Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 9
 1. #1
  Perjashtuar
  Antarsuar
  26-03-2013
  Postime
  22

  Kompania Bello, brenda kartelit t par shqiptar t trafikimit ndrkombtar t kokains

  Emri: dritan-rexhepi-300x231.jpg

Shikime: 770

Madhsia: 15.5 KBDritan Rexhepi, ndr 10 m t krkuarit n Spanj - Policia spanjolle e ka renditur Dritan Rexhepin, n listn e dhjet personave m t rrezikshm t atij shteti. Ajo ka br publike foton e 33-vjearit, duke krkuar ndihmn e qytetarve pr arrestimin e tij, pasi dyshohet se ai sht strehuar n rajonet e afrta t Spanjs.

  Dritan Rexhepi krkohet nga katr shtete pr vepra t rnda penale, si vrasje me pages, grabitje bankash, trafikim t lndve narkotike etj.

  Gjithashtu 33-vjeari sht cilsuar si vrassi i par me pages n Shqipri. Ai akuzohet n atdheun e tij pr vrasjen e dy policve n Fush-Kruj n vitin 1998. Ndonse policia shqiptare e arrestoi studentin e Juridikut, ai arriti q t arratisej n t njjtn dit, nga Komisariati i Durrsit.

  Ai do t bhej i njohur n botn e krimit, pas arratisjeve t tjera t bujshme. Rexhepi ka mundur q t arratiset edhe nga burgu i siguris s lart i Pavias, t Italis, s bashku me dy shqiptar t tjer. N korrik t 2011-s, ai u arrestua pr grabitjen e nj prej bankave m t mdha n Barcelona, por arriti q t arratisej n mnyr spektakolare. Q prej asaj kohe, ai sht futur n listn e personave m t krkuar t disa shteteve.

  10.02.2013

  Burimi: Lajm-Shqip
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 10-02-2014 m 13:51

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,164
  Postimet n Bllog
  4

  Shqiptari m i krkuar n Europ, Dritan Rrexhepi, kapet n Ekuador me 278 kg kokain

  Dritan Rexhepi, i dnuar pr vrasje, trafik droge dhe vjedhje me dhun sht arrestuar n qershor n Quito t Ekuadorit, si pjes e nj grupi q do t trafikonte 278 kilogram kokain. Shqipria, Italia, Belgjika e Spanja, n gar pr ekstradimin e tij

  Emri: RedNotice-Dritan-Rexhepi_sqligallerysliderImage.jpg

Shikime: 773

Madhsia: 33.5 KB

  Shqipria e krkonte pr vrasjen e nj polici. Italia e Belgjika pr trafik droge, vjedhje me dhun dhe arratisjet e bujshme nga burgu. Por 34-vjeari Dritan Rexhepi ndodhet n nj burg n Ekuador, i arrestuar si pjes e nj grupi q do t trafikonte 278 kilogram kokain. Konfirmimi erdhi dje prmes Interpolit, pas zbulimit t identitetit t vrtet t 34-vjearit t arrestuar q prej qershorit n Quito t Ekuadorit. Dritan Rexhepi ishte subjekt i disa kartelave t kuqe, shenj kjo e faktit q shqiptari krkohej njkohsisht nga drejtsit e disa shteteve. Ai ka rn n pranga n qershor, pas nj operacioni antidrog t organizuar nga policia ekuadoriane n qytetin e Quitos. Rexhepi s bashku me disa persona t tjer u arrestuan s bashku me 278 kilogram kokain. Por i krkuari ka nj sked t pasur kriminale n Shqipri, por edhe n disa vende t BE-s. Rexhepi sht arratisur nga dhomat e paraburgimit n Durrs, n vitin 2006, pasi ishte arrestuar pr vrasjen me paramendim t nj punonjsi policie dhe armmbajtje pa leje. Pr kt vepr, ai sht dnuar me 25 vjet burg. N vitin 2008, ai sht arrestuar n Holand dhe disa shtete u vun n gar pr ekstradimin e tij. Megjithat, ai ka vazhduar serialin e arratisjeve nga burgu, fillimisht n Itali, e m pas n Belgjik, vende kto q e krkonin pr trafik droge dhe vjedhje me dhun. Me krkes t Shqipris, Italis dhe Belgjiks, Rexhepi sht subjekt i tre Kartelave t Kuqe t INTERPOL, duke u kthyer kshtu n nj ndr t krkuarit m t mdhenj t Policis Ndrkombtare. Q prej qershorit, kur u arrestua n Quito e deri dje, nuk kishte asnj informacion q e lidhte Dritan Rexhepin me t prangosurin e policis ekuadoriane. Por bashkpunimi mes policive t tre vendeve ka br t mundur identifikimin e tij dhe heqjen nga lista e personave n krkim.

  “Arrestimi dhe identifikimi i nj nga personat m t rrezikshm dhe t krkuar sht nj kredit pr t gjitha agjencit e zbatimit t ligjit t prfshira. Kjo demonstron efektivitetin e bashkpunimit ndrkombtar policor dhe nnvizon vlern e shrbimeve dhe mjeteve globale t policis dhe t INTERPOL-it,” -tha drejtori Ekzekutiv i shrbimeve t Policis n INTERPOL, Jean-Michel Louboutin. Ai ka vlersuar edhe rolin e policis shqiptare n kt arrestim.

  “Autoritetet n Shqipri, Belgjik, Ekuador dhe Itali jan pr t’u lavdruar pr rolin e tyre n bashkpunim me zbatimin e ligjit n mbar botn pr t sjell para drejtsis nj individ t krkuar nivel ndrkombtar pr vepra penale shum t rnda”, -tha m tej zyrtari i Interpol.
  Kartela e Kuqe prfaqson nj nga mjetet m t fuqishme t INTERPOL n gjetjen e personave n krkim ndrkombtar. Duke prmbajtur t dhna identifikuese dhe informacione gjyqsore pr nj person t krkuar, Kartela e Kuqe, i komunikon autoriteteve policore n mbar globin q nj person sht i krkuar n nj nga vendet antare dhe krkon q personi t mbahet n arrest provizor me qllim ekstradimi. Operacioni i INTERPOL Infra-Red n vitin 2012 ka patur objektiv t saj 500 persona t krkuar nga 59 vende antare pr vepra t ndryshme penale si vrasje, rrmbim, vjedhje me dhun, dhe trafik droge. Q nga vitin 2009 operacionet e Interpol-it Infra Red kan prfshir rreth 1.500 raste, duke arritur q t kryhen m shum se 500 arrestime dhe lokalizime pozitive.

  MAPO

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,164
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Shqiptari m i krkuar n Europ, Dritan Rrexhepi, kapet n Ekuador me 278 kg ko

  Dritan Rexhepi, i pari vrass i dyshuar me pages n Shqipri

  Mjeshtri i arrative dyshohej se fshihej edhe n Katalonja t Spanjs, apo n nj qytet t Britanis s Madhe

  dritan rexhepiI cilsuar si i pari vrass me pages n Shqipri, Dritan Rexhepi, mjeshtri i arrative rezulton mes 10 kriminelve m t krkuar n Spanj. Policia ka publikuar fotot e 10 personave t rrezikshm, duke krkuar q dokush kishte informacion rreth tyre t telefononte menjher n rajonet m t afrta. Ekspertt kan prllogaritur me prafrsi vendndodhjet e mundshme t t arratisurve nga burgu, ku Rexhepi mendohet t strehohet momentalisht n Katalonja, teksa hern e fundit q u dgjua pr t ishte nj njoftim i policis s Britanis s Madhe, e cila gjithashtu dyshonte se strehohej atje. Ndrsa si fytyr, 33-vjeari Dritan Rexhepi sht par s fundmi gjat arratisjes spektakolare nga nj burg n Belgjik, ku ishte arrestuar sepse krkohej edhe nga Italia apo Holanda pr trafik droge dhe arratisje t tjera nga burgu. Rexhepi do t listohej si personi m i krkuar n vend pikrisht n vitin 2006. Asokohe, djali q ishte student juridiku n Tiran, u kap me dy pistoleta n hollin e “Hotel Tirans”, duke pir kafe bashk me nj shokun e tij. Policia prcolli me shum buj arrestimin e tij, ndrsa u tha se vlonjati dyshohej dhe akuzohej si vrass me pages. Pr policin, Dritan Rexhepi rezultonte t ishte autori i vrasjes s dy punonjsve t policis n Fush-Kruj n vitin 1998. Natn e arrestimit Rexhepi arriti t arratisej nga Komisariati i Durrsit. N Itali u arratiset nga burgu i siguris s lart i Pavias bashk me dy shqiptar t tjer. N korrikun vitit 2011, Dritan Rexhepi do t arrestohej pr grabitjen e nj prej bankave m t mdha n Barcelona.

  Shqipri-Ekuador, rrugt e trafikut q po kryqzohen shpesh!

  Rrugt e trafikut t kokains Shqipri-Ekuador po kryqzohen gjithnj e m shpesh. Arrestimi i Dritan Rexhepit n Ekuador, si pjes e nj grupi q do t trafikonte 278 kilogram kokain hedh dyshime se nj pjes e lnds narkotike mund t vinte n Shqipri. E ky nuk do t ishte nj lajm i rrall. N kohn q Dritan Rexhepi sht arrestuar n kt vend t Ameriks Latine, n Mal t Zi po bllokohej nj tjetr superngarkes me kokain q vinte nga Ekuadori. 250 kilogram kokain u kapn n konteniert e mbushur me banane n Tivar t Malit t Zi, drog kjo q dyshohej se do t prfundonte n duart e trafikantve shqiptar. Lidhur me kt sasi kokaine, q vlente 12 milion euro u arrestua n Tiran nj kolumbian, i drguar pr t marr parat e mallit. N dshmin e tij pr Prokurorin ai ka pranuar se kishte ardhur n Tiran pr t marr m shum se 1 milion euro pr kokainn dhe se parat do t’i transferonte prmes bankave t nivelit t dyt nga Shqipria.

  MAPO

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,164
  Postimet n Bllog
  4

  Kompania Bello, brenda kartelit t par shqiptar t trafikimit ndrkombtar t kokains

  Kompania Bello sht grupimi i par kompleks i organizatave kriminale shqiptare t trafikut t drogs; nj biznes me xhiro vjetore prej qindra milion eurosh, i shtrir n Amerikn e Jugut, Europ dhe Ballkan.

  N ort e para t mngjesit t 15 shtatorit, qindra oficer policie prfshir skuadra t forcave t ndrhyrjes s shpejt, me asistencn e Europol dhe Eurojust, zhvilluan bastisje t koordinuara n 10 vende t ndryshme n Europ dhe n Lindjen e Mesme, duke arrestuar 20 t dyshuar, pjes e nj rrjeti kriminal shqiptar t njohur si Kompania Bello.

  Sipas Europolit, ky rrjet ishte nj sindikat kriminale profesioniste dhe konsiderohet nj nga organizatat m aktive t trafikimit t kokains nga Amerika e Jugut n Europ.

  Pr shum vite, trafikantt ndrkombtar t kokains punonin vemas nga grosistt dhe grupet kriminale q e shprndajn drogn n rrug, tha Europol nprmjet nj njoftimi pr shtyp.

  N kt rast, ky grup kriminal shqiptar q sht nn hetim, e prmbysi kt model dhe kontrollonte t gjith zinxhirin nga sigurimi i drgesave t mdha nga Amerika e Jugut e deri n shprndarjen e saj n Europ, shtoi agjencia ligjzbatuese europiane.

  Operacioni policor i koduar Los Blancos erdhi pas nj hetimi 5-vjear t udhhequr nga Prokuroria e Firences, i mbshtetur mbi nj grup hetimor t prbashkt italiano- holandez dhe konsiderohet si hetimi m kompleks dhe afatgjat i ndrmarr ndonjher kundr krimit t organizuar shqiptar.

  Sipas vendimit t Gjykats s Firences pr masat e arrestit dhe sekuestrot preventive t lshuara kundr t dyshuarve nj kopje e t cils sht siguruar nga BIRN, ky kartel kriminal i cili prbhej nga disa organizata shqiptare t prfshira n trafikun dhe shprndarjen e kokains, drejtohej nga Dritan Rexhepi, nj 40 vjear me origjin nga Vlora, i burgosur n Ekuador prej vitit 2014.

  Rexhepi ka krijuar nj kartel shqiptar t narkotrafikut, markn e tij t quajtur Bello, i t cilit sht kapo i padiskutueshm, duke disponuar sasi t pafundme kokaine, q e blen drejtprdrejt, bashkrisht ose nprmjet partnerve t tij amerikano- jugor t organizatave Narcos t pranishme n Ekuador, shkruhet n procedimin penal t Prokuroris s Firences.

  Kjo struktur kriminale sht n gjendje ta shprndaj kokainn n t gjith Europn dhe n mnyr t veant n Itali, si dhe ka deg n t gjith Europn dhe Shqipri, q i prgjigjen Rexhepit edhe pr ndrmarrjen e krimeve t rnda si vrasja, shton prokuroria italiane.

  Prve Rexhepit, prokuroria italiane ka ngritur akuza pr trafik ndrkombtar t drogs si dhe krijim e pjesmarrje n organizata kriminale pr 33 t dyshuar, pjesa m e madhe shtetas shqiptar me banim n Holand dhe Itali.

  Prpara operacionit Los Blancos, 84 antar t dyshuar t kartelit kriminal jan arrestuar gjat 5 viteve t fundit n Itali, Ekuador, Holand, Mbretrin e Bashkuar, Zvicr dhe Gjermani.

  Kompania Bello sht nj bashkim operatorsh kriminal, t cilt kan detyra t qarta dhe fitime t veuara nga njri-tjetri, shpjegoi nj prokuror shqiptar q ka marr pjes n operacionin Los Blancos.

  Sigurisht q prbn rrezik pr rendin dhe sigurin publike n Shqipri, pasi kemi t bjm me nj bashkim operatorsh me potencial t madh kriminal dhe ekonomik, shtoi prokurori, i cili foli n kushtet e anonimatit.

  El Chapo shqiptar

  Emri: Dritan-Rexhepi-foto-nga-Interpol-1.jpg

Shikime: 584

Madhsia: 46.7 KB
  Dritan Rexhepi | Foto nga Interpol

  Dritan Rexhepi, i cili prdor gjithashtu edhe emrin Gramoz ka nj karrier t gjat kriminale n Shqipri dhe Europ. Ai akuzohet se e filloi karriern kriminale si vrass me pages dhe sht dnuar m 25 vjet burg nga Gjykata pr Krime t Rnda pr vrasjen e dy personave n Kruj n vitin 1998 prfshir nj oficer policie. Rexhepi sht dnuar gjithashtu pr trafik kokaine n Itali dhe grabitje me dhun n Belgjik.

  Prtej lists s gjat t krimeve t rnda pr t ciln akuzohet, Rexhepi ka krijuar nj reputacion legjendar n botn e nndheshme t krimit pr faktin se sht arratisur m shum her nga burgu se Juaqim El Chapo Guzman, kreu famkeq i kartelit t drogs s Sinaloas n Meksik.

  Pasi sht ndaluar nga policia n vitin 2006, ai u arratis nga paraburgimi i Komisariatit t Policis s Durrsit, duke shfrytzuar nj moment pauze gjat marrjes n pyetje nga prokurori koh gjat s cils, dera e dhoms s shoqrimit ishte e hapur. Rexhepi raportohet t ket dal n korridor dhe ti ket thn policit roje mbarova pun, duke u arratisur me duar n xhepa.

  Arben Frashri, nj nga ish-drejtuesit e policis shqiptare q ka marr n pyetje Dritan Rexhepin pas arrestimit t tij n vitin 2006, pohon se trafikanti shqiptar pwrfitoi nga mungesa e siguris kur ofiicert n policin e Durrsit po prgatiteshin q ti bnin foto me qllim publikimin e lajmit t arrestimit n media.

  Pikrisht n kt moment, Dritan Rexhepi ka shfrytzuar nj pakujdesi dhe sht larguar nga ambientet e policis, tha Frashri.

  Pas arratisjes s par Rexhepi u arrestua n vitin 2008 n Holand dhe u ekstradua n Itali pr t vuajtur dnimin pr trafik kokaine. N vitin 2011, ai arratis nga burgu i Voghera-s n Pavia s bashku me dy t burgosur t tjer, duke prdorur nj lim pr t prer hekurat dhe araft e burgut si litar. N t njjtin vit, ai arrestua n Spanj dhe u ekstradua n Belgjik, por edhe atje u arratis nga burgu n Antwerp.

  N qershor 2014, Rexhepi u arrestua prsri n Quito t Ekuadorit si pjes e nj operacioni t policis vendore, ku u sekuestruan 278 kilogram kokain. N Ekuador, ai sht dnuar me 13 vite burg, dnim q po e vuan n burgun e siguris s lart n Latacunga.

  Megjithse ndodhet n burg, Rexhepi ka disa krkesa nga Interpoli pr ekstradimin e tij n Shqipri, Itali dhe Belgjik. Prve trafikut t drogs, ai akuzohet nga autoritet shqiptare se ka urdhruar dhe orkestruar nga burgu n shkurt 2020, pengmarrjen n Kamz dhe m pas zhdukjen e 49-vjearit Jan Prenga.

  Prokuroria Italiane e akuzon gjithashtu Rexhepin se ka urdhruar t paktn edhe dy vrasje t tjera gjat kohs q ka qen n burg nj n Ekuador dhe nj n Shqipri.

  N nj intervist pr gazetarin veteran t kroniks, Artan Hoxha n shkurt 2020, Rexhepi i mohoi akuzat se ishte prfshir n pengmarrjen e Prengs dhe n vrasje me pages. Ai kujtoi se ne vitin 2005 ishte regjistruar n Universitetin e Tirans pr t studiuar si jurist dhe se sht detyruar t prfshihet n trafikun e drogs pr t mbijetuar, pas akuzave pr vrasje dhe arratisjes nga paraburgimi.

  Kisha dy rrug, ti dorzohesha nj sistemi t padrejt dhe t kalbur n Shqipri q do m onte n burgim t prjetshm apo t krkoja nj mundsi t dyt pr t br dika tjetr me jetn time, tha Rexhepi n intervist.

  Pr kt shkak u futa n trafikun e drogs, shtoi ai.


  Organizimi i kartelit

  Emri: cocaine_bricks_scorpion_logo-768x576.jpg

Shikime: 581

Madhsia: 38.0 KB
  Pako koikaine | Foto nga Drug Enforcement Administration

  Nga qelia e tij n Eduador n fillim t marsit 2016, Dritan Rexhepi po negocionte shitjen e nj sasie prej 300 kilogramsh kokain me prfaqsuesin e tij t besuar n Europ, Jorin Llambro i cili njihej gjithashtu me nofkn qorri ose Montecarlo dhe banonte mes Shqipris dhe Holands.

  Organizata e tij kriminale prdorte disa logo pr ti shenjuar pakot e kokains q trafikonte nga Ekuadori n Europ, prfshir Audi, RS6 dhe Bello.

  N nj bised t prgjuar nga prokuroria italiane, Rexhepi e pyet Llambron se far logo duhej tu krkonte kolumbianve q t shtypnin mbi kokain dhe ky i fundit sugjeron C.B, iniciale t Kompanis Bello, duke shtuar se ata duhej t jepnin sinjalin se kjo ishte marka e tyre e fabriks.

  Duhet t hyjm me emrin ton n treg, pasi nuk njihet shum mir, shkruan Llambro.

  I entuziazmuar, Rexhepi iu prgjigj se marka e tyre do t ishte Bello, e cila q nga ajo dit ka shenjuar t gjith spedicionet e kokains s trafikantit shqiptar nga Amerika Jugore drejt Europs.

  Sipas hetimeve t prokuroris s Firences, e ashtuquajtura Kompania Bello ishte nj kartel i prbr nga organizata kriminale shqiptare t prfshira n trafikun e drogs, i themeluar t paktn q nga viti 2014 n nj vend t paprcaktuar dhe q operonte n Ekuador, Holand, Belgjik, Shqipri dhe Itali.

  Ky kartel prbhej nga 14 organizata kriminale, t cilat kan krijuar nj struktur organizimi t nivelit superior nj lloj federate t krimit transnacional, e cila ka qllim t prfitoj dhe t ndaj shrbime t prbashkta, q mundsojn trafikimin dhe shprndarjen e drogs dhe forcimin e entiteteve prbrse.

  Qllimi i tyre ishte shtrirja e kontrollit mbi trafikun ndrkombtar t drogs dhe rritja n mnyr eksponenciale e fitimeve t antare t federuar, shkruan Prokuroria e Firences n krkesn pr masat e siguris kundr pjestarve t kartelit.

  Federata u mundsonte ktyre organizatave kriminale importimin dhe shitjen e sasive t mdha t drogs nga Amerika Jugore n portet holandeze dhe belge n Europ, nprmjet nj raporti t privilegjuar me prodhuesit amerikano- jugor t kokains.

  Prve organizats s Rexhepit, organizata t tjera themeluese t kartelit jan edhe dy grupe kriminale t rndsishme shqiptare, t udhhequr nga dy persona t paidentifikuar, t njohur nga prokuroria e Firences si Gimi dhe Reti.

  Me qendr n Holand, grupi kriminal i drejtuar nga Reti sht ndrmjets i trafikut t drogs midis grupit t Rexhepit dhe organizatave t tjera kriminale shqiptare t nivelit m t ult, t prfshira n shprndarjen e drogs n Europ. Ndrkoh, grupi kriminal i Gimit, q sht gjithashtu themelues i kartelit Kompania Bello, ka lidhje direkte me importues t tjer shqiptar kokaine nga Amerika Jugore.

  Nj tjetr grup i rndsishm kriminal i identifikuar nga hetimit sht dhe ai vllezrve Gerti dhe Edmond Marku, t cilt edhe pse t federuar n kartel nprmjet Retit dhe t furnizuar me drog gjithashtu nga Gimi, jan grosist t mdhenj t trafikimit t drogs nga Holanda drejt Italis, Gjermanis dhe vendeve t tjera t Europs.

  Nj rol t rndsishm n kt kartel kishte dhe grupi kriminal i udhhequr nga Eldi Dizdarit i arrestuar si pjes e operacionit Los Blancos n Dubai, i specializuar n nxjerrjen e sasive t mdha t drogs nga portet holandeze.

  Ky sht numri nj, shkruan Jorin Llambro n nj bised me Dritan Rexhepin t prgjuar nga policia italiane. Ky n nj rast ka nxjerr 4 tonelata, shton ai, duke iu referuar kokains.

  Nj tjetr grup i spikatur i kartelit ishte ai i drejtuar nga Gentjan Manaj, i cili u arrestua n Shqipri si pjes e operacionit Los Blancos dhe q merrej me menaxhimin dhe transferimin e parave midis grupeve t ndryshme kriminale q prbnin Kompanin Bello.

  Karteli mundsonte depozitimin dhe ruajtjen e sasive t mdha drogs n baza t fshehta n Holand dhe Belgjik, si dhe shprndarjen e saj sipas krkesave t organizatave pjesmarrse.

  Ky rrjet kriminal kishte ndrtuar marrdhnie t qndrueshme me trafikantt amerikano- jugor, duke siguruar furnizim t qndrueshm me kokain pr tregun europian.

  Gjithashtu, Kompania Bello kishte siguruar pakte dhe akorde midis organizatave kriminale shqiptare, pr shkmbimin ose ndarjen e korrierve pr trafikun e drogs mes Holands dhe Italis, si dhe n rekrutimin e shoferve dhe korrierve.

  Kto organizata bashkpunonin edhe prsa i prket shkmbimit t informacioneve mbi hetimet dhe shtjet gjyqsore q preknin antart, si dhe prdornin e nj rrjeti komunikimi t kriptuar dhe kode t prbashkta me an t t cilave bheshin marrveshje dhe shkmbeheshin ide pr aktiviteteve kriminale.

  Karteli u mundsonte antarve q t bnin pagesa n para n vende t ndryshme nga ku transferohej droga, nprmjet rrjeteve klandestine t pastrimit t parave. Gjithashtu, organizatat kriminale shqiptare ndanin nj rrjet t prbashkt korrupsioni t zyrtarve publik t ngarkuar me kontrollin e ngarkesave n porte, n fazat e ndryshme t transportit t kokains nga Amerika Jugore n Europ.

  Prokuroi shqiptar q foli n kushtet e anonimatit i tha BIRN se Kompania Bello kishte nj hirearki solide dhe drejtuesit e kartelit, rekrutonin n Holland dhe Itali antar me prejardhje nga Shqipria, t cilve u besonin pun t rmdomta zakonisht pr ruajtjen e subtancave narkotike n Amsterdam, nga ku m pas kokaina shprndahej n tregun Italian.

  Udhheqsit dhe promotort e organizats, fal kapacitetit t tyre operativ dhe krcnues, impononin paktin e heshtjes n rast se ndonj nga bashkpuntort arrestohej, tha prokurori.

  E n rast se ky pakt i pashkruar nuk respektohej, vinin pasojat e rnda, duke u hakmarr kundr familjarve n Holland, Itali apo n Shqipri, shtoi ai.


  Lidhjet me Narcos

  Emri: GI-TOC-Hotspots2-Map-p52-e1595515803335-1280x720-1.jpg

Shikime: 453

Madhsia: 32.1 KB
  Rrugt e kokains drejt Europs

  Sipas prokurorve italian, organizata kriminale e themeluar nga Dritan Rexhepi ishte m e shtrira gjeografikisht dhe m e rndsishmja n t gjith panoramn e trafikantve shqiptar t drogs q kan qen subjekt i hetimit 5-vjear.

  Rexhepi kishte nj marrdhnie t privilegjuar me kartelet kolumbiane t prodhimit t kokains nprmjet trafikantit ekuadorian, Cezar Emilio Montenegro Castillo i njohur gjithashtu si Don Monti, i cili sht kreu i trafikantve ekuadorian t lidhur me kartelin kolumbian Norte dell Valle dhe kartelin meksikan t drogs s Sinaloas.

  Karteli kolumbian Norte dell Valle sht nj organizat kriminale e nivelit superior q operon nga rajonin Valle della Cuca t Kolumbis, me qendr n qytetin bregdetar t Buenaventuras. Ky kartel u rrit n rndsi nga fundi i viteve 90, pas fragmentimit t karteleve t Calit dhe Medelin n Kolumbi.

  Ndrkoh, karteli meksikan i Sinaloas me qendr n qytetin Culiacan t Meksiks, sht nj nga organizatat m t mdha t trafikut t drogs n bot, e udhhequr pr nj koh t gjat deri n arrestimin dhe ekstradimin e tij n SHBA nga Juaqim Guzman Loeira, i njohur me nofkn El Chapo.

  Nprmjet nj vartsi t tij t identifikuar me emrin Diomar dhe q prdor kodin e komunikimit Antrax, Montenegro Castillo organizonte dhe promovonte trafikimin dhe eksportimin e kokains drejt Europs n sasi mbi 1 ton, duke e fshehur n anije q mbajn kontejner dhe bjn linjn Guyaquil Europ, drejt porteve t Holands dhe Belgjiks.

  N kontakt direkt me Rexhepin pr importin drejt Europs t ngarkesave me kokain sipas rregullave t mirprcaktuara sipas t cilave do spedicion realizohet me modalitetin 50 me 50, [ekuadoriant] pr do ngarkes q i japin shqiptarve, shtojn edhe nj ngarkes t barabart pr llogari t tyre, e cila i besohet grupeve kriminale n Holand pr shprndarje, shkruan Prokuroria e Firences.

  Sipas prokurorve italian, Rexhepi ka arritur t siguroj kredit dhe besim tek narkotrafikantt amerikano- jugor, jo vetm pr potencialin e tij t madh n trafikun e drogs, por edhe pr faktin se kishte arritur t konkurronte organizatat kriminale kineze n transferimin e parave t drogs.

  Prgjithsisht, pagesa e kokains drejt Ameriks Jugore nga Europa bhet nprmjet organizatave kriminale kineze kundrejt tarifave t caktuara. Kriminelt i dorzojn parat cash pr t paguar kokainn n Holand dhe Angli dhe kjo sasi parash u paguhet trafikantve n Amerikn Jugore nga persona t lidhur me krimin kinez pa transferim fizik t parave nga Europa n Amerik.

  Rexhepi sht prfshir n kt mekanizm, duke u propozuar ekuadorianve transferimin e parave me tarifa m t lira. Metoda e tij prfshinte transferimin fizik t paras nprmjet korrierve ose nprmjet transfertave t shumta, t realizuara nprmjet zyrave Western Union.

  Madje n nj rast, pas sinjalizimit t policis italiane, nj ifti korriersh shqiptar iu bllokua nj sasi prej 350 mij eurosh n aeroportin e Guayaquil-it n Ekuador.

  Curriculimi i Rexhepit tregon pa dyshim shtyrjen dhe kapacitetin e tij kriminal pr t menaxhuar trafiqe t rndsishme n nivel botror dhe prfshirjen e tij t plot n to, megjith gjendjen e tij si i burgosur, shkruan Prokuroria e Firences.


  Perandoria e kokains

  Emri: container-537724_1920-768x512.jpg

Shikime: 516

Madhsia: 32.2 KB
  Droga nga Amerika Jugore drejt Europs fshihet n kontejner mallrash

  N janar 2017, Dritan Rexhepi n bashkpunim me Montenegro Castillo dhe Diomar organizuan drges droge me kontejner nga porti i Guayaquil n Ekuador n portin Antwerp n Holand, ku 371 kilogram nga ngarkesa i prkisnin trafikantit shqiptar.

  Policia italiane, e cila ndrkoh po i prgjonte komunikimet e kriptuara me chatt midis trafikantve, njoftoi autoritetet gjyqsore ekuadoriane pr t tentuar identifikimin e kontejnerit dhe ndalimin e ngarkess s drogs.

  Megjith prpjekjet e autoriteteve portuale, kontejneri nuk u identifikua. Konfirmimi pr kontrollet e policis ekuadoriane jepet edhe nga mesazhet e shkmbyera midis Rexhepit dhe Diomar. Ky i fundit, pas nisjes s anijes, i shkruan Rexhepit se megjithse kishte pasur nj risk t lart q droga t zbulohej, tashm malli ishte i sigurt.

  Mik, dikush ka informuar pr ngarkesn dhe edhi nj kapiten bir kurve pr t zbarkuar arkat, i shkruan ai Rexhepit me 15 janar 2017. Megjithat, do gj shkoi mir, nuk pan asgj dhe tashm sht nisur, e qetsoi ai m tej.

  Dy bashkbiseduesit knaqen me prfundimin me sukses t puns dhe mbi t ardhmen e trafikut t kokains, pasi kjo drgese ishte br pr nj grup t rndsishm trafikantsh shqiptar, me an t t cilve ata synonin t hapnin nj kanal t tyrin drejt Europs.

  Shiko mik, n qoftse na ecn mir me ata njerz, nuk do t kesh ku ti fussh parat, m beso, i shkruan Rexhepi.

  Metoda e fshehjes s kokains n kontejner nga grupi kriminal i Dritan Rexhepit njihet si sistemi. Ajo prfshinte hapjen e dyshemes s kontejnerit, mbushjen me pako kokaine dhe shkum izoluese t hapsirs boshe, rivendosjen e dyshemes dhe saldimin e saj pr t izoluar ngarkesn e paligjshme. Droga zakonisht rikuperohej pasi kompania importuese e mallit t ligjshm q ngarkohej n kontejner, arrinte n destinacion dhe shkarkohej.

  Nj dit m von, Dritan Rexhepi dhe Diomar bjn llogarit. Nga biseda del q Rexhepi e kishte bler kokainn me 4400 USD pr kilogram dhe kostoja totale pr 371 kilogramt e tij ishte 1,63 milion USD, nga t cilat 1.2 milion USD ishin parapaguar.

  Sipas bisedave t tjera t prgjuara nga Prokuroria dhe policia italiane, pr sasi m t mdha se 500 kilogram kokain, mimi i nisjes s kokains nga Ekuadori arrinte n 6500 USD me garancin e shtetit dhe 5500 pa garanci.

  Pasi arrinte n Europ, mimi me t ciln iu shitej grosistve ishte midis 22 mij eurove dhe 24 mij eurove pr kilogram. Vetm sasia e drguar nga Rexhepi prej 371 kilogramsh n janar 2017, do ti siguronte atij nj shum prej 8 milion eurosh.

  Vlersimi i t ardhurave nga trafiku i drogs sht i vshtir, pasi nuk ekzistojn statistika pr ekonomin e nndheshme.

  Megjithat, duke vlersuar flukset mesatare t kokains s identifikuar gjat hetimeve, prokurort italian kan br nj vlersim t pjesshm pr grupin e vllezrve Marku dhe pr organizatn e drejtuar nga Dritan Rexhepi n mnyr q t nxirrnin urdhrat e sekuestros preventive pr asetet q dyshohet se kan rrjedhur nga aktiviteti kriminal.

  Prsa i prket vllezrve Marku, duke u bazuar nga bllokimi n nj rast n Holand i 1.4 milion eurove q i prkisnin xhiros pr shitjet ditore t drogs, prokurort e Firences vlersojn se ata qarkullonin t paktn 50 kilogram n jav dhe arrinin nj xhiro vjetore prej 70.2 milion eurosh.

  N realitet, qarkullimi mund t jet edhe m i madh, pasi n hetim theksohet se kishte dit q i njjti grup shiste deri n 50 kilogram kokain me 27,000 euro/kg.

  Duke qen se hetimi ka fotografuar fenomenin kriminal q lidhet me vllezrit Marku nga viti 2014 deri n arrestimin e Gerti Markut n prill 2017, vlersohet se organizata ka qen aktive pr t paktn 3 vjet, thekson Prokuroria e Firences.

  Fitimi i prgjithshm q mund t prllogaritet pr kohn kur ekzistenca e grupit kriminal sht monitoruar sht 210 milion euro, shton prokuroria.

  Ndrkoh, pr grupin e Rexhepit, prokurort italian vlersojn se ai ka trafikuar t paktn 2368 kilogram kokain n vitin 2016 dhe 3654 kilogram n vitin 2017, me nj mim mesatar shitjeje me shumic prej 23,500 eurosh dhe nj vler totale t ardhurash pr dy vite prej 141 milion eurosh.

  Prokurori shqiptar i prshir n operacionin Los Balncos t Europol i tha BIRN se shifra reale e drogs s trafikuara nga Rexhepi mund t jet edhe m e madhe se sasia e indetifikuar nga kolegt e tij italian, por theksoi se n kt biznes ka dhe humbje shum t mdha dhe llogaria duhet t bhet duke pasur parasysh edhe ato.

  Sa pr shifrn reale t drogs, kjo besoj se mund t jet m e madhe, duke llogaritur dhe sasit e drogs q autoritet italaline nuk kan mundur t bllokojn dhe dokumentojn, tha magjistrati.

  Por n nj biznes t till sigurisht q fitimet jan t mdha, por llogaria duhet t bhet duke pasur parasysh se dhe humbjet financiare jan shum t mdha, prfundoi ai.

  Elton Qyno, gazetar i Ora News
  BIRN
  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,164
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Dritan Rexhepi, ndr 10 m t krkuarit n Spanj

  “Bja maska dhe pastroja gjat pandemis”, si u prpoq bosi shqiptar i drogs, Dritan Rexhepaj t dilte nga burgu n Ekuador

  Emri: ggg-2.jpg

Shikime: 476

Madhsia: 37.9 KB

  Mediat n Ekuador i kushtojn nj artikull t gjat Dritan Rexhepit, 40-vjearit vlonjat, i njohur si nj nga bost e trafikut t kokains n Amerikn Latine, i cili u b i njohur n vend, kur u zbulua lidhja q kishte me rrmbimin e Jan Prengs n Kamz n janar t 2020, pasi vllai i tij Astrit Prenga rrmbeu nj sasi t konsiderueshme kokaine n Angli q vinte nga Amerika Latine, dhe q i prkiste pikrisht Dritan Rexhepit.

  Ky i fundit pr shenj presioni urdhroi dhe porositi n Shqipri rrmbimin e vllait t Astrit Prengs, Jan Prenga dhe organizatort nga 3 grupe kriminale e dhunuan aq keq at sa dyshohet se i kan marr jetn. Trupi i tij edhe sot nuk sht gjetur.

  Por pavarsisht ksaj, mediat n Ekuador shkruajn se n fund t vitit t kaluar atij ju refuzua krkesa pr tu liruar me kusht.

  SHKRIMI N MEDIAN E EKUADORIT

  M 23 dhjetor, gjykata refuzoi krkesn pr lirimin me kusht t Dritan Rexhepit, njeriu q krkohet nga tre vende evropiane pr krime t ndryshme. Dritani po vuan nj dnim pr trafik droge n burgun Latacunga, 110 kilometra nga Quito n Ekuador.

  Ai u arrestua m 27 qershor 2014, n Guayaquil, n nj operacion t quajtur Balcanes. Pasi u arrestua u zbulua edhe fakti q ai kishte tre identitete. Rezulton t jet regjistruar me me emrat Ioannis Dionysopoulos (emri grek) dhe me Lulezim Murataj (emri shqiptar). Por pas hetimeve, u prcaktua se kombsia e tij ishte shqiptare dhe emri i tij i vrtet ishte Dritan Rexhepi. Ai u dnua me 13 vjet burg pr trafik droge m 10 Prill 2015. Rexhepi u burgos n Guayaquil, por q nga viti 2017 u transferua n burgun Latacunga.

  N vitin 2020 kishte informacione t reja pr Rexhepin. Europol zbuloi se nj 40-vjear shqiptar prdorte mjete t sofistikuara t koduara pr t drejtuar nj organizat t trafikut t drogs nga Ekuadori. Ai nuk e prmendi emrin e tij, por shtypi shqiptar raportoi se ai ishte Rexhepi. Sipas Zyrs s Policis Evropiane, shqiptari negocioi drejtprdrejt me kartelet e drogs n Amerikn e Jugut, organizoi drgesa t mdha kokaine n portet kryesore t Evrops dhe me ndihmn e bashkpuntorve t vendosur n Itali, Holland dhe Shqipri planifikoi shprndarjen e drogs n gjith Evropn.

  Por n kohn q po finalizohej ky operacion ndrkombtar dhe kur u b publik, Rexhepi kishte filluar procedurat pr t marr lirin me kusht n Ekuador dhe pothuajse do i’a kishte dal me sukses nse nuk do t ishin krkesat pr ekstradim.

  Dosja t cils Komisioni i referohet u prezantua nga mbrojtja e Rexhepit dhe madje edhe nga avokati i burgut. Sipas ksaj dosjeje, shqiptari ishte privuar nga liria pr gjasht vjet, dy muaj e dymbdhjet dit n kohn kur filloi procedurat pr t dal nga burgu. Me fjal t tjera, ai kishte kryer 48.3% t dnimit dhe mbrojtja krkoi lirimin me kusht pr shkak edhe t sjelljes s tij t mir.

  Rexhepi ka tre arratisje n regjistrin e tij: n vitin 2006, nga Policia e Durrsit, n Shqipri; n 2011, nga burgu i Voghera, Itali; dhe nga Burgu Merksplas, Belgjik, gjithashtu n 2011.

  Gjat seancs dgjimore, Rexhepi u shpreh se gjat pandemis ai pastronte pavionet do t diel dhe bnte maska me bluza apo ndonj gj tjetr. “Si e dini, pothuajse t gjith ktu ishin t infektuar, por duke falnderuar Zotin, gjithka shkoi mir”,- msohet t ket thn ai.

  Por, pavarsisht krkess gjykatsit kan vendosur t mos e ln t lir me kusht shqiptarin e krkuar n tre shtete.

  (BalkanWeb)
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 03-05-2021 m 11:51

 6. #6
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,164
  Postimet n Bllog
  4

  Ekuador: Lirohet me kusht nga burgu trafikanti i kokains Dritan Rexhepi

  Lirohet Dritan Rexhepi, i njohur si nj nga bost e trafikut t kokains n Amerikn Latine

  Emri: -640-0-oo-1641931805.jpg

Shikime: 87

Madhsia: 29.6 KB

  Dritan Rexhepi i njohur si nj nga bost e trafikut t kokains n Amerikn Latine, me krkesa ekstradimi nga tre shtete ndodhet prej pak javsh n liri.

  Ai prej vitit 2020 ka prfunduar dnimin, ndrsa ka vijuar vazhdimisht betejn e tij pr pafajsi, por i kufizohet liria pr shkak t friks s arratisjes pasi rezulton n krkim nga t paktn 3 shtete.

  Ndrsa lirin e ka fituar me kusht pr t mos dal nga Ekuadori, ku prej javsh paraqitet pran autoriteteve dhe mbahet n vzhgim prej tyre.

  ORA NEWS

 7. #7
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,164
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Kompania Bello, brenda kartelit t par shqiptar t trafikimit ndrkombtar t kokains

  Prokuroria italiane jep pretencn pr grupin kriminal t Dritan Rexhepit, 6-20 vite burg pr 21 antart. Nga Bugatti, tek Mishi apo Sharri, ja pseudonimet q prdornin

  Emri: rednotice-dritan-rexhepi-sqligallerysliderimage.jpg

Shikime: 33

Madhsia: 43.3 KB

  Prokuroria Italiane jep pretencn pr antart e organizats kriminale shqiptare t drejtuar nga Dritan Rexhepi. Gazetarja Klodiana Lala e cila ka siguruar dosjen, raportoi pr “BalkanWeb” se Prokuroria italiane krkon 20 vjet burg pr Dritan Rexhepin si drejtues i grupit dhe konfiskimin e sendeve t sekuestruara si dhe ndalimin e hyrjes n Itali.

  Rexhepi, sht cilsuar si nj nga trafikantt m t rrezikshm n Amerikn e Jugut dhe si personi q me an t lidhjeve t tij, mbushi pjesn m t madhe t Evrops me drog. Sipas medias, trafikanti shqiptar e porosiste drogn n Kolumbi dhe nga andej, e fshihte dhe e transportonte n kontejner derisa mbrrinte n vende Evropiane, kryesisht, Itali, Belgjik dhe Holand.

  N Shqipri akuzohet pr organizimin e rrmbimit dhe vrasjen e Jani Prengs.

  Po kshtu Prokuroria krkon 18 vite burg pr Gerti Markun dhe 19 vjet burg pr Edmond Markun 19 vjet burg; prjashtim t prhershm nga funksionet publike, konfiskim t do sendi t sekuestruar, dbim nga shteti pasi t jet kryer dnimi.

  Arian Shqau, 12 vjet burgim; prjashtim t prhershm nga funksionet publike, konfiskim t do sendi t sekuestruar, prjashtim nga shteti pasi t jet kryer dnimi.

  Burreli, 6 vjet burgim, prjashtim t prhershm nga detyrat publike, konfiskim t do sendi t sekuestruar, prjashtim nga shteti pasi t jet kryer dnimi.

  Lek Colaj, 11 vjet burgim, prjashtime t prhershme nga funksionet publike, konfiskim t asaj q mund t sekuestrohet, dbim nga territori i shtetit pasi t jet kryer dnimi.

  Rexhino Ibrahimi, 11 vjet burgim. Me prjashtim t prhershm nga detyra publike, konfiskim t do sendi t sekuestruar, prjashtim nga shteti pasi t jet kryer dnimi.

  Roland Koleci, 10 vjet burgim, prjashtim t prhershm nga detyra publike, konfiskim t do sendi t sekuestruar, prjashtim nga shteti pasi t jet kryer dnimi.

  Vladimir Lesaj, 7 vjet burgim, prjashtim t prhershm nga detyra publike, konfiskim t do sendi t sekuestruar, prjashtim nga shteti pasi t jet kryer dnimi.

  Gjergji Lesaj 7 vjet burgim, prjashtim t prhershm nga detyra publike, konfiskim t do sendi t sekuestruar, prjashtim nga shteti pasi t jet kryer dnimi.

  Dritan Rexhepi, alias Dimho, Ali, Julio Cesar, Jose, Bugatti, i quajtur Angel Richiesta, me rolin e kreut, organizatorit, drejtorit, 20 vjet burgim, prjashtim t prhershm nga detyra publike, konfiskim t do sendi t sekuestruar, prjashtim nga shteti pasi t jet kryer dnimi.

  Jorin Llambro, i quajtur “i verbri”, me rolin e shefit drejtues 14 vjet burgim. Me prjashtim t prhershm nga detyra publike, konfiskim t do sendi t sekuestruar, prjashtim nga shteti pasi t jet kryer dnimi.

  Klejdi Abazaj, i njohur ndryshe si Mishi, 12 vjet burgim. Me prjashtim t prhershm nga detyra publike, konfiskim t do sendi t sekuestruar, dbim nga territori i shtetit pasi t jet kryer dnimi.

  Elvis Jaupaj, 6 vjet burgim, me prjashtim t prhershm nga detyra publike, konfiskim t do sendi t sekuestruar, prjashtim nga shteti pasi t jet kryer dnimi.

  Edmond Durmishaj, 8 vjet burgim . Me prjashtim t prhershm nga detyra publike, konfiskim t do sendi t sekuestruar, prjashtim nga shteti pasi t jet kryer dnimi.

  Alban/ Albi Imeraj, 6 vjet burgim. Me prjashtim t prhershm nga detyra publike, konfiskim t do sendi t sekuestruar, prjashtim nga shteti pasi t jet kryer dnimi.

  Eljon Beqiri,16 vjet burgim. Me prjashtim t prhershm nga detyra publike, konfiskim t do sendi t sekuestruar, prjashtim nga shteti pasi t jet kryer dnimi.

  Jashar Gllava, i quajtur “Sharri” ose “Qa”, 9 vjet burgim. Me skualifikim t prhershm nga postet publike, konfiskim t do sendi t sekuestruar, dbimi nga shteti pasi t jet kryer dnimi.

  Antal Robert Varga, pseudonimi [Robert Varga] dhe [R.V.], 9 vjet burg.

  Me prjashtim t prhershm nga detyra publike, konfiskim t do sendi t sekuestruar, prjashtim nga shteti pasi t jet kryer dnimi.

  Alban Memetaj, 16 vjet burgim, me rolin e drejtuesit. Me prjashtim t prhershm nga funksionet publike, konfiskim t sendeve t sekuestruar, dbim nga territori i shtetit pasi t jet kryer dnimi.

  Sokol Memetaj, i njohur si “Paolo”, 10 vjet burgim me rol drejtues. Me prjashtim t prhershm nga detyra publike, konfiskim t do sendi t sekuestruar, prjashtim nga shteti pasi t jet kryer dnimi.

  Gentian Manaj, 9 vjet burgim. Me prjashtim t prhershm nga detyra publike, konfiskim t do sendi t sekuestruar, dbim nga territori i shtetit pasi t jet kryer dnimi.

  Emri: pretenca-4.jpg

Shikime: 31

Madhsia: 68.2 KB

  Emri: DOKUMENTI2.jpg

Shikime: 34

Madhsia: 67.8 KB

  Emri: pretenca-2.jpg

Shikime: 29

Madhsia: 74.5 KB

  Emri: Pretenca-3.jpg

Shikime: 28

Madhsia: 70.0 KB

  Balkanweb

 8. #8
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,164
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Ekuador: Lirohet me kusht nga burgu trafikanti i kokains Dritan Rexhepi

  “Parajsa e grupeve kriminale”/ Si arriti mafia shqiptare n Ekuador? Media spanjolle: Ja si veprojn lidert e tyre nn fasadn e siprmarrsve t suksesshm

  Emri: 309882583_5480737731973540_4270887178817119350_n.jpg

Shikime: 30

Madhsia: 33.4 KB

  Organizatat kriminale shqiptare kan shqetsuar autoritetet e huaja. Her pas here prballemi me artikuj q zbulojn shqiptar t kapur, pasi jan prfshir n trafikun e drogs dhe jo vetm. S fundmi mediat spanjolle pasqyrojn rrugtimin e mafies shqiptare n Ekuador, ndrsa shtrojn pyetjen; Si arriti mafia shqiptare deri aty?

  M tej artikulli vijon: Pes faktor shpjegojn arsyet se prse vendi n 10 vitet e fundit sht kthyer n nj parajs pr mafiozt: shqiptar, italian, rus, kinez… Kto grupe t krimit t organizuar, jo vetm q veprojn pr trafik droge, por kan ndrmarr edhe aktivitete t tjera t paligjshme. Ata jan ndr aktort q gjenerojn prhapjen e pazakont t dhuns q trondit Guayaquil.

  Ishte 15 shtator 2020. Pas pes vitesh hetime n 10 vende, u zbulua nj “tubacion kokaine” midis Ameriks Latine dhe Evrops.

  Njzet persona u arrestuan n Itali, Holand, Gjermani, Greqi, Rumani, Hungari, Spanj, Shqipri dhe Dubai.

  Pr policin italiane, e cila kreu hetimin me Prokurorin e Firences (Procura della Repubblica di Firenze), ishte nj operacion i paprecedent, sipas agjencis policore t Bashkimit Evropian, Europol .

  Kjo do t raportohej si goditja m e madhe ndaj nj strukture t drejtuar nga nj organizat kriminale me origjin shqiptare .

  Fronti i organizats ishte “Kompania Bello”. Ishte hera e par q u konstatua se i gjith zinxhiri i operacioneve t lidhura me transportin e drogs ishte n duart e s njjts struktur.

  Jan sekuestruar katr ton kokain dhe 5.5 milion paund para.

  Mekanizmi pr pastrimin e aseteve ishte kompleks. Ai konsistonte n prdorimin e nj sistemi me origjin kineze, i njohur si (fei ch’ien), i cili nuk l asnj t dhn, njoftoi Europol.

  Por surpriza ishte akoma m e madhe.

  Organizatori i trafikut t kokains dhe pastrimit t parave n kt grup ishte nj shqiptar 40-vjear i arrestuar n Ekuador.

  sht br e ditur nga shtypi italian dhe shqiptar, me shum detaje. “ Kapoja e padiskutueshme; Shqiptari fshihet pas tubacionit t kokains n Evrop”, titullohej artikulli i media Balkan Insight.

  Ajo citon burime zyrtare italiane, sipas t cilave shqiptari Dritan Rexhepi ka drejtuar gjithka.

  I arrestuar n Quito n qershor t vitit 2014, pas nj operacioni ku u sekuestruan 278 kilogram kokain, Rexhepi po vuan dnimin me 13 vjet burg n qendrn e paraburgimit n Cotopaxi.

  Drejtsia e Shqipris dhe Italis krkuan ekstradim. Shqipria e akuzon at se ka urdhruar rrmbimin e nj 49-vjeari n pjesn qendrore t atij vendi; Supozohet se ishte nj llogari pr humbjen e nj ngarkese droge. Ai do t kishte organizuar gjithka nga celulari i tij.

  Emri: dos-razones_630170_20220930143343.jpg

Shikime: 30

Madhsia: 54.1 KB

  Emri: cinco-razones_630169_20220930143343.jpg

Shikime: 30

Madhsia: 76.3 KB

  FASADA E BIZNESEVE:

  Praktika m e zakonshme e drejtuesve t organizatave kriminale sht t veprojn nn maskn e siprmarrsve.

  “Disa emisar n vende si Ekuador nuk kursehen n shfaqjen e stileve t jetess luksoze. Shfaqen si biznesmen t suksesshm, q mbrrijn n hotele t shtrenjta, shkojn n qendra ekskluzive dhe palestra q presin njerz t pasur ”, tregon nj gazetar shqiptar q heton veprimet e mafies dhe deprtimin e tyre n Amerikn Latine, shkruan media spanjolle.

  Organizatat ballkanike shpesh drgojn kokainn n ngarkesa me fruta, veanrisht banane.

  N mes t shkurtit u gjetn shtat ton drog, t cilat n nj kontejner ishin nisur drejt Belgjiks, sipas Drejtoris Kundr Narkotikve t Policis.

  Burime antinarkotike nuk prjashtojn zbulimin makabr t dy trupave t varure nj ure n Durn mund t lidhet me at ose konfiskime t tjera.

  N ato dit u gjet nj kok n Machala dhe nj hipotez sht se ky ekzekutim lidhej me nj sekuestrim n at port.

  Drejtoria e Policis Kundr Narkotikve, e cila ishte n krye t gjeneralit Giovanni Ponce, ka arritur nj rekord n sekuestrimin e drogs q nga viti 2021; strukturat fillojn t psojn goditje, pasi drgesat e tyre t drogs jan t frustruar.

  Mafia italiane (Ndrangheta e frikshme e Kalabris) shpesh kamuflon drgesat e tyre t drogs n ushqime deti.

  Kto organizata me origjin italiane kishin lidhje me Forcat e Bashkuara vetmbrojtse t Kolumbis (AUC), t cilat q nga viti 2006 u atomizuan n fraksione t ndryshme, si Los Urabeos, i cili m von u b i njohur si Clan del Golfo; dhe, Los Rastrojos, i referohet studimit “Visionet e kokains, tregtia e paligjshme nga Amerika Latine n Evrop”, nga Organizata e Kombeve t Bashkuara pr Krimin dhe Europol, botuar n vitin 2021.

  “Po prjetojm ‘ efektin e kacabus ’, pra atomizimin e grupeve t krimit t organizuar”, tregon nj agjent antinarkotik.

  Kushtet specifike q prjetoi Ekuadori q nga viti 2012 favorizuan ardhjen e organizatave kriminale, t cilat kur prshkallzohen n rrezik, duke u futur n krime t tjera dhe duke u kthyer n organizata mafioze.

  M hert media prestigjoze amerikane The Wall Street Journal i ka kushtuar nj artikull t zgjerduar narko-trafikantit shqiptar, Drtian Rexhepi, pasqyruar edhe nga “BalkanWeb”.

  N artikull thuhej se Dritan Rexhepi ndodhej i strehuar n nj burg n Ekuador, ku kishte dyshime t forta se ai nj pjes t mir t porosive i ka kryer nga brenda mureve t burgut dhe kt e bnte me an t nj telefoni celular.

  (BalkanWeb)

 9. #9
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,164
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Kompania Bello, brenda kartelit t par shqiptar t trafikimit ndrkombtar t kokains

  Reportazhi/ Rrnjt e mafias shqiptare me kartelet n Amerikn Latine

  Emri: kartelet.jpg

Shikime: 13

Madhsia: 36.2 KB

  Ishte 9 qershori q kaloi kur nj drges me etiketn “Asparagus i imt” u nis me nj kontejner 18 tonsh nga qyteti i Trujillo, n Perun veriperndimore. Ai po shkonte pr n portin tregtar Ofcallao, m i rndsishmi n vend q ndodhet n Lima. Atje, nj anije priste pr drgesn e perimeve, destinacioni prfundimtar i s cils ishte porti i Roterdamin n Holand. Por drgesa nuk mundi t dal nga vendi n Amerikn e Jugut.

  Agjentt e Drejtoris Kundr Drogs (Dirandro) t Policis Kombtare t Perus arritn t zbulonin se asparagu ishte i kontaminuar me nj substanc q rezultoi se ishte kokain e lngshme.

  “Droga n Huallaga mund t kushtoj 500 ose 700 dollar/kilogrami. N Lima tashm ka nj vler prej 1300 dollarsh dhe pr t mbrritur n nj port t Evrops arrin n nj mim prej 40 mij dollarsh pr kilogram”, – shpjegon Deny Rodrguez, drejtor i Dirandro.

  Ata zbuluan 2 ton kokain me nj vler e vlersuar prej 77 milion dollarsh. Rodrguez thot se n krye t piramids s ktij rrjeti t trafikut t kokains ndodheshin dy shtetas shqiptar: Franc Malo alias “Pelao” dhe Gentjan Meta, “Barbas”.

  Meta dhe Malo ishin vn n ndjekje nga autoritetet gjat qndrimit t tyre n Peru. T dy hyn legalisht n kt vend, si turist prmes kufirit me Ekuadorin, por Dirandro po i vzhgonte gjat qndrimit t tyre n vend.

  “Kto subjekte shqiptarsh jan ata q kujdesen pr temat financiare dhe logjistike pr t gjeneruar operacione t paligjshme t trafikut t drogs n territorin peruan” – thot Rodrguez.

  Edhe pse jo e shumt, prania e meshkujve me origjin shqiptare n vendet ku operojn kartelet e prodhimit dhe trafikut t drogs n Amerikn Latine nuk sht e re. Q n vitet 2000, antar t klaneve familjare t t ashtuquajturs “mafia shqiptare” kan udhtuar n rajonin e Ameriks Latine pr t zgjeruar biznesin e tyre n Evrop.

  “Klanet kriminale shqiptare jan n Amerikn Latine pr nj arsye: pr t bler kokain t lir”, – thot Alessandro Ford, nj hetues i InsightCrime.

  “Asparagu i imt” i konservuar n Peru prmbante kokain t lngshme q m von do t tregtohej n Evrop. Shqiptart kan krijuar kontakte me kartele dhe grupe t trafikut t drogs n vende si Kolumbia, Ekuadori, Meksika dhe Peruja pr t paktn dy dekada. Pa pasur nevoj pr komandim t shum njerzve dhe arm t kalibrit t lart, si kartelet e Ameriks Latine, ata kan br biznes fitimprurs me kartelet e atyre vendeve.

  “Funksioni i tyre sht t jen ndrlidhs t biznesit. T mbyllin marrveshje dhe t merren me shtje logjistike. Por nuk do t shihni kurr nj kolon t armatosur t mafies shqiptare. Ata mbajn pas vetm ndonj roje q i ofron mbrojtje,” – shpjegon Vctor Snchez, nj hetues meksikan q studion krimin e organizuar.

  Fuqia e shqiptarve qndron n kontrollin e prbashkt me mafiet e tjera (si ajo italiane) t porteve n Evrop, prmes t cilave hyn droga dhe produktet ilegale.

  Pse shqiptart?

  Shqipria ka qen historikisht nj korridor n tranzit tregtar midis Azis dhe Evrops n Gadishullin Ballkanik.

  “Pasi u shemb komunizmi, Shqipria, s bashku me ish-Bashkimin Sovjetik, prjetuan nj rigjallrim dramatik t krimit t organizuar” – shpjegon Ford. Nga tregtia e paligjshme e heroins, armve, cigareve apo dhe njerzve, “klanet kriminale shqiptare i kontrabanduan t gjitha”, thot ai. N fillim t viteve 2000, shqiptart filluan t lidhen me mafian italiane. N veanti, ata u lidhn me klane n organizatn e fuqishme kriminale ‘Ndrangheta nga Italia jugore.

  “Megjithat, shqiptart shum shpejt drguan emisart e tyre n Amerikn Latine pr t negociuar blerjen me shumic t kokains s lir. Kta njerz u vendosn kryesisht n dy qytete portuale t Paqsorit: Guayaquil n Ekuador dhe n nj mas m t vogl, El Callao n Peru” – shpjegon Ford. Q ather ata ndrtuan kontakte me vende t tjera ku prodhohet droga, si Bolivia, Kolumbia dhe Meksika.

  “Kompania e bukur”

  Mafia shqiptare nuk sht vetm nj grup, por ka disa klane n t gjith Evropn, thon ekspertt. Organizata m e njohur, e cila bashkoi disa klane, sht kompania e vetquajtur “Kompania Bello”. Ka qen nj nga m t mdhat dhe m t prhapurat n vende si Mbretria e Bashkuar, Holanda, Belgjika, Franca, Spanja, Portugalia, Italia dhe Gjermania.

  “Funksionon si nj lloj diaspore. Paksa si mafia italiane. Si Cosa Nostra, Camorra dhe La ‘Ndrangheta pr shum vite. Ajo q ka br mafia shqiptare sht pikrisht fillimi i kolonizimit t vendeve t tjera me t ardhura m t larta. Dhe m pas emigrantt shqiptar bhen bashk si nj lloj familjeje dhe fillojn t kontrollojn tregjet ilegale” – shpjegon Snchez.

  Operacionet e “Kompania Bello” jan zbuluar prej kohsh n porte si Roterdami. “Kompania Bello” ka konsoliduar fuqin e saj gjat 20 viteve t fundit. Interpoli njoftoi n vitin 2020 nj operacion t madh n 10 vende evropiane q oi n kapjen e 20 antarve t saj. Kjo ishte nj goditje e rnd pr klanet familjare.

  Sipas Agjencis s Bashkimit Evropian pr Bashkpunim n Zbatimin e Ligjit (Europol), mafia shqiptare ka zgjedhur t mbuloj t gjith zinxhirin e shitjes s drogs: “nga organizimi i drgesave t mdha direkt nga Amerika e Jugut deri tek shprndarja n t gjith Evropn”.

  Pr ta arritur kt, klanet kan arritur t kontrollojn trafikun e paligjshm n portet e Roterdamit (Holand) dhe Anterp (Belgjik) nga ku shprndajn drog dhe bjn tregti ilegale. Europol njoftoi n vitin 2020 nj goditje t madhe ndaj “Kompania Bello” q e la organizatn pa disa nga drejtuesit e saj. Europol raportoi se “Kompania Bello” kishte pastruar parat prmes “nj sistemi alternativ t drgesave klandestine me origjin kineze, i njohur si “systemfei ch’ien”.

  “Ashtu si sistemi i transfertave “Hawala”, njerzit q prdorin “Fei ch’ien” depozitojn nj shum n nj “agjenci” t rrjetit n nj vend. Nj operator tjetr trheq shumn ekuivalente diku tjetr n bot dhe ia kalon at marrsit t synuar.” Kshtu, “pa ln gjurm provash zbuluese pr hetuesit”, ata kan pastruar miliona euro ndr vite.

  Ndikimi n Amerikn Latine

  Lajmi m i fundit q mafia shqiptare ka gjeneruar n Amerikn Latine sht lidhja e saj me nj krah t kartelit t fuqishm meksikan Sinaloa t drejtuar nga Ismael “El Mayo” Zambada, partneri i madh i Joaqun “El Chapo” Guzmn. Raportime t ndryshme n shtyp, t cilat citojn informacione nga Kabineti i Siguris s qeveris meksikane, tregojn se “El Mayo” Zambada ka krijuar nj shoqat me qllim pastrimin e parave me antar t klanit t vllezrve Hysa.

  Emri: a3e1b89d18.jpg

Shikime: 12

Madhsia: 25.9 KB
  Ismael “El Mayo” Zambada

  Me ndihmn e tij, ata krijuan kompani pr kazino, restorante dhe nj kompani eksporti n shtetet e Baja California, Quintana Roo dhe Sonora, sipas dokumenteve t inteligjencs.

  “El Mayo” sht n trafikun e drogs pr m shum se 40 vjet dhe sht nj nga drejtuesit e mdhenj t kartelit Sinaloa. Pr Vctor Snchez, i specializuar n operacionet e grupeve kriminale n Meksik, kjo lidhje e tij me shqiptart sht logjike pasi ata “jan m mir n pastrimin e parave se meksikant”.

  “Pr t pasur nj marrdhnie t mir me organizatat meksikane, ato mund t’i ndihmojn n pastrimin e parave. Por me siguri ajo q krijoi kontaktin ishte shitja e drogs”, – konsideron Snchez.

  Pr shqiptart, si vllezrit Luftar, Arben, Fatos dhe Ramiz Hysa, prania e t cilve u zbulua n Meksik, vendet e rajonit t Ameriks Latine ofrojn kushte t favorshme pr biznesin tuaj. Alessandro Ford thot se rajoni sht “shum trheqs” edhe pr ata q nuk jan vetm emisar, por q vendosen pr periudha t gjata ose t prhershme.

  “Shum nga ata q migrojn, tashm kan precedent penal n Evrop. Ndrsa disa jan n krkim. T kalosh Atlantikun do t thot anonimitet. Do t thot nj shans i dyt. Ata mund t krijojn identitete t reja. T jetojn n komunitete t pasura dhe t shfrytzojn kapacitetin m t dobt t zbatimit t ligjit pr trafikimin e kokains”, – shpjegon studiuesi.

  Emri: 0cdbbc0d49.jpg

Shikime: 10

Madhsia: 17.5 KB

  sht rasti i Dritan Rexhepit, nj trafikant droge, i cili emigroi n Ekuador n fillim t dekads s fundit. Aty ngriti nj skem t drgess s drogs pr “Komania Bello”. Ai u quajt “mbreti i kokains”. U arratis nga Evropa ku ishte n krkim nga gjykatat e Italis dhe Shqipris dhe adoptoi identitete t ndryshme si Edmir Kraja dhe Mutaraj Lulezim, ndr t tjera.

  N vitin 2014 ai u arrestua dhe m pas u dnua me 13 vjet burg. Europol e identifikoi at si “kreun e organizats”. Dyshohet se ai ka vazhduar t drejtoj trafikun e drogs n Evrop edhe gjat kohs q qndronte n burg.

  “do person i shpallur n krkim n Evrop mund t gjej nj streh relativisht t sigurt n Amerikn Latine. Kjo pr shkak t forcs n organizatat aleate, pr shkak t korrupsionit mbizotrues, pr shkak t kushteve ekonomike”, konsideron Snchez.

  Raportimet e shtypit, duke cituar dokumente t gjykats s Ekuadorit, treguan se Rexhepit i sht dhn lirimi me kusht. Megjithat, eksperti paralajmron se grupe si shqiptart do ta kishin shum t vshtir t vendoseshin n vendet e rajonit si nj poster i plot dhe i pavarur.

  “Nj celul mafioze shqiptare q e konstaton veten si e till, tingllon e ndrlikuar sepse jan shum t dukshm. Pr konkurrentt do t ishte shum e leht t’i eliminonin. Aq m tepr q do t ishte nj organizat e re q vjen pa mbrojtje,” – shpjegon ai.

  Dhe pr sa u prket shifrave, n fakt ka shum pak shqiptar n rajon. Fitimet e tyre nuk jan aq t rndsishme n Amerikn Latine sa ato t karteleve t mdha vendase t drogs. Biznesi i tyre kryesor sht n Evrop.

  “Ata marrin nj cop t “torts”, por organizata si ato meksikane kan pjesn m t madhe t saj” – e mbyll eksperti.

  Marr nga MexicoDetailZero.com/ Prshtati n shqip LAPSI.al

Tema t Ngjashme

 1. Itali: Shkatrrohet rrjeti italo-shqiptar i kokains
  Nga Albo n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 30-09-2015, 12:52
 2. Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 17-02-2015, 10:02
 3. Kompania q vrshoi tregun kosovar brenda 7 muajve
  Nga DYDRINAS n forumin Ekonomi & biznes
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 02-01-2012, 11:43
 4. Shqip TV kompania fantazem, qe mashtron komunitetin Shqiptar ne USA
  Nga bayern n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 04-01-2011, 02:21
 5. Festivali i par ndrkombtar i filmit n Tiran
  Nga Henri n forumin Portali i forumit
  Prgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 28-09-2003, 23:27

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •