Close
Faqja 7 prej 15 FillimFillim ... 56789 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 121 deri 140 prej 296
 1. #121
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  5-7-22021/E HĖNĖ JAVA 14/UNGJILLI: Mt 9, 18–26.


  LUTJA: Ps 90.


  1 Kush banon nėn mbrojtjen e tė Tejetlartit, do tė qėndrojė nėn hijen e tė Gjithėpushtetshmit.
  2 Do t’i thotė Zotit: “Strehimi im,
  kėshtjella ime, Hyji im, do tė shpresoj nė tė”.
  3 Sepse Ai do tė tė ēlirojė nga laku i gjahtarėve
  dhe nga fjala dijekeqe.
  4 Do tė tė bėjė hije me krahėt e vet
  do tė strehohesh nėn fletėt e tija,
  shqyt e pancir e vėrteta e tij.
  5 Nuk do tė frikėsohesh prej tmerrit tė natės,
  as prej shigjete qė fluturon ditėn,
  6 as prej murtaje qė shėtit nė errėsirė,
  as prej shfarosjes qė shkretėron nė mesditė.
  14 “Do ta shpėtoj sepse mė do,
  do ta marr ndore sepse e njeh Emrin tim.
  15 Ai do tė mė thėrrasė e unė do t’i ndihmoj,
  nė vėshtirėsi do tė jem me tė,
  do ta shpėtoj dhe do ta madhėroj.
  16 Do t’i dhuroj jetė tė gjatė,

  do t’ia tregoj shėlbimin tim”.


  LEXIMI I UNGJILLIT: Mt 9, 18–26.

  18 Ndėrsa Jezusi po ua mėsonte kėto, ja se iu afrua njė kryetar, ra pėrmbys para tij dhe i tha: “Posa mė vdiq vajza. Megjithatė eja, vėre dorėn mbi tė dhe ajo do tė ngjallet.” 19 Jezusi u ngrit dhe bashkė me nxėnėsit e vet shkoi pas tij.
  20 Dhe ja, njė grua e cila vuante nga derdhja e gjakut prej dymbėdhjetė vjetėsh, iu afrua pas shpine e ia preku kindin e petkut tė tij, 21 sepse thoshte nė vete: “Do tė shėrohem nėse ia prek qoftė edhe vetėm petkun e tij! “22 Jezusi u soll, e pa dhe i tha: “Ki besim, o bijė! Feja jote tė shpėtoi!” Dhe gruaja u shėrua nė atė moment.
  23 Kur Jezusi arriti nė shtėpinė e kryetarit, dhe si i pa ata qė u binin fyejve dhe njerėzit qė po bėnin zhurmė, 24 u tha: “Largohuni se vajza nuk ka vdekur, por po fle.” Ata e pėrqeshėn. 25 Dhe, pasi u qitėn njerėzit pėrjashta, hyri Jezusi, e mori pėr dore vajzėn dhe ajo u ngrit. 26 Lajmi i kėsaj mrekullie u pėrhap anembanė asaj krahine.  MEDITIMI.

  Nė kėtė Ungjill aktorė tė ndryshėm dhe secili prej tyre tregojnė njė aspekt tė kėtij teksti plot kuptim. I pari ėshtė njė nga udhėheqėsit e sinagogės: njė person me autoritet:i ai bie pėrmbys pėrpara Jezusit, e njeh dėshtimin e tij pėrballė njė ngjarje tragjike nė jetėn e tij. Ai i paraqet Jezusit situatėn e tmerrshme nė tė cilėn ndodhet ("Vajza ime ka vdekur"), por lė tė hapur njė dritė shprese, besimi: "Vendos dorėn dhe ajo do tė jetojė".
  Menjėherė mė pas, gruaja hemorragjike hyn nė skenė: njė grua e izoluar nga tė gjithė pėr shkak tė njė sėmundjeje qė e pengon atė tė hyjė nė marrėdhėnie me tė tjerėt. Sidoqoftė, nė pasigurinė e situatės sė saj, ajo ka besimin nė Jezusin dhe sheh nė hyrjen nė kontakt , qoftė edhe minimal, me Jezusin, rrugėn e shpėtimit tė saj .
  Pastaj janė turmat e trazuara, tė cilėt pėrfaqėsojnė tė gjithė ne kur e kufizojmė vėshtrimin tonė nė rrethanat e jetės dhe e lėmė qė tė na udhėheqė dėshpėrimi, dhe jo besimi.
  Dhe sė fundmi, sigurisht, Jezusi!. Kur arrihet nga kreu i sinagogės, ai ėshtė i zėnė duke folur, por me kėrkesėn e tij ai ndalet, ngrihet dhe e ndjek.
  Nė rrugė Jezusi preket nga gruaja hemorragjike. Ai e vėren, kthehet, e shikon. Ka shpėtim pėr tė gjithė: pėr Jezusin duhet pak, ai u pėrgjigjet gjesteve tona tė ndrojtura tė besimit duke na dhėnė atė qė shpresojmė dhe madje edhe mė shumė. Nėse me tė vėrtetė e lėmė vėshtrimin tonė tė dėshpėruar dhe biem nė kontakt me Krishtin, ai na shpėton. Pėr kėtė ajo vajzė e vogėl ringjall: "nuk ka vdekur, por fle", ia kthen qenien e saj nė plotėsi.  VAZHDO MEDITIMIN

  Nėse do tė kishim besim, Zot, do tė ishim nė gjendje tė tė prekim.
  Nėse do tė kishim besim do tė mund tė tė shihnim.
  Nėse do tė kishim besim do tė ishte e lehtė pėr ne t'u besonim fjalėve tė tua
  Nėse do tė kishim besim, mund tė mbėshteteshim nė dashurinė tėnde.
  Nėse do tė kishim besim, do tė guxonim tė flisnim me ty.
  Besimi, asgjė tjetėr pėrveē besimit: tė thjeshtė dhe tė paarmatosur.
  Besimi: i lirė dhe i sigurt si besimi i njė fėmije qė e di se ėshtė i dashur.
  Nuk kėrkojmė asgjė tjetėr prej teje, Zot: na mėso tė besojmė te ti. Amen.
  (Motra Mariangela Tassielli)

 2. #122
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  6-7-2021/E MARTE JAVA 14/UNGJILLI: Mt 9, 32–38.


  LUTJA. Ps 16.


  Dėgjoje, o Zot, ēėshtjen time tė drejtė, vėshtroje lutjen time,
  Vėri vesh lutjes sime qė del nga buzėt joshtiracake.
  2 Prej teje le tė mė vijė vendimi gjykues,
  epse vetėm sytė e tu shikojnė tė drejtėn.
  3 Sprovoje zemrėn time, vėreje atė natėn,
  mė sprovo me zjarr: nė mua nuk do tė gjesh padrejtėsi.
  6 Nė ndihmė tė thėrras ty, o Hyj, e mė vėshtro,
  ma prir veshin tėnd e dėgjo fjalėt e mia,
  7 madhėroje mbi mua dashurinė tėnde,
  ti qė i shpėton nga armiku
  ata qė shpresojnė nė tė djathtėn tėnde.
  8 Mė ruaj porsi beben e syrit,
  mė fsheh nėn hijen e krahėve tė tu,  LEXIMI I UNGJILLIT: Mt 9, 32–38.


  32 Posa dolėn kėta, ja se i sollėn njė memec tė djallosur.
  33 Pasi e nxori djallin, memeci foli. Njerėzit tė mrekulluar, thoshin: “Kurrė s’u pa njė gjė e tillė nė Izrael!”
  34 Ndėrsa farisenjtė thoshin: “Ai i nxjerr djajtė me fuqinė e kryetarit tė djajve.”
  35 Kėshtu Jezusi qarkullonte nėpėr tė gjitha qytetet e fshatrat. Mėsonte nė sinagogat e tyre: predikonte Ungjillin e Mbretėrisė dhe shėronte ēdo sėmundje e lėngatė. 36 Kur e pa turmėn e popullit, ndjeu dhembshuri pėr tė, sepse ishte e nėpėrkėmbur dhe e lėnė pasdore si delet pa bari.
  37 Atėherė u tha nxėnėsve tė vet:“Tė korrat janė tė mėdha, kurse punėtorė ka pak.
  38 Lutjuni, pra Zotėrisė sė tė korrave, tė dėrgojė korrtarė nė tė korrat e veta.”  MEDITIMI


  Ungjilli i sotėm i lidh dy pjesė tė ndryshme tė Ungjillit tė Mateut.
  Nė pjesėn e parė, Jezusi dėbon njė djall: ky tregim ėshtė i fundit nė njė seri mrekullish, qė shoqėrojnė dhe nėnvizojnė mėsimet e Jezusit dhe pėrmbajnė njė mėsim mbi Mbretėrinė.
  Pėrballė kėsaj shenje, farisenjtė reagojnė, duke akuzuar Jezusin se ishte vetė njė instrument i djallit. Nga ana tjetėr, turmat janė tė habitur. Ėshtė interesante tė reflektohet nė lidhje me reagimin e pabesueshėm tė farisenjėve, i cili mund tė jetė i yni: "Ky ėshtė njė tundim shumėvjeēar, njė lloj qėndrimi qė ne mbajmė nė xhepa, pa e kuptuar as vetė: dyshimi pėr tė mirėn qė na vjen nga Zoti, mosbesimi qė na jep tė drejtėn pėr tė parė diēka tė keqe nė gjėrat e mira, pėr tė mos iu dorėzuar kurrė plotėsisht tė mirės dhe pėr tė qėndruar skeptik. Ky qėndrim, zakonisht i fshehur, shpėrthen nė momente tė caktuara nė refuzimin e vėrtetė pėrbuzės tė sė mirės".
  Nė pjesėn e dytė, Mateu prezanton ligjėrimin misionar. Pas njė fjali qė pėrmbledh aktivitetin mesianik tė tij, ne takojmė pėrsėri turmat. Jezusi i sheh ata - dhe ne e dimė se "shikimi" i tij ėshtė nė tė vėrtetė njė vėshtrim plot dashuri - dhe ai ka dhembshuri pėr ta. Ne mund ta imagjinojmė Jezusin e prekur nga fytyrat e lodhura tė shumė vetave qė e shikojnė pėr tė dalė nga mjerimi i gjendjes sė tyre. Ai mė pas vendos tė dėrgojė tė Dymbėdhjetėt, apostujt qė ai ka zgjedhur, nė njė mision pėr tė shpallur Ungjillin e tij. Por Tė Dymbėdhjetėt nuk janė tė mjaftueshme pėr tė siguruar qė lajmi i mirė tė arrijė sa mė shumė zemra tė jetė e mundur. Pėr kėtė arsye Jezusi na fton tė lutemi pėr thirrje, nė mėnyrė qė njė numėr gjithnjė mė i madh njerėzish, laikė dhe tė shuguruar, tė hapen pėr tė pranuar sfidėn e ungjillizimit tė botės.  VAZHDO MEDITIMIN


  Zot Jezus, qė i ke thirrur ata qė dėshiron, thirri shumė prej nesh pėr tė punuar pėr ty, me ty.
  Ti i ke ndriēuar ata qė i ke thirrur me fjalėn tėnde, na ndriēo edhe ne me dhuratėn e besimit.
  Ti, qė i ke mbėshtetur ata nė vėshtirėsi, na ndihmo tė kapėrcejmė vėshtirėsitė tona sot.
  Dhe nėse do tė thirrėsh prej nesh dike qė t'ua kushtojė veten tė gjithėve,
  dashuria jote le ta e ngrohė kėtė thirrje qė nga lindja e saj, dhe bėj qė tė rritet dhe tė qėndrojė deri nė fund.
  (Shėn Gjon Pali II)

 3. #123
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  7-7-2021/E MERKURE JAVA 14/UNGJILLI: Mt 10, 1–7.


  LUTJA: Ps 32.

  8 Le tė dridhet mbarė Toka para Zotit,
  tė gjithė banorėt e rruzullit le tė tuten para tij!
  9 Sepse ai foli ‑ gjithēka u bė,
  ai urdhėroi ‑ gjithēka u pėrftua!
  10 Zoti i shpartallon synimet e popujve,
  i pėshtjellon qėllimet e kombeve.
  11 Synimi i Zotit qėndron pėr amshim,
  mendimet e zemrės sė tij prej breznie nė brezni.
  12 Lum ai komb qė pėr Hyj e ka Zotin,
  populli qė Zoti e zgjodhi pėr pronė.  LEXIMI I UNGJILLIT: Mt 10, 1–7.

  1 Pastaj Jezusi i mblodhi rreth vetes dymbėdhjetė nxėnėsit e vet
  e u dha pushtetin tė mund tė dėbonin shpirtrat e ndytė
  dhe tė mund tė shėronin ēdo sėmundje e lėngatė.
  2 Emrat e Dymbėdhjetė apostujve janė kėta: i pari Simoni, qė quhet Pjetėr e vėllai i tij Andreu; Jakobi i Zebedeut dhe Gjoni, i vėllai;
  3 Filipi dhe Bartolomeu; Toma e Mateu ‑ tagrambledhėsi; Jakobi i Alfeut dhe Tadeu;
  4 Simon Kananeu dhe Judė Iskarioti ‑ ai qė e tradhtoi.
  5 Pikėrisht kėta tė Dymbėdhjetėt Jezusi i dėrgoi dhe i urdhėroi:
  “Mos shkoni ndėr paganė as mos hyni nė asnjė qytet tė samaritanėve!
  6 Por shkoni mė mirė te delet e humbura tė shtėpisė sė Izraelit.
  7 Gjatė udhėtimit predikoni: ‘Mbretėria e qiellit ėshtė afėr!’  MEDITIMI.

  Nė kapitullin e dhjetė tė Mateut do tė dėgjojmė dhe meditojmė mėsimin e Jezusit mbi misionin e apostujve nė botė. Ėshtė njė fjalim jo vetėm pėr kohėn nė tė cilėn ėshtė shkruar, por qė duhet tė arrihet nė zemrat e tė gjithė atyre qė do tė ndihen tė thirrur gjatė shekujve.
  Mesaxhi nuk ėshtė i lehtė pėr apostujt: do tė jetė e nevojshme njė zemėr plot me dhembshuri pėr ata qė nuk janė tė gatshėm ta dėgjojnė atė; do tė jenė tė nevojshme guximi dhe kėmbėngulja sepse pėr tė gjitha kohėrat ata do tė persekutohen pėr emėr tė Krishtit; do tė jetė i nevojshėm njė besim i fortė nė tė vėrtetėn dhe fuqinė e fjalės sė shpallur.
  Jezusi i thėrret tė Dymbėdhjetėt, i thėrret njė nga njė me emėr. Le tė imagjinojmė njė zė tė ėmbėl, por tė fortė. Thirrje e vėrteta nuk bėrtasin dhe apostujt i kanė zemrat gati tė marrin thirrjen e tyre pėr tė sjellė lajmin e mirė tė pranisė sė Zotit.
  Njė Zot qė para sė gjithash duhet t'u njoftohet atyre qė janė afėr: "Por shkoni mė mirė te delet e humbura tė shtėpisė sė Izraelit". Ne vetė dhe vėllezėrit tanė jemi "delet e humbura tė shtėpisė sė Izraelit" qė duhet tė kthehen: edhe njė herė, njė mesazh dashurie nga ana e Jezusit pėr tė gjithė ne.


  VAZHDO MEDITIMIN.


  Zot Jezus, ti mė therret me emėr dhe mė dėrgon tė punoj nė kėtė tokė.
  Mė bėj njė vėlla universal, me zemėr tė hapur pėr tė gjithė botėn.
  Mė mundėso tė transmetoj Lajmin e Mirė tė Mbretėrisė tėnde.
  Mė ndihmo tė jem i hapur ndaj thirrjeve tė tė tjerėve dhe afėr problemeve tė tyre.
  Mė dhuro paqen tėnde, mė trego rrugėt e paqes.
  Mė mbaj tė bashkuar me Ty, Zot i Misionit.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ninoenina : 06-07-2021 mė 05:07

 4. #124
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  8-7-2021/E ENJTĖ JAVA 14/ UNGJILLI: Mt. 10, 7–15.

  LUTJA: Ps 104


  1 Lavdėroni Zotin e thirreni nė ndihmė Emrin e tij shpallni mes popujsh veprat e madhėrueshme tė tijat!
  2 Kėndoni, luani nė vegla muzikore pėr nder tė tij, kujtoni tė gjitha mrekullitė e tija!
  3 Mburruni me Emrin e tij tė shenjtė: le tė galdojė zemra e atyre qė e kėrkojnė Zotin.
  4 Kėrkojeni Zotin dhe fuqinė e tij, kėrkojeni gjithmonė fytyrėn e tij!
  5 T’ju bien nė mend mrekullitė qė bėri, mrekullitė e tija dhe gjyqet e gojės sė tij:  LEXIMI I UNGJILLIT: Mt. 10, 7–15

  7 Gjatė udhėtimit predikoni: ‘Mbretėria e qiellit ėshtė afėr!’ 8 Shėroni tė sėmurit, ngjallni tė vdekurit, pastroni tė gėrbulurit, dėboni djajtė! Falas morėt, falas edhe jepni! 9 Mos grumbulloni nė brezat tuaj as ar, as argjend, as tė holla bakri; 10 as strajcė udhėtimi, as dy palė petka, as sandale, as shkop, sepse punėtori ka tė drejtė pėr ushqimin e vet.
  11 Nė ēdo qytet apo fshat qė tė hyni, pyetni a ėshtė aty ndonjė njeri i ndershėm e banoni tek ai derisa tė shkoni mė tej. 12 Kur tė hyni nė shtėpi, uroni paqe. 13 Nėse shtėpia ėshtė e ndershme, le tė zbresė mbi tė paqja juaj; po nuk qe e denjė, paqja juaj le tė kthehet tek ju. 14 Por, po qe se ndokund nuk ju pranojnė ose nuk i dėgjojnė fjalėt tuaja, dilni prej asaj shtėpie e prej atij qyteti dhe shkundni edhe pluhurin prej kėmbėve tuaja. 15 Pėr tė vėrtetė po ju them: Ditėn e Gjyqit do ta ketė mė lehtė Sodoma e Gomorra se ai qytet.”  MEDITIMI

  “Shoqėria gjithnjė e mė e globalizuar na afron (nėpėrmjet mediave dhe interesave reciprokė ekonomikė), por nuk na bėn vėllezėr. Ne jemi mė vetėm se kurrė nė kėtė botė tė standardizuar qė favorizon interesat individuale dhe dobėson dimensionin e ekzistencės sė komunitetit "(Papa Franēesku, Tė gjithė Vėllezėrit).
  Me kėto premisa, Papa Franēesku identifikon dikotominė e njė shoqėrie hiper-tė lidhur dhe tė unifikuar ekonomikisht, por tė ndarė nė marrėdhėniet njerėzore, njė nga rrėnjėt e sė keqes qė pengojnė zhvillimin e njė vėllazėrie universale.
  Dhe kėtu Jezusi nė Ungjillin e sotėm na fton, nė misionin tonė si tė krishterė, tė plotėsojmė ato boshllėqe tė vetmisė. "Mbretėria e qiellit ėshtė afėr" dhe ajo ėshtė tashmė nė Tokė, ku njė dorė e zgjatur ndaj tė afėrmit harron interesin e saj pėr ndėrtimin e njė bashkėsie tė re vėllazėrore.
  Njė bashkėsi qė nuk mund tė ekzistojė nėse nuk gjenerohet nga njė shpirt qė na hap drejt asaj bujarie qė nuk pret njė shpėrblim pėr gjithēka, sepse ėshtė e vetėdijshme se ajo qė i ofrohet vėllait ėshtė ajo qė nė fillim na u dha nė njė “masė e mirė, e dendur, e tundur, me grumbull nėn sqetullėn tuaj: sepse me atė masė qė tė matni, do t’ju matet edhe juve nė kthim” (Lk 6,38).  VAZHDO MEDITIMIN.]


  Misioni ėshtė tė largohesh, tė ecėsh, tė lėsh gjithēka, tė dalėsh nga vetja,
  Ėshtė thyerja e kores sė egoizmit qė na mbyll nė egon tonė. Ėshtė qė tė ndalojmė tė rrotullohemi rreth vetes sikur tė ishim qendra e botės dhe e jetės. Nuk po bllokohet nga problemet e vogla e botės sė cilės i pėrkasim: njerėzimi ėshtė mė i madh. Misioni gjithmonė na ēon mė larg, por vlerėn e tij nuk matet nga kilometra e bėra. Mbi tė gjitha, po hapet pėr tė tjerėt si vėllezėr, qė po i zbulon dhe po i takon.
  Dhe, nėse ėshtė e nevojshme tė kapėrcehen detet pėr t'i takuar dhe dashuruar ata dhe tė fluturohet atje lart nė qiell, atėherė misioni ėshtė tė largohemi nga vendi ynė pėr tė shkuar deri nė skajet e botės.
  (Dom Hélder Cāmara)
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ninoenina : 08-07-2021 mė 05:33

 5. #125
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  9-07-2021/E PREMTE JAVA 14/UNGJILLI: Mt, 1O,16-23.


  LUTJA: Ps 36


  Shpreso nė Zotin e bėj mirė,
  kėshtu do tė banosh tokėn e premtuar e do tė jetosh nė paqe.
  Verė gėzimin tėnd nė Zotin,
  dhe ai do t’i plotėsojė dėshirat e zemrės sate.  LEXIMI I UNGJILLIT: Mt, 1O,16-23

  1]6 “Ja, unė po ju dėrgoj porsi dele mes ujqish! Jini, prandaj tė menēur porsi gjarpėrinjtė dhe tė thjeshtė porsi pėllumbat!
  17 Ruajuni prej njerėzve: sepse do t’ju padisin nė gjyqe, do t’ju frushkullojnė nė sinagogat e tyre. 18 Pėr shkakun tim do t’ju qesin para sundimtarėve e mbretėrve, qė tė dėshmoni para tyre dhe para paganėve. 19 E kur t’ju dorėzojnė, mos u shqetėsoni se ēka dhe si do tė flisni, sepse nė atė moment do t’ju jepet ēka duhet tė thoni, 20 sepse nuk do tė jeni ju qė do tė flisni, por Shpirti i Atit tuaj do tė flasė nėpėrmjet jush.
  21 Vėllai vėllanė dhe babai fėmijėn do ta dorėzojė nė vdekje; edhe fėmijėt do tė ngriten kundėr prindėrve tė vet dhe do t’i vrasin. 22 Edhe ju do t’ju urrejnė tė gjithė pėr shkak tė Emrit tim, porse, kush tė qėndrojė deri nė fund, ai do tė shėlbohet.
  23 Kur t’ju salvojnė nė njėrin qytet, ikni nė tjetrin! Pėrnjėmend, po ju them: nuk do t’i pėrshkoni qytetet e Izraelit para se tė vijė Biri i njeriut.
  [/SIZE]  MEDITIMI.

  Fjala ėshtė ujė i gjallė, i rrjedhshėm, herė i qetė si njė pėrrua nė fund tė verės dhe herė i vrullshėm me valė dhe pragje qė mbartin degė dhe mbetje tė stinėve tė kaluara.
  Ungjilli ėshtė tronditės, kur prek zemrėn, e modelon atė dhe e rinovon atė, pa e lėnė atė pa u shqetėsuar dhe nė tė vėrtetė, nė disa raste edhe duke e lėnė atė tė frikėsuar. Dhe kjo sepse ēdo ndryshim i vėrtetė ne pothuajse kurrė nuk e mirėpresim me gėzim, por me frikė.
  Jezusi na fton pėr njė ndryshim rrėnjėsor dhe ėshtė e drejtė qė tė paktėn fillimisht tė ndiejmė tė gjithė marramendjen e tij. Sa herė kur lutemi njė fragment tė Shkrimit tė Shenjtė e kemi gjetur veten duke pyetur: “Atė, pse unė? Pse tani? ”. Ungjilli ėshtė njė provokim ndaj sigurive tona tė rreme dhe ėshtė gjithmonė i gatshėm tė destabilizojė idhujt tanė sigurues.
  Nėse kėto janė emocionet qė lėvizin zemrat tona kur i afrohemi ungjillit, nuk duhet tė habitemi nga reagimi i talljes, zemėrimit ose inatit tė atyre qė u dėshmojmė besimin tonė.
  Jezusi paralajmėron apostujt dhe ne bashkė me ta, duke u njoftuar atyre sprovat qė i presin gjatė predikimit tė Ungjillit. Por gjithashtu ofron fjalė ngushėllimi, sepse pėr fat tė mirė nė momentin e gjykimit nuk jemi vetėm: "Nė tė vėrtetė nuk je ti qė flet, por ėshtė Shpirtit i Atit tėnd qė flet nė ty". Le tė veprojė Zoti nė ne, nė mėnyrė qė tė jemi nė gjendje tė shuajmė etjen e atyre qė takojmė me ujin e Fjalės sė tij.  VAZHDO MEDITIMIN.

  Le tė mbretėrojė paqja! O Zot, na ndihmo tė ndėrtojmė njė botė ku mbretėrojnė paqja dhe dashuria!
  O Krisht, na ndihmo tė ndėrtojmė paqen pėrsėri dhe pėrsėri kur prishet.
  Jetoni nė paqe kudo dhe me tė gjithė tė dashurit e tu, duke falur paqen,duke hequr dorė nga hakmarrja mė e vogėl, hidhėrimi mė i vogėl.
  Pajtohuni gjithmonė pa zhurmė, nė hije dhe nė heshtje, me njė ėmbėlsi tė pėrulur, pėr tė krijuar harmoni dhe jo kundėrshtime. Amen

 6. #126
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  10-7-2021/E SHTUNĖ JAVA 14/ UNGJILLI: Mt 10, 24–33

  LUTJA: Ps. 104


  24 Sa tė shumta janė, o Zot, veprat e tua!
  Tė gjitha i ke bėrė me urti tė madhe:
  plot ėshtė toka me krijesat e tua.
  25 Ja, kėtu deti i madh, i hapėt e i gjerė,
  atje zvarranikė saqė numri s’u dihet,
  kafshė tė vogla tė pėrziera me tė mėdha!
  26 Nėpėr tė kalojnė anijet,
  Leviatani qė ti e krijove pėr tė luajtur me tė!
  27 Tė gjitha kėto presin me shpresė
  qė t’u japėsh ushqim nė kohėn e duhur.  LEXIMI I UNGJILLIT: Mt 10, 24–33

  24 Nuk ėshtė nxėnėsi mė i madh se mėsuesi as shėrbėtori mė i madh se zotėria i tij. 25 Mjaft ėshtė pėr nxėnėsin tė bėhet si mėsuesi i tij edhe pėr shėrbėtorin si zotėria i tij. Nė qoftė se tė zotin e shtėpisė e quajtėn Beelzebul, aq mė tepėr do tė thonė pėr familjarėt e tij!”
  26 “Mos ua kini, pra, frikėn! Sepse nuk ka gjė tė mbuluar qė nuk do tė zbulohet, as tė fshehtė qė s’do tė dihet. 27 Ēka ju them nė errėsirė, thuajeni nė dritė, e ēka dėgjoni tė thėnė nė vesh, predikojeni nga pullazet!
  28 Mos i druani ata qė vrasin trupin e nuk mund ta vrasin shpirtin. Kini frikė mė tepėr nga Ai, qė mund t’jua humbė nė ferr shpirtin edhe trupin.
  29 A nuk shiten dy trumcakė pėr njė aspėr? E, megjithatė, asnjė prej tyre nuk bie nė tokė pa lejen e Atit tuaj. 30 E ju? Madje edhe tė gjitha fijet e flokėve tė kresė suaj janė tė numėruara! 31 Pra, mos druani! Ju vleni mė tepėr se shumė trumcakė!”
  32 “Kushdo, pra, pranon para njerėzve se ėshtė imi, edhe unė do tė pranoj para Atit tim qė ėshtė nė qiell, se jam i tij. 33 E atij qė mė bie mohit para njerėzve, edhe unė do t’i bie mohit para Atit tim qiellor”.  MEDITIMI

  "Mos ki frikė!", "Mos ki frikė!", "Mos ki frikė!". Ky ėshtė refreni i ungjillit sė sotėm. Nė fillim tė kapitullit tė dhjetė, Jezusi i dėrgon apostujt nė mision. Tė Dymbėdhjetėt janė dėrguar midis njerėzve pėr tė shpallur lajmin e mirė, pėr tė bėrė mrekulli, pėr tė mos mbajtur pėr vete thesarin e besimit tė tyre pas takimit me Zotin.
  Jezusi i paralajmėroi ata pėr vėshtirėsitė dhe pėrndjekjet qė mund tė hasnin nė udhėtimin e tyre; nuk ua beson atyre njė mision tė thjeshtė dhe nė fakt dishepujt ndiejnė njė ndjenjė krejtėsisht njerėzore: ata kanė frikė. Ata ndiejnė frikė sepse ndiejnė fatkeqėsinė e tė qenit vetėm, si "qengja midis ujqėrve", duke u pėrballur me sfida qė e tejlalojnė forcėn e tyre. Dhe kėtu Jezusi i fton ata me vendosmėri qė tė kenė besim. Tri herė ai pėrsėrit: "Mos ki frikė!". Sepse nė thelb kjo ėshtė frika: mungesa e besimit te njė Bari qė nuk braktis asnjė nga qengjat e tij. Si mund tė braktisė Zoti fėmijėt e tij, tė cilėt ai i njeh dhe i do, me shumė se jetėn e tij?
  Ungjilli i sotėm ėshtė njė ftesė pėr tė jetuar jetėn tonė nė mirėbesim.
  Tė mos veprosh, ose tė zgjedhėsh i udhėhequr nga frika, do tė nėnkuptonte vdekjen e veprimit tė atyre qė na duan mė shumė se gjithēka tjetėr. Tė jetosh i udhėhequr nga besimi, pėrkundrazi, do tė thotė t'i japėsh vlerė asaj qė Ati na ka dhėnė mė tė ēmuar.  VAZHDO MEDITIMIN

  Vėllezėr dhe motra!
  Mos kini frikė tė mirėpritni Krishtin dhe tė pranoni fuqinė e tij!
  Mos kini frikė! Hapni, vėrtet, hapni dyert pėr Krishtin!
  Pėr fuqinė e tij shpėtimprurėse hapni kufijtė e Shteteve,
  sistemet ekonomike si dhe ato politike,
  fushat e kulturės, civilizimit, zhvillimit.
  Mos kini frikė!
  Krishti e di "ēfarė ka brenda njeriut". Vetėm ai e di!
  Sot shpesh njeriu nuk e di se ēfarė mbart brenda,
  thellė nė shpirtin e tij, nė zemrėn e tij.
  Kėshtu qė shpesh ai nuk ėshtė i sigurt pėr kuptimin e jetės sė tij.
  Ai ėshtė i mbushur me atė dyshim qė ēon nė dėshpėrim.
  Lejoni, pra - ju lutem, ju lutem me pėrulėsi dhe besim -
  lejoni qė Krishti tė flasė me njeriun.
  Vetėm ai ka fjalė tė jetės, po! Tė jetės sė pėrjetshme!
  (Shėn Gjon Pali II)

 7. #127
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  12-7-2021/E HĖNĖ JAVA 15/UNGJILLI: Mt 10, 34–11, 1.

  LUTJA: 123


  Po tė mos kishte qenė Zoti me ne ‑ le ta pohojė ballafaqe Izraeli ‑ 2 po tė mos kishte qenė Zoti me ne, kur njerėzit u ngritėn kundėr nesh: 3 atėherė do tė na kishin pėrpirė gjallė, kur u mori flakė zemėrimi kundėr nesh. 4 Atėherė ujėt do tė na kishte marrė, rrjedha e pėrroit do tė na kishte marrė, 5 do tė na kishin mbytur valėt e ujėrave tė tėrbuara! 6 Qoftė bekuar Zoti qė s’na dha kafshatė pėr dhėmbėt e tyre! 7 Shpirti ynė shpėtoi si trumcaku prej gracke tė gjuetarėve: laku u kėput e ne shpėtuam! 8 Ndihma jonė ėshtė nė Emėr tė Zotit, qė krijoi qiellin e tokėn.


  LEXIMI I UNGJILLIT: Mt 10, 34–11, 1.


  34 “Mos mendoni se erdha tė sjell paqen mbi tokė. Nuk erdha tė sjell paqen, po shpatėn. 35 Sepse erdha tė ndaj djalin prej tė atit, vajzėn prej s’ėmės, tė renė prej vjehrrės, 36 Njeriu do t’i ketė armiq familjarėt e vet.
  37 Kush e do tė atin e tė ėmėn mė shumė se mua, nuk ėshtė i denjė pėr mua. Kush e do djalin apo vajzėn mė shumė se mua, nuk ėshtė i denjė pėr mua! 38 Kush nuk e merr kryqin e vet e nuk vjen pas meje, nuk ėshtė i denjė pėr mua! 39 Kush do ta ruajė jetėn e vet, do ta humbė, e kush do ta bjerrė jetėn e vet pėr shkakun tim, do ta rifitojė.” 40 “Kush ju pranon ju, mė pranon mua; e kush mė pranon mua, pranon Atė qė mė dėrgoi mua. 41 Kush e pranon profetin pse ėshtė profet, do tė marrė shpėrblimin qė i takon profetit; kush e pranon tė drejtin, pse ėshtė i drejtė, do tė marrė shpėrblimin qė i takon tė drejtit. 42 Kush ia jep ndonjėrit prej kėtyre tė vegjėlve, madje edhe njė gotė uji tė freskėt, pse ėshtė nxėnėsi im, pėr tė vėrtetė po ju them: nuk do t’i humbė shpėrblimi!”
  1 Kur Jezusi i kreu porositė qė deshi t’ua japė dymbėdhjetė nxėnėsve tė vet, u nis sė andejmi pėr tė mėsuar e pėr tė predikuar nė qytetet e atjeshme.  MEDITIMI

  Shpata qė mban Jezusi? Ėshtė shpata e Fjalės...njė Fjalė qė lė gjurmėt e saj, njė shpatė qė plagos. Ndėrsa Jakobi, pasi luftoi tėrė natėn me engjėllin, nė fund ēaloi, dhe kjo ishte shenja e luftės, kėshtu tė gjithė ne qė kemi dėgjuar fjalėn e Zotit dhe kemi luftuar pak me tė, mbajmė njė plagė brenda, njė plagė e bekuar, qė do tė thotė se fjala e Zotit ka gėrvishtur lėvoren e fortė tė mosbesimit tonė. Por ēfarė ėshtė njė plagė? Ėshtė njė prerje, njė ndarje…
  Ēfarė e ndan fjalėn e Zotit?…Ajo ndan brenda nesh midis besimit dhe mosbesimit, midis sigurisė dhe dyshimit, midis dashurisė dhe indiferencės, midis shpresės dhe dėshpėrimit. Sepse te secili prej nesh ekziston njė vetvete skeptike, agnostike, mosbesuese dhe njė vetvete e mundshme besimtare; ekziston njė vetja egoiste dhe e pėrqendruar te vetja, dhe njė vetja vetėmohuese, bujare dhe e dobishme; ėshtė ajo qė apostulli Pal e quan "njeriu i vjetėr", i gjithė i pėrqendruar te vetja dhe gjėrat e tij dhe "njeriu i ri" qė kthehet te Zotit dhe te afėrmi dhe gjėrat e tyre.
  Por fjala e Zotit jo vetėm qė ndan njerėzit nga brenda dhe nga jashtė, por gjithashtu ndan gjėrat: tė mirėn nga e keqja, tė vėrtetėn nga gėnjeshtra, realitetin nga pamja, vėrtetėsinė nga trillimet, besimin nga bestytnitė, shpresėn nga iluzionet, Zotin e idhujve. Sidoqoftė, ndarja nuk ėshtė fjala e fundit. Fjala qė dhemb ėshtė gjithashtu Fjala qė shėron. Fjala e fundit nuk ėshtė ndarja, por uniteti. Le tė ndajė Zoti sė pari brenda nesh gjėrat e vjetra nga gjėrat e reja, njeriun e vjetėr nga njeriu i ri. Le tė lejojmė qė tė pastrohemi dhe shenjtėrohemi prej tij: kjo do tė thotė, nė fund tė fundit, "tė ndajmė". "Unė kam ardhur tė ndaj" do tė thotė: Unė kam ardhur tė pastroj, tė shenjtėroj. Dhe pastaj, tė pastruar dhe shenjtėruar kėshtu, le tė lejojmė qė tė bashkohemi prej tij dhe nė tė, dhe kjo do tė jetė festa jonė.  VAZHDO MEDITIMIN


  Eja, Zot,
  mos buzėqesh dhe mos thuaj qė tashmė je me ne.
  Miliona njerėz nuk tė njohin,
  dhe pėr ne qė tė njohim, cili ėshtė ndryshimi?
  Cili ėshtė kuptimi i pranisė tėnde
  nėse jeta jonė nuk ndryshon?
  Ndrysho jetėt tona,
  shkatėrro vetėkėnaqėsinė tonė.
  Bėje fjalėn tėnde qėllimin e jetės sonė.
  Heq qetėsinė e njė ndėrgjegjeje tė pastėr.
  Na shtyp nė mėnyrė tė pakėndshme.
  Sepse kjo ėshtė mėnyra e vetme pėr tė bėrė atė paqe tjetėr,
  paqen tėnde
  (Dom Hélder Cāmara)

 8. #128
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  13-7-2021/E HĖNĖ JAVA 15/UNGJILLI: Mt 11, 20–24

  LUTJA: Ps 68


  2 Mė shpėto, o Hyj,
  sepse uji mė arriti deri nė fyt!
  3 Jam ngulur thellė nė baltė,
  s’kam ku ta vė kėmbėn time nė tė fortė:
  kam rėnė nė pellgun e ujėrave
  e valėt po mė mbulojnė.
  14 E pra, unė ty tė lutem, o Zot, nė kohėn e pėrshtatshme, o Hyj, mė vėshtro pashė dashurinė tėnde, pashė tė vėrtetėn e shpėtimit tėnd!
  31 Do tė lėvdoj Emrin e Hyjit me kėngė, do ta lartėsoj me kėngė falenderimi.
  34 Sepse Zoti i dėgjon skamnorėt, s’i pėrbuz tė vetėt qė janė tė robėruar.  LEXIMI I UNGJILLIT: Mt 11, 20–24.

  20 Atėherė zuri t’i qortojė qytetet, nė tė cilat Jezusi kishte bėrė shumė e shumė mrekulli, e ato nuk u kthyen.
  21 “I mjeri ti, Korazin, e mjera ti, o Betsaidė! Sepse, sikur tė ishin bėrė nė Tir e nė Sidon tė gjitha ato mrekulli qė u bėnė ndėr ju, kaherė do tė kishin bėrė pendesė tė veshur me thes pendese e tė pėrhimė. 22 Prandaj po ju them: Tiri e Sidoni do ta kenė mė lehtė se ju Ditėn e Gjyqit!
  23 E ti, o Kafarnaum, a thua do tė ngritesh deri nė qiell? Ti do tė plandosesh deri nė ferr!
  Sepse, sikur tė ishin bėrė nė Sodomė mrekullitė qė u bėnė nė ty, ajo do tė ishte edhe sot e kėsaj dite! 24 Prandaj po ju them: treva e Sodomės do ta ketė mė lehtė se ti ditėn e Gjyqit!”  MEDITIMI.

  Fjalėt e Jezusit janė gjithmonė shumė tė gjalla. Ai nuk gėrmon fjalė, kuptohet shtysa qė e shtyn tė pėrdorė fjalė tė forta pėr tė tronditur shpirtin e atyre qė e dėgjojnė. Nė mėsimet e tij, Jezusi na bėri tė njohim njė Perėndi Atė, i cili vjen tė na takojė, i fal mėkatet tona dhe kryen shenja tė mrekullueshme. Kjo na jep rehati. Por sot Jezusi na thotė qė ndoshta Zoti ka humbur shumė kohė me ne dhe kjo na ka bindur qė ne mund tė vazhdojmė si mė parė, duke bėrė tė njėjta mėkatet, sepse mėshira e Zotit ėshtė e madhe dhe e shtyn tė provojė pėrsėri me ne pafundėsisht, pėr tė rregulluar gjėrat, pėr tė kuptuar njėri-tjetrin, pėr tė falur njėri-tjetrin. Njė arsyetim i tillė nuk ėshtė njė akt besimi nė dashurinė e tij, por njė nga mėkatet mė tė rėnda qė mund tė bėjmė. Teologjia e quan atė "prezumimin e shpėtimit". Qė do tė thotė se ne e kuptojmė Zotin si njė qė do tė na shpėtojė gjithsesi edhe nėse vazhdojmė tė bėjmė komoditetin tonė pėr jetėn.
  Me fjalėt e tij tė ashpra kundėr qyteteve qė nuk janė konvertuar, Jezusi nuk dėshiron tė na trembė, por tė na shtyjė tė kemi njė besim mė tė rritur, tė vetėdijshėm se veprimet tona nuk janė pa pasoja. “Njė besim qė na tregon se ėshtė hiri i Zotit qė na shpėton, me kusht qė tė jemi tė gatshėm tė bėjmė gjithēka qė mundemi. Dhe nė ēfarė konsiston kjo mundėsi? Nė konvertim. Kjo ėshtė, njė pėrpjekje pėr tė ndryshuar mentalitetin, duke menduar ndryshe, duke parė gjėrat ndryshe dhe prandaj duke zgjedhur ndryshe. Dhe si ndryshe? Ndryshe, sipas mėnyrės sė Ungjillit, ndryshe, sipas vullnetit tė Jezusit. Pyetja jonė e vėrtetė nuk ėshtė nėse gabojmė sot apo jo, por nėse sot kemi vendosur tė ndryshojmė mentalitetin tonė apo nėse vazhdojmė deri nė fundin e hidhur me mentalitetin e dikurshėm ”.


  VA7ZHDO MEDITIMIN

  O Zot, burim i ēdo tė mirė, Ti me mirėsinė tėnde i tejkalon meritat dhe dėshirat tona , ki mėshirė pėr ne e na fal atė pėr ēka ndėrgjegjja jonė na padit e shto atė qė lutja jonė nuk pėrfshin.

 9. #129
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  15-7-2021/E ENJTĖ JAVA 15/UNGJILLI: Mt. 11, 28–30

  LUTJA: Ps 104  1 Lavdėroni Zotin e thirreni nė ndihmė Emrin e tij shpallni mes popujsh veprat e madhėrueshme tė tijat!
  5 T’ju bien nė mend mrekullitė qė bėri, mrekullitė e tija dhe gjyqet e gojės sė tij:
  8 Ai s’e harron Besėlidhjen e vet askurrė, premtimin qė ua bėri njė mijė breznive,
  9 lidhjen qė e bėri me Abrahamin dhe pėrbetimin qė i bėri Izakut.
  24 Zoti bėri tė shtohet populli i vet, e bėri mė tė fortė se armiqtė e tij.
  25 Ua shndėrroi zemrėn ta urrenin popullin e tij, tė silleshin me dredhi kundėr shėrbėtorėve tė tij.
  26 Atėherė dėrgoi Moisiun, shėrbėtorin e vet, edhe Aronin, tė zgjedhurin e vet.
  27 Me anė tė tyre bėri mrekullitė e veta, shenja tė mrekullueshme nė dheun e Kamit.  LEXIMI I UNGJILLIT: Mt. 11, 28–30

  28 Ejani tek unė tė gjithė ju qė jeni tė lodhur prej barrės sė rėndė e unė do t’ju ēlodh. 29 Merrni mbi vete zgjedhėn time e pranoni t’ju mėsoj unė qė jam zemėrbutė e i pėrvuajtur. Kėshtu do tė gjeni pushim pėr shpirtrat tuaj, 30 sepse, vėrtet, zgjedha ime ėshtė e ėmbėl e barra ime e lehtė.”


  MEDITIMI


  Kėto fjalė janė njė ngushėllim i bukur. Rregullat na shtypin; ndjenja e detyrės, veēanėrisht kur i mungon hapja ndaj tė mirės sė tjetrit, na jep njė ndjenjė mbytjeje. Urdhėrimi i Jezusit ėshtė urdhėrimi i dashurisė, i cili na ēliron. Por, siē ėshtė gjetur herė tė tjera nė Ungjillin e Mateut, Jezusi na fton urgjentisht pėr veprime konkrete: "eja", "merre zgjedhėn time", "mėso". Duhet theksuar se folja “tė mėsosh” nė gjuhėn e Ungjillit nuk do tė thotė vetėm “tė kuptosh”, por “tė ndjekėsh”, tė bėhesh dishepull nė kuptimin e plotė tė fjalės: njė qėndrim qė nuk ndikon vetėm nė inteligjencėn, por nė personin dhe jetėn "(Bruno Maggioni).
  Prandaj le tė dėgjojmė Jezusin dhe le tė marrim nė pėrgjegjėsi, me mendime dhe veprime, mesazhin e tij. Do tė bėjmė eksperiencėn qė mesaxhi i tij dhe mėsimi i i tij nuk na shtypin, por pėrkundrazi na lejojnė tė shohim jetėn me vėshtrimin e qetė tė dikujt qė ėshtė i dashur. Vetėm nė kėtė mėnyrė do tė pėrjetojmė njė jetė qė ka gjetur entuziazėm, gjiallėri, qė beson te Zoti dhe ėshtė e hapur pėr tė mirėpritur tė tjerėt nė shėrbim tė tė tjerėve.  VAZHDO MEDITIMIN

  O Zot, jepi shpirtit tim qė tė jetė i uritur pėr ty ēdo ditė.
  Zemra ime qoftė e uritur dhe gjithmonė e ushqyer me ty,
  intimiteti i shpirtit tim qoftė gjithnjė plot me ėmbėlsinė tėnde;
  shpirti im gjithmonė tė ketė etje pėr ty.
  Burimi i jetės, burimi i menēurisė dhe i shpresės, burimi i dritės sė pėrjetshme,
  ti vetėm, o Zot, je gjithmonė jeta ime,
  gjithė besimi im, pasuria ime dhe paqja.
  Nė ty shpirti im dhe zemra ime janė fiksuar,
  tė vendosur dhe tė rrėnjosur pėrgjithmonė nė mėnyrė tė pandryshueshme. Amen
  (San Bonaventura)

 10. #130
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  16-7-2021/E PREMTE JAVA 15/ Ungjilli: Mt 12, 1–8.


  LUTJA: Ps 115.


  10 Besoj edhe atėherė kur mė duhet tė them: “Jam i pafat pėr sė tepėrmi!”. 11 Nė hutimin tim kam thėnė: “Rrenacak ėshtė ēdo njeri”! 12 Si do t’ia shpėrblej Zotit pėr tė gjitha tė mirat qė m’i ka dhėnė? 13 Do tė ngre gotėn e shėlbimit e me nderim do tė thėrras Emrin e Zotit. 14 Do t’i kryej kushtet e mia bėrė Zotit nė praninė e mbarė popullit tė tij. 15 E ēmueshme ėshtė para Zotit vdekja e shenjtėrve tė tij.


  LEXIMI I UNGJILLIT: Mt 12, 1–8

  1 Nė atė kohė ‑ njė tė shtunė ‑ Jezusi kaloi nėpėr tė mbjella. Nxėnėsit e tij tė uritur, filluan tė kėpusin kallinj e tė hanė. 2 Kur i panė farisenjtė, i thanė: “Ja, nxėnėsit e tu po bėjnė ēka s’ėshtė e lejueshme tė bėhet tė shtunėn!”
  3 Jezusi u pėrgjigj: “Vallė a nuk keni lexuar ē’bėri Davidi kur u urit ai dhe shoqėruesit e tij?
  4 Si hyri nė Shtėpinė e Hyjit dhe i hėngrėn bukėt e kushtuara, qė nuk ishte e lejueshme t’i hante as ai as shoqėruesit e tij, por vetėm priftėrinjtė?
  5 Apo nuk keni lexuar nė Ligj se priftėrinjtė e prishin tė shtunėn nė Tempull nė ditė tė shtuna e nuk bėjnė mėkat? 6 E unė po ju them: ėshtė kėtu diē mė e madhe se Tempulli! 7 Ta kishit kuptuar se ē’do tė thotė fjala: ‘Dua mėshirėn e jo flinė’, nuk i kishit dėnuar kėta njerėz qė s’po bėjnė faj. 8 Biri i njeriut ėshtė me tė vėrtetė i zoti i tė shtunės!”  MEDITIMI.

  Farisenjtė janė gjithmonė tė gatshme t'i drejtojnė gishtin Jezusit dhe tė tregojnė gabimet e tij kundėr Ligjit. Pėrgjigja e tij ndaj kritikave tė tyre na lejon tė kuptojmė risinė e mesazhit tė TIJ. Nė dialog me farisenjtė, Jezusi jep njė mėsim kundėr formalizmit tė rregullave: formalizmi qė ėshtėi njė rrugė e shkurtėr nė zgjedhjen e veprimeve tė dikujt kur ngurtėsia normative prish plasticitetin e aftėsisė pėr tė dashur. Arsyetimi moralist i Farisenjve fillon nga njė koncept i fortė i mendimit teologjik tė kohės: shenjtėria e Shabatit tė kushtuar pushimit dhe pėrparėsisė sė lavdėrimit tė Zotit mbi gjithēkaje tjetėr, madje edhe mbi tė mirėn kontigjente tė atyre qė na rrethojnė. Jezusi nuk vė nė dyshim shkrimet e lashta, por ai zbriti nė tokė pėr tė dhėnė njė kuptim tė ri tė tyre. Lavdėrimi i Zotit nuk mund tė jetė nė kontrast me bėrjen e mirė tė tė afėrmit tonė, pėrkundrazi: ėshtė nė gjestet e mėshirės ndaj atyre qė na rrethojnė qė shfaqet lavdėrimi ynė ndaj Zotit.


  VAZHDO MEDITIMIN

  O Zot, nėse dera e zemrės sime do tė qėndrojė e mbyllur njė ditė, rrėzoje atė dhe hyj brenda, mos u largo.
  Nėse telat e zemrės sime nuk do tė kėndojnė emrin tėnd njė ditė, tė lutem, prit me durim, mos u largo.
  Nėse njė ditė nuk zgjohem pa thjrrjes tėnde, me zgjo me dhimbjen tende, mos u largo.
  Nėse njė tjetėr nė fronin tėnd unė do tė vendos njė ditė, ti, Zoti im i pėrjetshėm, mos u largo.
  (Rabindranath Tagore)

 11. #131
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  17-7-2021/E SHTUNĖ JAVA 15/UNGJILLI: Mt. 12, 14–21

  LUTJA: Ps 135:


  1 Lavdėroni Zotin, sepse ėshtė i mirė, sepse e amshueshme ėshtė dashuria e tij!
  23 Ai na kujtoi nė pėrvujtėrimin tonė, sepse e amshueshme ėshtė dashuria e tij!
  24 Ai na shpėtoi nga armiqtė tanė, sepse e amshueshme ėshtė dashuria e tij!
  25 Ai u jep ushqim tė gjitha gjallesave, sepse e amshueshme ėshtė dashuria e tij!
  26 Lavdėrojeni Perėndinė e qiellit, sepse e amshueshme ėshtė dashuria e tij!


  LEXIMI I UNGJILLIT: Mt. 12, 14–214

  Farisenjtė, si dolėn jashtė, mbajtėn kėshillim kundėr tij si ta vrisnin.
  15 Kur Jezusi e mori vesh, u largua prej andej. Pas tij shkuan shumė vetė dhe ai i shėroi tė gjithė. 1
  16 I urdhėroi qė tė mos e shpallnin,
  17 pėr tė shkuar nė vend fjala e Isaisė profet:
  18 “Ja shėrbėtori im, tė cilin e zgjodha,
  i Dashuri im, qė e ka pėr zemėr shpirti im.
  Nė tė do ta vė Shpirtin tim.
  Ai do t’u lajmėrojė paganėve fenė e vėrtetė.
  19 Nuk do tė kėrcėnojė as nuk do tė bėrtasė,
  askush s’do ta dėgjojė zėrin e tij nė sheshe.
  20 As kallamin e shkelur s’do ta thyejė,
  as fitilin qė veēsa tymon nuk do ta ndalė
  derisa ta ketė ēuar tė drejtėn nė fitore.
  21 Nė Emrin e tij do tė shpresojnė popujt”.  MEDITIMI


  Kėto janė fjalėt e njė kampione tė butėsisė, qė pėrputhen me profecinė e Isaisė qė lexohet nė Ungjillin e sotėm. Jezusi nuk na shpėtoi duke e ndjekur logjikėn e heroit, ai nuk bėrtiti, nuk u ngrit mbi njerėzit, por duke ecur me ne, na ka pėrgatitur njė rrugė, rrugėn e tij. I vetėdijshėm pėr dobėsitė tona, ai nuk i anuloi ose ndėshkoi ato, por i mori pėrsipėr: ėashtė misteri i mishėrimin. Njė udhėtim qė e ēoi atė nė kryq, qė ėshtė pėr ne njė shenjė e fuqishme e butėsisė dhe qė u bė njė instrument shpėtimi pėr njerėzimin.
  Kėshtu edhe ne nuk jemi thirrur qė tė jemi heroikė, qė tė bėjmė gjėra tė jashtėzakonshme, por qė tė marrim jetėn e pėrditshme, me pėrulėsi: hapa tė vegjėl konkretė do tė na ēojnė drejt njė takimi me Zotin.  VAZHDO MEDITIMIN.


  Eja, o Shpirt i Shenjtė, mė dhuro dashurinė tėnde, qė edhe sot, i nxitur nga fjala jote, tė tė kėrkoj ty nė fakte dhe nė njerėzit qė do tė takoj. Mė dhuro menēurinė tėnde, nė mėnyrė qė tė mund tė rijetoj dhe gjykoj, nė dritėn e fjalės tėnde, atė qė pėrjetova sot. Mė jep kėmbėngulje, nė mėnyrė qė tė depėrtoj me durim Mesazhi i Zotit nė Ungjill.
  (Shėn Thomas Akuini)

 12. #132
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  19-7-2021/E HĖNĖ JAVA16/ UNGJILLI: Mt. 12, 38–42

  LUTJA: Es, 15,1-3:


  “Le t’i kėndojmė Zotit, sepse mrekullisht ngadhėnjeu: kalė e kalorės plandosi nė fund t’detit!
  2 Zoti ėshtė forca dhe fuqia ime, Ai, veē Ai, mė shpėtoi! Ai ėshtė Hyji im, Atė lavdėroj! Ėshtė Hyji i atit tim, Atė e lartėsoj!
  3 Zotin askush s’e mund, Jahve emrin e ka!  LEXIMI I UNGJILLIT: Mt. 12, 38–42.

  38 Njė herė disa skribė e disa farisenj morėn fjalėn e i thanė: “Mėsues, prej teje duam tė shohim njė shenjė.” 39 Ai u pėrgjigj: “Breznia e prapė dhe lavire shenjė kėrkon! Shenjė tjetėr s’do t’i jepet pėrveē shenjės sė Jonės profet! 40 Sikurse Jona qe nė barkun e pėrbindėshit tė detit tri ditė e tri net, ashtu edhe Biri i njeriut do tė jetė nė zemrėn e tokės tri ditė e tri net. 41 Njerėzit e Ninivės do tė ngrihen Ditėn e Gjyqit bashkė me kėtė brezni dhe do ta dėnojnė, sepse ata u kthyen nė predikimin e Jonės. E ja, kėtu diē mė shumė se Jona! 42 Mbretėresha e Jugut do tė ngritet Ditėn e Gjyqit bashkė me kėtė brezni dhe do ta dėnojė, sepse ajo erdhi nga skaji i botės pėr tė dėgjuar urtinė e Salomonit, dhe ja, diē kėtu mė shumė se Salomoni!”  MEDITIMI.

  Jezusi tani ėshtl njohur dhe ka kryer shumė mrekulli qė kanė tėrhequr interesin e turmave dhe kundlėrshtimin e Farisenjve. Kėta tė fundit tani janė tė pakėnaqur dhe kėrkojnė tė shohin njė shenjė. Ne e dėnojmė instinktivisht kėtė qėndrim dhe pėrgjigjja e hidhėruar e Jezusit nuk ėshtė pėr t'u habitur. Por a nuk i jep kjo pyetje zė njė mendimi qė ėshtė gjithashtu i yni? Dhe cili ėshtė ndryshimi midis pretendimit tė farisenjve dhe kėrkesės pėr shėrimin e disa njerėzve tė sėmurė qė janė afruar me Jezusin? Mbi tė gjitha, edhe ata donin njė shenjė prej tij, domethėnė tė shėroheshin.
  Ne tė gjithė e ndiejmė thellė nevojėn qė Zoti tė shfaqet me hirin e tij nė jetėn tonė. Por nuk ėshtė e njejtė gjė "tė dėshirosh" dhe "tė pretendosh".
  Dėshira vjen nga mungesa e diēkaje dhe bėn tė pranojmė gjithēka qė tė na e jepet. Tė sėmurėt qė vijnė tek Jezusi tė etur pėr shėrim janė tė hapur pėr tė pranuar ēdo gjest qė ai do tė kishte bėrė ndaj tyre dhe ata janė nė gjendje ta njohin atė si Zot nė kėtė: besimi i tyre i shpėton. Nė vend tė kėsaj, tė pretendosh diēka do tė thotė tė imponosh me forcė njė ide dhe tė hedhėsh gjithēka qė largohet prej saj. Kėshtu qė ju mund ta gjeni veten duke i dhėnė ultimatume Zotit: nėse nuk mė jep atė qė dua, nėse nuk i jep paqe sėmundjes time, nėse nuk po mė dėgjon, atėherė nuk je me tė vėrtetė Zoti i mėshirshėm si thuhet qė je ... pra pėr ēfarė mund tė mė shėrbesh ti? Kėshtu farisenjtė, me pyetjen e tyre, tregojnė se ata nuk duan ta njohin Zotin, por duan tė imponojnė vizionin e tyre nė atė qė Zoti duhet dhe mund tė bėjė.
  Jezusi na kėrkon tė pėrdorim logjikėn e dėshirės, e cila ėshtė ajo e besimit. Nė fakt, vetėm besimi mund tė na lejojė tė mirėpresim vdekjen dhe ringjalljen dhe tė njohim nė to shenjėn e dashurisė pėr njė Zot qė pėrmbys tė gjitha pritjet tona, e bėn veten tė qėndrueshėm dhe pastaj kapėrcen vdekjen, dhe kjo pėr tė shpėtuar jetėn tonė.  VAZHDO MEDITIMIN.

  Shpirt i Shenjtė, mos le tė shqetėsohen zemrat tona, na siguro nė errėsirat tona, na jep gėzim, dhe ne do tė presim nė heshtje dhe paqe qė drita e Ungjillit tė vijė mbi ne. O Jezu Krisht, nė thellėsitė tona ti e dallon kėtė pritje soditėse: njė etje na mbush shpirtin, po braktis veten nė Ty. O Jezus, shpresa jonė, edhe pse kuptojmė pak pėr Ungjillin, na lejo tė zbulojmė se ēfarė pres nga ne. O Jezu Krisht, nė lutje fjalėt tona tė dobėta shpesh kanė vėshtirėsi pėr tė shprehur dėshirėn tonė pėr bashkėsi me ty, por ti tashmė na mirėpret. Amen
  (Vėllai Roger de Taizé)

 13. #133
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  20-7-2021/E MARTE JAVA16/UNGJILLI: Mt 12, 46–50.

  LUTJA: Dal 15, 8–17


  9 Thoshte armiku: “I sulem pas, do ta zė; do ta ndaj prenė; shpirti do tė mė ngopet, do tė vringėlloj shpatėn, dora ime do t’i vrasė”!
  10 I fryve detit e deti i mbuloi! U zhdukėn si plumbi nė ujėrat e pėrfrigueshme.
  12 Ti shtrive dorėn, toka i pėrpiu!
  13 Hiri yt e pėrcolli kėtė popull qė Ti e shpėrbleve;
  i prin me fuqinė tėnde nė banesėn tėnde tė shenjtė.  LEXIMI I UNGJILLIT: Mt 12, 46–50.

  46 Ndėrsa ai ende po i predikonte popullit, pėrjashta prisnin nėna e tij e vėllezėrit dhe po e kėrkonin tė flisnin me tė.
  47. Dikush i tha: [“Shih! Nėna jote dhe vėllezėrit e tu presin jashtė dhe dėshirojnė tė flasin me ty.”]
  48 Ai iu pėrgjigj atij qė e lajmėroi:
  “Kush ėshtė nėna ime dhe kush janė vėllezėrit e mi?”
  49 E shtriu dorėn e vet drejt nxėnėsve tė vet e tha:
  “Ja, nėna ime e vėllezėrit e mi!
  50 Sepse vėllai im, motra ime e nėna ime ėshtė ai qė kryen vullnetin e Atit tim qė ėshtė nė qiell.”  MEDITIMI

  Na befason pozicionin e Marisė nė lidhje me djalin e saj. Le ta imagjinojmė Jezusin tė rrethuar nga njerėzit dhe nėnėn e tij qė donte tė fliste me tė. Maria nuk pretendon njė vend tė privilegjuar qė, nė logjikėn tonė njerėzore, ajo gjithashtu mund ta meritonte. Jo, sepse ajo, Birin e Zotit nuk e pranoi vetėm njė herė nė "Po" tė saj tė Lajmėrimit, por nė ēdo hap tė misionit tė tij tokėsor. Dhe kėshtu Maria pranon qė jeta e Jezusit, dhe gjithashtu vdekja e tij, tė jenė njė dhuratė pėr tė gjithė njerėzimin.
  Pas kėsaj, le tė shqyrtojmė atė qė thotė Jezusi. Ai nuk po refuzon nėnėn dhe vėllezėrit e tij, por e shtrin konceptin nga familja natyrore nė familjen shpirtėrore. Na tregon se ēdo dishepull thirret tė bėhet nėna e Zotit, t'i japė atij trupin nė jetėn e tij, nė historinė e tij. Dhe mėnyra pėr tė hyrė nė kėtė marrėdhėnie tė thellė ėshtė tė bėhet vullneti i Atit. Pra, ne shohim qė Jezusi nuk po e "pret" nėnėn e tij, sepse nė fakt, Maria ėshtė sigurisht pjesė e familjes shpirtėrore, pasi e gjithė jeta e saj ėshtė orientuar tė veprojė duke e dhėnė njė pėrgjigje thirrjes sė Zotit.
  Ne jemi dishepujt drejt tė cilėve Jezusi shtrin dorėn: ne jemi tė ftuar tė ndjekim shembullin e Marisė dhe tė veprojmė sipas asaj qė Zoti na thėrret tė bėjmė, pėr t'u bėrė njė familje tė vetme nė Krishtin.  VAZHDO MEDITIMIN

  Zot, na mėso tė mos e duam veten,
  tė mos duam vetėm tė dashurit tanė,
  tė mos duam vetėm ata qė na duan.
  Dhe mos lejo mė, o Zot,
  tė jetojmė tė lumtur vetėm.
  Na bėj tė ndiejmė ankthin e mjerimit universal,
  dhe na ēliro nga egoizmi ynė.
  (Raoul Follereau)

  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ninoenina : 19-07-2021 mė 05:05

 14. #134
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  21-7-21/E MERKURE JAVA 16/UNGJILLI: Mt, 13, 1–9.


  LUTJA: Ps 77.


  Dėgjoje me kujdes, populli im, mėsimin tim,
  vėru vesh fjalėve tė gojės sime.
  2 Po e hap gojėn time pėr tė mėsuar me shėmbėlltyra,
  do t’ju tregoj fshehtėsi tė kohėve tė shkuara.
  3 Ato qė dėgjuam e mėsuam,
  ēka na treguan etėrit tanė,
  4 nuk do t’i fshehim para fėmijėve tė tyre,
  do t’i kalojmė gojė mė gojė nė breznitė e ardhshme
  lavditė e Zotit e mrekullitė e tija,
  veprat e bindshme qė ai bėri.  LEXIMI I UNGJILLIT: Mt, 13, 1–9.

  1 Atė ditė Jezusi doli prej shtėpisė dhe u ul tė rrijė buzė detit. 2 Njė turmė e madhe populli ngarendi tek ai kėshtu qė hipi nė barkė e u ul ndenjur, kurse mbarė populli zuri vend nė breg. 3 U foli pėr shumė gjėra nė shėmbėlltyra. Kėshtu u tha: 4 “Doli mbjellėsi pėr tė mbjellė. Ndėrsa po mbillte, disa kokrra ranė pranė udhės, erdhėn shpendėt dhe i hėngrėn. 5 Disa ranė nė zallinė, ku kishte pak dhe. Mbinė shpejt, sepse nuk e kishin tokėn e thellė. 6 Porse, kur doli dielli, u vyshkėn prej vapės dhe u thanė, pse nuk kishin rrėnjė.
  7 Disa tė tjera ranė nė ferra. Ferrat u rritėn e ua zunė frymėn. 8 Kurse disa tė tjera ranė nė tokė tė mirė e ato dhanė fryt: njėra njėqindfish, tjetra gjashtėdhjetėfish e tjetra tridhjetėfish. 9 Kush ka veshė, le tė dėgjojė!”  MEDITIMI

  Kapitulli 13 tė ungjillit tė Mateut ėshtė pėrbėrė nga shėmbylltyra. Shumė njerėz e njohin kėtė: fara ėshtė Fjala dhe nė dheun e ndryshėm identifikohen mėnyra tė ndryshme tė pranimit tė saj dhe vėnies sė saj (ose jo) nė praktikė. Skenari i paraqitur nga Jezusi ėshtė mjaft katastrofik: nė tre raste mbi katėr, mbjellja nuk ėshtė e suksesshme. Dhe ne e dimė qė ai vetė, nė predikimin e tij, tashmė u pėrplas me zemrat e shurdhėr ndaj mėsimeve tė tij. Megjithatė, mesazhi i fundit i shėmbėlltyrės ėshtė jashtėzakonisht pozitiv: atje ku Fjala zė rrėnjė, korrja ėshtė e bollshme. Ne instinktivisht dėshirojmė njė jetė tė lehtė dhe tė lumtur. Krishti na thotė se ekzistojnė vėshtirėsi, se e keqja banon nė botė, se ndjekja e mėsimeve tė tij ndonjėherė ėshtė e vėshtirė dhe e mėrzitsme. Megjithatė, nėse si mbjellėsi japim gjithēka, pa bėrė shumė llogaritje tė kostos-pėrfitimit, dhe gjithashtu pranojmė dėshtimet e pėrpikta tė misionit tonė, ne mund tė sjellim fryte. Dhe kjo ėshtė pikėrisht ajo qė Jezusi bėri, deri nė dhuratėn e jetės sė tij. Prandaj shėmbėlltyra na ofron njė mesazh shprese nė misionin tonė si tė krishterė. Dhe Jezusi gjithashtu na ofron njė tjetėr: pavarėsisht nga tė gjitha kufizimet tona, nga thatėsia jonė, nga paqėndrueshmėria, nga tundimet, ka nė secilin prej nesh njė tokė pjellore pėr Fjalėn e Zotit. Nesė e vėmė atė nė dispozicion tė Zotit, ai do tė bėjė mrekulli me ne, mė shumė sesa mund tė imagjinojmė: "njėqind, gjashtėdhjetė, tridhjetė pėr njė".


  VAZHDO MEDITIMIN

  Zot, a nuk ėshtė gjithmonė nė humbje krijimi yt?
  Frutat nuk janė kurrė tė ngjashme me bollėkun e mbjelljeve.
  Burimet pėrhapin ujė.
  Dielli lėshon njė dritė tė madhe.
  bujaria jote mė mėson madhėshtinė e zemrės.
  Madhėshtia jote mund tė ndėrpresė poshtėrsinė time.
  Duke parė dhuruesin bujar dhe duarhapur,
  mė lejo tė dhuroj pa rezerva,
  si biri i njė mbreti, si bir i Zotit.
  (Dom Hélder Camara)

 15. #135
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  22-7-2021/E ENJTE JAVA 16 FESTA E M.Magdalene/UNGJILLI: Gj.20, 1.11–18.

  LUTJA: Ps 62.


  2 O Hyj, Hyji im je ti, qė nė agim tė kėrkoj. Ka etje pėr ty shpirti im, ty tė dėshiron trupi im, si toka e shkretė, e thatė, e paujė,
  3 kėshtu erdha nė Shenjtėroren tėnde pėr ta parė fuqinė tėnde e lavdinė tėnde.
  4 Sepse mė e mirė ėshtė dashuria jote se jeta: buzėt e mia do tė tė lavdėrojnė.  LEXIMI I UNGJILLIT: Gj. 20, 1.11–18.

  1 Ditėn e parė tė javės, nė mėngjes, ende pa dalė drita, erdhi Maria Magdalenė te varri dhe pa se guri ishte hequr prej varrit.
  11 Maria qėndroi jashtė te varri dhe qante. Ashtu, duke qarė, u pėrkul e shikoi nė varr. 12 Pa dy engjėj tė veshur me petka tė bardha ndenjur nė atė vend, ku qe trupi i Jezusit ‑ njėri te koka e tjetri te kėmbėt. 13 Ata i thanė: “Pse po qan, moj burrneshė?” Ajo u pėrgjigj: “E morėn Zotėrinė tim e nuk di ku e vunė.” 14 Si tha kėshtu, u soll prapa e pa Jezusin nė kėmbė, por nuk dinte se ishte Jezusi. 15 Jezusi i tha: “Pse po qan, moj fisnike? Kė po kėrkon?” Ajo, duke kujtuar se ėshtė kopshtari, i tha: “Zotėri, nėse e ke marrė ti, mė trego ku e vure e tani po e marr unė.” 16 “Mari!” ‑ i tha Jezusi. Ajo u kthye e i tha hebraisht: “Rabbuni!” (‑ qė do tė thotė Mėsues). 17 Jezusi i tha: “Mos u ngarrit me mua, se ende nuk u ngjita tek Ati, por shko te vėllezėrit e mi e thuaju: Po ngjitem tek Ati im e Ati juaj, tek Hyji im e Hyji juaj.” 18 Maria Magdalenė shkoi dhe u lajmėroi nxėnėsve se e pa Zotėrinė dhe se i tha kėto fjalė.  MEDITIMI

  Tregimet e Ringjalljes sė Jezusit janė paksa tė vėshtira, ėshtė e vėshtirė komentimi i Ringjalljen. Por le tė pėrpiqemi tė ndjeshėm. Maria e Magdalas qan. Ajo qan pėr vdekjen e Jezusit, sepse "ata e kanė marrė me vete" dhe dėshpėrimi i saj bėn qė tė qajė mbi njė varr tė zbrazėt. Maria e Magdala-s jemi ne qė qajmė sepse jemi zhytur nė njė realitet qė na bėn tė vuajmė, sepse ndihemi tė pashpresė.
  Ndėrsa Maria ėshtė nė tė vėrtetė te varri, nė lot, dy engjėj shfaqen. Ungjilli thotė se ata ishin me "rroba tė bardha": mund tė mendohet se njė takim i tillė ishte dhe ėshtė i rallė. Por kjo paraqitje nuk mjafton pėr ta “bėrė Marinė tė dyshimtė”: ajo, e marrė nga dhimbja, u pėrsėrit kėtyre tė huajve, tė cilėt e pyesin pėr lotėt e saj, cili ėshtė realiteti i fakteve. Pastaj ajo sheh njė individ tė tretė dhe ende hutohet, e merr atė pėr dikė tjetėr, dėshiron tė gjejė njė zgjidhje praktike.
  Maria e Magdala-s jemi ne qė, tė lidhur fort me realitetin, me mundim pyesim se ēfarė mund tė bėjmė, me forcėn tonė, pėr t'i dhėnė fund dhimbjes sonė.
  Momenti i fundit ėshtė momenti i hirit... Jezusi e thėrret atė me emėr. Jezusi na thėrret me emėr. Ėshtė pėrparėsia e tė dėgjuarit mbi vizionin: tė thirresh me emėr do tė thotė tė ndihesh i njohur dhe i dashur. Dhe kjo na nxit pėr konvertimin ("u kthye"). Le tė imagjinojmė si shkėlqejnė sytė e Marisė duke u mbushur me dritė, si zemra e saj mbushet me gėzim ndėrsa ajo njeh Mjeshtrin dhe ka njė shije tė Ringjalljes. Pėrballė Rabbit ajo njeh qė Ai i mban premtimet e tij, njė gėzim i mundshėm e mbush jetėn e saj. Maria e Magdala-s, falė takimit me Masterin, mund tė dalė nga varri i vuajtjeve dhe t'i pėrmbahet thirrjes sonė, e cila ėshtė t'u sjellė tė tjerėve shpresėn e mesazhit tė krishterė.


  VAZHDO MEDITIMIN

  Vonė tė kam dashur,

  bukuria kaq e vjetėr dhe kaq e re,

  vonė tė kam dashur.

  Ti ishe brenda meje, dhe unė isha jashtė.

  Dhe atje po tė kėrkoja.

  I deformuar, unė hodha veten

  mbi format e bukura tė krijesave tuaja.

  Ti ishe me mua

  por unė nuk isha me ty.

  Ti me thirre mua,

  dhe thirrja juaj

  mė ka shpuar shurdhėsinė.

  (Shėn Augustini)
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ninoenina : 21-07-2021 mė 04:18

 16. #136
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  23-7-2021/E PREMTE java 16/UNGJILLI: Gj, 15, 1-8.


  LUTJA: Ps 33.


  2 Pėrherė do ta bekoj Zotin,
  nė gojėn time pėrherė lavdi i tij.
  3 Shpirti im mburret nė Zotin:
  le tė dėgjojnė tė pėrvuajturit e le tė gėzohen.
  4 Bashkė me mua jepni lavdi Zotit,
  le ta lartėsojmė sė bashku Emrin e tij.
  5 E kėrkova Zotin e ai mė dėgjoi
  edhe mė ēliroi nga ēdo frikė qė pata.
  6 Shikojeni atė e do tė ndriēoheni
  fytyra juaj nuk do tė turpėrohet.
  7 Ja, ky skamnor e thirri nė ndihmė e Zoti e dėgjoi
  dhe e shpėtoi nga tė gjitha vuajtjet e tija.


  LEXIMI I UNGJILLIT: Gj, 15, 1-8.
  1 “Unė jam hardhia e vėrtetė, e im Atė ėshtė vreshtari.
  2 Ēdo shermend nė mua, qė nuk jep fryt, Ai e pret,
  kurse secilin qė jep fryt, Ai e pastron, qė tė japė mė shumė fryt.
  3 Tashmė ju jeni tė pastruar me anėn e fjalės qė ju thashė.
  4 Banoni nė mua sikurse edhe unė nė ju.
  Sikurse shermendi nuk mund tė japė fryt prej vetvetes,
  i shkėputur prej hardhisė, po ashtu as ju, nėse nuk mbeteni nė mua.
  5 Unė jam hardhia, ju jeni shermendet.
  Kush mbetet nė mua e unė nė tė,
  ai jep shumė fryt, sepse pa mua s’mund tė bėni asgjė.
  6 Nėse ndokush nuk mbetet nė mua,
  hidhet jashtė porsi shermendi i prerė e thahet.
  Tė tillėt i bashkojnė, i qesin nė zjarr e digjen.
  7 Nėse mbeteni nė mua, dhe, nėse fjalėt e mia qėndrojnė nė ju,
  kėrkoni gjithēka tė doni dhe do t’ju jepet.
  8 Me kėtė gjė lavdėrohet im Atė:
  nėse jepni shumė fryt e dėftoheni nxėnės tė mi.  MEDITIMI.

  Sot na kėrkohet tė "qėndrojmė", qė tė "mbetemi) d.m.th. kjo ka ndėr kuptimet e saj gjithashtu "rrimė gjatė me kalimin e kohės". Kjo na bėn tė reflektojmė pėr tė jetuar besimin si njė seri takimesh pak a shumė sporadike me Zotin. Jezusi na mėson se vetėm duke pėrdorur vazhdimisht Fjalėn e tij, do tė jemi nė gjendje tė jemi tė krishterė tė aftė tė japin fryte. Dhe nė misionin tonė nuk jemi vetėm, sepse ai vetė premton tė mbetet nė ne. Nėse e lidhim veten tonė me Zotin nė njė dinamikė tė lutjes sė gjallė, gjithmonė mund tė kthehemi tek ai pėr tė gjetur limfėn qė na jep jetė.
  Sidoqoftė, ndodh qė, edhe nėse jemi degė tė lidhura me hardhinė dhe frytdhėnėse, duhet tė kalojmė nėpėr njė krasitje. Ne kemi bėrė gjithēka "si duhet", megjithatė jemi pėrballur me refuzime, pengesa, zgjedhje tė vėshtira. Pse na e bėn Zoti kėtė? Ai na tregon qartė se ai dėshiron qė ne tė japim "mė shumė fryte". Zoti sheh mė larg se ne dhe ka plane pėr ne qė nuk janė gjithmonė tė qarta pėr ne. Ajo qė na duket njė prerje, ėshtė pėrkundrazi vullneti i tij pėr tė na forcuar, pėr tė na shtyrė mė tej nė rrugėn tonė. Pėrballė kėsaj, nga ne ende kėrkohet tė qėndrojmė te Zoti, tė kemi besim tek ai dhe te fjala e shpallur, e cila ėshtė e aftė tė pastrojė zemrėn tonė tė hutuar.  VAZHDO MEDITIMIN

  O Zot Jezus, megjithėse jemi bėrė -pėr tė dalur nga vetja, dhe pėr tė shijuar gėzimin dhe dashurinė nė kėtė eksod , eksodi na frikėson. Pėr kėtė ne lehtė zgjedhim tė qėndrojmė tė ulur nė vetė-referencėn e sigurt, por tė trishtuar. Na jep, Zot, kurajėn e gėzimit njė zemėr qė di tė rrezikojė toka tė reja ide tė reja, takime tė reja. Jepi dashurisė sonė tė jetė nė ngjashmėrinė e dashurisė Trinitare, njė dashuri qė merret dhe bėhet dhuratė.
  (Robert Cheaib)
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ninoenina : 22-07-2021 mė 10:02

 17. #137
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  24-7-2021/E SHTUNE JAVA 16/UNGJILLI: Mt, 13, 24–30.


  LUTJA: Ps 49.


  1 Flet Zoti, Hyji i hyjnive dhe e thėrret tokėn qė ku lind dielli e deri ku perėndon.
  2 Nga Sioni, shkėlqim bukurie, Hyji ndriēon!
  5 “Bashkoni para meje besimtarėt e mi, qė me fli lidhėn Besėlidhjen me mua”!
  6 Qiejt shpallin drejtėsinė e tij sepse Hyji ėshtė gjykatės!
  14 Kushtoji Hyjit fli falenderimi dhe zbatoja Hyjit kushtet e tua,
  15 e mė thirr nė ditėn e travajit: unė do tė tė shpėtoj e ti mė jep lavdinė”!  LEXIMI I UNGJILLIT: Mt, 13, 24–30.
  24 U tregoi edhe njė shėmbėlltyrė tjetėr: “Mbretėria e qiellit ėshtė e ngjashme me njeriun qė mbolli farė tė mirė nė arėn e vet. 25 Ndėrkohė qė njerėzit po flinin, erdhi armiku i tij, mbolli egjėr nėpėr grurė e shkoi. 26 Kur u rritėn tė mbjellat dhe lidhėn frytin, atėherė u duk edhe egjra. 27 Shėrbėtorėt iu afruan tė zotit tė shtėpisė dhe i thanė: ‘Zotėri, a nuk mbolle farė tė mirė nė arėn tėnde? Nga doli, pra, egjra? 28 Ai u pėrgjigj: ‘Armiku e bėri kėtė!’Atėherė i thanė shėrbėtorėt: ‘A tė shkojmė e ta mbledhim?’ 29 Jo ‑ u pėrgjigj ai ‑ se duke e mbledhur egjrėn druaj se, bashkė me tė, nxirrni edhe grurin! 30 Lėrini tė rriten bashkė deri nė tė korra. Nė kohė tė korrjes do t’u them korrėsve: mblidhni mė parė egjrėn dhe lidheni nė duaj pėr ta djegur e grurin mblidheni nė drithnikun tim!’“  MEDITIMI.
  Kjo shėmbėlltyrė ėshtė nė vazhdimėsi me atė tė mbjellėsit, qė Jezusi sapo u shpjegoi turmave. Prandaj ėshtė e qartė se situata e paraqitur nė fillim tė kėsaj shėmbėlltyre tė re shpreh njė tė vėrtetėn: fara e mirė nga toka e mirė. Dhe pėr kėtė nuk ėshtė pėr t'u habitur qė "mbretėria e qiellit" bėhet njė realitet atje ku njė farė e mirė bie nė njė tokė tė mirė sepse atje Fjala zė rrėnjė, dhe e mira mund tė realizohet. Por ne nuk mund tė ndalemi kėtu: situata ėshtė mė komplekse: kėtu njė armik ndėrhyn pėr tė mbjellė barėra tė kėqija, pėr tė pėrzier barėrat e kėqija me grurė. Krishti ėshtė i vetėdijshėm pėr tė keqen qė pengon realizimin e sė mirės dhe nuk e fsheh atė.
  Fjalėt e Papa Franēeskut, qė komentojnė kėtė shėmbėlltyrė, janė shumė tė qarta: “Ungjilli paraqet dy mėnyra tė veprimit dhe tė jetuarit nė histori: nga njėra anė, vėshtrimi i Zotit; nga ana tjetėr, vėshtrimi i shėrbėtorėve. Shėrbėtorėt kujdesen pėr njė fushė pa barėrat e kėqija, mjeshtri kujdeset pėr grurin e mirė. Zoti na fton tė marrim vėshtrimin e tij, atė qė ngulet mbi grurin e mirė, dhe e di ta mbajė atė edhe midis barėrave tė kėqija. Ata qė kėrkojnė pėr kufizimet dhe defektet e tė tjerėve, nuk bashkėpunojnė mirė me Zotin: me tė bashkėpunojnė ata qė dinė tė njohin tė mirėn qė rritet nė heshtje nė fushėn e Kishės dhe tė historisė, duke e kultivuar atė deri nė pjekuri. Dhe atėherė do tė jetė Zoti, dhe vetėm Ai, qė do tė shpėrblejė tė mirėt dhe do tė ndėshkojė tė pabesėt".  VAZHDO MEDITIMIN
  O Mari, jepu zėrave tanė kadencėn e hallelujave tė Pashkėve. Zhyt me ėndrra rėrat e realizmit tonė. Na bėj bashkėpunėtorėt e atyre qė kultivojnė utopitė e ngrohta
  sepse nga tė ēarat e tyre tė rrjedhė shpresa nė botė. Na ndihmo ta kuptojmė qė tė tregojmė sythat qė mbijnė nė degė tė pemėve, vlen mė shumė sesa tė qajmė mbi gjethet qė bien.Dhe fus nė ne sigurinė e atyre qė tashmė shohin Lindjen qė digjet nė rrezet e para tė diellit.
  (Don Tonino Bello)

 18. #138
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  26-7-2021/E HĖNĖ JAVA 17/UNGJILLI: Mt, 13, 16–17

  Shenjtėrit Joakjm dhe Anna

  LUTJA: Ps 106.

  19 E punuan njė viē nė Horeb,
  adhuruan njė shtatore metali.
  20 E ndėrruan Hyjin e tyre
  me truporen e njė kau qė ha sanė.
  21 Harruan Hyjin qė i shpėtoi,
  qė bėri mrekulli nė Egjipt,
  22 punė tė madhėrishme nė dheun e Kamit,
  emnesė nė Detin e Kuq.
  23 Mendoi Hyji farėn t’ua shuante,
  por iu lut Moisiu, i zgjedhuri i tij,
  ndėrmjetėsoi pėrpara fytyrės sė tij
  pėr ta ngurruar zemėrimin e tij,
  e dėgjoi e nuk ua treti farėn.  LEXIMI I UNGJILLIT: Mt, 13, 16–17


  16 “Lum sytė tuaj qė shohin e veshėt tuaj qė dėgjojnė!
  17 Pėrnjėmend po ju them; shumė profetė e tė drejtė
  dėshiruan tė shohin ēka ju po shihni, por nuk e panė,
  tė dėgjojnė ēka ju po dėgjoni e nuk e dėgjuan”.  MEDITIMI

  Jezusi takoi dhe shėroi disa njerėz tė sėmurė, pėrfshirė tė verbėrit dhe tė shurdhėrit. Megjithatė, me kėtė tani nuk po na kujton tė jemi mirėnjohės pėr shėndetin tonė fizik, pėr shikim tė mirė dhe dėgjim tė mirė. Pėrkundrazi, ai dėshiron tė na bėjė tė vetėdijshėm pėr fatin tonė, sepse sot kemi mundėsinė tė lexojmė Fjalėn e tij, tė etur pėr tė kuptuar mesazhin e saj. Shumė njerėzve ende u mungon dhurata e besimit, shumė do tė dėshironin tė gjenin njė Fjalė tė Jetės, por nuk janė nė gjendje ose nuk janė nė gjendje tė hapen para Ungjillit. Nė vend tė kėsaj, edhe pa merita tė veēanta, na jepet mundėsia ta dėgjojmė dhe ta shohim Fjalėn e tij tė realizuar tek ata qė e vėnė nė praktikė. Na lejohet tė jemi nė gjendje tė kuptojmė rėndėsinė e saj pėr jetėn tonė, tė njohim vlerėn e saj. Kjo sigurisht kėrkon njė pėrfshirje nga ana jonė, kėrkon angazhim sepse Ungjilli na sfidon, megjithatė Krishti na quan "tė bekuar", tė lumtur. Dhe ai nuk gabon: nė fakt ne e dimė lumturinė qė gjallėron zemrėn tonė kur Fjala na prek dhe bėhet pjesė e jetės sonė.  VAZHDO MEDITIMIN  Atė, le tė jesh adhuruar gjithmonė e kudo, pėr dashurinė tėnde tė vėmendshme dhe besnike, qė nuk i lė asnjė ditė rastėsisė dhe qė na vėzhgon nė ēdo moment.
  Atė, le tė jesh adhuruar nė tė gjithė njerėzit qė mbajnė imazhin tėnd nė inteligjencėn e tyre,
  nė vullnetin e tyre tė lirė, nė aftėsinė e tyre pėr tė dashur, dhe pėr tė dhėnė veten e tyre.
  Atė, le tė jesh adhuruar kudo nė Ungjill; nė fjalėn e thėnė nė Birin tėnd tė vetėm Jezusin,
  qė na transmetohet nga Shpirti yt i dashurisė: le tė jesh me tė vėrtetė adhuruar, o Atė i jetės time!.
  (At Zhan Galot)
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ninoenina : 25-07-2021 mė 10:52

 19. #139
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  27-7-2021/E MARTE JAVA 17/UNGJILLI: Mt 13, 36–43.


  LUTJA: Ps 102.

  8 Zoti ėshtė i mirė e i mėshirshėm, i ngadalshėm nė zemėrim e shumė i dashur.
  9 Nuk zemėrohet gjithherė as s’e mban hidhėrimin pėr jetė tė jetės.
  10 Nuk sillet me ne sipas mėkateve tona as nuk na shpaguan sipas tė kėqijave tona.
  11 Sepse sa ėshtė lartėsia e qiellit mbi tokė, aq e madhe ėshtė mėshira e tij ndaj atyre qė i druajnė.
  12 Sa ėshtė lindja larg perėndimit aq larg i hedh prej nesh fajet tona.
  13 Sikurse baba ka dhimbje pėr fėmijėt e vet, ashtu Zoti ka dhimbje pėr ata qė e druajnė.  LEXIMI I UNGJILLIT: Mt 13, 36–43.

  36 Atėherė e shpėrndau turmėn dhe hyri nė shtėpi. Nxėnėsit iu afruan dhe e pyetėn: “Na e shtjello shėmbėlltyrėn e egjrės sė arės.”
  37 Ai u pėrgjigj: “Ai qė e mbjell farėn e mirė, ėshtė Biri i njeriut.
  38 Ara ėshtė bota. Fara e mirė janė ata qė i pėrkasin Mbretėrisė. Egjra paraqet ata qė i pėrkasin Qoftėlargut.
  39 Armiku qė mbolli egjrėn ėshtė djalli. Korrja ėshtė mbarimi i botės. Korrtarėt janė engjėjt.
  40 Siē mblidhet egjra e digjet nė zjarr, kėshtu do tė ndodhė nė mbarimin e botės.
  41 Biri i njeriut do t’i dėrgojė engjėjt e vet pėr t’i mbledhur nė Mbretėrinė e tij tė gjithė ngashnjyesit dhe ata qė bėjnė keq,
  42 e do t’i hedhin nė furrė tė ndezur, ku do tė jetė vaj e kėrcėllim dhėmbėsh.
  43 Kurse tė drejtėt, atėherė, do tė shndrisin porsi dielli nė Mbretėrinė e Atit tė tyre.  MEDITIMI

  Dishepujt nė njė moment intimiteti e pyesin Jezusin qė tė shpjegojė diēka qė nuk kishin kuptuar nga shėmbėlltyra dhe e bėnė qė ajo tė kumbojė edhe njė herė. Jezusi pastaj filloi tė shpjegojė Fjalėn e sapo shpallur. Ne tashmė mund tė vėrejmė njė gjė tė rėndėsishme: Zoti po na pret gjithnjė dhe ėshtė i durueshėm ndaj ngurtėsive tona tė mendjes dhe shpirtit. Le tė pėrfitojmė nga momentet e intimitetit me tė: ne do tė gjejmė njė Zot tė disponueshėm, tė hapur pėr ta bėrė veten tė kuptueshėm nga ne.
  Nė shpjegimin e tij, Jezusi flet qartė, por ai gjithashtu pėrdor terma shumė tė ashpėr. Shėmbėlltyra e barėrave tė kėqija tregon durimin e mėshirshėm tė Zotit, i cili me gjithė dashurinė e tij pėr kallinjtė e mirė tė grurit, nuk e lė veten tė trembet dhe shpėrqendrohet nga prania e barėrave tė kėqija pėrreth. Por gjithashtu, duke folur nė njė mėnyrė shumė tė qartė pėr ne dhe pėr veprimet tona, Jezusi na fton mė fjalė tė qartė, qė tė mos shfrytėzojmė mėshirėn e Atit ndaj tė metave tona pėr tė lėnė tė rritet egra e mbjellė nga i ligu. Pėrkundrazi, kushdo qė e di qė ka rrėnjė nė tokėn e bėrė pjellore nga mėshira e marrė, duhet tė jetė vetėm frytdhėnės dhe tė marrė pjesė nė shumėfizimin e sė mirės. Dhe atėherė shpėrblimi do tė jetė i madh nė mbretėrinė e qielli


  VAZHDO MEDITIMIN

  Ruaje Fjalėn: dhe do tė japesh fryt! Ruaje fjalėn e Zotit nė zemėr, midis mendimeve mė tė ndryshme, nė ngatėrrimin e dėshirave ... Na mėso, Zot Jezus,
  tė ruajmė Fjalėn tėnde dhe tė mos e harxhojmė jetėn qė ke pėrhapur nė ne, qė tė mos harxhojmė gjallėrinė e saj. Na mėso tė bėjmė tė lindin ēdo gjest, ēdo zgjedhje, ēdo fjalė nga dėgjimi i saj i kujdesshėm, nė mėnyrė qė si drita ajo mund tė shndritė, duke ndriēuar botėn, marrėdhėniet, veten, tė tjerėt. Amen
  (Motra Mariangela Tassielli)

 20. #140
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  28-7-2021/MERKURE JAVA 17/UNGJILLI: Mt 13, 44–46/

  LUTJA: Ps 98.
  2 I madh ėshtė Zoti nė Sion, i madhėrueshėm mbi tė gjithė popujt.
  3 Le ta lavdėrojnė Emrin tėnd tė madh e tė tmerrshėm, sepse ėshtė i shenjtė.
  4 Mbreti i pushtetshėm e do tė drejtėn: ti ke caktuar ē’ėshtė e drejtė, gjyq e drejtėsi ti i ushtron nė Jakobin.
  5 Lartėsojeni Zotin, Hyjin tonė, bini pėrmbys para shtrojės sė kėmbėve tė tija, sepse ėshtė i shenjtė.  LEXIMIT I UNGJILLIT: Mt 13, 44–46


  44 “Mbretėria e qiellit ėshtė e ngjashme me thesarin e fshehur nė arė: njeriu qė e gjen, e fsheh prapė, dhe, plot gėzim, shkon, shet gjithēka ka dhe e blen atė arė. 45 Pastaj Mbretėria e qiellit i pėrngjan tregtarit qė kėrkon perla tė ēmueshme.
  46 Kur gjen njė perlė me vlerė tė madhe, shkon, shet gjithēka ka dhe e blen atė perlė.


  MEDITIMI.

  Edhe njė herė Jezusi pėrdor imazhe shumė tė bulur pėr tė pėrcjellė mėsimet e tij. Dy personazhe takohen me njė histori tė ngjashme: ata gjejnė njė pasuri, njohin vlerėn e saj, shesin gjithēka pėr ta marrė atė. Po pse ta pėrsėrisim tė njėjtėn histori dy herė? Me siguri sepse repetita iuvant, por ndoshta mund tė identifikohet njė ndryshim delikat midis dy rasteve. Pėr tregtarin thuhet se "ai shkon nė kėrkim tė perlave tė ēmuara": ai nė tė vėrtetė gjen njė perlė me vlerė tė madhe, por kjo ndodh ndėrsa ai tashmė ishte duke kėrkuar.
  Ne dimė mė pak pėr njeriun e parė: cila ishte puna e tij? Pse po ishte nė atė fushė? Dikush mund tė mendojė se ai nė tė vėrtetė nuk ishte i autorizuar ta bėnte kėtė. Nė fakt, ky njeri, pasi e gjeti thesarin, e fsheu atė dhe mė pas "rregullon" gjitjhēka, duke i blerė vetes tokėn ku e kishtė fshehur. Prandaj kemi dy raste: tregtari qė pėrfaqėson tė gjithė tė krishterėt qė po fillojnė njė udhėtim besimi dhe kėrkimi tė kuptimit; njeriu tjetėr si njė imazh i atyre qė, larg besimit, hasin nė Ungjill dhe nga kjo takim fillojnė njė rrugė kthimi nė besim.
  Njė njeri, nė ēdo moment tė historisė sė tij mund tė vijė nė kontakt me Fjalėn: dhe nė ēdo moment ftesa e Jezusit ėshtė e qartė: jep gjithēka ke, shit gjithēka ke dhe t'i afrohesh pa mėdyshje pasurisė mė tė madhe. Dhe nė kėtė, pėr tė ruajtur qėndrimin e dy protagonistėve tė historisė: ata nuk bėjnė asgjė tė jashtėzakonshme: ata nuk nxitojnė - megjithė gėzimin e tyre - tė mburren me miqtė dhe tė njohurit. Nė vend tė kėsaj, ata njohin fatin e madh qė u ka ndodhur dhe ndėrmarrin veprime tė thjeshta dhe konkrete pėr t'u siguruar qė ata tė mos e humbin kurrė mė pasurinė e re.  VAZHDO MEDITIMIN

  Mbretėria jote nuk mund tė vijė nėse nuk e duam.
  Ne dėshirojmė ta duam atė, Zot,
  por nuk mundemi.
  Zgjohu nė ne, Zot,
  nė plogėshtinė tonė, pendimin.
  Mos na lejo tė shkėputemi nga ti,
  mos na lejo tė bėjmė,
  tė duam dhe tė mendojmė asgjė pa Ty.
  Thyej plogėshtinė tonė dhe mendjemadhėsinė tonė.
  Ne nuk do ta lėmė kindin e petkut tėnd
  pa bekimin tėnd.
  (Pavel Florensky)

Faqja 7 prej 15 FillimFillim ... 56789 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Komenti juaj per kete foto te ministrit Tahiri.
  Nga DYDRINAS nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 26-02-2015, 17:31
 2. Joautenticteti i ungjillit
  Nga Ceni-1 nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 22
  Postimi i Fundit: 04-09-2014, 06:27
 3. Komenti i librit Medarixhus-Salikin nga Muhamed Husejn Jakubi
  Nga IslamInfo nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 16-08-2011, 12:04
 4. Komenti i Sures Jasin?
  Nga shtegi nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 22-07-2009, 13:18
 5. Komenti per prezervativet, Facebook kunder Papes
  Nga Vista nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 60
  Postimi i Fundit: 08-04-2009, 05:48

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •