Close
Faqja 33 prej 41 FillimFillim ... 233132333435 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 641 deri 660 prej 808
 1. #641
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,794

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Sistemi Arsimor i Epoks Mahbhrata


  Tani do t merrem me sistemin arsimor gjat periudhs Mahbhrata.

  N epokn Vedike nuk kishte asnj sistem arsimor n veanti. N prgjithsi, studentt shkonin n shtpin e gurus n moshn pes vjeare dhe, duke prfunduar studimet n moshn njzet e katr vje, ktheheshin n shtpi. Arsyeja pr t mos pasur nj sistem arsimor solid n epokn Vedike ishte vendosja jo e plot e as monarkizmit n at koh. Gurut do t ruanin katuspatin e tyre duke iu lutur publikut. Studentt nga ana e tyre u mbajtn nga catuspathiis.

  Si faz e par e t msuarit, duhet t msohet gramatika. Por n epokn Vedike nuk kishte asnj gramatik t gjuhs Vedike. Gjuha Vedike ishte nj gjuh e folur. Prve ksaj, nuk kishte asnj skenar dhe njerzit nuk dinin t shkruanin. Prandaj nxnsit do t msonin prmendsh gjrat e shqiptuara nga gurut. Kjo sht arsyeja pse nj sistem solid nuk mund t evoluohej. Meqense studentt dgjonin gurut e tyre dhe mbanin mend gjrat e folura, Veda u quajt "Shruti". Shruti do t thot "vesh" si dhe "t dgjosh". Njerzit n epokn Vedike as nuk e kuptonin mir vlern e arsimit, nj domosdoshmri pr mprehjen e intelektit. Nse kaloni npr Veda, do t hasni nj mij e nj gabime gramatikore, d.m.th., nuk ishte br asnj gramatik. Nj gramatik e fort sakrishte sht br nga Panini. Panini, nj dijetar i madh dhe gramatikani i par i Sakrtas, ishte nj Pakton i zons s Peshavarit.

  Gjat periudhs Mahbhrata kishte nj sistem n fushn e arsimit deri diku. N catuspathiis kishte edhe njfar solidariteti financiar, pasi mbretrit dhe njerzit ndihmuan financiarisht. Gjuha Vedike kishte vdekur n epokn Mahbhrata. Gjuha e popullit ishte Prkrta. Megjithse nuk kishte nj gramatik t fort t shkruar, kishte nj lloj strukture gramatikore.

  Megjithse t gjith shkonin n shtpin e gurus pr t studiuar, kishte edhe disa student ditor. Studentt nga vende t largta do t jetonin n shtpin e gurus. N fazn e par ata do t msonin gramatikn, pastaj njohurit e prgjithshme t lndve t ndryshme. Pas ksaj ata do t msonin artin e prdorimit t armve t ndryshme, sipas aftsive t tyre. Ata q ishin t interesuar t msonin shastrat (shkrimet e shenjta) ja u msuan atyre.

  N epokn Vedike kishte ndarje sipas prirjeve profesioneve, por nuk kishte fare kasteizm. Por gjat periudhs Mahbhrata, kishte edhe ndarje kaste dhe njfar ndjesie kaste, ose kasteizm. Prapseprap, martesat ndr kasteve ishin t zakonshme dhe n nj familje dikush mund t ishte nj Vipra (intelektual), dikush nj Shdra (punetor), dikush nj Vaeshya (tregtar), si u prmend m hert. Kasteizmi nuk kishte hyr ende. Ata q kishin aftsi pr prdorimin e armve do t studionin artet marciale m shum se shkrimet e shenjta. Edhe nj person i lindur n nj familje Vipra, nse do t ishte i interesuar, mund t studionte prdorimin e armve m shum sesa shkrimet e shenjta. Pr shembull, ishte Drona, i cili ndonse i lindur n nj familje Vipra, ishte ekspert n prdorimin e armve, pasi ishte i interesuar pr to. Por personat e lindur n familjet Vipra e humbn respektin nse bheshin shum t aft n prdorimin e armve.

  Kishte gjithashtu nj lidhje t ngusht midis sistemit arsimor dhe sistemit shoqror, d.m.th., shoqria donte q personat q vinin nga familjet Kśatriya t ishin ekspert n aftsit ushtarake, pasi ishte detyr e Kśatriyas t mbronin vendin. Sistemi shoqror ishte se vetm Kśatriyas-luftetaret duhej t mbronin vendin, nse pushtohej; kjo rezultoi n nj dobsi t madhe t shoqris, duke uar n humbjen e Indis kur u pushtua nga forcat e jashtme dy mij vjet pas Mahbhrata, ku shumica e Kśatriyas ishin vrar, duke shkaktuar nj reduktim t madh t numrit t tyre.

  Logjika (nyya), kodi shoqror (smrti), gramatika e gjuhes sakrta dhe shkenca e spiritualitetit u prfshin n kurrikuln arsimore t periudhs s athershme. Por ajo q ne e quajm filozofi sot nuk kishte lindur ende.

  Filozofia m e vjetr n bot sht filozofia Sḿkhya e Kapil. Megjithse filozofia Skhya u shkrua pak koh pas periudhs Mahbhrata, prirja filozofike ishte deprtuar tashm n mendjet e njerzve t asaj periudhe. Filozofia e par botrore u formulua n Indi dhe u prgatit n fushn e betejs s Mahbhrata-s. Si u tha m lart, nuk kishte as filozofi dhe as libra n epokn Vedike, por kishte shpirt msim dhnien e zakonshme. N periudhn e Mahbhrata-s kishte msime shpirtrore, kishte libra, por nuk kishte filozofi. Pas Mahbhrata-s, njerzit filluan t mendojn shum seriozisht pr origjinn e bots, pr detyrat e qenieve njerzore, n baz t msimeve t Zotit Krśńa n Giita. Pr shkak t ktyre pyetjeve, njerzit krijuan filozofin e par, pasi morn prgjigjet e ktyre pyetjeve. Prandaj Maharshi Kapil ishte pas Mahbhrata-s, jo para tij.

  N epokn Mahbhrata arsimi jepej me an t gjuhes samskrites. Gjuha Vedike ishte nj gjuh e vdekur ather. Gjuha e popullit ishte Prkrta, por msimi nuk ishte n mediumin Prkrta. Librat n Prakrta ishin gjithashtu shum t pakta. N prgjithsi njerzit nuk shkruanin n Prkrta. Gjuha Prakrta u reformua dhe gjuha q u krijua nga reformimi u quajt Saḿskrita.

  Saḿskrta nuk sht gjuha Vedike. Pas vdekjes s gjuhs Vedike lindi Prkrta. Gjuha sintetike q u b duke korrigjuar gjuhn Prakrta njihej si Saḿskrta. Saḿskrta do t thot "i reformuar" - reformimi i gjuhs Prakrta.

  N epokn Vedike shprehja e adress ishte Bho rya - rya do t thot "i respektuar". N epokn Mahbhrata, d.m.th., n Prkrta, rya u b jja.

  N at epok, pas vdekjes s gjuhs sakrta (q do t thot ktu gjuha Vedike), u shfaqn shtat gjuh Prkrta. N lindje t Allahabadit n Indin Lindore ishte Magadhii Prkrta; n perndim t Allahabadit dhe n lindje t Delhit, d.m.th., n Indin Qendrore Veriore, ishte Shaorasenii Prkrta; n Punjab, Kashmir dhe Himachal, d.m.th., n veriperndim t Delhit, ishte Paeshacii Prkrta; n perndim dhe n veri t ksaj toke Paeshachii (n Afganistan dhe Rusin Jugore) ishte Pashcatya Prkrta; n jug t Multanit, d.m.th., n Sindh dhe n Baluchistanin e Jugut, ishte Pahlavii Prkrta; n Indin Qendrore Malavii Prkrta; dhe n Indin Jugperndimore, d.m.th., Maharastra dhe Goa, ishte Maharastrii Prkrta. Kto ishin shtat gjuht Prakrta.

  Por personat e arsimuar nuk e prdornin Prkrta. Ata shkruan pak libra Prkrta. Udhheqsit e Mahbhrata, Pandavas dhe Kaoravas, foln n Shaorasenii Prkrta, por ata nuk e shkruan at gjuh. Kur pandavat po flisnin me Kuntin ata prdornin nj gjuh t przier t Paeshcii dhe Shaorasenii Prkrta, por kur flisnin me nj zotri ata prdornin Shaorasenii Prkrta t reformuar, d.m.th. Saḿskrta. Saḿskrta nuk ishte gjuha e natyrshme (mtrbhś) e askujt dhe as nuk ka qen ndonjher. Gjuha natyrore e Krśńa ishte Shaorasenii Prkrta. Me Vasudeva, Nanda dhe Yashoda Ai foli pikrisht n kt gjuh, por me Pandavas dhe Kaoravas foli gjuhen n Saskrta.

  Si ju thash m hert, n epokn Vedike nj zotri i drejtohej si rya. N gjuhn Shaorasenii, gjuha natyrore e Krśńa, gjyshja e Hindis (q sht shtje lavdie pr Hindisht) rya u b jja. Pas ksaj, kur Shaorasenii vdiq, jja u b jjii n Ardha Shaorasenii, nna e Hindi. jjii u b jii n hindishten e tanishme.

  Arsimi n at periudh ishte n Saskrta dhe njerzit shkruanin n gjethe thupr, jo n gjethe palme. Libri i famshm i asaj epoke sht Mahbhrata, nj pjes e t cilit sht Giit. N epokn Mahbhrata njerzit filluan t shkruanin Veda, por shkrimi u prfundua pas nj kohe mjaft t gjat. N Giit gjejm ndikimin e vetm nj libri ose grupi librash - Upanishads Vedike - sepse i vetmi libr q mund t quhej m i vjetr se Giit ishte Veda, i cili gjithashtu nuk ishte shkruar plotsisht. Pjesa e Veds q ka t bj me diturin sht Upanishads.

  Ju e dini se Veda ka dy pjes - e para sht Karmakanda dhe e dyta sht Jiṋnakanda. N Jiṋnakanda nga ana tjetr ka disa pjes - Aranyaka dhe Upanishads. Pra, ndikimi i Upanishadve n Giit dhe madje edhe n Krśńa sht shum i qart. Dhe ndikimi u shpreh kur Zoti Krśńa filloi t'u prgjigjej pyetjeve t ndrlikuara filozofike t Arjuns. Dhe filozofia Sḿkhya e Maharshi Kapil sht thjesht shpjegimi filozofik i Jiṋnakands Upanishadike.

  Rreth dyqind vjet pas Mahbhrata-s ne gjejm n catuśpthiis dhe n kompleksin arsimor t Indis msimet e dijes filozofike. N at periudh filozofia nnkuptonte filozofin e Kapil's Sḿkhya. Megjithse msimi i filozofis filloi dyqind vjet pas Mahbhrata-s, ne mund t flasim pr Kapilin si nj bashkkohs t Mahbhrata-s, pasi dyqind vjet nuk jan nj periudh shum e gjat. Dhe n at periudh, nse njerzit flisnin pr nj njeri t letrave, do t thoshte pa ndryshim Kapil. N gjuhn sakrta fjala Kapila ka marr kuptimin e "dijetarit t par" (di vidvn), d.m.th., ishte Maharshi Kapil ai q mori njohjen e par si dijetar.

  Gjat epoks Mahbhrata, pańd́itas q jepnin msim n catuśpthiis u ndihmuan si nga qeveria ashtu edhe nga publiku. Populli e konsideroi at si nj vepr t shenjt pr t ndihmuar catuśpthiis, t ciln ata e bnin me ushqim, veshje, etj. Kjo ishte dika spontane. do pańd́ita ishte dirigjenti i nj katuśpthii dhe nuk kishte gj t till si universitet. do pańd́ita krijoi sistemin e tij arsimor dhe kurrikuln sipas dshirave dhe msimdhnies s tij. do student q i prkiste nj catuspathii ishte adoptuesi (dhrka), mbshtetsi (vhaka) dhe mbrojtsi (paripośaka) i nj mendimi t veant. Studentt e lidhur me pańd́itas t ndryshm kishin ndryshime t konsiderueshme n njohurit e tyre. Kishte prplasje t brendshme mendimesh dhe interpretimesh n t gjitha kto catuśpt́hii, d.m.th., do catuśpthii ishte nj universitet i vogl n vetvete.

  Por n epokn budiste nuk ishte kshtu. N vend t ksaj, universitetet kontrolluese ishin atje. Pr shembull, n Indin Lindore ekzistonte Universiteti Vaneshvarpur Bihara [Vihara], i cili ndodhet n distriktin Rajasahi n Bangladeshin aktual. N Indin Lindore, n Amga Desha, n distriktin Bhagalpur afr Kahalgaon, ishte Universiteti Vikramashila Vihara. N Indin Lindore, n rrethin Patna, ishte Universiteti Nalanda. Nalanda ishte universiteti m i madh, ai kontrollues. N ann e kufirit pran Peshawarit ishte Universiteti Taksashila. Ky ishte gjithashtu nj universitet kontrollues.

  N periudhn Mahbhrata, sistemi universitar nuk u krijua nga njerzit. Dallimi midis catuspathiis t epoks Mahbhrata dhe viharave t epoks budiste ishte se kto t fundit nuk ndihmoheshin nga publiku, por vetm nga mbretrit. Kjo pati nj efekt shum t dmshm, pasi pas prfundimit t eprsis s Budizmit, kur neo-Hinduizmi erdhi n lvizje t plot, t gjitha viharat dshtuan, pasi asnj nga mbretrit nuk vazhdoi t'i ndihmonte. Pra, brenda vetm njqind viteve nga fundi i shteteve budiste, t gjitha viharat n Indi pushuan s ekzistuari. Prandaj ne shohim se sa e rrezikshme sht q shkollat t varen plotsisht nga ndihma qeveritare. Institucionet arsimore duhet t varen nga ndihma publike dhe jo nga ndihma qeveritare.

  sht nj fjal e njohur, chtra. Kjo u zbatua pr her t par n periudhn Mahbhrata pr cilindo nga nxnsit q qndronin nn tendn (chatra) t ndonj pańd́it t veant. Duke qen se nxnsit ishin nn kontrollin e, brenda juridiksionit, t nj pańd́ita me nj shkoll mendimi, ata njiheshin si chtra. Chtra tani sht prdorur gabimisht pr t nnkuptuar do student. Studentt e pranishm nuk jan chtra. Chtra do t thot ai q sht nn kontrollin dhe juridiksionin (chatra) t nj shkolle mendimi t nj guru.  Burimi: Sistemi Arsimor i Epoks Mahbhrata

  Publikuar ne: Diskurse mbi Edukimin Neohumanist

  Shrii Shrii nandamrti

 2. #642
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,794

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Ekendriya

  Iikśye-shrńomi-jighrmi svdaymi sprshmyaham.

  Qeniet njerzore dshirojn t shprehen n shum mnyra prmes konkluzioneve t ndryshme t zrit, prekjes, shijes, forms dhe nuhatjes. Dhe ata dshirojn t nxjerrin gzim nga prfundimet e shumta q marrin nga bota e jashtme. Ata thrrasin t gzuar: “Sa e shijshme sht kjo pjat! Sa e kndshme sht era e saj! Sa t shijshme jan perimet.”

  sht fakt se qeniet njerzore jan t lidhura me botn materiale prmes konkluzioneve (tanmatras). Por aftsia njerzore pr t asimiluar kto tanmatra sht mjaft e kufizuar. Pr shembull nj tingull shum i lart ose shum i but nuk mund t perceptohet nga veshi. Qeniet njerzore mund t perceptojn vetm gamn mesatare t dridhjeve tanmatrike. Zoti Buda e quajti at "majjhim mgga", mesi i rrugs. sht nj fakt. Poeti Giirish Ghosh tha n kt kontekst:

  l g tre bol ot́he n

  T́nle cheṋŕe komal tr.

  [Nse nuk e akordoni vargun mjaft fort, nuk do t merrni notn e krkuar dhe nse e akordoni shum fort, do t prishet.]

  Ata prej jush q u bien instrumenteve me tela e din mir se nse telat jan t akorduara shum lart, ato do t thyhen dhe nse jan shum t lirshme, nuk mund t prodhojn notat e duhura. Megjithse mendja e njeriut mund t krahasohet me telat e nj instrumenti, do t ishte m e sakt ta krahasonim at me nj re q mbush qiellin, duke i sjell t gjitha objektet brenda domenit t saj. Si zgjerohet mendja e njeriut? Mund t shpjegohet m s miri me analogjin e res. Imagjinoni se ka nj copz t vogl reje n nj cep t qiellit. Gradualisht ajo zgjeron madhsin e saj derisa t mbuloj t gjith qiellin. Ky sht zgjerim ektoplazmatik. Ndrsa mendja zgjerohet n t gjitha drejtimet, ajo i sjell t gjitha objektet brenda periferis s saj. sht thelbsore q mendja t mbaj nj prshtatje t prsosur mes vetes dhe objekteve t saj. Nj dit m par ju thash se mendja krkon gjithmon nj objekt dhe krcen nga objekti n objekt n varsi t shkalls s trheqjes. Merre rastin e ktij mbshtetsi pran meje. Nse e marr dhe e lviz nga e majta n t djatht, mendja do t mbetet e lidhur me t gjat gjith kohzgjatjes s lvizjes s saj. Mbani mend, prpara se t them se mendja mbetet e lidhur me objektin pr t cilin trheqja e saj sht m e madhe. N rastin e mbshtjellsit, mendja sht m e lidhur pr ta pasur at n ann e djatht sesa n t majtn sepse kjo do t jet m e rehatshme, dhe kshtu preokupimi i saj sht me vendosjen e mbajtsit n t djatht.

  N fazn ekendriya, q sht faza e tret n pratyhra, njeriu zgjeron sfern ektoplazmike t dikujt ashtu si nj re q mbush qiellin – sa her q reja kalon mbi nj objekt, ajo e fut at brenda sfers s saj t ndikimit. Por kjo nuk sht kshtu n rastin e Parama Puruśa. Sa her q sfera e Tij mendore rritet, entitete t shumta dalin brenda mendjes s Tij, mbeten n nj gjendje rrjedhjeje pr ca koh dhe m pas treten prsri n T. Mikrokozmoset q krijohen, mirmbahen dhe shprndahen brenda Mendjes Kozmike jan cilsisht pothuajse t njjtat mnyra si Parama Puruśa, por natyrisht ato ndryshojn n mnyr sasiore. Mendja Kozmike sht jashtzakonisht e gjer; mendja e njsis individuale njerzore sht e vogl. Mendja e njsis zgjerohet vetm n sfern ektoplazmike, si reja q mbush qiellin, dhe n procesin e zgjerimit i sjell mendjet e tjera t njsive brenda sfers s saj t kontrollit. Kur zgjerohet jashtzakonisht, ai gjithashtu mund t ushtroj njfar ndikimi n mendjen kozmike.

  Supozoni se dy njerz, z. A dhe z. B, kan mendje t vogl. Pas praktiks s meditimit t thell, z. A arrin t zgjeroj periferin e mendjes s tij t njsis dhe mund t ndikoj n mendjen e z. B. Jo vetm kaq, ai mund t ndikoj edhe n mendjen e gjer t Parama Puruśa. Kjo prpjekje pr zgjerim mendor quhet Vidy Tantra.

  Procesi shkencor i zgjerimit t mendjes quhet Tantra. Tantra rrjedh si tan + trae (folje rrnj) + d́a, dhe fjal pr fjal do t thot t arrish lirimin prmes zgjerimit. Supozoni se jeni ulur i palvizshm n nj vend pasi jeni lidhur me litar. Tani mund t liroheni ose duke e prer litarin me thik, ose duke marr frym aq thell pr t zgjeruar gjoksin sa litari t kputet. N rrugn e Tantra-s, njeriu zgjeron mendjen pr t kputur skllavrin e vrttis, ripus, pashas, etj. Ky sht qllimi i Vidy Tantra ose praktikes shpirterore.

  Supozoni se nj person po prpiqet t zgjeroj mendjen, jo pr t arritur Parama Puruśa, por nj qllim t paprpunuar si emri, fama ose pasuria. N at proces shkenca sht e njjt, por rruga aktuale eshte e ndryshme. Ai q ndjek kt rrug degjenerohet mendrisht. Kjo gjendje quhet Prakrtiliina avasth n shkrimet e shenjta. Sepse njerzit e till bhen po aq t paprpunuar sa materia. Nj person, mendja e t cilit sht e zhytur n para, bhet vet para. Po, nj qenie njerzore e ndrgjegjshme shndrrohet n para t paprpunuara. Qeniet njerzore jan t vetdijshme se jan njerz, por nj rupi-monedhe indiane nuk e di se sht nj rupi. Ka kategori t tjera si kjo si yakśa, gandharv, kinnara, vidydhara, vidhehaliina dhe siddha t cilat jan kategorizuar sipas shkalls s ashprsis ose hollsis ektoplazmike. Ju jeni mjeshtri i ektoplazms tuaj - ju mund ta zgjeroni at n t gjith qiellin e gjer, ose mund ta kufizoni at n horizontin e nj reje t vetmuar. Kjo varet nga vullneti juaj.

  Shtat kategorit e prmendura m lart ndonjher jan prshkruar n shkrimet e shenjta si devayoni. Ata nuk jan saktsisht perndi, por jan disi t ngjashm me ta, kshtu q devayoni sht termi i sakt. N mnyr t ngjashme, njerzit q kan frik nga fantazmat nuk e prdorin kurr fjaln "bhuta" (fantazm) gjat nats q t mos e zemrojn fantazmn. N vend t ksaj, ata u referohen atyre si "upadevat" (gjysm-zot), pr t'i qetsuar. Po kshtu, n nj nat t errt njerzit nuk prdorin kurr fjaln "sap" (gjarpr, por "lata" (litar) n vend t ksaj! Dhe n rast t smundjeve t caktuara ata thon se "perndesh filan ka treguar mshir." Vshtir se mund t prshkruhet si mshir, m sakt hyjnesha po shkakton dhimbje, por njerzit ende e quajn at "mshira e perndeshs." Nuk do t'i prmend emrat e smundjeve, por t gjith e dini se cilat jan ato.

  Le t rifillojm diskutimin ton origjinal. Supozoni se nj person q bn praktik shpirtrore duke menduar vazhdimisht pr para (d.m.th., po ndjek si shreya ashtu edhe preya) edhe kur sht duke medituar. Nse ai do t vdiste duke menduar pr rupi, faktort e ngurt dhe t lngshm t trupit do t zhdukeshin, por mendja do t vazhdonte t funksiononte prmes tre faktorve themelor t mbetur - ndriues, ajror dhe eterik. Ky trup prej tre faktorsh nuk sht qart i dukshm pr syrin, megjithat mendja e lindur nga saḿskrat e natyrshme t dikujt ende funksionon prmes tij. “Mendja e patrupzuar” i shpreh dshirat e saj mendore prmes vibrimeve. Nse dikush mund t vendos kontakt vibrues me ato entitete, do t ishte n gjendje t komunikonte me ta. Duke mos pasur nj trup t fort ose nj kord vokale (si nj e ashtuquajtur fantazm) ata nuk mund t flasin me z. Pra, pr t'i shprehur dshirat e tyre ata duhet t prdorin dridhjet. Personi, qllimi i t cilit n jet nuk sht Parama Puruśa, por nj tenxhere me pasuri, pas vdekjes do t jetoj pran nj burimi parash n trupin e tij t padukshm t tre faktorve. Ju mund t'i quani fenomene t tilla "fantazma" pasi ato nuk jan t dukshme me sy, por termi i duhur sht "yaksa". N gjuhn bengale, njerzit ndonjher thon "yakśer dhn" ose "pasuria e nj yakśa". Nj yakśa shpesh ruan thesarin e fshehur nn tok.

  Ky nocion i yakśa ka qen n mod q nga periudha para-Jaena. N shumicn e vendeve t tempujve t Jaenas ka pa ndryshim figura t yakśa dhe yakśinii. N tempullin e Jaena, i cili sht grmuar pran nanda Nagar (selia e nanda Mrga) jan gjetur figura t yakśa dhe yakśinii. N koht e lashta, nj klas njerzish adhuronin yakśa. Edhe tani n Mithila ka nj vend t caktuar ose nj pem banyan ose peepul brenda ose jasht fshatit q quhet Brahmastn Ktu Brahmastn do t thot vendi i adhurimit t nj yakśa.

  Lloji i dyt i devajonit sht gandharva. Supozoni se nj person po kultivon sinqerisht shkencn e muziks (nj deg e estetiks – nandana vijiṋna) Nandana do t thot t japsh dhe t prftosh knaqsi. Ndrsa dikush kultivon shkencn e muziks, ai merr knaqsi dhe njkohsisht i jep knaqsi Parama Puruśa. Por nse dikush beson se nandan vijiṋna sht gjithka n jet dhe neglizhon t Lartsuarin nga i cili buron, ai do t mbetet i zhytur n t edhe pas vdekjes. Subjekte t tilla quhen gandharva. Shkenca e muziks quhet gandharva vidya. N shum vende n Indin veriore shkollat e muziks quhen gandharva biddyalya.

  Kategoria e tret e devajoni quhet kinnara. Njerzit q kan nj magjepsje t jashtzakonshme pr bukurin bhen kinnar pas vdekjes. Ata kan nj dobsi t madhe pr veshjet n mod, stolit e shtrenjta e kshtu me radh sepse besojn se nse jan t veshur mir do t trajtohen si perndi. Disa njerz pyesnin: "Kiḿ puruśa?" - "A sht ai burr?" N ato dit njerzit besonin se kishte nj grup njerzish q jetonin n pjesn veriore t Himalajeve, t cilt ishin gjithmon t veshur mir. Pr shkak t bestytnis ata u trajtuan si nj nga devajonit. Ajo zon njihej si Kinnara Desha. Emri i nj prej rretheve n Himachel Pradesh sht gjithashtu Kinnara. N veri t distriktit Kinnara sht Kiḿpuruśa, emri Saskrta pr Tibetin. Kiḿpuruśa do t thot "A jan ata njerz?" N Indin e lasht, besimi i prgjithshm ishte se ata ishin superior ndaj njerzve, se ata ishin devajoni. Pra, Tibeti u quajt Kimpuruśa Varśa. Disa njerz kan nj interpretim t ndryshm. Thon se rrobat e veshura by burrat dhe grat ishin t njjt, kshtu q ishte e vshtir t identifikohej qart seksi i nj personi. Kshtu vendi u quajt Kimpuruśa (a sht ai burr?). Un do t'ju jap nj interpretim m t mir pr hir t historis n nj dat t mvonshme.

  Lloji i katrt i devajoni sht vidydhara. Supozoni se disa njerz fitojn njohuri t mdha prmes studimit intensiv. Nj njohuri e till librore sht teorike, jo praktike. Dijetar t till mund t krahasohen me faqet e nj almanaku. Faqet e tij mund t parashikojn reshje t mdha shiu kt vit, por nse i ndrydhni, nuk do t bjer asnj pik shiu. Kta studiues mund t jen shum pedant, por mbeten shum larg Parama Puruśa.

  Pa e ditur as procedurn e adhurimit t perndeshs Śashtii (perndesh e mirqenies s fmijve), disa priftrinj do t msonin prmendsh t gjith Siddnta kaomudii (libri m autentik gramatikor i shkruar nga Panini). Nuk ishte e panjohur pr disa priftrinj t recitonin vyakarna kaomudii (librin gramatikor t shkruar nga Iishvar chandra Vidyasagar ndrsa adhuronin hyjnin Satyanarayan! Ata e dinin q ndjeksit e thjesht nuk e njihnin gjuhn Saḿskrta dhe do t besonin se duke qen se po recitonin Saḿskrta kaq bukur, Ata duhet t jen t aft pr shkrimet e shenjta!Njerzit q mbeten t zhytur n nj njohuri t till librari gjat gjith jets s tyre dhe nuk prdorin kurr pr t arritur Parama Puruśa quhen vidyadhara pas vdekjes.

  Lloji i pest i devajonit sht Prakrtiliina. Nse nj person vazhdimisht knaqet me gjrat e paprpunuara materiale, e gjith ekzistenca e tij do t shndrrohet n lnd t paprpunuar. N mitologji, historia thot se Ahaly u shndrrua n nj gur pr shkak t ideve t tij t vazhdueshme t vrazhda. Pra, njerzit q pranojn materien si qllimin e tyre, duke mohuar totalisht ekzistencn e Parama Puruśa, ecin n rrugn e degjenerimit dhe bhen prakrtiliina devayonis pas vdekjes.

  Lloji i gjasht i devajoni sht videhaliina. Disa njerz kan nj etje kaq t pashuar pr prfitime materiale, saq mendjet e tyre vrapojn vazhdimisht nga objekti n objekt, duke i uar ata shum larg nga Parama Puruśa. Mendjet e tyre jan n lvizje t prhershme, por nuk arrijn askund, m tepr si demat q lvizin pafundsisht rreth mullirit t bluarjes. Pas vdekjes njerz t till bhen videhaliina.

  Lloji i fundit i devajoni sht siddha. Supozoni se nj person praktikon shkencn shpirtrore me sinqeritet t thell - qllimi i tij i vetm sht t'i shrbej njerzimit dhe t arrij Brahma. Por nse ai e lidh rrugn shpirtrore me nj ndjenj kotsie, duke u ndjer superior ndaj njerzve t thjesht, edhe ai do t bhet devajoni pas vdekjes. Sikur t kishte kontrolluar kotsin e tij, Parama Puruśa do ta kishte ndihmuar t shteronte sashkarat e mbetura. Por nse ai knaqet me kotsin, Hari (kur Parama Puruśa vjedh t tjert saḿskaras ai quhet Hari) nuk do ta vjedh at. Mkatet e tij mund t falen, por jo kotsia e tij. Nj nga emrat e Narayana sht Darpahri ose shkatrrues i kotsis (dhe ky shkatrrim mund t jet i mundimshm dhe i dhimbshm). Narayana i merr sashkarat e padjegura t nj individi, por nse dikush gzohet n lavdin e t qenit praktikues shpirtror, do t duhet t bhet nj Siddha devayoni pas vdekjes. Sipas shkrimeve t shenjta, siddha-t luajn nj rol mjaft t uditshm. Ose duke hyr n mendje ose me ndonj mjet t jashtm, detyra e tyre sht t ndihmojn sadhakat t kuptojn gabimet e tyre. Kshtu, ata ndihmojn sdhakas n procesin e sdhan. Supozoni se nj sdhaka zhvillon nj ndjenj t fort egoje - siddha do t krijoj nj ndjenj t fort n mendjen e tij pr t kuptuar gabimin e tij. Ose supozoni se nj sdhaka sht gati t shkoj n shtegun e mkatit. Siddha do t krijoj nj vetdije n mendjen e sadhakas pr ta frymzuar at t heq dor nga ndjekja e rrugs negative.

  M lejoni t'ju tregoj nj histori. Nj her dy sdhaka Ananda Marga Tantra nga Muzaffarpur po shkonin me autobus n nj vend n ann tjetr t lumit Buŕiigańd́ak, i cili rrjedh nga qyteti Muzaffarpur, pr t br sdhan-n e tyre. Papritur pati nj prmbytje, kshtu q autobusi nuk mundi t kalonte lumin. Megjithat, ata duhej t gjenin njfar rruge, sepse ai vend i veant ishte vendi i caktuar pr meditimin e tyre. Pastaj ata pan nj drit q vezullonte pran bregut t lumit dhe menduan se nse ka drit, duhet t ket disa njerz, dhe ndoshta ata njerz do t jen n gjendje t'u tregojn se si t shkojn n vendin pr meditim n kushte kaq t pafavorshme - duke qen se ishte nata e hns s re ishte errsir. Teksa iu afruan drits, vun re me habin e tyre se ajo po lvizte prpara tyre. Ata vendosn ta ndiqnin. M pas drita filloi t notonte prtej lumit, sadhakat q po e ndiqnin nga afr u befasuan kur zbuluan se n at pik t lumit uji ishte vetm deri n gjunj. Buriigańd́ak sht nj lum i thell, por jo shum i gjer. Drita i drejtoi t sigurt te nj pem n ann tjetr t lumit dhe m pas u zhduk. Ata dy cryas u uln n nj distanc nga pema dhe kryen sdhan-n e tyre. Kishte nj mirkuptim mes tyre q m pas u takuan nn pem, si ishte planifikuar, dhe u befasuan nga rishfaqja e drits, e cila i oi prsri prtej lumit dhe arritn n bregun tjetr, drita u zhduk prsri. Kjo nuk ishte vepr e nj fantazme sepse fantazmat nuk ekzistojn – ishte puna e nj siddha devayoni.  Burimi: Ekendriya

  Publikuar ne: Ananda Marga Filozofia me pak fjal

  Shrii Shrii nandamrti
  Ndryshuar pr her t fundit nga ATMAN : 27-08-2023 m 17:15

 3. #643
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,794

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Ekendriya

  T dieln e kaluar fillova t diskutoj pr ekendriya. Thash se mendja e njeriut sht si nj re q prhapet ngadal dhe gradualisht npr qiell; duke sjell gjithka q has n periferi t saj. Ky subjektivizim quhet jiṋna (dije) n Saḿskrta. Procesi i njohjes ka disa faza.

  far sht dituria? sht nj asimilim psikik i projeksioneve t jashtme. Parama Puruśa ka krijuar projeksione t panumrta n botn e jashtme - qiellin, ern, kodrat, malet dhe shum entitete t tjera. Ne mund ose nuk mund t'i shohim ato, por ato ekzistojn. Ka subjekte t panumrta (njsia "I's") dshmitare dhe objekte t panumrta q dshmohen. Kto njsi "Un" po mendojn, "Un jam projeksioni i Parama Puruśa dhe objektet q un perceptoj jan gjithashtu projeksioni i Parama Puruśa". Kjo sht faza e par e dijes.

  N fazn tjetr qeniet njerzore zhvillojn nj dshir pr t ditur m shum pr ato objekte t jashtme. Ata vn n dyshim se far jan, ku, kur dhe si e kan origjinn, e kshtu me radh. Po kshtu ata krkojn t zbulojn m shum pr veten e tyre dhe parashtrojn t njjtat pyetje themelore. Kasya tvaḿ v kuta yatah. "Kush jam un?" ata pyesin. “Nga kam ardhur? Dhe pse? Ku t shkoj nga ktu?”

  Juŕite ci kothy juŕi

  Koth urrej ese koth bhese yi

  [Dua t gjej paqen, por si?

  Nga kam ardhur dhe ku po lviz?]

  N krkimin e tyre pr prgjigjen, qeniet njerzore prpiqen t kuptojn at Entitet Suprem. Kjo sht faza e dyt e dijes.

  Duke par nj milingon, mund t bni shum pyetje; Ku jetojn milingonat? Sa kmb kan? Si shohin dhe dgjojn? Ju e studioni milingonn n mnyra t ndryshme. Milingona subjektivizohet dhe imazhi i saj krijohet n mendjen tuaj. Ju mund t vizualizoni lehtsisht pjest e ndryshme t tij, duke ju lejuar t krijoni nj ide pr t. Ky sht procesi i marrjes s njohurive, nj proces i ndar n tre faza: ava-tmasthiiksrańa, upa-tmasthiikarańa dhe samyak-tmasthiikrańa.

  N fazn e par (ava-tmasthiikarań) ju krijoni nj ide t prafrt pr nj objekt n botn e jashtme, por nuk prpiqeni t hyni n sfern e tij psikike. Ky sht procesi normal n lidhje me shumicn e objekteve. Ju mund t thoni, “Kjo specie e palmirs rritet me bollk n Indin veriore. Ka karakteristika t tilla dhe t tilla. Por kjo specie e palmirs sht e zakonshme n Indin jugore. Duket krejt ndryshe nga kushriri i saj verior.” Pra, n procesin e ava-tmasthiikarańa (asimilimi siprfaqsor i projeksionit) ne studiojm karakteristikat e jashtme t nj objekti. Nse dikush ju pyet, mund t bni lehtsisht nj prshkrim t llojeve t ndryshme t palmirs, por nuk do t mund t futeni m thell sepse nuk keni hyr n sfern e saj psikike. Nga vzhgimi i jashtm ju mund t prcaktoni natyrn e nj personi, por pa deprtuar n sfern e tij psikike nuk do t jeni n gjendje t dalloni nse ai sht vrtet i mir, apo thjesht nj person i lig me maskn e nj njeriu t mir.

  Deprtimi n sfern psikike mund t bhet n dy mnyra: prmes psikologjis s aplikuar dhe prmes Hirit Kozmik. Kur arrini cilsin e gjithdijshmris makrokosmike, me hirin e Tij, mendja juaj mund t hyj lehtsisht n mendjet e t tjerve.

  Shumica e njerzve mund t arrijn fazn e asimilimit siprfaqsor psikik. Me kt njohuri siprfaqsore, panditt debatojn mes tyre, studiuesit shkruajn teza dhe grupe intelektualsh hedhin posht argumentet e njri-tjetrit. uditrisht, shum t ashtuquajtur intelektual kan fryr jashtzakonisht ego, edhe pse e kan arritur vetm kt njohuri siprfaqsore. N fakt ata din kaq pak.

  tmajiṋnaḿ vidurjiṋnaḿ jiṋnnyanyni ynitu;

  Tni jiṋnvabhsni srasyanaeva bodhant.

  “Njohuria e brendshme, q sht njohja e vetvetes, dhe jo njohja e intelektit, sht njohuri e vrtet. Njohurit e tjera jan thjesht hija e dijes. Prmes njohurive intelektuale nuk mund t arrihet asgj.” Sado t ditur mund t jen njerzit n kt bot, t gjith po hedhin balt n sfern e asimilimit siprfaqsor psikik. Ata mbeten t paditur pr realitetin pas do objekti. Ky lloj asimilimi psikik siprfaqsor ndodh pr shkak t studimit, kultivimit t intelektit, perceptimit t drejtprdrejt, konkluzionit, dshmis dhe autoritetit.

  Perceptimi ndodh kur organet shqisore asimilojn objektin e jashtmcts. Saktsia e tij varet nga shkalla e asimilimit. Nse syt tan jan t dmtuar, pr shembull, edhe perceptimi prmes tyre bhet i dmtuar. Nse dikush hedh nj vshtrim me nxitim te farat e domates, farat brinjale dhe farat e specit djegs, njri mund t gaboj njra me tjetrn. Pra, perceptimi nuk sht gjithmon nj burim i besueshm informacioni.

  Burimi i dyt i njohurive sht prfundimi, i cili sht edhe m i pasigurt n prcjelljen e informacionit nga bota e jashtme. N dimr tymi ngrihet nga shum burime. Supozoni se uji shndrrohet papritur n avull, duket sikur po ngrihet tymi. Nse e konsideroni at avull si tym, e keni gabim. Kshtu, prfundimi nuk sht nj burim i besueshm njohurish. Supozoni se shihni tym q del nga nj kasolle me kasht. Mund t arrini n prfundimin se kasollja sht n zjarr, por me hetime t mtejshme do t kuptoni se familja po ndez furrn. Pra, prmes prfundimit nuk mund t arrihet n nj prfundim t sigurt.

  Burimi tjetr i dijes sht autoriteti (gama). Njerzit zakonisht i pranojn fjalt e nj msuesi ose fjalt e shtypura si t sakta faktike. Kur dikush thekson se disa nga informacionet e shtypura n nj libr t caktuar jan t gabuara, njerzit e thjesht do t refuzojn ta besojn, sepse pr ta fjala e shtypur sht e shenjt. Kam lexuar n nj faqe t Nammi Krśńasundaraḿ, Suniilakomalacchaviḿ. Sipas drejtshkrimit Saḿskrta duhet “lakśabim”, por gabimisht sht shtypur si “lacchaviḿ”. Njerzit e zakonshm do t thon se e kan par t shkruar n at mnyr n nj libr, kshtu q si mund t jet e gabuar? Kshtu q autoriteti nuk sht nj burim i besueshm i njohurive. Pra, asimilimi siprfaqsor psikik i objekteve t jashtme nprmjet perceptimit, konkluzionit ose autoritetit t drejtprdrejt sht shum i pabesueshm.

  N fazn upa-tmasthiikarań njeriu hyn n shtresn psikike. Merrni rastin e pems s palmirs. Cilit grup i prket? I prket grupit t palmave. Cilat jan karakteristikat fizike t pemve t grupit t palmave? Cilat jan dshirat e tyre psikike? Duke br pyetje t tilla do t fitoni njohuri pr palmirn dhe psikologjin e saj t veant. Do t kuptoni se nse pshtymja e ndonj kafshe prek pemn e palmirs, rritja e saj ngec. Supozoni se nj kafsh ha gjethet e nj fidani palmire dhe hedh pak nga pshtyma e saj mbi bim. Shpejtsia e rritjes s saj sigurisht q do t pengohet. Pra, sipas psikologjis s tij t veant, ajo reagon kur pshtyma e jashtme bie n kontakt me lngun e saj t brendshm psikik. Rrjedhimisht, rritja e tij natyrore dhe kapaciteti i frytdhnsit do t ulet. Ky sht rregulli i prgjithshm i t gjitha pemve t grupit t palmave. Arrat e arrs s arrs s arrs s kokosit dhe arra e betelit kan t njjtat karakteristika. Ju do t'i kuptoni kto fakte prmes upa-tmasthikarańam sepse njiheni me psikologjin baz t saj. Kur uleni pran nj peme, do t kuptoni n mnyr intuitive se far po mendon pema. Sigurisht, pema nuk do t thot asgj me z t lart, por ju do t jeni n gjendje t komunikoni me t sepse mendja juaj ka krijuar nj lidhje me mendjen e saj. Lidhur me karakteristikat e pemve n grupin e palmave, [[Kśań]] tha:

  Bra batsare phele tl,

  Yadi n lge gorur nl.

  [[Palma]] jep fryte n moshn dymbdhjet vje, me kusht q t mos preket nga pshtyma e lopve.]

  [[Palma nuk mund t toleroj pshtymn e lops.]] Kshtu, n fazn e upa-tmasthikarańa, njeriu bie n kontakt me zemrn e brendshme, jetn e brendshme dhe mendjen e brendshme t t gjitha objekteve, duke uar n njohjen e dikujt q bhet m e thell dhe m e konfirmuar. Mendja merr shum knaqsi nga kontakti i saj me mendjen e brendshme t disa bimve, kafshve dhe qenieve njerzore, sepse nprmjet nj kontakti t till njeriu mund t'u shrbej m mir atyre. Dikush do t zhvilloj nj shkall t caktuar t vetknaqsis pr asimilimin psikik t dikujt do t ket qen i dobishm. Ky sht gjithashtu nj hap n prvetsimin e njohurive. Por ka nj disavantazh t veant. Ky kontakt me mendjen e brendshme t nj peme, kafshe ose qenie njerzore varet nga freskia ose forca e mendjes suaj. Nse pr ndonj arsye humbet fuqia juaj mendore, aftsia pr t marr njohuri prmes asimilimit psikik siprfaqsor dhe upa-tmasthikarańa gjithashtu do t humbas. Supozoni se jeni nj psikolog shum me prvoj. Nse mendja juaj pushon s funksionuari si duhet, nuk do t jeni n gjendje t prdorni asnj nga ato njohuri q keni marr. Njerzit q kan praktikuar sdhan-n e avidy tantra mund t zhvillojn fuqin pr t njohur mendjet e t tjerve. Por nj fuqi e till e fituar sht jetshkurtr - do t'i braktis ata nj dit. Nse e keqprdorin qoft edhe nj sasi t vogl t ksaj fuqie t fituar, do ta humbasin menjher. Ndoshta keni dgjuar pr disa raste kur kjo ka ndodhur.

  Faza e fundit sht samyaka tmasthiikarańa. Kur reja e mendjes q mbush qiellin drejtohet drejt Parama Puruśa ajo quhet dharmamega n shkrimet e shenjta. Qeniet njerzore vijn n afrsi me Parama Puruśa prmes shkencs s dharmamega-s. Kjo faz quhet samyaka tmasthiikarańa. sht faza n t ciln sdhakas formojn nj kuptim t qart t phsferat fizike, psikike dhe shpirtrore t jets. Kshtu ata msojn pr gjithka t ktij universi. Njohurit e tyre jan t qndrueshme, prfundimtare dhe absolute. Shkrimi thot, rtambhar tatra prajiṋ, d.m.th., njohuria e tyre sht e mbushur me vrtetsi.

  Njohuria e prhershme nuk sht e mundur nprmjet perceptimit, konkluzionit ose autoritetit, ose duke studiuar libra ose diskurse. Njohuria q njeriu arrin duke zgjeruar mendjen e tij n sfern psikike nprmjet praktiks s sdhan, t cils i dhash emrin upa tmasthiikarańa, gjithashtu nuk sht e prjetshme, megjithse zgjat pr nj periudh t caktuar. Njohuria bhet e prhershme vetm kur qeniet njerzore trheqin t gjith elementin intuitiv dhe e prqendrojn at n pikn e tyre shpirtrore t ideimit. N at koh i gjith universi hyn brenda fushveprimit t mendjes s tyre dhe ata bhen t gjithdijshm.  Burimi: Ekendriya

  Publikuar ne: Ananda Marga Filozofia me pak fjal

  Shrii Shrii nandamrti

 4. #644
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,794

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Ekendriya


  N fjalimin e mparshm diskutova procesin e prvetsimit t njohurive. Dhe n diskursin m par shpjegova shtat llojet e devajoni. Ata t gjith hyjn brenda fushs s ekendriya. Pr t pasur nj kuptim t qart t ksaj faze t ekendriya, krkohet nj diskutim mbi gjrat e mendjes.

  Ndrsa analizoj natyrn e mendjes, mbaj mend dika q nuk sht krejtsisht jasht kontekstit. N bengali, fjala sakrta mana (mendje) shqiptohet "mon" dhe jo "njeri". Shkronja "a" (অ) ka tre stile t shqiptimit. saḿvrta, vivrta dhe tiryak.

  Stili Saḿvrta i shqiptimit sht [[ক-অ. Vivrta sht ক্, অ dhe tiryak sht কো-অো]]. Merrni fjaln "aman" pr shembull: "a" shqiptohet n stilin Saḿvrta dhe "ma" n stilin tiryak. Merrni nj shembull tjetr: "kakhan". Ktu shkronja "ka" shqiptohet n stilin saḿvrta ndrsa "kha" shqiptohet n stilin tiryak. N gjuht e Bihar, Angika, Maithili dhe Magahi, "ma" shqiptohet si [["mo-a"]].

  Megjithat mendja sht nj gjendje e veant ektoplazmike. Ktu nuk prdor shpesh ektoplazm ose endoplazm. Mendja sht nj entitet rrjedhs q dshiron t rrethoj pr t glltitur do objekt. far bni me objektin e nj personi q e duam kaq shum? Ju dshironi t kontrolloni at objekt ose at person sipas vullnetit tuaj mendor. do nn dshiron q djali i saj t jet nn kontrollin e saj. Nse fmija i saj del jasht kontrollit, ajo ankohet: "Epo, djali im m ka qen i bindur, por jo m shum - sot ai sht nn kontrollin e gruas s tij". Pra, t gjith duan t kontrollojn objektet ose qeniet njerzore. Kjo sht gjendja aktuale e punve psikike. Ather far sht ekendriya? Kur zhvillon nj magjepsje pr nj objekt ose person t caktuar, mendja jote e rrethon at. N kt proces zgjerimi mendja juaj zhvillon nj plqim t veant pr objektin ose personin me t cilin bie n kontakt. Kjo ndodh kur saḿskra e brendshme e personit ose e objektit sht n prshtatje t prsosur me samskarat tuaja. Ju vini re se dridhja ritmike e atij entiteti dhe ritmi juaj psikik jan paralel (nuk ka asnj imponim nga askund) dhe ju krijoni nj dashuri pr t. Un ju kam shpjeguar tashm ndryshimin midis "magjepsjes" dhe "dashuris".

  Cili sht importi aktual i ekendriya? N fillim mendja trhiqet drejt entitetit n nj mnyr t veant - ajo rrjedh pa pengesa prtej kufirit t plqimit dhe hyn n sfern e dashuris. N at koh mendja nuk ka as dshirn dhe as hapsirn pr ndonj shprqendrim. Gjithka q dshiron sht t rrjedh drejt objektit q do. Nse ndeshet me nj entitet t dyt gjat rrugs, do ta injoroj at, aq e fort sht ndjekja e tij e vetme pr objektin e saj t dashuris.

  Uct́an burr n mne brań,

  Shudhu tri pne chut́e yy.

  [Mendja sht jashtzakonisht e padurueshme - nuk dgjon asknd,

  Por nxiton drejt objektit t saj t dashuris.]

  Kshtu q mendja lviz drejt thelbit Suprem. Ju mund t njihni disa njerz, mendja e t cilve shkon gjithmon pas parave. Ju mund t'i keni krkuar q t ulen pr nj koh dhe t bisedojn dhe t habiteni nga arsyetimi i tyre, duke thn se ishin shum t zn dhe duhej t nxitonin n burs. Nse ndjekja e tyre pr para pengohet n fardo mnyre, nse i shmanget zotrimit t tyre, nse shkputen plotsisht prej saj, mendjet e tyre do t humbasin bazn e tyre dhe ata do t vdesin.

  T gjitha objektet e paprpunuara mbi t cilat njerzit bazojn shpresat dhe aspiratat e tyre sigurisht q do t zhduken nj dit, sepse natyra e ksaj bote relative sht "Yah gacchati sah gacchati" - "fardo q vjen, shkon". Kur njerzit jan t braktisur nga objektet e tyre t vrazhda t dshirs, ata hahen nga zhgnjimi dhe zhgnjimi dhe vdesin nj vdekje t mjer.

  Kam dgjuar se nj her, kur monedha u zhvlersua, papritmas vdiq nj tregtar i pasur jute, sepse e gjith aspirata e jets s tij bazohej n para. Ai nuk mund t prballej me mundsin q t ndahej me objektin e tij t dashur t dshirs.

  Kjo sht ekendriya. Njeriu duhet ta prqendroj mendjen te i Larti ZOT, duke prjashtuar t gjitha objektet e zakonshme; sepse ato nuk mund t japin mbshtetje t qndrueshme. T vijn dhe t shkojn sht natyra e tyre e brendshme.

  Nse dikush i prqendron t gjitha rrjedhat dhe disponimet e mendjes n nj objekt, ide ose filozofi t caktuar pr t prmbushur shpresat dhe aspiratat e dikujt, a mund t quhet ekendriya? Ju e dini n t kaluarn n Indi ka pasur nj debat mbi teorin e jo-dualizmit t pastr (vishuddha advaetavada) q vazhdoi pr nj koh t gjat. Sot kjo teori sht hedhur posht pothuajse totalisht. Ata q e pranuan at si filozofin e tyre t dashur, duke investuar t gjith energjin e tyre mendore t grumbulluar n degt dhe degzimet e ndryshme t saj, patn nj fund tragjik. Ata zbuluan se trungu i pems, n degt, degzat dhe gjethet e s cils ishin strehuar, ishte prer! Ata u bashkuan me radht e t vdekurve , shpresat dhe aspiratat e tyre u shkatrruan prgjithmon. Jeta e nj personi t fiksuar pas teoris filozofike, i cili mohon ekzistencn e Parama Puruśa, sht i detyruar t bhet me zhgnjime. Kjo sht arsyeja pse n fazn e ekendriya nuk sht e menur t pranosh ndonj objekt fizik ose doktrin intelektuale si objekt t ideimit t dikujt.

  Kur nj doktrin intelektuale provohet e pavlefshme n betejn e logjiks dhe n fund tregohet se sht dogmatike, far ndodh? Karakteristik e dogms sht t zgjerohet gjithnj e m shum. A e dini se far zgjerohet kur pritet? Prgjigja sht nj laps, nj pellg dhe nj dogm. Nse dikush prpiqet t heq nj dogm nga mendja e njerzve, ata priren t prdorin edhe m shum dogma pr t justifikuar dogmn e tyre aktuale. Edhe kur jan t mundur, ata refuzojn t pranojn humbjen. Ka disa t ashtuquajtur dijetar q hasin n nj disfat drrmuese, por nuk e pranojn kurr se jan mundur. Ata e quajn at nj "trheqje vullnetare". Pra, nse pranoni ndonj objekt t zakonshm ose ndonj ide dogmatike si qllim t jets tuaj, do ta gjeni veten t mbyllur n birucn m t errt.

  Fryma e vrtet e ekendriya sht kjo: mendja, pasi ka hedhur posht t gjitha objektet fizike, idet dhe dogmat, prqafon t Lartsuarin ZOT si synimin suprem dhe t vetm.  Burimi: Ekendriya

  Publikuar ne: Ananda Marga Filozofia me pak fjal

  Shrii Shrii nandamrti

 5. #645
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,794

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Ekendriya

  N diskutimin tim t mparshm un shpjegova se mendja mund t pranoj dika fizike si objekt t saj. Dallimi midis ktyre t dyjave sht minimal. Nj objekt q ka m pak hapsir ndr-atomike dhe ndr-molekulare sht ajo q ne e quajm materie. N sfern fizike ndryshimet n mendim ndodhin pr shkak t ndryshimeve n hapsirn ektoplazmike ose introplazmike.

  Asnj qllim fizik i jets njerzore nuk mund t jet kurr i prhershm. Asnj entitet i ksaj bote nuk ka nj shpejtsi uniforme. Merrni organet shqisore dhe objektet fizike. Shpejtsia e ktyre t dyjave nuk sht e barabart - njra lviz prpara ndrsa tjetra mbetet prapa. Ata jan njsoj si dy automjete - njra q prshpejton, tjetra ngadalson. Por pas pak ai q ishte pas e kap tjetrin dhe e kalon. Kshtu, ekziston nj konflikt i vazhdueshm midis entiteteve fizike q ju vlersoni si objekte t dshirave tuaja sot, dhe objekteve fizike q do t ken nj pozit t nj rndsie t madhe n jetn tuaj nesr, kur ju ecni prpara n rrugn tuaj, njri prparon, tjetri bie ose mbetet mbrapa.

  Nj her, n fmijrin time, qndrova n nj fshat n rrethin Bhagalpur, t cilin e dashurova pa mas. Dyzet vjet pasi u ktheva n fshat. Krkova lumin dhe pellgjet e mia t preferuara, por nuk munda t'i gjeja. Nuk gjeta as kndin e lojrave, as shtpit q m kujtoheshin. Dhe shtpia n t ciln jetonim dukej aq ndryshe sa mezi e njihja. Lumi ku ne laheshim dhe luanim ishte i papar, sepse kishte ndryshuar rrjedhn e tij dhe rridhte rreth dy milje larg fshatit. Natyrisht, pr fshatin nuk ndihesha njsoj si m par. N fakt u ndjeva i mrzitur dhe u largova menjher nga vendi. Pse ndodhi kjo? Sepse jeta ime dhe jeta e fshatit nuk po ecnin me t njjtn shpejtsi. Kishte nj hendek mes meje dhe fshatit. "Ditt e mira t vjetra" kishin vdekur dhe ikn. N botn materiale qeniet njerzore duhet t'i kryejn detyrat e tyre pa u lidhur nga prangat. Mendja nuk duhet t lidhet pafuqishm me ndonj gj t padshirueshme, prndryshe do t'i duhet t psoj mundime t rnda. Njeriu i menur i kryen detyrat e tij ose t saj n bot pa u lidhur me asgj. Duhet mbajtur mend gjithmon,

  Thkbo n bhi thkbo n keu, thben bhi kichu,

  Ei nande yore chale kler pichu pichu.

  [N kt bot askush nuk sht i pavdekshm

  Asgj nuk sht e prhershme.

  Duke e ditur kt t vrtet supreme, ecni prpara,

  Duke ndjekur me knaqsi gjurmt e kohs.]  j tomder yeman jnchi temni jnte jnte,

  Tvary yena sakal jn yy jiivaner prnte;

  Ei ye nesh lglo cokhe ei t́ukui ye chot́e,

  Amni yena samay mr vki n ray mot́e;

  Jiṋner cakśu! Svarge giye yy yadi yk khuli,

  Martte yena n bheuṋge yy mithye Myguli.  Gjithmon mbani mend se ju duhet t kryeni detyrat tuaja duke qen plotsisht t vetdijshm pr qllimin tuaj Suprem. Si e prmenda tashm, filozofia e cila sot pranohet si e pagabueshme, nesr do t refuzohet prmes argumentimit logjik. Struktura e gjer e bazuar n at filozofi irracionale do t shkrmoqet si nj shtpi prej rere. Asnj nocion intelektual nuk duhet pranuar si synim Suprem i jets.

  Mana eva manuśyńm krnaḿ bandhamokśayoh,

  Bandhasya viśaysaungimuktonirviśayaḿ tath.

  “Mendja sht shkaku i skllavris ose i lirimit t qenieve njerzore. Nj person n robri sht i lidhur me nj objekt mendor ose fizik, ndrsa i liruari sht i lir nga t gjitha sendet.” Nse mendja sht e kufizuar n dika fizike ose psikike, ajo sht e detyruar t sulmohet nga knaqsia ose dhimbja - sht e pashmangshme. Sado q t prpiqeni, nuk mund ta shmangni at, sepse jeni t lidhur n mnyr t pandashme me objektet tuaja.

  sht gjithashtu e vrtet q ju nuk do t qndroni prgjithmon t lidhur me objektin tuaj, sepse shpejtsia e lvizjes s t dyjave nuk mund t jet e barabart prgjithmon. Personi me t cilin jetoni me gjith ngrohtsin e jets suaj prfundimisht do t'ju braktis - kjo sht nj loj mizore. Prball ktij realiteti t zymt, njeriu duhet t jet shum i kujdesshm n zgjedhjen e qllimit. Nj gj sht e qart – vetm Entiteti Suprem duhet t pranohet si synimi i dikujt. shtja e ndryshimit n shpejtsi nuk lind n rastin e Parama Puruśa sepse Ai sht prtej shpejtsis. Kjo sht jashtzakonisht e rndsishme. Kur bhet fjal pr shpejtsin, njeriu ose prparon ose ngelet prapa. Shpejtsia ndryshon midis atyre entiteteve q hyjn n domenin e kohs, hapsirs dhe personit. Por Parama Puruśa sht prtej Faktorve relatativ pr Ate jan faktort relativ (ata qe jan t ngulitura n T) dhe kshtu shtja e shpejtsis nuk shtrohet.

  Ktu lind nj pyetje me vend – si dalin faktort relativ themelor? Hapsira shfaqet kur Enti Suprem shndrrohet n pes faktor themelor pr shkak t ndikimit detyrues t parimeve sensitive, mutative dhe statike t Prakrtit. Gjendja n t ciln Parama Puruśa nuk transformohet n pes faktort themelor sht prtej fushveprimit t hapsirs.

  Koha sht nj matje mendore e motivimit t veprimit. Pr nj person t zakonshm duket sikur toka sht e fiksuar dhe dielli lviz rreth toks. Ai ose ajo e kupton q toka lviz diellin, por nga perceptimi, duket se dielli lviz rreth toks. Mendja mat lvizjen e diellit rrotullues. Llogarit pozicionin e ndryshm t diellit n mngjes, n mesdit dhe n mbrmje. Nse mendja ose entiteti rrotullues do t zhdukej, koha gjithashtu do t pushonte s ekzistuari. Pra, koha do t pushoj s ekzistuari vetm kur Parama Puruśa t mos transformohet m n universin e manifestuar n rrjedhn e ciklit t Tij kozmik.

  Faktori i tret relativ sht personi. N fakt, ekziston vetm Parama Puruśa-ZOTI. Por kur Ai-ZOTI metamorfozon Veten n shum njerz me nj humor te larte dhe luan me manifestimin e tij t krijuar, del n pah faktori personal. Nuk ka pasur asnj faktor personal para krijimit, as nuk do t ket pas shprbrjes s tij. Kur Parama Puruśa mbetet n qndrimin e Tij origjinal, Ai sht pabulumi m i lart psiko-shpirtror i mendjes njerzore. Por problemi sht se mbi kt Entitet Impersonal nuk mund t meditohet. Vetm kur Ai e ndryshon qndrimin e Tij origjinal (nitynanda) n qndrimin e Tij lozonjar (liilananda), qeniet njerzore mund ta bjn At qllimin Suprem t jets dhe nj objekt meditimi. Kur Enti Suprem metamorfozohet n qndrimin e Tij lozonjar, faktort relativ duhet t ekzistojn, prndryshe si do t luaj Ai me krijimet e tij?

  Ju nuk mund ta shihni elektricitetin drejtprdrejt (askush nuk e ka par ndonjher), por mund ta shihni efektin e tij n ventilatorin rrotullues dhe llambn e ndezur. Kur Parama Puruśa mbetet i preokupuar me t gjitha objektet e Tij, t gjalla dhe t pajeta, n qndrimin e Tij lozonjar, ather ju leht mund t meditoni mbi T. do objekt material ose psikik q dikush e prvetson si objekt adhurimi t dikujt sigurisht q do t zhduket nj dit duke e ln at t shkatrruar plotsisht. Por Enti Suprem q ka luajtur me mikrokozmoset e Tij t krijuara q nga prjetsia do t mbetet. Ai sht i vetmi objekt adhurimi pr qeniet njerzore. Prandaj njerzit inteligjent do t pranojn Parama Puruśa si qllimin e tyre dhe asgj tjetr.

  Ekziston nj faktor tjetr i rndsishm pr t'u marr parasysh.

  nanda brahmeti vyajant nanddheva khalvimni bhtni jyante

  nandena jtani jiivanti nandaḿ prayantyabhisaḿ vishantiiti.

  Duhet njohur Brahma, mishrimi i lumturis (nandam). T gjitha entitetet e krijuara kan dal nga nandam, jan ruajtur n nandam dhe m n fund do t shprbhen n nandam. N fazn fillestare, qeniet njerzore prpiqen ta arrijn kt Entitet Suprem me an t nj indrija n nj koh, por n nj faz prfundimtare e arrijn At me gjith ekzistencn e tyre (d.m.th., t gjitha mendimet, prirjet dhe nxitjet), gj q nuk sht e mundur n fazen e par. Ndrsa jeni ulur n meditim, njeriu mbyllet portn e nj indrije t veant (organi i shikimit, pr shembull) dhe lutet: "Oh Parama Puruśa, t lutem manifestohu tek un."

  Asado m sadgamayo tamaso m jyotirgamayo.

  Mrtyormmrta gamayo viraviramayaedhi.

  Rudra yatte dakśińaḿ mukham tena mḿ phi nityam.

  “Oh Parama Puruśa ju lutem shfaquni papritur n qoshet e errta t mendjes sime. M lr t t shoh me syt e mi mendor”. Ky lloj “t parit” me syt mendor t dikujt quhet ekendriya. Syt jan si indrija. N mnyr t ngjashme, rśi lutet: "O Zot, afrohu akoma m pran meje q t mund t t shrbej". Ktu besimtari dshiron t arrij Zotin prmes indris s prekjes. Ose rśi mund t lutet: “O Zot, luaj fyellin tnd t mbl q t mund t dgjoj melodin tnde hyjnore dhe t zhytem n ty, duke harruar veten time. T lutem eja tek un n formn e nj melodie t lumtur.” Kjo sht nj prpjekje pr ta arritur At prmes nj indrije t ndryshme - organit t dgjimit. Pra, kta jan shembuj t prpjekjeve fillestare pr t ardhur n afrsin m t afrt t Parama Puruśa. Kjo nuk sht faza e par, por e treta e sdhan.


  Burimi: Ekendriya

  Publikuar ne: Ananda Marga Filozofia me pak fjale

  Shrii Shrii nandamrti

 6. #646
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,794

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Ekendriya


  Po diskutonim pr ekendriya, fazn e tret t praktiks shpirtrore. Sdhakas arrijn kt faz duke prparuar hap pas hapi prgjat rrugs shpirtrore.

  Le t diskutojm natyrn e indrijave. N Sakrta "indra" do t thot "m i madhi", dhe kshtu sipas mitologjis Indra sht mbreti i perndive. Pemt Sal quhen "indra brkśa" pr shkak t madhsis s tyre t madhe.

  Trupi i njeriut prbhet nga tet pjes kryesore dhe kshtu quhet aśt́auṋga. Sexhdja quhet saśt́auṋga prańma. Disa msues t ayurveds prfshijn zonn e krthizs dhe pjesn e pasme n listn e pjesve kryesore prbrse t trupit, por kjo nuk sht plotsisht e prshtatshme. Nga pes organet shqisore (syt, vesht, hunda, gjuha dhe lkura), nj, lkura, mund t hiqet, dhe nga pes organet motorike (korda vokale, duart, kmbt, organi ekskretues dhe gjenital), nj, korda vokale mund t hiqet. Kjo l tet pjest prbrse. Dhe sexhdeja e br me kto tet pjes t trupit quhet saśt́auṋga pranama. Tani shtrohet pyetja pse jan zgjedhur kto tet indrija dhe jan hequr pjesa e gjoksit, shpins dhe krthizs? Arsyeja sht se pa ndihmn e indrijave nuk mund t manifestohen karakteristikat e qensishme t dikujt. Ata gjithashtu luajn nj rol dominues n shprehjen e karakteristikave fizike t dikujt. Pr shembull, kur shihni ose dgjoni dika, mund t bheni t lumtur ose t zemruar. Ndryshimet n humor (eksitimi ose qetsia e dikujt) n sfern psikike jan pr shkak t aktivitetit t indrijave. Indrijat jan qendrat e aktivitetit, portat kryesore t bots fizike.

  Tani mund t pyesni, far sht mendja? Mendja nuk sht as dika fizike dhe as dika thjesht shpirtrore. Ajo q lidhet drejtprdrejt me botn kuinquelementale dhe njkohsisht me botn psikike quhet "indriya". Merr indrijen e shikimit. Porta e ksaj indrije jan vet syt, por sht nervi optik q e lidh at me botn psikike. Gjykuar n kt kndvshtrim, indrijat jan superiore ndaj trupit fizik, pasi ato jan t lidhura me botn psikike.

  Mendja nuk ka asnj port fizike apo psikike. Ajo q ne e quajm sy nuk sht syri i vrtet, por sht thjesht porta e organit t syrit. Nervi optik q lidhet me botn psikike sht syri aktual. Pra, far sht mendja? Mendja nuk perceptohet nga jasht pasi nuk ka port fizike apo psikike, por n t njjtn koh sht e lidhur me indrijat. Prandaj, pas shqyrtimit t duhur, filozoft me prvoj t s kaluars e njohn mendjen si nj indriya t veant, [indrija e njmbdhjet. Dallimi midis ksaj indrije t njmbdhjet] dhe dhjet t tjerave sht se nuk ka port t jashtme si kan syt. Pr shkak t ktij ndryshimi delikate mendja njihet si nj indrija m delikate dhe pr shkak t fuqis s saj m delikate ajo ushtron nj ndikim shum m t madh n trupin e njeriut sesa dhjet indrijat. Kto dhjet indrija gjithmon prcjellin informacion n mendje. Mendja n marrjen e informacionit krijon reagime ndaj tij n trupin fizik, dhe n kt proces reagon ndaj vetvetes.

  Nse dshironi t merrni shrbim t mir nga mendja, duhet ta mbani at n nj gjendje qetsie. Pr kt ju duhet t drgoni informacion prmes dhjet indrijave dhe tet gjymtyrve t cilat do t ruajn ekuilibrin dhe ekuilibrin e mendjes. Supozoni se dikush sht ulur n tryezn e ngrnies. Nse do t jepnit lajmin pr vdekjen e nj t afrmi n at koh, patjetr q do t shkatrronte qetsin e tij dhe ai do t largohet nga tavolina, pasi ka humbur do oreks. Edhe ata prej jush q praktikojn sdhan thon: “Sot po ndihem pak i shqetsuar, nuk do t ha asgj”. Nse ndiheni t shqetsuar mendrisht, pse nuk duhet t hani fizikisht? N fund t fundit, sht trupi ai q ha. Arsyeja sht se mendja ushtron nj ndikim t jashtzakonshm mbi trupin.

  Ata q dshirojn t lartsojn mendjen, duhet t'i sjellin me vetdije indrijat n kontaktin e dikujt, frymzimi i t cilit do t bj q vetm informacione pozitive t drgohen n mendje. Ndikimi i konkluzioneve pozitive do t ket nj efekt kaq t dobishm sa q lnda ektoplazmike do t bhet pluhur dhe do t shndrrohet n aftsi njohse.  Burimi: Ekendriya

  Publikuar ne: Ananda Marga Filozofia me pak fjal

  Shrii Shrii nandamrti

 7. #647
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,794

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Ekendriya

  N fjalimin e mparshm diskutova pr indrijat. N shkrimet e shenjta thuhet:

  Indriynḿ manonthah manonthastu mrutah.

  [Mendja sht zot i indrijave.]

  Energjia jetike sht Zoti i mendjes.

  Thash se edhe mendja sht nj indrija, indrija e njmbdhjet por nj pa port. Kshtu, nuk mund t themi se prbrenson nj dridhje t caktuar t jashtme ose eksternalizon ndonj mendim t brendshm prmes nj porte t caktuar. At pun e bjn dhjet organet e tjera. Syt marrin n mendje imazhin e nj objekti t jashtm. Pjesa ahamtattva e mendjes "sheh" imagjinatn dhe transmeton reagimin e saj ndaj indriyas prmes citts (mahattattva, ahamtattva dhe citta jan tre dhomat funksionale t mendjes). Kshtu mendja sht me siguri zotria e indrijave.

  Kush sht zoti i mendjes? Energjia jetike (prn). Mendja - nj entitet shum i veant - lviz brenda fushs s bots abstrakte dhe materiale. Vendndodhja e tij sht brenda trurit, i cili sht dika materiale dhe kontrolluesi i tij sht energjia jetike. Kur mendja e njeriut sht e qet, frymmarrja ngadalsohet. Por anasjelltas, kur mendja sht e trazuar, frymmarrja bhet e shpejt. Kur njeriu vrapon, i gjith trupi sht aktiv dhe kshtu frymmarrja sht e shpejt, dhe kur frymmarrja sht e shpejt, mendja sht e shqetsuar. Ndrsa vraponi shpejt, nuk mund t mendoni thell pr asgj pr shkak se mendja sht n gjendje lvizjeje. Gjat prńyma, energjia jetike kontrollon mendjen.

  Prńn yamayatyeśah prn ymah

  [Ajo q kontrollon dhjet vayus (rrjedhjet e energjis jetike) quhet prńyma]

  Tasmin sati shvs-prashvsayorgatibicchedah prńymah

  [Procesi pr t reduktuar hendekun midis thithjes dhe nxjerrjes sht prńymah]

  Frymmarrja vazhdon sipas shkurtimit ose zgjatjes s periudhs s mendimit. Duke e kanalizuar sistemin natyror t frymmarrjes n nj ritm t caktuar, njeriu kontrollon mendjen e dikujt prmes prńyma.

  Indrijat jan kontrolluesi i trupit, mendja kontrolluesi i indrijave dhe energjia jetsore kontrolluesi i mendjes. Kjo sht arsyeja pse n rrugn e praktiks shpirtrore, dhe veanrisht n praktikn e jogs astuṋga (shtegu tetfish i prbr nga yama, niyama, sana, prńyma, pratyhra, dhrań, dhyna dhe samdhi) luan nj rol shum domethns prńy.

  Pra, kur sistemi i frymmarrjes bhet i shqetsuar, pr shkak t momentit individual reaktiv t dikujt, edhe mendja bhet e shqetsuar. Kur mendja bhet e shqetsuar, nj organ i caktuar i prirjes ose shqisave bhet gjithashtu shum i shqetsuar, dhe nj prirje tjetr e veant ose indriya gjithashtu mbetet joaktive. Ky sht rregulli i prgjithshm. Por, nse sistemi i frymmarrjes i dikujt bhet ritmik dhe i qet gjat procesit t prńyma-s, ather nj organ i caktuar i prirjes ose shqisave bhet i qet. Kjo sht dika q sht shum e rndsishme t mbahet mend. Nprmjet praktiks s zgjatur t prńyama, njeriu mson se cila prirje ose indriya bhet m aktive pr shkak t shqetsimit t sistemit t frymmarrjes dhe cili prirje ose organ shqisor bhet m i qet pr shkak t pauzs s sistemit t frymmarrjes. Kjo praktik e rregullt njihet si joga.

  Nse nj person shqetsohet, duke br q frymmarrja e tij t prshpejtohet dhe grushtat e tij t mbyllen fort, prirja (vrtti) e zemrimit mund t shprehet lehtsisht. Nse kjo situat vazhdon pr nj koh t gjat[[, far do t ndodh? Ndr prirjet e epshit, zemrimit, lakmis, kotsis, lidhjes dhe xhelozis,]] zemrimi do t mbizotroj lehtsisht prirjet e tjera, dhe indriya e dors (n Saḿskrta pllmba quhet pńi dhe veprimi i saj quhet shilpana) do t bhet aktive duke rezultuar n duke e goditur me zemrim nj person tjetr. Ndodh shpesh q nj person do t jet n gjendje t kontrolloj t gjith ripuset (armiqt psikik) prve njrit, thon ripu i zemrimit. E njjta gj sht edhe n rastin e indrijave – t gjitha indrijet mund t jen nn kontrollin e dikujt prve njrit, le t themi dora. Ose anasjelltas, nj ripu ose indrija e veant mund t kontrollohet n mnyr t prkryer ndrsa t tjert jo. Ka disa njerz, dobsia e vetme e t cilve sht lakmia. Ata kan nj dshir t pakontrolluar pr ushqim, pr turshi apo rasagolla. Ata as nuk u intereson se far mendojn t tjert pr ta. Kjo do t thot se ata kan humbur plotsisht kontrollin e tij mbi instinktin e ngrenjes. Disa njerz e kan t vshtir t kontrollojn lvizjen e kmbve, madje edhe t'i lvizin ndrsa jan ulur Pr t pasur kontroll ose pr t humbur kontrollin mbi nj vrtti t caktuar mund t jet edhe e prkohshme edhe e prhershme. Disa njerz jan krejtsisht t lir nga lakmia, as lakmia pr para, as lakmia pr ushqim, por nuk mund t kontrollojn vrtit e tyre t tjera. Nj person mund t mos ket problem t mbaj nj zotim heshtjeje pr dy vjet, por nuk sht n gjendje t kontrolloj kmbt e tij dhe shpesh godet njerzit pa dallim, ose nse kontrollon kmbt, nuk mund t'i kontrolloj duart.

  Ajo psikologji e veant, kur nj vrtti ose indrija e veant sht nn kontroll quhet "ekendriya". Kjo sht n procesin e zhvillimit psikik sdhakas arrijn nj faz ku nj organ ose prirje e veant shqisore ose pengon prparimin e tyre shpirtror, ose i on ata drejt finess ekstreme. Kjo faz quhet ekendriya.

  Prpara se t mbrrini n fazn e ekendris s prsosur, mund ta arrini at prkohsisht. Pr shembull, dikush mund t jet n gjendje t mbaj nj zotim heshtjeje pr disa dit dhe do ta thyej at pas disa ditsh pr shkak t mrzis. Shpesh pas nj grindjeje dy persona vendosin t mos i thon m kurr nj fjal njri-tjetrit. Megjithat, pas ca kohsh ata gjejn nj justifikim pr t korrigjuar. Prsri, dikush mund t refuzoj me zemrim t haj ndonj gj. Antart e tjer t familjes prpiqen gjat ta bindin q t harroj gjithka dhe t haj ushqimin e tij, por pa rezultat. Megjithat, kur pushojn s luturi, ai ndihet i ln pas dore dhe shkruan n mur: "Nse m pyet edhe nj her, do t ha ushqimin tim". sht e qart se ai nuk e kontrollon plotsisht t gjith qenien e tij dhe para se kontrolli i tij t bjer prfundimisht, dshiron t'i krkohet publikisht t haj edhe nj her. M pas ai do t thot se nuk kishte zgjidhje tjetr vese t thyente zotimin e tij pr t agjruar, sepse atij iu krkua me kmbngulje ta bnte kt.

  Pra, nj prirje ose indriya e veant mund t jet nn kontroll, por jo t tjerat. Kjo quhet ekendriya negative. Nj nga kushrinjt e mi ishte nj mbshtets i zjarrt i ekipit t futbollit Mohan Bagan. Sa her q shkonte n ndeshje dhe i shihte ata t shnonin nj gol, ai brtiste “gooaaal” me spektatort e tjer n nj furi emocionuese. Nj nat ai brtiti “gooaaal” duke par ndrr dhe e goditi xhaxhain tim q flinte pran tij. Ky incident tregon se edhe pse kushriri im kishte kontroll mbi pjest e tjera t trupit t tij, ai nuk kishte kontroll mbi kmbt e tij. Kur nj lojtar dshiron t shnoj nj gol, kmba e tij e godet topin mekanikisht. Gjat gjumit, kur mendja e tij nnndrgjegjeshm funksiononte dhe jo mendja e ndrgjegjshme, kujtimi i ndeshjes s futbollit u gjallrua n pjatn e tij mendore. Meqense mendja e vetdijshme ishte joaktive, mendja nnndrgjegjeshm mund t aktivizonte drejtprdrejt qelizat nervore, kshtu q sapo korda e tij vokale brtiste "gol", kmbt e tij, n prshtatje me ritmin e qelizave nervore dhe fibrave, e gjuanin topin n port. N jet, gjra t tilla ndodhin mjaft shpesh. Kto jan shprehjet e ekendriya tattva gjat fazs s ndrrave. Jam i sigurt q i keni prjetuar vet gjra t tilla. Prpiquni t'i krahasoni kto prvoja me realitetin aktual.  Burimi: Ekendriya

  Publikuar ne: Ananda Marga Filozofia me pak fjal


  Shrii Shrii nandamrti

 8. #648
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,794

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Ekendriya


  Deri m tani kemi shpjeguar fazat e ndryshme t praktiks psiko-shpirtrore. T dieln e kaluar diskutova pr ekendriya dhe n kt kontekst analizova shkencn e indrijas dhe diskutova rrethanat n t cilat njerzit veprojn dhe mendojn.

  Meq ra fjala, duhet ta dini se samdhi nuk ndodh vetm si rezultat i nj realizimi t caktuar; samdhis t tjer mund t ndodhin n indriyas ose pes faktort themelor. Kur mendja prqendrohet n nj objekt t caktuar dhe prqendrohet intensivisht, quhet samdhi. Sipas shkencs shpirtrore, samdhi q arrihet kur e gjith mendja drejtohet n Parama Puruśa quhet prajiṋ samdhi.

  Kur nj sdhaka e prqendron mendjen e tij ose t saj te faktori i fort (i ngurt sht nj nga pes faktort themelor) dhe mendon "Un jam toka", ai ose ajo arrin kśitibhaetik samdhi, duke humbur t gjith inteligjencn praktike n proces. Ata q vazhdimisht mendojn pr rupit ose dollart arrijn gjithashtu nj lloj samdhi, sepse identifikohen plotsisht me objektin e tyre t paprpunuar t trheqjes. Nse njerz t till psojn humbje t mdha pr shkak t kolapsit t biznesit ose banks s tyre, ata do t vdesin menjher, sepse shtyllat mbi t cilat u ndrtua jeta e tyre u shkatrruan posht tyre. Pra, pasi humbn pasurin, humbn edhe jetn.

  Pra, samdhi mund t arrihet nse dikush e prqendron mendjen n nj mendim t caktuar, organ shqisor ose konkluzion (tingull, form, prekje, shije dhe er). Samdhi n prfundime quhet tanmtrik samdhi. Pak koh m par bra nj demonstrim praktik t samdhi tanmatrik. Kam demonstruar llojin e ndryshimeve fizike dhe psikike q ndodhin kur mendja trhiqet nga nj prfundim ose tanmtra specifike. [referojuni Filozofis Ananda Marga me pak fjal, Pjesa IV]

  Supozoni se ka nj trndafil. Nse e gjith mendja sht e prqendruar n ngjyrn e trndafilit, ajo do t identifikohet plotsisht me t dhe n fund do t mendoj, "Un jam trndafili". N mnyr t ngjashme, samdhis n indriyas sht gjithashtu i mundur. Ai q arrin samdhi n nj indrije t caktuar, me vetdije e vendos at nn kontrollin e dikujt dhe kryen punn e tij n prputhje me vullnetin e mbl t dikujt. Kjo praktikohej gjersisht n avidy tantra n t kaluarn. Indrijat mund t funksionojn brenda dhe prtej mjedisit t tyre t afrt. Pr shembull, nga ktu ju mund t shihni fizikisht nj pjes t Kalkuts. Por nse keni qen n Naihti (nj qytet i vogl rreth tridhjet milje larg Kalkuts), sigurisht q do t jeni n gjendje t prfytyroni nj pjes t qytetit Naihti ndrsa jeni ulur ktu n dhom. N kt rast duhet t ket rregullim t duhur midis syve dhe perceptimit t mparshm. N kt rast, sht syri mendor ai q n fakt vizualizon nj pjes t Naihti-t.

  Avidya tantrikt prdorin kt lloj procesi. Me ndihmn e organeve t tyre shqisore dhe ektoplazmave ata krijojn halucinacione pozitive. N Saḿskrta kjo shkenc quhet rakśasi vidy. Rakśasa nuk i referohet ndonj lloji monstruoz t kafshve, por nj grupi t caktuar njerzish. Me ndihmn e syve tuaj mendor dhe fuqis suaj psikike mund t krijoni nj imazh t dukshm pr syt e nj personi t zakonshm. Ju n fakt mund t pezulloni fuqin e shikimit t nj personi tjetr n mnyr q ai t shoh objektin q dshironi q ai t shoh. Kjo quhet rakśasi my (nj lloj magjie hipnotike) Praktika t tilla negative jan t zakonshme n avidy tantra. Pr shembull, nj person i lig sht ulur n nj vend t vetmuar me kocka t shprndara rreth tij. Duke prdorur fuqin e tij psikike, ai mund t krijoj "duart ektoplazmike" dhe t'i urdhroj q t hedhin kockat n shtpin e atij personi q dshiron t dmtoj. Banort e shtpis, njerzit e thjesht, pa dyshim, do t tmerrohen nga fenomene t tilla okulte. Ata do t mendojn se sht vepr e nj fantazme dhe ndoshta do t vendosin t largohen nga shtpia. N vend t eshtrave, mund t hidheshin edhe tulla dhe gur. Pr ta br kt nuk nevojitet fuqi e madhe – rakśasi mya sht nj fuqi okulte e nj cilsie inferiore.

  Ramayana, epika e madhe fiktive indiane, prmban disa histori q ilustrojn rkśasi mya. Dreri i art sht nj histori e till. Sigurisht, nuk ka pasur kurr nj dre t vrtet t art, a mund t mendoni ndonjher pr nj gj t till? – ishte demoni Mriic q bri nj dre t art nga fuqia e tij okulte. Nj histori tjetr e till shkon si m posht. Princi Angad, djali i mbretit Bali, ishte gati t'i paraqiste kredencialet e tij mbretit Ravana n oborr. Nntmbdhjet ministrat e pranishm donin ta poshtronin at n nj far mnyre,
  dhe vendosn t prdorin rkśasi my e tyre pr kt qllim. T pranishm n oborr n at koh ishin Princi Angad, Mbreti Ravana dhe djali i tij Indrajita dhe nntmbdhjet ministrat. Pr t hutuar Angadin, ministrat krijuan nj form tanmtra, nj lloj halucinacioni pozitiv, nprmjet t cilit t gjith morn formn e mbretit Ravana. Kshtu, vizioni i tij u shtrembrua, pa q kishte gjithsej njzet Ravana pran Indrajits. Nntmbdhjet prej tyre ishin ministra, sigurisht, por pr shkak t magjis hipnotike t ushtruar n mendjen e tij t njsis (nj lloj samdhi tanmatrik) t gjith dukeshin si Ravana. Mnyra m e mir pr t shqetsuar prqendrimin mendor t dikujt sht ta zemroni at duke qen provokues. Qoft vidy tantra apo avidy tantra, gjithka varet nga shkalla e prqendrimit psikik. Kshtu Angada mendoi: “Duhet t prish ekuilibrin e tyre mendor duke i provokuar n nj far mnyre. Nse i zemroj, ata me siguri do t humbasin mbshtetjen e tyre ektoplazmike dhe n t njjtn koh samdhi-n e tyre tanmtrike dhe do t kthehen n formn e tyre origjinale tanmtrike”. Angadi bri pikrisht kt. Ai tha,

  Angada Kahila tave shuna indrajit

  Vishti rvan dehi vishti ki tor pita?

  [Dgjo Indrajita. Un mund t shoh njzet Ravana. A jan ata t gjith babai juaj?]

  T gjith ata filluan te trbohen, humbn ekuilibrin mendor dhe u bn vetvetja e tyre origjinale, duke e lejuar Angadin t veoj Ravann e vrtet dhe t dorzoj kredencialet e tij.

  Samdhi n indriyas sht shum m i lart se samdhi tanmtri. Samdhi tanmatrik sht m i lart se samdhi n faktort themelor, edhe pse tanmtrat jan vetm pes n numr. Arsyeja sht se kto pes tanmtra kan shprehje t panumrta. Pr shembull, nj bim e vetme trndafili mund t ket njzet trndafila t lulzuar, secili me madhsin dhe ngjyrn e vet. do objekt i ktij universi shumngjyrsh ka nj specialitet t caktuar t tij. Ky specialitet i ndan tanmtras n fragmente t shumta - domethn, n nj form tanmtra ka forma t panumrta; n nj tingull tanmtra ka tinguj t panumrt. N botn muzikore ne dgjojm pr gjasht raga dhe tridhjet e gjasht rginiis, por n fakt numri i tyre sht shum m tepr se kaq.

  Samdhis n indriyas kan t bjn me pes organet motorike. Nse gjasht indrijat (organet shqisore) kontrollohen, ather njerzit mund ta ngrisin veten lehtsisht n gjendje m t larta t ekzistencs. Prandaj ky samadhi sht m i madh se samadhit e tjer.

  Ndrsa shpjegoj konceptin e ekendriya, e konsideroj t rndsishme t shpjegoj dika rreth samdhi-t t indrijas. N fjalimin tim t radhs do t doja t diskutoja disa gjra interesante n lidhje me ekendriya, t cilat mund t ken ndodhur n jetn tuaj personale, por q intelekti juaj mund t shpjegoj se si dhe pse ndodhi.


  Burimi: Ekendriya

  Publikuar ne: Ananda Marga Filozofia me pak fjal

  Shrii Shrii nandamrti

 9. #649
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,794

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Ekendriya

  Rruga e sdhan-s ndahet n disa faza. Aktualisht po diskutojm pr ekendriya. N fjalimin tim t mparshm po shpjegoja se si ndodhin samadhi t ndryshm dhe far ndodh kur ka rregullim midis shprehjeve t ndryshme t indrijas dhe ektoplazms; dhe gjithashtu ajo q quhet halucinacion pozitiv.

  Kur shprehjet e ndryshme t indrijave dhe ektoplazms ruajn nj lloj prshtatjeje, ndodhin prvoja t ndryshme psiko-shpirtrore. Pr kt duhen dy faktor. Kontrolli i mendjes mbi ektoplazmn dhe kontrolli i mendjes mbi indrijat. Pr shembull, nse organi i dgjimit kontrollohet si duhet, ai mund t trheq shum gjra nga bota e jashtme prmes ektoplazms, dhe anasjelltas mund t projektoj shum mendime t brendshme dhe t'i bj t tjert t dgjojn. Ky fenomen hyn brenda fushs s rkśasi vidy t psikologjis s lasht indiane. Un ju kam thn tashm se rkśasi vidy nuk sht magjia e zez e t ashtuquajturve demont, por nj lloj shkence okulte. Ndoshta ju e dini se Tantra sht e ndar n dy deg, dhe n mnyr t ngjashme, fuqit okulte shprehen n dy mnyra. Sdhakas q kan arritur iishvarakoti, (por jo Brahmakot́i, shkalla m e lart e realizimit njerzor) nprmjet praktiks intensive shpirtrore arrijn si vidy ashtu edhe avidy shakti, fuqi okulte pozitive dhe negative. Njerzit e zakonshm zakonisht e quajn at aeshvarya [fuqi hyjnore] por kjo nuk sht plotsisht e vrtet. Nj dit m par, duke diskutuar at fenomen me disa njerz, thash se disa nga kto fuqi okulte jan t lidhura me hapsirn, ndrsa t tjerat jan prtej saj. Iishvarakoti sdhakas, nprmjet prpjekjeve t veanta, mund t zotroj disa fuqi negative dhe pozitive dhe mund t'i zbatoj ato n qenie njerzore, vende ose ide t caktuara. Por nj brahmakoti sdhaka mund t'i zbatoj ato fuqi n t gjith universin n t njjtn koh, prmes prota-yogs s tij. Pr m tepr, me ndihmn e Ota-yoga-s, ai gjithashtu mund t zbatoj fuqin e tij n nj vend ose person individual nse dshiron. E njjta gj, kur zbatohet n nj nivel t paprpunuar, mund t marr formn e magjis. Kjo shpjegon ann e prjetshme.

  Nse njerzit mbeten t knaqur me arritjen e ktyre fuqive okulte dhe ndalojn s ecuri prgjat rrugs supreme, do t kontrollohet shprehja m e plot e potencialeve t tyre njerzore. Pr t sjell prmbushjen m t madhe t jets, sdhakas do t duhet t arrijn majn e gjendjes s ekendriya. Kjo do t thot, n vend q ta drejtojn mendjen e tyre drejt objekteve t paprpunuara, ata duhet t kanalizojn mendjet e tyre drejt Makrokozmosit dhe t prqafojn plotsisht Makrokozmosin si qllimin e tyre.

  Prańavo dhanuh sharohytm Brahma talakśyamucyate

  Apramattena vedhavyaḿ sharattanmayo bhavet.

  "Nj sdhaka q prdor praktikn e tij shpirtrore si hark dhe veten e tij si shigjet, dhe Parama Puruśa si objektiv dhe m pas prpiqet t shpoj objektivin me vmendje t pandar, arrin Qllimin Suprem".

  Sdhakas q e pranojn kt sloka si udhrrfyesin suprem dhe prfundimtar dhe ecin n prputhje me rrethanat prgjat shtegut t ekendriya sdhan, jan n gjendje t'ia kushtojn mendjen shkalls m t lart t realizimit shpirtror. Jeta e tyre bhet kaq kuptimplote. Nuk mjafton vetm t mendosh pr Brahma, duhet t praktikosh edhe ekendriya sdhan. Ktu ekendriya do t thot q t gjitha shprehjet e nervave shqisore dhe motorike dhe e gjith energjia dhe fuqia delikate e organeve duhet t prqendrohen n nj pik. Fuqia e konsoliduar e nervave, indrijave dhe gjrave t mendjes duhet t drejtohet drejt qllimit suprem. Kjo lvizje e njanshme drejt qllimit sht faza e ekendriya. N kt faz sdhaka nuk i kushton ndonj rndsi ndonj indrije, ideje apo mendimi t veant, por i kushton rndsi t madhe qllimit suprem. Nj sdhaka e till prfundimisht lind mbi vidy dhe avidy Tantra.

  Vidy Tantra sht nj qasje pozitive ndaj bots, ndrsa avidy Tantra sht nj qasje negative. Njerzit q ecin n rrugn e negativitetit priren t bhen t paprpunuar. Dhe nse ndjekin rrugn pozitive, ata mund t arrijn emrin, famn, prestigjin shoqror, etj., por nuk do t arrijn t arrijn Parama Puruśa. Ata madje nuk arrijn t arrijn lokat m t larta (sferat e ekzistencs). Personi q nuk ndjek asnjrn nga kto dy rrug dhe mendon vetm pr Parama Puruśa-n, do ta arrij At nj dit dhe do t ngrihet nga faza e ekendriya-s n fazn vashiikra. Kjo rrug, e tejkalimit t ideve pozitive dhe negative quhet madhyammrga (rruga e mesme) n Tantra (Buda e quajti at majjihim magga). Kjo sht e vetmja rrug, q t on n prmbushjen m t lart t jets njerzore. Nnyah panth vidyate ayanya. Nuk ka rrug tjetr. N at faz, bota shqisore nuk ka asnj trheqje pr nj sdhaka. Por ata sdhaka q merren me aspektet pozitive dhe negative t Tantra-s, zhyten lehtsisht n punt e zakonshme. Koha dhe energjia e prdorur pr t zotruar aspektet pozitive dhe negative sht nj humbje, sepse ajo devijon mendjen dhe vonon lvizjen e saj drejt planeve m t larta t ekzistencs. Sipas mendimit tim, sht m mir t mos humbassh kohn n krkime t tilla t parndsishme. N vend t ksaj, do t ishte m e menur q njerzit t prdorin kohn dhe energjin e tyre pr arritjen e Parama Puruśa.

  Nse do t analizoja shtigjet pozitive dhe negative, do t magjepseshit, por do t ishte nse nuk do t kishte asgj pr t arritur Parama Puruśa. Pr ta arritur At, ju duhet t arrini n fazn vashiikra.  Burimi: Ekendriya

  Publikuar ne: Ananda Marga Filozofia me pak fjale

  Shrii Shrii nandamrti

 10. #650
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,794

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Ektr - Instrument muzikor me tela


  Kuptimi bisedor i fjals kolamba sht vegl me tela kur sht pa tela, pra kur i shtohen tela nj kolamba kthehet n vegl me tela. Instrumenti origjinal me tela sht ektr. Ky ektr [nj instrument muzikor me tela] u shpik n koht parahistorike pr t sjell rezonanc n tingujt e telit. Shiva e prmirsoi kt ektr dhe bri viiń ose viiń. Ky viiń ose viiń sht instrumenti i par muzikor i krijuar n mnyr q t mbaj unison me surasaptaka ose oktav muzikore. Kjo viiń gradualisht u rafinua dhe u prmirsua, dhe u krijuan instrumente t tjera me tela, si sitari, esraj, violina, etj. Violina u shpik n Italin lindore dhe sitari n Persi (Iran). Pothuajse t gjitha instrumentet e tjera me tela u shpikn n Indi. Ektr u prdor pr her t par nga komuniteti baul n Rŕh. Baulet me prvoj tregojn njfar virtuoziteti melodik n ektr, megjithse kjo krkon nj lloj t veant shkathtsie n gishta. Nse ia hiqni vargun ektaras, pjesn q ka mbetur mund ta quajm kolamba.

  Duke shtuar prapashtesn kan tek kolamba fitojm kolambaka. Pjesa e poshtme e kolambs bhej nga lvozhga e fort dhe e that e pagurit t pjekur n koht e lashta. N disa vende prdoret edhe tani. Kjo guask ndihmon veanrisht n thellimin e zrit, n kt mnyr tingulli bhet harmonik.

  Thuhet se megjithse kat́utumbii sht i paprshtatshm si ushqim, ai sht nj ila i shklqyer dhe nj guask e shklqyer pr instrumentet me tela. Kjo pjes m e ult e instrumenteve me tela, q dikur bheshin nga guaska pagure, quhet kolambaka.  Burimi: Ektr – Instrument muzikor me tela

  Botuar n: Saḿgiita: Song, Dance and Instrumental Music

  Shrii Shrii nandamrti

 11. #651
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,794

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Ngritja e klasave t prapambetura
  N mbar botn shum grupe njerzish kan nevoj urgjente pr ndihm. Ata po vuajn nga privimi fizik, psikik dhe shpirtror, sepse sistemet e ndryshme socio-ekonomike n mod prekin vetm pjes t veanta t shoqris, duke ln pas dore ata n nevoj dhe shoqrin n trsi.

  Marksizmi, pr shembull, e ndan shoqrin n kapitalist dhe proletariat. Shteti sht teorikisht pr mirqenien e proletariatit ose shdras, dhe joproletariati jan t shtypur ose t shtypur. Ky sht rregulli i shdras. Por n fakt nuk mund t ket asnj rregull t shdras. Vet koncepti i diktaturs s proletariatit sht jorealist, jopraktik dhe joshkencor. Marksizmi sht nj ideal utopik q nuk i ka rrnjt n tokn e realitetit.

  N vitin 1977 pati nj ndryshim t madh n kushtetutn e Bashkimit Sovjetik. Ajo hoqi dor nga parimi i saj budalla e sundimit t proletariatit dhe e shpalli veten nj shtet t mirqenies. Por akoma, marksizmi sht si nj shtpi rere q do t shembet pas nj goditjeje t leht me ekan. Nuk do t lr asnj ndikim n kt bot praktike.

  N kapitalizm apo demokraci shteti sht teorikisht pr mirqenien e shumics, por n praktik sht sundimi i pakics vaeshyas. Grupe t tjera njerzish detyrohen t bhen qytetar t klass s dyt.

  Rendi shoqror proutist ndjek parimin sarva jana hitya – domethn, PROUT sht pr mirqenien e t gjithve. Askush nuk sht i shtypur apo i shtypur. PROUT mbshtet rregullin e sadvipras.

  Vetm sadvipras mund t garantojn mirqenien e gjithanshme t t gjitha grupeve t njerzve, sepse sadvipras prfaqsojn interesat e t gjitha klasave n shoqri.

  Megjithat, derisa t krijohet PROUT, duhen br prpjekje t veanta pr t mbrojtur interesat e klasave t prapambetura. Pr shembull, njerzit e afert jan ndr m t privuarit nga klasat e prapambetura. N Tripura dhe shum pjes t Indis, si dhe n vende t tjera t bots, njerzit fisnor jan t varfr dhe analfabet. Duhet t ndrmerren menjher hapa t veant pr t rritur zhvillimin e tyre socio-ekonomik. Hapat e till duhet t prfshijn heqjen e t gjitha pabarazive arsimore; krijimi i gjer i industrive t vilave; objektet e duhura bujqsore, veanrisht uji pr vaditje; mbshtetja te vetja n prodhimin e energjis, si sht energjia elektrike; rritja e lehtsive t komunikimit, si telefonat; dhe infrastruktur m t mir t transportit, si jan hekurudhat.

  Prve ksaj, popullsia e disa grupeve t tjera n bot po zvoglohet me shpejtsi, dhe disa grupe jan n rrezik t zhdukjes. Kto prfshijn Zulus dhe Pygmees t Afriks; Lodhas e Bengalit; Birhart e Chotanagpur; Mala e Malds; Angart e Rohtas n Bihar, gjuha e t cilve sht Bhojpurii; Ladakhit e Kashmirit; Kastat e planifikuara t Kinnaur; romet e Evrops; dhe Maorit e Australis dhe Zelands s Re. Megjithse Kaevartas nuk jan n rrezik zhdukjeje, shkalla e rritjes s popullsis s tyre sht m e vogl se norma normale.

  N disa vende t bots si n Indi, rezervimi i vendeve t puns sht futur pr t siguruar punsim pr klasat e prapambetura dhe pr t siguruar avancimin e tyre ekonomik.

  Megjithat, rezervimi i puns nuk sht n prputhje me ideologjin e PROUT. Kjo do t thot, kur t krijohet PROUT, askush nuk do t ndjej domosdoshmrin e rezervimit t puns, sepse prparimi i t gjithve sht i garantuar n PROUT. N sistemin proutist njerzit nuk do t krkojn pun - punt do t krkojn njerz.

  N mjedisin aktual social-ekonomik, megjithat, nse si mas e prkohshme miratohet sistemi i mposhtm preferencial, ather vuajtjet e njerzve mund t lehtsohen. S pari, njerzit e varfr q vijn nga familje t prapambetura duhet t ken prparsin e par n fushn e shrbimeve dhe arsimit, pavarsisht nga prkatsia e tyre e lindjes. Preferenca e dyt duhet t jet pr njerzit e varfr q vijn nga familje jo t prapambetura. Preferenca e tret duhet t jet pr njerzit jo t varfr q vijn nga familje t prapambetura. Preferenca e fundit duhet t jet tek njerzit jo t varfr q vijn nga familje jo t prapambetura. Ktu, "t prapambetura" nnkupton familjet q nuk kan marr asnj shrbim apo arsim n t kaluarn. Familje t tilla duhet t vazhdojn t'i marrin kto lehtsira deri sa t mos ket varfri n vend – pra derisa t garantohen krkesat minimale.

  Pra, kriteri pr marrjen e shrbimeve dhe arsimimit preferencial nuk duhet t jet prkatsia e lindjes, por gjendja ekonomike e nj personi. Nj i ashtuquajtur riparues kpucsh me kast t ult mund t jet ekonomikisht i pasur, kshtu q avantazhi i rezervimit t puns sht i jashtzakonshme lakmueshme pr t dhe mashtruese pr shoqrin. Nuk ka nevoj pr rezervim pune n kto rrethana. Nga ana tjetr, mund t jet nj Maethil Brahmin q vjen nga nj familje e ashtuquajtur e kasts s lart, por sht shum e varfr ekonomikisht. Rezervimi i puns sht thelbsor pr t dhe do t rriste standardin ekonomik t t gjith shoqris.

  Shum vende t pazhvilluara dhe n zhvillim po luftojn pr t ngritur klasat e tyre t prapambetura. Pr shembull, Bihar sht n luft pr shtjen e klasave t prapambetura dhe t prparuara. Nse ndiqet sistemi i msiprm, sigurisht q do t'i jepte fund t gjitha mundsive t lufts midis klasave t prapambetura dhe t prparuara n Indi dhe vende t tjera t bots. N t njjtn koh, ai automatikisht do t'u ofronte njerzve mundsin pr drejtsi sociale dhe vet-mjaftueshmri ekonomike. Pa marr parasysh kastn, besimin, fen, racn, gjuhn ose seksin, qeverit do t ishin n gjendje t krijonin nj mjedis t prshtatshm pr zhvillimin e gjithanshm dhe t shpejt t t gjith banorve vendas, duke u siguruar atyre ushqim, veshje, strehim, arsim dhe edukim dhe trajtim mjeksor. Kjo do t eliminonte do ndjenj inferioriteti nga mendjet e tyre dhe t gjith do t kishin mundsin pr t siguruar jetesn e tyre n baz t aftsive t tyre.


  Burimi: Ngritja e klasave t prapambetura

  Publikuar ne: Prout me pak fjal

  Shrii Shrii nandamrti

 12. #652
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,794

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Barazia n sfern psiko-shpirtrore  do realizim shpirtror – nga sfera m e lart shpirtrore n sfern psiko-shpirtrore relativisht t ult – vjen nprmjet emetimit t hormoneve t sekretuara nga cakra jiṋ dhe sahasrra cakra (kto hormone quhen sudh n gjuhn e shkrimeve t shenjta). Sipas disa njerzve, grat nuk kan t drejt pr kt lloj realizimi m t lart shpirtror pr shkak t disa mangsive fizike.

  N kt drejtim, dua t them qart se sigurisht q ka dallime midis burrave dhe grave n disa vrttis [prirje] t paprpunuara. (Ky nuk sht rasti apo koha e duhur pr ta shpjeguar, por nse gjej koh n t ardhmen do t shpjegoj n detaje pr prirjet njerzore.) sht e vrtet se meq ka disa dallime n shprehjen e disa vrtve, do t ket edhe t jen dallime n gjndrat e poshtme dhe nngjndrat midis burrave dhe grave Numri i gjndrave dhe nngjndrave sht gjithashtu i ndryshm. Sigurisht gjithashtu, ka disa ndryshime delikate n cakras jiṋ dhe sahasrra, pasi kto qendra kontrollojn drejtprdrejt gjndrat dhe nngjndrat e poshtme, por duhet t kujtojm se kto dallime u prkasin vetm disa prirjeve t paprpunuara. (Pr shembull, lidhja. Kur nj grua e shikon dik si armik, ajo e sheh at si nj armik t ashpr dhe nse e shikon dik si mik, ajo gjithashtu e on at n ekstremin m t largt, e kshtu me radh.) Por n sfern shpirtrore, mbimendore dhe psiko-shpirtrore, nuk ka dallime midis burrave dhe grave. Prkundrazi, grat mund t arrijn prvojat m t larta shpirtrore q mund t arrijn burrat. Nuk ka asnj logjik q t justifikoj privimin e panevojshm t grave ose duke e br rrugn e tyre t prparimit me gjemba. Nuk ka asnj logjik n pretendimet se vetm meshkujt kan t drejt pr lirim ose shptim ose se grat duhet t rilindin si burra pr t arritur lirimin ose shptimin. Prkundrazi, kto deklarata nnkuptojn nj psikologji t natyrshme egoiste, shfrytzuese dhe interesat personale dhe kolektive t njerzve. Nse dikush prpiqet t nxjerr argumente t palogjikshme pr t prjetsuar nj shfrytzim t till, ai lloj dinake nuk do t zgjas shum.

  T dy djemt dhe vajzat marrin dashurin e Parama Puruśa, t dy jan fmijt e Tij t dashur. Logjika na thot se Parama Puruśa nuk mund t bj dallime apo dallime midis bijve dhe vajzave t Tij. Nuk sht e arsyeshme t mendohet se Ai, duke qen Ati Suprem, do t'i marr djemt n prehr dhe do t'i ushqej me mblsira dhe do t'i heq vajzat t gjitha mundsit.

  Siŕii nŕu khbe shudhu khoka kole baz,

  r khuku tomr ela bujhi vner jale bheseʼ!

  [A do ta ulsh djalin n prehr dhe do ta ushqesh me mblsira dhe do ta konsiderosh vajzn tnde vetm si barr?]  Burimi: Barazia n sfern psiko-shpirtrore

  Botuar n: Zgjimi i grave

  Shrii Shrii nandamrti

 13. #653
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,794

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  O miku m i dashur,
  m udhhiq.
  M oni te burimi i shklqimit.

  O miku m i dashur,
  m udhhiq.
  Nuk mund ta duroj m dhimbjen e errsirs n zemrn time.

  O miku m i dashur,
  m udhhiq.
  Me kngt e Tua ma thyej gjumin e thell.

  O miku m i dashur,
  m udhhiq.  Kuptimi:
  Paramapurus'a (Ndrgjegjja Supreme) sht miku i vrtet. O Paramapurus'a,
  m drejto te burimi i shklqimit hyjnor. Un isha duke fjetur n errsirn cimeriane.
  Un isha nj njeri i zakonshm. Por tani nuk mund ta duroj m staticitetin e errsirs.
  O Paramapurus'a, kndo para meje kngn q do t m zgjoj nga gjumi im i thell.
  Kndo para meje at kng q do t m tregoj se far sht far dhe cila sht far.

  Shrii Shrii Anandamurti

 14. #654
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,794

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  KNGA E LIRIMIT SHPIRTEROR

  Kjo kng e imja sht nj burim shklqimi.

  N kt shteg shkmbor, dit e nat vazhdoj t rrjedh,
  t pavmendshm ndaj t gjitha pengesave.

  Kjo kng e imja sht nj burim shklqimi.

  Kjo rrug ime sht e thyer dhe plot gjemba.
  Prroi i rrjedhshm q buron nga burimi i jets
  do t thyej muret e burgut t granitit.

  Kjo kng e imja sht nj burim shklqimi.

  ................................................ ................................


  Kjo kng e imja
  sht si nj rrjedh drite.

  N terrenin e thyer shkmbor,
  dit e nat, un rrjedh s bashku,
  Un rrjedh pa pengesa.

  Kjo rrug ime sht e pabarabart,
  plot gjemba.

  Me nj rrjedh t fuqishme t jets,
  Un rrjedh, duke u coptuar,
  Un lviz duke thyer muret e burgut.  Kuptimi:
  Pr ata q ecin n rrugn e madhshtis dhe madhshtis, aq shum poshtrsi dhe
  voglsia qndron si pengesa t pakaprcyeshme. Ata e din kt dhe knga e tyre sht si nj
  burimi i shklqimit hyjnor nuk sht nj kng materialiste. Knga e tyre nuk lviz
  prgjat nj rruge t qet. N rrugn e tyre ka kaq shum gjemba, aq shum ulje-ngritje
  si nj lume q rrjedh prgjat pragjeve t ndryshme dhe m n fund shkrihet n det. Ata
  nuk njohin asnj penges, duke thn: "Ne vazhdojm dhe vazhdojm, me gjith vitalitetin ton t lindur, gjithmon
  duke thyer t gjitha muret e hekurt t burgut rreth nesh”.

  Shrii Shrii Anandamurti

 15. #655
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,794

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  T drejta t barabarta pr burrat dhe grat  Gjithka n kt bot panoramike po ndryshon. Ekziston nj thnie q kur nj breg i nj lumi shembet, bregu tjetr ndrtohet. Q nga fillimi i qytetrimit njerzor e deri m sot kan lindur kaq shum vendbanime t reja, t begata njerzore, kaq shum qytete dhe qytete, porte dhe metropole mbreslnse. Pas nj periudhe ekzistence t lavdishme, ato jan shembur n rrmujn e kohs. Ato jan kthyer n grmadha, thjesht relike pr t'u hulumtuar nga historiant kureshtar.

  [Ky model ndryshimi nuk sht i kufizuar n fushn e fiziks, bota psikike gjithashtu ka psuar shum ndryshime, shum transformime. Dallimi midis modeleve t t menduarit t atyre njerzve primitiv q n fazn m t hershme t qytetrimit njerzor menduan pr her t par ndrtimin e nj shoqrie njerzore dhe atyre t njerzve sot sht vrtet i madh.

  N epokn primitive, shoqria ishte matriarkale. Edhe pse n at shoqri t lasht, burrave dhe grave u jepej liri e barabart, n jetn praktike grave iu kushtohej rndsi m e madhe. Ndrsa dominimi i grave rritej gjithnj e m shum me kalimin e kohs, e gjith struktura shoqrore u b matriarkale dhe u themelua mbi nj rend matrilineal. N at epok parahistorike, si e kam thn n raste t mparshme, njerzit e identifikonin veten me nnat e tyre. Duke u prezantuar ata prmendnin emrat e nnave, gjysheve dhe strgjysheve t tyre. Kto jan shenja t nj rendi matrilineal. S bashku me kt erdhi edhe sistemi matriarkal, domethn kalimi i pronave nga nna te vajza. Kshtu rendi matrilineal si dhe sistemi matriarkal vazhduan pr nj koh mjaft t gjat. Gjurmt e rendit matrilineal dhe sistemit shoqror matriarkal mund t gjenden edhe sot n Indin jugore, veanrisht n Kerala, Mizoram dhe disa rajone t tjera kodrinore t Indis lindore.]

  Si do gj tjetr, shoqria njerzore pson ndryshime. Me kalimin e kohs, nga nevoja historike, me shfaqjen e problemeve t ndryshme individuale dhe kolektive t shoqris, modeli i dominimit t burrave, n krahasim me at t grave, u b i prhapur. Ka t ngjar q rndsia e forcs fizike t rritet n procesin e zgjidhjes s problemeve t brendshme t shoqris dhe t rezistencs ndaj sulmit t jashtm. Kshtu, ashtu si n nj koh sistemi shoqror matrilineal dhe matriarkal evoluoi pr t prmbushur nj domosdoshmri t veant historike, n mnyr t ngjashme, pr t prmbushur nj lloj tjetr domosdoshmrie historike, u ngrit rendi shoqror patrilineal dhe patriarkal. Q ather, e gjith pushteti u prqendrua n duart e nj gotrapit [patriarku] n vend t nj matriarku. N historin indiane, nj periudh e till tranzicioni shoqror ndodhi n kohn e Lord Shiva.

  Me vendosjen e dominimit mashkullor n shoqri, e gjith pushteti u prqendrua n duart e burrave. Grat gradualisht u privuan nga t gjitha t drejtat e tyre – sociale, kulturore, fetare, politike dhe ekonomike. Disa msues fetar deklaruan n emr t Zotit se grat ishin inferiore ndaj burrave n t gjitha aspektet dhe lshuan shum urdhrime kundr tyre. T gjith e din se shum letrar, filozof dhe novelist shkruan vrejtje q degradonin grat. Si rezultat i gjith ksaj, nga njra an ligjvnsit meshkuj formuluan shum rregulla sociale, kode penale e kshtu me radh kundr grave, dhe nga ana tjetr grat filluan t frenojn t drejtat e tyre duke menduar dhe thn: “Ne grat jemi t dobta, ne. nuk mund t ndrmarr detyra kaq t mdha si burrat; si mund t zgjidhim ne grat probleme kaq t mdha dhe komplekse?” "O Zot! Kjo sht pun pr burrat, si mund ta arrijm kt ne grat?” Si rezultat i mbajtjes s mendimeve t tilla t dobta, grat humbn vetbesimin e tyre. Ju e dini fjaln e urt: "Si mendon, ashtu bhesh". Nse analizohen thellsisht analet e dy mij viteve t fundit si n Lindje ashtu edhe n Perndim, shihet se grat, n krahasim me burrat, nuk mund t arrinin ndonj pun t madhe n sfera t ndryshme t jets.

  Pr fat t mir, asgj nuk sht e prhershme n kt bot. Koht po ndryshojn; psikologjia njerzore po ndryshon gjithashtu; dhe krahas psikologjis po ndryshon edhe trendi i historis. Sepse historia sht shprehje e psikologjis kolektive njerzore. Burrat sot kan filluar t kuptojn se grat nuk mund t trajtohen m si mall. Ato dit kan ikur. Grat po ashtu mendojn: “Nuk do t mbetemi m t dobta, t dobta apo joaktive. Ne nuk do t tolerojm m n mnyr pasive padrejtsin, torturn, shfrytzimin, fyerjet dhe urrejtjen nga duart e shfrytzuesve meshkuj.” Lvizjet lirimtare t grave n Lindje dhe Perndim kan lindur nga kjo psikologji e ndryshuar kolektive. Shenjat e favorshme t zgjimit t grave jan qart t dukshme n do sfer t jets shoqrore.

  Ata q jan dashamirs ndaj gjith njerzimit me siguri do t pranojn se t gjitha entitetet e gjalla dhe t pajet jane krijimit t Atit Suprem. Ai i dha t gjithve inteligjenc, kompetenc dhe fuqi fizike. Prandaj, t gjith burrat dhe grat kan t drejtn dhe mundsin pr t'u vendosur n shoqri, n varsi t prpjekjeve t tyre t sinqerta. Sot kjo mundsi u ka ardhur grave. Tani nuk ka shum mundsi pr t prdorur fuqin fizike. Kjo sht mosha q i jep rndsi intelektit. Njerzit mund t shohin se nuk i kushtohet m shum rndsi forcs fizike – m shum i jepet intelektit. N epokat e mparshme, njerzit prdornin ekit e zakonshm me forcn e tyre t jashtzakonshme, por sot ata prdorin ekit elektrik nj mij her m t fuqishm duke shtypur nj buton t thjesht. Kjo do t thot, rndsia e forcs fizike sht zvogluar dhe rndsia e forcs intelektuale sht rritur. Pra, avantazhet fizike q u prdorn nga shoqria e dominuar nga meshkujt pr t shtyr avulloren e shtypjes ndaj grave, sot thjesht nuk do t bjn.

  N kt atmosfer sociale t ndryshuar, e ardhmja e grave sht e ndritshme. Masat e zakonshme do t zgjohen, vetbesimi dhe inteligjenca e tyre do t rritet. Mnyra e shkrimit t historis do t ndryshoj. Tashm ka filluar t ndryshoj. N t ardhmen do t ndryshoj m shum. Duhet t mbani mend se askush n shoqrin njerzore nuk sht i paprfillshm. N kt univers ka vler edhe jeta e nj gruaje t ve njqindvjeare. Ajo nuk duhet t lihet pas dore apo e padshiruar. Ne nuk i kemi dhn nderimin apo shrbimin e duhur, duke menduar gabimisht se ajo sht nj barr pr botn. Ky sht nj shembull i injorancs son; nuk sht faji i saj.

  Gjithka mund t shpjegohet me ndonj domosdoshmri historike. Ne nuk e kemi vn mendjen n kt detyr. Sikur t shqetsoheshim vrtet pr ta br kt, do t kishim dalluar se pas do incidenti, pas do kreshte dhe lug ngjarjesh, fshihet nj qllim historik. Nse mendojm thell, do t gjejm qllimin historik dhe do t shohim se asgj nuk sht e kot apo e paqllimshme. Gjithka ndodh pr nj mundsi t madhe n t ardhmen.

  Nj ndryshim i madh po vjen n psikologjin kolektive. Vlera e intelektualitetit po rritet n krahasim me forcn fizike. Dhe nuk sht se intelekti sht vetm pr nj grusht njerzish, ai po rritet n t gjith trupin kolektiv. Kshtu po vjen ndryshimi. Ritmi i ktij ndryshimi do t prshpejtohet gjithnj e m shum.


  Burimi: T Drejtat e Barabarta pr Burrat dhe Grat

  Botuar n: Zgjimi i grave

  Shrii Shrii Anandamurti

 16. #656
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,794

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  M e hershme fillon Dharma Sdhan aq m mir


  Sukhaḿ viṋchati sarvo hi tacca dharma samudbhtah;

  Tasmddharma sadkrya sarvavarńae prayatnatah.

  Krkesa pr lumturi sht nj instinkt natyror pr do qenie t krijuar. do qenie e gjall prpiqet t arrij lumturin dhe t shmang pikllimin. T gjitha qeniet e krijuara t bots jan t angazhuara n nj prpjekje t vazhdueshme pr t arritur paqen dhe lumturin.

  Njerzit jan m t zhvilluarat, m inteligjentt nga t gjitha qeniet. Ata me siguri nuk mund t klasifikohen si kafsh. Cili sht ndryshimi themelor midis qenieve njerzore dhe kafshve? Knaqsia e nj kafshe sht kryesisht e prqendruar te trupi. Nse u jepet ushqim i mir dhe nj vend i rehatshm pr t fjetur ata jan shum t lumtur. Shum pak kafsh shqetsohen pr krkimin e paqes mendore. Megjithat, kjo nuk sht e vrtet pr njerzit, pasi ata jan qenie inteligjente. Ata e din se lumturia e ksaj bote sht e kufizuar dhe nuk do t'u siguroj atyre lumturi t prjetshme. Q nga kohra t lashta, q nga ardhja e jets njerzore, ata kan qen n krkim t lumturis s prjetshme. Ky krkim i ka msuar se knaqsit e zakonshme – ushqimi i mir, akomodimi i rehatshm, etj. – nuk do t zgjasin kurr shum. Nj person q i do rasagolla mund t ket njfar knaqsie kur nj rasagolla vendoset fillimisht n goj, por nuk do t marr asgj pasi t glltitet. Rasagollat jan t fundme: shija e tyre nuk do t qndroj gjat n gjuh.

  Cili sht burimi i lumturis s prhershme? Vetm ai objekt q sht n vetvete i pakufizuar mund t'u siguroj lumturi t pakufishme dhe t prhershme qenieve njerzore. Si mund t jap nj objekt i kufizuar lumturi t pafund? Sot ekziston; nesr zhduket. "Yah gacchati sah gacchati" - fardo q vjen, shkon. do objekt i kufizuar vjen dhe n fund shkon. Kur vini n kontakt me nj entitet t pafund, do t vazhdoni t shijoni lumturin e prjetshme edhe pse jeni nj entitet i kufizuar. Sa njohuri t zakonshme do t jet n gjendje t thith nj person n krkim t dijes? Njohurit e bots jan t kufizuara n libra. Supozoni se ka nj miliard libra n bot: sasia e njohurive q ato prmbajn sht e kufizuar. Edhe nse do t kishte dy miliard libra, njohuria q prmbanin do t ishte ende e kufizuar. Por njohuria intuitale (brahmavidya ose brahmavijiṋna) sht e pakufizuar. N shkrimet e shenjta, brahmavidya quhet vijiṋna (shkenc shpirtrore). Degt e tjera t shkencs nga t cilat njerzit marrin njohuri t zakonshme quhen avidy n Saḿskrta. Nse njerzit nuk e arrijn at entitet t pafund, ata kurr nuk do t jen n gjendje t arrijn lumturin e prhershme.

  "Sukhaḿ viṋchati sarva hi tacca dharmah samudbhtah." N krkimin e tyre pr lumturin, qeniet njerzore formuluan konceptin e Dharma. Me ndihmn e intelektit t tyre t kufizuar ata kuptuan se t vraposh pas objekteve t fundme sht marrzi. Njerzit e menur nuk do ta bjn kurr kt, por prkundrazi do t ecin prgjat shtegut t dharma sdhan n krkim t entitetit t pafund. Dharma sdhan ose kulti shpirtror sht i detyrueshm pr do qenie njerzore, si t moshuar ashtu edhe t rinj. Disa nga ata q jan t rinj sot mund t mos e shohin kurr pleqrin; ata mund t vdesin n moshn njzet e pes vjeare. Nse e shtyjn praktikn e dharma sdhan-s deri n moshn e tyre t vjetr, ata do t humbasin shansin e tyre pr ta praktikuar at n kt jet. Dharma sdhan nuk varet nga mosha. sht e kshillueshme q njerzit t fillojn t praktikojn kultin shpirtror n moshn pes ose gjasht vje. Nse dikush jeton nj jet t gjat, aq m mir, pasi do t ket hapsir t mjaftueshme pr t eksploruar kultin shpirtror pr nj periudh m t gjat. Megjithat, nse dikush, pr fat t keq, vdes nga nj vdekje e parakohshme, nuk do t ket rndsi pasi ai do ta ket filluar tashm kultin shpirtror n fmijrin e hershme dhe do ta vazhdoj at derisa ishte gjall.

  "Tasmddharmah sadkryah". Praktika e dharma sht e detyrueshme pr t gjitha qeniet njerzore: pr t rinj dhe t moshuar, t pasur dhe t varfr, meshkuj dhe femra.

  Ju t gjith e dini se ishte nj besimtar i madh i Narayan, i quajtur Dhruva, i cili filloi meditimin intensiv n moshn pes vjeare. Duke par nj djal kaq t ri t zhytur n meditim t thell, besimtart m t vjetr u ndjen t krcnuar - zemrat e tyre humbn nj rrahje nga mendimi se ky besimtar i ri, pasi kishte filluar meditimin e tij kaq hert, do t'i kalonte ata shpirtrisht, do t bnte m shum prparim se ata n kohn e duhur. ai ishte rritur. Kshtu q Narayan e pyeti Naradn: "A mund t shkosh ta testosh djalin dhe t zbulosh se sa besimtar i zjarrt sht ai?" Narada shkoi atje ku Dhruva po meditonte dhe tha: “Pse shqetsohesh duke br meditim kaq t thell? Pse nuk prisni derisa t rriteni?”

  Dhruva u prgjigj: “S pari, disa djem vdesin kur jan ende shum t vegjl. Prandaj, nuk do t ishte e menur t prisja derisa t rritesha. S dyti, sht e rrallpr t arritur nj trup njerzor. Krimbat, insektet, mizat, zogjt dhe kafsht jan t gjitha shprehje e Parama Puruśa. Problemi me ta, megjithat, sht se pr shkak t intelektit t tyre t vogl, ata nuk e ndjejn domosdoshmrin e praktikimit t spiritualitetit. Por un, pasi kam arritur nj trup njerzor, ndjej fuqimisht nevojn pr t ndjekur dharma. Pse duhet t humbas kohn time? Narada, fjalt e tua jan t pasakta. Duke qen nj i moshuar, pse m devijoni? Ju nuk duhet ta bni kt.”

  Trupi i njeriut sht m i rrall nga t gjith, dhe si rrjedhim m i vshtiri pr t'u fituar. Vetm pas kalimit t miliona jetve, prmes prplasjes dhe kohezionit t vazhdueshm, njeriu arrin nj trup njerzor. Jeta e njeriut sht e rrall, por m i rrall sht ai person q e ka kuptuar kuptimin e jets prmes praktiks shpirtrore. Kshtu, Narada, qeniet njerzore duhet t fillojn praktikat shpirtrore sa m shpejt q t jet e mundur n jetn e tyre. Ata nuk duhet t humbin koh duke pritur deri n pleqri. Kjo nuk do t ishte e menur. Prandaj sht thn: "Durlabhaḿ mnuśaḿ janma tadapyadhruamurthadam".

  Sukhaḿ viṋchati sarva hi tacca dharma samudbhtah;

  Tasmddharma sadkrya sarvavarńae prayatnatah.

  Ata q jan intelektual, ata q jan inteligjent, duhet t kuptojn se praktika shpirtrore duhet t filloj pikrisht nga ky moment. Ata q nuk jan t lexuar mir, jo intelektual, por q jan njerz heroik ose kśatriya (t prfaqsuar nga ngjyra e kuqe) gjithashtu ndiejn nevojn pr t filluar dharma sdhan n nj mosh t re, pasi forca fizike dhe kapaciteti i qenieve njerzore nuk mbeten konstante. . Forca fizike arrin kulmin dhe m pas zbehet. Njerzit me mendje biznesi (vaeshyas) gjithashtu mendojn se duhet t fillojn praktikat shpirtrore hert n jet pasi e gjith pasuria q ata zotrojn sot nuk do t mbetet me ta pas vdekjes. E vetmja gj q shoqron nj qenie njerzore pas vdekjes sht dharma.

  “Ekameva suhrdharma”. Qeniet njerzore kan vetm nj mik besnik: Dharma. Dharma mbetet besnike edhe pas vdekjes. far duhet t bjm pr t siguruar q Dharma t na shoqroj pas vdekjes? Gjat kryerjes s detyrave tona t ksaj bote, ne duhet t bjm praktika shpirtrore.

  Klasa e fundit e njerzve, klasa e puntorve, masat e munduara q varen nga puna fizike pr jetesn e tyre, duhet gjithashtu t kujtojn se edhe ata kan arritur nj trup fizik me hirin e Parama Puruśa-s. Kur e humbasin kt trup, nuk ka asnj garanci se do ta rikthejn prsri – ata mund t rilindin si dhi, qen, lop apo dema. Pra, sht gjithashtu e detyrueshme q ata t ndrmarrin praktika shpirtrore.

  Prandaj sht thn: "Tasmddharmah sadkryah sarvavarńae prayatnatah". Pr njerzit e t gjitha klasave dhe profesioneve, pr do qenie njerzore, praktika shpirtrore sht nj domosdoshmri - sht e detyrueshme pr t gjith.  Burimi: Earlier One Starts Dharma Sdhan the Better

  Botuar n: nanda Vacanmrtam

  Shrii Shrii Anandamurti

 17. #657
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,794

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Krkimi i pafund pr T


  Kur qeniet njerzore ulen pr t gjykuar gjrat e mdha apo t vogla, ata pa ndryshim bjn gabime. Meqense mendja e njeriut sht e kufizuar, si mund t jet i sakt gjykimi i tyre? Pra, vetm shikoni se sa i paprshtatshm sht shkopi mats i gjykimit q n fillim. Duke prdorur kraht, mund t themi se sa kmb sht thellsia e ujit t lumit, por nse prpiqemi t masim thellsin e oqeanit n t njjtn mnyr, jemi t pafuqishm. Dhe nse do t kishte nj rezervuar m t thell se oqeani, detyra do t ishte pothuajse e pakaprcyeshme. Megjithat, qeniet njerzore prpiqen vazhdimisht t masin gjrat.

  Dika q sht e madhe, por ende brenda fushs s matjes, quhet "vishla" n Sakrta. Edhe pse Himalajet jan t pamas, ato ende mund t maten. Ne e dim se sa larg shtrihet vargu i Himalajeve nga veriu n jug dhe nga lindja n perndim. Por ajo q sht e vshtir t matet me nj shkop matse shum t shkurtr – n kt rast mendja e njeriut q kthehet e zhgnjyer her pas here pasi nuk matet – quhet “brhat”. Parama Puruśa quhet "Brhat", sepse mendja e njeriut kthehet gjithmon e zhgnjyer pasi tenton ta mas At.

  Yato vco nivartante aprpya manas saha,

  nandaḿ brahmańo vidvn na vibheti kutashcana.

  Duke u prpjekur pa sukses pr t matur Entin Suprem, mendja kthehet, duke thn: "Un nuk jam n gjendje ta mas At". Dhe kshtu Ai quhet "Brhat". N fakt, nuk mjafton ta quash Brhat – Ai e tejkalon edhe at. Ai sht nj entitet kaq i jashtzakonshm saq kushdo q i afrohet bhet po aq i madh sa Ai dhe bhet i Vet. Jo vetm q Ai i trheq t gjitha entitetet e tjera n prehrin e Tij, por Ai gjithashtu i bn ata t humbasin identitetet e tyre individuale n T - ata prthithen n T. Kjo sht arsyeja pse Ai quhet edhe "Vipula". Dhe si Ai sht Vipula, Ai quhet gjithashtu "Brahma". Nse Ai nuk do t kishte cilsin pr t'i br t tjert aq t mdhenj sa ai vet, ne do ta kishim quajtur At Brhat, por sigurisht jo Brahma. Nse Ai dshiron t ruaj shenjtrin e emrit t Tij, Ai sht i detyruar t'i bj besimtart e Tij, t cilt meditojn mbi T, q mendojn pr T, po aq t mdhenj sa Ai. Prndryshe ne thjesht do t'i krkojm Atij "T lutem mos e quani veten Brahma".

  T devotshmit e quajn Brhat dhe gjithashtu i drejtohen si Divyam. Divyam do t thot "zotrim i fuqive hyjnore". far sht fuqia hyjnore? Forca fizike q prdorim n jetn ton t prditshme njihet si "energji" n anglisht: energji elektrike, energji mekanike etj. Kjo energji nuk sht gj tjetr vese nj forc fizike dhe nse nuk udhhiqet nga intelekti, nuk mund t funksionoj n mnyr t pavarur. Energjia elektrike e formuar n ret shprdorohet n shumicn e rasteve sepse asnj qenie intelektuale si njeriu nuk e shfrytzon at. Energjia elektrike e prodhuar n termocentrale, megjithat, prdoret lehtsisht sepse sht produkt i intelektit dhe inteligjencs njerzore. Kjo sht arsyeja pse ne themi se energjia fizike nuk mund t shrbej nse nuk udhhiqet nga ndonj forc intelektuale.

  Forca fizike sht nj forc e verbr. Ata q nuk jan t vetdijshm pr ndryshimin themelor midis forcs fizike dhe forcs hyjnore, shpesh bjn vrejtjen e kot se gjithka ka ardhur nga natyra. Por si sht e mundur kjo? Natyra nuk ka intelektin e vet, por sht thjesht mnyra n t ciln forca fizike sht shfaqur. Natyra nuk mund t bj asgj origjinale - ajo nuk mund t krijoj vet nj univers kaq t rregulluar. Nuk sht nj forc intelektuale, por nj forc e verbr. Forca hyjnore ecn pas saj.

  Mendja, kontrolluesi i forcs fizike, ka evoluar nga ektoplazma. Krijuesi i ektoplazms sht nj entitet edhe m delikat, dhe kjo sht ajo q ne e quajm forc hyjnore. Kjo do t thot, forca supreme vibruese qndron pas t gjitha entiteteve vibruese. Ai entitet q sht i madh ose Brhat sht forca hyjnore e cila, n shumicn e rasteve, drejton drejtprdrejt forcn fizike. Ky udhzim rezultoi n krijimin e universit ton i cili ndjek nj grup rregullash fikse. N asnj rrethan nuk mund t shkelen kto rregulla.

  Ndonjher Enti Suprem kontrollon forcn fizike prmes intelektit njerzor. Qeniet njerzore ndrtojn qytete dhe qyteza, ndrtojn termocentrale, organizojn ekspedita t ndryshme etj, me prdorimin e intelektit t tyre. Dhe kshtu Enti Suprem e kryen punn prmes kornizave njerzore. Nse njerzit mendojn se punojn n mnyr t pavarur nga forca hyjnore, gabohen. Supozoni se nj dijetar i madh ka nj MA n tridhjet lnd. Nse ai bhet i mendur, far do t ndodh me intelektin e tij? Njerzit do ta tregojn me gisht dhe do t thon: "Ai njeri ishte nj dijetar i madh, por q ather sht br i mendur". I till sht kufizimi i intelektit njerzor.

  Brhacca taddivyamcintyarpaḿ skśmccatat skśmataram vibhti,

  Drt sudre tadihntike ca pashyatsvihaeva nihitaḿ guhym.

  Ajo q mendojn qeniet njerzore, ose njohurit q marrin nga bota e jashtme prmes nervave t tyre eferente, quhet "cintya". Dikush q ka par nj rinoceront do t jet lehtsisht n gjendje t rikrijoj nj imazh t tij n mendje. Por personi q nuk ka par kurr nj rinoceront ose q nuk ka vizituar kurr nj kopsht zoologjik, nuk sht n gjendje t mendoj mendrisht pr nj kafsh t till. Njerzit nuk jan n gjendje t mendojn asgj origjinale: ata mund t mendojn vetm pr ato objekte q kan par m par n botn e jashtme. Prandaj, duke qen se njerzit nuk mund ta shohin ose njohin Parama Puruśa-n n botn e jashtme me organet e tyre shqisore (vet aftsia e organeve shqisore pr t par ose dgjuar dika sht dhn nga vet Parama Puruśa), ata nuk jan n gjendje t mendojn pr T. Ai nuk mund t arrihet prmes mendimit pasi nuk ka mundsi pr ta par At n botn e jashtme. Pra, ne mund t'i themi vetm Atij, "Un nuk e di se si dukesh, por un t drgoj prshndetjet e mia pr ty n fardo forme q t jesh".

  Parama Puruśa mbetet gjithmon prtej fushveprimit t mendimit njerzor. T devotshmit (bhaktas) jan shum inteligjent, ndrsa intelektualt (jiṋnis) jan budallenj sepse e konsiderojn veten t vetmit intelektual t vrtet. Prandaj ata jan budallenjt m t mdhenj dhe jan gjithmon t mundur n luftn pr ekzistenc. Bhaktas-et, megjithat, e din at q ia vlen t dihet. Ata thon: “A nuk e dini pse Parama Puruśa mbetet prtej intelektit? Po, sht e vrtet q Ai sht acint, por mos harroni se Ai u ka dhn njerzve kaq shum menuri, intelekt dhe inteligjenc nga dashuria e tij e thell pr ta. far prove m t mir t dashuris s Tij dshironi? Ai i ka ndihmuar shum njerzit q t ecin prpara.” Pra, prse Ai duhet t mbetet i acaruar? Sipas besimtarve, arsyeja sht se po t kishte hyr n sfern e mendimit, t gjitha qeniet njerzore do ta kishin arritur At dhe ky do t ishte fundi i dashuris s tyre - nuk do t kishte m dshir pr ta arritur At. Avantazhi i acintis s Tij t mbetur sht se ekziston nj dshir e pandrprer pr ta arritur At. Vet kjo dshir pr ta arritur At do t'i bj njerzit gjithnj e m t mdhenj. Prandaj nj poet tha:

  “Ti je br i pafund,

  Vrtet vendimi i duhur

  Si do t mbeteni t pafund prgjithmon.

  Sikur t kishit arritur n dorn ton,

  Askush nuk do t kishte krkuar m tej t t prqafonte.”  Burimi: Krkimi i pafund pr t

  Botuar n: nanda Vacanmrtam

  Shrii Shrii Anandamurti

 18. #658
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,794

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  KNGA E NEOHUMANIZMIT

  Duke i thirrur t gjith, do t kndoj lavdit e ktij agimi t kuq
  n mbretrin e drits hyjnore,


  prtej pragut t errsirs.

  Qielli lart sht i mbushur me yje,
  Ajri sht i dehur me arom.
  Me t gjitha entitetet q ekzistoj,
  duke e lyer mendjen time me pjalmin e luleve.

  Duke i thirrur t gjith, do t kndoj lavdit e ktij agimi t kuq
  n mbretrin e drits hyjnore,


  prtej pragut t errsirs.

  Kjo tok n t ciln un eci
  sht m i pastr se ari m i pastr.
  N hijen e saj t gjelbr,
  t gjitha krijesat jan t dashura.
  Ajo krcen, e bekuar me jet t re.

  Duke i thirrur t gjith, do t kndoj lavdit e ktij agimi t kuq
  n mbretrin e drits hyjnore,


  prtej pragut t errsirs.


  ................................................ .........

  Duke i thirrur t gjith, do t kndoj lavdit e agimit t kuq
  n mbretrin e drits hyjnore,


  prtej pragut t errsirs.

  Qielli sht i mbushur me yje.
  Ajri sht me arom t mbl.
  N t gjitha entitetet q ekzistoj,
  duke e lyer mendjen time me pjalmin e luleve.

  Kjo tok n t ciln un eci
  sht m i pastr se ari m i pastr,
  n hijen e saj t gjelbr,
  t gjitha krijesat jan t dashura.
  Ajo krcen, e bekuar me jet t re.  Kuptimi:

  Errsira ka marr fund, duke kaluar pragun n buz t drits. Tani sht
  koha e duhur pr t thirrur t gjith dhe pr t njoftuar se ka ardhur agimi i kuq. Qielli i bukur sht
  i mbushur me kaq shum yje, ajri sht me arom t mbl. Atmosfera, litosfera,
  hidrosfer gjithka sht e lidhur ngusht me mua. T gjith florn dhe faunn duhet t ruaj;
  Duhet t'i shptoj nga zhdukja e parakohshme, sepse dua gjithka n kt tok. une jam nje
  Neohumanist. I bj thirrje t gjithve t vijn dhe t krijojn nj ritm t ri.

  Shrii Shrii Anandamurti

 19. #659
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,794

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  KNG E MBELSISE

  Luan lirat e t gjitha mendjeve
  n t njjtn melodi sot.
  Ka arom n t gjitha zemrat.

  Ti ke ardhur n kt tok
  me pamjen tuaj t shklqyer
  dhe u dha t gjithve t njjtn ndjenj.

  Mos e gris kurorn time me lule,
  gjith pasuria ime e dhembshuris.

  Eja pran meje,
  afrohu, akoma m afr,
  merr gjithka q kam.

  Shrii Shrii Anandamurti

 20. #660
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,794

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  KNGA E PLOTSIMIT

  Udhtari i lasht i panjohur ka ardhur.
  Me rezonancn e lumtur t vetdijes,
  jeta ime mbushet me kng.

  N formn e mbl t humbjes s t gjithve,
  n skamje t harress,
  me ritmin dhe kngn e arritjes,
  me thirrjen e t bukurs gjithnj,
  jeta ime mbushet me kng.

  ................................................ ..........


  Udhtari i panjohur ka ardhur,
  pas kaq epokash,
  me thirrjen e mbl t ndrgjegjes.
  Jeta ime sht e mbushur me kng.

  N dhimbjet e humbjes s gjithkaje,
  n zbraztin e harress s plot,
  n ritmin dhe kngn e prmbushjes supreme,
  n thirrjen e s bukurs prjetsisht,
  jeta ime u mbush me kng.

  Shrii Shrii Anandamurti

Faqja 33 prej 41 FillimFillim ... 233132333435 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Aktoret e medhenj
  Nga Kryeplaku n forumin Kinematografia dhe televizioni
  Prgjigje: 73
  Postimi i Fundit: 23-02-2024, 04:39
 2. Shprehje
  Nga Eureka n forumin Prezantoni veten n forum
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 05-01-2015, 14:46
 3. Shprehje t bukura n shqip
  Nga anaksimenus n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 371
  Postimi i Fundit: 04-06-2012, 11:02
 4. Njerz t mdhenj
  Nga ORIONI n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 05-10-2007, 15:54
 5. Shprehje....
  Nga Dita n forumin Letrsia shqiptare
  Prgjigje: 25
  Postimi i Fundit: 03-03-2003, 13:01

Fjalt Kye pr Temn

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •