Close
Faqja 39 prej 41 FillimFillim ... 293738394041 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 761 deri 780 prej 808
 1. #761
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,794

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Feja dhe Spiritualiteti

  Cilido qoft kuptimi i vrtet i dharma-s (spiritualiteti), kśatriyas (njerzit me mentalitet luftetari) kan nj far madhshtie mendore dhe nj dharmcarańa t caktuar [mnyr shpirtrore t jets] bazuar n at madhshti. Ata i luten perndive t tyre imagjinare pr nj djal, nj grua, pasuri, emr dhe fam, Rudrs pr egrsi dhe Cańd́a Shaktit pr pamshirshmri, dhe gjithashtu i luten Prakrtit universal [Parimi Suprem Operativ], duke thn: “M jep bukuri, m jep fitore, m jep fam dhe m jep forc pr t mposhtur armiqt e mi.” Ata duan gjra t tilla nga perndit e tyre imagjinare jo vetm pr veten e tyre, por edhe pr ata q jan nn mbrojtjen e tyre. Megjithat, ata edhe duan t mbajn pr vete t drejtn pr t shprndar kto gjra.

  N fakt, ajo ide shpirtrore q kan kśatriyas (njerzit me mentalitet luftetari) nuk sht e lir nga ndikimi i materies. Pr-shpirtshmria (spiritualiteti) i tyre n t vrtet sht i kufizuar n prpjekjen pr t fituar gjra materiale ose n prpjekjen pr t mposhtur materien. Nuk sht e leht pr intelektin e tyre t kuptoj thelbit e spiritualitetit, pra prparimin shpirtror. Standardi i lart q sht i nevojshm pr luftn e prfshir n sdhan [praktikat shpirtrore] i mungon n nj far mase n shumicn e kśatriya-ve (njerzit me mentalitet luftetari) sepse mendjet e tyre jan jashtzakonisht t shqetsuara dhe te trazuara.  Burimi: Epoka e Kśatriya

  Publikuar ne: Shoqria njerzore

  Shrii Shrii Anandamurti

 2. #762
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,794

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Agjrimi vullnetar n dit t caktuara quhet "upavsa". Kuptimi derivat i fjals "upavsa" sht t qndrosh n afrsi me Iishvara; q do t thot, pr t mbajtur mendjen t zhytur n mendimin e Iishvars. Ata q kan marr inicimin n Ananda Marga Iishvara Prańidhna duhet t agjrojn detyrimisht n t gjitha ditt ekdashii (dita e njmbdhjet pas hns s re dhe henes t plot). Sannysiis dhe t murgjerit duhet gjithashtu t agjrojn n t gjitha ditt prńim dhe amvasy.

  N ditn e agjrimit nuk duhet t hahet ushqim nga lindja e diellit deri n lindjen e diellit t dits tjetr. Pirja e ujit sht e ndaluar edhe n ditt e agjrimit. Nse, pr shkak t rrethanave t pashmangshme, nj person nuk mund t agjroj ditn e caktuar, ather ai ose ajo duhet t agjroj ose ditn e mparshme te agjerimit ose t nesrmen. Gjat smundjes, agjrimi nuk krkohet, por n raste t tilla duhet t merret leje me shkrim nga Sekretari Dharma Pracra i Sagha.

  Gjat dhe rreth kohs s hns s re dhe t hns s plot, mund t vrehet se faktort e gazt dhe ujor n trup ngrihen n kok dhe gjoks, duke krijuar nj ndjenj t pakndshme. Prandaj, nse nj person nuk merr ushqim n kto dite, kta faktor do t zbresin nga pjest m t larta t trupit n ato m t poshtme, duke lehtsuar kshtu ndjenjn e pakndshme.

  Ushqimi q marrim shndrrohet, nprmjet transformimit, n thelbin e tij prfundimtar, t quajtur shukra (limfa). Shukra apo limfa sht ushqimi i trurit. Prej saj prodhohen grimcat ektoplazmike t mendjes s njsis individ. Nse dikush agjron sipas sistemit joga te ananda marga-s, asnj shukra limfa e teprt nuk do t ngacmoj vrttisin-tendencat e ulta t mendjes dhe mendja do t drejtohet drejt vrttis-tendencave mendore m t larta. Pr m tepr, si pasoj e agjrimit, mbetjet helmuese dhe acide t panevojshme t trupit shkatrrohen dhe largohen. Pr m tepr, energjia q nuk shpenzohet n tretjen e ushqimit mund t prdoret pr qllime t tjera. Prandaj, nj dit agjrimi sht nj koh e shklqyer pr sdhan meditim.  Burimi: Procedura pr agjrimin

  Botuar n: Ananda Marga Carycarya

  Shrii Shrii Anandamurti

 3. #763
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,794

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Tema e ktij ligjrimi sht “Procesi i progresit njerzor”.

  Koh m par, kam thn se prparimi i vrtet ndodh vetm n sfern shpirtrore. Ajo q ne prgjithsisht e quajm "progres" nuk sht prparim aktual. Sot, njerzit po bjn shum pak prparim n krahasim me prparimin e br n t kaluarn e largt. Sigurisht, ata po luftojn aq shum sa paraardhsit e tyre (dhe homologt e tyre do t bjn n t ardhmen), por ka disa dallime mes tyre.

  Pas prpjekjes njerzore pr t prparuar drejt prsosmris qndron nj faktor motivues - dshira pr lumturi t prhershme. T nxitur nga kjo dshir, njerzit fillojn t ecin n rrugn e prparimit. Q n fillim t udhtimit t tyre, ata zbulojn qindra paprsosmri personale dhe sociale q pengojn prparimin e tyre dhe vendosin t'i kaprcejn ato pr t arritur qllimin e tyre t dashur. Ata njerz t hershm, t nxitur nga nxitja e tyre instinktive pr t arritur lumturin, luftuan gjithashtu kundr ktyre paprsosmrive. Megjithat, duke mos pasur nj metod sistematike pr t arritur prparim, ata ishin shum t hendikepuar.

  Ekzistenca njerzore sht e trefisht: fizike, psikike dhe shpirtrore. N fazn fillestare t marshimit t tyre, n epokn e errt t s shkuars s largt, njerzit prparuan vetm n sfern fizike dhe psikike. Duke mos pasur elsin pr t hyr n botn shpirtrore, ata nuk ishin n gjendje t prparonin shpirtrisht. Kur ata prpiqen t vendosin eprsin e tyre fizike n botn e jashtme, presioni i madh ushtrua n sistemin e tyre nervor, duke rezultuar n nj konflikt t ndrsjell midis qelizave t tyre t panumrta. Kjo prplasje ndrqelizore shkaktoi nj zhvillim t dukshm n vetdijen njerzore, e cila, nga ana tjetr, oi n ndryshime prkatse n strukturn e jashtme njerzore.

  Ndryshimet morfologjike ende po ndodhin n strukturn e njeriut dhe do t ndodhin n t ardhmen. Qeniet njerzore do t psojn ndryshime t tilla t dukshme n t ardhmen, saq do t jen pothuajse t panjohura pr njerzit e sotm. Kur njerzit e par evoluan nga majmunt, ishte gjithashtu e pamundur t imagjinohej se do t ndodhnin ndryshime t tilla t dukshme. Por ky proces i ndryshimit t brendshm dhe t jashtm prmes konfliktit ndrqelizor nuk paraqet prparim t vrtet. Nuk mund t themi se ata njerz t hershm bn ndonj prparim vrtet t rndsishm shpirtror. Sidoqoft, fardo prparimi q ata bn, nuk ishte aspak i parndsishm dhe, megjithse nuk kishte rndsi absolute, kishte nj rndsi relative domethnse. Ky transformim quhet "karmayoga". Sipas filozofis Ananda Marga, kjo sht karmayoga e vrtet. Ky fakt nuk duhet anashkaluar.

  Si ndodhi ndryshimi n botn psikike? Kur qeniet njerzore filluan t luftonin kundr paprsosmrive n botn fizike dhe sfern psikike pr zhvillimin e mendjes, filluan t ndodhin ndryshime psikike. Prpjekjet e tyre t brendshme pr t riformuluar botn e tyre psikike rezultuan n nj prplasje t konsiderueshme midis qelizave nervore dhe fibrave nervore, gj q oi n ndryshime delikate si n strukturat psikike ashtu edhe n ato fizike. Edhe pse qelizat nervore dhe fibrat jan t lidhura me mendjen, ato n fakt e kan origjinn nga gjra delikate fizike. Prandaj, kur ato bhen m delikate, ka nj ndryshim delikate prkats n strukturn fizike.

  Kshtu, ato qenie njerzore t hershme luftuan kundr paprsosmrive psikike pr t sjell nj ndryshim n botn psikike. E njjta luft po vazhdon dhe do t vazhdoj edhe n t ardhmen. Kjo faz n rrugn e prparimit njerzor mund t quhet "Jiṋnayoga". Sipas filozofis Ananda Marga, ndryshimi n botn psikike mund t quhet "Jiṋna yoga". sht gjithashtu nj ndryshim, jo me rndsi absolute, por me rndsi relative.

  A morn qeniet njerzore ndihmn e ndonj force m t madhe n luftn e tyre kundr paprsosmrive t tyre t qensishme? Po, ata e bn. N ato dit t hershme, njerzit vun re se kishte m shum paprsosmri n botn mendore sesa n botn fizike. Disa nga njerzit m inteligjent e kuptuan se pr nj individ me mendje t kufizuar, nuk sht e mundur t luftosh vetm. Nse dikush do t kishte qndrueshmrin pr nj luft individuale, do t duheshin qindra mijra vjet pr t arritur pikn zenitore t prsosmris. Asnj qenie njerzore nuk mund t pres kaq gjat. Ata nuk mund t prisnin kaq gjat n t kaluarn, as nuk do t mund ta bjn kt n t ardhmen. Prandaj, pas analizave intensive, ata arritn n prfundimin se nse do t mund t'i prqendronin prirjet e tyre psikike n nj pik dhe t'i bashkonin ato n energji kozmike, ata, me ndihmn e asaj energjie kozmike, do t ishin n gjendje t largonin paprsosmrit e tyre dhe t arrinin kshtu gjendjen e dashur t prsosmrin.Qeniet njerzore e zbuluan kt lloj qasjeje intelektuale nnt deri n dhjet mij vjet m par. Sido q t ishin, t arsimuar apo t paarsimuar, qasja q ata zbuluan ishte "Bhakti marga". Njerzit e ksaj faze t historis njerzore ishin njerzit m inteligjent. Megjithse karma dhe jiṋnayogis jan m pak inteligjent se bhaktiyogis, fardo prparimi q ata bn n epokat e tyre prkatse kishte nj rndsi relative. Un kam thn tashm se rndsia e bots shpirtrore sht e pamas, megjithat bota relative nuk sht krejtsisht e parndsishme.

  Kur, n t kaluarn e largt, njerzit kuptuan se karma yoga dhe jiṋna yoga nuk do t'i ndihmonin ata t arrinin prparimin e vrtet, ata e prqafuan me lehtsi jogn bhakti. Ata e kuptuan se prkushtimi sht rruga e vetme. Qeniet njerzore sot kan prparuar edhe m tej pr shkak t karms s tyre t zhvilluar dhe jogs Jiṋna, dhe kshtu do ta kuptojn m shpejt se paraardhsit e tyre nevojn pr t ndjekur rrugn e prkushtimit. Kjo sht ana e ndritshme e karms dhe yoga-s Jiṋna. Kjo do t thot, kto dy joga do t forcojn rrugn e prkushtimit, do ta bjn at m t fort.


  Burimi: Procesi i Progresit Njerzor

  Publikuar ne: nanda Vacanmrtam

  Shrii Shrii Anandamurti

 4. #764
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,794

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Njerzimi sht n pragun e nj epoke t re  Njerzimi sht tani n pragun e nj epoke t re. Ne nuk duam asnj dogm. Epoka e dogms ka ikur. Ajo q duam sht nj ide e bazuar n neohumanizm. Ne jemi pr t gjith botn e krijuar; dhe jo vetm pr qeniet njerzore ose qeniet e gjalla, por pr t gjith universin e gjall dhe t pajet.

  Tani kur jeni n humor knaqsie, thjesht shprndajeni at n t gjith universin - lrini t gjitha zemrat e universit t krijuar t krcejn n ekstaz dhe t dridhen me energji. Dhe ky sht ungjilli i dits: ne jemi pr t gjith, ne jemi pr prparimin neohumanist t t gjith Kozmosit. Kjo sht ideja.


  N fazn fillestare t krijimit njerzor, le t themi rreth nj milion vjet m par, kur qeniet njerzore [sapo kishin evoluar n tok], kafka ishte e vogl, truri ishte i vogl dhe qelizat nervore kishin aftsi t pakta pr t menduar dhe pr t nxjerr mendime. -val. Fijet nervore ishin gjithashtu m pak efikase n [shprehjen] e ideve njerzore. Por tani qeniet njerzore jan krijesa t zhvilluara. Truri sht rritur shum, qelizat nervore jan m t zhvilluara dhe truri i njeriut dhe qelizat nervore t njeriut mund t nxjerrin m shum mendime. Pra, n rrethana t tilla mund t themi, si sapo ju thash, se njerzimi sht tani n pragun e nj epoke t re. Ne nuk duhet t humbim kohn ton. Duhet t ket shfrytzim maksimal t t gjitha potencialeve njerzore.

  N fazn e par t krijimit njerzor, kur njerzimi, prkundrazi, qytetrimi, ishte vetm n formn e nj fmije t sapolindur, njerzit ishin pothuajse si kafsht e tjera. Kishte pak dallime mes majmunve, protomajmunve dhe njerzve – majmunve dhe njerzve. pothuajse asnj jet shpirtrore.

  [Mosha] vazhdoi. Njerzimi kaloi npr disa shndrrime, npr disa ndryshime dhe npr shum metamorfoza. Idet njerzore psuan ndryshime si rezultat i zhvillimit t qelizave njerzore - qelizat protoplazmike n fushn e fiziks dhe qelizat nervore n fushn e intelektualitetit. Doln disa njerz q u bn udhheqs t shoqris. Filloi adhurimi i heroit - [adhurimi i heroizmit] n strukturn njerzore. Dhe erdhi faza e par, faza rudimentale,n jetn socio-ekonomike-kulturore t njeriut. [Dhe nj prshpejtim i madh] i spiritualitetit erdhi; u rritn vlerat njerzore. Vlerat kardinale njerzore iu nnshtruan pak vlersimit. Ekzistenca njerzore erdhi n nj epok t re. Nuk kishte pothuajse asnj jet ekonomike, por kishte pak jet kulturore dhe sociale.

  Metamorfoza vazhdoi. Erdhi mosha pas moshe; erdhi epoka pas epoke; ndodhn kaq shum ngjarje t vogla dhe t mdha epokale - koleksioni i tyre u b historia e njerzve parahistorik. Kjo ishte faza e par e historis primitive. M n fund filloi mbretrimi i intelektualitetit. S bashku me intelektualitetin, sigurisht q kishte shum ekstravaganca intelektuale. Dogma zvendsoi thjeshtsin: jeta shoqrore u nxit nga dogma n emr t kaq shum besimeve dhe kaq shum besimeve dhe kaq shum kulteve. Ato kredo, besime dhe kulte nuk kishin t bnin me prparimin kolektiv t qenieve njerzore; ata i bn shum dm trupit ton kolektiv, jo vetm n nj cep t caktuar t toks, por n t gjith universin. Dhe struktura kryesore e shoqris, prkundrazi, pjesa m e madhe e shoqris, vazhdoi t nxitur nga kto dogma, dhe kjo lvizje dogmatike njihej si rrjedha kryesore e jets. Ata q nuk e pranuan kt, ata q udhhiqeshin nga arsyetimi dhe racionaliteti, trajtoheshin si qenie t padshiruara.

  Tani dogma po zvendsohet me shpejtsi nga racionaliteti dhe arsyeja. Qeniet njerzore me trurin e tyre t zhvilluar, sistemet nervore t zhvilluara dhe qelizat nervore t zhvilluara filluan t mendojn se ne nuk duhet t bjm dika pr nj fis t caktuar, nj klan t caktuar ose nj kombsi t caktuar; ne duhet t bjm fardo q duhet t bjm, fardo q duhet t bjm, pr t gjith njerzimin e Kozmosit.

  Por edhe kjo nuk mjafton; edhe kjo nuk do t mjaftoj n ruajtjen e ktij stoku njerzor. N kt pjes t mesme t epoks kenozoike, ne duhet t mendojm edhe nj her se far duhet t bjm. A sht njerzimi sumum bonum i ekzistencs? Jo, jo, jo, sigurisht q jo. Universi nuk prbhet vetm nga njerzit; T drejtn pr t jetuar kan edhe kafsht e tjera, krijesat e tjera, bimt e tjera. Pra, universi yn nuk sht vetm universi i njerzve, por universi i t gjithve – sapo thash, pr t gjitha qeniet e krijuara, pr t gjitha qeniet e gjalla, si pr universin e gjall dhe at t pajet.

  Pra, e jona sht epoka e Neohumanizmit - humanizmi q furnizon eliksir pr t gjith, nj dhe t gjith. Ne jemi pr t gjith, dhe me gjithka q ekziston duhet t ndrtojm nj shoqri t re, nj shoqri neohumaniste. Pra, ne nuk duhet t humbim kohn ton. Dhe nse jemi von n kryerjen e detyrs son, hija e errt e shkatrrimit t plot do t mbizotroj ekzistencn ton. Ne duhet t jemi t vetdijshm pr kt; duhet t jemi t kujdesshm ndaj ksaj; ne nuk duhet t humbim asnj moment t ekzistencs son t vlefshme. Pra, ajo q thash tani sht se tani njerzimi sht n pragun e nj epoke t re. Dhe kaq shum ngjarje epokale, kaq shum analet e historis, do t krijohen nga ju djem dhe ju vajza.

  Jini gati pr t marr mbi supe at prgjegjsi t epokave q do t vijn. Ju djem dhe ju vajza, far thoni?

  A jeni gati pr detyrat dhe prgjegjsit tuaja t rishikuara?

  [Audienca: "Ne jemi."]

  Shum mir, shum mir. "Dogma - Jo m, jo m". Epoka jon sht epoka e neohumanizmit. Shume mire. Dhe le t ket nj kng m shum.


  [T gjitha qeniet njerzore jan tonat -

  T gjitha zemrat ndajn t njjtn zemr m t brendshme, nevojat e t gjithve jan t njjta.

  Ne qajm n pikllim, ne qeshim nga gzimi, na plqen t shohim fytyrat e njerzve tan t dashur;

  Ne ndajm ushqimin dhe pijen t gjith s bashku;

  Ne e kuptojm se t gjith ndajn t njjtat nevoja.

  Ne t gjith e duam universin ton, hnn dhe yjet lart dhe pyllin posht;

  Ne krcejm me t njjtin ritm dhe kndojm me t njjtin nxitje t jets -

  Ne i lidhim mendjet tona s bashku pr t'i thirrur Zotit Suprem.]

  I gjith njerzimi sht nj entitet i vetm, sht nj dhe i pandashm.


  Ndjenjat dhe ndjenjat e t gjitha qenieve njerzore jan t njjta; dhe prgatitja pr nj jet m fisnike sht e njjt pr t gjith. Krkesat dhe nevojat e gjith njerzimit jan t njjta. Pra, njerzimi sht nj entitet i vetm, njerzimi sht nj dhe i pandashm. Dhe pr kt qllim ne duhet t ruajm gjithmon nj ekuilibr midis njerzve t ndryshm dhe duhet t ket nj ekuilibr pr zhvillimin e t gjithve, pavarsisht nga kasta, besimi, kombsia dhe klanizmi.

  Nuk duhet t ket munges ushqimi apo uji n kt bot. Ende ka shum vende ku mund t ket m shum prodhim, ku ka uj t pastr; kshtu q t gjitha krkesat, t gjitha potencialet, t gjitha ushqimet dhe uji duhet t shprndahen n mbar botn. Askund n kt bot njerzit nuk duhet t vdesin nga uria. Ne jemi pr t gjith dhe gjithka sht pr t gjith. (Vazhdo t kndosh.)

  Jan predikuar kaq shum ungjij paqeje, kaq shum tekste dhe predikime. Ata q ishin t ashtuquajtur apostuj t paqes, predikonin ungjijt e paqes, por e mbanin pluhurin e tyre t that. Ata nuk ishin t sinqert n misionin e tyre. Ne nuk duam m ungjij. Ne duam dika praktike, dika praktike pr lartsimin, ose pr ekzaltimin, t gjith racs njerzore. Si rezultat i lartsimit t racs njerzore, t gjitha qeniet e tjera t gjalla, t gjitha objektet e tjera t gjalla dhe t pajet do t ngrihen gjithashtu. Pra, ajo q krkohet tani sht lartsimi i ekzistencs njerzore, lartsimi i mendjes njerzore dhe shpirtit njerzor. Ne nuk krkojm asnj dogm - ne krkojm m shum arsyetim, m shum racionalitet - racionalitet q lviz deri n fundin e Parama Puruśa; Desideratum Suprem sht ai shkak Universal.

  Kaq shum val me kaq shum ndjenja kan dal nga brthama e ktij Rendi Kozmologjik. do ekzistenc ka gjatsin e vet t vals dhe rendin e veant ritmik; por kur lvizja sht drejt atij Uniteti Suprem, t gjitha ato heterogjenitete do t bhen nj. Kaq shum ngjyra q ecin prpara, duke ecur prpara, me kaq shum ritme, me kaq shum gjatsi vale – por kur bhet fjal pr pikn kulmore supreme, t gjith ritmet do t bashkohen – do t ket unison t plot. Dhe kur do t ket unison t plot, n at Desideratum (si ju thash, nuk mund t ket "desiderata" - ai mbetet gjithmon n numrin njjs, sht nj entitet njjs) t gjitha valt do t arrijn gjithashtu singularitetin, nuk do t mbetet asnj heterogjeniteti; gjithka do t bhet homogjene n pikn e fundit t ktij marshimi universal.

  Ky Neohumanizm, vetm ky Neohumanizm, mund t shptoj universin ton, mund t shptoj ekzistencn njerzore. Pra, tani duhet t kndojm kngn e Neohumanizmit. Ne duhet t [harrojm] t gjitha gabimet tona lshuese dhe porositse t s kaluars. Harroje te kaluaren. Bhu [pararoja] e nj t ardhmeje t ndritur; dhe drita e kuqrremt e asaj t ardhmeje shprthen n horizontin lindor. Duhet ta mirpresim - duhet ta mirpresim. Nuk ka alternativ vese ta mirpresim.


  Burimi: Njerzimi sht n pragun e nj epoke t re

  Publikuar ne : Neohumanizmi me pak fjal

  Shrii Shrii Anandamurti
  Ndryshuar pr her t fundit nga ATMAN : 30-11-2023 m 16:41

 5. #765
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,794

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Vyatireka - 1  N shtresat fizike, psikike dhe shpirtrore ka hapsir t bollshme pr yatamna. Por mbani mend, pa lirin e intelektit, prparimi fizik dhe psikik sht i pamundur. Sigurisht q dikush mund t arrij nj shkall t caktuar prparimi, por kjo do t jet e vshtir t ruhet. Nj dit m par thash se mendja e nj personi q nuk merr ushqim t mjaftueshm do t mendoj gjithmon pr ushqimin. Kjo sht normale, sepse ushqimi sht i nevojshm pr t mbajtur trupin fizik.

  Fryma e brendshme e yatamans sht t prpiqesh sinqerisht t prparosh. Pengesa m e madhe n rrugn e prparimit sht mungesa e liris intelektuale, sepse e pengon njeriun t planifikoj n mnyr t pavarur se si t prparoj n sfern fizike dhe psikike. Kur dikush sht i vetdijshm pr kt, ai mendon mendime negative. sht prmendur n yoga shastra se jogt do t shkonin n vendet e sunduara nga mbretr t fuqishm pr t qen n gjendje t praktikonin sdhan-n e tyre shpirtrore pa dm ose penges. Nse mbreti ishte i fort, shoqria q ai prfaqsonte ishte gjithashtu e fort. Ishte e natyrshme q ata sadhaka t krkonin nj shoqri t lidhur mir dhe t qndrueshme pr t uar prpara prparimin e tyre shpirtror. Pra, pr shprehjen e plot t yatamans, shoqria duhet t strukturohet n at mnyr q t plotsohen nevojat fizike dhe psikike t njerzve.

  Faza e dyt e prparimit psiko-shpirtror sht vyatireka, e cila ka t bj me psikologjin njerzore. Mendja njerzore mund t krahasohet me shkronjat ayogavh t alfabetit indo-arian. Kto jan shkronja q nuk mund t shqiptohen n mnyr t pavarur pa mbshtetjen e shkronjave t tjera. N alfabetin ton ka tre shkronja t tilla: aḿushvar (ḿ), visharga (ah) dhe chandrabindu (tingull hundor). Aḿushvar nuk ka shqiptim t pavarur, por nse shkruhet pas shkronjs ka, pr shembull, do t shqiptohet si kaḿ. N mnyr t ngjashme, kur visharga vjen pas shkronjs ka shqiptohet si kah, dhe po kshtu, kur chandrabindu shkruhet sipr ka ne e shqiptojm si kan.

  Mendja e njeriut mund t krahasohet me kto letra ayogavh, sepse edhe ajo nuk mund t ekzistoj e vetme, por mbetet gjithmon e lidhur me ndonj objekt ose nj tjetr. Supozoni se po ecni prgjat nj rruge pa par shtpit, kafsht, trafikun, etj. A do t thot kjo se mendja juaj sht e shkputur nga t gjitha objektet? Aspak. Ju mund t mendoni se nse nuk nxitoni, dyqani i racioneve do t mbyllet. Pra, dyqani i racioneve sht objekti juaj mendor. Ju nuk jeni n gjendje ta mbani mendjen tuaj n nj gjendje pa objekt.

  Mendja e njeriut lidhet me tre lloje objektesh: fizike, psikike dhe shpirtrore. N sfern e zakonshme mendja krcen vazhdimisht nga nj objekt n tjetrin. Pr shembull, duke par disa rasogoll (mblsirat e shijshme indiane) menjher ndjen dshirn pr t'i ngrn. Por ndoshta ju mendoni, “Jo, nuk duhet t ha asnj. Nuk duhet t jem kaq i pangopur. Kjo do t ishte shum e paprshtatshme pr mua.” Ndoshta ju vjen ndrmend dyfishi i mposhtm:

  Lobhe pp ppe mrtyu shstrer vacane

  Ata-eva kara sabe lobha saḿvarań.

  [Lakmia t on n mkat, mkati t on n vdekje,

  Ky sht msimi i shkrimeve t shenjta.

  Prandaj, o njerz, kontrolloni lakmin tuaj]

  Kshtu q ju i thoni vetes: "Jo, nuk do t ha asnj rasagolla". Por n momentin q trhiqni mendjen nga rasogollt, ju ndodh t nuhasni aromn e ajit t sapobr dhe mendoni se sa bukur do t ishte t pinit nj filxhan. Mendja juaj e lshon objektin e rasagoll, por tani prqafon nj objekt tjetr: ajin. Ju i thoni ajdjalit: “T lutem dy filxhan aj”, edhe pse mund t ndihesh pak i turpruar q i ke dorzuar ndikimit t nj objekti tjetr dshire. Ndrsa pini aj, vendosni t mos lejoni m kurr q mendja juaj t lkundet nga dshira pr ndonj objekt tjetr - kurr, kurr m. Por, mjerisht! n sekondn tjetr mendon: “Oooh, sa kmish e bukur ka veshur ai djali. Un duhet t marr pr vete nj t till.” Kshtu q tani mendja po vrapon pas nj kmishe. Ai nuk mund t qndroj i lidhur me ndonj objekt pr nj koh t gjat, por krcen n mnyr t pakontrolluar nga objekti n objekt. Pastaj, ti mendon, “O i dashur, do t jem von pr t shkuar n shtpi sot. V bast q nna po ankohet tashm, 'Sa koh do ta mbaj ushqimin t ngroht pr t. far bezdi. Nuk do t pres m”. far t them kur t kthehem n shtpi? Le t shohim… po, un do t them, ‘M falni q jam von sot mama. Nuk do t vonohem m n t ardhmen.” Kshtu q tani po mendoni pr bisedn q do t bni me nnn tuaj. Dhe mendja vazhdon t krcej nga nj objekt n tjetrin. Shumica e objekteve nKy shembull sht fizik - rasagolla, aji, kmisha e djalit - por biseda juaj e planifikuar me nnn tuaj sht psiqike, sepse pasi t prfytyroni imazhin e nns tuaj n mendjen tuaj, ju prdorni veshin tuaj mendor pr t dgjuar fjalt e saj.

  Kshtu sht e qart se mendja krkon nj objekt. Iniciativa pr t vepruar vjen nga mendja - vetm pasi mendojm pr nj veprim, ne e bjm at n t vrtet. Duhet mbajtur mend gjithashtu se nse mendja vazhdimisht mendon nj mendim pr nj koh t gjat, ai me siguri do t materializohet hert a von. Nse mendja e dikujt mendon pr dika pr nj koh t shkurtr dhe m pas hidhet n nj objekt tjetr, ai mendim mund ose nuk mund t materializohet. Por nse nj person ka nj dshir pr nj koh t gjat pr t ngrn dika, ai me siguri do ta haj at nj dit, pavarsisht nga pengesat q duhet t kaloj. Kjo sht arsyeja pse mendja nuk duhet t qndroj e lidhur me nj objekt t caktuar pr nj periudh t gjat.

  Kura m e mir psikologjike pr t varurit sht t'i vendossh n nj mjedis ku ata nuk do t jen n gjendje t mendojn pr objektin e varsis s tyre pr nj koh t gjat. T shpallsh, “Mos e bj kt, sht e keqe”, sht e kot, sepse sht nj qasje negative. Nse thoni, "Mos pi ver", ju ende po e injektoni konceptin e vers n mendjen e alkoolistit, duke e br t pamundur q ta harroj at dhe t heq dor nga zakonet e tij t kqija. Ju po i jepni alkoolit publicitet negativ dhe ai prsri bhet objekti i tij mendor. Kshtu, sa her q i jepet mundsia, me siguri do ta pij prsri. Dhe mund t ndodh q kjo qasje negative e inkurajon alkoolistin t bhet edhe m i varur. sht nj qasje e gabuar.

  Kto dit n shum vende publike sht vendosur tabela “Ndalohet pirja e duhanit t lutem”, por kjo nuk do t zvogloj sasin e pirjes s duhanit. Nse shoqria dshiron q njerzit t ln duhanin, qasja e saj duhet t jet t devijoj mendjen e duhanpirsit drejt objekteve t tjera. Nj duhanpirs zinxhir duhet t inkurajohet t prfshihet n aktivitete t ndryshme si muzika, krcimi, kngt, kultura e arteve t bukura, etj., sepse nse mendja mbetet e angazhuar n kto gjra do ta harroj objektin e varsis. Por personi q mendon: "Do t ndaloj s piri ver pasnesr - jo, m lr t shoh, pse jo nesr" nuk mund ta heq kurr kt zakon, sepse vera mbetet objekti mendor. Mendja do t prpiqet t materializoj gjithka q mendon n botn e jashtme - kjo sht natyra e saj.

  Ka nj histori t mir. Nj alkoolist pa kudo ku shkoi shenjn "Pirja sht e keqe", kshtu q vendosi t ndalonte s piri. Pas nj soditjeje pr nj moment, ai vendosi t shkonte dhe t takonte nj astrolog. "A mund t m thoni ju lutem kur sht dita tjetr e mbar?" ai pyeti. "Sigurisht", u prgjigj astrologu, "sht drgsaptamii, pas rreth katr muajsh." Alkooliku mendoi se do t ishte nj dit e mrekullueshme pr t hequr dor nga pirja, prandaj pse ta shqetsoj veten me abstinencn para se t vinte. Katr muaj m von, erdhi ajo dit e mbar. N orn gjasht t mngjesit, pasi piu nj shishe ver, ai vendosi: “Kjo sht! Nuk ka m ver pr mua nga ky moment.” Menjher pasi ai po marshonte pran dyqanit t vers. "Nuk ka problem," mendoi ai, "kam vendosur t mos pi m nga sot." At mbrmje kur ora shnoi gjasht, ai e prgzoi mendjen e tij q ishte kaq e fort. “Bravo mendje, edhe kur kalova pran dyqanit t vers, ju nuk krkuat ver, dhe edhe pse tashm sht gjasht e mbrmjes, ju ende nuk po krkoni nj got. Nj vetdisiplin e till meriton nj shprblim - le t hapim dy shishe ver. Kjo sht psikologjia njerzore!

  Mendja jo vetm q mbetet e lidhur me objektet fizike, por edhe ato psikike jan po aq t dashura pr t. Studiuesit e mdhenj hulumtojn thell n tema shum intelektuale dhe si rezultat i studimit t tyre t vazhdueshm, fitojn sukses. Q nga koht e lashta qeniet njerzore kan aspiruar t fluturojn n qiell. Gjndrat limfatike t grupit njerzor jan t zhvilluara, dhe kshtu grupet e majmunit, proto-majmunit dhe majmunit mund t krcejn shum, por nuk mund t fluturojn. Por sot kjo dshir e njeriut sht prmbushur me ndihmn e aeroplanve. Sa her q njerzit hetojn thell n fushat e mendimit n sfern psikike, ajo ndikon n sfern m delikate dhe prfundimisht realizohet. E ngjashme sht sfera fizike, sepse do gj q njerzit mendojn materializohet nse dshira e tyre sht intensive.

  E njjta gj ndodh edhe n sfern shpirtrore. N sfern fizike mendja mund t vrapoj pas rasagoll, nj filxhan aji ose nj kmish djali; dhe n sfern psikike pas fjalve t nns. N sfern shpirtrore, nse mendja trhiqet nga t gjitha objektet e tilla dhe drejtohet te Parama Puruśa, ajo prfundimisht do t bhet nj me T. Por do t duhet t marr nj vendim t prer: "Un do t mendoj vetm pr Parama Puruśa, dhe jo asnj nga mijra objekte t tjera." Kshtu q mendja duhet t trhiqet nga t gjitha objektet dhe t drejtohet drejt Parama Puruśa-s N kt proces dhe pas njfar kohe, ajo do t bhet njsh me Parama Puruśa. N at faz nuk do t ket m dshir pr rasogollas, aj, kmisha n mod ose fjalt e nns. Vetm Parama Puruśa do t jet objekti m i madh i lumturis.

  sht karakteristik e mendjes pr tmbeten t lidhur me nj objekt n t njjtn koh. Ai nuk mund t qndroj i lidhur me nj objekt pr nj periudh t gjat kohore, as nuk mund t mbetet pa objekt. Ndrsa mendja duhet t zgjedh nj objekt pr t ruajtur ekzistencn e tij, do t ishte e menur t zgjidhej objekti m i madh, m i mir, m i qndrueshm dhe m i dashur. Parama Puruśa sht i vetmi objekt i till.

  far sht vyatireka? Mendja mund t prpiqet t prqendrohet n nj objekt pr nj periudh t gjat, por do t ket vshtirsi t mbetet e lidhur prgjithmon me at objekt. Ndoshta ju keni pasur nj prvoj si kjo e mposhtme. Ju keni ideuar n Parama Puruśa pr nj koh t gjat dhe ndiheni jashtzakonisht t lumtur. Pastaj papritmas ideja shklqen n mendjen tuaj, "Oh, un duhet t shkoj n Burdwan tani - treni im sht gati t niset" dhe ju ngriheni shpejt. Mendja tani kalon te mendimi i Burdwan. Kjo sht shkenca e vyatireka. Mnyra se si funksionon do t diskutohet n fjalimin e ardhshm.  Burimi: Vyatireka

  Publikuar ne: Ananda Marga Filozofia me pak fjal

  Shrii Shrii Anandamurti

 6. #766
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,794

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Mendja nuk mund t ekzistoj pa nj objekt (viśaya). N rastin e nj objekti q lidhet me sfern fizike mund t prdoren termat sakrta viśaya dhe dhra, por pr nj objekt mendor ka nj term t veant.

  Supozoni se ka nj rasagoll – mund ta shihni ose mund ta hani – sht objekti juaj mendor. Por mendja ndonjher mbetet e lidhur me disa objekte t cilat nuk mund t hahen apo preken. Edhe pse objekte t tilla nuk kan lidhje me tanmtras, mendja mbetet ende e preokupuar me to. Supozoni se shtpia juaj sht n Haldibari (nj vend n N. Bengal), dhe ju keni shkuar n Jaipur (nj vend n Rajasthan rreth 1500 kilometra nga Haldibari). Ndrsa vizitoni vendet e rndsishme t Xhaipurit - Hawmahal, observatori dhe vende t tjera me rndsi historike - ju befas mendoni: "Bimt e mia t lorozit po piqen, kshtu q m mir t kthehem shpejt dhe t prgatitem pr t korrat. Dhe un ende duhet t mbjell farat e grurit… Un nuk duhet t humbas m koh ktu.” N at moment mendja jote nuk po sheh m pamjet e Jaipurit, por sht kthyer n arat e tua n rr n Haldibari. N fakt mendja t sht ndar n dysh: njra pjes sht duke shijuar pikat turistike n Jaipur, ndrsa pjesa tjetr shqetsohet pr Haldibarin. E till sht halli i mendjes. Edhe pse nj nga objektet tuaja mendore nuk ka prfundime t veta – as shije, er, prekje, form, etj. – megjithat mendja mbetet e preokupuar me t. Nj objekt i till quhet pabulum i mendjes (bhoga). bhoga rrjedh si parashtes – bhuj (folje me rrnj) + ghaiṋ (prapashtes). N nj rast t till sht trupi mendor n krahasim me trupin fizik q merr ushqim. Kshtu, mendja e jashtme funksionon n nj mnyr, ndrsa mendja e brendshme sht e ndar n dy pjes, duke mos br asgj si duhet: as nuk mund t shijoni pamjet e Jaipurit, as nuk mund t mendoni thell pr arat e tua n Haldibari. Kur mendja ndahet n dysh, jo vetm q sht mjaft shqetsuese, por edhe pengon prparimin mendor. Kjo sht arsyeja pse mendja duhet t trhiqet nga t gjitha objektet e panevojshme dhe t prqendrohet vetm n nj objekt. Gjat studimit, nse dikush shqetsohet nga kaq shum gjra, do t humbas prqendrimin.

  Nj dit m par thash se mendja nuk mund t ekzistoj pa nj objekt, dhe vazhdon t krcej nga objekti n objekt. Personi n shembullin q dhash mendoi se do t ishte mir t kishte nj rasagoll (rasagoll u b pabulumi i tij mendor) kshtu q ai shkoi n nj dyqan mblsirash pr t ngrn pak. Por ndrsa ishte n dyqan ai ndjeu se me t vrtet nuk duhej t kishte fare - ishte lakmi e pastr nga ana e tij. Pastaj, befas, aroma e nj aji t freskt arriti n vrimat e hunds (mendja e bri aromn tanmtra pabulum) dhe ai vendosi t pinte nj filxhan. N momentin tjetr nj kmish shum e bukur trhoqi vmendjen e tij dhe ai mendoi se do t'i plqente nj t till (kmisha m pas u b pabulum i tij mendor). Pastaj ai mendoi pr qortimin q do t'i bnte nna e tij pr vonesn dhe prgatiti prgjigjen e tij.

  Kta shembuj tregojn se si mendja po kalon vazhdimisht nga nj objekt n tjetrin. Pa nj objekt vet mendja bhet inekzistente. N kt kontekst lind nj pyetje themelore: kur mendja hidhet nga nj objekt te tjetri – le t themi, nga rasagoll te aji – far ndodh me t gjat periudhs s ndrmjetme? far sht pabulumi mendor n at koh? sht nj pyetje e rndsishme. Ndodh nj gj shum interesante. Kur mendja juaj fillon t lviz nga rasagoll n aj, ajo ende mbetet e lidhur me rasagoll pr nj koh t caktuar. Ajo ka marr nj vendim pr t lvizur, por megjithat heziton pak para se t shkoj drejt ajit, sepse nuk sht plotsisht e sigurt se dshiron t largohet fare nga rasagoll. Nse trheqja pr aj sht m e fort se trheqja pr rasogoll, do t jet n gjendje t hidhet n aj. Por nse trheqja pr rasagoll sht jashtzakonisht e fort, sipas saḿkarasve t natyrshme t dikujt, ajo do t zr m shum hapsir mendore sesa trheqja pr aj dhe mendja nuk do t jet e gatshme ta marr ajin si objekt mendor. Nse, nga ana tjetr, trheqja pr ajin sht m e fort, mendja do t preferoj ta marr at si objekt mendor.

  Midis ktyre dy ekstremeve ekziston nj gjendje tjetr - nj gjendje e ekuilibrit mendor (natyrisht q mund t mos jet e balancuar n mnyr t prsosur). N at faz saḿskrat latente t mendjes njerzore bhen m aktive, domethn ai lloj saḿskra q dikush ka shprehur pr shum vite bhet m i sigurt. Nsht faza e mendjes s dikujt zgjerohet, vendosmria e dikujt bhet m e fort dhe ai vendos: “Jo, nuk duhet t pi aj sepse sht stimulues. Rasagoll sht shum m e dobishme pr shndetin, kshtu q un duhet t jem m i anshm ndaj tij.” Kur kjo aftsi diskriminuese pohon veten, personi do t shmang ajin. N kt gjendje shpirtrore t ekuilibruar, saḿskrat e fituara bhen m aktive.

  Ata q prpiqen rregullisht t lartsojn mendjen nprmjet praktiks s sdhan-s, duke fituar kshtu gjendjen e ekuilibrit, mbeten t pandikuar nga saḿskrat. Ata zhyten n nj rrjedh t qet.


  Burimi: Vyatireka

  Publikuar ne: Ananda Marga Filozofia me pak fjal

  Shrii Shrii Anandamurti

 7. #767
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,794

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  KUR Kal [rrjedhja sistaltike] shndrrohet n kśt́h [rrjedhje lineare] si rezultat i lvizjes pulsuese npr kresht dhe lug. far ndodh ather? N momente t caktuara n koh, njeriu fillon t fitoj kontrollin mbi mendime t veanta. Vihet re se ndonjher dikush ka kontroll mbi nj mendim t caktuar, por mund t mos ket nj kontroll t till n nj moment tjetr t kohs. Ndonjher dikush ka kontroll mbi nj mendim t caktuar, dhe her t tjera mbi nj mendim tjetr. Ndonjher njeriu ka kontroll mbi zemrimin, por jo kontroll mbi lakmin. Mund t ndodh q dikush t mos ket dobsi pr pasurin, emrin dhe famn, por t mos ket kontroll mbi veten gjat marrjes s ushqimit. Ishte nj kryeministr q ishte i njohur pr mua. Ai ishte nj person i mir q nuk merrte kurr ryshfet. Ai ishte i mir n t gjitha aspektet, por kur i jepnin oriz t rrafshuar (cuŕ), gjiz dhe kek t mbl (peŕ), ai nuk i kushtonte vmendje sa kishte ngrn. Dhe kshtu shkon.

  N nj shtje nuk kemi lakmi, por n nj tjetr kemi lakmi t jashtzakonshme. T gjitha kto i prkasin kategoris s vyatireka. Quhet vyatireka sepse kur kal po shndrrohet n kśt́h (nuk ndodh gjithmon q kal t shndrrohet n kśt́h), ndonjher kśt́h bhet m i vogl se kal, ndrsa n raste t tjera, nn presionin e kśt́h, kal e mvonshme. bhet m i madh se gjendja e tij normale. Kjo sht arsyeja pse gjendja e vyatireka sht shum konfuze. Pr shembull, disa gra mund t mos ken aspak lakmi pr ushqim, por dobsi t fort pr saŕis. Edhe kjo sht nj lloj lakmie. N raste t caktuara, njeriu ka kontroll dhe n raste t tjera nuk sht n gjendje ta mbaj at kontroll. Dikush e ofendon at n nj mnyr abuzive dhe ajo i duron t gjitha n heshtje. Njerzit do t thon se ajo duron si toka nn. Por ajo trbohet nse dikush kritikon antart e familjes s babait t saj. Ndonjher ajo ka kontroll t plot dhe her t tjera nuk ka fare kontroll. Njerzit jan t till. Kjo faz njihet si gjendja e vyatireka. N kt gjendje njeriu duhet t qndroj vigjilent n mnyr q t mund ta ushtroj kt kontroll n t gjitha situatat.

  N fazn e vyatireka pengesat shfaqen m shum nga brenda sesa nga jasht. Kto pengesa jan t natyrs psikike. Pr shembull, kur gjat rrjedhs s sdhan-it njeriu arrin gjendjen e yatamna-s, ather shfaqen pengesa nga t gjitha ant. Familjart krijojn pengesa. Mjedisi krijon pengesa. Por n fazn e vyatireka nuk ka pothuajse asnj penges t jashtme. rregullimi sht i brendshm. N nj shtje dikush fiton kontroll dhe n nj tjetr jo. Ka disa njerz q ndoshta nuk zemrohen, pavarsisht se far. Filani sht nj person shum i mir dhe i pafajshm, por ai nervozohet kur sheh individ t veant. Mund t ndodh q vartsve t tij n zyr e kan frik si vdekja e zotit pr shkak t personalitetit t tij t ashpr, por n shtpi ai merr kamxhik fshesash nga gruaja e tij. Aty e duron. Kjo do t thot se ashprsia e tij karakteristike nuk sht gjithmon e pranishme. Ju do t gjeni shum njerz t till n bot. Ju qeshni kur m dgjoni ta them kt, por sht nj aspekt domethns i psikologjis njerzore. a e kuptoni? Duhet t ushtrosh kontroll n kt faz.

  Merrni parasysh shtjen e ushqimit. Nj person i caktuar nuk ka lakmi n t gjitha shtjet e tjera, por ai sht i mendur pr brinjal t pjekur. Sa gj e zakonshme sht, brinjali i pjekur, e shihni, por ai sht nn ndikimin e tij. Kjo lloj psikologjie sht shum delikate. Njeriu duhet t merret me kujdes me shtje t tilla. Ndrsa kemi t bjm me nj person t till, nse gabimisht mendojm - "Ai sht nj njeri i madh, a duhet t jet kaq i mendur pr brinjalin e pjekur?" – ather gabojm rnd. Prkundrazi, ne duhet t'i japim atij njeriu t madh oriz t fryr me brinjal t pjekur. Ather vetm ju mund t ndikoni tek ai.

  Tani n gjendjen e vyatireka, sht e leht t zbulosh se far lloj dobsie ka nj person. Nse studioni psikologjin e sjelljes, ather kur t shihni kt gjendje t vyatireka, do t jeni n gjendje t kuptoni se ku qndron dobsia e nj personi t dyfisht. Personat me mendje t lig mund t arrijn shum gjra duke prfituar nga dobsia e nj personi. Kshtu u shrbejn interesave t tyre njerzit dinak, duke prfituar nga marrzia e atij personi. Ju duhet t qndroni vigjilent q kur jeni n nj gjendje t till vyatireka duhet t jeni t vetdijshm pr dobsit tuaja, n mnyr q t tjert t mos bhen t vetdijshm pr to. Ju mund t keni mundsin t njihni dobsit e t tjerve, por nuk duhet t'i lini t tjert t ken t njjtn mundsi.


  Burimi: Vyatireka – Faza e Kontrollit

  Botuar n: nanda Vacanmrtam

  Shrii Shrii Anandamurti

 8. #768
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,794

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Vet-njohja sht njohuri e vrtet


  Njohuria q marrim nga bota e jashtme quhet aparjiṋna, dhe njohuria e brendshme quhet parjiṋna. N fakt aparjiṋna sht subjektivizimi i objektivitetit t jashtm. dokush mund t arrij t njoh gjersisht dhe n detaje natyrn dhe marrdhniet e ndrsjella t do gjje q ndodh n kt bot fizike. Kur biem n kontakt me ndonj lnd fizike prmes qelizave tona nervore, krijohet nj dridhje e veant dhe m n fund reflektohet n mendjen ton. Pastaj ne e perceptojm at objekt. N kt mnyr ndodh subjektivizimi i objekteve t jashtme. Por ky subjektivizim nuk ndodh kurr totalisht.

  Supozoni se ka nj pem mango dhe nj pem lichu. Ju po shikoni hijet e ktyre dy pemve. Duke par hijet, nuk mund t dallosh midis nj peme mango dhe nj pem lichu. Subjektivizimi po vazhdon. Kjo do t thot q ne fitojm aparjiṋna nprmjet mediumeve t ndryshme, si p.sh. nprmjet drits. Prsri, ne mund ta kuptojm ekzistencn e ajrit nga prekja e tij. Disa defekte mund t ekzistojn midis ktyre mediumeve. Mund t ekzistojn disa defekte n marrjen e atyre tanmtras, (1) ose n [procesin q rezulton n] vizionin. Mund t ket defekte n fibrat tona nervore. Mund t ket defekte n ato dridhje. Mund t ket edhe defekte n qelizat tona nervore.

  Prandaj subjektivizimi i objektivitetit t jashtm nuk sht kurr i plot. Prandaj aparjiṋna nuk sht kurr purńajiṋna [njohuri e plot]. Supozoni se ajo q i duket nj personi t zakonshm si nj lop me ngjyr t bardh, i duket nj pacienti me verdhz si nj lop me ngjyr t verdh, sepse pacienti me verdhz ka disa defekte fizike n shikimin e tij. Prandaj aparjiṋna nuk sht kurr njohuri e plot.

  Nj lloj tjetr njohurie sht parajiṋna. far sht parajiṋna? Nuk sht njohuri e subjektivuar, sht njohuri subjektive. Ndrsa aparjiṋna sht subjektivizimi i objektivitetit t jashtm, parajiṋna sht njohuri subjektive. Nuk sht objektivitet i subjektivizuar.

  far ndodh me parajiṋna? N parjiṋna objekti i jiṋna [dijes] nuk sht nj objekt i jashtm; objekti i dijes sht vetdija e brendshme. Vetdija e brendshme sht objekt ktu. N fakt, vetdija e brendshme sht e lidhur me Subjektivitetin Suprem. Prandaj nj lloj i till njohurie quhet tmajiṋna [njohuri subjektive]. Nuk quhet njohuri e subjektivuar.

  N gjendjen e saj fillestare, mendja sht njohse dhe tm [ndrgjegjja] sht objekt i dijes. Por tm sht Subjektiviteti Suprem. N fakt, tm sht njohsi [i vrtet] dhe mendja sht objekti i dijes. Mendja dshiron t njoh tm-n, por nuk mundet. tm sht Njohsi Suprem, ai njeh mendjen. Ather cili sht funksioni i mendjes? Kur mendja prjeton, kjo "atma m njeh mua", kjo sht tmajiṋna. Ky sht kursi aktual i veprimit pr t fituar tmajiṋna.

  Kjo ndjenj e zotrimit dhe eprsis quhet tmajiṋna n shkrimin e urtsis. Do t thot se njohuria e subjektivuar nuk sht njohuri e vrtet. tmajiṋna sht njohuria e vrtet.

  Anubhtiḿ vin md́ho vrth Brahmańimodate

  Prativimbitashkhgraphalasvdanomodavat.

  [Pa realizimin e Zotit, nj person do t prpiqet m kot pr t marr lumturin shpirtrore. T shohsh reflektimin n uj t nj fruti t mbl t varur nga dega e nj peme nuk i jep dikujt shijen e frutit.]  * * *

  tmajiṋnaḿ vidurjiṋnaḿ jiṋnnyanyni ynitu;

  Tni jiṋnvabhsni srasyanaeva bodhant.

  [Njohja e vetvetes sht njohuri e vrtet – t gjitha njohurit e tjera jan thjesht nj hije e dijes; dhe nuk do t oj n realizimin e s vrtets.]

  Njohuria e subjektivuar sht nj njohuri artificiale, ose n rastin m t mir mund t thuhet se sht ombra dhe gjysma e njohurive [aktuale]. N fakt njohurit e duhura nuk mund t nxirren prej saj. Pra, far duhet t bj nj person inteligjent? Njeriu duhet t prpiqet t fitoj tmjiṋna [njohuri subjektive]. Njohuria e subjektivuar nuk sht njohuri totale. Pa fituar njohuri subjektive, ekzistenca e qenieve njerzore bhet e pafavorshme. Pra, q n momentin kur nj person inteligjent kupton se njohuria subjektive sht njohuria e vrtet, ai duhet t filloj praktikn shpirtrore. Ata nuk duhet t humbin asnj moment. Nse dikush e fiton kt njohuri, do gj i dihet, pasi sht njohuri subjektive. I gjith universi vjen nn periferin e mendjes s tyre, brenda kufirit t njohurive t tyre. Ata bhen t gjithdijshm.


  [1] Fjal pr fjal, "pjesa m e vogl e ksaj", d.m.th., e nj faktori t caktuar elementar t materies.


  Shrii Shrii Anandamurti

 9. #769
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,794

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Tingulli i Zotit


  N fillim kishte z, dhe zri ishte pran Perndis, dhe zri ishte Perndia. E dini, midis shprehjeve t ndryshme, shprehja e tingullit sht m e holla, m e holla edhe se drita, dhe kjo sht arsyeja pse ***ńendriya, veshi, trajtohet si organi m i holl. Tani, kto shprehje akustike jan dy llojesh: njra sht shprehje akustike hyjnore, ose shpirtrore, dhe tjetra sht shprehje akustike fizike. Tingulli q dgjoni sht shprehje akustike fizike, dhe n mnyr t ngjashme ka shprehje akustike shpirtrore n sfern hyjnore, n kampusin shpirtror. Por n rastin e Entitetit Jo-Atributiv, n rastin e Nirguńa Brahma, nuk ka asnj shprehje, sepse Nirguńa do t thot "aty ku nuk ka pasur shprehje". Por n rastin e Saguńa [Saguńa Brahma, Entiteti Atribuues] dhe madje duke u nisur nga Puruśottama [Ndrgjegjja e Brthams], ka shprehje. Dhe kjo shprehje, derisa t arrij n sfern fizike, sht shprehje akustike shpirtrore, tingull shpirtror.

  E dini, sa her q mendoni dika, krijoni tinguj mendor. far sht t menduarit? T menduarit sht t folurit mendrisht. A nuk sht fakt? Ju jeni duke menduar, "Oh, viza ime do t skadoj n at dit". N fakt ju po flisni mendrisht. Mmmm. Dhe kur ju flisni fizikisht, edhe t tjert mund t dgjojn; kur ju flisni mendrisht, t tjert mund t dgjojn ose jo. [Shum t qeshura n mesin e audiencs.]

  Tani, dikush mund ta kap kt tingull fizik sipas kapacitetit t organeve akustike, veshve t dikujt. Ju nuk mund t kapni tinguj shum t shkurtr ose shum t gjat. Po kshtu, n sfern e brendshme ka disa etapa, disa shtresa, disa faza; dhe kur shqisat e brendshme zhvillohen me an t sdhan-it, njeriu do t dgjoj at tingull hyjnor, at tingull t brendshm. Njihet si tingulli i heshtjes. Cfare? Tingulli i heshtjes. Dhe sht ajo q njihet si oṋḿkra n sanskritisht - prańava ose oṋḿkra.

  Kur ato shqisa t brendshme zhvillohen, ather n fazn e par sdhakas [aspirantt shpirtror] mund t dgjojn tingullin, at tingull t brendshm, at z t brendshm, at tingull hyjnor. N fazn e par sht si zhurma e kriketit. [Imiton tingullin.]

  E dini, kriket sht nj insekt q krijon nj tingull pa pushim [imiton] n mjegull. Ju e keni par at n fusha t hapura, veanrisht n sezonin e shirave. Mmmm dikush do t dgjoj nj tingull kriketi.

  Pastaj n fazn tjetr, sikur dikush po krcen me ghugur [kmbanat e kyit t kmbs]. (E dini, ghuṋghur e prdorni gjat krcimit tńd́ava. N sanskritisht quhet nupur.) M pas do t dgjoni tingujt e fyellit sikur dikush po i bie flautit. Ather zhurma e oqeanit, e dini? Nj tingull i veant krijohet nga deti. Dhe pastaj, n fazn e pest, taḿ, taḿ, ashtu si kambanat, zhurma e kambanave. Dhe s fundi, tingulli sht njsoj si ooṋṋṋ - oṋḿkra n form t pastr. Dhe pas ksaj nuk mbetet asnj z, sepse pas ksaj mbaron mbretria, shtrirja, e Saguńa. Pas ksaj ka shtrirjen e Nirguńa. N mbretrin e Nirguńa nuk mund t ket asnj tingull, sepse nuk mund t ket asnj shprehje. As shprehje hyjnore, as shprehje mbipsikike.

  Me an t sdhan, n fazn e fundit do t dgjoni tingullin, oṋḿkra - ooṋṋṋ. Ju do ta dgjoni at tingull. Njihet si oṋḿkra ose prańava. N Vedat sht thn, Prańavtmakaḿ Brahma ["Brahma sht e s njjts natyr si prańava"]. Kur dikush mund ta dgjoj at prańava, n fazn tjetr do t vihet n kontakt me Nirguńa Brahma. Kjo sht arsyeja pse prańava quhet Prańavtmakaḿ Brahma. Pr nu + al = prańava. Prańava do t thot entitet q ndihmon sdhaka t vij n kontakt me Parama Puruśa. N Sanskritisht, nj emr tjetr pr prańava sht Shabda Brahma - Brahma e shprehur si shabda. Shabda do t thot z. Kshtu q do t vij nj dit kur kjo prańava do t bhet nj realitet i paprpunuar pr ju. Tani, pr disa prej jush, prańava sht n vendin e ndrrave [shum t qeshura], [por n fakt] sht nj realitet i paprpunuar.


  Burimi: Tingulli i Zotit

  Publikuar ne: nanda Vacanmrtam

  Shrii Shrii Anandamurti

 10. #770
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,794

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Cilat jan t vrtetat fisnike?  Tema e fjalimit t sotm sht: "Cilat jan t vrtetat fisnike?"

  nanddhyeva khalvimni bhtni jyante

  nandena jtni jiivanti nandaḿ prayantyabhisaḿvishantiiti.

  Ky univers ka buruar nga Lumturia Supreme ose nandam; ai po mbahet n nandam dhe m n fund do t shprndahet n nandam. Disa njerz thon se ky univers sht plot pikllime; nuk ka asnj gzim n t. Rreth tre mij vjet m par, shum pyetje filozofike mbin pr her t par n mendjen e njeriut. Para ksaj kishte shkrime t shenjta, por jo traktate filozofike. Acarya Kapila ishte filozofi i par. Nga admirimi i madh, njerzit e quanin dividvn, "dijetari i par". Sipas disa personave, e vrteta sht e katrfisht: caturryasatyam. Cilat jan ato katr t vrteta fisnike? – 1) pikllimi, 2) shkaku i pikllimit, 3) ndrprerja e pikllimit, 4) mjeti pr ndrprerjen e pikllimit.

  Tani, cili ishte rezultati i prgjithshm i ktij kndvshtrimi pesimist, kndvshtrimi i shikimit t bots si t mbushur me pikllim? Njerzit u bn viktima t nj psikologjie arratisse dhe filluan t heqin dor nga shtpia dhe vatra. Ata donin t hiqnin dor nga t gjitha detyrat e tyre t caktuara dhe t arratiseshin - por ku? Nuk kishte prgjigje. N nj prpjekje pr t shptuar nga mkatet dhe keqbrjet e dikujt, ju mund t trhiqeni n Himalajet nga Kanpuri, por nuk mund t shkoni prtej ksaj. Pra, lind pyetja, ku do t arratiseni? Supozoni se keni br ndonj gabim dhe pr t'i shptuar prfundimit t keq t atyre veprave t kqija dhe pr t shmangur ndshkimin, prpiqeni t fshiheni n qiell ose n nj vend t panjohur ose n fund t detit ose n nj shpell mali. Por a mund t fshihesh vrtet diku? N fakt n kt univers nuk ka asnj centimetr hapsir ku njeriu mund t fshihet pr t shmangur pikllimin. Nse dikush e pranon kt bot si realitet, do t'i duhet t psoj pikllime dhe mjerim; nuk ka shptim. Kudo q shkojn njerzit n univers, i shoqrojn edhe pikllimet dhe mjerimi.

  Por pr nj sdhaka ose nj besimtar, kjo bot nuk sht plot pikllime, prkundrazi sht plot gzime. Sdhakas heqin dor nga jett e tyre familjare jo pr t shptuar nga pikllimet e bots, por pr t arritur Bekimin Suprem. Ata murgj dhe murgesha q heqin dor nga jeta familjare nuk fshihen n shpellat malore; prkundrazi ata i prkushtohen shrbimit t t gjithve. Duke kaprcyer kufijt e familjeve t tyre t vogla, ata e identifikojn veten me lumturin m t madhe t nj familjeje m t madhe.

  Shkrimet e shenjta thon se ky univers ka dal nga nandam ose Lumturia Supreme. Fjala nandam ka dy interpretime: s pari, nj gjendje e veant ku sasia e lumturis sht aq e madhe sa askush nuk mund t privohet prej saj; dhe s dyti, nj gjendje ku nuk ka fare ndjenj dhimbjeje apo knaqsie, gzimi apo hidhrimi. Sipas filozofis son, nandam do t thot lumturi e pafund, sukham anantam nandam.

  Nga erdhi ky univers - cili sht burimi i emanimit t tij? Dhimbja nuk sht nj entitet personal; prandaj nga pikllimi nuk mund t krijohet asgj. Por nandam ose Lumturia e Pafund sht nj Entitet personal. Parama Puruśa n qndrimin e Tij t prjetshm sht nandasvarpa, mishrimi i lumturis. Kur Ai zbret nga qndrimi i Tij i prjetshm n formn e Tij kalimtare, ather do gj q buron prej Tij n at gjendje sigurisht q jep m pak lumturi sesa ajo q rrjedh [[nga] Qenia e Tij e Prjetshme. Faza n t ciln Parama Puruśa nuk krijon dhe as nuk dshiron t krijoj asgj, sht nityabhva [qndrimi i prjetshm] i Tij. Dhe [[lumturia n t ciln, nprmjet asaj nityabhva, mbetet Parama Puruśa,]] quhet nitynanda. Nga ana tjetr, kur Parama Puruśa krijon kt univers, botn e gjall, thuhet se Ai sht n liilbhva ose kalimtar prej tij, dhe lumturia q Ai jep n at gjendje quhet liilnanda e Tij.

  Tani pyetja universale e t gjitha qenieve njerzore sht kjo: Pse Parama Puruśa hyri n sfern e liilabhva? Cila ishte nevoja pr kt? Pse e krijoi universin? Ne e kuptojm se kjo sht e gjitha liil e Tij, sporti i Tij hyjnor. Ai pa dyshim q ka krijuar qeniet njerzore, kafsht dhe kaq shum objekte t fundme, por n fund t fundit kto mikrokozmosi po prjetojn nj vuajtje t madhe n lidhje me ushqimin, veshmbathjen, strehimin, arsimimin, kujdesin mjeksor, etj. Sikur t mos kishte hyr brenda shtrirja e liilabhva, po t mos e kishte krijuar Ai kt univers, ky problem nuk do t kishte lindur fare. Ather cila ishte nevoja pr t br t gjitha kto?

  Po, xhiṋniis ose filozoft mund t ankohen se do t kishte qen m mir nse Parama Puruśa nuk do t kishte krijuarpat kt univers, por n vend t ksaj mbeti n Qndrimin e Tij t Prjetshm. Por ata filozof nuk e kuptojn se po t kishte mbetur Parama Puruśa n Qndrimin e Tij t Prjetshm, ather ata vet nuk do t kishin lindur, dhe ather si mund t kishin shprndar njohurit e tyre filozofike? N mnyr t ngjashme, karmit ose njerzit e veprimit duhet t kuptojn gjithashtu se ashtu si Parama Puruśa ka kompozuar kt ndrr t krijimit, ka disa role q jan t lumtur dhe disa t trishtuar. Dhe nse nuk ka role t paknaqur, kujt do t'i shrbejn karmiis? Pr sa koh q ka pikllim, ka hapsir pr t shrbyer, prndryshe nuk do t kishte hapsir pr t'i shrbyer askujt.

  Dhe cila sht pikpamja e bhakta-s? Sipas tyre, kur Parama Puruśa ishte n Qndrimin e Tij t Prjetshm, Ai ishte krejt i vetm; nuk kishte asnj entitet t dyt prve Tij. Ai kishte fuqi t fliste, por nuk kishte kush t fliste. Ai kishte aftsin t zemrohej, por nuk kishte njeri mbi t cilin Ai mund ta shfrynte zemrimin e Tij. “Pse kjo pun nuk u krye me koh? Ju do t duhet ta prfundoni at brenda nj kohe t till” – kujt mund t'i fliste kshtu? Nuk kishte njeri q ta dgjonte At. far gjendje e mjerueshme.

  I devotshmi i thot filozofit: “Shiko filozof, un nuk e kuptoj teorin tnde t veprimit – e di vetm se un ekzistoj dhe Zoti im ekziston. far qllimi shrben pr t pastruar mes plehrave? E dija vetm se Zoti im ishte vetm dhe pr t hequr kt vetmi monotone Ai krijoi nj univers brenda mendjes s Tij dhe e ndau krijimin e Tij n fragmente t shumta.” Kto entitete ose fragmente nuk jan t jashtme pr T… ato jan krijimet e brendshme t Parama Puruśa, Ai po vazhdon sportin e Tij hyjnor me entitetet e shumta t krijimit t Tij. Ai nuk e vazhdon lojn e Tij me asnj entitet t jashtm q do t ankohet dhe do t thot: “Parama Puruśa po m bn telashe”… n fund t fundit Ai po luan me gjymtyrt e veta, me krijimet e veta. Prandaj askush nuk ka pr far t ankohet.

  Nse Parama Puruśa po vazhdon lojn e Tij me gjymtyrt e Tij, a sht pr t'u vuajtur nga pikllimi? Sigurisht q nuk sht pr t shijuar lumturin e prjetshme. A mund t imagjinojm se Ai mund ta krijoj kt bot t madhe t qenieve t gjalla vetm pr t'u zhytur n pikllime dhe mjerim? Aspak. Prkundrazi, Ai e krijoi kt univers pr t luajtur me t gjith dhe pr t qndruar n nj gjendje lumturie. Ky ishte qllimi i Tij kryesor. sht e qart se nuk ka pikllim pas ktij krijimi; prkundrazi ka gzim, ka lumturi. Si ju thash m hert, pikllimi nuk sht nj entitet personal, por nandam sht nj entitet personal, sepse vjen nga identiteti i Vet Parama Puruśa. Dhe se nandam sht shndrruar n identitete t panumrta mikrokozmike. Kshtu nandam ose Lumturia Supreme sht shkaku i parafundit i krijimit t universit.

  S veśa tad draśt́ na pashyad drshyamekaŕat́;

  Mene sasta nivtmnaḿ supta shakti suśaptdrk.

  Energjia e pafundme q shtrihej n Parama Puruśa-n time po manifestohet prmes krijimit t ktij universi. Parama Puruśa po krijon dhe do t vazhdoj t krijoj: n dramn e Tij do t ket gjithmon personazhe t rinj do moment. Disa do t jen t pasur, disa t varfr, disa inteligjent, disa budallenj, disa t fort, disa t dobt, disa t zinj, disa t bardh - por t gjith jan dramatis personae t drams s Tij. Ai q luan rolin e nj mbreti sot dhe ai q luan rolin e nj subjekti, t gjith veprojn sipas drejtimit t Tij. Ata q luajn rolet e personazheve t paknaqur qndrojn n skenn e teatrit dhe derdhin lot, dhe ata q luajn rolet e njerzve t lumtur po qeshin. Por t gjitha kto lot dhe t qeshura jan brenda drams. Nj besimtar e kupton mir kt sekret t drams s Tij. Ai q luan rolin e nj mbreti n dram mund t jet nj njeri i varfr n jetn reale dhe n fund t shfaqjes ai shkon n shtpi dhe prtyp kore t thata buke. Por n dram ai ishte nj mbret.

  N fakt, t gjith njerzit n kt univers po luajn rolet q u jan caktuar, por kjo nuk do t thot se ata do t bhen vrtet ai rol – ata do t jen ashtu si dshiron Ai q t bhen. do qenie e gjall sht pasardhs i Parama Puruśa. T gjith ekzistojn me T, dhe n fund t gjith ata do t bashkohen n T. Pra, askush nuk duhet as ta nnmoj veten. Nj pik uji dhe e gjith sasia e ujit n oqean jan t gjitha i njjti uj. Dallimi sht vetm se njra sht shum e vogl n sasi dhe tjetra sht e madhe. Kur pika e ujit identifikohet me oqeanin, ather askush nuk do ta quaj m pik - sepse sht br njsh me oqeanin.

  Tani, mund t thuhet se mikrokozmoset jan shum t vogla - si do t bhen t mdha? Pshabaddho bhavetjiivh pshasamuktah bhavecchivah. Por si t shptojm nga skllavria? Duke br sdhan dhe kiirtana, njeriu do t duhet t ec prpara: nuk duhet t kapet n grackat e skllavris. Qeniet njerzore vijn n kt tok pr nj periudh shum t shkurtr dhe ata duhet t prdorin sa m shum kohzgjatjen e shkurtr t jets s tyre. Ata duhet t kujtojn gjithmon se mund t jen pjes t vogla, n dukje t parndsishme t ktij universi, por past gjitha ato ekzistojn brenda Tij dhe mbeten me T. Zakonisht ata nuk e kuptojn kt sepse jan t lidhur nga kurthet e My. Ata nuk e kuptojn se sado t parndsishm t duken, ata jan me T; dhe meq nuk mund t ket asgj jasht Parama Puruśa-s, ato gjithashtu ekzistojn brenda Tij, dhe kshtu Ai sht br pron e tyre personale. Ata q jan t menur nga pikpamja e ksaj bote jan m pak t devotshm; ata thon: "Ashtu si Parama Puruśa u prket t gjithve, kshtu Ai m prket edhe mua." Karmit (njerzit e veprimit) thon: "Meq Parama Puruśa sht i imi, Ai u prket edhe t gjithve". Por besimtart thon: “Meq Parama Puruśa sht prona ime personale, Ai m prket mua dhe vetm mua. Un jam gati t heq dor nga gjithka tjetr, por jo prej Tij.”

  Njerzit thon se qeniet njerzore sulmohen nga mkatet dhe keqbrjet e tyre individuale. Kjo sht pa dyshim e vrtet, por n t njjtn koh sht po aq e vrtet q qeniet njerzore jan pasardhs t Parama Puruśa. Nse Parama Puruśa sht prńvatr (Zoti i plot), ather edhe qeniet njerzore mund t jen klvatra ose aḿshvatra ose khnd́vatra (shfaqje e pjesshme e Zotit) dhe mund t bhen nj me T. Ai sht gjithmon me qeniet njerzore: Ai po vzhgon do gj q ata bjn, sepse t gjitha jan brenda mendjes s Tij t gjer.

  Sahasrashiirś Puruśah sahasrkśah sahasrapt;

  Sa bhmiḿ vishvato vrtvʼtyatiśt́haddashuṋgulam.

  Puruśa evedaḿ sarvaḿ yadbhtaḿ yacca bhavyam;

  Utmrtatvasyeshno yadannentirohati.(1)

  Nj entitet njsi ka nj mendje t vogl, por Parama Puruśa ka nj mendje t pafund; ather sa larg mund t arrish prmes debatit dhe argumentimit? Nse vuani nga uria pr dy dit, n ditn e tret fuqia juaj e t menduarit do t paralizohet. Ju zotroni kaq pak fuqi, ndrsa Parama Puruśa ka nj mendje t gjer. Ju shihni vetm me dy sy, ndrsa Enti Suprem ka sy t panumrt. Ju merrni ndihmn e syve tuaj mendor pr t par imazhet n mendjen tuaj; por pr t par ty Parama Puruśa nuk krkon fare sy, sepse ti je brenda mendjes s Tij.

  Sahasrapda: Kur lvizni nga nj vend n tjetrin, ju duhet nj automjet, por kmbt e Parama Puruśa's jan t shtrira kudo; Ai nuk ka nevoj t lviz nga nj vend n tjetrin. Nse shkoni n nj vend tjetr nga ktu, nuk mund t mendoni se Parama Puruśa sht larguar nga ju, sepse n fakt ju jeni aty ku ishit. Ai ka hyr n do pjes t mendjes suaj; fardo q ju jeni duke menduar, keni menduar ose do t mendoni n t ardhmen, gjithka sht e ditur pr T. A do t thot kjo, pra, se Ai sht i tmerrshm apo i frikshm? Aspak. Prkundrazi, Ai sht i Gjithmshirshm: Ai po derdh dhembshurin e Tij ndaj t gjithve. Ai i qorton njerzit vetm nga dashuria, nga nj frym e mirqenies pr t gjith.

  Puruśa evedaḿ sarvaḿ yadbhtaḿ yacca bhavyam: fardo q ka qen, sht duke u krijuar dhe do t krijohet sht gjithka brenda Mendjes Makrokozmike. Edhe koha, hapsira dhe personi burojn t gjitha nga mendja e Tij. Prandaj Ai tashm sht nga ajo q u krijua dhe nga ajo q do t krijohet. Nse kryeni vepra t virtytshme dhe kshtu e ngrini veten n sfera m t larta, Parama Puruśa do t jet aty me ju. Anasjelltas, nse e degradoni veten n ferr pr shkak t veprave tuaja t kqija, aty edhe Ai do t jet me ju, sepse qeniet njerzore jan t gjitha pjes dhe pjes e Tij. Prandaj n asnj rrethan njerzit nuk duhet t shqetsohen pr asgj. Nse vrtet shkoni n ferr, ather edhe atje do t bni sdhan dhe kiirtana dhe kudo q t bni kiirtana, atje Parama Puruśa do t duhet t vij, sepse ai vet ka thn: "Nhaḿ tiśt́hmi vaekuńt́he, yoginm hrdaye na ca, madtrahkth .”-“Un nuk banoj n parajs, as n zemrat e jogve; por kudo q t devotshmit e mi kndojn kiirtana un mbetem atje. Pr mua nuk ka dallim mes dijetarit dhe budallait mes nj dijetari dhe analfabeti”.

  Pra, kur Parama Puruśa sht me ju n t gjitha rrethanat dhe kur nuk jeni vetm, ather si mund t thoni se bota sht plot pikllime? Prkundrazi, bota sht padyshim plot gzim, sepse sht nga gzimi q universi ka dal, n gzim ai po mbahet dhe m n fund pika kulmore e do lvizjeje sht Lumturia Supreme. Ju kam thn shpesh se nj nga emrat e Parama Puruśa sht Hari. Harati ppnii ityarthe Hari: domethn, Entiteti q vjedh t gjitha mkatet e mikrokozmosit sht Hari. T gjith mikrokozmoset jan pjes prbrse e Parama Puruśa: t gjith jan pasardhsit e Tij, fmijt e Tij t dashur. Qeniet njerzore nga injoranca bjn mkate dhe gjoja pr kt drgohen n ferr. Por nse kryhen disa veprime t kqija, natyrisht edhe pasojat e tyre duhet t psohen. Ai q arrin nj jet shtazore si rezultat i mkateve t dikujt do t'i duhet t psoj shum mundime n at lindje kafshe. Parama Puruśa i do shum fmijt e Tij, dhe kshtu ai ndonjher i qorton ata dhe prpiqet t'i korrigjoj ata nprmjet ndshkimit. Sigurisht q Ai nuk mund t dshiroj q djemt dhe vajzat e Tij t psojn dhimbje dhe telashe; prkundrazi Ai dshiron q ata t prparojn fizikisht, mendrisht, dhe shpirtrisht.

  Dhe far bn Ai pr t'ju mbrojtur? Ai duhet t lehtsoj burrgrop e mkateve tuaja dhe kshtu ai i vjedh ato nga ju. Ai u thot besimtarve t tij t dashur: "M dorzoni mua t gjitha mkatet tuaja;" por zemrat e besimtarve jan gjithmon t mbushura me dashuri pr T – si mund t'ia japin mkatet e tyre Atij? Ata m tepr do t thon: “Un do ta ushqej me ushqime t shijshme dhe t shijshme dhe do t'i kndoj kng t mbla prkushtimi – si mund t'ia jap mkatet e mia Atij? Nuk mundem." Por derisa t dorzohen mkatet e dikujt, do t'i duhet t kaloj rrethin vicioz t lindjeve dhe vdekjeve t pafundme. Pra, far bn Parama Puruśa n at rast? Pa marr lejen e besimtarve, Ai vjedh n mnyr t fsheht mkatet e tyre dhe kshtu ata lirohen nga skllavria e t gjitha mkateve t tyre. Ndrsa kjo barr e mkateve hiqet, besimtart mund t ecin prpara me nj shpejtsi shum m t shpejt dhe t arrijn m shpejt n destinacionin e tyre. Pr kt akt vjedhjeje, nj nga emrat e Parama Puruśa sht Hari.

  Kalyńamastu – qofshi t gjith t bekuar.  Burimi: Cilat jan t vrtetat fisnike?

  Botuar n: Subhśita Saḿgraha

  Shrii Shrii Anandamurti

 11. #771
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,794

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  E dini, kulti i praktiks shpirtrore, kulti q e on njeriun n desideratumin prfundimtar t jets njerzore, quhet Tantra. N Tantra, ka pothuajse nj pr qind teori; nntdhjet e nnt pr qind sht praktik. Dhe ju gjithashtu e dini se nj teori e mir mund t mos ndihmoj nj person, sht praktika ajo q ka rndsi.

  Supozoni se dini t prgatisni nj mblsir t veant, por praktikisht nuk mund ta bni. N nj rast t till, a do t merrni at shije t shijshme? Teoria nuk do t jet n gjendje t'ju ndihmoj. N Tantra ka nntdhjet e nnt prqind praktik dhe praktika i paraprin teoris. Teoria sht prgatitur mbi bazn e praktiks dhe jo praktiks mbi teorin.

  Mund t ndodh q nj teori sht formuluar shum mbl, por nuk mund t prkthehet n veprim. N Tantra, teoria pason praktikn, domethn praktika i paraprin teoris. Dhe kur u shpikn Tantrat, pothuajse nuk kishte asgj bardh e zi, sepse ishte praktik. M von tantrave iu dha forma libri.  [Tadekaḿ japma.] Ju thoni kaq shum gjra dhe pjest kryesore t asaj q thoni jan t pakuptimta, thjesht nj humbje kohe dhe energjie. Dhe jo vetm i thoni gjrat, por flisni me mendjen tuaj. Dhe kjo sht gjithashtu nj humbje e energjis. Prpara se t shkoni n Stokholm, mund t thoni n mendjen tuaj nj mij her: "M duhet t shkoj n Stokholm, duhet t shkoj n Stokholm, do t shkoj n Stokholm" - thjesht nj humbje kohe dhe energjie.

  far sht mendimi? Mendimi do t thot t flassh brenda. Mendimi sht i lidhur ngusht me soliloku. Supozoni se nuk ka njeri q t'ju dgjoj dhe ju jeni duke folur. Cfare eshte ajo? sht thjesht si nj mendim. Kur flet me vete, quhet "solloku". I till sht edhe mendimi. Disa nga mendimet tuaja jan t nj natyre t till q, nse t tjert i dgjojn, do t thon se jeni i mendur.

  Pra, ktu Tantriku thot: “Shiko, far do t them brenda mendjes sime, fol me veten time, un duhet t flas pr Ty, dhe jo pr kt apo at, at apo kt; kshtu q koha ime do t prdoret si duhet – nuk do t ket humbje kohe dhe energjie.”

  Tadekaḿ smarma. Ju mund t mbani mend, "Oh, kur shkova n Alaska, nikoqiri im m shrbeu nj menu shum t shijshme." Ju jeni duke menduar kshtu – nj histori, le t themi, njzet, ose ndoshta njzet e pes ose tridhjet vjet m par. Po mbani mend - far? sht nj kujtim i mbl. Cila sht domosdoshmria?

  Kujtesa duhet t jet - far? Nj prvoj taktike q ndodhi n mendjen time gjat rrjedhs s sdhan-s sime, ose lumturis q shijova gjat kiirtana-s. Kujtesa duhet t jet e till. “Kujtesa ime gjithashtu duhet t prqendrohet rreth Teje, kshtu q nuk do t ket humbje kohe dhe energjie.” far bjn njerzit n prgjithsi? Njerzit n prgjithsi kujtojn historit e kaluara t dhimbjes dhe lumturis, histori t mbla t njerzve t afrt dhe t dashur. Por t gjitha kto gjra jan thjesht nj humbje kohe dhe energjie.

  Tadekaḿ jagatskśiirupaḿ nammah - "Nse dua t respektoj dik, un duhet t respektoj vetm Ty." Sepse t gjitha objektet e tjera t ktij universi jan shprehje e ZOTIT. Ndaj i bj respekt Brthams q krijoi gjith kta personalitete t mdha, gjith kta t vegjl e t mdhenj.

  Sipas yogs dhe tantra, pr Parama Puruśa sht t bsh namaste. Namah plus te – “Un t respektoj Ty” – namaste. Dhe namaskra do t thot, "Un po bj nderimet e mia". Dhe kjo sht arsyeja pse ju mund t prdorni fjaln namaste vetm pr Parama Puruśa, por namaskra pr Parama Puruśa dhe jiiva [qenie njsi]. Tadekaḿ jagatskśiirupaḿ nammah - "Nse dua t respektoj dik, un duhet t respektoj vetm Ty."

  Tadekaḿ nidhnaḿ nirlambamiisham. Sa her q dikush sht duke br dika, ka nj qllim, ka nj objektiv. Sa her q dikush sht duke lvizur, duhet nj destinacion, duhet t ket nj pik kulmore, duhet t ket nj pik prfundimtare. Ather, far jeni ju? "Ju jeni fundi i t gjitha fundeve." Ju do t shkoni n Stokholm. Stokholmi sht fundi. Ju do t shkoni n Londr. Londra sht fundi. Por pr t gjitha kto funde, Terminusi Suprem je Ti.

  Nirlambamiisham [“nuk ka asnj autoritet mbi ty, as nuk je i prfshir n asgj”]. Pse? T gjitha kto funde jan t vendosura brenda kufijve t caktuar. Londra, pr shembull, sht nj qytet n Britanin e Madhe. Ju do t shkoni n Paris, Parisi sht nj qytet n Franc. [[Dmth jan]] nn kufizime t caktuara, kufij t caktuar. Por Ti, Terminusi Suprem, Ti je prtej periferive t kohs, hapsirs dhe personit, mbi t gjitha kufijt, dhe kjo sht arsyeja pse Ti je Desideratum Suprem.

  E kam thn kaq shum her q “desideratum” sht nj pik e till, nj term i till, saq nuk duhet t ket asnj form shumsi. Kjo do t thot, nuk duhet t ket asnj fjal t till si "desiderata". "Desideratum" mbetet gjithmon njjs. Pr shkak se Ju jeni Entiteti Singular, Ju jeni Desideratum i Vetm.

  Bhavmbodhipotaḿ sharańaḿ vrajmah. Thuaj, nga ktu, nse do t shkoni n Angli - si do t shkoni nse nuk do t merrni ndihmn e ndonj automjeti? Ndoshta me vrap deri n breg dhe m pas duke notuar. Por a sht praktike apo praktike? Jo. A sht e realizueshme? Jo. Ather cila do t jet qasja m e mir apo praktike? Me kamion deri n plazh dhe m pas nj vark ose nj anije te madhe.

  Tani, nse do t kaloni periferit e kohs, hapsirs dhe personit, far duhet t bni? Keni nevoj pr nj anije t madhe. Bhavmbodhipotaḿ sharańaḿ vrajmah - "O Parama Puruśa, ti je nj anije e madhe dhe ne jemi strehuar tek Ti." Bhavmbodhipotaḿ sharańaḿ vrajmah – “O Parama Puruśa! Ti je anija m e mir. Kshtu q un t respektoj Ty.”

  Bhavmbodhipotaḿ. Bhava do t thot "do entitet q hyn brenda sfers s kohs, hapsirs dhe personit". Ambu do t thot "uj". Ambodhi do t thot "oqean". Potam do t thot "anije". "Ti je anija dhe duke u strehuar n kt anije, ne do t kalojm ambodhi t bhava, do t kalojm oqeanin e kohs, hapsirs dhe personit."

  Kjo sht fryma e ksaj shloka t Tantra.


  Burimi: far jeni?

  Publikuar ne: nanda Vacanmrtam

  Shrii Shrii Anandamurti

 12. #772
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,794

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  1. Ekziston nj besim se samdhi (realizimi shpirteror) sht vethipnotizm. Kjo nuk sht e sakt. Vethipnotizmi quhet vesha. N vethipnotizm, t gjitha indrijat (organet ) bien nn kontrollin e mendjes dhe veprojn sipas diktateve t mendjes. Por samdhi (realizimi shpirteror) nuk mund t arrihet pa u tretur mendja. Besimi se samdhi sht vetm vethipnotizim nuk sht i sakt. Megjithat, nuk ka dyshim se vethipnotizmi sht nj ndihm e madhe pr t arritur samdhi, pasi sht m e leht t shprbhet mendja kur ajo ka kontroll t plot mbi indriyat pasi n at faz indriya-t nuk mbeten objekt i mendjes dhe pr kt arsye nuk bhen penges pr duke u tretur. Kshtu vesha ose vethipnotizmi sht vetm nj ndihm pr t arritur samdhi dhe jo samdhi n t cilin sht tretur edhe mendja.

  2. Planchette ose demonstrime t tjera t tilla jan fenomene thjesht psikike ose mendore. N planshe, pr shembull, zakonisht ka nj drras t vogl n form zemre, e cila mbshtetet n dy shkopinj dhe majn e nj lapsi. Kur preket drrasa, lapsi gjurmon alfabetet n tabel dhe bn fjali q thuhet se jan prgjigja e dhn nga fryma e pyetur. Lvizja e lapsit ose e drrass sht thjesht pr shkak t forcs mendore t personave q marrin pjes n t dhe prgjigja e pyetjeve gjithashtu e ka origjinn vetm n mendjen e personave. Korrektsia e prgjigjes varet nga njohurit e atij personi pr pyetjen. T gjitha demonstrimet e tjera t ngjashme jan gjithashtu thjesht mendore, ku lvizja nse ka ndonj sht pr shkak t forcs mendore dhe do deklarat e br sht krijim i mendjes s personave q bjn demonstrimet . Deklaratat e bra si rezultat i demonstrimeve t tilla nuk kan as saktsin e deklaratave t astrologve t tjer, t cilt arrijn n prfundimet e tyre me ndihmn e t dhnave t mdha statistikore q disponojn. Prandaj planchette etj nuk jan t besueshme pasi jan vetm krijim mendor i demonstruesve.

  3. Nirguńa Brahma:-

  (a) Abhvottarnanda praty lamban vrttir tasya pramńam.

  (b) S nirguństhiti nirvikalpa samdhi v.

  (c) Tasya sthiti amnasikeśu.  Burimi: T ndryshme

  Botuar n: Tttvika Praveshik

  Shrii Shrii Anandamurti
  Ndryshuar pr her t fundit nga ATMAN : 11-12-2023 m 15:01

 13. #773
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,794

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  nga "Zoti duhet t lvdohet gjithmon"


  N alfabetin indo-arian t gjitha pesdhjet shkronjat, nga a n kśa, jan rrnj akustike t nj veprimi ose t nj tjetri, dhe trsia e t gjitha ktyre pesdhjet rrnjve akustike prbn alfabetin, i quajtur akśaml.

  Nj lloj Tantra e przier u zhvillua nga tre tekste t ndryshme shpirtrore: Puranat, Tantrat dhe Atharvaveda. N kt Tantra t przier, akśaml mbahej nga nj hyjni tantrike e njohur si Bhadraklii (e cila nuk sht perndesh me katr krah e prshkruar n mitologji). Kur filloi adhurimi i idhujve, qeniet njerzore nuk kishin msuar ende se si t shkruanin ose t njihnin shkronjat e alfabetit. Prandaj, pr t simbolizuar ata pesdhjet tinguj, nj kuror me pesdhjet koka njerzore u vendos rreth qafs s figurs s perndeshs Klii, pasi sht goja e njeriut q shqipton fjal. Rrnja akustike e krijimit sht a, rrnja akustike e ruajtjes sht u dhe rrnja akustike e shkatrrimit sht ma. Pra, a, duke qen rrnja akustike e krijimit, u b shkronja e par. Kjo sht arsyeja pse hyjnia Bhadraklii mban shkronjn e par a n dor, ndrsa dyzet e nnt shkronjat e mbetura, nga n kśa, jan t varura nga qafa e saj. Sigurisht, n idhujt e br n ditt e sotme, vetm pesmbdhjet deri n njzet fytyra jan vendosur n kuror. Artistt q i bjn kto shmblltyra sot nuk jan t vetdijshm pr rndsin filozofike dhe as adhuruesit.  Burimi: Mixed Tantra

  Botuar n: Diskurse mbi Tantra Vllimi i Par

  Shrii Shrii Anandamurti

 14. #774
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,794

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Lvizshmria dhe qndrimi njohs  E dini, kudo q ka ndonj manifestim brenda ose pa sfern e mikrokozmosit, duhet t ket lvizshmri. Ekzistenca njihet vetm nga lvizshmria e saj. Edhe n rastin e objekteve t pajet, ka lvizshmri. Ndonse lvizshmria e tyre nuk ndikohet nga siprmarrja individuale, n Trupin Kolektive, pra n rrjedhn Kozmike t Makrokozmosit, ka lvizshmri. N kt nivel t quinquelementalitetit, lvizja fizike kryhet me ndihmn e projeksioneve materiale t rrjedhs Makrokozmike, dhe lvizja e brendshme kryhet prmes prpjekjeve individuale nga qndrueshmria e drejtprdrejt e mikrokozmosit - individ.

  Tani n sfern ton t fiziks, prparimin q arrihet me ndihmn e energjis jetike, duke luftuar kundr inercis s toks, ne e quajm progres fizik. Por nse do ta mendojm n termat e nj marshimi, q t ket nj marshim duhet t ket nj piknisje dhe duhet t ket nj pik kulmore. N kt marshim n arenn e fiziks, nuk gjejm asnj piknisje dhe asnj pik kulmore. N sfern fizike ne prpiqemi t zgjidhim kaq shum probleme me nyje, por prsri shfaqen m shum probleme me nyje dhe na shqetsojn. Pra, n sfern fizike nuk mund t ket prparim. N kt fush t fiziks, prparimi sht nj absurditet. Ka lvizje, por nuk ka prparim.

  N sfern psikike, ne zgjidhim shum probleme mendore, ne marshojm prpara me ndihmn e qndrueshmris son mikrokozmike. Por kaq shum probleme socio-ekonomike jan zgjidhur, dhe prsri kaq shum probleme socio-ekonomike jan krijuar rishtazi. Kjo sht arsyeja pse un nuk kam pasur alternativ tjetr vese t pranoj, n Parimin e Pest [Parimi Themelor] t Prout, ndryshimet pr shkak t ndryshimit n koh, hapsir dhe person. Ndryshimet duhet t jen sipas ndryshimit n koh, hapsir dhe person.

  N sfern psikike po lvizim, pa dyshim, por nga ku deri ku? Cili sht qllimi? Cili sht rrafshi i shptimit psikik? Nuk mund t ket asnj plan apo ndonj shptim psikik. Nuk ka shptim psikik. Problemet do t vijn, ashtu si do t zgjidhen problemet. Ashtu si n fushn e fiziks, ashtu edhe n sfern e mendjes, nuk mund t ket asnj zgjidhje t prhershme - lvizja sht rendi i dits - nj lvizje pa qllime.

  Por n sfern e spiritualitetit, qllimi sht Fakulteti Njohs, dhe nj aspirant lviz drejt atij Qllimi Njohs, dhe duke lvizur, ai ose ajo prpiqet t ket prshtatje me botn e tij fizike dhe psikike; dhe prandaj them se e jona sht nj qasje subjektive prmes prshtatjes objektive. Nprmjet ktij rregullimi objektiv, pra duke prdorur dhe mosprdorimin e duhur t shoqrimit [me objektet fizike], ne duhet t marshojm drejt Desideratumit ton subjektiv. N rastin e lvizjes shpirtrore, qllimi sht aty, dhe cili sht ai synim? Pezullimi i t gjitha energjive fizike n qndrueshmrin mikrokozmike dhe pezullimi i t gjith forcs mikrokozmike n qndrimin shpirtror - ky sht qllimi.

  Yachhed vunmanasi prjiṋah

  Tad yachhed jiṋna tmani;

  Jiṋnamtmani mahati niyachhet

  Tad yachhecchnta tmani.

  [Njerzit e menur fillimisht bashkojn indriya-t e tyre n cittn e tyre, pastaj cittn e tyre n aham, pastaj aham n mahat, pastaj mahat n jiivtm dhe m n fund jiivtm-n e tyre n Ndrgjegjen Supreme.]

  Yachhed vunmanasi prjiṋah. Manasi do t thot "n [n] botn psikike". Tad yachhed jiṋna tmani – “dhe aty rrjedha mikrokozmike –”

  N rastin e rrjedhave mikrokozmike, ekzistojn dy eksternitete - nj ekstern e lidh mendjen me konkluzionet dhe nj tjetr ekstern e lidh mendjen me Fakultetin Njohs. Tani t dyja kto eksternitete, domethn eksternitetet e jashtme, duhet t trhiqen dhe duhet t prkojn me jashtmsin e brendshme, dhe kjo prshkruhet jiṋnamtmani mahati niyacchet, domethn, "t gjitha lvizjet ose lvizjet mendore duhet t shkrihen n ndjenjn e pastr "Un". Tad yachhecchnta tmani – “dhe forma m delikate e mendjes sht t shkrihesh n Fakultetin Njohs dhe t shijosh qndrimin njohs”.

  Pra, duhet t them se ka lvizje n sfern fizike, por nuk ka prparim n sfern fizike; ka lvizje n sfern psikike, por nuk mund t ket prparim n sfern psikike; por progresi dhe lvizja ekzistojn t dyja n sfern e spiritualitetit - domethn, prparimi shpirtror sht prparim, dhe llojet e tjera t prparimit [nuk prfaqsojn ndonj prfitim t vrtet].  Burimi: Mobility and Cognitive Stance

  Botuar n: nanda Vacanmrtam

  Shrii Shrii Anandamurti

 15. #775
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,794

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Ka kaq shum qenie t krijuara. Kta faktor quinquelemental t bots – ajri, uji, toka – jan gjithashtu t krijimit kozmik, por mendja e tyre sht n gjendje inerte. Nuk mund t funksionoj. N rastin e protozoarit ka mendje, por udhhiqet vetm nga instinktet, instinktet e lindura. Nuk ka asnj mendim t pavarur n to. N rastin e kafshve, n rastin e metazoave, ka instinkt t lindur, por jo mendim individual.

  Por n rastin e qenieve njerzore mendja sht shum e zhvilluar dhe me kt mendje t zhvilluar njeriu mund t ndiej se fardo q dikush bn, fardo q mendon sht gjithmon e dshmuar nga Parama Puruśa. Askush nuk mund t bj asgj fshehurazi. Tani, gjithka sht krijim i Atit Suprem, por n rrjedhn e introversionit, si rezultat i prplasjes dhe kohezionit, zhvillohet mendja dhe faza e qenieve njerzore sht m e zhvilluara n procesin e introversionit. Pra, qeniet njerzore jan t bekuara, sepse mund t ndiejn hijeshin, dashurin dhe ekzistencn gjithprfshirse t Zotit Suprem.

  Ju jeni t gjith qenie njerzore. Jeni t gjith qenie njerzore dinjitoze. Harrojini t gjitha prirjet prarse q ndonjher funksionojn brenda mendjes njerzore. Mbani mend, ju jeni fmijt e dashur t Parama Puruśa-s dhe qllimi juaj sht Parama Puruśa, qllimi juaj sht Enti Suprem. E juaja sht nj qasje subjektive prmes prshtatjes objektive. Lvizja juaj sht drejt Entit Suprem. Por, duke lvizur drejt Entit Suprem, ju duhet t'i kryeni t gjitha detyrat tuaja t ksaj bote n sferat sociale, ekonomike dhe t tjera. Kjo do t thot, duart tuaja duhet t jen t angazhuara n detyrat e ksaj bote dhe mendja juaj duhet t lviz drejt Entit Suprem.

  Shrii Shrii Anandamurti

 16. #776
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,794

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  ("Njerzimi n pragun e nj epoke t re")

  Vetdija e njsis e vendosur n gjndrn pineale t mikrokozmosit-individ sht prtej do dyshimi nj krijim i Makrokozmosit-ZOTIT. Por meqense rrotullohet rreth brthams makrokozmike, duhet t ndiej pak trheqjendaj saj. Pa trheqje, ajo do t ishte shkputur nga brthama dhe do t shprbhej.

  T gjitha mikrokozmoset, ose pikat kontrolluese t trupave njerzor, po lvizin rreth Entit Suprem. Por pse? Sepse t gjith trhiqen nga Parama Puruśa, me vetdije ose pa vetdije. Disa njerz thon se u plqen t'u bjn lajka t tjerve. Do t thot se mendja e tyre sht e lidhur me lajka. T tjer thon se nuk i plqejn lajkat. Mendja e nj personi t till sht gjithashtu e lidhur me lajka. Verbalisht dikush mund t thot se atij ose asaj nuk i plqen lajkat, por n fakt atij ose asaj i plqen. Sido q t jet, mendja shoqrohet me lajka. N t njjtn mnyr, t gjitha entitetet organike dhe inorganike po rrotullohen rreth Parama Puruśa.

  Me vetdije ose pa vetdije t gjith po lvizin rreth Tij. T gjith jan t detyruar t lvizin, prndryshe do t humbasin strehn e tyre t prhershme, do t shkputen nga brthama e tyre e prhershme. Kjo lvizje sht nj prirje e natyrshme e lindur nga dashuria pr Parama Puruśa. Njerzit inteligjent i zhvillojn prirjet e tyre natyrore me an t Sdhan, me prpjekjet e tyre t vazhdueshme. Ata q nuk kujdesen t zhvillojn veten, largohen nga brthama dhe lvizin drejt errsirs ose Prati-saiṋcara negative. E ardhmja e tyre sht e errt.

  Kjo lvizje sht faktori m i rndsishm n kt bot. Nse dshironi apo jo, do t duhet t lvizni. Nse nuk doni t lvizni drejt Parama Puruśa, ather do t'ju duhet t shkoni drejt asgjsimit. Nse nuk merrni rrugn negative, ather do t lvizni drejt Parama Puruśa. Sa m shum t afroheni drejt Brthams Kozmike prmes dashuris, aq m i madh do t bheni. E gjith qenia juaj do t ndriohet me prsosmri, mblsi dhe intelekt t rafinuar. Duke lvizur kshtu, nj dit do t bashkoheni me Parama Puruśa-ZOTIN.

  Shrii Shrii Anandamurti

 17. #777
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,794

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  E ARDHMJA JUAJ E LAVDISHME

  N botn moderne, njerzit jan padyshim krijesat m t evoluara - domethn krijesat me nivelin m t lart t vetdijes. Edhe n planet t tjer, ka lloje t ndryshme qeniesh q jan pak a shum t zhvilluara. Kushdo q vjen n procesin e evolucionit shkon gjithashtu.

  Qeniet njerzore u shfaqn n kt tok rreth 1 000 000 vjet m par. Ndoshta disa prej jush kan par fosilet e qenieve njerzore t cilat jan gati gjysm milioni vjet t vjetra. Ata njerz primitiv nuk kishin t njjtn fiziologji si njerzit modern; kishte nj ndryshim. Pamja e tyre e jashtme tani ka psuar disa ndryshime. Ata do t vazhdojn t jetojn edhe pr ca koh dhe do t psojn disa ndryshime t tjera.

  N mnyr t ngjashme, edhe n planett e tjer, trupat e qenieve t ngjashme me njerzit, t cilat jan ndrtuar n prputhje me kushtet e veanta mjedisore, gjithashtu do t psojn ndryshime n t ardhmen. Ecuria q do t marrin ndryshimet varet nga prbrja fizike dhe evolucioni psikik. Nse truri i njeriut ose kafka e tij ka prmasa t vogla, ai nuk mund t strehoj shum intelekt. Pra, pr t shprehur nj intelekt m t madh, kraniumi i njeriut duhet t jet i madh n madhsi. N koht primitive, dinosaurt e mdhenj kishin trupa t mdhenj, por tru shum t vogl. Disa prej jush kan par fosilet e ktyre kafshve n muzeun ton.

  Sa m shum njerz t prparojn, aq m shum trupi pson ndryshime. Sa m i madh t jet evolucioni fizik, aq m komplekse bhet struktura fizike. sht gjithashtu e nevojshme, sepse mendimet delikate dhe shprehja e tyre varen nga nj struktur komplekse fizike dhe psikike. Mendja, e cila dshiron t mendoj pr kaq shum gjra, duhet domosdoshmrisht t ket nj tru t zhvilluar, dhe pr t mbrojtur trurin duhet nj kranium i zhvilluar. Nj kranium i prshtatshm nuk sht i mjaftueshm; gjithashtu krkon nj sistem nervor po aq t zhvilluar pr t transmetuar impulse nga truri n pjes t ndryshme t trupit. Pr m tepr, qelizat nervore njd fibrat nervore gjithashtu nuk jan t mjaftueshme. Dikush krkon gjndra t zhvilluara pr t konceptuar ide t reja. Kjo do t thot se struktura njerzore duhet t bhet gjithnj e m e ndrlikuar. Nga t gjith trupat mikrokozmik n kt planet, trupi i njeriut sht m kompleksi, sepse duhet t veproj si mjeti pr mendjen e njeriut.

  Asgj n kt bot nuk sht e palvizshme dhe asgj nuk do t mbetet e palvizshme. Kjo vlen jo vetm pr planetin ton, por edhe pr trupat e tjer qiellor. do gj lviz n orbitn e saj t veant. "Caraeveti, Caraeveti", ose "Marshimi prpara, marshoni prpara", sht e vetmja Mantra n rrugn e lvizjes. Askush nuk ka ardhur t qndroj n bot.

  Ka njerz q predikojn dogma t caktuara. Ata pretendojn se fjalt e profetve t tyre t shenjt jan t pagabueshme – se ato q ata predikuan tre, katr ose pes mij vjet m par jan fjalt e drejtprdrejta t Zotit. Askush nuk mund t'i kundrshtoj ato. Kta predikues t dogms po prpiqen t imponojn doktrinat e tyre irracionale dhe t vjetruara mbi njerzit e shkolluar. Ata po prpiqen t pengojn prparimin intelektual t njerzimit.

  Megjithat, prpjekjet e tyre t liga do t zhgnjehen. Ndoshta dogma do t ket sukses t sjell disa goditje n mendjen e njeriut, por n fund t fundit, kto prpjekje do t ken bumerang mbi ta. Kur t'i bjn bumerang me energji dhe vrull t dyfishuar, kto dogma jo vetm q do t prkulen, por edhe do t thyhen. Njerzimi ka prparuar dhe do t vazhdoj t prparoj n t ardhmen. Gradualisht, struktura e gjndrave do t'i nnshtrohet zhvillimit t mtejshm. Kraniumi gjithashtu do t psoj ndryshime, dhe kshtu prmes nj procesi natyror speciet njerzore do t zhduken n kt planet dhe n t tjert gjithashtu.

  Kush vjen duhet t shkoj edhe. Ky sht ligji i paepur. Dalja e tyre nuk duhet t lr asknd t frustruar. Njerzit fitimtar q erdhn n kt planet prej kohsh do t lvizin n planet t tjer, n nj lavdi m t madhe, nj fitore m t madhe, nj ndriim shum m t madh.


  Shrii Shrii Anandamurti

 18. #778
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,794

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  NJ SHOQRI HARMONIKE NJERZORE

  Liria mund t arrihet vetm shpirtrisht, sepse liria qndron n mendje. Njeriu nuk mund t arrij lirin me ndihmn e shpats, stilolapsit apo muskulit. Kjo sht arsyeja pse kam thn m par, dhe e prsris, se qeniet njerzore nuk kan arsye t shqetsohen pr bombat me hidrogjen. Nj bomb me hidrogjen sht vetm nj pajisje mekanike e prodhuar nga njerzit. Nj dit, me kalimin e kohs, ai gjithashtu do t shkatrrohet - rndsia e tij aktuale, tmerri i tij aktual, t gjitha do t zhduken n asgj. I njjti intelekt njerzor q shpiku kto bomba, nj dit, n rrjedhn e natyrshme t ngjarjeve, do t shpik nj forc frenuese kundr tyre.

  Po, sht e vrtet q t gjitha armt mund t shkatrrojn nj numr t caktuar njerzish – disa vrasin njqind, disa nj mij, disa njqind mij. Kshtu prcaktohet aftsia vdekjeprurse e nj arme. Por sado e tmerrshme t jet nj arm, nj dit e gjith fuqia e saj do t zhduket n zbrazti. Ishte nj koh kur qeniet njerzore trembeshin nga harqet dhe shigjetat; Njerzit e sotm, kur dgjojn pr beteja me harqe dhe shigjeta, thjesht qeshin. Kjo tregon se sado e madhe t jet forca e armve n nj luft t do moshe, ose sado t fuqishm t jen kontrollort e tyre, kontrolli i tyre nj dit do t lirohet dhe struktura do t kalbet n pluhur - ashtu si suvaja n mur gradualisht shkrmoqet n tok.

  N t kaluarn, qindra filozofi u shfaqn n kt tok; kto traktate filozofike zhvilluan strukturat psikike t qenieve njerzore dhe u bn burimi i mendimit njerzor; edhe sikur t prpiqeshin, njerzit nuk mund t'i shmangeshin ndikimit t atyre ideve filozofike. fardo q t thoshin apo t shkruanin, mendimet e tyre rrinin gjithmon rreth atyre ideve q ishin ngulitur aq thell n mendjet e tyre. Kshtu ata q krkojn t'i ofrojn shoqris nj filozofi t qndrueshme do t duhet t mbajn mbi supe nj prgjegjsi t madhe: pr t qen t suksesshm, ata duhet t kombinojn nj njohuri t thell t filozofis me nj ndjenj t thell prgjegjsie dhe nj dashuri t paster pr njerzimin.

  (Namah Shivya Shntya, 160)

  Shrii Shrii Anandamurti

 19. #779
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,794

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  N jetn politike, nj grup njerzish shfrytzojn nj grup tjetr njerzish t t njjtit vend, ose t nj vendi tjetr. Ka pabarazi politike. Ende ka polarizim ekonomik, shfrytzim ekonomik, si dhe pabarazi dhe shfrytzim social dhe kulturor. Kto pabarazi nuk mund t mbshteten nga njerz me mendim t mir dhe t drejt. N sfern politike duhet t ket sundim t njerzve moralist, sepse imoralistt nuk mund ta udhheqin shoqrin; ata nuk mund t'i frymzojn njerzit n rrugn e drejtsis. Jeta politike duhet t bazohet n universalizm, pa harruar se nj zon e caktuar e bots ka problemet dhe kushtet e veta t veanta.

  Edhe n jetn ekonomike ka pabarazi ekstreme dhe shfrytzim. Edhe pse kolonializmi nuk ekziston m haptazi n sfern politike dhe ekonomike, megjithat ai vazhdon n mnyr indirekte dhe kjo nuk duhet toleruar. Duhet t mbani mend se n jetn ekonomike do t na duhet t'i garantojm t gjithve krkesat minimale. Nuk mund t ket asnj mendim t dyt, asnj lloj rregullimi pr sa i prket ksaj pike. Krkesat minimale thelbsore duhet t garantohen pr t gjith.

  Sot kto kerkesa themelore nuk jan t garantuara. Prkundrazi, njerzit po udhhiqen nga ide mashtruese ekonomike si marksizmi i vjetruar, i cili ka rezultuar i paefektshm n jetn praktike dhe nuk sht zbatuar me sukses n asnj cep t bots. Pse njerzit ende besojn n nj teori t till, e cila nuk sht provuar kurr e suksesshme? Ka ardhur koha q njerzit t bjn nj vlersim t duhur nse jan t gabuar apo jo.


  Njerzit e nj vendi t caktuar vdesin nga uria, dhe njerzit e nj vendi tjetr vdesin pr shkak t ngrnies s teprt, pr shkak t dispepsis. Kjo pabarazi sht nj krijim i njerzve egoist, jo i natyrs, jo i Parama Puruśa (Ndrgjegjja Supreme). T gjith jan t barabart, me magjepsje t barabart si qeniet njerzore.

  (“Rilindja n t gjitha shtresat e jets”)

  Shrii Shrii Anandamurti
  Ndryshuar pr her t fundit nga ATMAN : 14-12-2023 m 18:37

 20. Anetart m posht kan falenderuar ATMAN pr postimin:

  AjeNa (21-12-2023)

 21. #780
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,794

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  1. "Lumturia e vrtet vjen nga brenda dhe nuk varet nga kushtet e jashtme."

  2. "Duhet t kultivojm dashurin dhe prulsin ndaj t gjith krijesave, sepse n seciln prej tyre bie hija e veprave t Perndis."

  3. "Jeta sht nj udhtim i shkurtr, kshtu q duhet ta jetojm me dashuri, bukurin dhe prgjegjsin m t madhe."

  4. "Vrtetsia sht e pafund dhe e palkundur, dhe vetm nprmjet vrtetsis mund t arrijm liri t vrtet."

  5. "Ndrioje zemrn tnde me dashuri dhe t vrteta, dhe do t shikosh se si ndryshohet bota rreth teje."

  6. "Humbja nuk sht e vrtet, humbja sht vetm nj mnyr pr t gjetur."

  7. "T jesh i lumtur sht zgjimi i vrtet, pr t realizuar potencialin tnd t plot."

  8. "Vshtirsit jan prov pr forcn dhe durimin ton. Prballuni me to me guxim dhe besim."

  9. "Dhurata m e madhe q mund t'i bjm vetes sht t jemi vetvetja jon t vrtet dhe t adhurojm jetn q kemi."

  10. "Fjala m e rndsishme sht dashuria. Dashuria sht forca q bashkon dhe ndrion botn."

  Shrii Shrii Anandamurti

Tema t Ngjashme

 1. Aktoret e medhenj
  Nga Kryeplaku n forumin Kinematografia dhe televizioni
  Prgjigje: 73
  Postimi i Fundit: 23-02-2024, 04:39
 2. Shprehje
  Nga Eureka n forumin Prezantoni veten n forum
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 05-01-2015, 14:46
 3. Shprehje t bukura n shqip
  Nga anaksimenus n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 371
  Postimi i Fundit: 04-06-2012, 11:02
 4. Njerz t mdhenj
  Nga ORIONI n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 05-10-2007, 15:54
 5. Shprehje....
  Nga Dita n forumin Letrsia shqiptare
  Prgjigje: 25
  Postimi i Fundit: 03-03-2003, 13:01

Fjalt Kye pr Temn

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •