Close
Faqja 3 prej 5 FillimFillim 12345 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 81
 1. #41
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  357

  Pėr: Komenti i ungjillit

  1-3-2021/e HENĖ JAVA 2 KRESH. UNGJ, Lk. 6,36-38.  LUTJA: Ps. 26,11-12.

  10 Nė duart e tyre ėshtė paudhėsia,

  e djathta e tyre ėshtė plot dhurata.

  11 E unė jetoj nė pafajėsinė time,

  mė shpėrble, o Zot, e ki dhembje pėr mua.

  12 Tashmė kėmba ime shkel nė udhė tė drejtė:

  nė bashkime do ta bekoj Zotin.  LEXIMI I UNGJILLIT: Lk 6,36-38


  Bėhuni edhe ju tė mėshirshėm sikurse (edhe) Ati juaj ėshtė i mėshirshėm.”
  Mos i gjykoni tė tjerėt
  “Mos gjykoni dhe nuk do tė gjykoheni! Mos dėnoni e nuk do tė dėnoheni!
  Falni e do tė gjeni falje! Jepni e do t’ju jepet: masė e mirė, e dendur, e tundur,
  me grumbull do t’ju jepet nėn sqetullėn tuaj:
  sepse me atė masė qė tė matni, do t’ju matet edhe juve nė kthim.”  MEDITIMI

  Kreshmėt na ftojnė ta rregullojmė zemrėn tonė nė njė mėnyrė tė re. Tė ushtrosh mėshirė, tė mos gjykosh, tė mos dėnosh dhe tė japėsh pa masė janė shenjat e tė krishterit autentik, shenjat ato qė duhet ta dallojnė atė nga tė tjerėt. Ne, vetėm nė njė qėndrim me pėrulėsi tė madhe, mund tė marrim tė gjitha hiret e Zotit dhe tė kuptojmė pafundėsinė e dashurisė sė tij pėr ne. Shėn Augustini, njė shenjtė plot dashuri pėr Zotin ishte i vetėdijshėm se Zoti ja kishte falur shumė mėkate tė mėdha, dhe pėr kėtė ai e lavdėroi dhe falėnderoi Zotin me njė zemėr tė pėrulur dhe tė sinqertė, pėr faljen e marrė dhe pėr ruajtjen nga mėkatet e tjera.
  Gjithashtu nė Shėn Palin gjejmė rrėfimin dhe mirėnjohjen e dashurisė dhe mėshirės sė Atit: "Zoti e tregoi dashurinė e tij pėr ne sepse, ndėrsa ishim mėkatarė, ai e dha Birin e tij pėr ne". Rrėfyesit tanė na mėsojnė se hiri i faljes ėshtė njė burim bujarie dhe dashurie, pėrulėsie dhe shumė hiresh pėr ne dhe pėr tė tjerėt. Bujaria jonė e vėrtetė vjen nga pėrulėsia. Njė i krishterė qė ėshtė falur nga Zoti, kur u jep diēka tė tjerėve, e bėn atė pa krenari ose murmuritje, pa njė frymė krenarie apo arrogance. Pėrkundrazi, ai e ndjen veten vetėm njė shėrbėtor ose instrument tė padobishėm tė mėshirės sė Zotit. E bekuara Nėnė Tereza e Kalkutės thoshte: "Jeta ime ėshtė bamirėsi dhe falje pėr tė varfėrit".


  KRYQI DHE DRITA.

  Harro veten dhe do tė gjesh kuptim,
  paqe dhe lumturi e pamatshme,
  sigurinė qė na jep Zoti: Ai ėshtė dėgjuar dhe ndjerė nė gjithēka.
  Jam i shpetuar. Unė kurrė nuk do tė jem vetėm.
  Bota ėshtė e shpėtuar sepse Zoti e shikon atė,
  e mbėshtjell atė nė mėshirėn e tij.
  Unė gjithashtu e shikoj botėn me dashuri;
  gjithēka mund tė jetė hir;
  princi i kėsaj bote, djalli, ėshtė i mundur;
  gjithēka do tė jetė ndryshe.
  Unė besoj nė forcėn e Zotit tė shfaqur nė Jezu Krishtin,
  sepse kam parė nė Tė
  njė dritė e dashur, njė dritė e kryqėzuar.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ninoenina : 28-02-2021 mė 12:28

 2. #42
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  357

  Pėr: Komenti i ungjillit

  2-3-2021/e Martė jav e 2 kresh: UNGJ: Mt.23, 1–12.


  LUTJA:


  ]Hyji dhe Ati i njerėzimit,
  ]qė i ke krijuar tė gjitha qeniet njerėzore me tė njėjtin dinjitet,
  ngjall njė shpirt vėllazėror nė zemrat tona.
  Na bėj tė ėndėrrojmė marrėdhėnje tė reja,
  tė bazuara nė dialogun, nė drejtėsinė dhe nė paqen.
  Le tė hapet zemra jonė pėr tė gjithė popujt dhe vendet e botės,
  pėr tė njohur tė mirėn, pėr tė admiruar bukurinė
  qė ke mbjellur nė secilin prej tyre,
  pėr tė lidhur atė miqėsi qė krijion unitetitin e vėrtetė,
  me projekte tė pėrbashkėta, me shpresa tė ndara me tė gjithė.


  LEXIMI I UNGJJILLIT: Mt. 23, 1-12.


  1 Atėherė Jezusi i tha turmės dhe nxėnėsve tė vet: 2 “Nė katedrėn e Moisiut ndenjėn skribėt e farisenjtė. 3 Pra, ju duhet t’i dėgjoni e tė zbatoni gjithēka t’ju thonė, por mos bėni si bėjnė ata. Ata nuk veprojnė siē thonė. 4 Ata lidhin barrė tė rėnda qė mezi mund tė barten dhe ua ngarkojnė njerėzve nė krahė, kurse vetė as me gisht nuk i luajnė. 5 Pastaj tė gjitha veprat e veta i bėjnė me qėllim qė t’i shohin njerėzit. Kėndej i zgjerojnė filakteritė e veta dhe i zgjasin thekėt. 6 Nė gosti dėshirojnė kryet e vendit, nė sinagoga vendet e para, 7 pėrshėndetjet nė sheshe dhe tė quhen prej njerėzve ‘rabbi’. 8 Ju mos lejoni t’ju quajnė rabbi, sepse vetėm njėri ėshtė Mėsuesi juaj, kurse ju tė gjithė jeni vėllezėr. 9 Dhe pėrmbi tokė mos thirrni askėnd Atė, sepse keni vetėm njė Atė ‑ atė qė ėshtė nė qiell! 10 Gjithashtu mos lejoni t’ju quajnė udhėheqės ‑ sepse keni vetėm njė Udhėheqės ‑ Krishtin! 11 Mė i madhi ndėr ju le tė jetė shėrbėtori juaj. 12 Sepse, kush krenohet, do tė pėrvujtėrohet e kush pėrvujtėrohet do tė lartėsohet.


  MEDITIMI.


  Katedra ėshtė vendi nga i cili jepet njė mėsim: ēfarė do tė thotė Jezusi kur flet pėr katedrėn e Moisiut? Moisiu nuk ėshtė njė njeri i menēur, as njė folės i shkėlqyeshėm: ai ėshtė njė njeri qė pranon tė jetė udhėzuesi dhe mėsuesi i popullit tė tij. Udhėheq nė rrugėn e gjatė tė ēlirimit nga skllavėria deri nė Tokėn e Premtuar, si mėsues i transmeton Popullit me besnikėri Ligjin e Zotit. Tė gjithė ata qė pas tij do tė ulen nė atė katedrėn do tė kenė pėrgjegjėsinė tė vazhdojnė ndėrmjetėsimin midis Zotit dhe njerėzve, nė njė perspektivė tė ēlirimit. Fatkeqėsisht, gjėrat nuk shkojnė kėshtu: skribėt dhe farisenjtė miratojnė ligjin e Moisiut, qė Jezusi nxit tė praktikohet dhe respektohet, por atij i shtohen ngarkesa tė mėdha, tė cilat nuk shėrbejnė pėr tė ruajtur marrėdhėniet e drejtėsisė dhe harmonisė midis njerėzve dhe me Zotin, por pėrkundrazi pėr tė ri-propozuar modele skllavėrie. Jemii me tė vėrtetė skllevėr kur lidhja jonė me Zotin nuk bazohet mė nė dashuri, por nė njė seri tė pafund urdhėrimesh qė duhet tė zbatohen nėse nuk duam tė ndėshkohemi; jemi skllevėr edhe kur zoti i fesė tonė ėshtė imazhi ynė, vizioni dhe mendimi ynė mbi gjthēka, kėnaqėsi dhe pėlqimi ynė, pėr tu parė dhe vlerėsuar nga tė gjithė. Njė shoqėri nuk mund tė mbijetojė dhe pėrparojė pa mėsues, baballarė dhe udhėzues. Shėrbimi i atyre qė arsimojnė dhe japin mėsim ėshtė i ēmuar pėr rritjen e individėve dhe tė komunitetit. Jezusi nuk e ndalon tė pėrmbushėn kėto role tė autoritetit dhe pėrgjegjėsisė (ministrive), pėrkundrazi ai vetė i dėrgon apostujt e tij pėr tė predikuar dhe shėruar, duke i bėrė ata nė njė kuptim tė caktuar tė ulen nė katėdrėn e Moisiut. Por vetėm Zoti ėshtė Atė dhe, siē na kujton Pali, ēdo atėsi nė qiell dhe nė tokė e merr emrin e tij prej tij (Efes. 3:15), vetėlavdėrimi duhet tė dėbohet nga ata qė duan tė ndjekin Krishtin.


  VAZHDO MEDITIMIN


  Nga dėshira pėr tu vlerėsuar, mė ēliro, Jezus.
  Nga dėshira pėr t'u dashur, mė ēliro, Jezus.
  Nga dėshira pėr t'u lartėsuar, mė ēliro, Jezus.
  Nga dėshira pėr t'u nderuar, mė ēliro, Jezus.
  Nga dėshira pėr t'u lavdėruar, mė ēliro, Jezus.
  Nga dėshira pėr t'u preferuar nga tė tjerėt, mė ēliro, Jezusi.
  Nga dėshira pėr t'u konsultuar, mė ēliro Jezusin. Nga dėshira pėr t'u aprovuar, mė ēliro, Jezus.
  (kardinal Merry del Val)
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ninoenina : 01-03-2021 mė 10:39

 3. #43
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  357

  Pėr: Komenti i ungjillit

  3-3-2021/e MERKURE JAVA 3 KRESH . UNGJILLI: Mt. 20, 17–28.

  LUTJA: Ps 27.

  Pėr njė gjė tė vetme i lutem Zotit,
  vetėm atė ia kėrkoj
  qė tė jetoj nė Shtėpinė e Zotit
  tė gjitha ditėt e jetės sime,
  qė ta shijoj kėnaqėsinė e Zotit
  e ta vėrej Shtėpinė e Zotit.


  LEXIMI I UNGJILLIT: Mt 20,17-28.
  17 Kur Jezusi po ngjitej nė Jerusalem, i mori veēmas tė dymbėdhjetėt dhe udhės u tha:
  18 “Ja, po ngjitemi nė Jerusalem dhe Biri i njeriut do t’u dorėzohet kryepriftėrinjve e skribėve. Ata do ta dėnojnė me vdekje,
  19 e do t’ua dorėzojnė paganėve pėr ta vėnė nė lojė, pėr ta frushkulluar e pėr ta kryqėzuar. Por ai tė tretėn ditė do tė ngjallet.”
  20 Atėherė iu afrua nėna e bijve tė Zebedeut me tė bijtė dhe e pėrshėndeti me fytyrė pėr dhe pėr t’i lypur diēka.
  21 Jezusi i tha:“Ēka dėshiron?” Ajo iu pėrgjigj: “Urdhėro qė kėta tė dy, bijtė e mi, tė rrinė nė Mbretėrinė tėnde njėri nė tė djathtėn e tjetri nė tė majtėn tėnde.”
  22 Jezusi u pėrgjigj: “Nuk dini ēka lypni. A mundeni ta pini ju kelkun qė unė do ta pi?”; “Mundemi!” iu pėrgjigjėn.
  23 Jezusi vijoi: “Me tė vėrtetė ju do ta pini kelkun tim, por tė mė rrini njėri nė tė djathtė e tjetri nė tė majtė, nuk ėshtė nė dorė time t’jua japė, por do t’u jepet atyre, pėr tė cilėt u bė gati prej Atit tim.”
  24 Kur morėn vesh dhjetė tė tjerėt, u zemėruan me dy vėllėzėrit.
  25 Atėherė Jezusi i thirri pranė vetes e u tha:
  “Ju e dini se sunduesit zotėrojnė mbi popujt e vet e princat e tyre i mbajnė nėn pushtet.
  26 Porse, ndėrmjet jush nuk duhet tė jetė ashtu! Pėrkundrazi, ai qė prej jush do tė bėhet i madh, le tė bėhet shėrbėtori juaj,
  27 kurse ai qė ndėr ju dėshiron tė jetė i pari, le tė bėhet skllavi juaj,
  28 sikurse edhe Biri i njeriut, qė s’erdhi pėr tė qenė shėrbyer, por pėr tė shėrbyer e pėr tė flijuar jetėn e vet si shpėrblim pėr tė gjithė!”  MEDITIMI Le ta vėmė veten nė vendin e nėnės sė bijve tė Zebedeut: dy djem tė rinj, ndihmojnė babanė e tyre nė biznesin familjar, braktisin papritmas anijet dhe rrjetat pėr tė ndjekur njė mėsues qė jep mėsim dhe shėron. Mundime, sakrifica, fitime tė humbura: pėr tė arritur te ēfarė? Tė cili qellim? Ēdo nėnė dėshiron pėr fėmijėt e saj realizimin e njė jete tė mirė, vėrtet tė njė jrtė mė tė mirėn e mundshme, dhe durimin nėse shokėt nė apostullim s'lėnė gjė pa kritikuar. Njė nėnė tjetėr, Maria, ndoshta po lufton me tė njėjtat pyetje: sigurisht edhe pėr tė nuk ėshtė e lehtė tė pranojė zgjedhjet e kėtij djali kaq tė ndryshėm nga tė tjerėt, i cili ka fjalė tė pazakonta (lum ata qė janė tė varfėr, kush dėshiron tė jetė i madh duhet tė bėhet njė shėrbėtor...), i cili paralajmėron pėrndjekje pėr vete, njė dėnim me vdekje dhe madje njė ringjallje, njė gjė qė askush nuk di ēfarė ėshtė. Maria i bėn vetes pyetje, por ajo nuk bėn pyetje: ajo vėzhgon gjithēka dhe gjithēka e mban nė zemrėn e saj. Dhe ja tani dita e kryqėzimit. Nėse kryqi ėshtė froni nga i cili mbretėron Krishti, pėr Gjonin kėrkesa e nėnės sė tij ėshtė pėrmbushur: Gjoni ėshtė pranė mbretit, por nė njė mėnyrė krejt tė ndryshme nga logjika e botės, sigurisht jo sipas logjikės tė dėshiruar nga nusja e Zebedeut.
  “Ja, nėna jote!”(Gjn 19:27): nėn kryq Gjoni lindi pėrsėri. Me tė pėrurohet njė model i ri i mėmėsisė nė tė cilin nėna nuk ėshtė gruaja qė kėrkon garanci pėr suksesin e fėmijėve tė saj, por ajo qė i beson ata pa kushte dashurisė sė Zotit.


  VAZHDO MEDITIMIN.

  Shenjtja Maria, grua qė e dėgjon Fjalėn e Hyjit,
  ti qė ke pasur hirin tė ecesh para Zotit,
  bėj qė edhe ne tė jemi, si ti, nė gjendje tė kėrkojmė fytyrėn e Tij.
  Na ndihmo tė kuptojmė se vetėm nė vullnetin e tij mund tė gjejmė paqe.
  Dhe edhe kur ai na provokon tė hidhemi nė errėsirė pėr ta arritur atė,
  na liro nga marramendja e zbrazėtisė dhe na jep siguri
  qė kushdo qė i bindet Zotit tė mos bjerė pėrtokė,
  si nė njė spektakėl tė rrezikshėm pa rrjetė,
  por gjithnjė i bie nė krahėt e tij.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ninoenina : 02-03-2021 mė 10:06

 4. #44
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  357

  Pėr: Komenti i ungjillit

  4-3-2021/eEnjtė java 2 KRESH: UNGJILLI: Lk.16, 19–31.


  LUTJA.

  Zoti i mirėsisė dhe i mėshirės, qė na kėrkon tė bashkėpunojmė me ty pėr shpėtimin e botės, dėrgoje Shpirtin tėnd tė Shenjtė qė tė ripėrtėrihen zemrat e tė rinjve, nė mėnyrė qė ata tė kenė guxim tė tė deshmojnė ty jo vetėm mė fjalė por edhe me veprat. Le tė mos kėrkojnė vetėm qė tė shėrbehen por qė tė shėrbėjnė, gjė qė ėshtė e mundur nėse marrin Jezusin si model. Jezusi qė ėshtė vetė dashuri, e dėshmoi kėtė duke e kryer vullnetin e Atit deri nė Kryq. (Giovanni Paolo Benotto)


  LEXIMI I UNGJILLIT: Lk.16, 19–31


  19 “Ishte njė njeri i pasur qė vishej me cohė tė kuqe e me pėlhurė tė ēmueshme dhe gostitej shkėlqyeshėm si njė ditė pėrditė. 20 Kurse para derės sė tij rrinte njė skamnor, plot ēibana, qė quhej Lazėr 21 e dėshironte tė ngihej me dromcat qė binin nga tryeza e pasanikut. Madje edhe qentė vinin e ia lėpinin varrėt.
  22 Vdiq skamnori e engjėjt e ēuan nė prehėr tė Abrahamit. Vdiq edhe pasaniku dhe e varrosėn.
  23 Nė ferr, ndėr mundime tė mėdha, ēoi sytė e pa prej sė largu Abrahamin dhe Lazrin nė prehrin e tij 24 e bėrtiti: ‘O atė Abraham, ki mėshirė pėr mua e dėrgoje Lazrin ta lagė majėn e gishtit tė vet nė ujė e tė ma flladisė gjuhėn se po mundohem pėr sė tepėrmi nė kėtė flakė.’ 25 Abrahami iu pėrgjigj: ‘Mos harro, o bir, se ti i gėzove tė mirat e tua gjatė jetės sate, ndėrsa Lazri tė kėqijat; tashti, ky kėtu gėzon e ti vuan. 26 Por, pėr mė tepėr, ndėrmjet nesh e jush ėshtė njė humnerė e madhe, kėshtu qė, edhe ata qė do tė donin tė kalojnė prej kėndej te ju, nuk munden, po ashtu edhe prej andej tė kalojė kėndej, s’mundet askush!’
  27 Pasaniku vazhdoi: ‘Atėherė, po tė lutem, o atė, ēoje Lazrin nė shtėpinė e tim eti, 28 se i kam pesė vėllezėr e le t’i qortojė seriozisht qė tė mos vijnė edhe ata nė kėtė vend mundimesh.’ 29 Abrahami iu pėrgjigj: ‘Kanė Moisiun e profetėt, le t’i dėgjojnė ata!’ 30 Pasaniku i tha: ‘Jo, o atė Abraham, por nėse shkon ndokush prej tė vdekurish tek ata, veē atėherė do tė kthehen!’ 31 Iu pėrgjigj: ‘Nėse, vėrtet, nuk e dėgjojnė Moisiun e profetėt, nuk do t’u mbushet mendja edhe nėse ndokush ngjallet prej tė vdekurish.
  MEDITIMI:


  Misioni qė Jezusi ua beson dishepujve ėshtė themeli i Kishės, pėr atėherė dhe pėr gjithmonė. Nėse shpėtimi ėshtė e mira supreme pėr secilin prej nesh, atėherė bėrja e tij e njohur, ose e rinjohur, pėr ata qė kanė nevojė pėr tė, ėshtė puna mė e rėndėsishme e mėshirės qė mund tė bėhet dhe pėr kėtė arsye ėshtė detyra kryesore pėr tė gjithė tė krishterėt. Pjesėmarrja nė kishė, pjesėmarrja nė liturgji, madje edhe lutja, janė kot nėse mungon shpallja e shpėtimit si qėllim i tyre pėrfundimtar.
  Duhet tė habitemi pėr rėndėsinė dhe domethėnien e udhėzimeve qė Jezusi u jep dishepujve dhe tė gjithė neve, pėr kėtė mision.
  Kur misioni ėshtė nė emėr tė Zotit, le tė kujtojmė se: "Nėse dy vetė prej jush kėtu mbi tokė, tė njė mendimi, luten pėr ēfarėdo gjėje, Ati im qė ėshtė nė qiell, do t’ua japė. Sepse, ku janė dy ose tre tė bashkuar nė emrin tim, aty jam edhe unė, mes tyre.”(Mt 18, 19-20). Nė kėtė rast, atėherė ideja fituese do tė jetė ajo e Zotit. Dhe prandaj do tė jetė aq e fuqishme sa tė luftojė tė keqen, madje edhe atė shpirtėrore.  VAZHDO MEDITIMIN.  Ne tė ofrojmė, Zot, nė kėtė ditė lutjen tonė
  dhe veprimet tona pėr tė rinjtė, besimi i tė cilėve ėshtė nė rrezik.
  Mėshira jote dhe afėrsia jonė le tė jenė mbėshtetėse pėr kėto motra dhe pėr kėta vėllezėr. Maria, ndihmėtare e tė krishtėrve le t'i ndihmojė ēdo ditė.

 5. #45
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  357

  Pėr: Komenti i ungjillit

  5-3-2021/e Premtė java 2 KRESH. UNGJILLI: Mt, 21, 33-46.

  LUTJA: Ps 79.

  Vreshtin nga Egjipti e nxore e,
  pėr ta mbjellė atė, paganėt i dėbove.
  Tokėn ia pėrgatite, lėshoi rrėnjė dhe e mbushi tokėn.
  U mbuluan malet me hijen e tij,
  me gema tė hardhisė u mbushėn cedrat e Hyjit,
  pinjollėt e tij arritėn deri nė det,
  shermendet i hodhi deri nė Lumė.


  LEXIMI I UNGJILLIT: Mt, 21, 33-46.

  33 “Dėgjojeni shėmbėlltyrėn tjetėr: Ishte njė zot shtėpie qė kishte mbjellė njė vresht. E thuri me gardh, punoi shtrydhėsin e rrushit, ndėrtoi kullėn, ua dha vreshtarėve ta punojnė pėr gjysmė dhe shkoi nė vend tė huaj.
  34 Kur u afrua koha e tė vjelave, dėrgoi te vreshtarėt shėrbėtorėt e vet pėr tė marrė frytin qė i takonte. 35 Vreshtarėt i kapėn shėrbėtorėt: njėrin e rrahėn, njė tjetėr e mbytėn e njė tjetėr e vranė me gurė. 36 Prapė dėrgoi shėrbėtorė tė tjerė, mė shumė se tė parėt, porse edhe atyre ua bėnė ashtu.
  37 Nė fund dėrgoi tė birin duke menduar: ‘Do tė kenė nderim ndaj djalit tim!’ 38 Porse vreshtarėt, kur e panė djalin i thanė njėri‑tjetrit: ‘Ky ėshtė trashėgimtari! Ejani ta vrasim dhe neve do tė na mbesė pasuria e tij.’ 39 E kapėn, e qitėn jashtė vreshtit dhe e vranė.
  40 Tashti, kur tė vijė i zoti i vreshtit, ēka do t’u bėjė kėtyre vreshtarėve?”
  41 Iu pėrgjigjėn: “Tė kėqijtė do t’i shfaros keqas e vreshtin e vet do t’ua japė vreshtarėve tė tjerė, tė cilėt do t’i japin frytin posa tė vijė koha e tė vjelave.”
  42 Jezusi u tha:“A nuk e lexuat asnjėherė nė Shkrimin e shenjtė: ‘Guri qė ndėrtuesit e qitėn jashtė pėrdorimit u bė guri i kėndit; kjo ėshtė vepėr e Zotit, sa mrekulli nė sytė tanė!’
  43 Prandaj ‑ po ju them ‑ juve do t’ju hiqet dore Mbretėria e Hyjit e do t’i jepet njė populli qė i prodhon frytet e saj!”[44].
  45 Kryepriftėrinjtė e farisenjtė, kur i dėgjuan shėmbėlltyrat e tij, e morėn vesh se po fliste pėr ta. 46 Kėrkonin ta zinin, por druanin popullin sepse e mbante pėr profet.

  MEDITIMI:

  Ēudia! grupet mė tė forta fetare, qė nė kohė mbijetonin vetėm mė shpresėn e ardhjes sė Mesisė, kur erdhi ky, non e kanė njohur. Nuk kanė njohur atė, nuk e kanė njohur Pronarin e vreshtit qė e kishte dėrguar, nuk kanė pasur kujdesin pėr vreshtin, as pėr punėtorėt e tij, as pėr ata qė pėrgatiteshin pėr tė punuar nė tė.U pėrjashtuan nga mbretėria e qiellit.
  Kjo nuk do tė na ndodh! Tė lumtur do tė jemi nėse, duke e pranuar me dashuri Pronarin e vreshtit, pranojmė me tė njejtėn dashuri Birin e tij qė u bė njeri, bashkėpunojmė mė ta nė vreshtin e tyre, duke pasur kujdesin edhe per punėrorėt tė tjerėt qė janė bijtė e Zotit si ne e prandaj vėllezėr tanė. Familja e Pronarit tė vreshtit ėshtė e mrrekullueshme!
  VAZHDO MEDITIMIN.

  O Zot, Hyji i jetės,
  hiqe nga zemrat tona mėkatin
  qė na pengon tė tė njohim ty tė pranishėm.
  Ringjall nė ne gėzimin ,
  vullnetin pėr tė jetuar,
  dėshirėn pėr tė ėndėrruar.
  Na bėj njerėz tė gjallė,
  njerėz qė duke luftuar nė favor tė jetės,
  me Krishtin fitojnė mbi ēdo vdekje.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ninoenina : 04-03-2021 mė 10:08

 6. #46
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  357

  Pėr: Komenti i ungjillit

  8-3-2021/e henė java 3/ UNGJILLI: Lk. 4, 24–30.


  LUTJA: Ef.2,14-18

  14 Pėrnjėmend Ai ėshtė Paqja jonė, Ai qė prej dy popujve bėri njė e pėrmbysi murin ndarės d. m. th. armiqėsinė ‑ nė trupin e vet.
  15 Ai e shfuqizoi Ligjin e urdhėrimeve me tė gjitha rregulloret, me qėllim qė prej dyve: paganėve e hebrenjve, tė trajtonte nė vetvete njė njeri tė ri e, duke vendosur paqen,
  16 tė dy t’i pajtonte nė njė trup me Hyjin me anė tė kryqit duke e asgjėsuar nė vetvete armiqėsinė.
  17 E prandaj erdhi t’ju kumtojė paqen juve qė ishit larg paqen edhe atyre qė ishin afėr.
  18 Nė saje tė tij, pra, si njėra palė ashtu edhe tjetra, kemi tė drejtė tė dalim para Atit nė fuqi tė tė njėjtit Shpirt Shenjt.


  LEXIMI I UNGJILLIT: Lk.4, 24–30.

  24 Pėr tė vėrtetė po ju them ‑ vazhdoi ‑ asnjė profet nuk ėshtė i mirėseardhur nė vendin e vet.
  25 Pėr tė vėrtetė, prapė po ju them: nė kohėn e Elisė profet, kur qielli u ndry pėr tri vjet e gjashtė muaj dhe u bė uri e madhe nė mbarė dheun, ishin shumė vejusha nė Izrael, 26 dhe te asnjėra ndėr to nuk u dėrgua Elia, pėrveē te vejusha nė Sareptė tė Sidonisė. 27 Nė kohėn e Elizeut profet kishte shumė tė gėrbulur nė Izrael dhe asnjė prej tyre nuk u pastrua pėrveē Naamanit Sirian.”
  28 Kėto fjalė i mbushėn me zemėrim tė gjithė ata qė ishin nė sinagogė. 29 U ēuan nė kėmbė, e hodhėn jashtė qytetit, e ēuan nė buzė tė malit, mbi tė cilin ėshtė i ndėrtuar qyteti i tyre, pėr t’ia thyer qafėn nė greminė. 30 Por, ai kaloi pėrmes tyre e vijoi rrugėn e vet.


  MEDITIMI

  “A mund tė dalė gjė e mirė nga Nazareti?” ‑ i tha Natanaeli. (Gjn 1, 46). Ai duhet tė ketė pasur arsye tė mira pėr tė bėrė atė pyetje: nga njė vend i mbyllur, i ngulitur nė zakonet e tij, ku askush nuk lejohet tė mendojė ose tė bėjė diēka qė paraardhėsit e tij nuk e kanė bėrė, ēfarė lajmi mund tė vijė ndonjėherė? Pjesa e Ungjillit qė lexojmė sot konfirmon dyshimin e Natanaelit. Jezusi u paraqitet bashkėfshatarėve tė tij siē u dėrgua nga Zoti pėr tė njoftuar njė lajm tė mirė dhe nė pėrgjigje ai merr njė reagim tė hutimit fillestar tė pėrzier me tallje, dhe mė pas tė njė zemėrimi tė dhunshėm dhe kėrcėnues. Sepse ligji ėshtė dhėnė tashmė, dhe nuk ka nevojė pėr lajme tė ēuditshme; jeta vazhdon siē shkoi gjithmonė dhe kush ėshtė djali i njė zdrukthėtar, le tė vayhdojė tė jetė marangoz dhe tė mos fillojė tė jetė profet. Ndėrgjegjėsimi pėr t'i pėrkitur Popullit tė Zgjeshur, pėr tė pasur ligjin dhe premtimet, e zbeh aftėsinė pėr tė njohur veprat e Zotit, siē ndodhi nė kohėn e Elijas, kur mrekullia e miellit u krye pėr njė ve tė huaj dhe jo pėr shumė tė veja tė Izraelit; ose nė kohėn e Eliseut, kur lebrozi i shėruar ishte njė Sirian dhe jo njė Izraelit. Papa Franēesku flet pėr tragjedinė e zbatimit tė urdhėrimeve pa besim. «Unė shkoj nė sinagogė ēdo tė Shtunė, pėrpiqem t'u bindem urdhėrimeve: mos eja tė mė thuash se ai lebroz dhe ajo e ve ishin mė tė mira se unė! Ata janė tė margjinalizuar! " Dhe Jezusi: "Kujdes, nėse nuk do tė margjinalizohesh, nuk ndihesh anash, nuk do tė kesh shpėtim".  VAZHDO MEDITIMIN

  Zot, ti je gjithmonė i huaji
  qė hapat tanė tė shoqėrojnė
  dhe ėshtė drejt Mbretėrisė tėnde qė ata tė na drejtojnė
  nė ndėrtimin e njė bote mė tė hapur, mė tė madhe dhe mė vėllazėrore;
  ėshtė besimi i Abrahamit qė ne jetojmė nė kėtė shėtitje tė pafund,
  qė i pengon shtėpitė tona dhe sigurinė tone
  tė bėjnė veten tė pėrjetshme si fortesa.
  Ne tė gjithė jemi migrantė dhe jemi nė rrugėn tėnde, Zot,
  qė ekziston pėr tė mrekulliuar pėr tė gjithė shekuj. Amen!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ninoenina : 07-03-2021 mė 11:07

 7. #47
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  357

  Pėr: Komenti i ungjillit

  9 -3- 2021/e marte java 3 KRESH: UNGJILLI: Mt.18, 21–35.


  LUTJA: Ps 85.


  Pėrsėri e pėlqeve, o Zot, tokėn tėnde, i riatdhesove tė humburit e Jakobit.
  Ia fale fajet popullit tėnd, i mbulove tė gjitha mėkatet e tyre.
  I vure cak zemėrumit tėnd tė madh, zure vend nga shfrimi i zemėrimit tėnd.
  Na e trego, o Zot, mėshirėn tėnde e na jep shėlbimin tėnd!  LEXIMI I UNGJILLIT: Mt.18, 21–35.

  21 Atėherė Pjetri iu afrua dhe e pyeti: “Zotėri, nėse vėllai im gabon ndaj meje, sa herė duhet ta fal? Deri nė shtatė herė?” 22 Jezusi iu pėrgjigj: “Nuk po tė them deri nė shtatė herė, por deri nė shtatėdhjetė herė shtatė herė! 23 Prandaj Mbretėria e qiellit i pėrngjan mbretit qė vendosi tė rregullojė llogaritė me shėrbėtorėt e vet. 24 Kur filloi tė bėjė llogari, i sollėn njėrin qė i kishte detyrim dhjetė mijė talenta. 25 E, pasi nuk kishte t’ia kthente, zotėria i tij dha urdhėr tė shitej ai, gruaja e tij, fėmijėt e tij dhe krejt pasuria e tij e tė kthehej detyrimi. 26 Atėherė shėrbėtori i ra ndėr kėmbe dhe iu lut: ‘Ki durim me mua dhe do t’i kthej tė gjitha!’ 27 Zotėria pati mėshirė ndaj atij shėrbėtori, e liroi edhe ia fali detyrimin. 28 Porse, pikėrisht ky shėrbėtor, duke dalė prej andej, u takua me njė shok tė tij, gjithashtu shėrbėtor, qė i kishte detyrim njėqind denarė. Dhe, si e zuri, ia ngjiti nė fyt duke i thėnė: ‘Ma kthe detyrimin!’ 29 Atėherė shoku i tij i ra ndėr kėmbė dhe iu lut: ‘Ki durim me mua dhe do t’i kthej.’ 30 Por ai nuk deshi dhe shkoi dhe e futi nė burg derisa tė kthente detyrimin. 31 Kur shėrbėtorėt e tjerė ‑ shokėt e tij, panė se ē’ndodhi, u pikėlluan pėr sė tepėrmi, shkuan dhe e njoftuan zotėrinė pėr krejt ēka ndodhi. 32 Atėherė zotėria i tij e thirri dhe i tha: ‘Shėrbėtor i keq, unė ta fala tėrė borxhin, sepse m’u lute. 33 A nuk u desh qė edhe ti tė kishe mėshirė ndaj shokut tėnd, sikurse edhe unė pata mėshirė ndaj teje?’ 34 Atėherė zotėria i tij, i hidhėruar, ua dorėzoi torturuesve derisa tė kthente tėrė detyrimin. 35 Kėshtu do tė bėjė me ju edhe Ati im qiellor, nėse s’e falni me gjithė zemėr secili vėllanė tuaj.”  MEDITIMI


  Shkollat rabinike tė kohės sė Jezusit kishin nė pėrdorim tarifa sipas tė cilave njė njeri duhej tė falte fqinjin e tij nė rast faji. Numri i shtatė tejkalon ēdo normė rabinike: Pjetri mendon se ai tashmė ka shkuar mjaft lart me propozimin e tij. Por Jezusi shkon mė shumė lart duke thėnė: shtatėdhjetė herė shtatė, qė thjesht do tė thotė: “Gjithmonė”.
  Dhe pėr ta bėrė tė qartė pse duhet falur, ai tregoi njė histori rreth njė mbreti i cili vendosi tė merrej me shėrbėtorėt e vet. Duke gjetur njė me njė borxh shumė tė lart: 10 mijė talenta ( njė talent ishte pagesa vjetore e njė punėtori tė administrates publike); duke e parė tė bjerė pėrmbys duke qarė, ia fali borxhin. Pasi u largua nga pallati i mbretit, shėrbėtori pa njė shėrbėtor tjetėr qė i detyrohej njėqind denarė (njė denar ishte pagesa ditore tė njė punėtori tė bujqėsisė ) dhe meqenėse nuk mund ta nderonte borxhin, e futi atė nė burg.
  Reagimi i mbretit qe shumė i ashpėr: "A nuk u desh qė edhe ti tė kishe mėshirė ndaj shokut tėnd, sikurse edhe unė pata mėshirė ndaj teje?".
  Nėse Zoti tashmė i ka falur mėkatet tona, me ēmimin e ekzagjeruar tė gjakut tė Krishtit nė kryq, ne nuk mund tė mos falim njėri-tjetrin?
  Falja ndonjėherė ėshtė njė proces i ngadaltė dhe i dhimbshėm, por ėshtė njė shenjė e fuqishme dhe efektive se e keqja mposhtet, se fjala e Jezusit: "Atė, fali ata" vazhdon tė rikrijojė ndėr shekuj njė njerėzim tė ri dhe njė drejtėsi mė tė madhe se ajo e skribėve dhe tė farisenjve .  VAZHDO MEDITIMIN.


  I ngul sytė e mi nė sytė e tu, o Jezus,
  dhe po tė shoh tė gozhduar nė kryq.
  E ndiej qė edhe sot pėr mua,
  si atje nė Kalvar,
  ti thua fjalėn tėnde tė dashurisė:
  "Unė tė fal".
  Unė kam nevojė, ēdo ditė, qė tė mė marrėsh
  tė mirėpritur nė krahėt e tu tė mėshirshme.
  Tunde zemrėn time, Zot,
  sepse, i pasur me falje,
  unė di tė jap paqe,
  tė sjell harmoni, tė mbjell gėzim!

 8. #48
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  357

  Pėr: Komenti i ungjillit

  10-3-2021/E mėrkurė JAVA E 3 KRESH: UNGJILLI: Mt.5, 17–19.


  LUTJA: Ps 119.

  Fjala jote ėshtė dritėz pėr kėmbėt e mia,
  dritė pėr udhėt e mia.
  U pėrbetova dhe do ta mbaj fjalėn:
  do t’i ruaj gjyqet e drejtėsisė sate.
  Jam pėr sė tepėrmi i pėrvuajtur, o Zot,
  ma pėrtėrit jetėn sipas premtimit tėnd.
  Pranoji, o Zot, dhuratat e gojės sime
  dhe m’i mėso gjyqet e tua.  LEXIMI I UNGJILLIT: Mt.5, 17–19.

  17 “Mos t’ju shkojė ndėr mend se erdha pėr ta shlyer Ligjin ose Profetėt! Jo, s’erdha tė shlyej, por tė pėrkryej. 18 Pėr tė vėrtetė po ju them: derisa tė jetė qielli e toka, asnjė germė dhe asnjė presje nuk do t’i hiqet Ligjit, por do tė zbatohen tė gjitha.
  19 Prandaj, kushdo qė do ta shlyejė njėrin ndėr kėta urdhra, qoftė edhe mė tė voglin, dhe do t’i mėsojė njerėzit tė bėjnė ashtu, do tė jetė mė i vogli nė Mbretėrinė e qiellit; ndėrsa ai qė do t’i mbajė dhe do t’i mėsojė, do tė jetė i madh nė Mbretėrinė e qiellit.
  MEDITIMI.


  Zoti i Izraelit ėshtė mishėruar nė njė histori dhe e shoqėron popullin e tij me kalimin e kohės duke e edukuar dhe duke zbuluar veten. Ligji ėshtė njė nga fazat themelore tė kėsaj historie: "Fjala jote ėshtė dritėz pėr kėmbėt e mia, dritė pėr udhėt e mia" (Ps 119). Por diēka ende mungon, duhet tė bėhet njė hap cilėsor nė drejtim tė njė drejtėsie tė re, domethėnė tė njė mėnyre tė re tė menaxhimit tė marrėdhėnies sė njerėzve me njėri-tjetrin dhe me Zotin. Ėshtė Jezusi ai qė i plotėson plotėsisht ligjin duke mos e hequr atė, por duke shfaqur kuptimin autentik tė tij. Sigurisht qė ai e gjen veten tė detyruar tė kryejė njė "pars destruens" nė njė seri tė tėrė kodikėsh dhe kasuizmash qė nuk vijnė nga Zoti, por i shtohen ligjit me dorėn e njeriut. Me fjalėt e tij dhe mbi tė gjitha me jetėn e tij, ai zbulon se shpėtimi i njeriut nuk qėndron nė respektimin e thjeshtė tė porosive, por nė njė marrėdhėnie tė dashur me njė Atė tė mėshirshėm, i cili kujdeset pėr fėmijėt e tij, qė i mirėpret, dhe i fal.
  Thotė shėn Pali: “Askujt tė mos i keni tjetėr detyrim, pėrveē detyrimit qė ta doni njėri‑tjetrin, sepse ai qė e do tjetrin, e ka plotėsuar Ligjin. Sepse:…nėse ka edhe ndonjė tjetėr urdhėr ‑ ėshtė i pėrfshirė nė kėto fjalė: ‘Duaje tė afėrmin tėnd porsi vetveten!’ Dashuria nuk i bėn keq tė afėrmit. Dashuria, pra, ėshtė zbatimi i pėrsosur i Ligjit” (Rm.13,8-10).
  “Urdhėrimi i madh pėrmblidhet nė njė folje: do tė duash. Njė folje nė tė ardhmen, pėr tė tregua njė veprim tė papėrfunduar, qėdo tė zgjasė sa kohė. Tė duash nuk ėshtė detyrė, por domosdoshmėri pėr tė jetuar. Dhe pėr tė jetuar gjithmonė!. Jezui beson nė dashuri, i beson dashurisė, dhe themelon botėn nė tė. I gjithė ligji paraprihet nga njė "ti je i dashur" dhe ndiqet nga njė "do tė duash". "Ju jeni tė dashur" ėshtė themeli i ligjit; "Do tė duash", pėrmbushja e saj".  VAZHDO MEDITIMIN.  O Zot, ti je drita ime: pa ty ec nė errėsirė.
  Pa ty nuk mund tė bėj as njė hap,
  pa ty nuk e di ku po shkoj.
  Unė jam njė i verbėr qė udhėheq njė tjetėr tė verbėr.
  Nėse mė hap sytė, o Zot, unė do tė shoh dritėn tėnde,
  kėmbėt e mia do tė ecin nė rrugėn e jetės.
  O Zot, nėse do tė mė ndriēosh, unė do tė jem nė gjendje tė ndriēoj.
  Ti na bėni dritėn e botės!
  (Kard. Carlo Maria Martini)

 9. #49
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  357

  Pėr: Komenti i ungjillit

  11 – 3 -2021/ E ENJTĖ JAVA 3 KRESH: UNGJ: Lk. 11, 14–23.
  LUTJA: Jr. 2,11-13.  A i ka ndėrruar ndonjė popull zotat ‑ e pra, ata as zota nuk janė!,
  kurse populli im e kėmbeu nderin e vet me diēka qė s’vlen asgjė!
  Ēudituni mbi kėtė gjė, o qiej, tmerrohuni pa masė nga habia
  ‑ thotė Zoti! Sepse dy tė kėqija bėri populli im:
  mė la mua, burimin e ujit tė gjallė, qė tė hapė pėr vete puse,
  puse tė shpuara qė s’mund ta mbajnė dot ujėt!  LEXIMI I UNGJILLIT: Lk. 11, 14–23


  4 Njė herė Jezusi po dėbonte njė djall [e ky ishte memec]. Kur djalli doli, foli memeci e populli u habit. 15 Disa prej tyre thanė: “I dėbon djajtė me ndihmėn e Beelzebulit, kryetarit tė djajve.” 16 Disa tė tjerė, pastaj, pėr ta vėnė nė provė, kėrkonin prej tij njė shenjė prej qiellit. 17 Por ai, duke i njohur mendimet e tyre, u tha: “Ēdo mbretėri, e pėrēarė nė vetvete, shkretohet; njė shtėpi bie mbi tjetrėn. 18 Po qe se djalli ėshtė i ndarė nė vetvete ‑ pasi ju po thoni se unė i dėboj djajtė me ndihmėn e Beelzebulit ‑ si do tė qėndrojė mbretėria e tij? 19 Tashti, pasi unė i dėbokam djajtė me ndihmėn e Beelzebulit, bijtė tuaj, me ndihmėn e kujt i dėbojnė? Prandaj, ata do tė jenė gjykatėsit tuaj. 20 Por, nė qoftė se unė i nxjerr djajtė me pushtetin e Hyjit, atėherė me tė vėrtetė erdhi ndėr ju Mbretėria e Hyjit!21 Kur trimi i fortė, i armatosur mirė, e ruan pallatin e vet, mbarė pasuria e tij ėshtė e sigurt. 22 Por, kur vjen njė mė i fortė se ai, e mund atė, ia merr armėt nė tė cilat shpresoi e i ndan plaēkat e tij. 23 Kush nuk ėshtė me mua, ėshtė kundėr meje. Kush nuk bashkon me mua, shpėrndan.”  MEDITIMI


  Ėshtė vėrtet e vėshtirė nė disa raste tė kuptohen fjalėt e Jezusit. Nė Ungjillin e Lukės, i njėjti nga i cili ėshtė marrė pjesa qė meditojmė tani, ėshtė shkruar qė apostulli Gjon i tha Jezusit: “Mėsues, pamė njė njeri qė dėbonte djajtė nė Emrin tėnd. Ne ia ndaluam, sepse nuk vjen pas teje me ne.”Jezusi iu pėrgjigj: “Mos ia ndaloni, sepse, kush nuk ėshtė kundėr jush, ėshtė me ju”(Lk 9, 49-50). Sot, megjithatė, Jezusi thotė "Kush nuk ėshtė me mua ėshtė kundėr meje". Pse ky ndryshim?
  Jezusi e di mirė se Ati mund tė bėjė mrekulli nga dora e ēdokujt, pa nevojė pėr anėtarsinė e tijJ nė njė grup. Ai qė hasėn dishepujt, ėshtė ndoshta njė nga shumė shėrues qė shėrbyen nė Palestinė nė atė kohė. Kthimi i shėndetit dhe mirėqenies tek njė person, ėshtė gjithmonė njė punė e dėshiruar dhe e dashur nga Zoti.
  Por Jezusi gjithashtu e di se helmi i Satanit, akuzuesit, ėshtė i pranishėm nė botė. Dėshmi pėr kėtė ėshtė reagimi i disa njerėzve (njerėz tė kastės, pasi mė vonė do tė thuhet se kanė dishepuj) tė cilėt pasi kanė parė dėshmimin e ēlirimit tė njeriut nga demoni memec, lėvizin akuzėn se e gjithė kjo ishte bėrė nė emėr tė Beelzebul, udhėheqėsi i demonėve. Jezusi pėrgjigjet me dy argumente: a ka kuptim tė mendohet se njė djall dėbon njė djall tjetėr? Do tė ishte njė provė e dobėsisė sė mbretėrimit tė tij. Dhe atėherė, nėse shėrimet bėhen nga djalli dhe ato nuk vijnė nga Zoti, ku i vendosni dishepujt tuaj shėrues? A ėshtė fuqia e tyre thaumaturgjike nga Zoti apo nga djalli? Djalli memec e ka privuar njeriun nga fjala, nga komunikimi jashtė. Krishti rikthen aftėsinė pėr tė folur, pėr tė krijuar marrėdhėnie, pėr tė shprehur mendimet e tij. Krishti ēliron, rikthen integritetin dhe dinjitetin. Sot ai e vendos kėtė detyrė nė duart tona.  VAZHDO MEDITIMIN.


  Atėherė dėgjova njė zė tė madh nė qiell, qė thoshte:
  “Ja, tani koha e shėlbimit, e pushtetit dhe e Mbretėrisė sė Hyjit tonė
  dhe e sundimit tė Krishtit tė tij!
  Sepse u hodh poshtė paditėsi i vėllezėrve tanė
  qė ditė e natė i padiste para Hyjit tonė.
  Por ata e mundėn me fuqi tė gjakut tė Qengjit
  dhe nė saje tė dėshmisė sė vet:
  nuk e deshėn jetėn e vet aq sa ta donin vdekjen.
  (Zb. 12,10-11)

 10. #50
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  357

  Pėr: Komenti i ungjillit

  12-3-2021/e premte java 3 KRESH: UNGJILLI: Mk. 12, 28b–34.


  LUTJA: Ps 81.


  Dėgjova njė zė qė s’e njihja: “Nga barra krahėt ia ēlirova, nga duart ia hoqa shportėn. Nė ditė tė vėshtirė mė thirre e unė tė shpėtova, tė jam pėrgjigjur i fshehur nė stuhi, tė vura nė provė tek uji i Meribės. Dėgjo, populli im, dua tė tė qortoj: oh sikur tė mė dėgjoje, ti, o Izrael! Pranė teje tjetėr zot tė mos kesh, zot tė huaj mos adhuro! Sepse unė Zoti jam Hyji yt, unė qė tė nxora nga dheu i Egjiptit, hape gojėn tėnde se dua ta mbush!  LEXIMI I UNGJILLIT: Mk. 12, 28b–34

  Njė nga skribėt qė kishte dėgjuar rragatjen e tyre, duke parė se Jezusi u pėrgjigj mirė, iu afrua dhe e pyeti: “Cili urdhėrim ėshtė i pari i tė gjitha urdhėrimeve?” Jezusi iu pėrgjigj: “I pari ėshtė: ‘Dėgjo, Izrael! Zoti Hyji ynė, ėshtė njė Zot i vetėm. Duaje Zotin, Hyjin tėnd, me gjithė zemrėn tėnde, me gjithė mendjen tėnde e me gjithė fuqinė tėnde! Urdhri i dytė ėshtė: ‘Duaje tė afėrmin tėnd porsi vetveten!’ Tjetėr urdhėr mė tė madh se kėta nuk ka.” Skribi u pėrgjigj: “Mirė fort, Mėsues! U pėrgjigje ashtu siē ėshtė e vėrteta! Ai ėshtė i Vetmi, e pos tij s’ka tjetėr.Tė duash Atė me gjithė zemėr, me gjithė mendje, me gjithė fuqi e tė duash tė afėrmin tėnd porsi vetveten, ’ vlen mė shumė se tė gjitha flitė e shkrumbimit e theroret.” Jezusi, duke parė se u pėrgjigj me urti, i tha: “Nuk je larg prej Mbretėrisė sė Hyjit”.


  MEDITIMI  Tė gjithė hebrenjve, tė zellshme nė praktikėn e fesė, u kėrkohet tė respektojnė njė sėrė rregullash (mė shumė se gjashtėqind) nė lidhje me jetėn e pėrditshme, familjen, marrėdhėniet ndėrpersonale dhe marrėdhėniet me Zotin.
  Sasia e madhe e kėtyre normave bėn qė skribėt pyesin cilat midis kėtyre rregullave janė mė tė rėndėsishme ose nėse tė gjitha duhet tė vendosen nė tė njėjtin nivel, sepse tė gjithė vijnė nga Zoti. Skribi i Ungjillit ka dėgjuar Jezusin duke folur, ndoshta e ka vlerėsuar atė, dhe tregon interesim pėr mendimin e tij. Jezusi pothuajse fjalė pėr fjalė i citon atij njė pasazh nga Ligji i Pėrtėrirė, tė cilin ēdo izraelit i vėmendshėm e njeh mirė sepse e reciton atė tri herė nė ditė: “Dėgjo, Izrael! Zoti, Hyji ynė, ėshtė njė Zot i vetėm! Duaje Zotin, Hyjin tėnd, me gjithė zemrėn tėnde, me gjithė shpirtin tėnd e me gjithė fuqinė tėnde!” (LP. 6,4-5). Dhe menjėherė ai shton: “: ‘Duaje tė afėrmin tėnd porsi vetveten!’ Tjetėr urdhėr mė tė madh se kėta nuk ka”. Me sa duket, ekziston njė hierarki midis dy urdhėrimeve - e dyta buron nga e para - por ato janė tė pazgjidhshme.
  Ėshtė e nevojshme tė reflektojmė nė faktin se pasazhi nga Ligji i Pėrtėrirė fillon me fjalėt: "Dėgjo, Izrael", qė janė njė pjesė thelbėsore e urdhėrimit. Ti e di qė duhet ta duash Zotin dhe vėllezėrit e tu, por nėse nuk e dėgjon Zotin ēdo ditė, nėse nuk ke njė marrėdhėnie personale me tė, ti mund tė jesh njė teolog i mirė, por nuk do tė dish tė duash, as Zotin as tė afėrmin.
  “Nuk je larg prej Mbretėrisė sė Hyjit”, thotė Jezusi: skribi nuk ka arritur akoma. Ndoshta ėshtė pikėrisht ajo fjalė: "Dėgjo", tė cilėn ai e la nė pėrgjigje, pėr tė treguar shkallėn e rrugės qė mungon.  VAZHDO MEDITIMIN.


  Zot, mė mėso tė mos flas si njė bronz kumbues, por me dashuri.
  Mė mundėso tė kuptoj dhe mė jep besimin qė lėviz malet, por me dashuri.
  Mė mėso atė dashuri qė ėshtė gjithmonė e durueshme dhe gjithnjė e mirė;
  asnjėherė xheloze, mendjemadhe, egoiste ose prekėse;
  atė dashuri qė kėrkon gėzim nė tė vėrtetėn,
  gjithmonė e gatshme pėr tė falur, pėr tė besuar, tė shpresuar dhe tė duruar.
  Mė nė fund, kur tė gjitha gjėrat tokėsore do tė zhdukėn,
  dhe gjithēka do tė jetė e qartė,
  bėj se mund tė kem qenė njė vegėl i dobėt po,
  por pasqyrim i vazhdueshėm i dashurisė tėnde tė pėrsosur.
  (Nėnė Tereza e Kalkutės)

 11. #51
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  357

  Pėr: Komenti i ungjillit

  13-3-2021/E Shtunė java 3 e KRESH: UNGJILLI: Lk.18, 9–14.

  LUTJA: Ps 131


  1 O Zot, nuk krenohet zemra ime as s’madhėshtohen sytė e mi, as nuk jepem pas punėve tė mėdha, as pas gjėrave qė janė mbi fuqi tė mia.
  2 Vėrtet shpirtin e kam tė qetė e tė kthjellėt, si foshnja e mėkuar nė parzmėn e nėnės, si kėrthi ėshtė shpirti im nė mua.
  3 Le tė shpresojė Izraeli nė Zotintani e pėr gjithmonė e jetės.  LEXIMI IUNGJILLIT: Lk. 18,9-14.


  9 U tregoi edhe kėtė shėmbėlltyrė pėr disa qė e mbanin veten tė drejtė e i pėrbuznin tjerėt:
  10 “Dy njerėz u ngjitėn nė Tempull pėr t’u lutur: njėri farise e tjetri tagrambledhės. 11 Fariseu, qiri nė kėmbė, lutej nė vetvete kėshtu: ‘Tė falėnderoj, o Hyj, qė nuk jam porsi njerėzit e tjerė: cuba, tė padrejtė, kurorėshkelės, ose ‑ si ky tagrambledhės. 12 Agjėroj dy herė nė javė, jap tė dhjetėn e krejt fitesės.’ 13 Kurse tagrambledhėsi zuri vend nė fund, nuk i bėhej as sytė t’i ngrejė drejtė qiellit, por rrihte kraharorin e vet e thoshte: ‘O Hyj, ki mėshirė pėr mua mėkatarin!’
  14 Unė po ju them: ky u kthye nė shtėpinė e vet i shfajėsuar e jo ai, sepse: kushdo krenohet, do tė pėrvujtėrohet ndėrsa kush pėrvujtėrohet, do tė lartėsohet”.  MEDITIMI

  Nė vendin e lutjes, nė tempullin, Jezusi na prezanton dy burra: njėri ėshtė njė Farise, njė njeri qė e njeh Ligjit dhe e zbaton urdhėrimet;, tjetri ėshtė njė tagrambledhės, njė njeri qė punon pėr pushtuesin Romak. Tė dy luten: Fariseu nė kėmbė - ky ishte pozicioni i paraparė pėr lutje - tjetri nė pjesėn e pasme tė tempullit, me sytė nė tokė, duke rrahur gjoksin.
  Ai rreh gjoksin e tij sepse e di qė ėshtė mėkatar, ashtu si tjetri e di se ėshtė i drejtė: ky e falėnderon Zotin pėr drejtėsinė e tij duke rrėmbyer pėr veten tė gjitha meritat e tij, e duke pohuar respektimin e tij tė patėmetė tė urdhėrimeve qė e bėjnė atė tė ndryshėm - mė tė mirė - se tė gjithė njerėzit e tjerė dhe nė veēanti tė tagrambledhėsit qė qėndron atje nė fund tė tempullit me sytė nė tokė.
  Tagrambledhėsi nuk ka asnjė arsye pėr tė shpresuar nė njė shpėtim: ai nuk organizon njė strategji mbrojtėse: ėshtė shumė e qartė se ai ka bėrė dėme tė pafundme dhe, pėr kėtė ai ka tė drejtė tė qėndrojė pėrpara Zotit vetėm pėr tė "kėrkuar mėshirėn e gjyqtarit". Por ky shkon nė shtėpi i justifikuar.
  Fariseu shkoi nė tempull pėr tė folur me veten e tij pėr veten e tij, duke e lėnė rolin margjinal tė llogaritjes sė praktikave tė tij tė perėndishme te Zoti. Ai nuk pranoi tė krahasojė zemrėn e tij me atė tė Zotit, sepse ai me siguri do tė kishte dalė me kocka tė thyera dhe preferonte tė krahasohej me burrat e tjerė, dhe nė veēanti me tagrambledhėsin, i cili, disa metra larg tij, po i rrahte gjoksin dhe qante mėkatėt e tij me vėshtrimi i tij pėr nė tokė. Lojė e lehtė, por humbėse, sepse ai u kthye nė shtėpi pa falje.  VAZHDO MEDITIMIN.

  Jezus, hajde, kėmbėt e mia janė tė ndyta.
  Pėr mua, bėhu njė shėrbėtor, derdh ujin nė pellg; eja, laji kėmbėt e mia.
  E di, ajo qė po tė them ėshtė e pamatur,
  por kam frikė nga kėrcėnimi i fjalėve tė tua:
  "Nėse nuk tė laj, nuk do tė kesh pjesė me mua".
  Laji kėmbėt e mia, nė mėnyrė qė tė kem pjesė me ty.
  (Origjeni)

 12. #52
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  357

  Pėr: Komenti i ungjillit

  MĖ 15-3-2021/e HENĖ JAVE 4 KRESH/ UNGJ. GJ 4, 43–54.


  LUTJA: Ps 91.


  1 Kush banon nėn mbrojtjen e tė Tejetlartit,
  do tė qėndrojė nėn hijen e tė Gjithėpushtetshmit.
  2 Do t’i thotė Zotit: “Strehimi im,
  kėshtjella ime, Hyji im, do tė shpresoj nė tė”.
  3 Sepse Ai do tė tė ēlirojė nga laku i gjahtarėve
  dhe nga fjala dijekeqe.
  4 Do tė tė bėjė hije me krahėt e vet
  do tė strehohesh nėn fletėt e tija, shqyt e pancir e vėrteta e tij.
  5 Nuk do tė frikėsohesh prej tmerrit tė natės,
  as prej shigjete qė fluturon ditėn,
  6 as prej murtaje qė shėtit nė errėsirė, as prej shfarosjes
  qė shkretėron nė mesditė.
  7 Le tė bien me mijėra rreth teje, dhjetėra mijėra nė tė djathtėn tėnde,
  ty nuk do tė tė ndodhė asgjė!
  8 Porsa ti me sy tė vetėtish, shpagimin e mėkatarit do ta shikosh!
  9 Pasi Zoti ėshtė mburoja jote
  dhe e zgjodhe tė Tejetlartin pėr strehimin tėnd,
  10 e keqe nuk do tė tė gjejė, dhe frushkull s’do t’i afrohet tendės sate:
  11 sepse engjėjve tė vet urdhėr u dha tė tė ruajnė nė tė gjitha udhėt e tua.  LEXIMI I UNGJILLIT: GJ 4, 43–54.


  Pas kėtyre dy ditėve shkoi prej andej nė Galile. Nė tė vėrtetė Jezusi kishte thėnė se profeti nuk nderohet nė vendin e vet. Kur arriti nė Galile, galileasit e pritėn mirė, sepse kishin parė se ēka kishte bėrė nė Jerusalem nė kohė tė festės. Sepse edhe ata kishin qenė pėr festė. Erdhi, pra, prapė nė Kanė tė Galilesė, ku e kishte shndėrruar ujin nė verė. Aty ishte njė nėpunės i mbretit, i cili e kishte djalin tė sėmurė nė Kafarnaum. Ky, kur mori vesh se Jezusi kishte ardhur prej Judesė nė Galile, shkoi tek ai e iu lut tė zbriste t’ia shėronte djalin qė ishte nė fill tė vdekjes.Jezusi i tha: “Po nuk patė shenja e mrekulli, ju nuk besoni”. Nėpunėsi mbretėror iu pėrgjigj:“Zotėri, eja para se tė mė vdesė fėmija.”. “Shko ‑ i tha Jezusi ‑ djali yt ėshtė shėndoshė!” .Njeriu i besoi fjalės qė i tha Jezusi dhe shkoi. Ndėrsa ai po zbriste, shėrbėtorėt e tij i dolėn para dhe i thanė: “Djali yt ėshtė shėndoshė e mirė!”. I pyeti pėr kohė kur filloi tė bėjė mė mirė. Ata i thanė: “Dje rreth orės shtatė e lėshuan ethet!”. I ati e kuptoi se ajo ndodhi nė atė orė, kur Jezusi i tha: “Djali yt ėshtė shėndoshė!” Dhe besoi ai e mbarė shtėpia e tij. Kjo ishte mrekullia e dytė qė Jezusi bėri, kur u kthye prej Judesė nė Galile.
  MEDITIMI

  Gjon Ungjilltari na thotė se Jezusi ishtė nė rrugė, sė pari nėpėr Galile, pastaj nėpėr Jeruzalem pėr festat e Pashkėve,
  ku ai kryen shumė shenja dhe mrekulli.
  Duke u kthyer nė shtėpi, ai kalon nėpėr Samarinė, njė rajon historikisht armiqėsor ndaj Galileasve, dhe atje shumė besojnė nė fjalėn e tij.
  Atėherė fama e tij u rrit, madje Galileasit duken mė tė prirur ta dėgjojnė kėtė profet.
  Njė zyrtar i mbretit vendos tė shkojė te Jezusi sepse foshnja e tij po vdes.
  Interesante, zyrtari shkon personalisht te Jezusi, pavarėsisht se ka shumė shėrbėtorė.
  Besimi ėshtė njė fakt personal dhe askush nuk mund tė shkojė tek Jezusi pėrmes njė ndėrmjetėsi.
  Pėrgjigja e Jezusit: "Nėse nuk shihni shenja dhe mrekulli nuk besoni", duket e ashpėr,
  por nuk i drejtohet kėtij babai tė gjorė qė ēmendet pėr djalin e tij tė sėmurė,
  por Galileasve qė u duhen mrekulli pėr tė besuar.
  Zyrtari beson: ai eci rreth pesėmbėdhjetė kilometra pėr tė ardhur tek Jezusi, dhe ai kėmbėngul nė kėrkesėn e tij
  edhe pse Jezusi nuk duket gati pėr tė dėgjuar dėshirėn e tij.
  Dhe edhe nėse Jezusi nuk bėn atė qė ai dėshiron, sepse ai kishte kėrkuar qė Jezusi tė vinte personalisht nė Kapernaum,
  (edhe ne preferojmė vizitėn e mjekut nė shtėpin tonė) - kur Jezusi i thotė: "Shko, djali yt jeton",
  ai niset pėr nė rrugėn e tij , dhe mrekullia ndodh.
  Gjoni prezanton njė histori tė matshme nė histori:
  njė orė pas mesdite, koha kur ethet lanė fėmijėn, koha kur Jezusi tha: "Djali juaj jeton".
  Duke arsyetuar mbi kėtė rastėsi tė pėrkohshme, besimi i zyrtarit rritet:
  Zoti shfaqet nė zemrėn tonė, nė shpirtin tonė, por edhe nė mendjen tonė.  VAZHDO MEDITIMIN


  Te falenderoj, o Atė, pėr atė qė po bėn sot nė jetėn time.
  Te falenderoj me gjithe zemer sepse ti me sheron,
  sepse me liron, sepse ti mė thyen zinxhirėt dhe ti me jep liri.
  Faleminderit, Zot Jezus,
  sepse unė jam njė tempull i Shpirtit tend
  dhe ky tempull nuk mund tė shkatėrrohet, sepse ėshtė shtėpia e Zotit.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ninoenina : 14-03-2021 mė 11:42

 13. #53
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  357

  Pėr: Komenti i ungjillit

  MĖ 16-3-2021/E MARTE JAVA 4 KRESH/UNGJILLI: Gj.5, 1–16.


  LUTJA: Ps 32:


  Lum ai qė iu fal mėkati,
  qė iu mbulua faji!
  2 Lum ai njeri qė Zoti nuk e numėron ndėr mėkatarė,
  nė shpirtin e tė cilit nuk ka dredhi.
  3 Pse heshta, eshtrat m’u kalbėn
  prej dėnesės sė vazhdueshme,
  4 sepse ditėn, natėn dora jote rėndonte mbi mua,
  fuqia mė lėshonte porsi nė vapė tė verės.
  5 Atėherė ta dėftova mėkatin tim,
  fajin tim mė nuk e fsheha.
  Thashė: “Do t’ia rrėfej Zotit fajin tim”,
  e ti ma fale fajėsinė e mėkatit tim.  LEXIMI I UNGJILLIT: Gj.5, 1–16.

  1 Pas disa kohėsh ishte festa e judenjve dhe Jezusi u ngjit nė Jerusalem. 2 Nė Jerusalem, te Dera e deleve, ėshtė njė ndėrtesė banje, qė hebraisht quhet Betsata. Ajo ka pesė treme. 3 Nėn to rrinin tė shtrirė shumė tė sėmurė tė verbėr, tė ēalė dhe tė marrė gjymtyrėsh. 5 Aty ishte njė njeri qė ishte i sėmurė prej tridhjetė e tetė vjet. 6 Jezusi, kur e pa ashtu tė shtrirė e kur e mori vesh se ėshtė pėr njė kohė tė gjatė nė atė gjendje, i tha:
  “A dėshiron tė shėrohesh?”
  7 “Zotėri iu pėrgjigj i sėmuri nuk kam njeri qė, kur tė tundet uji, tė mė shtjerė nė banjė e, derisa unė ulem, njė tjetėr zbret para meje”.
  8 “Ēohu i tha Jezusi merre shtrojėn tėnde dhe ec!”
  9 Ai njeri u shėndosh pėrnjėherė, mori shtrojėn e vet dhe ecte. Ajo ditė ishte shtunė. 10 Prandaj judenjtė i thoshin tė shėruarit: “Ėshtė e shtunė! Nuk ke leje ta mbartėsh shtratin tėnd!”
  11 Ai iu pėrgjigj: “Ai qė mė shėroi, mė tha: ‘Merre shtrojėn tėnde dhe ec!’“
  12 Ata e pyetėn: “Kush ėshtė ai njeri qė tė tha: ‘Merre dhe ec?’“
  13 Por, i shėruari nuk e dinte kush ėshtė, sepse Jezusi u zhduk nė popullin qė gjendej aty.
  14 Mė vonė Jezusi e gjeti nė Tempull dhe i tha:
  “Ja, u shėrove! Mos mėkato mė, qė tė mos tė tė gjejė ndonjė e zezė mė e madhe!”
  15 Ai njeri shkoi te judenjtė dhe u tha se Jezusi ishte ai qė e shėroi. 16 Prandaj judenjtė zunė ta sulmojnė Jezusin, sepse bėnte vepra tė tilla ditėn e shtunė.  MEDITIMI:

  Nėse paralitiku vėrtet dėshironte tė zhytej nė pishinė, ai mund tė kėrkonte ndihmė nga ai i ri i cili nė mes tė turmės sė tė sėmurėve, tė verbėrve, tė ēalėve dhe paralitikėve, duket se po shkon drejt tij dhe duket i mirėpritur. Ai mund tė rregullojė gjithēka qė tė bjerė nė ujė nė kohėn e duhur dhe tė shpresojė pėr shėrim. Por jo!
  Ėshtė Jezusi ai qė merr iniciativėn dhe pyet: “A dėshiron tė shėrohesh?”, Njė pyetje e shkurtėr dhe e thatė, e cila pasohet nga njė pėrgjigje pak e bindur. Nė tėrėsi, paralizuarit i pelqen tė qajė hallin e tij, duke e ndjerė veten viktimė tė njė situate qė duron tashmė pėr njė kohė shumė tė gjatė dhe nė tė cilėn ai nuk ka gjetur asnjė solidaritet njerėzor. Paraliza e gjymtyrėve tė tij tregon pėr njė paralizė shpirtėrore, njė plogėshti tė zemrės, e cila e ndalon atė nga ēdo ndryshim i jetės. Jezusi pėrsėri merr iniciativėn dhe e shėron, por ai nuk i thotė vetėm tė ngrihet, por ai i kėrkon nė vend qė tė marrė me vete barelėn nė tė cilėn ka qenė gjatė gjithė kėtyre viteve. Levizja pėr t’u ngritur ėshtė gjesti i parė qė bėn paralitiku pas viteve tė pasivitetit, njė ringjallje e vėrtetė.
  Pse paralitiku i shėruar duhet tė mbajė me vete diēka qė nuk ėshtė mė e nevojshme? Sepse ajo barelė kujton njė histori dobėsie, e cila nuk duhet harruar tani qė ecėn me kėmbėt e veta. Ndėr tė tjera, barela ėshtė gjithashtu shkaku i bezdisjes sė parė tė jetės sė shėruar: duhet tė jap llogari para farisenjve pėr njė transport barelė tė shtunėn. Ai do tė dalė nga kjo situatė e pakėndshme duke vendosur tė gjithė pėrgjegjėsinė (pėrfshirė shėrimin) mbi Jezusin, dhe duke ndezur kundėr tij zemėrimin e Judenjve qė fillojnė ta persekutojnė dhe tė pėrpiqen ta vrasin atė. Shėrimi i gjymtyrėve ėshtė bėrė, shėrimi i zemrės ka nevojė pėr njė kohė mė tė gjatė.  VAZHDO MEDITIMIN


  O Zot, qė vazhdimisht na nxite tė qėndronim zgjuar,
  qysh prej agimit tė ditės,
  dhe tė mbajmė kėpucėt dhe jo pantoflat,
  mos na le tė dremitim nė kolltukėt tona,
  nė strehėt tona, nė djepet
  nė tė cilat na lėkundet kjo botė lecke,
  por bėj qė tė jemi gjithmonė tė kujdesshėm
  pėr tė dėgjuar murmuritjen e zėrit tėnd,
  qė vazhdimisht kalon ndėr degėt e jetės
  pėr tė sjellė freski dhe risi.
  Bėj qė dremitja jonė tė mos bėhet njė shtrat vdekjeje
  dhe - nė ēdo rast - na jep njė goditje
  qė tė qėndrojmė zgjuar
  dhe gjithmonė gati pėr tė nisur pėrsėri.
  (Madeleine Delbrźl)
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ninoenina : 15-03-2021 mė 09:06

 14. #54
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  357

  Pėr: Komenti i ungjillit

  17-3-2021/E merkure java 4 KRESH/UNGJILLI: GJ. 5, 17–30.


  LUTJA: Urt. 11,23-26.


  Por ti ke dhimbje pėr gjithēka, pse gjithēka mundesh,
  Ti bėn kinse s’i sheh mėkatet e njerėzve qė ata tė pendohen.
  Vėrtet Ti do gjithēka ėshtė dhe s’urren asgjė qė ke krijuar:
  sepse po ta kishte urryer ndonjė send, nuk e kishe krijuar.
  E si do tė mbette nė jetė ndonjė send, po tė mos dojė ti?
  Ose si do ta ruante jetėn, po tė mos e kishe thirrur ti nė jetė?
  Por ti i kursen tė gjitha, sepse janė tė tuat, o Zot jetėdashės.
  LEXIMI I UNGILLIT: GJ. 5, 17–30.


  17 Jezusi u pėrgjigj:“Im Atė vepron gjithmonė e edhe unė veproj”. 18 Pėr kėtė arsye judenjtė kėrkonin edhe mė tepėr ta vritnin Jezusin, pse, jo vetėm se e prishte tė shtunėn, por edhe Hyjin e quante Atė tė vetin, duke e barazuar veten me Hyjin. 19 Atėherė Jezusi u tha: “Pėrnjėmend, pėrnjėmend po ju them: Biri s’mund tė bėjė asgjė prej vetvetes, pėrveē ēka sheh se bėn Ati; ēka bėn ai, po atė gjė bėn edhe Biri. 20 Sepse Ati e do Birin dhe i zbulon gjithēka bėn ai. Do t’i zbulojė edhe vepra mė tė mėdha se kėto qė tė mbeteni tė habitur. 21 Dhe, sikurse Ati i ngjall tė vdekurit e i bėn tė jetojnė, ashtu edhe Biri i bėn tė jetojnė ata qė do. 22 Ati nė tė vėrtetė nuk gjykon askėnd, pse krejt gjykimin ia la nė dorė Birit, 23 qė tė gjithė tė nderojnė Birin siē e nderojnė Atin. Kush nuk e nderon Birin, nuk e nderon as Atin qė e dėrgoi. 24 Pėrnjėmend, pėrnjėmend po ju them: kush e dėgjon fjalėn time dhe beson nė atė qė mė dėrgoi, ka jetėn e pasosur dhe ai nuk del nė gjyq, por tashmė kaloi prej vdekjes nė jetė. 25 Pėrnjėmend, pėrnjėmend po ju them: po vjen koha ‑ tani ėshtė ‑ kur tė vdekurit do ta dėgjojnė zėrin e Birit tė Hyjit dhe ata qė ta dėgjojnė, do tė jetojnė. 26 Dhe, sikurse Ati e ka jetėn nė vetvete, po ashtu i dha zotėsinė edhe Birit ta ketė jetėn nė vetvete. 27 Atij ia dha edhe pushtetin tė gjykojė, sepse ėshtė Biri i njeriut. 28 E mos u ēuditni: po vjen koha, kur tė gjithė ata qė pushojnė nė varre do ta dėgjojnė zėrin e tij 29 dhe do tė dalin: ata qė bėnė mirė ‑ do tė ngjallen pėr tė jetuar, ata qė bėnė keq, ‑ do tė ngjallen pėr t’u dėnuar”. 30 “Unė asgjė s’mund tė bėj prej vetvetes; si dėgjoj, ashtu gjykoj, dhe gjykimi im ėshtė i drejtė, sepse nuk kėrkoj vullnetin tim, por vullnetin e atij qė mė dėrgoi”.  MEDITIM


  Shėrimi i paralitikut ka pasojat pėr ēėshtjen e Shabatit. Shabat ishte dita kur besimtari hebre thirrej tė ndėrpriste ēdo veprimtari nė pėrkujtim tė Krijuesit tė tij i cili pushoi nė ditėn e shtatė. Kremtimi i Shabatit nė kohėn e Jezuist ishte rregulluar me porosi gjithnjė e mė tė hollėsishme, qė nėn mbikėqyrjen e priftėrinjve, njerėzit e respektonin, por kuptimi i thellė i kėtyre praktikave fetare kishte humbur. Hebrenjtė e qortonin tė paralizuarin pėr bartjen e barelės sepse ishte njė shkelje e Ligjit tė Shabatit. Por shkelja edhe mė serioze ishte shėrimi i paralitikut, i kuptuar si njė akt me forcė krijuese, dhe pėr kėtė arsye nė kundėrshtim me ligjin e pushimit nga krijimi. Jezusi kryen kėtė shėrim dhe shėrime tė tjera nė Shabat pėr tė vėnė nė dyshim njė sistem fetar qė ka zėvendėsuar dashurinė pėr Perėndinė dhe pėr njeriun me respektimin steril tė porosive. Njė burrė qė nuk ecte, ėshtė vėnė pėrsėri nė kėmbė, dhe ministrat e Perėndisė nuk mund tė bėjnė asgjė tjetėr pėrveēse t'i thonė atij qė tė mos mbajė barelėn e tij tė shtunėn; njė njeri ka shėruar njė tjetėr dhe shėrbėtorėt e Zotit e qortojnė, e dėnojnė,e gjuajnė. Ku ėshtė habia, lavdėrimi, kremtimi, mėshira, liria, jeta? Zoti qė ėshtė Ati nuk ka kufizime, nuk ka dekrete qė mund tė ndalojnė veprimin e tij krijues, i cili do tė ndalet vetėm me fundin e botės. Ati gjithmonė punon dhe Biri qė u bė njeri pėr tė bėrė tė dukshme veprat e tij, sillet nė pėrputhje me atė qė sheh se Ati bėn: duke dhėnė jetėn e tij dhe duke gjykuar.  VAZHDO MEDITIMIN


  Zot Jezus, ti gjithmonė shikon tek Ati
  dhe bėn atė qė e sheh duke bėrė;
  tėrhiqe vėmendjen tonė tek Ti:
  nė dritėn tėnde do ta shohim dritėn,
  ne do tė mėsojmė tė jetojmė si fėmijė tė Zotit.
  Prej Atit Ty do tė jepet fuqia pėr tė dhėnė njė jetė tė re atyre qė e humben atė,
  sepse e dorėzove veten deri nė vdekje pėr tė gjithė.
  Shtoje besimin tonė; burimi i jetes ėshtė tek ti,
  nga Ti ne me gėzim do tė kemi shpėtimin tonė.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ninoenina : 16-03-2021 mė 06:35

 15. #55
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  357

  Pėr: Komenti i ungjillit

  MĖ 18-3-2021/E ENJTĖ JAVA 4 KRESH/ UNGJILLI: Gj. 5, 31–47.

  LUTJA: Ps 106, 19-23/  E punuan njė viē nė Horeb, adhuruan njė shtatore metali.
  20 E ndėrruan Hyjin e tyre me truporen e njė kau qė ha sanė.
  21 Harruan Hyjin qė i shpėtoi, qė bėri mrekulli nė Egjipt,
  22 punė tė madhėrishme nė dheun e Kamit, emnesė nė Detin e Kuq.
  23 Mendoi Hyji farėn t’ua shuante, por iu lut Moisiu, i zgjedhuri i tij ndėrmjetėsoi pėrpara fytyrės sė tij pėr ta ngurruar zemėrimin e tij, e dėgjoi e nuk ua treti farėn.  LEXIMI I UNGJILLIT: Gj. 5, 31–47.  31 Nėse unė vetė i bėj dėshmi vetvetes, dėshmia ime nuk ėshtė e vėrtetė.
  32 Ėshtė Njė tjetėr qė bėn dėshmi pėr mua dhe unė e di: dėshmia tė cilėn ai e bėn pėr mua, ėshtė e vėrtetė.
  33 Ju dėrguat disa njerėz te Gjoni dhe Gjoni e dėshmoi tė vėrtetėn.
  34 Unė nuk kam nevojė pėr dėshmi tė njeriut, por ua pėrmend kėtė qė ju tė shėlboheni.
  35 Gjoni ishte dritėz qė digjej e ndriēonte, por juve ju pėlqeu tė kėnaqeni nė atė dritė vetėm pėr njė ēast.
  36 Por unė e kam njė dėshmimė tė madhe se atė tė Gjonit: veprat qė Ati m’i besoi pėr t’i kryer; pikėrisht kėto qė unė kryej, dėshmojnė pėr mua se mė dėrgoi Ati.
  37 Edhe Ai qė mė dėrgoi ‑ Ati, vetė Ai dėshmoi pėr mua! Ju kurrė s’e dėgjuat zėrin e tij,kurrė s’e patė fytyrėn e tij;
  38 as fjala e tij nuk banon nė ju, sepse nuk i besoni atij, qė ai e dėrgoi.
  39 Ju i shqyrtoni Shkrimet sepse mendoni me anė tė tyre tė keni jetėn e pasosur; edhe ato, pra, dėshmojnė pėr mua,
  40 e ju, prapė se prapė nuk doni tė vini tek unė, qė ta keni jetėn.
  41 Nuk kėrkoj lavdi prej njerėzve, 42 po ju njoha deri nė palcė: nuk e keni nė vetvete dashurinė e Hyjit.
  43 Unė erdha nė Emėr tė Atit tim e ju nuk mė pranoni; po erdhi ndonjė tjetėr nė emėr tė tij, atė do ta pranoni!
  44 Po si mund tė besoni ju, ju qė kėrkoni lavdi prej njėri‑tjetrit, e nuk e kėrkoni lavdinė qė vjen prej Njė Hyji tė vetėm?
  45 Mos t’ju shkojė nė mend se do t’ju padis tek Ati! Paditėsi juaj ėshtė Moisiu, nė tė cilin shpresoni.
  46 Pėr tė vėrtetė, po t’i besonit Moisiut, do tė mė besonit edhe mua, sepse ai pėr mua shkroi.
  47 Por, nėse nuk u besoni Shkrimeve tė tij, si do t’u besoni fjalėve tė mia?”  MEDITIMI.  Jezusi u akuzua pėr shėrimin e paralitikut tė Shtunėn, por edhe mė shumė pėr shkak se e kishte bėrė veten tė barabartė me Perėndinė, pasi e kishte quajtur Atė. Nga hebrenjtė Zoti konsiderohej aq i paarritshėm, aq mė i lartė se njeriu sa as emri i tij nuk mund tė shqiptohej. Deklarata e Jezusit duhet tė konsiderohej blasfemuese dhe si e tillė duhet tė ndėshkohej.
  Jezusi u pėrgjigjet akuzave tė bėra kundėr tij duke paraqitur burime tė ndryshme qė dėshmojnė pėr unitetin e tij me Atin: sė pari fjalėn e fundit tė Gjon Pagėzuesit, i cili deshmoi se Jezusi ishte ai qė duhet tė vinte nė botė nė mėnyrė qė bota tė jetė shpėtuar pėrmes tij. Por kėsaj dėshmie tė ndritshme iu dha vetėm vėmendje e shpejtė.
  Njė dėshmi tjetėr vjen nga shkrimet e shenjta, tė cilat mėsuesit e ligjit kėrkojnė pėr jetė tė pėrjetshme. Por ata ua japin atyre vetėm njė vlerė morale: pėr kėtė Skribėt e Farisenjtė nuk u besojnė atyre, nuk besojnė nė atė qė Shkrimet e shenjta premtojnė dhe pėr kėtė nuk mund tė njohim Jezusin si atė qė Ati kishte dėrguar
  Mė nė fund, ekzistojnė veprat, shenjat qė Biri i kryen sipa vullnetit tė Atit. Ato duhet tė pėrbėjnė njė dėshmi tė dukshme, dhe me tė vėrtetė shumė njerėz tė thjeshtė janė rikthyer nė besim nga shenjat dhe mrekullitė tė bėra nga Jezusi, por Judenjtė tregojnė njė mbyllje paragjykuese nė lidhje me Jezusin dhe nuk janė nė gjendje tė shohin pėrmes tij fytyrėn e Atit, as nuk e dėgjojnė zėrin e tij, as nuk e dėgjojnė fjalėn e tij.
  VAZHDO MEDITIMIN.


  Ti nuk zbrite nga kryqi,
  kur tė kanė provokuar duke bėrtitur:
  "Zbrit nga kryqi dhe ne do tė besojmė nė ty!".
  Ti nuk dole sepse, edhe kėtė herė,
  ti nuk deshe ta robėrosh lirinė e njeriut me njė mrekulli,
  sepse ishe i etur
  pėr njė besim tė lindur nga liria dhe jo nga njė mrekulli.
  Ishe e etur pėr dashuri tė dhėnė falas,
  dhe jo pėr atė entuziazėm servil tė skllavit
  para zotėrisė sė fuqishėm
  qė e tmerroi njėherė e pėrgjithmonė.

 16. #56
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  357

  Pėr: Komenti i ungjillit

  19-3-2021/E PREMTĖ FESTA E Shėn Jozefit/ UNGJILLI: Mt. 1, 16.18–21.24.


  LUTJA:


  Mendoj, o Jozef, qė ke pasur mė shumė guxim ti
  duke e pranuar planin e Marisė,
  sesa ajo duke e pranuar planin e Zotit.
  Ajo ka pasur besim nė plotfuqinė e Krijuesit.
  ti nė brishtėsinė e njė gruaje.
  Ajo kishte mė shumė besim, por ti kishe mė shumė shpresė.
  Dashuria plotėsoi gjithēka nė ty dhe nė tė.
  (Don Tonino Bello - nga letra drejtuar Shėn Jozefit)  LEXIMI I UNGJILLIT: Mt. 1, 16.18–21.24.


  16 Jakobit i lindi Jozefi, fati i Marisė, prej sė cilės lindi Jezusi qė quhet Krisht.
  18 Lindja e Jezu Krishtit ndodhi kėshtu: Maria, nėna e tij, pasi u fejua me Jozefin, para se tė banonin sė bashku, u gjend shtatzėnė pėr virtyt tė Shpirtit Shenjt.
  19 Tashti Jozefi, i fejuari i saj, pasi ishte njeri i drejtė e nuk donte ta ēnderonte botėrisht, mendoi ta linte fshehtazi.
  20 Posa nė mendjen e vet vendosi tė bėjė kėshtu, ja, iu duk nė ėndėrr engjėlli i Zotit dhe i tha: “Jozef, biri i Davidit, mos ki frikė ta marrėsh Marinė, tė fejuarėn tėnde, sepse foshnja qė ėshtė zėnė nė tė, u zu pėr virtyt tė Shpirtit Shenjt.
  21 Ajo do tė lindė djalė e ti ngjitja emrin Jezus, sepse Ai do ta shėlbojė popullin e vet prej mėkateve tė tij”.
  24 Jozefi, si u zgjua nga gjumi, bėri siē i urdhėroi engjėlli i Zotit.  MEDITIMI.


  Lumturia e Jozefit nuk ėshtė nė logjikėn e vetėmohimit, por tė dhuratės sė vetvetes. Nė kėtė njeri nuk ka asnjėherė ndonjė zhgėnjim, vetėm besim. Heshtja e tij e vazhdueshme nuk pėrfshin ankesa, por gjithmonė gjeste konkrete tė besimit. Bota ka nevojė pėr baballarė, ajo refuzon zotėrinjtė, domethėnė refuzon ata qė duan tė pėrdorin zotėrimin e tjetrit pėr tė mbushur zbrazėtinė e tyre; ajo refuzon ata qė ngatėrrojnė autoritetin me autoritarizmin, shėrbimin me servilizmin, konfrontimin me shtypjen, bamirėsinė me mirėqenien, forcėn me shkatėrrimin. Ēdo thirrje e vėrtetė lind nga dhurata e vetvetes, e cila ėshtė maturimi i sakrificės sė thjeshtė. Kur njė thirrje nuk arrin pjekjen e dhuratės sė vetvetes, duke u ndalur vetėm nė logjikėn e sakrificės, atėherė nė vend qė ta bėjė vetveten njė shenjė tė bukurisė dhe gėzimit tė dashurisė, rrezikon tė shprehė pakėnaqėsi, trishtim dhe zhgėnjim.
  Atėsia qė heq dorė nga tundimi pėr tė jetuar jetėn e fėmijėve tė saj, gjithmonė hap hapėsira tė paparė.Secili fėmijė mbart gjithmonė me vete njė mister, diēka qė nuk njihet akoma e qė mund tė zbulohet vetėm me ndihmėn e njė babai qė respekton lirinė e tij. Njė baba i vetėdijshėm qė pėrfundon veprimin e tij arsimor dhe jeton plotėsisht atėsinė vetėm kur e ka bėrė veten "tė padobishėm", kur sheh qė djali i tij bėhet autonom dhe ecėn vetė nė shtigjet e jetės, e vendos veten nė situatėn e Jozefit, i cili gjithmonė e dinte qė Fėmija nuk ishte i tij, por thjesht ishte vendosur nėn kujdesin e tij. Nė thelb, kjo ėshtė ajo qė nėnkupton Jezusi kur thotė: "Mos thirrni askėnd Atė, sepse keni vetėm njė Atė ‑ atė qė ėshtė nė qiel" (Mt 23: 9). (nga letra Patris corde e Papa Franēeskut).  VAZHDO MEDITIMIN.


  O Jozef, rojtar i Shėlbuesit,
  dhe burri i Virgjėreshės Mari.
  Ty Zoti e besoi Birin e tij;
  te ti Maria vendosi besimin e saj;
  me ty Krishti u bė njeri.
  O Jozef, ji edhe pėr ne njė baba i mirė,
  dhe na udhėhiq nė rrugėn e jetės.
  Na ndihmo qė tė fitojmė hir, mėshirė dhe guxim,
  dhe na mbro nga ēdo e keqe. Amen

 17. #57
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  357

  Pėr: Komenti i ungjillit

  20-3-2021/E shtunė JAVA 4 KRESH/UNGILLI: Gj. 7, 40–53

  LUTJA:


  O Zot, Hyji ynė, qėndro me ne.
  Na prek me Shpirtin tėnd,
  nė mėnyrė qė zemrat tona tė jenė nė atė gjendje shpirtėrore
  qė tė mund tė pranojmė me mirėsi tė gjithė
  dhe tė ndiejmė gėzim edhe kur nė jetėn tonė
  bėjmė eksperiencen e luftės dhe tė grindjes,
  tė vuajtjes apo edhe tė vdekjes.
  Na ruaj nė Fjalėn tėnde dhe bėj tė jemi vazhdimisht drita,
  kėshtu qė edhe ne mund tė tė ndjekim ty
  dhe tė bėjmė vullnetin tėnd.  LEXIMI I UNGJILLIT: Gj. 7, 40–53


  40 Disa prej popullit, kur i dėgjuan kėto fjalė, thoshin: “Ky ėshtė me tė vėrtetė Profeti!”
  41 Tė tjerė thoshin: “Ky ėshtė Mesia!” Prapė disa tė tjerė thoshin: “Vallė, a prej Galilesė do tė dalė Mesia? 42 Po a nuk thotė Shkrimi i shenjtė se Mesia vjen nga pasardhėsit e Davidit, mu nga Betlehemi, prej vendit nga ishte Davidi?”
  43 Kėshtu u bė pėrēarje nė popull pėr shkak tė tij.
  44 Disa deshėn edhe ta kapin, por prapė askush s’vuri dorė nė tė.
  45 U kthyen, pra, rojtarėt te kryepriftėrinjtė e te farisenjtė dhe kėta u thanė: “Pse nuk e sollėt?”
  46 Rojtarėt u pėrgjigjėn: “Askurrė askush s’ka folur si ky njeri!”
  47 Atėherė farisenjtė u pėrgjigjėn: “Po a mos u mashtruat edhe ju? 48 Pse, a ėshtė ndokush prej anėtarėve tė Kėshillit apo prej farisenjve qė besoi nė tė? 49 Por veē, kjo vegjėli qė s’e njeh Ligjin ‑ qoftė mallkuar!”
  50 U tha njėri prej tyre, Nikodemi ‑ ai qė mė parė pati qenė te Jezusi:
  51 “Ligji ynė a thua dėnon ndokėnd para se ta marrė nė pyetje, para se ta dijė se ēka bėn?” 52 Ata iu pėrgjigjėn:“A mos je edhe ti prej Galileje? Hulumto e do tė shohėsh se prej Galileje nuk ngritet profet!”
  53 Dhe se cili shkoi nė shtėpinė e vet.


  MEDITIMI.


  Profecia e Simeonit (Lk 2, 34:"Shih! Hyji e caktoi kėtė Fėmijė tė shkaktojė rrėnim e ngritje pėr shumėkėnd nė Izrael. Do tė jetė edhe shenjė tė cilės njerėzit do t’i kundėrshtojnė ) bėhet e vėrtetė: ai erdhi pėr rėnien dhe ringjalljen e shumė njerėzve nė Izrael. Ka nga ata qė besojnė nė tė, sepse e njohin atė si profet dhe mesia, dhe nga ata qė dyshojnė. Ushtarėt, tė ngarkuar me arrestimin e tij, kthehen duarbosh, tė goditur nga mėnyra nė tė cilėn ky njeri paraqitet edhe mė shumė sesa nga pėrmbajtja e fjalimeve tė tij.
  Mė pak tė gatshmit pėr t'i dhėnė kredi Jezusit, janė ata qė mendojnė veten mė tė menēur dhe mė tė besnikė ndaj Besėlidhje: ata hyjnė nė shkrimet e shenjta pėr tė interpretuar profecitė qė mund tė zbulojnė dhe vėrtetojnė gjithēka pėr ardhjen e profetit, ose ata qė kanė diēka pėr tė humbur, si kryepriftėrinjtė dhe farisenjtė, tė cilėt nė fe ndėrtuan sistemin e tyre tė pushtetit.
  Ēfarė ndryshimi midis arrogancės sė zemėruar tė farisenjve: "Por veē, kjo vegjėli qė s’e njeh Ligjin ‑ qoftė mallkuar!” (Gj 7,49); dhe butėsia dhe mirėsia e Jezusit: " Po tė bekoj, o Atė, Zotėrues i qiellit e i dheut, qė i fshehe kėto gjėra nga tė dijshmit e nga tė urtėt, e ua zbulove tė vegjėlve" (Mt. 11,25).
  Dhe pastaj ėshtė Nikodemi, njė njeri i ekuilibruar dhe i drejtė. Ai nuk ėshtė njė mendjelehtė, ai tashmė e ka treguar atė nė dialogun e natės me Jezusin, por ai nuk pajtohet tė nxjerrė njė dėnim tė nxituar dhe tė padrejtė dhe kėrkon qė sipas ligjit Jezusi tė dėgjohet para se tė dėnohet. Reagimi i kolegėve tė tij ėshtė sa fyes, aq edhe pa logjikė. Dhe nuk ēon nė asgjė, sepse tė gjithė kthehen nė shtėpinė e vet.  VAZDHO MEDITIMIN.

  Atė i Shenjtė dhe i Mėshirshėm,
  qė kurrė nuk i braktis fėmijėt e tu
  dhe ua zbulon emrin tėnd atyre,
  thyej fortėsinė e mendjes dhe zemrės,
  qė tė dimė tė mirėpresim
  me thjeshtėsinė e fėmijėve mėsimet e tua,
  dhe tė japim fryte tė njė kthimi tė vėrtetė.
  Pėr Krishtin, Zotin tonė. Amen
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ninoenina : 19-03-2021 mė 04:38

 18. #58
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  357

  Pėr: Komenti i ungjillit

  MĖ 22-3-2021/e HENA JAVA 5 KRESH/UNGJILLI: Gj. 8,1-11.

  LUTJA: Ps 71.

  1 O Hyj, jepja mbretit gjyqin tend dhe drejtėsinė tėnde birit tė mbretit,
  2 qė ta gjykojė popullin tėnd me drejtėsi e skamnorėve tė tu t’u japė tė drejtėn. Ai do ta shpėtojė skamnorin qė fshan, tė varfėrin qė nuk ka ndihmėtar.
  13 Mėshirė do tė ketė pėr tė mjerin e tė vobektin, dhe skamnorėve do t’ua shpėtojė jetėn.
  14 Do t’i shpėtojė prej padrejtėsisė e dhunės, gjaku i tyre do tė jetė i ēmueshėm pėrpara tij.
  17 Qoftė bekuar emri i tij nė shekuj, sa tė jetė dielli mos iu harroftė emri! Nėpėr tė do tė bekohen tė gjitha fiset e dheut, tė gjithė paganėt tė lumtur do ta quajnė.
  18 Qoftė bekuar Zoti Hyj, Hyji i Izraelit, qė i vetmi bėn mrekulli!
  19 Qoftė bekuar Emri i tij i madhėrueshėm, toka mbarė u mbushtė me lavdinė e tij.


  LEXIMI I UNGJILLIT: Gj. 8,1-11.
  1 Jezusi shkoi nė Malin e Ullinjve. 2 Nė mėngjes erdhi prapė nė Tempull. Mbarė populli shkonte tek ai. Ai u ul e po i mėsonte. 3 Atėherė skribėt e farisenjtė i sollėn para njė grua tė zėnė nė kurorėshkelje. E vunė nė mes 4 dhe i thanė: “Mėsues, kjo grua u zu ndėrsa po bėnte mėkatin e kurorėshkeljes. 5 Nė Ligj Moisiu na urdhėroi qė tė tillat tė vriten me gurė. Po ti ēka thua?” 6 Folėn kėshtu pėr ta vėnė nė provė qė tė kishin pėr ēka ta padisnin. Jezusi u pėrkul e filloi tė shkruajė me gisht nė dhe. 7 E, pasi ata vijonin ta pyesnin, ai iu drejtua e tha: “Kush ėshtė prej jush pa mėkat, le ta gjuajė i pari gurin nė tė!”. 8 Pėrsėri u pėrkul e vazhdoi tė shkruajė me gisht nė dhe. 9 Ata, kur e dėgjuan pėrgjigjen, nisėn njė nga njė tė largohen duke filluar prej mė tė vjetėrve. Jezusi mbeti vetėm ‑ dhe gruaja qė po qėndronte nė kėmbė nė mes. 10 Jezusi iu drejtua dhe i tha: “Grua, ku janė ata? Askush nuk tė dėnoi?” 11 “Askush, Zotėri!” ‑ iu pėrgjigj ajo. “As unė nuk po tė dėnoj ‑ i tha Jezusi ‑ Shko, por tani e tutje mos mėkato mė!”.

  MEDITIMI
  “Kjo heshtje e Jezusit mė bėn pėrshtypje mė shumė se tė gjitha ato qė ai do tė thotė nga maja e malit ose nė mėsime tė fshehta. Mė mirė: nėse nuk e kuptojmė kėtė heshtje, ka rrezik tė mos e kuptojmė as atė mesazh. Fjala e tij e parė ėshtė heshtja dhe durimi; veēanėrisht nėse kemi tė bėjmė me njerėzimin tonė qė ėshtė gjithmonė kaq i padurueshėm dhe i zhurmshėm” (David Maria Turoldo).
  Skribėt dhe farisenjtė e padurueshėm dhe tė zhurmshėm, duke organizuar njė gjyq kundėr njė gruaje tė kapur nė tradhti bashkėshortore, nė tė vėrtetė duan tė sjellin nė gjyq Jezusin. Ėshtė njė situatė e mirė pėr ta kapur atė nė kundėrshtim, sepse ligji i Moisiut nė njė situatė tė tillė parashikon gurėzimi, por nė fakt praktikisht ky ligj nuk ėshtė mė nė fuqi. Nėse Jezusi thotė se gruaja nuk duhet tė vritet, ai do tė ketė folur kundėr Moisiut, nėse nė vend tė kėsaj ai pohon se ligji i shkruar duhet tė respektohet, ai do tė flasė kundėr vetvetes dhe kundėr ungjillit tė tij tė mėshirės.
  Jezusi ėshtė i heshtur dhe shikon nga ata dhe nga gruaja. Ai gjithashtu do tė qėndrojė i heshtur nė njė gjyq tjetėr, qė tani ėshtė i afėrt. Ai ėshtė i heshtur sepse e njeh zemrėn e njeriut: nėse do tė fliste, askush nuk do tė shpėtonte, as gruaja dhe as akuzuesit e saj. Mė nė fund, pėrballur me insistimin e tyre, ai e vė ēdo vendim pėr gruan nė duart e tyre.
  Nė gjyqin hebre nė rast vdekje me gurė guri i parė duhet tė hidhet nga njė dėshmitar i drejtpėrdrejtė i krimit, i cili merr pėrgjegjėsinė pėr ndjekjen penale dhe nė rast se i akuzuari shpallet i pafajshėm ai duhet tė jetė i gatshėm tė vuajė tė njėjtin dėnim. Skribėt dhe farisenjtė nuk bėrtasin mė, tani ata shkojnė njė nga njė nė heshtje nė shtėpinė e tyre...

  VAZHDO MEDITIMIN
  Zot, qė me dashuri stėrmadhe i pa lodhur gjithmonė na therret, na ndihmo tė jemi tė pėrulur dhe tė heshtur, pėr tė pranuar ndihmėn tėnde dhe qė tė mos jemi gjykatės hipokritė me ata qė ndajnė natyrėn tonė si njerėz mėkatarė.

 19. #59
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  357

  Pėr: Komenti i ungjillit

  23-3-2021/e marte JAVA 5 KRESH/ UNGJILLI: GJ.8,21–30.


  LUTJA: Ef. 1,3-4.

  3 Qoftė bekuar Hyji. Ati i Zotit tonė Jezu Krishtit, i cili na bekoi me ēdo bekim shpirtėror nė qiell nė Krishtin.
  4 Nė Tė na zgjodhi para krijimit tė botės qė tė jemi tė shenjtė e tė papėrlyer para Tij nė dashuri.


  LERXIMI II UNGJILLIT: GJ.8,21–30.
  21 Jezusi u tha pėrsėri: “Unė po shkoj e ju do tė mė kėrkoni
  dhe do tė vdisni nė mėkatin tuaj.
  Ku unė shkoj, ju s’mund tė vini.”
  22 Atėherė judenjtė thanė:
  “A mos mendon tė vrasė veten pasi thotė: ‘Ku unė shkoj ju s’mund tė vini?’“
  23 E Jezusi u tha: “Ju jeni prej kėtu poshtė kurse unė jam prej sė Larti.
  Ju jeni prej kėsaj bote kurse unė nuk jam prej kėsaj bote.
  24 Prandaj edhe ju thashė: ‘Do tė vdisni nė mėkatet tuaja!’
  Pėr tė vėrtetė nėse nuk besoni se UNĖ JAM do tė vdisni nė mėkatet tuaja.”
  25 Atėherė ata i thanė: “Kush je ti?”
  “Po pėrse ‑ u pėrgjigj Jezusi ‑ t’ju tregoj prapė prej fillimit?
  26 Shumė gjėra kam pėr tė thėnė pėr ju e tė gjykoj;
  porse Ai, qė mė dėrgoi, ėshtė i vėrtetė
  dhe ēka dėgjova prej Tij atė i them botės.”
  27 Ata nuk e morėn vesh se u foli pėr Atin.
  28 Atėherė Jezusi u tha: “Kur ta ngritni Birin e njeriut,
  atėherė do ta merrni vesh se UNĖ JAM
  dhe se prej vetvetes nuk bėj asgjė, por flas ashtu si mė mėsoi Ati.
  29 Ai qė mė dėrgoi, ėshtė me mua e nuk mė la vetėm,
  sepse unė gjithmonė bėj ēka i pėlqen Atij.”
  30 Nė kėto fjalė tė tij, shumė besuan nė Tė.


  MEDITIMI
  Tė jesh nė botė, por tė mos jesh i botės: ajo qė Jezusi u propozon dishepujve tė tij ėshtė njė ekuilibėr i vėshtirė. Njė shkrim nga antikiteti i krishterė, letra drejtuar Diognetus, pėrshkruan mėnyrėn e tė qenit dhe tė jetuarit tė tė krishterėve tė parė: “Tė krishterėt nuk ndryshojnė nga njerėzit e tjerė as pėr nga territori, as nga gjuha, as nga zakonet e jetės. Nė fakt, ata nuk banojnė nė qytete tė caktuara, as nuk pėrdorin ndonjė gjuhė tė ēuditshme, as nuk bėjnė njė lloj tė veēantė tė jetės. Secili banon nė vendin e vet, por si tė huaj; ata marrin pjesė nė tė gjitha aktivitetet e qytetarėve tė mirė dhe pranojnė tė gjitha dėtyrimet si mysafirė kalimtarė. Ēdo tokė e huaj ėshtė njė atdhe pėr ta, ndėrsa ēdo atdhe ėshtė njė tokė e huaj pėr ta. Ata e kalojnė jetėn e tyre nė tokė, por shtetėsia e tyre ėshtė ajo e qiellit. Ata u binden ligjeve nė fuqi, por, me mėnyrėn e tyre tė jetės, ata janė mbi ligjet ”. Farisenjtė i pėrmbahen shtetėsisė sė botės, tė bindur se posedojnė tokėn dhe ligjin. Pėrkundrazi, Krishti na bėn tė vetėdijshėm se ndėrsa jetojmė jetėn qė kemi marrė plotėsisht, ne duhet ta ndiejmė veten gjithnjė nė rrugė, nė njė eksod qė ėshtė njė kalim, njė Pashkė e pėrhershme. "Unė jam" i zbulon Zoti Moisiut: njė pohim i fortė qė nuk i sjell popullit hebre njė stabilitet tė qetė, por i vė ata nė rrugė pėr dyzet vjet. "Unė jam" shpall Jezusi nė kėtė pasazh tė Ungjillit, pėrpara se tė nisej pėr nė kryq, duke u lėnė tė krishterėve detyrėn e jetesės nė kėtė botė si kalimtarė.  VAZHDO MEDITIMIN

  Jezusi, Zoti ynė, Ti nuk je mė nė botė: Ti je kthyer tek Ati.
  Ne jemi nė botė. Na ruaj nė emrin tėnd,
  qė tė jemi njė me ty dhe me vėllezėrit.
  Na jep plotėsinė e gėzimit tėnd, na shenjtėro nė tė vėrtetėn,
  na ruaj nga i ligu, tani dhe pėrgjithmonė. Amen


  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ninoenina : 22-03-2021 mė 04:16

 20. #60
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  357

  Pėr: Komenti i ungjillit

  24-3-2021/e MERKURĖ JAVA E 5 KRESH/UNGJILLI: Gj. 8, 31-42


  LUTJA: Ps 78.

  Dėgjoje me kujdes, populli im, mėsimin tim, vėru vesh fjalėve tė gojės sime.
  2 Po e hap gojėn time pėr tė mėsuar me shėmbėlltyra,
  do t’ju tregoj fshehtėsi tė kohėve tė shkuara.
  36 Porse prapė e gėnjenin me gojėn e tyre, e rrenin me gjuhėn e vet:
  37 zemra e tyre nuk ishte me tė, besė nuk kishin nė Besėlidhjen e tij.
  38 E Ai, i mėshirshėm, e falte fajin.,

  LEXIMI I UNGJILLIT: Gj. 8, 31-42


  31 Pastaj Jezusi u tha atyre judenjve qė besuan nė tė: “Nėse do ta mbani fjalėn time, vėrtet do tė jeni nxėnėsit e mi;
  32 do ta njihni tė vėrtetėn dhe e vėrteta do t’ju bėjė njerėz tė lirė.”
  33 Ata iu pėrgjigjėn: “Ne jemi pasardhės tė Abrahamit dhe askurrė askujt nuk i qemė robėr. Si po thua ti: ‘Do tė bėheni tė lirė?’“
  34 Jezusi u pėrgjigj: “Pėr tė vėrtetė, pėr tė vėrtetė po ju them: kushdo bėn mėkat ėshtė skllav (i mėkatit).
  35 Skllavi nuk rri pėrgjithmonė nė shtėpi, ndėrsa djali rri pėrgjithmonė nė shtėpi.
  36 Nėse, pra, biri do t’ju ēlirojė, me tė vėrtetė do tė jeni tė lirė....  MEDITIMI  Nėse do tė mund t’i bėja Jezusit njė pyetje, ose tė paktėn ungjilltarit Gjon, do tė pyesja: "Ēfarė ėshtė e vėrteta?". Dhe menjėherė pas: "Ēfarė ėshtė liria?". Dhe ēfarė do tė thotė qė e vėrteta tė bėn tė lirė?
  Nė Ungjillin e sotėm njė gjė ėshtė e qartė: njė njeri nuk ėshtė i lirė, por bėhet i lirė. Liria ėshtė njė rrugė qė zgjat njė jetė.
  Hebrenjtė tė cilėve u drejtohej Jezusi nuk janė armiq tė tij, ata e besuan atė, por ata mendonin se jetonin nė njė gjendje tė vazhdueshme tė sė vėrtetės dhe lirisė pėr shkak tė prejardhjes sė tyre nga Abrahami. Ata donin tė theksonin se ata nuk ishin fėmijė tė prostitucionit (duke iu referuar Ismailit, tė cilin Abrahami e kishte ngjizur me Agar duke mos pasur besim nė premtimet e Zotit) dhe se ata e kishin Zotin si babanė e tyre.
  Jezusi i udhėheq ata tė reflektojnė nė faktin se skllavėria nuk buron nga prejardhja biologjike, por ekskluzivisht nga kompromisi me mėkatin. Pėr shkak tė mėkatit nė format e tij tė shumta tė shtypjes, urrejtjes, zilisė, mashtrimit, idhujtarisė, pabesia pengon ecjen, e mbėshtjell njeriun duke e detyruar atė nė mendime, sjellje dhe projekte qė ndjekin skenare tė shkruara tashmė. Duket se mėkati jep lumturi dhe nė vend tė kėsaj prodhon dėshpėrim. E vėrteta ėshtė kundėr mashtrimit tė mėkatit, i cili nė gjuhėn e Ungjillit nuk ėshtė diēka qė ka tė bėjė me arsyen dhe intelligjences sė njeriut si nė kulturen greke, dhe nuk ėshtė as njė tėrėsi dogmash, por ėshtė zbulimi i marrėdhėnies sė thellė dhe tė pėrjetshme midis Zotit dhe njeriut. Jezusi thotė pėr veten e tij "Unė jam e vėrteta", por ai gjithashtu thotė "Unė jam rruga": njė mėnyrė e pėrditshme pėr tė zbuluar se ne mund tė jetojmė gjithnjė e mė shumė si fėmijė, nė shtėpinė e Atit.


  VAZHDO MEDITIMIN.

  O Hyji Atė, qė nė Jezusin, Birin tėnd,
  na jep privilegjin tė tė quajmė Atė
  dhe do qė ne tė ecim nė shenjtėri dhe drejtėsi para teje,
  na konfirmo nė dashurinė tėnde
  qė tė jetojmė tė lumtur nė bashkėsinė e Kishės sė sate.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ninoenina : 23-03-2021 mė 04:20

Faqja 3 prej 5 FillimFillim 12345 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Komenti juaj per kete foto te ministrit Tahiri.
  Nga DYDRINAS nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 26-02-2015, 17:31
 2. Joautenticteti i ungjillit
  Nga Ceni-1 nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 22
  Postimi i Fundit: 04-09-2014, 06:27
 3. Komenti i librit Medarixhus-Salikin nga Muhamed Husejn Jakubi
  Nga IslamInfo nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 16-08-2011, 12:04
 4. Komenti i Sures Jasin?
  Nga shtegi nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 22-07-2009, 13:18
 5. Komenti per prezervativet, Facebook kunder Papes
  Nga Vista nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 60
  Postimi i Fundit: 08-04-2009, 05:48

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •