Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
 1. #1
  Super Moderator Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  31
  Postime
  1,601
  Postimet n Bllog
  2

  PD dhe LSI marveshje pr koalicion bashkqeveriss paszgjedhor

  Emri: 5etrey-e1614187427274-1024x548.jpg

Shikime: 49

Madhsia: 31.7 KB

  Partia Demokratike ia ka arritur t grumbulloj nn adrn e saj t gjith aleatt e vegjl opozitar, prfshi dhe partin e armikut t betuar t Berishs, Bamir Topit, po pa mundur t bj nj koalicion edhe me LSIN- . N listn e partive q do t marrin pjes t bashkuara n zgjedhje me PD-n, mungon emri i Lvizjes Socialiste pr Integrim, e cila ka vendosur t garoj e vetme duke e arsyetuar zyrtarisht kt vendim me maksimalizimin e vots opozitare.
  M n fund edhe rpublikant e Fatmir Mediut dhe amt e Shpqtim Idrizit, q pr nj koh t gjat i rrefuzuan ofertat e PD-s kan vendosur t jen pjes e koalicionit me 16 parti, q do t mabj emrin: Partia Demokratike-Aleanca pr Ndryshim. Udhheqse e tij sht zgjedhur Partia Demokratike, ndrsa listat shum emrore t kandidatve pr deputet do t paraqiten n KQZ prej liderit t saj, Lulzim Basha.

  Vendosm q t formojm nj koalicion pr t konkurruar s bashku n zgjedhjet pr Kuvendin t dats 25 prill 2021. Partia udhheqse sht Partia Demokratike. Autorizojm z. Lulzim Basha q t paraqes pran Komisionit Qendror t Zgjedhjeve (KQZ) listat shumemrore t kandidatve pr deputet, si dhe do dokumentacion tjetr t nevojshm pr regjistrimin e koalicionit dhe kandidatve deri n prfundim t procesit zgjedhor, shkruhet n dokument.
  Sa i prket numrit t kandidatve q do t prfaqsojn seciln parti dhe vendosjes s tyre n list sipas rendit, kjo do t varet prej rezultateve t mparshme zgjedhore.
  Numri prkats i kandidatve q do t propozoj do parti brenda koalicionit do t specifikohet n momentin e depozitmit t listt shumemrore t kandidatve t koalicionit, sipas modelit prcaktuar n aneksin e Udhzimit nr. 1 dt. 23.12.2020 t KQZ. N listn shumemrore t koalicionit zgjedhor do t prfshihen, pr do parti t koalicionit, numri i kandidatve dhe renditja e tyre, bazuar n peshn elektorale q rezulton pr seciln parti. Kandidatt n listat shumemrore t koalicionit, pavarsisht se cils parti i prkasin, do t konsiderohen dhe vlersohen si kandidat vetm t koalicionit, duke shmangur trajtimin e tyre sipas prkatsve partiake, shpjegohet n dokument.
  Si argument qndror n kt bashkim mes partive opozitare prdoret ndryshimi q i duhet sjell Shqipris.
  Ne bashkohemi q t garantojm fitoren n zgjedhjet e ardhshme dhe ti sjellim ndryshim vendit tone, shkruhet aty.
  Rikthimi i Partis s Bamir Topit FRD-s, n koalicion me PD-n ra n sy, pas aleancs s tij n zgjedhjet e fundit me Partin Socialiste, q surprizoi jo pak. Po ashtu bri prshtypje marrveshja me kreun e Ballit Kombtar, i cili pranoi mandatin e deputetit pas djegies s tyre nga PD dhe LSI.

  Partit q nnshkruan marrveshjen pr krijimin e koalicionit me Partin Demokratike jan:

  PARTIA REPUBLIKANE
  PARTIA PR DREJTSI INTEGRIM DHE UNITET
  PARTIA LVIZJA PR ZHVILLIM KOMBTAR
  PARTIA BASHKIMI PR T DREJTAT E NJERIUT
  PARTIA AGRARE AMBIENTALISTE
  PARTIA DEMOKRISTIANE
  PARTIA FRYMA E RE DEMOKRATIKE
  PARTIA BASHKIMI LIBERAL DEMOKRAT
  PARTIA BALLI KOMBTAR DEMOKRAT
  PARTIA BASHKIMI DEMOKRAT
  PARTIA MENDIMI DJATHT LIBERAL
  PARTIA LVIZJA E LEGALITETIT
  PARTIA KRISTIAN DEMOKRATE

  lapsi.al
  Nse do mundoheshe t lexoje mendjen time, do t humbisje tnden..

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,741
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: PD mbyll marrveshjen me aleatt, LSI jasht

  Marrveshja pr koalicion/ Basha poston foton ku bashkon grushtin me Kryemadhin, ja mesazhi q ka pr shqiptart


  Kreu i Partis Demokratike, Lulzim Basha n nj postim n Twitter, ka shprndar foton e tij dhe t Kryemadhit teksa bashkojn grushtet, pas firmosjes s marrveshjes.

  Emri: lulzim-basha-monika-kryemadhi.jpg

Shikime: 35

Madhsia: 29.3 KB

  “Sot bashkuam forcat, t sigurt pr t sjell ndryshimin n Shqipri. M 25 Prill ne premtojm se Rama do t ik dhe ne do t fillojm t punojm pr qytetart e Shqipris!” shkruan Basha.

  N marrveshjen mes dy forcave politike jan parashikuar 13 pika, ku kryesorja sht nxjerrja e vendit nga kriza shum e rnd ekonomike e shkaktuar, sipas tyre nga qeverisja klienteliste dhe bashkpuntore e oligarkis dhe e krimit.

  PD dhe LSI kane rn dakord q prballimi dhe zgjidhja e problemeve kritike t vendit do t jen objektivi themelor i programeve elektorale n zgjedhjet e 25 prillit dhe shtyllat e Programit Qeveriss t prbashkt pas fitores s zgjedhjeve.

  Panorama

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,741
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: PD dhe LSI marveshje pr koalicion bashkqeveriss paszgjedhor

  Nnshkruan marrveshjen me PD, Vasili tregon pikn q i ndan dy partit: Ne duam q ligji i arsimit t lart…

  Emri: Capture-1.jpg

Shikime: 35

Madhsia: 33.2 KB

  Nnkryetari i LSI, Petrit Vasili, i ftuar n emisionin “Real” Story”, n “Nes 24”, foli mbi marrveshjen e nnshkruar me Partin Demokratike. Ai tha se pikat e tyre programore jan thuajse t prbashkta, por ndahen vetm tek ligji pr arsimin e lart.

  Megjithat nnkryetari i Lvizjes Socialiste pr Integrim, sqaroi se shpejt mes tyre do t ket nj dakordsim pr kt pik. Ndrsa si ndrhyrje imediate, ai cilsoi reduktimin e largimit t t rinjve jasht vendit dhe rimkmbjen e ekonomis.

  “Nse i keni par nga fillimi deri n fund marrveshjen, ka disa momente q nuk jan t thjeshta. S pari u vendos mbi marrveshjen e nj dakordsie politike, e cila kishte nj front m t fort vshtrimi. T gjitha pikat e marrveshjes nuk jan vetm sfidat elektorale, por edhe asaj q vjen mbrapa. E gjith elektorati q sht pjes e frontit t madh opozitar, t’i gjen si prgjigje pr kt shtje. N 2019 kur u prpilua pr her t par programi, nuk kishim problematika t tilla si ishin rindrtimi, apo pandemia. Sigurisht do t trajtoheshin, n transparenc t plot. Ky angazhim, propocionaliteti n prfaqsimin e ardhshm, gjithka e bazuar n kontribute. Askush i privilegjuar. Gjithmon mund t ket pasur, mbivlersim, nnvlersim, Ktu vendoset nj ndershmri politike, jan shtylla q nuk devijohet. sht e qart se adresimi i ktyre shtjeve, ka precipituar n dy vitet e fundit, flas pr shpopullimin. Elementt e rndsishme t rrnimit ekonomik. Para dy vite m par kemi qen n situat ende m ekstreme. T gjitha kt shtje adresohen n mnyr t qart, specifike. T gjith i kan t qarta gjrat, shtyllat pr kt jan. Krahas shum elementeve t identifikuara, do t adresohen patjetr. Programet tona jan, n kt pik ne themi q ringritja ekonomike. N 2013 kishte dy elemente q PS krkoi q t ishin patjetr, kishte taksn q e quante t ndershme, at progresiste. Ka pasur dhe shndetsin falas, sepse nga kjo tha ‘Rilindja’, fitojm zgjedhjet. Un kam thn q ky model nuk funksionin pr shum arsye. Nse do t bjm nj koalicion do t bjm nj kompromis. Ne futemi n zgjedhje pr nj program politik m t mir. Ne, t dy partit, nj element q sht diskutuar shum sht shtja e takss s shesht. N 2005 kur kemi dal n politik pr her t par kemi pasur taksn e shesht si nj model t prshtatshm. Partia Demokratike ka nj qasje n diferenc midis nesh dhe atyre, pr ligjin e arsimit lart. Ne jemi pr nj ligj q ka prmirsime t shumta. Partia Demokratike ka nj mendim tjetr dhe thot q ligji duhet ribr. Ka dhe instrumente t adresuara. Pr kto marrveshje sht punuar disa jav dhe nuk sht punuar shpejt e shpejt”, tha Petrit Vasili

  Balkanweb

Tema t Ngjashme

 1. Nje Mareveshje si ajo e Mukjes -e domosdoshme per ditet e sotme
  Nga pirro10 n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 13-08-2018, 05:32
 2. Lidhja e Gjirit Persik mareveshje me Shqiperine
  Nga Duaje Siveten n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 19-10-2011, 02:09
 3. Serbia dhe Izraeli nnshkruajn marveshje bashkpunimi
  Nga shoku_sar n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 168
  Postimi i Fundit: 21-07-2011, 10:39
 4. Meta: Koalicion paszgjedhor me PS-n
  Nga Nice_Boy n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 21-03-2009, 15:15
 5. Qeveria shqiptare nnshkruan marveshje me Microsoft
  Nga Shijaksi-London n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 13
  Postimi i Fundit: 26-10-2007, 10:25

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •