Close

Rezultati i Sondazhit: A duhet shkarkuar Ilir Meta, si President i Republiks?

Votues
1. Nuk mund t votoni n kt sondazh
 • PO

  1 100.00%
 • JO

  0 0%
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 6
 1. #-19
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  31
  Postime
  1,885
  Postimet n Bllog
  3

  A duhet shkarkuar Ilir Meta, si President i Republiks?

  A duhet shkarkuar Ilir Meta, si President i Republiks?

  Emri: 181023529_10157663289617352_1743702997338196416_n.jpg

Shikime: 382

Madhsia: 30.7 KB

 2. #-18

  Pr: A duhet shkarkuar Ilir Meta, si President i Republiks?

  Varet. Per llogoristin socialist tani Ilir Meta duhet shkarkuar sepse vete e ka emeruar si president pa e kuptuar se perse e beri partia ne emer te tije,pra ka shkelur ligjet ne emer te socialisteve,ndersa per llogoristin demokrat nuk duhet shkarkuar sepse llogoristi demokrat ka aritur ne ate pike sa mendon qe Meta po mbron demokracine,imagjinoni se ku ka aritur fantazia dhe demokracia ne Shqiperi qe mundet te supozohet qe edhe Meta mundet ta mbroje. Megjithate kjo pyetje duhet te behet pa percaktuar kohen,sepse ka mundesi qe mbas dy-tre muajsh Meta ben aleance me PS,dhe opinioni ndryshon krejtesisht ; ku llogoristi i PS e mbron Meten ndersa llogoristi i PD eshte pro shkarkimit te Metes. Ma ha mendja se e mbani mend se irej Lulzim Basha me parullen "Meta ik,Meta ik",dhe mos flasim per Ramen qe beri 21 janarin kunder Metes.

  Prandaj mos pyesni shqiptaret,se shqiptaret nuk kane nje opinion te tyren personal,kane nje opinion mbasi e shpreh partisa. Pyetja e drejte duhet te ishte ;a duhet shkaruar sot per sot simbas partise Ilir Meta apo duhet pritur qe partia neser te ndroje opinion ?


  Megjithate zgjedhja e Ilir Metes eshte nje nga skandalet morale me te mdhaja qe ka kaluar ai popull,dhe skandali nuk eshte zgjedhja e Ilir Metes si President por se nuk doli asnje shqiptar te protestoje kunder zgjedhjes te Ilir Metes si president, natyrisht sepse partite ishin dakort dhe nuk ishin shprehur qe shqiptaret te kishin nje opinion !
  Ndryshuar pr her t fundit nga SERAFIM DILO : 06-05-2021 m 11:56

 3. #-17
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,279
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: A duhet shkarkuar Ilir Meta, si President i Republiks?

  Gjithcka qe Edi Rama di per politiken, e mesoi nga Ilir Meta. Ilir Meta ka qene idhulli i tij ne politike, shembulli qe ai ndoqi ne politiken shqiptare, dhe arsyeja perse ai eshte sot atje ku eshte. Keshtu qe para se te genjeheni nga flluckat e sapunit te Rames, per gjoja shkarkimin e Ilir Metes, si nje menyre per te larguar vemendjen e shqiptareve nga vjedhja e votave ne zgjedhje, duhet te beni ate pyetjen tjeter:

  - Cfare mesoi Edi Rama nga Ilir Meta ne politike?

  Kur ne krye te PS ishte Fatos Nano, elektorati socialist ishte elektorati ish-komunist, i te gjithe atij kontigjenti njerezish qe i sherbyen rregjimit komunist ne nje menyre apo tjeter. Fatos Nano nuk ishte nje lider qe socialistet e honepsin kollaj, pasi atij i mungonte mbi te gjitha karizma dhe kontakti njerezor me elektoratin e majte, qe e priste kete gje nga lideret e tyre, pasi ashtu ishin mesuar per 50 vjet nen komunizem. Futja e Fatos Nanos ne burg solli edhe PS pa nje lider politik, dhe barra e kontrollit politik te PS i ra keshillit te kesaj partie. Ne te gjeje ideologe komunisto-socialiste nga e shkuara, si Servet Pellumbi, e dhjetoriste si Pandeli Majko e Ilir Meta, por qe zgjodhen te rreshtohen me PS, pasi vinin nga familje komunistesh. Ne rastin e Ilir Metes, ai eshte i biri i nje ish-oficeri te kohes se Enver Hoxhes.

  Duke qene te rinj ne moshe, duke qene edhe dhjetoriste, duke qene edhe se Fatos Nano ishte nje barre e jo nje ndihme politike per PS, socialistet promovuan Majkon e Meten si kryeministra te vendit. Kjo ishte menyra e tyre per t'iu pergjigjur sulmeve te se djathtes, se PS perfaqesonte te keqen komuniste. Mes ketyre dy emrave, vetem Ilir Meta tregoi nje kurajo dhe inisiative politike, Pandeli Majko u zgjodh kryeminister vetem per te shuar luften per pushtet brenda PS dhe per te paqetuar opoziten e djathte. Pandeli Majkos i mungonte si intuita edhe ambicia politike qe Ilir Meta kish me shumice.

  Gabimi i madh kardinal qe Ilir Meta beri, qe shihej si nje gabim i pafalshem ne syte e socialisteve te kohes se tij, eshte se ai sfidoi direkt udheheqjen e Fatos Nanos brenda PS. Kjo nuk ishte pare apo degjuar ne rradhet e ish-komunisteve, qe ishin mesuar te merrnin urdhra, te villnin vrer mbi armikun imagjinar te popullit, e te ngrinin kultin e liderit te tyre. Edhe sot e kesaj dite, urrejtja e madhe qe te majtet shqiptare kane per Ilir Meten, nuk lidhet aspak me aferat e tij korruptive ne pushtet, por per faktin se ai ishte i vetmi qe sfidoi kultin e liderit te Partise.

  Kur partia e tij i tregoi deren Ilir Metes, ai krijoi partine e tij, Levizjen Socialiste per Integrim. Ky akt, u pa nga kupola socialiste dhe socialistet e thjeshte, si prova e tradhetise se Ilir Metes per te majten socialiste. Fakti qe krijoi parti te re dhe do te konkurronte ne zgjedhje me te, do te sillte percarjen e ndarjen e votave te elektoratit socialist, qe per 20 vjet kish votuar sic votonte nen komunizem, qorrazi per Partine. Emri qe i vuri partise se tij, duke e vene theksin tek integrimi evropian, linte te kuptonte se PS nuk po punonte per integrimin evropian dhe se mentaliteti i partise qe la pas nuk ishte nje mentalitet pro-evropian.

  Zakoni i keq qe Ilir Meta mesoi nga Fatos Nano kur ky ishte ne krye te PS dhe ne krye te qeverive socialiste, ishte klientelizmi politik si nje mjet pasurimi. Ilir Meta nuk misheronte vetem ambicien e madhe politike per te drejtuar, por edhe etjen per pushtet, e pasurimit nepermjet ketij pushteti. Kemi te bejme me nje njeri qe ka mbaruar nje shkolle te larte ne Shqiperi, por qe nuk ka punuar as edhe nje dite te vetme ne profesionin e tij, dhe puna e tij ne keto 30 vjet ka qene "politika" e "pushteti". Nje shtet qe prodhon politikane karriere, eshte nje shtet me nje nivel te larte korrupsioni.

  Aferat korruptive te Ilir Metes me pushtetin filluan qe nga koha qe ai u be kryeminister i vendit. Edhe ne kohen kur hyri ne koalicion me Berishen pas zgjedhjeve te 2009. Skema e klientelizmit me pushtetin per Ilir Meten ishte shume e qarte: vende pune ne administraten qendrore e lokale ne kembim te votes. Ai dhe LSI ishin edhe te paret qe e ngriten kete model klientelizmi ne nje stad tjeter: ate te blerjes se votes ne kembim te parase ne dore qytetarit. Edi Rama, eci ne hapat e Ilir Metes, dhe e ka ngritur kete skeme kriminale ne nje stad akoma me te larte. Risia e Edi Rames ne kete skeme eshte se i babezitur per te fituar sa me shume para, ai ishte gati te kthehej ne sekserin e krimit e mafies se vendit e te huaj. Ne kembim, keta mbeshtetnin fushatat e tij elektorale duke blere vota e mandate. Edi Rama arriti deri atje sa u dhuroi oligarkeve te droges mandate deputetesh e imunitet ndaj ligjit. Dhe ajo qe eshte me e bukura, i beri te gjitha keto, pa hasur ne opoziten e pakenaqesine me te vogel ne rradhet e elektoratit te tij te majte. Nese Ilir Meta u ndal tek blerja e votes me premtime vende punesh dhe para te ardhur nga koha e tij ne pushtet, Edi Rama nuk u ndal ne asgje per te sjelle inkriminimin e mbare politikes dhe shtenien ne dore te gjithe shtetit shqiptar nga narko-trafikantet e vendit e te huaj.

  Ilir Meta eshte nje politikan i korruptuar dhe me merita ne ngritjen ne kembe te sistemit te korruptuar politik ne vend. Sali Berisha gjithashtu mbylli nje sy per aq kohe sa ishte ne koalicion me Meten, vetem per te perfunduar nje mandat te dyte ne pushtet. Edhe ai ka fajin e vete per lejimin qe ky sistem i korruptuar klientelist te ngrihej ne ate vend. Por nga te gjithe kreret e politikes shqiptare ne keto 30 vjet, askush nuk i vjen afer Edi Rames per krim e korrupsion.

  Edi Rama sot therret: Te shkarkojme Ilir Meten nga presidenca.... edhe pse ishin votat e socialisteve te tij qe e bene president. Hajduti i madh therret kapeni hajdutin e vogel. Rezultati jo i mire i LSI ne zgjedhjet e fundi, verteton edhe skemen klientelistike te ekzistences se kesaj partie. Duke mos qene me ne pushtet me socialistet, duke mos patur as edhe nje pushtet lokal, Ilir Meta nuk ka se cfare tu ofroje me elektoratit te tij, pervecse nje premtim bosh te nje vendi pune ne administrate, kur te kthehej ne pushtet.

  E keqja ne politiken shqiptare nuk shkulet vetem duke larguar Ilir Meten. E keqja shkulet kur i gjithe sistemi politik permbyset nga qytetaret e atij vendi. Kur drejtesia fillon e godet klanet mafioze, grupet kriminale, ata qe vjedhin, blejne e manipulojne vota. Per aq kohe sa kjo nuk ndryshon, edhe sikur Ilir Meta te shkarkohet sot e dali ne pension politik neser, 5 Ilir Meta e Edi Rama te tjere do te dalin neser, me te keqij se ata te paret.

  Albo

 4. #-16
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  31
  Postime
  1,885
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: A duhet shkarkuar Ilir Meta, si President i Republiks?

  Shkarkimi i Ilir Mets/ Ja deputett q do t jen pjes e Komisionit Hetimor q pritet t miratohet sot n parlament

  Kuvendi i Shqipris pritet t shqyrtoj dhe miratoj n seancn e sotme parlamentare propozimin e Komisionit t Ligjeve pr ngritjen e Komisionit Hetimor pr shkarkimin e Presidentit Meta.


  Burime pr Top Channel bjn me dije se kryetar i ktij komisioni do t jet Alket Hyseni, nnkryetar Myslim Murrizi, sekretare Klotilda Bushka ndrsa antart do t jen: Vasilika Hysi, Elna Xhina, Spartak Braho, Halil Jakimi, Nikolin Staka, Arlind Carcani.

  Ndrsa zvendsues do t jen Ermonela Felaj, Xhemal Qefalia dhe Eugen Bojaxhi.

  Gjat seancs s sotme, mazhoranca dhe opozita parlamentare do ken n rend t dits krkesn e Komisionit t Ligjeve, n t vetmen mbledhje q i lejon legjislacioni t ngrej nj komision hetimor.

  Miratimi nga Komisioni i Ligjeve me 14 vota pro dhe 1 kundr, i hapi rrug drgimit t krkess pr miratim n Parlament. Deputett e mazhorancs dhe opozits parlamentare pritet ta votojn ngritjen e ktij komisioni pr shkarkimin e Mets, pr t cilin thon se ka shkelur Kushtetutn.

  Nga ana tjetr, presidenti Ilir Meta refuzoi pjesmarrjen n Komisionin e Ligjeve pr shkak t agjends ndrsa shtoi se ka koh m 10 maj. Kjo dat, 10 maj 2021, prvese prkon me nj dit t lir n agjendn e tij, prkon edhe me Ditn Kombtare t Drejtsis Shqiptare.

  Top Channel

 5. #-15
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  31
  Postime
  1,885
  Postimet n Bllog
  3

  Mblidhet Komisioni Hetimor pr Metn/ Diskutohen pamjet filmike dhe deklaratat e presidentit

  Komisionit Hetimor pr shkarkimin e presidentit Ilir Meta po zhvillon mbledhjen e radhs, ku po diskutohet pr pamjet filmike dhe deklaratat e presidentit, t cilat do prdoren si prova.


  Gjat mbledhjes jan transmetuar dalje publike t Mets n programe televizive, t siguruara nga Autoriteti i Mediave Audiovizive, ku ai prdor nj gjuh t ashpr dhe fyese ndaj antarve t qeveris aktuale shqiptare.

  Deputeti Edmon Stojku sugjeroi q t prfshihen n hetim edhe pretendimet e mediave n lidhje me lshimin e nnshtetsive.

  Ndrsa kryetari i komisionit, Alket Hyseni tha se nj krkes e till duhet t paraqitet n Kuvend e nse atje konfirmohet, mund t ndrmerret edhe nj akt i till.

  Krkesat duhet t paraqiten n Kuvend. Ne mund ti drejtojm nj krkes Presidentit t Republiks. Nse Komisioni e mon, i krkojm nj krkes ekstra Presidentit, ku ti krkohet volume i puns n lidhje me nnshtetsis, por kjo sht n diskutim, tha Hyseni.

  Nga ana tjetr, Spartak Braho i cilsoi prmbajtjet filmike t Presidentit denigruese e fyese dhe n kundrshtim t plot sipas tij me ligjin.

  Jan rreth 40 postime me prmbajtje kriminale, totalisht n kundrshtim me ligjin, komplote, fyerje ndaj funksionarve shtetrore dhe ndrkombtar. Kto jan konstatime t presidentit. Pyetja shtrohet. A i sht drejtuar Presidenti ndonj organi shtetror, ligjzbatues, pr tia paraqitur kto denoncime. N dijenin time jo, por kjo duhet hetuar. Nuk mund t hedhsh akuza, respekto organet ligjzatuese, jan ato q ndjekin, arrestojn
  , tha Braho.

  Antarja e komisionit, Klotilda Bushka renditi fjalt denigruese e fyese t Mets para dhe gjat fushats elektorale.

  N planin e hetimit, thuhet qart q Presidenti i Republiks ka kryer akte para dhe gjat fushats elektorale, akte q shkelin Kushtetutn. Ai ka folur edhe gjat dits s heshtjes zgjedhore, thot Bushka.

  Top Channel

 6. #-14
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  31
  Postime
  1,885
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: A duhet shkarkuar Ilir Meta, si President i Republiks?

  Miratohet raporti prfundimtar pr shkarkimin e Presidentit Meta

  Raporti pr shkarkimin e Presidentit t Republiks, Ilir Meta sht miratuar me unanimitet t plot, pak m par n Komisionin Hetimor.


  T gjith antart e Komisionit kan votuar pro shkarkimit t Kreut t Shtetit.

  Sipas relatorit Alket Hyseni, komisioni gjeti shkelje t 16 neneve kushtetuese nga Kreu i Shtetit: “Qartsisht rezulton se Presidenti ka kryer veprimtari t njanshme partiake, antimazhoranc, q bie ndesh me nenin 89 t Kushtetuts, ku parashikohet se Presidenti nuk mund t mbaj asnj detyr tjetr publike, nuk mund t jet antar partie dhe as t kryej veprimtari t tjera. Presidenti nuk duhet q t prfshihet n fushat zgjedhore kundr nj ose disa forcave politike, apo t mbshtes grupe t tjera. Qndrimet e veta publike, t ashpra kundr mazhorancs, Presidenti i ka mbajtur n mnyr konstante. Komisioni Hetimor mon se Presidenti nuk qndroi mbi palt dhe me qndrimet e tij humbi funksionin e t qnit faktor ekuilibri”.

  Top Channel raportoi pak dit m par se raporti prfundimtar pr shkarkimin e Presidentit t Republiks, Ilir Meta do t kaloj n Parlament dhe pritet t miratohet n datn 10 qershor. Duhen 94 vota pr t shkarkuar Ilir Metn, kurse vendimin final do ta jap Gjykata Kushtetuese.

  “Presidenti ka intimiduar votuesit duke thn se ai vet do i pres dorn, thirrje luftarake, vetgjyqsie jan mesazhe t qarta drejt popullit. Kjo nxitje dhune detyroi ambasadoren e SHBA t apeloj presidentin meta t ndaloje kt fushat. N vend t ishte neutral, tregoi qart ansi ndaj opozits. Presidenti mori prsipr t jap leksione demokracie, q nuk gjendjen askund”, tha ndr t tjera Hyseni, sot, duke iu referuar raportit, pr t cilin u shpreh se do i drgohet Kuvendit pr votim brenda 7 ditve.

  Top Channel

Tema t Ngjashme

 1. Ilir Meta president!
  Nga {A_N_G_E_L_69} n forumin Votime dhe sondazhe
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 28-04-2017, 19:26
 2. Ilir Meta refuzon Konferencn Islamike: Duhet ripar antarsimi
  Nga Albo n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 21-02-2014, 03:54
 3. Ismail Kadare ftohet t kandidoj pr president t Republiks?
  Nga Principat n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 11-05-2012, 04:03
 4. Stema e republikes se Shqiperise ne web faqen president.al
  Nga Agon_xh n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 18
  Postimi i Fundit: 01-02-2008, 17:15
 5. Selami: Alfred Moisiu te rizgjidhet president i republikes.
  Nga ClaY_MorE n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 09-03-2007, 05:14

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •