Close
Faqja 0 prej 15 FillimFillim 1210 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 296
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,117
  Postimet nė Bllog
  2

  Komenti i ungjillit

  MĖ 19-1-21
  LECTIO DIVINA-MEDITIMI-LUTJA.
  Ps 110:
  Me gjithė shpirt do ta lavdėroj Zotin, nė kuvendin e tė drejtėve, nė mbledhjen e tyre.
  2 Tė mėdha janė veprat e tua pėr t’u shqyrtuar prej atyre qė i duan.
  3 Stoli e shkėlqim ėshtė vepra e tij, drejtėsia e tij qėndron nė shekuj tė shekujve.
  4 U ngreh pėrmendore mrekullive tė veta, i mėshirshėm e mėshirėdhėnės ėshtė Zoti.
  5 U jep ushqim atyre qė e druajnė, kurrė s’e harron Besėlidhjen e vet.
  6 Popullit tė vet ia kumtoi fuqinė e veprave tė veta, duke ua dhuruar pronėn e paganėve.
  7 Veprat e duarve tė tija janė drejtėsi e besnikėri, urdhėrimet e tija janė tė vėrteta,
  8 tė qėndrueshme nė jetė tė jetėve, tė themeluara mbi tė vėrtetėn e drejtėsinė.
  9 Shpėrblim i dha popullit tė vet, Besėlidhjen e vet e bėri tė amshueshme: i shenjtė dhe i tmerrshėm ėshtė Emri i tij.
  10 Fillimi i dijes ėshtė frika e Zotit, janė tė menēur tė gjithė ata qė veprojnė sipas saj, lavdia e Tij qėndron pėr amshim.  LEXIMI I UNGJILLIT: Mk.2, 23–28.
  23 Njė tė shtunė Jezusi po kalonte nėpėr tė mbjella. Nxėnėsit e tij, duke udhėtuar, filluan tė kėpusin kallinj. 24 Farisenjtė atėherė po i thonė: “Shih! Pse po bėjnė atė qė s’ėshtė e lejueshme tė bėhet tė shtunėn?”
  25 Jezusi u pėrgjigj: “A s’ju ka rėnė kurrė tė lexoni ē’bėri Davidi kur pati nevojė, atėherė kur u urit ai e pėrcjellėsit e tij? 26 Se si, kur ishte kryeprift Abiatari, hyri nė Shtėpinė e Hyjit dhe i hėngri bukėt e kushtuara, tė cilat s’guxon t’i hajė askush pėrveē priftėrinjve? Madje, ai u dha edhe pėrcjellėsve tė vet!”
  27 Atėherė u thoshte edhe kėtė: “E shtuna u bė pėr njeriun e jo njeriu pėr tė shtunėn. 28 Prandaj, Biri i njeriut ėshtė zotėruesi edhe i tė shtunės!”.

  MEDITIMI-KOMENTI I UNGJILLIT.
  Jezusi pretendon pėr veten e tij njė autoritet qė farisenjtė nuk mund t'i japin atij. Pėr ta, autoriteti pėr tė interpretuar Shkrimin e Shenjtė mund tė vinte vetėm nga njė prejardhje autoritare, njė familje ose njė traditė rabinike qė mund tė kthehej pas nė kohė. Pėr tė pasur autoritet, duhet tė kesh letra kredenciale, dhe kėtij rabini tė Galilesė qartė i mungojnė kėto kredenciale. Nėse babai i tij David ishte lejuar tė shkelte Ligjin duke ngrėnė bukėt e ofertės, kjo nuk u lejua pėr kėtė Nazareas.
  Jezusi e bazon autoritetin e tij nė origjinėn e tij nga Zoti.Por shenjat qė ai ofron pėr tė konfirmuar lidhjen e tij me Atin janė tė pakuptueshme pėr mentalitetin fetar tė Farisenjve. Jezusi vendos njerėz konkretė nė qendėr, me sėmundjet dhe problemet e tyre, dhe deklaron se Zoti synon tė shpėtojė tė gjithė, pa pėrjashtim, pa merita. Se Zoti e ka pranuar qė njerėzit janė tė zėnė nė fiksimin fetar pėr tė fituar kredi para tij, dhe pėr kėtė arsye nuk kanė kuptuar asgjė, absolutisht asgjė, nga zemra e tij si Atė. Zemrat e njerėzve janė ngurtėsuar, ato nuk mund tė jenė nė harmoni me zemrėn e Zotit. Ata i nėnshtrojnė njerėzit nė njė pafundėsi ligjesh, pa kuptuar dhe pa dashur.

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,117
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  MĖ 20 – 1 – 2021
  LECTIO DIVINA – MEDITIMI – LUTJA.

  LUTJA
  I tha Zoti Zotit tim: “Rri nė tė djathtėn time, derisa t’i vė armiqtė e tu shtrojė pėr kėmbėt e tua”!
  2 Skeptrin e pushtetit tėnd Zoti do ta shtrijė nga Sioni: sundo mes armiqve tė tu!
  3 Ty tė pėrket mė i larti pushtet nė ditėn e fuqisė sate nė shkėlqime tė shenjta nga kraharori para Yllit tė Dritės unė tė linda.
  4 Zoti u pėrbetua, assesi s’do tė pendohet: “Ti je prift pėr amshim nė mėnyrėn e Melkizedekut”.
  5 Zoti ėshtė nė tė djathtėn tėnde, i dėrrmon mbretėrit ditėn e zemėrimit tė vet.
  6 Popujt do t’i gjykojė: grumbuj kufomash, koka tė prera me shumicė mbi dhe!
  7 Nė udhėtim ujė do tė pijė prej pėrroit, prandaj lart do ta ngrejė kokėn.

  LEXIMI I UNGJILLI: Mk. 3, 1–6.
  1 Jezusi hyri pėrsėri nė sinagogė. Aty ndodhej njė njeri me dorė tė thatė. 2 Ata e ruanin pale a do ta shėrojė tė shtunėn, qė tė mund ta paditnin. 3 Ai i tha njeriut me dorė tė thatė:“Ēohu e dil para tė gjithėve!” 4 Kurse ata i pyeti: “Ēka lejon Ligji? Tė bėsh tė shtunėn mirė apo keq? T’ia shpėtosh njeriut jetėn apo t’ia marrėsh?”Por ata heshtnin. 5 Atėherė Jezusi, i pikėlluar pėr shkak tė ngurtėsisė sė zemrės sė tyre, i shikoi rreth e rrotull me hidhėrim e i tha njeriut: “Shtrije dorėn!” Ai e shtriu dorėn dhe ajo iu shėrua.
  6 Farisenjtė dolėn jashtė dhe menjėherė u tubuan nė kėshillim me herodianėt kundėr tij si ta gjejnė mėnyrėn pėr ta vrarė.

  MEDITIMI-KOMENTI:
  Dy ndjenja tė fuqishme tė Jezusit: indinjata dhe trishtimi. "Ai pa rreth tyre me indinjatė." Ai shikon pėrreth, pėrpiqet tė kapė ndėrgjegjen e atyre burrave fetarė, kėrkon njė reagim, njė lėvizje tė ndėrgjegjes. Indinjata ėshtė njė ndjenjė e fortė, qė lind nga njė distancė midis njė vlere tė madhe, tė lartė, fisnike dhe realitetit qė e shkel atė. Jezusi ėshtė i indinjuar sepse nė shtėpinė e Atit tė tij, nė sinagogėn ku proklamohet Fjala, nuk ka asnjė gjurmė tė mėshirės. Nė vendin ku kujtesa e popullit hebre kumbon solemnisht me Zotin e tyre, kujtimi i dashurisė sė pafund pėr ēdo krijesė ėshtė zhdukur. Nė atė vend pranohet qė dikush tė"dėmtohet", madje edhe tė "vritet", nėse kjo ėshtė nė pėrputhje me ligjin. Njeriu, personi konkret, nuk ėshtė mė nė qendėr. Zemėrimi pasohet nga trishtimi, i cili zbulon mėkatin e bashkėbiseduesve tė tij: ata kanė ngurtėsuar zemrat, kanė harruar premtimin e Zotit pėr t'i shndėrruar zemrat e tyre prej guri nė zemra prej mishi.
  Kjo ėshtė arsyeja pse e vė njeriun me dorėn e paralizuar nė qendėr. Ju duhet ta shikoni viktimėn nė fytyrė. "Por ata heshtėn". Kur pėrgatiteni tė bėni tė keqen, tė "dėmtoni" dhe "tė vrisni", pushteti ėshtė i heshtur. Ai nuk shpjegon, nuk ofron argumente, ai ekzekuton nė heshtje. Duhet dikush qė flet (fjalė pėr fjalė, njė profet), i cili demaskon heshtjen dhe e vendos viktimėn pėrsėri nė qendėr.

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,117
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  Pėrgatitja e liturgjisė
  E DIELA E 3 VITI B
  MĖ 24-1-2021

  LEXIMI I 1: JO 3, 1-5. 10
  1 Fjala e Zotit i qe drejtuar Jonės tė dytėn herė. I tha:
  2 “Ēohu, shko nė qytetin e madh tė Ninivės e kumtoju sa do tė tė them unė!”
  3 Jona u ngrit e shkoi nė Ninivė sipas urdhrit tė Zotit. E Niniva ishte qytet tepėr i madh: pėr ta pėrshkuar kėrkoheshin tri ditė udhė!
  4 Jona kaloi nėpėr qytet njė ditė udhė. Predikoi kėshtu: “Edhe dyzet ditė e Niniva do tė rroposet!”
  5 Ninivasit besuan nė Hyjin. Shpallėn agjėrim e u veshėn me grathore prej mė tė madhit e deri nė mė tė voglin.
  (6 I arriti lajmi edhe mbretit tė Ninivės. U ēua nga froni i vet, i hoqi petkat e veta, u vesh me thes e u ul nė pluhur. 7 Atėherė shpallėn nė Ninivė me urdhėr tė mbretit e tė tė mėdhenjve tė tij: “Njerėz e kafshė, tė mėdha e tė imėta, tė mos kėrkojnė gjė me gojė, as tė mos kullotin, as ujė tė mos pinė. 8 Njerėz e kafshė le tė mbulohen me thasė e Hyji le tė thirret nė ndihmė me tė gjitha fuqitė. Secili njeri le tė kthehet nga sjellja e vet e mbrapshtė e nga dhuna qė bėn. 9 Kush e di: ndoshta Hyji ndėrron mendimin, ka mėshirė e fal, e flak zemėrimit e vet e nuk sharrojmė”).
  10 Hyji i pa veprat e tyre: kishin hequr dorė nga sjellja e tyre e keqe. Kėshtu Hyjit i erdhi keq pėr tė keqen, me tė cilėn i kishte kėrcėnuar se do t’ua ēojė dhe nuk ua ēoi.  LECTIO DIVINA-MEDITIMI-LUTJA.
  Libri i Jonas ėshtė shumė i shkurtėr: duhet tė jetė jo mė shumė se katėr faqe. Ėshtė shkruar shumė vonė, rreth shekullit tė katėrt ose tė tretė para Krishtit. Autori pretendon tė tregojė njė histori qė do t'i kishte ndodhur njė profeti tė quajtur Jona, pesėqind vjet mė parė; por nė realitet ėshtė njė tregim, njė pėrrallė plot humor, por mbi tė gjitha me mėsime pėr bashkėkohėsit e saj dhe pėr ne. Ne ende duhet tė dimė se si tė lexohet midis rreshtave.
  Libri i Jonės tregon kėtė njarje. Njėherė nė Izrael ishte njė profet pak i arsyeshėm me emrin Jona. Zoti i tha: nuk mjafton qė ti tė kėrkosh tė kthesh popullin tim nė vendin tėnd tė vogėl. Unė po tė dėrgoj nė mision nė Ninivė (nė hartat e sotme, rrėnojat e Ninives janė shumė afėr Mossul nė Irakun e sotėm verior). Jona do tė kishte dashur t'i bindej Zotit, por mendja e shėndoshė foli mė fort se vetė Zoti; Ninivė nė atė kohė, (nė shekullin e tetė), ishte njė qytet i madh, kryeqyteti i pėrandorisė asiriane, nė veriut tė Irakut aktual.
  Tashmė nė shekullin Vlll kishte njė armiqėsi tė betuar, dhe mė tepėr tė rrezikshme pėr Izraelin, sepse kishte njė fuqi tė madhe ushtarake dhe planet pėr tė pushtuar vendin duke qenė se ishte e etur pėr pushtim. Sigurisht, nė atė kohė Asiria ishte njė perandori pagane nė tė cilėn njė predikues i vogėl hebre mund tė rrezikonte jetėn e tij pa nevojė. Dihet se sa e vėshtirė ėshtė me tė vėrtetė, tashmė, tė konvertosh Izraelin ... jo thirrja e Zotit nuk ėshtė pėr mua, Ai kėrkon prej meje njė gjė tepėr e madhe, ... njė mision i pamundur ... me shumė rreziqe...lodhja pėr njerėzit e tu ende mund tė merret... por pėr kėta paganė! ... Dhe pastaj, Ninivė ėshtė njė qytet shumė i madh! U deshėn tre ditė pėr ta kaluar pa u ndalur. Po sikur tė duhej tė ndalohej pėr tė predikuar nė ēdo rrugė ...
  Jonas prandaj bėri veshin tė shurdhė dhe u nis pėr nė Mesdhe, nė Jaffa (afėr Tel Avivit tė sotėm), nė njė anije qė drejtohej pėr nė Tarsis (me fjalė tė tjera, nė anėn tjetėr tė botės, nė perėndim ...kjo do tė thotė, sa mė shumė qė tė jetė e mundur larg nga Ninive, qė ėshtė nė lindjen, nė brigjet e Tigrit). Pas kėtyre arsyetimeve tė kota Jonas arriti tė qetėsohej pak, por jo pėr shumė kohė. Ndėrsa Jonas ishte duke fjetur nė njė varkė, shpėrtheu njė stuhi e furishme ... dhe duke qenė njeri i kohės sė tij, ai nuk mund tė mos mendonte se mosbindja e tij kishte lidhje me tė ... dhe pasi ai ishte njė njeri i ndershėm, gjithsesi, ai u tregoi shokėve tė tij se ēka bėri, njė gjė qė nuk i ka pėlqyer Qiellit. Sigurisht, marinarėt kishin vetėm njė ide nė mendje: tė hoqėn qafe Jonėn pėr tė qetėsuar elementėt dhe t'i luteshin kėtij Zoti tė panjohur qė Jona kishte zemėruar ... Profeti u hodh nė det.
  Por Zoti nuk e braktisi Jonėn dhe dėrgoi njė peshk tė madh qė e gėlltiti pėr ta strehuar. I ngrohtė nė barkun e peshkut Jonah lutej ... dhe, natyrisht, u konvertua. Kėshtu qė kur peshku e pėshtyu nė tokė tė thatė, tre ditė mė vonė, Zoti nuk kishte asgjė mė pėr tė thėnė ... dhe Jonas u nis pėr nė Ninivėn, kėtė herė pa u grindur. Dhe mrekullia ndodhi ... Qyteti ishte i madh, u deshėn tė paktėn tre ditė pėr tė udhėtuar nėpėr tė; mirė, nė mė pak se njė ditė, nga mė i vogli tek mė i madhi, tė gjithė Ninevitėt ishin konvertuar. Edhe kafshėt pendoheshin!
  Vetėm njė kishte mbetur pėr t'u kthyer nė besim (dhe kjo ėshtė e gjitha vlera e kėtij libri tė vogėl!) ... ishte vetė Jonas ... Jonas nuk ishte aspak i lumtur. .. sipas mendimit tė tij, drejtėsia do tė donte qė Zoti tė ushtronte zemėrimin e tij kundėr kėtyre paganėve, kėtyre mėkatarėve. Dhe Jonas, i neveritur, shkoi nė njė vend jashtė qytetit. Por nė mes tė verės, po u mbyt nė diellin e ndritshėm. Pra, Zoti, i cili patjetėr nuk e harroi atė, bėri qė njė kaēubė (ata thonė se ėshtė njė fasule pluhur) tė rritej mbi kokėn e tij pėr ta mbrojtur atė. Jonas tashmė ishte mė i mirė ... jo pėr shumė kohė. Tė nesėrmen, Zoti hyri pėrsėri dhe bima e ricinit u prish. Kėshtu qė Jona me tė vėrtetė u zemėrua ... Dhe Zoti e priste atje. Ai i tha: "Ēfarė historie pėr njė pemė qė po vdes mezi po rritet! ... Por kėta Ninevitė ishin nė rrezik tė humbin jetėn e tyre ... A nuk mendon ti se kjo do tė kishte qenė njė gjė mė serioze? Ata janė fėmijėt e mi tė gjithė njėsoj! "


  MĖSIME...
  Kjo pėrrallė, me sa duket e lehtė, ėshtė nė tė vėrtetė e mbushur me mėsime:

  1) sė pari, dhe kjo ėshtė pika kryesore dhe arsyeja pse na ofrohet kėtė tė Dielė: "Zoti i do tė gjithė njerėzit" dhe ai po pret vetėm njė gjest prej tyre pėr t'i falur. Ky ėshtė kuptimi i fjalisė sė fundit tė leximit liturgjik: "Hyji i pa veprat e tyre: kishin hequr dorė nga sjellja e tyre e keqe. Kėshtu Hyjit i erdhi keq pėr tė keqen, me tė cilėn i kishte kėrcėnuar se do t’ua ēojė dhe nuk ua ēoi" (3,10).
  Zoti po e priste vetėm kėtė! Kėrcėnimet e profetit: "Edhe dyzet ditė e Niniva do tė rroposet”, ishin njė britmė alarmi: kur u shkrua pėrralla e Jonas, Besėlidhja e Vjetėr tashmė e dinte mirė se dikush nuk dėnohet pėrfundimisht, se Zoti gjithmonė fal; se ishte gjithashtu e nevojshme qė veshėt dhe zemrat e njerėsve tė ishin tė hapura ndaj fjalės sė tij tė faljes.

  2) Mėsimi i dytė: Zoti ėshtė Zoti i universit; mund tė lutet kudo, pėrtej kufijve tė Izraelit, nė njė varkė dhe madje edhe nė barkun e njė peshku. Prania e Zotit nuk ėshtė e kufizuar nė njė vend, njė popull, njė parti ose njė fe ...

  3) Mėsimi i tretė: ata qė ne i konsiderojmė paganė ose mėkatarė shpesh janė mė tė gatshėm se ne pėr tė dėgjuar Fjalėn, pėr tė dėgjuar Zotin.
  Jezusi do tė thotė: "Tagranbledhėsit dhe prostitutat shkojnė para jush nė Mbretėri». Me kėtė temė, padyshim, autorit tė librit tė Jonas i pėlqen tė tėrheqė vėmendjen dhe tė hyjė nė disa holėsi: nė anije, tashmė, ne shohim marinarė qė luten me zjarr dhe ofrojnė njė flijim falėnderimesh. Sa pėr Ninivet, kthimi i tyre i plotė dhe i menjėhershėm ėshtė njė sfidė pėr ēdo pėrpjekje baritore. "Jona eci nėpėr qytet mezi njė ditė ... Menjėherė njerėzit e Ninivės besuan nė Zot". Kur Jezusi mė vonė foli pėr «shenjėn e Jonas», ai kujtoi qėndrimin e Jonas pėr tre ditė nė barkun e peshkut, por mbi tė gjitha ai u bėri bashkėkohėsve tė tij njė pyetje: a mund ta shihnin ata tek Biri i Njeriut “shenjė"qė Ninivitet qenė nė gjendje tė shihnin te Jona?

  4) Mėsimi i katėrt: kjo pėrrallė u shpik, pas Mėrgimit nė Babiloni, nė njė kohė kur profetėt donin tė kujtonin se Zoti dėshiron tė shpėtojė tė gjithė njerėzimin dhe jo vetėm Popullin e Zgjedhur; ashtu si nė njė familje, djali i pari duhet tė kuptojė se ai nuk ėshtė i vetėm: Eshtė I parėlinduri, jo gjithmonė biri unik. Profetėt tanė mund tė na thonin tė njėjtėn gjė.

  5) Mėsimi i pestė: historia e vogėl e ricinit ėshtė njė pedagogji e vėrtetė; mėnyra pėr ta bėrė Jonėn tė kuptojė: "Ti nuk je njė profet i mirė nėse nuk i do tė gjithė njerėzit si unė".

  Padyshim, Zoti ėshtė mė i madh se zemra jonė!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ninoenina : 20-01-2021 mė 05:32

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,117
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  PĖRGATITJA E LITURGJISĖ
  3 Ord. VITI B
  MĖ 24-1-2021

  PS. 25, 4-9:
  4 Bėj t’i njoh, o Zot, udhėt e tua e m’i mėso shtigjet e tua.
  5 Mė drejto me tė vėrtetėn tėnde dhe mė mėso, sepse ti je Hyji im, Shėlbuesi im, nė ty shpresoj gjithmonė.
  6 Tė tė bien nė mend mėshirat e tua, o Zot, dhe dashuria jote qė ėshtė e amshueshme.
  7 Mos i kujto fajet e rinisė sime e paudhėsitė: tė tė bie nė mend pėr mua sipas dashurisė sate ‑ pėr hir tė mirėsisė sate, o Zot.
  8 I ėmbėl e i drejtė ėshtė Zoti, mėkatarėt i kthen nė udhė tė drejtė,
  9 tė pėrvuajtėve u prin nė drejtėsi, tė butėve ua mėson udhėn e vet.


  LECTIO DIVINA-MEDITIMI-LUTJA.
  Ninivitėt e historisė sė Jonės ishin njerėz shumė fajtorė: qyteti ishte aq i ēoroditur sa Perėndia tha: “Ēohu e shko nė qytetin e madh tė Ninivės e prediko nė tė se fajėsia e tyre ka arritur deri tek unė”. "Fajėsia e tyre ka arritur deri tek unė" ishte njė frazė e zakonshme nė Bibėl pėr atė qė mund t’i quajmė “raste tė rėnda”! E megjithatė Zoti u kishte dhėnė atyre faljen e tij qė nga gjesti i parė i kthimit nė besim. Libri i Jonas thotė mirė: "Hyji i pa veprat e tyre: kishin hequr dorė nga sjellja e tyre e keqe. Kėshtu Hyjit i erdhi keq pėr tė keqen, me tė cilėn i kishte kėrcėnuar se do t’ua ēojė dhe nuk ua ēoi (Jon. 3,10).
  Me fjale tė tjera: ju gjithmonė mund tė ndryshoni sjelljen tuaj, tė ktheheni nga rruga juaj e gabuar, ju nuk dėnoheni kurrė pėr gjithmonė. Mjafton tė ktheheni te Zoti, tė ktheheni". Pėr mė tepėr, ky ėshtė kuptimi i vetė fjalės "kthimi" nė hebraishtėn.

  Psalmi 25 ėshtė pikėrisht lutja e njė mėkatari: njė mėkatar qė dėshiron tė ndėrrojė rrugėn e tij, tė kthehet nė besim; njė mėkatar qė e di se kthimi ėshtė gjithmonė i mundur, sepse ai ėshtė i sigurt nė mėshirėn e Zotit: " I ėmbėl e i drejtė ėshtė Zoti, mėkatarėt i kthen nė udhė tė drejtė, tė pėrvuajtėve u prin nė drejtėsi, tė butėve ua mėson udhėn e vet. Zoti u tregon mėkatarėve rrugėn, Ai u mėson tė pėrulurve rrugėn e tij" (Ps. 25,8-9)... duke nėnkuptuar qė e vetmia gjė qė duhet tė kėrkohet, edhe prej nesh, nuk ėshtė virtyti, por pėrulėsi. Fjala "pėrulur", kėtu pėrkthen fjalėn hebraike "anawim", qė pėrdoret shumė shpesh nė Bibėl: ka tė bėjė me ata njerėz qė quhen edhe "tė varfėrit e Zotit" (ata qė ne i quajmė "tė varfėrit nė shpirt). Tė varfėrit e Zotit-anawim janė ata qė e njohin veten tė pashpresė, tė varfėr, tė pafuqishėm; janė ata, mund tė themi, qė e kanė gjithmonė kokėn e ulur dhe "kurrizin e lakuar". Anawim-et janė ata, lutja e vetme e tė cilėve ėshtė: "O Zot,ki mėshirė pėr mua, mėkatarin" si tagrambledhėsi i taksave tė ungjillit (Lk. 18, 13).

  Kėtyre njerėzve Zoti ua mėson rugėn e tij: qė tė jem i qartė duhet tė them se Zoti nuk i zgjedh dhe nuk i preferon ata; por tė tjerėt nuk duan tė dėgjojnė shpjegimet pasi nuk e ndiejnė nevojėn! Fjala "lutem" (precor nė latinishtėn) dhe fjala "pasiguri" (precarietas nė latinishtėn) kanė tė njėjtėn rrėnjė prec nė latinishtėn!

  Le tė marrim njė shembull: tė gjithėve na ka ndodhur, njė ditė apo njė tjetėr, tė humbasim veten nė njė qytet apo nė njė rrugė tė panjohur duke qenė reduktuar tė kėrkonim udhėzime nga njė kalimtar ... nėse nuk e kemi dėgjuar mirė atė, atėherė shumė shpejt ne kemi humbur pėrsėri rrugėn. Ndėrsa ata qė vėrtet ndienin nevojė pėr shpjegime i dėgjonin; ata e gjejnin rrugėn.

  Kjo temė e rrugės ėshtė shumė e pranishme nė kėtė Psalm 25: nė kėto vargje tė propozuara pėr kėtė tė Dielė tė tretė, tashmė ekzistojnė fjalėt "rrugė", "udhė", "shteg" dhe folja " me udhehiq ". "Bėj t’i njoh, o Zot, udhėt e tua e m’i mėso shtigjet e tua. I ėmbėl e i drejtė ėshtė Zoti, mėkatarėt i kthen nė udhė tė drejtė, tė pėrvuajturve u prin nė drejtėsi, tė butėve ua mėson udhėn e vet.Tė gjitha udhėt e Zotit janė mėshirė dhe e vėrtetė"
  Kjo ėshtė njė temė tipike e psalmeve pendestare: sepse Ligji i Zotit (urdhėrimet) konsiderohet tė jetė kodi i autostradės nė njė farė mėnyre; Zoti filloi duke ēliruar popullin e tij, pastaj mė pas, vetėm mė pas, ai u diktoi atyre ligjin qė ėshtė mėnyra e pėrdorimit tė kėsaj lirie pėr tė gjithė jetėn fetare, familjare dhe shoqėrore, nga A nė Z, siē thuhet.
  Prandaj mund tė kuptohet pse ky Psalm ėshtė njė prej atyre psalmeve qė quhen "psalm alfabetik". Njė psalm alfabetik pėrbėhet nga njėzet e dy vargje; secili prej tyre fillon me njė shkronjė tė alfabetit, sipas rendit alfabetik; Biblat tona ndonjėherė e tregojnė kėtė duke shkruar shkronjėn e parė tė ēdo vargu nė kufijtė e psalmit; kjo formė letrare quhet akrostik; por kėtu nuk jemi nė letėrsi: ėshtė njė profesion i vėrtetė i besimit. Hebreu besimtar e di se nėse Zoti i dha Ligjin njeriut, kjo ishte pėr lumturinė e tij: Ligji ėshtė pra njė dhuratė e vėrtetė nga Zoti. Nė fakt, fjala "Tevrat" nė hebraisht nuk vjen nga njė kuptim rrėnjėsor "tė pėrshkruaj", por nga njė folje qė do tė thotė "tė mėsosh": ligji ėshtė njė mėsues i lirisė; ligji mėson rrugėn pėr tė shkuar te Zoti: "Bėj t’i njoh, o Zot, udhėt e tua e m’i mėso shtigjet e tua. Mė drejto me tė vėrtetėn tėnde dhe mė mėso, sepse ti je Hyji im, Shėlbuesi im, nė ty shpresoj gjithmonė" (Ps 25, 4-5).
  Shkurtimisht mund tė shtohet se ky psalm na ofron njė varg ndryshimesh nė temėn e tė kujtuarit dhe tė harruarit: "Tė tė bien nė mend mėshirat e tua, o Zot, dhe dashuria jote qė ėshtė e amshueshme. Mos i kujto fajet e rinisė sime e paudhėsitė" (v: 6-7).
  Nė thelb, ne i lutemi Zotit qė tė ketė njė kujtesė selektive, njė lloj filtri: "Harroji revoltat, mėkatet e rinisė sime" dhe pėrkundrazi "Mos harro, Zot, butėsinė tėnde, dashurinė tėnde qė ėshtė pėrjetė. Ėshtė njėkohėsisht njė prani e guximit dhe tė pėrulėsisė! Guximi qė Besėlidhja lejon: mėkatari qė flet kėtu, siē e dimė, nuk ėshtė njė individ, por ėshtė Populli i Zgjedhur nė tėrėsi; ėshtė njė kolektiv: Zoti e zgjodhi kėtė popull dhe e la tė lirė; dhe ai iu shfaq para tij si Perėndia i butėsisė dhe i besnikėrisė, i ngadalshėm nė zemėrim dhe plot dashuri "(Da 34: 6). Mė shumė sesa lutja personale e njė individi tė izoluar, ky psalm sigurisht u krijua pėr festime pendimi nė tempullin nė Jeruzalem.
  Duke medituar pėr besbkėrinė e tyre ndaj Besėlidhjes dhe pėr besnikėrinė e palėkundur tė Zotit, njerėzit e kuptojnė shumė mirė se kanė shumėfishuar pabesitė; nė mes tė psalmit, nė vargun 11, ekziston kjo lutje: “Mė ke falur fajin tim, ėshtė njė gjė e mrekullueshme!" Por meqenėse Zoti mbetet ai qė do dhe fal, ne guxojmė t'i themi atij:« Harroji revoltat e mia »... dhe« Mos harro butėsinė tuaj »... Ėshtė njė gjė logjike, pėr mė tepėr: kur vėrtet e duam dikė , ėshtė vetė dashuria qė kemi pėr tė qė na lejon ta falim! Dhe nėse nuk falim ...Ai tė cilit nuk i falim ofendimet, nuk na pėlqen vėrtet, nuk e duam!
  Mė nė fund, ky Psalm ka njė mėsim qė duhet tė ruajmė pėr ne: as nė vargjet qė lexojmė kėtė tė Dielė, as nė pjesėn tjetėr tė Psalmit, nuk ka diēka qė mund tė quhet njė provim, njė ekzaminim i ndėrgjegjes; qendra e kėsaj lutje pendese nuk ėshtė mėkati ynė, ėshtė Zoti dhe vepra e tij e shpėtimit, e ēlirimit. Ėshtė vetėm njė pyetje e tij: "Rrugėt tuaja, sjellja juaj, e vėrteta juaj, butėsia juaj, dashuria juaj ..." dėshmojnė tashmė, njė konvetim tė thellė tė zemrės? Kjo ndodh kur ne ndalojmė sė shikuari veten, pėr t'u kthyer drejt Zotit.

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,117
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  MĖ 21-1-21
  LECTIO-MEDTIMI-LUTJA.

  LUTJA.
  40:6 Ti nuk kėnaqesh as me flijime as me oferta; mė ke shpuar veshėt. Ti nuk ke kėrkuar as olokauste as flijime pėr mėkatin. 40:7 Atėherė unė thashė: "Ja, po vij. Nė rrotullin e librit shkruhet pėr mua. 40:8 Perėndia im, unė gėzohem kur zbatoj vullnetin tėnd dhe ligji yt ėshtė nė zemrėn time". 40:9 E shpalla drejtėsinė tėnde nė kuvendin e madh; ja, unė nuk i mbaj buzėt tė mbyllura, o Zot, ti e di kėtė. 40:10 Nuk e kam fshehur drejtėsinė tėnde nė zemrėn time; kam shpallur besnikėrinė tėnde dhe shpėtimin tėnd; nuk e kam fshehur mirėsinė tėnde as tė vėrtetėn tėnde para kuvendit tė madh. 40:11 Mos mė moho, o Zot, mėshirėn zemėrbutė; mirėsia jote dhe e vėrteta jote mė mbrofshin gjithnjė. 40:12 Sepse tė kėqija tė panumėrta mė rrethojnė; paudhėsitė e mia mė kanė zėnė dhe nuk mund tė shikoj; janė mė tė shumta se flokėt e kokės sime, dhe zemra po mė ligėshtohet. 40:13 Prano, o Zot, tė mė ēlirosh. O Zot, nxito tė mė ndihmosh. 40:14 U turpėrofshin dhe u pėshtjellofshin ata qė duan tė shkatėrrojnė jetėn time. Rėnēin poshtė tė mbuluar nga turpi ata qė gėzohen me fatkeqėsitė e mia. 40:15 U trėmbshin pėr turp tė tyre ata qė mė thonė: "Ah, ah…!". 40:16 U gėzofshin dhe ngazėllofshin te ti tė gjithė ata qė tė kėrkojnė, ata qė duan shpėtimin tėnd thėnēin: "Lėvduar qoftė Zoti".

  LEXIMII UNGJILLIT: Mk.3, 7-12:
  7 Jezusi me nxėnėsit e vet u shmang kah bregu i detit. E ndiqte njė turmė e madhe populli prej Galilesė. Gjithashtu edhe prej Judesė, 8 prej Jerusalemit, prej Idumesė, prej Transjordanisė e prej rrethit tė Tirit e tė Sidonit ‑ turmė e madhe ngarendi tek ai, pse dėgjuan ē’bėnte.
  9 Prandaj u tha nxėnėsve tė vet ta kenė pėrherė gati njė lundėr qė turma e popullit tė mos e shtrydhte. 10 E meqenėse shėroi shumė ‑ tė gjithė tė sėmurėt turreshin drejt tij pėr ta prekur. 11E shpirtrat e ndytė kurdoherė e shihnin, binin pėrmbys para tij e bėrtisnin: “Ti je Biri i Hyjit!” 12 Por Jezusi u urdhėronte rreptėsisht tė mos dėftonin se kush ėshtė.

  MEDITIMI-KOMENTI.
  Pse «shpirtrat e papastėr» kanė njohuri tė vėrteta mbi Jezusin, saqė shpallin menjėherė ēfarė Ai ėshtė? Ata e quajnė atė "Biri i Zotit", njė profesion besimi qė pak protagonistė tė Ungjijve e bėjnė. Dhe Jezusi duhet t'i heshtė, sepse ende nuk ka ardhur koha ta bėjė tė qartė misionin e tij dhe ėshtė e nevojshme tė shmangė interpretimin e misionit tė tij nė njė kuptim politik.
  Shpirtrat e papastėr, ēfarėdo qė tė thotė kjo shprehje, punojnė pėr shkatėrrimin e personit. Ata e minojnė vetėbesimin, shpresėn, vetėvlerėsimin e njerėzve. Ata i bindin ata pėr tė keqen. Kjo ėshtė arsyeja pse ata menjėherė ndiejnė praninė e Jezusit: sepse ai ka njė vėshtrim pozitiv mbi jetėn e secilit prej nesh, ai ngre, ai rimėkėmb, rivendos nė qendėr, pėrqafon.


  LUTJE E NĖNĖS TEREZA TĖ KALKUTĖS.

  Zot, ti je jeta qe dua te jetoj, drita qė dua tė pasqyroj,
  rruga qė mė ēon tek Ati, dashuria qė dua ta dua,
  gėzimi qė dua tė shpėrndaj pėrreth meje.
  Jezus, ti je gjithēka pėr mua, pa ty nuk mund tė bėj asgjė.
  Ti je Buka e jetės qė Kisha mė jep.
  Ėshtė pėr ty, nė ty, me ty qė unė mund tė jetoj.

 6. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,117
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  PĖRGATITJA E LITURGJISĖ
  3 Ord. VITI B.
  MĖ 24-1-2021.

  UNGJ. Mk 1,14-20.

  14 Pasi e burgosėn Gjonin, Jezusi shkoi nė Galile. Atje predikonte Ungjillin e Hyjit.
  15 Thoshte: “Koha u plotėsua e Mbretėria e Hyjit ėshtė afėr! Kthehuni e besojini Ungjillit!”
  16 Ndėrsa po kalonte bregut tė Detit tė Galilesė, Jezusi pa Simonin e Andreun, tė vėllanė e Simonit, duke gjuajtur peshk ‑ ishin peshkatarė. 17 Jezusi u tha: “Ejani pas meje e do t’ju bėj peshkatarė njerėzish!”
  18 Ata aty pėr aty i lanė rrjetat e shkuan pas tij.
  19 Si eci edhe pak, pa Jakobin e Zebedeut e vėllain e tij, Gjonin: ishin nė lundėr e po arnonin rrjetat.
  20 Menjėherė i thirri edhe ata. Ata lanė tė atin e vet Zebedeun nė lundėr bashkė me mėditėsit dhe shkuan pas tij.

  LECTIO DIVINA-MEDITIMI-LUTJA.

  Kjo ndodh "Pasi e burgosėn Gjonin". Marku na thotė: Arrestimi brutal i Gjon Pagėzuesit nga policia e Herodit sapo i dha fund misionit tė Paraardhėsit. Marku pėrdor kėtu (nė tekstin grek) fjalėn "dorėzuar" (παραδοθῆναι) tė cilėn do ta pėrsėrisė shumė herė mė vonė kur flet pėr Jezusin (pėr shembull "Biri i Njeriut do tė dorėzohet nė duart e njerėzve", 9,31 ), pastaj pėr apostujt ("ju do tė dorėzoheni nė gjykata dhe nė sinagoga", 13,9). Nė kėtė mėnyrė Mark bėn qė tė kuptohet tashmė prej fillimit se fati i Gjon Pagėzuesit paraprin, paralajmėron atė tė Jezusit, dhe pastaj atė tė apostujve: ky ėshtė misioni i zakonshėm i profetėve, saktėsisht siē e pėrshkroi Isaia nė kėngėt e Shėrbėtorit (Is 50 dhe 52-53); ose libri i Urtėsisė: "Le tė gjuajmė tė drejtin, ai na pengon, dhe ai kundėrshton veprimet tona" (Ur. 2,13).
  Si profetėt, Gjon Pagėzuesi sė pari, pastaj Jezusi, shpallin kthimin nė besim: Marku pėrdor tė njėjtat fjalė pėr tė dy: "Shpall kthim nė besim"; sigurisht qė nuk ėshtė rastėsi; disa rreshta mė lart, Marku tha: "Gjon Pagėzuesi e predikonte njė pagėzim pendese pėr faljen e mėkateve" (Mk. 1,4) dhe kėtu "Jezusi shkoi nė Galile. Atje predikonte Ungjillin e Hyjit. Thoshte: “Koha u plotėsua e Mbretėria e Hyjit ėshtė afėr! Kthehuni e besojini Ungjillit!” (v.14-15). Pėrmbajtja e predikimit ėshtė e njėjtė; megjithatė peizazhi ka ndryshuar: "Jezusi u nis pėr nė shkretėtirė (1,12), Jezusi kthehet nė Galile dhe ėshtė atje qė 'ai filloi predikimin e tij: duke lėnė tė kuptohet se Lajmi i Mirė i Mbretėrisė sė Zotit vjen nga Galileja, ky vend i dyshimtė, qė nė Palesinėn e kohės sė Jezusit nul kishte nam tė mire: thuhej me njėfarė ironi e pėrbuzje: "Ēfarė dobie mund tė dalė prej saj?" "Dhe Jezusi filloi tė shpalltė, pikėrisht nga “Galileja pagane” (Mt.4,15) ungjillin: “Koha u plotėsua e Mbretėria e Hyjit ėshtė afėr! Kthehuni e besojini Ungjillit!” (v.15).

  Koha u plotėsua! Populli i Izraelit ka njė nocion shumė tė veēantė tė historisė: pėr ta, historia nuk ėshtė njė rifillim i pėrhershėm: ajo ka njė kuptim, qė do tė thotė nė tė njėjtėn kohė njė kuptim dhe njė drejtim. Ka njė fillim dhe njė mbarim tė historisė dhe ėshtė brenda kornizės sė kėsaj historie njerėzore qė Zoti vendos projektin e tij tė Besėlidhjes me njerėzimin. Tė thuhet: "Koha u plotėsua", ėshtė si nė qoftė se do tė thuhej se po e kemi arritur qėllimin tonė. Siē thotė Pali: "Koha i ka liruar velat e saj", si njė varkė qė mbėrrin nė port dhe i liron velat e saj. Ky qėllim ėshtė Dita kur "Shpirti do tė derdhet mbi ēdo mish", sipas premtimit tė profetit Joel (Jl 3,1). Tani, saktėsisht, Gjon Pagėzuesi pa nė ardhjen e Jezusit pėrmbushjen e kėtij premtimi: "Unė ju pagėzova me ujė, por ai do t'ju pagėzojė me Shpirtin e Shenjtė", tha ai nė atė kohė tė Pagėzimit tė Jezusit.

  Ja Lajmi i Mirė: Dita e Zotit po vjen, "Mbretėria e Zotit ėshtė shumė afėr" (fjalė pėr fjalė, nė tekstin Grek, "Mbretėria e Zotit ėshtė afruar") ; qė do tė thotė dy gjėra:
  sė pari, ėshtė vetė Mbretėria qė po na afrohet: ne kemi vetėm pėr ta mirėpritur atė; ne kurrė nuk mund tė besojmė mjaftueshėm nė hirėsinė e dhuratės sė Zotit.
  Sė dyti, Mbretėria tashmė ėshtė njė realitet: "Mbretėria e Zotit ėshtė afėr", ėshtė tashmė kėtu (ἤγγικεν ἡ βασιλεία τοῦ θεοῦ); mbi Jezusin, duke dalė nga ujėrat e Jordanit, qiejtė u hapėn, zbriti Shpirti i shenjtė, qielli rifilloi tė komunikonte pėrsėri me tokėn.
  Kthimi nė tė cilin Jezusi na fton, ėshtė thjesht tė besojmė se kjo dhuratė e Zotit ėshtė aktuale dhe ėshtė dhėnė falas. Ėshtė njė dhuratė qė profeti Isaia e shpalli nė kohėn e tij: "O ju tė gjithė qė jeni tė etshėm, ejani tek ujėt, le tė vijnė gjithashtu edhe ata qė s’kanė para! Bleni drithė e hani; ejani e bleni pa para e pa pagesė verė e qumėsht!" (Is 55).
  Kjo na ndihmon tė kuptojmė shprehjen: " Kthehuni e besojini Ungjillit!”. Qėndron pyetja: nė ēfarė me tė vėrtetė konsiston kthimi nė tė cilin Jezusi na fton? Pėr tė dhėnė njė pėrgjigje, duhet tė kuptojmė vlerėn e lidhėzės bashkėrėnditėse kėpujore e (apo dhe). Ajo nė shqip dhe “kai”, nė greqisht, mund tė kėtė dy kuptime: “domethėnė”, por edhe “si shtesė!. Nė rastin e pare, fjalia e Jezusit: " Kthehuni e besojini Ungjillit!”, duhet tė kuptohet pra: "Kthehuni, domethėnė besoni nė Lajmin e Mirė"; tė kthehesh do tė thotė tė besosh nė Lajmin e Mirė. Nė rastin e dytė, nė njė mėnyrė tjetėr,duhet tė kuptohet: “Kthehuni duke besuar si shtesė se Lajmi ėshtė i Mirė: E Lajmi i mire ėshtė: Zoti ėshtė dashuri dhe falje, dhe dashuria e tij ėshtė pėr tė gjithė. Pra ju konvenon qė ta pranoni kėtė Lajm tė mire.
  Kjo ėshtė ndoshta arsyeja pse leximi i parė i liturgjisė sė sotme, ėshtė marrė nga libri i Jonas; libri i Jonas na jep dy mėsime: nga njėra anė, Zoti dėshiron shpėtimin e tė gjithė njerėzve dhe jo vetėm tė njė pakice; por nga ana tjetėr Zoti po pret vetėm njė gjest nga ne. Mjafton tė kthehemi nė besim pėr tė hyrė nė faljen e Zotit.
  Nė tė njėjtėn mėnyrė, Pali thotė nė letrėn e tij tė dytė drejtuar Korintasve: "Pajtohuni me Hyjin!" (2 Kor. 5,20), qė do tė thotė: "Besoni se plani i tij ėshtė dashamirės", ndaloni sė vepruari si Adami qė besoi se Zoti ishte i lig me qėllim dhe rifilloni tė besoni se Ai ėshtė i mire dhe i madh nė dashuri! Ky ėshtė kuptimi i fjalės "kthimi" nė hebraisht. Nėse kthehemi, do ta shohim Zotin ashtu siē ėshtė, domethėnė Zoti e dashurisė dhe e faljes. Ėshtė vėrtet zbulimi i djalit plangprishės.

  Mė nė fund, disa fjalė pėr thirrjen e dishepujve tė parė, Simon dhe André, Jakobi dhe Gjon. Si nė ēdo profesion, ekzistojnė dy faza: thirrja dhe pėrgjigja. Jezusi kalon, i sheh, i thėrret: iniciativa ėshtė nė anėn e tij; pėr dishepujt, ėshtė mbretėria qė i afrohet dhe i thėrret. Pėr sa i pėrket pėrgjigjes: "Menjėherė, duke lėnė rrjetat e tyre atje, ata e ndoqėn atė". Kėtu kujtohet Abrahami pėr tė cilin libri i Zanafillės thjesht thotė: "Atėherė Abrahami u nis siē i kishte urdhėruar Zoti" (Zn. 12, 4). Jezusi u tha atyre: “Ejani pas meje. Unė do t'ju bėj peshkatarė njerėzish. Ai nuk i bėn tė shkėlqejė pėr ta diēka pėr veten e tyre, por pėr tė tjerėt; ai i lidh ata me misionin e tij. Duke vepruar kėshtu, ai u tregon atyre diēka pėr misionin e tij: unė erdha pėr tė ripeshkuar njerėzit; siē thotė ai vetė nė ungjillin e Gjonit (Gjn 10:10): "Unė erdha qė delet ta kenė jetėn e ta kenė me plotėsi", apo edhe: Unė erdha pėr tė rifituar pėr Atin tim njė popull besnik.

 7. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,117
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  MĖ 22-1-21

  LECTIO DIVINA-MEDITIMI-LUTJA

  LUTJA: (Psalm 84)
  Na e trego, o Zot, mėshirėn tėnde e na jep shėlbimin tėnd!
  Shpėtimi i tij ėshtė afėr atyre qė e druajnė, lavdia e tij do tė banojė nė vendin tonė.
  Mėshira dhe e vėrteta do tė pėrpiqen, drejtėsia e paqja do tė merren ngrykė.
  E vėrteta do tė mbijė nga toka drejtėsia do tė shikojė prej qiellit.
  Sepse Zoti ka pėr tė dhėnė ēdo tė mire edhe toka jonė do ta japė frytin e vet.
  Drejtėsia do t’i shkojė pėrpara dhe do t’u tregojė udhėn hapave tė tij.

  LEXIMI I UNGJILLIT: Mk. 3, 13–19.
  13 Pastaj u ngjit nė njė mal e i thirri ata qė deshi vetė. Ata shkuan tek ai. 14 Dhe i emėroi tė Dymbėdhjetėt [tė cilėt edhe i quajti apostuj], qė tė jenė me tė e t’i dėrgojė tė predikojnė, 15 e ta kenė pushtetin t’i dėbojnė djajtė. 16 [I emėroi, pra, tė Dymbėdhjetėt:] Simonin ‑ tė cilit ia ngjiti emrin Pjetėr, 17 Jakobin, birin e Zebedeut, dhe Gjonin, vėllain e tij, qė i quajti: Boanerges, qė do tė thotė: Bijtė e rrufesė; 18 pastaj Andreun, Filipin, Bartolomeun, Mateun, Tomėn, Jakobin e Alfeut, Tadeun, Simonin Kananeas 19 dhe Judėn Iskariot, i cili edhe e tradhtoi.

  MEDITIM-KOMENT.
  Dy shėnime. E para: nėse njė udhėheqės fetar do tė donte tė krijonte njė lėvizje tė suksessme, ai do tė rrethohej me njerėz seriozė, tė pėrgatitur, tė motivuar. Lista e dishepujve qė lexojmė nė Ungjijtė, paraqet njerėz tėė paaftė pėr misionin e ardhshėm, sigurisht qė nuk sugjeron njė ekip tė destinuar pėr sukses. Disa janė bij tė peshkatarėve dhe vetė peshkatarė. Spikat Mateu, i cili duhej shkolluar (tė paktėn ai dinte tė numėronte) dhe sigurisht qė ishte shumė i pasur. Nėse tė tjerėt do tė kishin tituj tė ēfarėdo lloji, ose profesione tė ndonjė reputacioni, ungjijtė do tė na kishin thėnė. Nėse mendojmė se Ungjijtė janė shkruar pak kihė pas vdekjes sė Jezusit dhe pėr pėrdorimin e bashkėsive tė para, bėhet fjalė pėr tė medituar mbi rrėfimin e modestisė sė apostujve.
  E dyta: nė tė gjitha listat emri i parė ėshtė Pjeter. Duke shkruar Ungjijtė, tė gjithė autorėt pranojnė qė Pjetri ka njė rol tė rėndėsishėm midis apostujve. Por Pjetri ėshtė ai qė bėn figurat mė tė kėqija nė Ungjijtė. Ai nuk e kupton, nuk ėshtė nė gjendje tė ndjekė Jezusin. Ai alternon entuziazmin e tepruar me momentet nė tė cilėt e leshon zemra. Ai nuk ushtron ndonjė udhėzim pėr dishepujt. Dhe sė fundi ai e tradhton Jezusin tre herė - qė do tė thotė, gjithmonė.zve
  Nė antikitetin klasik, biografitė e njerėzve tė shquar u shkruan pėr tė pėrshkruar aftėsitė dhe sukseset e tyre tė jashtėzakonshme, duke lėnė jashtė zonat gri. Nėse Ungjijtė do tė ishin njė biografi e Jezusit, ata do tė ishin njė katastrofė e vėrtetė letrare. Me tė vėrtetė logjika e ungjillit ėshtė strembėruar: logjika e Zotit nuk ėshtė logjika e njerėzve, mendimet e Hyjit nuk janė mendimet e njerėzve.

  LUTJE E TEILHARD DE CHARDIN.
  Hzji ynė, ti je nė qendėr tė gjithēkaje dhe gjithēka rrethon. Gjithēka pėrkulet ndėrsa kalon: gėzimet, pėrparimi, dhimbjet, dėshtimet, gabime, vepra, lutje, bukuri, fuqi tė parajsės, tokės dhe ferrit. Ēdo gjė e vė energjinė e saj nė shėrbim tė hapėsirės tėnde hyjnore dhe gjithēka pėrshkohet fuqimisht prej saj. Ti nuk i shkatėrron gjėrat ose madje i bėn mė tė fuqishme: i liron, orienton, shpėrfytyron, gjallėron. Ti nuk i braktis, por i mbėshtet ato dhe ti i paraprin duke tėrhequr me vete atė qė ėshtė e shenjtė nė to. Na jep pastėrtinė e zemrės, besimin, besnikėrinė, sepse me kėto dhurata ndėrtohet toka e re dhe pushtohet bota nė Jezu Krishtin, Zotin tonė.

 8. #8
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,117
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  E SHTUNĖ MĖ 23-1-2021. Mk, 3,20-21.

  LUTJA, PS.46.
  2 Duartrokitni, o popuj tė gjithė,
  brohoritni Hyjit me zė gėzimi!
  3 Sepse Hyji ėshtė i tejetlartė, i tmerrshėm,
  Mbreti i madh mbi tokėn mbarė…
  6 Ngjitet Hyji me brohori,
  Zoti me zė trumbete.
  7 Kėndoni Hyjit, kėndoni,
  kėndoni mbretit tonė, kėndoni!
  8 Sepse Hyji ėshtė mbreti i mbarė tokės:
  kėndoni kėngė me mjeshtėri!
  9 Hyji mbretėron mbi mbarė popujt,
  Hyji rri mbi fronin e vet tė shenjtė.
  10 Princat e popujve paganė bashkohen
  me popullin e Hyjit tė Abrahamit,
  sepse Hyjit i pėrkasin mburojat e botės,
  Ai ėshtė i lartėsuar mbi tė gjithė.

  LEXIMI IUNGJILLIT: Mk. 3,20-21.
  20Jezusi u kthye nė shtėpi. Prapė u mblodh turmė e madhe sa qė as nuk mund tė hanin bukė.
  21 Kur morėn vesh tė tijtė, shkuan ta marrin sepse flitej: “Nuk ėshtė nė vete.”

  LECTIO DIVINA-MEDITIMI-LUTJA
  Jezusi sapo ka zgjedhur tė Dymbėdhjetėt qė tė jenė me tė, dhe ndodh njė keqkuptim shumė e aspėr me autoritetet fetare dhe madje edhe me familjen e tij. Autoritetet, tė cilėt tani kanė vendosur tė gjejnė njė mėnyrė pėr ta eleminuar, e akuzojnė atė pėr lidhje me djallin ("Ai ėshtė i pushtuar nga njė shpirt i papastėr", Mk 3, 30). Familja e tij ėshtė mė pak drastike: familja e tij thjesht e quan atė tė ēmendur, sikur tė ishte "jashtė mendjes sė tij".
  Nga buron ky keqkuptim, tė cilin Mark pėrfaqėson nė mėnyrėn mė tė drejtpėrdrejtė dhe dramatike? Jezusi lajmėron ardhjen e Mbretėrisė edhe me gjeste konkrete qė i vendosin njerėzit nė qendėr, pa asnjė pėrjashtim. Duke bėrė kėtė, ai shkel sistematikisht ligjet e lashta tė bazuara nė pastėrtinė, pėrkatėsinė, respektin pėr kodet e hollėsishme morale. Nuk ka vend pėr kompromis: Ati qė Jezusi zbulon ka vendosur tė hapė zemrėn e tij pėr tė gjithė njerėzit, pa marrė parasysh meritat e tyre dhe besnikėritė e tyre fetare. Banketi i madh i shpėtimit tė pėrjetshėm ėshtė parashikuar, ai ėshtė tashmė kėtu, dhe tė gjithė janė tė ftuar, pa pėrjashtim. Shumė pėr autoritetet fetare! Shumė edhe pėr njė familje nė tė cilėn Jezusi u rrit "me menēuri, moshė dhe hir" (Lk 2:51), por qė me sa duket nuk e ka kuptuar ende shumė misionin e tij.
  Vėmendje: tė gjitha civilizimet, madje edhe ato moderne, kanė aftėsinė pėr ta quajtur tė ēmendur ose tė pushtuar nga djallin ata qė propozojnė kėndvėshtrime shumė tė ndryshme. 9. #9
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,117
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  E DIELA E 3 VITI B


  MĖ 24-1-2021

  “Kthehuni e besojini Ungjillit!”


  UNGJILLI: Mk. 1, 14-20
  14 Pasi e burgosėn Gjonin, Jezusi shkoi nė Galile. Atje predikonte Ungjillin e Hyjit. 15 Thoshte: “Koha u plotėsua e Mbretėria e Hyjit ėshtė afėr! Kthehuni e besojini Ungjillit!”
  16 Ndėrsa po kalonte bregut tė Detit tė Galilesė, Jezusi pa Simonin e Andreun, tė vėllanė e Simonit, duke gjuajtur peshk ‑ ishin peshkatarė. 17 Jezusi u tha: “Ejani pas meje e do t’ju bėj peshkatarė njerėzish!” 18 Ata aty pėr aty i lanė rrjetat e shkuan pas tij. 19 Si eci edhe pak, pa Jakobin e Zebedeut e vėllain e tij, Gjonin: ishin nė lundėr e po arnonin rrjetat. 20 Menjėherė i thirri edhe ata. Ata lanė tė atin e vet Zebedeun nė lundėr bashkė me mėditėsit dhe shkuan pas tij.

  LUTJE.
  O Zot, ja ku jam nė praninė tėnde! Kėtė tė Dielė, ditėn kur ne festojmė Ringjalljen tėnde, dua tė kujtoj veten se je i gjallė, se je kėtu, me mua. Nėse do tė tė tregoja vetėm njė gjė, do tė ishte: "Tė dua". Dhe gjithēka qė mund tė them ėshtė vetėm njė pasojė e kėtyre tre fjalėve. Tė dua, Zot, tė dua.  PYETJE
  O Zot, mė jep hirin e kthimit tė vėrtetė

  MEDITIMI.
  Ungjilli qė lexohet sot, tregon ēfarė ndodhi nė fillim tė misionit publik tė Krishtit: na tregon shėn Marku ēka ka ndodhur pas pagėzimit tė tij nė Jordan dhe pas dyzet ditėve tė kaluara nė shkretėtirėn e Judesė. Pas kėtij largimi nga Judeja pėr nė Galilen, Jezusi filloi misionin e tij duke shpallur njė mesazh qė ungjilltari e pėrmblodhi nė njė fjali tė shkurtėr: “Koha u plotėsua e Mbretėria e Hyjit ėshtė afėr! Kthehuni e besojini Ungjillit!” Ēfarė do tė thote kjo fjali? Nė kėtė fjali, ka fillimisht dy pohime, pastaj dy urdhėresa. Krishti pohon se diēka ka ndodhur nė tė kaluarėn dhe pėr kėtė ai jep njė urdhėrim pėr tė ardhmen. E njėjta strukturė gjendet nė kapitullin 20 tė Eksodit, kur Zoti i shpalli Moisiut Dhjetė Urdhėrimet. Sė pari ėshtė pohimi i njė ngjarjeje qė ka ndodhur, pėrkatėsisht ēlirimi nga skllavėria: "Unė jam Zoti, Zoti juaj, qė ju nxori nga toka e Egjiptit, nga shtėpia e skllavėrisė”(Da. 20, 2) dhe pastaj njė seri urdhėrimesh, tė cilat mund tė kuptohen vetėm nė dritėn e kėtij ēlirimi, pasi ato shpjegojnė mėnyrėn nė tė cilėn duhet tė sillen njerėzit e lirė. Po nė tė njejtėn mėnyrė kėtu Krishti fillon duke pohuar njė fakt, njė ngjarje dhe ėshtė duke nisur nga kjo ngjarje qė mund tė kuptohet se ēfarė Jezusi po kėrkon. Le ta shohim kėtė me mė shumė detaje.
  Ngjarja nė fjalė ėshtė: “Koha u plotėsua e Mbretėria e Hyjit ėshtė afėr!. Nėse ka njė plotėsim, ka pasur diēka pėr tė arritur nė atė plotėsim, njė premtim qė u pėrbush, njė tėrėsi qė priste tė pėrbushej, e qė u pėrbush pikėrisht kur Jezusi filloi veprintarinė e tij. Mungonte njė pjesė e gjithēkaje dhe mė nė fund mbėrriti. Ėshtė shfaqja qė ndihmon nė pėrfundimin e "kohės", pėr t'i dhėnė kuptim gjithė historisė, jo vetėm historisė sė botės, por edhe historisė sė ēdo personi qė ka lindur nė kėtė botė. Ėshtė hapi i fundit qė lejon tė na arrijė Mbretėria e Zotit, qė mė nė fund arriti, pėr tė qenė nė gjendje tė ishte prekur nga ne.

  Cila pjesė mungonte? Ēfarė hapi mbeti pėr tė ndėrmarrė? Pėrgjigja ėshtė e thjeshte: "Vetėm Jezu Krishti. Prania e tij ishte ngjarja e madhe, qė duhej tė ndodhte. Jo vetėm qė tė pėrmbushen profecitė, por edhe dėshirėn spontane pėr tė parė Zotin qė tė gjithė kemi thellė nė zemrat tona.
  Dhe vetėm nė kėtė dritė ne mund tė kuptojmė dy fjali qė vijojnė: "Kthehuni e besojini Ungjillit!”.
  Tė kthehesh do tė thotė tė largohesh nga tė gjitha kėnaqėsitė e rreme, nga gjithēka qė nuk pėrmbush profecitė, nga gjithēka qė nuk ėshtė nė gjendje tė plotėsojė dėshirat e zemrės sonė. Tė besosh nė Ungjill do tė thotė tė besosh se Zoti i Plotfuqishėm u bė njeri, se ai u bė i dukshėm, i prekshėm, brenda mundėsive tona. Me pak fjalė, vetėm Jezu Krishti, Zoti i vėrtetė dhe njeriu i vėrtetė nė tė njėjtėn kohė, na lejon tė takojmė Zotin dhe kėshtu tė arrijmė lumturinė nė plotėsi.

  E gjithė kjo mbetet shumė abstrakte dhe jo domosdoshmėrisht e lehtė pėr tu kuptuar. Pėr fat tė mirė, pjesa e dytė e kėtij pasazhi tė Ungjillit na jep njė shembull shumė konkret: ėshtė tregimi i thirrjes sė katėr dishepujve tė parė nė brigjet e liqenit tė Tiberiadės. Kėta katėr hebrenj pa dyshim nuk ishin pėr t'u dhimbur. Ata kishin njė profesion tė nderuar, kishin varkat dhe rrjetat e peshkimit tė nevojshme pėr tė siguruar jetesėn pa shumė vėshtirėsi. Ata mund ta kishin konsideruar veten tė kėnaqur me jetėn qė po bėnin. E megjithatė, kur Jezusi kaloi, ata hoqėn dorė nga gjithēka pėr ta ndjekur. Duke dėgjuar fjalėt e Krishtit: “ “Ejani pas meje e do t’ju bėj peshkatarė njerėzish!", ata kuptuan se jetės sė tyre deri atėherė ia mungonte diēka, dhe se ky njeri dukej se kishte fuqinė t'u jepte atyre gjithēka qė u mungonte.
  Ata kuptuan se tė gjitha aktivitetet e tyre dhe marrėdhėniet e tyre kurrė nuk kishin arritur tė plotėsonin pakėnaqėsinė qė ata ndjenin thellė brenda vetes, dhe se fjalėt e thėna nga ky i huaj (dhe pėr tė cilat ungjilltari pa dyshim na ofron vetėm njė pėrmbledhje tė varfėr) filluan tė qetėsonin njė etje tė brendshme thellėsinė e sė cilės nuk e njihnin. Ata e kuptuan se Zoti po kalonte nė jetėn e tyre. Dhe ishte e natyrshme qė ata tė largoheshin nga mėnyrat e tyre tė vjetra tė kėrkimit tė kėnaqėsisė dhe tė besonin se vetėm ky njeri mund tė kėnaqte etjen e tyre pėr lumturi. Sepse ky njeri nuk ishte vetėm njė njeri: ai ishte Zoti qė u bė njeri.

  DIALOG ME KRISHTIN.
  O Zot, i gjallė dhe i ringjallur, tė lutem mė ndihmo tė tė njoh ndėrsa kalon nėpėr jetėn time! Kur tė vish tė mė takosh pėrmes Biblės, dėshmisė sė Kishės tėnde ose pėmes zėrit tė ndėrgjegjes time, mė ndihmo tė tė njoh ty, qė je i vetmi qė mund tė pėrmbushesh dėshirat e zemrės sime. E bekuar Virgjėresha Mari, askush nuk e ka njohur Zotin mė mirė se ti! Tė lutem, mė ndihmo tė njoh tingullin e hapave tė Jezusit ndėrsa kalon nė jetėn time!


  Rezolucion.
  Sot, unė do t'i kėrkoj Zotit hirin qė tė pėrgjigjem me entuziazėm sa herė qė Ai vjen nė jetėn time dhe mė fton ta ndjek Atė.

 10. #10
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,117
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  25-1- 2021: Mk. 16, 15–18


  LUTJA: PSALMI 116.

  Lavdėrojeni Zotin, o kombe tė gjitha,

  madhėrojeni sė bashku, o popuj tė gjithė!

  Sepse e madhe ėshtė dashuria e tij ndaj nesh,

  besnikėria e Zotit qėndron pėr amshim!  UNGJILLI: Mk. 16, 15–18


  Dhe u tha:
  “Dilni nė mbarė botėn e predikojani Ungjillin tė gjithė njerėzve. Kush do tė besojė e do tė pagėzohet, do tė shėlbohet, ndėrsa kush s’do tė besojė, do tė dėnohet.
  Shenjat qė do t’i pėrcjellin ata qė do tė besojnė, janė kėto: nė emėr tim do t’i dėbojnė djajtė, do tė flasin gjuhė tė reja; [nė duar] do t’i marrin gjarpėrinjtė e, nėse do tė pijnė ndonjė gjė qė sjell vdekjen, nuk do t’u bėjė keq. Do t’i vėnė duart mbi tė sėmurė, e kėta do tė shėrohen”.  LECTIO DIVINA-MEDITIMI-LUTJA.

  Sot ėshtė dita e konvertimit tė Shėn Palit. Nė Ungjillin e Markut, Jezusi i ringjallur dėrgon dishepujt e tij nė njė mision "nė tė gjithė botėn" dhe "te ēdo krijesė". Teksti nuk u shkrua nga Marku, ėshtė njė shtesė e mėvonshme, edhe nėse ėshtė ende pjesė e ungjillit kanunor.
  Pali ėshtė njė njeri i rėndėsishėm nė historinė e Jezusit qė po lexojmė kėtė muaj. Nė fakt, Marku paraqet Jezusin qė shpall njė mbretėri tė Zotit tė themeluar nė mėshirė pėr tė gjithė, pa pėrjashtime. Por njerėzit nuk e kuptojnė, autoritetet fetare nuk e kuptojnė dhe komplotojnė kundėr Jezusit pėr ta vrarė. Edhe familja e tij nuk e kupton. Edhe tė Dymbėdhjetėt, qė i kishte pasur me veteten e me tė cilėt ai kishte biseduar pėr njė kohė tė gjatė, nuk e kuptojnė. Kur Jezusi vdes, gjithēka mund tė marrė fund. Dhe Ungjilli i Markut nė tė vėrtetė pėrfundon me hutimin e grave nė varr (tė cilat "ishin plot frikė dhe habi"), tė cilat nuk i folėn askujt pėr varrin bosh ("ata nuk i thanė askujt asgjė, sepse kishin frikė" (Mc 16, 8).
  Pastaj njė hebre i zellshėm me emrin Saul, i cili nė vitet e para tė pėrhapjes sė historisė sė Jezusit qe dėrguar pėr tė pėrgėnjeshtruar dishepujt e Jezusit dhe pėr t'i pėrndjekur ata, ka njė pėrvojė mjaft tė ngjashme me takimin personal qė kishin pasur tė Dymbėdhjetėt. Takoi Jezusin personalisht, si vetė Pali tregon tre herė nė Veprat e Apostujve. E takoi nė errėsirė, kur sytė e tij nuk shihnin asgjė. Ai e takoi me njė zė: "Saul, Saul, pse mė pėrndjek?". Zėri e thėrret me emėr, si zėri i njė personi tė gjallė. Zėri identifikon vetveten me viktimat, dhe e therriste atė me qėllim qė ai tė ndryshonte jetėn e tij. Atė ditė Pali kuptoi se mbretėria e shpallur nga Jezusi ėshtė pėr tė gjithė, se ndarjet janė anuluar nė mishin e tij. N[mishin e Jezusit.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ninoenina : 24-01-2021 mė 12:16

 11. #11
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,117
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit


  26 janvier 2021/ Shėn Timoteu e shėn Titė.  “Kushdo e kryen vullnetin e Hyjit, ai ėshtė vėllai im!”

  UNGILLI: Mk. 3, 31-35
  Ndėrkaq erdhėn nėna e tij dhe vėllezėrit e tij. Zunė vend pėrjashta dhe dėrguan dikė ta thėrrasė. E kishin rrethuar shumė njerėz. Po i thonė: “Nėna jote dhe vėllezėrit e tu janė pėrjashta e po tė kėrkojnė.”
  Ai u pėrgjigj:“Kush ėshtė nėna ime e kush janė vėllezėrit e mi?”
  Dhe, si ua hodhi sytė rreth e rrotull atyre qė rrinin pėrreth tij, tha:
  “Ja nėna ime e vėllezėrit e mi! Sepse, kushdo e kryen vullnetin e Hyjit, ai ėshtė vėllai im, motra ime e nėna!”

  LUTJE
  “Ja, po vij unė...Ta kryej vullnetin tėnd, Hyji im, dėshiroj!” (Ps. 40, 8-9)

  KĖRKESĖ

  Zoti tė mė ndihmoftė tė njoh vullnetin e tij dhe tė mė japė forcė pėr ta kryer atė.

  MEDITIMI
  Psalmi
  Psalmi ėshtė shumė i pasur me mėsime dhe paraqet aspekte tė ndryshme tė vullnetit tė Zotit; mėnyrat nė tė cilat shfaqet vullneti i Zotit pėr ne, duhet tė na shoqėrojnė ēdo ditė.
  Nė radhė tė parė, ne gjejmė kėshillin qė duhet t'i ofrojmė Zotit vetveten pėrpara se tė ofrojmė olokauste dhe flijime, qė duhet shpallur drejtėsinė e Zotit pa e fshehur atė ose duke u turpėruar prej saj, qė duhet treguar besnikėrinė tonė ndaj Zotit dhe ndaj botės, dashuria dhe e vėrteta e Zotit nė ēdo moment edhe nė prezencė tė njė mori tė madhe njerėzish.
  Aty qėndron vullneti i Zotit nė radhė tė parė; kėtu e gjejmė veten nė njė fazė tė pėrgjithshme e cila tashmė ėshtė e mbushur me sakrifica.

  Vargu i parė i psalmit ėshtė gjithashtu shumė elokuent. Nė tė vėrtetė, ėshtė shkruar: "Nė gojėn time ai vendosi njė kėngė tė re (...)". Me hirin e pagėzimit tonė, dhe tė sakramenteve tė tjera tė marra, Zoti ka vendosur nė ne njė kėngė tė re, pėr t'ia kthyer Atij dėshminė. Ėshtė e njėjta kėngė qė vjen nga goja e Zotit tonė Jezu Krisht: njė kėngė qė dėshmon tė vėrtetėn pėr vetė jetėn dhe si duhet ta orientojmė atė. Falė kėsaj, ne mund tė shpallim drejtėsinė, dashurinė, tė vėrtetėn. Hiri i Zotit tonė ėshtė i nevojshėm qė tė mund tė shpallim Mbretėrinė e tij

  Qėndrimi i pasqyruar nė Krishtin, na ėshtė bėrė i qartė nė Psalmin: "Kėshtu unė thashė: 'Ja, unė po vij". Krishti nuk ka frikė, nuk fshihet. Ajo qė ėshtė edhe mė e rėndėsishme ėshtė qė ai nuk ngurron tė shpallė me jetėn e tij dhe me gojėn e tij misteret e Mbretėrisė.
  Pse nuk heziton ta bėjė atė? Ēfarė do tė bėjė qė Ai tė japė jetėn e tij pėr ne? Dashuria e tij pėr Zotin Atė dhe dashuria e tij pėr ne. Kjo ėshtė edhe arsyeja pse tė gjitha urdhėrimet mund tė reduktohen nė dy: "Ju do ta doni Zotin, Perėndinė tuaj dhe tė afėrmin tuaj si veten tuaj". "Nėse dashuria nuk ėshtė motori kryesor nė jetėn tonė, pjesa tjetėr nuk do tė ndjekė.
  .4.Tė ndjekėsh vullnetin e Zotit ėshtė tė shpallėsh Mbretėrinė e tij nė kėto aspekte tė shumta: drejtėsia, e vėrteta, dashuria e vėrtetė, besnikėria, me hirin e Zotit dhe nga dashuria pėr tė afėrmin tonė. Kėtu janė dy shtyllat themelore pėr tė cilat duhet medituar ēdo ditė pėrmes efektshmėrisė sė sakramenteve tė Eukaristisė dhe rrėfimit, dhe pėrmes akteve tė vullnetshme dhe tė vetėdijshme tė bamirėsisė.

  DIALOG ME KRISHTIN: Shpirt i Shenjtė, mė jep kthjelltėsinė tėnde pėr tė ditur se si duhet tė veproj dhe mė jep dashurinė e nevojshme qė tė jem nė gjendje ta realizoj atė.

  Rezolucion.
  Sipas mėsimeve tė Psalmit 40,do tė shpall dashurinė e Zotit tone Jezusit me dėshminė e jetės , me vepra dhe me fjalė.

 12. #12
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,117
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  MĖ 27-1-2021/ Mk. 4,1-20


  LUTJE: Ps 110:

  I tha Zoti Zotit tim: “Rri nė tė djathtėn time, derisa t’i vė armiqtė e tu shtrojė pėr kėmbėt e tua”!

  2 Skeptrin e pushtetit tėnd Zoti do ta shtrijė nga Sioni: sundo mes armiqve tė tu!

  3 Ty tė pėrket mė i larti pushtet nė ditėn e fuqisė sate nė shkėlqime tė shenjta nga kraharori para Yllit tė Dritės unė tė linda.

  4 Zoti u pėrbetua, assesi s’do tė pendohet: “Ti je prift pėr amshim nė mėnyrėn e Melkizedekut”.


  LEXIMI I UNGJILLIT: Mk.4, 1–20.

  1 Jezusi filloi prapė tė mėsojė nė breg tė detit. Turmė e madhe u mblodh rreth tij. Prandaj hyri nė barkė nė det dhe u ul, kurse populli qėndronte nė breg tė detit.

  2 I mėsonte shumė gjėra nė shėmbėlltyra. Nė mėsimin e vet u thoshte:

  3 “Dėgjoni! Doli mbjellėsi pėr tė mbjellė.

  4 Ndėrsa po hidhte farėn, disa kokrra ranė pėrbri udhės, erdhėn zogjtė dhe i hėngrėn.

  5 Disa tė tjera ranė nė zallinė, ku nuk kishte mjaft dhe. Ato mbinė me tė shpejtė, sepse toka nuk ishte e thellė.

  6 Por, kur doli dielli, u dogjėn, e, pse nuk kishin rrėnjė, u thanė.

  7 Disa tė tjera ranė nė ferra. Ferrat u rritėn, ua morėn frymėn e nuk dhanė fryt.

  8 Disa tė tjera ranė nė tokė tė mirė, mbinė, u rritėn e dhanė fryt: njėra tridhjetėfish, tjetra gjashtėdhjetėfish e tjetra njėqindfish.”

  9 Dhe shtoi: “Kush i ka veshėt pėr tė dėgjuar, le tė dėgjojė!”

  10 Kur mbeti vetėm, ata qė e pėrcillnin bashkė me tė Dymbėdhjetėt, e pyetėn pėr kuptimin e shėmbėlltyrave.

  11 Ai u tha: “Ju e morėt dhuratė misterin e Mbretėrisė sė Hyjit, kurse atyre qė janė pėrjashta u mbėrrin pėrgjithėsisht nė shėmbėlltyra,

  12 qė ‘edhe pse shikojnė me kujdes ‑ megjithatė nuk shohin, edhe pse dėgjojnė me kujdes ‑ megjithatė nuk kuptojnė, pėrndryshe do tė ktheheshin e do tė gjenin falje“.

  13 Dhe vazhdoi: “Po a nuk e morėt vesh kėtė shėmbėlltyrė? Po, atėherė, si do t’i merrni vesh tė gjitha shėmbėlltyrat e tjera?

  14 Mbjellėsi mbjell Fjalėn.

  15 Ata ‘pėrbri udhės’, ku mbillet fjala, janė ata qė, posa e dėgjojnė Fjalėn, vjen aty pėr aty djalli dhe ua rrėmben Fjalėn qė mbillet nė ta.

  16 Po ashtu ata qė e marrin farėn nė ‘zallinė’, janė ata qė, kur e dėgjojnė Fjalėn, e pranojnė aty pėr aty me gėzim,

  17 porse nuk kanė nė vetvete rrėnjė ‑ janė tė luhatshėm. Por, po erdhi njė e vėshtirė ose njė salvim pėr shkak tė Fjalės, e bjerrin besimin nė Fjalėn.


  18 Tė tjerėt qė e morėn Fjalėn nė ‘ferra’,

  19 janė ata qė e dėgjuan Fjalėn, por kujdeset e kėsaj jete, lakmia e pasurisė dhe epshet ia zėnė frymėn Fjalės, dhe ajo mbetet pa fryt.

  20 E ka nga ata qė e marrin farėn nė ‘tokė tė mirė’. Kėta e dėgjojnė Fjalėn, e pranojnė dhe japin fryt: njėri tridhjetėfish, tjetri gjashtėdhjetėfish e tjetri njėqindfish.”

  MEDITIMI
  Pėr shkak tė kėtyre demonstratave, lind njė mosmarrėveshje dramatike me autoritetet fetare, tė cilėt e akuzojnė atė pėr shkeljen e ligjit dhe duke u pushtuar nga forcat djallėzore. Pėrveē kėsaj, sipas tyre,Jezusi nuk kkishte kredencialet e duhura.
  Atėherė, Jezusi merr pėrsipėr tė shpjegojė mbretėrinė. Me tė drejtė, sė pari faktet, pastaj fjalėt. Por problemi ėshtė se ajo qė ai dėshiron tė shpallė, ėshtė njė gjė shumė madhe e shumė e vėshtirė tė shpjegohet me fjalė. Ėshtė e patregueshme. Dhe ėshtė e patregueshme sepse nuk merret me mendje. Mretėria e Zoti identifikohet me dashurinė e Zotit, e pafundme, sepse e pėrjetshme si Zoti, qė bėhet e vogėl. Pėr mė tepėr, bėhet e dobėte dhe e prekshme. Bėhet nevojtare. Ja ēfarė ka shkruar Primo Mazzolari: "Njė Zot qė ka nevojė ėshtė njė absurditet filozofik, por pėr zemrėn time ėshtė butėsia qė mė lidh nė mėnyrė tė pathyeshme me tė".


  SODITJE


  O HYJI ATĖ, shėrojė jetėn tonė,qė ta mbrojmė botėn dhe mos ta plaēkisim atė,

  qė tė mbjellim bukuri dhe jo ndotje dhe shkatėrrim.

  Preki zemrat e atyre qė kėrkojnė tė pasurohen

  nė dėm tė tė varfėrve dhe tė tokės.

  Na mėso tė zbulojmė vlerėn e gjithēkaje, tė mendojmė me habi,

  pėr tė njohur qė ne jemi thellėsisht tė bashkuar me tė gjitha krijesat

  nė ecjėn tonė nėpėr dritėn tėnde tė pafund.

  Faleminderit qė je me ne ēdo ditė.

  Na ndihmo, tė lutem, nė luftėn tonė pėr drejtėsi, dashuri dhe paqe.

  (Papa Franēesku, Enciklika “Laudato” sii)
  [/B]
  [/B]
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ninoenina : 26-01-2021 mė 16:27

 13. #13
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,117
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  28-1-2021 - Mark. 4, 21–25.


  LUTJA: PSALMI 23.

  1 E Zotit ėshtė toka dhe gjithēka ajo ka, rruzulli mbarė e tė gjithė banorėt e tij.
  2 Ai vetė e themeloi mbi dete, dhe e bėri tė qėndrueshme mbi lumenj.
  3 Kush do tė ngjitet mbi malin e Zotit e kush do tė qėndrojė nė vendin e tij tė shenjtė?
  4 Ai qė duart i ka tė pafajshme e zemrėn tė pastėr, ai qė nuk e drejtoi shpirtin e vet nė kotėsi, ai qė nuk betohet nė gėnjeshtėr.
  5 Ky do ta marrė bekimin prej Zotit, shfajėsimin e Hyjit, Shėlbuesit tė vet.
  6 E tillė ėshtė breznia e atyre qė kėrkojnė Zotin, e atyre qė kėrkojnė fytyrėn e Hyjit tė Jakobit.

  LEXO UNGJILLIN: Mk. 4,21-25.

  Nė atė kohė, Jezusi po i thoshte turmės: ““A thua bihet llamba pėr t’u vėnė nėn enė ose nėn tryezė? E jo pėr ta vėnė nė dritėmbajtės? 22 Sepse asgjė s’ėshtė e fshehtė, veēse pėr t’u zbuluar, asgjė nė fshehtėsi, veēse pėr tė dalė nė dritė. 23 Kush i ka veshėt pėr tė dėgjuar, le tė dėgjojė!” 24 Edhe u tha: “Mbani mend ēka dėgjoni! Me atė masė qė tė matni, me atė do t’ju matet! Madje edhe do t’ju shtohet! 25 Sepse, atij qė ka, do t’i jepet mė, e atij qė s’ka, do t’i merret edhe ēka ka”.


  MEDITIMI.
  Tema e matjes kthehet nė kėtė lexim. Njė temė e njohur pėr fermerėt dhe tregtarėt, gjithmonė tė zėnė me matjen e peshave dhe vėllimeve dhe shkėmbimit tė produkteve bujqėsore.
  Puna me masat kėrkon njė qėndrim tė saktė, skrupuloz, tė vetėdijshėm pėr saktėsitė dhe mungesat. Asgjė nuk hidhet, asgjė nuk shkon dėm. Gjithēka matet. Jezusi vendos njė korrespondencė tė ēuditshme: nė ditėn e fundit (foljet janė tė gjitha nė tė ardhmen) do tė pėrdoret e njėjta masė qė ne do tė kemi pėrdorur gjatė kėsaj jete tokėsore. Por nėse dita e fundit ėshtė dita e gjykimit dhe e ardhjes sė Zotit, atėherė ēdo masė do tė jetė e pėrjetshme, e pafund, fjalė pėr fjalė e pamatshme. Si mund tė pėrdorė Zoti njė masė mė tė vogėl se e tija?
  Pasoja ėshtė vetėm njė: qė ne duhet tė pėrdorim njė masė tė pafundme, njė masė tė pamatshme qė nga fillimi. Bamirėsia ėshtė kjo masė e pakufishme. Shėn Tomas Akuini shkroi se tė gjitha virtytet kanė njė masė: ne mund tė pėrkthejmė se ėshtė mirė tė jesh punėtor, por me masė, nė mėnyrė qė tė mos bėhesh i tėrbuar; ėshtė e drejtė tė jesh i kujdesshėm, por me masė, nė mėnyrė qė tė mos kesh frikė dhe frikė. Ka vetėm njė virtyt, thotė Thomas, i cili nuk pranon asnjė masė, dhe kjo ėshtė dashuria.


  PĖR TĖ MARRĖ VENDIME TĖ MIRA.
  Nuk ka dashuri mė e madhe se dashuria e atijqė jep jetėn e tij pėr miqtė e tij (Gjn 15:13). O Shpirt i Shenjtė, eja nė zemrėn time, ngrohu atė,i vuri zjarrin!
  (Shėn Katerina e Sienės).

 14. #14
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,117
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  PĖRGATITJA E LITURGJISĖ

  E DIELA E 4 VITI B

  MĖ 31-1-2021
  LEXIMI I 1: Lp. 18,15-20.


  15 Profet siē jam unė, do tė zgjojė Zoti, Hyji yt, nė popullin tėnd, prej vėllezėrve tė tu: atė dėgjoje! 16 Mu ashtu siē kėrkove prej Zotit, Hyjit tėnd, nė malin Horeb, kur qe bėrė tubimi i pėrgjithshėm e kur the: ‘Nuk dua mė ta dėgjoj zėrin e Zotit, Hyjit tim, dhe nuk dua ta shikoj mė atė zjarr tė madh, qė tė mos vdes.’ 17 Atėherė Zoti mė tha: ‘Folėn krejtėsisht me vend. 18 Do tė ngre ndėr ta, prej vėllezėrve tė tyre, njė profet tė ngjashėm me ty. Nė gojėn e tij do t’i vė fjalėt e mia dhe ai do t’u flasė gjithēka unė kam pėr t’i urdhėruar atij. 19 Ai qė s’ka pėr t’i dėgjuar fjalėt e mia qė ai do t’i flasė nė emrin tim, atė do ta ndėshkoj. 20 Kurse profeti qė do tė kishte guximin tė fliste, i tradhtuar prej pacipjes, nė emrin tim, ēka unė nuk i urdhėrova tė flasė, ose flet nė emėr tė hyjnive tė huaja, le tė vritet.’  LECTIO DIVINA-MEDITIMI-LUTJA.

  Libri i Ligjit tė Pėrtėrirė kėtu na kujton njė episod tė vjetėr, qė ndodhi nė malin Sinai nė kohėn e Moisiut. Njerėzit e mbledhur rrėzė malit kishin dėgjuar zėrin e Zotit qė i fliste Moisiut dhe zemrat e tyre ishin tė ndara midis ēudisė dhe frikės: ishin tė ēuditur sepse ishte e padėgjuar qė vetė Zoti t’i drejtohej kėtij populli tė varfėr, por edhe kishin frikė sepse mendonin se nuk ishte e mundur tė dėgjohej zėri i Zotit dhe tė mos vdisnin. Dhe ishte frika qė e mundi atė popull: "Nuk dua mė ta dėgjoj zėrin e Zotit, Hyjit tim, dhe nuk dua ta shikoj mė atė zjarr tė madh, qė tė mos vdes"(v 16).
  Atėherė Perėndia i kishte transmetuar me anė tė Moisiut popullit kėtė premtim qė ėshtė regjistruar kėtu: "Folėn krejtėsisht me vend. Do tė ngre ndėr ta, prej vėllezėrve tė tyre, njė profet tė ngjashėm me ty. Nė gojėn e tij do t’i vė fjalėt e mia dhe ai do t’u flasė gjithēka unė kam pėr t’i urdhėruar atij... " (v 18).
  Ishte pėr popullin njė siguri e jashtėzakonshme dhe Zoti e kuptoi qė populli kishte frikė, por nuk do ta kishte privuar nga Fjala e tij nė asnjė mėnyrė sepse rreziku ishte gjithmonė i madh pėr njerėzit qė tė dėgjonin sharlatanė: siē tha Moisiu: “ Popujt, tokėn e tė cilėve do ta bėsh pronė, i dėgjojnė shortarėt e falltarėt. Kurse ti ke qenė mėsuar ndryshe prej Zotit, Hyjit tėnd"(Dt 18,14).
  Premtimi, qė Perėndia ia bėri popullit nepėrmjet Moisiut, theksonte katėr pika: sė pari, flitej pėr njė profet tė zgjedhur nga Zoti dhe nga askush tjetėr pėr tė udhėhequr dhe pėr tė drejtuar vėllezėrit e tij; sė dyti, ai duhet tė ishte njė nga njerėzit e Aleancės; sė treti, ai duhet ta transmetonte me besnikėri Fjalėn e Zotit dhe asnjė tjetėr; dhe sė katėrti, ishte e nevojshme qė populli ta dėgjonte atė, nėse donte tė jetonte.

  1) Sė pari, njė profet i zgjedhur nga Zoti dhe nga askush tjetėr duhet tė drejtonte vėllezėrit e tij: kėtu ndihet diēka kundėr profetėve tė rremė qė nuk janė dėrguar nga Zoti; tani nė kohėn e Jeremisė, i cili ishte bashkėkohor pėr njė pjesė tė madhe tė Ligjit tė Pėrtėrirė (nga e cila ėshtė marrė teksti ynė sot), ne e dimė se nuk kishte mungesė tė profetėve tė rremė: Jeremia u ankua mjaft pėr kėtė; ishte ai qė njė herė i tha njė tė ashtuquajturi profeti: “Dėgjo, Anani! Zoti ty nuk tė ka dėrguar e ti bėre qė populli ta besojė gėnjeshtrėn! Prandaj kėshtu thotė Zoti: Ja, unė po tė dėboj nga faqja e kėtij vendi; sivjet do tė vdesėsh, sepse ti ke predikuar kryengritjen kundėr Zotit!” (Jer 28,15-16);
  Edhe Ezekieli ngriti zėrin kundėr profetėve tė rremė: " Mjerė profetėt e rremė qė ndjekin mendjen e vet pa pasur vegime! ...Shohin gjėra tė kota dhe parakallėzojnė gėnjeshtra e thonė: ‘Thotė Zoti!’, e Zoti as qė i ka dėrguar! Madje edhe presin qė Zoti t’ua pėrforcojė fjalėn! Po a nuk patė vegim tė kotė e nuk treguat parashikim tė rremė e megjithatė thoni: ‘Thotė Zoti’, ndėrsa unė nuk kam folur?”(Ez 13,3 ... 6v).
  Moisiun, pėrkundrazi, Zoti e kishte zgjedhur, thirrur, dėrguar.
  Kjo ėshtė arsyeja pse leximi i parė i sotėm kėmbėngul qė ne t'i japim besimin tonė vetėm njė profeti "si Moisiu", domethėnė njė profeti tė dėrguar me tė vėrtetė prej Zotit: " ...njė profet tė ngjashėm me ty. Nė gojėn e tij do t’i vė fjalėt e mia dhe ai do t’u flasė gjithēka unė kam pėr t’i urdhėruar atij. Ai qė s’ka pėr t’i dėgjuar fjalėt e mia qė ai do t’i flasė nė emrin tim, atė do ta ndėshkoj" (vv.18-19).
  Me kėtė tekst, profetizmi nė Izrael e vendos veten me vendosmėri mbi tė gjitha praktikat e shortarėve dhe e falltarėve; profeti nuk ėshtė njė fallxhor, ai ėshtė zėdhėnėsi i Zotit dhe Zoti nuk argėtohet duke parashikuar tė ardhmen.

  2) Sė dyti, njė profet i vėrtetė duhet tė vijė nga populli i Besėlidhjes; formula "e marrė mes vėllezėrve" ėshtė e qartė: sepse kishte njė sasi e madhe profetėsh tė huaj, qė e ēoi popullin nė kultet e tjera; mjafton tė kujtojmė katėrqind priftėrinjtė e Baalit tė sjellė nė Samari nga Mbretėresha Jezebel dhe kundėr tė cilėve profeti Elia luftoi kaq shumė. Pra, Profeti nė Izrael jo vetėm qė nuk ėshtė fallxhor, por ai ėshtė ndėrmjetėsi i Besėlidhjes.

  3) Sė treti, njė profet i vėrtetė duhet tė transmetojė me besnikėri Fjalėn e Zotit dhe asgjė tjetėr: "Do tė ngre ndėr ta, prej vėllezėrve tė tyre, njė profet tė ngjashėm me ty. Nė gojėn e tij do t’i vė fjalėt e mia dhe ai do t’u flasė gjithēka unė kam pėr t’i urdhėruar atij. Ai qė s’ka pėr t’i dėgjuar fjalėt e mia qė ai do t’i flasė nė emrin tim, atė do ta ndėshkoj. Kurse profeti qė do tė kishte guximin tė fliste, i tradhtuar prej pacipjes, nė emrin tim, ēka unė nuk i urdhėrova tė flasė, ose flet nė emėr tė hyjnive tė huaja, le tė vritet" (vv.18-20).
  Nė kohėn e Jeremisė, kėta folėsit tė mirė nuk mungonin: nė kapitullin 23 tė librit tė tij i sulmon ballė pėr ballė:"Kėshtu thotė Zoti i Ushtrive: “Mos i dėgjoni fjalėt e profetėve qė ju profetizojnė e ju rrejnė; ju tregojnė vegimet e zemrės sė tyre e jo ēka vjen nga goja e Zotit... profetizojnė nė emėr tim rrena... profetizojnė gėnjeshtrėn dhe shpallin poshtėrsitė e zemrės sė vet... Profeti qė ka parė ėndėrr, le ta tregojė ėndrrėn, kurse ai qė e ka fjalėn time, le ta kumtojė fjalėn time besnikėrisht! "(Jr 23,16.25-28). ..."Ja, unė jam kundėr atyre qė profetizojnė ėndrra tė rreme ‑ ėshtė fjala e Zotit ‑ qė i tregojnė ato e gėnjejnė popullin tim me gėnjeshtrat e veta e me mendjemadhėsinė e vet. E unė as nuk i kam dėrguar as nuk i kam urdhėruar e nuk i sjellin kurrfarė dobie kėtij populli ‑ ėshtė fjala e Zotit" (Jr.23,32) .

  4) Sė fundmi, sė katėrti, ėshtė thelbėsore qė njerėzit tė dėgjojnė profetėt e dėrguar nga Zoti: "Ai qė s’ka pėr t’i dėgjuar fjalėt e mia qė ai do t’i flasė nė emrin tim, atė do ta ndėshkoj" (v19).
  Mund tė citohet edhe njė herė Jeremia: "Kėshtu thotė Zoti, Hyji i Izraelit: Qoftė mallkuar ai njeri qė nuk i dėgjon fjalėt e kėsaj Besėlidhjeje, qė ua urdhėrova etėrve tuaj atė ditė, kur i nxora nga toka e Egjiptit" (Jr. 11,3-4).

  Ne mund tė habitemi pėr kėmbėnguljen e librit tė Ligjit tė Pėrtėrirė, si dhe tė Jeremisė pėr kėrkesat e profetizmit tė vėrtetė: duhet tė besojmė se problemi ishte akut; mund tė pyesim veten nėse nuk ėshtė njė problem i rėnd po aq sot dhe nėse vėrtet nuk tė jetė i tillė gjithmonė?
  Mjafton tė lexojmė kapitullin e parė tė letrės sė dytė tė Pjetrit, qė, si duket, ėshtė shkrimi i fundit i tė gjithė Besėlidhjes sė Re: “Kėshtu u vėrtetua fjala e profetėve dhe bėni shumė mirė qė mbėshteteni nė tė si nė dritėn qė ndriēon nė vend tė errėt - derisa tė zbardhė dita e tė lindė Ylli i Dritės nė zemrat tuaja... Para tė gjithash dijeni mirė kėtė: asnjė profeci qė gjendet nė Shkrim i Shenjtė nuk mund tė shpjegohet sipas trillit tė kujtdo, sepse askurrė nuk ndodhi ndonjė profeci me vullnet tė njeriut, por njerėzit, tė frymėzuar prej Shpirtit Shenjt, folėn nga ana e Hyjit" (2 Pt 1,19-21).
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ninoenina : 28-01-2021 mė 05:26

 15. #15
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,117
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  E PREMTE, 29 – 1 - 2021

  UNGJILLI: Mk. 4, 26–34.


  LUTJA NĖ FILLIM: PS. 37.


  37,3Ki besim tek Zoti dhe bėj tė mira; bano vendin dhe shto besnikėrinė.
  37:4 Gjej kėnaqėsinė tėnde nė Zotin dhe ai do tė plotėsojė dėshirat e zemrės sate.
  37:5 Vendose fatin tėnd tek Zoti, ki besim tek ai dhe ai ka pėr tė vepruar.
  37:6 Ai do tė bėjė tė shkėlqejė drejtėsia jote si drita dhe ndershmėria e saj si mesdita.
  37:7 Rri nė heshtje para Zotit dhe prite atė; mos u hidhėro pėr atė qė i shkojnė mbarė punėt e veta, pėr njeriun qė ndjek planet e kėqija tė tij.
  37:8 Hiq dorė nga zemėrimi dhe lėre pėrbuzjen; mos u dėshpėro; kjo do tė tė ēonte edhe ty tė bėje tė keqen.
  37:9 Sepse njerėzit e kėqij do tė shfarosen, por ata qė shpresojnė tek Zoti do tė bėhen zotėr tė tokės.

  Nė atė kohė Jezusi u thoshte turmave: “26 Mbretėria e Hyjit ėshtė porsi kur njeriu e hedh farėn nė dhe. 27 Si tė flejė si tė rrijė zgjuar natė e ditė, fara mbin, rritet ‑ pa ditur ai se si. 28 Toka vetvetiu qet bimėn; mė parė kėrcyllin, pastaj kallirin e nė fund kallirin plot kokrra. 29 E posa fryti piqet, i vė draprin, sepse ėshtė koha e korrjes.”
  30 Dhe thoshte: “Me ēka ta krahasojmė Mbretėrinė e Hyjit? Ose me ēfarė krahasimi ta paraqesim? 31 Ajo i pėrngjet kokrrės sė sinapit qė ėshtė mė e vogla ndėr farėra kur hidhet nė dhe; 32 por, kur mbillet, rritet e bėhet mė e madhe se tė gjitha perimet; lėshon degė tė mėdha, aq sa zogjtė e malit banojnė nėn hijen e saj.”
  33 Me shumė shėmbėlltyra si kėto ua shpallte Fjalėn, ashtu si ishin tė zotėt ta kuptojnė; 34 por pa shėmbėlltyra atyre nuk u fliste asgjė, kurse nxėnėsve ua shtjellonte veēmas tė gjitha.

  MEDITIMI:

  Mbretėria e Zotit qė Jezusi shpall, paraqitet me karakteristika tė kundėrta me ato qė mund tė prisnim nga njė udhėheqės fetar qė po pėrgatitet tė pushtojė njė popull. Ai ėshtė si njė njeri qė hedh farėn nė fushė. Imazhi ėhtė i shkėlqyeshėm, i fortėėrkujton burrat qė punojnė, merren me punė, luftojnė pėr njė qėllim. Rekrutohen njerėz qė janė tė gatshėm, tė gatshėm tė sakrifikojnė vetveten pėr njė qėllim. Ėshtė njė program i mirė pėr mbretėrinė. Por nė shėmbėlltyrat qė lexohen sot,nė liturgjinė e fjalės, nuk ka asgjė nga kėto: duke mbjellur farėn, mund tė shkoni tė flini. Mrekullia e rritjes sė kallit ėshtė e gjithė puna e tokės, njeriu nuk ka asnjė efektshmėri, asnjė ndikim nė rezultat. Njė mbretėri pa efikasitet.
  Dhe nga ana tjetėr, ajo qė mbretėria prodhon, nuk ėshtė proporcionale me pėrpjekjen fillestare: njė farė e vogėl mbillet, dhe njė pemė del. Toka bėn gjithēka, njeriu nuk bėn asgjė.
  Njė program i mirė pėr dishepujt qė rekrutohen pėr mbretėrinė e Zotit: kėrkohen njerėz qė flenė tė qetė, nė fillim bėjnė njė punė tė mirė dhe pastaj e lėnė tė shkojė. Seriozisht? Seriozisht.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ninoenina : 28-01-2021 mė 06:42

 16. #16
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,117
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  PĖRGATITJA E LITURGJISĖ

  E DIELA E 4 VITI B

  MĖ 31-1-2021


  UNGJILLI: Mk 1,21-28.


  21 Arritėn nė Kafarnaum. Menjėherė, tė shtunėn, Jezusi hyri nė sinagogė dhe filloi tė mėsojė.
  22 Njerėzit mbetėn tė habitur nga mėsimi i tij, sepse i mėsonte si ai qė ka autoritet e jo si skribėt.
  23 Pikėrisht atėherė ishte nė sinagogėn e tyre njė njeri i pushtuar prej shpirtit tė ndytė dhe bėrtiti:
  24 “Ēka ke me ne, o Jezu Nazareni? A erdhe tė na shfarosėsh? Unė e di kush je: Shenjti i Hyjit!”
  25 Jezusi iu kėrcėnua: “Hesht dhe dil prej tij!”
  26 Shpirti i ndytė, si e pėrplasi pa mėshirė dhe si lėshoi njė britmė tė madhe, doli prej tij.
  27 Tė gjithė u tmerruan dhe i thoshin njėri‑tjetrit: “Ē’u bė kėshtu!? Ja, njė mėsim i ri i pajisur me pushtet! Ky u urdhėroka deri edhe shpirtrave tė ndytė dhe ata po e dėgjokan!”
  28 E menjėherė u hap zėri pėr tė gjithkund nė katėr anėt e krahinės sė Galilesė.

  LECTIO DIVINA-MEDITIMI-LUTJA.
  Unė do ta marr tekstin sipas rėndit tė tij: Jezusi sapo ka rekrutuar katėr dishepuj tė tij tė parė nė brigjet e Liqenit tė Tiberiadės: Simon dhe Andrea, vėllai i tij, sė pari; pastaj Jakob dhe Gjon, djem tė Zebedeut. Me ta, ai «arrin nė Kapernaum. Menjėherė, tė Shtunėn, ai shkoi nė sinagogė : asgjė mė normale pėr njė hebre; Marku kėtu shėnon rrėnjėt e Jezusit nė botėn hebraike, nė traditėn e popullit tė tij. Kur vetė Jezusi filloi tė udhėtonte nėpėr Galile duke shpallur: "Koha u plotėsua e Mbretėria e Hyjit ėshtė afėr" (Mk 1,15), ai ishte nė pėrputhje me pritjet e popullit tė tij, nė vazhdimėsinė e planit tė Zotit pėr Izraelin. Dhe atje, nė sinagogėn e Kapernaumit, ai filloi tė mėsonte. Asgjė nuk mund tė ishte mė normale: ēdo hebre kishte tė drejtė tė dilte pėrpara pėr tė komentuar Shkrimet e Shenjta qė sapo ishin lexuar.
  Por duket se Marku donte tė pėrqendronte interesin e lexuesve nė mėsimin e Jezusit, pasi fjalėt "mėsoj" dhe "mėsim" ndodhin katėr herė nė disa rreshta:
  Nė fillim tė tekstit: "Jezusi hyri nė sinagogė dhe filloi tė mėsojė" (v.21) Ata qė e dėgjonin, ishin habitur pėr mėsimin e tij, sepse ai dha mėsim si njė njeri me autoritet dhe jo si skribėt. Dhe nė fund tė tekstit, lexojmė:" “Ē’u bė kėshtu!? Ja, njė mėsim i ri i pajisur me pushtet! Ky u urdhėroka deri edhe shpirtrave tė ndytė dhe ata po e dėgjokan!” Ndoshta, midis tė pranishmėve, disa menduan pėr premtimin qė Zoti i kishte dhėnė Moisiut: "Do tė ngre ndėr ta, prej vėllezėrve tė tyre, njė profet tė ngjashėm me ty. Nė gojėn e tij do t’i vė fjalėt e mia dhe ai do t’u flasė gjithēka unė kam pėr t’i urdhėruar atij" (Lp. 18,18).
  Prandaj ėshtė nė zemėr tė kėtij mėsimi tė Jezusit qė Marku vėren njė kėputje, njė risi: historia e botės sapo ka ndryshuar; mėsimi i skribėve sapo u zėvendėsua nga ai i Shpėtimtarit; dhe ne do ta kemi provėn menjėherė, sepse Marku nuk na tregon atė qė Jezusi mund tė ketė thėnė, por, shumė mė mirė, atė qė Jezusi mund tė bėnte. Marku pėrshkruan dėbimin e njė demoni, njė gjė qė sot quhet njė "ekzorcizėm". Kjo do tė thotė qė pėr Markun tė dy aspektet e veprės sė Jezusit (mėsimi dhe ekzorcizmi) shkojnė sė bashku; apo edhe se mėsimi mė i mirė ėshtė veprimi, ai i vėrtetė, ai qė e ēliron njeriun nga tė gjitha format e sė keqes.
  Dhe e gjithė kjo, siē e kemi parė, ndodh nė sinagogė (Marku e specifikon kėtė dy herė) dhe, pėr mė tepėr, nė ditėn e shtunės. Pėrcaktimi i ditės kėtu nuk ėshtė pa rėndėsi! Meqenėse e Shtuna ishte dita e jashtėzakonshme pėr tė festuar veprimin e Zotit, Krijuesit dhe Shpėtimtarit. Tek Jezusi, Marku na tregon Atin qė vepron dhe e ēliron njeriun nga tė gjithė demonėt qė e zotėrojnė: "Koha u plotėsua", po, pasi e keqja ėshtė pushtuar. ("Nė qoftė se unė i dėboj djajtė me ndihmėn e Shpirtit tė Hyjit, do tė thotė se arriti ndėr ju Mbretėria e Hyjit"( Mt. 12,28).
  Atė ditė, midis besimtarėve tė mbledhur nė sinagogė, ishte njė njeri i pushtuar nga njė shpirt i ndyrė; Jezusi nuk e sulmoi atė, por shpirti i ndyrė ndihet i sulmuar nga vetė kjo prani. Sepse vetė kjo pėrballje me Zotin e Shenjtė ėshtė e patolerueshme pėr tė, qė ėshtė i papastėr, domethėnė nė Greqisht ai qė ėshtė i kundėrt, qė ėshtė i papajtueshėm me Zotin e Shenjtė. Dhe ėshtė ai qė bėrtet, duke njoftuar humbjen e vet: "Ēka ke me ne, o Jezu Nazareni? A erdhe tė na shfarosėsh? Unė e di kush je: Shenjti i Hyjit!” (v. 24). Shpirti i ndytė i kuptoi tė gjitha, pyetja e tij "A erdhe tė na shfarosėsh?" ėshtė njė prove e kėsaj gjėje. Me fjalėt e tij e thėna nė praninė e atij qė i shpėton njerėzit nga ēdo e keqe, ai demaskon veten e tij, duke njohur autoritetin e Jezusit.
  Kėtė herė, Jezusi ngriti zėrin dhe iu kėrcėnua: “Hesht dhe dil prej tij!” (v.25). Dhe ai pėrdor me atė shpirt tė ndytė njė folje mahnitėse qė do ta gjejmė (drejtuar detit tė tėrbuar) nė tregimin e stuhisė sė qetėsuar: "Bėhu i ngatėrruar" (phimoō).
  Por pse Jezusi e urdhėron shpirtin e papastėr tė heshtė? Kėtu jemi duke hyrė nė ēeshtjen qė quhet "sekreti mesianik": Jezusi nuk dėshironte qė misteri i personit tė tij tė zbulohej shumė shpejt, para se dishepujt e tij tė ishin gati ta dėgjonin atė. Mė thjesht, Jezusi nuk pret fjalė tė bukura : sepse njė deklaratė, qoftė edhe e saktė, nuk pėrbėn domosdoshmėrisht njė profesion tė besimit; dhe si shumė shpesh nė Ungjillin, janė demonėt qė bėjnė deklaratat mė tė bukura.
  Njė tjetėr britmė e shpirtit tė ndytė dhe kėtė herė njeriu i pushtuar ėshtė ēliruar; atėherė gjuhėt lirohen pėr tė njohur rėndėsinė e ngjarjes: "Tė gjithė u tmerruan dhe i thoshin njėri‑tjetrit: “Ē’u bė kėshtu!?Ja, njė mėsim i ri i pajisur me pushtet! Ky u urdhėroka deri edhe shpirtrave tė ndytė dhe ata po e dėgjokan!” Tė kapur nga frika, tė gjithė pyetėn: Ēfarė do tė thotė kjo? Kėtu ėshtė njė mėsim i ri, i shpallur me autoritet! Ai madje komandon frymėrat e liga dhe ata i binden. »(V. 27).
  Historia e Markut pėrfundon pra, me njė pyetje: "Ēfarė do tė thotė kjo?" Ky ėshtė funkcioni i mrekullive dhe veprimeve tė fuqisė sė Jezusit nė pėrgjithėsi: qė ata ngjallin dyshime dhe pyetje: janė shenja.
  Tani le ta shqyrtojmė tekstin nga kėndvėshtrimi i lexuesve tė tij: sepse ēdo tekst, sido qė tė jetė, dhe njė ungjill mė shumė se ēdo tjetėr, gjithmonė u drejtohet lexuesve.
  Kur Marku shkruan ungjillin e tij, shumė vite pas ringjalljes sė Jezusit, ai u ofron lexuesve tė tij tė krishterė njė meditim qė duhet t'i inkurajojė ata tė qėndrojnė tė vendosur nė besim: me pak fjalė, ėshtė sikur Marku u thoshte atyre: “Katėr dishepuj e kanė shoqėruar Jezusin qė nga fillimi (fillimi i mėsimit tė tij dhe i veprave tė tij ėshtė Kisha e sapolindur). Kjo ka qenė njė gjė shumė e mirė; por jeni ju qė thirreni tani e tutje tė shpallni kėtė Lajm tė Mirė pėr gjithė njerėzimin; (gjė qė sugjeron ky numėr prej katėr: katėr skajet e botės). Ju jeni tani kjo Kishė e shkėputur nga Judaizmi (duhet thėnė e shqyer), dhe grisja e sė cilės tashmė po mbinte nė kundėrshtimin e fshehtė midis Jezusit dhe skribėve. Por ju mund t’i besoni Jezusit. Fjala e tij efektive tashmė ka kapėrcyer forcat e sė Keqes. Kjo, ėshtė e vėrtetė, ende trazon njerėzimin dhe madje edhe njerėzit besimtarė; po, thirrjet e sė keqes dhe shqetėsime qė krijon te besimtarėt, janė konvulsionet e fundit: E keqja ėshtė pushtuar qė nga Ringjallja e Krishtit. Vėllezėrit e mi, e vėrteta e Krishtit, autoriteti i tij janė realitet pėr ju; ju jeni pasardėsit e katėr dishepujve; me ndihmėn e Jezusit, nga ana juaj, ju do tė gėltitni forcat e sė Keqes".
  Nė sinagogėn e Kapernaumit, bashkėkohėsit e Jezusit u habitėn: " Tė gjithė u tmerruan dhe i thoshin njėri‑tjetrit:“Ē’u bė kėshtu!? Ja, njė mėsim i ri i pajisur me pushtet! Ky u urdhėroka deri edhe shpirtrave tė ndytė dhe ata po e dėgjokan!".
  Por pėr lexuesit e Markut, si pėr ne sot, ėshtė ēėshtja e tė shkuarit mė tej: ėshtė ēėshtja e besimit nė Atė qė vetėm mund ta ēlirojė njerėzimin nga tė gjitha forcat e sė keqes.

 17. #17
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,117
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  30 – 1 -2021: UNGJILLI: Mk. 4, 35–41.


  LUTJA: Lk. 1, 68- 75.


  68 “Qoftė bekuar Zoti, Hyji i Izraelit, qė e pa dhe e shpėrbleu popullin e vet!
  69 Ai e ngriti Shpėtimtarin tonė nė shtėpinė e Davidit, shėrbėtorit tė vet,
  70 sikurse premtoi kaherė me gojė tė profetėve tė tij tė shenjtė:
  71 se do tė na shpėtojė prej armiqve tanė dhe prej dorės sė tė gjithė atyre qė na urrejnė;
  72 se do tė bėjė mirėsinė qė ua premtoi etėrve tanė e do t’i bjerė nė mend Besėlidhja e tij e shenjtė
  73 e betimi qė bėri nė tė mirėn e Abrahamit, atit tonė, se do tė na e bėjė tė mundshme
  74 t’i shėrbejmė pa frikė, tė ēliruar nga duart e armikut
  75 nė shenjtėri e drejtėsi para tij pėr ēdo ditė tė jetės sonė.  Leximi i ungjillit: Mk. 4, 35-41:


  35 Po atė ditė, kur u err, u tha nxėnėsve: “Tė kalojmė matanė!”
  36 Ata e nisėn popullin, kurse Jezusin e morėn ashtu siē ishte nė lundėr. E pėrcillnin edhe lundra tė tjera.
  37 Ndėrkaq, u ēua njė stuhi e madhe. Valėt e detit u tėrbuan aq sa hidheshin brenda e gati e mbushėn me ujė.
  38 Jezusi nė pope flinte nė nėnkresė. E zgjuan dhe i thanė: “Mėsues! A nuk shqetėsohesh qė po mbytemi?”
  39 Ai u zgjua i urdhėroi erės dhe i tha detit:“Qetėsohu! Shuaj!” Era pushoi e u bė fashė e madhe.
  40 Atėherė u tha: “Pse jeni frikacakė? Po a ende nuk besoni?”
  41 Ata i kapi frikė e madhe dhe i thoshin njėri‑tjetrit: “Vallė, kush ėshtė ky tė cilit po i nėnshtrohen era dhe deti?”

  MEDITIMI.

  Ne jemi nė fund tė kapitullit tė katėrt tė Markut dhe tashmė shumė njerėz, pėrfshirė dishepujt, po pyesnin: "Kush ėshtė ai atėherė".
  Ata kanė parė mrekulli tė panumėrta, turma tė sėmurėsh tė shėruar, gjeste dhe fjalė qė nuk ishin parė e dėgjuar kurrė mė parė. Por besimi nuk ėshtė ēėshtje provash. "Kush ėshtė ky atėherė?" A mund t'i besojmė atij? Nga vjen autoriteti i tij? "A nuk keni ende besim?", Jezusi i pyet ndjekėsit e tij kėstu.
  Besimi fillon kur pushon frika, si u ndodhi dishepujve nė barkė.
  Frika nga ēfarė? Frika nga humbja e vetvetes. Tė zgjedhim njė rrugė pa kthim, nė tė cilėn ne e kuptojmė qė Jezusi do tė na ēojė larg, ku vetėm ai e di.
  Frika nga humbja e fytyrės para tė tjerėve.
  Gjithashtu frika e humbjes sė arsyeshmėrisė, ekuilibrit, masės. Tė gjitha gjėrat qė ndihmojnė nė jetė.

  QĖ TĖ MENDOJMĖ PĖR TĖ KUPTUAR MĖ MIRĖ MESAXHIN.

  Ti je i shenjtė, o Zot. O Zot, vetėm ti bėn gjėra tė mrekullueshme.
  Ti je i fortė, je i mrekullueshėm, je i Tejetlarti.
  Ti je Mbreti i plotfuqishėm. Ti je Ati i Shenjtė, Mbreti i qiellit dhe i tokės.
  Ti je i mirė, vetė mirėsia, o Zot.
  Ti je Zoti i gjallė dhe i vėrtetė.
  Ti je dashuri, bamirėsi, menēuri.
  Ti je ai qė erdhi nė botėn tonė dhe banon ndėr nesh: vetė pėrulėsia.
  (Shėn Franēesku nga Assisi).

 18. #18
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,117
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  MĖ 2 shkurt 2021 - Lk. 2, 22-40.

  - KUSHTIMI i Zotit nė tempull.

  Lutja Fillestare

  Zoti i mirėsisė dhe i mėshirės, qė
  na kėrkon tė bashkėpunojmė nė punėn tėnde tė shpėtimit,
  dėrgo punėtorė tė shumtė dhe tė shenjtė pėr vreshtin tėnd,
  nė mėnyrė qė Kishės tėnde tė mos i mungojnė kurrė lajmėtarėt e guximshėm tė Ungjillit, priftėrinj tė cilėt gjithashtu tė ofrojnė flijimin e Eukaristisė me jetėn e tyre dhe qė tė jenė shenja tė shndritshme tė Krishtit bariut tė mirė, pėr t'i drejtuar njerėzit e tu nė shtigjet e bamirėsisė.
  Dėrgoje Shpirtin tėnd tė Shenjtė pėr tė freskuar zemrat e tė rinjve, nė mėnyrė qė ata tė kenė guximin tė thonė po kur ti i theret pėr t'u shėrbyer vėllezėrve tė tyre, kėmbėnguljen pėr tė ndjekur Jezusin edhe nė rrugėn e kryqit dhe gėzimin e madh pėr tė qenė dėshmitarė tė dashurisė tėnde nė botė.
  O Mari, Nėna e priftėrinjve, jepu tė gjithė anėtarėve tė Kishės besnikėrinė tėnde pėr tė dėshmuar gjithmonė dhe pėr tė gjithė gėzimin qė lind nga takimi me Krishtin qė jeton dhe mbretėron pėrgjithmonė.
  LEXIMI I UNGJILLIT: Lk. 2,22-40.  22 Kur, sipas Ligjit tė Moisiut, u mbushėn ditėt e pastrimit tė tyre, e ēuan nė Jerusalem, pėr t’ia kushtuar Zotit, ‑ 23 siē shkruan nė Ligjin e Zotit: ‘Ēdo i parėlindur mashkull le t’i kushtohet Zotit’ ‑ 24 dhe pėr tė dhėnė flinė siē thuhet nė Ligjin e Zotit; ‘njė palė turtuj ose dy zogj pėllumbash.’
  25 Nė Jerusalem asohere jetonte njė njeri, qė quhej Simon. Ishte njeri i drejtė dhe i pėrshpirtshėm. Priste Ngushėllimin e Izraelit e nė tė ishte Shpirti Shenjt. 26 Shpirti Shenjt ia kishte zbuluar se s’do tė vdiste pa e parė Mesinė e Zotit. 27 I nxitur prej Shpirtit Shenjt erdhi nė Temull. Kur prindėrit e sollėn Jezusin Foshnjė pėr tė kryer rregulloren e Ligjit mbi tė, 28 Simoni e mori para duarsh, falėnderoi Hyjin e tha:
  29 “Tani, o Zot, mund tė lejosh tė vdesė shėrbėtori yt nė paqemsiē the ti vetė,30 sepse me sytė e mi e pashė shėlbimin31 qė ti e bėre gati nė sy tė tė gjithė popujve: 32 Dritėn qė bėn tė tė njohin Ty paganėt e qė i jep nder popullit tėnd, Izraelit.”
  33 Prindėrit e tij ēuditeshin pėr sa thuhej pėr tė. 34 Atėherė Simoni i bekoi dhe i tha Marisė, nėnės sė tij: “Shih! Hyji e caktoi kėtė Fėmijė tė shkaktojė rrėnim e ngritje pėr shumėkėnd nė Izrael. Do tė jetė edhe shenjė tė cilės njerėzit do t’i kundėrshtojnė. ‑ 35 (edhe ty vetė njė shpatė do ta tejshkojė shpirtin) ‑ qė tė zbulohen shestimet e zemrės sė shumėkujt.” 36 Ishte asohere edhe Ana profeteshė, bija e Fanuelit, prej fisit tė Aserit, shumė e vjetėr. Pas vajzėrisė sė vet jetoi nė martesė gjithsej shtatė vjet 37 kurse, si grua e vejė, arriti deri nė tetėdhjetekatėr vjet. Ajo nuk e lėshonte Tempullin. I shėrbente Hyjit ditė e natė me agjėrim e me lutje. 38 Pikėrisht nė atė moment arriti edhe ajo dhe filloi tė lėvdojė Hyjin dhe t’u tregojė pėr kėtė foshnjė tė gjithė atyre qė prisnin shpėrblimin e Jerusalemit. 39 Pasi kryen gjithēka duhej bėrė sipas Ligjit tė Zotit, u kthyen nė Galile, nė qytetin e vet, Nazaret. 40 Fėmija rritej, forcohej e merrte fuqi pėrplot me urti ‑ dhe hiri i Hyjit ishte nė tė.
  MEDITIMI

  Ungjilli i sotėm tregon pėr pėrqafimin midis butėsisė sė njė plaku, Simeon dhe brishtėsisė sė njė fėmije. Duket njė fėmijė si gjithė tė tjerėt, ai qė po ēonin nė tempullin nė Jeruzalem dhe ishte me tė vėrtetė e vėshtirė tė njihet njė Zot, nė atė fėmijė, sepse mesia nuk ishte pritur nė kėtė mėnyrė. Njė ndryshim i kėndvėshtrimit iste i domosdoshėm dhe ky ndrysim na mėsohet nga guximi i Simeonit, i cili merr fėmijėn nė krahė dhe nga butėsia e Anės sė vjetėr, e cila njeh tė Plotfuqishmin nė britmėn e brishtė tė njė fėmije tė porsalinduri. Ne jemi thirrur tė jemi "Simeon", domethėnė "Zoti ka dėgjuar". Ky ėshtė kuptimi i emrit tė tij. Zoti ka dėgjuar, do tė thotė se njeriu ka folur. Dhe "Simeoni" ishte njė fjalė qė shpreh kėrkim, lutje, dyshim, forcė dhe guxim. Njė fjalė-lutje, domethėnė njė fjalė drejtuar Qiellit, njė lutje: mė dėgjo, o Zot! Le tė mos lodhemi kurrė tė pyesim parajsėn, tė mos lodhemi kurrė tė kėrkojmė diēka. Vetėm njė fjalė qė i dėpėrton hapėsirat hyjnore mund tė na tregojė fytyrėn e njė Zot qė dėgjon.


  REFLEKTIMI

  SimeonI e kėrkon tė vėrtetėn pėrmes frekuentimit tė pėrditshėm tė Fjalės. Kjo ėshtė mėnyra e vetme pėr tė njohur tė vėrtetėn!

 19. #19
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,117
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit  E MERKURĖ, JAVA E 4, 2021.

  LUTJA (Ps 103)


  R. DASHURIA E ZOTIT ĖSHTĖ PĖR GJITHMONĖ

  Bekoje, shpirti im Zotin, dhe krejt qenia ime Emrin e tij tė shenjtė

  Bekoje, shpirti im Zotin, e mos i harro bamirėsitė e tija.


  Ai i fal tė gjitha fajėsitė e tua, Ai i shėron tė gjitha sėmundjet e tua;

  Ai ta shpėton jetėn prej varrit ai tė kurorėzon me mirėsi e dashuri.  UNGJILLI SIPAS Mk. 6,1-6.


  “Profeti ndahet pa nder vetėm nė vendin e vet”.

  Jezusi u nis prej andej e shkoi nė vendin ku u rrit. E pėrcollėn edhe nxėnėsit e tij.

  Kur erdhi e shtuna, filloi tė mėsojė nė sinagogė. Shumica e dėgjuesve ēuditeshin e thoshin:

  “Nga i vijnė kėtij kėto? Ē’ėshtė kjo dije qė iu dhurua? Po kėto mrekulli tė mėdha qė bėhen nga duart e tij?
  Po a nuk ėshtė ky zdrukthėtar, i biri i Marisė, vėllai i Jakobit, i Jozetit, i Judės, i Simonit?

  Po a nuk janė kėtu ndėr ne motrat e tij?” Kėshtu u bė pėr ta arsye e mosbesimit nė tė.

  Jezusi u tha:, nė farefisin e vet dhe nė shtėpinė e vet.

  ” Dhe nuk mundi tė bėjė aty asnjė mrekulli, pėrveē se shėroi disa tė sėmurė duke vėnė mbi ta duart.

  E ēuditej pėr mosbesimin e tyre. Kėshtu doli e mėsonte nėpėr fshatra pėrreth.


  MEDITIMI.


  VĖSHTIRĖSITĖ E JETĖS nuk janė njė shenjė e braktisjes sė Zotit. Zoti korrigjon atė qė do. Ne duhet ta kapėrcejmė dhimbjen qė ndihet nė kėtė moment, duke pritur

  gėzimin dhe paqen qė do tė vijė. Pėr tė mos bėrė tė keqen, duhet rezistuar deri nė gjak; ne duhet tė shqetėsohemi pėr t'iu pėrgjigjur hirit tė Zotit dhe pėr tė mos e lėnė

  veten qė tė na marrė mėkati: rrėnja helmuese qė infekton vuajtjet na godet dhe ne shpesh nuk e dimė pse. Sidoqoftė, ne e dimė se mund ta pėrdorim atė pėr njė

  meditim realist mbi brishtėsinė e jetės dhe pėr tė njohur se Zoti megjithatė ka mėshirė pėr ne. Ai na njeh dhe e di qė ne jemi bėrė me pluhur. Por nė sytė e tij ne nuk jemi

  pluhur, por bijtė qė ai i do me butėsi. Mosbesimi ėshtė gjithmonė pengesa e madhe pėr shpėtimin, pėr efikasitetin e pranisė dhe tė punės sė Krishtit. Pa besim mrekullia nė

  vetvete nuk ndodh. Kundėrshtimi i atyre qė nuk duan ta mirėpresin Zotit qė paraqitet nė njė formė tė ēuditshme, pa premtime prestigji, pa shenja lavdie, ėshtė

  paralajmėruar nga pabesia e bashkėfshatarėve tė Jezusit. Por ai thjesht mrekullohet nga mosbesimi ynė, por prapė shkon nėpėr fshatra pėr tė mėsuar dhe shpallur

  mbretėrinė e Zotit atyre qė kanė njė zemėr tė gatshme ...
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ninoenina : 02-02-2021 mė 12:02

 20. #20
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,117
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  E ENJTĖ, JAVA E 4. 4-2-2021


  DĖGJO:

  Dėgjo, Izrael! Zoti, Hyji ynė, ėshtė njė Zot i vetėm! Duaje Zotin, Hyjin tėnd, me gjithė zemrėn tėnde, me gjithė shpirtin tėnd e me gjithė fuqinė tėnde! Kėto urdhėrime qė po t’i jap sot unė, mbaji gjithmonė nė zemrėn tėnde! Ua pėrsėrit fėmijėve tė tu! Fol pėr to kur tė jesh nė shtėpi e kur tė jesh duke udhėtuar; kur tė biesh nė shtrojė e kur tė ngrihėsh nga shtroja. Lidhi nė dorėn tėnde si shenjė dhe le tė jenė si vjerrės ndėrmjet syve tė tu! Shkruaji mbi ballėzinat e dyerve tė tua dhe nė dyer tė tua!


  LEXIMI I UNGJILLI: Mk, 6,7VV. Atėherė i thirri tė Dymbėdhjetėt e nisi t’i dėrgojė dy nga dy dhe u dha pushtet mbi shpirtrat e ndytė. U urdhėroi tė mos marrin nė udhėtim asgjė tjetėr, pėrveē shkopit: as bukė, as strajcė, as para bakri nė brez, por tė mbathin vetėm sandalet e tė mos veshin dy palė petka. Dhe u thoshte: “Kudo qė tė hyni nė ndonjė shtėpi, rrini aty derisa tė largoheni nga ai vend. Po qe se ndokund nuk ju pranojnė dhe nuk ju dėgjojnė, dilni dhe shkundni pluhurin nga kėmbėt tuaja si dėshmi kundėr tyre”.Ata shkuan dhe u predikuan njerėzve kthimin kah Hyji. Dėbonin shumė djaj, lyenin me vaj shumė tė sėmurė dhe i shėronin.

  MEDITIMI
  Jezusi dėrgon tė dymbėdhjetėt, me njė shkop pėr tė mbrojtur veten dhe pėr tė ndihmuar veten gjatė rrugės dhe njė palė sandale pėr tė mbrojtur veten nga ashpėrsia e tokės. Urdhri i Zotit drejtuar Moisiut pėr tė hequr sandalet, vjen nė mendje sepse toka nė tė cilėn ai ecte, ishte tokė e shenjtė, sė cilės duhet t'i besohet, terreni nė tė cilin ai mund tė ecė pa pasur frikė.
  Gjatė rrugės ėshtė e nevojshme tė vėnė nė praktikė disa kėshilla: tė mos jenė naiv dhe tė mos predikojnė atyre qė nuk e meritojnė shpalljen e ungjillit; ėshtė e nevojshme tė jenė sė bashku pėr t'u ndihmuar njėri-tjetrin; tė mos besojnė vetėm te vetveten, por te vėllai dhe te Zoti; tė mos kenė diēka me vete qė tė jenė nė gjendje ta japin: kjo duhet tė bėhet me kujdes, sepse ajo qė tė dymbėdhjetėt mbajnė me vete ėshtė absolutisht e ēmuar: ėshtė Fjala e Zotit.KJO FJALĖ ĖSHTĖ DHURATĖ QĖ DUHET TĖ JAPIN.
  REFLEKTIM: Jeta ime ėshtė njė ecje, pėr ta ndjekur Jezusin, nė rrugėn e shenjtėrisė dhe tė misionit.

Faqja 0 prej 15 FillimFillim 1210 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Komenti juaj per kete foto te ministrit Tahiri.
  Nga DYDRINAS nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 26-02-2015, 17:31
 2. Joautenticteti i ungjillit
  Nga Ceni-1 nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 22
  Postimi i Fundit: 04-09-2014, 06:27
 3. Komenti i librit Medarixhus-Salikin nga Muhamed Husejn Jakubi
  Nga IslamInfo nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 16-08-2011, 12:04
 4. Komenti i Sures Jasin?
  Nga shtegi nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 22-07-2009, 13:18
 5. Komenti per prezervativet, Facebook kunder Papes
  Nga Vista nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 60
  Postimi i Fundit: 08-04-2009, 05:48

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •