Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 8
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,282

  Rrjetet Sociale

  Refuzimi i rrjeteve sociale nė krijimin e identitetit

  Nga Ridona Berisha - Kultplus.com


  Platformat e mediave sociale kanė njė rėndėsi nė rritje nė jetėn tonė pasi ato janė vendet ku ne shfaqim pėrvojat tona tė jetesės. Njė rėndėsi tjetėr e tyre qė vlen tė pėrmendet ėshtė se ato shfaqin njė larmi dimensionesh nė lidhje me pozicionin tonė nė jetėn shoqėrore virtuale dhe fizike. Kėshtu janė pikėrisht kėta dy faktor qė bėjnė njerėzit tė luajnė personazhe tė caktuara nė arenėn sociale.

  “Mediat sociale mundėsojnė shprehjen, eksplorimin dhe eksperimentimin e identitetit: diēka e natyrshme pėr pėrvojėn njerėzore”.

  Pėrmes rrjeteve sociale individėve i’u mundėsohet tė paraqiten para tė tjerėve dhe tė pėrcaktojnė mėnyrėn se si ata do tė donin tė pėrceptoheshin, pėrveē se i ndihmon tė lidhen dhe tė ndėrveprojnė me njerėzit e tjerė dhe tė marrin pjesė nė aktivitetet qė ata dėshirojnė. Nė rrjetet sociale komunikimi ofron mėnyra pėr tu lidhur me tė tjerėt, po ashtu individėt mund tė pėrdorin ose jo emrat e tyre po edhe mund tė hapin aq llogari sa ata duan. Janė pikėrisht kėto arsye qė disa individ i nxitin nė qasjen nė rrjetet sociale duke krijuar llogari nė emrat e tyre dhe duke qenė mjaft aktiv, duke shpenzuar njė pjesė tė konsiderueshme tė kohės sė tyre aty, por nė anėn tjetėr mund tė theksojmė se janė pikėrisht kėto disa nga arsyet qė individ tė tjerė tė mos parapėlqejnė hapjen e rrjeteve sociale. Gjatė intervistimit tė disa personave tė cilėt nuk kanė rrjete sociale ose kanė pasur por tani i kanė mbyllur, ata theksojnė se rrjetet sociale i marrin shumė kohė dhe shkaktojnė lodhje psikike.

  “Njė brez i shpėrqendruar qė nuk mund tė pėrqendrohet nė asgjė”. Nė mungesėn e rrjeteve sociale sipas tyre ata janė mė tė aftė tė organizojnė ditėt e tyre, kėshtu kėtė kohė e shfrytėzojnė duke lexuar libra apo duke u marrė me ndonjė aktivitet tjetėr qė ju ndihmon.

  “Me mbylljen e rrjeteve sociale tashmė unė shumė mė mirė e organizoj kohėn time, gjumin, leximin, tė mėsuarit etj”. Po ashtu theksojnė se kohėn qė e kanė humbur mė parė nė rrjetet sociale ata tani e shfrytėzojnė me miqtė dhe familjen, gjė qė sipas tyre ėshtė shumė mė e rėndėsishme. Njė arsye tjetėr qė ndikon nė refuzimin e rrjeteve sociale ėshtė se individėt nė rrjetet sociale nė tė vėrtetė nuk janė ata qė janė nė jetėn reale, domethėnė nė jetėn e tyre tė pėrditshme. Nė kėtė rast njė respondent ėshtė shprehur kėshtu: “Arsyeja kryesore ishte sepse jeta e rrjeteve sociale mua mė duket e rreme”.

  Personat nė rrjetet sociale pėrpiqen tė shfaqin njė imazh tė vetės qė do tė ishte i pėlqyer apo i favorizuar nga shoqėria dhe nė kėtė aspekt ne ndjehemi sikur po krijojmė identitete qė nuk i pėrshtaten asaj qė realisht jemi dhe bėjmė. “Pikėrisht pėr shkak se rrjetet sociale pėrcjellin mėnyrėn e tė jetuarit “lifestyle”, kjo sjell pasiguri tek tė rinjtė por edhe tek tė tjerėt”. Kėshtu mund tė shtojmė se rrjetet sociale ndikojnė negativisht nė vetėbesimin tonė, kėtė rast e lidhim me “like”, kjo nėnkupton qė disa persona bėhen shumė tė varur nga pėlqimet qė marrin nė rrjetet sociale dhe nė rastet kur ata nuk marrin pėlqime kjo i bėn tė humbasin vetėbesimin e tyre.

  Nė rrjetet sociale ne humbim njė sens tė tė qėnurit vetvetja. Duke pėrmbledhur tė gjitha kėto mund tė theksojmė se rrjetet sociale krijojnė krizė identitare. Sipas tyre rrjetet sociale nuk janė aspak tė mira pėr tė njohur njerėz. Sa i pėrket pjesės qė nėse ata ndihen mė inferior nė njė shoqėri ku tė gjithė kanė qasje nė rrjete sociale, ata mendojnė qė kjo nuk ju pengon aspak dhe qė pothuajse po tė njėjtat informacione ata mund t’i marrin nga gazetat apo televizioni.

  “E kam rrethuar vetėn me njerėz qė mė njohin mė tė vėrtet, jashtė rrjeteve sociale dhe nuk mė gjykojnė siē bėjnė disa tė tjerė duke mė thėnė se njerėzit qė nuk kanė rrjete sociale janė tė prapambetur”. Pra duke e pasur parasysh qė rrjetet sociale pasurojnė identitet tona, sipas tyre rrjetet sociale krijojnė identitete fallco tek ne, ndėrsa joqasja nė rrjete sociale tė ndihmon tė formosh njė identitet tė vėrtetė, kėshtu ti vetė zgjedh pėr disa nga faktorėt nga tė cilėt dėshiron tė ndikohesh nė aspektin e formimit tė identitetit, duke qenė tė aftė tė zgjedhin vetė se ēfarė ėshtė pozitive dhe negative nga shoqėria, nė kėtė rast theksohet shumė aspekti se ne mund tė pasurojmė identitetet tona pėrmes ndėrveprimit nė jetėn reale me familjen dhe miqtė e afėrt. / KultPlus.com

  https://www.kultplus.com/opinione/re...eteve-sociale/
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 24-02-2021 mė 12:07

 2. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar sirena_adria pėr postimin:

  ilia spiro (04-03-2021)

 3. #2
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Anėtarėsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,345
  Postimet nė Bllog
  1

  Pėr: Rrjetet Sociale

  Rrjetet sociale jane mundesi alternative, mund t`i perdoresh ose jo, ne mjaft raste jane te dobishme. Nuk mendoj se duhen refuzuar perfundimisht. Identiteti jepet edhe duke qene ne rrjet. Vetem te mos tregosh ai/ajo qe nuk je.
  Duaje te afermin tend si veten

 4. #3
  Zoti ėshtė Dashuri! Maska e NoName
  Anėtarėsuar
  01-03-2006
  Vendndodhja
  Doblibarė
  Postime
  2,193

  Pėr: Rrjetet Sociale

  Nepermjet rrjeteve sociale te rinjte afektohen shume shpejt nga depresioni dhe nga ankthet e ndryshme.

 5. #4
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Anėtarėsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  32
  Postime
  2,076
  Postimet nė Bllog
  4

  Pėr: Rrjetet Sociale

  Tė mirat e rrjeteve sociale

  Mediat sociale sot kanė hapur opsione tė reja pėr zhvillimin e karrierės duke e bėrė komunikimin dhe jetėn mė tė lehtė. Ti mund tė krijosh, tė bashkėpunosh, tė diskutosh pėr tema pafund, tė bėsh thashetheme me miqtė dhe tė panjohurit, tė gjesh shokun a shoqen e jetės, mundėsitė janė tė pafundme. Rreziku nėse nuk je i kujdesshėm gjithashtu mbetet i lartė.

  Rrjetet sociale dhe informacionet, fotot qė ndajmė nė to, por edhe lidhjet qė krijojmė mund tė kthehen nė burim shqetėsimesh tė pafund, deri dhe keqtrajtimesh, vjedhjesh e krime kundėr personit. Vendosja e njė balance midis jetės reale dhe asaj virtuale rekomandohet si ēelėsi i suksesit, pėr tė mos e tepruar dhe parė mediat sociale si njė pėrvojė tė dobishme.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Neteorm : 21-03-2021 mė 19:24

 6. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  05-07-2021
  Postime
  24

  Pėr: Rrjetet Sociale

  Pajtohem, rrjetet sociale nuk jane problem per ata qe punojne dhe kane pune tjera per tu angazhuar

 7. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,282

  Pėr: Rrjetet Sociale

  NUK ĖSHTĖ DHE AQ E THJESHTĖ…

  3 kėshilla tė thjeshta pėr tė reduktuar kohėn nė rrjetet sociale


  Nė teori, ju mund tė dėshironi tė bėni njė detox nga rrjetet sociale, por e keni tė vėshtirė.

  “Jeta perfekte” e paraqitur nė burimin e Instagram dhe TikTok mund tė ndikojė nė disponimin tuaj dhe shėndetin tuaj mendor, dhe kjo nuk ėshtė diēka e re pasi janė bėrė dhjetėra studime qė konfirmojnė se shumė herė shfaqja joreale mund tė ndikojė tek pėrdoruesit qė e bėjnė krahasime tė padrejta.

  Pra, nėse dėshironi tė bėni njė detoks gjatė kėtyre festave por e keni tė vėshtirė tė fshini aplikacionin, atėherė mund tė pėrpiqeni thjesht tė kufizoni pėrdorimin e rrjeteve sociale.

  Zvogėloni kohėn qė shpenzoni

  Ka cilėsime nė telefonin tuaj qė regjistrojnė kohėn qė kaloni nė ekran ose mund tė kufizoni kohėn qė kaloni nė disa aplikacione.

  Gjithashtu, kini kujdes qė tė mos kontrolloni celularin kur zgjoheni nė mėngjes, ose anasjelltas, pak para gjumit. Nė vend tė kėsaj, mendoni pėr kėto si veprime qė duhet t’i bėni rregullisht, tė tilla si meditimi i shkurtėr apo edhe ecja. Lėreni lėvizjen pėr disa orė tė tjera gjatė ditės.

  Ēaktivizo njoftimet

  Ėshtė njė ide e mirė tė ēaktivizoni njoftimet. Fikni dridhjet / dritėn / tingullin dhe thjesht kontrolloni tė gjitha kur hyni nė aplikacion gjatė ditės.

  Bėni njė pastrim

  Ju keni kontroll tė plotė mbi atė qė shihni nė furnizimin tuaj. Pra, hiqni ndjekjen e njerėzve qė mendoni se nuk dėshironi tė ndiqni mė, ose vendosni “Nė heshtje”. Nė kėtė mėnyrė, furnizimi juaj do tė jetė ai qė dėshironi vėrtet.


  Konica.al

  https://konica.al/2021/12/3-keshilla...jetet-sociale/

 8. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,282

  Pėr: Rrjetet Sociale

  Varėsia e tė rinjve shqiptarė ndaj rrjeteve sociale, po na tregon diēka apo kėshtu jetohet tani?

  Kur shikon qė tė rinjtė janė tė gatshėm tė ndajnė ēdo gjė tė jetės sė tyre dhe me kėdo nė llogaritė tyre nė rrjetet sociale tė mundon pyetja: a ėshtė ky njė dimension i ri lirie ku ky brez shfaqet pa teklif si njė libėr i hapur apo ėshtė njė njė fenomen qė po mundohet tė na tregojė njė problem.? Pse duan tė jetojnė jetėn e tyre edhe nė rrjetet sociale dhe ndoshta mė shumė aty, sesa realitetin?

  “Nuk mė vjen turp ta pranoj, mė pėlqen qė hedh njė fotografi dhe njerėzit mė komentojnė dhe mė thonė sa bukur dukem. Kjo mė bėn tė ndjehem mirė” -tregon Marsela, njė e re qė po bėnte fotografi tek instalacioni Reja, nė bulevardin qėndror nė Tiranė.

  Shumė tė rinj dhanė tė njėjtin “justifikim” pėr Gazetėn “Si”. Donin tė komentoheshin dhe tė fitonin vėmendjen e ndjekėsve tė tyre. “Ku ka mė mirė sesa tė tė shkruajnė njerėzit sa herė qė hedh njė story” tha Albjoni, njė nga djemtė qė po rrinin me shoqėrinė e Marseles.
  Pėrveē dėshirės pėr vėmendje, psikologe Aljona Jonuzi i tha Gazetes “Si” se ėshtė diēka qė lidhet me vetėvlerėsimin.
  “Kam vėnė re se tė rinjtė kanė shumė mungesė vetėvlerėsimi apo dhe vetėbesimi” tha Aljona. Sipas ekspertes kjo mungesė qė tregohet nė ēdo moment si pėr shembull, njerėzit e mendojnė si tė nevojshme tė tregojnė nė rrjetet sociale pėr njė veshje qė kanė blerė dhe tė marrin miratimin e ndjekėsve tė tyre. E njėjta gjė ndodh dhe nė momentin qė dikujt i ndodh diēka e keqe.
  “Duan ta tregojnė ēfarė ka ndodhur nė mėnyrė qė tė tjerėt ta ngushėllojnė.” Nė tė dyja rastet, ndjehen mirė kur personi tjetėr thotė atė qė personi nė fjalė do dhe pret tė lexojė.

  Xhoi e Kristela, dy vajza rreth tė 20-at, nga stacioni i autobusit nė qendėr e edhe deri nė stacionin e terminalit folėn vetėm pėr diēka- kishte hedhur kėtė foto, ishte atje sepse e kishte bėrė story, para disa ditėsh kishte ikur nė Durrės etj etj.

  Dukej qartė qė tė dyja vajzat, dinin ēdo gjė pėr njė person vetem nėpėrmjet rrjeteve sociale dhe postimeve qė ai person bėnte. Vajzat i thanė gazetės “Si” se kjo ėshtė njė mėnyrė e re komunikimi. Kur personi nuk mundet t’i tregojė vetė dikujt se ku ndodhet apo ēfarė po bėn, poston fotografi si njė lloj sinjali.

  Tė njėjtėn pranon dhe njė tjetėr i ri, Fabi i cili i tha Gazetės “Si” se sa herė qė zihet me tė dashurėn e tij, poston fotografi apo kėngė nė instagram si njė mėnyrė pėr ti thėnė asaj diēka, pėr tė “komunikuar” me tė. Shumė tė rinj pėrveē se dėshirė pėr vėmendje, postimin e tepėrt nė rrjetet sociale e lidhin me pranimin dhe dashurinė qė duhet tė kenė pėr veten.

  “Postoj fotografi tė miat sepse dua qė dikush tė mė thotė se jam e bukur. Kėshtu filloj dhe e besoj se jam e bukur” thotė Drilona, njė vajzė 25 vjeēare e cila pranon se nė ditė mund tė postojė dhe 10 fotografi nė instagram. Por pėr psikologen Aljona Jonuzi kjo mėnyrė te jetuari ” se ėshtė diēka qė lidhet me anėn psikologjike tė njerėzve. “Ne nuk dimė tė jemi tė lumtur me veten tonė.
  Pėr shembull, shumė tė rinj kanė probleme me pranimin e vetes ashtu siē janė dhe kanė nevojė pėr tė marrė miratimin e tė tjerėve, qofshin ato dhe njerėz qė nuk i njohin fare. Kam parė njė ulje tė madhe vetėbesimi tek tė rinjtė dhe njė dėshirė akoma mė tė madhe pėr t’u pranuar nga tė tjerėt.” tha Aljona.

  Po kush mund tė ndihmojė nė vetbesimin e tė rinjėve?

  Sipas psikologes, janė prindėrit e kėtyre adoleshentėve ato qė nuk i mėsojnė ato ta pranojnė veten ashtu siē janė dhe ēka ėshtė mė e rėndėsishmja, ta duan veten aq sa mos tė kenė nevojė pėr miratimin e tė tjerėve.
  Klara, njė vajzė 23-vjeēare i tregoi Gazetės “Si” se ēdo gjė e shikon me syrin “ta hedh nė instagram, snapchat” sepse ashtu ndjehet e plotėsuar. Ajo e pranon se i’u ka treguar ndjekėsve tė saj pėr ēdo gjė qė i ka ndodhur nė jetė, e mirė apo e keqe qoftė pasi kjo e ndihmon tė ndjehet mė mirė, nė tė dyja rastet.
  “Mė ka ndodhur fatkeqėsi dhe e kam treguar nė instagram. Kam qenė e lumtur dhe kam bėrė tė njejtėn gjė. Nė kėtė formė flasim dhe bisedojmė ne tė rinjtė tashmė” thotė ajo.


  Sorgena Leka

  https://www.gazetaexpress.com/varesi...-jetohet-tani/
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 02-01-2022 mė 22:14

 9. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar sirena_adria pėr postimin:

  Neteorm (03-01-2022)

 10. #8
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,282

  Pėr: Rrjetet Sociale

  TĖ VARUR NGA EKSPOZIMI I TEPĖRT

  Si e dėmtojnė rrjetet sociale jetėn tuaj personale


  A keni menduar ndonjėherė se pasiguritė qė ju mundojnė nė jetėn tuaj mund tė jenė rezultat i pėrdorimit kaq intensiv tė mediave sociale?

  Dy nga arsyet mė tė rėndėsishme pse jeni aktiv nė mediat sociale dhe qė mund tė jenė tė dobishme pėr ju janė ndoshta sepse dėshironi tė promovoni biznesin tuaj ose tė komunikoni me njė person shumė tė afėrt nė anėn tjetėr tė tokės.

  Nė ēdo rast tjetėr dhe nė varėsi tė mėnyrės se si i pėrdorni, ka shumė gjasa qė ato tė kenė njė efekt negativ nė jetėn tuaj. Ēfarė ndodh kur media pushton jetėn tuaj tė pėrditshme dhe marrėdhėniet tuaja personale?


  Jeta personale

  E ekspozoni shumė jetėn tuaj personale dhe jepni ēdo orė dhe moment vendodhjen se ku jeni, me kė jeni dhe ēfarė bėni? Nuk ka asgjė mė tė mėrzitshme dhe tė kotė se sa tė bėni postime tė vazhdueshme pėr jetėn tuaj personale.

  E tėra ēfarė mund tė bėni ėshtė tė tregoni se nuk keni jetė personale dhe se jeni tė varur nga ekspozimi i tepėrt.

  Mbani diēka pėr veten tuaj

  A keni menduar ndonjėherė se dikush do tė ishte i interesuar tė merrte palėt e reja tė kėpucėve qė keni marrė ose atė qė hani? Por sigurisht jo.

  Ka disa momente nė jetėn tuaj qė duhet t’i mbani pėr vete. Mundohuni tė dalloni ēfarė ėshtė e rėndėsishme dhe ēfarė jo. E thėnė thjesht, nuk keni pse tė dėshironi tė ndani ndonjė nga lajmet tuaja me miqtė tuaj nė internet.

  Na besoni, kjo nuk u intereson atyre.


  Konica.al

  https://konica.al/2022/03/si-e-demto...uaj-personale/

Tema tė Ngjashme

 1. Si po na e shkatėrrojnė jetėn Rrjetet Sociale?
  Nga prizrenasi_30 nė forumin Grupmoshat e komunitetit
  Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 04-03-2021, 06:24
 2. Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 17-02-2021, 18:16
 3. Rrjetet sociale
  Nga Hermosa nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 14-10-2016, 02:16
 4. Interneti, fėmijėt tė ekspozuar nė rrjetet sociale !
  Nga Wordless nė forumin Tė jesh prind
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 15-04-2014, 23:24
 5. Rrjetet sociale!
  Nga peyoni nė forumin Mentori akademik
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 27-04-2012, 10:56

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •