Close
Faqja 15 prej 15 FillimFillim ... 5131415
Duke shfaqur rezultatin 281 deri 296 prej 296
 1. #281
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  7-10-2022/E PREMTĖ E JAVĖS 27/ VITI C.

  NĖ BASHKĖSI TĖ VAZHDUESHME ME ZOTIN.


  UNGJILLI: Lk 11, 15-26.


  14 Njė herė Jezusi po dėbonte njė djall [e ky ishte memec]. Kur djalli doli, foli memeci e populli u habit.
  15 Disa prej tyre thanė: “I dėbon djajtė me ndihmėn e Beelzebulit, kryetarit tė djajve.”
  16 Disa tė tjerė, pastaj, pėr ta vėnė nė provė, kėrkonin prej tij njė shenjė prej qiellit.
  17 Por ai, duke i njohur mendimet e tyre, u tha: “Ēdo mbretėri, e pėrēarė nė vetvete, shkretohet; njė shtėpi bie mbi tjetrėn.
  18 Po qe se djalli ėshtė i ndarė nė vetvete ‑ pasi ju po thoni se unė i dėboj djajtė me ndihmėn e Beelzebulit ‑ si do tė qėndrojė mbretėria e tij?
  19 Tashti, pasi unė i dėbokam djajtė me ndihmėn e Beelzebulit, bijtė tuaj, me ndihmėn e kujt i dėbojnė? Prandaj, ata do tė jenė gjykatėsit tuaj.
  20 Por, nė qoftė se unė i nxjerr djajtė me pushtetin e Hyjit, atėherė me tė vėrtetė erdhi ndėr ju Mbretėria e Hyjit!
  21 Kur trimi i fortė, i armatosur mirė, e ruan pallatin e vet, mbarė pasuria e tij ėshtė e sigurt.
  22 Por, kur vjen njė mė i fortė se ai, e mund atė, ia merr armėt nė tė cilat shpresoi e i ndan plaēkat e tij.
  23 Kush nuk ėshtė me mua, ėshtė kundėr meje. Kush nuk bashkon me mua, shpėrndan”.
  24 “Kur shpirti i ndytė tė ketė dalė prej njeriut, endet nėpėr vende tė shkretuara duke kėrkuar pushim, e, duke mos e gjetur, thotė: ‘Do tė kthehem nė shtėpinė time nga dola’. 25 Kur kthehet, e gjen tė fshirė e tė stolisur.
  26 Atėherė shkon e merr me vete edhe shtatė shpirtra tė tjerė mė tė kėqij se veten, hyjnė e banojnė aty. Kėshtu gjendja e fundit e kėtij njeriu bėhet mė e keqe se e para”.  MEDITIM.

  1 Mė ruaj, o Hyj, sepse tė kam rėnė ndore!
  2 I thashė Zotit: “Ti je Zoti im,
  tjetėr tė mirė nuk kam veē teje”!
  3 Pėr shenjtėrit qė janė pėrmbi tokė, njerėz bujarė,
  po pėrvėlohem krejtėsisht prej dėshirės!
  4 I shumojnė tė zezat e veta
  ata qė shkojnė pas zotave tė huaj.
  Unė nuk do t’u flijoj fli njomjeje gjakrash,
  buzėt e mia nuk do t’ua pėrmendin emrat.
  5 Zoti ėshtė pjesa e trashėgimit tim dhe gota,
  nė dorėn tėnde ėshtė fati im!
  6 Shorti mė ra nė mė tė mirėn tokė:
  pjesa e trashėgimit tim mė pėlqen shumė!
  7 E bekoj Zotin qė mė dha kuptim,
  edhe natėn veshkat e mia mė mėsojnė.
  8 Zotin e kam gjithmonė para sysh,
  mė rri nė tė djathtė, nuk kam sesi tė rrėzohem!
  9 Prandaj galdon zemra ime, gėzon shpirti im,
  mbarė trupi im pushon nė qetėsi.
  10 S’do tė ma lėsh shpirtin nė Nėntokė,
  as s’do tė lejosh qė Shenjti yt tė kalbet nė dhe.
  11 Ti do tė ma tregosh udhėn e jetės,
  gėzimin e plotė para fytyrės sate,
  kėnaqjen e amshueshme nė tė djathtėn tėnde” (Ps 16).  1.Armiqtė e Jezusit.

  Armiqtė e Jezusit kėrkojnė ta diskreditojnė atė duke pretenduar se ekzorcizmat dhe shėrimet qė ai kreu, nuk u kryen nė emėr tė Zotit, por mė tepėr nė emėr tė demonit Beelzebul. Zoti e hedh poshtė me mjeshtėri argumentin e tyre, por ai pėrfiton nga kjo akuzė pėr tė na ofruar njė katekzė tė bukur. Ai na flet pėr rėndėsinė e bashkimit tonė me tė nė luftėn shpirtėrore kundėr sė keqes dhe ndikimit tė djallit.


  2. “Kush nuk ėshtė me mua ėshtė kundėr meje;

  ai qė nuk mbledh me mua shpėrndan”.


  Ashtu si demonėt nuk mund tė vazhdojnė nė luftėn shpirtėrore nėse ndahen, po ashtu ne nuk mund tė vazhdojmė nė jetėn e hirit dhe tė luftės shpirtėrore nėse nuk jemi tė bashkuar me Krishtin. Uniteti ėshtė forcė. Nėpėrmjet pagėzimit ne bėhemi bij dhe bija tė Perėndisė, ne hyjmė nė bashkėsi me Trinitetin dhe bėhemi anėtarė tė Trupit tė Krishtit. Nėpėrmjet kėtij bashkimi, vetė Krishti bėhet njeriu i fortė dhe i armatosur mirė qė mbron pallatin e shpirtit tonė. Por nėse largohemi nga Krishti nėpėrmjet mėkatit ose duke lėnė pas dore bashkimin tonė me tė nė lutje dhe sakramente, mund ta humbas kėtė mbrojtje tė Zotit. “Kush nuk ėshtė me mua ėshtė kundėr meje; ai qė nuk mbledh me mua shpėrndan»


  3. “Dhe unė jam gjithmonė me ju deri nė fund tė botės” (Mt 28, 20)

  Pėr mė tepėr, ky bashkim me Krishtin nuk mund tė jetė i pėrpiktė apo i pėrkohshėm. Jemi thirrur nė njė bashkėsi tė pėrhershme me Zotin. Jezusi nuk ėshtė njė polic tė cilit do ta thėrrisja vetėm nė rast tundimi, agresioni ose vėshtirėsie. Ai ėshtė mė shumė njė kujdestar qė pėrpiqem ta mbaj me vete gjatė gjithė ditės. Pėr shkak se ai mė do vėrtet dhe thellėsisht, Krishti dėshiron tė jetė gjithmonė pranė meje nė kohė tė kėqija, si dhe nė kohė tė mira e paqėsore. “Dhe unė jam gjithmonė me ju deri nė fund tė botės. (Mt 28, 20)
  Ky bashkim i pėrjetshėm me Krishtin na shpėton nga problemi qė ai pėrshkruan nė Ungjillin e sotėm. Nė njė shpėrthim entuziazmi, ne i bėjmė thirrje Krishtit tė na ēlirojė nga e keqja, por mė pas, duke mos ngulmuar nė kėtė bashkėsi me tė, e keqja kthehet pėr tė na rrėmbyer shpirtin me mė shumė forcė.
  Nė kėtė festė tė Zojės sė Rruzares, ne njohim rolin e shquar tė Virgjėreshės Mari nė shenjtėrimin tonė, por edhe nė luftėn tonė shpirtėrore kundėr sė keqes. Nėpėrmjet bashkimit tė saj shumė tė ngushtė me Birin e saj Jezusin, Nėna jonė Qiellore na mbron nga e keqja dhe ndikimi i djallit dhe na ndihmon tė ngulmojmė nė bashkėsinė tonė me Zotin.
  Zoti Jezus, faleminderit qė mė ke krijuar pėr kėtė bashkėsi tė pėrhershme me ty. Dėshiroj tė tė kem pranė nė ēdo kohė pėr tė shijuar miqėsinė tėnde tė ėmbėl dhe pėr tė marrė mbrojtjen tėnde nga e keqja, mėkati, tundimi dhe ndikimet e djallit.

 2. #282
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  8-10-2022/E SHTUNĖ E JAVĖS 27/ VITI 2.

  Lumturia e vėrtetė.

  UNGJILLI: Lk. 11, 27-28.


  27 Ndėrsa ai po fliste pėr kėtė gjė, njė grua nė mes tė turmės e ēoi zėrin e i tha: “Lum kraharori qė tė mbarti e gjinjtė qė thithe!”
  28 Ai u pėrgjigj: “Madje, tė lumėt ata qė e dėgjojnė fjalėn e Hyjit dhe e zbatojnė!”


  MEDITIM.

  Shėn Lluka na tregon ēfarė ndodhi gjatė ngjitjes sė Jezusit nė Jeruzalem, gjatė sė cilės Zoti u flet dishepujve tė tij pėr pėrgjigjen e tyre ndaj misionit tė tyre apostolik. Shembujt e mėsimdhėnies sė tij pėrqendrohen tė gjithė nė kėrkesat e kėtij misioni. Jezusi thotė: “Kushdo qė vė dorėn nė parmendė dhe sillet e shikon mbrapa, nuk ėshtė i pėrshtatshėm pėr Mbretėrinė e Hyjit (Lk 9:62). Misionarėt thirren tė transmetojnė besimin e tyre nė atė qė kanė marrė. Kjo kėrkesė ėshtė mė e madhe se ajo qė ndodh zakonisht nė ekzistencėn e pėrditshme dhe nė bisedat e pėrditshme: kėtu, ne duhet tė jetojmė atė qė na mėsohet.
  Zot, mė jep hirin tė jetoj jetėn time tė pėrditshme sipas mėsimeve tė tua ku gjithēka nuk ėshtė domosdoshmėrisht e lehtė pėr t'u jetuar dhe pėr tė praktikuar me qėndrueshmėri.  1.“Lum kraharori qė tė mbarti e gjinjtė qė thithe!”

  Virgjėresha Mari kėtu e falėnderon Zotin pėr mėsimin e tij. Po, lumturia e vėrtetė, e cila na bėn thellėsisht dhe sinqerisht tė lumtur, ėshtė tė jetojmė nė atė tė vėrtetė qė kemi marrė, medituar dhe kuptuar, duke na lejuar tė ecim pėrpara nė rrugėn e lumturisė sė vėrtetė. Kjo rrugė ėshtė ajo qė Krishti na mėson qė tė arrimė nė zemėr tė jetės hyjnore duke mėsuar pėrmendėsh intelektualisht dhe shpirtėrisht mėsimet e marra. Ky mėsim gojor dhe i jetuar, do tė na lejojė tė komunikojmė me atė me tė cilin po ndėrtojmė projektin qė na kėrkohet nė botėn e sotme, duke mbajtur besimin qė kemi marrė qė tė japė fryte.


  2.“Madje, tė lumėt ata qė e dėgjojnė fjalėn e Hyjit dhe e zbatojnė!”


  Ne jemi kujdestarė tė njė mėsimi qė korrespondon me pjekurinė dhe shenjtėrinė qė Perėndia dėshiron qė ne tė pėrjetojmė. Pėr kėtė duhet tė hyjmė nė tekstin qė duhet tė lexojmė ose dėgjojmė me vėmendje, me zemėr dhe me dashuri. Duhet thėnė se ky tekst mė drejtohet mua personalisht. Do tė mė lejohet tė jetoj nė mėnyrė njerėzore dhe tė shenjtė atė qė Perėndia ka planifikuar pėr mua nė kėtė kohė. Ne duhet tė dėgjojmė dhe tė jetojmė nė njė mėnyrė koherente me atė qė kemi dėgjuar, pėrndryshe do tė rrezikojmė tė falsifikojmė mesazhin e Zotit.


  3.Dėgjues tė fjalės:


  Ajo qė them nuk ka vlerė nėse nuk gjurmohet nė dėgjimin e Zotit. Nė shkollė, studenti duhet tė dėgjojė mjeshtrin pėr tė marrė trajnime qė do ta udhėheqin atė gjatė gjithė jetės sė tij civile. Por, pėr jetėn e besimit, unė mund ta formoj veten vetėm duke jetuar me tė vėrtetė atė qė Zoti kėrkon nga unė.
  Pėr shkak tė kėtij dėgjimi, mund tė meditohet edhe teksti i kėtij predikimi tė thellė e tė sinqertė, qė i atribuohet Shėn Agustinit: “Gėzimi im ėshtė i papėrzier kur jam mes dėgjuesve; gėzimi im ėshtė i papėrzier kur dėgjoj, jo kur flas. Pikėrisht atėherė e shijoj fjalėn me siguri tė plotė; kėnaqėsia ime nuk kėrcėnohet nga kotėsia. Kur dikush ėshtė ulur nė gurin e fortė tė sė vėrtetės, si mund t'i trembet greminės sė krenarisė?: “Bėj ta ndiej zėrin e haresė e tė gėzimit dhe do tė gėzohen eshtrat e thėrmuara”. Unė do tė dėgjoj, thotė psalmisti, dhe ti, o Zot do tė mė mbushėsh me gėzim dhe hare (Ps 51, 10). Pra, nuk jam kurrė mė i lumtur se kur po dėgjoj; Ėshtė roli ynė si “auditores” qė na mban nė njė qėndrim pėrulėsie”.
  Zot, nuk mjafton ta bėj qė i afėrmi im tė tė njohė, ėshtė e nevojshme t'i ofroj Fjalėn tėnde, t'i japė atij mėsimet e tua. Mė jep, o Zot, zell apostolik.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ninoenina : 04-10-2022 mė 09:42

 3. #283
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  RK. MĖ 9-10-2022/E DIELA 28 Ord VITI C/ UNGJILLI.

  “A nuk u gjet asnjė qė tė kthehet e t’i japė lavdi Hyjit, pėrveē kėtij tė huaji?”.


  UNGJILLI: Lk. 17, 11-19.


  11 Duke udhėtuar pėr Jerusalem, kaloi nėpėr Samari e Galile.
  12 Kur hyri nė njė fshat dolėn para dhjetė tė gėrbulur. Ata zunė vend larg
  13 e filluan tė bėrtasin: “Jezus, Mėsues, ki mėshirė pėr ne!”
  14 Kur i pa u tha: “Shkoni e paraqitjuni priftėrinjve!” E ndodhi qė, ndėrsa po shkonin, u pastruan. 15 Njėri prej tyre, si pa se u shėrua, u kthye duke e lėvduar Hyjin me zė tė madh lartė. 16 Ra pėrmbys para kėmbėve tė Jezusit dhe e falėnderoi. E ky ishte samaritanas.
  17 Jezusi mori fjalėn e tha: “Po a nuk u pastruan tė dhjetėt? Ku janė nėntė tė tjerėt? 18 A nuk u gjet asnjė qė tė kthehet e t’i japė lavdi Hyjit, pėrveē kėtij tė huaji?
  19 Ēohu e shko ‑ i tha ‑ feja jote tė shpėtoi!”.  MEDITIM.

  Hyji, Ati ynė, ne shpallim lavdinė tėnde. Tė vendosur nė oborret e tempullit tėnd, ne kemi etje pėr dashurinė tėnd ashtu si Biri yt ka etje pėr tonėn. Pikėrisht nė lavdėrimin e kėsaj Eukaristie duam t'ju lavdėrojmė,
  duke u shoqėruar me gjithė Kishėn dhe duam qė “nėntė” tė tjerėt tė marrin pjesė nė kėtė liturgji madhėshtore. Drejtoji hapat e mi, Zot, qė tė kthehem te ti dhe ta lėvdoj veprėn tėnde. E ndriēuar me mirėnjohje, jeta ime do tė hapet pėr ta bėrė hirin tėnd tė pranishėm nė kėtė botė si synimin pėr tė tjerėt.  1.“Jezusi, duke ecur drejt Jeruzalemit (…)”

  e di se ku po shkon dhe ēfarė fati e pret. Jezusi vjen pėr tė pėrmbushur misionin e tij: atė tė adhurimit ndaj Zotit, me sakrificėn e jetės sė tij si aktit suprem tė priftėrisė sė tij. Jezusi duhet tė rivendosė me forcė autoritetin e Perėndisė mbi krijimin. “Shkoni e paraqitjuni priftėrinjve!”. Kjo qasje nuk ėshtė mė spektakolare se larja e Naamanit shtatė herė nė lumin e vogėl Jordan, rrjedha e tė cilit nuk mund tė matet me atė tė Eufratit. A e kemi kuptuar domethėnien e pagėzimit tonė, nė serinė e shtatė sakramenteve, qė na ka pėrfshirė nė Trupin e Krishtit qė ėshtė Kisha? A e vlerėsojmė?


  2.Takimi i Jezusit me lebrozėt nuk paraqitet si njė shpėrqendrim

  qė vonon realizimin e qėllimeve tė Perėndisė, por si njė mundėsi pėr tė shfaqur lavdinė, mbretėrimin dhe fuqinė e Atit tė tij. Lebrozėt, tė shtyrė nga ankthi i tyre i thellė, shohin tek Jezusi shpresėn e tyre tė vetme. Nė to fizikisht, si pėr racėn njerėzore shpirtėrisht, lavdia e Zotit njolloset nga lebra e mėkatit, e cila shpėrben trupin shoqėror tė qytetėrimeve. Ėshtė si njė frymė vdekjeje qė gėrryen veprėn e krijimit. Nėse Jezusi vepron, ai e bėn tė dukshme ardhjen e Mbretėrisė sė Perėndisė dhe i jep njė shije paraprake kėsaj jete.


  3.“Njėri prej tyre, si pa se u shėrua, u kthye

  duke e lėvduar Hyjin me zė tė madh lartė” (v.15).


  A do ta njohė ky i huaj tek Jezusi kryepriftin e dėrguar prej Atit pėr amshim? A do tė ketė qenė ai i vetmi qė ka kuptuar qėllimin e hirit qė mori: qė tė kuptohet se “ata e fitojnė shėlbimin, qė ėshtė nė Krishtin Jezus bashkė me lumturinė e amshueshme” (2Tm 2, 10)? A nuk duhet qė besimi i tė krishterit praktikues tė na ēojė nė lėvdimin e pėrshkruar nga psalmi:
  “Kėndoni Zotit njė kėngė tė re
  sepse bėri vepra tė mrekullueshme!
  Ngadhėnjeu me fuqi tė sė djathtės sė vet,
  me fuqi tė krahut tė vet tė shenjtė”? (Ps. 98, 1).

  Pėr aq sa mund tė dėshmoj pėr lavdėrimin e dashurisė sė Perėndisė, Jezusi do tė jetė nė gjendje tė mė thotė: "Ēohu dhe shko: feja jote tė ka shpėtuar”.
  Mėsues, Jezus, ki mėshirė pėr mua. Ki mėshirė pėr shpirtin tim tė dobėsuar nga banalitetet e kėsaj jete, tė sulmuar nga kimerat e njė bote pa Zot, tė ngrėnė nga zhgėnjimi i shpresave tė rreme dhe i premtimeve boshė. Vetėm ti, o Jezus, nė poshtėrimin e kryqit tėnd, je hapja pėr rrezet e dritės sė pėrjetshme, burimi i jetės sė vėrtetė. Nėpėr ty, me ty dhe nė ty, i qoftė lavdia Hyjit Atė nė bashkim me Shpirtin Shenjt. Amen.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ninoenina : 06-10-2022 mė 05:34

 4. #284
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  10/10/2022/E HĖNĖ E JAVĖS 28/VITI 2.

  “Hapi sytė dhe veshėt e mi, Zot”.

  UNGJILLI: Lk. 11, 29-32.


  29 Pasi populli shkonte gjithnjė duke u bashkuar ai filloi tė flasė: “Kjo brezni ėshtė brezni e keqe: po kėrkon njė shenjė! Porse nuk do t’i jepet shenjė tjetėr, pėrveē shenjės sė Jonės. 30 Sikurse Jona u bė shenjė pėr ninivitėt, ashtu edhe Biri i njeriut do tė jetė shenjė pėr kėtė brezni.
  31 Mbretėresha e Jugut ditėn e Gjyqit do tė ngrihet bashkė me njerėzit e kėsaj breznie dhe do t’i dėnojė, sepse ajo erdhi nga skaji i dheut pėr tė dėgjuar urtinė e Salomonit. Dhe, ja, kėtu ėshtė Dikush mė i madh se Salomoni!
  32 Njerėzit e Ninivės, ditėn e Gjyqit, do tė ngrihen bashkė me kėtė brezni dhe do ta dėnojnė, sepse u kthyen me predikimin e Jonės, dhe, ja, kėtu Dikush mė i madh se Jona!”


  MEDITIM.

  Krisht Jezus, Hyji im, unė vij nga aktivitetet e mia, nga skajet e botės sime tė brendshme, nga skajet e kėsaj bote pėr tė dėgjuar urtėsinė tėnde. Eja mė ndihmo tė hesht. Eja mė ndihmo tė shprehem. Eja mė ndihmo tė flas. Dhe eja mė ndihmo tė tė adhuroj.

  1“Kjo brezni (…) po kėrkon njė shenjė,

  Porse nuk do t’i jepet shenjė tjetėr, pėrveē shenjės sė Jonės”.


  “Kė po kėrkoni? (Gj. 1,38) u pyet Jezusi dy dishepujve qė nė fillim. “Kė po kėrkon? (Gj 20:15) Jezusi e pyet Marinė Magdalenė. Sot, nė liturgji, Jezusi u flet turmės, atyre tė brezit tė tij. Ai sapo u foli atyre pėr lutjen dhe demonėt, pasi kishte dėbuar njė demon. Njė gruaje i bėri pėrshtypje personi i tij: ““Lum kraharori qė tė mbarti e gjinjtė qė thithe!” . Dhe duket sikur Jezusi ėshtė pak i zemėruar. Ndjenjat e tij mbrojnė tė mirėn e vėrtetė. Jezusi nuk erdhi pėr tė bėrė pėrshtypje, qė njerėzit ta lavdėrojnė.
  Kėshtu ai i pėrgjigjet gruas: “Lum ata qė e dėgjojnė fjalėn e Perėndisė dhe e zbatojnė atė! (Lk. 11,28). Mė pas ai shpall atė qė lexojmė nė Ungjillin e sotėm dhe vazhdon duke folur pėr errėsirėn. Sikur lavdėrimi i kėsaj zonje ta kishte futur nė humor tė keq. Fundi i kapitullit 11 tė Shėn Lukės dhe fillimi i 12 ėshtė njė litani nė tė cilėn Jezusi ankohet pėr fenė e rreme tė priftėrinjve tė kohės sė tij.
  Ēfarė e bėri atė nė njė humor tė keq? Se brezi i kohės sė tij “kėrkon njė shenjė”? Por duket se shenja qė ajo kėrkon nuk ėshtė shenja qė do t'u japė Krishti: ajo e vdekjes dhe e ringjalljes sė tij, ajo e Jonait qė kaloi tre ditė nė barkun e balenės, dhe pastaj doli prej saj. Ky brez nuk do tė jetė nė gjendje tė shohė dhe tė marrė dhuratėn e madhe qė Krishti do t'u japė atyre. “Syri i tij ėshtė i keq” (Lk.11,34), ose mė mirė “i sėmurė”, siē e gjejmė nė pėrkthime tė tjera tė kėtij fragmenti (krh. Bibla e Jerusalemit).
  Dhe unė, Zot, ēfarė kėrkoj nė kėtė dialog me ty? Ēfarė po kėrkoj tė shoh nė jetėn time? Dhe ti, o Jezus, ēfarė po pėrpiqesh tė mė ofrosh nė kėtė dialog?


  2.“ Mbretėresha e Jugut… erdhi nga skaji i dheut pėr tė dėgjuar urtinė e Salomonit.

  Dhe, ja, kėtu ėshtė Dikush mė i madh se Salomoni!”.


  Duket se ka diēka tjetėr qė e frustron Jezusin. Nė tė vėrtetė, dy herė radhazi, ai u referohet tė dėgjuarve, nė fjalinė qė i drejton gruas dhe duke folur pėr Mbretėreshėn e Shebės. Ai duket se po thotė: “Ti dėshiron tė shohėsh mrekullitė e mia, por nuk mė dėgjon kur flas. Jezusi nuk ėshtė njė magjistar. Ai nuk ėshtė aty pėr tė na premtuar parajsėn nė tokė, as pėr tė na premtuar qiellin pėr pesė cent, sepse ai e di qė ky premtim do tė ishte i rremė. Po, ėshtė mbresėlėnėse tė shohėsh duke u dėbuar njė demon, por sfida qė propozon Jezusi ėshtė e njė radhe tjetėr, ėshtė ajo e vlerėsimit tė menēurisė sė tij. Le tė dėgjojmė se ēfarė thotė ai: “Ditėn e Gjyqit do tė ngrihet bashkė me njerėzit e kėsaj breznie dhe do t’i dėnojė, nė tė vėrtetė, ata u kthyen nė besim nė pėrgjigje tė shpalljes sė bėrė nga Jonai, dhe kėtu ka shumė mė tepėr se Jona”.
  A jemi gati tė lėmė tė mbijė tek ne ideja se brezi i Jezusit do tė dėnohet sepse nuk ka besuar? Ėshtė ai qė e ka thėnė. Dhe ai ėshtė shumė mė tepėr se Jonas. Ēfarė fjalėsh mė ka thėnė Zoti kohėt e fundit?


  3.« (…)Porse nuk do t’i jepet shenjė tjetėr, pėrveē shenjės sė Jonės”.

  Pra, Zot, ēfarė do qė unė tė shoh, tė dėgjoj? Kjo: "Asaj breznie do t'i jepet vetėm shenja e Jonės". “Gjithēka ėshtė kėtu. Nuk ka rrugė tjetėr pėr nė parajsė. Nuk ka rrugė tjetėr drejt lumturisė. Nuk ka asnjė person tjetėr qė mund ta ofrojė atė. Nuk ka asnjė gjė tjetėr tė mrekullueshme qė do tė pėrputhet me atė qė Zoti dėshiron tė mė japė. “O kryq, vetėm shpresė”. Tundimet pėr mėkatin do tė mė ofrojnė pikėrisht atė qė do tė mė marrin, dhe mėkati do tė mė marrė pikėrisht atė qė mė kishte premtuar tundimi. Me Krishtin do tė jetė e kundėrta. Nėse do ta lė tė veprojė nė zemrėn e vuajtjes sime, nėse do t'i besoj fjalėt e tij, siē i tha, nėse do tė ngulmoj pėr t'i besuar atij, do tė dal nga barku i "pėrbindėshit tė detit", por ai do tė mė ofrojė pikėrisht atė qė mė kishte premtuar. Zot, ēfarė kthimi po mė fton tė pėrjetoj sot?
  Zoti im dhe Hyji im, hapi sytė dhe veshėt e zemrės sime qė tė tė ndjek!

 5. #285
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  11-10-2022/E MARTĖ E JAVĖS 28/VITI 2.

  Pastėrtia.


  UNGJILLI: Lk. 11, 37-41.


  37 Ndėrsa ai ende po fliste, njė farise iu lut tė shkonte tek ai pėr drekė. Ai hyri dhe u ul nė tryezė. 38 Fariseu, kur pa se Jezusi nuk u la para buke, u ēudit. 39 Zotėria i tha: “Po! Ju farisenjtė lani pėrjashta gotėn dhe kupėzėn, ndėrsa brendinė tuaj e keni plot rrėmbime e prapėsi. 40 Tė marrė! A thua se ai qė pėrftoi pėrjashtėsinė, nuk e pėrftoi edhe brendėsinė? 41 Jepni, pra, pėr lėmoshė ē’ėshtė brenda gotės e kupės e do tė jetė gjithēka e pastėr pėr ju.  MEDITIM.


  Eja, Shpirt i Shenjt, na jep dhuratėn e inteligjencės qė ky pasazh tė japė fryte nė jetėn tonė. Bėj qė tė kuptojmė atė qė Zoti dėshiron t'i thotė secilit prej nesh sot.
  Mė pastro, Zot, dhe unė do tė jem i pastėr.

  1.“S’ka asgjė pėrjashta njeriut qė mund ta bėjė atė tė papastėr, duke hyrė nė tė,

  por ēka del prej njeriut ‑ ajo e bėn tė papastėr” (Mk 7, 15).

  Hebrenjtė kishin njė ndjenjė tė madhe tė pastėrtisė rituale. Nė kėtė kėrkim tė pastėrtisė, vetėm ajo qė ishte e pastėr sipas Ligjit ishte e denjė pėr kontakt me Zotin. Meqenėse Izraeli ishte Populli i Zgjedhur nga Perėndia, Izraelitet duhej tė mbaheshin tė pastėr dhe tė pandotur nga bota. Nėse ndodhte tė ndoteshin nga kontakti i pashmangshėm, duhej tė pastroheshin.
  Jezusi e revolucionon kėtė koncept tė pastėrtisė. Ai mėson se papastėrtia nuk vjen nga jashtė, pėr kontakt me gjėra tė papastra, por nga brenda, nga ajo qė del nga zemra: "sepse prej brendisė ‑ prej zemrės sė njeriut rrjedhin: mendimet e kėqija, llojet e ndryshme tė fėlligėshtisė, vjedhjet, vrasjet, kurorė‑ thyerjet, dėshira e tepruar e pasurisė, mashtrimet, shfrenia, smira, blasfemitė, krenaria, marrėzia. Tė gjitha kėto tė kėqija dalin nga brenda dhe e bėjnė njeriun tė papastėr”(Mk. 7, 21-23). Kėshtu, ai e lidh ndjenjėn e pastėrtisė me vigjilencėn e zemrės. Ēfarė del nga zemra ime? Lakmia ? Ligėsia? Apo lėmosha, fryt i bamirėsisė, solidaritetit dhe dhembshurisė?  2.Zoti ėshtė i pastėr.


  Nė fund tė fundit, Izraeli thirret tė jetė i pastėr, sepse Zoti ėshtė pastėrti par excellence. Kėshtu e shpjegon Tora arsyen pėr tė gjitha standardet e pastėrtisė. “Ti do tė jesh i shenjtė, sepse unė jam i shenjtė”(Lv. 11,44). Shenjtėria dhe pastėrtia janė tė kėmbyeshme nė Besėlidhjen e Vjetėr. Njeriu ėshtė i pastėr vetėm pėr aq sa ajo qė del nga zemra e tij korrespondon me atė qė del nga zemra e Zotit.
  Atėherė kuptohet pėrgjigja e Krishtit ndaj habisė sė fariseut. Nuk ėshtė domosdoshmėrisht ai qė ndjek rregullat e pastrimit ose qė ndjek zakonet i pastėr, por ai qė ka njė zemėr si ajo e Zotit.  3. Pstėrtia ėshtė nė brendėsinė tėnde.


  Kur lexojmė kėtė pasazh – duke qenė se nuk jetojmė nė tė njėjtin kontekst tė fariseut – nuk arrijmė tė kuptojmė domethėnien e plotė tė gjestit tė Jezusit. Pėr fariseun, njė njeri fetar, njė njohės i Ligjit, larja e duarve nuk ėshtė njė gjest i thjeshtė higjene, por njė gjest pastrimi. Ai e kupton si njė gjest fetar, shpirtėror. Kur Jezusi nuk i lan duart e veta, ai flet nė nivelin e tij, ai komunikon nė gjuhėn e tij. Ai i tha: “Unė nuk pastrohem sepse nuk kam nevojė pėr pastrim. Unė jam i pastėr. Bota nuk mė ndot. Pėrkundrazi, jam unė qė e pastroj atė. Kur prek lebrozėt dhe mėkatarėt, kur ha bukė me tagrambledhesit, ata bėhen tė pastėr. E erdha tė banoj nė botė jo sepse ishte e pastėr, por pėr ta pastruar. Unė u ula nė tryezėn tuaj. A do ta pranosh, ta dallosh padenjėsinė tėnde? A do tė mė lejosh tė tė prek?”
  Lavdi ty, Zot! Vetėm ti je i shenjtė! Ti vetėm je Zoti! Vetėm Ti je i tejetlarti! E megjithatė ke ardhur tė banosh ndėr ne. I bekuar je!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ninoenina : 10-10-2022 mė 05:46

 6. #286
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  E MERKURĖ E JAVĖS 28/VITI 2.

  “Vaj pėr ju, o farisenj!”

  UNGJILLI: Lk, 11, 42-46
  .

  42 Porse; vaj pėr ju, o farisenj qė jepni tė dhjetėn e mendrės, tė ryzės e tė ēdo barishteje, por e lini pas shpine drejtėsinė dhe dashurinė e Hyjit! Kėto tė fundit ėshtė dashur tė bėhen e ato tė parat s’ėshtė dashur tė lihen!
  43 Vaj pėr ju farisenj, sepse jua ka ėnda katedrėn e parė nė sinagoga dhe pėrshėndetjet nė sheshe!
  44 Tė mjerėt ju, sepse jeni porsi varret qė nuk shihen e njerėzit, pa ditur, ecin mbi to!”
  45 Atėherė njė mėsues i Ligjit i tha: “Mėsues, ti, duke folur kėshtu, po na fyen edhe ne!”
  46 “Vaj edhe pėr ju, mėsues tė Ligjit ‑ iu pėrgjigj Jezusi ‑ sepse u ngarkoni njerėzve barrė qė mezi mund tė mbarten, ndėrsa ju vetė as me gisht tė dorės nuk i prekni!  MEDITIM.
  Zot, kur e lexoj kėtė Fjalė, ndihem shumė larg nga veprimet e farisenjve, por a ėshtė vėrtet kėshtu? Mė ndihmo ta shikoj zemrėn time me sytė e tu.
  Eja, Shpirt i dritės dhe i sė vėrtetės, ndriēoje zemrėn time qė tė mund, kur veproj si farisenjtė, ti njoh veprimet e mia, jo qė tė ndihem fajtor ose i dekurajuar, por qė tė bėhem i vetėdijshėm pėr to dhe tė korrigjoj veten pėr t'ju lėnė pėr ty njė vend mė tė madh tek unė.


  1.Ju po “e lini pas shpine drejtėsinė dhe dashurinė e Hyjit!

  Kėto tė fundit ėshtė dashur tė bėhen e ato tė parat s’ėshtė dashur tė lihen!”.


  Rruga nė fjalė kėtu ėshtė njė bimė e egėr. Nė fakt, farisenjtė nuk duan tė imponojnė tė dhjetėn mbi bimėt e kultivuara – siē pėrshkruhet nga Ligji i Pėrtėrirė (Dt 14, 22-23) – por edhe mbi bimėt e egra, ato qė lexohen nė tekst tė ungjillit. Ėshtė njė ilustrim i shpirtit tė farisenjve qė shton nė Ligjin parime, tė cilat pėrbėjnė njė kufi sigurie, nė mėnyrė qė njeriu tė jetė i sigurt se do tė respektojė tė gjitha pėrshkrimet zyrtare tė Ligjit. Sado tė zellshėm tė jenė farisenjtė, nėse e kanė humbur qėllimin dhe thelbin e zbatimit tė Ligjit, ēfarė dobie ka? Nėse rregullat e fesė nuk bėjnė ta dua Zotin dhe tė afėrmin tim, cili ėshtė qėllimi? Mund tė lexoj lutje, nėse dashuria dhe zemra nuk janė aty, ēfarė dobie kam?
  2.“Mjerė ju, o farisenj, sepse e doni vendin e parė nė sinagoga

  dhe pėrshėndetjet nė sheshe”.

  Farisenjve u pėlqen tė duken bukur, u pėlqejnė vendet e para nė sinagoga. Ata kėrkojnė admirimin e tė tjerėve. Farisenjtė janė kthyer nga vetja dhe Jezusi denoncon mėnyrėn e tyre tė tė bėrit gjėra dhe kotėsinė e tyre. Kjo mėnyrė tė qenurit ėshtė shumė e ndryshme nga ajo qė Jezusi erdhi pėr tė na mėsuar, domethėnė pėrulėsia, shėrbimi dhe dashuria pėr Perėndinė dhe pėr tė afėrmin.
  A jam i vėmendshėm ndaj nevojave tė njerėzve tė mi tė dashur apo jam i fokusuar vetėm nė nevojat e mia? Nė veprimet dhe angazhimet e mia, a kėrkoj nderime dhe njohje3 nga tė tjerėt apo synimi im i vetėm ėshtė tė bėj vullnetin e Zotit?


  3.“Atėherė njė mėsues i Ligjit i tha:

  “Mėsues, ti, duke folur kėshtu, po na fyen edhe ne!”


  Ky doktor i ligjit ndihet i akuzuar nga Jezusi dhe indinjohet me fjalėt e tij. Nuk ėshtė e lehtė pėr askėnd qė tė mirėpresė njė vėrejtje pėr sjelljen e tij. Duhet shumė pėrulėsi. Gjatė njė vėzhgimi ndaj meje, i cili ndonjėherė vjen nga tė afėrmit e mi, a jam aq i pėrulur sa tė vė nė dyshim sjelljen time apo e mbyll zemrėn duke besuar se kam tė drejtė?
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ninoenina : 11-10-2022 mė 12:26

 7. #287
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  13-10-2022/E ENJTE E JAVĖS 28/VITI 2

  Njė fjalė shumė e forte nė emėr tė sė vėrtetės.

  UNGJILLI: Lk. 11, 47


  Tė mjerėt ju, qė u ngritni pėrmendore profetėve, kurse etėrit tuaj i patėn vrarė. 48 Kėshtu dėshmoni se i pėlqeni veprat e etėrve tuaj; ata vranė, ndėrsa ju ndėrtoni pėrmendore! 49 Kėndej edhe Dija e Hyjit tha: ‘Do t’u dėrgoj profetė e apostuj. Ata do t’i vrasin e do t’i salvojnė disa prej tyre, 50 qė prej kėsaj breznie tė kėrkohet llogari pėr gjakun e derdhur tė tė gjithė profetėve qė nga krijimi i botės: 51 prej gjakut tė Abelit deri te gjaku i Zakarisė, qė u vra ndėrmjet lterit e shenjtėrores’. Po, unė po ju them: do tė kėrkohet llogari prej kėsaj breznie. 52 Vaj pėr ju, mėsues tė Ligjit! Ju e morėt ēelėsin e dijes: vetė nuk hytė e, ata qė deshėn tė hyjnė, i penguat!” 53 Kur Jezusi doli prej andej, skribėt e farisenjtė filluan ta sulmojnė rėndė dhe t’i bėjnė shumė pyetje, 54 duke i ngrehur leqe pėr ta zėnė pisk nė ndonjė fjalė prej gojės sė tij.

  MEDITIM.

  Zot, burim i gjithė dashurisė sė vėrtetė, ne e dimė se gjithēka qė bėn dhe thua, bazohet nė dashuri. Bėj qė edhe unė tė dėgjoj fjalė tė forta kur ato thuhen me dashuri dhe me tė vėrtetėn, nė mėnyrė qė tė mund tė eci pėrpara drejt teje.


  1.E vėrteta dhe dashuria le tė jenė masat e fjalėve tė mia.

  Krishti ėshtė mbreti i mėsuesve. Pėrparėsia qė kemi, kur lexojmė Ungjillin, ėshtė tė dimė se si Biri i Hyjit nuk ka asgjė qė Jezusi nuk e ka kryer nė mėnyrė tė pėrsosur. Duke dėgjuar kėtė fjalim, dikush mund tė pyesė veten nėse Jezusi u tregua paksa i fortė nė pėrdorimin e termave kaq tė ashpėr kur u fliste skribėve, farisenjve dhe mėsuesve tė Ligjit. Pėrveē kėsaj, ne shohim nė fund tė Ungjillit se ky fjalim shumė i ashpėr dhe shumė i drejtpėrdrejtė nuk dha efektin e pritshėm tė konvertimit tek marrėsit, por, pėrkundrazi, Ungjilli na thotė se ata "filluan tė zemėrohen kundėr tij".
  Megjithatė, pėrsėri, nuk mund tė arrijmė nė pėrfundimin se Jezusi e kishte gabim qė mbajti kėtė fjalim nė rrethana tė tilla. Ishte fjalimi mė i mirė i mundshėm pasi u mbajt nga i vetmi njeri i pėrsosur qė ka ecur nė kėtė tokė.
  Padyshim qė faji duhet tė gjendet tek ata qė nuk e pranuan fjalimin e Jezusit dhe qė nuk ishin nė gjendje tė pyesnin veten. Jezusi respekton lirinė e tyre dhe i lejon ata tė mos pranojnė atė qė thotė, por fakti mbetet se ėshtė e vėrteta. Krishti nuk pėrdor kurrė fjalė pėr tė kėrkuar konflikte, pėr tė provokuar thjesht pėr kėnaqėsi ose pėr t'u hakmarrė pėr diēka.  2.Ai i do tė gjithė njerėzit pafundėsisht dhe ēdo fjalė e tij manifeston dashurinė e tij.

  Ndonjėherė duhet tė jemi tė vendosur dhe kėrkues me njerėzit qė duam; kjo ėshtė pikėrisht ajo qė Jezusi po bėn kėtu. Jezusi flet edhe me tė vėrtetėn edhe me dashuri hyjnore. Shpesh ne mendojmė se duhet tė zgjedhim midis njėrės dhe tjetrės, por Jezusi na tregon se ato janė dy anėt e sė njėjtės medalje.


  3.Ėshtė mirė tė pyesim veten nėse dimė tė jemi

  tė hapur ndaj fjalėve tė ashpra nga Zoti dhe tė tjerėt.


  Natyrisht, nuk bėhet fjalė pėr tė pranuar ēdo fjalim, por qortimet e njė miku tė vėrtetė ose urdhėrimet e Jezusit tė transmetuara nga Kisha qė kėrkojnė tė mirėn tonė. Edhe nėse ndonjėherė janė tė vėshtira pėr t'u dėgjuar, ėshtė e nevojshme tė dimė t'i dėgjojmė dhe t'i mirėpresim si fjalė bamirėsie dhe jo si sulme. Ėshtė gjithmonė shumė delikate tė dallosh fjalėt e mira qė duhen dėgjuar dhe ato qė duhen thėnė. Bamirėsia e vėrtetė ndonjėherė do tė na kėrkojė tė marrim rrezikun pėr t'u thėnė fjalė tė forta njerėzve qė duam. Nėse vėrtet duam tė mirėn e tyre, duhet tė jemi nė gjendje ta bėjmė atė.
  Zot, eja dhe ndrysho zemrėn time. Qoftė veshi im gjithmonė i vėmendshėm ndaj fjalėve tė tua dhe mund tė dėgjoj edhe gjėrat e vėshtira me pėrulėsi. Le tė jenė gjithmonė bamirėsia dhe e vėrteta kriteri im nė atė qė kam pėr tė thėnė pėr tė qenė pak mė shumė si ti.

 8. #288
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  14-10-2022/E PREMTE E JAVĖS 28/VITI 2.

  Flisni hapur dhe pa frikė.

  UNGJILLI: Lk. 12, 1-7.

  umcakėsh!”
  1 Ndėrkaq u mblodh njė turmė e madhe e popullit ‑ mijėra e mijėra ‑ aq sa shkelnin njėri‑tjetrin. Jezusi mė sė pari u drejtua nxėnėsve tė vet: “Ruajuni prej tharmit tė farisenjve d. m. th. hipokrizisė! 2 S’ka gjė tė mbuluar qė nuk do tė zbulohet, as tė fshehur qė nuk do tė merret vesh. 3 Prandaj, ēdo gjė qė ju thatė nė errėsirė, do tė dėgjohet nė dritė dhe ēdo gjė qė pėshpėritet nė vesh ndėr skuta, do tė predikohet prej pullazeve”
  4 “Po ju them juve, miq tė dashur: mos jua kini drojėn atyre qė mbysin trupin e pastaj s’mund tė bėjnė gjė tjetėr!
  5 Po ju tregoj kujt duhet t’ia keni frikėn: druani nga ai qė, pasi t’jua ketė marrė jetėn, ka pushtet t’ju hedhė nė ferr. Po, unė po ju them: atij kijani frikėn!
  6 Po, a nuk shiten pesė trumcakė pėr dy qindarė? E pra, asnjėrin prej tyre nuk e qet nė harresė Hyji.
  7 Kurse juve deri edhe fijet e flokėve tė kresė i keni tė numėruara! Mos kini frikė! Ju vleni mė shumė se njė mori tr  MEDITIM.

  Shpirti Shenjt qoftė i pranishėm nė zemrėn time dhe mė drejtoftė atje ku duhet tė jap veten time.
  Le t'i lutemi Zotit qė tė ecim pėrpara pa frikė nė rrugėn e jetės sonė, duke besuar nė Shpirtin Shenjt.


  1. “S’ka gjė tė mbuluar qė nuk do tė zbulohet, as tė fshehur qė nuk do tė merret vesh.

  Prandaj, ēdo gjė qė ju thatė nė errėsirė, do tė dėgjohet nė dritė dhe ēdo gjė qė pėshpėritet nė vesh ndėr skuta, do tė predikohet prej pullazeve”.
  Shėn Luka raporton fjalėt e Zotit i cili i drejtohet turmės pėr tė qetėsuar ankthin e tyre. Edhe sot, fjala e Jezusit na mban pezull kur jemi tė ndarė mes tė vėrtetės nė tė cilėn duam tė jetojmė dhe heshtjes apo komenteve agresive tė bashkėkohėsve tanė qė nuk dinė ēfarė tė thonė nė situatat e kohės sonė. Tashmė nė kohėn e Krishtit, ne shohim se Luka i tregon kėto fjalė qė njerėzit tė ecin pėrpara pa marrė njė rrugė padurimi qė do tė ēonte nė njė drejtim pak a shumė tė mirė. Kėtu, Jezusi dėshiron t'i qetėsojė dėgjuesit e tij: "Ruhuni nga majaja e farisenjve (...)" "Ata thonė dhe nuk bėjnė” (Mt. 23, 3).
  Asistenca kupton se atmosfera nė tė cilėn ajo zhvillohet pasqyron njė mentalitet tė kundėrt ku ėshtė e vėshtirė tė pėrparosh nė njė rrugė tė sė vėrtetės absolute dhe pa konfuzion. Prandaj, ai duhet tė marrė kėshilla dhe tė ecė pėrpara me njė ndėrgjegje tė pastėr nga ēdo interes personal. Mjeshtri u thotė atyre njė tė vėrtetė absolute dhe pohon se kur tė vijė momenti i llogarisė, "ēka ėshtė e mbuluar me vello do tė zbulohet", e gjithė hipokrizia do tė dalė nė dritė. Kėto kėshilla e ruajnė vlerėn e tyre edhe sot dhe kėshtu do tė jetė deri nė fund tė kohės
  .


  2."Unė ju them, miqtė e mi (...)"
  Ėshtė e qartė se Shpėtimtari i botės po u flet kėtu atyre, zemrat e tė cilėve janė tė hapura ndaj Fjalės sė tij. Turma u mblodh me mijėra, aq sa u shtypėm, specifikon ungjilltari. Por nėse Jezusi u flet tė gjithėve, dishepujt e tij qė janė nė tė njėjtėn rrugė si ai, janė mė pranues. Pėr mė tepėr, kėtė vėrejtje e gjejmė nė tregimet e ungjilltarėve Mateu dhe Marku (Mt. 16, 6; Mk. 8, 15).
  Ne mund tė masim forcėn e sė vėrtetės qė Mjeshtri dėshiron t'u mėsojė atyre qė do tė kenė misionin e transmetimit tė mėsimeve tė tij, si dhe sinqeritetin e dishepujve qė do tė jenė pėrgjegjės pėr ta bėrė atė. Por, nė tė njėjtėn kohė, Jezusi e njeh dobėsinė e njerėzve, ai e di se dishepujt, ungjilltarėt, apostujt, nuk janė tė mbrojtur nga dobėsitė e pakontrolluara. Ai kėmbėngul nė kėtė besim miqėsor qė pret nga dėgjuesit e tij: “Po ju them, miqtė e mi”.  3.”Po ju them juve, miq tė dashur: mos jua kini drojėn atyre qė mbysin trupin e pastaj s’mund tė bėjnė gjė tjetėr! Po ju tregoj kujt duhet t’ia keni frikėn: druani nga ai qė, pasi t’jua ketė marrė jetėn, ka pushtet t’ju hedhė nė ferr. Po, unė po ju them: atij kijani frikėn”(Lk. 12,8).


  [SIZE=3]Dhe Jezusi e vazhdon mėsimin e tij duke pohuar sjelljen e tij

  ndėrsa njerėzit do tė blasfemojnė kundėr Shprtit Shenjt.

  Kjo blasfemi nuk do t'u falet atyre, por, nga ana tjetėr,

  Zoti i qetėson dėgjuesit e tij dhe ata qė janė afėr:

  kur ata sillen pėrpara autoriteteve tė sinagogave, para gjykatėsve dhe autoriteteve tė tjera,

  dishepujt e tij nuk duhet tė shqetėsohen:

  Shpirti Shenjt do tė jetė atje pėr t'u mėsuar atyre se ēfarė kanė pėr tė thėnė.


  Pra, le tė ecim pėrpara pa frikė, duke besuar nė Shpirtin Shenjt. Perėndia e njeh dobėsinė e krijesave tė tij dhe, nėse duhet tė ecim pėrpara me frikėn se mos marrim rrugėn e gabuar, ėshtė me sigurinė e njė dashurie tė palėkundur nga ana e Shpėtimtarit tonė qė do tė lutet nė favorin tonė.

  Zot, ti e di qė sytė e tyre, inteligjenca e tyre dhe dashuria e tyre pėr ju janė shkatėrruar. Ėshtė pėr kėtė arsye qė ju morėt gjendjen tonė njerėzore. Je bėrė burrė dhe dėshiron tė na komunikosh jetėn tėnde hyjnore.
  [/SIZE]
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ninoenina : 13-10-2022 mė 08:54

 9. #289
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  15 – 10-2022/E SHTUNĖ E JAVĖS 28/VITI 2


  “Sepse Shpirti Shenjt do t'ju mėsojė nė atė orė ēfarė tė thoni”.

  Shen Tereza e Jezusit, virgjėr e mėsuese e Kishės.


  UNGJILLI: Lk. 12, 8-12.


  8 “Unė po ju them: kushdo tė dėshmojė para njerėzve se ėshtė imi, edhe Biri i njeriut do ta dėshmojė se ėshtė i tiji para engjėjve tė Hyjit.

  9 E ai qė tė mė bjerė mohit para njerėzve, edhe atij do t’i bihet mohit para engjėjve tė Hyjit.
  10 Kushdo tė thotė ndonjė fjalė kundėr Birit tė njeriut, ka pėr t’iu falur, por kush tė shajė Shpirtin Shenjt, nuk do tė ketė falje.
  11 Pastaj, kur t’ju qesin para sinagogave, para ushtruesve tė drejtėsisė e para pushteteve, mos u shqetėsoni [se] si do tė mbroheni e ēka do tė thoni:
  12 sepse Shpirti Shenjt nė atė orė do t’ju mėsojė ēka duhet tė thoni”.


  MEDITIM

  Zot, Ati ynė, ti na dhe Shpirtin tėnd pėr t'i dhėnė dėshmi Birit tėnd Jezu Krisht nė tė gjitha ngjarjet e jetės tone. Nė adhurimin e shenjtėrisė sate, o Atė, tė hap shpirtin tim, tė jap zemrėn time, qė tė bėsh shtėpinė tėnde atje dhe qė jeta ime tė ngjajė gjithnjė e mė shumė me atė tė Jezusit, derisa tė bashkohem me tė.
  Denjo, Zot, tė derdhėsh hirin tėnd nė shpirtin tim, qė, duke dėgjuar Fjalėn, Shpirti Shenjt tė mė mbulojė, nė thellėsi tė qenies sime, me hijen e tij, si Virgjėresha Mari
  .

  1.“Kushdo qė deklarohet pėr mua para njerėzve (…)”
  Dėshmia nė tė cilėn fton Jezusi nuk mund tė reduktohet nė njė karakter shoqėror: ajo nėnkupton njė transcendencė tė vėrtetė. Dėshmia ėshtė pra njė akt i mbinatyrshėm besimi pėr tė cilin Hyji bėhet i pranishėm dhe hyjni e Krishtit dhe shenjtėria e veprės sė tij e dukshme nė botė, mbi papėrsosmėritė dhe mėkatet e shėrbėtorėve tė tij. Dėshmia e hap zemrėn pėr shoqėrim me Hyjin! A nuk ėshtė Perėndia plotėsisht Zot pėr mua? A shoh vetėm tė keqen?


  2“Biri i njeriut (…) do tė deklarohet pėr tė pėrpara engjėjve tė Hyjit”.

  Engjėjt janė gjithashtu dėshmitarė, siē duket nė njoftimin e Krishtit pėr Ardhjen e tij tė dytė pėr gjykimin e fundit (krh. Mt 25,31). Anėtarėt e Kishės nėpėrmjet bashkėsinė e shenjtėrve, engjėjt tanė, veēanėrisht ata qė janė pėrgjegjės pėr kujdestarinė tonė, janė dėshmitarė tė mendimeve tona dhe tė dialogut qė Shpirti Shenjt mban me ne. Unė ende hezitoj? Pėrkundrazi, a e lė veten tė udhėhiqem nga shėrbimi i tyre pėr t'u bashkuar mė shumė me Zotin?


  3.“Sepse Shpirti Shenjt do t'ju mėsojė nė atė orė ēfarė tė thoni”.


  Nė disa raste, Jezusi pohon se Shpirti Shenjt do tė na transformojė nė imazhin e tij dhe do tė na mundėsojė tė kryejmė veprėn e Atit pėr ta pėrfunduar atė. Ai do t'ju ēojė nė ēdo tė vėrtetė. Na siguron Jezusi: “E kur tė vijė ai ‑ Shpirti i sė Vėrtetės ‑
  Ai do t’ju udhėzojė ta njihni tėrė tė Vėrtetėn.
  Ai s’do tė flasė prej vetvetes,
  por do tė flasė ēka tė dėgjojė dhe do t’ju zbulojė tė ardhmen”(Gj. 16,13).
  Duke besuar nė tė dhe duke ushtruar veten pėr t'i besuar, Shpirti Shenjt bėhet njė aktor nė dėshminė tonė, i jep asaj shijen e vėrtetė, ngjyrėn, thellėsinė dhe kontrastin e tij…
  Njė blasfemi kundėr Shpirtit Shenjt nuk ėshtė mediokriteti apo mospėrputhja midis besimit tim dhe sjelljes sime tė pėrditshme?
  O Jezus, ti edhe njė herė na bėre tė pėrfitojmė nga fjala jote e ngushėllimit dhe e jetės. Me dhuratėn e Shpirtit tėnd, unė dua tė kėndoj lavdinė e Atit dhe ta dua atė nė vėllezėrit e mi. Le tė vijė mbretėria jot nė tokė pėr tė na pėrgatitur pėr shtėpinė e pėrjetshme. Lavdi ty pėrgjithmonė. Amen.

 10. #290
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  16-10-2022/E DIELA 29 Ord/ VITI 2

  “Duhet tė lutemi gjithmonė e kurrė tė mos pushojmė”.


  UNGJILLI: Lk. 18, 1-8.


  1 U tregoi edhe shėmbėlltyrėn se si duhet tė lutemi gjithmonė e kurrė tė mos pushojmė.
  2 Ai tha:“Ishte nė njė qytet njė gjykatės qė Hyjin nuk e dronte e pėr njerėz nuk e ēante kokėn.
  3 Po nė atė qytet ishte edhe njė grua e vejė, e cila shkonte shpesh tek ai dhe i lutej: ‘Mė mbro prej kundėrshtarit tim!’
  4 Por ai s’u shqetėsua pėr njė kohė tė gjatė. Dikur tha me vete: ‘Edhe pse s’e druaj Hyjin e pėr njerėz nuk e nxej kokėn, megjithatė,
  5 pasi kjo grua e vejė po mė trazon, do ta mbroj qė tė mos vijė mė tė mė mėrzisė prore’“.
  6 Zotėria vazhdoi: “Dėgjoni ē’thotė gjykatėsi i padrejtė!
  7 Vallė, Hyji a nuk do t’i mbrojė tė zgjedhurit e vet qė i kėrkojnė ndihmė ditė e natė? Po a do tė vonojė ndoshta me ēėshtjen e tyre?
  8 Unė po ju them: do tė ngrihet me nxitim pėr t’u ardhur nė ndihmė atyre! Por, kur tė vijė Biri i njeriut, a thua do tė gjejė fe mbi tokė?”


  MEDITIM.

  Zot, dua tė jem njė nga dishepujt e tu. Mė mėso tė lutem. Hapi veshėt e zemrės sime qė tė dėgjoj atė qė dėshiron tė mė thuash tani. Mė ndihmo, siē i ndihmove dishepujt e tu tė parė, tė zbuloj rėndėsinė e tė luturit gjithmonė pa mė dekurajuar. Jezus, tė kėrkoj hirin qė tė mund ta vė nė praktikė atė qė kėrkon nga unė: kėmbėnguljen nė lutje.


  1.“Nevoja pėr t'u lutur gjithmonė pa u dekurajuar”.

  Ungjilltari Luka na zbulon nė mėnyrė eksplicite mesazhin qendror tė mėsimit tė Jezusit nė kėtė shėmbėlltyren: “Nevoja pėr t'u lutur gjithmonė pa u dekurajuar”. A jam kėmbėngulės nė lutje? A ka ndonjė gjė qė mė ka bėrė tė dekurajohem nė jetėn time tė lutjes? Pse, kur nuk marrim atė qė kėrkojmė nga Zoti, e ndalojmė sė luturi? A rashė nė kėtė grackė... tė paktėn pėr qėllime tė caktuara qė i kisha paraqitur Zotit?  2. “Mė jepni drejtėsi kundėr kundėrshtarit tim”.


  Ēfarė kėrkon e veja nga gjykatėsi? Vini re se nuk i tregon gjyqtarit se ēfarė duhet tė vendosė ose tė bėjė. Nuk thotė: "Bėni kundėrshtarin tim tė ma paguajė kėtė ose ma ktheni atė!" Ajo i beson gjyqtarit, duke e lėnė atė tė vendosė atė qė ai mendon se ėshtė e drejtė. Pėr kėtė arsye, kėrkesa e saj ėshtė: “Mė jepni drejtėsi kundėr kundėrshtarit tim”. Ajo i kėrkon me kėmbėngulje tė ndėrhyjė por e lė tė lirė tė marrė vendimin qė i duket mė i miri.
  A e lė Zotin tė vendosė se ēfarė ėshtė e drejtė nė situatat mė tė ndryshme , apo i them Zotit ēfarė duhet tė bėjė? A kam pėrulėsinė tė pranoj se:
  “Sikurse qielli qė ėshtė i lartė
  nė krahasim me tokėn:
  po ashtu edhe udhėt e mia janė tė larta
  nė krahasim me udhėt tuaja
  dhe mendimet e mia
  nė krahasim me mendimet tuaja!”(Is. 55, 9)?
  A e pranoj qė Hyji vepron ndryshe nga sa do tė kisha dashur?  3.“E veja fitoi drejtėsi sepse ishte kėmbėngulėse nė kėrkesėn e saj”.

  Edhe njė gjykatės egoist, qė nuk ka frikė nga Zoti dhe nuk respekton askėnd, u pėrgjigjet atyre qė kėrkojnė me ngulm. Aq mė tepėr Hyji Atė, qė na do si fėmijėt e tij, do t'u pėrgjigjet kėrkesave tona, nėse ne e thėrrasim atė nė ndihmė ditė e natė! Nėse lutemi kėshtu, Jezusi premton se Hyji do tė bėjė atė qė ėshtė e drejtė dhe mė e mire pėr ne.
  A ėshtė lutja ime kėmbėngulėse? A jam i bindur pėr "nevojėn pėr t'u lutur gjithmonė pa u dekurajuar"? A kam nevojė tė rinovoj besimin tim nė efikasitetin e lutjes?
  Zot Hyji, ti e di mė mirė se ne qė ka situata vėrtet tė padrejta nė jetėn e njerėzve. Vepro, Zot, nė mėnyrėn qė tė duket e drejtė. Ndriēoji mendjet. Preki zemrat e atyre qė kanė nevojė pėr kthim nė besim. Ndihmoji ata qė tė shėrbejnė dhe mė trego se ēfarė doni tė bėj pėr tė tė ndihmuar ta bėsh botėn rreth meje njė vend mė tė mirė. 11. #291
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  17-10- 2022/E HĖNĖ E JAVĖS 29 Ord/ VITI 2.

  “…ē’grumbullove, kujt do t’i mbesė?’”.

  Shėn Injaci i Antiokisė, Ipeshkėv dhe martyr.


  UNGJILLI: Lk. 12, 13-21.


  13 Atėherė dikush prej turmės i tha: “Mėsues, thuaji vėllait tim ta ndajė me mua trashėgimin tonė.”
  14 “Or mik, ‑ iu pėrgjigj Jezusi ‑ kush mė vuri mua gjykatės ose ndarės mbi ju?”
  15 Atėherė u tha: “Vėriani mendjen: ruajuni fort prej lakmisė sė pasurisė, sepse sado i pasur qė ndokush tė jetė, jeta e tij nuk varet nga pasuria qė ka.”
  16 Atėherė u tregoi kėtė shėmbėlltyrė: “Tokat e njė pasaniku i dhanė fryt tė madh.
  17 Ai mendonte me vete e thoshte: ‘Ē’tė bėj? Nuk kam mė vend ku tė mbledh tė lashtat e mia.
  ’18 Dhe tha: ‘Kėshtu po bėj: do t’i rrėzoj grunarėt e do t’i punoj mė tė mėdhenj dhe do t’i mbledh nė ta tė gjitha: grurin dhe tė gjitha tė lashtat e mia.
  19 Atėherė do t’i them shpirtit tim: shpirti im, ke pasuri me shumicė pėr shumė vjet: pusho, ha, pi, gėzo!’
  20 Porse Hyji i tha: ‘I marrė! Pikėrisht sonte, nė kėtė natė, do tė kėrkohet shpirti yt prej teje, e ē’grumbullove kujt do t’i mbesė?’
  21 Kėshtu i ndodh atij qė grumbullon pasuri pėr vete e nuk kujdeset tė bėhet i pasur nė Hyjin”.


  MEDITIM.

  Zot Jezus, kėtu jam pėr t'u lutur. Ti je prezent, mė dėgjon, mė sheh. Mė bėj tė dėgjoj zėrin tėnd sot.
  Qofsh pasuria ime e vetme, o Zot!


  1. “Sado i pasur qė ndokush tė jetė, jeta e tij nuk varet nga pasuria qė ka”.

  Bibla i paraqet paratė si njė nga idhujt e mėdhenj qė njeriu mund tė bėjė pėr vete. Viēi qė izraelitėt ndėrtojnė pėr veten e tyre nė shkretėtirė ėshtė flori, dhe kur Jezusi thotė se nuk mund t'u shėrbejmė dy zotėrinjve, ai po e vė Perėndinė kundėr parave. Mekanizmi i idhullit ėshtė zėvendėsimi i Zotit. Zoti ėshtė ai qė mund tė bėjė gjithēka dhe tek i cili ne besojmė, ai ėshtė edhe qėllimi i jetės sonė. Paraja lehtė mund tė zėrė vendin e saj dhe tė bėhet njė zot i rremė nė jetėn tonė, garancia jonė, madje edhe qėllimi ynė. Ėshtė mė e lehtė t'i besojmė njė llogarie bankare qė ne kontrollojmė, sesa njė Zot tė gjallė qė na befason vazhdimisht.


  2“…ē’grumbullove, kujt do t’i mbesė?’

  Kush prej nesh, nuk grumbullon? Ne grumbullojmė pėr t'u ndjerė tė sigurt. Ne pėrpiqemi ta mbushim mungesėn e pasurisė sė brendshme me blerje, preferojmė ta kemi atė sesa tė qenit. Ne grumbullojmė lloj-lloj gjėrash: disa para, tė tjera rroba apo mobilje, kujtime, libra... ndonjėherė grumbullojmė gjėra mė pak tė rėnda, por jo mė pak invazive: njohuri, marrėdhėnie, pėlqime nė rrjetet sociale, pushtime, pėrvoja… Duke i vėnė njė emėr atė qė prirem ta grumbulloj, zbuloj idhullin qė mė sundon zemrėn, perėndinė e rreme qė kėrkon tė zėrė vendin e Zotit tė vėrtetė duke u bėrė siguria ime, garancia ime: “…ku ėshtė thesari yt, aty do tė jetė edhe zemra jote” (Mt 6, 21).


  3.”…krijesat janė nė vendin e tyre kur na lejojnė tė duam…vetėm kur janė nė shėrbim tė tė tjerėve”.

  Jezusi na ofron njė tė dhėnė pėr t'i vendosur gjėrat nė vendin e tyre. E bėn nė mėnyrė delikate, me njė pyetje: “E ēfarė do tė kesh grumbulluar, kush do ta ketė? Kriteri qė na propozon Jezusi ėshtė "kush do ta ketė?". Kush do tė pėrfitojė? Pasuritė qė zotėroni dhe menaxhoni, njohjet apo miqėsitė qė kultivoni… kush pėrfiton prej tyre? Krishterimi nuk ėshtė njė fe qė pėrēmon tė mirat, pėrkundrazi, gjithēka ėshtė njė krijesė qė vjen nga Zoti, gjithēka ėshtė njė dhuratė falas e ofruar nga Ati ynė Qiellor. Por krijesat janė nė vendin e tyre kur na lejojnė tė duam. Ky ėshtė kuptimi i asaj qė Kisha e quan destinacioni universal i mallrave. Tė mirat qė zotėrojmė, shpirtėrore apo materiale, janė nė vendin e tyre vetėm nėse janė nė shėrbim tė tė tjerėve.
  Faleminderit, Zoti im, qė je pasuria ime e vėrtetė, ai qė i jep kuptim jetės sime.

 12. #292
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  19-10-2922/E MĖRKURĖ E JAVĖS 29 Ord/VITI 2.

  Ne jemi kujdestarė tė dashurisė sė Perėndisė.

  UNGJILLI: Lk. 12, 39-48.


  39 E mos e harroni kėtė gjė: po ta dinte i zoti i shtėpisė nė cilėn orė i vjen vjedhėsi, nuk do tė linte t’i thyehej shtėpia.
  40 Edhe ju, pra, jini gati, sepse Biri i njeriut do tė vijė nė atė ēast kur s’jua merr mendja”.
  41 Atėherė Pjetri tha: “Zotėri, a po e thua kėtė shėmbėlltyrė vetėm pėr ne, apo pėr tė gjithė?”
  42 Zotėria iu pėrgjigj: “Cili, vallė, ėshtė ai mbarėshtues besnik e i menēur qė do ta vėrė zotėria pėrmbi shėrbėtorėt e tjerė pėr t’u dhėnė nė kohėn e duhur pjesėn e ushqimit? 43 I lumi ai shėrbėtor, tė cilin, kur kthehet zotėria i tij, e gjen duke vepruar kėshtu.
  44 Pėrnjėmend po ju them: do ta vėrė mbi tė gjithė pasurinė e vet.
  45 Porse, po bėri e mendoi shėrbėtori nė zemrėn e vet: ‘Zotėria im do tė vonojė tė kthehet’ dhe fillon tė rrahė shėrbėtorėt e shėrbėtoret, tė hajė e tė pijė e tė dehet, 46 zotėria i tij do tė vijė atė ditė kur nuk e pret, atė orė qė nuk ia merr mendja dhe do ta ndėshkojė rėndė e do t’ia japė fatin e tė pafeve.
  47 Shėrbėtori qė e diti vullnetin e zotėrisė e nuk u bė gati dhe nuk e kreu vullnetin e tij, do tė marrė shumė tė rėna.
  48 Ndėrsa ai qė nuk e diti, por bėri punė qė duhet tė ndėshkohen, do tė rrihet mė pak. Kujt iu dha shumė, prej tij do tė kėrkohet shumė; kujt iu besua shumė, prej tij do tė kėrkohet mė shumė”.


  MEDITIM.

  Ju e dini mirė: po ta dinte i zoti i shtėpisė se nė ēfarė ore do tė vinte hajduti, nuk do tė lejonte t'i thyhej muri i shtėpisė. Edhe ju, jini gati: Biri i njeriut do tė vijė nė atė orė kur nuk do ta mendoni. Atėherė Pjetri tha: ''Zot, po e tregon kėtė shėmbėlltyrė pėr ne apo pėr tė gjithė?''.

  1.”Lum ai shėrbėtor qė zotėria e tij...e gjen duke vepruar!”

  Zoti u pėrgjigj: "Po nė lidhje me kujdestarin besnik dhe tė arsyeshėm, tė cilit zotėria do t'i besojė pėrgjegjėsinė e shkopit tė tij pėr tė shpėrndarė, nė kohėn e duhur, racionin e ushqimit? Lum ai shėrbėtor qė zotėria e tij, me tė mbėrritur, e gjen duke vepruar kėshtu! Nė tė vėrtetė po ju them se ai do ta vendosė mbi tė gjitha pasuritė e tij. Por nėse shėrbėtori i thotė vetes: "Zotėria im ėshtė i ngadalshėm nė ardhjen" dhe nėse fillon tė godasė shėrbėtorėt dhe shėrbėtoret, tė hajė, tė pijė dhe tė dehet, atėherė kur tė vijė zotėria, nė ditėn kur ai nuk e pret atė dhe nė atė orė qė nuk e di, do ta lėrė mėnjanė dhe do ta bėjė tė ndajė fatin e jobesimtarėve.

  2.Shėrbėtori i pakujdeshėm.

  Shėrbėtori qė, duke ditur vullnetin e zotėrisė sė tij, nuk ka pėrgatitur asgjė dhe nuk e ka kryer kėtė testament, do tė marrė njė numėr tė madh goditjesh. Por ai qė nuk e njihte dhe qė meritonte rrahje pėr sjelljen e tij, ai do tė marrė vetėm pak. Kujt i ėshtė dhėnė shumė, do t'i kėrkohet shumė; kujt i ėshtė besuar shumė, do tė kėrkohet mė shumė. Zoti Jezus, faleminderit pėr dhuratėn e jetės dhe pėr dhuratėn e kėsaj dite tė re. Sa me fat qė mund tė tė njoh dhe tė tė dua! Dua tė pėrfitoj nga ky moment lutjeje pėr tė qenė me ty. Hape zemrėn time ndaj Fjalės sate, ndaj hirit dhe dashurisė sate.Zot Jezus, mė ndihmo tė pėrparoj sa mė shumė nė jetėn time kėtu nė tokė duke bėrė sa mė shumė vepra tė mira qė mundem dhe duke tė dashur ty dhe tė afėrmin tim sa mė shumė qė mundem.  3. Disa udhėzime pėr dishepujt.

  Jezusi, nė kėtė kapitull 12 tė Shėn Lukės, i fton apostujt e tij tė reflektojnė mbi atė qė ėshtė vėrtet e rėndėsishme nė jetė. Ai u kujton dishepujve tė tij se jeta jonė nė tokė ėshtė shumė e shkurtėr. Nuk duhet humbur nė sjellje egoiste ose sipėrfaqėsore si keqtrajtimi i tė tjerėve dhe thjesht plotėsimi i dėshirave tė dikujt pėr tė pirė, pėr tė ngrėnė dhe pėr tė pushuar. Nė vargun 35, ai i fton dishepujt e tij tė rrinė zgjuar pėr kthimin e mėsuesit. Ne nuk e dimė ditėn apo orėn kur zotėria do tė vijė tė na thėrrasė nė jetėn e pėrjetshme.
  Nė dritėn e shkurtėr tė jetės sonė nė tokė dhe tė jetės sė pėrjetshme qė na pret, ai u thotė atyre nė vargun 33 qė tė mos i japin shumė rėndėsi grumbullimit tė tė mirave materiale qė hajdutėt dhe tenjat mund t'i shkatėrrojnė, por tė blejnė ēantat qė nuk konsumohen , njė thesar i pashtershėm nė parajsė. Cili ėshtė ky thesar i pashtershėm qė mund tė grumbullojmė nė parajsė? Eshte dashuri. Ėshtė e vetmja gjė qė do tė mund tė mbajmė me vete nė valixhet tona pėr tė hyrė nė parajsė.
  Pėr tė ndėrtuar kėtė thesar dashurie nė parajsė, Zoti na ka bėrė kujdestarė tė njė sėrė talentesh dhe cilėsish, nė mėnyrė qė tė mund t'ia transmetojmė dashurinė e tij fqinjit tonė (racionin e ushqimit qė do tė shpėrndahet nė shkopin e tij). Po, ne jemi kujdestarė tė dashurisė sė Perėndisė. Ai thjesht na kėrkon tė pėrfitojmė plotėsisht nga jeta jonė pėr t'i vėnė talentet dhe cilėsitė tona nė shėrbim tė tė tjerėve pėr t'i dashur ata me dashurinė e Perėndisė, si i do Perėndinė
  Kėto talente dhe cilėsi mund tė jenė shumė tė ndryshme. Ato mund tė jenė tė njė rendi tė mbinatyrshėm: besimi ynė, njohuria jonė pėr Perėndinė, dashuria jonė pėr atė qė tashmė me pagėzimin tonė jemi thirrur t’i ndajmė dhe t'ua transmetojmė tė tjerėve. Ato mund tė jenė tė natyrės njerėzore: aftėsitė tona intelektuale, aftėsia jonė pėr t'u organizuar ose pėr tė punuar nė njė ekip, aftėsia jonė pėr tė dėgjuar dhe pėr t'u kushtuar vėmendje tė tjerėve, ndėrtimi, biznesi, muzika, mekanika, etj.
  Tė gjitha kėto Zoti na i ka dhėnė pėr tė ndėrtuar Mbretėrinė e tij, pėr tė ndėrtuar njė botė mė tė mirė nė familjet tona, nė lagjet tona, nė famullitė tona. Siē na thotė Shėn Pali, nuk ka gėzim mė tė madh sesa t'i jepni tė gjitha kėto pėr t'i shėrbyer Zotit dhe tė tjerėve.
  Ka njė pyetje nė fund tė kėtij pasazhi . Tė gjithė kemi pėrjetuar "trokitje tė forta" nė jetėn tonė, por mė tė dhimbshmet janė ato qė vijnė nga ndėrgjegjja jonė e mbytur nga keqardhja, trishtimi, pendimi pėr tė keqen qė kemi bėrė dhe pėr tė mirat qė nuk kemi pasur, bujaria pėr tė kryer. Zoti erdhi pėr tė na shpėtuar nga mėkati, pėr tė na ēliruar nga e keqja duke na ofruar faljen dhe mėshirėn e tij. Ai na fton tė njohim gabimet tona, tė kėrkojmė falje dhe tė pajtohemi me tė pėr t'u ēliruar nga e gjithė kjo dhe pėr tė hyrė nė gėzim dhe paqe. Sillni pajtimin me Zotin.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ninoenina : 16-10-2022 mė 09:36

 13. #293
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  18-10-2022/E MARTĖ E JAVĖS 29/VITI 2

  Punėtorė pėr korrje.

  Shėn Luka ungjiltari.

  UNGJILLI: Lk. 10, 1-9.


  1 Pastaj Jezusi i mblodhi rreth vetes dymbėdhjetė nxėnėsit e vet e u dha pushtetin tė mund tė dėbonin shpirtrat e ndytė dhe tė mund tė shėronin ēdo sėmundje e lėngatė.
  2 Emrat e Dymbėdhjetė apostujve janė kėta: i pari Simoni, qė quhet Pjetėr e vėllai i tij Andreu; Jakobi i Zebedeut dhe Gjoni, i vėllai;
  3 Filipi dhe Bartolomeu; Toma e Mateu ‑ tagrambledhėsi; Jakobi i Alfeut dhe Tadeu;
  4 Simon Kananeu dhe Judė Iskarioti ‑ ai qė e tradhtoi.
  5 Pikėrisht kėta tė Dymbėdhjetėt Jezusi i dėrgoi dhe i urdhėroi:“Mos shkoni ndėr paganė as mos hyni nė asnjė qytet tė samaritanėve!
  6 Por shkoni mė mirė te delet e humbura tė shtėpisė sė Izraelit.
  7 Gjatė udhėtimit predikoni: ‘Mbretėria e qiellit ėshtė afėr!’
  8 Shėroni tė sėmurit, ngjallni tė vdekurit, pastroni tė gėrbulurit, dėboni djajtė! Falas morėt, falas edhe jepni!
  9 Mos grumbulloni nė brezat tuaj as ar, as argjend, as tė holla bakri;
  10 as strajcė udhėtimi, as dy palė petka, as sandale, as shkop, sepse punėtori ka tė drejtė pėr ushqimin e vet.


  MEDITIM.

  Zot, mė jep hirin qė t'i ngjaj me gjithė zemėr kėtij apostulli qė ti e thėrret nė shėrbimin tėnd me ata qė ai i fton tė jenė dėshmitarė tė tu nė kėtė botė. Pra, o Zot, mos ma mohoni forcėn qė mė nevojitet, si dhe pėrulėsinė dhe thjeshtėsinė e nevojshme pėr tė jetuar atė qė duhet tė shpall.
  Sot Kisha kremton Ungjilltarin Shėn Luka, vetė model i apostullit tė Krishtit. Ai ishte mjek, i shqetėsuar pėr mirėqenien e pacientėve tė tij, tė cilėve ua matte dhimbjen dhe mjerimin. Ai ishte njė ateist ose ndoshta njė adhurues idhujsh deri nė ditėn kur takoi Palin e Tarsisit, tė cilin e shoqėroi pėr tetėmbėdhjetė vjet nė Romė. Ai ėshtė gjithashtu shenjt mbrojtės i piktorėve.  1.“(…) Zoti caktoi 72 tė tjerė dhe i dėrgoi dy nga dy, pėrpara tij,

  nė ēdo qytet dhe lokalitet ku do tė shkonte ai vetė".


  Ai i dėrgon ata tė sjellin Fjalėn e tij dhe tė shpallin ardhjen e tij. Ai i dėrgon atje ku kishte planifikuar tė shkonte pas kalimit tė tyre. Ai dėshiron qė dėshmia dhe fjalėt e tyre tė pėrgatisin mendjet dhe tė hapin zemrat ndaj shpresės. Ai donte qė burrat tė zbulonin se cili mund tė ishte ky lajm i mirė shpresėdhėnės.
  Edhe sot, Jezusi e di se njerėzimi ėshtė duke pritur pėr njė botė mė tė mirė, por se mendjet janė tė mbyllura ndaj ēdo ndryshimi qė kėrkon konvertimin e zemrave dhe mentaliteteve dhe hapjen e njė mesazhi paqeje dhe bamirėsie.
  Ai i dėrgon dy nga dy: njė dėshmitar i vetėm do tė ishte dėshmitar i pavlefshėm. Ai e di se dishepujt nuk do tė mirėpriten. Ai e di qė ne duhet tė mbjellim shpresė, por ai e di se para se tė mbillet fara dhe tė mbijė, toka duhet punuar nė thellėsi.


  2."Ja, unė po ju dėrgoj si qengja midis ujqėrve. »

  Misioni nuk ėshtė pa rrezik pėr ata qė ai dėrgon. Pėr tė shpallur mbretėrimin e tij, Zoti ka zgjedhur njerėz qė do tė dėshmojnė pėr tė me fjalė dhe me vepra tė jetės sė tyre tė pėrditshme: kėta njerėz duhet tė jenė tė fortė dhe tė dinė t'i rezistojnė sulmeve tė ujqėrve tė pangopur qė do tė kėrkojnė vetėm t'i gllabėrojnė. Ata do tė duhet t'i luten Mėsuesit sepse tė korrat janė tė bollshme dhe punėtorėt pak, por njeriu duhet tė dijė tė mbjellė farėn e mirė.
  Dishepujt e tij do tė flasin nė emėr tė atij qė i dėrgoi: kur tė dėrgohet, apostulli flet pėr besimin e tij, nuk flet nė emėr tė tij dhe kur shpall ardhjen e mbretėrisė, flet vetėm nė emėr tė tij. i cili e dėrgoi: misioni i tij ėshtė tė sjellė bashkėbiseduesit e tij pėr tė takuar kėtė Jezus qė ai shpall.  3.“Nė ēdo shtėpi qė hyni, fillimisht thuaj: “Paqe pėr kėtė shtėpi”.

  Ky mesazh ėshtė ende i rėndėsishėm. Mė 1 janar 2019, Papa Franēesku, nė predikimin e tij pėr Ditėn e 52-tė pėr Paqen, tha: “Tė ofrosh paqen ėshtė nė qendėr tė misionit tė dishepujve tė Krishtit. Dhe kjo ofertė u drejtohet tė gjithė atyre qė, burra e gra, dėshirojnė paqen nė mes tė dramave dhe dhunės sė historisė njerėzore. “Shtėpia” pėr tė cilėn flet Jezusi ėshtė ēdo familje, ēdo komunitet, ēdo vend, ēdo kontinent, nė veēantinė dhe historinė e tij; ėshtė mbi tė gjitha ēdo person, pa dallim apo diskriminim. Ėshtė gjithashtu "shtėpia jonė e pėrbashkėt": planeti ku Zoti na ka vendosur tė jetojmė dhe pėr tė cilin jemi thirrur tė kujdesemi me shqetėsim. Paqja ėshtė si shpresa pėr tė cilėn flet poeti Charles Péguy: ėshtė si njė lule e brishtė qė kėrkon tė lulėzojė nė mes tė gurėve tė dhunės. Ne e dimė atė: kėrkimi i pushtetit me ēdo kusht ēon nė abuzim dhe padrejtėsi (…)” Dhe atje, nuk ėshtė Lajmi i Mirė i Mbretėrisė sė Perėndisė qė shpallet.
  Zot, kur i dėrgon apostujt dhe dishepujt e tu pėr tė shpallur ardhjen e Mbretėrisė sė Perėndisė, ti i dėrgon ata tė pėrgatisin rrugėn tėnde. Zot, mora nga Kisha jote pagėzimin qė mė bėri dishepullin tėnd, besimtarin tėnd, tė cilit i besove misionin pėr tė shpallur ardhjen tėnde dhe pėr tė jetuar si dėshmitar i asaj qė unė shpall. Mė mėso tė jem ky dėshmitar dhe mė jep forcėn tėnde tė jetoj dhe tė dėshmoj pėr dashurinė time pėr ty, tė jetoj besimin tim tė krishterė kudo qė tė mė dėrgosh.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ninoenina : 16-10-2022 mė 09:47

 14. #294
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  20-10-2022/E ENJTE E JAVĖS 29/ VITI 2.

  “A mendoni se kam ardhur pėr tė sjellė paqen nė tokė?”


  Ungjilli: Lk.12, 49-53.

  49 “Erdha tė sjell zjarrin mbi tokė e sa dėshiroj tė ishte tashmė i ndezur flakė!
  50 E po, mė duhet tė pagėzohem me pagėzim, e sa ngushtė jam derisa tė kryhet!
  51 A kujtoni se erdha tė sjell paqen mbi tokė? Jo, po ju them, por pėrēarjen!
  52 Qė tani, pėr tė vėrtetė, pesė anėtarė nė njė shtėpi, do tė jenė tė ndarė: tre kundėr dyve e dy kundėr treve:
  53 babai do tė zihet me djalin,
  e djali me babain,
  nėna me tė bijėn,
  e bija me t’ėmėn,
  vjehrra me tė renė
  e reja me vjehrrėn”.


  MEDITIM.


  Zot, unė besoj fort nė ty. Besoj se je prezent kėtu, pranė meje, nė momentin kur unė e vendos veten nė praninė tėnde. Unė shpresoj tek ti. Unė shpresoj nė jetėn tėnde tė pėrjetshme. Unė besoj se ti do tė mė drejtosh sot nė kėtė jetė tė pėrjetshme. O Zot, tė dua. mbi te gjitha. Mė shumė se unė. Por shtoje tek unė kėtė dashuri. Mė jep tė dua vetėm ty dhe tė dua krijesat e tua sepse ti i do ato.
  Zot, mė bėj tė jetoj kryqin me ty.  1. Zjarri dhe Pagėzimi

  Jezusi na flet pėr njė zjarr qė duhet ndezur, pėr njė pagėzim qė duhet tė marrė. Ēfarė i referohet? Ky zjarr dhe pagėzimi janė me tė vėrtetė tė dėshiruar, por tė frikėsuar. Jezusi do tė donte qė ajo tė ishte tashmė e ndezur, por ėshtė me tė vėrtetė ankthi qė e pushton kur mendon pėr gjirhēka do tė ndodhė atij.
  Ky zjarr dhe ky pagėzim ėshtė thjesht misioni i tij, misteri i tij pashkal i pasionit, vdekjes dhe ringjalljes. Jezusi dėshiron me gjithė shpirt e zemėr tė na shpėtojė, tė ngrihet pėr ne, tė ndezė brenda nesh zjarrin e hirit, tė Besėlidhjes sė re. Ai dėshiron – duke mbajtur brenda tij gjithė njerėzimin – tė marrė pagėzimin e gjakut dhe tė Shpirtit, i cili do tė na sjellė shpėtimin. Por ēfarė vuajtjeje do tė duhet tė durojė pėr kėtė! Gjetsemani, flagjellimi, gozhdat, … Le tė sodisim Zemrėn e Krishtit tė copėtuar nga dėshira pėr tė na shpėtuar dhe ankthi i vuajtjes.  2. Ndarje.

  Qė nga mėkati fillestar, natyra jonė ėshtė deformuar, korruptuar. Ne dėshirojmė tė keqen pėr tė arritur tė mirėn; ne biem kaq lehtė nė egoizėm dhe krenari. Kėtė “njeri i vjetėr” qė ėshtė nė ne, Jezusi erdhi pėr ta zėvendėsuar me njeriun e ri, njeriun e rilindur nga pagėzimi. Megjithatė, natyra jonė e rėnė reziston dhe lufton. Kėtu lindin kaq shumė ndarje: Ungjilli – i jetuar plotėsisht – ėshtė gjithmonė njė burim kontradiktash dhe pėrēarjesh. Jezusi e di kėtė dhe i paralajmėron dishepujt e tij: Perėndia i dashurisė qė vjen nė tokė, do tė sjellė shpatėn, ndarjen, luftėn, sepse "njeriu i vjetėr" qė na pushton, na pengon tė marrim njeriun e ri nė brendėsinė tone.  3. Ky ėshtė nė thelb paradoksi i jetės sė krishterė.

  Njė jetė qė premton njėkohėsisht lumturi dhe vuajtje, paqe dhe ndarje tė brendshme, gėzim dhe ankth. Le tė mos kėrkojmė, na thotė Jezusi sot, njė jetė pėr ta ndjekur atė pa heqje dorė, pa kontradikta dhe vuajtje. Le tė mos kėrkojmė njė jetė qė do tė ishte paqėsore dhe e qetė, paqėsore dhe e ėmbėl. Jeta jonė, si ajo e Krishtit, ėshtė njė jetė me dėshira tė zjarrta, njė jetė e ndezur nga zjarri i hirit, i cili digjet dhe ngroh, lartėson dhe dhemb, gėzon dhe pastron. Njė jetė ku ne kryqėzohemi dhe ringjallemi me Krishtin, modelin tonė tė vetėm, dashurinė tonė tė vetme.
  Zot, ti qė erdhe pėr tė ndezur tokėn me dashurinė tėnde, ma ndez gjithė qenien time me hirin tėnd, mė pėrtėri pėrbrenda. Mė jep tė pranoj dhe tė pėrqafoj kryqin tim, vuajtje dhe kontradikta tė mia me dashuri. E di qė ti e dėshiron kėtė jetė pėr mua, njė jetė tė kryqėzuar me ty. Mos lejo qė frika e ndarjes dhe dhimbjes tė mė largojė nga ti. Jezu Krisht, mė bėj njė instrument tė Ungjillit tėnd nė mes tė kėsaj bote!


 15. #295
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  21-10-2022/E PREMTE E JAVĖS 29/ VITI 2.

  Ngjashmėria jonė me Krishtin.

  UNGJILLI: Lk. 12, 54-59.


  54 Pastaj iu drejtua turmės:“Kur shihni renė se ēohet nė perėndim, pėrnjėherė thoni: ‘Do tė bjerė shi!’, dhe ashtu ndodh.
  55 Kur shihni se fryn shiroku, thoni: ‘Do tė jetė vapė’, dhe bėn vapė.
  56 Shtiracakė! Dukėn e tokės e tė qiellit dini ta ēmoni, por kėtė kohė nuk dini!?”
  57 “Pėrse ju vetė nuk gjykoni vetvetiu ē’ėshtė e drejtė?
  58 Kėshtu, kur shkon bashkė me kundėrshtarin tėnd tek ushtruesi i drejtėsisė, pėrpiqu udhės tė biesh nė ujdi me tė ‑ qė tė mos nxjerrė para gjykatėsit, gjykatėsi tė tė dorėzojė shėrbėtorit e shėrbėtori tė tė hedhė nė burg. 59 Unė po tė them se s’do tė dalėsh prej andej pa e paguar edhe mė tė fundit qindarkė”.

  MEDITIM.

  Zot, mė ndihmo, mė jep forcė tė tė ndjek.
  Le tė jem nė kushtet pėr tė marrė vendimet e duhura.


  1. Dhurata e pavdekėsisė, tė hirit dhe miqėsisė sė Hyjit.

  Kjo pjesė e Ungjillit ėshtė shumė e bukur dhe hyn nė ligjėrimin e Krishtit, njė ligjėrim eskatologjik. Krishti jep shėmbėlltyra dhe mėsime pėr tė pasur gjithmonė njė sy nė jetėn e pėrjetshme. Njeriu, kur Zoti e krijoi, jetoi nė lumturi, pa vuajtje, nė harmoni me veten, me tė tjerėt dhe me Zotin. Zoti i kishte dhėnė dhuratėn e pavdekėsisė por edhe dy dhurata tė mbinatyrshme, hirin dhe miqėsinė e tij.
  Me mėkatin e kemi humbur dhuratėn e pavdekėsisė, por edhe hirin dhe miqėsinė e tij, tė dyja tė shpenguara me flijimin e Krishtit. Por mėkati la gjurmė: vdekja, vuajtja, fakti i tė qenit nė gjendje tė ndahemi nga Zoti, tė jemi nė pasiguri, lakmia, humbja e drejtėsisė origjinale. Ne e dimė se jemi krijuar pėr pėrjetėsinė, pėr tė qenė me Perėndinė pėrgjithmonė. Por sa e vėshtirė ėshtė! Le tė meditojmė mbi kėtė realitet: ne e dimė se jemi krijuar pėr parajsėn, por tani me mėkat ėshtė e vėshtirė pėr ne tė jemi me Perėndinė.  2. Folja “dalloj”. Ēdo vepėr dalluese duhet tė bėhet nė hirin e Zotit.

  Njė folje kryesore nė Ungjillin qė sapo lexuam, ėshtė "dalloj". Ėshtė njė fjalė nė modė sot. Gjithēka duhet dalluar. Ėshtė e drejtė, por ėshtė edhe e rrezikshme. Aftėsia dalluese ėshtė e nevojshme dhe ne e bėjmė atė shumė herė ēdo ditė. Ėshtė e rrezikshme, por edhe e tillė qė na bėn mė njerėzorė, sepse nė aftėsi dalluese nuk veprojmė duke ndjekur rregullat (tė cilat janė gjithashtu aty pėr tė na ndihmuar), por ne ndjekim ndėrgjegjen tonė e cila duhet tė jetė e formuar mirė, sepse ajo duhet tė na ēojė te Zoti. Aftėsia dalluese e mirė na rinovon sepse vendimi i marrė na afron mė shumė me Perėndinė. Dhe tė gjitha rrethanat e jashtme duhet tė jenė tė favorshme pėr njė vendimmarrje tė mirė.
  Ēdo vepėr dalluese duhet tė bėhet me hirin e Zotit, nė miqėsinė e tij, sepse pėrndryshe rrezikojmė tė mos e njohim zėrin e Zotit dhe vullnetin e tij. Si nė tė gjitha gjėrat, rrethanat janė elemente qė duhen marrė parasysh pėr tė qenė nė gjendje tė dallojmė. Tė jesh nė hirin e Perėndisė ėshtė hapi i parė pėr tė qenė nė gjendje tė marrėsh vendimin e duhur. Nėse dikush vjen tek unė dhe mė thotė se ata po pėrpiqen tė dallojnė diēka nė jetėn e tyre, por nė tė njėjtėn kohė po bėjnė njė mėnyrė jetese nė kundėrshtim me mėsimet e Krishtit, do tė kem dyshime tė forta pėr aftėsinė e tij pėr tė marrė vendimin e duhur.


  3. Vepėr dalluese dhe vulneti i Zotit.


  Pika e dytė qė ma paraqitet ėshtė tė kėrkojmė vullnetin e Zotit, jo timin. Vullneti i Zotit do tė mė shtyjė tė jem gjithmonė nė miqėsinė e tij. Pra, nėse vendimi qė besoj se duhet tė marr mė largon nga miqėsia ime me Jezusin, nuk do tė jetė vendimi i duhur. Aftėsia dalluese ėshtė njė moment guximi, por mbi tė gjitha ėshtė njė moment kur rinovoj mė fort aderimin tim ndaj Krishtit. Ēdo vendim qė marr duhet tė mė afrojė mė shumė me Jezusin.
  A ėshtė qėllimi im tė bėj atė qė dua? Refreni i Jezuitėve ėshtė: Pėr mbretėrimin e Krishtit, ose pėr lavdinė mė tė madhe tė Perėndisė. Kjo duhet tė mė motivojė. A pėrputhet anėtarėsimi im me kėtė? Si ėshtė zemra ime, burimi i motivimeve tė mia? A kam motivime tė tjera qė janė mė tė mėdha se kjo? Mos harroni se ne jemi krijuar pėr parajsė. Ėshtė qėllimi im dhe i tė gjithėve. Qėllimi ėshtė ta kujtojmė atė ēdo ditė. Le t'i bėjmė vetes edhe pyetjen: sa kohė ka qė kur i kam kushtuar kohė Krishtit? Ēdo ditė, por edhe pėr njė periudhė tė zgjatur, siē ėshtė njė Ripėrsėritje shpirtėrore. Nėse nuk kam marrė pjesė nė njė Ripėrsėritje shpirtėrore pėr mė shumė se gjashtė muaj, diēka nuk ėshtė nė rregull. I krishteri ėshtė njė person qė ėshtė nė miqėsi me Jezusin. Por nėse nuk e bėj as kėtė... Dalloni, po, por le tė kemi tė gjitha mjetet me vete pėr ta realizuar mirė dhe gjithashtu tė kemi qėllimin e duhur.
  Maria, faleminderit qė je nėna ime. Mė mėso sekretet e jetės shpirtėrore, e jetės me Jezusin. Bėji ndjenjat e mia nė pėrputhje me ndjenjat e Krishtit.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ninoenina : 16-10-2022 mė 12:16

 16. #296
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  22 -10 – 2022/E SHTUNĖ E JAVĖS 29 Ord/ VITI 2.

  “Por, nėse ju nuk ktheheni kah Hyji, tė gjithė do tė sharroni si ata!”.

  UNGJILLI: Lk. 13, 1-9.


  1 Pikėrisht atėherė ia behėn disa dhe i treguan ēka u kishte ndodhur disa galileasve, gjakun e tė cilėve Pilati e kishte pėrzier me gjakun e flive tė tyre.
  2 Jezusi iu pėrgjigj:“A mendoni se kėta galileas, qė sharruan kėshtu, qenė mėkatarė mė tė mėdhenj se tė gjithė galileasit e tjerė?
  3 Unė po ju them: jo! Por, nėse ju nuk ktheheni kah Hyji, tė gjithė do tė sharroni si ata!
  4 A kujtoni se ata tė tetėmbėdhjetėt, mbi tė cilėt ra kulla e Siloesė dhe i mbyti, qenė mė tė mėdhenjtė mėkatarė ndėr tė gjithė banorėt e Jerusalemit?
  5 Unė po ju them: jo! Por, nėse ju nuk ktheheni kah Hyji, tė gjithė do tė sharroni si ata!
  6 Atėherė u tregoi kėtė shėmbėlltyrė: “Njė njeri kishte njė fik tė mbjellė nė vreshtin e vet. Shkoi, kėrkoi fryte nė tė, por nuk gjeti.
  7 Atėherė i tha vreshtarit: ‘Ja, tash tri vjet po vij e po kėrkoj frytin e kėtij fiku e nuk po e gjej. Preje! Pse ta shfrytėzojė kot tokėn?’
  8 Ai iu pėrgjigj: “‘Zotėri, lėre edhe kėtė vit qė ta mih pėrreth e t’i qes pleh.
  9 Ndoshta nė tė ardhmen do tė japė fryte... Po qe se jo, atėherė do ta presėsh!’“  MEDITIM.

  O Zot, unė tė ofroj duart qė pėrmes meje tė punosh. Unė tė ofroj kėmbėt e mia pėr tė ndjekur rrugėn tėnde. Unė tė ofroj sytė e mi pėr tė parė siē sheh ti. Unė tė ofroj gjuhėn time qė tė flasėsh me gojėn time. Unė tė ofroj inteligjencėn time qė tė mendosh nė mua. Unė tė ofroj shpirtin tim qė tė lutesh nė mua. Mbi tė gjitha, unė tė ofroj zemrėn time, qė nė mua ta do Atin tėnduaj dhe tė gjithė njerėzit. Unė tė ofroj gjithēka qė jam, qė tė rritesh nė mua, qė tė jeshni ti, Krishti, qė jeton, punon dhe lutet nė mua.
  Mė ndihmo, Zot, tė hapem pėrpara pranisė sate dhe tė kem vetėm njė dėshirė, atė tė kthimit tė zemrės sime. Qė e kėrkoj me durim dhe kėmbėngulje.  1.“Por, nėse ju nuk ktheheni kah Hyji, tė gjithė do tė sharroni si ata!”.

  Nė kėtė Ungjill, ne dėgjojmė Jezusin duke u raportuar dishepujve tė tij dy drama tė jashtėzakonshme: masakrėn e galileasve dhe shembjen e kullės sė Siloamit. Nga kėto dy ngjarje tė tmerrshme, ai nxjerr tė njėjtin pėrfundim: nėse nuk konvertoheni, do tė vdisni tė gjithė si ata. Megjithatė, nuk ėshtė njė kėrcėnim sepse heq ēdo pėrgjegjėsi apo mėkat personal qė do tė kishte ēuar drejtpėrdrejt nė vdekjen e kėtyre njerėzve. Zoti nuk hakmerret pėr mėkatet tona. Por ėshtė njė paralajmėrim qė tė gjithė duhet ta marrim seriozisht pėr shkurtėsinė dhe paparashikueshmėrinė e jetės njerėzore. Mė e keqja pėr t'u frikėsuar pėr ne ėshtė vdekja shpirtėrore e cila mund tė na ndajė pėrgjithmonė nga jeta e Hyjit.
  Me ēfarė zakoni tė keq, ēfarė mediokriteti jam i lidhur deri nė atė pikė sa tė harroj ndoshta shkurtėsinė e jetės sime nė tokė?  2.Shėmbėlltyra e fikut.

  Kėsaj dėshire pėr konvertim qė Jezusi dėshiron tė zgjojė tek ne nė fillim tė kėtyre vargjeve dhe nė njė mėnyrė disi shqetėsuese, ai i pėrgjigjet me shėmbėlltyrėn e fikut, nė mėnyrė qė tė na mėsojė tė mirėpresim mėshirėn e Zotit qė nuk pushon kurrė. Papa Benedikti XVl e shpjegoi shumė mire kėtė: "Pėrballė mėkatit, Zoti zbulon veten e tij plot mėshirė dhe nuk mungon tė thėrrasė mėkatarėt qė tė shmangin tė keqen, tė rriten nė dashurinė e tij dhe tė ndihmojnė konkretisht fqinjin e tyre nė nevojė, tė jetojnė gėzimin e hirit dhe tė mos shkojnė drejt vdekjes sė pėrjetshme. Por mundėsia e konvertimit kėrkon qė ne tė mėsojmė t'i lexojmė ngjarjet e jetės nga kėndvėshtrimi i besimit, domethėnė tė gjallėruar nga njė frikė e shenjtė ndaj Zotit. Nė prani tė vuajtjes dhe zisė, urtėsia e vėrtetė ėshtė ta lėmė veten tė sfidohem nga pasiguria e ekzistencės dhe tė lexojmė historinė njerėzore me sytė e Zotit, i cili, duke dashur gjithmonė vetėm tė mirėn e fėmijėve tė tij, sipas njė qėllimi tė padepėrtueshėm tė dashurisė sė tij, ndonjėherė i lejon ata tė pėrjetojnė vuajtje pėr t'i ēuar drejt njė tė mire mė tė madhe".


  3.Figura e vreshtarit (“Lėre edhe kėtė vit (…)”

  Figura e vreshtarit i referohet pra personit tė Krishtit, dhe ndėrmjetėsimit tė tij pėr mėkatarėt gjatė kohės sė historisė. Ai kujdeset pėr ēdo shpirt dhe jep jetėn e tij pėr tė. Qė nga pagėzimi, secili prej nesh, si ky fik, ushqehet nga brenda nga jeta hyjnore qė i ėshtė komunikuar nga Shpirti Shenjt: ėshtė ai qė na lejon tė japim fryt. Pra, konvertimi qė na propozohet kėtu ėshtė tė angazhohemi pėr tė mirėpritur Krishtin, tė sigurt se ai pret qė ne t'i hapim zemrat tona atij, pėr veten tonė dhe pėr botėn. Atėherė nuk do tė kemi mė frikė. Shėn Gjon Palit II ka thėnė: “Mos kini frikė! Hapni, hapni gjerėsisht dyert pėr Krishtin! Pėr pushtetin e tij shpėtues hapen kufijtė e shteteve, sistemet ekonomike dhe politike, domenet e pafundme tė kulturės, qytetėrimit, zhvillimit. Mos kini frikė ! Krishti e di se ēfarė ėshtė nė njeriun! Dhe vetėm ai e di kėtė!”.
  Kėshtu, le tė konvertohemi, le t'i hapim zemrat Krishtit qė tė mund ta sjellim atė nė botė. Cilat fusha tė jetės sime nuk i kam hapur ende Krishtit?
  Zot Jezus, mė jep qetėsinė pėr tė pranuar gjėrat qė nuk mund t'i ndryshoj, guximin pėr tė ndryshuar gjėrat qė mundem dhe menēurinė pėr tė ditur ndryshimin.

Faqja 15 prej 15 FillimFillim ... 5131415

Tema tė Ngjashme

 1. Komenti juaj per kete foto te ministrit Tahiri.
  Nga DYDRINAS nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 26-02-2015, 17:31
 2. Joautenticteti i ungjillit
  Nga Ceni-1 nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 22
  Postimi i Fundit: 04-09-2014, 06:27
 3. Komenti i librit Medarixhus-Salikin nga Muhamed Husejn Jakubi
  Nga IslamInfo nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 16-08-2011, 12:04
 4. Komenti i Sures Jasin?
  Nga shtegi nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 22-07-2009, 13:18
 5. Komenti per prezervativet, Facebook kunder Papes
  Nga Vista nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 60
  Postimi i Fundit: 08-04-2009, 05:48

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •