Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 1
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  560

  Historia e Gjarprit dhe Svastiks Te Iliret

  Historia e Gjarprit dhe Svastiks s Popujve Vendas t Kulturs s Hercegovins
  Dy milenuma e gjysm para se ta takonim (njohim)n flamujt dhe emblemat e Rajhut t Tret , svastika u prdor nga Ilirt e lasht n rajonin ton si nj simbol fetar pr dekorimin e bizhuterive, sendeve t dobishme dhe armve.
  Nj "svastik" e till sht gjithashtu n fibuln e argjendt ilire nga koleksioni parahistorik i Muzeut t Hercegovins n Trebinje.
  Kjo fibul (butoni pr fiksimin e rrobave) u gjet gjat grmimeve arkeologjike t varreve ilire n Kaanj afr Bilećes, dhe m shum bizhuteri, sende t dobishme dhe pajisje te lufttarve.
  Svastika simbolizon Diellin n lvizje dhe sht vetm nj nga manifestimet fetare t kultit diellor, shum i prhapur n mesin e banorve t Ballkanit.
  Nuk sht e panjohur q nazistt kopjuan vetm simbolin antik si simbol mbrojtse, ashtu si dihet gjithashtu se svastika nuk sht ekskluzivisht ilire, por nj simbol i pranishm gjallrisht n kultet dhe besimet e civilizimeve q nga agimi i njerzimit.
  Simbolet e Diellit, dhe gjarprit sht nj simbol i lasht n Ballkan, nj kafsh-totem kult, dhe luan nj rol qendror n sistemin mitologjik dhe fetar ilir, veanrisht midis ilirve "tan" t jugut.
  Gjarpri shfaqet atje si roje i vatrs, si nj simbol i pjelloris, nj hyjni khtonik, nj kafsh amuleti, e cila mbron njeriun dhe shtpin e tij nga armiqt e dukshm dhe t padukshm. Gjarpri "roje" sht akoma nj motiv i gjall kulti n kujtesn e popullit ton.
  Rrath argjendi t punuar mir, me skajet q prfundojn n formn e kokave t gjarprit, jan pjes e bizhuterive t gjetura n varret ilire t Kačanj afr Bileća, t ruajtura tani n Muzeun e Hercegovins. -
  Studiuesit jan t mendimit se lvizja e popullit pellazgjik bri t mundur edhe prhapjen e kulteve, pr t cilt ata ishin barts t tyre. Shum sinjifikative sht legjenda, t ciln na e ka prshkruar Apolodori. Sipas tij: “Kadmi, pasi krkoi dhe nuk e gjeti t motrn Evropn, q e kishte rrmbyer Zeusi, u vendos n Teb dhe u martua me Harmonin, e cila ishte e bija e perndis s lufts, Aresit, dhe e perndeshs Afrdita. Me urdhr t perndive Kadmi shkoi n mbretrin e Enkelejve dhe u b mbret i tyre. N mbretrin Enkelease ata lindn nj djal, i cili n momentin e lindjes u mbshtoll nga gjarpri mistik. Djalit ia vun emrin “Ilir” nga rrjedh edhe emri i Iliris. N kohn e pleqris Kadmi dhe Harmonia u shndrruan n gjarprinj t shenjt”. Kulti i gjarprit respektohej edhe prej familjeve mbretrore. Kshtu Olimpia, bashkshortja e Filipit dhe nna e Aleksandrit t Madh t Maqedonis, e cila ishte e bija e mbretit t Epirit, disa her ishte par t mbshtillte rreth trupit gjarprinj t gjall.
  Nga neoliti mund te permendim, perve te tjerash, edhe nje sere paraqitjesh te gjarperinjve, si p.sh. ate nga Tjerrtorja e Prishtines, nga Lisiiqi i Konjices ne Bosnje, nga Krivaa e Bribirit ne Dalmaci, dhe e gjejme te aplikuar edhe ne nje sere shembelltyrash te meshkujve dhe te femrave prej argjili.
  N periudhn romake, n Dardani, kishte altar kushtuar gjarprinjve Drakon dhe Drakaena”. Albanologu Robert Elsie, n veprn “Leksiku i kulturs popullore shqiptare, besime, mitologji, fe, doke, rite, festa dhe veori kulturore”, thekson: “Gjarpri ka qen simbol i fuqishm i ilirve t lasht, sidomos i atyre t Ballkanit jugor. N periudhn romake, n Dardani, kishte altar kushtuar gjarprinjve Drakon dhe Drakaena”.

  1.Swastika e gjetur ne Hercegovin
  2-pamje te gjarprit gjate betejes te iliriet
  3.Pamje e gjarprit te Hititet
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura    
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi II : 20-03-2021 m 06:56

 2. Anetart m posht kan falenderuar fegi II pr postimin:

  Eloh ! (20-03-2021)

Tema t Ngjashme

 1. Ilirt
  Nga Gjallica n forumin Muzika shqiptare
  Prgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 10-02-2014, 13:14
 2. Kulti i gjarprit tek ilirt
  Nga mesia4ever n forumin Agnosticizm dhe ateizm
  Prgjigje: 24
  Postimi i Fundit: 31-03-2010, 11:14
 3. Iliret dhe pija...
  Nga Tannhauser n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 03-02-2006, 02:55
 4. Iliret...!
  Nga km92 n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 25-01-2006, 12:46
 5. Historia E Shqiptareve, Nga Iliret E Lashte, Ne Eren E Islamit
  Nga ORIONI n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 11-06-2005, 13:02

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •