Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 24
 1. #1
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,603

  Simptomat personale t prjetuara mbas infektimit me covid-19

  Pershendetje forumiste,

  Vendosa ta hap kete teme, te ndajme sebashku ndjesite tona mbas infektimit me COVID-19. Le te sherbeje kjo teme, per te qartesuar llojet e simptomave, menyren sesi u shfaqen ato ne trupin tone, kohen e rekuperimit etj etj. Sikunder edhe kancelarja gjermane Merkel e paralajmeroj se 60%-70% e popullsise do infektohej nga ky virus, atehere gjykoj se ky diskutim nuk ka arsye perse te jete teme tabu e ti tremb ata qe se kane kaluar. Perkundrazi nese jane te kujdesshem dhe ndjekin me rigorozitet keshillat e mjekut, aq me teper qe sot mjekesia e kuron gjithmone e me mire Covid-19, me shpresen tek zoti do gje do shkoje mire.

  Po e filloj une i pari.
  Une e kalova COVID-19 ne mars te 2020-es, nje jave mbasi te gjitha qeverite neper bote shpallen gjendjen e jashtezakonshme duke kufizuar do levizje/aktivitet jashte mureve te shtepise.
  Si ndodhi? Sipas keshillave te mjekut, une isha personi me pak i rrezikuar per nga mosha dhe shendeti, nga nje infektim i mundshem me COVID-19. Ndaj kryeja rregullisht pazaret per familjaret dhe veten time, laja/dezinfektoja rregullisht duart dhe rrobat, mbaja aq sa mundesha distance me njerezit ne rruge, me
  pak fjale beja tejmase kujdes.
  Dy dite perpara se te shfaqeshin simptomat, fillova te ndjehesha i lodhur e te kisha ftohte kur isha jashte. Ne diten e trete u zgjova me nje koll te thate dhe temperature afro 37grade. Nga ky moment kaluan 10-11 dite derisa gjendja ime u stabilizua. Mjeku, sipas edhe rekomandimeve te OBSH-se, nepermjet kontakteve telefonike, me thoshte te pija vetem paracetamol dhe vitamina. Ne fillim simptomat e para ishin kolla e thate dhe pak temperature. Ne ditet ne vazhdim ketyre iu shtuan, lodhje deri ne keputje, dhimbje e larte koke, dhimbje trupi, mungese oreksi, temperature qe orvatej rregullisht midis 37-38grade (gati 39 e pak maksimumi) dhe me e bezdisura ethe te forta perpara gjumit. Te gjitha keto simptoma nuk me lane asnje dite te flija qofte edhe 5-6 ore i qete. Njekohesisht ajo qe me mundonte me teper gjate gjithe ketyre diteve ishte frika nese do i ndodhte dika familjareve te mi, meqenese kisha qene ne kontakt me ta rregullisht perpara. Por te jem i sinqerte nje nate mbas nje temperature te larte 39,2, u tremba pak edhe per veten. Pothuajse do dite i kerkoja mjekut te beja testin nese isha infektuar apo jo, mirepo udhezimet ishin te prera ne ate periudhe, testi behej vetem per ata qe kishin mungese ne frymarrje dhe moshat e treta.
  Si perfundim, ne familjen time me persona diabetike, periudhe shtatzanie, azmatike dhe mosha mbi 70 vje, i vetmi qe e kaloj Covid-19 (konfirmuar 1 muaj mbas testit serologjik) me simptoma te agravuara (si pasoje humba 10 kile) isha une me i riu dhe me asnje shqetesim/problem shendetesor. Te tjeret tek tuk me ndonje shqetesim te lehte dhe vetem kaq. E them kete per te kuptuar qe dokush mund ta kaloje ne forma apo menyra te ndryshme.
  Mendoj se nese do e kaloja Covid-19 sot, periudha rikuperuese bashke me simptomat shoqeruese do kishin qene me te lehta. Jo vetem sepse Covid-19 sot e ka agresivitetin me te ulet (periudhen kur e kalova une ishte teper agresiv) por edhe sepse sot kemi me teper njohuri, mjeket me teper eksperience etj. Ne ate kohe mediat e cilesonin Covid-19 si teper te rrezikshem (qe eshte deri diku) dhe gati vdekjeprures. Gjithashtu epidemiologet e kishin te veshtire te interpretonin shifrat e te infektuarve per ta kuptuar e njohur me mire ate. Ndaj panjohurite asokohe rreth Covid-19, me shkaktuan teper panik e renie morali.
  Kaq sa i takon perjetimit tim, stafeten po iu a leje juve )  PS: Do ju lutesha te mos ta kthejme kete teme ne diskutim nese duhet apo jo vaksina, a jane masat anti-covid te duhura, etj. Mund te kem edhe une dyshime nese i referohemi masave suedeze apo mjekimit efikas me klorokine te Dr. Didier Raoult ne France, mirepo nuk eshte kjo tema.
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 2. 7 antart m posht falenderuan Duke_Of_Arberia pr mendimin e shprehur n kt postim:

  Albo (19-01-2021),angmokio (23-01-2021),Arolf (14-04-2021),Ingenuous (20-01-2021),Neteorm (20-01-2021),SERAFIM DILO (20-01-2021),Shaboni (26-01-2021)

 3. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  26,113
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Simptomat personale te perjetuara mbas infektimit me Covid-19

  Tem shum e goditur. Faleminderit q ndave historin tnde me gripin e covid-19. Gzohem q e kalove gripin dhe tani je mir. Nj pyetje kisha un pr ty: A ke patur pasoja m afatgjata me shndetin pasi kalove gripin e ktij virusi t ri? Ka njerz q flasin pr pasoja m afatgjata, sidomos probleme me mushkrit e rrugt e frymmarrjes.

  Albo
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 19-01-2021 m 23:56

 4. #3
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,603

  Pr: Simptomat personale te perjetuara mbas infektimit me Covid-19

  Nuk kam patur asnje shqetesim mbasi kalova gripin Covid-19. Disa dite mbasi u sherova, iu riktheva 100% jetes se meparshme. E njejta situate edhe me familjaret e mi. Analizat e kryera mbas nuk shfaqnin asgje jonormale.
  Mirepo ky virus shfaqet ne forma te ndryshme. Kam patur kolege te cilet e kane kaluar vetem me humbje nuhatje apo shije, qe ju eshte rikthyer gradualisht mbas disa muajsh.
  E rendesishme eshte te ndiqen keshillat mjekesore. Neglizhenca mund te jete fatale per disa. Kete informacion e kam nga kontaktet e vazhdueshme qe kam patur me mjekun mbas infektimit.
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 5. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  26,113
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Simptomat personale te perjetuara mbas infektimit me Covid-19

  ‘Kam qen 21 dit n koma’ Bujar Qamili tregon prvojn e vshtir me COVID-19

  Emri: auto_unnamed1616049079.jpg

Shikime: 5370

Madhsia: 23.2 KB

  Mjeshtri i madh i kngs popullore Bujar Qamili i cili sht nj prej kngtarve m t preferuar t publikut ka qen i ftuar n emisionin “Rudina” n Tv Klan ku ka rrfyer eksperienc e tij me Covid-19.

  N muajin Dhjetor pasi prfundoi klipin e tij “Shokun ton po martojm” ai shkoi n Itali pr t br nj vizit pr veshkat. M pas ai u infektua me covid-19 dhe prfundoi n koma pr 21 dit.

