin e vertete, ate te kohes se shkuar, por edhe te sotmin…

Tema t Ngjashme

 1. Origjina e ilirve
  Nga oliver55 n forumin Arkeologji/antropologji
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 21-01-2015, 14:11
 2. A duhet te ngrihet ne Shkoder Muzeu i ILIREVE?
  Nga DYDRINAS n forumin Votime dhe sondazhe
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 31-03-2013, 06:11
 3. FAVEIRIAL-Otomant i kthejn mitropolit ilirve
  Nga BARAT n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 06-02-2008, 11:20
 4. Lidhja mes ilirve dhe thrakasve
  Nga alibaba n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 20-10-2006, 09:07
 5. Prgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 07-01-2004, 17:14

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •