Temjan: kuptim fetar dhe mė shumė

Temjani (apo Kemi) pėrfaqėson lutjen, pėrkushtimin ndaj Zotit dhe nderin qė i bėhet personit qė konsiderohet i rėndėsishėm. Por ėshtė gjithashtu njė produkt aromatik qė duket se ka veti anti-inflamatore.

Temjan ėshtė emri i pėrgjithshėm i dhėnė rrėshira vaji lėshuar nga disa bimė si p.sh. Boswellia. Kėto janė tipike pėr Afrikėn dhe Gadishullin Arabik. Ėshtė njė familje shkurresh qė filtrojnė njė rrėshirė. Kjo e kristalizuar apo e djegur, jep njė aromė intensive dhe aromatike. Ai gjithashtu ka disa veti tė tilla si ato antiseptike.

Emri:  incenso-3.jpg

Shikime: 555

Madhėsia:  30.7 KB

Temjani u pėrdor gjithashtu pėr ta bėrė mjedisin e kishės mė tė shėndetshėm dhe mė tė pastėr pėr shėndetin. Nė katedralen e Santiago de Compostela, nė Spanjė, ekziston njė shumė i madh nxitės, mė shumė se njė metėr e lartė. Kjo u bė qė tė lėkundet nė anijen qendrore duke e bėrė tė gjithė strukturėn tė mbushet me tym tė parfumuar. Lėkundja kishte si detyrė tė mas erėn e pelegrinėve dhe tė dezinfektoj ajrin.

Temjan: pėrfitime dhe veti pėr trupin tonė

Temjani,tė cilin i ka tėrhequr ilaēi, ėshtė anti-inflamator, antiviral dhe qetėsues. Temjani pėrdoret gjithashtu gjerėsisht pėr tė lehtėsuar gjendjen medituese dhe pėrqendrimin. Njė shembull ėshtė gjatė praktikimit tė yogėl. Nė tekstet e shenjta tė Biblės dhe Kuranit shumė referenca shfaqen mbi pėrdorimin e tij sidomos gjatė ceremonive fetare. Tymi i shpėrndarė nga tymosja e rrėshirės, ​​duke u ngritur drejt qiellit, tregonte fillin e pėrbashkėt me hyjni, ajo bėri thirrje pėr lutje dhe meditim. Reja e dendur e temjanit shpesh mund tė mbulojė pamjen tonė tė altarit. Kjo ėshtė njė gjė e mirė qė na kujton natyrėn misterioze tė meshės.

Tymosja ishte njė ritual i rėndėsishėm zakonor edhe gjatė funeraleve. Nė fakt u tha qė tymrat shoqėruan udhėtimin e tė ndjerit pėr nė Ahiret. Temjani ka njė kuptim shumė tė rėndėsishėm simbolik. Ėshtė dhuruar nga Mbretėrit magjistarė tek Krishti Foshnje dhe ishte njė nga mallrat mė tė shitur nė historinė njerėzore. Temjani nė kishė pėrdoret gjerėsisht dhe kuptimi i tij fetar ėshtė qė tė na bėjė bashkėpjesmarrės gjatė ritit tė kremtimit tė meshės.