Kurti jep mesazhin e qart pr AFP-n: Barazia duhet t jet pika fillestare e bisedimeve me Serbin!

Emri:  albin-kurti.jpg

Shikime: 117

Madhsia:  20.6 KB

Pas fitores s madhe n zgjedhjet parlamentare t 14 shkurtit n Kosov, kryetari i Lvizjes Vetvendosje, Albin Kurti, i tha agjencis s lajmeve AFP se ai dshiron tiu jap form t re bisedimeve me Serbin, pr ti vendosur t dyja palt n pozita t barabarta.

Kurti tha se bisedimet nuk duhet t prqendrohen rreth mnyrs se si t kompensohet Serbia pr humbjen e Kosovs.

Dialogu midis Serbis dhe Kosovs duhet ti ndryshoj vendet tona pr te mir, tha Kurti pr AFP-n.

Ne duhet t diskutojm me Serbin sinqerisht, hapur, seriozisht dhe me njerzit si prfitues prfundimtar, shtoi ai.

Kosova dhe Serbia jan t angazhuara n bisedime t drejtprdrejta pr normalizimin e marrdhnieve qysh n vitin 2011.

Kurti tha se do q ta ndryshoj drejtimin e bisedimeve. Ai tha se Beogradi premton njohjen e Kosovs n fund t negociatave, por krkon koncesione maksimale ndrkoh.

Ju merrni sa m shum q mundeni, ndrsa premtoni nj fund q nuk do t ndodh, tha ai.

Kjo sht arsyeja prse reciprociteti, barazia nuk mund t jet rezultati prfundimtar (i bisedimeve), duhet t jet pika fillestare. Dhe, njerzit duhet t jen prfituesit prfundimtar, tha Kurti.

N baz t rezultateve preliminare t zgjedhjeve t s diels, partia e Kurtit ka fituar rreth 47 pr qind t votave, e pasuar nga Partia Demokratike e Kosovs me rreth 17 pr qind dhe Lidhja Demokratike e Kosovs me rreth 13 pr qind.

Kurti, megjithat, ka thn se prioritet i qeveris s tij nuk do t jen bisedimet me Serbin, por drejtsia dhe punsimi.

Balkanweb