Erdogan-Kurtit: U gzova q partia juaj do ta rishikoj vendimin pr Ambasadn n Jerusalem

Emri:  erdog-a1-600x360.png

Shikime: 68

Madhsia:  285.1 KB

Kreu i Lvizjes Vetvendosje, Albin Kurti, duke se prve dialogut Kosov-Serbi, n tavolinn e kryeministrit do ta gjej edhe nj shtje tjetr, at t hapjes s Ambasads s Kosovs n Jerusalem. Nga Izreaeli e ftojn q t marr pjes n inaugurumin e Ambasads, derisa presidenti i Turqis, Reccep Tayyip Erdogan, i krkon ta shmang nj vendim t till q sipas tij mund ti shkaktoj dm t madh Kosovs.

Kryetari i Lvizjes Vetvendosje, Albin Kurti, ka marr disa urime nga lider t ndryshm t bots pas fitores n zgjedhjet e 14 shkurtit. Dy prej m t rndsishmeve pr nga substanca, jan ajo e kryeministrit t Izraelit, Benyamin Netanyahu dhe ajo e presidentit t Turiqis, Recep Tayyip Erdogan.

Netanyahu n letrn e tij ka uruar Albin Kurtin, derisa ka theksuar se e mirpret n Izrael pr ta inauguruar Ambasadn e Republiks s Kosovs n Jerusalem.

Por ndryshe nga kryeministri izraelit, presidenti i Turqis, Reccep Tayyip Erdogan, ka thn se mirpret qndrimet e partis q drejton Albin Kurti, se do t shqyrtohet vendimi i Kosovs pr vendosjen e Ambasads n Jerusalem.

Erdogani i ka thn Kurtit se po t shmangej nj hap i till do t bhej gjja e dobishme.

Pr m tepr, jam i knaqur, kur msova pr qndrimin e partis suaj q, nse vjen n pushtet, do ta rishikoj angazhimin e Kosovs pr hapjen e Ambasads n Jerusalem. Besoj se do t ishte e dobishme q t shmangej nj hap t till, i cili mund ti shkaktonte dme t mdha Kosovs, ka shkruar Erdogani n letrn e tij.

Emri:  letra.jpg

Shikime: 61

Madhsia:  31.1 KB

Zyrtar t Lvizjes Vetvendosje kan thn se do ta shqyrtojn vendimin e Kosovs pr vendosjen e Ambasads n Jerusalem nse nj gj e till krkohet dhe bhet kusht nga Bashkimi Evropian n rrugn drejt integrimit. Kshtu ka deklaruar numri dy i partis s Kurtit, Glauk Konjufca.

Edhe nj prej zyrtarve t ksaj partie q Kurti e kishte afruar afr vetes gjat kohs sa kishte qen kryeministr, Haki Abazi, kishte deklaruar se qndrimi i Bashkimit Evropian ka shum rndsi pr Kosovn rreth asaj se ku duhet vendosur ambasada, dhe sipas tij, Kurti duhet t ulet me Brukselin dhe Izraelin pr ta zgjidhur at q Abazi e konsideron nyje.

sht komplekse t diskutohet edhe n nivelin diplomatik se, qndrimi i BE-s lidhur me at se ku duhet t jet pozicioni ambasads, sht shum i rndsishm, sepse pr Kosovn ka rndsi qndrimi i Bashkimit Evropian. Mendoj q qeveria Kurti do t ulet me sinqeritetin m t madh t bisedoj edhe me shtetin e Izraelit edhe me BE-n pr t tentuar q t zgjidhet kjo nyje q sht krijuar pa nevoj nga qeveria e kaluar, ka deklaruar Haki Abazi.

Bashkimi Evropian ndrkoh e ka cilsuar si nj vendim pr keqardhje nga ana e Kosovs, duke qen se Brukseli vazhdon ta njoh Tel Avivin si kryeqytet.

N prgjithsi, sht gjithnj e mirseardhur kur partert tan t jashtm normalizojn raportet mes tyre. Sidoqoft, kur sht fjala e hapjes s ambasads n Jerusalem, ky sht nj vendim pr keqardhje i Kosovs sepse e largon Kosovn nga qndrimet e BE-s pr statusin e Jerusalemit kishte deklaruar Peter Stano.

GazetaExpress