Close
Faqja 12 prej 15 FillimFillim ... 21011121314 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 221 deri 240 prej 296
 1. #221
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  1-8-2022 -E HĖNĖ-JAVA 18 - VITI 2

  Festa e shėn Alfonsit de liguori, ipeshkkėv e mėsues i kishės.

  UNGJILLI: Mt 14, 13-21.


  Njė zemėr bujare pėr tė afėrmin tim. Zoti Jezus, mė jep njė zemėr bujare dhe tė dhembshur si e jotja.


  13 Kur dėgjoi Jezusi, shkoi prej andej me barkė dhe u shmang nė njė vend tė pabanuar ‑ nė vetmi. Por, kur e hetoi populli, u nis pas tij nė kėmbė prej qyteteve. 14 Kur doli Jezusi prej barke, pa njė turmė tė madhe njerėzish, pati dhembshuri pėr ta dhe i shėroi tė sėmurėt e tyre. 15 Nė mbrėmje iu afruan nxėnėsit e thanė: “Vendi ėshtė i shkretė dhe u bė vonė; lėri njerėzit tė shkojnė nė fshatra e tė blejnė ushqim”.
  16 Jezusi u pėrgjigj:“Nuk ėshtė nevoja tė shkojnė: jepuni ju tė hanė!” 17 Ata iu pėrgjigjėn: “S’kemi kėtu veēse pesė bukė e dy peshq.”
  18 Jezusi vijoi: “M’i sillni kėtu!” 19 Pastaj i dha urdhėr popullit tė ulet nė bar. I mori pesė bukėt e dy peshqit, i ēoi sytė kah qielli, i bekoi, i ndau dhe ua dha nxėnėsve, kurse nxėnėsit turmės. 20 Tė gjithė hėngrėn e u nginė. I mblodhėn tepricat: dymbėdhjetė shporta plot me copa. 21 E ata qė hėngrėn, pa i numėruar gratė e fėmijėt, ishin rreth pesė mijė meshkuj.
  Lutje:


  “2 O Hyj, Hyji im je ti, qė nė agim tė kėrkoj.
  Ka etje pėr ty shpirti im,
  ty tė dėshiron trupi im,
  si toka e shkretė, e thatė, e paujė,
  3 kėshtu erdha nė Shenjtėroren tėnde
  pėr ta parė fuqinė tėnde e lavdinė tėnde.
  4 Sepse mė e mirė ėshtė dashuria jote se jeta:
  buzėt e mia do tė tė lavdėrojnė.
  5 Kėshtu do tė tė bekoj nė jetėn time
  e nė Emrin tėnd do t’i lartėsoj duart e mia,
  6 do tė ngihem si nė gosti tė shkėlqyeshme,
  me buzė tė hareshme do tė tė lavdėrojė goja ime.
  7 Ty do tė tė kujtoj edhe nė shtratin tim,
  nė pėrgim natėn do tė mendoj pėr ty,
  8 sepse ti je bėrė ndihma ime,
  prandaj do tė brohoris nėn hijen e krahėve tė tu!
  9 Shpirti im u mbėshtet nė ty,
  e djathta jote mė merr pėr dore” (Ps 62, 2-9).  MEDITIM.

  “Pati dhembshuri pėr ta dhe i shėroi tė sėmurėt e tyre”.
  Pas njoftimit tė vrasjes sė Gjon Pagėzuesit nga mbreti Herod, Jezusi strehohet nė shkretėtirė me apostujt e tij. Ai ndeshet me njė turmė njerėzish tė larguar nga qyteti i tyre pėt ta takuar atė. Jezusi ėshtė i mbushur me dhembshuri pėr ta.
  A po e kėrkoj Zotin me tė njėjtėn uri dhe etje si kjo turmė? Nėse e kėrkoj, ai sė shpejti do ta vėrė vėshtrimin e tij tė dhembshur edhe mbi mua. Ai i shėroi semundjet e atyre qė i paraqitnin. Unė gjithashtu mund t'i paraqes plagėt e mia Jezusit sot dhe t'i kėrkoj atij t'i shėrojė ato, duke e ditur se ai do tė dijė tė mė ofrojė mė tė mirėn pėr situatėn time. Le t'i lutemi gjithashtu Zotit qė tė hedhė tė njėjtin vėshtrim dhembshurie mbi vėllezėrit tanė nė nevojė.

  “Nuk ėshtė nevoja tė shkojnė: jepuni ju tė hanė".
  Sa e lehtė dhe joshėse ėshtė ndonjėherė tė fshihemi nga nevojat e tė afėrmit tonė. Pretekste janė tė shumta: nuk kam kohė, nuk kam mjete, sigurisht filani do tė dijė t'i pėrgjigjet mė mirė kėsaj kėrkese. Jezusi na fton tė kemi besim nė tė. Nėse bėn ta takoj tė afėrmin tim nė nevojė, kjo ėshtė sepse unė mund t'i pėrgjigjem, qoftė edhe vetėm duke ofruar njė moment dėgjimi, njė fjalė inkurajimi, njė lutje, njė gjest dhembshurie.

  “Kėtu kemi vetėm pesė bukė dhe dy peshq”.
  Ėshtė e vėrtetė qė shpesh ne fillojmė njė punė mėshire, duke u ndjerė sikur nuk kemi asgjė pėr tė dhėnė. E megjithatė, kur hyjmė nė tė me besim te Zoti, ndihma nuk vonon tė vijė. Zoti ėshtė nė gjendje tė shumėfishojė valėt tona tė vullnetit tė mirė duke i bėrė ato tė frytshme dhe efektive me hirin e tij. Prandaj, rėndėsia e vendosjes sė veprave tona tė mira nė duart e Zotit nėpėrmjet lutjes, duke ndjekur shembullin e Jezusit qė i ofron Atit tė tij pesė bukėt dhe dy peshqit.
  O Jezus, zemėr butė dhe i pėrvuajtur, bėj qė zemra ime t’i pėrngjajė zemrės sate!

 2. #222
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  2-8-2022. E MARTE JAVE 18.

  HYJI E LIRIA:

  UNGJILLI: Mt 14, 22-36
  .

  22 Pastaj aty pėr aty Jezusi i urdhėroi nxėnėsit tė hyjnė nė barkė e tė kalojnė para tij nė anėn tjetėr derisa ai ta shpėrndante popullin. 23 Jezusi, si e nisi popullin, u ngjit vetėm nė mal pėr t’u lutur. Ishte bėrė natė e ai ende gjendej aty vetėm. 24 Barka, qė tashmė ishte shumė stadje larg tokės, pėrplasej prej valėve, sepse era fryente kundėr. 25 Nė rojėn e katėrt tė natės erdhi Jezusi tek ata duke ecur pėrmbi det. 26 Kur nxėnėsit e hetuan duke ecur pėrmbi det, u frikėsuan e thanė: “Diēka po na shtihet!” e prej frikės bėrtitėn. 27 Por, menjėherė Jezusi u tha:“Guxim, jam unė, mos kini frikė!” 28 Pjetri u pėrgjigj: “Zotėri, nėse je ti, mė urdhėro tė vij te ti pėrmbi ujė!” 29 “Eja!” ‑ i tha.Atėherė Pjetri zbriti nga barka e po ecte nėpėr ujė pėr tė shkuar te Jezusi. 30 Porse, kur e pa erėn e fortė, u frikėsua, filloi tė humbasė nė ujė dhe bėrtiti:“Mė shpėto, o Zot!” 31 Jezusi pėrnjėherė shtriu dorėn, e kapi dhe i tha: “Fepakėt! Pėrse dyshove!” 32 Kur hynė nė barkė, pushoi era. 33 Ata qė ishin nė barkė u pėrkulėn me nderim para tij e thanė:“Me tė vėrtetė je Biri i Hyjit!” 34 Pasi kaluan detin, u kapėn nė breg nė Gjenezaret. 35 Njerėzit e atij vendi, posa e njohėn, e vunė nė dijeni mbarė krahinėn dhe ia sollėn tė gjithė tė sėmurėt. 36 I luteshin t’i lejonte t’i preknin vetėm kindin e petkut tė tij. Ata qė e prekėn, u shėruan.  MEDITIM.


  Le tė jetė besimi shkėmbi i jetės tonė shpirtėrore.
  Ne tė krishterėt kalojmė momente ngushėllimi dhe gėzimi tė madh, por edhe momente errėsire dhe dyshimi. Mė ndihmo, Zot, tė kemi gjithmonė besim tė madh nė praninė tėnde nė mes nesh edhe nė vėshtirėsitė mė tė mėdha.
  1. Nė Ungjillin e sotėm, dinamika mes Krishtit dhe apostujve tė tij ėshtė shumė interesante. Ne kemi para sė gjithash njė Jezus qė i detyron dishepujt e tij tė hyjnė nė barkė dhe tė largohen pa tė. Folja "tė detyrosh" mund tė duket paksa e fortė dhe aq mė tepėr pėr mentalitetet tona tė shekullit tė 21-tė. Nuk na pėlqejnė shumė njerėzit qė japin urdhra dhe detyrime pėr t'u ndjekur. Megjithatė, duket se kjo ėshtė pikėrisht ajo qė po bėn Jezusi. Pėr dishepujt, Krishti ėshtė Mėsuesi dhe Zoti dhe ka kuptim qė ata ta dėgjojnė e ta ndjekin. Ėshtė pėr tė ndjekur atė qė kanė zgjedhur lirisht tė lėnė gjithēka. Prandaj, Jezusi ka autoritet tė vėrtetė mbi dishepujt e tij dhe ai e pėrdor atė autopritet pėr t'i udhėzuar ata dhe pėr t'i bėrė ata tė rriten si burra. Ne shohim kėtu se besimi i krishterė nuk ėshtė njė mohim i lirisė, por njė vendim i lirė pėr ta braktisur vetveten nė duart e Jezusit duke qenė tė bindur qė ėshtė mirė pėr ne tė pranojmė autoritetin e tij mbi jetėn tonė.
  2. Njė element i dytė i kėsaj bindjeje tė krishterė manifestohet nė takimin midis Pjetrit dhe Jezusit nė momentin e ecjes mbi ujė. Pjetri i kėrkon Jezusit t'i japė njė urdhėr: "Zot, nėse je ti, mė urdhėro tė vij te ti mbi ujė". Pjetri dėshiron tė marrė urdhrin e Jezusit. Ai fiton guxim pėr tė zbritur nga barka e tė ecur nė ujiė vetėm sepse ėshtė njė urdhėr nga zotėria e tij. Kėtu shohim se bindja e tė krishterit qė beson vėrtet nė autoritetin e ligjshėm ėshtė qetėsuese dhe inkurajuese. Jezusi i jep urdhėr Pjetrit, por nė asnjė moment nuk ia heq lirinė. Jezusi ėshtė Perėndi dhe ai mund tė bėjė ēfarė tė dojė. Ne shohim se sa themelor ėshtė bashkėpunimi midis njeriut dhe Zotit. Pjetri ecėn mbi ujė sepse Jezusi i jep atij aftėsinė e mrekullueshme pėr ta bėrė kėtė. Por Jezusi nuk e trajton Pjetrin si njė objekt pa liri qė ai mund tė ngrihet mbi valė. Jezusi e bėn qė suksesi i sipėrmarrjes sė rrezikshme tė Pjetrit tė varet nga besimi dhe besimi i tij.
  3 Ungjijtė na tregojnė se Pjetri bėri vetėm disa hapa, por ne mund tė zgjedhim tė kujtojmė se ai u fundos pėr shkak tė mungesės sė besimit ose mund tė kujtojmė se, edhe nėse i mungonte besim, Pjetri megjithatė udhėtoi disa metra nė det. Fundi i Ungjillit na thotė se disa tė sėmurė u shėruan vetėm duke prekur mantelin e Jezusit. Edhe ata kishin nevojė pėr dy gjėra: qė tė preknin Krishtin dhe qė tė besonin vėrtet se ai mund t'i shėronte.
  E di, Zot, se shumė herė e kam pėrdorur lirinė time pėr tė bėrė keq. Por ti do tė mė lėsh tė lirė tė bėj mirė dhe tė lirė tė tė dua, sepse pikėrisht nė kėtė jemi krijuar sipas imazhit tėnde.

 3. #223
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  3-8-2022 . E MERKURE JAVA 18 – VITI 2.

  Prova e lirisė.

  UNGJILLI: Mt 15, 21-28.


  21 Jezusi doli prej atij vendi e kaloi nė krahinat e Tirit e tė Sidonit.
  22 Dhe, ja, njė grua nga Kananeja, qė kishte ardhur prej atyre anėve, filloi tė bėrtiste e tė thoshte: “Ki mėshirė pėr mua, o Zot, Biri i Davidit! Djalli po ma mundon tepėr vajzėn!” 23 Por ai nuk iu pėrgjigj fare. Atėherė iu afruan nxėnėsit e tij e i thanė:“Bėja kėtė nderė e tė shkojė, sepse po bėrtet pas nesh!”
  24 Ai u pėrgjigj: “Unė jam i dėrguar vetėm te delet e humbura tė shtėpisė sė Izraelit”.
  25 Por ajo u afrua, u pėrkul thellė nė nderim para tij e tha:“Mė ndihmo, o Zot!”
  26 Jezusi iu pėrgjigj: “Nuk ėshtė mirė tė marrėsh bukėn e fėmijėve e t’ua japėsh kėlyshėve tė qenve”.
  27 “Po, o Zot ‑ shtoi ajo ‑ se edhe kėlyshėt hanė dromcat qė bien nga tryeza e zotėrinjve tė tyre”.
  28 Atėherė Jezusi iu pėrgjigj: “O grua, e madhe ėshtė feja jote! Le tė bėhet ashtu si dėshiron!” Nė atė moment bija e saj u shėrua.  MEDITIM

  Zot, ti na ke premtuar se, nėse vazhdojmė tė kemi besim te ti sot, kėtu poshtė, nė mes tė vėshtirėsive tė pakapėrcyeshme dhe tė pėrditshme, ne mund tė ndėrtojmė njė botė me ty ku do tė mbretėrosh pėrgjithmonė. Ne besojmė nė premtimin tėnd dhe jetojmė me shpresė. Liria jonė varet nga ti.
  Krishti kishte shkuar nė rajonin e Tirit dhe tė Sidonit dhe tani njė grua e huaj i afrohet dhe i lutet:

  1 “Ki mėshirė pėr mua, o Zot, Biri i Davidit! Djalli po ma mundon tepėr vajzėn!” Kėtu, Zoti nuk pėrgjigjet dhe u shpjegon dishepujve tė tij se ai u dėrgua vetėm te delet e humbura tė shtėpisė sė Izraelit. Dishepujt kėmbėngulin dhe i kėrkojnė qė ta dėgjoi lutjen e saj, por Jezusi mbetet i vendosur nė mendimin e vet. Gruaja sirofenikase, nga ana e saj, mbetet e vendosur tė marrė atė qė kėrkon dhe megjithatė Jezusi vazhdon tė mos pranojė kėrkesėn e saj. Duket se Zoti nuk ėshtė i gatshėm ta shėrojė kėtė vajzė, nėna e tė cilės nuk i pėrket religjionit izraelit. Por dishepujt janė tė lodhur duke dėgjuar kėrkesat e saj tė pėrsėritura dhe kėmbėngulėse dhe vazhdojnė t’i luten Zotit.
  2 “Unė jam i dėrguar vetėm te delet e humbura tė shtėpisė sė Izraelit”. Gruaja siro-fenikase ende kėmbėngul; Jezusi vazhdon tė mos japė asgjė, ai vazhdon tė refuzojė, duke thėnė: “Nuk ėshtė mirė tė marrėsh bukėn e fėmijėve e t’ua japėsh kėlyshėve tė qenve”. Nė kohėn e Jezusit, izraelitėt krahasoheshin me fėmijėt e vegjėl, ndėrsa tė tjerėt krahasoheshin me “qentė e vegjėl”: kafshė qė ne i duam, por qė nuk kanė inteligjencė njerėzore! Siro-fenikasja pranon krahasimin e zakonshėm tė vendit dhe tė kohės sė saj, por nuk e pranon kėtė refuzim tė largėt. Ajo mnuk e pranon refuzimin e kėrkesės sė saj nga ana e Jezusit: pse ėshtė e nevojshme njė tė kėmbėngulje kaq e vendosur pėr tė fituar shėrimin e njė vajzės dhe pėr tė marrė pėrfitimin e dhėnė shumicės? Pse do tė pėrjashtohej nga Mbretėria? Ajo kėmbėngul gjithmonė...
  3 “Po, Zot; por pikėrisht, qentė e vegjėl hanė thėrrimet qė bien nga tryeza e zotėrinjve tė tyre”.
  Jezusi habitet shumė, e shikon dhe i thotė: “O grua, i madh ėshtė besimi yt, se ēdo gjė tė bėhet si tė duash!"


  Gjėja mė e vėshtirė ėshtė tė mos dekurajohemi kur pėrballohemi me kėrkesat, fryti i tė cilave vonon tė vijė. Edhe kėtu Zoti dėshiron tė na mėsojė diēka. Para sė gjithash, ai nuk na ka borxh asgjė. Ai na krijoi dhe ne i pēėrkasim atij. Ai dha jetėn nė kryq. Pėr mė tepėr, ėshtė e sigurt qė Jezusi nuk di tė thotė jo, ėshtė ende e nevojshme qė kėrkesat tona tė jenė nė pėrputhje me atė qė ai dėshiron pėr secilin prej nesh.
  Por ėshtė gjithashtu thelbėsore tė qėndrojmė nė vendin tonė, tė jemi tė durueshėm dhe mirėnjohės. Ne jemi kėtu pėr tė jetuar sipas dėshirės sė Krijuesit. Ai nuk ka nevojė pėr ne: na krijoi pėr tė mirėn tonė, qė ne tė marrim pjesė nė jetėn e tij dhe qė ta falėnderojmė kėtu mė poshtė, pėr tė jetuar njė jetė tė pėrjetshme tė gėzuar dhe triumfuese, tė hapur pėr tė gjitha gėzimet.

 4. #224
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  4-8-2022, E ENJTĖ E JAVĖS 18 VITI 2.

  Festa e Shėn Jean-Marie Vianney.

  “Ti je Pjetėr‑Shkėmb dhe mbi kėtė shkėmb unė do ta ndėrtoj Kishėn time”.

  UNGJILLI: Mt. 16, 13-23.


  13 “Kur Jezusi arriti nė krahinėn e Cezaresė sė Filipit, i pyeti nxėnėsit e vet: “Ē’thonė njerėzit, kush ėshtė Biri i njeriut?”
  14 Ata u pėrgjigjėn: “Disa thonė se ėshtė Gjon Pagėzuesi; disa tė tjerė Elia; do tė tjerė Jeremia ose njė ndėr profetėt.”
  15 “Po ju ‑ u tha atyre ‑ ē’thoni: kush jam unė?”
  16 Iu pėrgjigj Simon Pjetri:
  “Ti je Mesia ‑ Biri i Hyjit tė gjallė!”
  17 Atėherė Jezusi i tha:“I lumi ti, o Simon, biri i Jonės, sepse kėtė nuk ta zbuloi mishi e gjaku, por Ati im qė ėshtė nė qiell! 18 Edhe unė po tė them: Ti je Pjetėr‑Shkėmb dhe mbi kėtė shkėmb unė do ta ndėrtoj Kishėn time dhe dyert e ferrit s’do tė ngadhėnjejnė kundėr saj! 19 Ty do tė t’i jap ēelėsat e Mbretėrisė sė qiellit: gjithēka tė lidhėsh mbi tokė, do tė jetė e lidhur edhe nė qiell e gjithēka tė zgjidhėsh mbi tokė, do tė jetė e zgjidhur edhe nė qiell”. 20 Atėherė i urdhėroi nxėnėsit qė tė mos i tregojnė askujt se ėshtė ai Mesia.
  21 Qė atėherė Jezusi filloi t’u dėftojė nxėnėsve tė vet se i duhej tė shkonte nė Jerusalem, tė vuante shumė prej anės sė pleqve, tė kryepriftėrinjve e tė skribėve, se do ta vrisnin e tė tretėn ditė do tė ngjallej.
  22 Atėherė Pjetri e ndau veēas e filloi ta qortojė: “Mos e thashtė Zoti, Zotėri! Ty s’do tė tė ndodhė njė gjė e tillė!” 23 Jezusi u kthye e i tha Pjetrit:“Shporru meje, he djallė! Je shkandull pėr mua, sepse nuk i ke nė mend punėt e Hyjit, por punėt e njerėzve!”.]  MEDITIM.

  “Ja, Hyji Shėlbuesi im,
  kam besim e nuk kam frikė,
  sepse fuqia ime e mburrja ime ėshtė Zoti,
  Ai ėshtė shpėtimi im” (Is 12, 2).

  1 “Kush thonė njerėzit se ėshtė Biri i njeriut? »
  Biri i njeriut ėshtė njė figurė qė shfaqet, ndėr tė tjera, nė librin e Danielit:
  "Unė po shikoja kėshtu nė vegimin e natės:
  dhe ja, nė retė e qiellit,
  po vinte dikush si Biri i njeriut!
  Arriti deri tek i Tejetlashti i motit
  dhe qe paraqitur para tij.
  Ai i dha pushtetin, nderin e mbretėrinė.
  Tė gjithė popujt, fiset e gjuhėt
  u shtruan nėn shėrbimin e tij:
  pushteti i tij pushtet i amshuar
  qė kurrė s’do tė merret,
  mbretėria e tij
  kurrė nuk do tė prishet" (Dn. 7,13-14).
  Kur Jezusi flet pėr veten e tij nė Ungjitė, ai pėrdor kėtė shprehje. Si tė pėrkufizohet ky Bir i njeriut? Ai ėshtė njė njeri qė bashkon nė vetvete cilėsitė e inteligjencės, urtėsisė dhe hirit qė ishin fillimisht te Adami. Ėshtė ky njeri qė Shtjefni ka nė mendjen e vet gjatė martirizimit tė tij: “ Por Shtjefni, plot me Shpirt Shenjt, i drejtoi sytė kah qielli, pa lavdinė e Hyjit e Jezusin duke qėndruar nė tė djathtėn e Hyjit dhe tha: “Ja, po e shoh qiellin e hapur dhe Birin e njeriut nė tė djathtėn e Hyjit”(Vap. 7,55-56) Biri i njeriut ėshtė Jezusi, me tė vėrtetė njeri!

  2 “Ti je Mesia ‑ Biri i Hyjit tė gjallė!”
  Apostujt vazhdojnė tė pėrparojnė nė njohurinė e tyre pėr Jezusin. Pasi Jezusi eci mbi ujė, ata e njohin atė si Birin e Hyjit: “Me tė vėrtetė je Biri i Hyjit!"(Mt. 14, 33). Dhe nga kapitulli i parė i Shėn Gjonit, Natanaeli pohon: “Rabbi, ti je Biri i Hyjit! Ti je mbreti i Izraelit!” (Gj, 1, 49). Por me gjithė kėtė, askush nuk shpallet i bekuar nga Jezusi, pse? Sepse ata njohėn tek ai njė epėrsi tė vėrtetė mbi tė gjithė njerėzit e tjerė, por nuk e konsideronin atė vėrtet tė sė njėjtės substancė si Ati. Shėn Pjetri pėrfitoi nga njė hir i veēantė qė dishepujt e tjerė nuk e morėn. Pėr mė tepėr, Jezusi e quan Pjetrin, Simonin, birin e Gjonit, qė do tė thotė "Perėndia ėshtė i mėshirshėm". Shėn Pjetri e njeh Jezusin si Krishtin, birin e sė njėjtės substancė tė Zotit tė gjallė dhe, bashkė me tė, burim i jetės.

  3 "Edhe ju, si gurė tė gjallė, tė ndėrtoheni Shtėpi shpirtėrore" (1 Pt 2, 5).
  Me Kishėn, tė gjithė ata qė rrėfejnė: "Jezu Krishti ėshtė biri i Hyjit tė gjallė" e bėjnė kėtė me hirin e Atit. Ky besim na mbush me gėzim dhe, siē i tha Jezusi Pjetrit, na bėn tė bekuar. Me anė tė besimit ne tashmė jetojmė nė parajsė dhe jemi gjithashtu gurė tė gjallė tė Kishės. Shėn Pjetri na e vėrteton kėtė nė letrėn e tij tė parė: “Edhe ju, si gurė tė gjallė, hyni nė ndėrtimin e banesės shpirtėrore (1 Pt. 2,5).
  Zot, kur na jep hirin tėnd, ne jemi tė aftė pėr gjėra tė mėdha dhe kur na lė nė aftėsitė tona tė varfėra njerėzore – si Pjetri kur ti ia shpall pasionin tėnd – ne jemi krejt tė paaftė pėr tė kapur gjėrat shpirtėrore, tė pafuqishėm pėr tė perceptuar madhėshtinė. dhe bukurinė e planit tė Zotit.
  O Zot, na shto besimin dhe na lejo tė ngulmojmė nė kėtė besim deri nė ditėt tona tė fundit!

 5. #225
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  6-8-2022. E SHTUNĖ E JAVĖS 18 VIT 2.

  Ky ėshtė Biri im ‑ i Zgjedhuri! Atė dėgjojeni!

  SHDĖRRIMI I ZOTIT.

  UNGJILLI: Lk. 9, 28b—36.


  28 Reth tetė ditė pas kėtyre predikimeve, Jezusi mori me vete Pjetrin, Gjonin dhe Jakobin e u ngjit nė mal pėr t’u lutur. 29 Ndėrsa po lutej, fytyra iu shndėrrua e petkat iu bėnė tė bardha e tė shndritshme si vetėtima. 30 Dhe ja, dy njerėz po bisedonin me tė! Ishin Moisiu dhe Elia. 31 Ata u dukėn tė rrethuar me lavdi e bisedonin me tė pėr kalimin e tij nga kjo jetė qė do ta bėnte sė shpejti nė Jerusalem. 32 Pjetrin dhe shokėt e tij i kishte lodhur gjumi, por qėndruan zgjuar dhe e panė lavdinė e tij dhe ata dy burra qė po qėndronin me tė; 33 dhe, ndėrsa ata po ndaheshin prej tij, Pjetri i tha Jezusit: “Mėsues, ėshtė mirė pėr ne tė qėndrojmė kėtu. Po bėjmė tri tenda: njė pėr ty, njė pėr Moisiun e njė pėr Elinė!” Nuk dinte ē’thoshte. 34 Ndėrsa ky ende po fliste, ra njė re dhe i mbuloi me hijen e vet. Kur hynė nėn re, nxėnėsit i kapi frika. 35 Prej resė u dėgjua njė zė: “Ky ėshtė Biri im ‑ i Zgjedhuri! Atė dėgjojeni!” 36 Ndėrsa ky zė po jehonte, Jezusi mbeti vetėm. Nxėnėsit heshtėn dhe ndėr ato ditė s’i treguan askujt ēka kishin parė.  MEDITIM.


  O Hyji, Ati ynė, na ndihmo tė kemi njė pėrvojė tė thellė tė hyjnisė sė Jezusit, Birit tėnd, e cila shkėlqen nė mishėrimin e tij. Na ndihmo t'i besojmė plotėsisht atij, tė dėgjojmė mėsimet e tij dhe tė ndjekim rrugėn qė ai na tregon. Jezus, na ndihmo tė kuptojmė kush je nė tė vėrtetė.
  1 “Jezusi mori me vete Pjetrin, Gjonin dhe Jakobin e u ngjit nė mal pėr t’u lutur!.

  Jezusi nuk i ftoi tė gjithė dishepujt e tij qė tė ngjiteshin nė mal me tė; ai ftoi vetėm disa. Siē e shohim mjaft shpesh nė Ungjijtė – dhe veēanėrisht nė shėmbėlltyrėn e talenteve – Jezusi nuk i nėnshtrohet mentalitetit egalitar qė pėrshkon shoqėrinė tonė. Ai duket se favorizon disa njerėz. A kishte Jezusi ndonjė preferencė? Nė njė farė mėnyre, jo, sepse ai i do tė gjitha qeniet njerėzore dhe " vullneti i tė cilit ėshtė qė tė shėlbohen tė gjithė njerėzit dhe ta arrijnė njohjen e sė vėrtetės" (1 Tim 2,4). Por, nė tė njėjtėn kohė, ai nuk i jep tė njėjtėn gjė ēdo personi. Disa thirren pėr njė marrėdhėnie mė tė ngushtė me tė, nė tė cilėn ata arrijnė pėrvoja qė tė tjerėt nuk i kanė. Ky ishte, nė fakt, rasti i Pjetrit, Jakobit dhe Gjonit gjatė Shdėrrimit tė tij. A mė thėrret Zoti pėr pėrvoja dhe hire tė veēanta? A jam mirėnjohės pėr atė qė kam marrė, edhe kur shoh tė tjerėt duke marrė hire qė unė nuk i kam marrė? A e lė Zotin tė lirė tė veprojė si tė dojė?


  2 “Nxėnėsit heshtėn dhe ndėr ato ditė s’i treguan askujt ēka kishin parė”.
  Siē tregojnė Mateu dhe Marku, ishte vetė Jezusi qė u kėrkoi atyre tė mos flisnin pėr Shdėrrimin e tij, por ai specifikoi se ata do tė duhej ta zbulonin atė pas Ringjalljes sė tij nga tė vdekurit. Hiret e veēanta tė marra nė Shdėrrim iu dhanė atyre pėr tė mirėn e tyre, por edhe qė tė mund t'u dėshmonin tė tjerėve dhe tė tregonin bujarisht atė qė kishin marrė: "Kujt iu dha shumė, prej tij do tė kėrkohet shumė; kujt iu besua shumė, prej tij do tė kėrkohet mė shumė” (Lk 12:48). A dėshmoj pėr atė qė Jezusi po bėn nė jetėn time kur ėshtė koha e duhur? A po e ndaj me bujari atė qė kam marrė?


  3 Hyji Atė u tha tre dishepujve: “Ky ėshtė Biri im ‑ i Zgjedhuri! Atė dėgjojeni!”

  A e kuptoj madhėshtinė e Jezusit, i cili ėshtė Biri i vetėm i Perėndisė, nėpėrmjet tė cilit u krijua gjithēka (krh. Gjn 1,3)? Shkėlqimi qė rrezatonte nga fytyra e Jezusit gjatė Shpėrfytyrimit zbulon identitetin e tij nė ēdo kohė, edhe kur ai ėshtė i fshehur nė ushtrinė e shenjtėrve. Kur jam nė praninė e Sakramentit tė Bekuar, a jam i vetėdijshėm se jam nė praninė e Krijuesit tim tė plotfuqishėm.
  Jezusi ėshtė gjithashtu "Udha" pėr tė shkuar te Perėndia. Kėtu, Ati na thotė: ai ėshtė “ai qė kam zgjedhur". Pėr mė tepėr, nė njė kohė kur Pjetri, Jakobi dhe Gjoni e kishin tė vėshtirė tė dėgjonin ēfarė po u thoshte Jezusi, sepse sapo u kishte shpallur Mundimin dhe vdekjen e tij, Ati qiellor u tha: “Dėgjoni!". Me fjalė tė tjera, “Besojeni atė, sepse ai ėshtė Biri im; ai qė dėrgova. »
  A po dėgjoj me siguri atė qė Jezusi po mė thotė, edhe kur mėsimet e tij bien ndesh me atė qė unė do tė doja tė dėgjoja?
  Zot Jezus, ti je Biri injėlindur i Hyjit Atė. Mė jep hirin tė pėrjetoj praninė tėnde nė mua dhe nė tė gjithė botėn. Mė ndihmo t'u jap tė tjerėve atė qė kam marrė nga bujaria jote. Mė ndihmo tė dėgjoj, me pėrulėsi dhe besim, gjithēka qė kėrkon tė mė thuash.

 6. #226
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  5-8-2022 . E PREMTE E JAVĖS 18 TĖ VITIT 2.

  Lavdia dhe Kryqi

  Pėrkushtimi i Bazilikės sė Shėn Mėrisė nė Romė.

  UNGJILLI: Mt 16, 24-28.


  24 Atėherė Jezusi u tha nxėnėsve tė vet: “Nėse ndokush dėshiron tė vijė pas meje, le ta mohojė vetveten, le ta marrė kryqin e vet e le tė vijė pas meje!
  25 Sepse, kush do ta ruajė jetėn e vet, do ta bjerrė, kurse ai qė e bjerr pėr shkak timin, do ta gjejė.
  26 Ē’dobi ka njeriu nėse e fiton mbarė botėn, por humb jetėn? E ēka mund tė japė njeriu si shkėmbim pėr jetėn e vet?
  27 Do tė vijė, pėr tė vėrtetė, Biri i njeriut nė lavdinė e Atit tė vet bashkė me engjėjt e vet dhe atėherė do t’i paguajė tė gjithė sipas veprave tė tyre.
  28 Pėrnjėmend po ju them: Disa nga kėta kėtu tė pranishėm nuk kanė pėr tė vdekur derisa ta shohin Birin e njeriut duke ardhur me mbretėrinė e vet”.
  MEDITIM.


  Jezus, unė drejtohem te ti sot, tek ti burimi i menēurisė. Hapi veshėt e zemrės sime pėr tė mirėpritur Fjalėn tėnde. Qofshin mendimet e mia mendimet e tua, Zoti im. Qofshin shtigjet e tua shtigjet e mia!
  Nė pjesėn e mėparshme tė Ungjillit, Mateu tregon reagimin e Pjetrit ndaj shpalljes sė Mundimit tė Jezusit. Pjetri e kundėrshtoi fuqimisht idenė se zotėria i tij duhet tė vuante. Reagimi i Jezusit nuk ishte mė pak i prerė se ai i Pjetrit: “Shporru meje, he djallė! Je shkandull pėr mua, sepse nuk i ke nė mend punėt e Hyjit, por punėt e njerėzve!” (v.23).
  Kėshtu, nė vargjet qė lexojmė sot, Jezusi do tė shpjegojė mendimet e Perėndisė qė janė aq larg nga mendimet tona siē i pėlqeu profetit Isaia - shumė shekuj pėrpara Jezusit - tė thoshte: "Sepse, sikurse qielli qė ėshtė i lartė nė krahasim me tokėn: po ashtu edhe udhėt e mia janė tė larta nė krahasim me udhėt tuaja dhe mendimet e mia nė krahasim me mendimet tuaja!". (Is 55, 8-9).
  Mėsimi i Jezusit ka tė bėjė me gjendjen e tė krishterit qė ėshtė dishepull i Krishtit tė kryqėzuar dhe tė ringjallur. Kryqi shfaqet nė qendėr tė argumentit. Ky kryq, i cili zbukuron muret tona dhe qė e mbajmė rreth qafės, pėrbėn zemrėn e besimit tė krishterė. Bėhet fjalė pėr t'i dhėnė atij vendin e tij tė plotė, edhe me rrezikun e zhytjes nė dhimbje. Ajo qė duket thelbėsore kėtu ėshtė se njeriu nuk ėshtė dishepull i Jezusit “pėr tė vuajtur” e mjaft. Ēdo njeri, pavarėsisht nga besimi i tij, i nėnshtrohet vuajtjes, por ndjekėsi i Jezusit ftohet tė puthė kryqin e tij "pėr shkak tė" Jezusit, qė do tė thotė "pėr" Jezusin ose "me" tė.
  Nuk bėhet fjalė tė duash apo tė kėrkosh kryqin pėr vete, por para sė gjithash tė duash dikė, Krishtin, dhe ta kėrkosh atė. Jezusi na paralajmėron tė mos qėndrojmė tė pėrqendruar nė kryq siē ishte Pjetri. Vuajtja nuk shpėton. Ėshtė Krishti, nga dashuria, qė na shpėton ne dhe vetėm ai. Kryqi qė mund tė vijė, nuk ėshtė njė qėllim nė vetvete, por njė rrugė qė duhet ndjekur ndonjėherė pėr tė hyrė nė Mbretėri. Pėr brezin e tė krishterėve tė cilėve iu drejtua pėr herė tė parė Ungjilli sipas Mateut, pėrndjekja ishte fatkeqėsisht e zakonshme. Mėsimi i Jezusit synon t'u kujtojė atyre se, edhe nėse ata humbasin jetėn pėr shkak tė besimit tė tyre nė Jezusin, vetė Jezusi, nė lavdinė e Atit, do t'i shpėrblejė sipas sjelljes sė tyre, domethėnė do t'u kthejė atyre jetėn qė i ofruan pėr besnikėri ndaj tij. Kjo ėshtė shpresa e krishterė: ndjekja e Krishtit, edhe nėse na ēon nė rrugėn e kryqit, ēon nė ringjallje. Sepse me tė vėrtetė ėshtė ēėshtje lavdie nė kėtė tekst!
  Mėsimi pėrfundon me njė fjalė misterioze: “Pėrnjėmend po ju them: Disa nga kėta kėtu tė pranishėm nuk kanė pėr tė vdekur derisa ta shohin Birin e njeriut duke ardhur me mbretėrinė e vet” (v.28). Studiuesit e Biblės nuk kanė shpjegim tė lehtė pėr kuptimin e kėtij vargu. Ndoshta, ungjilltari Mateu aludon pėr kthimin e Krishtit nė lavdi, pėr tė cilin bashkėsitė e para tė krishtera besonin se ishte i afėrt. Kujtojmė se edhe Shėn Pali priste menjėherė ardhjen e Birit dhe shfaqjen e tij nė botė. Megjithatė ne jemi ende duke pritur atė. Dy mijė vjet nuk mjaftuan qė tė rikthente. Kjo pritje e gjatė e njė shfaqjeje tė lavdishme tė Jezusit dhe tė Mbretėrisė sė tij ėshtė bėrė objekti i shpresės sonė. Nuk bėhet fjalė pėr dėshpėrim, sikur premtimi ishte i ngadalshėm nė realizimin e tij. Mos e ngatėrroni shpresėn si ndjenjė njerėzore dhe shpresėn si virtyt teologal:
  “Por njė gjė, fort tė dashur, assesi s’duhet ta harroni, e kjo ėshtė se te Zoti njė ditė ėshtė si njė mijė vjet, po edhe njė mijė vjet janė si njė ditė e vetme: Nuk vonon Zoti ta ēojė nė vend premtimin, si disa e mendojnė tė ngadalshėm, por ėshtė i durueshėm me ju, se nuk do qė ndokush tė birret, por do qė tė gjithė ta kenė mundėsinė tė kthehen” (2 P 3, 8‑9).
  Shpresa si virtyt teologal na sjell pikėrisht tani nė jetėn e Perėndisė. Kėshtu, shpresa e Mbretėrisė sė ardhshme ėshtė njė manifestim i durimit hyjnor qė na jep ēdo ditė mundėsinė tė konvertohemi dhe ta ndjekim atė mė mirė.
  Mė mėso tė jem i durueshėm, Zoti im. Mė mėso ēfarė ėshtė shpresa e gėzueshme. Faleminderit pėr dhuratėn e jetės sė krishterė qė mė lejon tė jetoj tani me ty dhe nė ty.

 7. #227
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  8-8-2022 – E HĖNA E JAVĖS 19 VITI 2.

  Shėn Dominiku, Meshtar.

  “A nuk e paguan mėsuesi juaj tagrin e Tempullit?”


  UNGJILLI: Mt. 17, 22-27.


  22 Kur u bashkuan nė Galile, Jezusi u tha:
  “S’do tė vonojė e Biri i njeriut do t’u lihet nė duar njerėzve
  23 dhe ata do ta vrasin e tė tretėn ditė do tė ngjallet”. Ata u pikėlluan sė tepėrmi.
  24 Kur arritėn nė Kafarnaum, iu afruan Pjetrit ata qė mbledhin tagrin e Tempullit e i thanė: “A nuk e paguan mėsuesi juaj tagrin e Tempullit?”
  25 “E paguan” ‑ iu pėrgjigj Pjetri. Kur Pjetri hyri nė shtėpi, Jezusi ia priti pėrpara: “Simon, ēka tė thotė mendja, mbretėrit e dheut, prej kujt e mbledhin taksėn ose tatimin? Prej fėmijėve tė vet apo prej tė huajve?”
  26 Kur iu pėrgjigj: “Prej tė huajve”, Jezusi i tha: “Pra, fėmijėt qenkan tė lirė!”.
  27 Por, pėr tė mos i shkandulluar, shko nė det, hidhe grepin dhe, peshkun e parė qė tė zėsh, merre, hapja gojėn e do tė gjesh njė staterė. Merre dhe jepua pėr mua e pėr ty”.

  MEDITIM


  []Zot, dua tė tė njoh. Unė dua tė mėsoj nga ti. Dua tė bėhem si ti, Jezus!
  Nuk ėshtė e kėndshme tė tė kėrkohet tė paguaj taksa dhe shpenzime tė tjera.
  Mė ndihmo tė veproj sipas vullnetit tėnd dhe me zemėr tė mirė kur diēka mė pėlqen dhe kur jo.

  Tempulli nė Jerusalem ishte vendbanimi i Perėndisė midis njerėzve.
  Por ishte gjithashtu njė kompleks i madh ndėrtesash, portash, shkallėsh dhe shesheve qė duhej tė ndėrtoheshin, rinovoheshin dhe mirėmbaheshin nga njerėz tė punėsuar, me materiale qė mund tė ishin tė shtrenjta. Pėrveē kėsaj, shėrbimi i Tempullit kėrkonte njė numėr tė mirė priftėrinjsh qė kryenin flijimet dhe aktet liturgjike, mėsues tė Ligjit qė mėsonin Fjalėn e Perėndisė dhe punėtorė qė kryenin shėrbime dytėsore.
  Rrjedhimisht, nė mėnyrė qė pelegrinėt qė vinin pėr tė takuar Zotin tė priten siē duhet, nevojiteshin para. Prandaj ishte e drejtė qė pelegrinėve t'u kėrkohej njė kontribut financiar.
  Kjo ėshtė arsyeja pse Pjetri e pagoi kėtė taksė, pėr vete dhe pėr Jezusin…duke ndjekur udhėzimet e Mjeshtrit tė tij.
  Por Jezusi, i njohur si Mesia dhe rabin nga kaq shumė njerėz,
  a kishte ai njė detyrim moral pėr tė paguar taksėn e tempullit?
  Nuk ishte e qartė. Kėshtu Pjetri u pyet: "Zoti juaj i paguan mirė dy dhrahmi, apo jo?"
  Ai u pėrgjigj nė mėnyrė instinktive: "Po", por Jezusi mė pas shfrytėzoi kėtė mundėsi pėr tė ndihmuar Pjetrin dhe dishepujt tė kuptonin mė mirė se kush ishte ai...
  dhe cila ishte marrėdhėnia e tij me Tempullin.
  Meqenėse tempulli i Jeruzalemit ishte shtėpia e Perėndisė, dhe Jezusi ėshtė Biri i Perėndisė, Jezusi ishte pra nė shtėpinė e vet kur ishte nė tempull.
  Dhe, ashtu si princit trashėgimtar tė fronit tė atit nuk i kėrkohet t'i paguajė taksa babait tė tij,
  Jezusit nuk duhet t'i kėrkohet tė paguajė taksa pėr Tempullin.
  Pėr mė tepėr, vetė Jezusi ėshtė tempulli i ri: ai ėshtė prania e Perėndisė mes njerėzve.
  Megjithatė, Jezusi ende i kėrkoi Pjetrit tė paguante taksėn pėr tė. Pse ? “Pėr tė mos skandalizuar njerėzit.
  Logjika ėshtė si mė poshtė: ėshtė mirė tė paguash taksėn e tempullit. Shumė njerėz nuk e dinin se Jezusi ishte Biri i vetėmlindur i Perėndisė Atė. Nėse e shihnin qė nuk paguante taksėn, disa do tė thoshin: "Epo, nėse Jezusi, i cili ėshtė njė njeri i drejtė, nuk e paguan taksėn, pse duhet ta paguaj unė?" Tė tjerėt do ta kishin paguar gjithsesi, por duke menduar se Jezusi ishte i padrejtė. Angazhimi nė sjellje ose pėrdorimi i fjalėve qė mund t'i ēojnė tė tjerėt nė gabim quhet skandal. Pra, pėr tė shmangur skandalin dhe, pėrkundrazi, pėr tė dhėnė njė shembull tė mirė pėr t'u ndjekur, Jezusi nuk pėrfitoi nga privilegji i tij dhe pagoi me dėshirė taksėn.
  Zoti Jezus, a ka aspekte tė jetės sime qė skandalizojnė tė tjerėt? A ėshtė e drejtė mėnyra ime e tė vepruarit? Nėse jo, mė ndihmo ta rregulloj me ndershmėri dhe dashuri.
  ]
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ninoenina : 07-08-2022 mė 10:49

 8. #228
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  9-8-2022 E MARTĖ E JAVĖS 19 VITI 2.


  Shėn Thérčse-Bénédicte e Kryqit (Edith Stein), martire.

  UNGJILLI: Mt 18, 1-5.10.12-1


  1 Nė atė moment nxėnėsit iu afruan Jezusit dhe e pyetėn:
  “Kush, pra, ėshtė mė i madhi nė Mbretėrinė e qiellit?”
  2 Atėherė Jezusi thirri njė fėmijė, e vuri para tyre
  3 e u tha: “Pėrnjėmend po ju them: nėse nuk ktheheni e nuk bėheni si fėmijėt, nuk do tė hyni nė Mbretėrinė e qiellit.
  4 Prandaj, kush e pėrul vetveten e bėhet i vogėl si ky fėmijė, ai ėshtė mė i madhi nė Mbretėrinė e qiellit.
  5 Dhe kushdo e pranon nė Emėr tim njė fėmijė siē ėshtė ky, ai mė pranon mua”.
  10 “Ruajuni se pėrbuzni ndonjė prej kėtyre tė vegjėlve, sepse po ju them: engjėjt e tyre nė qiell shohin vazhdimisht fytyrėn e Atit tim qiellor.
  12 Ē’ju thotė mendja? Po pati ndokush njėqind dele dhe po i humbi njėra prej tyre, a nuk i lė tė nėntėdhjetenėntat nė mal e nuk shkon pėr tė kėrkuar atė qė i humbi.
  13 Dhe, po ia doli ta gjejė, pėr tė vėrtetė po ju them: pėr atė gėzohet mė tepėr se pėr nėntėdhjetenėntė tė tjerat, qė nuk i humbėn.
  14 Kėshtu as Ati juaj qė ėshtė nė qiell nuk do tė humbė asnjė ndėr kėta tė vegjėlit”.
  MEDITIM.

  Zoti Jezus, nėpėrmjet Mishėrimit tėnd, ti more pėrsipėr gjendjen tonė njerėzore pėr tė na treguar rrugėn drejt pėrsosmėrisė dhe pėr tė na ftuar tė tė ndjekim ty. Ēdo moment ėshtė pėr t'u jetuar me ty.
  Mė i madhi ėshtė ai qė sillet si fėmijė. Ai ėshtė i pėrulur dhe i rezervuar dhe di tė qėndrojė nė vendin e tij nė vendimet qė do tė marrė dhe kėshillat qė duhet tė japė nėse ėshtė e nevojshme. Zot, mė jep zemrėn e njė fėmije!

  1 KUSH ĖSHTĖ MĖ I MADHI?.
  Ungjilli i Markut dhe ai i Lukės raportojnė kėtė moment intim kur secili nga apostujt i afrohet Jezusit pėr ta pyetur se kush ėshtė mė i madhi. Jezusi e dinte arsyen e kėsaj pyetjeje. “Mė i madhi” pėr kėta miq tė Zotit ėshtė ai qė Krishti e vlerėson mė shumė. Ata duan tė dinė se cili ėshtė mė i denjė pėr kėtė preferencė.
  Njeriu, i krijuar sipas shėmbėlltyrės sė Zotit, zotėron dinjitetin e njė personi dhe thirret, me anė tė hirit, nė njė besėlidhje me tė. Kjo thirrje kalon pėrmes njė pėrgjigjeje absolutisht personale dhe intime besimi dhe dashurie. Por njeriu ėshtė gjithashtu njė qenie e shqetėsuar qė nuk e di se ēfarė do t'i ndodhė nė tė ardhmen. Qė kjo e ardhme t'i pėrgjigjet projektit hyjnor, thirrjes nė tė cilėn e thėrret Zoti, Krijuesi i tij, njeriu duhet tė pranojė vullnetin e Zotit. Ai duhet tė besojė duke ditur se ky premtim i lumturisė iu bė Popullit tė Zgjedhur nga Abrahami (krh. Katekizmi i Kishės Katolike, 1716)

  2 “Nėse nuk ktheheni e nuk bėheni si fėmijėt, nuk do tė hyni nė Mbretėrinė e qiellit”
  Jezusi dėshiron qė bashkėbiseduesit e tij tė zbulojnė vetė kush konsiderohet "mė i madh" nga Jezusi. Kėshtu ai sjell njė fėmijė: “Pėrnjėmend po ju them: nėse nuk ktheheni e nuk bėheni si fėmijėt, nuk do tė hyni nė Mbretėrinė e qiellit" (v.3)
  Besėlidhja e Re pėrdor disa shprehje pėr tė karakterizuar pėrsosmėrinė nė tė cilėn Zoti e thėrret njeriun. Zoti na solli nė botė qė ta njohim atė, t'i shėrbejmė atij, ta duam atė dhe kėshtu tė arrijmė nė parajsė (krh. CCC, 1720-1721). Lumturia e premtuar na vendos pėrpara zgjedhjeve morale vendimtare dhe, duke kėrkuar Perėndinė mbi tė gjitha, ne jemi tė ftuar tė pastrojmė zemrat tona nga instinktet e tyre tė liga (krh. CCC 1723). Kjo do tė jetė pėrgjigja e pyetjes se kė e konsideron Jezusi "mė tė madh".

  3 “Ati juaj nė qiej nuk do qė njė nga kėta tė vegjėl tė humbasė" (v. 14).
  Jezusi e vazhdon shpjegimin e tij me shėmbėlltyrėn e njė dele qė ėshtė larguar nga kopeja sė cilės i pėrkiste. Kjo dele e gjen veten nė vetmi: qeniet njerėzore nuk janė krijuar pėr tė jetuar nė vetmi tė pazgjedhur. Ati shkon nė kėrkim tė kėtyre deleve: kėshtu na tregon se nuk do qė asnjė prej nesh tė humbasė. Ai shkon ta gjejė dhe i jep hiret qė i duhen pėr tė ndjekur rrugėn e duhur. Pasi ka gjetur kopenė, Ati do tė bėjė gjithēka qė situata tė mos pėrsėritet.
  Na takon neve tė kemi besim absolut: nėse e ndjekim Atin nė tė vėrtetėn, ai nuk do tė na lėrė tė humbasim nė shtigje tė mbushura me pengesa ku gabimi ynė do tė ishte njė burim vėmendjeje edhe mė e madhe nga Krijuesi. Pra, kėtu Jezusi tregon thellėsinė e dashurisė sė tij pėr fėmijėt e tij. Le tė jemi pra pa frikė, mė i madhi ėshtė ai qė tregon dashuri tė madhe ndaj Krijuesit tė tij dhe rėnia, pėr tė, nuk ėshtė shenjė e braktisjes.
  Nė jetėn tonė, ne kalojmė nėpėr shtigje tė vėshtira dhe mund tė ndihemi tė braktisur. Vetė Krishti na tregoi se si tė reagonim ndaj kėtyre rrethanave: nė momentin e kryqėzimit tė tij: nė kryq, ai i tha Atit tė tij se ndihej i braktisur (krh. Mt 27,46), por ai vazhdoi tė besonte. Ai vdes nė kryq, ringjallet dhe na hap derėn e Mbretėrisė sė pėrjetshme.
  O Zot, e di qė ti dėshiron qė tė kem gjithmonė besim te ti. Kur ndihem nė vetmi, i braktisur, jo i dashuruar, bėj qė tė rinovoj bindjen se ti je me mua.

 9. #229
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit


  10-8-2022 E MERKURE E JAVĖS 19 VITI 2.

  Shėn Lorenci, diakon dhe martir.

  Atė qė do tė mė shėrbejė, do ta nderojė Ati im.

  UNGJILLI: Gj. 12, 24-26:


  24 Pėrnjėmend, pėrnjėmend po ju them:
  nėse kokrra e grurit e mbjellė nė dhe nuk vdes, mbetet e vetme;
  po nėse vdes jep shumė fryt!
  25 Kush e do jetėn e vet, do ta humbė.
  Ai qė e urren jetėn e vet nė kėtė botė,
  ai do ta ruajė pėr jetėn e pasosur.
  26 Kush do tė mė shėrbejė, le tė vijė pas meje.
  Ku jam unė, atje do tė jetė edhe shėrbėtori im.

  Atė qė do tė mė shėrbejė, do ta nderojė Ati im”.  MEDITIM.

  Zot, unė vij pėr ta lėnė veten tė ndikohem nga fjalėt e tua.
  Unė vij tė tė lė tė pushtosh jetėn time.
  Unė vij qė tė tė lė tė mė kthesh, tė mė transformosh, tė mė pastrosh, tė mė rinovosh.
  Unė e thėrras shpirtin tėnd qė tė vijė dhe tė lutet brenda meje. Zot, mė udhėzo ti!


  1 “Pėrnjėmend, pėrnjėmend po ju them: nėse kokrra e grurit e mbjellė nė dhe nuk vdes, mbetet e vetme; po nėse vdes jep shumė fryt
  Natyrisht, Zot, fjalėt e tua pėr kokrrėn e grurit janė paradoksale. Duke i lexuar ato, mė kujtohen fjalėt e Shėn Elizabetės drejtuar Marisė: “E lumja ti qė besove se do tė plotėsohet ēka tė qe thėnė prej Zotit!” (Lk 1:45) Lumturia jote do tė mė jepet nėse besoj nė pėrmbushjen e fjalėve qė mė janė thėnė nga Zoti.
  Nėse e lė veten tė hyj nė zonėn tokėsore tė gjėrave tė fshehura dhe tė errėta, nėse qėndroj atje aq sa tė vdes atje, a do tė jetoj pėrsėri dhe do tė jap fryt? A nuk do tė ishte mė mirė tė qėndroja nėn nxehtėsinė e diellit dhe tė shija jetėn? A do tė mbetem vėrtet vetėm nėse qėndroj me 'tė gjithė'? A jam gati t'ju shėrbej deri nė atė pikė sa tė hyj nė tė panjohurėn e pakėndshme tė zonave tė errėta? A nuk mjafton tė jem miku yt, tė ndaj herė pas here jetėn time me ty? Nuk mund t'i kuptoj kėto fjalė derisa nuk t'i kem jetuar. Unė vetėm mund t'i besoj dhe tė ngulmoj derisa tė rezultojnė tė vėrteta. Mund tė marr frymėzim nga jeta e Marisė dhe e shumė shenjtėrve qė kanė kaluar para meje. Por kur vjen koha pėr t'u pėrballur me jetėn time, mė ka mbetur vetėm besimi: “Nėse do tė besosh, do ta shohėsh lavdinė e Hyjit? (Gj 11,40).
  Mė ka mbetur vetėm besimi pėrballė zonės tokėsore tė mėkatit tim, tė konflikteve, vuajtjeve, thatėsirave, tundimeve, dyshimeve, turpeve, frikės, zemėrimit, mėrzisė, dhimbjeve tė fėmijėrisė, tė panjohurės qė mė pret, pėrballė tė vdekjes…
  Cila ėshtė kjo zonė tokėsore e jetės time pėr tė cilėn ti, o Jezus, dėshiron tė flas sot? Ku do tė mė ēosh? Cilat janė "gropat e vdekjes" (Ps 23,4) drejt tė cilave ti ec para meje?: “Po edhe nė kalofsha nėpėr luginėn e hijes sė vdekjes,
  s’trembem nga e keqja sepse ti je me mua”.


  2 “Kush e do jetėn e vet, do ta humbė.
  Ai qė e urren jetėn e vet nė kėtė botė, ]
  ai do ta ruajė pėr jetėn e pasosur. ]
  Kush do tė mė shėrbejė, le tė vijė pas meje.
  Ku jam unė atje do tė jetė edhe shėrbėtori im. A
  tė qė do tė mė shėrbejė, do ta nderojė Ati im”.

  Sa e vėshtirė ėshtė pėr mua tė hyj nė zonat tokėsore tė zemrės time, tė ndjenjave tė mia negative, tė marrėdhėnieve tė mia ndėrpersonale, tė sė shkuarės time, tė sė ardhmes time, tė dhimbjeve tė mia…
  Por sot mė thua tė tė ndjek:
  “Po edhe nė kalofsha nėpėr luginėn e hijes sė vdekjes,
  s’trembem nga e keqja sepse ti je me mua:
  thupra jote dhe kėrraba pėr mua janė ngushėllim" (Ps 23, 4).
  Jezus, besoj se ti dėshiron tė hysh nė kėto lugina, sepse, me pagėzimin tėnd nė lumin Jordan, je zhytur nė jetėn time, i lidhur me mėkatin dhe pastrimin tim. Me pagėzimin tim jam zhytur nė njė lėvizje zbritėse dhe ngjitėse, nė njė zbritje drejt vdekjes dhe njė ngjitje drejt njė jete krejtėsisht tė ndryshme (krh. Rom 6, 4-5), njė risi qė bota nuk mund tė ofroj, njė "unė nuk di ēfarė" qė mė lejon tė filloj nga e para dhe tė kėndoj pėr ty njė "himn tė ri" (Ps 32, 3).
  Ti, o Jezus, je aty nė kėtė dhimbje. Ti je aty nė kėto dyshime, nė kėtė tė kaluar tė errėt, nė tė panjohurėn qė mė pret, nė kėtė konflikt qė mė gėrryen, nė frikėn qė mė paralizon, nė zemėrimin qė mė copėton, nė turpin qė mė mbyll, nė mėrzia qė mė rrėnon, nė skamje tė vdekjes… madje edhe nė momentin e mėkatit tim. Ti je aty sepse zgjodhe tė ecėsh drejt kryqit, tė kalosh lugina, tė zbresėsh nė zonėn tokėsore. Pėr tė mė gjetur atje.
  Dhe ja ku po mė pret. Aty do tė tė gjej. Kėtu duhet tė tė ndjek. "Dhe ku ti je, atje dua tė jem edhe unė" (Gj 12, 26). Kjo ėshtė ajo pėr tė cilėn duhet tė flasim qė ti tė mund tė mė rivendosėsh jetėn. “Nėse besoni, do tė shihni lavdinė e Hyjit" (Gj 11, 40) Nga do tė fillojmė, Zot? Ēfarė don tė mė thuash? Ēfarė do qė tė them? Si dėshiron tė pėrfundoj? Mė udhėzo, Shpirt i shenjtė. Mari, mė mėso si tė lutem!.

  3 “A nuk tė thashė ‑ iu pėrgjigj Jezusi ‑ nėse do tė besosh, do ta shohėsh lavdinė e Hyjit?” (Gj. 11,40).
  Qė ta ndjej apo jo, Jezus, sa ėshtė mirė tė njihem nga brenda pa u gjykuar, tė dėgjohem nė liri tė plotė. Sa mirė, bari i mirė, t'i ndaj me dikė kėto errėsirė. Ėshtė mirė tė di qė je atje lart. Sa mirė ėshtė tė marr jetėn, faljen, inkurajimin, dritėn tėnde. Sa mirė ėshtė tė tė shėrbej dhe tė di se je tė nderuar nga Ati yt.
  “Ti ma shtron tryezėn pėrpara
  ndėr sy tė armiqve tė mi,
  me vaj erėmirė kokėn ma lyen,
  gotėn ma mbush plot e pėrplot.
  Hiri dhe mirėsia do tė mė pėrcjellin
  nė tė gjitha ditėt e jetės sime,
  do tė banoj nė shtėpinė e Zotit
  derisa tė jem gjallė" (Ps 23, 5-6).
  Sa mirė ėshtė tė dimė se gruri qė ka rėnė dhe ka vdekur nė tokė, ka filluar tė mbijė njė jetė tė re. A nuk ėshtė e mrekullueshme kjo jetė? Ėshtė e fshehur por mbart njė premtim. Ēfarė mund tė bėj pėr tė tė falėnderuar? Ēfarė mund tė bėj pėr tė tė nderuar?
  Eja, o Zot, e na shėlbo. Eja nė dobėsitė tona. Eja nė mjerimet tona. Eja nė nevojat tona. Eja, na jep jetė. Eja na jep kurajo. Eja na jep dritė. Eja dhe na drejto dhe “do tė banoj nė shtėpinė e Zotit derisa tė jem gjallė" (Ps 23, 6).
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ninoenina : 09-08-2022 mė 05:13

 10. #230
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  11-8-2-22 – E ENJTĖ E JAVĖS 19 VITI 2.

  SHĖN KLARA VIRGJĖR.

  Shėn Pjetri na tregon kufijtė e zemrės sė ti njerėzore, Jezusi kufijtė e zemrės sė tin hyjinore!

  UNGJILLI: Mt. 18, 21 - 19, 1:


  21 Atėherė Pjetri iu afrua dhe e pyeti: “Zotėri, nėse vėllai im gabon ndaj meje, sa herė duhet ta fal? Deri nė shtatė herė?”
  22 Jezusi iu pėrgjigj: “Nuk po tė them deri nė shtatė herė, por deri nė shtatėdhjetė herė shtatė herė!
  23 Prandaj Mbretėria e qiellit i pėrngjan mbretit qė vendosi tė rregullojė llogaritė me shėrbėtorėt e vet.
  24 Kur filloi tė bėjė llogari, i sollėn njėrin qė i kishte detyrim dhjetė mijė talenta.
  25 E, pasi nuk kishte t’ia kthente, zotėria i tij dha urdhėr tė shitej ai, gruaja e tij, fėmijėt e tij dhe krejt pasuria e tij e tė kthehej detyrimi.
  26 Atėherė shėrbėtori i ra ndėr kėmbe dhe iu lut: ‘Ki durim me mua dhe do t’i kthej tė gjitha!’
  27 Zotėria pati mėshirė ndaj atij shėrbėtori, e liroi edhe ia fali detyrimin.
  28 Porse, pikėrisht ky shėrbėtor, duke dalė prej andej, u takua me njė shok tė tij, gjithashtu shėrbėtor, qė i kishte detyrim njėqind denarė. Dhe, si e zuri, ia ngjiti nė fyt duke i thėnė: ‘Ma kthe detyrimin!’
  29 Atėherė shoku i tij i ra ndėr kėmbė dhe iu lut: ‘Ki durim me mua dhe do t’i kthej.’
  30 Por ai nuk deshi dhe shkoi dhe e futi nė burg derisa tė kthente detyrimin.
  31 Kur shėrbėtorėt e tjerė ‑ shokėt e tij, panė se ē’ndodhi, u pikėlluan pėr sė tepėrmi, shkuan dhe e njoftuan zotėrinė pėr krejt ēka ndodhi.
  32 Atėherė zotėria i tij e thirri dhe i tha: ‘Shėrbėtor i keq, unė ta fala tėrė borxhin, sepse m’u lute.
  33 A nuk u desh qė edhe ti tė kishe mėshirė ndaj shokut tėnd, sikurse edhe unė pata mėshirė ndaj teje?’
  34 Atėherė zotėria i tij, i hidhėruar, ua dorėzoi torturuesve derisa tė kthente tėrė detyrimin.
  35 Kėshtu do tė bėjė me ju edhe Ati im qiellor, nėse s’e falni me gjithė zemėr secili vėllanė tuaj.”

  1 Si i kreu Jezusi kėto fjalime, doli prej Galilesė e erdhi nė krahinėn e Judesė, matanė Jordanit.

  MEDITIM.

  O Zot, zemėr butė dhe i pėrvuajtur, bėj qė zemra ime t’i pėrgjajė zemrės sate.


  1 Shėmbėlltyra qė na tregon ky Ungjill na lejon t'i japim vetes njė imazh tė mėshirės hyjnore.


  Para Zotit, ne jemi si ky njeri qė i detyrohet mbretit dhjetė mijė talenta. Nuk mund t'ia kthejmė kurrė "borxhin" Perėndisė.
  Shumė shpesh, ne e kundėrshtojmė drejtėsinė e Zotit nė mėshirėn e tij, por Zoti ėshtė i mėshirshėm sepse ėshtė i drejtė.
  Drejtėsia e tij merr parasysh atė qė jemi dhe Zoti e di shumė mirė se ne nuk mund ta duam atė nė mėnyrė tė pėrsosur
  dhe t'i kthejmė atij tė gjitha tė mirat me tė cilat ai na mbush, prandaj ai jep falas dhe na i fal borxhet tona.

  A jam i vetėdijshėm pėr gjithēka qė mė ka dhėnė Zoti? Dhe ēfarė bėj me kėto dhurata? A i pėrdor ato pėr tė dominuar tė tjerėt dhe pėr t'u treguar mė tė mirė dhe mė tė fortė, apo i pėrdor pėr t'i dashur mė shumė dhe pėr t'i vėnė nė shėrbim tė tė tjerėve?

  2 Shėn Pjetri, duke pyetur Jezusin se sa herė duhet tė falim, na tregon kufijtė e zemrės njerėzore.

  Ėshtė njė zemėr qė lodhet, qė gjykon, qė llogarit, por mbi tė gjitha ėshtė njė zemėr qė ėshtė nė shėrbim tė ligjit: "Mė thuaj ēfarė tė bėj qė tė jem i drejtė dhe do ta bėj"!
  Dhe Jezusi vjen pėr tė ndryshuar kėtė kthesė tė mendjes, duke e bėrė tė shkėlqejė dashurinė qė shprehin kėto ligje me jetėn e tij dhe fjalėt e tij tė jetės sė pėrjetshme.
  Mos i vendos kufij dashurisė tėnde: “Kėtė nuk do ta bėj kurrė, ėshtė e tepėrt tė mė pyesėsh kėtė, ai abuzon, ēdo gjė veē kėsaj, me tė jo, tashmė kam dhėnė shumė, le ta menaxhoj”.
  A ka vendosur Perėndia kufij nė dashurinė e tij pėr ty? Sigurisht, ai ėshtė Hyji, por a nuk e shijojmė ne praninė e tij nė ne nga pagėzimi ynė dhe a nuk jemi thirrur tė duam siē na deshi ai? Nuk do tė mund ta “paguajmė” atė pėr gjithė kėtė dashuri qė na dha me kaq bujari dhe me kaq butėsi, por mėnyra jonė pėr ta paguar atė ėshtė tė kėrkojmė tė jetojmė tė njėjtėn drejtėsi dhe mėshirė ndaj tė tjerėve. A dėshiron tė falėnderosh Zotin pėr tė gjitha bekimet qė Ai tė ka dhėnė? Trego tė njėjtėn madhėshti tė shpirtit dhe bujari ndaj tė tjerėve. Pranoje borxhin tėnd ndaj Perėndisė dhe pėrdore atė qė ke me mirėnjohje. Gjithēka tė vjen nga Zoti. Mos vepro si pronar i gjithēkaje qė ka, por ndaji kėto dhurata me tė cilat Zoti ju ka pasuruar.
  Zoti im, bėj qė mėshira jote ma prekė zemrėn dhe mė bėftė mė tė mėshirshėm nga ana ime. "Duhani njėri tjetrin si edhe unė ju kam dashur juve”.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ninoenina : 09-08-2022 mė 11:56

 11. #231
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  12-8-2022 – E PREMTE E JAVĖS 19 VITI 2.

  Shėn Jeanne-Franēoise de Chantal, regultare.

  Vizioni hyjnor i dashurisė bashkėshortore.

  UNGJILLI: Mt. 19, 3-12.


  3 Atėherė iu paraqitėn disa farisenj dhe, me qėllim qė ta sprovonin, e pyetėn: “A ėshtė e lejueshme ta lėshojė burri gruan pėr ndonjė arsye?”
  4 Jezusi iu pėrgjigj: “A nuk keni lexuar: Krijuesi, kur i krijoi nė fillim i krijoi mashkull e femėr
  5 e tha: ‘Pėr kėtė arsye njeriu do ta lėrė babain e nėnėn e vet e do tė jetojė me gruan e vet e tė dy do tė jenė vetėm njė trup?’
  6 Kėshtu ata nuk janė mė dy, por njė trup i vetėm. Prandaj: ēka Hyji bashkoi, njeriu tė mos e ndajė!”
  7 Por ata vijuan: “E pėrse atėherė Moisiu urdhėroi ‘tė jepet letėrndarja e tė lėshohet?’“
  8 Ai u pėrgjigj: “Moisiu ju lejoi t’i ndani gratė tuaja pėr shkak tė karakterit tuaj tė pagdhendur. Por nė fillim nuk ka qenė ashtu.
  9 Kurse unė po ju them: Kush e lėshon gruan e vet ‑ pėrveē nė rast tė fėlligėshtisė ‑ e martohet me njė tjetėr grua, bėn kurorėthyerje; po edhe ai qė martohet me gruan e ndarė, bėn kurorėthyerje.” 10 Nxėnėsit i thanė: “Nėse qenka e tillė gjendja e burrit ndaj gruas, atėherė ėshtė mė mirė tė mos martohet njeriu!”
  11 Ai u pėrgjigj: “S’e kuptojnė tė gjithė kėtė fjalė, por vetėm ata qė e morėn dhuratė kėtė kuptim.
  12 Sepse, ka njerėz qė janė qė nga barku i nėnės tė paaftė pėr martesė, ka edhe nga ata qė njerėzit i bėnė tė paaftė pėr martesė dhe ka nga ata qė i bien mohit martesės pėr dashuri tė Mbretėrisė sė qiellit. Kush mund ta kuptojė, le ta kuptojė!”  MEDITIM


  Eja, Shpirt i Shenjtė, Shpirt i sė vėrtetės, dhe na drejto nė gjithė tė vėrtetėn, pėr tė kuptuar dhe marrė risinė e Fjalės sate.
  Zot, Fjala jote mė zbuloftė vizionin tėnd tė dashurisė!


  1 “Por nė fillim nuk ka qenė ashtu”.

  Pyetja e farisenjve u bė nė kontekstin e njė diskutimi rabinik tė arsyeve tė vlefshme pėr divorc.
  Ata nuk e pyesin Krishtin nėse lejohet divorci – gjė qė tashmė ishte pranuar nga tė gjithė –
  por nėse lejohet “pėr ēfarėdo arsye”.
  Ndėrsa disa e pranonin pa problem, tė tjerė specifikuan se ishte autorizuar vetėm pėr njė arsye serioze. Nė cilėn anė, pra, do tė pozicionohet ky mjeshtėr i ri? Pra, mund tė imagjinojmė tronditjen qė duhet tė ketė shkaktuar pėrgjigja e Krishtit. Ai nuk e lejon veten tė mbetet nė kurthin e vogėl tė diskutimeve tona pėr ato qė duken tė vetmet mundėsi realiste.
  Ai sfidon supozimet tona dhe, nėpėrmjet Fjalės sė tij, ripėrtėrin shpresėn tonė.
  Kush nuk e ka ėndėrruar kurrė dashurinė e pastėr, totale dhe tė pėrjetshme?
  Por kush nuk ėshtė zhgėnjyer nga realiteti i dashurisė sė tij tė vogėl dhe tė lėnduar?
  Megjithatė, pėrballė zhgėnjimit tonė, Krishti na fton tė shikojmė pėrsėri lart dhe tė besojmė nė atė dashuri tė pastėr totale e pėrjetshme,
  ai nuk lėjon tė supozohet se ėndrra jonė ėshtė thjesht njė utopi.
  Po, zemra jonė ėshtė e vėshtirė, por ai na jep mundėsinė tė duam me njė zemėr tė re,
  njė zemėr prej mishi. Dashuria ėshtė e mundur sepse Zoti ėshtė dashuri. Nė tė ne mund tė duam.


  2 “Ēka Hyji bashkoi, njeriu tė mos e ndajė!”


  Jemi mėsuar ta shohim martesėn si njė kontratė, si njė vendim tė lirė mes dy njerėzve qė duan tė jetojnė bashkė.
  Dhe divorci ndjek lehtėsisht kėtė logjikė: nėse bashkimi ynė bazohet nė vendimin tonė, a nuk mund tė vendosim edhe ne tė ndahemi?
  Por, nė logjikėn e Jezusit, nuk janė burri dhe gruaja ata qė arrijnė bashkimin, por vetė Zoti.
  Ėshtė Perėndia qė e bėn burrin dhe gruan njė mish tė vetėm.
  Nė tė vėrtetė, ne zbulojmė seksualitetin e gdhendur nė trupin tonė, si njė dhuratė qė nuk e kemi zgjedhur,
  por qė e kemi marrė nga Zoti: “A nuk keni lexuar: Krijuesi, kur i krijoi nė fillim i krijoi mashkull e femėr"
  Ky dimension i lindur seksual na tregon se jemi krijuar pėr njėri-tjetrin,
  se jeta jonė ėshtė e thirrur pėr tė marrė dhuratėn e tjetrit dhe pėr tė dhėnė veten pėr tjetrin.
  Kėshtu, kur i pėrgjigjemi lirisht kėsaj dispozite hyjnore tė shkruar nė ne,
  futemi nė logjikėn hyjnore tė dhuratės, me anė tė sė cilės dhurata ime ndaj tjetrit bėhet dhurata qė Zoti i bėn tjetrit.
  Kur themi: “Tė jap veten”, themi edhe: “Unė jam njė dhuratė qė tė jep Zoti”.
  Pėrmes meje, ėshtė Zoti qė tė do. Misteri i madh i dashurisė hyjnore i maskuar si dashuri njerėzore!
  Madhėshtia e dashurisė njerėzore, e thirrur pėr tė pasqyruar dashurinė hyjnore!
  Zoti ėshtė dashuria e pėrjetshme. Dashuria bashkėshortore ėshtė njė pashqyre e dashurisė sė Zotit,
  na zbulon vlerėn e fuqisė sė dashurisė sė Zotit.
  Qė tė gjithė kuptojnė qė dashuria hyjinore, nuk na mėson vetėm tė duam, por na hap mundėsi tė duam si Zoti.
  O Zot, ma shėro zemrėn. Plagėt e njė dashurie tė zhgėnjyer e bėjnė atė tė mbyllet nė vetvete dhe tė braktisė dashurinė.
  Gjallėroje shpresėn nė dashuri! Mos mė lejo tė ndaloj sė besuari se je ti qė dashuron nėpėrmjet meje, pėrballė vogėlsisė sė dashurisė sime!


 12. #232
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  13-8-2022 – E SHTUNĖ E JAVĖS 19, VITI 2.

  Mbretėria e Hyjit dhe fėmijėt.

  UNGJILLI: Mt. 19, 13-15.


  13 Atėherė i sollėn disa fėmijė tė vegjėl qė t’i bekonte e tė lutej mbi ta; porse nxėnėsit u bėrtisnin.
  14 Atėherė Jezusi u tha: “Lėrini fėmijėt e mos ua ndaloni tė vijnė tek unė! Sepse atyre qė janė si kėta u pėrket Mbretėria e qiellit”.
  15 E, pasi i bekoi, u largua prej andej.  MEDITIM


  Zot, virtyti i thjeshtėsisė ėshtė i nevojshėm nė jetėn shpirtėrore. Bėj, o Zot, qė zemra ime tė mbetet zemra e njė fėmije qė di tė flasė me njė baba tė dashur me besim tė plotė.


  Imazhi i fėmijėve shpesh jepet pėr tė treguar nevojėn pėr njė besim e njė dashuri tė thjeshtė dhe rrezatues.
  Ėshtė e qartė se Krishti nuk na kėrkon tė mbetemi fėmijė pėrjetėsisht, sepse kjo do tė ishte njė mungesė e vėrtetė pjekurie;
  por bėhet fjalė pėr t'u pėrngjasuar. Ka shumė fusha ku fėmijėt mund tė na frymėzojnė dhe tė na japin shembull.
  Kemi nė letėrsinė franceze njė kryevepėr tė Antoine de Saint-Exupéry, Princi i Vogėl, tė cilin mund ta rilexojmė shpesh.
  Gjithmonė ka bukuri tė reja pėr tė zbuluar atje.
  Princi i Vogėl ėshtė njė figurė fėminore qė formulon megjithatė tė vėrteta tė mėdha.
  Ėshtė e rėndėsishme tė theksohet edhe njė herė se Krishti nuk lavdėron papjekurinė dhe aq mė pak papėrgjegjshmėrinė.
  Por ne tė gjithė duhet tė mėsojmė nga thjeshtėsia e fėmijėve dhe ndjenja e tyre e thellė e dashurisė.

  “Tė gjithė tė rriturit fillimisht ishin fėmijė, por pak e mbajnė mend atė". na thotė Princi i Vogėl.
  Njė fėmijė shpesh e ka kėtė naivitet pėrballė jetės qė e bėn atė tė prekshėm nė injorancėn e tij.
  Fėmija nė pėrgjithėsi nuk ėshtė aq racional sa i rrituri dhe ai mbėshtetet shumė mė tepėr nė pėrshtypjet dhe instinktin e tij.
  Mund tė vendoset njė fėmijė nė njė fortesė tė mbrojtur nga njė ushtri e tėrė,
  por ai nuk do tė ndihet aq i sigurt sa tė jetė nė krahėt e dashur tė nėnės sė tij.

  Le tė dėgjojmė sėrish atė qė Princi i Vogėl ka pėr tė na thėnė:
  “Tė rriturve u pėlqejnė numrat. Kur takojnė njė mik tė ri, ata kurrė nuk pyesin pėr gjėrat thelbėsore.
  Nuk tė thonė kurrė: Cili ėshtė zėri i tij? Cilat janė lojėrat e tij tė preferuara? A mbledh ai fluturat? Por pyesin: sa vjeē ėshtė? Sa vėllezėr ka? Sa fiton babai i tij? Vetėm atėherė ata mendojnė se e njohin atė
  . Nėse u thua tė rriturve: pashė njė shtėpi tė bukur me tulla rozė, me barbarozė nė dritare dhe pėllumba nė ēati (...) ata nuk mund ta imagjinojnė kėtė shtėpi. Duhet t'u thuash atyre: pashė njė shtėpi me vlerė njėqind mijė franga. Atėherė do tė thonė: Sa e bukur!".


  Ky racionalizim ekstrem na bėn tė harrojmė thelbėsoren.

  Ėshtė sėrish Princi i Vogėl ai qė na e shpjegon kėtė: “Shojmė mirė vetėm me zemėr. Ajo qė ėshtė thelbėsore ėshtė e padukshme pėr syrin".
  I krishteri duhet tė mėsojė ta dojė Krishtin e tij, qė ėshtė veta unike thelbėsore nė jetėn e tij e qė nuk mund ta shohė.
  Ėshtė besimi i thjeshtė, ai i fėmijėve, qė duhet tė mėsojmė tė jetojmė pak mė shumė ēdo ditė.

  Zot, eja dhe ndrysho zemrėn time. Besimi im nuk mund tė jetė thjesht rezultat i njė llogaritjeje matematikore.
  Mė jep njė besim tė gjallė qė ėshtė njė marrėdhėnie personale e vėrtetė me ty, si me njė mik nė tė cilin kemi besim, njė marrėdhėnie e thjeshtė dhe e shėndetshme. 13. #233
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  15-8-2022 – E HENA E JAVĖS 20 – VITI C.


  TĖ NGRITURIT E SHĖN MARISĖ VIRGJER NĖ QIELL

  Gjėra tė mrekullueshmė bėri pėr mua Hyji i gjithpushtetshėm: e lartėsoi shėrbetorėn e vet tė pėrvuajtur.

  UNGJILLI: Lk.1, 39-56.


  39 Ndėr ato ditė Maria u nis me nxitim pėr krahinėn malore nė njė qytet tė Judės.
  40 Ajo hyri nė shtėpinė e Zakarisė dhe e pėrshėndeti Elizabetėn.
  41 Tashti, Elizabetės, posa e dėgjoi pėrshėndetjen e Marisė, i kėrceu foshnja nė kraharor. Elizabeta u mbush me Shpirtin Shenjt
  42 dhe brohoriti me zė tė lartė:“Je mė e bekuar se tė gjitha gratė dhe i bekuar ėshtė fryti i kraharorit tėnd!
  43 Dhe, nga e pata fatin tė vijė tek unė Nėna e Zotit tim?!
  44 Ja, qė, posa zėri i pėrshėndetjes sate arriti nė veshėt e mi, foshnja prej hareje kėrceu nė kraharorin tim.
  45 E lumja ti qė besove se do tė plotėsohet ēka tė qe thėnė prej Zotit!”
  46 Atėherė Maria tha:“Shpirti im e madhėron Zotin,
  47 shpirti im me hare i brohorit Hyjit, Shėlbuesit tim,
  48 sepse shikoi me pėlqim mbi shėrbėtoren e vet tė pėrvuajtur:
  ja, qė tani tė gjitha breznitė do tė mė quajnė tė lumtur,
  49 sepse punė tė mėdha bėri pėr mua Hyji i gjithėpushtetshėm
  ‑ i shenjtė ėshtė Emri i tij!

  50 Mėshira e tij brezni mė brezni
  pėr ata qė e druajnė.
  51 E tregoi fuqinė e krahut tė vet:
  i hodhi poshtė qėllimet e krenarėve,
  52 i rrėzoi princat prej froneve tė tyre
  e i lartėsoi tė pėrvuajturit.
  53 Me tė mira i mbushi ata qė s’kishin ē’tė hanė
  e tė pasurit i nisi duarthatė.
  54 I ndihmoi Izraelit, shėrbėtorit tė vet,
  duke e sjellė nė mend mėshirėn
  55 ‑ si ua pati premtuar etėrve tanė ‑
  nė tė mirėn e Abrahamit e tė pasardhėsve tė tij nė amshim.”
  56 Maria ndenji me Elizabetėn rreth tre muaj e atėherė u kthye nė shtėpinė e vet.  MEDITIM.


  O Zot, unė kam besim te Ti!

  1 . Maria u nis me nxitim pėr krahinėn malore …”.

  Nė kėtė ditė kur Kisha kremton solemnitetin e Fjetjes sė Shėn Mėrisė, e cila "nė fund tė jetės sė saj tokėsore u ngrit me trup e shpirt pėr lavdinė e Qiellit" (sipas pėrkufizimit tė Papa Piut XII nė vitin 1950), le tė ndalemi pėr pak ēaste nė vargjet e para tė Ungjillit: “Maria u nis me nxitim pėr krahinėn malore nė njė qytet tė Judės".
  Sipas Ungjillit tė Lukės, i cili supozohet tė jetė ai qė kishte mbledhur kujtimet e Marisė, ajo sapo ka mėsuar njė lajm sa tė gėzueshėm aq edhe marramendės: ajo do tė bėhet nė mėnyrė misterioze nėna e Shpėtimtarit, e Jezusit, Birit tė Hyjit. Nėse rajoni, drejt tė cilit ajo po shkon, ėshtė malor dhe i thatė, duket se Kalvari qė do tė kalojė me shpalljen e kėtij lajmi, pėr Marinė nė kėtė moment ėshtė i pranishėm nė mendjen e nė zemrėn e saj. Por asgjė nuk e ndal zemrėn e kėsaj gruaje qė e di se ėshtė shumė e dashur, e prandaj e mbrojtur dhe e sigurt. E forcuar nga kjo siguri, "ajo u nis" dhe "me nxitim". Me guxim, mund tė thuhet:"Ēfarė mė mėson jeta e Marisė pėr zemrėn e Perėndisė?"


  2 . “Tashti, Elizabetės, posa e dėgjoi pėrshėndetjen e Marisė, i kėrceu foshnja nė kraharor. Elizabeta u mbush me Shpirtin Shenjt, dhe brohoriti...


  Maria, e mbrojtura nga Ati dhe e dashura e Atit, Maria, ajo qė e di se kujt i ka besuar, Maria e guximshme qė u nis pa zotėruar tashmė gjithēka nė jetėn e saj, i bėn njė vizitė kushėrirės sė saj Elizabet . Dhe thjesht prania e saj - por ēfarė prania! sepse ajo ėshtė e banuar nga Zoti - ngjall te kushėrira e saj njė lėvizje e Shpirtit tė Shenjtė: “Je mė e bekuar se tė gjitha gratė dhe i bekuar ėshtė fryti i kraharorit tėnd”.
  Nėse Maria u nis, Elizabeta mbeti e vėmendshme, e disponueshme, e pranishme dhe ajo mundi tė merrte pak mė shumė sqarime mbi misterin qė po jetonte edhe ajo gjatė vizitės sė paparalajmėruar tė kushėjririt tė saj. Pėrsėri, le t'i bėjmė vetes pyetjen: ēfarė mė mėson jeta e Marisė pėr zemrėn e Perėndisė?

  Tė njėjtėn pyetje i bėri vetes Papa Benedikti XVI gjatė festės sė Zonjės sė ngritur nė qiell nė vitin 2012 dhe ja ēfarė na propozon: “Zoti na pret, nuk po ecim pėrpara drejt njė asgjėjė, jemi tė pritur. Zoti na pret dhe, duke shkuar nė botėn tjetėr, gjejmė mirėsinė e Nėnės, gjejmė tė dashurit tanė, gjejmė Dashurinė e pėrjetshme. Zoti na pret: ky ėshtė gėzimi i madh dhe shpresa e madhe qė lind pikėrisht nga kjo festė. Maria na viziton, ajo ėshtė gėzimi i jetės sonė dhe gėzimi ėshtė shpresa. (Homilia e Papa Benediktit XVI, Festa e Zonjės 2012).
  Nėpėrmjet pagėzimit, edhe ne jemi tė dashur, tė thirrur dhe tė dėrguar pėr njė mision nga Ati. Na jep, Zot, tė veprojmė, si Maria, me tė njėjtin besim tė guximshėm.

 14. #234
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  16-8-2022 . E MARTE E JAVĖS 20 . VITI 2

  Tė lėmė gjithēka pėr shkak tė emrit tėnd!

  UNGJILLI: Mt. 19, 23-30.


  23 Atėherė Jezusi u tha nxėnėsve tė vet: “Pėr tė vėrtetė po ju them: vėshtirė do tė hyjė i pasuri nė Mbretėrinė e qiellit. Prapė po ju them: 24 Ėshtė mė lehtė tė pėrshkohet deveja nėpėr vrimė tė gjilpėrės se i pasuri tė hyjė nė Mbretėrinė e Hyjit.” 25 Nxėnėsit, kur i dėgjuan kėto fjalė, u habitėn sė tepėrmi dhe thoshin: “Vallė, atėherė, kush do tė shpėtojė?” 26 Jezusi i shikoi dhe u tha: “Pėr njerėz ėshtė punė qė s’bėhet, porse Hyji mund tė bėjė gjithēka!” 27 Atėherė Pjetri mori fjalėn dhe e pyeti: “Ja, ne lamė ēdo gjė dhe erdhėm pas teje, ēka, pra, do tė fitojmė?” 28 Jezusi u tha: “Pėr tė vėrtetė po ju them: ju qė erdhėt pas meje, nė ripėrtėritje tė botės ‑ kur Biri i njeriut tė rrijė mbi fronin e lavdisė sė vet ‑ edhe ju do tė rrini mbi dymbėdhjetė frone dhe do tė gjykoni dymbėdhjetė fiset e Izraelit. 29 Edhe kushdo qė tė lėrė, pėr dashuri tė emrit tim, shtėpi ose vėllezėr, ose motra, ose babė ose nėnė, ose grua ose fėmijė, ose ara, do tė marrė njėqind pėr njė dhe do tė fitojė jetėn e pasosur. 30 Shumė prej atyre qė janė tė parėt, do tė jenė tė fundit, kurse shumė prej atyre tė fundit do tė jenė tė parėt”.


  MEDITIM.


  Zot, besoj se ti je Hyji i vetėm dhe i vėrtetė. Unė besoj nė praninė tėnde nė jetėn time e qė Shpirti Shenjt mė udhėheq..
  Mbaje zemrėn time, Zot, nė dashurisė tėnde, qė unė tė dua si ti mė do dhe tė jap falas pa pritur asgjė nė kėmbim.

  1 . “Pėr tė vėrtetė po ju them: vėshtirė do tė hyjė i pasuri nė Mbretėrinė e qiellit”.
  Ky Ungjill pason atė ku Jezusi i kėrkoi tė riut tė pasur qė t'ua jepte pasurinė e tij tė varfėrve dhe ta ndiqte atė. “Por, kur djaloshi e dėgjoi kėtė fjalė, shkoi i trishtuar, sepse kishte pasuri tė mėdha" (Mt 19:22). Ai ishte i lidhur me pasuritė e tij dhe pėr kėtė arsye kishte humbur lirinė e tij tė brendshme pėr t'iu pėrgjigjur thirrjes sė Jezuit dhe pėr tė hyrė nė Mbretėrinė e Hyjit. Pasuria ėshtė njė dhuratė qė Zoti ia jep njeriut nė mėnyrė qė ai tė hapė zemrėn e tij dhe ta ndajė atė me ata qė kanė nevojė pėr tė. Pavarėsisht nėse ėshtė pasuri materiale, intelktuale ose shpirtėrore a e kuptoj se gjithēka mė vjen nga Zoti dhe se nuk jam pronari i vėrtetė? A jam i vetėdijshėm pėr ta vėnė atė nė shėrbim tė tė afėrmit tim?


  2. “Ja, ne kemi lėnė gjithēka pėr t'ju ndjekur: cila do tė jetė pjesa jonė?” Ėshtė njerėzore tė presim diēka nė kėmbim. Zot, mė mėso tė jap si bėn edhe ti dhe tė besoj nė pėrmbushjen e Fjalės sate: “...Me atė masė qė tė matni, me atė do t’ju matet! Madje edhe do t’ju shtohet! Sepse, atij qė ka, do t’i jepet mė, e atij qė s’ka, do t’i merret edhe ēka ka” (Mk 4, 24-25).


  3 . “Edhe kushdo qė tė lėrė, pėr dashuri tė emrit tim, shtėpi ose vėllezėr, ose motra, ose babė ose nėnė, ose grua ose fėmijė, ose ara, do tė marrė njėqind pėr njė dhe do tė fitojė jetėn e pasosur”. Faleminderit, Zot, pėr ata njerėz qė kanė lėnė gjithēka pėr shkak tė emrit tėnd, qė tė ndjekin dhe qė jetojnė sipas providencės sate. Ata mbėshteten vetėm tek ti.. Ata janė shkėputur nga gjithēka qė ju tė jeni nė vendin e parė nė jetėn e tyre. Bota ka nevojė pėr kėta njerėz qė kanė shumė dashuri pėr tė dhėnė dhe qė na lejojnė tė tė njohim. Faleminderit qė u ktheve atyre njėqindfish dhe qė u trashėgove atyre jetėn e pėrjetshme. Jepu kėtė hir edhe atyre qė japin sipas mundėsive tė tyre.
  Dėshira ime, Zot, ėshtė tė veproj pėr lavdinė e emrit tėnd dhe t'i vė talentet e mia nė shėrbimin tėnd dhe tė tė afėrmit tim. Ti qė mė thėrret tė tė ndjek sipas aftėsive dhe misionit tim, mė jep guximin tė tė them po duke u mbėshtetur nė hirin dhe premtimet e tua!

 15. #235
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  17-8-2022. E MERKURE E JAVĖS 20 VITI 2.

  “Vallė a duhet tė jesh ti smirėzi pse jam unė i mirė?’”

  UNGJILLI: Mt. 20, 1-16
  .

  1”Mbretėria e qiellit ėshtė e ngjashme me atė zot shtėpie, i cili doli herėt nė mėngjes qė tė gjejė punėtorė pėr vreshtin e vet. 2 E, si u mor vesh me punėtorėt me nga njė denarė nė ditė, i ēoi nė vreshtin e vet. 3 Pastaj doli edhe rreth orės tre, pa disa tė tjerė duke ndenjur tė papunė nė treg 4 e u tha: ‘Shkoni edhe ju nė vreshtin tim e do t’ju jap sa tė jetė e drejtė.’ 5 Shkuan edhe ata. Prapė doli rreth orės gjashtė dhe orės nėntė e bėri ashtu. 6 Doli pėrsėri rreth orės njėmbėdhjetė, gjeti tė tjerė qė po rrinin tė papunė dhe u tha: ‘Pėrse rrini kėtu tė papunė gjithė ditėn?’ 7 Ata iu pėrgjigjėn: ‘Sepse askush nuk na mori nė punė.’ Ai u tha: ‘Shkoni edhe ju nė vresht!’
  8 Si u bė mbrėmje, i zoti i vreshtit i tha kujdestarit tė vet: ‘Thirri punėtorėt dhe jepu pagėn ‑ fillo prej atyre tė fundit e deri nė tė parėt.’ 9 Erdhėn kėshtu ata tė tė njėmbėdhjetės orė e morėn secili nga njė denar. 10 Kur erdhėn tė parėt, menduan se do tė merrnin mė shumė. Por edhe ata morėn nga njė denar. 11 Duke e marrė i ankoheshin tė zotit tė shtėpisė12 e thoshin: ‘Kėta tė fundit punuan vetėm njė orė e ti i barazove me ne qė mbartėm mundin e ditės e vapėn.’
  13 E ai iu pėrgjigj njėrit prej tyre: ‘Mik, s’po tė bėj padrejtėsi! A nuk u more vesh me mua pėr nga njė denar? 14 Merr sa tė pėrket e nisu! Unė dua t’i jap edhe kėtij tė fundit sa ty! 15 A nuk kam tė drejtė tė bėj me pasurinė time si mė pėlqen mua? Vallė a duhet tė jesh ti smirėzi pse jam unė i mirė?’
  16 Kėshtu tė fundit do tė jenė tė parėt, e tė parėt tė fundit!”


  MEDITIM.

  “Zoti ėshtė bariu im, asgjė nuk mė mungon”
  (Ps 23, 1).

  Mė ndihmo tė tė shėrbej, o Zot, Ati im. Nuk ėshtė gjithmonė e lehtė t'i shėrbej ty. Mė jep forcėn tė tė ndjek dhe, pėr tė vėnė veten nė shėrbimin tėnd.

  Sapo kremtuam festėn e Ngritjes sė Zojės nė qiell. Kjo festė na flet pėr realitetin e botės qė do tė vijė: do tė zhytemi nė realitetet e ardhshme. Le tė mos e harrojmė qėllimin pėr tė cilin jemi krijuar, tė kemi miqėsi me Hyjin tani dhe nė parajsė. Hyrja nė parajsė i pėrket tė zotit tė shtėpisė, Zotit Atė. Ai na kėrkon njė gjė, vetėm njė: tė veprojmė pėr tė duke e pėrmbushur vullnetin e tij.
  Perėndia mė kėrkon tė punoj pėr Mbretėrinė e tij, nė vreshtin e tij, nė shumė mėnyra. Mė takon mua tė zbuloj pse kam qenė formuar nė barkun e nėnės sime. Misioni qė Zoti mendoi pėr mua ėshtė fisnik, cilido qoftė ai.
  Le tė shqyrtojmė, tė lutemi, tė veprojmė pėr tė mirėn e Mbretėrisė. Aty ku jemi, kemi mjetet pėr ta bėrė Mbretėrinė tė funksionojė. Nėse Zoti mė vuri nė kėtė situatė, kjo ėshtė sepse unė mund tė bėj diēka pėr tė. A e mendoj herė pas here? A ėshtė njė lėvizje e vazhdueshme e shpirtit tim tė dua tė ndihmoj Atin nė ēdo moment tė jetės sime ku jam?
  Psalmi i sotėm mė mėson se duke qėndruar nė shtėpinė e Perėndisė, do tė jem i lumtur. Mė ndihmo tė qėndroj atje, Mari, duke bėrė vullnetin e atit tonė qiellor.

 16. #236
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  18-8-2022 E ENJTE E JAVĖS 20 VITI 2.

  “...kėdo qė tė gjeni, thirreni nė dasmė!”.

  UNGJILLI: Mt. 22, 1-14.


  1 Jezusi filloi prapė t’u flasė nė shėmbėlltyra. Thoshte:
  2 “Mbretėria e qiellit ėshtė e ngjashme me mbretin qė bėri dasmė pėr djalin e vet.
  3 Mbreti dėrgoi shėrbėtorėt e vet pėr tė grishur tė ftuarit nė dasmė. Por ata nuk deshėn tė vijnė.
  4 Dėrgoi pėrsėri shėrbėtorė tė tjerė duke thėnė: ‘Thuajini tė ftuarve: gostinė e kam gati: i preva demat e mi e bagėtitė e majura! Gjthēka ėshtė gati! Ejani nė dasmė!’
  5 Por ata nuk ia vunė veshin e shkuan: kush nė arėn e vet e kush nė tregti tė vet.
  6 Tė tjerėt, pastaj, i zunė shėrbėtorėt e tij, i munduan e i vranė.
  7 Pėr kėtė punė mbreti u zemėrua, dėrgoi ushtrinė e vet, i vrau ata gjakėsorė dhe e dogji qytetin e tyre.
  8 Atėherė u tha shėrbėtorėve tė vet: ‘Dasma njėmend ėshtė gati, por tė ftuarit nuk qenė tė denjė.
  9 Shkoni, pra, nė udhėkryqe e, kėdo qė tė gjeni, thirreni nė dasmė!’
  10 Shėrbėtorėt dolėn nėpėr udhė dhe i sollėn tė gjithė ata qė gjetėn: tė mirė e tė kėqij. Kėshtu salloni i dasmės u mbush me tė ftuar.
  11 Atėherė hyri edhe mbreti pėr t’i parė tė ftuarit. Vuri re aty njėrin qė s’e kishte veshur petkun e dasmės. I tha:
  12 “Mik, si hyre kėtu pa pasur petkun e dasmės?” Ai s’e ēeli gojėn.
  13 Atėherė mbreti u tha shėrbėtorėve: ‘Lidheni kėmbėsh e duarsh e hidheni jashtė nė errėsirė, ku do tė jetė vaj e kėrcėllim dhėmbėsh!’
  14 Sepse, shumė janė tė grishur, por pak janė tė zgjedhur.”  MEDITIM.
  Zoti Jezus, unė bėj tani njė radiografi tė zemrės sime qė t’i njoh shqetėsimet e mia mė dominuese dhe dėshirat e mia mė tė thella. Dhe bėj qė tė mos mė largojnė nga ti, nė tė ardhmen: tė lutem ma merr zemrėn dhe ktheje! Mė ēo tek ti!
  Zoti Jezus, shto dashurinė time pėr ty!

  1 . Nė shėmbėlltyrėn e festės sė dasmės, Jezusi dėshiron t'u tregojė farisenjve atė qė ėshtė vėrtet e rėndėsishme. Qėllimi i jetės, e vetmja gjė qė mund tė kėnaqė etjen time pėr lumturi, ėshtė qielli, jeta e pėrjetshme, bashkimi pėrfundimtar me Zotin. Ėshtė njė lumturi kaq e pafund sa nuk mund ta imagjinoj. Mė duhet tė kaloj nėpėr imazhe. Kėtu, Krishti pėrshkruan parajsėn nė formėn e njė banketi dasme, njė imazh tė pėrdorur tashmė nga profetėt: Imazhi i banketit ngjall festėn mė tė bukur nė tė cilėn mund tė marrim pjesė. Ajo qė Jezusi dėshiron tė na thotė ėshtė se edhe ėndrrat tona mė tė mira, janė asgjė nė krahasim me lumturinė e pamasė qė Ati ka planifikuar pėr ne.
  Shėmbėlltyra e festės sė dasmės paraqet nė mėnyrė tė njėpasnjėshme tre pengesa, tre qėndrime qė mund tė na pengojnė tė marrim pjesė nė kėtė lumturi tė pafund. Ne do t'i shqyrtojmė ato njė nga njė.
  Pengesa e parė ėshtė fusha dhe tregtia, pra tė mirat materiale mbi tė cilat pėrqendrohet gjithė vėmendje. Nėse gjithēka pėr tė cilėn mendoj ėshtė rritja e numrit nė llogarinė time bankare, ngjitja e shkallėve tė suksesit profesional ose blerja e gjėrave tė reja qė sapo kanė dalė, atėherė sado qė tė mė ftojnė njerėzit nė jetėn e pėrjetshme, kėto gjėra nuk do tė mė interesonin fare. Nėse jetoj pėr njė kohė tėtėr, nėse kaloj nga kėnaqėsia nė kėnaqėsi, mund tė jem indiferent ndaj zėrit qė mė thėrret drejt lumturisė sė vėrtetė. Nuk kam kohė tė ndalem dhe tė dėgjoj pėshpėritjen e butė qė nga thellėsia e zemrės mė kujton se jam krijuar pėr diēka tjetėr pėrveē kėnaqėsive mediokre tė kėsaj bote.
  2 . Pengesa e dytė ėshtė frika. Kjo frikė shfaqet kur dėgjoj ftesėn hyjnore pėr jetėn e pėrjetshme, por e konsideroj njė pushtim. Zėri i Zotit mė prish planet, festėn e tij e konsideroj si konkurrente, diēka qė kundėrshton lumturinė time. Frika ime pėr t'u shqetėsuar mund tė mė shtyjė drejt dhunės, tė kapė tė dėrguarit qė mė flasin nga qielli, t'i keqtrajtoj dhe t'i vras.
  Ēfarė duhet bėrė nė kėtė rast? Shėmbėlltyra flet pėr "zemėrimin" e mbretit, i cili dėrgon trupat e tij pėr tė djegur dhe gjakosur qytetet e armiqve tė tij. Zemėrimi i Zotit ėshtė acarimi i tij ndaj pengesave qė i bllokojnė rrugėn dashurisė sė tij. Ėshtė dashuria e Zotit ajo qė dėshiron tė mė mbushė me lumturi dhe qė plotėson refuzimin tim kategorik. Ky ėshtė qėndrimi i Zotit kur mė sheh tė refuzoj festėn e tij tė shijshme pėr tė mė ushqyer me baltėn e ulluqit. Zemėrimi i Zotit ka vetėm njė qėllim, tė shembė muret, ekranet dhe perdet qė kam vendosur pėr t'u izoluar prej tij.
  3 . Pengesa e tretė ėshtė veshja. Nga tė gjithė ata qė hyjnė nė sallėn e banketit, i vetmi qė hidhet jashtė ėshtė ai qė nuk kishte rrobėn e dasmės. Ēfarė do tė thotė kjo veshje? Dhe si ndodh qė mes gjithė tė varfėrve qė hasen nė udhėkryq, ky njeri ėshtė i vetmi qė privohet nga ajo? Nėse tė gjithė tė tjerėt kanė njė veshje dasme, ata ndoshta e kanė marrė nga vetė mbreti. Ai duhej t'u ofrojė njė veshje tė tillė kur hynin nė dhomė. Nė kėtė rast, i ftuari pa rroba dasme me siguri e ka refuzuar nė hyrje, ndoshta sepse mendonte se ishte veshur mirė.
  Dhe une? A e konsideroj veten tė veshur mjaft mirė qė tė mos kem nevojė pėr veshjen qė Zoti dėshiron tė mė japė? A e konsideroj veten mjaft tė pėrsosur, mjaft tė drejtė, qė tė mos kem nevojė pėr pėrsosmėrinė me tė cilėn Zoti dėshiron tė mė veshė? Por pėrpjekjet e mia do tė jenė gjithmonė tė pamjaftueshme. Ndėrgjegjja ime gjithmonė do tė pėrfundojė duke mė dėnuar mua. Mėnyra e vetme pėr t'u bėrė i pėrsosur ėshtė ta lė Krishtin tė jetojė nė mua. E vetmja veshje qė mė lejon tė marr pjesė nė festėn e dasmės ėshtė vetė Jezu Krishti, tė cilin duhet ta vesh. At Victor Sion kujton se “ne tundohemi vazhdimisht tė mendojmė se fillimisht duhet tė bėhemi tė bukur dhe mė pas tė pėrpiqemi t'i paraqitemi Perėndisė, sepse bukurinė e vėrtetė, atė tė “Zemrės sė Birit tė tij”, e kemi. Ja ēfarė shikon Ati kur na sheh duke ardhur me lecka nė shpinė”. Nėse vishem Krishtin, nėse ia lė veten atij jetėn time, atėherė Ati nuk i sheh mė leckat e mjerimit tim, ai vetėm sheh Birin e vet Jezus nė mua, dhe ai nuk mund tė bėjė ndryshe veēse tė mė mirėpresė pranė tij.
  Mė ndihmo, o Zot Jezus! Tė mira materiale dhe frika le tė mos mė pengojnė tė marr rrobėn e dasmės, jetėn tėnde hyjnore, nė mua.

 17. #237
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  19-8-22022. E PREMTE E JAVĖS 20 VITI 2.

  “Duaje Zotin, Hyjin tėnd, me gjithė zemrėn tėnde, me gjithė shpirtin tėnd e me gjithė mendjen tėnde! E ‘Duaje tė afėrmin tėnd porsi vetveten!”

  UNGJILLI: Mt. 22, 34-40.


  34 Farisenjtė, kur morėn vesh se ua mbylli gojėn saducenjve, u bashkuan
  35 dhe njėri prej tyre [mėsues Ligji], pėr ta vėnė nė provė, e pyeti:
  36 “Mėsues, cili ėshtė mė i madhi urdhėrim i Ligjit?”
  37 Jezusi u pėrgjigj: “Duaje Zotin, Hyjin tėnd, me gjithė zemrėn tėnde, me gjithė shpirtin tėnd e me gjithė mendjen tėnde!
  38 Ky ėshtė mė i madhi dhe i pari urdhėrim.
  39 I dyti ėshtė i barabartė me tė: ‘Duaje tė afėrmin tėnd porsi vetveten!’
  40 Nė kėto dy urdhėrime varet i tėrė Ligji dhe Profetėt.”  MEDITIM.

  O Zot, tė ofroj gjithēka jam dhe kam pėr t’u shėrbyer mė mire vėllezėrve tė mi. Ma jep, o Zot, njė zemėt tė re.
  Nė shkollė mėsojmė tė ndajmė, tė dallojmė, tė zbėrthejmė. Kėshtu e kuptojmė botėn materiale. Nėse kjo metodė rezulton tė jetė efektshme pėr tė kuptuar realitetin fizik, ėshtė njė mėnyrė krejt tjetėr pėr realitetin shpirtėror. Jezusi na jep shembullin e kėsaj duke pohuar se dashuria pėr Hyjin ėshtė e ngjashme me dashurinė pėr tė afėrmin. Tashmė e dimė pėr mend kėtė fjalė, por nuk ėshtė aspak e qartė. Ēfarė ėshtė e ngjashme midis kėtyre dy urdhėrimeve? Termi "porsi" mund tė na referojė nė tregimet e krijimit tė burrit nė Zanafilla: burri dhe gruaja janė bėrė nė ngjashmėrinė e Hyjit. Ne jemi porsi Zoti. Ka njė ngjashmėri familjare, sepse imazhin e tij e mbajmė brenda vetes. Zoti dhe njeriu janė njėsoj.
  Kur Jezusi na thotė tė duam tė afėrmin tonė si veten tonė, ai pohon se ne fillimisht duhet ta duam veten: por kjo dashuri nuk ėshtė dashuria egoiste, qė ne jemi thirrur pėrkundrazi ta luftojmė. Pėrkundrazi, ėshtė njė ftesė pėr tė dashur ngjashmėrinė e Perėndisė qė ėshtė brenda nesh, pėr ta respektuar atė dhe pėr ta nderuar atė. Jeta jonė ka vlerė tė pafund, sepse ne mbajmė brenda nesh imazhin e Zotit.
  Kėshtu, dashuria pėr Hyjin qė na ka bėrė nė imazhin dhe shėmbėlltyrėn e tij e qė ėshtė nė ne, e karakterizon dashurinė tonė pėr tė afėrmin qė ėshtė vetė i ngjashėm me Perėndinė. Duke kuptuar se ne duhet ta duam tė afėrmin, sepse ai mbart imazhin e Zotit brenda vetes tė tij, ashtu si nė veten tonė, uniteti i jetės tonė gjen kėtu njė formulim tė pėrsosur. Asnjė teprim, asnjė devijim nuk ėshtė i mundur nėse mendojmė se ėshtė gjithmonė Zoti ai qė duam dhe kėrkojmė, se ai ėshtė drejtpėrdrejt i pranishėm tek ne, si nė Eukaristinė, se ai ėshtė nė tė afėrmin tonė, ose edhe se ai ėshtė nė ne.
  OZot, imazhi yt nė mua dhe nė tė tjerėt shihet me vėshtirėsi pėr shkak tė mekatit qė e fshin imazhin tėnd nga zemrat tona. Eja me hirin tend, pėr tė rinovuar imazhin tend nė ne dhe nė tė gjithė njerėzit.

 18. #238
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  20-8-2022 - E SHTUNĖ E JAVĖS 20 VITI 2.

  Qortime ndaj skribėve dhe farisenjve: hipokrizi dhe kotėsi

  Shėn Bernardi, Abati dhe Doktor i Kishės

  UNGJILLI: Mt. 23, 1-12.  1 Atėherė Jezusi i tha turmės dhe nxėnėsve tė vet:
  2 “Nė katedrėn e Moisiut ndenjėn skribėt e farisenjtė.
  3 Pra, ju duhet t’i dėgjoni e tė zbatoni gjithēka t’ju thonė, por mos bėni si bėjnė ata. Ata nuk veprojnė siē thonė.
  4 Ata lidhin barrė tė rėnda qė mezi mund tė barten dhe ua ngarkojnė njerėzve nė krahė, kurse vetė as me gisht nuk i luajnė.
  5 Pastaj tė gjitha veprat e veta i bėjnė me qėllim qė t’i shohin njerėzit. Kėndej i zgjerojnė filakteritė e veta dhe i zgjasin thekėt.
  6 Nė gosti dėshirojnė kryet e vendit, nė sinagoga vendet e para,
  7 pėrshėndetjet nė sheshe dhe tė quhen prej njerėzve ‘rabbi’.
  8 Ju mos lejoni t’ju quajnė rabbi, sepse vetėm njėri ėshtė Mėsuesi juaj, kurse ju tė gjithė jeni vėllezėr.
  9 Dhe pėrmbi tokė mos thirrni askėnd Atė, sepse keni vetėm njė Atė ‑ atė qė ėshtė nė qiell!
  10 Gjithashtu mos lejoni t’ju quajnė udhėheqės ‑ sepse keni vetėm njė Udhėheqės ‑ Krishtin!
  11 Mė i madhi ndėr ju le tė jetė shėrbėtori juaj.
  12 Sepse, kush krenohet, do tė pėrvujtėrohet e kush pėrvujtėrohet do tė lartėsohet.


  MEDITIM

  “5 Shpresoj nė ty, o Zot,
  shpirti im shpreson nė premtimin e tij.
  6 E pret shpirti im Zotin
  mė tepėr se rojtarėt agimin.
  7 Mė tepėr se rojtarėt agimin
  le tė shpresojė Izraeli nė Zotin!” (Ps. 130).
  O Zot, bėj qė tė mund tė tė jap vendin e parė nė jetėn time.


  Ēfarė thotė teksti.

  Nė Izrael, nė kohėn e Jezusit, skribėt, mėsuesit e Ligjit, e farisenjtė luajtėn njė rol shumė tė rėndėsishėm: ata u mėsuan besimtarėve tė Izraelit Ligjin e vėrtetė, Fjalėn e frymėzuar hyjnisht Moisiut dhe profetėve. Fjala e tyre duhej tė dėgjohej si fjala e lajmėtarėve tė Fjalės sė Perėndisė. Por, pėr fajin e tyre ose tė dėgjuesve tė tyre, disa prej tyre kishin marrė njė rol tepėr mbizotėrues. Duke harruar misionin e tyre si lajmėtarė, disa kishin mundur tė pretendonin se ishin mesazhi ose, mė keq, vetė ligjvėnėsit. Jezusi na kujton se Zoti ėshtė unik, se askush nuk mund ta zėrė vendin e tij. Apostujt dėgjuan Fjalėn e tij dhe, pas tyre, martirėt. Duke dėgjuar Krishtin, ata nuk donin tė thėrrisnin askėnd tjetėr "Zot". Kur Diokleciani i dha vetes titullin "Dominus et Deus" ("Zot dhe Hyji”), tė krishterėt e vėrtetė heroikisht preferonin vdekjen mė shumė se tė pranonin njė gėnjeshtėr tė tillė. Le tė lutemi pėr tė gjithė ata qė edhe sot janė gati tė bėjnė sakrificat mė tė mėdha pėr ta vėnė Zotin nė vend tė parė.


  Ēfarė i thotė teksti Kishės.

  Askush nuk mund ta vendosė veten nė vendin e Zotit. Ēdo shoqėri ka nevojė pėr njė organizatė dhe drejtues dhe vetė Krishti donte tė vendoste nė krye tė Kishės sė tij dymbėdhjetė apostujt, dymbėdhjetė kolonat, si dymbėdhjetė fiset e Izraelit: kėto ndėrmjetėsime njerėzore janė "rele" tė pranisė sė Krishtit nė komunitet, por nuk e zėvendėsojnė atė:
  " 5 Sepse,
  Hyji ėshtė njė i vetėm,
  njė i vetėm ėshtė edhe Ndėrmjetėsi mes Hyjit e njerėzve:
  Njeriu ‑ Jezu Krishti" (1 Tm 2, 5)
  Kur njerėzit vendosin njė model tjetėr nė vendin e Krishtit, ata mund tė arrijnė tė prishin imazhin e tij, tė harrojnė praninė e tij. Kur e quajmė dikė "Atė" ose "mesues", le tė kujtojmė se e gjithė atėsia jonė, e gjithė dituria jonė e gjithė autoriteti ynė rrjedhin nga atėsia, dituria dhe autoriteti i Zotit.


  Ēfarė mė thotė mua teksti

  Pėrtej emrave qė mund t'u atribuojmė priftėrinjve, mėsuesve ose njerėzve me autoritet nė shoqėri ose nė Kishė, Fjala e Krishtit mund tė ndriēojė jetėn tonė shpirtėrore dhe tė brendshme: aq shpesh i japim vetes titullin "Zoti dhe Hyji" i jetės tonė, kur i vetmi Zot ėshtė Krishti. Tė jemi tė krishterė do tė thotė tė mirėpresim t'i pėrkasim Jezu Krishtit. Ai qė shpall me gojėn e tij se Jezusi ėshtė Zot dhe qė beson nė zemėr se Hyji Atė e ringjalli prej sė vdekurish, ai ėshtė i shpėtuar, thotė Shėn Pali (krh. Rom 10,9). Le tė heqim dorė nga ajo qė na jep vendin e parė, tė quajmė veten “rabi, mėsues , Atė”; le tė rezervojmė kete vend pėr Zotin. Kėshtu do tė fillojmė tė jetojmė Ungjillin, qė na propozohet sot.
  O Zot, ardhtė mbretėria jote! Qė tė jesh i pari nė jetėn time, qė ti pėrkas ty, qė jeta ime tė kalojė nė shėrbimin tėnd le tė jetė qellimi i vetėm i jetės time.

 19. #239
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  22-8-2022 /E HENE E JAVĖS 21 VITI 2.


  “Vaj pėr ju, udhėheqės tė verbėr”.

  Festa e zojės Marie Mbretėresha.

  UNGJILLI, Mt. 23, 13-22.


  13 Vaj pėr ju, skribė e farisenj, shtiracakė, sepse ua mbyllni njerėzve derėn e Mbretėrisė sė qiellit! Ju vetė nuk hyni as nuk i lini tė hyjnė ata qė duan tė hyjnė![14]. 15 Vaj pėr ju, skribė e farisenj, shtiracakė, qė kėrkoni det e tokė pėr tė fituar njė proselit e, kur kthehet, e bėni bir tė ferrit dy herė mė tė keq se veten!
  16 Vaj pėr ju, udhėheqės tė verbėr, qė thoni: ‘Nėse ndokush betohet me Tempull, ai betim s’detyron, por, nėse betohet me arin e Tempullit, atėherė e detyron betimi.’
  18 Ju thoni edhe: ‘Kush betohet me lter s’detyron ai betim, porse, kush betohet me dhuratėn qė ėshtė mbi lter, atėherė e detyron betimi!’
  19 Tė verbėr! Po ēka ėshtė mė e madhe: dhurata apo lteri qė e shenjtėron dhuratėn?
  20 Tashti kush betohet me lter, betohet me tė dhe me krejt ēka ka nė tė!
  21 Kush betohet me Tempull, betohet me tė dhe me Atė qė banon nė tė.
  22 Kush betohet me Qiell, betohet me fronin e Hyjit dhe me Atė qė rri nė tė  MEDITIM


  "Unė do tė zbuloj njė sekret shenjtėrie dhe lumturie. Nėse ēdo ditė, pėr pesė minuta, di tė heshtėsh imagjinatėn tėnde, tė mbyllėsh sytė para gjėrave tė ndjeshme dhe veshėt para tė gjitha zhurmave tė tokės pėr t'u kthyer te vetja, dhe atje, nė shenjtėroren e shpirtit tėnd tė pagėzuar, ti po flet me atė Shpirt Hyjnor: O Shpirt Shenjt, shpirt i shpirtit tim, tė adhuroj. Mė ndriēo, mė udhėzo, mė forco, mė ngushėllo; mė thuaj ēfarė tė bėj, mė jep porositė e tua; Unė premtoj t'i nėnshtrohem ēdo gjėje qė dėshiron nga unė dhe tė pranoj ēdo gjė qė lejon tė mė ndodhė, thjesht mė njofton vullnetin tėnd. Amen” (Mons. Mercier.)


  1. “Vaj pėr ju, skribė e farisenj, shtiracakė”

  Jezusi nuk i qorton skribėt dhe farisenjtė pėr njohjen e tyre – e cila ishte e madhe – pėr shkrimet dhe rregullat e ligjit, por pse nuk e bėjnė pėr ta praktikuar vetė, por veēanėrisht pėr tė fituar lavdinė e njerėzve, dhe pėr tė shtyrė tė tjerėt qė t'i praktikojnė. “Mos t’ju shkojė ndėr mend se erdha pėr ta shlyer Ligjin ose Profetėt! Jo, s’erdha tė shlyej, por tė pėrkryej. Pėr tė vėrtetė po ju them: derisa tė jetė qielli e toka, asnjė germė dhe asnjė presje nuk do t’i hiqet Ligjit, por do tė zbatohen tė gjitha. Unė nuk erdha pėr ta shfuqizuar Ligjin, por pėr ta pėrmbushur atė” (Mt. 5,17-18) dhe kjo pėrmbushje kalon pėrmes kryqit dhe dhuratės sė jetės sė tij nga dashuria pėr ne.
  A po pėrpiqem gjithashtu tė kuptoj mėsimet e Krishtit dhe tė Kishės, urdhėrimet, nga kjo perspektivė dashurie dhe lumturie?

  2 Fatkeqėsia qė Jezusi u paralajmėroi farisenjve dhe skribėve nuk erdhi nga ndjekja e ligjit ose mėsimi i tij, por vetėm nga fakti qė e bėjnė vetėm pėr veten, pėr tė fituar lavdinė personale. “(…) ju udhėtoni nė det dhe nė tokė pėr tė bėrė njė tė konvertuar tė vetėm, dhe kur tė ketė ndodhur, ju e bėni atė njė njeri tė dėnuar nė Gehena, dy herė mė i keq se ju! »
  Unė mund tė reflektoj vetė pėr aktet qė kryej: akte pėrkushtimi, pjesėmarrje nė meshė, sakrifica, dėshmi, etj. Ēfarė dashurie e Perėndisė banon nė to? Ēfarė dashurie pėr tė tjerėt? A kėrkoj tė bėj gjėra vetėm pėr lavdinė mė tė madhe tė Perėndisė? Sa shpesh shkurajohem nga mungesa e pastėrtisė sė qėllimit nė veprimet e mia? Nė cilėn fushė duhet tė filloj tė punoj mė konkretisht pėr "pastėrtinė e qėllimit"?

  O Jezus,t, ti na besove nėnės tėnde: “Ja nėna jote" (Gj. 19,27). Nė kėtė ditė tė festės sė Maria Mbretėreshės, na ndihmo ta imitojmė atė dhe ta marrim si model pėrulėsie, pastėrtie dhe dhuratė.

 20. #240
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  23 – 8 – 2022 / E MARTE E JAVĖS 21 / VITI 2.

  Liria e bijve tė Hyjit.

  UNGJILLI: Mt. 23, 23-26.


  23 Vaj pėr ju, skribė e farisenj, shtiracakė, qė lani tė dhjetėn e mendrės, tė murajės e tė kimit, por lini pas dore atė qė ėshtė mė e rėndėsishme nė Ligj: drejtėsinė, mėshirėn e besnikėrinė! Kėtė ėshtė dashur ta bėni e nga ajo e para, s’ėshtė dashur tė hiqni dorė.
  24 Udhėheqės tė verbėr! Ju shtrydhni mushkonjėn e kapėrdini gamilen!
  25 Vaj pėr ju, skribė e farisenj, shtiracakė, sepse pastroni anėn e jashtme tė gotės e tė enės, ndėrsa pėrbrenda janė plot rrėmbime e papėrkormėri!
  26 Farise i verbėr! Pastroje mė parė brendinė e gotės, qė edhe pėrjashta tė jetė e pastėr!  MEDITIM.

  “Frymėzo nė mua, Shpirt Shenjt, qė tė jenė tė shenjta mendimet e mia.
  Mė udhėzo, Shpirt Shenjt,, qė veprat e mia tė jenė tė shenjta.
  Mė ngashėnje mua, Shpirt Shenjt, qė tė jetė e shenjtė dashuria nė mua.
  Mė jep forcėn tėnde, Shpirt Shenjt, qė tė ruaj nė mua atė qė ėshtė e shenjtė.
  Mė ruaj, Shpirt Senjt,, qė tė mos humbas kurrė shenjtėrinė tėnde nė mua" (Shėn Augustini).


  1 “Vaj pėr ju, skribė e farisenj, shtiracakė”.
  Ungjilli na zbulon Zemrėn e Jezusit: ēfarė i shkakton gėzimet, hidhėrimet, shqetėsimet dhe indinjatėn e tij. “Ėshtė njė ēėshtje jo vetėm dhe jo thjesht e ndjekjes sė shembullit tė Jezusit, si diēka morale, por pėrfshirja e gjithė ekzistencės nė mėnyrėn e tij tė tė menduarit dhe tė vepruarit. Lutja duhet tė ēojė nė njė njohje dhe bashkim dashurie gjithnjė mė tė thellė me Jezusin, pėr tė qenė nė gjendje tė mendosh, tė veprosh dhe tė duash si ai, nė tė dhe pėr tė. Ushtrimi i kėsaj, mėsimi i ndjenjave tė Jezusit, ėshtė mėnyra e jetės sė krishterė" (Benedikti XVI).
  Fjala e Hyjit ėshtė pika nė tė cilėn e takojmė Zotin. Na lejon ta mirėpresim, ta duam dhe ta kuptojmė me zemėr. Sot Fjala e Hyjit na godet nė njė mėnyrė radikale, tė ashpėr, qė mund tė na lėndojė. Ne jemi tė ftuar ta mirėpresim atė nė tėrėsinė e saj, ashtu siē na vjen, dhe ta duam me zemėr nė tė njėjtėn mėnyrė qė secili prej nesh duhet tė dijė se jemi tė mirėpritur, ashtu siē jemi, nga ata qė na duan, e qė e dinė se janė tė dashur dhe tė kuptuar me zemėr.
  Ēfarė fshihet pas fjalėve tė Krishtit? Ēfarė zbuloj unė pėr kėtė Jezus qė mė tėrheq dhe mė sfidon? A nuk po zbuloj njė Zot dhe njė njeri tė pasionuar e tė shenjt? Njė njeri dhe njė Zot qė di tė dallojė atė qė ėshtė thelbėsore nga ajo qė nuk ka vlerė, qė ėshtė fryti i rastit? Njė njeri dhe njė Zot qė zgjedh t'i bashkohen gjėrat thelbėsore nė jetė dhe qė i jepet plotėsisht asaj?


  2 "Pastroje mė parė brendinė e gotės, qė edhe pėrjashta tė jetė e pastėr!"
  Kjo Fjalė ėshtė ēliruese, qetėsuese; nė tė vėrtetė, nuk ėshtė e jashtme ajo qė do tė pėrcaktojė nėse jam njė person i pastėr apo jo. Nuk janė rrethanat ato qė do ta udhėheqin jetėn time, as situatat e pafavorshme nė tė cilat jetoj, ato qė do tė vendosin se ēfarė lloj personi jam dhe do tė jem; as vėshtrimi i tė tjerėve qė do tė mė dėnojnė. Jam i lirė pėrballė situatave tė pafavorshme. Ky ėshtė, pėr mė tepėr, shembulli qė na kanė dhėnė kaq shumė njerėz tė djeshėm dhe tė sotėm, tė cilėt nė mes tė persekutimit apo dhunės, dinin tė qėndronin tė pastėr nė zemrat e tyre dhe dinin tė ishin tė lirė t'u falnin xhelatėve tė tyre. Kėshtu mund tė ndodhė edhe nė jetėn time tė pėrditshme: nė fakt, kur atmosfera familjare ose profesionale ėshtė e tensionuar, unė mund tė vendos gjithmonė tė qėndroj i qetė, dashamirės, tė bekoj ēdo person nė zemrėn time, tė thėrras mbi ta emrin e Jezusit; dhe atėherė manifestimet e mia tė jashtme do tė jenė pasqyrimi i kėsaj lirie tė brendshme.

  " Pranoni t’ju mėsoj unė qė jam zemėrbutė e i pėrvuajtur" (Mt. 11, 29).
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ninoenina : 22-08-2022 mė 09:26

Faqja 12 prej 15 FillimFillim ... 21011121314 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Komenti juaj per kete foto te ministrit Tahiri.
  Nga DYDRINAS nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 26-02-2015, 17:31
 2. Joautenticteti i ungjillit
  Nga Ceni-1 nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 22
  Postimi i Fundit: 04-09-2014, 06:27
 3. Komenti i librit Medarixhus-Salikin nga Muhamed Husejn Jakubi
  Nga IslamInfo nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 16-08-2011, 12:04
 4. Komenti i Sures Jasin?
  Nga shtegi nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 22-07-2009, 13:18
 5. Komenti per prezervativet, Facebook kunder Papes
  Nga Vista nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 60
  Postimi i Fundit: 08-04-2009, 05:48

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •