Ministri i Rindrtimit Arben Ahmetaj, thot se n Shqipri jan kthyer mbi 160 mij emigrant t cilt kan sjell dije, por edhe zhvillim ekonomik. K deklarat ai e bri ndrsa ishte I ftuar n emisionin E-Zone n Vizion Plus.

Ka shum emigrant q jan kthyer, jan mbi 160 mij. Kan sjell me vete ne kemi nj studim interesant t Harvardit, po desht ua v n dispozicion, q edhe ta komentoni ndonjher, pr efektin q ka sjell kthimi i emigrantve t specializuar n sektor t ndryshm, qoft n biznes t vogl, qoft n biznes t madh, qoft n biznese modeste apo t sofistikuara.

Kan sjell dije dhe rezultantja analitike n baz t studimit t Harvardit, sht q kan arritur dhe pagn mesatare madje. Shum interesante.

Dhe ne n baz t ksaj, mendojm se 5 mij euroshi sht i pamjaftueshm pr nj emigrant, por sht nj fillim.-deklaroi Ahmetaj, ndrsa fliste pr mbshtetjen e emigrantve q kthehen dhe subvencionohen me 5 mij euro sipas tij, nse hapin nj biznes.

Lajme ditore.