  “Un erdha prdisa dit pushimi n Itali. Un kam koh q vuaj nga veshkat, kisha infeksion. N Itali shkova edhe pr t br pak qejf, por pas disa ditsh fillova t kisha kriz t fort q rrall her m ka ndodhur. U shtrova n spital dhe qndrova gati 10 dit. Gjat kohs q isha i shtruar n spital kam dgjuar disa gazetar, gazeta q than jo sht infektuar me Covid-19, jo virusi etj etj. Faktikisht nuk sht e vrtet sepse un n spital jam shtruar pr veshka.

  Pasi jam shruar telefonata e par q kam br ka qen m shokun tim Ramazan eka dhe me t drejt ka deklaruar n disa media q nuk kam qen me Covid, por me veshka. Pasi dola, qndrova disa dit n shtpi dhe pas pak ditsh i kam hipur avionit ashtu si kam qen, kam ardhur n Shqipri dhe prfaqsova Shkodrn. Kam br nj telefonat me Pandi Laon dhe Ardian Hiln, m than q duhet t jesh patjetr sepse sht Nata Shkodrane dhe nuk ka kuptim po t mos jesh ti. Kur kam ardhur aty, kam knduar kngn, me shokt e mi, kemi fol e kemi qeshur dhe i jemi afruar njri-tjetrit shum.

  T nesrmen i kam hipur avionit, kam ardhur n Itali se kam familjen ktu dhe n dark von m filloi nj temperatur dhe lodhje. Temperatura filloi t rritej deri ne 38 e gjysm, trupi ishte i lodhur dhe djali m drgoi n spital. N spital dola q isha me virus. Gjendja ka ardhur duke u vshtirsuar, sht br aq keq saq nuk mund ta imagjinoni dhe un vet nuk kam dshir ta kujtoj far mund t ken qen ato dit pr mua. Pas 4-5 ditve un nuk kam ditur m gj fare se far bhej sepse kam qndruar n gjendje kome pr 21 ditsh. Pas 21 ditsh jam zgjuar, e kam par veten ku jam, absolutisht nuk kam qen n gjendje t komunikoja shum.

  Meq m erdhi rasti q t jap n nj intervist n nj televizion kombtar q shikohet nga e gjith Shqipria dhe Europa dua t prshndes djalin tim q m qndroi pran dhe mjekt italian t cilt ishin n dispozicionin tim”, sht shprehur Bujar Qamili.

  Syri

 6. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  26,113
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Simptomat personale te perjetuara mbas infektimit me Covid-19

  Kaloi Covid-19, por nuk e bri publike

  Berisha: Vaksinn do ta marr kur t m vij grupmosha


  Emri: Berisha-1140x570.jpg

Shikime: 5356

Madhsia: 21.2 KB

  Covid-19 e ka kaluar edhe ish-kryeministri Sali Berisha. N nj intervist n “Abcnews”, Berisha sht shprehur se e ka kaluar n formn m t leht t mundshme dhe simptoma e vetme ka qen rruf dhe pak temperatur. Po ashtu Berisha ka br nj apel q t gjith t zbatojn karantinn, pasi sipas tij sht mnyra m e mir pr t eleminuar prhapjen e Covid-19.

  ”Un kalova nj grip n formn m t zakonshme. Kjo sht dhe arsyeja e vrtet q un nuk e bra publike, Un thash nse kjo kalon n stadin e rrufave t zakonshme, un nuk do ta bj publike. Un pata vetm nj shenj q ishte nj rruf disa ditore dhe dy dit kam pasur nj temperatur prej 37 e gjysm. N shkurt un kam punuar do dit njlloj, nuk m ka cnuar aftsin pr pun. Un shum her kam pasur shum karantina pasi kisha kontakt me persona q kishin takuar t infektuar me koronavirus. Aspekti m i vshtir ishte procesi i karantins, ajo duhet t zbatohet dhe duhet t jemi serioz”, ka thn Berisha.

  Pyetjes s gazetares Juli Xhokaxhi, nse i sht afruar pr t br vaksinn, ai sht shprehur se vaksinn do e bj kur ti vij grupmosha.

  ”Edhe po t m ofroj nuk do e bj. Vaksinn do e bj kur t vij grupmosha 76 vjeare m 15 tetor, para ksaj date dhe moshe nuk do t bj vaksin. Kam prdorur mjetet m t zakonshme si n do rruf dhe pr pes dit kam prdorur Remdisiver dhe anti viral, pasi mjeku m tha se do t shkurtoj kohn. Un e kalova n formn m t leht”.

  Koha Jon

 7. #6
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  26,113
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Simptomat personale t prjetuara mbas infektimit me covid-19

  Gazetari Hamdi Jupe rrfen historin e tij t smundjes me Covid19: Jeta ime kaloi n fije t perit

  Emri: pjimage-85-600x375.jpg

Shikime: 5336

Madhsia: 34.4 KB

  HAMDI JUPE

  E para zuri shtratin gruaja. Alarm n familje, na ka hyr COVID-i n shtpi. Jemi vetm ne t dy, se fmijt jan t rritur. Pse t na ndodhte kjo, kur kemi shptuar prej kaq muajsh pa psuar gj? Mendonim se ia kishim hedhur. Tani ka filluar edhe vaksinimi. Pun javsh dhe do t na vinte radha edhe neve. Por ja q nuk ishte e thn. Ka gjasht muaj q nuk shkoj n kafene. Jam ndar nga shokt, me t cilt takoheshim do t diel te kafe “Libri”. Jam njeri i rregullt, por jo gruaja. Ajo dilte do dit “pr sehir” npr dyqanet e lagjes me shoqen e saj. Sa her kemi br sherr me t pr kto dalje. Po kujt i thua? “U menda mbyllur brenda si n burg”, m thoshte. Dhe ja, tani, na e solli “peshqeshin” n shtpi.

  E izolojm gruan n dhom m vet. I ka atje t gjitha ato q i duhen: televizor, frigorifer, telefon, internet. Ushqimin ia lem te dera. Ajo vuan n dhomn e karantinimit, por nuk e jep veten. Lidhet me telefon me t afrmit e saj n Itali, Greqi etj. Ata andej nuk e din q ktu ka plasur COVID-i. Prse ta din? Kjo nuk ndihmon asknd. Thjesht do bhen merak, asgj m shum. Veanrisht do t ishte e rnd pr maman e saj n Itali. M mir t mos e din. Gruaja po luan teatr me ta, teatrin e tragjedis s jets.

  Un filloj t kem disa shqetsime. Dhimbje trupi, veanrisht dhimbje mesi. Kam nj koll t that, q her-her gati m merr frymn. Temperatur e lart, mbi tridhjet e tet grad. Prerje oreksi dhe pagjumsi. Jan shenja q na shqetsojn, prandaj le t bjm disa testime dhe analiza. Testimi i par, tamponi te nj klinik private. Rezultati: negativ. far gzimi! Njoftoj menjher gruan n telefon pr lajmin e mir. Por sht hert. Ja edhe nj tampon tjetr t shpejt te klinika e lagjes, se jam gazetar, e dua lajmin nga dy burime. Edhe testi i shpejt del negativ. Njoftoj prap gruan. Le t gzoj edhe ajo, sepse optimizmi i bn mir smundjes s saj. Fjala “negativ” sht fjala m e dashur n bot n kto dit ankthi.

  14 shkurti, dita e Shn Valentinit na gjen n kt situat. Nuk ka tufa me lule, as parfume pr dhurat, as prqafime. Ka vetm nj “gzuar” t that nga prapa ders s mbyllur t dhoms, sa pr t thn. Si erdhn kohrat kshtu!

  Por, ja q sht hert pr t’u gzuar. Disa analiza t gjakut(PCR) e bjn mjeken e familjes t dyshoj: ka shenja pr prani COVID-i n gjak, prandaj duhet br nj skaner i mushkrive. Rezultati i skanerit: pozitiv. Rreth 30 pr qind e mushkrive t mia jan prekur nga smundja. far lajmi i tmerrshm! Morali bie n fund t kmbve. Ku shkuan ato dy teste q thoshin se jam negativ? Kush po tallet kshtu me shndetin tim dhe t qytetarve t tjer q paguajn gnjeshtrat me para? Sa vet kan humbur jetn, duke menduar se jan mir pas testeve t tilla, derisa mushkrit e tyre kan marr fund?

  Duke hyr n shtpi, ngre zrin n korridor t dgjoj gruaja n dhomn e saj t gjumit: “Ta marr dreqi, ta marr! Na e solle vdekjen n shtpi me ato daljet e tua!”. E kuptoj, kam humbur kontrollin. Ajo dgjon, por nuk flet. E vuan me vete kt situat, ku t dy tani jemi t gozhduar nga COVID-i. Prjashta ditt jan t acarta. Ka rn dbor dhe temperaturat jan ulur deri n minus shtat grad. Edhe kjo na duhej tani. Kur vjen e keqja, hapi dern.

  Le t prishet karantina, nuk i hyn m n pun askujt. N shtpin ton po bredh mikrobi i COVID-it pr shtat pal qejfe. T paktn t gzojm lirin, nse kjo mund t quhet liri. Le t hapen dyer dhe dritare pr ajrim, se oksigjeni t bn mir. Le t shihemi sy m sy me gruan, edhe ashtu t smur. E kam falur q na e solli smundjen n shtpi.

  Te porta e shtpis son vigjilon tani nat e dit shtriga e vdekjes me dhmbt e saj t zinj dhe kosn e ftoht n dor. Nga statistikat e di: afrsisht nj n tetdhjet veta t smur e pson. Mbase nuk jemi ne ai personi “i tetdhjet”. Edhe ne jemi tani pjes e statistikave t Ministris s Shndetsis, numra t ftoht anonim me etiketn: t infektuar. Prap mir, se vdekja vigjilon te porta. Dhe ather, lamtumir jet! Mendoj se n cilin rreth t “Ferrit” t Dantes do ta kem vendin. Nuk kam br mkate n jet, por jam ateist. Rrethi i gjasht i Ferrit: heretikt, atje e kam vendin, se nuk besoj te Zoti. Zjarri do t prvloj prjetsisht eshtrat n fundin e grops ku ka rn.

  N shtpin ton, tani hyn vetm djali, edhe ai me masa t forta sigurie, q na furnizon me ushqime dhe ilae. Ilaet jan br kapic. Goja ime sht br farmak prej tyre. N korridor sht shfaqur nj aparat q nuk e kam par ndonjher m par: sht aparat i prodhimit t oksigjenit. Tubat e tij prshkojn shtpin tej e tej. Oksigjeni n gjak ka rn posht nntdhjets, prandaj duhet ndihmuar me an t makins. Kushedi sa lek e ka marr me qira, po ’vler ka paraja n kt koh? Mendoj: po ata t moshuar q nuk kan fmij pran, si ia bjn?

  M tmerron ideja q mund t prfundoj n spital. Kam respekt pr mjekt. Por dihet q atje hyn me kmbt e tua dhe mund t dalsh “me kmbt e bots”. Nga shifrat zyrtare q jepen prdit, numri i vdekjeve sht rritur ndjeshm. Spitali COVID-1 gjendet shum pran Shish–Tufins, ndrsa un nuk dua t prfundoj atje. Ne jemi akoma n mosh pr t jetuar. Sapo kemi dal n pension. Pensionet i kemi t mira. Babai im jetoi nntdhjet vje. Fmijt jan mir, ata po shtohen. Prse t mos jetojm edhe ne?

  I njoftoj njerzit e mi t afrt. M mir t jen n dijeni, se nuk i dihet. Ata vijn deri te dera e shtpis, ln atje qeset me ushqime e fruta dhe largohen. Nuk lejohet t hyjn brenda, ne tani jemi shtpi “me njoll”. N qeset e tyre dominojn ushqimet me mish vii. Un nuk kam oreks fare. Ndiej neveri, veanrisht pr mishin. Si ka mundsi q njerzit han mish akoma?! Llokmat e mishit prfundojn n tasin e Lonit, qenit ton, q rri n ballkon. Loni ka fest. Ai nuk e kupton se prse sht rritur racioni i mishit n menyn e tij pikrisht tani. Ai nuk i di ato q po ndodhin brenda shtpis, prandaj tund bishtin dhe lpin buzt i lumtur.

  do mngjes lidhem vet me telefon me t afrmit jasht Tirans. Dua t’u bj t ditur se u gdhim gjall edhe kt dit. Ata gzohen dhe na urojn. Gzohuni, ju, gzohuni, por sht akoma hert pr t festuar. Sidoqoft, pak optimizm na bn mir.

  Gjumi nuk m z deri afr mngjesit.

  Dridhem i tri nga ethet. Buzt i kam t plasura nga temperatura. Her-her zgjohem i br uj n djers nga koka te kmbt dhe detyrohem t ndrrohem n errsir si lugati. araft dhe jastku gjithashtu kullojn uj. Trupi po prpiqet t nxjerr prjashta t keqen q e ka kapluar. Kjo m lehtson disi dhe m jep shpres se m e keqja po kalon. N dhomn tjetr t gjumit, gruaja jep e merr me shpirtin pr llogari t saj. Djali thot t shkojm t bjm nj PCR tjetr pr t par gjendjen, por e kundrshtoj: le t kalojn edhe disa dit, nuk kemi prse nxitohemi, e ndiej q sht hert.

  Kam humbur konceptin e kohs, nuk e di se far dite e javs sht, t gjitha ditt m duken njlloj, di vetm se ka diell, diell i nxeht i panatyrshm pr fundin e shkurtit, si diell n shkrettir. N mbrmje e pyes djalin se si shkoi me pun sot. Ai prgjigjet se sot sht e diel dhe prandaj nuk ishte n pun. Ah, po, paska edhe t diela, e kisha harruar fare.

  Nuk m shijon asgj, asgj. Kam humbur aftsin pr t shijuar. Gojn e kam farmak nga ilaet. do gj m duket bajate. Kuzhina sht kthyer n depo frutash gjithfarsh. Nuk kam as uri, por duhet hedhur dika n stomak, qoft edhe me zor, se mund t smurem nga e pangrna. Vetm supa me lng pule sht e pranueshme. Supn ton t prditshme falna sot! Edhe nj vez e zier n dit, po ashtu. Shto edhe nj thrrime djath t bardh. Lngu i freskt i portokalleve m duket sikur vjen er parfum, prandaj sht i papranueshm. Ja, ku ka sjell motra edhe pak rrush. M shijon rrushi, por… jo, mjekja thot se rrezikohem nga diabeti. Nuk vuaj prej tij, por nj matje e sheqerit tregon se ai sht dy her m i lart se norma. E bjn ilaet q pi kt rregullim n metabolizm. Edhe kjo na duhej tani, iku edhe rrushi nga tavolina.

  Nj analiz tjetr e PCR-s tregon se nuk jam mir ende, edhe pas pesmbdhjet ditsh. Nuk m ndahet e keqja. Hemoglobina e gjakut ka rn n tet, nga dymbdhjet q duhet t jet. Djali thot se jam “m mir”, por jan shtuar tri gjilpra t tjera n “racionin” e dits. far “m mir” sht kjo? M gnjejn, e kuptoj, nuk jam budalla, t paktn akoma jo, por nuk flas, nuk ka vler fjala. Trupi sht kthyer n grmadh, mezi qndron n kmb. Jan grmadhat e shkaktuara nga COVID-i.

  Mjekja e familjes, Edlira, merr gati do dit n telefon dhe pyet djalin se si jam me shndet. Pyet e shton gjilprat, si me hatr. Dikur, para tridhjet e pes vjetsh, e kam pasur nxnse n gjimnazin e Peshkopis. Bukur, Edlira, po shklqen me “msimet”! Mirnjohje doktoreshs. Shtpia sht kthyer n spital, e far ka m tepr spitali! Gruaja duket se e ka marr disi veten, se ka kaluar m shum se dy jav qkur sht smurur dhe ka filluar t vij vrdall ngadal npr shtpi. Me ngritjen e saj n kmb, duket sikur po elet shtpia.

  Edhe un mendoj se po ia hedh s keqes. T paktn kshtu m plqen. Kan kaluar gati tri jav nga fillimi i smundjes. Vdekja sht larguar nga porta e shtpis son, ka thyer qafn diku gjetk. Dyert e “Ferrit” duken t mbyllura pr ne, nuk ka vend pr ne atje hprh, pr t tjert po. Po i kthehemi jets normale. Ngadal dhe me frik e ngurrim vendosim kmbt n tok, por po ia dalim. Sa mir! Jeta sht e bukur, si nuk e kemi ditur m par? Tani do ta vlersojn m mir at.

  Dielli vazhdon t shklqej i ngroht. Ka hyr marsi dhe po na e bn me sy t dalim prjashta e ta shijojm, por nuk duam t nxitohemi. Jo, sht hert akoma, le t kaloj edhe ca. Nj buqet me lule pr gruan na kujton se ka ardhur tet marsi. Dy ballokume kan mbrritur gjithashtu mbi tryezn e kuzhins dhe tregojn se po afron Dita e Vers. Jan origjinale Elbasani por, jo … nuk lejohet t shijohen … sheqeri! Le t rrin mbi tavolin pr zbukurim. Do ta festojm ditn e dashuris dhe t jets edhe pa to. Kan filluar “tam-tamet” e fushats elektorale.

  Reportazhi tani duket se sht gati. Kam dashur t provoj nse kan mbetur ende tek un aftsit e gazetarit apo jan fshir prgjithmon nga korja e trurit prej smundjes. Nuk e di sa i arrir sht nga ana publicistike, ndoshta vuan ca nga fragmentarizmi, por nga vrtetsia e fakteve dhe t dhnave sht njqind pr qind i vrtet, do gj sht “burimore”. Ndoshta, ata t redaksis do t thon: “Kto jan shtje personale, q nuk i interesojn publikut”, dhe do ta hedhin n koshin e plehrave. Un mendoj se nuk sht ashtu. Njerzit duhet ta din se far sht COVID-i, veanrisht ata q mendojn akoma se sht nj shaka. Un tregova historin e jets sime q kaloi n fije t perit. Un shkova deri aty dhe u ktheva. Kush t doj, le t msoj prej saj!

  Koha Jon

 8. #7
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  26,113
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Simptomat personale te perjetuara mbas infektimit me Covid-19

  Dy jav pas betejs me COVID-19, profesori Artan Fuga tregon si e kaloi virusin: Nisi me koll e rruf, terapia q ndoqa

  Emri: Artan-fuga-750x375.jpg

Shikime: 5291

Madhsia: 21.3 KB

  Profesori i komunikimit Artan Fuga, n nj intervist n “News 24”, tregoi simptomat q kaloi, gjat kohs q ishte i infektuar me Covid-19.

  Fuga u shpreh se kishte humbje nuhatje dhe shijeje, gjithashtu koll e rruf.

  “N kto situata, duhet t mendojm pr ata persona q kan humbur jetn dhe t afrmit nga kjo pandemi, t gjitih ata mjek q prballen me Covid-19 dhe t mendojm pr ata njerz q vuajn nga pasojat ekonomike e sociale q vijn nga pandemia. Si pacient, kalova disa simptoma, kisha humbje nuhatje e shije, rruf, koll.

  Po, e kam br tamponin. Pr dy jav kalova simptomat. terapia ishte ajo q marrin t gjith, vitamina C, D. Kjo ishte pak a shum. Kam pasur kujdes edhe me kontaktet, kam qen dhe do jem edhe nja 10 dit n izolim. Duhet q t gjith t kalojm situatn aktuale delikate”, tha Fuga.

  Artan Fuga theksoi se msimi q jepet n televizionin publik shqiptar sht problematik. Ai shtoi se sht partizan i msimit online n shkolla dhe n universitete.

  “Un jam partizan i msimit online, n shkolla dhe n universitete. Nuk ka kuptim q studentve t’ju thuash q merr nj deg, ai ndjek msimin online dhe ai mund t marr edhe disa diploma. Kjo bn q t mos personalizohet raporti mes studentve dhe pedagogve. Niveli i msimeve n televizionin shtetror s paku n lndt shoqrore sht n nivele mediokre.

  Nuk po flas pr klasn e par, por klasat e tjera sht problem. Thuhet se ’jan kto msime online, do thon, por aksesi tashm online sht i madh. Dija mund t merret n telefon, n kompjuter. Duhet q t mos ket familje shqiptare pa internet, duhen politika sociale pr kt, prndryshe mbetemi pas bots. Televizioni del dhe shpjegon me nj drras t zez, pa cilsi”, u shpreh Fuga.

  Koha Jon

 9. #8
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  26,113
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Simptomat personale te perjetuara mbas infektimit me Covid-19

  Kaloi dy her n koma t induktuar gjat 2019-s, 21-vjearja i sht mirnjohse virusit Covid-19: M ka shptuar jetn

  Emri: vv-750x375.jpg

Shikime: 5291

Madhsia: 14.9 KB

  Nj histori e pazakont sht br publike n kto ‘koh Covidiane’ nga nj qytetare angleze.

  N nj koh kur pothuajse t gjith prmendin fatkeqsit q Covid-19 i ka shkaktuar jets s tyre, 21-vjearja Olivia Ibbitson, ndihet falenderuese ndaj virusit pasi sipas saj ai i ka shptuar jetn.

  Ibbitson shprehet se ajo ka pasur probleme me alkoolin q n moshn 15-vjeare, duke shtuar n pesh dhe duke jetuar nj jet t varur nga pija.

  E reja ndihet falenderuese ndaj Covid-19 pasi karantina dhe mbyllja e bareve ka br q ajo t humbas 30 kg pr 9 muaj dhe t’i rikthehet nj ushqimi t shndetshm.

  N vitin 2019, e reja pr pak sa humbi jetn, pasi piu aq shum sa u helmua nga alkooli dhe qndroi dy dit n koma t induktuar.

  sht hera e par q dgjojm prej dikujt t’i jet mirnjohs virusit t rrezikshm.

  “Pija dy shishe ver prpara se t dilja me shoqrin. E kisha humbur kontrollin dhe prfshihesha n situata t kqija. Kur prfundova n spital, vendosa t mos pi m, por nuk ia arrita qllimit.

  Vazhdoja t pija shum. Por, karantina ma bri m t leht arritjen e qllimit tim. Duke qen se nuk mund t dilja, eliminova alkoolin. Karantina ishte e tmerrshme, por un vendosa q t prfitoja. Nuk kam pir alkool q nga data 13 mars”, tregon 21-vjearja

  Koha Jon

 10. #9
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  26,113
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Simptomat personale te perjetuara mbas infektimit me Covid-19

  Gazetarja e New York Times shrohet nga COVID-19, tregon se si e kaloi smundjen

  Emri: sarah-maslin-nir-1140x570.jpg

Shikime: 5257

Madhsia: 16.4 KB

  Sarah Maslin Nir sht nj prej reportereve t New York Times e cila ka mbuluar temn e pandemis n vend.

  Ajo rezultoi pozitive me COVID-19 dhe ndoqi rregulloret pr vetizolimin pr 14 dit.

  Pr CNN ajo shpjegon dhe se si e ka prjetuar t gjith situatn si dhe gjendjen shndetsore q ajo ishte.

  “Kam kaluar 6 dit e shtrir pa lvizur. Edhe t ngrija dorn pr t vendosur telefonin n vesh ka qen shum e lodhshme”.

  Nir gjithashtu kritikon dhe politikat q ndjek New York pr personat q rezultojn pozitiv nga COVID-19. Sipas saj, pasi dikush nuk shfaq simptoma, ai mund t dal pas 3 ditsh.

  Ndrkoh q ajo shprehet se pasi vet gazetarja nuk ka shfaqur simptoma, Nir do t zbatoj politikat e Kins.

  N Kin, personat e shpallur t shruar i nnshtrohen edhe dy testeve t tjera brenda 48 orve ndrkoh q duhet t qndrojn edhe 14 dit t tjera n karantin.

  Ajo gjithashtu i bn thirrje t gjith qytetarve q t ruajn veten dhe t tjert.

  “T dalsh jasht n kt situat nuk sht vetvrasje. Por konsiderohet vrasje ndaj t tjerve”.

  Koha Jon

 11. #10
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  26,113
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Simptomat personale te perjetuara mbas infektimit me Covid-19

  ”Kalova Covid-19 duke konsumuar 6 litra uj”, pneumologu: ”Flisja” me t

  Emri: Edmond-Driçi-1140x570.jpg

Shikime: 5269

Madhsia: 34.3 KB

  Nj shkrim i mjekut pneumolog, Edmond Drii q tregoi se me 12 litra uj dhe pa asnj ila kaloi Covid-19, mori vmendje dhe kritika. I ftuar n emisionin ”Shqipria live”, mjeku shpjegon deklaratn e tij.

  ”E kam kaluar Covid-in n gusht t vitit 2020. Nuk sht mesazhi q t pihen 12 litra uj n dit dhe mjafton. Prvoja ime personale, q kam kaluar sfida me shndetin, ka br q t krkoj shum. Po krkoj nj deg t re t shkencs mjeksore, q sht mjeksia kuantike. Uji ka nj veti, sipas zbulimeve shkencore, mbart memorie, me ujin mund t bisedosh dhe t japsh mesazh.

  Te uji regjistrohen valt skalare. sht mesazhi q i jep ujit q t programosh qelizn brenda trupit dhe t’i japsh mesazhit bakterit m pas (pr ta larguar). Truri i njeriut sht i prbr nga neuronet, brenda ka citoskelet, ka mikrotubula, tubula brenda, q nj shkenctra i ka gjuajtur kub. Aty ndodhet uj me koherenc t lart.

  Trupi i njeriut krijon biokotone. Ne mund ta riprogramojm ADN-n ton nprmjet fjals, mund t arrijm q zemrn ta lem t qet, nprmjet mendjes. sht struktura e till, ka fushn magnetike, e lidhur me rrjetin energjitik t toks. Nprmjet zemrs kuptojm ndjenjat tona”,-tha ai.

  Ai shpjegon konkretisht, procesin e konsumimit t ujit. ”Merrja shishen, komunikoja me t pr tre minuta, ndjesia intuitive q kisha brenda vetes m shtynte q kt mesazh ta kisha t prhershm, pastaj merrja sasin tjetr t ujit. Keni par ritual fetar q t kryhet pa uj?! Funksionon gjithmon”.

  Koha Jon

 12. Anetart m posht kan falenderuar Albo pr postimin:

  Arolf (14-04-2021)

 13. #11
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  26,113
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Simptomat personale t prjetuara mbas infektimit me covid-19

  Shqiptarja 101-vjeare fiton betejn me Covid-19 pr dy jav. Qndroi n shtpi dhe prdori ve nj ila

  Emri: nena-1100x620-1-750x375.jpg

Shikime: 5216

Madhsia: 21.2 KB

  Fitimi i betejs ndaj Covid-19 nuk sht aq e leht, por ka edhe me miliona raste q njerzit q jan prekur nga virusi vdekjeprurs, e kan kaluar leht. Nj prej tyre sht edhe kjo shqiptare 101-vjeare, e cila e fitoi luftn pa probleme.

  Pas prekjes t familjarve t saj n Udine t Italis, edhe e moshuara Bajame Goxhabelli rezultoi pozitive n 31 dhjetor t vitit 2020. Paka rrezikut t madh, gruaja tregoi pr A2 se e kaloi leht Covid-19 dhe pas dy javsh rezultoi negative. ”E kalova pa problem Covid-19, ia hodha pr bukuri”, deklaron ajo.

  Ashtu si misteri i ktij virusi, po aq e habitshme sht dhe fakti q 101-vjearja e kaloi Covid-19 n shtpi dhe ve me paracetamol. Familjart shprehen se nna e tyre nuk vuan nga asnj smundje dhe nuk ka prdorur asnjher ilae gjat jets s saj.

  ”Edhe nna u prek nga koronavirusi por me shum pak problem. Me pak temperatur, me takipirina dhe me ushqim t mir e kaloi. Nuk ka vuajtur nga asnj smundje dhe nuk ka prdorur ilae gjat jets s saj. Nna ka 7 fmij, 15 nipr e mbesa dhe 26 strnipr e mbesa”. Shqiptarja 101-vjeare nga Kora ka lindur n vitin e pandemis s gripit spanjoll dhe pas 100 vjetsh prjetoi pandemin e Covid-19.  Koha Jon
  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 14. #12
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  26,113
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Simptomat personale te perjetuara mbas infektimit me Covid-19

  Pas 306 ditsh n spital, 74 vjeari britanik fiton betejn me Covid

  Emri: plak-750x375.jpg

Shikime: 5235

Madhsia: 24.3 KB

  Avokati i pensionuar Jeffrey Woolf pas 306 ditsh n spital ja ka dal q t fitoj betejn me Covid. 74 vjeari britanik ka kaluar kohn m t gjat n spital pr shrimin e tij, ku nga 306 dit 67 i ka kaluar n intubim.

  Woolf pasi ka dal nga reparti i kujdesit intensiv n spitalin Willington, sht drguar pr shrim n spitalin mbretror pr neuro-invaliditet, pr shkak t dmtimit t trurit pas infektimit me koronavirus q i ka shkaktuar paralizn e pjesshme t trupit.

  “Personeli mjeksor n t dy spitalet ka qen i mrekullueshm, Jam i lumtur q po kthehem n shtpi pas nj kohe t gjat. Pr mua kjo dit edhe e ngjashme me at t liris. Ta dini q m s shumti po i gzohem patetinave dhe specialiteteve t mia t preferuara”, ka deklaruar Wolf.

  Si avokat i pensionuar ka qen jashtzakonisht aktiv, ka ushtruar dhe ka pasur nj sr hobesh dhe nuk ka pasur probleme shndetsore.

  Ndrkoh mediat bjn me dije se faza e par e shrimit t tij ka zgjatur 127 dit, ku 67 prej tyre i kaloi n respirator. E nga spitali sht prcjell me duartrokitje, ku m pas sht drguar pr rehabilitim n neurologji.

  abcnews.al

 15. #13
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  26,113
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Simptomat personale te perjetuara mbas infektimit me Covid-19

  Dshmia e msueses q kaloi virusin: Paguaj taksa prej 24 vitesh, nuk mora asgj nga shndetsia “falas”

  Emri: Alketa-Lugaj.jpg

Shikime: 5217

Madhsia: 12.2 KB

  Nga Alketa Lugaj –
  UN DHE COVID 19!
  (Nj prjetim personal i DASHURIS NJERZORE mbi vetmin dhe braktisjen …)
  Covid 19 erdhi tek un befas : me koll t that, dhimbje fyti, ashprsim t kolls, temperatur … e m pas me prpjekje pr t m zotruar me ndjesin e shkuljes s fytit e kraharorit .
  Tinzar, covid 19, synon t t vetmoj, izoloj e m pas t t pushtoj .
  Mrekullisht, nuk ia doli dot. Nuk ia doli dot fal dashuris, kujdesit, fjalve, mbshtetjes, kurajs me t cilat m rrethuan vazhdimisht familjart e shtrenjt, t afrmit e dashur, miqt e pafund t mi.
  MIRNJOHJE E PAKUFISHME ��❤
  Por, Covid 19, ka nj aleat t ftoht e zvarrits si vetja :
  SISTEMIN SHNDETSOR PUBLIK T EDIT DHE OGIT !
  Nj shrbim publik q t kujton endjet kafkiane prball absurdit t kohs q nuk pret !
  Un, msuese prej 24 vitesh , q kam paguar pr 24 vjet kontribute shoqrore e shndetsore, taksa, tatime, tarifa …;
  n momentin m t vshtir t shndetit tim, nuk mora ASNJ SHRBIM PUBLIK SHNDETSOR , asnj !
  Nuk bra dot asnj TAMPON FALAS (sepse m’u krkua t ngrihesha nga shtrati me temperatur e t shkoja n zyrat e DSHP …)
  Nuk bra dot asnj ANALIZ GJAKU FALAS (?!) asnj GRAFI apo SKANER FALAS (?!), madje nuk mora asnj , asnj ILA T RIMBURSUAR (?!) ….
  Pse ? Sepse, sepse, sistemi i mallkuar kafkian prej Edi dhe Ogi do t m zvarriste e zvarriste dhe koha nuk m priste. Po t prisja ata, mund t mos isha m !
  Kemi ngecur n nj mors t dyfisht, q jo thjesht po na bn t vuajm, por po na rrezikon deri dhe ekzistencn, secilit, gjithkujt, do shqiptari t thjesht sot.
  sht morsa mes Covid 19 dhe Covid Rama !
  sht Shila dhe Caribda prej s cils mund t dalim vetm duke nxjerr prej thellsive t shpirtit ton shqiptar vitalitetin, dashurin dhe forcn e pakufishme pr jetn, me dritn e shpress pr ta ndryshuar nj her e mir, e prfundimisht kt realitet.
  Ndryshimi do t vij !
  Lutemi pr shndetin dhe jetn e do shqiptari sot ��❤

  Koha Jon

 16. #14
  i/e regjistruar Maska e HoteL-MadriD
  Antarsuar
  25-05-2004
  Vendndodhja
  Rheinfelden - Baden-Wrttemberg
  Mosha
  35
  Postime
  739

  Pr: Simptomat personale t prjetuara mbas infektimit me covid-19

  Pershendetje,

  do te tregoj dhe une pervojen time me Covid ne Qershorin e Vitit 2020 isha infektuar por se di se ku ne Tren apo diku tjeter, pasi gjat Qershorit kam vizituar shume vende ne Gjermani.

  Isha i semur dhe kisha vetem djersitje naten dhe asgje tjeter, ika ke mjeku i shtepise dhe i them qe dicka s'eshte ne rregull me mua pasi keshu gjat gjith nates jam, tha jo mo ske asigjo dhe me thot shko ne shtepi dhe pij vetem Qaj dhe ha Fruta.

  Diten e dyte kisha te njejtin problem por dhe syte me lotonin shume, iki prap ke mjeku me thot ke infeksion dicka ose je alergji, thash ok cka do te bejm tha te marrim gjakun dhe shikojme cka ke, me moren gjakun dhe iki te nesermen dhe me thot mjeku ske gje je me mire se une une qesh i them kam Corona 100% sigurte jam tha po do te bejm test dhe erdhi dita dhe e bera testin por una skisha asgje pervec loteve dhe djersitjeve.

  Diten e trete ishte nata me e keqe pasi kisha dhimbje koke, ethe, djers, ushqim nuk haja pasi nuk kisha asnjehere uri, kembet i kisha si te keputura, duart poashtu me then kisha gjithku dhimbje por jo dhe Koll, temperatura ishte minimum 38 por me ka shkuar deri ne 39,7.

  Thirri te nesrmen Qendren per Covid pran Ministris Gjermane dhe i tregoj me thot nese ke Paracetamol pi, nese ske atehere Ha vetem Fruta por sa me shume ha Limon. Kam humbur 2 kg por kshu asgje tjeter.

  Kaluan 10 dite dhe una isha ne Top Forme por skisha te drejt te dilja ne rruge pa u bere 16 dite. E kalova Covid dhe skisha asnje problem prej asaj dite, me frymarje jam super, nga 2 KG qe kam humbur tani kam fituar 10 KG me shume prej Qershorit e deri me sot.

  E them te drejten vetem nje Paracetamol e kam marr dhe asgje tjeter kurse PEME dhe Limona kam ngren sa kam mund, kurse ushqim Mish apo Buke po dicka tejter per 20 dite skam kerkuar asgje.

  Kush ka Covid shpresoj te kaloj pa pasoja dhe sa me shpejte!

  Mirembeteshi
  Ndryshuar pr her t fundit nga HoteL-MadriD : 26-03-2021 m 12:49
  Forca MILAN - is Champion and only Champion!

 17. 2 antart m posht falenderuan HoteL-MadriD pr mendimin e shprehur n kt postim:

  Albo (26-03-2021),Neteorm (14-04-2021)

 18. #15
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,478

  Pr: Simptomat personale t prjetuara mbas infektimit me covid-19

  Korona virusin e kam kaluar ne fund te dhjetorit 2019 dhe ne fillim te janarit 2020 , pra ishte nje moment qe nuk ishte vendosur akoma karantina ketu ku jetoj ne it, te kjo semundje ajo qe me shqetesonte ishte kolla e thate qe nuk me ndahej naten dhe diten , i detyruar per motive pune nuk mund te shkoja asgjekundi te vizitohesha , keshtu qe me duhej te konsultohesha me familjaret e mi te cilet fale profesioni te tyre kishin ekspeerience te gjate ne mjekesi, duke qene se kurat alternative qe me jepnin ne farmaci farmacistet nuk me jepnin asnje efekt me ilacet pa rrecete si shurupet apo paracetamoli,etj,u detyrova te ndjek keshillat e familjareve dhe te perdor nje antibiotik te quajtur Amoxicillina i cili ishte i vetmi ilac qe me dha efektin e deshiruar duke me larguar kollen qe me sulmonte vazhdimisht naten dhe diten pa pushim, kete antibiotik e kam shoqeruar edhe me nje ose dy limona te shtrydhur ,plus edhe nje luge gjelle mjalte te prodhimit bio te certifikuar,plus edhe nje luge vaj ulliri DOP .

  Ne kete pandemi nje rrol tjeter deciziv ka edhe mendimi i njeriut ne jeten e perditsshme ,ky ,mendim duhet te jete pozitiv edhe te shoqerohet edhe me nje menyre jetese te shendetshme ku pervec ushqimit te shendetshem te shoqeruar me nje diete sentiente, duhet edhe te kesh dhe te merresh me aktivitet fizik te rregullt,si dhe vitamina D e cila eshte mire te merret duke dale ne diell te pakten dy ore ne dite, keto jane shume te rendesishme

  Me vone duke lexuar ne internet per kuriozitet lexova qe ky antibiotik i shoqeruar edhe me vitamina c ishte edhe kura zyrtare e nje shteti ne afriken e veriut

  Gjithsesi personalisht jam i bindur qe ky virus nuk eshte gje tjeter pervecse nje lloj microvite negative (faktori jetesor me i vogel qe ekziston ne univers) e cila gjen shteg dhe ben dem te madh vetem tek ata persona qe kane nje sistem imunitar te dobet, pjesa tjeter e personave te cilet ka sistemin imunitar ne rregull me parametrat e duhura natyrale e kalojne kete virus pak a shume si nje grip te thjeshte stinor
  Ndryshuar pr her t fundit nga ATMAN : 04-04-2021 m 08:09

 19. Anetart m posht kan falenderuar ATMAN pr postimin:

  Neteorm (14-04-2021)

 20. #16
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  17-04-2002
  Postime
  180

  Pr: Simptomat personale t prjetuara mbas infektimit me covid-19

  Prillin e kalova duk bere lufte me Covid. Dua te ndaj me juve eksperiencen time.

  Ne fillim te prillit gruaja doli pozitive. Mbas dy ditesh me filloi edhe mua kolle e thate e forte, dhimbje trupi, dhe humba nuhatjen dhe shijen. Isha i sigurte qe kisha Covid.
  Tamponi doli positiv, varianti anglez.
  Filloi temperatura 37, 38, 39,5. Doktoresha e families ne fillim me dha vetem paracetamol dhe vitamina.
  Vazhdonte temperatura regullisht dhe oksigjeni me zbriti nga 97 ne 94 mesatare.
  Doktoresha e families me shtoi antibiotik dhe kortizon, per mendimin tim duket ta kishte bere kete me perpara.
  Antibiotiku nuk pati kohe te vepronte pasi te nesermen oksigjeni zbriti ne 92. Protokollet ne shtetin ku jetoj keshillojne paraqitjen ne spital.
  Shkoj ne spital ku me bejne analizen e mushkerive dhe me doli pleumoni nga te dyja anet e perhapur mesatarisht.
  Doktoret vendosi te me shtrojne, ishte data 10 prill.
  Me lidhen me oksigjen te vazhdueshem 2l/min. Temperatura vazhdonte e larte.
  Doktoret filluan te provojne antibiotike te rinj per te blokuar temperaturen, nderkohe pasi O2 ne gjak vazhdonte te ulej, me riten gradualisht fluksin e O2 qe merrja deri ne 15l/min. Kjo ndodhi ne tre ditet e para te spitalit
  Gjithashtu me jepnin perdite doza te larta kortizoni.
  Isha ne merak se si do shkonte pasi deri tani kisha pare vetem keqesim.
  Mbas 1 jave ne spital, doktoret gjeten antibiotikun qe me bllokoi tempaeraturen. Kjo ishte pika qe invertoi gjendjen time.
  Filloi kurva e permiresimit. O2 ne gjak filloi te stabilizohet tek 97 dhe doktoret filluan zbritjen e fluksit te oksigjenit qe merrja 24 ore ne dite nepermjet maskes gradualisht nga 15->13->11.... deri ne 0.
  Pas disa ditesh monitorim me frymemarrje te lire, me bene prape analizat e mushkerive dhe pleumonia megjithese akoma presente, ishte shume me mire se me perpara.
  Ne date 28prill, dola nga spitali per ne shtepi ku kam filluar konvaleshencen per disa dite. Ndjehem akoma i dobet por jam i sigurte se eshte fillimi i normalitetit.
  Gjete kesaj periudhe te shkurter humba 10 kg.

  Ne jeten time me perpara nuk kam qene asnjehere i shtruar ne spital, asnje problem mushkerie ndonjehre dhe asnje semundje te rendesishme per tu shenuar. Nuk kam pire ndonjehere cigare.
  I them keto, per te vene ne dukje se ne baze te eksperiences time, Covid dhe kalimi ne pleumoni te rendesishme te Covid, nuk eshte e lidhur me gjendjen shendetesore te meparshme dhe nuk eshte vetem per
  persona me probleme te meparshme shendetesore.
  Une meresha me sport dhe shpesh fundjaveve beja eskursione intense neper male, por kjo nuk e pengoi Covid te me kapte ne menyre te forte.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Shaboni : 30-04-2021 m 17:20

 21. Anetart m posht kan falenderuar Shaboni pr postimin:

  Duke_Of_Arberia (30-04-2021)

 22. #17
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,603

  Pr: Simptomat personale t prjetuara mbas infektimit me covid-19

  Citim Postuar m par nga Shaboni Lexo Postimin
  Prillin e kalova duk bere lufte me Covid. Dua te ndaj me juve eksperiencen time.

  Ne fillim te prillit gruaja doli pozitive. Mbas dy ditesh me filloi edhe mua kolle e thate e forte, dhimbje trupi, dhe humba nuhatjen dhe shijen. Isha i sigurte qe kisha Covid.
  Tamponi doli positiv, varianti anglez.
  Filloi temperatura 37, 38, 39,5. Doktoresha e families ne fillim me dha vetem paracetamol dhe vitamina.
  Vazhdonte temperatura regullisht dhe oksigjeni me zbriti nga 97 ne 94 mesatare.
  Doktoresha e families me shtoi antibiotik dhe kortizon, per mendimin tim duket ta kishte bere kete me perpara.
  Antibiotiku nuk pati kohe te vepronte pasi te nesermen oksigjeni zbriti ne 92. Protokollet ne shtetin ku jetoj keshillojne paraqitjen ne spital.
  Shkoj ne spital ku me bejne analizen e mushkerive dhe me doli pleumoni nga te dyja anet e perhapur mesatarisht.
  Doktoret vendosi te me shtrojne, ishte data 10 prill.
  Me lidhen me oksigjen te vazhdueshem 2l/min. Temperatura vazhdonte e larte.
  Doktoret filluan te provojne antibiotike te rinj per te blokuar temperaturen, nderkohe pasi O2 ne gjak vazhdonte te ulej, me riten gradualisht fluksin e O2 qe merrja deri ne 15l/min. Kjo ndodhi ne tre ditet e para te spitalit
  Gjithashtu me jepnin perdite doza te larta kortizoni.
  Isha ne merak se si do shkonte pasi deri tani kisha pare vetem keqesim.
  Mbas 1 jave ne spital, doktoret gjeten antibiotikun qe me bllokoi tempaeraturen. Kjo ishte pika qe invertoi gjendjen time.
  Filloi kurva e permiresimit. O2 ne gjak filloi te stabilizohet tek 97 dhe doktoret filluan zbritjen e fluksit te oksigjenit qe merrja 24 ore ne dite nepermjet maskes gradualisht nga 15->13->11.... deri ne 0.
  Pas disa ditesh monitorim me frymemarrje te lire, me bene prape analizat e mushkerive dhe pleumonia megjithese akoma presente, ishte shume me mire se me perpara.
  Ne date 28prill, dola nga spitali per ne shtepi ku kam filluar konvaleshencen per disa dite. Ndjehem akoma i dobet por jam i sigurte se eshte fillimi i normalitetit.
  Gjete kesaj periudhe te shkurter humba 10 kg.

  Ne jeten time me perpara nuk kam qene asnjehere i shtruar ne spital, asnje problem mushkerie ndonjehre dhe asnje semundje te rendesishme per tu shenuar. Nuk kam pire ndonjehere cigare.
  I them keto, per te vene ne dukje se ne baze te eksperiences time, Covid dhe kalimi ne pleumoni te rendesishme te Covid, nuk eshte e lidhur me gjendjen shendetesore te meparshme dhe nuk eshte vetem per
  persona me probleme te meparshme shendetesore.
  Une meresha me sport dhe shpesh fundjaveve beja eskursione intense neper male, por kjo nuk e pengoi Covid te me kapte ne menyre te forte.
  Kenaqesi te degjosh per dike qe eshte sheruar nga Covid-19. Bravo edhe mjekeve qe arriten te gjejne mjekimin e duhur, pasi nje pneumoni ne te dyja anet e mushkrise nuk eshte shaka. Me rendesi qe gjithka eshte kapur ne kohe.
  Rri i qete, do gje do shkoj si me mire tani qe ke dal e s’ke me nevoje per oksigjen. Mendoj +/- 1 muaj do jesh ne gjendje t’i rikthehesh aktiviteteve te meparshme. Perpiqu pa sforcim qe kete periudhe rivalidimi ta angazhosh veten gradualisht me aktivitet fizik, fillimisht edhe disa hapa mbrenda mureve te shtepise jane mese te mjaftueshme. Harroji peripecite qe ke kaluar dhe nxite veten te hash mire e te flesh mire. Pak minuta ne ajer te paster do dite, ndihmon gjithashtu per t’u rikuperuar. Dhe me kryesorja mos u shqeteso aspak, nese nuk te ka ardhur shija bashke me nuhatjen. Mund te zgjase edhe disa muaj, por e sigurte qe do te rikthehen.

  PS: Ky virus eshte vertete i paparashikueshem, ndaj te gjithe ata qe infektohen, mos ta neglizhojne e te ndjekin rigorozisht keshillat e mjekut, e me shpresen tek Zoti gjithka do shkoje mire!!!
  Ndryshuar pr her t fundit nga Duke_Of_Arberia : 30-04-2021 m 18:51
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 23. Anetart m posht kan falenderuar Duke_Of_Arberia pr postimin:

  Neteorm (01-05-2021)

 24. #18
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,478

  Pr: Simptomat personale t prjetuara mbas infektimit me covid-19

  Keto jane disa rregulla dhe sugjerime qe duhen zbatuar ne jeten e perditshme per tu mbrojtur nga ky virus covid19,jane dhene shume kohe me pare nga ky entitet kozmik indian -Shrii Shrii Anandamurti- per te luftuar me sukses kete microvitum negative ose koronavirusin i cili ka demtuar jo pak shoqerine njerzore anembane botes , per fat te keq nuk jam ne gjendje ti perkthej ne gjuhen shqipe sic duhet pasi nuk kam njohuri te mjaftushme mbi gjuhen angleze ,jepen ne forme sugjerimi dhe si cdo gje tjeter ne jete sejcili vendos duke u bazuar ne arbitrin e tij te lire  (Instructions given by Shrii Shrii Anandamurti)

  *Immune-boosting tonic for viral infections.*

  1.- Half glass of water slightly above warm temperature
  - 1 1/2 spoons honey
  - 1/4 spoon turmeric
  - 15 drops of fresh lemon
  Consume on an empty stomach on a regular basis.

  2. Citrus fruits like orange, mosambi, pineapple

  3. Tomato soup in the evening and in salad form in breakfast and lunch

  4. Seasonal fruits preferably locally produced

  5. Drink warm (not hot) water

  6. Inhale water vapour twice daily and gargle as well

  8. Avoid onion, garlic and non-veg

  9. Avoid potato, muli, gajar, chukunder

  10: Baba always says make your body alkaline,so that body will become pure and subtle,which will help in meditation and our Goal

  Apart from Kirtana we all Margi should utilise this pandemic period,with maximum times,Chanting of Ista Mantras in every breathing,so that maximum positive air will go inside our Lungs that will make our body alkaline
  Ndryshuar pr her t fundit nga ATMAN : 02-05-2021 m 07:00

 25. Anetart m posht kan falenderuar ATMAN pr postimin:

  Neteorm (02-05-2021)

 26. #19
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-03-2014
  Vendndodhja
  Suedi Halmstad
  Postime
  1

  Pr: Simptomat personale t prjetuara mbas infektimit me covid-19

  E kalova pas 6 ditve pasi e bra testimin i cili doli + pozitiv sa i prket covid! Sa pr q e vrejta se kam pas virus ( q u quditn familja: asnj simtom ose parashenj ) e kisha mbajt edhe 3 muaj! Por pr hir t shoqris jasht q i takojsha, q mos ti bj me virus, u vet izolova pasi mora rezultatin e testimit! Kjo m duket se mvaret nga ndonj smundje e m hershme q dobson imuni tetin e trupit por sa m prket mua q Vendosi Zoti ELHAMDULILAH dhe Kishte zn vend ku edhe i bra konak virusit n trupin tim nj jav pa e dit dhe vrejt un fare se cka sht ky virus pa parashenj? Q m von ndjeva e teprt t qndroj shum gjat n shtpi dhe fillova edhe daljen nga vet izolimi! Mirpo nuk do t thot se sduhet t kujdeset njeriu sidomos t moshuarit ose nse kan ndonj ligsi n shndet ka pas m heret? I mir sht kujdesi por t mos krijohet "Tabu" n jet rreth virusi se ka ardh e do largohet me ndihmn e Allahut! Por mir sht q ne me kujdes ta eliminojm dhe largojm nga jeta jon!
  Ndryshuar pr her t fundit nga shahko : 09-06-2021 m 18:44

 27. Anetart m posht kan falenderuar shahko pr postimin:

  Neteorm (10-06-2021)

 28. #20
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  32
  Postime
  2,094
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Simptomat personale t prjetuara mbas infektimit me covid-19

  Prsh, covidin e kalova pasi bera vaksinen e pare kineze (Sinovac) dhe ne nje shtet tjeter ne greqi ku lindi mundesia e nje pune ne proflin tim.

  Realisht mendoja se nuk ishte edhe aq shume i rreziksshem per moshen tone +30, po isha vertet gabim. U detyrova te punoja gjate gjithe javes (vetem) dhe me nje keputje trupi, temperature dhe me kolle te thate per nje jave.. Pasi mori disa ilace dhe me qetesimin e duhur duke mos dale aspak nga shtepia darkave sot jam me mire dhe dola negativ ne testin e fundit qe bera..

  Vendosni masken dhe ruajuni sa te mundeni, pasi ky lloj virusi vret, nuk eshte shaka.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Neteorm : 31-07-2021 m 12:23

 29. Anetart m posht kan falenderuar Neteorm pr postimin:

  Duke_Of_Arberia (22-09-2021)

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Simptomat (shenjat) e Sihrit!
  Nga fisniku-student n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 26-12-2011, 08:15
 2. Shtatzania dhe simptomat
  Nga ela11 n forumin T jesh prind
  Prgjigje: 30
  Postimi i Fundit: 23-11-2010, 14:52
 3. Simptomat e Depresionit
  Nga ricco n forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 21-04-2010, 10:53
 4. Simptomat e diabetit mellito
  Nga titi-a n forumin Shkenca dhe jeta
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 05-10-2008, 18:13
 5. Poezi e shkruar nga ndjenja te perjetuara
  Nga ergys18 n forumin Letrsia shqiptare
  Prgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 08-04-2003, 13:27

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •